Форма земної поверхні пермського краю креслення. Презентація – поверхня нашого краю

Клас: 4

Цілі:

  1. Формувати в учнів уявлення поверхні рідного краю.
  2. Вчити працювати з карткою.
  3. Розвивати пізнавальну активність дітей, спостережливість, уміння аналізувати та робити висновки.

Обладнання:фізична карта області, фотографії ярів, кар'єрів, звалищ.

Хід уроку

1. Організаційний момент, повідомлення теми та цілей уроку

Над Росією Сонце світить,
І дощі шумлять над нею.
В цілому світлі, в цілому світлі
Немає країни її рідної!

Чому в цілому світі немає рідної країни? ( Росія – це наша Батьківщина, країна, де ми живемо. Це наш будинок, який неможливо не любити )

Сьогодні я запрошую вас у подорож по нашому рідному краю. Ми пройдемо територію нашого краю зі сходу на захід та з півночі на південь.

2. Робота над новою темою

У нас є супутник, разом з яким ми подорожуватимемо.

Дізнайтесь його!

Добре, добре,
На всіх людей дивиться,
А людям на себе
Дивитись не велить.
(Сонце )

Звісно, ​​це сонечко! Воно буде з нами подорожувати нашою країною, а точніше сказати, це ми будемо його супутниками.

Починаємо нашу подорож.

(Сонце закріплюється над Східноєвропейською рівниною).

Де ми зупинилися зараз? Що ви можете сказати, вивчивши карту?

(Ми зупинилися на Східно-Європейській рівнині. Це рівнина, тому що на карті вона зображена світло-зеленим кольором. І на ній, як латки, плями жовтого кольору).

Спробуємо відкрити таємницю жовтих плям (перегляд слайдів).

Що особливого ви помітили у рельєфі цієї рівнини? (Тут поверхня нерівна, зустрічаються височини)

То в чому ж таємниця жовтих плям? (Це височини).

Так. Це височини та пагорби, тому цю рівнину називають «горбиста рівнина».

А зараз прямуємо до столиці нашої Батьківщини. (Сонечко закріплюється над Москвою).

У європейській частині Росії, у межиріччі Оки та Волги, ми бачимо яскравий гурток – так позначена столиця Росії – Москва. Навколо Москви розташована Московська область. Її межі зображені жовтим кольором.

Розташована Московська область дуже зручно – у центрі сухопутних та річкових доріг, які йдуть з півночі на південь та із заходу на схід. Москва є не лише столицею Росії, а й головним містом, обласним центром Московської області.

Московська область займає площу 4700 квадратних кілометрів. Це більше, ніж територія таких європейських держав, як Бельгія, Данія чи Голландія. Межує Московська область із сімома областями.

Діти, подивіться на карту Московської області, покажіть та назвіть ці сім областей. ( Ярославська, Володимирська, Рязанська, Тульська, Калузька, Смоленська, Тверська області).

Діти, розгляньте карту та визначте, які форми поверхні є в краї, як вони називаються.

(Сонечко закріплюється на північно-західній частині Московської області).

Діти:

Поверхня Московської області переважно рівнинна і є частиною Східно-Європейської горбистій рівнини. Найбільш висока, горбиста частина Московської області – північно-західна та західна. Тут знаходиться Смоленсько-Московс ка горбиста рівнина, височина. На цій височині пагорби хіба що утворюють ланцюг, гряду. на Територіям Московської області ця гряда називається Клінсько - Дмитрівською.

Хлопці, хочу доповнити.

Дійсно, Московська область розташована в центрі Східно-Європейської рівнини. Північ області займає заболочена Верхньоволзька низовина. На південь від неї знаходиться горбиста Смоленсько-Московська височина. Тут, біля м. Уварівка, розташована найвища точка області (310 м над рівнем моря). Північно-західний край цієї височини відомий під назвою Клинсько-Дмитровської гряди. Річки, що беруть початок на північ від неї, впадають у Волгу, а ті, що починаються на південь - в Оку (за винятком Яхроми).

Хлопці, де розташувалося наше сонечко? (Наше сонечко розташувалося на півдні нашої області).

Користуючись шкалою висот, визначте, які форми поверхні знаходяться на південь. Як вони звуться?

Діти:

Південно-західну та південну частини області займає слабозагорнута Москворецько – Окська рівнина, на якій виділяється невелика височина – Теплостанська.

Ви сказали, що південно-західну частину Підмосков'я займає Москворецько-Окська рівнина. До неї відноситься Теплостанська височина, на якій розташована найвища точка Москви – 253 м-коду.

Хлопці, Наше сонечко розташувалося? на північно-сході).Яка ж поверхня на цій ділянці області?

Діти:

Північ та схід області займають плоскі рівнини. На сході ця рівнина сильно заболочена і є частиною Мещорської низовини, Мещери.



Річка Клязьма у Володимирській Мещері уг . Півники

Молодці, хлопці! Все правильно ви сказали. Мені хочеться додати тільки те, що Мещерська низовина, Мещера - являє собою велику рівнину, розташовану в Центральному федеральному окрузі, що займає східну частину Московської області, південну - Володимирської та північну - Рязанської областей. Тому розрізняють: Підмосковну Мещеру, Володимирську Мещеру і Рязанську Мещеру. На півночі низовини висота над рівнем моря становить 120 – 130 метрів, знижуючись до 80 – 100 метрів у південній частині низовини. По центру низовини від міста Єгор'євська до міста Касимова тягнеться невелика височина, складена пісками та суглинками – Мещорський хребет, його середня висота близько 140 м та максимальна – 171,8 м (м. Арюшина біля села Савинське Орєхово – Зуївського району).

3. Фізкультхвилинка

Дує вітер нам в обличчя,
Захиталося деревце.
Вітер тихіше, тихіше, тихіше,
Деревце все вище, вище.

4. Продовження нової теми

Поверхня Московської області складена переважно пісками і глиною. Ці речовини легко розмиваються водою. Тому всюди на території нашої області чимало ярів. А як утворюються яри? (Відповіді дітей).

Яри ​​руйнують родючі землі. Цим вони завдають великої шкоди господарству, тому люди борються з ярами.

Назвіть кілька способів боротьби з ярами.


Парамонівський яр

Ярів дуже багато в нашій області. Один яр розташований у нашому районі, біля річки Клязми на території м. Корольов.

А яка поверхня м. Москви? Подивіться на карту Москви ( по більшу частину поверхня плоска).

Правильно. Більшість плоска, сильно заболочена рівнина. Великі та особливо топкі болота займали всю східну частину Москви. На місці сучасних площ Театральної та Революції було болото «Поганий брід». Сильно заболоченою була територія сучасного ВВЦ. Лише південна частина Москви є горбиста Теплостанська рівнина, яка ближче до центру переходить у Воробйові гори. Але це справжні гори, а одне з найвищих місць Москви. Поширена думка, що Москва стоїть на семи пагорбах не зовсім точно. Це лише високі, круті береги річок. Наприклад, Боровицький та Ваганьківський (на ньому розташована будівля Російської Державної публічної бібліотеки - будинок Пашкова) пагорби знаходяться над річкою Москвою, Таганський – над Яузою, Тригірський – над річкою Преснею.

5. Закріплення

  1. Що таке рівнина?
  2. Яка рівнина зображена на цій схемі?
  3. Назвіть причини появи яру.
  4. Які почуття ви відчуваєте, дивлячись на ці фотографії? (пропоную розглянути фотографії пустирів, покинутих кар'єрів).

6. Підбиття підсумків

  1. Про що ми дізналися сьогодні на уроці?
  2. Що ми називаємо рідним краєм?
  3. Де розташована наша область?
  4. Яка поверхня нашої області?
  5. Яку шкоду завдає яр людям?

7. Домашнє завдання:

підручник, с. 100-105 (переказ); зошит, с. 31, № 67,69.

Якщо ви бачили яр під час екскурсії, розкажи про нього. Чи багато у вашій місцевості ярів. Чи є у вашій місцевості балки? Розкажи про ту, що ви бачили на екскурсії.

Відповідь. У нашому краї досить багато ярів. Яр - форма рельєфу у вигляді відносно глибоких і крутосхильних улоговин, утворених тимчасовими водотоками. Яри ​​виникають на піднесених рівнинах або пагорбах, складених пухкими породами, що легко розмиваються, а також на схилах балок. Довжина ярів від кількох метрів до кількох кілометрів. Виділяють молоді (інтенсивно розвиваються) та зрілі яри. Яри ​​найбільше в межах лісостепової та степової зон. Яри ​​завдають великої шкоди сільському господарству, розчленовуючи та знищуючи поля. Для боротьби з ярами застосовують запруди, підпірні стінки та ін, а також виробляють посадку рослинності, яка затримує розмивання ґрунту. Також у нашому краї зустрічається багато балок. Балка – долина з пологими зарослими схилами. Під час сніготанення та рясних злив по дну балки може переміщатися тимчасовий водотік. Особливо багатьох у зоні степів.

Подумай, де легше будувати міста, села, прокладати дороги, обробляти землю – на рівнині чи горах. Як люди використовують поверхню у вашому краї?

Відповідь. У горах мало придатної для землеробства землі, отже в горах переважатимуть видобуток корисних копалин, мисливство та скотарство. На просторах рівнин за наявності хороших ґрунтів та достатньої вологості – землеробство, при посушливому кліматі – скотарство.

На розселення людей, їхній спосіб життя великий вплив надає рельєф місцевості, багатство надр корисними копалинами. Більшість людства живе на рівнинах, де легше будувати міста, прокладати дороги, господарювати. У горах існує небезпека землетрусів та інших стихійних явищ, що не трапляються на рівнинах.

Однак у горах природні умови різноманітніша і ресурсна база багатша, ніж на рівнинах.

У нашому краї більшість населення живе на рівнині, де будуються міста, промислові підприємства, шахти. У селах люди займаються землеробством та скотарством. У горах – це невеликі промислові міста, пов'язані зі здобиччю та переробкою корисних копалин. Сільського господарства у них немає. Натомість добре розвинений туризм.

Які випадки безвідповідального ставлення людей до поверхні краю ти знаєш? Чи можна відшкодувати шкоду, завдану природі у цих випадках? Як це зробити?

Відповідь. У нашому краї існує проблема із занедбаними шахтами. Наприклад, у місті Копейську Челябінської області в центрі міста знаходиться найнебезпечніша в Челябінській області шахта. У неї щогодини прибуває 250 кубометрів води, які будь-якої миті можуть вийти на поверхню землі. Коли вода наповнить занедбаний розріз до країв, у кар'єр сповзе частина машинобудівного заводу та сотні житлових будинків. Проблема дуже серйозна, бо таких шахт довкола міста не одна. Проблему можна вирішити, провівши рекультивацію шахт, хоча це коштує величезних грошей.

Перевір себе

1. Розкажи про поверхню свого краю.

Відповідь. Рельєф Південного Уралу відрізняється великою різноманітністю. Він формувався упродовж мільйонів років. У межах Челябінської області є різні форми рельєфу - від низовин і горбистих рівнин до хребтів, вершини яких перевищують 1000 м-коду.

Територією області проходить гірська ділянка умовного кордону "Європа-Азія": по Урал-тау та Уральському хребту. Найдовший хребет у Челябінській області – Уреньга, протяжність його близько 65 км. Хребет прикрашають десять вершин висотою понад 1000 м-коду.

2. Як використовують поверхню у вашому краї?

Відповідь. У нашому краї більшість населення живе на рівнині, де будуються міста, промислові підприємства, шахти. У селах люди займаються землеробством та скотарством. У горах – це невеликі промислові міста, пов'язані зі здобиччю та переробкою корисних копалин. Сільського господарства у них немає. Натомість добре розвинений туризм.

3. Що означає охороняти поверхню?

Відповідь. Це означає, що треба звести до мінімуму шкоду, що завдає навколишньому середовищу видобутку корисних копалин, необхідно повніше вилучати все корисне з вже здобутої сировини. Це забезпечить отримання більшої кількості корисних речовин та зменшить відвали непотрібних.

Для відновлення земель, порушених кар'єрами та відвалами порожньої породи, проводять спеціальні роботи – рекультивацію. Для цього відвали вирівнюють, зверху насипають ґрунт і насаджують дерева та кущі. Кар'єри перетворюють на ставки, на берегах яких створюють зони відпочинку.

Щоб зменшити негативний вплив землеробства на поверхню, потрібно дбайливо вести її обробіток. Зростання ярів зупиняють насадженням рослин на їх схилах.

4. Яку участь в охороні поверхні краю можуть взяти школярі?

Відповідь. Охороняти поверхню – це означає вести боротьбу з ярами, засаджувати їх схили рослинністю, повідомляти адміністрації поселення про виявлені занедбані кар'єри, звалища. Брати участь у екологічних суботниках.

Завдання для домашньої роботи

1. Запиши до словничка: яр, балка.

Яр - форма рельєфу у вигляді відносно глибоких і крутосхильних улоговин, утворених тимчасовими водотоками.

Балка - поглиблення з пологими, порослими схилами.

2. Намалюй, як виглядає поверхня вашого краю. Можна виліпити з пластиліну, глини або сирого піску макет якоїсь її ділянки (пагорба, яру, гірського хребта).

3. Якщо у вашій місцевості є яр, розпитай у дорослих, чи давно він існує, як змінився цей час, що роблять люди, щоб зупинити його зростання. Подумай, чим можеш допомогти дорослим.

Відповідь. У нас є кілька ярів. Вони існують давно. Яри ​​завдають великої шкоди переважно сільському господарству, розчленовуючи і знищуючи поля. Для запобігання росту ярів роблять перешкоди, які затримують стік води в яр, на схилах висівають багаторічні рослини, за необхідності деякі схили засипають землею. У краї за ярами ведеться постійне спостереження. Завдяки цьому зростання ярів майже не відбувається.

Згадай, які моря, озера, річки є в Росії. Що ти знаєш про водні багатства свого краю?

У Росії її дуже багато морів, озер і річок. Моря: Чорне, Біле, Балтійське, Охотське, Лаптєве, Азовське та інші. Озера: Каспійське море, Байкал, Ладозьке, Онезьке. Річки: Волга, Єнісей, Олена, Ока, Іртиш, Амур.

Наш край має значні запаси водних ресурсів, велику частку яких складають озера та ставки. Також у нас є річки. І водосховища.

Більшість назв озер походять з татарської та башкирської мови. У найменуваннях водойм часто зустрічається слово «куль», що означає «озеро». Такі, наприклад, назви озер Абаткуль, Великий Кременкуль, Табанкуль, Великий Теренкуль, Зюраткуль. Найбільші озера краю: Увільди, Тургояк, Великий Кисегач, Іткуль, Іртяш.

Озеро Увільди - найбільше озеро, розташоване біля підніжжя Уральських гір. Вода в ньому слабо мінералізована, дуже чиста та прозора. За незвичайний відтінок води озеро називають блакитною перлиною Уралу.

Ще одне красиве озеро Південного Уралу розташоване поблизу селища Тургояк, що на північ від станції міста Міасса. Це велике та глибоке озеро Тургояк, оточений горами та хвойними лісами, має площу, що дорівнює 25 квадратним кілометрам. Озеро Великий Кисегач знаходиться за 8 кілометрів на північний схід від міста Каслі, і має тектонічне походження. Джерелом озера вважається річка Чартонишка.

Багато озер – місця відпочинку, використовуються як місце риболовлі.

Конспект уроку навколишнього світу у 4 класі

Тема:Поверхня нашого краю.

(Підручник Плешакова А.А. «Навколишній світ»)

Цілі уроку:

    Сформувати в учнів уявлення поверхні рідного краю. Вчити працювати з карткою.

    Ознайомити учнів із поняттями: яр, балка, кар'єр, терикони, звалище. Розповісти про причини появи та заходи боротьби з ними.

    Розвивати пізнавальну активність дітей, спостережливість, уміння аналізувати та робити висновки.

    Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання:

    Підручник Плєшакова А.А. "Навколишній світ";

    Презентація "Поверхня нашого краю";

    Роздатковий матеріал.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Доброго дня, хлопці. Закрийте свої очі і послухайте мене:

Чудово все на небі,

Чудово на землі,

Чудово все довкола,

Чудово все в мені!

Розплющили очі, подивилися одне на одного, посміхнулися, тихо сіли.

Над Росією сонце світить,
І дощі шумлять над нею.
В цілому світлі, в цілому світлі
Немає країни її рідної!

Чому в цілому світі немає рідної країни? (Росія – це наша Батьківщина, країна, де ми живемо. Це наш будинок, який неможливо не любити )

2. Актуалізація знань

Пропоную вам сьогодні вирушити в експедицію. Ви не проти такої пропозиції? Що необхідно взяти із собою в експедицію?(Відповіді дітей.)

Тепер ви готові. Ціль нашої експедиції ви спробуєте визначити самі. А для початку згадайте те, що ви вже знаєте, щоб застосувати ці знання під час експедиції. Подумайте, що повинні уважно вивчити учасники експедиції, перш ніж вирушити в дорогу?(Свій маршрут.)

Слайд 2

Діти, розгляньте уважно фізичну карту Росії. Який рельєф ви тут бачите?(На території Росії є гори і рівнини. Серед рівнин зустрічаються низовини, височини, або пагорби, і плоскогір'я.)

Як все це можна визначити за картою?(За умовними позначеннями – за кольором.)

Яким кольором ці об'єкти позначені на карті?(Рівнини – зеленим, пагорби – жовтим, плоскогір'я – світло-коричневим.)

Учасники нашої експедиції зараз поділяться на три групи, щоби дослідити рівнини Росії. Кожен із вас бере картку, на якій вказано досліджуваний географічний об'єкт, та приєднується до своєї групи.

(На картках вказані назви рівнин: Східно-Європейська, Західно-Сибірська, Середньосибірське плоскогір'я .)

Обговоріть у групах, де знаходиться ваш об'єкт, що ви можете повідомити про нього, користуючись фізичною картою.

А тепер представник від кожної групи показує свій об'єкт на карті, називає його та повідомляє підготовлену інформацію.

(На карті з'являються назви рівнин, перевіряється правильність відповідей.)

Де розташована територія нашого краю?(Територія Московської області розташована на Східноєвропейській рівнині.)

Слайд 3

- Учасники експедиціїмолодці, повідомили нам точні відомості. Отже, кожен з вас зможе допомогти одному невдахому іноземному туристу, який, подорожуючи Росією, зробив багато цікавих фотографій, а тепер ніяк не може розібратися в них. Як ви вважаєте, які фотографії міг зробити турист на території нашого краю?

(1, 3, 5.)

Чому ви так вирішили?(На цих фотографіях зображено горбиста рівнина. Це рельєф нашої місцевості.)

Слайд 4

Продовжимо наше дослідження. Обговоріть у групах відповідь питання слайду: «У чому подібність і відмінність цих географічних об'єктів?» Підготуйтеся зробити повідомлення.(У пагорбів та гір є підошва, схил, вершина. Гора та пагорб відрізняються висотою.)

Слайд 5

Якщо говорити точніше, висота низовин до 200 м, пагорбів – 200-500 м, плоскогір'я – 500-800 м, висота гір – понад 800 м.

Слайд 6

Яке умовне позначення допоможе знайти на карті гори?(Гори позначаються на карті коричневим кольором. Чим вище гори, тим темніший колір.)

Згадайте та обговоріть у групах, які гори знаходяться на території Росії.

Експедиційні групи вирушають за своїм маршрутом і готують повідомлення про свої об'єкти: 1 група вирушає в експедицію на Кавказькі гори, 2 група – на Уральські гори, 3 група – на гори Саяни та Алтай.

Обговоріть у групах, де знаходиться ваш об'єкт, що ви можете повідомити про нього, користуючись фізичною картою.

(На карті по клацанню з'являються назви гір, перевіряється правильність відповідей.)

Слайд 7

Що ви відчули, розглядаючи ці фотографії?(Яка гарна наша країна.)

3. Цілепокладання

Слайд 8

Обговоріть у групах відповідь на запитання слайду: як використовується людьми територія нашого краю?

Хто готовий висловитись?(На території нашого краю будуються міста, села, села; прокладаються дороги; обробляються землі.)

Слайд 9

Розгляньте уважно ці фотографії. Що ви на них бачите? (Закинутий кар'єр, звалище сміття, яр, якісь потворні гори).

Які почуття ви відчуваєте, дивлячись на ці фотографії?(Розчарування, сум, обурення тим, що наробили люди землі.)

Хлопці, такі місця Землі - це біль планети, це її рани. Ми з вами часто говоримо про важливість охорони рідкісних рослин та тварин, води та повітря. Чи потрібно охороняти поверхню землі?

А чому це так важливо для нас?(Відповіді дітей)

Якою ж буде головна мета нашої експедиції?

А що вас зацікавило, коли вивчали фотографії на цьому слайді? На які запитання ви хотіли б отримати відповіді?(Як на поверхні землі з'являються такі рани? Чи можна все це виправити?)

4. Відкриття нового знання

Слайд 10

Наступне дослідження ми проведемо на горбистій рівнині. Тут крім пагорбів ми можемо зустріти яр та балку. Пропоную досліджувати ці об'єкти за допомогою слайда та порівняти їх.

( Яр та балка схожі тим, що мають схили. Але схили яру - круті, що обсипаються. А схили балки - пологі, порослі травою, деревами, чагарниками. . )

Спробуйте пояснити, як вони з'являються поверхні землі.

(Освіта яра починається з маленької вибоїни, борозенки на поверхні ґрунту. Потоки талої та дощової води розмивають її, і тому яр поступово збільшується. При цьому він губить великі ділянки родючого ґрунту.

Згодом (через багато років) схили яру стають пологими, заростають травою, чагарниками, деревами. Яр перестає збільшуватися. Так він перетворюється на балку.)

Пропоную перевірити правильність ваших версій.

Слайд 11

У музеї-заповіднику Коломенське є Голосів яр. Подивіться фотографію.

Слайд 12

Як ви вважаєте, чому він так називається?(Відповіді дітей.)

- Назва «Голосів» - виробникове від Болон. Те є, названий на ім'я Boloca (Beleca) - язичницького слов'янського бога підземного царства і потостопорного світу. Камені в Солом'янському, що лежать на дні, служили місцем жертвопринесення цьому божеству.

Слайд 13

Подивіться на ці ілюстрації та спробуйте визначити, що ще є однією з причин утворення яру?

Який гурт готовий розповісти нам про це?

Хто бажає доповнити відповідь своїх товаришів чи висловити іншу точку зору?

( Ще однією з причин появи яру є неправильне оранка земель.

Подумайте, чому неправильне оранка може призвести до появи яру?(По борознах з вершини пагорба стікає дощова та тала вода і розмиває грунт.)

Що ви могли б порадити трактористу, який оре землю на горбистій рівнині?

( Проводити оранку земель на горбистій рівнині можна тільки впоперек схилу, у цьому випадку борозни затримуватимуть воду, і вода не розмиє ґрунт. )

Слайд 14

Обговоріть у групах, що таке кар'єр і як він утворюється?

Який гурт готовий розповісти нам про це?

Хто бажає доповнити відповідь своїх товаришів чи висловити іншу точку зору?

(Кар'єр - Це величезна рана на поверхні землі. Колись у кар'єрі видобували пісок, глину, вапняк, вугілля та ін. корисні копалини. Після закінчення розробок кар'єр залишився покинутим.

Слайд 15

Обговоріть у групах, що таке звалище і як воно утвориться?

Який гурт готовий розповісти нам про це?

Хто хоче висловити іншу точку зору чи доповнити відповідь своїх товаришів?

(Звалища – місця землі, зайняті будівельним сміттям: битою цеглою, уламками шибок, плитами та багатьом ін. Звалища виникають біля будівництв. Будівельники звалюють туди залишки будівельних матеріалів.)

Ви досліджували об'єкти, які стають ранами землі. Хто нагадає нам головну мету нашої експедиції?(Уважно вивчити проблеми, що виникли на поверхні нашого краю, та обговорити заходи щодо її охорони.)

Обговорити заходи щодо охорони поверхні нашого краю я пропоную в групах. Завдання для груп ви побачите на слайді.

Слайд 16

(Після обговорення учні висловлюються і звіряються з інформацією зіслайдів 17, 18, 19 .)

Слайд 20

Подивіться на незвичайні гори, які з'явилися на планеті з вини людини. Такі гори називаютьсятерикони . Як ви вважаєте, як вони утворилися?

(Відповіді дітей.)

В якому доступному джерелі можна перевірити правильність ваших припущень?(У підручнику.)

Скористайтеся цим джерелом для перевірки.

(Відповіді дітей.)

Утворилися терикони справді з відходів (порожніх порід) при видобутку з корисними копалинами. На жаль, вони зовсім не прикрашають нашу планету, а навпаки – спотворюють її. До того ж вони завдають шкоди довкіллю. Подумайте, яким чином?

(Учитель ставить навідні питання: що станеться, якщо подіє сильний вітер, якщо терикон загориться, якщо піде сильний дощ?)

Як ви вважаєте, чи можна боротися з цим? Що ви могли б запропонувати для вирішення цієї проблеми?

Слайд 21

5. Первинне закріплення

Слайд 22

Гра «Дізнайся мене» (за групами). Кожна правильна відповідь – один бал.

    Я маю підошву та схил, а моя вершина так високо піднялася в небо, що навіть довелося вдягнути білу шапку. (Гора)

    У мене теж є підошва, пологий схил та вершина. (Холм)

    Мене створив чоловік, я розповсюджую хмари пилу і можу горіти. (Терикони)

    Я – поглиблення земної поверхні, у мене пологий схил, мене покривають трава та чагарники. (Балка)

    Я на краю поля, а утворився я від неправильного розорювання землі. (яр)

6. Рефлексія

Які важливі питання ми з вами обговорювали сьогодні?

Чи вдалося вам отримати відповіді на них?

А зараз я пропоную вам оцінити свою роботу.

Слайд 23

У вас на парті лежать смайлики. Покажіть будь ласка,зелені смайлики ті, у кого все вийшло на уроці,жовті - Були помилки, але я все виправив,червоні - У мене погано вийшло.

Хлопці, я впевнена, що коли ви виростете, ви постарайтеся зробити все, щоб наш рідний край став ще кращим, і не було таких місць, які викликають у душі біль та образу.

Виставлення оцінок.

6. Домашнє завдання.

Також я пропоную вам виконати творче завдання: написати звернення до мешканців про те, як вони повинні використовувати поверхню нашого краю, щоб зберегти її для майбутніх поколінь.

Робочий зошит "Довкілля" за другий клас, частина друга, УМК "Перспектива", автори зошита - Плешаков, Новицька. Якщо перша частина була повністю присвячена осені, логічно, що друга має охопити зиму, весну та літо. Так, про зиму та весну сторінок багато, але теми точно повторюють 1 частину робочого зошита.

Трохи не зрозуміло, навіщо 3 рази за навчальний рік вчити сузір'я зоряного неба чи тих самих птахів, але автори підручника розпорядилися саме так. Про літо і тільки пара сторінок, хоча, погодьтеся, ця пора року чи не одна з найчудовіших і найпримітніших.

Наш решебник містить всі гдз, відповіді на завдання до другої частини робочого зошита з навколишнього світу за 2 клас за Перспективою. Усі відповіді перевірено вчителем початкових класів. На багато завдань ви зможете знайти розширену відповідь, доповідь чи презентацію на сторінках нашого сайту.

Відповіді до 2-ї частини робочого зошита за 2 клас

Клацніть по номерах сторінок, щоб переглянути відповіді на завдання.

Зима

Сторінка 3-5. Зимові місяці

Завдання 1.У першому стовпці прочитай вголос назви зимових місяців та стародавньому римському календарі. Порівняй їхнє звучання зі звучанням сучасних російських назв зимових місяців. Запиши російські назви у другому стовпці. Усно зроби висновок про їхнє походження.

1 стовпець: децембер, януаріус, фебруаріус.

2 стовпець: грудень, січень, лютий. Назви за звучанням схожі на римські.

3 стовпець: холодець, січень, сніжень.

2. Запишіть назви зимових місяців у мові народів твого краю, які пов'язані з


2) із явищами живої природи;
3) насилу людей.

Вибрати варіанти ви можете на сторінці Назви зимових місяців, пов'язані з явищами живої та неживої природи, важко людей >>

Завдання 3.Велика Росія. Тому і зима приходить у різні її краї у різний час. І триває її панування різні терміни. Запиши дати, коли зима приходить у ваш край і коли йде.

Зима на Уралі та в Сибіру – найтриваліша пора року. Вона починається зазвичай наприкінці жовтня, коли встановлюється постійний сніговий покрив та негативні температури повітря. Закінчується зима у цих краях у 20-х числах березня. Сніговий покрив лежить близько 5 місяців і сягає товщини загалом 30-40 див.

Зима в Європейській частині Росії приблизно збігається з календарною: з початку грудня до кінця лютого.

Зима в Краснодарському краї коротка, у листопаді може стояти плюсова температура. Зима починається в середині грудня, а на початок лютого вже поступається місцем весняним явищам природи.

Завдання 4.Розглянь фотографію. Склади до неї вірш, прислів'я, загадку (на вибір) про красуню-зиму. Запиши.

Біла вата весь ліс зігріла. (Сніг).

Ковдра біла
Чи не руками зроблено.
Не ткалося і не кроїлось,
З неба на землю впало. (Сніг).

Намело, нав'южило.
Усі дерева у мереживі!
Сніг на соснах, на кущах,
У білих шубках їли.
І заплуталися у гілках
Буйні хуртовини.

Завдання 5.Помістіть фотографії або малюнки рідного міста (села), зроблені взимку. Придумай та напиши до них підписи.

Міський сад взимку

Площа Леніна взимку

Храм Василя Блаженного взимку

Храм Христа Спасителя взимку

Сторінка 6-7. Зима - час науки та казок

Завдання 2. Запиши народні прикмети на врожай у твоєму краї.

Відповідь: Якщо в Стрітення (15 лютого) дорогою несе сніг – чекай гарного врожаю.
При великому снігу та хліба буде багато, а при малому та хліба мало.
Ясний новорічний день - до багатого врожаю хліба, до нього на Новий рік сильний мороз і снігопад.
Якщо крига на річці рівна, значить хліба буде мало, а якщо крига стає купами – хліба буде багато.

Вибрати ще прикмети ви можете зі сторінки Народні прикмети на врожай >>

Завдання 3.Згадай казку народів твого краю про тварин. Намалюй до неї малюнок.

Згадаймо казку "Зимові звірів". Малюнок:

Завдання 4.Підбери та запиши прислів'я, яке виражає сенс казки, до якої намальовано твій малюнок.

Приготування: Готуй сани влітку, а віз взимку.

Сторінка 8-9. Зима у неживій природі

Завдання 1.Відзнач малюнок, на якому показано положення сонця взимку. Поясни свій вибір.

Відповідь: крайній малюнок праворуч, тому що на ньому сонце найнижче і видно ознаки зими: сніг, дерева без листя.

Завдання 2.Складіть список зимових явищ у неживій природі за допомогою тексту підручника.

Сонце в небі здіймається низько. Короткий день. Мороз. Снігопад, хуртовина. Лід на водоймищах. Відлига та ожеледиця. Виморозь на деревах.

Завдання 3.Запиши дати:

Завдання 4.Спостерігайте за погодою взимку. Щомісяця ведіть спостереження протягом одного тижня (приблизно в середині місяця). Результати заносьте до таблиць, користуючись умовними знаками.

Якщо ви не змогли поспостерігати за погодою, то вам допоможе сайт архіву сайту гісметео (gismeteo.ru), на ньому є щоденник погоди для школярів. Виписуємо погоду за потрібні дні та перемальовуємо ті ж умовні позначення.

Сторінка 10-11. Зоряне небо взимку

Завдання 1.Знайди на малюнку Полярну зірку та підпиши її. Поясни (усно), як тобі вдалося знайти цю зірку серед інших.

Полярна зірка - найяскравіша зірка сузір'я Мала Ведмедиця (малий ківш), що знаходиться на кінці ковша.

Завдання 2.Придумай казку про сузір'я Мала Ведмедиця та Полярну зірку. Запиши її на окремому аркуші і гарно оформи.

Далеко від землі жила Полярна зірка, яка хотіла дуже багато дізнатися про Землю. І задумавшись, не втрималася вона на небі і впала в ліс, та не просто в ліс, а прямо на хвіст ведмежатку - маленькій ведмедиці, яка гуляла лісом. Ведмедиця здивувалася і запитала:
- Хто ти?
- Я – Полярна зірка! Я впала з неба – відповіла гостя.
- Чого ти прилетіла сюди?
Зірка не замислюючись відповіла:
- Щоб подивитись, що таке земля.
Тоді маленька ведмедиця із захопленням запропонувала їй все показати, і вони вирушили гуляти лісом. Вони милувалися чудовими красивими рослинами та не менш красивими тваринами. Зірці все сподобалося і вона запросила ведмедицю в гості до себе на небо. Вони миттю опинилися на небі, і гості так сподобалося, що вона вирішила залишитися на небі. Тепер вони нерозлучні друзі і називаються Мала ведмедиця та Полярна зірка.

Завдання 3.Впиши назви сторін горизонту.

Якщо стати обличчям до Полярної зірки, попереду буде північ, ззаду - південь, ліворуч - захід, праворуч - схід.

Завдання 4.За допомогою ілюстрації підручника з'єднай зірки на малюнку (с.11) так, щоб вийшов фрагмент сузір'я Оріон. Знайди на малюнку зірку Сіріус та підпиши її. Поясни (усно), що тобі допомогло знайти цю зірку.

Якщо по поясу Оріона провести пряму справа наліво, то перша яскрава зірка на цій прямій і буде Сіріус.

Завдання 5.Запиши назви сузір'їв та зірок, які вдалося побачити на зимовому небі.

Сузір'я: Оріон, Великий і Малий пес, Телець, Близнюки, Єдиноріг, Рак.

Зірки: Полярна зірка, Сіріус, Капела, Бетельгейзе.

Сторінка 12-13. Зима у світі рослин

Завдання 1.

Відповідь зліва направо: липа, ясен, клен, горобина, в'яз.

Завдання 2.

Відповідь зліва направо: ялина, модрина, сосна.

Завдання 3.Здогадайся, яка рослина зображена на фотографії.

Відповідь: ялівець.

Завдання 4.Під час прогулянки постарайтеся визначити кілька дерев та чагарників у зимовому вбранні (за силуетами, плодами, шишками та іншими ознаками). Запиши назви рослин і намалюй ознаки, якими ви визначили ці рослини.

Приклади малюнків:

Горобину можна визначити за плодами, зібраними в гроно.

Шипшину визначимо за червоними витягнутими плодами.

Березу визначимо за білим стовбуром.

Ясен визначимо за витягнутим насінням, зібраним у волоті.

Сторінка 14-15. Зимові свята

Завдання 1.Привітай свого однокласника різдвяною пісенькою-колядкою.

Коляда, коляда!
Виходила коляда з Нового міста.
Як шукала коляда Машенькиного двору.
Знайшла коляда Машин двір.
Машин двір не малий, не великий.
Щастя, радості тобі, Машенько!

Завдання 3.

Відповідь: зафарбовуємо кружок у ангелочка, лебедя та лимона. Можна відзначити гулю на ваш розсуд.

Сторінка 16-17. Рослини в домашній аптечці

Завдання 2.Практична робота "Лікарські рослини".

Назва рослин - Які частини використовуються

шипшина - плоди
звіробій - квіти, листя, стебло
цикламен - бульби
ромашка аптечна - квіти
ялівець - плоди
календула – квіти

Завдання 2.Розгадайте кросворд за допомогою тексту підручника.

1. Валеріана

3. Календула
4. Липа
5. Подорожник
6. Деревій

Завдання 3.Запиши назви лікарських рослин домашньої аптечки.

Відповідь: шипшина, звіробій, м'ята, ромашка, деревій, шавлія, календула.

Сторінка 18-19. Зимове життя птахів та звірів

1. Дізнайтеся птахів по дзьобах. З'єднайте лініями малюнки та назви.

Завдання 2.Дізнайся звірів за описами. Напиши назви.

Завдання 3.Що змінилося у поведінці птахів, за якими ви спостерігали восени?

Птахи все частіше почали прилітати до оселі людини. Синички навіть можуть залетіти на балкон, якщо відчинити вікно. Вони шукають корм.

Яких ще птахів вам удалося побачити?

Синиці, снігурі.

Поспостерігайте за птахами біля годівниці.
За результатами спостережень напиши розповідь. Проілюструй його малюнком.

Ми змайстрували з дощечок годівницю. Тато повісив її на дереві у парку. Мама насипала в неї насіння і зернятка. Але птахи довго не прилітали. Нарешті, ми виявили, що корм зник! Це означало, що птахи знайшли наш подарунок! Ми почали приходити частіше та приносити свіжий корм.

Сторінка 20-21. Невидимі нитки у зимовому лісі

Завдання 1.Як пов'язані між собою ялина та лісові тварини?

Клест, дятел, білка, миша, заєць годуються насінням ялинки і поширюють їх. Навесні насіння, яке впустили ці тварини, проросте, з них виростуть нові ялинки.

Завдання 2.Прочитайте у підручнику розповідь "Як тварини один одному допомагають". З'єднайте малюнки стрілками так, щоб показати зв'язки у зимовому лісі.

Сторінка 22-23. У лютому зима з весною зустрічається вперше

1. Склади коротку усну розповідь про лютий, використовуючи в ньому слова "межа", "кордон", "кордон".

Розповідь про лютий.

Лютий - останній місяць зими, межа між зимою та навесні. Між лютим та березнем проходить кордон чи межа між холодом та теплом. Говорять, що у лютому зима з весною зустрічаються. Це означає, що стає теплішим, і відчуваються перші ознаки весни. Сніг ще не зійшов, але сонце пригріває, утворюються проталіни.

Намалюй картинку до свого оповідання.

Завдання 2.Відгадай загадку.

Висить за віконцем кульок крижаний.
Він весело плаче та пахне навесні.

Відгадка: СУДУЛЬКА.

Завдання 3.Дізнайся домашній рецепт приготування млинців, запиши його та розкажи про нього однокласникам.

2 яйця, 3 столові ложки цукру, 1 літр молока, половина чайної ложки солі, борошна стільки, скільки вбере тісто (воно має вийти рідким), олію.

Змішати яйця із цукром, додати борошно, сіль, молоко. Добре розмішати тісто, щоб не було грудочок. У тісто можна додати 3-4 ложки олії.

Смажити на гарячій сковороді, змащеній олією.

Завдання 4.Підбери та приклей фотографію зимового свята за старовинним календарем народів твого краю.

Стрітення означає зустріч. Це свято прийшло до нас із Біблійних сторінок. Одному старцеві на ім'я Симеон було обіцяно Богом, що він не помре, доки не побачить обіцяного Месію (Христа). І ось одного разу, коли він був у храмі, Марія та Йосип принесли Немовля Ісуса, щоб виконати закон. Симеон взяв Немовля Ісуса на руки і, славлячи Бога, сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвіту язичників і славу народу Твого Ізраїлю.". На честь цієї події і святкують свято Стрітення.
Вважається, що у Стрітення зима з весною зустрічається.

Сторінка 24-25. Зимова праця

Завдання 1.Розкажи (усно) про старовинну жіночу працю взимку.

Взимку жінки займалися рукоділлям, пряли пряжу, ткали, шили та вишивали. Ще вони доглядали домашніх тварин.

Завдання 2.Заповнити перепустки в тексті самостійно або за допомогою підручника.

Хороші умови для зберігання зерна люди створюють у зерносховищах – елеваторах.
Домашніх тварин узимку тримають у приміщеннях. Там має бути тепло, сухо, світло.
Чотириногім друзям взимку треба додавати в їжу вітаміни.
Після відлиги, в ожеледицю дороги та тротуари посипають піском.
Кімнатні рослини взимку поливають рідко.

Завдання 3.

Відповідь зліва направо: цибуля, фіалка, декабрист, лимон.

Сторінка 26-27. Будь здоров

Завдання 1.

Завдання 2.Подумай та запиши, які якість розвивають ігри, в які ти любиш грати взимку.

Зимові ігри на снігу загартовують моє здоров'я, розвивають витривалість, спритність та силу. А при будівництві фігур зі снігу – фантазію.

Завдання 3.Зимова гра народів вашого краю.

Приз на стовпі

Багато народів, зокрема й у росіян, була така зимова забава. Серед площі встановлювали великий стовп. Його обливали водою. На морозі вода перетворювалася на кригу, і стовп ставав дуже слизьким. На верхівці стовпа вішали цінний приз, наприклад червоні чоботи. Ось тут і розпочиналася гра! Будь-який хлопець чи чоловік міг спробувати піднятися на верх і зняти чоботи. Але піднятися слизьким стовпом вдавалося тільки найсильнішим і спритнішим.

Якості, які розвиває ця гра: спритність, силу, кмітливість, сміливість.

Сторінка 28-29. Охорона природи взимку

1. Намалюй годівницю, в якій ти підгодовуєш птахів. Можна наклеїти фотографію.

2. Напиши, які ще пернаті гості бували у твоїй "їдальні".

Відповідь: Голуби, сорока, ворона.

3. Напиши, яким кормом ти підгодовуєш птахів.

Відповідь: просо, насіння, сухарики.

4. За допомогою підручника розкрий тварин з Червоної книги Росії та підпиши їх назви.

Амурський тигр, пугач.

5. Напиши розповідь про якусь тварину, внесену в червону книгу Росії (бажано живе у твоєму краї). Можна доповнити розповідь малюнком.

Ласка - найменший хижак, який живе в нашому краї. Ласка знищує величезну кількість мишей. Вона живе в полях та лісах, а також по берегах річок та озер. Це звірятко цінується своїм хутром. Влітку у ласки коричнева шубка з білою грудкою, а взимку повністю біла.

Сторінка 30-31. Зимова прогулянка

Завдання 1.Розглянь фотографії. Подумай, у яких регіонах Росії взимку людям потрібен такий теплий одяг.

Відповідь: у північних регіонах Росії.

Завдання 2.



Весна та літо

Сторінка 32-33. Весняні місяці

1. У першому стовпці прочитай вголос назви весняних місяців у стародавньому римському календарі. Порівняй їхнє звучання із звучанням сучасних російських назв весняних місяців. Запиши російські назви у другому стовпці.

Дізнайся у старших і запишіть у третій стовпець назви весняних місяців у мовах народу твого краю.

1 стовпець: мартіус, апріліс, майус
2 стовпець: березень, квітень, травень
3 стовпець (українською): зимобір, снігогін, май.

2. Запиши назви весняних місяців у мові народів твого краю, які пов'язані:

а) з явищами неживої природи –
б) із явищами живої природи -
в) насилу людей -

3. Помістіть фотографію або малюнок рідного міста (села), зроблені навесні. Придумай та напиши підпис.

4. Повернися до с.6 та заверши перевірку народних прикмет на врожай днями святого Миколая. Для цього простеж, скільки трави зросте до 22 травня. Запиши свої зимові та весняні спостереження:

Народний прогноз виправдався.

З. 34-35. Весна у неживій природі

1. Відзнач малюнок, на якому показано положення сонця навесні. Поясни свій вибір.

Відповідь: малюнок праворуч, тому що на ньому сонце вище, у природі видно ознаки весни: льодохід на річці, приліт птахів.

Склади список весняних явищ у неживій природі за допомогою тексту підручника.

Відповідь: потепління, танення снігу, льодохід, повноводство річок, повінь, перша гроза

3. Запиши дату.

4. Поспостерігайте за погодою навесні...

Актуальні дані для вашого міста можна взяти на сайті гісметеору, у щоденнику погоди для школярів.

Сторінка. 36-37. Весна – ранок року

1. Запиши дати приходу весни за старовинними календарями твого краю.

2. У відривному календарі подивися, наскільки додався день. Запиши довготу дня:

Благовіщення

Стор. 38-39. Зоряне небо навесні

2. ... Запиши назви сузір'їв та зірок, які вдалося побачити на весняному небі. Намалюй одне із сузір'їв на с. 39.

Сузір'я: Кассіопея, Лев, Велика Ведмедиця, Мала Ведмедиця.

Зірки: Регул, Полярна зірка, Сіріус.

Сузір'я, яке вдалося побачити на весняному небі: Терези

3. Напиши розповідь про один із сузір'їв весняного неба.

Сузір'я лева

Лев – це головна постать нічного весняного піднебіння. Розташування яскравих зірок нагадує лева, що лежить, голова і груди якого представляють відомий астеризм «Серп», схожий на дзеркально відбитий знак питання. Сузір'я Лева дуже багате на різні цікаві об'єкти, які легко розглянути в невеликий телескоп і навіть неозброєним оком. Його можна спостерігати з лютого до березня у південній частині нічного неба. Найяскравіші зірки сузір'я Лева: Регул, Денебола, Альгейба.

Регул є найголовнішим об'єктом сузір'я Лева. Зірка знаходиться майже в центрі сузір'я і часто асоціюється із серцем. Це дуже яскраве світило, яскравість якого у 160 разів вища, ніж у нашого Сонця. Ця зірка розташовується за 85 світлових років від нас, чим і пояснюється її високий видимий блиск.

Денебола – другий за яскравістю об'єкт, який належить до Лева. Це крайня зірка, яка найчастіше називається хвостом.

Альгейба – подвійна зірка, одна із найкрасивіших на небі. Позначає величну гриву. Якщо придивитися, то у трохи помаранчевої зірки помітний золотистий супутник. Період обігу цієї подвійної системи приблизно 510 років.

4. Придумай казку про сузір'я весняного неба. Запиши її на окремому аркуші і гарно оформи.

Жив у Африці могутній цар звірів - лев. Всі його боялися і в страху розбігалися, коли він видавав свій грізний левий рик. Але одного разу вночі лев підняв голову і побачив безліч сузір'їв - там були і заєць, і ведмеді. Він голосно загарчав на них, але жодна зірочка не ворухнулася. Він загарчав ще голосніше, але ніхто на зоряному небі не кинувся від нього навтьоки. Тоді лев захотів провчити зірки. Він притиснувся до землі і підстрибнув так високо, що потрапив прямо на небо, але, подивившись з висоти на Землю, так злякався, що завмер і забув, навіщо він сюди забрався. Так і перетворився могутній лев на сузір'я Лева.

Сторінка 40-43. Весняне пробудження рослин

Зліва направо: вітряниця, печіночник, мати-й-мачуха, медунка, чистяк, чубатка, гусяча цибуля.

2. Розфарбуй квіти. Назви їх.

Зліва направо: Чубатка, медунка, гусяча цибуля

3. ... З'єднай лініями малюнки та назви. Зроби це самостійно чи за допомогою підручника.
Назви дерев підкресли зеленим олівцем, чагарників – червоним.

4. Поспостерігайте та запишіть, коли цього року зацвіли:

Мати-і-мачуха – кінець березня
Кульбаба - у травні
Конвалія - ​​на початку травня
Черемха - на початку травня
Вишня – кінець травня
Яблуня – кінець травня, початок червня
Тополя - червень
Береза ​​– у квітні
Вільха - у травні

5. Поспостерігай і запиши, коли почали розпускатися листя ліщини, яблуні, берези, дуба.

Ліщина: початок квітня - травень.
Яблуня: кінець квітня – середина травня.
Береза: кінець квітня – середина травня.
Дуб: середина квітня – кінець травня.

7. Напиши розповідь про одну з квітучих рослин. Скористайтеся для цього книгою "Зелені сторінки" або іншою літературою (на свій вибір).

Черемха

Цю рослину в народі ласкаво називають красунею-нареченою. Це пов'язано з тим, що навесні черемха одягає святкове біле вбрання і перетворюється на справжнє диво.

Черемха - це чагарник із сімейства розоцвітих. Її стовбур повністю покритий корою темно-сірого кольору, на якому трапляються іржаво-бурі плями. Листя у черемхи зворотнояйцеподібної форми. Квітки хоч і невеликі, але дуже пахучі. Вони білі та зібрані в дуже гарну кисть.

Черемха є санітаром лісу. У квіток і листя є спеціальний аромат, тому і має фітонцидну властивість. Це і зробило дерево особливим, оскільки це наділило його здатністю вбивати комах та бактерій. Дерево жорстоке навіть для комарів і кліщів.

Про черемху написано багато віршів та пісень.

Стор. 44-45. Чудові квітники навесні

1. Виріж із програми фотографії і приклей кожну у своє віконце.

2. Розфарбуй квіти. Назви їх (усно)

Зліва направо: тюльпани, братки, нарциси

3. Визначте кілька рослин весняних квітників. Намалюй 2-3 рослини чи наклей фотографію.

Примула

Конвалія

4. Напиши розповідь про одну з рослин весняного квітника, про пов'язані з ним повір'я, легенди.

Примули не дарма називають первоцвітами – навесні вони зацвітають раніше за всіх.

У скандинавських сагах примули називали ключами богині весни Фреї. Як тільки сніг зійде, приходить юна прекрасна богиня на землю, щоб прикрасити її квітами та травами. І де стосується її різнокольорове намисто - веселка землі, там і виросте первоцвіт.

Примули – багаторічні рослини та цвітуть лише один раз на рік – навесні.

Сторінка 46-47. Весна у світі комах

1. Чи знаєш ти назви метеликів? Виріж малюнки з Програми і приклей їх у віконця. Перевір себе на малюнку підручника.

3. Знайдіть у підручнику відомості про те, чим харчуються комахи. Запишіть. Зробіть висновок, чи завдають ці комахи шкоди людині

Гусениця кропив'янки - листя кропиви.
Гусениця жалоби - листя берези, осики.
Бабка - личинки комарів.
Личинка бабки – личинки комарів.
Мураха - комахи.

Ці комахи не завдають шкоди людині.

4. Використовуючи відомості з підручника, впишіть у схеми назви тварин, які харчуються комарами та їх личинками.

Сторінка 48-49. Весна у світі птахів та звірів

1. За допомогою тексту підручника пронумеруй малюнки у тій послідовності, в якій ці птахи повертаються з теплих країв.

2. Поспостерігай і запиши, коли тобі вперше цього року вдалося побачити грака – початок березня, шпака – кінець березня, зяблика – кінець березня, ластівку – кінець травня.

3. У тексті підручника знайди відомості про те, чим харчуються різні звірі. Запиши.

Їжак - комахи, жаби.

Ведмідь - ягоди, комахи, коріння рослин, риба, великі тварини (лось, олень)

Кажан - комахи.

Зафарбувати кружок поруч із текстом "кажани" - вони прокидаються пізніше за всіх, тому що харчуються тільки комахами, а ті починають літати пізно.

4. Спостереження за птахами.

Неподалік нашого будинку ластівки звили гніздо. Воно було під дахом магазину. Щовесни ластівки повертаються у своє гніздо і виводять пташенят. Наприкінці літа вони залишають своє житло і відлітають у теплі краї.

Я не раз бачила, як ластівки годували своїх пташенят. Коли мама чи тато підлітали до гнізда, пташенята висовували свої розкриті дзьоби і починали пищати, вимагати корм. Мені дуже подобається спостерігати птахів.

Сторінка 50-51. Невидимі нитки у весняному лісі

1. З ким дружить верба?

3. Наведи приклад невидимих ​​ниток у весняному лісі та зобрази його у вигляді схеми.

4. У додатковій літературі знайди відомості про життя зозулі. У гнізда яких птахів вона відкладає яйця? Напиши невелику розповідь про зозулю.

Зозуля - перелітний птах. Вона підкладає свої яйця в гнізда інших птахів, таких як: трясогузка, горіхвостка, зарянка, зяблик, завірюха. Зозулі поїдають волохатих гусениць, яких інші птахи не їдять. У зозулів кукує самець, а не самка.

Сторінка 52-53. Весняна праця

1. Відгадай загадки про чоловічу весняну працю та її старовинні знаряддя. Запиши розгадки.

З краю на край ріжу чорний коровай... Рогожка у віконцях все поле покрила.

2. Відгадай загадки про жіночу весняну працю. Запиши розгадки. Перевір себе за Додатком.

Грім гримить, блискавка виблискує, з одного берега тане, з іншого замерзає (тчуть полотно).

Пташка-невелика носиком пірне, хвостиком вільне, доріжку проведе (вишивання)

3. Загадка.

Клачками рвали, по полю в'язали,
Били мене, били мене,
Крутили, ткали,
Під ключ замикали, на стіл садили.

Відгадка: льон.

4. Підбери та приклей фотографію весняних робіт у твоїй родині.

Сторінка 54-55. Старовинні весняні свята

1. Відгадай загадку. Запиши відгадку. Перевір себе за Додатком.

Лежить міст
На сім верст,
В кінці мосту -
Золота верста.

Відгадка: Великий піст і Великдень.

2. Прочитай текст пісні, якою вітали молодят. Замість перепусток запиши побажання.

Ще вдома господар,
Чи в домі пан?
Вітаємо з молодцем,
З Олексієм!
З в'юницею-молодицею,
З Тетяною!
Скільки в лісі пеньків -
Стільки бажаємо вам синів!
Скільки в лузі купин -
Стільки бажаємо доньок!

3. Прочитай текст російської пісні про берізку. Підкресли в тексті пісні всі лагідні слова. Запиши слова зі значенням кольору.

Ласкаві слова (їх треба підкреслити): березонька, вітерець, дощ.

Слова із значенням кольору: зелене, зеленіти, біла, русяві.

4. Підбери та приклей фотографію весняного свята за старовинним календарем народів твого краю.

Світлий Великдень - Христос воскрес!

Стор. 56-57. Будь здоров!

1. Намалюй, у які ігри ти любиш грати навесні. Замість малюнків тут можна розмістити фотографії.

2. Подумай та запиши, які якості розвивають ігри, в які ти любиш грати навесні.

Відповідь: Творчі здібності, дружелюбність, терпіння.

3. Попроси старших у сім'ї розповісти про правила однієї з ігор народів вашого краю.

Містечка – російська народна спортивна гра. У цій грі необхідно з певних відстаней "вибивати" метанням біти "міста" - фігури, складені по-різному з п'яти дерев'яних циліндрів (чурок), званих "містечками" або "рюхами".

Для гри в міста використовуються 15 фігур. Переможцем вважається гравець або команда, що витратили на вибивання фігур найменшу кількість біт. Фігури починають вибивати з кона (дальньої лінії). Якщо вибити хоча б одне містечко, ті, що залишилися, вибиваються з півкона (ближньої лінії); фігуру «закритий лист» вибивають тільки з кона, причому спочатку - містечко в центрі, що означає «марку». У кожній партії може розігруватися 6, 10 чи 15 фігур. Усі фігури, крім 15-ї, будуються на лицьовій лінії міста.

Містечко вважається вибитим, коли воно повністю вийшло на задню або бічні лінії міста. Якщо містечко вилетить уперед до штрафної лінії або за її межі у напрямку півкона, то воно ставиться в передмістя, проти центру міста: за 20 см від штрафної лінії, якщо з фігури вибито хоча б одне містечко або за 40 см, якщо з фігури не вибито жодне містечко. Містечко, що вийшло за лінію і знову вкотилося в місто або передмістя, вважається вибитим.

Подумай та запиши, які якості розвиває ця народна гра.

Відповідь: Спритність, силу, окомір, уміння зосередитися.

Стор. 58-59. Охорона природи навесні

2. За допомогою підручника розкрить цих представників Червоної книги Росії. Підпиши їх назви.

3. Напиши розповідь про якийсь гриб, рослину або тварину, внесену до Червоної книги Росії.

Гриб баран (грифола кучерява)

Гриб - баран – рідкісний та дуже цікавий вигляд. Зазвичай він вибирає для свого місцеперебування лісу з широколистяними деревами. Він любить селитися на кленах та дубах, рідше обираючи за свого господаря каштани та бук. Збирають ці гриби лише у серпні і вересні, а вага одного гриба іноді може досягати десяти кілограмів.

Стор. 60-61. Весняна прогулянка

Фото з прогулянки:

Граки прилетіли

Верба цвіте

Першоцвіт

Стор. 62-65. Літо червоне

1. Назви літніх місяців.

1 стовпець: юніус, юліус, серпень
2 стовпець: червень, липень, серпень
3 стовпець (українською): червень, липень, август

2. Запишіть назви літніх місяців у мові народів твого краю, які пов'язані з

1) із явищами неживої природи;
2) із явищами живої природи;
3) насилу людей.

Вибрати можна зі сторінки: Назви місяців, пов'язані з явищами живої та неживої природи, насилу людей

3. У різних краях великої нашої Батьківщини у літа свій термін. Запиши дати, коли літо приходить у ваш край і коли йде.

Підказка: тут не треба шукати дати свят у старовинних календарях, адже цього не потребує питання. Просто напишіть, коли у вашому краю стає тепло. Наприклад, у Краснодарському краї літо часто настає в середині травня, а йде на початку жовтня. На Уралі та в Сибіру літо приходить у червні, йде у серпні.

4. Помістіть фотографію або малюнок рідного міста (села), зроблені влітку. Придумай та напиши підпис.

Парк влітку

5. За допомогою відривного календаря дізнайся, скільки триває світлий час доби в дні літнього сонцестояння, літнього сонцевороту та в Петрів день. Запиши свої спостереження.

Примітка: Довгота дня записана для Москви.

6. Відзнач малюнок, на якому показано положення сонця влітку.

Відповідь: на крайньому малюнку праворуч. Сонце на ньому розташоване найвище, дерева одягнені у листя.

7. Запиши дати:

8. Поспостерігайте за погодою влітку. Ведіть спостереження, результати заносите до таблиці.

* Якщо ви не змогли поспостерігати за погодою, то вам допоможе сайт Гісметео - щоденник погоди для школярів, де потрібно вибрати місто та дату та побачити дані про погоду.

Сторінка 66-67. Літні свята та праця

Зігнута в дугу, Влітку на лузі, Взимку на гаку - КОСА

Зубасті, а не кусаються - ГРАБЛІ.

3. Виріж із додатка малюнки дарів літа. Наклей їх у вікна зліва направо так, як йдуть один за одним свята трьох Спасів у серпні.

МЕД ЯБЛУКИ ГОРІХИ

Дати свят:

4. Намалюй умовний знак до вираження "круглий рік".

Стор. 68. Літня прогулянка

Помістіть свої фотографії влітку.

Якщо щось не зрозуміло, запитуйте у коментарях.



Останні матеріали розділу:

Федір Ємельяненко розкритикував турнір у грізному за бої дітей Омеляненко висловився про бої в чечні
Федір Ємельяненко розкритикував турнір у грізному за бої дітей Омеляненко висловився про бої в чечні

Заява уславленого спортсмена та президента Союзу ММА Росії Федора Омеляненка про неприпустимість дитячих боїв після бою дітей Рамзана Кадирова...

Саша пивоварова - біографія, інформація, особисте життя
Саша пивоварова - біографія, інформація, особисте життя

Ті часи, коли моделлю обов'язково мала бути дівчина з ляльковим личком, суворо відповідна параметрам 90-60-90, давно минули.

Міфологічні картини.  Головні герої та символи.  Картини на сюжет з історії стародавньої греції.
Міфологічні картини. Головні герої та символи. Картини на сюжет з історії стародавньої греції.

Вік вищого розквіту скульптури в період класики був і віком розквіту грецького живопису. Саме до цього часу відноситься чудове...