Читання - ось найкраще вчення. «Конспект пізнання світу «Читання — найкраще вчення

    Обладнання:презентація, виставка книг, ілюстрації та слайди до літературних творів.

    Хід заняття.

    Вчитель

    Без голови, а все знає,

    Вчитель: Молодці! Ми сьогодні поговоримо про книги і про те, чому читання – найкраще вчення.

    Вчитель

    Вчитель:

    Вчитель:

    Вчитель: Є таке прислів'я: читання - найкраще вчення Як ви її знаєте? (Відповіді учнів)

    Вчитель:

    Вчитель:Книга – це джерело знань, дзеркало життя та наш друг. І ми повинні дбайливо ставитись до цього джерела та друга. А чому треба берегти книгу? Як поводитися з книгою? (Відповіді учнів).

    Зразкові варіанти відповідей :

    Книги не можна рвати;

    Не можна книжки кидати;

    Вчитель:Правильно, книжки треба берегти. За допомогою книг ми поринаємо в інший світ – світ фантазій, інтриг, знань, сміху та добра. Книги часто відкривають нам те, що ми не знаємо, про що навіть не підозрюємо: таємниці океану чи космосу, будову рослин, внутрішній світ людини та багато іншого. Книги розвивають нашу промову. Книги корисні та необхідні людині. Їх потрібно берегти, щоб більше людей змогло ними скористатися.

    Вчитель:

Перегляд вмісту документа
«Конспект заходу "Читання – ось найкраще вчення"»

Методична розробка позакласного заходу з читання (класна година).

Тема: «Читання – ось найкраще вчення»

(розмова – вікторина) 3 клас.

Цілі:

    розвивати патріотичне почуття стосовно рідної мови;

    вчити дітей любити книги та виховувати дбайливе ставлення до них;

    формувати навчально-мовні та мовні вміння та навички;

    закріплювати знання, отримані під час читання;

    розвивати мову, пам'ять, уяву та мислення;

    удосконалювати свою усну мову; розширювати кругозір учнів.

Обладнання:презентація, виставка книг, ілюстрації та слайди до літературних творів.

Хід заняття.

Вчитель: Хлопці, відгадайте загадку і ви дізнаєтеся, про що ми сьогодні з вами поговоримо

Без мови, а про все розповідає?

Без голови, а все знає,

Без ніг, а скрізь буває? (Книжка).

Вчитель: Молодці! Ми сьогодні поговоримо про книги та про те, чому читання – найкраще вчення.

Які ваші улюблені книги? (Відповіді учнів).

Вчитель: Проведемо вікторину «Хто багато читає, той багато знає», яка покаже ваші знання з літературних творів

1. У кого з казкових персонажів є пропелер на спині? (У Карлсона)

2. У якій казці посуд втік від господині? («Федорине горе»).

3. У кого в голові одні тирса? (Вінні Пух).

5. До кого йшла Еллі? (До чарівника Смарагдового міста).

6. Ім'я дівчинки з блакитним волоссям? (Мальвіна).

7. У якій казці жила маленька дівчинка, яка на ластівці відлетіла в країну ельфів? («Дюймовочка»).

8. Що знайшов Аладін? (Чарівну лампу).

9. Добрий лікар із казки К.Чуковського? (Айболіт).

10. Його улюблена фраза: «Хлопці, давайте жити дружно!» (Леопольд).

11. Хто такий М.М. Носів? (Письменник).

13. Умивальник хромоногий, всіх мочалок командир? (Мойдодир).

14. Людина дерев'яна, на землі і під водою шукає ключик золотий? (Буратіно).

15. Який дід рятував зайців? (Дід Мазай).

16. Скільки пелюсток було на квітці у дівчинки Жені? (Сім).

Вчитель:А знаєте, як з'явилася грамотність на Русі? Слов'янську абетку створили візантійські ченці Кирило та Мефодій, які жили у 9 столітті. На честь Кирила цю абетку назвали кирилицею.

Перші російські книги були рукописними та дуже дорогими. Листи книг виготовлялися з телячої шкіри. Книги прикрашалися невеликими витонченими картинками-мініатюрами. Першими літературними творами були літописи, а першими літописцями (тобто письменниками) є Митрополит Іларіон та чернець Нестор.

Вчитель:Книг багато, вони навчають нас, допомагають орієнтуватися у житті та навчанні.

Вчитель: Є таке прислів'я: читання – найкраще вчення Як ви її знаєте? (Відповіді учнів)

Вчитель:Казахський письменник Нурпеїсов якось сказав: Ну що я знав раніше? Своє село і на два дні кінського бігу навколо неї. А книжки відкрили мені світ». Книг дуже багато, і всі вони різні. Бувають історичні книги, вони розповідають нам про історію нашої країни, фантастичні книги, книги, які розповідають про природу, тварини. З якими книгами ви вже знайомі? (Учні розповідають, які книги вони принесли на класну годину і чому вибрали саме цю книгу).

Вчитель:Книга – це джерело знань, дзеркало життя та наш друг. І ми повинні дбайливо ставитись до цього джерела та друга. А чому треба берегти книгу? Як поводитися з книгою? (Відповіді учнів).

Зразкові варіанти відповідей :

Книги не можна рвати;

Вимити руки перед тим, як почати працювати з книгою;

Користуватися обкладинками для книг;

Не можна книжки кидати;

Користуватися закладками під час зупинок читання;

Чи не згинати книгу навпіл і не виривати сторінки;

Не малювати у книгах та не загинати сторінки;

Кожна книга має мати своє місце;

Якщо книга порвалася, заклеїти її.

Вчитель:Правильно, книжки треба берегти. За допомогою книг ми поринаємо в інший світ – світ фантазій, інтриг, знань, сміху та добра. Книги часто відкривають нам те, що ми не знаємо, про що навіть не підозрюємо: таємниці океану чи космосу, будову рослин, внутрішній світ людини та багато іншого. Книги розвивають нашу промову. Книги корисні та необхідні людині. Їх потрібно берегти, щоб більше людей змогло ними скористатися.

А ви знаєте, що картон та папір роблять із дерева? Якщо ми берегтимемо книги, то збережемо ліси та красу нашої планети.

Вчитель:Існує багато книг: підручники, словники, енциклопедії, довідники, художня література. До книги потрібно ставитися як до життя. Її треба читати на власні очі. Розглядати, вишукувати у ній точні знання. І йти від книги до книги. Ви йтимете по життю все далі і далі, а прочитані вами книги йтимуть разом із вами. Тому читати важливо, читати потрібно, читати цікаво!

Урок літератури у 5 класі

Тема:Читання – найкраще вчення.

Цілі:- познайомити дітей із підручником, з історією створення книги; - дати уявлення про те, як влаштовано книгу; - Розвивати допитливість, словниковий запас учнів.

Хід уроку

    Знайомство.

    Як розумієте слова А.С. Пушкіна «Читання – ось найкраще вчення»?

Відгадайте загадку:

Я все знаю, всіх навчаю,
А сама завжди мовчу.
Щоб зі мною подружитися,
Потрібно грамоті вчитися.
(Книга)

Чи згодні ви, що з книгою треба дружити? Книги – наші перші та надійні друзі. Вони йдуть із нами життям. Чи пам'ятаєте першу книгу, яку вам прочитали дорослі? А яку першу книгу ви прочитали самі? Ці книги та їхніх героїв ви пам'ятатимете завжди.

- «Книги - кораблі думки, що мандрівні хвилями часу і дбайливо несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління. (Френсіс Бекон.)

Як ви зрозуміли висловлювання «по хвилях часу», «дорогоцінний вантаж», «від покоління до покоління»?

Чи знаєте ви, коли і де з'явилися перші книги, якими вони були?

3. Єгипет батьківщина книги. Стародавній Єгипет тексти висікали на кам'яні плити. Потім давні народи робили книжки із глини. Вони видавлювали спеціальні значки гострою паличкою на плитках з м'якої глини. Потім глиняні таблички сушили чи обпалювали. З таких табличок складали книжки. Пізніше єгиптяни винайшли папірус. Папірус - річкова тростина з високим і товстим стовбуром. Зроблений з папірусу лист не можна було складати чи перегинати. Сторінки склеювалися в довжину і згорталися в сувої, довжина яких могла досягати кількох десятків метрів. Стародавню Грецію у місті Пергамі було придумано матеріал для письма. Названий він був пергаментом за найменуванням місця, де був винайдений. Пергамент виготовлений зі шкур молодих тварин – телят, кіз, овець, кроликів. Для виготовлення цього матеріалу шкіру тварин ретельно промивали та вимочували в золі, потім очищали від залишків вовни, жиру. Шкіру розтягували на рамах, вигладжували пемзою, сушили і обережно шкрабали, надавали їй рівну поверхню. Зі шкур виходив білий, тонкий надзвичайно міцний матеріал – пергамент. На ньому можна було писати з обох боків. Пергамент був дорожчий, ніж папірус, зате міцніший.

Древній Китай. Спочатку в Китаї перші книги писали на тонких бамбукових платівках, які нанизували на міцну мотузку. Пізніше китайці писали свої книги пензликом та тушшю на шовку. Китай вважається батьківщиною паперу. Саме в Китаї було винайдено папір. Бумагу створив китайський вчений на ім'я Цай Лунь. Він зробив клейку масу з бамбука та води, розкотив її в плоский лист і залишив цей лист сушитися на сонці. Секрет виготовлення паперу зберігали майже п'ять століть. Лише у 6 столітті про нього дізналися японці. У 751 році поблизу Самарканда арабам вдалося взяти в полон кількох китайських майстрів, які були змушені відкрити секрет виготовлення паперу. Так папір проник у Персію, далі в Аравію, звідки араби привезли їх у Європу 11 столітті.

Німеччині в 15 столітті, у невеликому місті Майнці, було створено перший друкарський верстат і випущено першу друковану книгу. Сучасний спосіб друкарства винайшов німець Йоганн Гуттенберг. За годину можна було надрукувати приблизно 16 сторінок книги. Гуттенберг складав слова, поєднуючи металеві літери – їх називають шрифтом.

У Росії її писали на бересті дерев. Берестяні книжки з'явилися на Русі в 9 столітті. Для виготовлення книг бересту кип'ятили, зішкрібували внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи потрібну форму. Пройшовши таку обробку, береста ставала еластичною, м'якою. Літери на бересті подряпувалися гострим залізним або кістяним стрижнем – писалом. Пізніше створювали книжки з паперу, але вони були рукописними, а чи не друкованими. Їх багато місяців переписували від руки особливі переписувачі – переписувачі. Рукописних книг було мало, і коштували вони дорого. Старі рукописні книги цінувалися на вагу золота. Щоб книги краще зберігалися, палітурки робилися з дерев'яних дощечок. Їх обтягували тонкою шкірою чи дорогою матерією. Першою рукописною книгою було Євангеліє.

І ось 1553 року в Москві була побудована перша друкарня, а першодрукарем став Іван Федоров. Перша російська друкована книга - "Апостол" - вийшла 1 березня 1564 року.

У наш час на створення книги йде набагато менше часу. Але кожна книга дорога, тому що несе масу корисної та цікавої інформації.

У багатьох містах земної кулі книгу піднесли на п'єдестал, створили її пам'ятники, тим самим увічнивши її на всі часи.

Росія. Санкт-Петербург. Книга на Університетській набережній.На ній висічені рядки Пушкіна "Люблю тебе, Петра творіння ..."

Росія. Київ. Композиція "Книга - джерело знань".

Пам'ятник книги в Сургут.

Туркменістан. Ашгабад. Пам'ятник книзі "Рухнаму".

Шарджа. Пам'ятник Корану.

Московська область. Пам'ятник Карамзіну та першим семи томам його історії.

4. А чи є у вас, хлопці, улюблені книги? Хто їхній автор? Як звати головного героя? Які книги ви прочитали влітку? Розкажіть, будь ласка, всьому класу про них? (Оповідання хлопців.)

5. Молодці! Ви прочитали цікаві твори, написані спеціально для Вас. А що ще можна прочитати в книгах, яку інформацію вони несуть до свого читача?

Література – ​​від «літера» (літера). Літери складаються в слова, в яких є сенс всього прочитаного.

У словнику С.І. Ожегова слово книга пояснюється як «твір друку у виглядіпереплетених листів папери з якимось текстом»,а в Тлумачному словнику В.І. Даля « книга - це пошиті в одинпалітурка аркуші паперу".

З чого складається будь-яка книга? Як аркуші паперу переплітаються між собою? Давайте уважно придивимося.

6. Перед нами книга. Перше, що ми бачимо, – це обкладинка. Вона буває м'якою, зробленою з паперу, твердою, з картону, тоді її називають палітуркою. За старих часів палітурки робилися зі шкіри, яка прикрашалася тісним малюнком із золотом. Для особливо цінних книг на палітурці зміцнювалися металеві застібки. У деяких книг поверх твердої палітурки надівається ще одна паперова обкладинка, на якій поміщено малюнок, написано назву книги, її автор. Це суперобкладинка.

Відкриємо книгу. Зліва – виворіт палітурки, праворуч – перша сторінка книги. Ці два листи, що утворюють розворот, називаються форзац. Такий самий форзац є і наприкінці книги. Іноді він білий, інколи ж на ньому зображений малюнок.

Перевернемо ще одну сторінку. Новий розворот. На лівій стороні – фронтиспис, на правій – титул (титульний лист). Фронтиспис – ілюстрація, що говорить про найголовніше, що є у книзі. На ньому може бути портрет письменника – автора книги. На титулі надруковано назву книги, прізвище автора, а внизу назву видавництва, місце, де книга була надрукована, та рік видання.

Для зручності поводження з книгою в кінці, рідше на початку, вміщено зміст (зміст) – покажчик заголовків видання.

7. Л.М. Толстой сказав: «Хороша книга - наче розмова з розумною людиною». Книга - співрозмовник, друг, порадник ... Для того, щоб книга розкрила всі свої секрети, її потрібно читати дуже уважно, перечитувати те, що залишилося незрозумілим. Хороший читач – перечитувач.

8. Підсумок уроку. Домашнє завдання:

Підбери прислів'я та приказки про книгу, читання.

Що було вам цікавим?

Що ви дізналися нового?

Я бажаю вам бути активними читачами, цінувати книги, дбайливо ставитися до них. Дякую всім за роботу на уроці.

Найкраще Вчення

Біля одного шанованого вчителя зібралося багато учнів. Заняття йшли успішно, але потім пройшла чутка, що у віддаленому місті з'явився інший вчитель. Така інформація поступово оселила в учнях сумнів, роздвоєння мислення, знесилила їхню увагу і позбавила успішності.

Одного разу вчитель сказав: «Піду в гори, ви ж тим часом укріпитеся в засвоєнні Вчення», Учитель пішов. Але через короткий термін несподівано учнів було відвідано новим учителем, якому дуже зраділи. Нарешті, один учень, бажаючи сказати приємне новому вчителю, вигукнув: «Наскільки твоє Вчення чудовіше і зрозуміліше колишнього!»

Тоді новий вчитель зняв тюрбан, розкрив одяг, змінив вираз обличчя, і всі учні впізнали свого першого вчителя. Вони прийшли у велике замішання і шепотіли: «Навіщо змінив ти вигляд?»

Він же сказав їм: «Хотіли мати нового вчителя та чудове вчення, я допоміг вам у цьому».

З книги Мова та релігія. Лекції з філології та історії релігій автора Мечківська Ніна Борисівна

37. Кращий час для чаклунства Одна з комунікативних надзавдань змовних текстів (і насамперед їх зачинів) полягає в тому, щоб передати (створити) за допомогою слова таємничу, свідомо нереалістичну, тривожну і хиткі, як досвітній туман, атмосферу

З книги Мухтасар «Сахіх» (збірка Хадіс) автора аль-Бухарі

Глава 1470 Зміна імені на краще. 1959 (6192). Передають зі слів Абу Хурайри, нехай буде задоволений ним Аллах, що спочатку Зайнаб звали Барра, і (люди стали) говорити: «Вона (начебто) сама себе вихваляє», після чого посланник Аллаха, нехай благословить його Аллах і

З книги Притчі людства автора Лавський Віктор Володимирович

Все - краще Коли Бандзан йшов по ринку, він почув розмову між покупцем і м'ясником. - Дай мені найкращий шматок м'яса, - сказав покупець. шматок м'яса, який був би найкращим?

З книги За лаштунками Сторожової Вежі автора Рід Девід

Глава 28: Щось найкраще Церковний уряд не має бути тоталітарним. Хоча Свідки Єгови і стверджують, що структура їхньої організації запозичена з Писання, інші християнські групи переконані, що Біблія допускає набагато більшу свободу.

З книги Духовний світ автора Дяченко Григорій Михайлович

В. Найкращий доказ буття Божого. З досвідчених доказів буття Божого найсильнішим є свідомість у собі Божої дії, коли людина веде богоподібне життя. Хто живе благочестиво, згідно з волею верховної Істоти, той через спілкування свого розуму, серця і волі з

З книги Настільна книга з теології. Біблійний коментар АСД Том 12 автора Церква християн адвентистів сьомого дня

2. Найкраще святилище а. Небесне святилище у Посланні до Євреїв. Автор Послання до Євреїв дотримується такої послідовності результату: спокутування, заповіт та святилище. Святилище нового завіту чудовіше, бо воно небесне (Євр. 8:1, 2; 9:24). У цьому випадку автор Послання

З книги Слова про виховання дітей автора Кавсокалівіт Порфирій

3. Найкраще священство Головна звістка Послання до Євреїв полягає в наступному: «Ми маємо такого Первосвященика, Який осів православний престол величі на небесах» (8:1). З самого початку Послання оголошується про священиче служіння Христа (1:3); про це служіння йдеться

З книги Тлумачна Біблія. Том 5 автора Лопухін Олександр

Святість батьків -

Із книги Ісус. Людина, яка стала богом автора Пагола Хосе Антоніо

15. Найкраще в житті 15. І похвалив я веселощі; тому що немає кращого для людини під сонцем, як є, пити і веселитися: це супроводжує його в працях у дні життя його, які дав йому Бог під сонцем. 16. Коли я обернув моє серце на те, щоб осягнути мудрість і оглянути

З книги Повчання автора Кавсокалівіт Порфирій

Найкраще прийде Царство Боже настало і Його сила вже діє, але її прояв у Галілеї незначний. Те, чого очікує народ Ізраїлю і сам Ісус наприкінці часів, є чимось більшим. Царство Боже вже прокладає собі шлях, але його рятівна сила виявляється лише

Із книги Іліотропіон, або Свідчення з Божественною Волею автора (Максимович) Іоанн Тобольський

Найкраще місіонерство – менше слів! Будемо ревнителями (зілотіс)! - вигукнув Старець Порфирій. - Ревнитель (зілотіс) - це той, хто від щирого серця любить Христа і в ім'я Його служить людині. Любов до Бога та людей – це нерозлучна парочка. Гаряче бажання (патос),

З книги Том - Маленький Місіонер автора Хайнер Вольфганг

Треба все краще спрямовувати до Бога Нарешті людська воля, щоб бути їй сприятливою Богу, має бути доброплодною.

З книги Том V. Книга 1. Морально-аскетичні твори автора Студит Феодор

Найкраща протидія злу Розорення, що відбуваються, і різноманітні лиха бувають попускаемими Богом. Це відкривається з наступного порівняння та з окремого розгляду кожного виду цих лих. Дуже добре всім відомо, що жодна держава не відверне

З книги Біблія без цензури Ключ до найзагадковіших текстів Старого Завіту автора Томпсон Алден

Моє найкраще переживання – Гено, – покликав Юрген, – нам треба поспішити. - Не бійся, адже ми вже майже прийшли, - заспокоїв його Гено. Міцно тримаючи під пахвами ранці з книгами, обидва дванадцятирічні.

З книги автора

Душа і плоть – найкраще і гірше 12. Високо цінуючи і утримування, з яким разом виріс і яке переважно шанував, як працівника і керівника в чеснотах, дивний [Феодор] дуже розсудливо, як, можливо, і не висловиш, ставився до нього: не думаючи про

З книги автора

«Найкраще» одкровення? На початку глави я говорив про те, що Старий Завіт часто протиставляють Новому Завіту. І між ними справді є великі відмінності, тому нам не слід їх ігнорувати, бо той факт, що Бог вибрав такі різні способи відкрити нам себе,

Читання - ось найкраще вчення

Читання - ось найкраще вчення
З листа (від 21 липня 1822 р.) А. С. Пушкіна (1799-1837) до брата. Леву Сергійовичу. Воно було частково опубліковано 1855 р., повністю - 1858 р.
В оригіналі: «... Тобі скажуть: вчись, служба не пропаде. А я тобі кажу: служи - вчення не пропаде... Читання - ось найкраще вчення - знаю, що тепер не те у тебе на думці, але все на краще».

Енциклопедичний словник крилатих слів та виразів. - М: «Локид-Прес». Вадим Сєров. 2003 .


Дивитись що таке "Читання - ось найкраще вчення" в інших словниках:

    Цитат із листа А.С. Пушкіна до брата від 21 липня 1822 р., опублікованого у витримках 1855 р.; повністю – 1858 р. Словник крилатих слів. Plutex. 2004 … Словник крилатих слів та виразів

    Читання - ось найкраще вчення- крила. сл. Цитат з листа А. С. Пушкіна до брата від 21 липня 1822, опублікованого у витримках в 1855; повністю в 1858 р. Універсальний додатковий практичний тлумачний словник І. Мостицького

    - - Народився 26 травня 1799 р. в Москві, на Німецькій вулиці в будинку Скворцова; помер 29 січня 1837 р. у Петербурзі. З боку батька Пушкін належав до старовинного дворянського роду, що відбувався, за оповіддю родоводів, від вихідця з ...

    - (1799-1837 рр.) поет і письменник, основоположник нової російської літератури, творець російської літературної мови Ах, обдурити мене не важко! Я сам обманюватися радий! Хвороба кохання невиліковна. Бути славним добре, Спокійним краще вдвічі. Зведена енциклопедія афоризмів

    Пушкін А. С. Пушкін. Пушкін історія російської літератури. Пушкінознавство. Бібліографія. ПУШКІН Олександр Сергійович (1799-1837) найбільший російський поет. Р. 6 червня (за ст. стилю 26 травня) 1799. Сім'я П. походила з поступово збіднілого старого. Літературна енциклопедія

    — відомий поет. ?. ДИТИНСТВО (1783-1797) Рік народження Жуковського визначається його біографами по-різному. Однак, незважаючи на свідчення П. А. Плетньова та Я. К. Грота, що вказують на народження Ж. у 1784 р., треба вважати, як і сам Ж.… … Велика біографічна енциклопедія

    Історія російської літератури для зручності огляду основних явищ її розвитку можна розділити втричі періоду: I від перших пам'яток до татарського ярма; II остаточно XVII століття; ІІІ до нашого часу. Насправді ці періоди різко не... Енциклопедичний словник Ф.А. Брокгауза та І.А. Єфрона

    - - Син Гавриїла Івановича Ч., публіцист і критик; рід. 12-го липня 1828 р. у Саратові. Обдарований від природи відмінними здібностями, єдиний син своїх батьків, Н. Г. був предметом посилених турбот та піклування всієї родини. Хоча й… … Велика біографічна енциклопедія

    Російський історик, юрист, філософ, публіцист та громадський діяч, нар. 4 листопада 1818 р. у Петербурзі, пом. там-таки 3 травня 1885 р. виходячи зі старовинного російського дворянського роду, початком своїм висхідного до ХVII ст., К. Д. Кавелін належав ... ... Велика біографічна енциклопедія

    — народився 30 травня 1811 року в нещодавно приєднаному до Росії Свеаборзі, де його батько Григорій Никифорович служив молодшим лікарем флотського екіпажу. Прізвище своє Григорій Никифорович отримав при вступі до семінарії від свого навчального. Велика біографічна енциклопедія

Книги

  • Казки Пушкін, Пушкін А.. У кожного віку свій Пушкін. Для маленьких читачів – це казки. Кожен рядок у них зберігає частинку душі поета і, слухаючи їх, діти змалку вчаться відрізняти чисте і добре від дрібного…
  • А. С. Пушкін. Казки (аудіокнига MP3), А. С. Пушкін. Кожен вік свій Пушкін. Для маленьких читачів – це казки. Кожен рядок у них зберігає частинку душі поета і, слухаючи їх, діти змалку вчаться відрізняти чисте і добре від дрібного…

Цілі та завдання уроку:

Освітні:

  • повторити тему «Усна народна творчість. Прислів'я та приказки";
  • сприяти засвоєнню та поглибленню знань учнів з давньоруської літератури;
  • дати поняття про літопис та літописання на Русі;

Розвиваючі:

  • підвищувати творчу активність учнів, розвивати інтерес до вивчення давньоруських літописів;
  • удосконалювати граматичний лад мови, збагачувати словниковий запас мови учнів.

Виховні:виховання усвідомленої потреби у знаннях, що містяться в книгах, чуйності та уважності до слова, любові до читання.

Тип уроку:Урок вивчення нового матеріалу.

Місце цього уроку у темі:Перший урок у цій темі.

Метод:Комбінований, інтегрований із використанням комп'ютерних технологій.

Обладнання:

  • комп'ютер;
  • мультимедійна апаратура;
  • презентація уроку<Додаток 1>
  • малюнки, ілюстрації;
  • виставка книг «Книга у твоєму житті»:
  1. Андрєєв О.А., Хромов Л.М. Вчіться швидко читати. Книжка для учнів старших класів. - М.: Просвітництво, 1991.
  2. Граник Г.Г., Бондаренко С.М. Коли книга вчить. - М.: Педагогіка, 1991.
  3. Дацкевич У. Як роблять книгу. - М.: Дитяча література, 1987.
  4. Лінкова І.Я. Ти й твоя книга. Книжка для читання. - М.: Просвітництво, 1981.
  5. Ніколаєва Л.А. Вчіться бути читачем. Старшокласнику про культуру роботи з науковою та науково-популярною книгою. - М.: Просвітництво, 1982.
  6. Немирівський Є.П. Подорож до витоків російського друкарства. Книжка для учнів. - М.: Просвітництво, 1991.
  7. Смирнов-Сокольський Нік. Розповіді про книги. - М.: Книга, 1977.
  8. Павлов І. Про твою книгу. - Л.: Дитяча література, 1991.
  9. Тімаєв Р. Живи, книга! Практичні поради щодо того, як продовжити життя книги. - М.: Молода гвардія, 1978.
  10. Чирва А. Книга у твоїх руках. Книжка для учнів. - М.: Просвітництво, 1985.
  11. Цюрупа Е. Чи вмієш читати? Книга про книги та людей, які їх написали. - М.: Радянська Росія, 1967.

Хід уроку

I. Організаційний момент.Слайд 1

1. Повідомлення теми уроку та постановка задачі. Слайд 2

Вчитель.«Читання – ось найкраще вчення». Так називається наш урок літератури, а епіграфом до нього стане прислів'я: "Книга - маленьке віконце, через нього весь світ видно".

Що таке прислів'я? (короткий мудрий вислів, що містить закінчену думку).

Які прислів'я про книгу ви знаєте?

2. Перевірка домашнього завдання (учні зачитують прислів'я).

З книгою жити – повік не тужити.
Одна книга тисячі людей навчає.
Будинок без книги – день без сонця.
З струмка - річка, з книг - знання.
Книга – найкращий друг.<Слайд3>

ІІ. Створення проблемної ситуації.

Вчитель.Згадаймо тему нашого уроку: «Читання – ось найкраще вчення». Чи можна назвати цей вислів прислів'ям? Це слова Пушкіна, який усе своє життя присвятив книгам. Про значення книжки та її роль життя людини говорили багато російські поети і письменники, зокрема і Паустовський. Слайд 4.

Про користь «вчення книжкового» міркували люди за всіх часів, відколи навчилися читати. Як ви вважаєте, коли могла бути вимовлена ​​наступна фраза?<Слайд 5> « …Велика адже буває користь від вчення книжкового… Адже це річки, що напоюють Всесвіт, це джерела мудрості… ними ми в печалі втішаємося…» ( З «Повісті минулих літ»)

Фронтальне опитування:

Назвіть столицю Стародавньої Русі? (Київ)

За якого князя Київ став культурним центром Стародавньої Русі? (Ярослав Мудрий)

В якому столітті почалося літописання на Русі? (у ХI столітті)

Що таке літопис? (Опис подій за роками)

Хто був першим російським літописцем? (києво-печерський чернець Нікон, у 1073 р. склав літопис, його працю продовжили інші; у 1113 році чернець Києво-Печерської лаври Нестор склав «Повість временних літ»; до нас дійшла перероблена, переписана ченцем Видубецького монастиря Сильвестром).

ІІІ. Пояснення нової теми.

Розповідь про російське літописання. Слайд 6.

Робота з ілюстраціями «Сильвестр, чернець Видубецького монастиря, пише літопис» (стор. 56 підручника «Література» 6 кл.) та репродукція картини художника ХIХ століття В.Васнєцова «Нестор-літописець» (форзац підручника).

Вчитель.Твори давньоруського мистецтва – ікони, книжкові мініатюри – відрізнялися від картин та малюнків художників нашого часу. Порівняємо давньоруську мініатюру «Сильвестр, чернець Видубецького монастиря, пише літопис» (стор. 56) та репродукцію картини художника ХIХ століття В.Васнєцова «Нестор-літописець» (форзац). Тема одна, але зображення ченця-літописця різне.

Васнєцовзображує те, що ми побачили б, якби увійшли до келії ченця-літописця. Тяжкі склепіння монастирської будівлі, кам'яні плити підлоги, на них товсті книги. Перед похилим столиком сидить старець і пише гусячим пером у книзі. Він весь заглиблений у роботу. Детально виписані деталі одягу, столик та все, що знаходиться на ньому. Позаду літописця – вікно, крізь яке видно далекі поля, місто з храмами, небо, хмари.

Вдивимось у давньоруську мініатюру. Це келія? Чому ж вона зовні монастиря? Чому столик – десь позаду літописця? Чому літописець не пише, а ніби вслухається у щось?

Перед давньоруським художникомстоять особливі завдання: не сфотографувати побачене, а вказати, що за видимим світом є світ невидимий. Літописець не просто записує життєві факти, а виконує Божу волю, передає людям Вищу правду.

Тому-то він і прислухається до Слова істини, що доноситься з неба. У лівому верхньому кутку мініатюри ми бачимо це Небо, від якого простяглися промені до вуха літописця, а його поза та вираз обличчя сповнені глибокої благоговійної уваги. На свитку, який ніби ширяє в повітрі, написано: «Спочатку було Слово» – так починається Євангеліє від Івана.

Предмети зображені лише у тому, щоб указати на головне (немає правдоподібного і точного виписування деталей). У центрі – постать літописця, а решта розташовано навколо нього, щоб вказати: перед нами літописець. Столик із двома чорнильницями (чорне та червоне чорнило), складаний ніж (лагодити пір'я), стілець та підніжжя (робоче місце літописця) – все позначено точно, хоча й розташоване незвичайно. Монастирська будівля позаду, як поза стінами – вказати, що літопис пишеться в монастирі: ось цей чернець.

Як же писали перші книжки? Як ставилися до книг у Стародавній Русі? Послухаймо ваших однокласників.

IV. Повідомлення учнів.

червоний рядок(Читає учень). Слайд 7.

Писемність на Русі виникла кінці Х століття. Тоді книжки писали від руки.

Слова у книзі не відокремлювалися один від одного. Коли переписувач хотів відокремити одну частину від іншої, він робив відступ від лівого краю сторінки. На місці відступу він малював червоним рядком або кількома фарбами першу букву. Він робив її набагато більше, ніж решта.

Рядок з відступом, на якому писар малював початкову літеру, отримав назву червоного рядка.

У ХVI столітті на Русі з'явилося друкарство. У книгах продовжували робити відступи виділення нової думки, але початкову букву не розмальовували. Однак, як і раніше, рядок з відступом називали червоним рядком. Пізніше з'явилося і слово «абзац», яким стали означати і відступ, і частину тексту.

Книгодрукування(Читає учень). <Слайд 8>

Винахід друкарства – один із дивовижних творінь людського розуму. Століття не пощадили багатьох сучасників, що здавалися неперевершеними винаходів, основні ж принципи друкарства залишаються незмінними протягом століть.

Звичайно, сучасні ротаційні машини незрівнянні з першодрукарським верстатом Йоганна Гутенберга, який нагадував прес для віджимання винограду. Але основи друкарства – пунсоні матриця, рухомі літери, друкована форма та книжковий блок – збереглися.

Книжка є і буде основою духовного життя народу. Чорні відбитки літер на білому папері, листи, зібрані в книгу, – найкраще універсальне сховище думки, що надихає джерело нових ідей.

Першодрукар Іван Федоров(Читає учень). <Слайд 9>

У центрі Москви стоїть пам'ятник: людина середніх років, одягнена у довгий каптан, тримає в руках щойно надрукований аркуш майбутньої книги. Це пам'ятник Івану Федорову. За що йому поставлено пам'ятник у столиці нашої Батьківщини?

Перенесемося у ХVI століття. На той час у Росії ще не вміли друкувати книги. Їх багато місяців переписували від руки особливі переписувачі – переписувачі. Рукописних книг було мало, і коштували вони дорого.

І ось 1553 року в Москві була побудована перша друкарня, а першодрукарем став Іван Федоров.

Шрифт друкованих книжок Івана Федорова був схожий на літери рукописних книжок. Першу літеру глави він вирізняв червоною фарбою. Скільки червоних букв, стільки розділів у книзі. Початок глави Іван Федоров прикрашав чудовими заставками-орнаментами.

Чимало книг надрукував за своє життя Іван Федоров.

V. Бібліотекар<Слайд10>

У XVI столітті після виникнення друкарства та появи першої друкованої книги Івана Федорова в Росії було випущено до кінця століття не більше 50 найменувань книг, у XVII столітті – близько 1000, у XVIII – до 500 тисяч найменувань.

Кожен 4-й екземпляр книг, що випускаються тепер у всьому світі, – це книга, видана нашій країні. Світ знань і духовних багатств широко розкрився всім.

Поет А.Блок зауважив: «Книга – велика річ, доки людина вміє нею користуватися». Користуватися книгою – означає знати, з чого вона складається. Кожен навчальний рік на першому уроці ви знайомитеся з підручником та згадуєте основні елементи книги. Подивіться уважно на екран. Чи всі слова вам знайомі? <Слайд 11>

VI. Вчитель. Словникова робота.

Фронтиспис<Слайд 12>. Походить від двох латинських слів frontis - "лоб" і аspiecio - "дивитися" - малюнок, що відображає головну ідею або найбільш характерні моменти змісту книги і вміщений на одному розвороті (поряд) з титульним листом.

VII. Бібліотекар.

Книга, за словами М.Горького, «найскладніше і найбільше диво з усіх чудес, створених людством». І підтвердженням цих слів стане цікава сторінка нашого уроку.

1. Чи знаєте ви? Книжка – велетень.<Слайд 13>. Книжка висотою на два поверхи. Скажете, таких книг не буває. І помилитеся! Такі книжки є! Деякі з них перебувають у Монголії. В одній із таких книг налічується 236 томів. Книги ці створені у давнину. На той час майстрам-майстрам доводилося текст кожної сторінки повністю вирізати на дерев'яній дошці. Стільки ж праці вкладалося в ілюстрації, які досі дивують нас тонкістю малюнка та багатством колориту.

2. Це цікаво! "Від дошки до дошки".<Слайд 14>, Старі рукописні книги цінувалися на вагу золота. Щоб вони краще зберігалися і щоб ними було зручніше користуватися, палітурки робилися з дерев'яних дощечок. Їх обтягували тонкою шкірою чи дорогою матерією. Зберігся вираз «від дошки до дошки». Воно нагадує про ці дощечки і означає «прочитати книгу від початку остаточно».

3. Є над чим подумати. Символ добробуту нашого народу. <Слайд 15>. У Стародавній Русі книги писали гусячими, лебедячими, павичами пір'ям. Обкладинки робили із дощечок, обтягнутих шкірою. І прикрашали коштовним камінням, золотими та срібними застібками. Така книга коштувала величезних грошей. Одну книгу можна було обміняти на табун коней, на цілу череду корів. Отже, символом добробуту у Стародавній Русі була книга. А у ХХ столітті? 60-ті роки. - Телевізор; 70-ті рр. - магнітофон; 80-ті роки. - Відео; початок 90-х років. - Комп'ютер; початок ХХІ ст. - Інтернет . За чим же буде Майбутнє? Чи буде в ньому місце для книги?

VII. Вчитель.

Ви вже знаєте, що в рамках підготовки до проведення Всеросійської акції «Відкритий урок читання» серед учнів 5-11-х класів та батьків у гімназії проводилося опитування на тему «Чи може комп'ютер замінити книгу?» Загальні підсумки зі школи ще не підведені. Я ознайомлю вас із результатами анкетування нашого класу та зачитаю найцікавіші висловлювання ваших батьків.

Чи може комп'ютер замінити книгу?

З висловлювань батьків: «Читати книгу цікавіше, але коли потрібно щось дізнатися або отримати якусь інформацію, з комп'ютером це можна зробити швидше та легше» (мама Аліни С.); «Книжка – це щось живе, а комп'ютер – це екран, який випромінює. Його не можна довго читати. Це штучний лист» (мама Лілії М.); «У комп'ютері можна знайти будь-яку інформацію та різні тексти книг, але читати приємніше та цікавіше, тримаючи книгу в руках» (мама Ельвіри Ф.); «Завдяки книзі, ми стаємо освіченішими, мудрішими, краще розуміємо навколишній світ» (мама Ельміри Г.).

VIII. Бібліотекар. Огляд книжкової виставки: «Книга у твоєму житті»

ІХ. Вчитель.

Звернімо увагу ще на один епіграф до нашого уроку.

Книга – вчитель, книга – наставниця,
Книга – близький товариш та друг.
Розум, як струмок, висихає і стариться,
Якщо ти випустиш книжку із рук. (В.Боків)

«Велика є користь від вчення книжкового…» Який правий був древній літописець! Оживають під його пером у «Повісті минулих літ» події та люди Стародавньої Русі. Прочитаємо і ми уривки із цієї книги.



Останні матеріали розділу:

Список відомих масонів Закордонні знамениті масони
Список відомих масонів Закордонні знамениті масони

Присвячується пам'яті митрополита Санкт-Петербурзького та Ладозького Іоанна (Сничева), який благословив мою працю з вивчення підривної антиросійської...

Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету
Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету

25 Московських коледжів увійшли до рейтингу "Топ-100" найкращих освітніх організацій Росії. Дослідження проводилося міжнародною організацією...

Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»
Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»

Вже довгий час серед чоловіків ходить закон: якщо назвати його таким можна, цього не може знати ніхто, чому ж вони не стримують свої обіцянки. По...