Диктанти з російської на тему весна (5 клас). Матеріал на тему: Контрольні диктанти з російської мови

Російська мова 4 клас

Тема урока:диктант «Весна у лісі».

Вигляд уроку:диктант із граматичним завданням.

Мета уроку:перевірити знання, вміння та навички на тему «Дієслово».

Завдання:

Освітні: оформляти письмовий текст відповідно до правил листа; перевірити вміння виявляти орфограми у тексті; писати слова з урахуванням вивчених правил.

Корекційно-розвиваючі: спонукати самостійно-розумну роботу учнів; розвивати вміння аналізувати та класифікувати, робити самостійні висновки, знаходити помилки, аналізувати свою роботу; розвивати увагу та пам'ять учня; розвивати вміння слухати вчителі.

Виховні: виховувати культуру навчальної праці

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Робота на тему уроку:

Вона приходить з ласкою
І зі своєю казкою.
Чарівною паличкою
Змахне,
У лісі проліск
Розквітне.

Хто скаже, хто знає,
коли буває?

Знайомство із диктантом.

Сьогодні ми писатимемо диктант «Весна в лісі». Слухайте його.

Контрольний диктант

Весна у лісі

Прийшла весна. Яскраво світить весняне сонце. На лісовій галявині тане сніг. З гірки дорогою побіг струмок. Він наповнив до країв глибоку калюжу і перелився через край. Спустіли зимові квартири у старому пні. Прокинулася, вибралася з норки ящірка. Виліз їжак. Він помився, почистився, побіг галявою шукати їжу. ( Фізкультхвилинка для очей.)Ожив під теплим сонечком величезний лісовий будинок - мурашник. З раннього ранку клопочуться мурахи. Вони несуть то травинку, то соснову голку. Підлетіли до старого пня птаха. Суху травинку вони поклали в ямку біля пня.

(За Г.Скребицьким)

Розбір орфограм.

У тексті зустрічаються такі слова, у яких слід згадати орфограми:

Весняне, сонце, галявина, їжак, ожив, мурахи, раннього, травинка.

На дошці я виписала слова довідок, зверніть на них увагу при написанні тексту:

Поклали, величезний, мурашник.

Перш ніж почати писати диктант, назвіть мені правила написання речень у тексті.

1.Початок речення пишемо з великої літери.

2.Всі слова пишемо окремо.

3.Наприкінці пропозиції ставиться крапка.

Якщо раптом припустилися помилки, як виправлятимемо?

Акуратно простим олівцем, накреслюємо однією рисою.

Диктант. (діти пишуть під диктовку ).

Перевірка тексту.

Фізкультхвилинка з рухом.

Грамматичне завдання.

    Виконай синтаксичний розбір.

1 варіант

Друга пропозиція

2 варіант

Третя пропозиція

    Познач частину мови в цих реченнях.

    Перетвори невизначену форму дієслова в тимчасові форми минулого, сьогодення та майбутнього часу.

1 варіант

2 варіант

Малювати

    Спиши, встав, де треба Ь. Познач дієслівні суфікси.

1 варіант

Не треба засмучуватись.

Швидко збирають…ся.

2 варіант

Треба добивати..ся.

Швидко збирає..ся.

    Визнач час, обличчя, число дієслів за зразком:

(Що робить?) Думає – наст. вр., 3 арк., од.ч.

1 варіант

Допоможемо, читаєш.

2 варіант

Садить, засвистіть.

III. Підбиття підсумків уроку

Наприкінці III чверті 7-і класи вивчили розділи морфології "Прислівник", "Слова категорії стану", "Прийменник". У 8-х класах перевіряються вміння щодо синтаксису простої пропозиції: однорідні члени, неоднорідні визначення, відокремлені визначення, додатки, обставини, порівняльні звороти.

3 чверті

7 клас

ЛИСЕНЯ

Контора Чорноморського заповідника перебувала у селищі Гола Пристань. Місце це, як виявилося згодом, було осередком багатьох життів.

З ближньої гілки, розважливо нахиливши голову, мене розглядав шпак 4 . У калюжі порались і цмокали крякові каченята. Таз із водою належав нутрії, а ящик у кімнаті - лисенку, що з'явився нещодавно.

Співробітник заповідника, у кімнаті якого мене поселили, зібрав у себе численну звірину. Це були або дитинчата, що втратили батьків і врятовані від повені, або підранки, знайдені в очереті 4 .

Вночі в шухляді заплакав лисеня. Він кричав тонким щенячим голосом, поки я не взяв його на руки. Він затих, притулившись 3 до мого боку. Я лежав не рухаючись, боячись розбудити сусіда. І заснули два мандрівники: відряджений з Москви і привезений з морського острова лисеня.

(118 слів.)

Граматичне завдання

1. Виконайте морфологічний аналіз: притиснувшись (1 варіант); нахиливши (2 варіант).

2. Випишіть з тексту 3 приклади різних службових слів та охарактеризуйте їх: з 1 та 3 абзацу (1 варіант); з 2 та 4 абзацу (2 варіант).

З ближньої гілки, розважливо нахиливши голову, мене розглядав шпак 4 . (1 варіант);

Це були або дитинчата, що втратили батьків і врятовані від повені, або підранки, знайдені в очереті 4 . (2 варіант).

Контрольний диктант із граматичним завданням за підсумками 3 чверті

7 клас

ПОВОДЖДЯ

Дерева, немов чогось чекаючи 3 , стоять до пояса в холодному розливі. Прокинулися, але ще не оговталися жаби. Не можуть їх вивести з заціпеніння навіть перші метелики, що сідають поруч - лимонниці і кропивниці. Повітря настільки зрозуміле, що у фіолетовому рідколісі метеликів видно чи не за сотню кроків.

Широко, вільно течуть весняні води, заливаючи заплави річок і луки 4 . Для багатьох тварин весняна повінь - справжня біда. Відрізані від суші на незатоплених ділянках шукають порятунку кабани, лосі, лисиці, зайці. Під час смертельної небезпеки звірів поєднує одне прагнення – не потонути.

Сонячного безвітряного ранку на ношах із закритими льотками виносять на пасіку перші вулики. Розташувавши бджолині містечка на постійних місцях, льотки відкривають. Покружлявши 3 над вуликом і запам'ятавши місце, комахи-трудівниці вирушають за пилком і водою 4 .

(За А. Калецьким.)

(119 слів.)

Граматичне завдання

1. Виконайте морфологічний аналіз: чекаючи (1 варіант); покружляючи (2 варіант).

2. Випишіть із тексту 3 різних службових слова та охарактеризуйтеїх: з 1 абзацу (1 варіант); із 2-3 абзацу (2 варіант).

3. Зробіть синтаксичний аналіз:

Широко, вільно течуть весняні води, заливаючи заплави річок і луки 4 . (1варіант);

Покружлявши 3 над вуликом і запам'ятавши місце, комахи-трудівниці вирушають за пилком і водою 4 . (2 варіант).

Контрольний диктант із граматичним завданням за підсумками 3 чверті

7 клас

ПТАХИ ВЕСНІ

У місті весняний настрій шумно висловлюють зграї горобців. По дорогах вздовж канав, наповнених водою, бігає по землі біла трясогузка, смикаючи 3 довгим хвостиком 4 .

Над луками під сяючим куполом неба, відбитим у тисячах калюж і озер, задзвеніли трелі жайворонків, що переливаються. Вони гасають у яскравому весняному небі, то наближаючись 3 один до одного, то розлітаючись у різні боки 4 . Ось один із птахів падає вниз, і його розправлені крила здаються прозорими. На мить жайворонок завмирає в повітрі, а потім круто злітає вгору. Птахи ганяються один за одним, піднімаючись так високо, що знизу їх зовсім не видно.

У лісі також співають синиці, пищухи, поповзні та зяблики. Голоси звучать виразно і легко сприймаються кожен окремо. Самці співають по черзі, ніби перегукуючись між собою та відлякуючи конкурентів.

(121 слово.)

Граматичне завдання

1. Виконайте морфологічний аналіз: посмикуючи (1 варіант); наближаючись (2 варіант).

2. Випишіть з тексту 3 приклади різних службових слів та охарактеризуйте їх: з 1 та 3 абзацу (1 варіант); з 2 абзацу (2 варіант).

3. Зробіть синтаксичний аналіз:

По дорогах вздовж канав, наповнених водою, бігає по землі біла трясогузка, смикаючи 3 довгим хвостиком 4 . (1 варіант);

Про ні носяться в яскравому весняному небі, то наближаючись один до одного, то розлітаючись в різні боки 4 . (2 варіант).

за підсумками 3 чверті

8 клас

Сороча шата

Березневий полудень. Світлоносний синь теплого неба. Невимовне дзюрчання кристально чистих струмочків. Синичий передзвон у прибережному гаю. Звідти ж долинає барабанний дріб дятла і тихий цвірінь начебто чогось сорок. Можливо їм хтось загрожує? Вони будують нове, схоже на волохату кулю прутяне гніздо 4 . А там, де воно споруджується, зайве шуміти не належить.

Години півтори дружної старанної роботи. Потім відпочинок. Сороче подружжя сідає на верхівку сусідньої тополі і обережно озирає навколишні луки, лісові куртини і річку, що вже набухає талою водою. Тихо.

І раптом унизу, в кущах лозняку й черемшника, злодійкувато промайнула чиясь гострокрила тінь. Яструб-тетерів'ятник! Один із найзухваліших розбійників у пташиному царстві. І подружжя білобоких сорок із тополі ніби вітром здуло. Особливо не відрізняючись швидкістю польоту, вони в страху зчинили відчайдушний крик. І, часто-густо махаючи крилами, немов борсаючись у повітрі, важко, повільно подалися в ліс за річечку.

(За П. Стефаровим.)

(137 слів.)

Граматичне завдання

1 варіант – Вони будують нове, схоже на волохату кулю прутяне гніздо 4 .

2 варіант - Сороча подружжя сідає на верхівку сусідньої тополі і сторожко озирає навколишні луки, лісові куртини і річку, що вже набухає талою водою 4 .

Контрольний диктант із граматичним завданнямза підсумками 3 чверті

8 клас

І У МУРАВ'Я Є СЛАБОСТІ

Рано-вранці. Ми з дідом Федором вирушаємо у весняний ще прозорий ліс. Старий, легко одягнений, високий, сивий, бадьоро крокував попереду і акуратно розсував на шляху гілки 4 . Від набряклих бруньок, смоли, розтопленої сонцем на соснах, пахло міцним лісовим настоєм, що бадьорить 4 .

Підійшовши до величезної мурашиної гірки, дід прицмокнув, зупинився, дістав із сумки бінокль, сів на пеньок біля мурашника і почав спостерігати.

А чи знаєш, онук, що у цих мурашок, таких сміливих і дружних, виявляється, є дуже підступний ворог? - спитав дід.

З цим плюгавеньким жучиком нічого вдіяти не можна. Пробравшись у мурашник і зустрівшись із грізними охоронцями, не входить у бій, а перевертається, хитрюга отакий, на спину і лежить, ніби неживий.

Ротозеї, почувши солодке, забувши про службу, злизують крапельки і... просто на посту засинають. Після цього жучок пробирається у схованки та безкарно поїдає мурашині личинки. От і виходить, що не скрізь сила перемагає.

(По А. Дорохову.)

(139 слів.)

Граматичне завдання

1. Визначте тип односкладових простих речень, у тому числі у складі складних.

2. Зробіть синтаксичний аналіз пропозиції:

1 варіант - Старий, легко одягнений, високий, сивий, бадьоро крокував попереду і акуратно розсував на шляху гілки 4 .

2 варіант - Від набряклих бруньок, смоли, розтопленої сонцем на соснах, пахло міцним лісовим настоєм, що бадьорить 4 .

3. Випишіть різні типи ускладнень тексту.

Контрольний диктант із граматичним завданнямза підсумками 3 чверті

8 клас

БІЛКА І ДЯТЛИ

Яскравий, запашний, чистий ліс. Ніколи вже не буде так первозданно святковий він. Ні тобі комара, ні мухи. І доводиться з сумом дивуватися, що цієї дивної пори тут безлюдно.

Сонячно. Вийшов я на вирубку, притулився спиною до гладкого стовбура високої осики. Замруживши очі, підставив під тепле проміння бліде обличчя городянина. Віє у вершинах лісу тихий квітневий вітер, ласкаво перебираючи густу крону боязкої осики.

Прокинувся я від шумної метушні нагорі стовбура і гучного крику птаха. Встиг помітити руду грудочку, що юркнула в дупло 4 . Потім з'явилася білизна мордочка з блискучими чорними намистинками очей. Строкатий дятел, у червоній шапочці, та інший, трохи менших розмірів, з різкими тривожними криками металися переполошено з дерева на дерево 4 .

Чарівне, симпатичне звірятко не втрачає навесні випадку розорити гніздо дятла і заразом залишитися на новій квартирі. Намагаючись своєю сучкуватою ціпком налякати безсовісного агресора, стукаю по стовбуру осики. Але даремно!

(138 слів.)

Граматичне завдання

1. Визначте тип односкладових простих речень, у тому числі у складі складних.

2. Зробіть синтаксичний аналіз пропозиції:

1 варіант - Встиг помітити руду грудочку, що юркнув у дупло 4 .

2 варіант - Строкатий дятел, у червоній шапочці, та інший, трохи менших розмірів, з різкими тривожними криками металися переполошено з дерева на дерево 4 .

3. Випишіть різні типи ускладнень тексту.

Контрольний диктант із граматичним завданнямза підсумками 3 чверті

8 клас

ВЕСНЯНА ПОРА

Квітневий ліс, наскрізний, ажурний, без тіней, усміхається далекими блакитними далями 4 . Ніжний березняк вмитий першим весняним дощем. Радісніше світяться на сонці його білі стовбури. Похмурий темніє між ними сніг, їжачись і танучи під гарячими променями.

Теплинь. Шурхіт під ногами коричневе дубове листя, згадуючи зелене торішнє літо, бронзову торішню осінь. Недовго лишилося лежати їм тут. Прогримить безшабашний травневий грім, прошумять весняні потоки – і змиються сліди минулого року.

Ворухнувся неохоче старий дубовий лист. А новий зелений прибулець уперся в його карбований край непокірною впертою головою, піднімаючи аркуш над землею. Перекинувся дубовий лист, як остання сторінка прочитаної зимової книги. Гордо підвівся над ним пролісок - безстрашний розвідник весни.

Неправду кажуть: холодний, як камінь. Камені віддають денне тепло вночі, коли воно найбільше потрібне. А квіти? Квіти теж вбирають тепло сонця, обдаровуючи нас потім красою і ароматом, радістю і щастям 4 .

(За Т.Головкіною.)

(136 слів.)

Граматичне завдання

1. Визначте тип односкладових простих речень, у тому числі у складі складних.

2. Зробіть синтаксичний аналіз пропозиції:

1 варіант - Квітневий ліс, наскрізний, ажурний, без тіней, посміхається далекими блакитними далями 4 .

2 варіант – Квіти теж вбирають тепло сонця, обдаровуючи нас потім красою і ароматом, радістю і щастям 4 .

3. Випишіть різні типи ускладнень тексту.

Контрольний диктант із граматичним завданнямза підсумками 3 чверті

8 клас

ІДИ ТИХОНЕЧКО

Добре у лісі навесні! Все в цю пору викликає почуття захопленої радості: і яскрава зелень свіжого листя, і ніжний аромат квітів, і запахи вологої землі.

Йдеш лісом і боїшся злякати цю красу, що ні з чим не порівняна 4 . Десь поряд почувся шум. Це крихітна пташка раптово спалахнула і зникла в чаші лісу. Тут її будинок. Вона зараз просто заманює тебе, веде далі від своїх безпорадних крикунів.

Але даремно хвилюєшся, весела співачка. Не збираємось відбирати у тебе твої безцінні скарби. Хочемо лише трохи підняти покривало над таємницями природи і зробити їх доступними для всіх, хто не може прийти з нами. Хіба можна втриматись і не зняти на кіноплівку лісових мешканців, показати їхнє потаємне життя?

Багато чого в лісі можна побачити, якщо наберешся терпіння і довго будеш тихо сидіти і чекати...

(За І. Юрушкіною.)

(130 слів.)

Граматичне завдання

1. Визначте тип односкладових простих речень, у тому числі у складі складних.

2. Зробіть синтаксичний аналіз пропозиції:

1 варіант - Все в цю пору викликає почуття радості: і яскрава зелень свіжого листя, і ніжний аромат квітів, і запахи вологої землі.

2 варіант - Йдеш лісом і боїшся злякати цю красу, що ні з чим не порівняна 4 .

3. Випишіть різні типи ускладнень тексту.

Повінь

Настала весна. Річка позбулася крижаних кайданів і розлилася. Вода затопила долину та ліс.

Лісова повінь жене звірів. Усі прагнуть знайти високе місце. Сірі миші залізли на старий корч і злякано спостерігають за розливом води. Найсміливіша мишка від переляку залізла в пташине гніздо.

Лисиці теж забираються на дерева і сидять на гілках, чекаючи спаду води. Боягузливі зайці рятуються втечею. Вони тісною купкою тиснуться на горбки, які ще не встигла затопити річка. Тут вони чекатимуть повені. Серед вухатих нерідко можна побачити і лисицю, і борсука. Біда всіх примирила.

Для порятунку тварин лісівники організовують експедицію. Люди на човнах пливуть по воді та шукають тварин, яким потрібна допомога. Ось на купині причаїлися три зайці. Вони злякано спостерігають за човном. Але вода підбирається дедалі ближче. Осмілівши, зайці застрибнули в човен. Тепер лісник відвезе сірих вухань на безпечне місце.

(138 слів)

Завдання:

. Випишіть із тексту дієслова досконалого вигляду.

. Знайдіть речення з однорідними членами. Підкресліть однорідні члени речення, вкажіть їх частину мови.

. Розберіть слово за складом: примирила.

Весна у лісі

Настала найгучніша і найрадісніша пора. Весна – це час пробудження природи від довгої зимової сплячки. Теплі промені сонця з'їдають останні розсипи снігу. Під деревами й у полі забрязкотіли веселі струмки. Набряклі нирки наповнюють повітря чарівним ароматом. З раннього ранку ліс наповнює щебет птахів. Птахи повернулися з теплих країн та поспішають облаштуватись на новому місці.

Жучки, комашки та павуки вилізли зі своїх норок. Всю зиму вони ховалися під корою дерев, у купі опалого листя. А тепер комахи радіють першим променям весняного сонця.

Вибрався зі своєї нірки їжачок. Всю зиму колючий їжак спав. Але тонкий струмок заліз у його м'яку постіль і розбудив. Їжак оглядає околиці. Ось майнула швидка сіра тінь. Це польова миша вирушила на поле. Незабаром побіжать по купи діловиті мурахи.

Усі радіють весні!

(127 слів)

Завдання:

. Підкресліть головні члени речень.

. Вкажіть відмінок іменників.

Весна у тайзі

Добре в тайзі напровесні!

Поруч із вузькою звивистою стежкою весело дзюрчить струмочок. Крізь густі крони дерев пробиваються промені теплого весняного сонця. Ласкавий вітерець тріпає вербові сережки. На далекому озері почалося танення льоду.

У синьому бездонному небі задзвеніла радісна пісня куліка. Його дзвінкий щебет чути всюди. Кулик співає вітальну пісню. Він радий настанню весни.

На високій ялинці примостився діловитий дятел. Його червона шапочка яскравою плямою виділятиметься на тлі молодого листя. Дятел зосереджено довбає кору дерев. Десь там причаїлися смачні комашки.

На галявину вийшов важливий грак. Він уважно озирнувся на всі боки і заляпав крилами.

Чуєш звуки дивовижної краси? Це над тайгою ллється чарівна пісня піначки.

(107 слів)

Завдання:

. Вкажіть число і відмінок іменників.

. Зробіть синтаксичний аналіз останньої пропозиції.

. Виділіть закінчення прикметників.

Весняна гроза

У цей день ніщо не віщувало грози. Яскраве проміння сонця пригрівало землю. Птахи, очманілі від тепла та сонця, тягали гілочки. Мурахи діловито снували по купах. Метелики пурхали з квітки на квітку, збирали нектар і ласували пилком.

Раптом повіяв свіжий вітер. На краю неба з'явилася грізна хмара. Вона швидко пливла по небосхилу, розростаючись прямо на очах. Стало швидко темніти. Ось хмара підкралася до сонця і миттю проковтнула його, ніби величезний, ненажерливий звір.

Дзвеняча тиша змінилася віддаленим гуркотом грому. Блискнула яскрава блискавка, і перші краплі дощу впали на землю. За мить дощ захлинався з незвичайною силою. Потоки води лилися на землю. Вітер зміцнювався з кожною хвилиною. Під його лютими поривами згиналися дерева.

За кілька хвилин гроза вирувала на всю силу. Розкати грому супроводжувалися яскравими сполохами. Злива змивала все на своєму шляху.

Але весняна гроза не триває довго. Хмара, виплеснувши порцію дощу, помчала геть. У повітрі запахло свіжістю.

(149 слів)

Великдень

Великдень, або Воскресіння Христове – головне свято християн. У цей день ми не тільки печемо паски та фарбуємо яйця, але й прикрашаємо свої будинки.

Традиція святкування Великодня прийшла до нас із глибини віків. Поступово народні традиції переплелися із церковними. Так, Великдень символізує закінчення найсуворішого посту. З появою першої зірочки на небі напередодні Великодня починається бенкет.

Але збереглося багато язичницьких традицій. Перед Великоднем прийнято робити генеральне прибирання будинку. Потрібно позбутися торішнього пилу, підготувати будинок до весняних свят. Жінки старанно мітуть підлогу та миють вікна. Чоловіки прибирають у саду.

Головне частування на Великдень - паски. Вони схожі на маленькі вежі, прикрашені солодкою цукровою маківкою.

А ще на Великдень фарбують яйця. При зустрічі знайомі та друзі обмінюються фарбованими яйцями, бажають один одному здоров'я та вимовляють традиційні слова: "Христос воскрес! В істину воскрес!".

ВХІДНИЙ ДИКТАНТ № 1

ВЕСНА У ЛІСУ.

Гарна рання весна у лісі! Яскраво світить сонце. Тане останній сніг. Перші стрілочки зеленої трави прорізають весняну землю. М'який вітерець жене, квапить хмари. Чути чудову трель соловейка. Смолою запахли запашні бруньки. Виглянув голубенький пролісок. Вже розтанув мурашник під старою сосною. Біля ялинки гралися щасливі білизни. Веселий і радісний ліс навесні.

______________________________________________________(53 слова)

Завдання: 1. Підкреслити слова з невимовними приголосними.

2. Розділити для перенесення слова: РАННЯ, ВЕСІННЯ,

ГОЛУБЕНЬКИЙ.

КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ №2

ПРОГУЛКА.

Рано восени група хлопців ходила в гай.

Пожовтіло листя на берізках, почервоніли осинки. На горобині стали дозрівати грона ягід. Тільки дуб зберіг літнє зелене вбрання.

Лісовою стежкою хлопці вийшли на галявину. Навколо зростав пухнастий ялинник. Зеленіли молоді ялинки. З землі бив маленький ключ. Дівчата зібрали сучча та шишки. Хлопчики запалили на березі веселе багаття. Тихо було у лісі. Діти сіли до вогню. Вчителька Ніна Юріївна пояснювала звички лісових тварин. У Сергія була книга. Він прочитав цікаву розповідь.

Дорогою додому учні співали пісні. Радісні повернулися вони з прогулянки.(90 слів)

1. Розібрати по членам п'яте речення. (Підкреслити головні члени, виписати словосполучення).

    Виписати з тексту диктанта два слова з ненаголошеними голосними, що перевіряються, докорінно і два слова з парними дзвінкими і глухими приголосними. Написати ще два слова на ті самі правила.

    Підібрати за схемами слова та написати:

Повторення. Пропозиції з однорідними членами

    У якій парі антонім (протилежне за змістом слово) підібраний

1) сумний-веселий 2) добрий-сміливий

3) прісно-солоний 4) сонячно-хмарний

    У якій парі виділене слово є іменником?

ГА

1) столичнеметро 2) стовповадорога

3)шкільнаїдальня 4) їдальняложка

    У якому разі слово правильно поділили для перенесення?

ОА

1) оголошений 2) оголошений

3) об'яв-лен-ний 4) об'-яв-лен-ний

    У якому реченні є однорідні ті, що підлягають?

    Терпіння і труд все перетруть.

    Праця прикрашає людину.

    Праця людини годує, а ліньки псує.

    Без солі та хліба погана розмова.

    У якому словосполученні пропущено обидві літери А?

1) д…ждливий..ктябрь 2) в…стічна стор…на

3) кр ... сивий пл ... струм 4) сах ... рний тр ... стнік

    У якому реченні і яка кома не потрібна? (90 слів)

1. Любить кішка рибку, хоче її з'їсти, а у воду лізти боїться.

2. Вітер зривав листя з лип, дубків, беріз.

    День був ясним, сонячним, але холодним.

    Дивани, столи та стільці були зроблені з красивого дерева.

1) 1 предл., 2 я кома 2) 2 предл., 1 я кома

3) 3 предл., 2 я Кома 4) 4 предл., 2 я кома

Контрольний диктант №3

ПОМОЧНИКИ

Влітку Діма та Олена приїхали відпочивати до бабусі до села. До села вони їхали річкою на пароплаві. Вранці на пристані їх зустрів дядько Сашко. Він відвіз їх машиною до бабусі. Її будиночок стояв на березі. Затоки. У затоці плавали качки та гуси. Внучата допомагали бабусі доглядати птицю. Вони працювали на городі, у саду. Часто хлопці ходили до лісу за грибами та ягодами.

Слова довідок: пристань.

    У першому і другому реченнях знайти іменники 1 го відмінювання і позначити їх відмінок.

    Розібрати за складом слова: бабуся, допомагали.

Контрольний диктант №4

ВІТАЮТЬ ЖУРАВЛІ

У золоті осінні дні готувалися до відльоту журавлі. Покружляли вони над річкою, над рідним болотом. Ось стрункі косяки потягнулися в далекі країни.

Над лісами, полями, містами високо в небі летіли журавлі. У глухому лісі зробили зупинку.

Ще темно, а журавлі вже прокинулися. На сході з'явилася рання зоря.

Скоро зійде над річкою веселе сонце. Високо злетять журавлі. З неба почуємо ми їхні прощальні голоси. Попереду у них довга дорога.

(За І.Соколовом-Микитовим. 70 слів)

    Зробити схему другої та сьомої пропозицій (за варіантами).

    Позначити в цих реченнях відмінок іменників.

    Знайти в тексті два слова з ненаголошеними голосними, що перевіряються, докорінно. Написати їх разом із перевірочними. Підібрати одне слово на те саме правило. Написати його разом із перевірочними.

Контрольний диктант №5

Друг

Буран застиг у сніговій пустелі ірландського лікаря та його собаку на прізвисько Бьорн. Мандрівники сховалися під захистом скелі. За п'ять днів вони з'їли майже весь запас.

Ось буран стих. Лікар вибрався з печери. Яскраве світло засліпило його. Він забув узяти в дорогу темні окуляри і раптом засліп.

Насилу написав лікар записку ескімосам з проханням про допомогу і з планом місцевості. Загорнув її в ганчірку і пов'язав псові як нашийник. Потім вивів Б'єрна з печери та дав команду.

За кілька діб прийшла допомога. Її навів вірний Бьорн. Він був дуже худий, але радісний.

(За В.Красновцевц. 95 слів)

На дошці записати Слова:

Бьорн, ескімосів.

1. Розібрати по членам друге та п'яте речення (за варіантами). Виписати з пропозиції словосполучення з іменником, вказати його відмінювання і відмінок.

2. Розібрати слова за складом:

1 варіант: ОСЛІПИВ, ЗАПИСКУ.

2 варіант: ПОВ'ЯЗАВ, ПРОХАННЯМ.

3. Розібрати як частину мови.

1 варіант: взяти У ДОРОГУ.

2 варіант: дав команду.

Виклад оповідального тексту.

Було морозно. Я йшов берегом річки.

Раптом почулося тихе щебетання. По краю ополонки, біля самої води стрибала білогруда пташка. Вона смикала коротким хвостом і заливалася на всі лади найвеселішою піснею.

Мені захотілося розглянути її ближче. Я зробив кілька кроків. Але птах з розмаху кинувся в ополонку вниз головою. Вона зникла під льодом. У мене пташка втопилася. Я кинувся до ополонки. Потопельниці ніде не було видно. Сльози навернулися мені на очі.

Я прибіг додому і розповів про птаха. Він довго сміявся. Я не розумів, що тут смішного, і дуже сердився на батька. Батько сказав, що то була обляпка. Вона не потонула, а ригає тепер знову по льоду.

Я не повірив, знову побіг на річку. (За В. Біанкою. 120 слів)

Диктант №6

ТЕТЕРЕВА

Зайшло, заграло над лісом веселе зимове сонечко.

Вилетіли з нічних лунок ошатні тетеруки. Сидять птахи на березі, клюють березові запашні бруньки. Спокійно гуляють вони під деревами. Залишають на скатертині снігів красиві хрестики своїх слідів.

Великими дружними зграями всю зиму живуть ці птахи в гаю. На ніч зариваються вони в сніг, роблять у кучугурі глибокі ямки-лунки. Не дістане в снігу тетеруків їхній лютий ворог - яструб. Не знайде хитрий лісовин.

Здалеку бачить старий лісовин на деревах гарних птахів. Слинки течуть у лісова.

(За І.Соколовом-Микитовим. 81 слово.)

1. Розібрати пропозиції щодо членів, складе схеми.

1 варіант: друга пропозиція

2 варіант: четверта пропозиція.

    Визначити відмінки іменників у шостому реченні.

Вільний диктант №7

Курка на стовпах.

Навесні сусіди подарували нам чотири гусячі яйця. Ми підклали їхнє гніздо нашої чорної курки.

Вивела квочка курчат і чотирьох жовтеньких гусенят.

Минула весна, настало літо. І ось одного разу гуляла курка у дворі.

Раптом сонце померкло, гримнув грім, блиснула блискавка. Курка покликала гусенят під навіс.

Вона розпушила пір'я, вкрила гусенят крилом. Але весняна гроза швидко пройшла. Засяяло яскраве сонце.

Гусятам не хотілося сидіти під куркою. Вони піднялися на ногах, підняли довгі шиї.

І курка підвелася, як на чотирьох стовпах. Вона захиталася у повітрі високо від землі.

Після цього випадку курка перестала ходити разом із гусятами.

(М.Пришвін 98 слів)

Диктант №8

РОСІЙСЬКА ГОСТЯ.

Таня та Вітя жили в лісовій сторожці біля села. Взимку Вітя на узліссі під ялинкою поставив будиночок для птахів. Густі гілки ялинки вкривали годівницю від снігу. Діти заготовили з осені корм для пернатих друзів. У неділю вони почали спостерігати за птахами. Першою до годівниці прилетіла довгохвоста синиця. Потім почала снідати зграйка галасливих щіглів. Раптом у годівниці з'явилася пухнаста білка. Вона пробігла до пухнастої ялинки, озирнулась і стрибнула на стіл. Рідкісна Гостя стала вправно об'їдати смачні ягоди.

(За Г.Скребицьким)

Слова для довідок:

Довгохвоста.

    Підкреслити прикметники, вказати їхній рід і відмінок і виділити закінчення.

    Виписати одне дієслово і одне іменник з ненаголошеними голосними докорінно, приписати перевірочні слова.

Контрольний диктант №9

В КАНІКУЛИ

Рано-вранці ми зібралися на вокзалі. Їхали весело. Поїзд привіз нас на тиху станцію.

Встали на лижі та в ліс. Ранок був чудовий. По блакитному небу пливли легкі хмари. Сніг іскрився під яскравим сонцем і зліпив очі. Мороз щипав ніс.

Чудово у зимовому лісі! Берези тихо хитають гнучкими гілками. У густому повітрі виблискує іній. Дзвінко довбає сухе дерево чорний дятел.

Обідали у лісовій сторожці. Лісник пригощав нас солодкою горобиною. Пізнього вечора ми під'їхали до міста.

    В останніх трьох реченнях вказати відмінки прикметників та іменників.

    Скласти схему передостанньої пропозиції. Складе свою пропозицію за цією схемою.

    Виписати два словосполучення з прикметниками.

Виклад оповідального тексту, сприйнятого на слух.

Два жадібні ведмежа.

(Угорська казка).

Два ведмежа знайшли велику круглу голівку сиру. Хотіли поділити її порівну, але не зуміли. Жадібність здолала ведмежат. Кожен боявся, що іншому дістанеться більше.

Підійшла до них лисиця, взяла сир і розламала його надвоє. Але розколола головку так, що один шматок був більший за інший.

Ведмежата закричали:

    Це більше!

Лисиця відкусила добрий шматок від більшої частини і проковтнула його. Тепер більшим став менший шматок.

Лисиця продовжувала ділити сир. А ведмежата тільки чорними носами водили туди-сюди, від більшого шматка до меншого, від меншого до більшого.

Поки лисиця не наїлася досхочу, вона все ділила і ділила.

Але шматки зрівнялися, а ведмежам майже і сиру не залишилося: два крихітних шматочки!

Так буває із тими. Хто скупиться!

Опорні словосполучення:

Поділити порівну, жадібність здолала, розламала надвоє, продовжувала ділити сир, (носами) водили туди-сюди, наїлася досхочу, шматки зрівнялися, два крихітні шматочки та ін.

Під час підготовки до викладу використовується пам'ятка на с.249 підручника.

Диктант №10

Все мокро й блищить на сонці, як вкрите лаком. Зимове поле розстеляється неосяжним килимом до самого горизонту. Осиновий гай стоїть, не ворухнеться і повільно кидає зі своїх обмитих гілок світлі краплі дощу. Незабаром у повітрі заспівають чубаті жайворонки. З середини гаю долетять звуки зозулі. Який чарівний запах лісу після весняної грози!

(По Л.Н.Толстому)

Випишіть дієслова і зробіть морфологічний аналіз.

Підсумковий тест №2

    У якому реченні дієслово вжито у прямому значенні?

    Час біжить швидко

    Сльози бігли її щоками.

    Молодий спортсмен першим прибіг до фінішу.

    Між кущами біжить дзвінкий промов.

2. Яке з «казкових» слів могло бути дієсловом?

Гладка кузня клацала кудла.

3.Яка частина мови змінюється за числами, пологами і відмінками, але не змінюється часом?

1) іменник 2) дієслово

3) прикметник 4) прийменник

    У якому реченні є однорідні присудки?

    «Двоє маленьких кошенят посварилися в кутку.

    Сердита господиня взяла свою мітлу

І вимела з кухні кошенят, що б'ються.

    А справа була вночі, у січні.

    Два маленькі кошеня змерзли у дворі.» (С.Я.Маршак)

    Яке слово є однокорінним до іменника Мал?

1) рисова (каша) 2) пористий (шоколад)

3) (морська) пристань 4) (дитячий) малюнок

    У якому реченні підлягає виражене іменником 3 відмінювання?

1)Півень у печі пироги пече

2) Кішка на віконці сорочку шиє.

3) миша в ступі горох товче.

4)Кінь біля ганку копитом б'є.

    Які літери пропущені на закінчення?

У зимовий..м ранковий..м убір.. кожне дерево красиво виділялося на світлому тлі ... зорі.

1)і;і;і;і; 2) е; і; і; е; 3) і;е;і;е; 4) е; е; е; е;

    Приставка якого слова може бути приводом?

1) небеса 2) провулок 3) завірюха 4) загородка

    Які літери пропущено?

«Кухар готував …бе..,

А тут вимкнули світло.

Кухар л..щ.. бере

І опускає в компот.

    Знайдіть головні члени у реченні:

Після весняного дощу все в березовому гаю дихало незвичайною свіжістю.

    свіжістю дихало

    дихало в гаю

    все дихало

    все в гаю

    Яке іменник вжито в тому ж відмінку, що і виділене слово?

Затопив пічь

1) написати листа 2) спав на печі

3) довга мова 4) накосив сіна

    Знайдіть дієслово 1 відмінювання.

1) вантажити 2) вирішувати

3) тримати 4) дивитися

    Як правильно дописати слова?

У мене є товариш Діма Большов. Батько Діми Велико… грає в оркестрі Велико… театру

1)-ва, - го 2)-го, -го 3) -ва, -ва 4) -го, -ва

    Знайдіть неправильно виділене словосполучення із пропозиції:

Навколишні болота міцно скували криги.

    скували (як?) міцно

    скували (що?) криги

    скували (що?) болота

    болота (які?) навколишні

    Знайдіть перевірочне слово для пропущеної орфограми:

На гілках у ... сят яблука

1) вага 2) повісить 3) виснути 4) вікно

    Знайдіть слово, де тільки глухі приголосні звуки

1) гроза 2) обхід

3)сосна 4)стіл

    Знайдіть слово з найбільшою кількістю приголосних звуків

1) край 2) будинок 3) підлога 4) вікно

    Складіть із пропозицій текст та визначте його особливості.

    Хтось силою, хтось хитрістю.

    Згорнеться в клубок і метушить сердито.

    А їжак рятується від ворогів своїми голками.

    Кожен звір захищається від ворогів, як може.

    Спробуй візьми його!

    Це опис когось чи чогось.

    Це розповідь про події.

    Це доказ якоїсь думки.

    Тексту не вийшло.

Контрольний диктант №11

БІЛКИ.

У старої гіллястої ялини веселяться Веселі білочки. Раді вони теплому сонцю та молодій зелені. Звірятка. Змінили навесні свої пухнасті сірі шубки. Всю довгу зиму жили білки у високому лісі, ховалися в густій ​​гущавині. З ялинки на ялинку носилися білочки лісом, гризли важкі смолисті шишки.

Багато турбот буде влітку біля білки. Потрібно вигодувати маленьких білків, зробити запаси горіхів. У голодні роки білка пускається у далекі та небезпечні подорожі. Сміливо вона перепливає широкі річки, перебігає відкриті поля, забігає до міст. Миролюбні білки не роблять шкоди. Радісно дивитися на білок у лісі.

(По Соколову - Микитову. 92 слова.)

Завдання. 1. Розібрати пропозиції щодо членів.

1 варіант - перша пропозиція.

2 варіант – десята пропозиція

2. Розібрати слова за складом.

1 варіант - гіллястою, гризли, вигодувати.

2 варіант: змінили, смолисті, дивитися.

3. Розібрати слова як частину мови.

1 варіант – СОНЦЮ (друга пропозиція)

2 варіант - У ЧАЩІ (четверта пропозиція)

    Скласти пропозицію за схемою.

1 варіант – які? _________ де?

2 варіант – звідки? ____________ який?

  1. "Повторення"-23. 09 Мета

    Документ

    Знання учнів про прикметник. Веснав лісу Гарна рання веснав лісу! Яскраво світитьвесняне сонце. легкі хмари прикрашають блакитне... засвоїли учні правопис вивчених орфограм. ВесноюВесняне сонцепригріло землю. Задзвеніла весела...

  2. Практичний посібник для вихователів та методистів.

    Тематичне планування

    Розповідають казки.) Вихователь: Якщо раннюосінь називають «золотою», то... відпочинемо... (звучить запис «Голосу ліси»). Яскраво світить сонце, Дує легкий вітерець, Я вдихаю... Прилітають комахи. У лісуспівають птахи. добре навесні! ДОДАТОК 4 Календарі...

  3. Спекотне літо, типове для середньої смуги Росії, де зима захоплює людей у ​​свої суворі обійми добре, якщо наприкінці листопада, а не раніше, а весна поспішає

    Документ

    ... добре, якщо наприкінці листопада, а не раніше, а веснапоспішає пригріти сонячним промінням не раніше... знаходили десь у лісуспівробітники правоохоронних органів, які займалися ... Хоча був розпал дня, яскраво



Останні матеріали розділу:

Про реалізацію національної програми збереження бібліотечних фондів Російської Федерації Превентивна консервація бібліотечних фондів
Про реалізацію національної програми збереження бібліотечних фондів Російської Федерації Превентивна консервація бібліотечних фондів

11 травня 2006 року на базі ФЦКБФ за сприяння фонду SECCO Pontanova (Берлін) та Preservation Academy Leipzig (PAL) відкрито Російський Центр масової...

Закордонні зв'язки Фахівець із консервації бібліотечних фондів
Закордонні зв'язки Фахівець із консервації бібліотечних фондів

Науково-методичний та координаційний центр - федеральний Центр консервації бібліотечних фондів при Російській національній бібліотеці (ФЦКБФ).

Короткий орієнтовний тест (КОТ)
Короткий орієнтовний тест (КОТ)

2.Слово Суворий є протилежним за змістом слову: 1-РІЗКИЙ2-СТРОГИЙ3-М'ЯКИЙ4-ЖОРСТКИЙ5-НЕПОДАТНИЙ 3.Яке з наведених нижче слів відмінно...