Дієслово доповнення. Доповнення
















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:збагачення словникового запасу уч-ся новими словами, засвоєння теоретичного матеріалу, вміння знаходити у реченні пряме і опосередковане доповнення, виховання особистісних компетенцій, прищепити любов до поезії.

Тип уроку:синтетичний

Вигляд уроку:урок-експеримент

Наочність:плакати, фломастери

Хід уроку

I. Організаційний момент (1-2 хв)

а) привітання (слайд №3): Здрастуйте! У різних країнах вітаються по-своєму: А в одному з африканських племен під час зустрічі кажуть: "Я тебе бачу":
б) аутогенне тренування: кожен про себе вимовляє фразу "Я найкращий!"

II. Опитування домашнього завдання:прочитати есе на тему "Російські народні традиції"

III. Нова тема:Пряме та непряме доповнення

1. Слово вчителя.

Дорогі учні! Сьогодні ми маємо незвичайний урок, який пройде у творчій майстерні. Ви повинні провести експеримент та визначити яка тема сьогоднішнього уроку. (На дошці висить білий плакат, на якому учні повинні написати тему уроку після того, як проведуть лінгвістичний експеримент та зроблять висновок).
Але як розпочати занять, ми повинні посадити дерево очікувань, тобто. кожен учень пише на листочках свої очікування від цього уроку та прикріплює їх на дерево. (Дерево очікувань. Слайд №4)

2. Мозковий штурм (Слайд №5). Запитання: Яка тема нашого уроку?

Опорні поняття: головні члени речення, другорядні члени речення, підлягає, присудок, доповнення, непряме і пряме доповнення.
Мукагалі Макатаєв, вчитель російської мови, лірика, Данте, Шекспір ​​(Серед цих понять новими є: пряме і непряме доповнення, Мукагалі Макатаєв. Спираючись на нові поняття учні приходять до єдиної думки, що на уроці ми говоритимемо про прямі і непрямі доповнення, а також лексична тема буде присвячена творчості Мукагалі Макатаєва.)

3. Вчитель: Про що ми говорили на минулому уроці?

Учні: Ми вивчили тему "Додаток"

(Уч-ся, відповідаючи це питання, пишуть на плакаті-довіднику визначення доповнення. Інші терміни, що стосуються нової теми, заносяться учнями у цей довідник!)

Доповнення – це другорядний член пропозиції, який відповідає питанням непрямих відмінків. (Слайд №6)

4. Лінгвістичний експеримент (7 слайд

Наведемо приклади: (синтаксична п'ятихвилинка)

В Російській мові:

На ярмарку можна купити сплетений кошик та клаптевий килимок.

Майстри показали, як зліпити іграшку із шини

У казахській мові:

Тура жҙне жанама толқтауиш

1) Балани оқтуди жек көрмедим (Табис септік тура толиқтауиш)
2) Құлақ естігенді көз көреді
3) Енер – білим бар жертар (Неден?Шиғис септік, жанама)
Тастан сарай солдати (И. Алтинсарін)
4) Жилқида өт жоқ , өсер малда өлім жоқ (Жатис септік) жанама толиқтауиш

В англійській мові:

Пряме, непряме та прийменникове доповнення
1) I wrote a letter (пряме)
Я написала листа
2) I wrote a letter to him (whom?) (непряме)
3) I spoke about him (прийменникове доповнення)
(Я говорила про нього)

(Учні знаходять у пропозиціях доповнення, оскільки вони володіють трьома мовами, уч-ся проводять зіставлення і роблять висновок: у казахській мові два види доповнень, в англійській три види доповнень, а російській мові скільки?)

5. Лінгвістичний експеримент у творчій майстерні продовжується (8 слайд)

Поясніть, чому словосполучення розділені на два стовпчики?

Записавши приклади, учні визначають відмінкові форми іменників і вказують на перехідність дієслів. На плакаті-довіднику уч-ся пишуть:
Перехідні дієслова позначають дії, безпосередньо і обов'язково спрямовані будь-який предмет. Дія, що позначається цим дієсловом, передбачає той чи інший об'єкт (будинок, гребля, завод і т.п.) і неможлива без нього. Об'єкт, який переходить дію перехідного дієслова, завжди виражається формою знахідного відмінка без прийменника.
Іноді пряме доповнення при перехідному дієслові стоїть у формі родового відмінка: при позначенні часткового об'єкта, при запереченні.
Неперехідні дієслова позначають дії, не спрямовані на будь-який предмет. Вони мають значення становища у просторі, стану, звучання: сидить, горює, гавкає та інших. Відповідно до свого значення вони можуть управляти формою знахідного відмінка без прийменника.

6.Презентація довідника (9 слайд).

На плакаті - довіднику учні у два стовпчики пишуть відмінкові форми, які необхідні при перехідних та неперехідних дієсловах. Потім роблять висновок про прямі та непрямі доповнення і на порожньому плакаті пишуть тему уроку.
Пряме доповнення відноситься до перехідного дієслова і виражається формою знахідного, рідше - родового без прийменника. Решта додатків називаються непрямими.

7. Вибіркова вправа.

1. Моя бабуся любить збирати лікарські рослини. 2. Моя щирість вразила Пугачова. 3. Дай мені, будь ласка, молока. 4.Синок, купи в магазині хліба. 5. Сказали, що протягом дня не буде води. 6. Я не люблю жартів твоїх. 7. Щоб досягти мети, треба багато працювати. 8. Хворий втратив сон. 9. Багато композиторів віддали музиці все своє життя. 10. Я нікому не дозволю себе дурити. 11.Олово плавимо, машинами правимо. 12. Старий ловив неводом рибу. 13. З газет та старих журналів я дізнавався про життя інших міст, інших народів. 14.Без музики та пісень не проходить жодне свято. 15.Я їздила до міста з подругою. 16. Дулат добре грає у шахи.

8. Робота за таблицею (Слайд №10)

Уч-ся закріплюють знання про прямих і непрямих доповненнях з допомогою таблиці.

9. Фонетична зарядка (або мовна зарядка)шипіння змії; Шелест листя; виє вітер; каркає ворона. (Слайд № 11)

(Уч-ся повинні вимовити слова, виконуючи дії, перераховані вище, наприклад: шипіння змії – с-с-сонце, ц - ц- квітка, с - с – світло; виє вітер – пере – у - у- вулик, у - у-вулиця, слу-у-у-чай, каркає ворона-кар-кар- картина, кар-кар-картон, кар-кар-карикатура.
Ця фонетична зарядка служить містком для переходу до лексичної теми "Мукагалі Макатаєв".

Вчитель: Як ви думаєте, чи використовують цей метод(Тобто повторення однакових звуків) поети у віршах? Як він називається?

Учні Цей метод називається алітерація. Його часто використовують поети. Алітерація-повторення у віршованій промові однакових приголосних звуків, одне із видів звукопису. Алітерація виділяє окремі слова та рядки, які тому стають особливо виразними:

Гукає луна по горах,
Як грім, що гримить по громах.
(Г.Державін. Водоспад.)

(“Короткий словник літературознавчих термінів”. Л.І.Тимофєєв, С.В.Тураєв)

Вчитель: Сьогодні ми познайомимося із життям та творчістю Мукагалі Макатаєва (Слайд №12). Це відомий казахський поет. Його вірші займають найважливіше місце у казахській літературі. Мукагалі Макатаєв писав вірші і російською. Він працював учителем російської. А зараз ви повинні прочитати текст про нього, дотримуючись норм вимови.

Вправа 4 з підручника "Російська мова" за редакцією Г. Бадамбаєвої.

Один із найталановитіших казахських поетів Мукагалі Макатаєв прожив лише 45 років (1931-1976). Він народився в Наринкольському районі Алма-Атинської області. У його будинку збиралися вчителі, просто приходили до поета його читачі. Вечорами часто обговорювали вірші, розмовляли про поезію. Вперше казахського вчителя познайомив із творчістю Макатаєва у 1966 році в газеті “Қазақ әдебієті” найстаріший поет нашої республіки Абдільда ​​Тажибаєв.
На формування Макатаєва - поета великий вплив справила усна поезія казахського народу, любов до якої виявилася ще дитинстві. Довгими зимовими вечорами майбутній поет любив слухати біля осередку оповідання, легенди, пісні.
Мукагалі Макатаєв перекладав казахською мовою твори Данте, Шекспіра та інших класиків зарубіжної літератури.

10. Лексичний куточок: робота з новими словами – обговорювали, вплив, легенди.

Скласти з новими словами речення. Схиляти іменники.

11. Робота з текстом:Текст передрукувати папір дрібним шрифтом і повісити на дошку.

Клас поділити на дві групи та попросити їх закрити підручники. Кожна група має
відновити текст у зошитах. І тому два учні пишуть, інші ж уч-ся, прочитавши біля дошки за одним реченням, підходять до учню, який пише, і диктують у пам'яті прочитане речення. Група, яка перша відновить текст без помилок і (підкреслить у доповненнях) гідна нагородження.
(Цей вид роботи дозволяє учням розвивати пам'ять, а також дає уч-ся можливість рухатися на уроці)

12. Завдання з “Ведмедика”: знайти додаток.

Тореро одягнув сомбреро.
Сомбреро одягнув Тореро.
Відповідь: Сомбреро (від іспанської) - крислатий капелюх з високою конусоподібною тулією і зазвичай із закругленими вгору краями полів.

13. Структурна дискусія на тему: "Чи читає сучасна молодь художню літературу?" (Слайд №13 )

Учні висловлюють свою думку з погляду оптимістів, песимістів, реалістів. Спостерігачі та аналітик дають оцінку висловлюванням.

14. Узагальнення уроку: Дерево з результатами.(Слайд №14)

Учні на листочках пишуть свої відгуки та прикріплюють до дерева. Вчитель порівнює очікування з отриманими результатами.

15. Домашнє завдання:написати про улюбленого поета, використовуючи прямі та непрямі доповнення.

У російській всі слова, що входять до складу речень, є або головними членами, або другорядними. Головні становлять і вказують на предмет, про який йдеться у висловлюванні, і на його дію, а решта слів у конструкції є розповсюджуючими. Серед них лінгвісти виділяють визначення, обставини та доповнення. Без другорядних членів пропозиції неможливо було б розповісти про якусь подію в подробицях, не проґавивши жодної дрібниці, а тому значення даних членів пропозиції не може бути переоцінено. У цій статті йдеться про роль доповнення у російській мові.

Завдяки цьому члену пропозиції легко сконструювати повне висловлювання, у якому буде зазначено як дію головного героя розповіді, а й виділено предмет, із яким це саме дію пов'язано. Отже, щоб не заплутатися, слід розпочати розбір цієї теми від початку. Адже лише дотримуючись послідовності, можна вивчити велику і могутню російську мову.

Визначення

Доповнення є другорядним членом речення, який вказує на предмет, що є результатом дії головної особи в реченні або на яку цю дію спрямовано. Може бути виражено такими:

  1. Особистісним займенником або іменником, вжитим у непрямих відмінкових формах. У реченні може бути використано як із прийменником, так і без нього (Я слухаю музику і думаю про нього).
  2. Будь-якою частиною мови, що виконує функцію іменника (Вона глянула на людей, що увійшли).
  3. Нерідко доповнення російською виражаються інфінітивом (Батьки просили її заспівати).
  4. Вільним фразеологічним поєднанням іменника і числівника, вжитим у родовому відмінку (Він відкрив шість вкладок.).
  5. Пов'язаним та стійким фразеологічним поєднанням (Він говорив не вішати носа).

Функція та питання доповнення

У російській мові доповнення відповідає на відмінки, а саме: «Кого?», «Кому?», «Ким?», «Про кого?», «Чого?» "Чому?", "Чим?", "Про що?" У реченні даний другорядний член має функцію пояснення і може належати до таких частин мови:

  1. До дієслова, вжитого як присудка (Пишу лист).
  2. До іменника як будь-якого члена пропозиції (Надія на батька).
  3. До причастя або прикметника, вжитого як будь-якого з членів речення (зважує крупу; суворий до дочки).
  4. До прислівника як будь-якого члена пропозиції (Непомітно тобі).

Види доповнень

Якщо цей член пропозиції залежить від дієслова, він може бути двох видів:

  1. Прямі доповнення в російській мові вживаються без прийменників і виражаються перехідними дієсловами. Такі слова позначають предмет, до якого так чи інакше належить дія головної особи. Наприклад: я чудово пам'ятаю день, коли ми познайомились. Якщо присудок у реченні є перехідним дієсловом і стоїть у формі заперечення, то при ньому може бути вжито пряме доповнення в родовому відмінку без прийменника (Але не повернути вже днів минулих). У випадку з безособово-предикативними словами у реченні доповнення також вживається у формі родового відмінка і без прийменника при словах «шкода» і «шкода» (І нам шкода чогось світлого).
  2. Непрямі доповнення в російській мові виражаються словами у формі знахідного відмінка, вжитими разом із прийменниками, та в інших без прийменників (Вона схопилася і почала вдивлятися у вікно з неспокійним виглядом; його спроби налагодити стосунки з однокласниками увінчалися успіхом).

Значення прямих доповнень

Прямі доповнення російською мовою, вживані при дієсловах, можуть означати такі об'єкти:

  1. Предмет, отриманий внаслідок дії (Я побудую будинок у селі).
  2. Предмет чи особа, яка піддається дії (Батько спіймав рибу та привіз додому).
  3. Об'єкт, до якого спрямоване почуття (Я люблю зимові вечори та прогулянки засніженою вулицею).
  4. Об'єкт освоєння та знань (Вона знала іноземні мови і вільно могла спілкуватися; її цікавила філософія та зарубіжна література).
  5. Простір, який долається головною особою (Я обійду всю земну кулю, перетну космічні дали).
  6. Об'єкт бажання чи думки (Тепер я згадала його).

Значення непрямих доповнень без прийменників

Непряме доповнення в російській мові, вжите без прийменників, може мати такі значення:

  1. Відношення предметів, про які йдеться у словосполученні чи реченні, а саме об'єкт, на який спрямована дія (Зібрали врожай).
  2. Об'єкт досягнення чи дотику (Сьогодні отримав диплом; він буде щасливий, коли торкнеться лише її руки).
  3. Предмет, яким чиниться дія (Не вирубати і сокирою те, що написано на серці).
  4. Суб'єкт чи стан, що доповнює дію (Вбитий ним ведмідь був дуже великий; йому має бути шкода).

Значення непрямих доповнень із прийменниками

Непрямі доповнення, які не можуть вживатися в контексті без прийменників, у реченні можуть набувати наступних відтінків значень:

  1. Матеріал, з якого виготовлений той чи інший предмет (Будинок збудований з каменю).
  2. Предмет, на який поширюється дія (Хвилі плескаються об камінь).
  3. Особа чи предмет, що є причиною стану (Батько турбувався про сина).
  4. Об'єкт, до якого спрямовані думки та почуття. (Він розповідав переваги своєї роботи).
  5. Предмет, від якого віддаляються (Він у ранньому віці пішов з чогось будинку.).
  6. Особа, яка бере участь у скоєнні головної дії (По приїзді онуки оточили бабусю та довго її цілували.).

Доповнення як частина обороту

У російській мові існують такі поняття, як дійсний та пасивний оборот. І в тому і в іншому випадку це особливе словосполучення, в конструкцію якого входить головний і другорядний член речення, що розглядається.

Справжнім оборот вважається у разі, коли доповнення - це обличчя, якого спрямоване дію, а головний член пропозиції виражений перехідним дієсловом. Наприклад: нарвав букет, підстриг газон.

Стражденним називають оборот, у якому основу стоїть підлягає, подвергающееся дії, а доповнення свідчить про основний об'єкт висловлювання. Наприклад: полковник був швидко підхоплений рядовими та відправлений до лазарету.

Як у пропозиції знайти додаток?

Питання доповнення у російській дуже прості, тому, незалежно від цього, який частину промови виражений даний член пропозиції, знайти його у тих не дуже складно. Для цього слід дотримуватися стандартної схеми розбору. По-перше, виділити граматичну основу, а потім визначити зв'язок слів у реченні за допомогою поставлених питань. Спочатку від підлягає і присудка до другорядних членів, а потім безпосередньо і між другорядними членами. На листі кожне слово, залежно від того, до якої категорії воно відноситься, позначається спеціальним видом підкреслення. Для доповнення це

Другорядні члени речення - основа повних висловлювань

Другі члени пропозиції - тема досить об'ємна і містить багато правил, проте якщо на її вивчення не витратити достатню кількість часу, не вдасться опанувати таку велику науку, як російська мова. Обставина, доповнення та визначення - це ті, що дозволять сформувати висловлювання, що розкриває весь сенс розповіді. Без них язик втратив би всю свою красу. Тому дуже важливо до цієї теми підійти з усією відповідальністю, щоб знати, як правильно вжити те чи інше слово в контексті.

Доповнення пряме

Доповнення, виражене формою знахідного відмінка без прийменника і залежить:

а) від перехідного дієслова (написати виклад, дати пораду);

б) від деяких слів категорії стану (шкода дівчинку, боляче руку).

Форма родового відмінка може виступати у функції прямого доповнення:

а) при перехідних дієсловах із запереченням (не любити музики, не помічати помилок);

б) при деяких словах категорії стану (шкода втраченого часу).


Словник-довідник лінгвістичних термінів. Вид. 2-ге. - М: Просвітництво. Розенталь Д. Е., Тєлєнкова М. А.. 1976 .

Дивитись що таке "додаток прямий" в інших словниках:

    oggetto diretto … П'ятимовний словник лінгвістичних термінів

    доповнення пряме Словник лінгвістичних термінів Т.В. Жеребило

    доповнення пряме- Різновид морфологізованого доповнення, що вживається при перехідних дієсловах і позначає предмет, на який безпосередньо спрямована дія і повністю охоплений дією. Д.П. виражається: 1) знахідним відмінком без ... ... Синтаксис: Словник-довідник

    Доповнення- Доповнення член речення, виражений іменником і позначає предмет (об'єкт), що відображає на собі дію дієслівної ознаки або службовець її знаряддям. Розрізняються пряме та непряме доповнення. Пряме доповнення означає… … Лінгвістичний енциклопедичний словник

    ДОПОЛНЕННЯ, доповнення, порівн. (Книжковий.). 1. Дія за гол. доповнювати. Він займався доповненням та виправленням старих статей для збірки. || Частина, приєднана для роз'яснення чи виправлення раніше написаного. У новому циркулярі… Тлумачний словник Ушакова

    ПРЯМИЙ, а, ое; прямий, прямий, прямий, прямий і прямий. Тлумачний словник Ожегова. С.І. Ожегов, Н.Ю. Шведова. 1949 1992 … Тлумачний словник Ожегова

    ДОДАТОК, я, порівн. 1. див. 2. Те, чим що зв. доповнено, поповнення. Д. до резолюції. У д. (понад чого, крім н. іншого). Доповнення до одягу (краватки, пояси, шарфи, сумки, прикраси). 3. У граматиці: другорядний член речення… … Тлумачний словник Ожегова

    Цей термін має й інші значення, див. Додаток. Доповнення в синтаксисі другорядний член речення, виражений іменником або займенником. Доповнення позначає предмет чи особу, яка є об'єктом… … Вікіпедія

    Доповнення (синтаксис) другорядний член речення, виражений іменником або займенником, який називає особу або предмет, що є об'єктом дії, названого присудком. Вирізняють пряме доповнення безприйнятне… Вікіпедія

Книги

  • періодичний закон. Додаткові матеріали, Д.І. Менделєєв. Ця книга буде виготовлена ​​відповідно до Вашого замовлення за технологією Print-on-Demand. Цей том являє собою свого роду доповнення до того праць Д. І. Менделєєва по…

Доповнення. Види доповнень та способи їх вираження.

Доповнення - це другорядний член речення, який зазвичай виражає об'єктні відносини. Вони відповідають на питання, що збігаються з питаннями непрямих відмінків.

значення.Значення об'єкта – найбільш яскрава ознака доповнення. При цьому доповнення може виражати й інші значення (суб'єкта, знаряддя дії, стану): Вчителем поставлено завдання(вчителем– суб'єкт дії у пасивному контексті); Йому сумно (йому- Суб'єкт стану).

Засоби вираження.Морфологізоване доповнення - іменник у формі непрямого відмінка, займенник. Неморфологізоване доповнення має бути виражене різними частинами мови: Ви базікаєте порожнє(прикметник); Він не розібрався в прочитаному (причастя); Я навчився грати на скрипці(Інфінітив); Я зумів роздивитися щось темне, невелике(Неподільне словосполучення); Командир не особливо поважав слабку стать (ФЕ).

Позиція у реченні.Доповнення розташовується зазвичай після слова, що поширюється. При цьому можлива інверсія доповнень у розмовній чи поетичній мові.

Синтаксичний зв'язок.Основний вид підрядного зв'язку доповнення з головним словом є управління (рідше - примикання) або вільне приєднання до всього предикативного центру (детермінант). Більшість доповнення відноситься до одного слова, тобто. є недетермінованими. Лише деякі семантично обов'язкові доповнення виступають у ролі детермінантів: Йому боляче і смішно.

По відношенню до змістового речення.Доповнення бувають семантично обов'язковими компонентами речення: Має бадьорий настрій.

Недетермінуючідоповнення відрізняються виходячи з того, до якого слова в реченні вони відносяться, тобто. які частини мови керують ними.

1. Найбільш уживаними і масовими є приглагольние доповнення, оскільки багато дієслова називають дію, що передбачають той чи інший об'єкт: побудувати будинок, побудувати для робітників, розповісти товаришу, розповісти про подію, рубати сокирою.

2.Приад'єктивні доповнення. Вони маловживані, оскільки здатністю керувати мають тільки якісні прикметники і то не всі: Ми жили в багатому рудому краю. Край бідний на ліси.

3.Доповнення можуть відноситися до іменників. Це суб'єктивні доповнення. Їх теж небагато, тому що доповнення має бути вжите тільки при абстрактному іменнику, утвореному від перехідного дієслова або від якісного прикметника. Це означає, що у словосполученні рукав сукні, дах будинкувідносини не об'єктні, а атрибутивні, оскільки поширювані іменники невіддільні. А ось у словосполученні лікування хворихвідносини об'єктні. Іменник, що поширюється, утворений від сильнокерованого прямоперехідного дієслова лікувати. Якщо іменник відноситься до сильнокерованого, але неперехідного дієслова, то доповнення набуває певного відтінку, з'являється синкретизм: захоплення музикою, дума про сина.

4.Доповнення можуть належати до слів категорії стану: Мені стало жаль Белу (Лермонтов).

5.Доповнення можуть відноситися і до прислівників: далеко від будинку.

Види доповнень.За традицією доповнення ділять на прямі та непрямі. Пряме доповнення виражає значення об'єкта, на який безпосередньо переходить дія. Воно має бути виражене іменником або займенником у формі знахідного відмінка без прийменника: Читав книгу, бачив коня.Разом з тим, пряме доповнення має бути виражене іменником або займенником у формі родового відмінка без прийменника при негативному присудку – перехідному дієслові: Я не читав цього роману.А також іменником у формі родового відмінка, що виражає значення «частина від цілого»: випити чаю, приїсти дров.Інші доповнення належать до непрямих.

У лінгвістичній літературі є деякі розбіжності щодо меж вживання прямих і непрямих доповнень. Одні вважають, що поділ доповнень на прямі та непрямі стосується лише приглагольних доповнень (Скоблікова). Інші вважають, що прямі доповнення бувають і за словами категорії стану ( шкода його) Треті вважають, що до прямих можуть належати і приад'єктивні, і суб'єктивні доповнення.

Доповнення, виражене інфінітивом, дуже важливо відрізняти від частини СГС, тобто. суб'єктивний інфінітив від об'єктивного: Починаю розповідати, можу розповісти, боявся розповісти – велів розповісти, просив розповісти, допоміг розповісти.Інфінітив-доповнення має власний ЛЗ. У ЛЗ немає ні модального, ні фазового значення. Діячі дієсловами позначені різні. Такі доповнення - це об'єктний інфінітив. Як доповнення може виступати і суб'єктний інфінітив, коли суб'єкт позначеного доповненням дії збігається з суб'єктом дії дієслова, що пояснюється: домовилися переписуватись.

Доповнення. Види доповнень та способи їх вираження. - Поняття та види. Класифікація та особливості категорії "Доповнення. Види доповнень та способи їх вираження." 2017, 2018.

Урок проведено у класі з дітьми, які мають достатній рівень знань, умінь та навичок, із сформованим пізнавальним інтересом. Під час розробки уроку намагалася врахувати такі особливості учнів:

Потреба пізнавальної діяльності,

Готовність виконувати різноманітні завдання, особливо засновані на розвитку індивідуальних здібностей учнів

Завантажити:


Попередній перегляд:

Способи вираження доповнення. Пряме та непряме доповнення.

Ціль: активізувати отримані раніше знання про доповнення, розширити поняття про способи вираження доповнення (інфінітив, цілісне словосполучення); формування вміння визначати способи вираження доповнень у письмовій мові, розвинути вміння бачити та виділяти прямі та непрямі доповнення.

Завдання:

освітня:навчити бачити відмінні властивості другорядних членів речення від головних; навчити визначати яким членами речення є та чи інша словоформа; звернути увагу на важкі випадки вираження доповнення: (відрізняти називний відмінок від знахідного, інфінітив -доповнення від інфінітиву присудка);

Виховна : формування комунікативних навичок у учнів; формування моральних позицій учнів;

розвиваюча : розвиток мови, самостійності мислення, дослідницьких умінь.

Методи та форми навчання: частково-пошуковий, самостійна робота із застосуванням ІКТ, індивідуальний, робота в парах.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Устаткування : картки із завданням та текстом, презентація, відеопроектор.

Хід уроку:

1 етап Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Питання непрямих відмінків

Ви безпомилково знаєте вже.

Якщо задаєш їх без зволікання,

Тут же знайдеться... ДОПОЛНЕННЯ.

Дійсно, сьогодні на уроці ми повторюватимемо доповнення.

Але почнемо урок із перевірки домашнього завдання.

2 зтап Актуалізація знань та пробна навчальна дія.

1.Перевірка будинок. зад. (Біля дошки 3 людини -інд. Робота за картками)

2. упр.160; синтаксичний аналіз СС. - Коментування

Клас записує поєднання слів: назвати СС з підрядним зв'язком. Робота у парах.

Слово і справа, бити байдики, продовжували вчитися, біля фортеці, луг росист, прийняти резолюцію.

Що можете сказати про інші поєднання?

3.Лінгвістична розминка. (3 слайд) Вказати спосіб підрядного зв'язку.

Записати відповідь загадки.

По вар.(загадки чергуємо)

Який образотворчий засіб є основою загадок? Третій слайд.

Кістяна спинка, жорстка щетинка, з м'якою пастою дружить, нам старанно служить.
(Зубна щітка) (дод.+сут)

Падіння з гілки золоті монети.
(Жовте листя) (дод.+сущ.)

У двох матерів по п'ятьох синів.
(Пальці на руках)(сущ.+сущ.с перед.)

Широко, а не море, золото, а не гроші,
Сьогодні на землі, а завтра на столі.
(Поле пшениці) (сущ.+сущ.)

1в-зубна щітка, пальці на руках; 2в.-жовте листя, поле пшениці)

4.Перевірка інд. роботи біля дошки.

1-а картка. Дати лексичне значення слову РЕЗОЛЮЦІЯ (постанова, рішення), скласти СС з цим словом за схемою: гл (гл. слово). п. (Прийняти резолюцію)

2 картка. Синтаксичний розбір пропозиції: Притча - образне оповідання, що часто вживається в Біблії та Євангелії для викладу повчальних істин. Розставити розділові знаки.

3-тя картка. Матінка, яка знала напам'ять... звичаї, завжди намагалася засунути нещасну книгу далі. Синтаксичний аналіз пропозиції. Виписати СС з підрядним зв'язком управління.

5. Фронтальне опитування:(перевірка випереджального будинку. завдання - параграф 16)

Які члени речення називаються другорядними?

Перелічити другорядні члени речення (приклади з речення на дошці)

Якими способами зв'язку поєднуються другорядні члени з іншими у реченні?

Що називається доповненням? Назвати СС за схемою гол. +сущ. В.п із словникового диктанту (прийняти резолюцію) - запис сс.

2 етап. Постановка навчальної задачі.

1.Отже, визначте цілі та завдання уроку…

Наше завдання – .. розширити та поглибити уявлення про другорядного члена пропозиції – доповнення.

Узагальнити наявні знання та звернути увагу на нові факти,

навчитися визначати:

Доповнення прямі та непрямі;

Способи вираження доповнень. Сформулюємо тему уроку. Запишемо формулювання теми.

(Перший слайд)

3 етап. Спільне дослідження проблеми.

Теорія: параграф 16, стор. 75 – за планом.

Яку нову інформацію про доповнення ви дізналися з 16 параграфу? Що у вас викликало скруту?

Які доповнення називаються прямими?

Яким відмінком, крім Ст, може бути виражене пряме доповнення?

В яких випадках? Які доповнення непрямі?

Прямі та непрямі доповнення. Читання абзацу параграфа. Зіставлення з таблицею.

Слайд 4

4 етап. Реалізація збудованого проекту.

Іноді бувають труднощі у визначенні форм іменників, якщо форма знахідного відмінка доповнення, вираженого іменником, збігається з формою називного відмінка підмета. (Перевірка завдання на дошці-коректори)

Порядок слів прямий, що підлягає стоїть першому місці. А тепер змінимо порядок слів на зворотний.

Завдання «Коректори»:3 картки – перевіряє клас.

1.Виправити орфографічні помилки, підкреслити доповнення в наступних реченнях та вказати відмінок:

Експедиція пересікла долину. - Перший ряд

Буря імлою небо криє. -Другий ряд

Берези заплітають сонце (у коси) -третій ряд

Що потрібно робити, щоб визначити додаток у тексті? (Виділити граматичну основу.)
- Добре, що ви далі робили? (Виокремлювали словосполучення і ставили питання від головного слова до залежного)
- І останнє, що ви робили чи мали зробити? (Якщо питання непрямих відмінків, це доповнення, якщо ні, це інший другорядний член пропозиції).

2.Учитель показує слайд 5.

Виділити граматичну основу речення.

Знайти словосполучення.

Поставити запитання від головного слова до залежного.

Якщо питання непрямого відмінка, то це доповнення, підкреслюємо його пунктиром, над словом пишемо відмінок; якщо інші питання, то це інший другорядний член пропозиції.

4 етап. Спільне дослідження проблеми.

Важкі випадки визначення форм відмінків іменників.

Як відрізнити форму І.П. та В.п?

Завдання «Коректори»

Порядок слів прямий: те, що підлягає, стоїть на першому місці.

А тепер змінимо порядок слів на зворотний. (3-я пропозиція)

Сонце заплітає берези.

Висновок:

Іноді бувають труднощі у визначенні форм іменників, якщо форма знахідного відмінка доповнення, вираженого іменником, збігається з формою називного відмінка підмета. (Завдання «Коректори»)

5 етап. Первинне закріплення.

Упр.166 1в - 3-4; 2в -6-7 (за зразком) алгоритм міркування

2. Слайд 6

1вар.- завдання: позначити граматичні основи та доповнення

(читається Євангеліє від Матвія 7; 21-27)

Давайте тепер з вами подумаємо, а що Ісус Христос мав на увазі під “домом”, що для кожного з нас є “домом”?

Наше життя.

Кожен, хто бачив, як будується будинок, знає, що чим глибше і твердіше основа його, тим він буде міцнішим, тим краще він встоїть проти бурі, вітру та повені.

А що ж для людини у її повсякденному житті мається на увазі «під дощем, вітрами, бурями»?

Біди, нещастя, горе, хвороби, бідність…

Так. Людині в житті доводиться боротися з лихами та небезпеками, і тільки тоді вона встоїть проти них, якщо утвердить життя своє на твердій непохитній основі. А що ж має стати основою нашого дому – нашого життя, згідно з вченням Ісуса Христа?

Віра, кохання.

2 вар. - Зад. : у кожному реченні (простому та складному) знайти граматичну основу (основи) та доповнення.

Слайд 6 . «Кожен, хто слухає слова Мої і виконує їх, подібний до людини розсудливої, яка збудувала свій дім на камені. І пішов дощ, і розлилися річки, і повіяли вітри, і кинулися до дому того, і він не впав, бо був заснований на камені.

А кожен, хто слухає Мої слова і не виконує їх, подібний до людини безрозсудної, яка збудувала свій дім на піску. І пішов дощ, і розлилися річки, і повіяли вітри, і налягли на той дім, і він упав, і падіння його було велике.

3.Фізмінутка-слайд 7

А тепер усе рівно сіли,

До стелі очі підняли,

Руки вгору, вперед, назад

Ось розминка для хлопців! (у бік) по 2 рази

6 ЕТАП. Самостійна робота з перевіркою за зразком

Якими частинами мови може бути висловлено доповнення?

(будь-яка частина мови у значенні сущ.)

Приклади із підручника (параграф 16)

Слайд 8

Заповніть таблицю, визначивши, якими частинами промови виражені доповнення - виписати СС (сказ + доп.)

робота в парах (слайд 9)

Великим усе можна. 1 Дод.

Вісім не ділиться на п'ять без залишку. 2 Число.

Пам'ятаємо загиблих… 3 прич.

Хто співав «про прекрасне далеко»? 4 нар.

Він попросив Мері заспівати. 5 Інф.

Безрідного пригрів і ввів у своє сімейство. 6 Дод.

Собака чудово зрозумів моє «фу!». 7 Між.

На морі я побачив кілька рибалок. 8 Цілісне найменування.

Я побачив дівчину зі сліпим.

Висновок: крім істот. та місць. Доповнення може бути виражене іншими частинами мови у значенні сущ.: прикметником, числ., прич., прислівником, вигуком, н. ф. дієслова. А також неподільним поєднанням.

Інфінітив-доповнення відповідає на питання непрямих відмінків:

Попросив (про що?) сісти

7 етап. Конструювання нового методу дії.

Проблемне питання: як розрізнити роль інфінітиву?

слайд 10

Інфінітив -доповнення

І дієслово в

Особистій формі позначають дії різних осіб Пугачов наказав (що?) стратити

Пояснення: Пугачов наказав, а страчуватимуть інші

Я велів ямщику їхати – велів я, а їхати мушу ямщик. Я прошу вас почекати (прошу я, а ви повинні почекати)

Інфінітив – доповнення залежить від присудка

Н.Ф. можна замінити іменником:

Домовився зустрітися – домовився про зустріч

СГС

Володимир починав турбуватися.

Він перестав усміхатися.

Ліза вирішила допомогти сестрі.

Інфінітив відноситься до того суб'єкта дії, що і дієслово. У реченні є частиною СГС.

8 ЕТАП. Перехід до етапу вирішення приватних завдань

Слайд 11

Знайдіть словосполучення, в яких припущена помилка у вживанні прийменника і відмінка іменника, виправте її:
а) сумую за вами
б) не відгукнувся до поклику
в) вдуматись над питанням
г) сплатити за проїзд

З творів! Виправте помилки..Робота біля дошки по картці.

Вона почала уникати однолітків. Петро переживав хворобу Маші. Пугачов привертав до себе симпатії в оточуючих. Серйозністю, любов'ю до книги Тетяна різко відрізнялася серед дівчаток.

Слайд12 Клас працює за таблицею усно. Варіативні конструкції

Підібрати іменники до цих слів. Визначити прямі доповнення.

1в.

Віра (у що?)

Одягнути (кого? що?)

Рецензія (на що-небудь)

Заплатити (за що?)

Прийти до школи



Останні матеріали розділу:

Дати та події великої вітчизняної війни
Дати та події великої вітчизняної війни

О 4-й годині ранку 22 червня 1941 року війська фашистської Німеччини (5,5 млн осіб) перейшли кордони Радянського Союзу, німецькі літаки (5 тис) почали...

Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру
Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру

5. Дози випромінювання та одиниці виміру Дія іонізуючих випромінювань є складним процесом. Ефект опромінення залежить від величини...

Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?
Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?

Шкідливі поради: Як стати мізантропом і всіх радісно ненавидіти Ті, хто запевняє, що людей треба любити незалежно від обставин або...