Екологічні піраміди. Екологічні піраміди Контрольні питання та завдання

Попередній перегляд:

УМК «Перспектива»

Предмет: математика

Клас: 2

Вчитель: Кліпікова О.В.

Тип уроку: ОНЗ

Тема: «Піраміда»

Мета: познайомити з новою геометричною фігурою – пірамідою, її елементами, видами та властивостями

Завдання:

- виділити суттєві ознаки піраміди, її елементи («основа», «бічні грані», «вершини», «ребра») та деякі властивості, вчити розпізнавати види пірамід на їх підставі;

Сконструювати піраміду та знаходити предмети навколишнього світу, що мають форму піраміди;

Складати та виконувати план дій та проводити покроковий контроль його виконання у співпраці з учителем та однокласниками;

Опанувати елементарні навички самооцінки та самоконтролю результатів своєї навчальної діяльності;

Здійснювати пошук потрібної інформації, використовуючи матеріал підручника та відомості, отримані від вчителя та однокласників, розуміти навчальну інформацію, подану у різних формах;

Розвивати інтерес до освоєння нових знань та способів дій, позитивне ставлення до предмета математики, інтерес до дослідницьких завдань на уроці.

Обладнання: підручник «Математика. 2 клас»Г. В. Дорофєєв, Т. Н. Миракова, Т. Б. Бука, 1 ч.; посібник для учнів Математика. Робочий зошит. 2 клас» Г. ​​В. Дорофєєв, Т. Н. Миракова, Т. Б. Бука, 1 ч.; презентація; моделі об'ємних та плоских фігур; робочий лист та лист для самоконтролю.

Хід уроку:

1. Мотивація до навчальної діяльності.

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні на нас чекає незвичайний урок математики. Почати я його хочу з висловлювання відомого російського вченого-фізика Олександра Леонідовича Чижевського:

«Найпростіші речі, що зустрічаються на кожному кроці, можуть стати джерелом наукового відкриття».

- Як ви його знаєте?(Кожен з нас може відкривати щось нове, інформація про нові поняття може міститися в об'єктах, що знаходяться поруч).

- Як ви вважаєте, чому ми почали урок з цього висловлювання?(Ми щось відкриватимемо нове самі).

- Я вам бажаю нових відкриттів та цікавої, продуктивної роботи на уроці.

Давайте домовимося як оцінювати свою роботу. На робочому аркуші збоку оцінюйте свою роботу "+" або "-". Можна вказати кількість помилок.

2. Актуалізація знань та фіксація індивідуальної скрути в пробній дії

Щоб робити відкриття, потрібно багато знати. Згадаймо те, що нам уже відомо.

Завдання. Розділити фігури на групи?

Поясніть, за якими ознаками це можна зробити.(Колір, обсяг, форма).

Назвіть фігури у 1-й групі.(трикутник, чотирикутник, п'ятикутник).

Чим вони схожі? (Це багатокутники).

- Чим вони відрізняються одна від одної?(кількістю сторін, вершин, кутів).

Як ці постаті можна назвати одним словом?(Всі ці фігури-багатокутники).

Як називаються об'ємні фігури у другій групі?(Це куби).

Що ви знаєте про куб?(Куб – це об'ємна геометрична фігура, має 8 вершин, 6 граней, 12 ребер, усі ребра куба рівні між собою, грані є квадратами).

3. Виявлення місця та причини труднощів

- Чому у другій групі лише одна фігура? Чи можна її доповнити іншими фігурами?

Якими? (Коробок, пірамідка, кулька)

Так ми називаємо їх у житті. А чи знаєте ви їхні правильні назви?

Чи знайомі вам ці постаті?

4. Побудова проекту виходу із скрути

Як нам бути? (Треба знайомитися, впізнавати)

Припустіть, якою буде тема нашого уроку.(Припущення дітей.)

Тема нашого уроку «Піраміда»

Чи знайоме вам це слово, що ви знаєте?(Дитяча іграшка, піраміди у Єгипті.)

Візьміть робочий лист. На ньому представлені цілі уроку. Прочитайте їх. Сплануємо нашу роботу, розставивши цілі по порядку.

З якої мети почнемо?(Учні висловлюють припущення та відзначають

на аркуші першу мету.)

Яка мета буде наступною?(Робота виконується аналогічно.)

Цілі:

1) дізнаюся, що таке піраміда, її елементи;

2) пізнаю види пірамід;

3) дізнаюся про властивості піраміди;

4) навчуся знаходити предмети навколишнього світу, які мають форму піраміди.

Що нам допоможе досягти поставленої мети? (Підручник, робочий зошит, знання.)

5.Реалізація побудованого проекту

Давайте звернемося до підручника і спробуємо досягти поставленої мети.

Практична робота № 1(Підручник стор. 80)

Прочитайте завдання.

Що потрібно зробити?

Повторимо правила роботи з ножицями.

  • Подавай ножиці кільцями вперед
  • Працюй ножицями лише на своєму робочому місці
  • Не залишай ножиці відкритими
  • Не грай ножицями, не підноси ножиці до обличчя
  • Стеж за рухом лез під час роботи
  • Працюй тільки справними ножицями
  • Використовуй ножиці за призначенням

6. Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові

Як називається ця постать?(Піраміда.)

З яких фігур вона складається?(З трикутників.)

Чим вони є у піраміди?(Гранями.)

7. Самостійна робота з перевіркою за зразком

  • Визначте та запишіть на робочому аркуші елементи піраміди
  • Закінчіть висловлювання у завданні № 2 на робочому аркуші

Що допоможе нам перевірити, чи правильно виконали завдання?(Підручник.)

Прочитайте інформацію в підручнику на стор. 80 у жовтій рамці.(У піраміди розрізняютьбічні грані та основа . Бічні грані – трикутники , що сходяться в одній вершині, а основа –багатокутник.)

Перевірте правильність запису. Оцініть свою роботу.

Якої мети ми досягли?(Дізналися, що таке піраміда та її елементи.)

Продовжуємо дослідження.

Якою фігурою є основа піраміди?(Трикутник.)

А чому у підручнику написано, що багатокутником?(Відповіді дітей.)

Трикутник є багатокутником. Які багатокутники ви знаєте?

(трикутник, чотирикутник і т. д.)

Чи можуть ці постаті бути основами піраміди? Давайте перевіримо.

Практична робота № 2(Підручник стор.109)

Робота у парах.

Прочитайте завдання.

Що потрібно зробити?(Вирізати з Програми фігуру, скласти її лініями згину, отримати модель фігури.)

Робота у парах.

Які фігури вийшли.(Піраміди.)

Чим вони схожі? (Бічні грані – трикутники, є основа, вершини, ребра.)

Чим відрізняються?(Різні основи.)

Які фігури перебувають у основі піраміди?(Трикутник і т.д.)

Уявіть собі, як можуть називатися дані піраміди?

Піраміди бувають трикутні, чотирикутні, п'ятикутні.

Самостійно на робочих аркушах підпишіть назви кожної піраміди.

Закінчіть висловлювання у завданні № 3 на робочому аркуші.

Вид піраміди залежить від її основи.

Яка геометрична фігура може бути основою піраміди?(Будь-який багатокутник.)

Якої мети ми досягли?(Дізналися види піраміди.)

8. Включення до системи знань повторення

Ми познайомилися із новою геометричною фігурою – пірамідою. Дізналися її образи. Спробуємо сконструювати піраміду із зубочисток та пластиліну. Працюємо у парах. Чому?(Можна допомогти один одному.)

- Визначимо, хто яку піраміду робитиме. Кожен ряд обирає фігуру основи.

Давайте домовимося, як ви виконуватимете завдання.

З чого краще розпочати роботу?

З зубочисток робимо ребра, із кульок пластиліну – вершини. Збираємо основу, далі з'єднуємо ребра у вершині.

Поставте піраміду перед собою на парті. Дайте їй характеристику.

Самоконтроль здобутих знань.

Завдання 1.

Які елементи мають піраміда? Вибери відповіді.

ребро основа вершина

сторона бічна грань

Завдання 2

Вибери всі фігури, які є пірамідами

Завдання 3.

У якому твердженні припущено помилку.

Підставою піраміди є багатокутник.

Чотирикутна піраміда має п'ять вершин.

У піраміди дві основи.

Бічні грані піраміди – це трикутники, що сходяться на одній вершині.

9. Рефлексія навчальної діяльності

- Оцініть свою роботу на уроці за допомогою кольорів світлофора. На робочих аркушах намальована піраміда: розфарбуйте її в зелений колір, якщо вам на уроці все було зрозуміло, всі завдання виконали правильно або припустилися 1 помилки;

у жовтий колір, якщо щось залишилося незрозумілим, було допущено 2 помилки; у червоний колір, якщо ця тема залишилася для вас незрозумілою, було допущено 3 або більше помилок.

Назвіть тему нашого уроку.

Навіщо треба знати ознаки та властивості піраміди.

У старших класах ви вивчатимете геометрію, можна застосовувати в житті – будувати моделі, щоб бути розумнішими, розвивати зображення, ерудицію…

Які цілі ми ставили собі? Досягнуто цілей?

Якої мети не досягнуто? Досягти її допоможе домашнє завдання.

Домашнє завдання.

  • У робочому зошиті стор. 70-71, завдання № 1;
  • Повторення. Робочий зошит стор. 70-71, 2 завдання на вибір (приклади та завдання)
  • За бажанням. Знайти, сфотографувати, принести, замалювати, описати предмети будинку чи вулиці, мають форму піраміди. Визначити вигляд цієї піраміди. (Мій приклад)
  • На робочому аркуші виконати завдання №3 (остання колонка). За формулою обчислити дані та записати в таблицю.

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Урок математики

«Найпростіші речі, що зустрічаються на кожному кроці, можуть стати джерелом наукового відкриття» А. Л. Чижевський

вершина вершина грань ребро

трикутники багатокутник

Чотирикутова п'ятикутна трикутна

Завдання 1.

Завдання 1.

Завдання 2.

Завдання 2.

Завдання 3.

Завдання 3.

    Завдання викладання навколишнього світу у початковій школі

«Навколишній світ» як навчальний предмет має великі можливості для навчання, розвитку та виховання школярів. Цей предмет займає одне з провідних місць серед навчальних дисциплін у початковій школі за обсягом змісту курсу: тут поєднано знання природничих та соціальних наук.

Згідно з Федеральним державним освітнім стандартом початкової загальної освіти, який набув чинності з 2010 р., завданнями викладання курсу «Навколишній світ» є:

а) формування шанобливого ставлення до сім'ї, населеного пункту, регіону, Росії, історії, культури, природи нашої країни, її сучасного життя;

б) усвідомлення цінності, цілісності та різноманіття навколишнього світу, свого місця у ньому;

в) формування моделі безпечної поведінки в умовах повсякденного життя та в різних небезпечних та надзвичайних ситуаціях;

г) формування психологічної культури та компетенції для забезпечення ефективної та безпечної взаємодії в соціумі.

В результаті вивчення курсу «Навколишній світ» у дітей мають сформуватися певні знання, уміння та навички. Знання дитина отримує в результаті розуміння навколишньої дійсності. Знання багато в чому визначають ставлення людини до того, що відбувається, її моральні погляди, переконання, вихованість.

Таким чином, у процесі вивчення курсу «Навколишній світ» вирішуються навчальні, розвиваючі та виховні завдання. Розглянемо їх докладніше.

Навчальні завдання.В результаті вирішення цих завдань у молодших школярів має сформуватися певний рівень знань, умінь та навичок.

Рівень знаньмає бути наступним:

    повинні бути сформовані початкові знання про природу та соціум;

    має бути розкрито значення природи у трудовій діяльності людей, основи охорони навколишнього середовища та раціонального природокористування;

    діти повинні знати доступні методи вивчення природних об'єктів та явищ;

    діти повинні бути підготовлені до самоосвіти щодо систематичних дисциплін у середніх класах.

Вміння та навички,які виробляються у процесі вивчення навколишнього світу, можна умовно розділити на предметно-практичні, загальнонавчальні та інтелектуальні.

До предметно-практичнимвмінням та навичкам відносять такі:

а) вміння користуватися приладами (термометром, лупою та ін.) та моделями;

б) топографічні вміння (орієнтування за компасом, визначення напрямку по карті, використання масштабу карти, шкали висот та глибин, вимірювання відстані по карзі, нанесення об'єктів на контурну карту);

в) проведення самостійних спостережень у природі, виконання простих дослідів;

г) виконання діяльнісно-пропагандистської роботи: виготовлення годівниць для птахів та їх розвішування, підживлення тварин, виконання іншої посильної роботи з охорони природи, пропагування у простій формі природоохоронних ідей;

д) вміння дотримуватись правил гігієни та правил поведінки в природі.

До загальнонавчальнимвмінням та навичкам належать, зокрема, вміння самостійно працювати з підручником та іншими джерелами інформації. У цьому діти повинні вміти виділяти головне у тексті, малюнку й у таблиці, робити узагальнення з тексту, готувати короткі повідомлення, складати схеми та таблиці.

До інтелектуальнимвмінням відносять: вміння розрізняти представників рослин і тварин, вміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, виявляти причинно-наслідкові зв'язки, пояснювати явища, що відбуваються в природі, робити висновки та узагальнення. У навчальних та реальних ситуаціях учні повинні вміти дати оцінку діяльності людини в природі, прогнозувати наслідки такої діяльності людини, пропонувати заходи охорони природи.

Розвиваючі завдання.Вони націлені передусім розвиток психічних показників учнів.

Психічнерозвиток дітей характеризується розвитком сприйняття, уваги, образно-логічної пам'яті, мислення, мовленнєвих та комунікативних умінь, уяви, спостережливості, допитливості.

Виховні завдання.Вони включають розумове, екологічне, моральне, естетичне, трудове і санітарно-гігієнічне виховання.

    Розумове вихованняпередбачає формування в дітей віком системи знань з навколишнього світу. При цьому, по перше,формується науковий матеріалістичний світогляд. Основні світоглядні ідеї курсу такі:

    єдність та різноманіття природи;

    взаємозв'язок та взаємозалежність складових природи (наприклад, залежність характеру опадів, стану ґрунту та водойм від температури);

    постійний розвиток природи та її зміна (добові та сезонні ритми, еволюція природи);

    універсальність та пізнаваність природи;

    діяльність людини у природі має бути заснована на розумінні природних закономірностей;

прогнозуюча роль математично-природничої грамотності. Прогноз дозволяє раціонально використовувати природні багатства на благо людей.

Таким чином, при вивченні курсу у дитини формується переконання в тому, що у світі немає нічого надприродного і в природі всі процеси та явища цілком зрозумілі.

По-друге,розвиваються розумові здібності, виникає потреба постійно поповнювати свої знання, зокрема самостійно.

В-т третіх,формується пізнавальна активність.

    Екологічне вихованнявключає:

а) формування екологічної свідомості. Екологічна свідомість - ставлення до природи зі знанням наслідків для середовища та для себе власних вчинків та способу життя. Виділяють два основні типи екологічної свідомості: антропоцентричний та екоцентричний.

Для антропоцентричногоЕкологічної свідомості характерні такі погляди на взаємини людини з природою:

    найвищу цінність у системі «людина-природа» представляє людина. Все інше в природі цінне лише остільки, оскільки воно може бути корисним людині;

    ієрархічна картина світу. На вершині піраміди стоїть людина, трохи нижче – речі, створені людиною і для людини, ще нижче розташовані природні об'єкти, місце яких в ієрархії визначається корисністю людини;

    взаємини із природою визначаються прагматизмом: правильно те, що корисно для людини;

    діяльність з охорони природи також продиктована прагматизмом: необхідно зберегти природне середовище для того, щоб нею могли користуватися майбутні покоління.

По суті, вся історія природничої освіти була історією формування саме антропоцентричної екологічної свідомості. Однак розуміння того, що така екологічна свідомість завела людство в глухий кут, призвело до виникнення нового, екоцентричногоекологічної свідомості У цьому типі екологічного свідомості немає протиставлення людини природі, природні об'єкти сприймаються як повноправні суб'єкти, партнери взаємодії.

Для екоцентричної екологічної свідомості характерно таке:

    Найвищу цінність представляє гармонійний розвиток людини та природи. Природа визнається спочатку самоцінною, її об'єкти мають право існування незалежно від корисності чи марності і навіть шкідливості в людини. Людина не власник природи, а один із членів природної спільноти;

    відмова від ієрархічної картини світу. Людина не має жодних привілеїв лише на тій підставі, що має розум. Навпаки, розумність накладає нього додаткові обов'язки стосовно природи;

    правильно лише те, що не порушує існуючої в природі екологічної рівноваги;

    охороняти природу треба заради людини, а заради самої природи.

Таким чином, якщо антропоцентричний тип екологічної свідомості

сприяв «перетворенню», «приборканню» сил природи

екоцентричне свідомість сприяє збереженню природної рівноваги, передбачає врахування «інтересів» природи під час реалізації тих чи інших проектів природокористування.

У більшості людей, що нині живуть, екологічна свідомість є антропоцентричним;

б) розвиток екологічного мислення;

в) формування екологічного ставлення до природи;

г) вироблення правил і норм поведінки у природі.

    Моральне вихованняпередбачає формування моральних переконань, почуттів, звичок поведінки, відповідних норм суспільства і правил життя суспільства.

    Естетичне виховання

сприяє розвитку естетичних почуттів, естетичного ставлення до оточення, розвиває потребу жити за законами краси.

Трудове вихованнямає на увазі:

а) виховання працьовитості шляхом залучення дітей у посильну їм працю (догляд за рослинами і тваринами, робота на географічному майданчику, самостійна робота з підручником тощо);

б) знайомство з професіями, знаряддями праці та способами їх використання;

в) стимулювання інтересу до виробничої діяльності;

г) формування економічного мислення;

д) підготовку до усвідомленого вибору професії.

  1. Санітарно-гігієнічне вихованняпередбачає:

а) формування уявлень про гігієну;

б) зміцнення здоров'я, підвищення працездатності.

в) формування гігієнічних навичок, дотримання режиму дня та харчування, профілактику захворювань та травм, виховання потреб у регулярних заняттях фізкультурою та спортом.

    Принципи відбору навчального матеріалу з навколишнього світу

Перш ніж навчати учнів будь-якому предмету, методистам необхідно відібрати навчальний матеріал. Обсяг знань з будь-якої дисципліни величезний, а рамках шкільного предмета використовується лише мала частина цих знань. Те саме завдання - відібрати навчальний матеріал - стояло і перед методистами в галузі навколишнього світу. У цьому відбір матеріалу передбачає дотримання низки принципів, які можна розділити на дві групи: загальнодидактичні та предметні.

Загальнодидактичні принципидотримуються при відборі змісту до будь-якого предмета, зокрема до навколишнього світу.

Основними загальнодидактичними є принципи науковості, доступності, систематичності та послідовності, зв'язки навчання із життям, наочності, свідомості.

1. Принцип науковості.Включений до курсу матеріал має відповідати останнім досягненням науки. Дітям у доступній формі


повідомляються наукові відомості про навколишній світ, а побутові уявлення дітей слід коригувати. Однією з ознак науковості матеріалу, що вивчається, є акцентування уваги не на морфології, а на функції об'єкта, на сутності процесів, що відбуваються. Тут можна згадати один із принципів біологічного методу В.В. Половцова: «форми мають вивчати у зв'язку з відправленнями». Неувага до цього становища може, наприклад, виявитися в наступному: щодо яру розглядається його морфологія, але не йдеться про причину його виникнення.

    Принцип доступності та посильної проблеми.Відібраний матеріал не повинен бути дуже складним, як, втім, і дуже легким. Тобто матеріал має бути доступним для розуміння молодшими школярами, має відповідати загальному рівню їхньої підготовки.

    Принцип систематичності та послідовності.Знання та вміння повинні формуватися у певному порядку, щоб послідовність вивчення матеріалу підкорялася певній логіці.

До побудови послідовності матеріалу, що вивчається, є наступні підходи:

а) логіка викладу матеріалу у тій науці, що лежить в основівивчення. Наприклад, у географічному описі будь-якої території прийнято таку послідовність: 1) географічне положення; 2) поверхню;

    клімат; 4) вода; 5) ґрунти; 6) рослинний та тваринний світ;

    господарську діяльність людини. Приблизно така ж послідовність спостерігається в багатьох програмах з навколишнього світу для початкової школи, наприклад, у програмі «Навколишній світ»

З.А. Клепініною у темі «Природа та історія рідного краю». Логіка такої побудови матеріалу така: в основі всього лежить географічне положення та геологічне будова, які є від початку і від зовнішніх факторів залежать мало. Від географічного положення та поверхні (насамперед від висоти над рівнем моря) безпосередньо залежить клімат. У свою чергу клімат визначає водний режим та види ґрунтів на даній території. Останніми описуються рослини та тварини – найзалежніший від інших факторів компонент природи. Усі перелічені природні компоненти є основою діяльності людини у цій місцевості;

б) від близького до далекого, від знайомого до незнайомого. Послідовність подачі матеріалу, прийнята у науці, може суперечити особливостям дитячого сприйняття навколишнього світу. Вона може суперечити відомому принципу педагогіки: від близького до далекого, від знайомого до незнайомого. Наприклад, дошкільнята та молодші школярі з усього природного різноманіття насамперед зустрічаються не з гірськими породами, а з рослинами та тваринами. Саме вони ближчі їм у психологічному плані, саме про них діти вже щось знають із казок, з досвіду спілкування з домашніми тваринами, кімнатними рослинами. І було б логічним вивчення природи розпочинати саме з них. Якоюсь мірою це реалізовано у дошкільній освіті – там діти здебільшого знайомляться саме з рослинами та тваринами. Певною мірою це

реалізується й у перших класах початкової школи, де акцентується увагу до сезонних змін у природі, насамперед на сезонних особливостях життя рослин та тварин;

в) індукція та дедукція. Курс «Навколишній світ» може бути побудований на індуктивній або дедуктивній основі.

Індукція - це метод пізнання, при якому відбувається перехід від одиничного знання про окремі предмети, що вивчаються, до загального висновку про всі предмети, що вивчаються. Таким чином, знання формуються від частки до загального.

Дедукція - це метод пізнання, при якому відбувається перехід від загального знання про предмети, що вивчаються, до одиничного (приватного) знання про них. Тобто знання формуються від загального до часткового.

Курс «Навколишній світ» побудований насамперед індуктивним шляхом, тобто від спостережень, дослідів до висновків і теоретичним узагальненням. Хоча побудова окремих тем може бути дедуктивною. Наприклад, перед вивченням ґрунту дається його визначення (ґрунт - це верхній пухкий шар землі, на якому можуть рости рослини), а потім за допомогою дослідів вивчається її склад, властивості, види ґрунтів тощо;

    Принцип зв'язку навчання із життям(або зв'язку теорії із практикою). Відповідно до цього принципу знання дитини повинні застосовуватись у практичній діяльності (використовуватися в житті). Зокрема, до змісту курсу «Навколишній світ» включений матеріал, особистісно значимий для молодшого школяра, цей матеріал спрямований на реальне життя дитини (правила гігієни, правила дорожнього руху). Крім того, розкривається зв'язок між об'єктами, явищами в природі з життям самого школяра та з життям конкретних людей;

    Принцип наочності. У зв'язку з віковими особливостями адтпіх школярів їхнє навчання обов'язково має бути наочним. Відомо, що дитина мислить формами, фарбами, звуками, відчуттями взагалі.

Запам'ятовування предметів, явищ природи, представлених у вигляді натуральних об'єктів, на картинках, показаних у дослідах, відбувається краще, легше і швидше, ніж якби вони були представлені у словесній формі.

    Принцип свідомості, активності. Відповідно до цього принципу вчення стає ефективним лише тоді, коли учень стає суб'єктом діяльності, виявляє пізнавальну активність. Відповідно до цього принципу зміст курсу необхідно вводити матеріал, який допомагає розвивати навчальну діяльність молодших школярів, яка передбачає наявність умінь ставити мету, планувати свою роботу, самостійно добувати знання, здійснювати самоконтроль, самооцінку. У той самий час не можна недооцінювати роль вчителя у створенні пізнавальної діяльності учнів. Активності дітей можна досягти за умови врахування їх пізнавальних інтересів, шляхом створення проблемних ситуацій, використання дидактичних ігор та навчальних дискусій, організації групових форм роботи.

Предметні принципивідбору змісту характерні лише для курсу «Навколишній світ». Основними предметними є принципи сезонності, краєзнавчого, практичного спрямування, інтеграції, природоохоронний, екологічний, історизм.

1 Принцип сезонності. Першим, хто запропонував вивчати навколишній світ за цим принципом, був Д.ІІ. Кайгородов (див. параграф 2.1). Цей принцип мав місце і в комплексних програмах ГУСа, а також у наступних курсах природознавства та природознавства. Проте знайомство дітей із сезонними змінами у природі відбувається ще у дитячому садку. За тим самим сезонним принципом розглядаються природничі теми під час уроків читання. І тут важко уникнути дублювання матеріалу. Тому деякі автори (наприклад, А.А. Плешаков) взагалі виключили вивчення сезонних змін у природі на 3-му та 4-му році навчання навколишньому світу, а в I та II класах сезонні зміни залишилися лише як елементи при вивченні комплексних тем. В даний час відповідно до принципу сезонності побудовано дві програми по навколишньому світу (І.П. Товпінець та З.А. Клепініної), причому в обох принцип дотримується лише для II класу, де весь матеріал будується навколо сезонних змін у природі.

    Краєзнавчий принцип. Цей принцип передбачає вивчення природи, суспільства та історії тієї місцевості, де живе дитина. інціп дозволяє реалізувати такі дидактичні принципи навчання, як від близького до далекого, від відомого до невідомого. Багато педагогів минулого закликали вивчати в курсі природознавства природу свого краю. В курсі «Навколишній світ» при розгляді краєзнавчих питань вивчається край, область або республіка, в якій живе та навчається дитина. Сучасні програми, якими викладається навколишній світ молодшим школярам, ​​назвати краєзнавчими не можна. Але вони можуть охоплювати краєзнавчі теми. Наприклад, в курсі «Навколишній світ»

З.А. Клепініною вивчається тема «Природа та історія нашого краю». У цій темі дається огляд природи та історії своєї місцевості (поверхня, корисні копалини, водоймища, ґрунт, рослини, тварини, народи, історія).

Вивчення краєзнавчих тем у початковій школі утруднено з тієї причини, що зміст підручників для всієї Росії єдиний. У результаті підручниках неможливо відобразити особливості окремих регіонів. Тому часто вчителі проходять усі теми так, як вони дано у підручнику, і вивчають зі школярами не свій край, а природу середньої смуги Росії. Тут є два виходи: 1) коригування змісту теми (давати природні особливості свого краю); 2) створення навчальних посібників, де давався б місцевий матеріал.

    Принцип практичної спрямованості. Практична спрямованість передбачає, що з побудови курсу повинен відбиратися переважно той матеріал, який можна вивчати у вигляді проведення спостережень, постановки дослідів, здійснення практичної діяльності учнів. Однак облік цього принципу не означає вилучення із змісту предмета того матеріалу, який не має практичного значення, адже

інакше курс втратить свій загальноосвітній характер, порушиться систематичність курсу.

    Принцип інтеграції. Принцип передбачає, що «Навколишній світ» - це інтегрований курс, до якого включені відомості з різних наук (як природних, так і суспільних). Зроблено це для того, щоб молодший школяр отримав цілісне уявлення про світ. Цей принцип було запропоновано ще В.Ф. Зуєвим, потім підтриманий та обґрунтований АЛ. ГердохМ, який писав, що «в початковій школі місце лише одній, неподільній науці про навколишній органічний і неорганічний світ».

    Природоохоронний принцип. Передбачає вивчення впливу антропогенних факторів при розгляді кожної ТехМи курсу.

    Екологічний принцип. Зміст курсу має бути таким, щоб показати взаємозв'язки всіх явищ у природі. При вивченні господарську діяльність необхідно підкреслювати, що природи не нескінченні. Бездумне використання природних ресурсів загрожує існуванню життя на Землі.

    Принцип історизму. Передбачає розкриття у змісті утворення тимчасових відносин між явищами навколишнього світу, підхід до будь-якої досліджуваної події (як природної, так і соціальної) з позиції природної історії та історії соціуму. Крім того, циппередбачає великий обсяг історичного матеріалу в курсі «Навколишній світ». У цьому вивчається коротка історія Росії, причому основну увагу приділено переломним подіям історії.

Предметні результати освоєння програми з навколишнього світу мають відображати:

    розуміння особливої ​​ролі Росії у історії, виховання почуття гордості за національні звершення, відкриття, перемоги;

    сформованість поважного ставлення до Росії, рідного краю, своєї сім'ї, історії, культури, природи нашої країни, її сучасного життя;

    усвідомлення цілісності навколишнього світу, освоєння основ екологічної грамотності, елементарних правил моральної поведінки у світі природи та людей, норм здоров'язберігаючої поведінки в природному та соціальному середовищі;

    освоєння доступних способів вивчення природи та суспільства (спостереження, запис, вимір, досвід, порівняння, класифікація та ін, з отриманням інформації з сехмейних архівів, від навколишніх людей, у відкритому інформаційному просторі);

    розвиток навичок встановлювати та виявляти причинно-наслідкові зв'язки в навколишньому світі.

У базисному навчальному плані розподілено навчальний час між федеральним, регіональним та шкільним компонентами освітнього стандарту. Остаточний зміст курсу визначено у конкретних програмах з навколишнього світу.

    нежива природа; 4) географія; 5) рослини; 6) тварини; 7) сезонні зміни у неживій природі; 8) сезонні зміни у живій природі; 9) сезонні зміни у праці людей; 10) людина (будівля, охорона здоров'я); 11) екологія; 12) суспільство; 13) історія Батьківщини.

Розглянемо кожен із цих блоків, їх зміст у сучасних програмах та підручниках.

    Небесні тіла:

    Сонце – джерело тепла, світла та життя на Землі. Діти повинні вміти визначати місце та час сходу та заходу сонця, тривалість дня, зміну відносної висоти сонця над горизонтом за допомогою гномону;

    Місяць – супутник Землі;

    рух Землі навколо своєї осі та навколо Сонця. Зміна дня та ночі, зміна пір року.

    Погода.Поняття «погода» запроваджується шляхом підсумовування відомостей про її складові: температури повітря в градусах, наявності та сили вітру, хмарності, наявності та виду опадів, інших погодних явищ (туман, гроза, ожеледиця, паморозь). У підручниках деяких авторів пояснюється причина появи вітру, запроваджується поняття «троянда вітрів», діти дізнаються про види хмар. Даються відомості причинно-наслідкового характеру: чому дощ, чому з'являється веселка, чому буває луна.

    Нежива природа.Зміст цього блоку розкривається у темах «Вода», «Повітря», «Грунт», «Гірські породи та мінерали». Діти вивчають властивості води, повітря, ґрунтів, корисних копалин, їх значення та охорону.

    Географія.У результаті вивчення географічних тем учні знайомляться:

    з поняттями "горизонт", "лінія горизонту", "сторони горизонту", вчаться користуватися компасом;

    з формами земної поверхні (рівнини, гори, пагорби, яри);

    з різноманітністю водойм: річка, озеро, море та ін.

    з глобусом, картами світу, Росії та своєї місцевості, з умовними позначеннями на карті. Запроваджується поняття «масштаб»;

    із природними зонами Росії. У деяких програмах (наприклад,

Н.Я. Дмитрієвої, А.М. Казакова) розглядаються усі природні зони Землі.

    Рослини.У цей блок входять такі теми та основні відомості:

а) органи рослин:

    корінь: знаходиться у ґрунті, росте вниз, всмоктує воду та поживні речовини, утримує рослину;

    стебло: росте вгору, на ньому знаходиться листя, квітки, плоди з насінням; вводиться поняття «втеча» як стебло разом із листям та нирками;

    лист: знаходиться на стеблі, дихає за допомогою продихів. Вивчається різноманітність форми листя;

    квітка: утворюється на стеблі, з нього розвиваються плоди та насіння;

    плід: утворюється з квітки, в ньому знаходиться насіння, яким розмножується більшість рослин. Даються природоохоронні відомості – не можна зривати квіти диких рослин, особливо рідкісних;

б) умови життя рослин: тепло, вода, світло, повітря, мінеральні речовини;

в) розвиток рослини з насіння: стадії набухання, появи проростка, листя, квіток, плодів та насіння;

г) життєві форми рослин: дерево - рослина з одним здерев'янілим стовбуром; чагарник - рослина з декількома стволами, що здеревіли; трав'янисті рослини мають гнучкі зелені стебла, які у однорічних гинуть, у багаторічних відновлюються після зимівлі;

д) хвойні рослини (листя - хвоїнки) і листяні (плоскі, широкі листя, що опадають восени);

е) екологія рослин: вводяться поняття «теплолюбні та охолоджувальні», «світлолюбні та тіньовитривалі», «вологолюбні та посухостійкі» рослини;

ж) виділяють такі групи рослин, як дикорослі, культурні, кімнатні, лікарські, отруйні, запроваджується поняття «сорт».

В даний час розширено список груп рослин, що вивчаються, за рахунок лишайників, водоростей, мохів і папоротей. Стали уточнювати, що гриби – самостійна група живих організмів. Запроваджується термін «царство».

    Тварини.Обов'язковими для вивчення є тварини чотирьох груп: комахи, риби, птахи та звірі:

а) комахи:

    будова: три пари ніг, три частини тіла - голова, груди та черевце, крила та ноги прикріплені до грудей;

    розмноження: два шляхи розвитку комах - з повним та з неповним перетворенням;

    користь та шкоду комах для людини;

    ознаки: водні тварини, тіло яких вкрите лускою, пересуваються за допомогою плавників, дихають зябрами киснем, розчиненим у воді.

    ознаки: тіло вкрите пір'ям, мають дві ноги, два крила, розвиваються з яєць;

    поділ птахів на перелітних і зимуючих, а зимуючих - на осілих і кочових;

г) звірі (ссавці):

    ознаки: тіло вкрите шерстю, відразу народжуються живі дитинчата (виняток - єхидна і качконіс), дитинчат вигодовують молоком;

    розподіл на рослиноїдних, хижих, комахоїдних та всеїдних;

    вводиться поняття про диких та свійських тварин;

    умови, необхідні життя тварин, - їжа, вода, повітря, тепло, світло.

У більшості програм додатково вивчаються черв'яки, молюски, ракоподібні, павукоподібні, земноводні, плазуни.

    Сезонні зміни у неживій природі.У межах цього блоку учні отримують такі відомості:

а) літо: сонце стоїть високо над горизонтом, тривалість дня велика, тепло та спекотно, опади у вигляді дощів (часто зливи з грозами), ґрунт та вода прогріті;

б) осінь: сонце нижче над горизонтом, ніж улітку, дні коротшають, холоднішає, часто йдуть дощі, що переходять у сніг, грунт і вода охолоджуються;

в) зима: сонце низько над горизонтом, дні короткі, опади у вигляді снігу, бувають хуртовини, температура повітря низька (морози), ґрунт та водойми замерзають. Вводяться поняття «сніжинка», «кучугура», «снігопад», «гололед», «наст», «льодостав»;

г) весна: сонце в порівнянні з зимою вище над горизонтом, дні подовжуються, температура підвищується, тане сніг, опади у вигляді мокрого снігу та дощу, тане лід на водоймах, відтає ґрунт. Вводяться поняття «відлига», «льодохід», «половоддя».

    Сезонні зміни у живій природі.Розглядаються зміни у житті рослин та тварин:

а) рослини:

    літо - вегетація, цвітіння та плодоношення;

    осінь - дозрівання плодів та насіння, відмирання наземних частин трав, зміна забарвлення листя, листопад;

    зима - листяні рослини стоять голі, без листя, зеленими залишаються хвойні та деякі трав'янисті рослини під снігом (озимі посіви, суниця);

    весна - сокорух, набухання нирок, цвітіння деяких рослин, розпускання листя;

б) тварини:

    літо - розмноження, вирощування потомства;

    осінь - зникнення комах, відліт перелітних птахів, у птахів, що зимують, утворюється пух, у звірів - линяння, накопичення підшкірного жиру;

    зима - немає комах, зустрічаються птахи, що зимують (снігирі, синиці, сопілці), сон або сплячка у звірів (дітям роз'яснюють, у чому відмінності сну і сплячки);

    весна - поява комах, пробудження звірів від сну та сплячки, весняна линяння, приліт птахів, гніздування, насиджування яєць, поява пташенят, їх вигодовування.

    Сезонні зміни у трудовій діяльності людей:

а) літо - робота на полях, садах та городах, випасання худоби, сінокіс;

б) осінь - збирання врожаю та підготовка сільськогосподарських тварин до зимівлі;

в) зима - догляд за сільськогосподарськими тваринами, підготовка до весняної сівби;

г) весна - сільськогосподарські роботи (сів та ін.), догляд за сільськогосподарськими тваринами.

    Людина.Учні знайомляться з основами анатомії та фізіології людини, у них формуються навички особистої гігієни.

    Екологія.Учні отримують уявлення про взаємозв'язок та залежність живих організмів і неживої природи, знайомляться з природоохоронними заходами, засвоюють навички правильної поведінки у природі. Вводяться поняття «природне співтовариство», «ланцюг живлення», «мережі живлення», «екологічна піраміда».

    Суспільство.Вивчаються такі теми:

а) «Людина. Родина, сім'я. Суспільство». Тут розглядаються такі поняття, як сім'я, родовід, прізвища, імена та по батькові членів сім'ї; працю та відпочинок членів сім'ї; сімейний бюджет; взаємини для людей;

б) «Людина та її безпека». Тут розглядаються правила безпечної поведінки у побуті, на дорогах, пожежна безпека; транспорт (наземний, підземний, водний та повітряний) та правила його використання;

в) «Наша Батьківщина та світ». Тут даються відомості про рідний край, визначні пам'ятки, місцеве господарство. Далі розглядається Росія як наша Батьківщина, даються відомості про столицю Росії – Москву; про Конституцію, права людини, права дитини; про державну символіку: прапор, гімн, герб, про державні свята, про державний устрій Росії (президент, Федеральні збори, уряд); про народи нашої країни, про повагу до культури, історії, мови. Далі - вихід межі Росії - різноманіття сучасного світу, країни світу, сусіди Росії. Відповідальність людей за майбутнє нашого спільного дому – Землі.

    Історія Батьківщини.Включає такий зміст:

Уявлення про історію, історичні джерела, рахунок років історії; Східні слов'яни. Стародавня Русь, хрещення Русі. Російські землі у X11I-XV ст. Куликовська битва. Московська Русь. Реформи Петра I, освіта Російської імперії. Вітчизняна війна 1812 р., Жовтнева революція, освіта СРСР, Велика Вітчизняна війна, сучасна Росія. Принаймні проходження матеріалу розглядається культура Росії відповідного історичного періоду. Крім того, вивчається минуле рідного краю.

Таким чином, блок «Історія Вітчизни» побудований за принципом історизму: дано коротку історію Росії, особливу увагу приділено

переломних подій історії.

Контрольні питання та завдання

    Які завдання стоять перед курсом «Навколишній світ» згідно з Федеральним державним освітнім стандартом початкової загальної освіти, який набув чинності з 2010 р.?

    Які знання, вміння та навички мають бути сформовані у молодших школярів у результаті вивчення курсу «Навколишній світ»?

Піраміда та її властивості.

Хочу звернути увагу, що ми говоримо про піраміду з конкретною геометрією. Ділянки простору Всесвіту під досить щільними матеріальними об'єктами (наприклад, Сонячна Система) піддаються змінам (викривленням) своєї структури під впливом, у тому числі, і ментальної діяльності Розуму, неадекватної його Середовищу Проживання. Негармонійні події у ближньому Космосі та далекому Космосі посилюють ситуацію.Наслідком викривлення простору, відхилення його структури стану гармонії є всі земні неприємності: злочинність, хвороби, епідемії, землетрусу, бездуховність, падіння моральності.

Піраміда у зоні своєї діяльності прямо чи опосередковано виправляє структуру простору, наближає його стан гармонії. Все, що знаходиться або потрапляє в цей простір, починає розвиватися у напрямі гармонії. У цьому ймовірність виникнення всіх перелічених неприємностей падає. Динаміка пом'якшення та ліквідації всіх негативних проявів суттєво залежить від розміру Піраміди та дотримання всіх геометричних співвідношень. Зі збільшенням висоти піраміди її активний вплив посилюється ~ 10 5 -10 7 разів. У зоні впливу піраміди проявляються явища, які можна віднести до феноменології.Навіть при морозі в 40 ° С усередині Піраміди не замерзає звичайна вода. При різкому струшуванні пляшки з такою переохолодженою водою вона замерзає за 2-3 секунди. Якщо дивитися на Піраміду локатором у діапазоні хвиль 10 см, над нею видно іонний стовп у кілька кілометрів заввишки. При цьому радіаційна ситуація навколо і всередині піраміди не відрізняється від фонових значень. Істотно змінюють свої фізичні та хімічні властивості багато речовин, напівпровідники, вуглецеві матеріали та ін. При цьому дивно те, що у цих речовин оживають їх властивості, змінюються за синусоїдальним тлом у часі з досить великою амплітудою. Відбувається спонтанна зарядка конденсаторів, змінюється температурний поріг надпровідності, змінюється масштаб часу. Істотно посилюється імунітет тварин, що побували в зоні впливу піраміди, багато разів зростає життєздатність клітинної тканини, ураженої, наприклад, ВІЛ-інфекцією, блокується злоякісний процес в організмі. Лікарські препарати багаторазово посилюють свої специфічні властивості навіть за зменшення концентрації у багато разів, зникають побічні ефекти від застосування. Виняткову важливість людини і людства має приведення в гармонійний стан польових структур людини чи груп людей. Стан цих польових структур є те, як ми вписані в навколишній світ, наскільки ми гармонійні з ним і в ньому. Це і є те, наскільки ми гармонійні з іншими структурами та факторами світу.

Вплив піраміди однаково сприятливий і для людини, і для бактерій та вірусів. Піраміда - це природний фактор, який призводить до гармонії всю біологічну систему планети, змінює її керуючі структури. Вплив піраміди знижує взаємну патогенність людини і бактерії, людини і вірусу і т. д. У людства з'являється можливість протягом найближчих кількох років позбутися гепатиту, СНІДу, злоякісних утворень та інших хвороб, що загрожують існуванню людства.Патологічні пологи стануть винятком, а взаємини новонароджених дітей із навколишнім світом будуть максимально гармонійними. Поняття "профілактика" наповниться реальним змістом. На мій погляд, поняття Біблійного Раю треба розглядати не в географічному сенсі, а в сенсі структури довкілля, структури простору, в якому ми живемо. Від того, наскільки ця структура близька до стану гармонії, залежить те, наскільки наше життя відповідає поняттю Біблійного Раю. Треба мати на увазі, що Піраміди мають потужну дію, тому підходити до розуміння цих впливів, а тим більше до будівництва Пірамід, слід дуже обережно. Слід пам'ятати, що як тільки ми уникаємо описаної геометрії, як тільки ми будуємо більш гострі або більш пологі Піраміди, ми уникаємо головного — гармонії. Ми отримуватимемо потужні ефекти як у позитивному, так і в негативному аспектах. Достатньо згадати піраміди в Єгипті, в Мексиці, в Перу та ін.

Екологічна піраміда- графічні зображення співвідношення між продуцентами та консументами всіх рівнів (травоїдних, хижаків; видів, що харчуються іншими хижаками) в екосистемі.

Схематично зображати ці співвідношення запропонував американський зоолог Чарльз Елтон у 1927 році.

p align="justify"> При схематичному зображенні кожен рівень показують у вигляді прямокутника, довжина або площа якого відповідає чисельним значенням ланки харчової ланцюга (піраміда Елтона), їх масі або енергії. Розташовані у певній послідовності прямокутники створюють різні форми піраміди.

Підставою піраміди служить перший трофічний рівень – рівень продуцентів, наступні поверхи піраміди утворені наступними рівнями харчового ланцюга – консументами різних порядків. Висота всіх блоків у піраміді однакова, а довжина пропорційна числу, біомасі чи енергії на відповідному рівні.

Екологічні піраміди розрізняють залежно від показників, виходячи з яких будується піраміда. При цьому для всіх пірамід встановлено основне правило, згідно з яким у будь-якій екосистемі більше рослин, ніж тварин, травоїдних, ніж м'ясоїдних, комах, ніж птахів.

На основі правила екологічної піраміди можна визначити або розрахувати кількісні співвідношення різних видів рослин і тварин у природних та штучно створюваних екологічних системах. Наприклад, 1 кг маси морського звіра (тюленя, дельфіна) потрібно 10 кг з'їденої риби, а цим 10 кг потрібно вже 100 кг їх корму - водних безхребетних, яким у свою чергу для утворення такої маси необхідно з'їдати 1000 кг водоростей та бактерій. У разі екологічна піраміда буде стійка.

Однак, як відомо, з кожного правила бувають винятки, які будуть розглянуті у кожному типі екологічних пірамід.

Типи екологічних пірамід

  1. піраміди чисел- на кожному рівні відкладається чисельність окремих організмів

Піраміда чисел відображає чітку закономірність, виявлену Елтоном: кількість особин, що становлять послідовний ряд ланок від продуцентів до консументів, неухильно зменшується (рис.3).

Наприклад, щоб прогодувати одного вовка, необхідно принаймні кілька зайців, на яких він міг би полювати; щоб прогодувати цих зайців, потрібна досить велика кількість різноманітних рослин. В даному випадку піраміда матиме вигляд трикутника з широкою основою, що звужується догори.

Однак подібна форма піраміди чисел характерна не для всіх екосистем. Іноді можуть бути зверненими, чи перевернутими. Це стосується харчових ланцюгів лісу, коли продуцентами є дерева, а первинними консументами - комахи. У цьому випадку рівень первинних консументів чисельно багатший за рівень продуцентів (на одному дереві годується велика кількість комах), тому піраміди чисел найменш інформативні та найменш показові, тобто. чисельність організмів одного трофічного рівня значною мірою залежить від своїх розмірів.

  1. піраміди біомас- характеризує загальну суху або сиру масу організмів на даному трофічному рівні, наприклад, в одиницях маси на одиницю площі - г/м 2 кг/га, т/км 2 або на об'єм - г/м 3 (рис.4)

Зазвичай у наземних біоценозах загальна маса продуцентів більша, ніж кожної наступної ланки. У свою чергу, загальна маса консументів першого порядку більша, ніж консументів другого порядку тощо.

В даному випадку (якщо організми не дуже відрізняються за розмірами) піраміда також буде мати вигляд трикутника з широкою основою, що звужується догори. Однак і з цього правила є суттєві винятки. Наприклад, у морях біомаса рослиноїдного зоопланктону істотно (іноді в 2-3 рази) більше за біомасу фітопланктону, представленого переважно одноклітинними водоростями. Це пояснюється тим, що водорості дуже швидко виїдають зоопланктоном, але від повного виїдання їх оберігає дуже висока швидкість поділу їх клітин.

Загалом для наземних біогеоценозів, де продуценти великі та живуть порівняно довго, характерні щодо стійкі піраміди з широкою основою. У водних екосистемах, де продуценти невеликі за розміром і мають короткі життєві цикли, піраміда біомас може бути зверненою, або перевернутою (вістрям спрямована вниз). Так, в озерах і морях маса рослин перевищує масу споживачів тільки в період цвітіння (навесні), а в решту пори року може утворитися зворотне становище.

Піраміди чисел і біомас відбивають статику системи, т. е. характеризують кількість чи біомасу організмів у певний проміжок часу. Вони не дають повної інформації про трофічну структуру екосистеми, хоча дозволяють вирішувати низку практичних завдань, особливо пов'язаних із збереженням стійкості екосистем.

Піраміда чисел дозволяє, наприклад, розраховувати допустиму величину улову риби або відстрілу тварин у мисливський період без наслідків для їх нормального відтворення.

  1. піраміди енергії- Показує величину потоку енергії або продуктивності на послідовних рівнях (рис.5).

На противагу пірамідам чисел і біомаси, що відбивають статику системи (кількість організмів в даний момент), піраміда енергії відбиваючи картину швидкостей проходження маси їжі (кількості енергії) через кожен трофічний рівень харчового ланцюга, дає найбільш повне уявлення про функціональну організацію співтовариств.

На форму цієї піраміди не впливають зміни розмірів і інтенсивності метаболізму особин, і якщо враховані всі джерела енергії, то піраміда завжди буде мати типовий вигляд з широкою основою і верхівкою, що звужується. При побудові піраміди енергії до її основи часто додають прямокутник, що показує приплив сонячної енергії.

У 1942 р. американський еколог Р. Ліндеман сформулював закон піраміди енергій (закон 10 відсотків), згідно з яким з одного трофічного рівня через харчові ланцюги на інший трофічний рівень переходить у середньому близько 10% екологічної піраміди енергії, що надійшла на попередній рівень. Решта енергії втрачається у вигляді теплового випромінювання, на рух і т.д. Організми в результаті процесів обміну втрачають у кожній ланці харчового ланцюга близько 90% усієї енергії, яка витрачається на підтримку їхньої життєдіяльності.

Якщо заєць з'їв 10 кг рослинної маси, його власна маса може збільшитися на 1 кг. Лисиця або вовк, поїдаючи 1 кг зайчатини, збільшують свою масу вже тільки на 100 г. У деревних рослин ця частка набагато нижча через те, що деревина погано засвоюється організмами. Для трав і морських водоростей ця величина значно більша, оскільки у них відсутні тканини, що важко засвоюються. Проте загальна закономірність процесу передачі енергії залишається: через верхні трофічні рівні її проходить значно менше, ніж нижні.

Розглянемо перетворення енергії в екосистемі на прикладі простого пасовищного трофічного ланцюга, в якому є лише три трофічні рівні.

  1. рівень - трав'янисті рослини,
  2. рівень - травоїдні ссавці, наприклад, зайці
  3. рівень - хижі ссавці, наприклад, лисиці

Поживні речовини створюються в процесі фотосинтезу рослинами, які з неорганічних речовин (вода, вуглекислий газ, мінеральні солі тощо) з використанням енергії сонячного світла утворюють органічні речовини та кисень, а також АТФ. Частина електромагнітної енергії сонячного випромінювання при цьому перетворюється на енергію хімічних зв'язків синтезованих органічних речовин.

Вся органічна речовина, створювана в процесі фотосинтезу, називається валовою первинною продукцією (ВПП). Частина енергії валової первинної продукції витрачається на дихання, внаслідок чого утворюється чиста первинна продукція (ЧПП), яка і є тією речовиною, яка надходить на другий трофічний рівень і використовується зайцями.

Нехай ЗПС становить 200 умовних одиниць енергії, а витрати рослин на дихання (R) – 50%, тобто. 100 умовних одиниць енергії. Тоді чиста первинна продукція дорівнюватиме: ПВП = ВПП - R (100 = 200 - 100), тобто. на другий трофічний рівень до зайців надійде 100 умовних одиниць енергії.

Однак, з різних причин зайці здатні споживати лише деяку частку ППП (інакше зникли б ресурси у розвиток живої матерії), суттєва її частина, як відмерлих органічних залишків (підземні частини рослин, тверда деревина стебел, гілок тощо.) .) не здатна поїдатися зайцями. Вона надходить у детрітні харчові ланцюги та (або) піддається розкладанню редуцентами (F). Інша частина йде на побудову нових клітин (чисельність популяції, приріст зайців – Р) та забезпечення енергетичного обміну або дихання (R).

У цьому випадку, згідно з балансовим підходом, балансова рівність витрати енергії (С) виглядатиме таким чином: С = Р + R + F, тобто. енергія, що надійшла на другий трофічний рівень, буде витрачена, згідно із законом Ліндемана, на приріст популяції - Р - 10%, інші 90% будуть витрачені на дихання і видалення незасвоєної їжі.

Таким чином, в екосистемах з підвищенням трофічного рівня відбувається швидке зменшення енергії, що накопичується у тілах живих організмів. Звідси зрозуміло чому кожен наступний рівень завжди буде меншим за попередній і чому ланцюги харчування зазвичай не можуть мати більше 3-5 (рідко 6) ланок, а екологічні піраміди не можуть складатися з великої кількості поверхів: до кінцевої ланки харчового ланцюга так само, як і до верхньому поверху екологічної піраміди, надходитиме так мало енергії, що її не вистачить у разі збільшення кількості організмів.

Така послідовність і підпорядкованість пов'язаних у формі трофічних рівнів груп організмів є потоками речовини та енергії в біогеоценозі, основу його функціональної організації.



Останні матеріали розділу:

У списках не значився, Васильєв Борис львович
У списках не значився, Васильєв Борис львович

Василь Володимирович Биков «У списках не значився» Частина перша Миколі Петровичу Плужнікову надали військове звання, видали форму лейтенанта...

Схеми внутрішньої будови землі
Схеми внутрішньої будови землі

Земля, так само, як і багато інших планет, має шаруватий внутрішню будову. Наша планета складається із трьох основних шарів. Внутрішній шар...

Земна кора та її будова Які типи земної кори виділяються
Земна кора та її будова Які типи земної кори виділяються

Земна кора – верхня частина літосфери. У масштабах усієї земної кулі її можна порівняти з найтоншою плівкою - настільки незначна її потужність. Але...