Чк чн чт щн нч вправи. Правопис поєднань чк, чн, чт, щн, нч

Конспект відкритого уроку
з російської мови
2 – Г класу

Правопис
поєднань
ЧК, ЧН.

підготував учитель:

Новожилова І. П.

Макіївка - 2011

Правопис поєднань ЧК, ЧН.

Мета уроку : - допомогти дітям засвоїти, що звук [ч`] завжди м'який, тому його м'якість не потрібно позначати.

Закріпити знання дітей з правопису слів із поєднаннями чк, чн.

завдання уроку: узагальнити знання учнів про звук [ч"]. Практикувати написання слів з орфограмою. Формувати навички усного та писемного мовлення (складання речень).

Хід уроку

    Орг.момент

    Дорогі хлопці! Сьогодні ми маємо незвичайний урок російської мови. До нас прийшли гості. Давайте вітаємо їх. Сідайте, хлопці.

Сядьте тихо та нечутно

І скоріше почнемо урок.

Ми писатимемо, працюємо

Адже завдання нелегкі.

Нам, друзі, не можна лінуватися,

Бо ми – учні.

Подивіться за вікно. Яка сьогодні погода? Давайте посміхнемося один одному, щоб похмура погода не пробралася до нас у клас і не вплинула на наш настрій.

2. Чистопис .

    Мені здається, що хтось не посміхнувся. Одна похмура хмарка пробралася до нас. Бажаєте її побачити? (Показую).

    Що закрила хмарка? Вона сховала від нас завдання з чистописання. Щоб вона пішла, треба вслухатись у слово хмарка. Давайте промовимо слово разом.

    Хмара. Який звук ви чуєте у середині слова? [ч] Якою літерою позначається цей звук? (ч)

    Давайте знайдемо цю літеру на нашій помічниці - Стрічці літер.

    Що ми знаємо про літеру Ч? (Згідна). А про звук [ч]? Непарний, глухий, завжди м'який.

    Молодці. Хмарка відкрила нам завдання. Напишемо заголовну і малу літеру год.

    Давайте будемо любити цю букву, вона нам потрібна сьогодні на уроці.

    Хлопці, а хмарка не йде. Напевно, нам ще щось треба згадати. Яке правило зустрілося у слові хмарка? (ЧК пишеться без ь)

    Чому ми не пишемо м'який знак? (Звук год – завжди м'який). З якою ще згодною дружить літера ч? (н - чн)

    Запишемо ці два поєднання на наступному рядку.

    Що ви написали на другому рядку? (ЧК, ЧН)

    Правопис слів із поєднаннями чк чн – це і є тема нашого уроку.

2.1. Словникова робота.

    Повіяв вітерець, наша хмарка полетіла далі, а навздогін за хмаркою летять сніжинки і падають на дерева, кущі. Коли багато снігу їм тепло. А на яке дерево вони подають, ми дізнаємось, відгадавши загадку.

    В осінньому ліску стоїть біла красуня в жовтому сарафанчику. (береза)

    Правильно, це береза.

    Вимовимо слова по складах. (Показую на дошці).

    Давайте запишемо це словникове слово. (Словник: береза,)

    Подивіться уважно на слово. Який склад ударний? (Ре) Чому? (на склад з голосною йо завжди падає наголос)

    Яку букву ми маємо запам'ятати? (е)

    Ми знаємо багато словникових слів. У якому словниковому слові є поєднання ЧК? (Дівчинка)

    Запишіть це слово (на дошці), поставте наголос і виділіть голосну, яку потрібно запам'ятати.

    Перевірте, що ви написали.

    Висновок: чк, чн зустрічається й у словникових словах.

3. Пояснення нового матеріалу

Чому ЧК та ЧН пишуться без м'якого знака?

Жили – були літери, і був у тому числі Ь. Ніхто з ним не дружив і знаку було нудно. Усі літери грали в слова, почали вони збирати слово ВІНЕГРЕТ, у них все вийшло. Почали вони збирати слово СЛОВНИК, зібрали вони слово СЛОВНИК. Літера Р сказала: «Приходь до нас Ь ми з тобою теж гратимемо.». Ь знак прийшов до них, підійшов до букви Р і вийшло у них слово словник. Усі літери зраділи, що в них вийшло це слово. Потім вони почали збирати слово ДОЧКА. Ь знак побачив, що це слово вийшло без нього, і він побіг до літер ЧК, а літера Я сказала:

Куди ти біжиш знак, ти в цьому слові не можеш стояти, адже буква Ч і так м'яка. Якщо ти встанеш після неї, то вона перетвориться на зелену хмарку і полетить. Тоді у нас більше не буде букви Ч і наші слова з буквою Ч пропадуть і не виходитимуть.

І Ь знак не встав у слові ДОЧКА.

4. Закріплення нового матеріалу.

    Знову повіяв вітер. З нашої берези полетіли сніжинки та впали поряд з незвичайним будиночком, де живуть слова з поєднаннями чк, чн. Слова не можуть потрапити до будинку, їх не пускає “Ь”, який теж хоче жити у цьому будиночку. Нам потрібно правильно розподілити слова по віконцях і тоді “Ь” пропаде.

    Запишіть слова в два стовпчики в зошиті, поєднання чк, чн підкресліть (учень біля дошки)

    то чка

    але чка

    пе чка

    чн

    то чно

    сро чно

    зі чно

    Перевіримо. (помінялися зошитами «взаємоперевірка»)

5. Фізмінутка.

Жук злякався - у нірці темно,

Моторошно йому опускатися на дно.

І виліз наш жук, побачив Боже світло…

При такому світлі у жука страху немає.

6. Вправи з розвитку усного та письмового мовлення. (Робота в групах)

    Подивіться! Бешкетник вітер не тільки зі сніжинками грає. Він перемішав слова у реченні. Повернімо слова на свої місця. (На дошці Ряба знесла яєчко курочка.)

    Яка пропозиція у нас вийде? (Курочка Ряба знесла яєчко)

    Яке правило ми повинні пам'ятати під час запису речення? (початок речення з великої літери, наприкінці ставиться крапка).

    Які правила написання слів зустрілися? Підкресліть їх. (ЧК, Р - велика буква).

    З якої казки ця пропозиція? (Курочка Ряба)

    (Біля дошки діти, а решта списують у зошит переплутані слова. Підкресліть чк, чн).Біля річки дубовий гай. Мама купила Колі книжечку. Мисливець мав онуку Катю. За річкою горить вогник. Прилетіла до нас синочка. Я їв соковитий апельсин.

    Молодці. А з якої казки ось ця пропозиція: Жучка за внучку, внучка за бабусю? (Ріпка).

    А чим скінчилася ця казка?

    Що допомогло героям казки витягнути ріпку? (Ось і ми працювали разом, дружно).

7. Робота з підручником .

Відкриваємо підручник на стор. 91 упр. 184(дочка, вдалий, ручка, казковий, хмарка, нирка), коментований лист, правило,упр.185- усно(Вірочка, Зіночка, Леночка, Ірочка, Людочка).

8. Фізмінутка

На уроці ми писали

І, звичайно, втомилися.

Ми трошки відпочинемо

І знову писати почнемо.

Ми схожі на шкарпетках,

А потім на п'ятах.

Ось перевірили поставу

І звели лопатки.

На шкарпетки піднялися.

Руки опустили,

А тепер сіли вниз.

Колінки обхопили.

Знов встали – ноги разом

І вже сидимо дома.

9. Робота з картками у парах.

    А зараз ми працюватимемо в парах – на стіл до вас опустилася хмарка, а на ній завдання. Уважно прочитайте завдання. Ви можете радитись один з одним, допомагати один одному. Виписуємо слова на новому рядку, через кому. Сидимо прямо.

Слова: синички, пташки, черв'ячки, шматочки, лампочки.

    Перевірте один одного. .(помінялися зошитами «взаємоперевірка»)

10. Диктант із простукуванням.

Діти сьогодні в нас незвичайний урок, ми були в казці і зараз теж потрапили до казкового лісу, де живе чарівний дятел, який вам трохи підказуватиме, т.к. тема у нас нова. Сіли рівно та уважно слухаємо. Не забуваємо, з якої літери ми починаємо писати початок тексту та нову пропозицію.

Ішла лисичка по доріжці. Знайшла скалочку.

11. Дидактична гра.

    Ми добре попрацювали, а тепер відпочинемо, пограємось і граючи, повчимося. (на дошці слово ТОЧКА)

    Змініть слово (першу букву) так, щоб вийшло нове слово з новим значенням. Наприклад: крапка – бочка.

    Чим схожі на написання ці слова. (точка – бочка-купка – нирка – нічка).

12. Робота над орфоепією .

Дуже часто слова звичайно, навмисне, нудно люди вимовляють з ЧН, хоча правильна вимова цих слів така коне[шн]о, наро[шн]о, ску[шн]о. Зараз ми з вами потренуємося правильно вимовляти ці слова на прикладі одного з віршів, записаних у вас на картці.

Я, звичайно, не навмисне

Заштовхав кота в буфет.

І, звичайно, не навмисне

З'їв я кілограм цукерок.

І, звичайно, не навмисне

Вазу мамину розбив.

І вже зовсім не навмисне

На килим кисіль пролив.

Просто було дуже нудно.

Але тепер я слухняний!

13. Домашнє завдання.

стор.93, упр. 190

14. Підбиття підсумків уроку.

Як ви вважаєте, чи добре ми попрацювали на уроці?

    Що ми дізналися нового на цьому уроці?

    Робимо висновок: м'який знак не може жити в одному будинку з чк та чн!












ЗАВДАННЯ

1. Напиши де потрібно замість пропуску Ь знак.

Ден..., печ...ка, ніч....ний, кон...ки, овоч... ний, слон..

2. У слова встав потрібне буквосполучення: Сіні.....і, пти.......а, черв'яка.....ки.

3. Дізнайся слово: колю.....а., Жу......а, ще......а

4. Встав у пропозиції потрібні буквосполучення.

На воді грають сонні... зайчики.

Пте.. .ік сидить у крихті.. .му гнізді.

5. З великих предметів отримати малі.

Рядок -

Кішка -

Діва -

6. Закресліть ті буквосполучення, які не можна писати

Ово(щн/щьн)ой, хі(щнн/щн)ік, лимо(ньч/нч)ік

7. Відгадайте загадки, запишіть слова-відгадки

Різнокольорові сестрички

Занудьгували без води.

Дядько, довгий і худий,

Носить воду бородою,

І сестриці разом з ним намалюють дім та дим.

(фарби та кісто чка)

Що це у Галочки?

Ниточка на паличці.

Паличка в руці,

А ниточка у річці. ( удо чка)

У дерев'яному будиночку

Проживають гноміки.

Такі вже добряки

Роздають усім вогники.

(спи чкі)

На гілках щільні грудочки,

У них не сплять клейкі листочки.

(по чкі)

Відгадайте, що за пташка:

Темненька невелика,

Біленька з живота,

Хвіст розсунутий у два хвости.

(ласто чка)

З іменем смачним,

Не буває сумним,

Дивиться весело навколо,

Він Незнайці найкращий друг.

(За нчіч)

1. Прочитайте. Коли так кажуть?

    Поганий друг у справі не помічник.
    На своїй вуличці і курочка хороброго.

  • Знайдіть у словах літери, що позначають непарні м'які шиплячі приголосні звуки. Вимовте ці звуки.
  • Спішіть. Підкресліть у словах буквосполучення чк, щн. Що треба знати про їхнє написання?

2.

Пісочниця, мрія, вудка, помічник, ластівка, пошта, квіткарка, хижак, щогла, сірники, грубка, молочний, потужний.

  • Згадайте, чому у виділених буквосполученнях не позначено на листі м'якість приголосних звуків [ч"]і [щ"].
  • Випишіть по порядку слова з різними буквосполученнями:
    1. з чк,
    2. з чн,
    3. з чт,
    4. з щн.

3. Прочитайте. Що означає кожне з цих слів?

Кульбаба, пончик, кінчик, млинець, стаканчик, пташеня.

  • Вимовте слова. Який приголосний звук ви чуєте в словах перед звуком [ч"]: твердий чи м'який? нч.
  • Поспішайте слова. Підкресліть буквосполучення нч.

Буквосполучення чк, чн, чт, щн, нч- це орфограми.

Ці буквосполучення пишуться без ь(м'якого знака): то чка, ре чной, по чта, поміч щніч, пте нчгик.

4. Прочитайте.

    Мишеня встало навшпиньки,
    Він зростання невеликого,
    Грає він на скрипочці,
    Тихонечко пилікає.
    І. Токмакова

  • Що значить встати навшпиньки? Як можна сказати інакше, що хтось зростання невеликого? Чому поетеса вжила слово пилікає?
  • Спішіть. Підкресліть буквосполучення чк.

5. Прочитайте. Спішіть. Підкресліть у кожному рядку зайве слово. Поясніть свою відповідь.

  1. Щогла, пошта, матч, мрія, читання.
  2. Яблучко, скоринка, пончик, капці.

6. Прочитайте. Які дві групи можна об'єднати слова? Поясніть свою відповідь.

Мале[н"]кий, крише[ч"]ний, зірко[ч"]ка, пи[с"]мо, хи[щ"]ний, па[л"]то, дево[ч"]ка, сі [л"]ний, березо[н"]ка, кри[л"]цо, рече[н"]ка, спи[ч"]ки, ступе[н"]ки, тарело[ч"]ка.

  • Поспішайте, позначаючи виділений звук літерою або літерами.
  • Підкресліть у словах вивчені орфограми.
  • Підберіть до виділених слів однокорінні.

т аре́лка

7. Прочитайте. Назвіть казки.

  1. Сн..сла курочка яєчко: яєчко не просте, а з..лоте.
  2. Стала рости у старих донька не щодня, а по ч..сам. Сама белен..ка, точно сні.., к..са руся до пояса.
  3. Ішла л..січка по д..ріжку, знайшла скалочку.
  • Поясніть написання слів із пропущеними літерами.
  • Поспішайте будь-яку пропозицію, вставляючи пропущені літери. Підкресліть буквосполучення чк, чн.

8. Вимовте слова.

нудно, навмисне, помічник, щоб, звичайно, шпаківня, яєчня, що

  • Перевірте за орфоепічним словником, чи правильно ви промовили слова.
  • Усно складіть речення з будь-яким словом.

9. Прочитайте. Заголовок тексту.

У мене є чарівна поличка. Вона прикріплена до кватирки.

Посиплю на поличку крупи чи хлібних крихт — прилетять голуби та горобці. Зміцню на поличці шматочки сала – прилетять синочки. Покладу на поличку пензель горобини — прилетять снігурі та сопілці.

Зроби собі чарівну поличку! Нехай прилетять до тебе різні птахи у гості.

(Н. Сладков)

  • Чому у тексті виділено три частини?
  • Спишіть будь-яку пропозицію, в якій йдеться про те, які птахи прилітали до чарівної полички. Підкресліть у словах вивчені орфограми.

10. Прочитайте уривок із вірша М. Цвєтаєвої «На бульварі». Спішіть.

    У небі - вечір, у небі - хмарки,
    У зимовому сутінку бульвар.
    Наша дівчинкавтомилася,
    Усміхатися перестала.
    Тримають маленькі ручки
    Синій м'яч.

  • Підкресліть у виділених словах вивчені орфограми.

Не пропусти поєднання літер: чк, чн, ст, сн

Пиши літерні поєднання чк, чн то чка, до чка, то чно, сро чно.

Звук [ч'] – м'який непарний. М'яка вимова звуку [ч'] не вимагає позначення м'якості на письмі.

Пиши літерні поєднання ст, сн перед літерами ь, і, е, е, ю, ябез м'якого знака, наприклад: вла сть, ла стгик, мо стгик, мя сніч, (о) хво сте, стйокла, на стЮша, на стя.

Слова із поєднанням чн можуть вимовлятися по-різному.

  • Поєднання чн вимовляється як [шн], наприклад: коні чно.
  • Поєднання чн вимовляється як [ч'н], наприклад: коні чня зупинка, то чно, сро чно.
  • Поєднання чн можна вимовляти і [шн], і [ч'н]: ску чно, було чная, праче чна я.

Вимовляючи [шн], пиши чн .

У дієсловах у формі множини наказового способу м'який знак перед закінченням -тезберігається:

кинь (однина), киньті (множина).

План-конспект уроку з російської мови на тему:
Орфограми чк, чн, чт, щн

До уроку російської мови

Попередній перегляд:

Російська мова 2 клас
підручник С.В. Ломакович Л.І. Тимченко

Тема: Орфограми чк, чн, чт, щн

Мета: Повторити правопис чк, чн, чт, щн

Завдання: 1.Згадати приголосні, м'якість яких на листі не позначається
2.Пояснити чому Ь не пишеться в поєднаннях чк, чн, чт, нщ
3. Розширювати лексичний запас учнів

  1. Вправа 45 (Робочий зошит) робота в парі

— Розділіть слова на 2 групи: один виписує за завданням, інший – решту

- Перевірте. Якщо не так – виправте. (На інтерактивній дошці)

— Чому перше слово написане із великої літери?

— Чому в першому стовпчику м'якість приголосного не позначена?

- Яка це орфограма? Назвіть тему.

— Відкрийте підручники та прочитайте тему уроку 25.

Що означає слово "орфограма"?

ІІІ. Робота над вправами

а) Прочитайте вголос завдання.

— Доведіть, що це текст.

б) Самостійне списування.

— Яке слово записали не так, як у книзі. Чому?

Яка орфограма зустрілася? (Ча, Чу) Чому так пишуть?

2. Правило стор.31

Ф і з м і н у т к а

3.Вправляємось у написанні таких слів, виконавши Вправу 53

— Замініть перший звук парним приголосним.

Які приголосні називаються парними?

- Допишіть кілька слів самі. Можна порадитись із сусідом по парті.

Як написали? Чому?

4. Попрацюємо зі словами протилежного значення з орфограмою нашого уроку

Вправа 54 (інтерактивна дошка). З'єднай пари.

чистити комічний світлий веселий

мра[ч’н]ий па[ч’к]ать траги[ч’н]ий ску[ч’н]ий

Підкресли орфограму. Чому так пишемо?

Порівняйте написання та вимова останнього слова.

— У російській таких слів кілька. Їх треба запам'ятати. Прочитайте.

У словах кінець, нудьга, її нічниця, шпаківня, підсвічник поєднання ЧН треба вимовляти [ШН].

Правопис якоїсь орфограми повторили?

- Чому так пишеться?

  1. Правило стор.31
  2. Самостійно підібрати слова з вивченими орфограмами Упр.48 (робочий зошит)
  3. Знайдіть у словниках слова, в яких поєднання ЧН вимовляється, як [шн]

(шпаківня, булочна та ін.)

УМК: Розвиваюча система Д.Б. Ельконіна - В.В. Давидова Тип уроку: постановка проблемыПостановочный, чи вступний, – це урок чи частина уроку, у якому перед дітьми ставши.

Цей урок було проведено у 2 класі. Програма УМК "Гармонія".

Урок актуальний, тому що діти не тільки знайомилися з орфограмою, вчилися писати слова з нею, а й вчилися вимовляти слова з буквосполученнями, працювати.

Урок актуальний, оскільки діти не лише знайомилися з орфограмою, вчилися писати слова з нею, а й вчилися вимовляти слова з буквосполученнями, працювати в парах, розвивали свою мову, а головне, хлопці.

Картки з російської мови.

Картки з російської мови.

laquo;Орфограма ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН»Мета діяльності вчителя: Познайомити з правописом слів з поєднанням ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН; вчити писати елементи письмових букв за алгоритмом; вивчати правилам.

План-конспект уроку з російської мови (1 клас) на тему:
Урок російської мови "Правопис поєднань ЧК - ЧН", 1 клас.

Цілі:

Попередній перегляд:

Урок російської мови

Тема: «Правопис поєднань

Нафанаїлова С. М.

Вчитель початкових класів

с. Мар'їни Колодязі

1) освітні: формувати у уч-ся навички правопису поєднань: ЧК, ЧН, вчити замінювати поєднання одним словом, близьким за змістом, складати речення з даних слів (повторити звукобуквенний розбір слова)

2) розвиваючі: розвивати увагу, інтерес до предмета, російського слова, орфографічну пильність, формувати навички каліграфічного листа, збагачувати словниковий запас.

3) виховні: виховувати вміння слухати, акуратність

Незнайки зі словами, картки з літерами, конверти із завданнями, картка для словникової роботи.

Сьогодні ми маємо урок російської мови. На цьому уроці ми будемо працювати над орфограмою, але яку дізнаємося пізніше.

Відкрийте зошити та запишіть число, класна робота.

На початку нашого уроку ми проведемо хвилинку чистопису. Подивіться, на дошці записані літери, але писати ми не будемо, а напишемо тільки ті, які виберемо, відповівши на запитання.

— Яка приголосна літера в російській мові з усіх написаних позначає

тільки м'який звук? (ч)

— Яка буква відноситься до парних за глухістю та дзвінкістю приголосними? (К)

— Яка літера означає сонорний звук? (Н)

Правильно! Ми з вами вибрали 3 літери, їх і писатимемо на хвилинці чистописання

Сидимо гарно, зошити поклали під кутом. Пишемо красиво.

— Скажіть, будь ласка, які орфограми можна скласти із цих написаних літер? чк, чн.

Правильно! Ми разом з вами з'ясували, яка сьогодні тема нашого уроку.

ПРАВОПИС ПОЄДНАНЬ ЧК, ЧН.

3. Робота на тему уроку.

Сьогодні до нас на урок прийшов Незнайко. Він приніс нам слова, які приготував для нашого уроку, але пропустив у них літери, він так важко, що просить вас допомогти йому вставити пропущені літери.

— Допоможіть Незнайці подумайте і скажіть, яку літеру потрібно вставити у слова? (Ніяку, тому що м'який знак у поєднаннях ЧН, ЧК, не пишеться.)

— Назвіть у всіх словах приголосні літери, які позначають лише м'який приголосний звук. (Ч, Й. Вони позначають лише м'які приголосні звуки.)

Запишіть ці слова в зошит через кому.

У вас у всіх на столі лежать картки на них написано правило, яке потрібно знати всім: і вам, і Незнайці.

Послухайте це правило та запам'ятайте

Читають напам'ять діти

Точний, нудний та борошняний,

Вічний, соковитий та річковий,

Кочки, бочки, крапки,

Доньки та синочки,

Є в словах ЧК, ЧН.

Знаємо точно: у тих словах

Ми не пишемо м'який знак.

Місця немає для сміливця.

М'який знак не потрібний там,

Це одразу ясно нам!

Висновок: у поєднаннях ЧК, ЧН, - знак не пишеться.

4. Робота з підручником.

— Відкрийте підручник на сторінці 72 упр.106.

- Яка орфограма зустрілася у цьому слові? - ЧК. Запишіть його!

Проведемо звукобуквенний аналіз слова.

- Поділіть слово на склади. Скільки складів? Чому?

Окуляри - оч-ки - 2 сл., 4б., 4 зв.

Якщо є в словах орфограми ЧК, ЧН, то ви сядьте, якщо ні, то просто стоячи лясне в долоні.

ДАЧА, ТУЧКА, РУЧКА, ПІСНЯ, НІЧ, НІЧНИЙ, ІГРАШКОВИЙ, ВЕЛИКИЙ, УДАЧИЙ, КІЧКА, РЯДОК, ДЕНЬ, ХИЖКИЙ, ДОЧКА, ПАПОЧКА, СИНОЧОК, МАМОЧКА.

5. Вправи з розвитку усного та писемного мовлення.

- Подивіться! Бешкетник вітер перемішав слова в реченні.

- Прочитайте їх. З якої це казки?

Ряба, знесла, яєчко, курочка

- Давайте повернемо слова на свої місця

— Яка пропозиція у нас вийшла. (Курочка Ряба знесла яєчко.)

— Яке правило ми маємо пам'ятати під час запису речення? (Початок пропозиції пиши з великої літери, слова в реченні пиши окремо, наприкінці став точку).

— Чому слово Ряба писатимемо з великої літери?

— Ще, на які слова слід звернути увагу. Чому?

- Запишіть пропозицію. Підкресліть поєднання.

— А з якої казки ось ця пропозиція:

— Жучка за внучку, внучка за бабусю? (Ріпка).

- Запишіть пропозицію. Підкресліть поєднання. Перевірте.

6. Робота над правильною вимовою слів.

— Ми вчилися писати слова із поєднаннями чн, чк, а тепер повчимося говорити правильно.

Дуже часто слова звичайно, навмисне, нудно, яєчня люди вимовляють невірно ску[ч,] але, а потрібно ску[ш]но.

— Давайте всі разом прочитаємо хором правильно, замінивши звук

— Яке поєднання у цих словах?

- Як воно пишеться?

7. Закріплення вивченого.

Я називаю предмет, а ви вимовляєте його назву ласкаво і це слово

Записуєте з червоного рядка та підкреслюєте поєднання.

Білочка, ялинка, ручка, собачка, яблуко, пташка, тучка, щучка.

Вкажи номери слів, у яких допущено помилку.

  • Чому навчалися на уроці?
  • Навіщо нам це потрібне? (щоб бути грамотними)
  • Давайте ще раз усе разом повторимо правило про написання поєднань

За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Познайомити з особливостями вимови та написання поєднань чк, чн, щн (звуки [Ч\'], [Щ\'] - м'які, поєднання пишуться без ь); Формувати вміння правильно писати слова з поєднаннями ЧК, ЧН, ЩНРаз.

Правопис поєднань ЧК, ЧН.

Презентація за допомогою інтерактивної дошки.

Правопис поєднань чк-чн (розробка уроку).

відкритий урок російської мови в 1 класі.

Цей матеріал може бути корисним вчителям 1 класів.

Буквосполучення ЧК, ПН, ПТ, ЩН, НЧ»

ЦІЛІ:

Заплановані результати:

Перегляд вмісту документа
«Букосполучення ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН, НЧ»

ТЕМА: «Букосполучення ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН, НЧ»

ЦІЛІ:сформувати уявлення про буквосполучення ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН, НЧ як орфограми; розвивати навички правопису слів із поєднаннями ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН, НЧ; ознайомити із правилом вживання м'якого знака; вчити визначати орфограму у слові; розвивати мову, мислення; загострювати увагу на мовних явищах

Заплановані результати:учні навчаться писати у словах поєднання ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН, НЧ; обґрунтовувати написання слів із цією орфограмою; розрізняти м'які приголосні, після яких пишеться чи пишеться м'який знак; знаходити в чужій та своїй роботі орфографічні помилки.

Обладнання:презентація на тему уроку, картки з додатковими завданнями, картки для роботи в парах, середньої та підвищеної складності; предметні картинки.

I. Організаційний момент

- Починаємо ми урок.

- Сідайте, подивіться, чи все у вас готове до уроку?

ІІ. Актуалізація знань

а) Орфографічна хвилинка СЛАЙД №2

- Списати. Підкреслити в словах буквосполучення з м'яким шипким приголосним звуком.

- Яке правило згадали, виконуючи завдання?

— Як ви розумієте слово хащі? (густий частий ліс, зарість)

б) Гра «Чарівник м'який знак»

За допомогою м'якого знака створіть нові слова. Виграє той, хто швидше виконає завдання

для перевірки СЛАЙД 3

в) Диктант. (Створення проблемної ситуації)

— Запишіть слова у два стовпчики: у I – слова –назва предметів з м'яким знаком на кінці, а в IIу середині слова.

Лист, ланцюг, пальто, ключка, пень, морква, жолудь, пензлик, гроші, парасолька.

— Хлопці, якими словами м'якість приголосних звуків позначена на листі за допомогою м'якого знака? (Лист, ланцюг, пальто, пень, морква, жолудь, гроші.)

- а в яких словах - немає м'якого знака? (Пензлик, парасолька)

- Чому в слові пензлик м'який знак після літери Ч не пишеться? (Питання залишається відкритим) СЛАЙ 4

III. Повідомлення теми уроку

— Сьогодні тема нашого уроку «Букосполучення ЧК, ЧН, ЧТ, ЩН, НЧ»

ІІІ. Самовизначення до діяльності - Слайд № 4

— На які три групи можна поділити слова?

Біль ... кільк ... це ніч ... ной

лос… кон…ки хиж…ний

ден ... упав. то кін ... чік

— Назвіть приголосні звуки перед пропущеною літерою.

— Що ви можете про них сказати? ( це м'які приголосні)

— Як позначається на листі м'якість приголосних? ( буквами І, Е, Е, Ю, Я і м'яким знаком)

— Як позначите м'якість приголосного у першому стовпчику? ( м'яким знаком)

— У другому стовпчику? ( м'яким знаком)

— Що спільного у написанні орфограми у першому та у другому стовпчику?

(м'який знак позначає м'якість приголосного, але у першому стовпчику – наприкінці слова, тоді як у другому – у середині слова)

— Назвіть звуки перед пропущеною орфограмою у третьому стовпчику.

— Що ви можете сказати про них? ( це теж м'які приголосні)

- Яку літеру поставимо для позначення м'якості приголосних у третьому стовпчику? ( ніякої букви ставити не будемо)

- Чому? ( у буквосполученнях ЧН, ЧК, ЧТ, ЩН, НЧ м'який знак не пишеться)

— прочитайте, чого вчитимемося.

- Прочитайте назву теми сьогоднішнього уроку. ( Буквосполучення ЧН, ЧК, ЧТ., ЩН, НЧ)

V. Робота на тему уроку

У.с. 4 упр.1 Пл.о.хой друг у справі не помічник.

На своїй вуличці і курочка хоробря.

- Прочитайте прислів'я. Поясніть, коли так кажуть. Вставте пропущені літери. Які ще знайомі орфограми нам зустрілися? (Перевірена голосна)

— Назвіть слова з непарними шипаючими приголосними звуками ( помічник, вуличка, курочка)

- Спишіть. Виконайте останнє завдання. Які поєднання ви наголосили? ( Буквосполучення ЩН, ЧК)

— Що означає умовна піктограма на полях? ( Потрібно поміркувати над питанням та висловити свою думку)

- Прочитайте слова. Які слова потребують пояснень? ( щогла)

Щогла високий стовп на судні для вітрил.

- Відповідаємо на запитання після вправи.

- Виконайте вправу самостійно. ( 4 учня біля дошки)

— Як вимовляються звуки у буквосполученнях ЧН, НЧ, ЧК, ЧТ, ЩН? ( м'яко)

— Чи можна сказати, що це небезпечні місця у слові? У чому полягає небезпека? ( звук вимовляється м'яко, але знак не пишеться)

— Як називаються такі небезпечні місця у словах російської? ( орфограмами)

Для розвитку мовлення учнів

● Ішла полем черепаха ( йдемо пальчиками)

● І тремтіла вся від страху ( руки в кулачок, кулачки тремтять)

● Кусь, кусь, кусь! Кусь, кусь, кусь! ( великий і вказівний пальці «кусаються»)

● Нікого я не боюся! ( заперечення - вказівним пальцем)

VI. Знайомство з правилом

— Прочитайте, які відомості про мову повідомляє тітка Сова.

У. с. 5 упр. 3 СЛАЙД №6

— Виконайте завдання до вправи

Кульбаба- рослина з жовтими квітами, з молочним соком і пухнастим насінням, яке розноситься вітром.

Пончик– круглий смажений пиріжок (з варенням);

Пташеня- зменшувально- ласкаве до пташенят;

Кінчик— зменшувальне до кінця;

Млинець– назва солодкої страви

Стаканчик– маленька склянка.

- Відповідаємо на запитання під вправою. Виконайте вправу сам-но.

VII. Закріплення вивченого матеріалу Слайд №7

1. Вправи у написанні слів із вивченою орфограмою.

Робота в парах за картками

Це було взимку. До вікна Прилетіла синичька. Вона була голодна. Біля вікна стояли діти. Їм стало шкода пташинаьку. Вони відкрили кватиркуьку. Птахька влетіла до кімнати. Вона почала клювати хлібні крихти.

Прочитайте текст та виправте помилки

Ми з дідусем поїхали на дачуьний учястік. Там завжди багато роботи: нагодувати пташенят курки — крихітьних ціплять, зварити ожиниьварення. Дідусь сказав, що ми-справжні допомогиьники.

VIII. Рефлексія Слайд №8

Кін…ки, поч..та, птен..чик, мен..ше, хиж..нік, бол…ний,оч..ки

— Випишіть слова, в яких не пишеться м'який знак. Підкресліть орфограму. ( почт а, птенч іч, хіщн іч, окуляри)

- Самоперевірка. Один учень читає слова, решта робить бавовну в долоні, якщо згодні.

ІХ. Підсумок СЛАЙД №9

- Як називається орфограма, з якою ми познайомилися на уроці? (Поєднання ЧК чн ….

- Що потрібно пам'ятати при написанні слів з цією орфограмою? (Пишемо без знака

Червона картка _ не впевнені у своїх знаннях;

жовта - якщо добре засвоїли матеріал;

зелена - якщо впевнені у своїх знаннях

Х. Домашнє завдання

У.с. 5 Правило напам'ять; с. 5 упр. 4; упр. 5;

Дякую за урок!

Т.М. Сітнікова, І.Ф. Яценко та ін. Поурочні розробки з російської до УМК В.П. Канакіної, В.Г. Горецького 2 клас. - М: ВАКО, 2012.

В.П. Канакіна Російська мова Робочий зошит Частина 2. Москва «Освіта» 2012 року.

В.П. Канакіна В.Г. Горецька Російська мова Підручник Частина 2 - М.: Просвітництво, 2012.

В.П. Канакіна Г.С. Щоголева Російська мова Збірник диктантів та самостійних робіт 1-4 кл. М: Просвітництво, 2009.

Великий тлумачний словник російської: бл. Б79 60000 слів / за ред. Д.М. Ушакова. - М.: АСТ: Астрель 2008.

Поєднання ЧК, ЧН, НЩ, ЩН

Встигніть скористатися знижками до 50% на курси «Інфоурок»

Завдання для групової роботи.

Написати слова з вивченими буквосполученнями: чк, чн, нщ, щн:

Відповідай письмово на запитання:

Ішла лисичка по доріжці. Знайшла скалочку. Постукалася до хати. Її впустили. Лігла лисичка-сестричка на лавочку. Скелечку сховала під грубку.

1. Що знайшла лисичка?

2. Де вона лягла спати?

3. Куди вона сховала скалочку?

Написати слова без помилок.

Валечка та Машенька годували білочку.

Собачка Жучка любила яєчню.

З великих предметів отримай маленькі. Напиши їх.

Рядок – склянка-рука-

Кішка – диван-кулон-

Діва - піч-кінець-

Напиши ті буквосполучення, які потрібно писати:

Ово(щн/щьн)і, скворе(чн/чн)ік, помо(щьн/щн)ік,шу(чк/чк)а, стака(ньч/нч)ік

Зміни слова так, щоб у них з'явилося поєднання чк-чн, напиши:

Руда білка, хитра лисиця, спритні птахи, золоте яйце, швидка річка, красиві квіти.

Запиши одним словом:

1.Прикраса у формі кола, що одягається на палець.

2. Пристосування для лову риби.

3 Іграшка, яку вішають на ялинку.

4.Фахівець з кам'яної та цегляної кладки.

5 Солодкий борошняний виріб з варенням.

Вибраний для перегляду документрізнорівневі завдання.docx

Спиши слова, вставляючи пропущені буквосполучення:

Лімо..ік, моло..ий (суп), серде..ий друг, вну..а, телефо.ік, ово..ой (суп), хі..ік, сині..а

2 рівень

Встав у пропозиції потрібні буквосполучення.

На воді грають сонні... зайчики.

Пте.. .ік сидить у крихті.. .му гнізді.

Підкресли основу речення.

3 рівень

Знайди та виправте помилки в тексті:

Добрий казкар весною

Няньчив доньку о першій ночі.

Спи донечка в тиші,

М'який знак тут не пиши!

Вибраний для перегляду документпоєднання чк, чн, нщ, щн.pptx

Опис презентації з окремих слайдів:

Підготовив учитель МБОУ «Школа №39 «Центр фізико-математичної освіти» м. Рязані Шуралева Ніна Володимирівна

НІЧ ДОЧКА КАМІНЬ

Ніч дочка камінь ь Нічка дочка кам'яник

Правопис буквосполучень чк, чн, нщ, щн

Знайди слово з орфограмою Нудна картина! Хмари без кінця, Дощ так і ллється, Лужі біля ганку А. Плещеєв

Говори правильно [ш] звичайно –[кан'ешна] нудно-[скушна] булочна-[булашнай'а ] навмисне-[нарошна] шпаківня-[сквар'ешник] помічник-[памошник”

Коли так кажуть? Поганий друг у справі не помічник. На своїй вуличці і курочка хороброго.

Знайди слово у слові спідничка Любочка- Дудочка- Картка- , бочка вудка, дочка точка

Виправ помилки Курочок знесла золоте яєчко. ь

1 рівень Спиши слова, вставляючи пропущені буквосполучення: Лімо..ік, моло..ий (суп), серде..ий друг, вну..а, телефо.ік, ово..ой (суп), хі..ік, сині..а

2 рівень Встав у пропозиції потрібні буквосполучення. На воді грають сонні... зайчики. Пте.. .ік сидить у крихті.. .му гнізді. Підкресли основу речення.

3 рівень Знайди та виправте помилки в тексті: Добрий казкар вранці Няньчив доньку о першій ночі. Спи донька в тиші, М'який знак тут не пиши!

1 рівень Спиши слова, вставляючи пропущені буквосполучення: Лимончик, молочний (суп), серцевий друг, онука, телефончик, овочевий (суп), хижак, синичка

2 рівень Встав у пропозиції потрібні буквосполучення. На воді грають сонячні кролики. Пташеня сидить у крихітному гнізді. Підкресли основу речення.

3 рівень Знайди та виправте помилки в тексті: Добрий казкар весною Нянчив доньку о ночі. Спи доню в тиші, М'який знак тут не пиши!

Правила роботи у групі -Працювати повинен кожен на загальний результат. - Один каже, інші слухають. -Якщо не зрозумів, перепитай. - Свою незгоду висловлюй ввічливо.

1 група Написати слова з вивченими буквосполученнями: чк, чн, нщ, щн:

2 група Відповідай письмово на запитання: Ішла лисичка по доріжці. Знайшла скалочку. Постукалася до хати. Її впустили. Лігла лисичка-сестричка на лавочку. Скелечку сховала під грубку. 1. Що знайшла лисичка? 2. Де вона лягла спати? 3. Куди вона сховала скалочку?

3 група Написати слова без помилок. Валечка та Машенька годували білочку. Собачка Жучка любила яєчню.

4 група З великих предметів на маленькі. Напиши їх. Рядок – склянка-рука- Кішка – диван-кулон- Діва – піч-кінець-

5 група Напиши ті буквосполучення, які потрібно писати: Ово(щн/щн)ік, шкворі(чн/чн)ік, помо(щьн/щн)ік,шу(чк/чк)а, стака(ньч/нч)ік

6 група Зміни слова так, щоб у них з'явилося поєднання чк — чн, напиши: Руда білка, хитра лисиця, спритні птахи, золоте яйце, швидка річка, гарні квіти.

7 група Запиши одним словом: 1.Прикраса у формі кола, що одягається на палець. 2. Пристосування для лову риби. 3 Іграшка, яку вішають на ялинку. 4.Фахівець з кам'яної та цегляної кладки. 5 Солодкий борошняний виріб з варенням.

Намалюйте у зошиті Я все зрозумів і навчу іншого Я все зрозумів Мені не все було зрозуміло

Працювати на уроці мені сподобалося, бо… Найважчим мені здалося… Найцікавішим було…

Вибраний для перегляду документтехнолог. карта російська мова.docx

Технологічна карта уроку російської мови у 2 класі з дидактичною структурою уроку

Тема: Поєднання ЧК, ЧН, НЩ, ЩН.

Поєднання ЧК, ЧН, НЩ, ЩН

Полякова, видавництво «Освіта» 2014 р

Мета уроку: організувати навчальну діяльність учнів, спрямовану засвоєння правил правопису у словах поєднань чк, чн, нч, нщ, щн та його вимову.

Завдання:навчити писати слова із поєднаннями чк, чн, нщ, щн; обґрунтовувати написання слів із цією орфограмою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух учнів; розвивати усне та письмове мовлення дітей на основі повних відповідей; розвивати орфографічну пильність учнів;

Виховні цілі:виховувати допитливість , виховувати інтерес до російської мови, формувати культуру спілкування, готовність слухати одне одного, шанобливо ставитись до іншої думки; прищеплювати навички роботи у колективі, пізнавальний інтерес; увага, самостійність; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, уяву.

Розвиваючі цілі:слухати, витягуючи необхідну інформацію, співвідносити її з наявними знаннями, проводити аналіз, порівняння; проводити аналіз об'єктів з метою виділення ознак (істотних та несуттєвих);

вчитися формулювати ціль; здійснювати оцінку результативності; контролювати у формі звірення способу дії та його результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень та відмінностей від еталона.

Особистісні УУД:позитивне ставлення до навчання та своїх знань,

Формування вміння слухати та чути; планування навчального співробітництва з учителем та однолітками; вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; управління поведінкою партнера: контроль, корекція, оцінка дій партнера; володіння монологічною та діалогічною формами мови.

Форми роботи учнів:

Фронтальна, пара, група, індивідуальна.



Останні матеріали розділу:

Атф та її роль в обміні речовин У тварин атф синтезується в
Атф та її роль в обміні речовин У тварин атф синтезується в

Способи отримання енергії в клітці У клітці існують чотири основні процеси, що забезпечують вивільнення енергії з хімічних зв'язків при...

Вестерн блотінг (вестерн-блот, білковий імуноблот, Western bloting) Вестерн блоттинг помилки під час виконання
Вестерн блотінг (вестерн-блот, білковий імуноблот, Western bloting) Вестерн блоттинг помилки під час виконання

Блоттінг (від англ. "blot" - пляма) - перенесення НК, білків та ліпідів на тверду підкладку, наприклад, мембрану та їх іммобілізація. Методи...

Медіальний поздовжній пучок Введення в анатомію людини
Медіальний поздовжній пучок Введення в анатомію людини

Пучок поздовжній медіальний (f. longitudinalis medialis, PNA, BNA, JNA) П. нервових волокон, що починається від проміжного і центрального ядра.