Ортаңғы топтағы көркем әдебиетпен танысу үшін СОД иллюстрацияларымен контур «Кемпірдің еркелігі-қыс. Тұсаукесер


«Шадринский арнаулы (түзету) жалпы білім беретін мектеп – VIII үлгідегі № 16 мектеп-интернаты» мүмкіндігі шектеулі оқушыларға, оқушыларға арналған мемлекеттік қазынашылық арнайы (түзету) білім беру мекемесі
Ашық оқу сабағы
3 сыныпта
«Қыс кемпірінің алапес ауруы»
К.Ушинский
Дайындаған және жүргізген: Васюкова А.Л.
Бастауыш сынып мұғалімі
Шадринск, 2015 ж
Оқу сабағы «Қыс кемпірінің алапес ауруы» К.Ушинский
Мақсаттар:
оқушыларды қыс туралы жаңа шығармамен таныстыру;
балалардың қыс және оның белгілері туралы білімдерін анықтау және қорытындылау;
саналы, дұрыс оқу дағдыларын дамыту;
ауызша сөйлеуді, зейінін, ойлауын дамыту;
табиғатқа құрметпен қарауды дамыту.
Құрал-жабдықтар: сабақ тақырыбы бойынша мультимедиялық презентация, шырша постері, қағаздан жасалған жаңа жылдық ойыншықтар, қағаз снежинкалар.
Сабақтар кезінде
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Қоңырау соғылды,сабақ басталды.Бәрі өз партасына отырды,бәрі маған қарады.
- Жігіттер! Бүгін бізде ерекше сабақ.
- Жақында қандай мереке болды? (Жаңа жыл).
- Жаңа жыл алдында олар не істейді? (Олар шыршаны безендіреді).
- Бір өте зұлым сиқыршы шыршадағы ойыншықтарды сиқырлады. Және олар ақ түсті. Бұл ойыншықтардың зейінін өшіруіміз үшін сабақтағы барлық тапсырмаларды орындауымыз керек. Содан кейін ойыншықтар түсті болады. (Плакат) Бұл зұлым сиқыршының атын білу үшін сізге жұмбақты табу керек:
Айналаның бәрін сыпырып,Боран патшалығынан Келіп.Күз, жан досым,Оңтүстікке жібердім.Аяз, аппақ, Келдім саған көпке. (Қыс) (1-слайд)
Қыс екенін қалай ойладың? (Қыс айналаны сыпырды, аяз, күз айдап кетті)
Қыстың тағы қандай белгілерін білеміз?
2. «Тіл қыздыру» (2-слайд)
Сабақта жақсы жұмыс істеу үшін біз көңілді тілімізді бастауымыз керек
1) Ертеде дүниеде көңілді тіл болыпты. Оның өз үйі - аузы болды. Қабырғалар - щек (балалар беттерін үрлейді), терезелер - еріндер (балалар күлімсіреп, тістерін көрсетеді). Тілі өте таза болды. Ол күн сайын үйіндегі заттарды ретке келтірді: қабырғаларды (балалар жақтарының ішкі жағымен тілдерін жүргізеді), төбені (... аспанмен), еденді жуды (... үй ішін). төменгі жақ), терезелерді сүртті (балалар ауыздарын кең ашып, тілдерін үстіңгі және астыңғы тістер арқылы жүргізеді).
Бірде көңілді тіл жалығып кетті. Терезені ашты (ауыздарын кең ашады), көшеге қарады (тілдерін шығарады), жан-жағына қарады (тілді әртүрлі бағытта жылжытады), жоғары, төмен. Мен қарғаны көріп қорқып, үйіме тығылып (балалар тілдерін ішке кіргізді) терезелерді жауып (ауызын жауып тастайды).
2) «Қар түйіршіктеріне үрлеу» тыныс алу жаттығулары.
Қыста қар жиі жауады. Сонымен қатар бізде сыныпта қар ұшқындары бар. Енді тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Снежинкаларды ауада айналдыру үшін оларға үрлеңіз.
- Мұрын арқылы тыныс алу, 1, 2, 3-те - деміңізді ұстап, ерніңізді түтікке бүктеп, ауыз арқылы күшті дем шығару. (Тазарту тынысы).
- Мұрын арқылы дем алыңыз, 1, 2, 3 - деміңізді ұстаңыз, ерніңізді түтікке бүгіңіз,
үш қысқа сирек дем шығару («Фу - фу - фу»). (қуатталған тыныс)
- Біз бұл тапсырманы орындадық. Бірінші ойыншықтан бас тартты.
3. Үй тапсырмасын тексеру (3-слайд)
-Қандай тақырыпта әңгіме,өлең оқимыз? (Міне аяз келді - қыс келді ...)
Өткен сабақта қандай өлеңмен таныстыңдар? («Қысқы таң»)
(1 басыңыз)
- Бұл өлең не туралы? (қыс мезгілі туралы) (2 басыңыз)
- Оны кім жазды? (А. Пушкин) (3-ті басыңыз)
А.С.-ның өлеңін оқу. Пушкин «Қысқы таң» жатқа.
- Қалай ойлайсың, өлең авторы қысты, қыста орыс табиғатын жақсы көреді ме?
– Сондықтан Пушкин қыс туралы әдемі өлең шығарды.
Жарайсың, тақпақтарды жақсы айттың, тағы бір ойыншықтың көңілін қалдырдың.
4. Сабақтың тақырыбын жариялау.
Қыс туралы шығармалармен танысуды жалғастырамыз.
- Бүгін біз «Қыс кемпірінің алапес ауруы» ертегісін оқимыз (4-слайд)
– Бұл ертегіні орыстың атақты педагогы Константин Дмитриевич Ушинский жазған.
Бірақ ол тек мектепте ғана емес, балаларға сабақ берді. Мейірімділік, әділдік, тағы басқа жақсы қасиеттер оның тамаша әңгімелері мен ертегілері арқылы дарыған.
Сөздік жұмыс (5-слайд)
- Оқуды бастамас бұрын кейбір сөздерге, олардың нені білдіретініне назар аударайық.
ЕМЕН – ЕМЕН ТОҒАЙЫ, ОРМАН
АЛАПТАРДЫ ЖҮКТЕП АЛДЫ – АЛАПТАРҒА ҚАР ЖҮКТІ
ҚҰТҚАН – ЖАМАНДЫҚ, ҚАШАУЛЫ
WINDOWS - ТЕРЕЗЕЛЕРДЕГІ ШЫНЫ
ШАНАЛАР - ШАНАЛАР
Алапес - ҚЫЗЫҚ, ОЙЫНДАР
МАЛ АРНАЛҒАН ОРТА (СИЫР, ЖЫЛҚЫ, ҚОЙ)
ІШІМ – МАЛ ҮШІН ІШІМ
-Олар барлық сөздерді түсіндіріп, шыршадағы ойыншықты айырды.
5. Музыкаға физминутка (6-слайд)
Енді, балалар, тұрыңдар!
Қолды тез көтерді
Бүйірге, алға, артқа,
Оңға, солға бұрылды
Тыныш қайта отырды.
6. Мәтінмен жұмысты жалғастырамыз (5-слайд)
Семантикалық сұрақ: Мен сізге қазір оқимын, сіз жауап бересіз:
- Неліктен қыс қытымыр болды?
Мұғалімнің мәтінді оқуы. (141-143 беттер)
Мағыналы сұрақ:
- Неліктен қыс қытымыр болды? (Ешкім қыстан қорықпайды)
Ертегінің жанрлық ерекшеліктерін түсінуге жұмыс.
1) Неліктен бұл шығарманы ертегі деп атауға болады? (Қыс тірі дейді)
2) Ертегі нені үйретеді? (Табиғатты құрметтеу, адам мен жануарларды ренжітпеу)
Сипаттамамен жұмыс.
1) Әңгімедегі басты кейіпкер кім? (Қыс)
2) Ертегідегі қыс деген не? (Қыс - зұлым, мейірімсіз, қатыгез)
Оқу сессиясы.
- Қалай ойлайсыңдар, автор бұл ертегіде неге қысты кемпір деп атаған?
- Қыс мезгілі құстармен күресуді қалай шешті?
- Құстар не істеді?
-Жануарлар қыста аяздан қалай сақтайды?
Қыс өзен-көлдерге не берді?
Балық қалай тығылды?
Халықтың қысқа дайындығы қалай?
-Балалар неге қыстан қорықпайды?
- Неліктен қыс қытымыр болды?
-Бұл ертегіге қандай суреттер салуға болады?
Жарайсыңдар жігіттер. Барлық сұрақтарға жауап берді. Ойыншықтан айырылды.
7. Көзге арналған дене жаттығулары. Ал қазір, енді көзге арналған барлық гимнастика. (7-слайд)
Балалардың мәтінді оқуы (5-слайд)
- Шырылдаған оқу. Балалармен жеке жұмыс.
- Тізбекте (уақытымыз болса)
8. Біріктіру (уақытымыз болса)
Мәтінмен жұмыс.
Құстар қыста қалай шыдайды?
-Аңдар суықтан қорғану үшін не істеді?
Балық қалай тығылды?
Адамдардың қысқа дайындығы қалай?
- Балалардың қысқы қызықтары туралы.
Олар мәтінді жақсы оқыды, сұрақтарға жауап берді, ойыншықтың сиқырын ажыратты.
9. Сабақты қорытындылау
Бүгін біз қандай ертегі оқыдық? Не, ол кім туралы айтып тұр?
-Саған көбірек не ұнады? Сенің есіңде ме?
- Қыстың белгілерін жинап алайық. Бұл не, қыс?
Балалар қыс мезгіліне байланысты сөздерді таңдайды. (СӨЗІ: СУЫҚ, ҚАТЫН, ҚАР, ӘДЕМІ, ҚАТЫР, ҚАЗАҚ, ЖЕЛДІ, ҰЗАҚ КҮТКЕН, ҰЗАҚ, АҚ, ЫСТЫҚ, ЖАҢбырлы.) Соңғы ойыншықты айырдық, Әдемі, жарқын шырша алдық. Сіз де, мен де біз оқыған ертегідегі адамдар мен жануарлар сияқты қыстан қорықпаймыз.
10. Үйге тапсырма (8-слайд)
Ертегіні оқу 141-143 бет
11. Балаларды бағалау.

Зинаида Тимофеева
Әдеби оқу. Сабақтың тақырыбы Ф.Тютчев «Қыс бір себеппен ашуланады»; К.Ушинский «Кемпірдің алапес-қыс».

Жоспарланған нәтижелер:

пән: оқығандарының мазмұнын түсіну; мәтінмен жұмыс жасауды білу (тақырып және иллюстрация бойынша мазмұнды болжау, мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру).

Когнитивті UUD: жалпы білім беру – саналы қабылдау әдеби шығарма; оқылған шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап құрастыру; логикалық – алға қойылған ұсыныстардың дәлелі ретінде мысалдар келтіру.

Нормативтік UUD: оқулық материалымен жұмыс жасай отырып, өз болжамдарын айта білу; тапсырмаға сәйкес оқу әрекетін бағалау, алдағы жұмысты болжау (жоспар құру, танымдық және жеке рефлексияны жүзеге асыру.

Коммуникативті UUD: басқалардың сөзін тыңдап, түсіне білу; өз ойларын ауызша тұжырымдау; топта жұмыс істей білу.

Жеке: өз білімдерін бағалау белсенділік: олардың жетістіктері, дербестігі, бастамасы, жауапкершілігі, сәтсіздіктерінің себептері; қамқорлық пен көмек көрсету.

Пәнаралық байланыс – қоршаған әлем.

Ресурстар – оқулық, жұмыс дәптері әдеби оқу Л. А. Ефросинина « Әдеби оқу» 2-сынып, 2 сағат

Қосымша ресурстар – интерактивті тақта, презентация материалы.

Кеңістікті ұйымдастыру – фронтальды, жұптық жұмыс.

Жабдық: интерактивті тақта, дербес компьютер, спикерлер, слайд-презентация

сабақ Сахнаның мақсаты

Белсенділік

мұғалімдердің іс-әрекеті

студенттер Жоспарланған нәтижелер

I.Org. сәт

Эмоционалды ортаны құру арқылы оқушыларды оқу әрекетіне ынталандыру.

Жұмысқа деген эмоционалды көңіл-күйді қалыптастыру

Оқушыларды бастауға ынталандыру сабақ.

Қоңырау соғылды, басталып жатыр сабақ.

Барлығымыз зейінді, белсенді болайық еңбекқор.

- Сәлем жігіттер. Сонымен біз өзімізді бастаймыз әдеби оқу сабағы.

Белсенді жұмысқа дайын болыңыз.

Балалардың психологиялық көңіл-күйі.

Нормативтік:

Табысқа жетуді мақсат ету.

Коммуникативті:

Өз ойларын ауызша тұжырымдай білу; сыныптастарымен мұғаліммен бірге мінез-құлық және қарым-қатынас ережелерін келісу және оларды орындау.

Үй тапсырмасын тексеру - Үйде сендерге Евгений Абрамович Баратынскийдің өлеңін оқып келу тапсырылды «Көктем, көктем!»

Тақтаға шығып, өлеңді жатқа оқу

II.Білімді жаңарту – білімді жаңартуды ұйымдастыру

Өлең қалай аталады, айта аласыз ба?

Өлең жазатын жазушылардың есімдері кім?

Ойлан, бізге өлең не үшін керек?

Бірақ бүгін қай өлеңді оқитынымызды анықтау үшін мен сендерге жұмбақтарды шешуді ұсынамын.

1. Кім, тап, сұр шашты үй иесі:

Қауырсын төсектерін тербетеді - дүние жүзінде мамық?

2. Сүйіспеншілікпен, ертегімен келеді. Сиқырлы таяқшаны бұлғап, орманда қар бүршіктері гүлдейді.

Өлең қалай аталатынын болжай аласыз ба?

Неліктен олай ойлайсың? - Поэзия

ойлы, мәнерлі

- Қыс

когнитивтік:

Оқу тапсырмаларын орындау үшін ақпаратты табуды қалыптастыру

Коммуникативті:

Өз іс-әрекетін жоспарлау, түсіндіру және орындау үшін сөйлеу құралдарын барабар пайдалана білуге ​​қалыптастыру

III.Мақсат пен міндеттерді қою сабақ

Мақсат қоюды ұйымдастыру сабақ;

Бірлескен іс-шаралар жоспарын әзірлеуді ұйымдастыру;

Тақырып бойынша диалог ұйымдастырады;

Тақырыпты құрастыруды ұйымдастырады сабақ;

Мақсат қоюды, тақырыпты құрастыруды ұйымдастырады студенттердің сабағы.

Бүгін біз сізді таныстырамыз жұмыс істейді: Ф. Тютчев« Қыс ашуланып барады...» ; TO. Ушинский« Кемпірдің еркелігі - Қыс»

Осыны негізге ала отырып, алдымызға қандай мақсат, міндеттер қоямыз сабақ?

Тақырыпқа апаратын диалогқа қатысу.

Міндеттері мен мақсаттарын анықтау үшін пікір алмасады, толықтырулар мен түзетулер енгізеді сабақ.

Тақырыпты құрастыру сабақ

Нормативтік:

Мақсатты анықтап, тұжырымдай білу мұғаліммен сабақ

когнитивтік:

Өз білім жүйесінде шарлау мүмкіндігі; объектілерді талдау

Коммуникативті:

Өз ойларын ауызша тұжырымдай білу, басқалардың сөзін тыңдау және түсіну

IV.Жаңа материалды меңгерту

балаларды проблеманы шешу әдісін таңдау жағдайына қосу, таңдаған әдіс арқылы балалардың мәселені шешуі.

Бүгін біз 19 ғасырдағы бір көрнекті орыс ақынының өлеңімен танысамыз Ф.И. Тютчев.

Ф.И. Тютчев(1803- 1873) . Ол А.С.Пушкиннің замандасы болды. Федор Иванович бала кезінен өлең жазып, алғашқы өлеңін 14 жасында жариялады. Ол өз шығармаларында туған табиғатының сұлулығын жырлаған.

1. Бастапқы шығарма оқу. 107

« Қыс ашуланып барады...»

Осы өлеңнің тақырыбын естігенде көз алдыңызға не елестейді?

Көзіңізді жабыңыз және тырысумына суретті елестетіңіз.

Өлең оқу.

Сен не көрдің? Әсер? Сізді не таң қалдырды, есіңізде не қалды?

Өлеңді қайталап оқы, мағынасын білмейтін сөздерді тап.

Сөздікке назар аударайық (бұзылған - сөздікте, жалаңаштық, қоңырау, тағы - Ожеговтың сөздігі).

Өлең неше бөлікке бөлінеді? (5)

1 бөлімді оқиық.

Неге бастау ашулы қыс?

Көктемнің келе жатқанын қандай сөздер айтады?

Бұл жолдарды қалай оқуға болады

(машықтану)

2 бөлімді оқыңыз

Әрі әбігерге түсті, дейді ақын. Бұл сөзді қалай түсінесіз.

Табиғаттың оянуының Қыспен байланысы қандай

Наразылықты білдіру үшін қолданылатын орынды сөз Тютчев?

Ал осы етістікті өлеңге енгізу арқылы ақын табиғаттың Қысқа деген үлкен наразылығын, айналадағының бәрі қысты үнемі қуып жіберетінін көрсете білген.

Қандай құстар көктемді әнімен қарсы алады? (тарлар (торғай әні, сурет)

Бұл шумақты қалай оқуға болады

3, 4, 5 сағат оқимыз.

Қандай сөздерді атап көрсетеміз? оқу?

Бұл бөлімді қалай оқуға болады?

Енді бір-біріңе мына өлеңді оқы

Сөйлемнің қай мүшесінің сөздерін қашан бөліп көрсеттік оқу. Неліктен бұл өлеңде Ф.И. Тютчеветістіктерді көп қолданды?

Қыс пен көктемнің қимылын білдіретін етістіктерді ата.

Өлеңді толығымен дауыстап оқыңыз. Оны қандай тонмен оқу керек?

1 рет – 1 бөлімде 5 оқушы.

2 рет – 3 оқушы бүкіл өлең.

Жаттығу: Жұмыс дәптері 63 бет No1,2,5

Өлеңде Тютчевтабиғаттың алғашқы оянуын, қыстан көктемге бетбұрысты суреттейді, жыл мезгілдерінің қақтығысы орын алады, ол ертегі шайқас түрінде беріледі, көктемнің басталу суретін көреміз.

Көктем терезені қағып тұр.

- қыс ашуланып барады.

Қайғылы, қуанышты, ойнақы

Бұлақтар ағып, самал сыбдырлады, құстар ән салды.

Ол Қысты кетіреді

Жанды

Көңілді. өйткені көктем жеңеді

Когнитивті UUD: жүйеңізді шарлаңыз білім: негізгі ақпаратты анықтай отырып, қажетті ақпаратты шығарып, мұғалімнің көмегімен жаңаны бұрыннан белгіліден ажырату.

Коммуникативті UUD: жұппен жұмыс істеуге, ақпаратты іздестіру және жинақтауда ынтымақтастыққа үйрету.

V. Дене шынықтыру минуты

VI.Жаңа білімді алғашқы игеру

Ритм сезімін, дене белсенділігін дамыту.

Мәтін бойынша жұптық, топтық жұмыстарды ұйымдастырады.

Өзін-өзі тексеруді ұйымдастыру.

Бүгін біз тағы бір тамаша автормен және оның шығармашылығымен танысамыз.

Константин Дмитриевич Ушинский 1824 жылы 19 ақпанда Тула қаласында Дмитрий Григорьевичтің отбасында дүниеге келген. Ушинский- отставкадағы офицер, 1812 жылғы Отан соғысына қатысушы. Константин Дмитриевичтің анасы - Любовь Степановна 12 жасында қайтыс болды. Константин Дмитриевич Новгород-Северск гимназиясында оқыды. Содан кейін Мәскеу университетіне оқуға түсті. Оқуды бітірген соң мұғалім болды. Ушинский ұмтылдыРесейде мүмкіндігінше көп мектептер болса және оларда қарапайым орыс халқының балалары оқысын. Ол балаларға арнап жазды сияқты кітаптар: «Балалар әлемі», «туған сөз», «Таңғы сәулелер», «Төрт тілек», «Бишка»және т.б

Константин Дмитриевич жазған әр алуан шығармалар Ушинский, тамаша! Мен сізге өте аз бөлігін бердім.

деп аталатын шығармасымен танысайық « Кемпірдің еркелігі - Қыс»

Сөздік жұмысы.

Әр сөзге бір студент: сөзді және оның түсіндірмесін оқиды.

ЕМЕН – ЕМЕН ТОҒАЙЫ, ОРМАН

АЛАПТАРДЫ ЖҮКТЕП АЛДЫ – АЛАПТАРҒА ҚАР ЖҮКТІ

ҚҰТҚАН – ЖАМАНДЫҚ, ҚАШАУЛЫ

WINDOWS - ТЕРЕЗЕЛЕРДЕГІ ШЫНЫ

ШАНАЛАР - ШАНАЛАР

Алапес - ҚЫЗЫҚ, ОЙЫНДАР

СТРЕКХА - ТӨБЕГІҢ САЛУЫ ШЕТІ

Ертегі оқу.

Оқырман 1 бөлім б. 16-19

1 - 1 оқушы

2-бөлім - тізбекте

3-бөлім -1 оқушы

4,5 бөлігі тәуелсіз оқу

Мәтінді талқылау.

Қалай қысқұстармен айналысуға шешім қабылдадыңыз ба?

Құстар не істеді?

Қыста жануарлар өздерін аяздан қалай сақтайды?

Не істеді өзендер мен көлдермен қыс?

Балық қалай тығылды?

Халықтың қысқа дайындығы қалай?

Балалар қыстан неге қорықпайды?

Қыс неге жаман болды?

Когнитивті UUD: менің жаңа білім: оқулықты, өмірлік тәжірибеңізді және алынған ақпаратты пайдалана отырып, сұрақтарға жауап табу сабақ.

Коммуникативті UUD: өз пікірін, ұстанымын тұжырымдай білуге ​​үйрету; жанжалды жағдайларды шеше білу, шешім қабылдау, жауапкершілікті алу.

Нормативтік UUD: бақылау, өзін-өзі реттеу, түзету

IX.Қорытындылау

Өткенді қорытындылау, қорытынды жасау Рефлексияны ұйымдастырады.

Оқу іс-әрекетін өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады

Сонымен, біз тамаша авторлармен және олардың туындыларымен кездестік.

Шығармалары қалай аталады?

Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру.

Жеке:

Оқу іс-әрекетінің табыстылық критерийі бойынша өзін-өзі бағалау қабілеті

Нормативтік:

Іс-әрекеттің дұрыстығын бағалай білу

Коммуникативті:

Өз ойларын ауызша тұжырымдай білу

X. Үйге тапсырма Мұғалім үй тапсырмасын жазып алуды ұйымдастырады.

F. Тютчев« Қыс ашуланып барады» - Жазба

Тапсырмалар:

  1. Табиғатты, жер бетіндегі барлық тіршілік иелерін сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.
  2. Микрокеңістікте шарлау мүмкіндігін жетілдіріңіз.
  3. Балалардың ұсақ моторикасын дамытуды жалғастырыңыз.

Алдын ала жұмыс:көркем әдебиет оқу, ауа райы құбылыстарын бақылау, Масленица мерекесі және т.б.

Жабдық: «Төртінші қосымша» карточкалары, бөлінген суреттер «Жануарлар», өрнек салуға арналған санау таяқшалары, «Қыс қызықтары» сюжетті суреті, бояуға арналған «Көктем» суреті.

Сабақтың барысы:

Қыс кемпір ашуланып, дүниедегі барлық тірі жанды өлтіруді шешті. Ол құстарға жете бастады, олар оны жылап, сықырлап шаршады. Қыс ызғарлы соғып, орманның жапырақтарын жұлып, жол бойына шашып жіберді.

Құстардың баратын жері жоқ, олар топ-тобымен жинала бастады. Думушка ойлану керек. Олар жиналып, айқайлап, биік тауларды, көк теңіздерді асып, жылы елдерге ұшып кетті.

1-тапсырма «Төртінші қосымша» (қыстайтын және отырықшы құстар)

Балалар суреттерден артық құсты тауып, себебін түсіндіру керек.

Жарайсыңдар жігіттер!!!

Әрі қарай не болғанын тыңдаңыз. Бір торғай бар еді, ол карниздің астына тығылды. Зима құстарды қуып жете алмайтынын көріп, жануарларға шабуыл жасады. Ол егістіктерді қармен жауып, ормандарды қар үйінділерімен жауып, ағаштарға мұз киімін кигізді, аяздан кейін аязды жібереді. Аяздар бірінен соң бірі күшейіп, ағаштан ағашқа адымдап, шертіп, жануарларды қорқытады. Қаһарлы Қыстың жануарлары қорықпады, олардың кейбіреулері жылы тон, басқалары терең шұңқырларға тығылды. Бірақ біз мына тапсырманы орындау арқылы Қыстан қандай жануарлар қорықпағанын анықтаймыз.

Тапсырма 2. «Бөлшектерден бүтін құрастыру»

Балалар бөлінген суретті жинап, өздері шыққан жануарларды атау керек. Қандай жануарлар үй, қайсысы жабайы және олардың айырмашылығын ата.

Сен екеуміз аздап ойнауымыз керек, қоянға айналамыз.

Физикалық минут «Қояндар»

Қояндар секіреді: секіреді, секіреді, секіреді

Иә ақ қарға

Отырыңыз, тыңдаңыз

Қасқыр келе ме?

табандары басылды

Табандар сипады

Оңға, солға еңкею

Және олар жігіттерге айналды!

Қыс балыққа жеткенде көбірек ашуланады, аяздан кейін аяз жібереді. Өзендер мен көлдер қатып қалды, бірақ тек жоғарыдан, ал балықтардың бәрі тереңдікке кірді, мұз төбесінің астында одан да жылы.

«Ал, күте тұрыңыз», - деп ойлайды Зима, «мен адамдарды мұздатамын».

Және тағы да аяздан кейін аязды жібереді. Аяз терезелердегі әйнектің үлгісін бұлтты етті. Бөренелер жарылып кетуі үшін қабырғалар мен есіктерді қағады.

Және тағы да балалар жаңа тапсырманы орындауы керек.

3-тапсырма «Үлгі бойынша үлгі құрастыр»

Суретте көрсетілгендей санау таяқшаларынан үлгі құрастыр.

Тағы да, сіз тапсырманы орындадыңыз.

Ал енді көзімізге кішкене демалу керек. «Қыс» бейне гимнастикасы

Қыста ағаштар, көздер оң жақта

Қыста ағаштар, көздері солға

желдің көзін қысып тесіп жіберді

Ал суықтың өзі

Ал кәрі қарағайлар демалып жатыр

Және өткір шыршалар

Солдаттар сияқты тұрыңдар

Қарлы боранға қарай көз қысу-тынығу

2-3 рет қайталаңыз.

Ал адамдар пештерді басып, өздеріне құймақ пісіреді. Қыс ең қорлайтын болып көрінді, тіпті кішкентай балалар одан қорықпайды! Балалар қыстан неге қорықпайды?

«Қыс қызықтары» тапсырмасы (суреттегі әңгіме)

Балалар суреттің алдыңғы жағында, артында және ортасында не көрсетілгенін айту керек.

Балалар конькиге, шанаға мініп, қардан адам жасайды.

Зима оның ештеңе істей алмайтынын көріп, ашуланып жылап жіберді.

Қыстың көз жасы тамшылады. Көктем жақындап қалған сияқты!

Ал соңғы тапсырмамыз «Суретті боя - көктем»

Осылайша біз қаһарлы Қысты жеңіп, көктемді қарсы аламыз - қызыл!

Жүктеп алу:

Алдын ала қарау:

Алдын ала қарауды пайдалану үшін өзіңізге Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасап, жүйеге кіріңіз: https://accounts.google.com

Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

Сабақтың конспектісі. «Ормандағы өрт» экологиялық ертегісі.

Кешенді сабақ: когнитивтік + модельдеу. Моральдық сезімдерді дамыту - өкініш, жанашырлық, кейіпкердің эмоционалдық жағдайын байқаңыз. Балалардың отбасына деген саналы көзқарасын, сүйіспеншілікті ...

«Қыстың кемпірінің еркелігі» дайындық сөйлеу тобында К.Д.Ушинскийдің шығармашылық тапсырмалармен ертегіні қайталау сабағының конспектісі.

Сөйлеу тілі дамуы тежелген балаларға арналған сабақтың қысқаша мазмұны сөйлемдерді дұрыс және сауатты құра білуге, сөйлеудің әуезді және интонациялық ерекшеліктерін дамытуға бағытталған ....

Сабақтың қысқаша мазмұны 2-3 жастағы балаларға арналған «Кішкентай тамшы туралы» экологиялық ертегі

Мақсаты.- Балаларды судың қасиеттерімен таныстыру: жылы, мөлдір, суық, таза, лас.- Балаларға өсімдіктер, балықтар, құстар, жануарлар, адамдар сусыз өмір сүре алмайтыны туралы түсінік беру....

GCD конспектісі
мектепалды даярлық тобында
ONR бар балаларға арналған
MBDOU «No222 балабақшасы»
аралас түрі
Барнаулдық педагог Меркель Н.А.

Тақырыбы: «Қыс кемпірінің еркелігі» ертегісін қайталау
Бағдарламалық тапсырмалар: Ертегіні мәтінге жақын, тиянақты, жүйелі, анықтылыққа негізделген мәнерлі қайталауға үйрету.
Сөздерге анықтамаларды таңдауды (сөздерді) үйреніңіз.
Жаттығу, жалпы сөйлемдерді қолдану.
Сабақтың барысы:
Балалар жарты шеңберге отырады.
- Балалар, бүгін аптаның қай күні?
Кеше қандай болды, ертең қандай болады?
Балалар, қазір қай мезгіл?
- Қыстың келгенін қандай белгілер арқылы анықтадыңдар?
- Балалар, сендер ертегі тыңдағанды ​​ұнатасыңдар ма?
- Сүйікті ертегілеріңді атаңдар.
-Ал бүгін біз тағы бір ертегіні оқимыз, ол «Қыс кемпірінің еркелігі» деп аталатын жаңа ертегіні оқимыз, - деп Ушинский осы ертегіні жазған (есіңде болсын).
- Әңгімені оқу.
Ертегі сұрақтары:
- Әңгіме қалай аталады?
- Әңгіме не туралы?
Қыс кімге бірінші келді?
(құстардың алдында)
– Сонда қыс кімге шабуыл жасады?
- Жануарлар туралы.
- Балық үстінде.
Балық не істеді?
– Олар мұз астына кетті, ол жақта күн одан да жылы.
– Ал қыс ойланды, тағы кімді ренжітуім керек?
- Және адамдарды ренжіте бастады.
Адамдар суықтан қалай аман қалды?
(Олар пештерді су басты, бірақ олар қыста күледі).
-Ал егер біреу орманға отынға барса, не қояды?
(қой терісі, киіз етік, қолғап)
- Ал қыстың ең ренжітетін жері не болды?
(Кішкентай жігіттер және олар одан қорықпайды)
-Жігіттер не істеп жатыр?
- Шана тебу, қар ойнау, қардан мүсіндеу, таулар тұр.
- Ертегідегі жігіттер, кемпір ашуланды - қыс мезгілі, оның қандай болғанын білдіреді, оның қандай екенін тағы қандай сөздермен айтуға болады? (ашулы, суық, қатал)
Жігіттер бейнелейді, қонақтарға оның қаншалықты зұлым болғанын көрсетеді, осылайша қонақтар зұлым кемпірді сезініп, көреді - қыс. Енді қонақтар балалардың одан қорықпайтынын сезінуі үшін суреттеңіз.
-Көшеде аяз жүріп бара жатырсың деп елестет, қалай тоңғаныңды бейнеле, ал сен қолыңды қалай жылытасың?
- Руб.
- Ал аяз сенің бетін шымшып кетсе?
-Мұрыннан, құлақпен - не істейсің?
(қармен сүрту)
-Балалар, балалар ертегіде қарды қалай ойнағанын көрсетіңдерші?
(Еңкейіп, қарды алып, қарды жасап, лақтырды)
- Қонақтарды үрлеңдер, қыс қалай өтті, аяз болсын бәріңе.

Ал, енді балалар, сендермен бірге ертегіні қайталап айтып берейік, мен сендерге көмектесемін (----------материалдық, мына суреттерден ертегіні қайталап айту сендерге оңай болады).
- 1-2 әңгіме.
-Жарайсыңдар, балалар, үйде аналар мен әкелерге міндетті түрде жаңа ертегі айтып беріңдер.
Енді сендермен сөз ойынын ойнайық. Мен сөздерді атаймын, ал сіз жалғауларды дұрыс белгілей отырып, анықтамаларды анықтайсыз.
Қыс (не?)
Аяз, жел, қар (не?)
Аспан, күн (не?)
Келесі жаттығу: Мен сөйлемдерді бастаймын, ал сендер аяқтайсыңдар.
Коля балабақшаға бармады, себебі ол ... (толық жауаптар)
Тазалаушы сыпырғышты алды, ол...
Анасы қызына айтты...
Ертең орманға барамыз, егер...
Күз бізге келді және әкелді ...
Бізге көктем келді және әкелді ...
Қыс келді, бізге әкелді ...
- Балалар, елестетіңдерші, егер бізге қыс келмесе не болар еді?
- Балалар, қалай ойлайсыңдар, қыстың ұзақ кештерінде не істеуге болады (теледидар көру, ертегі оқу, түрлі-түсті).
- Бұл саған жақсы, енді ойыншықтарың, теледидарың бар, электр жарығы бар, магнитофондарың бар, ал сенің атаң мен әжең сен сияқты кішкентай ұл-қыздар болған кезде олар да қыстың кешінде үйде отыратын, олар да бірдеңе істеу керек еді. не істеу керек, қыстың ұзақ кештерінде не істеуге болады, мұнда олармен бірге бір шам жанып тұрды.
-Жарайды мен саған көмектесемін.
Жинақты өшіріңіз, шамды жағыңыз.
-Балаларға ертегі айтуға болады деген түсінікке жеткіземін. Ойыншықтарды мүсіндеу, шай ішу.


























Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдты алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның толық көлемін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.















Артқа алға

Түзету және тәрбиелеу мақсаттары:

  • Балалардың қыс пен қыс қызықтары туралы білімдерін қорытып, нақтылауға, сөз – қимыл, сөз – таңба арқылы сөздік қорын белсендіруге, кеңейтуге, сабақтас сөздерді құрау арқылы тілдік инстинкті дамытуға жағдай жасау. Біріктірілген сөйлеуді дамыту («Қыс», «Қыс қызықтары» тақырыптары бойынша ұсыныстар құрастыру).
  • Сөздердің, сөз тіркестерінің мағынасын түсіну қабілетін қалыптастыру.
  • Сөздерге дыбыстық – буындық талдау жасау және сөздерді, сөйлемдерді оқу дағдыларын бекіту және жетілдіру.

Түзету-дамытушы мақсаттар:

  • «Суретші не салмады» ойыны негізінде оптикалық-кеңістіктік бейнелерді дамыту.
  • Диалогтік сөйлеуді дамыту.
  • Жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту: белсенділік, ізденімпаздық, дербестік, алған білімдерін өз бетінше іс-әрекетте қолдана білу, өзін-өзі бағалау және ішкі бақылау қабілеттерін дамыту.
  • Әмбебап дағдыларды дамыту: мұғалімді тыңдай білу және оның нұсқауларын орындау

Тәрбиелік мақсаттар:

Сабаққа тұрақты қызығушылықты, бастамашылдықты, белсенді белсенділікке ұмтылуды, шешім қабылдаудағы дербестікке тәрбиелеу.

Орыс тіліне деген сүйіспеншілік пен құрметке, өз сөзіне көңіл бөлуге тәрбиелеу.

Жабдық:

  • Магниттік тақта, компьютер, TRACEBOARD R тақтасы, қыс табиғатының суреттері, «Суретші не салмады?» суреті, Қыстың зұлым кемпірінің суреті, табақтар.

Сабақтар кезінде

І сыныпты ұйымдастыру

Қонақтарымыз бар. Сәлем айт. (Сәлеметсіз бе.)

Отыр.

II Психологиялық-педагогикалық көзқарас «Байланыстырушы жіп»

Міне, доп. Бір-бірімізге таратып, тілек айтамыз.

(Ранит, мұқият тыңда.

Наила, ойлан.

Игорь, жақсы сөйле.)

III Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Бүгін сабақта не туралы сөйлесетінімізді білгіңіз келе ме? Ол үшін кроссвордты шешу керек.

  1. Қыста ақ
    Ал жазда сұр.
    Ешкімді ренжітпейді
    Және ол бәрінен қорқады.
  2. Біз епті апалармыз
    Шеберлерді жылдам іске қосыңыз
    Жаңбырда - біз жатамыз,
    Қарда біз жүгіреміз
    Бұл біздің режим.
  3. Көрінбейтін, мұқият
    Ол маған келеді
    Және суретші сияқты сурет салады
    Терезеге өрнек салады.
  4. Біз сізбен жануарды танимыз
    Осындай екі белгі бойынша:
    Ол қыста сұр тон киеді,
    Ал қызыл пальтода - жазда.

Оқушылар жұмбақтарды шешіп, жауаптарын фломастермен TRACEBOARD R тақтасына жазады.

Біз не туралы сөйлесеміз? (Қыс туралы сөйлесейік.)

Бүгін сабақта біз К.Д.Ушинскийдің «Қысқы кемпірдің алапес ауруы» ертегісін қайталап айтып үйренеміз.

IV Дайындық жұмысы.

1. Есту арқылы қабылдауды дамыту. (экрандық жұмыс)

Қыс туралы не білетіндерің туралы ойлан.

Сөздеріңізге сурет қосып, қыс мезгілінің белгілерін атаңыздар (тізбек бойымен).

(-Қар жауып тұр.

Салқын жел соғып тұр.

Айнала үлкен қар үйінділері.

Өзендегі мұз.

Ауа райы суық, аязды.

Терезелерде аязды өрнектер бар.

Ағаштарда қар жамылғылары бар.

Шатырлардағы мұздар.

Боран.)

Қыстың көптеген белгілерін білесіңдер, жарайсыңдар.

2. Бір түбірлі сөздерді таңдау (интерактивті тақтамен жұмыс – объектілерді жылжыту)

Қыста ауа райы қандай болатынын айта аласыз ба?

Көше кетсе қар, содан кейін ауа-райы қарлы.

Бірдей сөздерді табыңыз:

  • Мұздату
  • Жел
  • Суық
  • суық

Ауа райы салқын, желді,...

(балалар бір түбірден тұратын тиісті сөздерді бір-біріне әкеледі):

  • Аяз - аязды
  • жел - желді
  • Суық-суық
  • Суық суық.

Сіз жақсы жұмыс жасадыңыз және дұрыс сөздерді тез таптыңыз.

3. Басқа сөздердегі сөздердің семантикалық мағынасын белгілеу арқылы тілдік қабілетін дамыту.

Мен сізге сөйлемдерді оқып беремін, сіз қалай басқаша айтуға болатынын ойлайсыз:

Қыс келді, ақ шыбын ұшты.

Қыста суық, аш құстар дабыл қағады, ары қарай не істеу керек, не істеу керек.

Балалар аяздан қорықпайды. Төбеден алма түсетін жер жоқ.

Қыс оны әдеттегідей қабылдамайды, неге одан ешкім қорықпайды?

Кемпір басын салбыратып - қыстап, қайғырды.

V Жаңа нәрселерді үйрену.

1. Бастапқы қабылдау. (кинофильм) Презентация 1.

Бұл ертегі не туралы? (Қыс туралы ертегі, ол бәрін қалай құртқысы келді, қатып қалады.)

Ертегінің басты кейіпкері кім? (Басты кейіпкер - кемпір - қыс.)

«Қыс не істеді?» ойыны. - іс-әрекеттерді бейнелеу: (Балалар іс-әрекеттерді есте сақтайды және оларды бейнелейді.)

ашулы

Мен суықты жібердім

Жануарларға барды

Жапырақтары шашылды

Мен жыладым.

2. Ертегімен өз бетінше танысу.

Бірінші бөлімді өзіңіз оқып шығыңыз. (Ертегінің 1-бөлімін өз беттерінше оқу.)

Тақтадағы оқушыларға арналған сөздік.

Кемпір қыста не істеді? (Ашулы....)

Сіз не ойладыңыз? (Мен әлемдегі барлық адамдарды өлтіруді шештім.)

Сіз бірінші кімге келдіңіз? (... ала бастады.)

Неліктен ол құстарды мұздата алмады? (...... болды ....... және ұшып ...... қалды ......)

Презентация 2.

Сөйлемге сәйкес тізбектің екінші бөлігін оқы. (Тізбектеп оқу.)

Сонда қыс кемпір кімге шабуыл жасады? (Жануарларға шабады.)

Ол не істеді? (Ол егістіктерді қармен жауып тастады.)

Жерге не жібереді? (Аязды аяздан кейін жібереді.)

Көзге арналған гимнастика. Жел мен боран соқты. (Олар меңзердегі қыстың қозғалысын көздерімен бақылайды.)

Аяздан кім қорықпады? (Жануарлар қорықпады.)

Тиін не істейді? (Тиін жаңғақтарды кеміреді.)

Аю не істеп жатыр?

Заинка?

Мына сөздерден сөйлем құра. (интерактивті тақтамен жұмыс)

тиін шұңқырдағы жаңғақтарды кеміреді

қонжық табанын сорып алады

секіретін қоян жылынуда

Үй жануарлары не істейді? (Олар дүңгіршектерде шөп шайнады.)

Презентация суреттері мен тірек сөздерді пайдаланып мәтіннің осы бөлігін кім айтып бере алады?

Балалар тірек сөздерге сәйкес мәтіннің бір бөлігін айтады, осы уақытта тақтада мәтіннің мазмұнын көрсететін суреттері бар презентация көрсетіледі. ( Тақтадағы сөздік:Мен ұрдым ..... Мен шатастырдым ......

Толтырды ..... Жіберу ..... Қорықпадым .....)

Келесі бөлікті сөзбе-сөз оқыңыз, абай болыңыз. (бір сөзді тізбектеп оқу).

Өзендер, көлдер не болды? (Өзендер мен көлдер мұздады.)

Барлық балықтар не істеді? (Балық тереңге кетті.)

Презентациядағы суреттерді және тірек сөздерді пайдаланып мәтіннің осы бөлігін айт? (Сөздік:Ашулы....

Get Frozen ...... ....... терең кірді)

Балалар тірек сөздерге сәйкес мәтіннің бір бөлігін айтады, осы уақытта тақтада мәтіннің мазмұнын көрсететін суреттері бар презентация көрсетіледі.

Ертегінің соңғы бөлімін тыңдап, Қыс үшін нені қорлайтынын айт.

Аудио жазба және слайд-шоу.

Қыс не ойлады? (Мен адамдарды мұздатқым келді.)

Ол адамдарға не жібереді? (Ол қатты аязды жібереді.)

Ал адамдар не істейді? (Адамдар пешті су басты, құймақ пісіреді, қыста күледі.)

Балалар қыста не істейді? (Бір бала сөйлем құрайды, сосын барлығы бірге қыста ойнап жүрген балаларды бейнелейді) (Жігіттер қар ойнайды. Балалар шана, шаңғы тебеді. Балалар аққала жасайды. Жігіттер коньки тебеді).

Менде сурет бар. Мұқият қараңызшы, суретші нені салуды ұмытып кеткенін айтыңызшы? (Суретке қарайды, қай жерде зат жоқ, қайсысын атайды. (Мысалы: балалар коньки тебеді, бір коньки жоқ, т.б.).

Презентация суреттері арқылы соңғы бөлімді айтыңыз. (Сурет пен тірек сөздерге негізделген әңгімелер.)

Қысқы жылау нені білдіреді? (Төбелерден тамшылар. (Сурет)

3. «Қарлы кесек» ойыны (есте сақтау - қайталау).

Менде қысқы доп бар, онымен ойнағың келе ме? Оның құйрығы қанша екенін қараңыз. Мен сөйлем айтамын, ал сен оны жаттап, қайталайсың.

Қыс ашулы.

Кемпір ашуланды – қыс.

Кемпір ашуланды - құстарға қыс.

Кемпір қатты ашуланды - құстарға қыс.

Кемпір қатты ашуланды - құстар мен жануарларға қыс.

Кемпір қатты ашуланды - құстарға, жануарларға, адамдарға қыс.

Кемпір қатты ашуланды - құстарға, балықтарға, жануарларға, адамдарға қыс.

Кемпір қатты ашуланды - құстарға, балықтарға, жануарларға, адамдарға және балаларға қыс.

(Алдымен тыңдайды, содан кейін сөйлемді мұғалімнен кейін бір ауыздан қайталайды.)

VI Біріктіру

1. Презентацияны пайдалана отырып, жетекші сұрақтар бойынша қайталау.

Кемпір ашуланды - қыс, ол әлемнің бәрін өлтіруді шешті. Ол бірінші кімге жетті? (- Құстар алдында.)

Неліктен ол құстарды мұздата алмады? (Құстар үйір-үйір болып жинала бастады және жылы елдерге ұшып кетті.)

Қыс егіс алқабын қар басып, орманды қар басқан. Аязды жібереді. Неліктен жануарлар қыстан қорықпайды? (Жануарлар қыстан қорықпады: тиін ойпаңда жаңғақ кеміреді, аю інінде табанын сорады, үй жануарлары жылы сарайда шөп шайнады).

Неліктен қыс адамдарды тоңдырмайды? (Адамдар пештерді басып қалды, құймақ пісірді, күлді.)

Қыстың ең жаманы не болды? (Одан тіпті балалардың да қорықпағаны ренжітті. Балалар шана тепті, коньки тепті, қардан адам жасайды, қар доп ойнайды).

Қыс неге жылады? (Ашудан.)

Көктемнің жақын екенін қайдан білеміз? (Қыстың көз жасы тамшылады.)

2. «Қыс не істеді?» ойыны. «үшін» префиксі бар тамаша өткен шақ етістіктерінің жасалуы.

Терезеге барыңыз, терезеге қараңыз. (Олар терезеге барады.)

Таңертең ерте тұрып, терезеге қарадым да, таң қалдым: «Зимушка - Қыс, не істедің?»

(Мұғалім сөйлемнің басын айтады, балалар осы сөздерден етістік жасайды)

Қыс келді аязмен бітті..... (хормен жауабы: ТОҢЫЗ)

Бор және барлық жолдар ..... (ZAMELA)

Өзенді мұз басып, барлығы ...... (ICED)

Қысты боран деп атады, мінекей ..... (ЗАВУЖИЛА )

Жолдың қар ұнтағы бәрі ..... (ҰНТАҚ )

3. Өз бетінше шығармашылықпен әңгімелеу.

Енді өз тарихымызды айтайық. Құстардың атынан айт. (Оқушылар 1 адам болып сөйлейді.)

Кім балықтың атынан әңгіме айтқысы келеді?

Адамдардан?

Балалардан?

VII Нәтиже. Рефлексия

Бүгін біз қандай әңгіме айтамыз? («Кемпірдің алапесі – қыс» ертегісі).

Қалай ойлайсыз, біз оны қалай алдық? Неліктен? (Иә. Біз өзіміз айттық, сіз бізге аздап көмектестіңіз.

Біз ештеңені ұмытпадық, ретімен айттық.)

Психологиялық көңіл-күй «Көктем шуағы. Ақшақар еріп кетті».



Соңғы бөлім мақалалары:

Ұлы Отан соғысының даталары мен оқиғалары
Ұлы Отан соғысының даталары мен оқиғалары

1941 жылы 22 маусымда таңғы сағат 4-те фашистік Германияның әскерлері (5,5 миллион адам) Кеңес Одағының шекарасын кесіп өтті, неміс ұшақтары (5 мың) ...

Радиация туралы білуіңіз керек барлық нәрсе Сәулелену көздері мен қондырғылары
Радиация туралы білуіңіз керек барлық нәрсе Сәулелену көздері мен қондырғылары

5. Сәулелену дозалары және өлшем бірліктері Иондаушы сәулеленудің әсері күрделі процесс. Сәулеленудің әсері шамасына байланысты ...

Мизантропия немесе адамдарды жек көрсем ше?
Мизантропия немесе адамдарды жек көрсем ше?

Жаман кеңес: Қалай мизантропқа айналуға және барлығын қуанышпен жек көруге болады Адамдарды қандай жағдайда да, қандай жағдайда да жақсы көру керек деп сендіретіндер ...