Безпечна дорога до школи. Підготовка до малювання маршрутного листа від будинку до школи

МОУ ЗОШ №14Ушакова О.Ю.2012 р.

Тема: «Безпечний шлях до школи».

(Для учнів 1-4 класів)

Ушакова Ольга Юріївна

Цілі:

  1. формувати особистість безпечного типу;
  2. профілактика ДДТ, негативних ситуацій на вулиці, розглянути можливі підходи до школи, небезпечні місця;
  3. формувати психологічну стійкість до стресу, готовність до грамотної поведінки;
  4. удосконалювати знання дітей щодо правил дорожнього руху, сконструювати проект вулиці.

Завдання:

  1. вчити дітей знаходити безпечний шлях до школи,
  2. вчити передбачати небезпеки та уникати їх,
  3. розрізняти та пояснювати такі поняття, як «небезпечно», «безпечно».
  1. Організаційний момент.

Давайте швидше приступимо до роботи

Нехай цікавим буде урок.

Що таке вулиця?
-Що таке дорога?
-Чим вулиця відрізняється від дороги?
-Назвіть складові дороги.
-Що впливає на ДТП?
-Навіщо пішоходам знати правил дорожнього руху?

ІІ. Робота на тему уроку.Слайд 1.

Як ви вважаєте, яка тема нашого уроку? Молодці.

Здогадалися.

Тема уроку «Безпечний шлях до школи».

Як ви знаєте значення цих слів?

Назвіть слова, близькі за значенням.

(Завбачливий, обережний, неквапливий.)

1) Бесіда на тему «Небезпеки в осінньо-зимовий період»

Хлопці, коли ви йшли до школи, що ви відчули?

Погода все частіше стає примхливою, сльотою, непостійною. Вранці підморожує, а надвечір сніг підтає.

Чому? (Ми все частіше відчуваємо наближення весни. Залишилося кілька днів і настане весна.)

Як ви вважаєте, чи легко нам бути пішоходам у цю пору року? Чому?

Дітям знати належить

Правила дорожні

Ти довірся їм, друже,

Будеш, цілий і не шкодиш.

Ось що радять тобі співробітники ДАІБДД на період осінньо-зимової негоди:Слайд 2

Як би не хотілося довше поспати дощовим ранком, постарайся вийти з дому трохи раніше, щоб не поспішати. На мокрій і обмерзлій дорозі і пішоходу легко послизнутися, і в автомобіля збільшується гальмівний шлях.

Якщо є довша, але безпечна дорога до школи, за поганої погоди краще вибрати її.

Якщо дуже сильно обмежують огляд парасольку або каптур, треба, підійшовши до проїжджої частини, зрушити їх, звільнивши поле зору.
Обходячи калюжу, не можна ні на хвилину забувати про дорогу: краще промочити взуття або забруднити одяг, ніж опинитися під колесами.
Під час дощу численні відображення у калюжах фар та ліхтарів дезорієнтують водіїв та пішоходів. Потрібно особливо ретельно вибирати місце для переходу. Якщо є можливість, краще пропустити машини ліворуч і праворуч, щоб при переході не зупинятися посередині вулиці.

2) Конкурс «Казкові історії».

Клас поділяється на 4 групи. Кожній групі на окремих аркушах видається «казкова історія», діти обговорюють її і знаходять помилки, яких припустилися герої.

1.Вінні - Пуху виповнилося 9 років. На день народження йому подарували чудовий велосипед. Він – Пух зрадів, сів на нього і покотив. Він об'їхав 3 рази навколо свого будиночка, проїхав подвір'ям 5 разів і виїхав на дорогу, прямуючи до будиночка П'ятачка. (До 14 років не можна виїжджати на дорогу).

2.Незнайка запізнювався на поїзд. Червона Шапочка поспішала до аптеки: у неї захворіла бабуся. Вони побачили хлопчика, який катався велосипедом і почали просити його підвести. Кого підвезе хлопчик? (нікого не можна катати велосипедом).

3.Гвинтик та Шпунтік каталися на велосипедах. Раптом у Шпунтіка зламався велосипед. Відремонтувати його відразу не вдалося. Але він не кинув друга в біді: він узяв велосипед Шпунтіка на буксир і повіз додому. (Велосипед не можна брати на буксир).

4.Три порося будували будинок. У магазині вони купили довгі рейки та прив'язали їх до велосипеда. Так поросята вирішили привезти рейки додому. (На велосипеді не можна перевозити громіздкі предмети)

Згадаймо інші правила їзди на велосипеді.Слайд 3 .

3) Розмова «Дорога у темний час доби».Слайд 4.

Будь-яка дорога в темний час доби стає складнішою і небезпечнішою, адже значна частина навчального року припадає саме на осінньо-зимовий сезон, коли рано темніє і пізно світає. Помічено, що кількість ДТП із настанням сутінків зростає. У цьому немає нічого дивного: у цю пору року погіршується погода, частіше йдуть дощі, Звична дорожня ситуація іноді дуже різко змінюється. Ще ввечері було сухо та ясно, а вранці видимість погіршується. У негоду водій часто просто не бачить людину на дорозі або помічає її надто пізно. Якщо, переходячи дорогу, ти зайнятий тим, як обійти калюжу, або відгородився від дощу парасолькою чи каптуром, то може статися нещастя. Буває, що фари автомобіля заліплені брудом або скінчилася вода в омивачі скла, відмовили «двірники». Трапляється, що автомобіль може з'їхати з дороги і водій за пеленою дощу не помітить пішохода. Не покладайся на те, що водій побачить тебе, - будь уважний, завбачливий! Бажано подбати про те, щоб у будь-яку погоду та у темряві твоя постать була б помітною водієві. Цьому може допомогти «катафот», стікери або смужка світловідбиваючої тканини, нашита на рукави та на спину. Можна також нашити на одяг, ранець або рюкзак замість справжніх «катафів» шматочки будь-якої блискучої тканини. З такого матеріалу можна також зробити аплікації. Одяг, ранці та навіть взуття з вже вшитими блискучими, світловідбиваючими матеріалами можна купити в магазині. Бувають у продажу й окремо стрічки зі світловідбиваючої тканини, «катафоти» та спеціальні брелоки. Намагайся носити яскравий і світлий одяг, тоді ти будеш краще видно здалеку.

4) Підведення до практичної частини уроку.

Коли ти був маленьким, сам маршрут до школи та його схеми для тебе складали батьки чи інші дорослі.Слайд 5.

Згадаймо наш шлях на карті (кожен учень має можливість по карті показати свій шлях до школи).

Тепер велику частину роботи ти можеш виконати сам. Не поспішай говорити, що дорога до школи залишилася незмінною, нічого нового на ній немає, і що ти її добре знаєш, а тому складати маршрут наново немає необхідності. Так, може, дорога до школи тобі дуже добре знайома. Але чи вона стала від цього менш небезпечною? І чи не з'явилося на ній все ж таки щось нове? Задумайся: чому близько половини всіх дорожньо-транспортних пригод, що трапляються з дітьми (і аж ніяк не з найменшими), відбувається саме шляхом до школи та зі школи? (Відповіді дітей).

Які знаки, розташовані біля школи, допомагають нам дотримуватися правил руху? (Відповіді учнів, обговорення)Слайди 6, 7, 8, 9

На ділянці дороги, що прилягає до території школи, по обидва її сторони забороняється (або обмежується за часом) стоянка автомобілів. Тимчасові перешкоди на шляху до школи (ями, траншеї, купи сміття, ґрунту тощо) повинні мати огорожі та позначення, не повинно бути непрацюючих ліхтарів та неосвітлених дорожніх знаків.Слайд 10.

Щоб знайти безпечний шлях до школи, як ви думаєте, що для цього треба знати?

(Правильно, треба вчасно виходити з дому, добре орієнтуватися на дорозі, знати правила дорожнього руху та уникати небезпеки).

Перевір свій шлях до школи!Слайд 11.

Він повинен бути по можливості коротким, проходити по впорядкованим тротуарам, пішохідним доріжкам, мати якнайменше перетинів із проїжджою частиною дороги. Якщо рух транспорту інтенсивний, то на перехрестях з дорогою мають бути встановлені світлофори, дорожні знаки, нанесено розмітку.

Якщо є можливість, краще пропустити машини ліворуч і праворуч, щоб при переході не зупинятися посередині вулиці.

Слайд 12.

Ніколи не клич нікого через дорогу: ні рідних, ні друзів, не знайомих. Це не тільки непристойно, але може бути небезпечно, оскільки спонукає перетнути дорогу, забувши правила руху. Не соромся сказати про це своїм товаришам і навіть дорослим, щоб і вони так не чинили.

ІІІ. Закріплення.

Нам до класу надійшов лист від державного інспектора безпеки дорожнього руху. Слухайте його.

Дорогі, хлопці, 3 А класи!

Незабаром настане весела пора, у вас почнуться весняні канікули.

Дуже хочеться сподіватися, що ви проведете їх цікаво, радісно і не потрапите до дорожньо-транспортної пригоди.

Хочу вам запропонувати відповісти на такі запитання.

Хлопці, що нам допомагає перейти дорогу?

Хто головний на дорозі?

Кому дає команди світлофор?

Коли треба розпочинати перехід вулиці?

Що треба робити, якщо спалахнуло жовте світло, а ви дійшли тільки до середини вулиці?

Що маємо пам'ятати, коли виходите на вулицю?

Що ви знаєте про пішохідні переходи?

Як правильно переходити дорогу біля школи?

Що ви знаєте про світловідбиваючі підвіски?

(На розсуд вчителя можна додавати запитання)

IV. Практична робота.

Виконайте малюнок за вашим вибором на тему «Безпечний шлях до школи» або «Моя вулиця».

Шлях від будинку до школи, нанесений на схему, має бути докладним та мати позначення всіх небезпечних місць. Ось можливі заходи таких позначень, лінії можна виділити різним кольором: червоний - небезпечні ділянки, зелений - можливий шлях. На жаль, деякі дороги в житлових зонах, особливо в районах нової забудови, не мають тротуарів, дорога, якою користуються пішоходи, є одночасно проїжджою частиною для транспортних засобів. Тому треба ретельно поспостерігати, де транспортні засоби з'являються часто, де вони перетинають твій шлях, і все це відзначити на схемі. Будь-які перешкоди на шляху, пов'язані з ремонтом фасадів, доріг, копанням траншей тощо, що змушують виходити на проїжджу частину, повинні бути відображені на схемі. Не забудь відзначити пішохідні переходи, світлофори, дорожні знаки та розмітку, навіть якщо по дорозі до школи ти не користуєшся автобусом, тролейбусом або трамваєм, але твій шлях проходить повз зупинки маршрутного транспорту, вони мають бути нанесені на схему: зупинки - небезпечніші місця, тут під машини попадає втричі більше дітей, ніж на перехрестях.

Запам'ятай: схема маршруту до школи не складається раз і назавжди. По-перше, як тільки ти виявив, що на твоєму шляху, відбулися якісь зміни (поставили паркан, вирили яму, погас ліхтар тощо), відразу ж познач це на схемі. По-друге, навіть якщо все, як і раніше, слід не рідше 2-3 разів на місяць звіряти схему з дорогою до школи. Це не тільки освіжить у твоїй пам'яті небезпечні місця, а й допоможе тобі уникнути прихованої небезпеки, яку ти не підозрюєш.

Продумайте маршрут на одну із заданих тем, покажіть і поясніть, чому ви обрали той чи інший шлях.

А тепер починайте працювати.

VI. Виступ учнів (розповідь на малюнку).

VII. Обговорення з дітьми результатів уроку.

Сподобався вам урок?

Що саме? Про що ви розповісте вдома?


Пам'ятка батькам під час складання безпечного маршруту школяра

Дорогі батьки! Допоможіть вашій дитині зберегти життя та здоров'я на дорозі.

Це важке завдання полегшить створення вами сімейних навчальних посібників.

Разом з дітьми складіть схему маршруту «Дім - школа - будинок» з детальним описом особливостей кожного переходу через дорогу та місць, які потребують підвищеної уваги. На схемі обов'язково позначте дорожні знаки «Пішохідний перехід», розмітку «Зебра» на дорозі, світлофори та прокладіть безпечний шлях. Можуть бути корисними схеми інших постійних маршрутів вашої родини («Будинок - музична школа», «Будинок - будинок бабусі» і т. д.), а також плани околиць будинку та школи з їх описом.

Загальна частина.

Маршрут руху школяра «Мій безпечний шлях до школи» - це документ, в якому поєднується схема та опис рекомендованого шляху руху дитини з дому до школи і назад.

Маршрут від будинку до школи розробляється разом з батьків + дитина. Кожен маршрут, що розробляється, обговорюється з дитиною, він повинен вміти пояснити його.

Мета маршруту «Мій безпечний шлях до школи»:

Підвищити безпеку руху дитини до школи та назад;

Навчити дитину орієнтуватися в дорожніх ситуаціях на шляху руху до школи та зі школи;

Навчити батьків, які беруть участь у складанні «маршруту», орієнтуванні в дорожній обстановці та запобіганню типових небезпек.

Порядок розробки маршруту «Мій безпечний шлях до школи».

1). На початку батьки разом із дітьми проходять шлях від будинку до школи і назад, намічають найбільш безпечний (рекомендований) варіант, відзначають небезпечніші (не рекомендовані) варіанти.

При виборі безпечного варіанта вибираються місця переходу вулиць найлегші та найбезпечніші для дитини. Пішохідний перехід зі світлофором більш безпечний, ніж пішохідний перехід без світлофора, вулиця і ділянки, де не утруднений огляд проїжджої частини (немає густих кущів, дерев, машин, що стоять, особливо великогабаритних), більш безпечна, ніж вулиця з машинами та іншими предметами, що закривають. огляд і т.д.



2). Вибравши варіант руху дитини, батьки наносять її на схему розташування вулиць від будинку до школи. У випадку, якщо в маршрут входить поїздка дитини на автобусі тощо, у схемі наведено розташування вулиць поблизу будинку (місце посадки в автобус) та розташування вулиць поблизу школи (місце виходу з автобуса та руху до школи).

Вихід із дому, і перший перехід через вулицю;

Перехід через вулицю та перехрестя;

Посадка у громадський транспорт (зупинка) та вихід з нього (якщо дитина користується автобусом);

Останній перехід через вулицю та вхід до школи.

На шляху «Мій безпечний шлях до школи» ділянки ті самі, але відзначається вихід зі школи та останній перехід вулиці та вхід до будинку, крім того, виділяються ділянки підвищеної небезпеки на не рекомендованих варіантах руху, щоб пояснити, у чому їхня небезпека та чому вони не рекомендується.

4).При виході з дому часто огляд вулиці може бути утруднений деревами, кущами, дитина переходить вулицю у встановленому місці, тільки уважно її оглянувши.

Переходити треба кроком, неприпустимо бігати через вулицю, намагаючись встигнути автобусом. З дому треба вийти заздалегідь, щоб не поспішати. Якщо на вулиці можливі варті машини, що утруднюють огляд, в опис переходу вулиці вносяться застереження.

5). Якщо перехід не регулюється світлофором, то в опис переходу ви розмовляєте з дитиною: коли наближається вантажівка або автобус, позаду неї може бути не видно іншу машину! Машину краще пропустити, і пропустивши її, почекати, доки вона від'їде подалі. Адже коли машина близько, за нею можуть бути не видно зустрічні машини.

6). Якщо перехід вулиці регулюється світлофором, потрібно замалювати: йти
можна лише на зелене світло. Якщо горить червоний чи жовтий – йти не можна, навіть якщо немає машини. Потрібно поважати правила так само, як їх поважають водії. При переході на зелене світло теж треба спостерігати за обстановкою, помічати машини, які в цей момент готуються до повороту направо або наліво, перетинаючи шлях руху пішоходів.

7). Для кожної вулиці, яку доводиться переходити, ви обумовлюєте дітей, тобто. даєте характеристику: інтенсивність руху машин, можливість появи машин через поворот; предмети, що заважають огляду вулиці, кущі, дерева, машини, що стоять, і т.д.

8). Проведіть з дитиною розмову по картині «посадка у громадський транспорт», під час під'їзду автобуса стояти, відступивши від краю тротуару, т.к. автобус може занести, особливо у дощ, сніг чи ожеледиця. Поки автобус не зупинився, до дверей не підходити! В останній момент при відправленні автобуса в автобус не сідати може притиснути дверима. Особливо небезпечні передні двері - після притискання дверима можна потрапити під колеса.

9). У місцях виходу із громадського транспорту (замальовуєте зупинку) заздалегідь підготуватися до виходу. Не запізнюватися при виході - може прищемити дверима. Акуратно виходити, щоб не послизнутись і впасти. Якщо після виходу з громадського транспорту треба переходити вулицю, обмовляєте з дитиною: почекай, поки не піде автобус! Через автобус виходити вкрай небезпечно. Підійди до перехрестя (пішохідного переходу) та уважно оглянь проїжджу частину дороги!

10). Перед переходом вулиці, на якій стоїть школа, можна зустріти товаришів та відволіктися від огляду за дорогою. Розмовляєте: перед переходом уважно оглянути вулицю. Переходити вулицю лише кроком, розмови припинити!

11). У виходу зі школи: перехід лише кроком! Більшість подій виникає під час виходу дітей зі школи. Тож будьте особливо уважні!

12). Особливої ​​уваги та схематичного опису вимагає перехід вулиці, на якій стоїть будинок. Часто діти біжать до будинку, погано оглядаючи вулицю. Є можливість побачити рідних чи знайомих, що сприяє перетину дороги бігцем. Не поспішайте до будинку! Переходьте лише кроком. Уважно огляньте вулицю. Будьте особливо обережно, якщо є кущі, дерева, машини, що стоять!

13). При оформленні маршруту на листі суцільною лінією зі стрілкою та цифрою «1» над лінією позначається шлях руху з дому до школи, шлях зі школи додому позначається так само, тільки над лінією ставиться цифра «2». Не рекомендований (але можливий шлях) рух позначається пунктирною лінією (-----). Для кожної вулиці, яку доводиться переходити дитині, батько розмовляє і проходить весь шлях картою - схемою «Мій безпечний шлях до школи» за темами: «Характеристика вулиці» (з погляду її небезпеки) та «Поради з переходу вулиці».

«Мій безпечний шлях до школи».

1. Загальна частина.

Маршрут руху школяра «Мій безпечний шлях до школи» -це документ, в якому поєднується схема та опис рекомендованого шляху руху дитини з дому до школи та назад.

Маршрут від дому до школи розробляється спільно Батько + дитина.Кожен маршрут, що розробляється, обговорюється з дитиною, він повинен вміти пояснити його.

Мета маршруту «Мій безпечний шлях до школи»:

Підвищити безпеку руху дитини до школи та назад;

Навчити дитину орієнтуватися в дорожніх ситуаціях на шляху руху до школи та зі школи;

Навчити батьків, які беруть участь у складанні «маршруту», орієнтуванні в дорожній обстановці та запобіганню типових небезпек.

2. Порядок розробки маршруту «Мій безпечний шлях до школи».

1). Спочатку батьки разом із дітьми проходять шлях від будинку до школи і назад, намічають найбільш безпечний (рекомендований) варіант, відзначають небезпечніші (не рекомендовані) варіанти.

При виборі безпечного варіанта вибираються місця переходу вулиць найлегші та найбезпечніші для дитини. Пішохідний перехід зі світлофором більш безпечний, ніж пішохідний перехід без світлофора, вулиця і ділянки, де не утруднений огляд проїжджої частини (немає густих кущів, дерев, машин, що стоять, особливо великогабаритних), більш безпечна, ніж вулиця з машинами та іншими предметами, що закривають. огляд і т.д.

2). Вибравши варіант руху дитини, батьки наносять її на схему розташування вулиць від будинку до школи. У випадку, якщо в маршрут входить поїздка дитини на автобусі тощо, у схемі наведено розташування вулиць поблизу будинку (місце посадки в автобус) та розташування вулиць поблизу школи (місце виходу з автобуса та руху до школи).

Вихід із дому, і перший перехід через вулицю;

Перехід через вулицю та перехрестя;

Останній перехід через вулицю та вхід до школи.

На шляху «Мій безпечний шлях додому» ділянки ті ж, але відзначається вихід зі школи та останній перехід вулиці та вхід до будинку, крім того, виділяються ділянки підвищеної небезпеки на не рекомендованих варіантах руху, щоб пояснити, у чому їхня небезпека і чому вони не рекомендуються.

4).При виході з дому часто огляд вулиці може бути утруднений деревами, кущами, дитина переходить вулицю у встановленому місці, тільки уважно її оглянувши.

Переходити треба кроком, неприпустимо бігати через вулицю, намагаючись встигнути автобусом. З дому треба вийти заздалегідь, щоб не поспішати. Якщо на вулиці можливі варті машини, що утруднюють огляд, в опис переходу вулиці вносяться застереження.

5). Якщо перехід не регулюється світлофором, то при описі переходу ви розмовляєте з дитиною: коли наближається вантажівка або автобус, позаду неї може бути не видно іншу машину! Машину краще пропустити, і пропустивши її, почекати, доки вона від'їде подалі. Адже коли машина близько, за нею можуть бути не видно зустрічні машини.

6). Якщо перехід вулиці регулюється світлофором, необхідно замалювати: можна йти тільки на зелене світло. Якщо горить червоний чи жовтий – йти не можна, навіть якщо немає машини. При переході на зелене світло теж треба спостерігати за обстановкою, помічати машини, які в цей момент готуються до повороту направо або наліво, перетинаючи шлях руху пішоходів.

7). Для кожної вулиці, яку доводиться переходити, даєте характеристику: інтенсивність руху машин; можливість появи машин через поворот; предмети, що заважають огляду вулиці, кущі, дерева, машини, що стоять, і т.д.

8). У місцях виходу із громадського транспорту (замальовуєте зупинку) заздалегідь підготуватися до виходу. Якщо після виходу з громадського транспорту треба переходити вулицю, обмовляєте з дитиною: почекай, поки не піде автобус! Через автобус виходити вкрай небезпечно. Підійди до перехрестя (пішохідного переходу) та уважно оглянь проїжджу частину дороги!

9). Перед переходом вулиці, на якій стоїть школа, можна зустріти товаришів та відволіктися від огляду за дорогою. Розмовляєте: перед переходом уважно оглянути вулицю. Переходити вулицю лише кроком, розмови припинити!

10). У виходу зі школи: перехід лише кроком! Більшість подій виникає під час виходу дітей зі школи. Тож будьте особливо уважні!

11). Особливої ​​уваги та схематичного опису вимагає перехід вулиці, на якій стоїть будинок. Часто діти біжать до будинку, погано оглядаючи вулицю. Є можливість побачити рідних чи знайомих, що сприяє перетину дороги бігцем. Не поспішайте до будинку! Переходьте лише кроком. Уважно огляньте вулицю. Будьте особливо обережно, якщо є кущі, дерева, машини, що стоять!

12). При оформленні маршруту на аркуші суцільною лінією зі стрілкою та цифрою «1» над лінією позначається шлях руху з дому до школи, шлях зі школи додому позначається так само, тільки над лінією ставиться цифра «2». Не рекомендований (але можливий шлях) рух позначається пунктирною лінією (-----). Кожною вулицею, яку доводиться переходити дитині, батько розмовляє і проходить весь шлях картою - схемою «Мій безпечний шлях до школи».

3. Порядок використання маршруту «Мій безпечний шлях до школи».

1). Після складання маршруту батьки супроводжуючи сина чи доньку до школи і назад домагаються практичного оволодіння дітьми методами безпечного руху за маршрутом, розуміння ними всіх небезпек, зазначених у описаному маршруті.

2). Супроводжуючи дитину, батьки відпрацьовують звичку:

Завчасний вихід з дому

Відсутності поспіху

Перехід вулиці тільки кроком, строго під прямим кутом, не навскоси, ретельного огляду дороги перед переходом, навіть якщо вона пустельна.

Відпрацьовується стриманість і обережність під час руху через дорогу для посадки на автобус - ніякого поспіху!

Відпрацьовується обережність: при посадці та при виході з автобуса. Особлива обережність – при поверненні додому, якщо будинок на протилежному боці вулиці.

3). Довірити дитині самостійний рух до школи і назад можна лише після того, як буде виконано «Вимоги до знань та навичок дитини».

4). Особливо необхідно ретельно готувати до самостійного руху вулицею дітей із дефектами зору, зокрема, які користуються окулярами. Головна складність вулиці у спостереженні: - помітити машину чи мотоцикл. Оцінити швидкість та напрямок її руху не так просто, як здається на перший погляд.

Маршрут від дому до школи

Дорогі батьки!

Першого вересня ваша дитина піде до школи.

Ваше завдання - разом з дитиною пройти шлях від дому до школи, подивитися на неї з погляду безпеки.

І зробити його безпечним можете тільки ви, тата та мами, бабусі та дідусі. Ви вийшли з дому.

Ваш під'їзд знаходиться у дворі? Чи виходить на проїжджу частину дороги? Двір заповнений машинами? Зверніть увагу дитини на цю обставину.

Значить, від самого порога потрібна підвищена обережність.

І так крок за кроком пройдіть маршрутом, пояснюючи синові або доньці складність шляху.

І чим молодша за віком дитина, тим конкретнішими повинні бути приклади, ситуації, які ви обговорюєте разом із нею.

Тільки активна участь ваших дітей у конструюванні маршруту закладе у них міцне знання та принесе максимальну віддачу.

Вам доведеться перейти на протилежний бік вашої неширокої вулиці. Перед будинком, уткнувшись носами у бордюр тротуару, вишикувалися автомобілі. Метрів через сто – «зебра», і немає жодної машини. Можна перейти і від під'їзду, і по «зебрі». Запитайте дитину, який шлях безпечніший? І як слід переходити проїжджу частину вулиці там, де закритий огляд? Школа від вашого будинку далеко. Як поводитися при посадці, наприклад, в автобус? Як переходити вулицю, вийшовши з неї? Обговоріть зі своїм школярем цю ситуацію.

Безтурботність у дворі також небезпечна!

Обговоріть це з вашими дітьми, що зараз у дворах багато машин. Через варту може виїхати і набирати швидкість інша. Або якийсь автомобіль раптом в'їде у двір із проїжджої частини дороги, з боку вулиці. Якщо ви йдете між будинками-п'ятиповерхівками, то машина може вискочити між ними. Не пропускайте такі особливості маршруту вашого сина чи доньки!

Вулиця сповнена несподіванок - як найбільша, широка, з інтенсивним рухом, так і найменша, вузька, де в день проходить з десяток машин.

Що для нас важливе? Щоб дитина знала «Правила дорожнього руху» і, ґрунтуючись на цих правилах, могла самостійно оцінити обстановку на вулиці та прийняти правильне рішення. Тільки тоді ми можемо сказати, що дитина дотримується правил безпечної поведінки на дорозі. Дуже важливий момент: вибираючи з дитиною маршрут проходження з дому до місця призначення, обов'язково обговорюйте напрямки, якими йому йти не можна в жодному разі. Докладно розберіть, і вже ніколи, навіть якщо запізнюєтеся, а «небезпечний» шлях коротший, не порушуйте ухваленого рішення.

Дитина має звикнути: це – табу, заборона.

Позакласний захід на тему

«Безпечна дорога від дому до школи»

Клас - 1 "А" кл. керівник Машкіна Марина Миколаївна

Завдання заходу:

  • формування уявлення молодших школярів щодо безпеки дорожнього руху;
  • повторення правил руху пішоходів вулицею та дорогою;
  • розвиток у дітей уміння знаходити найбезпечніший шлях від будинку до школи;
  • виховання шанобливого ставлення до всіх учасників дорожнього руху

Обладнання: картки з правилами, «світлофор», малюнки дітей, кросворд, музичний супровід, плакат “Абетка безпеки”,

Хід заняття

I. Вступна частина.

Щоб вулицями без страху

Ми з тобою могли ходити,

Потрібно Правила руху

Обов'язково вивчити.

Хлопці, кожен день ви виходите з дому і потрапляєте на вулицю, де безліч правил, яких потрібно дотримуватись, щоб не потрапити в неприємну історію. З кожним роком на дорогах стає дедалі більше автомобілів. І ніхто нікому не заважає. Це тому, що є чіткі та суворі правила для водіїв машин та пішоходів.

Сьогодні ми поговоримо з вами про те, як поводитись на вулиці, згадаємо правила дорожнього руху, ближче познайомимося із дорожніми знаками. Під час нашого заходу “Азбука пішохода ” ви дізнаєтесь чимало цікавого про мову вулиць та доріг, правила поведінки на вулиці та у громадському транспорті, та багато іншого.

ІІ. Виступ учнів.

А почнемо ми наш захід із того, що прослухаємо вірші, які нам прочитають ваші однокласники

  1. Знають дорослі та діти-

Легше житиме на світі,

Якщо без сумніву

Знати правила руху.

  1. Якщо правила порушиш

І на червоне світло підеш,

Травми різні отримаєш,

І до лікарні потрапиш.

  1. Якщо світло горить зелене,

Іди сміливо, не позіхай,

Але будь все ж обережний,

Про автобус та машини

Ніколи не забувай!

  1. Якщо поруч перехрестя

Або просто поворот,

Будь уважніше, підліток,

Або просто пішохід!

Хлопці, а як ви вважаєте, хто є головними учасниками дорожнього руху? Головні учасники дорожнього руху – водії та пішоходи. Ті, хто знаходяться на тротуарах та пішохідній частині дороги, називаютьсяпішоходами. Той, хто знаходиться за кермом автомобіля-водієм . Людина, яка сідає в транспорт, . А водій, якщо він вийшов зі своєї машини, стає пішоходом. ПДР існують і для водіїв, і для пішоходів, і пасажирів.

Хлопці, закон вулиць та доріг суворий. Він не прощає, якщо пішохід йде вулицею як йому заманеться, не дотримується правил. Але цей закон і дуже добрий: він охороняє людей від страшного нещастя, береже їхнє життя. Тому лише постійне дотримання правил дорожнього руху дозволяє нам впевнено переходити вулиці.

Нині ми проведемо естафету дорожніх наук.

ІІІ. Подання команд.

Команда «Світлофор».

На посаді у будь-який час,

Увага, дивиться в упор

На вас триокий світлофор -

Зелене, жовте, червоне око.

Він кожному наказує!

Команда «Дорожній знак».

Найменший знак дорожній,

Він стоїть не просто так,

Будьте, люди, обережні,

Поважайте кожен знак!

IV. Конкурси

1) «Розминка»

Капітани тягнуть жереб, кому відповідатиме першим. Якщо команда питанням відповідає, то право відповіді передається глядачам.

Запитання команді «Світлофор»:

· Де пішоходи повинні ходити, перебуваючи на вулиці?

· Кому дає команди пішохідний сфетофор?

· Для чого призначений «острівець безпеки»?

· Коли треба починати перехід вулиці, якщо на перехресті є світлофор?

· Де мають ходити пішоходи, якщо немає тротуару?

Запитання команді «Дорожній знак»:

· Скільки сигналів у світлофора?

· Де знаходиться «острівець безпеки»?

· Що означає червоний сигнал світлофора?

· Чому по тротуару потрібно йти праворуч?

· Чи можна починати переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора?

2) «Збери світлофор»

На стільцях біля дошки лежать корпус світлофора та три кола: жовтий, зелений та червоний. Від команди чотири особи. Кожному члену команди необхідно добігти до стільця та прикріпити до дошки по одній деталі: 1-й прикріплює корпус, 2-й – червоне коло, 3-й – жовте коло, 4-й – зелене коло.

Після того, як дитина прикріпить деталь до дошки, вона повертається на своє місце. Тільки потім біжить наступний. Перемагає той, хто правильно та швидко складе світлофор.

З історії світлофора

– Світлофор, який командує машинам та людям, коли починати рух, а коли стояти, винайшли раніше за автомобіль.

Сто сорок років тому на міських вулицях не було безлічі машин, і людей возили кінні екіпажі. Щоб кінні екіпажі, що мчали, не стикалися один з одним, на перехрестях і поставили світлофори. Перший світлофор був встановлений у англійському місті Лондоні. Якби ти зараз побачив цей світлофор, то одразу не зрозумів би, що це таке. У першого світлофора було лише два кольори – червоний та зелений. Керував ним спеціальна людина, яка піднімала і опускала стрілку з кольоровим кружком. Різкий перехід від одного сигналу до іншого був небезпечний: один не встигав зупинятись, а інший уже поїхав. І тоді вигадали попереджувальний знак – жовтий сигнал. Потім світлофори почали встановлювати на стовпах. По кольорових шибках світлофора повзла велика чорна стрілка. Стрілку перекладав регулювальник. Він то включав зелене світло, то жовте, то червоне. Регулювальники стояли біля кожного світлофора. Світлофори придумали, щоб охороняти життя пішоходів та попереджати нещасні випадки та аварії на вулицях. У всіх містах світу світлофори однакові – триколірні. Колірні сигнали розташовані зверху вниз: червоний – стій, жовтий – приготуйся, зелений – йди. Сучасні світлофори – електричні. Вони самостійно перемикають свої вогники на перехрестях і наказують пішоходам і машинам, коли стояти і коли рухатися.

А ти завжди слухаєш сигнали світлофора?

Світлофор”. (Фізмінутка).

У мене три кола: червоне, жовте і зелене. Я показуватиму їх вам по одному, а ви повинні виконувати рухи:

жовтий - бавовни в долоні;

зелений- ходьба дома;

червоний-присідання.

Вам блимає весело

На прощання світлофор.

І для вас горять вони

Світлофорові вогні:

Червоний-стій!

Жовтий-чекай!

А зелений-проходь!

3) «Загадка»

Що за диво – цей будинок: Зверху – жовтий, знизу – синій,

Вікна світяться навкруги, На грудях його зірка.

Носить взуття з гуми А над ним повітряні лінії

І харчується бензином? Простяглися дроти.

(Автобус) (Тролейбус)

Подивися, силач який: У два ряди стоять.

На ходу однією рукою Десять, двадцять, сто поспіль.

Зупиняти звик І квадратними очима

П'ятитонна вантажівка. Один на одного всі дивляться.

(Постовий.) (Вулиця.)

Смугаста конячка, Я очима моргаю

Її зеброю звуть. Невтомно день і ніч.

Але не та, що у зоопарку, Я машинам допомагаю

Нею люди всі йдуть. І можу тобі допомогти!

(Пішохідний перехід.) (Світлофор.)

Червоний вагон біжить по рейках, Полотно, а не доріжка,

Усіх, куди треба, він швидко домчить. Кінь, не кінь-сороконіжка

Заливистий дзвін його подобається дітям. Доріжкою тій повзе,

То в чому ж ми з вами містом їздимо? Весь обоз одна щастить.

(Трамвай.) (Поїзд.)

Хлопці, хтось із вас знає, звідки і коли з'явилися автомобілі? Слухайте, це цікаво!

Сталося це дуже давно. Так давно, що ніхто не знає, як це було насправді. Може бути так?..

Жили-були два сусіди. Один спіймав дикого коня, приручив, об'їздив його і почав хвалитися: “Ось який у мене кінь. Найшвидше скаче. Вітер обганяє. Ні в кого немає.”. Терпів-терпів його хвастощі інший. Чи не витерпів. Вирушив у степ. Впіймав скакуна, приручив його, об'їздив. І каже сусідові-хвалько: “А давай-ка перевіримо, чий кінь швидше і хто з нас найкращий вершник!”. Змовилися. Виїхали у чисте поле. "Геть, давай до того каменя поскачемо!". - "Давай!". Вдарили батогами по кінських боках, гикнули і помчали. Хто з них першим прискакав, невідомо. Та це й не має значення. Важливе інше. Відбулися перші історія змагання, де мірялися силами і і коні- “ живі двигуни”, якими люди управляли.

А тепер настав час перевірити вашу кмітливість.

4) " Веселі питання з ПДР ".

  1. Які автомобілі можуть проїхати на червоне світло?

Татова та мамина;

Таксі;

Пожежна, швидка, спецмашини;

Гончаю.

  1. Якою дорогою транспортні засоби краще гальмують?

на мокрій;

На зледенілій;

З ямками;

На сухий.

  1. З якого віку можна їхати велосипедом проїжджою частиною?

Коли вийдеш на пенсію;

З самого народження;

Із 14 років.

  1. З якого боку тротуару рекомендується рухатися пішоходам?

За будь-якою;

Праворуч;

Ліворуч.

  1. Як правильно та безпечно перейти вулицю після виходу з автобуса?

Зачекати, коли транспорт від'їде;

Сісти на капот іншої машини та попросити, щоб перевезли;

Перейти пішохідним переходом.

  1. Дорогу можна переходити лише на...

Червоне миготливе світло світлофора;

Зелене світло;

Жовте світло.

  1. Навіщо постовому потрібне жезло?

вітати знайомих;

Відганяти мух;

Для красоти;

Регулювати дорожній рух.

  1. Коли спалахнуло зелене світло світлофора, що ти робитимеш?

Пропустиш усіх бабусь і жінку з собачкою;

Побіжиш з усіх ніг;

Будеш стояти на місці;

Переконаєшся, що всі транспортні засоби зупинилися та перейдеш дорогу.

5) А тепер ще одна весела граЦе я, це я, це всі мої друзі!.

1. Хто з вас, коли поспішає,

Перед транспортом біжить?

2. Хто з вас йде вперед

Лише там, де перехід? (це я, це я...)

3.Знає хто, що червоне світло-

Це значить – ходу немає? (це я, це я...)

4.Хто летить вперед так скоро,

Що не бачить світлофора?

5.Знає хто, що світло зелене

Це означає-шлях відкритий? (це я, це я...)

6.Хто, скажіть, із трамвая

На дорогу вибігає?

7. Хто з вас, йдучи додому,

Тримає шлях бруківкою? (це я, це я...)

8.Хто з вас у трамваї тісному

Чи поступається дорослим місце? (це я, це я...).

V. Підсумок заняття

Конкурс малюнків «Цей дивовижний дорожній знак»,

Ось і добігає кінця наша захоплююча подорож до країни Дорожнього руху. Але перш ніж попрощатися з вами, я хочу перевірити, що вам вдалося запам'ятати.

Для кого існує ПДР?

Чи важливо дотримуватися ПДР?

Чим загрожує їхнє недотримання?

Для чого потрібні дорожні знаки?

Які кольори у світлофора?

Що вони означають?

Я сподіваюся, що наш захід допоможе вам, хлопці, бути більш уважними та обережними на дорогах!


Пам'ятка для батьків та учнів «Мій безпечний маршрут

прямування «Дім-Школа-Дім»

Частина 1. Загальна частина.

1. Маршрут руху школяра "будинок-школа" - це документ, в якому поєднується схема та опис рекомендованого шляху руху школяра з дому до школи та назад.

2. Маршрут "дім-школа" розробляється батьками за участю школярів.

3. Мета: Маршрута "дім-школа":

1. підвищити безпеку руху дитини на школу і назад;

2. навчити дитину орієнтуватися в дорожніх ситуаціях на шляху руху до школи та зі школи;

3. Маршрут до школи повинен бути не обов'язково найкоротшим, не обов'язково найшвидшим, але обов'язково найбезпечнішим для вашої дитини.

4. Працювати з дитиною над виробленням навичок безпеки необхідно регулярно, поступово та в цікавій для неї формі. Нехай у нього виробляться стійкі рефлекси щодо основних правил вуличної безпеки.

Частина 2. Складання Маршруту «Дім-Школа-Дім»

1. Готуючи дитину самостійно ходити до школи, для зниження ризику дитячого травматизму та попередження небезпечних ситуацій, Ви повинні:

1.1. Провести хоча б одну розмову з дитиною щодо безпечної поведінки на вулиці. Нехай діти на початку розмови назвуть ті різновиди небезпеки, з якими їм доводиться зустрічатися на вулиці. Якщо є можливість, то попередньо уточніть у дітей про небезпеки, з якими, як вони вважають, діти можуть зіткнутися дорогою до школи, а потім зіставте зі своїми спостереженнями. Дуже часто уявлення дорослих та дітей про небезпеки, що чатують на вулиці, не збігаються. Варто особливо докладно розібрати усі можливі ситуації.

1.2. Обійти з ним усі довколишні вулиці, відзначаючи потенційно небезпечні місця. При виборі безпечного варіанта вибираються місця переходу вулиць найлегші та найбезпечніші для дитини.

1.3.Розробте маршрут руху дитини «Будинок -Школа -Будинок». Пройдіть з дитиною цим маршрутом у спокійному темпі, засікайте час руху по даному маршруту.

3. Намалюйте план розробленого маршруту, нанісши його на схему розташування вулиць від будинку до школи.

4. Укладіть договір з дитиною, згідно з якою вона рухатиметься лише за погодженим з вами безпечним маршрутом, не ніде зрізатиме шлях, а також не залишатиметься на шкільному дворі, коли всі однокласники вже розійшлися по будинках.

Цей договір – основа вуличної безпеки. Але спочатку встановіть негласний контроль за пересуваннями дитини.

Частина 3. Порядок використання маршруту «Будинок -Школа -Будинок»

1. Після складання маршруту батьки. супроводжуючи сина або дочку до школи і назад (у перші один-два тижні відвідування школи для першокласника і кілька разів) домагаються практичного оволодіння молодшими школярами методами безпечного руху маршрутом.

2. Супроводжуючи школяра, батьки відпрацьовують звичку завчасного виходу з дому, відсутності поспіху, переходу вулиці лише кроком. суворо під прямим кутом, не навскоси, ретельного огляду дороги перед переходом, навіть якщо вона пустельна.

3. Вкрай важливо домагатися, щоб будь-який предмет, що заважає оглянути вулицю, сам по собі розглядався школярами як сигнал небезпеки.

4. Рух до школи використовується як навчальна програма з відпрацювання навичок спостереження та оцінки обстановки.

Шановні батьки, Ваша дитина повинна:

Вміти приймати своєчасне рішення, коли бігти та кликати на допомогу, а коли просто бути напоготові.

Добре знати свій район.

Не наближатися до густих кущів, насадження дерев, покинутих будинків.

Знати всі безпечні місця, де можна сховатися та отримати допомогу.

Знати, що, відокремившись від групи, він стає більш уразливим.

Не привертати до себе увагу зухвалою поведінкою та цінними речами.

Швидко звертатися до поліції у разі інцидентів чи злочину.

Знати правила дорожнього руху.

Пам'ятка для батьків за правилами дорожнього руху:

1. Необхідно вчити дітей як дотримуватися Правила руху, а й з раннього віку вчити їх спостерігати і орієнтуватися. Потрібно враховувати, що основний спосіб формування навичок поведінки – спостереження, наслідування дорослим, передусім батькам. Багато батьків, не розуміючи цього, особистим прикладом навчають дітей неправильної поведінки.

2. Перебуваючи з дитиною на проїжджій частині, не поспішайте, переходьте дорогу

розміреним кроком. Інакше ви навчите поспішати там, де треба спостерігати та забезпечити безпеку.

3. Не поспішайте, переходьте дорогу розміреним кроком. Виходячи на проїжджу частину дороги, припиніть розмовляти – дитина має звикнути, що при переході дороги потрібно зосередитись.

4. Не переходьте дорогу на червоний або жовтий сигнал світлофора, як би при цьому не поспішали. Перейдіть дорогу тільки в місцях, позначених дорожнім знаком "Пішохідний перехід". З автобуса, тролейбуса, трамвая, таксі виходьте першими. В іншому випадку дитина може впасти або побігти на проїжджу частину.

5. Залучайте дитину до участі у ваших спостереженнях за обстановкою на дорозі, показуйте йому машини, які готуються повертати, їдуть з великою швидкістю і т.д. Вчіть дитину оцінювати швидкість та напрямок майбутнього руху машини.

6. Не виходьте з дитиною через кущі або машину, не оглянувши попередньо дорогу, - це типова помилка і не можна допускати, щоб діти її повторювали.

7. Не посилайте дитину переходити або перебігати дорогу попереду вас - цим ви навчаєте її йти через дорогу, не дивлячись на всі боки. Маленьку дитину треба міцно тримати за руку, бути готовою утримати при спробі вирватися – це типова причина нещасних випадків.

8. Вчіть дитину дивитися. У дитини має бути вироблена тверда навичка: перш ніж зробити перший крок з тротуару, вона повертає голову і оглядає дорогу в усіх напрямках. Це має бути доведено до автоматизму.

9. Вчіть дитину помічати машину. Іноді дитина не помічає машини або

мотоцикл здалеку. Навчіть його вдивлятися в далечінь.

10. Твердо засвоїть самі і навчіть дитину, що входити в будь-який вид транспорту і виходити з нього можна тільки тоді, коли вона стоїть.

Шановні Школярі, Ви повинні знати:

При виході з дому часто огляд вулиці може бути утруднений деревами.

Школяр переходить вулицю у встановленому місці, лише уважно її оглянувши.

Переходити треба кроком. Неприпустимо бігати через дорогу, намагаючись встигнути автобусом. З дому треба вийти заздалегідь, щоб не поспішати. Якщо на вулиці можливі машини, що стоять, вони можуть ускладнювати огляд, будьте уважні.

Якщо перехід не регулюється світлофором, знайте, що коли наближається

вантажівка або автобус, позаду неї може бути не видно інша машина! Машину краще пропустити і, пропустивши її, почекати, доки вона від'їде подалі.

Якщо перехід вулиці регулюється світлофором, можна йти тільки на зелене світло. Якщо горить червоний іди жовтий - йти не можна, навіть якщо машини немає. При переході на зелене світло треба також спостерігати за обстановкою, помічати машини, які в цей момент готуються до повороту праворуч або ліворуч. перетинаючи шлях руху пішоходів.

Переходьте лише кроком. Уважно огляньте вулицю. Будьте особливо обережні,



Останні матеріали розділу:

Отримання нітросполук нітруванням
Отримання нітросполук нітруванням

Електронна будова нітрогрупи характеризується наявність семи полярного (напівполярного) зв'язку: Нітросполуки жирного ряду – рідини, що не...

Хроміт, їх відновлювальні властивості
Хроміт, їх відновлювальні властивості

Окисно-відновні властивості сполук хрому з різним ступенем окиснення. Хром. Будова атома. Можливі ступені окислення.

Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції
Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції

Питання №3 Від яких чинників залежить константа швидкості хімічної реакції? Константа швидкості реакції (питома швидкість реакції) - коефіцієнт...