1 квадратний дециметр дорівнює скільком. Одиниця площі – квадратний дециметр

Цілі уроку:познайомити учнів із новою одиницею виміру площі – квадратним дециметром.

Завдання:

  • Ввести поняття «квадратний дециметр», дати уявлення про застосування нової одиниці виміру, її зв'язок із квадратним сантиметром.
  • Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, спостережливість; Обчислювальні вміння; навички вимірювання довжини та площі.
  • Виховувати вміння працювати у парі, посидючість, акуратність.

ХІД УРОКУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

– Щоб дізнатися, чим ми сьогодні працюватимемо виконати завдання розминки. Знайти зайве у кожній групі та вибрати відповідну літеру.

П) 3, 5, 7
Р) 16, 20, 24
С) 28, 32, 36

До) 5 + 5 + 5
Л) 5 + 23 + 8
М) 23 + 23 + 8

3) Виберіть розв'язання задачі: «До годівниці прилетіло 36 синичок, поповзнів у 9 разів менше. Скільки прилетіло на повз?»

Про) 36: 9
П) 36 - 9
Р) 36 + 9

Ч) ПРЯМОКУТНИК
Ш) КВАДРАТ
Щ) ТРИКУТНИК

А) КМ
Б) ММ
В) РМ

Г) (5+3) 2
Д) (5 – 3) 2
Е) 5 2 + 3 2

Ь) ВО? РАЗ БІЛЬШ (х)
Е) ВО? РАЗ БІЛЬШЕ (:)
Я ВО? РАЗ МЕНШЕ (:)

– Прочитайте, яке слово у вас вийшло. (Площа)
– Як ви вважаєте, чому? (На попередніх уроках ми вчилися обчислювати площу фігур)
– Продовжимо цю роботу та познайомимося з новою одиницею вимірювання площі.
– Площу якої фігури ми вже вміємо обчислювати?
– Назвіть одиницю виміру площі.

ІІ. Актуалізація знань

1) Математичний диктант

  1. Обчисліть добуток чисел 4 та 8
  2. Збільште число 8 у 6 разів
  3. Зменшіть число 40 у 4 рази
  4. З 14 м тканини кравець пошив 7 однакових костюмів. Скільки метрів тканини йшло на кожен костюм?
  5. Яке число треба збільшити втричі, щоб вийшло 15.
  6. Чому дорівнює периметр квадрата, сторона якого дорівнює 2 см?
  7. Скільки см за 1 дм?
  8. Для ремонту квартири купили 4 банки фарби по 3 кг кожна. Скільки кг фарби всього купили?

Відповіді: 32, 48, 10, , 5, 8 см, 10см, 12 кг.

– На які дві групи ми можемо розділити наші відповіді? (Прості числа та іменовані; парні та непарні; однозначні та двозначні)
– Підкресліть іменовані цифри. Серед іменованих назвіть зайве. (12 кг)

2) Перетворення величин

(Індивідуальну роботу біля дошки виконують 2 учні)

– А зараз перевіримо, як учні виконали перетворення іменованих величин

1 см = … мм
1 дм = … см
1 м = … дм
65 см = … дм … см
27 мм = … см … мм
8 м 9 дм = … дм

– Що вимірюють у цих одиницях? (Довжину)
– А які ще одиниці вимірів ви знаєте? (одиниці виміру площі)

3) Розв'язання задач на знаходження площі прямокутника та квадрата.

На дошці фігури (прямокутники та квадрати).

– Згадаймо формули знаходження площ цих фігур.

(Один із учнів виходить і з безлічі формул знаходження периметра та площі для прямокутників та квадратів вибирає необхідні).

S прямокутника = а х

S квадрата = а х а

P квадрата = а х 4

P прямокутника = (а + в) х 2

– Яка одиниця виміру площі вам відома? (див 2)

- Що являє собою квадратний сантиметр? (Це квадрат, сторона якого дорівнює 1 см.)

- Яка у нього площа? (1 см 2)

ІІІ. Актуалізація.

1) – Сьогодні ми продовжимо говорити про площу прямокутника і познайомимося з новою одиницею вимірювання площі, новим міркуванням.

Розділіть числа на 2 групи:

3 см
2 дм
46
4 мм
100
18 см 2
2 дм 2
18

(Числа можна поділити на іменовані числа та звичайні числа, числа, що позначають довжину, площу)

– Прочитайте одиниці майдану? (18 квадратних сантиметрів, 2 квадратні дециметри)
– Які можуть бути сторони прямокутника із площею 18 кв.см? (2 см та 9 см, 6 см та 3 см, 18 см та 1 см)
– З якою одиницею майдану ми вже знайомі? (Квадратний сантиметр).
– А про яку одиницю площі із названих ми ще докладно не говорили? (Дм2)
– Спробуйте сформулювати тему уроку? (Познайомимося із квадратним дециметром)
– Ми познайомимося з квадратним дециметром, дізнаємось, як він пов'язаний із квадратним сантиметром, вчитимемося вирішувати завдання з використанням нової одиниці площі
– Але давайте пригадаємо, як можна виміряти площу прямокутника? (Поділити на квадратні сантиметри за допомогою палетки; накладенням фігур; додатком мірки; виміряти довжину та ширину та перемножити дані).

2) Робота в парах

– Зараз ви попрацюєте у парах. У вас на столі конверт із фігурами. Дістаньте із конверта зелений прямокутник і самостійно знайдіть його площу.
– Згадаймо, що потрібно для цього зробити? (Виміряти довжину і ширину, помножити довжину на ширину)

3 х 4 = 12 кв. див.

– Ми впізнали площу прямокутника. Вона дорівнює 12 кв. В яких одиницях ми виміряли площу даного прямокутника? (У кв.см).

IV. Нова тема

1) Знайомство із квадратним дециметром

– Покладіть жовтий прямокутник перед собою і дістаньте з конверта маленький квадратик. Що ви можете сказати про цей квадратик? (Це мірка – 1 квадратний сантиметр)
– Спробуйте за допомогою цієї мірки виміряти площу прямокутника. Як ви це робитимете? (Прикладати квадратик)
– Яка площа цього прямокутника? (Не встигли дізнатися)
– Чому не встигли, у вас же все для виміру є, ви працювали парами, що сталося? (Маленька мірка, а прямокутник великий, потрібно довго її укладати)
- У конверті є ще одна мірка, велика, спробуйте виміряти за допомогою цієї мірки. (Мірка помістилася 2 рази)
- А чому з цим завданням ви впоралися швидко? (Мірка велика, легко було вимірювати)
– А тепер за допомогою лінійки виміряйте сторони великої мірки (10 см)
- Як інакше записати 10 см? (1 дм)

– Значить велика мірка – це квадрат із стороною 1 дм. Подивіться в зошит на накреслений маленький квадрат. Порівняйте з великою міркою. Подумайте та скажіть, як у математиці ми назвемо квадрат зі стороною в 1 дм? (1 квадратний дециметр).

2) Робота з підручником

– Читання пояснення на сторінці 14.
– А навіщо людям знадобилося застосовувати нову одиницю виміру в 1 кв.дм, якщо вони вже мали одиницю 1 кв.см? (Щоб було зручніше вимірювати великі фігури чи предмети)
– Як ви вважаєте, площу чого можна виміряти в дм 2 ? (площа підручника, зошити, столу, дошки).

3) Зв'язок квадратного дм та квадратного див.

- А давайте порахуємо, скільки квадратних сантиметрів поміститься в 1 кв. дм. Як це можна зробити? (Розділити великий квадрат на кв. см і порахувати; знаємо, що сторона великого квадрата 10 см, можна помножити 10 на 10).
– Дехто запропонував розділити на квадратні сантиметри та порахувати. Давайте спробуємо так зробити.
- Спробуйте швидко порахувати. А який спосіб легший і швидший? (Пероммножити 10 на 10)
- Порахуйте. (100 кв. см)

1 кв. дм = 100 кв.

- Отже, що ми зараз дізналися? (Як кв. дм пов'язаний із кв. см)

V. Фізкультхвилинка

VI. Закріплення

– Зараз ми навчатимемося вирішувати завдання, використовуючи нову одиницю площі.

1) Завдання С. 14 № 3

– Висота дзеркала прямокутної форми 10 дм, а ширина 5 дм. Чому дорівнює площа дзеркала?
– У яких одиницях вимірюється висота та ширина дзеркала? (У дм)
– Чому? (Дзеркало велике)

Учень біля дошки вирішує із поясненням.

2) Завдання с.14, № 4 (Два учні біля дошки)

3) Рішення прикладів (Усно по ланцюжку)

Л - 9 х (38 - 30) = М - 8 х 7 + 5 х 2 =
О - 65 - (49 - 19) = Ц - 9 х 9 + 28: 7 =
Д - 28 + 45: 5 = Ы - 7 х (100 - 91) =

VII. Підсумок уроку

– Наш урок добіг кінця.
– Над якою темою працювали?
– У яких одиницях вимірюється площа?
– Скільки в 1 квадратному ДМ квадратних РМ?
- Що нового ви для себе дізналися?
- Що вам сподобалося робити найбільше?
- А в чому були проблеми?

VIII. Домашнє завдання

– Повторіть новий матеріал і закріпити вміння знаходити площу прямокутників – с.14, № 2.

(Вчитель початкових класів, МОУ ЗОШ № 17)

Чувашова Ніна Олександрівна

ФІЗИКО-МАТЕМАТИЧНІ НАУКИ

«КВАДРАТНИЙ ДЕЦИМЕТР»
з математики у 3 класі
Вчитель початкових класів

МОУ Середня загальноосвітня школа №17» місто Серпухів

Сценарій уроку математики
із використанням медіапродукту.

Клас. Третій.
Тема. : Квадратний дециметр Пояснення нового.
Навчально-методичне забезпечення. Традиційна школа. Математика Моро.
Необхідне обладнання та матеріали для заняття. Комп'ютер, мультимедіапроектор, презентаційний екран, перо, олівець, зошит, лінійка, квадрати.
Час реалізації заняття. 40 хвилин.
Медіапродукт. Наочна презентація навчального матеріалу.
(Середовище: Windows XP SP2 Pro, редактор: POWER POINT)
Технологічний сценарій. (Послідовна модель)

Цілі уроку:
1.Познайомити учнів з новою їм одиницею виміру площі- квадратним дециметром.
2.Зкріпити вміння знаходження площі прямокутника та квадрата
3. Удосконалювати навички усного рахунку, знання таблиці множення, вміння вирішувати прості та складові завдання.
4. Розвивати увагу, кмітливість, кмітливість.
5. Виховувати дисциплінованість, самостійність.

Хід уроку:

1. Повідомлення теми та мети уроку СЛАЙД 2

Перший етап уроку. Самовизначення до діяльності (орг.момент).
Ціль етапу: створення емоційного настрою на спільну колективну діяльність.
Форми, прийоми, методи. Ціль застосування.
1. Психологічний настрій дітей на урок
Починається урок математики.
Хлопці, покажіть, який настрій у вас перед уроком?
(На столі у кожної дитини лежать картки із зображенням сонця, сонця за хмарою та хмари.)
І в мене сьогодні радісний настрій, тому що ми вирушаємо з вами в чергову подорож Великою Країною Математики. Успіхів вам і нових відкриттів!
Супроводжувати нас у подорожі буде Знайко.
Знайка та я, ми раді зустрічі, друзі!
І думаємо, зустрілися ми не дарма.
Ми вчитимемося сьогодні вирішувати,
Досліджувати, порівнювати, міркувати.
Знайко пропонує провести розминку
«ГІМНАСТИКУ ДЛЯ РОЗУМУ»
Яке сьогодні число?
Збільшити його на 17.
Скільки дм на 1 м?
Яке число слідує за числом 59,88,99?
Збільште 9 у 6 разів
Збільште 9 на 6
Зменшити 42 на 7
Зменшити 42 у 7 разів
Скільки см за 1 м?
Скільки см в 1д м? Активізація мисленнєвої діяльності учнів.

ІІ-й етап уроку. Актуалізація знань.
Мета етапу: розвиток умінь групувати фігури, обґрунтовувати свою думку

Наступне завдання Знайка. Слайд 3

На дошці та на парті у дітей геометричні фігури.

Які фігури тут зайві? (1 та 3)
Чому?

(У фігур 2,4,5-прямі кути, сторони протилежні, попарно рівні, вони прямокутники).

Знайдіть його площу прямокутника 2.

Що для цього потрібно знати?

Серед прямокутників є квадрат? (Так).

Назвіть його (5).

Яка головна властивість квадрат ви знаєте? (Всі сторони рівні).
Виміряйте бік квадрата, який перед вами.

Яка в нього площа? (1 см2)

Хто думає також?

Розвиток логічного мислення учнів, вміння порівнювати та
аналізувати

ІІІ-й етап уроку. Постановка та вирішення проблемної ситуації.
Мета етапу: повторити матеріал та підготувати учнів до засвоєння нового матеріалу.
Знайка приготував фігуру, вона у вас на партах. Слайд 4

Виміряйте сторони цієї фігури (10 см) клацання
Що можна сказати? (Це квадрат, зі стороною 10 см)
- 10 см – це лінійна одиниця, одиниця виміру довжини.

Замінимо її найбільшою лінійною одиницею.

10 см = 1 дм клацання запис у зошит
- Значить у вас квадрат із стороною 1 дм.
- Як знайти площу цього квадрата? (Довжину помножити на ширину)
клацання

S=1 дм * 1 дм = 1 дм2 запис у зошит
-
це нова одиниця виміру площі-1 ДМ клацання
КВАДРАТНИЙ ДЕЦИМЕТР

Ми знайшли площу квадрата в дециметрах.

Переверніть квадрат. Що побачили? (розділений на см2)
Скільки можна вкласти квадратиків в 1 дм2
А як знайти площу цього квадрата?
(Перелічити всі квадратики, порахувати квадратики по довжині та ширині та їх перемножити)

Як це записати?
S = 10 см 10см = 100 см2 запис у зошит

Який шлях коротший?

У яких одиницях вимірюється площа?

Скільки 1 дм2 квадратних сантиметрів? КЛЮЧОК
.
- в 1 дм2 = 100 см2 - запис у зошит

Кому що незрозуміло? Розвиток пізнавальної активності.

Розвиток уміння здійснювати умовиводи на основі ранньо набутих знань.

Фізмінутка.
Мета: уникнути перевантаження та перевтоми учнів, зберегти мотивацію вчення.

«Заспокоєння»

Вчитель каже слова, а діти виконують дії. Відображають сенс слів.

Усі вибирають зручну позу сидіння.

Нам радісно, ​​нам весело!
Сміємося ми з ранку.
Але ось настала мить,
Серйозним бути час.
Очі прикрили, ручки склали,
Головки опустили, рот закрили.
І затихли на хвилинку,
Щоб не чути навіть жарт,
Щоб не бачити нікого, а
А себе лише одного!

IV етап. Первинне закріплення
Мета етапу: повторити алгоритм знаходження площі.
Знайко приготував вам таке завдання.
Відкрийте підручник с.60 №3 слайд 8
Знаходження площі дзеркала
- Довжина дзеркала прямокутної форми 10 дм, а ширина 5 дм. Чому дорівнює площа дзеркала?

Прочитайте завдання.
-Що Виміряти?
В яких одиницях вимірюється довжина та ширина дзеркала? (У дм)
Що відомо?
Яка довжина?
Що відомо?
Яка Ширина?
Що треба знайти?
Як це зробити?
У міру аналізу завдання по клацанню виводяться дані на екран.
Запишіть рішення самостійно,
1 учень на дошці зі зворотного боку
S = 10 5 = 50 (дм 2)
Відповідь: 50 дм2.

V-й етап уроку. Самостійна робота із самоперевіркою
Мета етапу: закріплення вивченого матеріалу.
Знайко приготував вам завдання. Слайд 9
Прочитайте завдання.
Накреслити прямокутник зі сторонами 1 дм та 3см.
Знайти площу.
-Що треба зробити?
-Що відомо?
- Яка довжина? Ширина?
-У яких одиницях вимірюється довжина та ширина?
(У різних: дм та см)
-Що треба знайти? (Знайти площу)
Чи можна зробити відразу? (ні)
Що треба зробити спочатку? (перекласти дм в см)
Складіть план розв'язання задачі.
1. Перевести в см в см
2. Знайти площу
3. Записати відповідь
Вирішіть самостійно за планом.
самоперевірка зі слайду

Хто не зробив жодної помилки?
Формування практичних навичок знаходження площі

VI етап уроку. Включення до системи знань та повторення.
Мета етапу: формування навичок вирішення завдань на повторення та закріплення вивченого матеріалу.
Знайко приготував вам короткий запис.
Складіть по ньому завдання.

Довжина 8 дм
Ширина-? у 2 рази менше
Знайти S.

Чи можемо одразу відповісти на запитання завдання? Чому?
Хто зможе пояснити її рішення?
(1 дитина біля дошки пояснює розв'язання задачі та записує її.)

самостійно за картками
(Рішення прикладів за варіантами,
з подальшою самоперевіркою

(аркуш контролю на слайді)

8 7 + 5 6
9 9-28: 7
63: 7 + 54: 6

9 (38-30)
65-(49-19)
28 + 45: 5

8 8
56: 8
49: 7

Хто не зробив жодної помилки?

Сприяє розвитку умінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
Застосування раніше отриманих знань на практиці.
Актуалізація здобутих знань.

VII етап уроку. Рефлексія діяльності (підсумок уроку).
Ціль етапу: Узагальнення всієї роботи. Саме оцінювання.

Ви сьогодні дуже плідно працювали на уроці.
-Наш урок добіг кінця.
-Над якою темою працювали?
У яких одиницях вимірюється площа?
-Скільки в 1 квадратному ДМ квадратних РМ?
-Що вам найбільше вдалося?
-За що Ви можете себе похвалити?
-Що не вдалося?
- Хлопці, оскільки ми досягли мети нашого уроку,
то який настрій у вас?
Домашнє завдання: с.60 № 2. Слайд 11
Слайд 12
Знайка і я хочемо вам сказати
Закінчено урок, і виконано план.
Дякую, хлопці, величезне вам.
За те, що вперто і дружно працювали,
І знання точно вам знадобилися

Дякую вам за урок!
Метод стимулювання та мотивації

Ціль:сприяти розвитку вміння знаходити площу геометричних фігур, використовуючи квадратний дециметр

Завдання:

Освітні:

визначити наочний образ нової одиниці площі квадратний дециметр;

Розвиваючі:

встановити співвідношення між квадратним санітиметром та квадратним дециметром як одиницями площі

Виховні:

навчитися обчислювати площу прямокутних фігур за допомогою квадратного дециметра

Заплановані результати:

Здрастуйте хлопці, мене звуть Христина Євгенівна, сьогодні у нас з вами проходитиме урок математики.

І для початку давайте з Вами відповімо на запитання:

· Яким чином можна порівняти фігури за площею?

(На «око» і наклавши одну фігуру на іншу)

· Що означає виміряти площу фігури?

(виміряти, скільки квадратів у ній міститься)

· Яку загальноприйняту одиницю площі ви знаєте?

· Площі, яких фігур ви вмієте знаходити за значенням довжин?

(Квадрат, прямокутник)

Ви дуже добре відповіли на всі питання, - Ми не випадково згадали з вами про іменовані числа, одиниці виміру довжини та площі, ці знання нам знадобляться на уроці.

а зараз розповім історію. Але спочатку скажіть, хлопці, яке свято в нас буде вже цього тижня? А ви вже готуєте подарунки своїм мамо?

У школі всі учні готувалися до свята, Дня Матері. Учні 3 А класу вирішили виготовити для мам запрошення. Для цього їм знадобився кольоровий картон зі сторонами 6 та 9 сантиметрів. Яка площа запрошення? (54 см)

А учні 3 Б класу вирішили приготувати оголошення прямокутної форми зі сторонами рівними ширині та висоті парти, 30 сантиметрів та 4 дециметри. Чому дорівнюватиме її площа? і якого розміру їм знадобиться аркуш кольорового картону?

Ви змогли виконати завдання?

Чому не виходить? У чому скрута? (Не знаємо, як порахувати, довго).

Виходить? В чому проблема?

Виникає проблемна ситуація – як помножити 30 см на 4 дм – діти не знають прийомів позатабличного множення (тільки вивчили таблицю до 9).

Чи можемо ми дізнатися площу фігури в см 2 ?

Що робити?

Потрібна інша одиниця виміру площі.

Яка? Діти здогадаються, що це буде дм2.

Хлопці, які також підготували вам фігуру, дістаньте під №1

Виміряйте сторони цієї фігури (10 см)

Що можна сказати про неї? (Це квадрат, зі стороною 10 см)

10 см – це лінійнаодиниця, одиниця виміру довжини.

Замінимо її найбільшою лінійною одиницею.

10 см = 1 дм запис у зошит

Значить у вас квадрат із стороною 1 дм.

Отже, на столах квадрат зі стороною 1 дм. Це нова одиниця виміру площі. Хто здогадався, як вона називається? (кв. дм)

Як знайти площу цього квадрата? (Довжину помножити на ширину)

S= 1 дм * 1 дм = 1 дм 2запис у зошит

Чому дорівнює його площа?

Яке відкриття ми зробили? (Ми знайшли площу квадрата в дециметрах)

Сформулюйте тему та завдання уроку.

Повернемося до шуканого завдання, і вирішимо його. Зробимо висновок згідно з поставленим завданням.

Для цього можуть запропонувати виразити 30 см як 3 дм. І знайти площу фігури.

Візьміть другий квадрат №2. Що побачили? (Поділений на см 2)

Скільки можна вкласти квадратиків у 1 дм 2

А як знайти площу цього квадрата?

Як це записати?

S= 10 см · 10см = 100 см 2запис у зошит

Який шлях коротший?

У яких одиницях вимірюється площа? (У дм 2)

Скільки в 1 дм 2 квадратні сантиметри? (клацання)

У 1 дм 2 = 100 см2

Зафарбуйте квадратний сантиметр зеленим кольором.


- А навіщо людям знадобилося застосовувати нову одиницю виміру в 1 кв.дм, якщо вони вже мали одиницю 1 кв.см?

Які предмети можна виміряти за допомогою такої мірки? Подивіться навколо та назвіть такі предмети (поверхня парти, столу, книги, зошити та ін.)

Ми з вами зробили ще одне відкриття.

А тепер відкриємо підручник на стор.144 та виконаємо завдання № 351

Який відрізок має довжину вказати по-іншому? Доведіть свою відповідь.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Ціль: сприяти розвитку вміння знаходити площу геометричних фігур, використовуючи квадратний дециметр

Завдання:

Освітні:

визначити наочний образ нової одиниці площі квадратний дециметр;

Розвиваючі:

встановити співвідношення між квадратним санітиметром та квадратним дециметром як одиницями площі

Виховні:

навчитися обчислювати площу прямокутних фігур за допомогою квадратного дециметра

Заплановані результати:

Здрастуйте хлопці, мене звуть Христина Євгенівна, сьогодні у нас з вами проходитиме урок математики.

Актуалізація знань учнів. Мотивація до діяльності.

І для початку давайте з Вами відповімо на запитання:

  • Як можна порівняти фігури площею?

(На «око» і наклавши одну фігуру на іншу)

  • Що означає виміряти площу фігури?

(виміряти, скільки квадратів у ній міститься)

  • Яку загальноприйняту одиницю площі ви знаєте?

(см 2)

  • Площі яких фігур ви вмієте знаходити за значенням довжин?

(Квадрат, прямокутник)

Ви дуже добре відповіли на всі запитання,- Ми не випадково згадали з вами про іменовані числа, одиниці виміру довжини та площі, ці знання нам знадобляться на уроці.

а зараз розповім історію. Але спочатку скажіть, хлопці, яке свято в нас буде вже цього тижня? А ви вже готуєте подарунки своїм мамо?

У школі всі учні готувалися до свята, Дня Матері. Учні 3 А класу вирішили виготовити для мам запрошення. Для цього їм знадобився кольоровий картон зі сторонами 6 та 9 сантиметрів. Яка площа запрошення? (54 см)

А учні 3 Б класу вирішили приготувати оголошення прямокутної форми зі сторонами рівними ширині та висоті парти,30 сантиметрів та 4 дециметри. Чому дорівнюватиме її площа? і якого розміру їм знадобиться аркуш кольорового картону?

Ви змогли виконати завдання?

Чому не виходить? У чому скрута? (Не знаємо, як порахувати, довго).

Чи хотіли б ви дізнатися, як виконати це завдання?

Виходить? В чому проблема?

Виникає проблемна ситуація – як помножити 30 см на 4 дм – діти не знають прийомів позатабличного множення (тільки вивчили таблицю до 9).

Можемо ми дізнатися площу фігури в см 2 ?

Ні?

Що робити?

Потрібна інша одиниця виміру площі.

Яка? Діти здогадаються, що це буде дм 2 .

Хлопці, які також підготували вам фігуру, дістаньте під №1

Виміряйте сторони цієї фігури (10 см)

Що можна сказати про неї? (Це квадрат, зі стороною 10 см)

10 см – це лінійна одиниця, одиниця виміру довжини.

Замінимо її найбільшою лінійною одиницею.

10 см = 1 дм запис у зошит

Значить у вас квадрат із стороною 1 дм.

Отже, на столах квадрат зі стороною 1 дм. Це нова одиниця виміру площі. Хто здогадався, як вона називається? (кв. дм)

Як знайти площу цього квадрата? (Довжину помножити на ширину)

S = 1 дм * 1 дм = 1 дм 2 запис у зошит

Чому дорівнює його площа?

Яке відкриття ми зробили? (Ми знайшли площу квадрата в дециметрах)

Сформулюйте тему та завдання уроку.

Повернемося до шуканого завдання, і вирішимо його. Зробимо висновок згідно з поставленим завданням.

Для цього можуть запропонувати виразити 30 см як 3 дм. І знайти площу фігури.

Візьміть другий квадрат №2. Що побачили? (розділений на см 2 )

Скільки можна вкласти квадратиків у 1 дм 2

А як знайти площу цього квадрата?

Як це записати?

S = 10 см · 10 см = 100 см 2 запис у зошит

Який шлях коротший?

У яких одиницях вимірюється площа? (У дм 2 )

Скільки в 1 дм 2 квадратних сантиметрів? (клацання)

1 дм 2 = 100 см 2

Зафарбуйте квадратний сантиметр зеленим кольором.

Порівняйте мірки між собою. Що ви можете сказати?
- А навіщо людям знадобилося застосовувати нову одиницю виміру в 1 кв.дм, якщо вони вже мали одиницю 1 кв.см?

Які предмети можна виміряти за допомогою такої мірки? Подивіться навколо та назвіть такі предмети (поверхня парти, столу, книги, зошити та ін.)

Ми з вами зробили ще одне відкриття.

А тепер відкриємо підручник на стор.144 та виконаємо завдання № 351

Який відрізок має довжину вказати по-іншому? Доведіть свою відповідь.



На даному уроці учням надається можливість познайомитися з ще однією одиницею виміру площі, квадратним дециметром, навчитися переводити квадратні дециметри у квадратні сантиметри, а також потренуватися у виконанні різних завдань на порівняння величин та вирішення завдань на тему уроку.

Прочитайте тему уроку: «Одиниця площі – квадратний дециметр». На уроці ми познайомимося з ще одиницею площі, квадратним дециметром, навчимося переводити квадратні дециметри в квадратні сантиметри і порівнювати величини.

Накресліть прямокутник зі сторонами 5 см та 3 см та позначте літерами його вершини (рис. 1).

Рис. 1. Ілюстрація до завдання

Знайдемо площу прямокутника.Щоб знайти площу, треба довжину помножити на ширину прямокутника.

Запишемо рішення.

5 * 3 = 15 (см 2)

Відповідь: площа прямокутника – 15 см 2 .

Ми обчислили площу даного прямокутника в квадратних сантиметрах, але, іноді, залежно від задачі, що вирішується, одиниці вимірювання площі можуть бути іншими: більше або менше.

Площа квадрата, сторона якого 1 дм - це одиниця площі, квадратний дециметр(Рис. 2) .

Рис. 2. Квадратний дециметр

Слова "квадратний дециметр" при числах записують так:

5 дм 2, 17 дм 2

Встановимо співвідношення між квадратним дециметром та квадратним сантиметром.

Оскільки квадрат зі стороною 1 дм можна розбити на 10 смужок, у кожній з яких по 10 см 2 , то всього у квадратному дециметрі десять десятків або сто квадратних сантиметрів (рис. 3).

Рис. 3. Сто квадратних сантиметрів

Запам'ятаємо.

1 дм 2 = 100 см2

Виразіть дані величини у квадратних сантиметрах.

5 дм 2 = … см 2

8 дм 2 = … см 2

3 дм 2 = … см 2

Розмірковуємо так. Ми знаємо, що в одному квадратному дециметрі сто квадратних сантиметрів, то в п'яти квадратних дециметрах п'ятсот квадратних сантиметрів.

Перевірте себе.

5 дм 2 = 500 см 2

8 дм 2 = 800 см 2

3 дм 2 = 300 см2

Виразіть дані величини у квадратних дециметрах.

400 см 2 = … дм 2

200 см 2 = … дм 2

600 см 2 = … дм 2

Пояснюємо рішення. У сто квадратних сантиметрів становлять один квадратний дециметр, отже, в числі 400 см 2 чотири квадратні дециметри.

Перевірте себе.

400 см 2 = 4дм 2

200 см 2 = 2 дм 2

600 см 2 = 6 дм 2

Виконайте дії.

23 см 2 + 14 см 2 = … см 2

84 дм 2 - 30 дм 2 = дм 2

8 дм 2 + 42 дм 2 = … дм 2

36 см 2 - 6 см 2 = …см 2

Розглянемо перший вираз.

23 см 2 + 14 см 2 = … см 2

Складаємо числові значення: 23 + 14 = 37 та приписуємо найменування: см 2 . Продовжуємо міркувати аналогічно.

Перевірте себе.

23 см 2 + 14 см 2 = 37 см 2

84дм 2 – 30 дм 2 = 54 дм 2

8дм 2 + 42 дм 2 = 50 дм 2

36 см 2 - 6 см 2 = 30 см 2

Прочитайте та розв'яжіть завдання.

Висота дзеркала прямокутної форми – 10 дм, а ширина – 5 дм. Чому дорівнює площа дзеркала (рис. 4)?

Рис. 4. Ілюстрація до завдання

Щоб дізнатися площу прямокутника, потрібно довжину помножити на ширину. Обратим увагу, що обидві величини виражені в дециметрах, отже, найменування площі буде дм 2 .

Запишемо рішення.

5*10 = 50 (дм 2)

Відповідь: площа дзеркала – 50 дм 2 .

Порівняйте величини.

20 см 2 … 1 дм 2

6 см 2 … 6 дм 2

95 см 2 …9 дм

Важливо пам'ятати: щоб величини можна було порівнювати, мають бути однакові найменування.

Розглянемо перший рядок.

20 см 2 … 1 дм 2

Перекладемо квадратний дециметр квадратний сантиметр. Помнемо, що в одному квадратному дециметрі сто квадратних сантиметрів.

20 см 2 … 1 дм 2

20 см 2 … 100 см 2

20 см 2< 100 см 2

Розглянемо другий рядок.

6 см 2 … 6 дм 2

Нам відомо, що квадратні дециметри більші, ніж квадратні сантиметри, а числа при даних найменуваннях однакові, отже, ставимо знак «<».

6 см 2< 6 дм 2

Розглянемо третій рядок.

95см 2 …9 дм

Звернемо увагу, що зліва записані одиниці площі, а праворуч – лінійні одиниці. Такі величини не можна порівнювати (рис. 5).

Рис. 5. Різні величини

Сьогодні на уроці ми познайомилися з однією одиницею площі, квадратним дециметром, навчилися переводити квадратні дециметри в квадратні сантиметри і порівнювати величини.

На цьому урок наш закінчено.

Список літератури

  1. М.І. Моро, М.А. Бантова та ін. Математика: Підручник. 3 клас: у 2-х частинах, частина 1. – М.: «Освіта», 2012.
  2. М.І. Моро, М.А. Бантова та ін. Математика: Підручник. 3 клас: у 2-х частинах, частина 2. – М.: «Освіта», 2012.
  3. М.І. Море. Уроки математики: Методичні поради для вчителя. 3 клас. - М: Просвітництво, 2012.
  4. Нормативно-правовий документ. Контроль та оцінка результатів навчання. – К.: «Освіта», 2011.
  5. "Школа Росії": Програми для початкової школи. – К.: «Освіта», 2011.
  6. С.І. Волкова. Математика: Перевірочні роботи. 3 клас. - М: Просвітництво, 2012.
  7. В.М. Рудницька. Тести. – К.: «Іспит», 2012.
  1. Nsportal.ru().
  2. Prosv.ru ().
  3. Do.gendocs.ru ().

Домашнє завдання

1. Довжина прямокутника – 7 дм, ширина – 3 дм. Чому дорівнює площа прямокутника?

2. Виразіть дані величини у квадратних сантиметрах.

2 дм 2 = … см 2

4 дм 2 = … см 2

6 дм 2 = … см 2

8 дм 2 = … см 2

9 дм 2 = … см 2

3. Виразіть дані величини у квадратних дециметрах.

100 см 2 = …дм 2

300 см 2 = … дм 2

500 см 2 = … дм 2

700 см 2 = … дм 2

900 см 2 = … дм 2

4. Порівняйте величини.

30 см 2 … 1 дм 2

7 см 2 … 7 дм 2

81 см 2 …81 дм

5. Складіть завдання для своїх товаришів на тему уроку.

На даному уроці учням надається можливість познайомитися з ще однією одиницею виміру площі, квадратним дециметром, навчитися переводити квадратні дециметри у квадратні сантиметри, а також потренуватися у виконанні різних завдань на порівняння величин та вирішення завдань на тему уроку.

Прочитайте тему уроку: «Одиниця площі – квадратний дециметр». На уроці ми познайомимося з ще одиницею площі, квадратним дециметром, навчимося переводити квадратні дециметри в квадратні сантиметри і порівнювати величини.

Накресліть прямокутник зі сторонами 5 см та 3 см та позначте літерами його вершини (рис. 1).

Рис. 1. Ілюстрація до завдання

Знайдемо площу прямокутника.Щоб знайти площу, треба довжину помножити на ширину прямокутника.

Запишемо рішення.

5 * 3 = 15 (см 2)

Відповідь: площа прямокутника – 15 см 2 .

Ми обчислили площу даного прямокутника в квадратних сантиметрах, але, іноді, залежно від задачі, що вирішується, одиниці вимірювання площі можуть бути іншими: більше або менше.

Площа квадрата, сторона якого 1 дм - це одиниця площі, квадратний дециметр(Рис. 2) .

Рис. 2. Квадратний дециметр

Слова "квадратний дециметр" при числах записують так:

5 дм 2, 17 дм 2

Встановимо співвідношення між квадратним дециметром та квадратним сантиметром.

Оскільки квадрат зі стороною 1 дм можна розбити на 10 смужок, у кожній з яких по 10 см 2 , то всього у квадратному дециметрі десять десятків або сто квадратних сантиметрів (рис. 3).

Рис. 3. Сто квадратних сантиметрів

Запам'ятаємо.

1 дм 2 = 100 см2

Виразіть дані величини у квадратних сантиметрах.

5 дм 2 = … см 2

8 дм 2 = … см 2

3 дм 2 = … см 2

Розмірковуємо так. Ми знаємо, що в одному квадратному дециметрі сто квадратних сантиметрів, то в п'яти квадратних дециметрах п'ятсот квадратних сантиметрів.

Перевірте себе.

5 дм 2 = 500 см 2

8 дм 2 = 800 см 2

3 дм 2 = 300 см2

Виразіть дані величини у квадратних дециметрах.

400 см 2 = … дм 2

200 см 2 = … дм 2

600 см 2 = … дм 2

Пояснюємо рішення. У сто квадратних сантиметрів становлять один квадратний дециметр, отже, в числі 400 см 2 чотири квадратні дециметри.

Перевірте себе.

400 см 2 = 4дм 2

200 см 2 = 2 дм 2

600 см 2 = 6 дм 2

Виконайте дії.

23 см 2 + 14 см 2 = … см 2

84 дм 2 - 30 дм 2 = дм 2

8 дм 2 + 42 дм 2 = … дм 2

36 см 2 - 6 см 2 = …см 2

Розглянемо перший вираз.

23 см 2 + 14 см 2 = … см 2

Складаємо числові значення: 23 + 14 = 37 та приписуємо найменування: см 2 . Продовжуємо міркувати аналогічно.

Перевірте себе.

23 см 2 + 14 см 2 = 37 см 2

84дм 2 – 30 дм 2 = 54 дм 2

8дм 2 + 42 дм 2 = 50 дм 2

36 см 2 - 6 см 2 = 30 см 2

Прочитайте та розв'яжіть завдання.

Висота дзеркала прямокутної форми – 10 дм, а ширина – 5 дм. Чому дорівнює площа дзеркала (рис. 4)?

Рис. 4. Ілюстрація до завдання

Щоб дізнатися площу прямокутника, потрібно довжину помножити на ширину. Обратим увагу, що обидві величини виражені в дециметрах, отже, найменування площі буде дм 2 .

Запишемо рішення.

5*10 = 50 (дм 2)

Відповідь: площа дзеркала – 50 дм 2 .

Порівняйте величини.

20 см 2 … 1 дм 2

6 см 2 … 6 дм 2

95 см 2 …9 дм

Важливо пам'ятати: щоб величини можна було порівнювати, мають бути однакові найменування.

Розглянемо перший рядок.

20 см 2 … 1 дм 2

Перекладемо квадратний дециметр квадратний сантиметр. Помнемо, що в одному квадратному дециметрі сто квадратних сантиметрів.

20 см 2 … 1 дм 2

20 см 2 … 100 см 2

20 см 2< 100 см 2

Розглянемо другий рядок.

6 см 2 … 6 дм 2

Нам відомо, що квадратні дециметри більші, ніж квадратні сантиметри, а числа при даних найменуваннях однакові, отже, ставимо знак «<».

6 см 2< 6 дм 2

Розглянемо третій рядок.

95см 2 …9 дм

Звернемо увагу, що зліва записані одиниці площі, а праворуч – лінійні одиниці. Такі величини не можна порівнювати (рис. 5).

Рис. 5. Різні величини

Сьогодні на уроці ми познайомилися з однією одиницею площі, квадратним дециметром, навчилися переводити квадратні дециметри в квадратні сантиметри і порівнювати величини.

На цьому урок наш закінчено.

Список літератури

  1. М.І. Моро, М.А. Бантова та ін. Математика: Підручник. 3 клас: у 2-х частинах, частина 1. – М.: «Освіта», 2012.
  2. М.І. Моро, М.А. Бантова та ін. Математика: Підручник. 3 клас: у 2-х частинах, частина 2. – М.: «Освіта», 2012.
  3. М.І. Море. Уроки математики: Методичні поради для вчителя. 3 клас. - М: Просвітництво, 2012.
  4. Нормативно-правовий документ. Контроль та оцінка результатів навчання. – К.: «Освіта», 2011.
  5. "Школа Росії": Програми для початкової школи. – К.: «Освіта», 2011.
  6. С.І. Волкова. Математика: Перевірочні роботи. 3 клас. - М: Просвітництво, 2012.
  7. В.М. Рудницька. Тести. – К.: «Іспит», 2012.
  1. Nsportal.ru().
  2. Prosv.ru ().
  3. Do.gendocs.ru ().

Домашнє завдання

1. Довжина прямокутника – 7 дм, ширина – 3 дм. Чому дорівнює площа прямокутника?

2. Виразіть дані величини у квадратних сантиметрах.

2 дм 2 = … см 2

4 дм 2 = … см 2

6 дм 2 = … см 2

8 дм 2 = … см 2

9 дм 2 = … см 2

3. Виразіть дані величини у квадратних дециметрах.

100 см 2 = …дм 2

300 см 2 = … дм 2

500 см 2 = … дм 2

700 см 2 = … дм 2

900 см 2 = … дм 2

4. Порівняйте величини.

30 см 2 … 1 дм 2

7 см 2 … 7 дм 2

81 см 2 …81 дм

5. Складіть завдання для своїх товаришів на тему уроку.



Останні матеріали розділу:

Дати та події великої вітчизняної війни
Дати та події великої вітчизняної війни

О 4-й годині ранку 22 червня 1941 року війська фашистської Німеччини (5,5 млн осіб) перейшли кордони Радянського Союзу, німецькі літаки (5 тис) почали...

Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру
Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру

5. Дози випромінювання та одиниці виміру Дія іонізуючих випромінювань є складним процесом. Ефект опромінення залежить від величини...

Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?
Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?

Шкідливі поради: Як стати мізантропом і всіх радісно ненавидіти Ті, хто запевняє, що людей треба любити незалежно від обставин або...