Як знайти доріжку відгуки. Урок літературного читання на тему В.Берестов Як знайти доріжку

УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

УМК «Перспективна початкова школа» 2 клас

Тема: «Ст. Берестов Як знайти доріжку

Тип уроку: відкриття нових знань

(З використанням елементів технології продуктивного читання)

Цілі: формування навчально-пізнавального інтересу до казок за допомогою аналізу тексту та виявлення нових способів, завдяки яким можна побачити світ по-новому в ході спільної та групової діяльності під керівництвом вчителя

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, підручник російської 2частина, підручник-хрестоматія з літературного читання, індивідуальні картки.

Регулятивні дії .

Забезпечення учням організації їхньої навчальної діяльності. Емоційно-позитивний настрій під час уроку.

Виділення та усвідомлення учнями того, що засвоєно на уроці.

Сенсоутворення (що дав урок)

Пізнавальні УУД

Побудова мовного висловлювання у усній формі.

Самостійне формулювання пізнавальної мети.

Смислове читання, аналіз тексту, пошук інформації, узагальнення.

Комунікативні УУД

Вміння домовлятися, контролювати дії партнера, висловлювати свою думку.

Особистісні УУД

Ціннісне ставлення до спільної пізнавальної діяльності

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

Продзвенів і замовк дзвінок.

Починається урок.

Можна за партою тихенько сидіти,

А можна вирушити в ліс-

На світ по-новому подивитись.

Ви готові? Тоді починаємо.

2. Актуалізація опорних знань.

А взяти із собою можемо предмети, зображені на екрані.

Назвіть їх.

(Лупа, бінокль, рамочка, кольорове скло.)

Як ви вважаєте, для чого вони нам потрібні?

( За допомогою цих предметів можна дивитися на світ по-новому.)

З якими способами бачити світ по-новому ви знайомі?

(Дивитись у вікно, дивитися в калюжу, примружитися.)

3. Постановка мети уроку.

Отже, чого навчатимемося на уроці?

(Дивитись на світ по-новому.)

А щоб світ відкрив нам свої таємниці та секрети, що ми маємо вміти?

(Уявляти, фантазувати, спостерігати.)

Над яким розділом ми продовжуємо працювати?

("Точка зору")

Що таке думка?

(Свій, особливий погляд на світ.)

Тож сьогодні на уроці ми продовжимо з'ясовувати, завдяки чому можна побачити світ по-новому.

А допоможе нам у цьому твір на с. 131 (хрестоматія)

Знайдіть та прочитайте.

(«Як знайти доріжку» Валентин Берестов»)

4. Подання нового матеріалу.

Як називається твір? Хто його автор?

Яка тема уроку? (Знайомство з творомВалентина Берестова

«Як знайти доріжку»)

Про що ще цей твір?(про дітей та тварин – за картинками здогадуємось)

Знайомство з творчістю В. Берестова

-Валентин Дмитрович Берестов – відомий дитячий поет та письменник, перекладач.

Народився 1 квітня 1928 року у маленькому, тихому містечку Мещовську, Калузької області, у сім'ї вчителя. Читати майбутній поет навчився у 4 роки. Вірші писав із дитинства. Перший віршований досвід закінчився сумно. За дражнилки на однокласників їхній автор – восьмирічний Берестов був покараний. Інші вірші він уже складав у таємниці і записував у зошит.

Берестов згадував: "Найбільше, в дитинстві, мені хотілося написати про моїх друзів, про школу, про наші мрії та ігри".

Після ВВВ їхня родина переїхала до Москви, де він вступив до університету на історичний факультет.

Коли у Берестова з'явилася донька Маришка, він став писати дитячі вірші та казки, які ми читаємо досі.

Берестов за життя написав багато чудових творів для дітей. Ось деякі з них на нашій виставці.

Робота з підручником .

Знайомство із планом роботи над твором.

1) Визначити жанр твору.

2)Выделить основних героїв произведения.

3) Скласти «словник» незрозумілих слів.

4) Дізнатися, як знайти доріжку.

5) Виявити нові способи, завдяки яким можна пізнавати світ, дивитися нею по-новому.

6) Визначити основну думку твори.

Читання твору дітьми, що добре читають. Ознайомлювальне читання.

З яким жанром ми познайомилися?(Казка.)

Як здогадалися, що то казка?(Тварини розмовляють.)

А чи все тут казково?(Ні. Прогулянка дітей. Звички тварин.)

Як називаються такі казки, у яких є не лише уособлення, а й правда?

(Казка – неказка.)

Елементи якого виду казок поєднує у собі ця казка?(Казка – ланцюжок. Діти зустрічають різних тварин.)

Назвіть головних героїв твору.

(Хлопці, Білка, Заєць, Равлик, Бджола)

Словник. Які слова були вам незрозумілі?

Лісник, сторожка, чуйні носи, пасіка

Фізкультхвилинка

Читання, що вивчає.

Куди вирушили хлопці?(Діду-ліснику)

Чому хлопцям довелося шукати доріжку? Прочитайте.(Пішли і заблукали)

До кого діти зверталися по допомогу? (До білка, зайця, равлика, бджола )

Чи тварини знають, де знаходиться сторожка лісника?(Всі дуже добре уявляють, як знайти доріжку.)

Чи всі вони готові допомогти хлопцям дістатися до неї? (Так.) Підтвердьте відповідь.

( Дуже просто – Білка, Немає нічого простішого – Заєць, «Я вас туди провожу-у-у-у» - Равлик, «Ж-ж-ж-каже Бджола. - Покажу.)

І Білка, і Заєць, і Равлик, і Бджола говорять про одне й те саме місце?(Так.)

Отже, ми з'ясували, що всі тварини готові допомогти хлопцям і говорять про те саме місце.

А що ж вони пропонують зробити хлопцям, щоб знайти доріжку до дідуся до сторожки?

Робота у парах.

Візьміть картку з червоним кружечком. Прочитайте слова. До кожного слова з першого стовпчика підберіть слово з другого стовпчика. Покажіть стрілками, що пропонують зробити тварини, щоб знайти доріжку до дідуся до сторожки. Усно доведіть приклад з тексту.

Білка нюхати

Заєць стрибати

Равлик йти

Бджола повзти

Читає одна пара, решта піднімають руку, якщо по-іншому виконали завдання.

Вони радять йти різними шляхами чи ні? (Одноманітними)

Їхні поради збігаються?(Їхні поради відрізняються.) Чому?

(З точки зору Білки, найзручніше пересуватися, стрибаючи по гілках. З погляду Зайця, дуже зручно орієнтуватися по запаху. Равлик думає, що найшвидше буде, якщо він доповзе до сторожки. А Бджола вважає, що якщо діти простежать за польотом бджіл , то вони легко знайдуть сторожку.)

Тобто. для кожного з них його шлях звичний та зручний.

Чиєю порадою скористався б кожен із вас?

Індивідуальна робота за картками.

Візьміть картку з синім кружечком і позначте галочкою, чиєю порадою скористалися б ви, щоб знайти дорогу до сторожки лісника.

Позначте ˅. (Галочкою у рамці)

Білки □

Зайця □

Равлики □

Бджоли □

Перевірка відповіді учнів.

А чиєю порадою скористалися діти? Прочитайте.(Діти скористалися порадою Бджоли.) Чому?

(Дали пораду з погляду людини – йти за ними.)

Чиї поради тварин не пасують героям?

(Не підходять героям поради Зайця, Білки, Равлики.)

Чому?

(Хлопці не вміють пересуватися як Білка та Равлик. У них не такий чуйний ніс, як у Зайця.)

Таким чином, якими ще способами можна подивитися на світ по-новому?

(За допомогою рухів та органів чуття.) Чи ми досягли мети уроку? (Так, тому що дізналися нові способи пізнання світу)

Чи можна назвати тваринчарівними помічниками героїв?(Ні, тому що звірі намагаються допомогти не вдаючись до чаклунства, своїм досвідом, своїми силами)

А просто помічниками героїв? (Так. Всі вони хотіли допомогти, але кожен зі свого погляду. Інша справа, що ця допомога не завжди може стати в нагоді хлопцям. Кожен може вибрати свій спосіб пізнання світу, який найбільш прийнятний для нього. Кожен дивиться на світ по-своєму, виходячи з умов життя, досвіду, віку, захоплень, можливостей тощо)

- Тож яка основна думка цього твору? Чому вчить?

Порівняйте, як хлопці реагували нехай навіть на невідповідні поради тварин.(Завжди дякували. Поважали.) (Чужу думку треба поважати)

5. Домашнє завдання на вибір:

6. Рефлексія діяльності.

Якщо під час подорожі казковим лісом ви дізналися нові способи бачити світ по-новому, активно брали участь у пошуку відповідей на питання, візьміть квіточкусинього кольори. Якщо працювали, але зазнавали труднощів, багато чого не зрозуміли –червоного кольори. А якщо нічого не навчилися, не працювали –жовтого кольори. Прикрасьте квіточками лісову доріжку.

Вислови думку:

Казка мені допомогла зрозуміти…

Для мене було складним…

Мені сподобалося…

Література

Освітні технології: Зб. мат. М.: Балас, 2012.

Хлопці пішли в гості до діда-лісника. Пішли й заблукали. Дивляться, над ними Білка стрибає. З дерева на дерево. З дерева на дерево. Хлопці – до неї:

- Білка, Білка, розкажи,

Білка, Білка, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— Дуже просто, — відказує Білка. — Стрибайте з цієї ялинки на ту, з тієї — на криву березку. З кривої берізки видно великий дуб. З верхівки дуба видно дах. Це і є сторожка. Ну, що ж ви? Стрибайте!

- Дякую, Білко! — кажуть хлопці. — Тільки ми не вміємо стрибати по деревах. Краще ми ще когось запитаємо.

Скаче Заєць. Хлопці і йому заспівали свою пісеньку:

— Зайчику, Зайчику, розкажи,

Зайчик, Зайчик, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— У сторожку? — перепитав Заєць. - Немає нічого простішого. Спочатку пахне грибами. Так? Потім — заячою капустою. Так? Потім запахне лисиною норою. Так?
Обскочіть цей запах праворуч або ліворуч. Так? Коли він залишиться позаду, понюхайте так і почуєте запах диму. Скачіть прямо на нього, нікуди не повертаючи. Це дідусь-лісник самовар ставить.

— Спасибі, Зайку, — кажуть хлопці. — Шкода, що носи у нас не такі чуйні, як у тебе. Прийде ще когось спитати.

Бачать, повзе Равлик.

— Гей, Равлик, розкажи,

Гей, Равлик, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— Розповідати до-о-олго, — зітхнула Равлик. — Лу-у-вче я вас туди проведу-у-у. Повзу за мною.

— Дякую, Равлик! — кажуть хлопці. — Нам ніколи повзати. Краще ми ще когось запитаємо.

На квітці сидить Бджола. Діти до неї:

- Бджілка, Бджілка, розкажи,

Бджілка, Бджілка, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— Ж-ж-ж, — каже бджола. — Покажу… Дивіться, куди я лечу. Ідіть слідом.

Побачите моїх сестер. Куди вони туди і ви. Ми дідусеві на пасіку мед носимо. До побачення! Я вже-ж-жахливо поспішаю. Ж-ж-ж…

І полетіла. Хлопці не встигли їй навіть дякую сказати. Вони пішли туди, куди летіли бджоли, та швидко знайшли сторожку. Ото була радість! А потім дідусь їх чаєм із медом почастував.

Відгуки про казку

    А що така коротка казка?!

    Бакаєва Сандаара

ЯК ЗНАЙТИ ДОРІЖКУ

Хлопці пішли в гості до діда-лісника. Пішли й заблукали. Дивляться, над ними Білка стрибає. З дерева на дерево. З дерева на дерево. Діти – до неї:

- Білка, Білка, розкажи,
Білка, Білка, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

– Дуже просто, – відповідає Білка. - Стрибайте з цієї ялинки ось на ту, з тієї - на криву берізку. З кривої берізки видно великий дуб. З верхівки дуба видно дах. Це і є сторожка. Ну, що ж ви? Стрибайте!

– Дякую, Білко! – кажуть хлопці. – Тільки ми не вміємо по деревах стрибати. Краще ми ще когось запитаємо.
Скаче Заєць. Хлопці і йому заспівали свою пісеньку:

- Зайчик, Зайчик, розкажи,
Зайчик, Зайчик, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

– У сторожку? – перепитав Заєць. - Немає нічого простішого. Спочатку пахне грибами. Так? Потім – заячою капустою. Так? Потім запахне лисиною норою. Так?

Обскочіть цей запах праворуч або ліворуч. Так? Коли він залишиться позаду, понюхайте так і почуєте запах диму. Скачіть прямо на нього, нікуди не повертаючи. Це дідусь-лісник самовар ставить.

– Дякую, Зайку, – кажуть хлопці. - Шкода, що носи у нас не такі чуйні, як у тебе. Прийде ще когось спитати.
Бачать, повзе Равлик.

- Гей, Равлик, розкажи,
Гей, Равлик, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

– Розповідати до-о-олго, – зітхнула Равлик. - Лу-у-вче я вас туди проведу-у-у. Повзу за мною.

- Дякую, Равлик! – кажуть хлопці. – Нам ніколи повзати. Краще ми ще когось запитаємо.

На квітці сидить Бджола. Діти до неї:

– Бджілка, Бджілка, розкажи,
Бджілка, Бджілка, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

– Ж-ж-ж, – каже бджола. – Покажу… Дивіться, куди я лечу. Ідіть слідом.
Побачите моїх сестер. Куди вони туди і ви. Ми дідусеві на пасіку мед носимо. До побачення! Я вже-ж-жахливо поспішаю. Ж-ж-ж…

І полетіла. Хлопці не встигли їй навіть дякую сказати. Вони пішли туди, куди летіли бджоли, та швидко знайшли сторожку. Ото була радість! А потім дідусь їх чаєм із медом почастував.

АЛЕК І СОЛОВЕЙ

…Був час, коли птахи не вміли співати. І раптом вони дізналися, що в одній далекій країні живе стара, мудра людина, яка вчить музику. Тоді птахи послали до нього Аїста та Солов'я перевірити, чи це так.

Лелека дуже поспішала. Йому не терпілося стати першим у світі музикантом.
Він так поспішав, що вбіг до мудреця і навіть у двері не постукав, не привітався зі старим, і щосили крикнув йому просто у вухо:

- Гей, старий! Ану, навчи мене музики!

Але мудрець вирішив спочатку повчити його ввічливості. Він вивів Аїста за поріг, постукав у двері і сказав:

– Треба робити так.

- Все ясно! - Зрадів лелека. – Це і є музика? – і полетів, щоб якнайшвидше здивувати світ своїм мистецтвом.

Соловей на своїх маленьких крилах прилетів згодом. Він несміливо постукав у двері, привітався, вибачився за занепокоєння і сказав, що йому дуже хочеться вчитися музиці.

Мудрцю сподобався привітний птах. І він навчив соловейка всьому, що знав сам.

З того часу скромний Соловей став найкращим у світі співаком.

А дивак лелека вміє тільки стукати дзьобом. Та ще хвалиться і вчить інших птахів:

- Гей, чуєте? Треба робити отак, отак! Це і є справжня музика! Якщо не вірите, спитайте старого мудреця.

ЗМІЙ-ХВАСТУНІШКА

Якось Вітя зробив Змія. День був похмурий і хлопчик намалював на Змії сонце.

Вітя відпустив нитку. Змій став підніматися все вище і вище, мотаючи довгим хвостом і співаючи пісеньку:

- Я лечу
І рею,
Я свічу
І грію!

- Ти хто такий? – спитали птахи.

– Хіба не бачите? – відповів Змій. – Я – сонце!

– Неправда! Неправда! – закричали птахи. - Сонце за хмарами.

- За якими такими хмарами? – розлютився Змій. - Сонце - це я! Жодного іншого сонця не було, ні, не буде і не треба! Зрозуміло?

– Неправда! Неправда! – сполошилися птахи.

- Що-о-о? Циц, короткохвости! – гаркнув Змій, сердито мотаючи своїм довгим хвостом.

Птахи з переляку розлетілися. Але тут визирнуло сонце.

- Заклювати хвастунишку! Вищипати хвіст обманщику! – закричали птахи та накинулися на Змія.

Вітя почав швидко змотувати нитку, і Змій упав у траву.

– Що ти там накоїв? - Запитав хлопчик.

- А що? – образився Змій. – І пожартувати не можна?

- Жартувати жартами, - сказав Вітя, - але навіщо ж брехати і хвалитися? Ти маєш виправитися.

- Ось ще нова справа! – пробурчав Змій. – І не подумаю! Нехай птахи самі виправляються!

- Ах так! – обурився Вітя. - Ну добре! Тоді я сам тебе виправлю.

Тепер ти вже нікого не обдуриш і не налякаєш, хоч лусні від злості!

Хлопчик узяв пензель та фарби і перетворив намальоване сонце на смішну пику.

Змій знову полетів у небо, співаючи пісеньку:

- Я лечу,
Я парю,
Що хочу,
То творю!

Він і дражнився, і брехав, і хвалився. Але тепер усі бачили його смішну пику і думали, що він жартує. А він і не думав жартувати.

– Я – сонце! Чуєте? Я – сонце! – кричав Змій.

– Ха-ха-ха! – сміялися птахи. - Ох і насмішив! Ох і вморив! З тобою, брате, не скучиш!

- Циц, короткохвости! – бурчав Змій, сердито мотаючи своїм довгим хвостом.

Але птахи сміялися ще голосніше, кружляли поряд із Змієм і смикали його за хвіст.

ВИТЯ, ФІТЮЛЬКА І ГОЛОСЯ

Одного разу Вітя взяв папір та олівець і намалював чоловічка: голова кружком, очі крапками, ніс комою, рот закучкою, живіт огірком, руки та ноги як сірники. І раптом-

- Вітаю! - пискнув чоловічок. - Мене звуть Фітюлька. А як вас?

– А мене Вітю, – відповів здивований хлопчик.

- Вибачте, я не почув, - сказав чоловічок. – Якщо це вам не важко, намалюйте мені, будь ласка, вуха.

- Звичайно, не ускладнить! – закричав Вітя і швидко намалював чоловічку вуха.

- Надзвичайно вам вдячний! – зрадів Фітюлька. - Чутність відмінна. Тільки одне вухо ви мені помістили саме посередині щоки. Втім, якщо так треба, я не заперечую.

– Ні, не треба, – сказав Вітя. - Ану, Ластику, допомагай!

Ластик потер Фітюльці вухо, і воно зникло. А Вітя намалював нове. Там, де треба.

- Хочеш, я тобі ніс зітру? - Запропонував Ластик.

– Дякую за увагу, – відповів ввічливий Фітюлька. - Але краще потріть мені іншу щоку. Папір, розумієте, білий, як сніг, і я, з вашого дозволу, мерзну.

– Як це – з нашого дозволу? - здивувався Вітя і намалював Фітюльці теплу шапку-вушанку, шубу, валянки, бороду, щоб не мерзли щоки.

- Ну як? - Запитав хлопчик. - Зігрівся?

– Дякую, онучечку! – сказав Фітюлька басом. - Поважав старого. Тепер я вже зиму перезимую.

- Хвилинку! – сказав Вітя. – Зараз настане літо.

Синім олівцем він намалював небо, зеленим – траву та дерева, а жовтим – яскраве-яскраве сонце.

- Ну як? Добре? - Запитав він Фітюльку.

– Воно б і добре, – зітхнув бородатий Фітюлька. – Однак упарився я, як у лазні, хоч би шубку скинути.

- Вибачте, дідусю! – прошепотів Вітя. - Ану, Ластику, допомагай!

Ластик потер шапку – не стало шапки, потер шубу та валянки – не стало ні шуби, ні валянок.

Вітя поправив малюнок, намалював Фітюльці трусики і своїм очам не повірив.

- У трусах, а з такою довжелезною бородою! Так не буває. Ану, Ластику, допомагай!

Ластик миттю зголив Фітюльці бороду, і чоловічок помолодшав.

- Гей, Вітько, давай грати у футбол! – закричав Фітюлька. - Намалюй мені м'яч!

Вітя намалював Фітюльці чудовий футбольний м'яч.

– А тепер давай грати! - Запропонував Фітюлька.

– Як же я гратиму з тобою? – замислився Вітя. - Ти намальований, м'яч теж намальований. Знаєш що? Ти поки що один потренуйся. А я піду на подвір'я, з хлопцями пограю. Не сумуй!

І пішов ... Фітюльке стало так нестерпно нудно, що навіть Ластик його пошкодував:

- Гаразд, давай я з тобою пограю.

– Давай! – зрадів Фітюлька. - Тримай м'яч! Пасуй!

Гумка вдарила по м'ячу. Раз! Половинки м'яча як не було – стерлася! Ще раз! Зовсім нічого не лишилося!

– Віддай м'яч! - захникав Фітюлька. – Відда-а-ай!

- Як же я його віддам? – здивувався Ластик. - Його більше немає. Не можна віддати те, що немає.

– Гаразд, гаразд, – бурчав Фітюлька. - Я все Віте скажу.

– А от і не скажеш, – розлютився Ластик. – Тому що я тобі рота зітру. Терпіти не можу, коли хничать і ябедничають!

– Не на-а-а…

Ось і все, що встиг крикнути Фітюлька. Був у нього рота – стало порожнє місце. Тепер він міг тільки шморгати носом і схлипувати. З очей у нього викотилися дві величезні сльози.

– Ах ти плакса! Ах ти ябеда! – сердився Ластик. - Захочу і всього тебе зітру в порошок. Тільки паперу шкода.

Повернувся Вітя.

- Що тут сталося? Де м'яч? Гей, Фітюлько, куди ти подів м'яч? Чого ж ти мовчиш? У тебе немає рота, чи що?

Хлопчик глянув на Фітюльку і побачив, що в того й справді замість рота пусте місце.

- Гей, Ластику, що тут без мене сталося? Я тебе російською мовою питаю, відповідай!

«Справді, російською мовою, – подумав Ластик. – Якби він питав мене німецькою, я б його, мабуть, не зрозумів».

– Це все твої штучки, Ластику, – здогадався Вітя. – Скільки разів я просив тебе не чіпати малюнок! Полізай у пенал!

- Ану, Ластику, допомагай! Потрібно Фітюльці сльози втерти!

Ластик вискочив із пеналу і ахнув: поряд із Фітюлькою була ціла футбольна команда. А трохи нижче за сонце літав новенький м'яч.

Чудовий рисунок! - Захопився Ластик і весело взявся за справу.

ЗЛИЙ РАНОК

Ліс прокидається, шелестить, дзюрчить, шумить:

- Добрий ранок! Добрий ранок! Добрий ранок!

Прокидаються і вовченята у себе в норі:

– Доброго ранку, матусю! Доброго ранку, татусю!

Батьки хмуряться. Вони всю ніч нишпорили лісом, нікого не загризли і дуже сердиті.

– Ранок не завжди добрий, – бурчить мама вовчиця, – тому порядні вовки вранці спати лягають. – Цуценята! – сердиться тато-вовк. - Краще б ви мене вкусили, ніж казати такі слова. «Добрий утррро!» Хіба так мають зустрічати один одного порядні вовки?

– А як, татку? Ми не знаємо, – скиглить вовченята. Тато-вовк подумав, подумав і гаркнув:

– А ось як! Злий ранок, діти!

- Злий ранок, татусю! Злий ранок, матусю! – радісно підхоплюють вовченята.

І так вони весело верещать, кричачи ці страшні слова, що батьки не витримують:

– Доброго ранку, малюки! Добрий ранок!

МАЙСТЕР ПТАХ

Ми їхали з пустелі до міста Куня Ургенч. Навколо лежали піски. Раптом я побачив попереду чи то маяк, чи то фабричну трубу.

- Що це? - Запитав я у шофера-туркмена.

- Старовинна вежа в Куня-Ургенчі, - відповів шофер.

Я, звісно, ​​зрадів. Отже, скоро ми виберемося з гарячих пісків, опинимося в тіні дерев, почуємо, як дзюрчить вода в ариках.

Не тут то було! Їхали ми, їхали, але вежа не тільки не наближалася, а, навпаки, ніби відсувалась все далі й далі в піски. Дуже вже вона висока.

І шофер розповів мені таку історію.

У далекі часи Куня-Ургенч був столицею Хорезма – багатою, квітучою країною. З усіх боків Хорезм оточували піски. З пісків налітали на країну кочівники, грабували її, і не було жодної нагоди встежити, коли і звідки вони з'являться.

І ось один майстер запропонував хорезмському цареві побудувати високу вежу. Таку високу, щоб з неї було видно на всі кінці. Тоді жоден ворог не прокрадеться непоміченим.
Цар зібрав своїх мудреців і попросив у них поради. Мудреці подумали і вирішили так:

«Якщо з вежі буде видно на всі кінці, значить, і сама вежа теж буде видно звідусіль. І ворогам стане легше добратися до нас. Вежа вкаже їм шлях. Тому зрозуміло, що майстер – державний зрадник. Йому треба відрубати голову. А будівництво вежі заборонити».

Цар не послухався мудреців. Він наказав збудувати вежу.

І тут сталася несподівана річ: вежу ще не закінчили, а ворожі набіги припинилися. У чому ж справа?

Виявляється, мудреці розсудили правильно: башта була видна звідусіль. І вороги, побачивши її, думали, що до Хорезма дуже близько. Вони кидали в пісках повільних верблюдів, які везли воду і їжу, на швидких конях мчали до вежі, що манила, і всі до одного гинули в пустелі від спраги і голоду.

Нарешті один хан, ватажок кочівників, занапастивши найкраще своє військо, розгадав секрет хорезмійців. Він вирішив помститися.

Не запалюючи нічних вогнищ, ховаючись вдень у западинах між піщаними грядами, хан непомітно привів свою орду до підніжжя вежі.

Старий майстер ще працював на її вершині, укладаючи цеглу за цеглою.

– Злазь, пес! – крикнув йому розгніваний хан. - Я відрубаю твою порожню голову!

- Моя голова не порожня, вона сповнена знань, - спокійно відповів майстер. — Прийшли мені сюди нагору більше паперу, клею та очерету. Я зроблю з очерету пір'я, склею з паперу довгий сувій і запишу на ньому все, що знаю. Тоді моя голова справді стане порожньою, і ти, відрубавши її, нічого не втратиш: у тебе залишаться мої знання.

Хан погодився. Майстер спустив з вершини вежі мотузку, до неї прив'язали пакет із папером, клеєм та очеретом. Старий майстер склеїв з паперу та тростини великі крила і полетів.

Тоді хан сказав своєму літописця:

- Запиши в історію все, що сталося, щоб наші онуки знали, на який мерзенний обман, на яку низьку брехню, на яке мерзотне віроломство здатні ці хорезмійці.

– А літописець відповів:

- Звичайно, майстер обдурив тебе. Він зробив не сувій, а крила і полетів на них. Але це не простий обман, а високий розум. І наші онуки будуть захоплюватися людиною, яка навчилася літати.

- Нічого не записуй в історію! – розлютився хан. - Нехай ніхто не знає, як нас обдурили.

Минуло століття. Люди забули, як звали грізного хана, як звали царя та його боягузливих мудреців. Але кожному хлопчику в Куня-Ургенчі відомо, хто був майстер і що він зробив, наче це сталося зовсім недавно.

Звали його Уста Куш, що в перекладі означає Майстер Птах.

МАТИ Й МАЧУХА

Ця яскрава жовта квітка на світлому волохатому стеблині з'являється навесні разом з пролісками. Він так поспішає, що не встигає випустити листя. Він навіть не знає, які вони.

А цвіте він там, де земля потривожена, поранена, оголена. Цвіте на укосах. Цвіте на вкритих вугіллям та шлаком насипах. Цвіте біля ям та у самих ямах. Весело жовтіє на купах викинутої землі.

- Мати-й-мачуха розцвіла! Мати-й-мачуха розцвіла! – радіють люди.

– Кого вони так називають? – дивується квітка. - Мабуть, землю, на якій я зростаю. Для мене вона мати, а для інших квітів поки що мачуха.
Але ось проходить час квітів, і настає пора великого зеленого листя. Зі вивороту вони м'які, світлі, бархатисті: потреш об щоку – і стане тепло.

– Це мати, – кажуть люди.

Зате зовні листя тверде, слизьке; додаси до щоки - відчуєш холод.

– А це мачуха, – пояснюють люди. Але листям мати-й-мачухи все одно, як його називають. У них надто багато турбот. Як міцні зелені щити, поспішають вони прикрити, затуляти собою землю, і своїм виворотом, своєю теплою, материнською стороною вони притискаються до землі і шепочуть їй:

Ми з тобою земля. Ти знову зеленієш.

РІЧКА СКНИЖКА

Що за дивна хода рухається луками та городами, навіть не дивлячись на стог сіна, на грядки з капустою та ріпою, на корову з теляткою?

Це величезні сріблясті верби, важливі, незворушні, стали парами, взялися за руки, нахилилися один до одного, щоб зручніше було шепотітися, і, повертаючи то вправо, то вліво, а то й назад, повільно, неохоче бредуть туди, де тече велика світла Ока.
Підійди до них. Розсунь палицею високу кропиву. Тільки, будь ласка, не задінь при цьому ожини та смородини. І якщо ні кропива, ні навіть смачні ягоди тебе не затримають, то ти побачиш під важким навісом гілок маленьку річку Скнижку. Навіть удень біжить вона в напівтемряві, і її вода здається не прозорою, а якоюсь чорно-зеленою.

Верби тремтять над нею кожним листочком. Щоб сонце її не пекло, щоб вітер її не морщив (їй так шкідливо хвилюватися!), щоб корова її не випила, а теля не замутило, щоб укрити її від поганого ока. А оскільки невідомо, чий дурний, а чий добрий, то про всяк випадок її ховають від будь-якого ока.

Так до самого гирла (дякую вам, добрі верби!) не побачить Скнижка ні сонця, ні неба, ні хмар, ні будинків, ні купальника, ні рибалки, ні човника, ні поплавця, ні лісів, ні полів, ні дітей, ні сіток. :

А дбайливі верби навмисне повертають то туди, то сюди, щоб дорога була довшою, щоб не скоро добігла Скнижка до Оки, щоб вона довго не побачила широкого світу.

– Ах, ах, вона ще зовсім дитя, їй рано, рано… – шепочуть верби, все тісніше сплітаючись над нею, все нижче схиляючись до чорно-зеленої води та гладячи її своїми гілками.

А річка біжить та біжить. Її не втримаєш навіть ласкою.

СОНЯЧНИЙ ЗАЙЧИК*

У Сонця багато дружних синів – променів. Найменшого звуть Зайчик, бо він ніколи не сидить на місці, всюди бігає, забирається навіть туди, куди інші промені потрапити не можуть. Дуже любить Зайчик грати з хлопцями: дає себе зловити у дзеркальці та із задоволенням скаче, куди його пошлють.

Як багато малюків, Зайчик не любив лягати спати. Якось увечері, коли Сонце забирало своїх дітей на спокій, Зайчик сховався і вирішив подивитися, що буде далі.
Стемніло, і Зайчик залишився зовсім один. Він намагався світити щосили, але від одного променя, та ще й такого маленького, велика чорна ніч не стане світлішою. Цього не можуть зробити навіть зірки, хоч їх дуже багато. Зайчикові стало нудно одному, і він побіг туди, де ясно. Це було місто. Там було стільки вогнів, що Зайчика ніхто не помітив. Найбільше йому сподобалися три веселі вогники: зелений, жовтий і червоний. Вони грали у хованки – двоє ховаються, один водить. Зайчик підлетів до них.

Червоний вогник сердито крикнув йому:

Потім виглянув жовтий і прошепотів:

– Обережно! А зелений сказав:

– Шлях вільний! Іди, будь ласка! Чи не бачиш, чи ми працюємо! Ми – світлофор!

Тоді Зайчик почав шукати дітей, заглядати у темні вікна. Всі діти міцно спали у своїх ліжечках і бачили цікаві сни. Ніхто з них не прокинувся, щоб пограти із Зайчиком.
Зайчик засумував – адже він нікому не потрібен у нічному місті. І побіг у ліс. «Ось де, – думає, – пограю зі звірами та птахами».

Скінчилися будинки, і замість вулиці залишилася лише дорога. Тут було дуже весело. Вогники машин блимали один одному, бігали наввипередки, грали в цятки.

– Я вожу! - Кричав Зайчик, кидаючись то до одного, то до іншого вогника.

Машини спочатку кидалися від нього, думаючи, що на них мчить інший автомобіль, а потім розсердилися і загули.

- Іди з дороги! Ти не знаєш наших правил!

- Ну і добре! – сказав Зайчик і звернув у ліс. Перше, що побачив Зайчик у тихому темному лісі, був зелений вогник у траві. Червоного та жовтого поряд не було.

- Ось і добре! – зрадів Зайчик. - Отже, не Світлофор. Можна погратись.

Але вогник наче крізь землю провалився. Шукав, шукав його Зайчик і нічого не знайшов у траві, крім якогось нудного хробака. А це і був Світлячок.

І тут до Зайчика з усіх боків злетіла мошкара.

- Ось вже потанцюємо, покружляємо! - Задзижчала мошкара і пішла танцювати.

Мошок і комарів ставало дедалі більше. Вони безглуздо штовхалися, підскакували і швидко набридли Зайчику.

А де ж звірі? Ось пробіг хтось, блиснули очі. Зайчик не знав, що то вовк, і погнався за ним. Голодний звір втік без оглядки, забився в купу хмизу і всю ніч підвивав і брязкав зубами від; страху та агресії. Він і не думав, що перший раз у житті злякався зайця. Хоч і сонячного, але таки зайця.

Не знайшовши звірів, Зайчик полетів гніздами. Якийсь грак прокинувся і закричав спросоння:

- Браратці! Карраул! Пропали! Поррра на роботу!

Інші граки закрутилися, підняли голови, побачив, що навкруги темно, і пробурчали:

– Рррано! Рррано! Спи, дурню! Тільки один великий птах не спав – низько літав, щось шукав.

– Ви щось втратили? Дозвольте, я вам засвічу, – запропонував Зайчик.

- Геть! – сказав птах. – Я через тебе нічого не бачу.

Зайчик здивувався: що це за птах, якщо йому, щоб краще бачити, потрібна темрява? Він висвітлив її і побачив перед собою сову. Вони обоє злякалися один одного і розлетілися в різні боки.

«Всі добрі звірі та птахи сплять, у лісі робити нічого», - зітхнув Зайчик і полетів до моря.
Морем йшли кораблі. Світили прожектори та круті вікна кают. Кораблі були такі величезні, важливі, що Зайчик не наважився грати з ними, пірнув під воду.

На його світло припливли риби. Грати з ними було нецікаво: набрали в рот води та мовчать. Зайчик торкнувся їх і відскочив – такі вони слизькі, холодні. Риби – за ним. Ворушать плавцями, витріщають очі.

— А я втечу від вас, — сказав Зайчик і виринув. Не тут то було! Слідом за ним вистрибнула з води Летюча риба, мало не наздогнала його, але, на щастя, зірвалася і ляснула в море.

Зайчик гасав над морем мало не плачучи: «Жу-у-утко!» І раптом він побачив вдалині добрий-добрий манливий вогонь. То був Маяк.

Поруч із ним зовсім не страшно. Маяк привітно миготів кораблям, що проходять. Зайчик вирішив йому допомогти і теж почав підморгувати. Але він тому й Зайчик, що не може всидіти на одному місці. І малюк почав гратися, бігати туди-сюди.

- Ішов би спати, синку! – лагідно сказав Маяк. - Ти мені трохи заважаєш. А раптом через тебе якийсь корабель зіб'ється зі шляху!

– Куди ж я піду? – жалібно спитав Зайчик.

– У гори, – порадив добрий Маяк. – Туди найперше приходить Сонце з твоїми братами.

У горах світило багаття. Біля багаття сиділи чабани в папахах і співали довгу пісню. Поруч, збившись у купу, спали вівці. Зайчик непомітно підкрався до багаття, ліг на розстелену бурку і заснув.

Прокинувся – немає ні бурки, ні чабанів, ні овець. Багаття догоріло. Бідний зайчик здригнувся, зіщулився, зблід. І тут здалося Сонце, ринули брати-промені. І Зайчик разом із ними стрімголов покотився в долину – грати, сяяти, веселити хлопців.

*Написано спільно з Миколою Панченком за його сюжетом.

ЧЕСНЕ ГУСЕНИЧНЕ

Гусениця вважала себе дуже красивою і не пропускала жодної краплі роси, щоб у неї не подивитися.

- До чого ж я гарна! - раділа Гусениця, із задоволенням розглядаючи свою плоску пику і вигинаючи волохату спинку, щоб побачити на ній дві золоті смужки. – Шкода, що ніхто цього не помічає.

Але якось їй пощастило. По лузі ходила дівчинка та збирала квіти. Гусениця вилізла на найкрасивішу квітку і почала чекати. А дівчинка побачила її і сказала:

- Яка гидота! Навіть дивитись на тебе гидко!

- Ах так! – розгнівалася Гусениця. - Тоді я даю чесне гусеничне слово, що ніхто, ніколи, ніде, ні за що нізащо, ні в якому разі, ні за яких обставин більше мене не побачить!

Дав слово – треба його тримати, навіть якщо ти Гусениця. І Гусениця поповзла на дерево. Зі стовбура на сук, з сука на гілку, з гілки на гілочку, з гілочки на сучок, з сучка на листок. Вийняла з черевця шовкову ниточку і стала нею обмотуватися. Працювала вона довго і нарешті зробила кокон.

- Уф як я втомилася! – зітхнула Гусениця. - Цілком замоталася. У коконі було тепло і темно, робити більше не було чого, і Гусениця заснула. Прокинулася вона через те, що в неї страшенно свербіла спина. Тоді Гусениця почала тертися об стінки кокона. Терлася, терлася, протерла їх наскрізь і вивалилася. Але падала вона якось дивно – не вниз, а вгору.

І тут Гусениця на тому самому лузі побачила ту саму дівчинку. "Який жах! – подумала Гусениця. - Нехай я не гарна, це не моя провина, але тепер усі дізнаються, що я ще й ошуканка. Дала чесне гусеничне, що ніхто мене не побачить і не стримала його. Ганьба!» І Гусениця впала в траву.

А дівчинка побачила її і сказала:

- Яка гарна!

– От і вір людям, – бурчала Гусениця. – Сьогодні вони говорять одне, а завтра – зовсім інше.

Про всяк випадок вона подивилася на краплину роси. Що таке? Перед нею - незнайоме обличчя з довгими вусами. Гусениця спробувала вигнути спинку і побачила, що на спинці у неї з'явилися великі різнокольорові крила.

– Ах ось що! - Здогадалася вона. - Зі мною сталося диво. Найзвичайніше диво: я стала Метеликом! Це буває.

І вона весело закружляла над лугом, бо чесного метеликового слова, що її ніхто не побачить, вона не давала.

ЩО ЛЮДИ СКАЖУТЬ

За старих часів жили-були селянський син Ашир і дочка хана Алтин. І покохали вони одне одного.

– Ходімо, Алтине, зі мною, – каже Ашир. – Будемо дітей ростити, горе та радість ділити.

– Ходімо краще зі мною, – відповідає Алтин. - Житимемо без горя і турбот.

Приходять вони до саду. Солов'ї співають, струмки течуть, квіти цвітуть.

– Чудовий сад! – каже Ашир.

– Вважай, що він твій, – відповідає Алтин.

– Побачиш, як я за деревами доглядатиму, які квіти посаджу.

– А люди що скажуть? - Відповідає Алтин. - Жадібна, мовляв, Алтин, не могла найняти садівника. Чоловік змусив спину гнути. Ні, любий, я такої ганьби не допущу.

- Багате стадо! – каже Ашир.

– Вважай, що воно твоє, – відповідає Алтин.

– Люблю стада пасти, – каже Ашир. - Ось побачиш, жодна овечка не пропаде.

– А люди що скажуть? - Відповідає Алтин. – Не могла, мовляв, пастуха найняти.

- Чудові коні! – каже Ашир.

- Вважай, що вони твої! - Відповідає Алтин.

– Люблю за конями ходити, – каже Ашир. - Ось побачиш, як я їх пеститиму, як я їм гриви так, хвости буду розчісуватиму.

– А люди що скажуть? - Відповідає Алтин. – Не могла, мовляв, конюха найняти.

Нахмурився Ашир.

- Нудно мені житиме, нічого не роблячи.

– А ми, – відповідає Алтин, – гостей гукнемо, щоб не нудьгував.

– Це добре, – каже Ашир. – Я для них плов зварю: пальчики оближеш, язик проковтнеш.

– А люди що скажуть? - Відповідає Алтин. – Не могла, мовляв, кухаря найняти.

– Ну, – каже Ашир, – тоді я їм пісні співатиму, я багато пісень знаю.

– Не турбуйся, – відповідає Алтин, – ми співаків кличемо.

– А я, – каже Ашир, – казки розповідатиму.

– Дякую, що нагадав, – відповідає Алтин. – Треба буде й казкарів запросити.

– Пропаду я від такого життя, – каже Ашир. - Втечу я від тебе куди очі дивляться.

– А люди що скажуть? - Відповідає Алтин. - Погана, мовляв, Алтин. Наречений від неї втік. Ні, любий, я втечу разом із тобою!

І пішли вони дітей ростити, радість та горе ділити. А що люди сказали? А люди й досі про них цю казку розказують.

Але є й інший кінець цієї історії. Зник лише наречений і ніде його не знайшли. Тоді ханська дочка веліла продати всі свої багатства і на ці гроші побудувати караван-сарай – готель для мандрівників, де вони могли б відпочити і напоїти верблюдів. І ще вона наказала, щоб цеглини для цієї будівлі люди передавали по ланцюжку з рук в руки через всю пустелю з іншого кінця країни. Платили їм за це великі гроші.

Кажуть, що любляча жінка пройшла вздовж цього ланцюжка з кінця в кінець, заглядаючи в обличчя кожному, хто передавав цеглу з рук до рук. Серед бідняків, волоцюг і жебраків, що стали в ланцюжок, вона справді знайшла свого коханого і кудись пішла разом з ним. А схожа на фортецю будівля караван-сараю досі височіє над пустелею.

ХВОРОСТІНА

Усі гілки на дереві давно вже зазеленіли. Тол одна залишалася чорною і голою, ніби ніякої не було.

Сів на неї дятел, постукав дзьобом і сказав:

- Так Так! Абсолютно суха гілка. Прокинулася гілка від його стуку і ахнула:

- Батюшки! Чи вже літо? Невже я проспала весну?

– Засохла ти, – прошелестіли гілки-сусідки. – Хоч би вітер тебе скоріше зламав чи людина зрубала, бо ти все дерево псуєш.

– Нічого, – відповіла гілка. – Скоро і я зазеленію.

- Чи чута справа, щоб серед літа нирки розкрилися? - Забурчали гілки-сусідки. – Навесні не було зеленіти, навесні!

– Якщо я збираюся зеленіти, то я не зовсім суха, – відповіла гілка.

– Хворостина ти! - Розсердилися сусідки. – Палка, кийок, цурка, поліно, корч!

- Кажіть, що хочете, - сказала гілка. – А я все одно оживу.

Але її тверді бруньки так і не розкрилися. Нікого вона не нагодувала, не сховала в тіні, не дала притулку в листі. Не цвіла вона і не пускала за вітром крилате насіння.

Восени листя на гілках пожовтіло і ну літати, кружляти. Гілки-сусідки заснули. Тепер вони стали чорними, голими. Суха гілка нічим від них не відрізнялася. Навіть дятел як ні в чому не бувало сів на неї і спитав:

- Чого не спиш? Давай спи, набирайся сил до весни! - І тут він упізнав її. - Який я розсіяний! Хворості про весну говорю! Так не буває, щоби суха гілка знову ожила.
Злетів і полетів, а гілка випросталась і сказала:

- Поживемо побачимо.

Прийшла зима. Впали сніжинки на гілку, вкрили кожен її сучок, кожну бруньку, заповнили кожну розвилку. Стало гілці тепло і тяжко, наче від листя. Мороз. Голочки інею виросли на гілці, огорнули її з усіх боків. Гілка так і засяяла в променях морозного сонця.

"Що ж! – подумала вона. – Виявляється, не так уже й погано бути сухою гілкою».

Потім настала відлига. На гілці повисли краплі. Вони переливались, блищали, падали одна за одною, і гілка щоразу піднімалася і здригалася. Неначе жива. І знову сніг. І знову мороз. Довга була зима. Але ось глянула вгору: небо тепле, блакитне. Подивилась униз: під деревами чорні кола.

Розтанув сніг. З'явилися звідки не візьмися торішнє листя і давай гасати лісом. Видно, вирішили, що знову їхній час настав.

Вітер затих, і вони вгамувалися. Але помітила гілка, що вони і без вітру шарудять потихеньку. Це з-під них травинки вилазять.

Травинки вилазили поодинці, а листя на дереві розпустилося все відразу. Прокинулися гілки-сусідки і здивувалися:

– Бач ти! Хворостина за зиму не зламалася. Мабуть, міцна.

Почула це гілка і засмутилася:

- Значить, я й справді хмиз. Значить, нічого в мене не вийде. Хоч би зрубав мене чоловік, кинув би в багаття.

І вона уявила собі, як загориться багаття, як спалахнуть на ній язики вогню, наче велике червоне листя. Від цього їй стало тепло і трохи боляче.

Тут на неї сів дятел:

- Привіт привіт! Як здоров'я? Чи не турбують жучки-короїди?

– Дятел, дятел… – зітхнула гілка. – Знову ти все переплутав – суху гілку за живу прийняв.

- Яка ж ти суха? – здивувався дятел. - Ти просто розпалася. Інші зеленіють, а в тебе тільки-но бруньки розкрилися. До речі, куди поділася хмиз, що тут стирчав?

- То це ж була я! - Зраділа гілка.

- Перестань говорити дурниці! – сказав дятел. - То була абсолютно суха гілка. Чого-чого, а живу гілку від сухої вже якось відрізню. Я ж таки головою працюю.

Казка Валентина Берестова «Як знайти доріжку» про те, як дітям, що заблукали, допомагали знайти дорогу до дідуся в сторожку жителі лісу.

Валентин Берестов. Як знайти доріжку

Хлопці пішли в гості до діда-лісника. Пішли й заблукали. Дивляться, над ними Білка стрибає. З дерева на дерево. З дерева на дерево. Хлопці – до неї:

Білка, Білка, розкажи,

Білка, Білка, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— Дуже просто, — відказує Білка. — Стрибайте з цієї ялинки на ту, з тієї — на криву березку. З кривої берізки видно великий дуб. З верхівки дуба видно дах. Це і є сторожка. Ну, що ж ви? Стрибайте!

- Дякую, Білко! — кажуть хлопці. — Тільки ми не вміємо стрибати по деревах. Краще ми ще когось запитаємо.

Скаче Заєць. Хлопці і йому заспівали свою пісеньку:

Зайчик, Зайчик, розкажи,

Зайчик, Зайчик, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— У сторожку? — перепитав Заєць. - Немає нічого простішого. Спочатку пахне грибами. Так? Потім — заячою капустою. Так? Потім запахне лисиною норою. Так? Обскочіть цей запах праворуч або ліворуч. Так? Коли він залишиться позаду, понюхайте так і почуєте запах диму. Скачіть прямо на нього, нікуди не повертаючи. Це дідусь-лісник самовар ставить.

— Спасибі, Зайку, — кажуть хлопці. — Шкода, що носи у нас не такі чуйні, як у тебе. Доведеться ще когось спитати.

Бачать, повзе Равлик.

Гей, Равлик, розкажи,

Гей, Равлик, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— Розповідати до-о-олго, — зітхнула Равлик. Лу-у-вче я вас туди проведу-у-у. Повзу за мною.

— Дякую, Равлик! — кажуть хлопці. — Нам ніколи повзати. Краще ми ще когось запитаємо.

На квітці сидить Бджола. Діти до неї:

Бджілка, Бджілка, розкажи

Бджілка, Бджілка, покажи,

Як знайти доріжку

До дідуся до сторожки?

— Ж-ж-ж, — каже бджола. — Покажу… Дивіться, куди я лечу. Ідіть слідом. Побачите моїх сестер. Куди вони туди і ви. Ми дідусеві на пасіку мед носимо. До побачення! Я вже-ж-жахливо поспішаю. Ж-ж-ж...

І полетіла. Хлопці не встигли їй навіть дякую сказати. Вони пішли туди, куди летіли бджоли, та швидко знайшли сторожку. Ото була радість! А потім дідусь їх чаєм із медом почастував.

ЯК ЗНАЙТИ ДОРІЖКУ

Хлопці пішли в гості до діда-лісника. Пішли й заблукали. Дивляться – над ними Білка стрибає. З дерева на дерево. З дерева на дерево. Хлопці – до неї:


- Білка, Білка, розкажи,
Білка, Білка, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

Дуже просто, – відповідає Білка. - Стрибайте з цієї ялинки на ту, з тієї - на криву берізку. З кривої берізки видно великий дуб. З верхівки дуба видно дах. Це і є сторожка. Ну, що ж ви? Стрибайте!

Дякую, Білко! – кажуть хлопці. - Тільки ми не вміємо по деревах стрибати. Краще ми ще когось запитаємо.

Скаче Заєць. Хлопці і йому заспівали свою пісеньку:


- Зайчик, Зайчик, розкажи,
Зайчик, Зайчик, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

У сторожку? – перепитав Заєць. - Немає нічого простішого. Спочатку пахне грибами. Так? Потім – заячою капустою. Так? Потім запахне лисиною норою. Так? Обскачіть цей запах праворуч або ліворуч. Так? Коли він залишиться позаду, понюхайте так і почуєте запах диму. Скачіть прямо на нього, нікуди не повертаючи. Це дідусь-лісник самовар ставить.

Дякую, Зайчику, - кажуть хлопці. - Шкода, що носи у нас не такі чуйні, як у тебе. Прийде ще когось спитати.

Бачать, повзе Равлик.


- Гей, Равлик, розкажи,
Гей, Равлик, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

Розповідати до-о-олго, - зітхнула Равлик. - Лу-у-уч-ше я вас туди проведу-у-у. Повзу за мною.

Дякую, Равлик! – кажуть хлопці. - Нам ніколи повзати. Краще ми ще когось запитаємо.

На квітці сидить Бджола. Діти до неї:


- Бджілка, Бджілка, розкажи,
Бджілка, Бджілка, покажи,
Як знайти доріжку
До дідуся до сторожки?

Ж-ж-ж, - каже Бджола. - Покажу... Дивіться, куди я лечу. Ідіть слідом. Побачите моїх сестер. Куди вони туди і ви. Ми дідусеві на пасіку мед носимо. Ну, до побачення! Я вже поспішаю. Ж-ж-ж…

І полетіла. Хлопці не встигли їй навіть дякую сказати.

Вони пішли туди, куди летіли бджоли, та швидко знайшли сторожку. Ото була радість! А потім дідусь їх чаєм із медом почастував.



Останні матеріали розділу:

Як правильно заповнити шкільний щоденник
Як правильно заповнити шкільний щоденник

Сенс читацького щоденника в тому, щоб людина змогла згадати, коли і які книги вона читала, який їх сюжет. Для дитини це може бути своєю...

Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне
Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне

Рівняння площини. Як скласти рівняння площини? Взаємне розташування площин. Просторова геометрія не набагато складніше...

Старший сержант Микола Сиротінін
Старший сержант Микола Сиротінін

5 травня 2016, 14:11 Микола Володимирович Сиротинін (7 березня 1921 року, Орел – 17 липня 1941 року, Кричев, Білоруська РСР) – старший сержант артилерії. У...