Плюс, минус, тең белгілері. тақырып бойынша математикадан сабақ жоспары (1-сынып).

Презентацияларды алдын ала қарау мүмкіндігін пайдалану үшін Google есептік жазбасын (есептік жазбасын) жасаңыз және келесіге кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтар тақырыбы:

Математикалық белгілер Плюс Минус Теңдер

Математика елінде сандар мен сандар ғана емес, сонымен қатар әртүрлі математикалық белгілер де өмір сүреді. Бүгін сіз және Фокс олармен танысасыз.

Суретке қара. Суретте неше тиін бар?

2 тиін жүгіріп келді. Енді қанша тиін бар? 2 ақ көп.

Математикада бұл операция қосу деп аталады және «+» белгісі қойылады. Мынадай көрінеді:

қосу белгісі

4 тиін + 2 тиін

Мен керек белгімін, мен мақтанамын, Қосымшаға жарамдымын деп. Мен байланыстың жақсы белгісімін және бұл менің мақсатым. Мен барлық адамдарға көмектесемін! МЕН ҚОСУ ЖӘНЕ ҚОСУ!

Бірақ математикада тағы бір қажетті белгі бар. Қайсысын көрейік.

Суретте неше тиін бар, санап көрейікші?

Бірақ, 2 тиін қашып кетті. Қанша ақ қалды?

Математикада бұл операция алу деп аталады және «-» белгісімен белгіленеді.

Енді осы әрекетті сандармен жазып көрейік

Мен де өте қажет белгімін, бірақ мен неге бәрін алып тастауды, алып тастауды және шегеруді ұнататынымды түсінбеймін. Мен не қаласам, соны аламын! ТӘУЕЛДІМ! АЛУ

Айтыңдаршы, балалар, кімнің осылай ән айтатынын білесіңдер ме? Дұрыс, мен математикалық минус таңбасымын және мен келесідей боламын:

Сіз және Фокс математикадағы ең маңызды белгілер мен екенін білдіңіз. Бірақ тағы бір маңызды белгі бар. Бұл белгінің не екенін көрейік.

Тиіндерімізді тағы бір еске алайық. Алдымен қостық, бірақ барлығы қанша екенін жазбадық.

Барлығы қанша тиін бар екенін жазу үшін тағы бір маңызды белгі бізге көмекке келеді. Ол «тең» деп аталады және келесідей көрінеді:

Мен әлемдегі ең мейірімді адаммын, мен әрқашан бәрін теңестіремін, мен әрқашан барлығымен татуласамын, мен ешкімді ұмытпаймын және бәрін жақсы көремін.

Сіз және Түлкі баласы маңызды белгілермен танысқандықтан, мысалдарымыз қалай көрінетінін көрейік.

назарларыңызға рахмет

Терезенің қасында үш ойнақы қызыл мысық отырды. Олардың біреуі оларға қарай жүгірді. Қанша мысық бірге?

Бес күлкілі лақ таңқурай алу үшін орманға асығады. Біреуі кенеттен қорқып кетті Үйде ол пеште қалды. Таңқурайға асығатын қанша батыл лақтар?

Кірпі қайыңның астынан саңырауқұлақтарды іздей бастады, көктеректің астында бесеу бар, үшеуін тапты, ол тез үйге кетті. Кірпі себетте неше саңырауқұлақ бар?

Бүгін сіз және Фокс ең маңызды математикалық белгілерді білдіңіз, оларды еске түсірейік


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

PLUS және MINUS белгілерімен танысу 1-кезең

Математикадан авторлық нұсқаулықтар мен рифмаларды пайдалана отырып ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті....

Плюс және MINUS белгілерімен таныстыру. 2-кезең

Математикадан авторлық нұсқаулықтар мен рифмаларды пайдалана отырып ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті...

Бұл мақалада «ата сөздің құдіреті» мәселесі қарастырылған. Ең көп таралған тіркестердің мысалдары - жойғыштар ... келтірілген.


1-сыныпта математикадан ашық сабақ.
Сабақтың тақырыбы: «+», «-» және «=» белгілері.
Мақсаты: «+», «-» және «=» белгілерінің атауымен, мағынасымен таныстыру.
Күтілетін нәтижелер: оқушылар 1-ден 10-ға дейінгі сандар тізбегін кез келген саннан бастап тура және кері ретпен шығаруды үйренеді; әрекеттерді белгілермен көрсету; оқыту үлгілерімен жұмыс; талдау мен синтездің ой операцияларын орындау және қорытынды жасау; білімді емес, өз біліміңіздің шекарасын бағалаңыз; жұппен жұмыс жасап, досын бағалау Құрал-жабдықтар: жануарлардың суреттері, демонстрациялық материал, компьютер.
Сабақтар кезінде.
Қоңырау тағы соғылды. Барлығы сабаққа жүгірді. Міне, мұғалім сыныпқа кірді, ол бізге бәрін үйретеді. Сонымен сабақ басталды. Біз құлағымызды жоғары ұстаймыз. Барлығы отырды - және бәрі үнсіз қалды.
1.Білімді жаңарту.
а) логикалық қыздыру.
Үш киттің неше құйрығы бар?
Қанша құлақ және екі тышқан бар?
Кімнің табаны көп, үйрек пе, әлде үйрек пе?
Тоқаш неше жануарды кездестірді?
Тоқаш қандай ән айтты?
Теремок ертегісінде неше кейіпкер бар? (6)
б) ауызша есеп.
Санау:
1-ден 10-ға дейін және тізбек бойымен кері;
3-тен 5-ке дейін;
9-дан 5-ке дейін.
7, 5, 2 санынан кейін қандай сан тұрады
8, 6, 4 сандарының алдында қандай сан келеді
2-ден үлкен, 5-тен кіші сандар қандай сандар?
9-дан кіші, 7-ден көп сандар қандай сандар?
в) практикалық жұмыс.
Кенеп жұмысы.
Жоғарғы сызыққа екі қызыл шеңберді қойыңыз.
Шеңберлерден бір үшбұрыш кем болуы үшін екінші түзуге неше үшбұрыш қою керек? (1)
Үшбұрыштардан бір шаршы артық қойыңыз.
Сіз неше шаршы салдыңыз? (3)
2. Белсенділікке өзін-өзі анықтау.
Екі қызыл шеңбер салыңыз, оның жанына қызыл шаршы қойыңыз. Кенепте неше қызыл фигура бар?
Қою сөзін қандай сөздер алмастыра алады? (қосылды, қосылды)
Бұл өрнекті математикада жазу үшін сандар мен «+» математикалық белгісі қолданылады.
Мына белгіні қараңыз.
Тақтаға жазу: 2+1
Плюс - жақсы белгі, ол бәріне береді, қосады және көбірек болады.
Енді мен сендерге осы белгі туралы өлең оқимын.
Мен плюспын
Мен мұны мақтан тұтамын.
Мен қосымшаға жарамдымын
Мен байланыстың жақсы белгісімін
Және бұл менің мақсатым.
Ал енді үш қызыл фигурадан бір шаршыны алып тастаңыз. Қанша цифр қалды? (2)
Сөз алынып тасталды, оны белгімен де ауыстыруға болады.
Бұл математикалық белгі минус.
Тақтадағы жазба: 3-1
Бұл белгі барлығынан алып кетеді, алып кетеді және кішірейеді.
Өлеңді тыңда
Мен теріс.
Сондай-ақ жақсы белгі.
Ақыр соңында, мен жамандықтан алып жатқан жоқпын
Мен жай ғана өз үлесімді атқарып жатырмын.
Ал сөзді жазу үшін - дәл белгісін пайдаланыңыз. (=)
Тақтаға жаз: 2+1=3 және 3-1=2
Біз бұл мысалдарды бір ауыздан оқимыз.
Тақта жұмысы.
Тақтада үш парақ бар.
Қанша жапырақ? (3)
Бір жапырақты алып тастаңыз.
Не өзгерді?
Шешімін сандар мен белгілерді пайдаланып кенепке жаз.
Мысалы: 3-1=2
Біз хормен оқимыз.
Үстел үстінде ұя салған екі қуыршақ жатыр.
Олар тағы біреуін қойды.
Не өзгерді?
Сандарды пайдаланып мысал жаз.
Мысалы: 2+1=3
3. Дене тәрбиесі.
Созылған, тартылған.
Және олар бір-біріне күлді.
Олар оңға-солға бұрылып, қайтадан күлді. Екі рет қайталаңыз.
Қалай ойлайсыңдар, біз сабақта нені үйренуіміз керек? (белгілерін қолданыңыз: плюс, минус, тең).
4. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.
Оқулықпен жұмыс.
Сабақта не істейтінімізді 29-бетте оқыңыз.
Сіздің болжамдарыңыз дұрыс болды ма?
Кірпі бейнеленген суреттерге қарап, мына суреттерге берілген сұрақтар мен жауаптарын оқы.
Қай сөз қосу белгісімен ауыстырылды. (жүгіріп). Мысалды оқыңыз. Әңгіме құрастыр. Қоянның суреті де осылай талданады.
Баспа негізіндегі дәптермен жұмыс.
10-беттегі дәптерді ашыңыз.
Ұяшықтарға қараңдар, қандай белгілер жазылған.
Ұсақ моторикаға арналған гимнастика.
Ойыншық қонжық қонаққа келді.
Ол қызыл тиінге барды
Ал көлде құндызға
Ал кірпі шұңқырға кіріп кетті
Тіпті біздің Мишка масаға келді. (бас бармақ барлық басқа саусақтарға кезекпен тиеді)
Бұл түлкінің көздері
Бұл қоянның көздері
Бұл мысықтың көздері.
Бұл тиіннің көздері (барлық саусақтары бар бас бармақ көзді жасайды)
Тақтада осы жануарлардың суреттері бар.
Сұрақ: оларды бір сөзбен қалай атауға болады? (жануарлар, жануарлар)
Қандай жануар жетіспейді? (мысық)
Дәптеріңді қайта қара. Дұрыс отырыңыз. Дәптерді дұрыс қойыңыз.
Қандай белгілерді жазамыз, белгілерді дөңгелектеп, жолдың соңына дейін жазуды жалғастырамыз.
5. Оқыған материалды бекіту.
Компьютермен жұмыс.
Заттардың суреті (геометриялық фигуралар, алмалар, жапырақтар, тиіндер).
Төменде 6 мысал берілген.
Тапсырма: Сәйкес суретке мысал табыңыз.
Балалар мысалды табады, мұғалім оны тышқанмен сәйкес суретке әкеледі.
6. Рефлексия
Оқулық (29-бет), өзін-өзі орындау, өзара тексеру.
Жазбаларыңызды үстелдегі әріптесіңізге оқыңыз, күшті оқушылардың бірі өзінің жазбаларын бүкіл сыныпқа оқиды.
«Тик-так-аяқ» ойыны
+ - =
+
= 7. Қорытындылау.
Сөздердің орнына қай таңба тұрғанын көрсетіңіз: олар алды, жарылды, жеді. Келді, берді, қойды сөздердің орнына қай таңба тұрғанын көрсетіңіз.
Қолыңызды көтеріңіз, бүгінгі сабақта бүкіл сабақты кім жұмыс істеді және қандай да бір жолмен кім қиын болды, сізге не түсініксіз болды? Сізге не қиындық туғызды?

ПОС (+), МИНУС (–), ТЕҢ (=) БЕЛГІЛЕРІ

Сабақтың мақсаттары: жаңа математикалық «+», «-», «=" белгілерін енгізу; осы белгілердің мағынасын түсінуге, теңдіктерді оқуға үйрету; оқушылардың зейінін, логикалық ойлауын дамыту жұмыстары; жұмысты сапалы, ұқыпты орындауға дағдыландыру.

Жоспарланған нәтижелер: оқушылар 1-ден 10-ға дейінгі сандар тізбегін кез келген саннан бастап тура және кері ретпен шығаруды үйренеді; математикалық амалдарды белгілермен белгілеу; модельдермен жұмыс талдау мен синтездің ой операцияларын орындау және қорытынды жасау; білімді емес, өз біліміңіздің шекарасын бағалаңыз; жұппен жұмыс.

Сабақтар кезінде

  1. Ұйымдастыру уақыты.

Қоңырау тағы соғылды.

Сонымен сабақ басталды.

Біз құлағымызды жоғары ұстаймыз.

Барлығы отырды - және бәрі үнсіз қалды.

Сабағымызды бастайық.

  1. Өтілген материалды қайталау.

Жұмысқа кіріспес бұрын мен сендерге математикалық жаттығуды ұсынамын.

а) логикалық қыздыру.

Үш киттің неше құйрығы бар?

Қанша құлақ және екі тышқан бар?

Кімнің табаны көп, үйрек пе, әлде үйрек пе?

б) ауызша есеп.

Санау:

1-ден 10-ға дейін және тізбек бойымен кері;

3-тен 5-ке дейін;

9-дан 5-ке дейін.

7, 5, 2 санынан кейін қандай сан тұрады

8, 6, 4 сандарының алдында қандай сан келеді

  1. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.
  1. Мақсат қою.

Тақтадағы белгілер (+, -, =, 1, 2, 3 және жол белгілері «Автобус аялдамасы», «демалыс орны» т.б.)

Суретте не көрсетілген?
Сөздің мағынасын қалай түсінесіңдербелгі»?
(Егер жігіттер дұрыс жауап беруге қиналса):
- Елестетіңізші, сіз қаланың бейтаныс ауданындасыз, сұрайтын ешкім жоқ, бірақ сіз №1 автобустың сіздің аймағыңызға бара жатқанын білесіз, не істейсіз?
(Олар автобус аялдамасын табуды ұсынады.)
- Дұрыс. Тақтаға қарап, мына белгіні табыңыз. Ол үндемейді, бірақ бізге бір нәрсе туралы хабарлайды.
(Жігіттер аялдама орналасқан жерді көрсетеді деп жауап береді.)

Тағы қандай жол белгілерін білесіз және олар не дейді?
— Енді маған белгінің не екенін айта аласыз ба?


Рефлексия: Белгі - бұл қандай да бір объект туралы нұсқау немесе хабарлама.

Бізді көптеген белгілер қоршайды. Карточкаларға қарап, бұл не екенін айтыңыз?
(Нұсқалары әртүрлі: сандар, сандар, белгілер.)

Бұл жазбалар да белгілер, бірақматематикалық. Сан сонымен қатар сандарды жазу үшін қолданылатын математикалық таңба.
Осы белгілердің қайсысы сізге таныс?

Жаңалары қандай? Бұл белгілердің не екенін кім біледі? Мәселе ?? (гипотеза, жорамал)

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:ПОС (+), МИНУС (–), ТЕҢ БЕЛГІЛЕР(=) «. Сізге бұл туралы бірдеңе айта ма?

Сабақтағы мақсатың қандай? Нені үйренгіңіз келеді?(…..белгілерін қолданыңыз: қосу, минус, тең).

  1. «Плюс» (+), «минус» (-), тең (=) белгілерімен танысу.

Практикалық жұмыс.

Екі қызыл шаршы қойыңыз

Мұны қандай санмен белгілейміз? (далада барлығы сан әуесқойларымен жұмыс жасайды, бір оқушы 2 санын тауып тақтаға жапсырады)

Оның жанына көк шаршы қойыңыз

Қандай санды белгілейміз? (1).

Квадраттар көп пе, аз ба? Сіз қанша шаршы алдыңыз?

Сөзді қандай сөздер алмастыра аладықою ? (қосылды, қосылды)

Бұл өрнекті математикада жазу үшін сандар мен «+» математикалық белгісі қолданылады.

Тақтаға жазу: 2+1

Плюс - жақсы белгі, ол бәріне береді, қосады және бәрі көбірек болады.

Осы белгі туралы тақпақ тыңдаңыз.

Мен плюспын

Мен мұны мақтан тұтамын.

Мен қосымшаға жарамдымын

Мен байланыстың жақсы белгісімін

Және бұл менің мақсатым.

Рефлексия: - Мына белгіні қарашы. Оның математикадағы аты кім? (плюс). Ол қандай жұмыс істейді? (Ол бәріне береді, қосады, бәрі көбірек болады.)

Қазір үстелде неше бөлік бар? Үш қызыл бөлікті алыңызала кету көк шаршы. Сандар көп пе, аз ба? Қанша цифр қалды? (2)

Сөзді алып тастаңыз , белгісімен де ауыстыруға болады. Бұл математикалық белгі минус деп аталады.

Тақтадағы жазба: 3-1

Бұл белгі барлығын алып тастайды, алып кетеді және бәрі азаяды.

Ол туралы өлең тыңдаңыз.

Мен теріс.

Сондай-ақ жақсы белгі.

Ақыр соңында, мен жамандықтан алып жатқан жоқпын

Мен жай ғана өз үлесімді атқарып жатырмын.

Рефлексия: - Барлығын алып тастап, бәрі кемитін математикалық белгі қалай аталады?

Бізде бар жазбаларды қараңызшықты . Оларды кім оқи алады? (тақтада жазылған өрнектерді оқу)

сөзді айтасыңтабысқа жету , және оны қалай жазу керек, біреу білуі мүмкін бе?

Сөзді жазу үшінтабысқа жету , теңдік белгісін (=) және осындай жазбаларды пайдаланыңыз

(тақтаны көрсетіп) шақыруөрнектер.

Жаңа терминдерді пайдаланып тақтадағы өрнектерді бірге оқимыз.

Рефлексия: Сонымен, математиктер өрнектерді жазу үшін қандай белгілерді пайдаланады?

Бұл белгілер қандай қызмет атқарады? (+,-)

  1. Баспа негізінде дәптермен жұмыс.

10-беттегі дәптерді ашыңыз. «Мен дәптерді ашамын».

Дұрыс отырыңыз. «Сіз өз партада үйлесімді отырасыз» ережесі.

Ұяшықтарға қараңдар, қандай белгілер жазылған?

Дәптерде қалай жұмыс істейсің? Мұқият қараңыз, мұнда белгілер қандай ереже бойынша орналасқан? (ұяшық арқылы)

«+», «-» белгілерінің қалай дұрыс жазылғанын көрсетіңіз. Содан кейін оқушылар оларды нүктелі контурлар бойымен жүргізеді және өз бетімен жазады.

Жігіттер сіздің жұмысыңызды бағалайды. Мұқият қараңызшы, әдемі, ұқыпты жазып үлгердіңіз бе? Сіз үлгіні сақтадыңыз ба, сіз жазған белгілердің барлығы ұяшық арқылы ма? Жұмысыңызды A (дәлдік) және P (дұрыс) шкаласымен бағалаңыз. Егер сіз өз жұмысыңыздың нәтижесіне қол жеткізсеңіз, онда әдеттегідей, жоғарыда от жағыңыз, ...

  1. Біріктіру.
  1. Оқулықпен жұмыс.

28-бетке қарап, оқулық бізге не ұсынады?

Қараңдаршы, біз қазір кім туралы айтып отырмыз?

Бастапқыда неше кірпі болды? (1 – тақтадағы сан) Сонда не өзгерді? (Тағы 1 жүгіріп келді) Нешеу болды? (2)

(Ертегі суретінің астын оқу) - Сұрақтарға дұрыс жауап бердіңіз бе?

Қандай сөз қосу белгісімен ауыстырылды (жүгіріп). Оқулықтағы өрнекті оқыңыз.

2) Жұппен жұмыс:

Төмендегі суретке қарап, әңгіме құрастыр. Кім туралы әңгіме жазасың? Қоянның суреті де осылай талданады.

Сабақ қарқыны жоғары болса, келесі жұмысты орындауға болады.Бұл тапсырма қосу белгісі туралы білімдерін бекітеді.
Тапсырманы әр бала өзінің қарындаштарын санайтындай етіп ұйымдастыруға болады немесе тақтаға бір немесе бірнеше оқушыны шақырып, мұғалім беретін қарындаштармен тапсырманы орындауға болады.
Сіздің қарындашыңызда қанша қарындаш бар? (2.)
Қанша түсті? (6.)
Неше қарындаш бар? (8.)
Қарындаштардың жалпы санын қандай әрекетпен табуға болады? (Қосу әрекетін пайдаланып, неше қарындаш бар, оның 8-і екенін білуге ​​болады.) Осы әрекетті жаз. (2 + 6.)

Бұл жұмысты аяқтағаннан кейін мұндай жазбалар шақырылады деп айтуға боладытеңдіктер . Неліктен? (Егер олар болжаса, онда: оларда «=» белгісі бар, егер жоқ болса, онда - Бұл сұраққа келесі сабақтарда жауап береміз).

V. Қорытындылау.

-Сабақтың басында нені білгіміз келгенін еске түсірейікші?

Нәтижеге қол жеткіздіңіз бе?

Енді сіз бұл белгілердің не екенін білесіз бе?

Аты не?

- «Қашу, жойылды» деген сөздерді естісек, қандай белгіні қолданамыз?

«Қосылды, келді» деген сөздерді естісеңіз, қандай белгіні қолданасыз?

Және бұл қандай белгілер ... .. + және -? (жол немесе математика)

Сабақ үшін көп рахмет, ертең біз жаңа таңбаларымызды қолдануды үйреніп, жаңа нөмірмен танысамыз.

Сабақ барысында сыныптың мүмкіндіктеріне қарай 2-3 физикалық минут өткізіледі. Біріншісінің уақыты сабақ басталғаннан кейін 7-10 минуттан кейін, келесілері мұғалімнің қалауы бойынша және уақыт кезеңі сіздің сыныптың үлгеріміне байланысты.


МАТЕМАТИКА САБАҚЫН ҚОРЫТЫНДЫ 1 СЫНЫП ОӘК ПЕРСПЕКТИВА: ТАҚЫРЫП: БЕЛГІЛЕР + (ПОС), - (МИНУС), = (ТЕҢ).Мақсаттар: 1) Оқушыларды математикалық белгілермен (+, -, =) таныстыру, олардың математикадағы орнын анықтау. Жаңа термин-өрнекпен таныстыру, оны дұрыс оқуға үйрету. 2) Заттардың сандық және реттік санауын бекіту, логикалық ойлауын дамыту. . Жабдық:Себет, үш алма, сандардың әуесқойлары, электронды қосымша Г.В. Дорофеева математика 1 сынып 1. ҰЙЫМДАСТЫРУ СӘТ.Біз жаңа күнді бастаймыз. Жалқаулықтан арылыңыз! Көбірек күліңіз. Еңбекқор болуға тырысыңыз!

2 .БІЛІМДЕРДІ АКТУАЛДАСТЫРУ. 1) 1-ден 10-ға дейін, 6-дан 10-ға дейін, 7-ден 3-ке дейін тура және кері санау.Қай сан 2 мен 4-тің арасында болса, 7 санынан бұрын келеді, 5,2, 3,8 санынан кейін келеді.

2) Логиканың тапсырмасы. - Себетте котят бар. Барлық котяттардың 3 жұп құлағы бар. Себетте неше котят бар? - Толяда 2 жұп қолғап бар. Сол қолында неше қолғап бар? -Аулада тауықтар қыдырып жүр. Петя барлық тауықтар үшін 6 аяқты санады. Қанша тауық? -Әже Нинаға екі шұлық тоқып берді. Нинаның әжесі неше шұлық тоқты?

3. ФИЗМИНУТ:Біз санап, шаршадық
Барлығымыз үнсіз орнымыздан тұрдық.
Қол шапалақтады: бір, екі, үш.
Олар аяқтарын таптады: бір, екі, үш.
Отыр, тұр, тұр, отыр.
Және олар бір-бірін ренжітпеді.
Біраз демаламыз
Ал қайтадан санауды бастайық.

4 . МОТИВАЦИЯЛЫҚ-МАҚСАТ КЕЗЕҢІ. МӘСЕЛЕНІҢ ТҰРЫМДАУЫ.ТАҚЫРЫП БОЙЫНША ЖҰМЫССАБАҚ.

Мен себетке 2 алма саламын. Оларды қандай санмен белгілейміз? (Оқушылар далада сандар әуесқойларымен жұмыс жасайды, мұғалім тақтаға 2 санын жазады). Мен тағы бір алма қосамын. Оны қандай санмен белгілейміз? (1). Балалар, алма көп болды ма, аз болды ма? Қанша алма алдың? Қосу сөзін қандай сөз алмастыра алады? (Бүктеу). Ал қосу, қосу сөздерін қандай математикалық белгі алмастыра алатынын кім біледі? (+ белгісі) - Математика сабағында бұл өрнекті дұрыс жазу үшін сандар мен математикалық «+» таңбасы қолданылады.(Мұғалім тақтаға 2+1 жазады. Оқулықтың электронды қосымшасын қарау). - Балалар, қосу белгісі туралы тақпақты тыңдаңдар:

Мен плюспын және мен оны мақтан тұтамын. Мен қосымшаға жақсымын. Мен байланыстың жақсы белгісімін. Және бұл менің мақсатым.

Мына белгіні қараңыз. Оның математикадағы аты кім? (плюс). Ол қандай жұмыс істейді? (Ол қосады, бәрі көбірек болады.)

Қазір себетте неше алма бар? (3. Мұғалім тақтаға 3 санын жазады) Ал мен үш алмамыздың біреуін алып тастасам, неше алма болады: көп пе, аз ба? (Аз) Неше алма қалды? (2. Мұғалім тақтаға жазады).- Қалай ойлайсыңдар, мен сөзді алып тастаймын, алып тастаймын, таңбамен ауыстыра аламын ба? (белгі -) - Дұрыс. Бұл математикалық белгі минус деп аталады.(Мұғалім тақтаға 3-1 жазады. Оқулықтың электрондық қосымшасын қарау). - Минус таңбасы туралы өлеңді тыңдау.

Мен теріс. Сондай-ақ жақсы белгі. Өйткені, мен жамандықтан алып жатқан жоқпын. Мен жай ғана өз үлесімді атқарып жатырмын. - Барлығын азайтатын, ал бәрі кішірейетін математикалық белгі қалай аталады? 5. ФИЗМИНУТ.Бетімізге жел соғады
Ағаш тербелді.
Жел тыныш, тыныш, тыныш -
Ағаш барған сайын биіктей береді.

6. САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ БОЙЫНША ЖҰМЫС. - Қолымызда бар жазбаларға қараңызшы шықты. Оларды кім оқи алады? (Оқушылар тақтада жазылған өрнектерді оқиды) -Сендер сөзді айтасыңдар шығады, бірақ оны қалай жазуға болады, мүмкін біреу біледі? (балалардың жауаптары)-Барлығы дұрыс. Сөзді жазу үшін математикалық белгіні қолданыңыз тең (=) және осындай жазбалар(тақтадан көрсету) шақыру өрнектері (Электрондық қосымшаны қарау). Жаңа терминдерді пайдаланып тақтадағы өрнектерді бірге оқимыз. (Хормен оқу) - Ендеше өрнектерді қандай белгілермен жазамыз?(+, -, =)? Ал + және - белгілері қандай жұмыс істейді? (Оқушылардың жауаптары)

Оқулықпен жұмыс 54-55 беттер

7. ФИЗМИНУТ.Саусақтарыңызды санай аласыз ба? Бір екі үш төрт бес.
Екінші жағынан тағы да:
Бір екі үш төрт бес.
Он саусақ, жұп қол -
Міне, сенің байлығың, досым. 8. САБАҚ ТАҚЫРЫП БОЙЫНША ЖҰМЫС. Дәптермен жұмыс 42 б (1-2 тапсырма), 43 б (4-5 тапсырма).

9. САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ. РЕФЛЕКЦИЯ.

Сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңіз? -Қандай жаңа математикалық белгілермен таныстыңдар? «-» және «+» таңбасы не үшін қойылған? - Қандай дағдыларды игердің? - Сабақта кім ең белсенді болды? - Сабақтағы жұмысыңызды бағалаңыз? - Жарайсыңдар балалар, барлығыңа сабақ үшін рахмет!



Соңғы бөлім мақалалары:

Есте сақтауға арналған ең жақсы прозалық мәтіндер (орта мектеп жасы) Нашар әдет-ғұрып
Есте сақтауға арналған ең жақсы прозалық мәтіндер (орта мектеп жасы) Нашар әдет-ғұрып

Шыңғыс Айтматов. «Ана даласы» Пойыздағы анасы мен баласының өткінші кездесуі. Күн кешегідей желді, салқын болды. Таңқаларлық емес...

Мен неге сонша ақымақпын, мен басқаларға ұқсамаймын немесе қалай үйлесімді өмір сүремін
Мен неге сонша ақымақпын, мен басқаларға ұқсамаймын немесе қалай үйлесімді өмір сүремін

Әйел психологиясының жұмбақ және түсініксіз нәрсе екенін барлық дәуірлер мен халықтардың ер адамдары болжаған. Сұлулықтың әрбір өкілі ...

Жалғыздықпен қалай күресуге болады
Жалғыздықпен қалай күресуге болады

Қорқынышты. Олар қартайған шағында тербелетін орындыққа қалай отыратынын, мысықты сипап, күннің батуына қалай қарайтынын елестетеді. Бірақ сіз жалғыздықпен қалай күресесіз? Шығындар...