І.А.Крилов "Вовк на псарні". Відображення історичних подій у байці

Урок з літератури

Тема: Алегоричне відображення історичних подій у байках. «Вовк на псарні» як байка про війну 1812 року.

Мета уроку: створення умов для ознайомлення з байкою І.А. Крилова "Вовк на псарні".

Завдання уроку:

Навчальна – ознайомити з байкою «Вовк на псарні»; перевірити, повторити, поглибити та закріпити знання на тему: «І.А. Крилов. Байки».

Розвиваюча – розвивати творчі здібності учнів, їх аналітичних навичок; розширювати кругозір; розвивати вміння розуміти алегоричний підтекст байок і для прищеплення любові до цього жанру.

Виховна – виховувати моральні якості та непримиренне ставлення до хитрості, користі, невігластва, дурості та самолюбування, виховувати почуття любові до Батьківщини, гордості за наших предків.

Тип уроку : комбінований

Міждисциплінарні зв'язки : історія, образотворче мистецтво

Забезпечення уроку:

ОМС-модуль, презентація

Роздатковий матеріал

Структура уроку

    Організаційний момент (1 хв.)

    Перевірка знань учнів (7 хв.)

    Артикуляційна розминка

    Словникова робота

    Опитування за термінами

    Мотивація навчальної діяльності учнів, цілепокладання. (3 хв.)

    Викладення нового матеріалу: (16 хв.)

2) Відповіді на запитання щодо прослуханої байки

4) Доповідь учнів про історичні події в байці.

5) Словникова робота з вивченої байки

6) Аналізт е к с т а з питань.

5. Первинний контроль (5 хв.)

6. Повідомлення домашнього завдання (1 хв.)

7. Підбиття підсумків уроку (7 хв.)

Хід уроку:

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1.Організаційний момент.

Вітання.

Підготовка аудиторії до роботи

Епіграф:

Забавою він людей виправив,

Змітаючи з них вад пил;

Він байками себе прославив, І слава ця – наша правда.

І не забудуть цієї були,

Поки російською кажуть,

Її давно ми затвердили,

Її та онуки затвердять.

П.А. Вяземський.

(Слайд №1)

Робота із епіграфом.

Як ви думаєте, про кого йдеться?

(Слайд №2)

Як розумієте слова П.А. Вяземського?

Вітають вчителі

Читають епіграф

Про Крилову

Дають різні відповіді

Робота з епіграфом дозволяє налаштувати учнів на тему уроку, активізує їхню мислительну діяльність.

2.Перевірка знань учнів

На цьому уроці ми маємо виразно читати байку, тому, спочатку проведемо 1)артикуляційну розминку .

Носить Сеня в сіни сіно, Спатиме на сіні Сеня.

(Слайд №3)

2) Словникова робота

На дошці виписуємо слова, що характеризують риси характеру, які представлені в байках Крилова, до яких підбираємо синоніми та антоніми, таким чином складаємо пари:

Дурність, обмеженість – розум

Беззахисність – нахабство

Хитрість – простодушність, наївність

Жорстокість – доброта

Скромність - розв'язність

Ввічливість – грубість

(Слайд №4)

3) Опитування за термінами, з допомогою яких визначається жанр байки, поняття «алегорія».

(ЗМС №1,2)

Вимовляють скоромовку

Підбирають синоніми та антоніми до слів

Називають визначення байки та алегорії

Артикулаційну розминку вчитель включає в урок для того, щоб підготувати мовний апарат дітей до правильного вимовлення різних звуків мови. Що, у свою чергу, дозволить навчитися виразному читанню творів.

Даний вид роботи дозволяє збагатити словниковий запас учнів, навчає будувати синонімічні та антонімічні ряди.

3.Мотивація навчальної діяльності учнів, цілепокладання

Сьогодні ми продовжуватимемо роботу з творчості байка.

Прочитайте тему уроку.

(Слайд №5)

Чи всі слова вам знайомі?

Як ви думаєте, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Який шкільний предмет нам допоможе у вивченні байки «Вовк на псарні»?

Читають тему уроку

Дають різні відповіді

Історія

Даний вид роботи дозволяє учням визначити собі той вид роботи, який дозволить їм краще засвоїти тему уроку.

4.Вивчення нового матеріалу.

1) Слухання байки (аудіювання)

2) Відповіді на запитання щодо прослуханої байки (слайд №6)

3) Виступ бібліографа про ставлення Крилова до війни 1812 року.

(Додаток №1)

4) Доповідь уч-ся про історичні події в байці.

(Додаток №2)

Під час доповіді демонструється мапа, що показує вхід Наполеона до Москви. (Додаток №3)

(ЗМС №3)

5)Словарная робота з вивченої байки

(Слайд №7)

Які слова здалися вам незнайомими?

Ловчий (істор.) – обличчя завідувало (у бояр, поміщиків) різними видами лову (полюванням, риболовлею, переважно ж псовим полюванням)

/Ловчий - розумна, навчена досвідом людина. Свою справу він добре знає. Він розуміє, що з вовками треба поводитися по-вовчому.

(Можливі слова: псарня, кошара, хлів та ін.)

Відкриємо підручники на сторінці 58

6) Аналізт е к с т а з питань.

1.Яка причина шуму, переполоху на псарні?

    За допомогою яких слів та виразів малює Крилов хвилювання?(Звернути увагу на дієслова: піднявся (двір), (пси) залилися, рвуться (у бійку), (псарі) кричать, біжать (з дубом).)

    Яка поведінка Вовка у цей момент?

    Яким зобразив його Крилов?

    Отже, в промові Вовка прозирають лицемірство, неприкриті лестощі, підлещування. Як Вовк зміг пояснити свою появу на псарні?

ЧитаннямовиВовка, при цьому бажано передати підлещування і приховане вдавання, властиве Вовку.

6.Чому Ловчий не вислухав Вовка до кінця, перебив його промову?

7.Хто кому протиставлений у байці?

8. Що можете сказати про Ловчий? Про якості його характеру? Чому він не вірить Вовку?

ЧитаннямовиВовка із відповідною інтонацією.

10. Про які якості ви тепер можете сказати?

11. Чи діють у цій байці прийоми уособлення, алегорії?

12.Чи можна мораль цієї байки застосувати лише цього конкретного випадку (війна 1812 р.)?

13. Які слова з байки стали крилатими, які обороти увійшли до нашої мови?

Слухають байку у виконанні актора

Відповідають на запитання

Слухають виступ

Слухають доповідь

Аналізують текст байки з метою виявлення незнайомих слів

Відкривають підручники

(Зол, небезпечний, відчувається різниця між справою і словом персонажа.)

(Клацає зубами, наїжачився, очима всіх з'їсть.)

(Хотів у кошару, потрапив на псарню. «Я, ваш старовинний сват і кум, прийшов миритися до вас зовсім не заради сварки».)

(Не вірить йому.)

(Вовк Ловчому.)

(Він навчений життям, багато побачив, відразу бачить обман. Відчуває надійність цієї людини, впевненість у правоті своєї справи.)

(Крилов у всьому згоден з Ловчим, допомагає зрозуміти і викрити Вовка.)

(Суть моралі актуальна і в наші дні у певних випадках.)

(«Вовк.,., вночі думаючи залізти до кошари, потрапив на псарню…» та інші.)

На цьому уроці вчитель спочатку знайомить з байкою «Вовк на псарні», потім проводить невелику бесіду щодо виявлення первинного сприйняття твору, з'ясовує глибину безпосереднього розуміння байки і лише потім проводить розмову про її історичний зміст. Це допомагає уч-ся «побачити» байку як літературний текст із його змістом, структурою.

Перш ніж розпочинати роботу з текстом байки, необхідно, щоб діти знали значення всіх незнайомих слів.

При аналізі байки вчитель звертає увагу на засоби створення образу героїв, що дозволяє краще зрозуміти зміст та зміст тексту.

Аналіз мови героїв дозволить виявити ті риси характеру, які автор висміює і якими захоплюється у цій байці.

5.Первинний контроль.

Давайте зробимо висновок щодо цієї байки.

Яким почуттям перейнята ця байка?

У яких словах полягає мораль байки?

Чи випадково ці слова належать Ловчому? Чому?

(Слайд №8)

Висновок.Байка «Вовк на псарні» мудра і сувора у своїй правді. Хіба можна вірити хижакові? Таких не можна щадити.

Твір перейнято патріотичним пафосом, почуттям любові до Батьківщини, відповідальності за її долю. У цій байці мораль полягає у словах Ловчого, репліка якого звучить останньою.

Даний вид роботи дозволяє побачити вчителю наскільки діти засвоїли прихований зміст байки, з'являється можливість корекції сприйняття, розуміння твору.

6. Повідомлення домашнього завдання.

Підготувати виразне читання напам'ять байки «Вовк на псарні» (слайд №9)

Записують завдання у щоденник

7.Підведення підсумків уроку.

Вивчення цієї байки ми завершуємо вивчення творчості І.А. Крилова в 5 класі, тому щоб закріпити вивчене, давайте проведемо невелику вікторину (завдання надруковані на окремих аркушах) (додаток №4):

    Робота у групах

Завдання 1.

Завдання 2.

Свиня (Дуб)

Моська (Слон)

Кухар (Кіт)

Ворона (Лисиця)

Ягня (Вовк)

Зозуля (Півень)

Мураха (Стрекоза)

Фока (Дем'ян)

    Підбиття підсумків вікторини (слайд №10,11)

    Виставка ілюстрацій до байок І.А. Крилова

Виконують завдання

Даний вид роботи дозволяє узагальнити всі знання учнів з цієї теми, активізує їхню мислительну діяльність. Дозволяє побачити вчителю ступінь засвоєння пройденого матеріалу.

ЗМС №1

ЗМС №2

ЗМС №3

ДОДАТОК №1

Виступ бібліографа. «Ставлення байка до війни 1812 року»

(передбачуваний текст)

В 1812 Крилов вступив на службу в тільки що засновану Публічну бібліотеку, директором якої був призначений А. Н. Оленін. Там Крилов прослужив близько 30 років, до самої відставки 1841 року. За час своєї тривалої служби у громадській бібліотеці Крилов виявив себе як діяльний організатор російського відділу бібліотеки.

Вітчизняна війна 1812 року, героїчний подвиг російського народу, що розбив іноземних загарбників, викликали широке суспільне піднесення. У обстановці цього підйому складалася і байкова творчість великого російського байкаря, який був виразником народних сподівань. Події війни 1812 року надихнули байка на створення таких байок, як "Вовк на псарні", "Ворона і Курка", "Щука і Кіт". Глибоке патріотичне почуття Крилова, що проходить через усі його байки, викликалося безмежною любов'ю байка до народу. Крилов виступав з критикою та викриттям всього того наносного, потворного, хибного, що породжувалося несправедливістю та фальшю суспільних відносин в експлуататорському суспільстві. Турботі про особисту вигоду Крилов протиставляє готовність народу дружно зустріти спільне лихо. Таким є патріотичний пафос криловських байок, присвячених подіям Вітчизняної війни 1812 року.

ДОДАТОК №2

Відображення історичних подій у байці. Патріотична позиція автора

(передбачуваний текст)

Ситуація, описана в байці І. А. Крилова, досить точно відображає події Вітчизняної війни 1812 р. Рядок: «Вовк вночі, думаючи залізти в кошару, // Потрапив на псарню» - підказує нам, що Наполеон легко завоював усі великі держави Європи Як вовк легко вистачає невинних овець. Він думав, що завоювати Росію так само легко. Але він помилився: "У хвилину псарня стала пеклом..." - пише Крилов. На боротьбу із загарбниками піднявся весь народ, із загонами Наполеона боролася і армія, і партизанські загони із селян. Фразу: «Вогню! - кричать, - вогню! - можна розуміти як алегорію про пожежу в Москві. Саме в Москві, що горить, Наполеон відчув себе загнаним у кут і зрозумів, що його армія близька до загибелі, що йому доведеться відповісти за все зло і біди, завдані їм.
З Москви Наполеон послав до Санкт-Петербурга, який тоді був столицею Російської імперії, листа до імператора Олександра I з проханням про мир. «Друзі! Навіщо весь цей шум? // Я, ваш старовинний сват і кум ... »Головнокомандувач російської армією Михайло Іларіонович Кутузов, старий, досвідчений полководець, не повірив запевненням Наполеона. Крилов у байці називає Кутузова Ловчим: «Тут Ловчий перервав у відповідь, - // Ти сірий, а я, приятель, сив...»
З Москви Наполеон вирішив відходити з армією на південь Росії, але війська Кутузова змусили його відступати Смоленською дорогою, яку Наполеон розорив при наступі. Гончі - це собаки, які переслідують звіра, що біжить. «Стаєю гончаків» називає Крилов армію, яка переслідувала французів, що відступають, і партизанські загони з селян, які нападали на загони супротивника, коли ті найменше очікували нападу.
Вовк – хижак, і навіть якщо він пропонує мирні переговори, він все одно залишається хижаком. Народ добре розуміє та відчуває це. Крилов у своїй байці передає народне сприйняття Наполеона як хижака, якого треба вигнати з рідної землі.

ДОДАТОК №3

ДОДАТОК №4

Завдання 1. Закінчіть крилаті вирази.

Ти все співала? Це справа ... (Так іди ж потанцюй!)

А ви друзі, як не сідайте ... (Всі в музиканти не годіться)

Сир випав - ... (З ним була шахрайка така)

Коли б нагору могла підняти ти рило, ... (Тобі б видно було)

Завдання 2. Допоможіть герою байки знайти свою пару.

Свиня (Дуб)

Моська (Слон)

Кухар (Кіт)

Ворона (Лисиця)

Ягня (Вовк)

Зозуля (Півень)

Мураха (Стрекоза)

Фока (Дем'ян)

В 1812 Іван Андрійович вступив на службу в першу російську публічну бібліотеку. Керівником її був його друг Олексій Миколайович Оленін (рис. 2).

Мал. 2. Олексій Миколайович Оленін ()

Протягом 30 років Іван Андрійович служив у бібліотеці.

Війна 1812 супроводжувалася широким громадським підйомом. Письменник написав кілька байок, присвячених цій події. Одна з них – «Вовк на псарні».

Прочитайте байку (рис. 3):

Розберемося, хто такі герої байки та які риси в образи Ловчого та Вовка заклав автор. Наведемо цитати, що характеризують героїв (рис. 4):

Зверніть увагу, що Вовку в байці приділено більше уваги, ніж Ловчому. Ось якості героїв, які показує автор (рис. 5):

Мал. 5. Якості героїв ()

Наполеон Бонапарт (рис. 6) думав, що легко завоює Росію. Але він, як Вовк у байці, відчув себе загнаним у кут: на боротьбу з ним піднялася не лише армія, а й селяни.

Мал. 6. Наполеон Бонапарт ()

Саме завдяки цьому війна була названа Вітчизняною, бо на боротьбу з ворогом піднялася вся батьківщина. Коли Наполеон зрозумів, що завоювати Росію не вдасться, він написав листа імператору Олександру I, в якому просив про перемир'я. Михайло Іларіонович Кутузов (рис. 7), мудрий полководець, не повірив Наполеону.

Мал. 7. М.І. Кутузов ()

Російська армія залишила палаючу Москву (рис. 8), а Наполеон ні з чим повертався Смоленською дорогою, яку його ж війська раніше розбили. Зграї гончаків уособлюють російську армію в байці.

Мал. 8. Гаряча Москва ()

Це коротка віршована чи прозова розповідь повчального характеру.

Розберемо, яка алегорія у байці «Вовк на псарні». У байках зазвичай присутні постійні алегорії (рис. 9):

Мал. 9. Постійні алегорії байок ()

Ця байка відрізняється від типових байок. Головна відмінність у цьому, що у основі її сюжету лежать реальні історичні факти. Герої байки не Вовк і Ловчий, а М.І. Кутузов та Наполеон. Кожному герою притаманні якості тварини (рис. 10).

Мал. 10. Асоціації ()

Значення слова «ловчий» за тлумачним словником:

а) той, хто знав полюванням;

б) привчений до лову когось, той, хто ловить.

Слово «ловчий» етимологічно пов'язане зі словом «спритний» (майстерний, вмілий, що знаходить вихід із будь-якого становища, хитрий, розумний). Носієм цих якостей є М. І Кутузов.

У будь-якій байці є мораль, висновок. Зазвичай мораль у байці - це слова автора на початку чи наприкінці байки. Ми говорили, що байка «Вовк на псарні» відрізняється від звичайних байок. Її мораль вкладена в уста Ловчого (рис. 11). Меркін Г.С. Підручник для 5 класу загальноосвітніх закладів. У 2-х частинах. – Російське слово, 2013.

  • Альбеткова Р.І. Російська словесність. Від слова до словесності, 5 клас – 13-те вид., стер. – К.: 2013 – 208 с.
  • Коровіна В.Я. та ін Література. 5 клас. Підручник у 2 частинах – 2-ге вид. – М.: 2013. Ч. 1 – 303 с.; Ч. 2 – 303 с.
  • Бунєєв Р.М, Бунєєва Є.В. Література 5 клас. («Крок за горизонт») У 2 книгах - 2-ге вид., Випр. та дод. – К.: 2008. – 224 с.
  • Курдюмова Т.Ф. Література 5 клас. Підручник-хрестоматія у 2 частинах – 13-те вид., стер. – М.: 2011. Частина 1 – 256 с.; Частина 2 – 256 с.
    1. Stihi-ukr.ru ().
    2. Hrono.ru ().
    3. Deti-online.com().

    Домашнє завдання

    1. У якому році І.А. Крилов вступив на службу до першої російської публічної бібліотеки?
    2. З якими подіями пов'язане написання байки "Вовк на псарні"?
    3. Наведіть приклад постійних алегорій у байках.

    1. Зв'язок творчості Крилова з громадським життям Росії та історичними подіями, що відбувалися в Росії та Європі.

    2. Події 1812 року та їх відображення у творчості Крилова («Вовк на псарні», «Кіт і Кухар», «Ворона та Курка»).

    3. Недоліки монархічного правління в байці «Жаби, які просять царя».

    Видатний російський письменник, байкар І. А. Крилов був одним з тих, хто заклав основи реалізму в російській літературі. За образами тварин, які стали улюбленими персонажами його байок, легко вгадуються люди з певними рисами характеру; Проте сучасники автора співвідносили їх із конкретними особистостями. Багато байок Крилова є своєрідним відгуком історичні події, які мали величезне значення як Росії, але й усієї Європи.

    Події 1812 - перемога російських військ над наполеонівської армією - надихнули багатьох письменників, у тому числі і Крилова. Однією з найвідоміших байок, присвячених цим подіям, є «Вовк на псарні». В дотепній і тонкій манері Крилов оповідає про мирні пропозиції загнаного в кут Вовка (тобто імператора Наполеона): «Я, ваш старовинний сват і кум, / Прийшов миритися до вас, зовсім не заради сварки; / Забудемо минуле, уставимо загальний лад!» Крилов надіслав цю байку фельдмаршалу Кутузову, який прочитав її перед військами. «Ти сірий, а я, приятель, сивий», - каже в байці Ловчий Вовку. Натяк очевидний: російський полководець був немолодий, а сірий сурдут імператора французів був досить знаменитий. У цій байці міститься недвозначний заклик боротися з ворогом до остаточної перемоги: «...вовчу вашу я давно натуру знаю; / А тому звичай мій: / З вовками інакше не робити світової, / Як знявши шкуру з них геть».

    Байка «Кіт і Кухар» висміює нерішучість царя Олександра I, тоді як наполеонівська армія вже захопила не одну державу Європи, і імператор Франції готувався до нападу на Росію: «А я б кухареві іншому / Велів на стінці зарубати: / Щоб там промов не витрачати порожнім, / Де потрібно владу вжити».

    Інша байка, присвячена війні з Наполеоном – «Ворона та Курка». У ній розповідається про здачу Москви французам, але, і у всіх байках Крилова, у ній міститься споконвічний сенс, який залежить від епохи та історичних подій: «Так часто людина у розрахунках сліпий і дурний. / За щастям, здається, ти по п'ятах мчить: / А як на ділі з ним порахуєшся - / Попався, як ворона в суп!

    Історичні аналогії байки «Жаби, які просять царя» менш прозорі і очевидні. «Жабам стало не завгодно / Правління народно...» - такими словами починає свою розповідь байкар. Це початок природним чином народжує асоціацію із покликанням варязьких князів на Русь; проте подальша розповідь спростовує таке припущення. Безсумнівно, що князь Рюрік, який зумів підпорядкувати різнорідні слов'янські племена, не може бути зіставлений з осиновим чурбаном з байки Крилова. Відповідь, що дає Юпітер на повторне прохання жаб дати їм царя, породжує інше припущення, що йдеться про царювання династії Романових, про царя Михайла, що зійшов на престол у юному віці і не мав достатнього життєвого досвіду та твердості характеру, необхідних правителю, а також про царя Петра Олексійовича, початок правління якого ознаменовано стрілецькими бунтами, і чиї рішучі нововведення у багатьох викликали невдоволення.

    Проте провести чітку історичну паралель досить складно; тому все вищесказане про цю байку слід вважати лише туманними припущеннями, не більше. Очевидно інше: у цій байці Крилов показує нам дуже поширену особливість людської натури – вона швидко пересичується спокоєм та світом, починаючи шукати тривожень та смут. Результат дуже часто виявляється плачевним; люди знаходять те, що шукали, але воно зовсім не відповідає їхнім уявленням про цей предмет. Через війну становище громадян погіршується внаслідок їхніх своїх зусиль. Вони починають ремствувати на Долю, на Бога, на кого завгодно - але марно. Приблизно таким є сенс байки Крилова «Жаби, що просять царя».

    Чимало та інших байок Крилова можуть бути співвіднесені з конкретними подіями, але здається, що головне зовсім не це. Геніальність художника будь-якої епохи в першу чергу в тому, що твір залишиться вічно юним, тобто актуальним, через тривалий період часу - і завжди, доки на землі житимуть люди.




    Як сюжет байки пов'язаний з подіями Вітчизняної війни 1812 року? Ситуація, описана в байці, відтворює події Великої Вітчизняної війни 1812 року. Наполеон досить легко завоював багато європейських держав так само, як Вовк легко справляється з безпорадними вівцями. Наступною у загарбницьких планах французів була Росія. Але на боротьбу з військами Наполеона піднявся весь російський народ: "Вовк вночі, думаючи залізти в кошару, потрапив на псарню".


    Байка «Вовк на псарні», написана в 1812 році, є відгуком на Вітчизняну війну проти французької навали. Вовк це Наполеон, який зазнав поразки на Бородінському полі; зайнявши Москву, він зрозумів, що опинився в пастці, і послав Кутузову пропозицію про мир, запевняючи російського полководця, що хоче миру. Кутузов відкинув пропозицію завойовника та у переможних битвах звільнив Росію від ворогів. Ловчий у байці це Кутузов.


    За свідченням сучасників, байку "Вовк на псарні" І. А. Крилов власноручно переписав і віддав дружині М. І. Кутузова, яка відправила її чоловікові в листі. М. І. Кутузов прочитав байку після битви під Червоним офіцерам, що зібралися навколо нього, і при словах «а я, приятель, сив» зняв кашкет і потряс нахиленою головою.
























    Висновок Кожен загарбник, який зазіхнув на чужу землю, що шукає легкого видобутку, нагадує героя байки Крилова. (Недарма Ловчий говорить не про одного Вовка, а про обидві властивості цих хижаків: «вовчу вашу я давно натуру знаю...», «З вовками... не робити світової!»).


    Інтернет ресурси

    Тема урока:

    І. А. Крилов. Алегоричне відображення війни 1812 року в байках.

    Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

    Методичні прийоми: бесіда, виступи хлопців, виразне читання байки, аналіз байки.

    Обладнання уроку: тексти байок, ілюстрації до байок, слайди, портрет І. А. Крилова

    Міжпредметні зв'язки: музика, образотворче мистецтво, російська мова,

    світова художня культура, історія

    Цілі уроку:

    - розкрити алегоричний зміст байок у зображенні учасників війни 1812 року

    Продовжити навчання елементам аналізу епічного тексту, вмінню порівнювати, узагальнювати;

    Формування міцної моральної позиції, позитивних орієнтацій на розпізнавання справжніх героїв

    Універсальні навчальні дії, що формуються:

    ОСОБИСТІ

    ПІЗНАВАЛЬНІ

    КОМУНІКАТИВНІ

    1. Вивчення байки в

    контексті

    світової літератури

    1. З мислення читання

    1. У мент формулювати власну думку та позицію

    2. У виховання у

    учнів почуття

    поваги до

    культурної спадщини

    2. У передавати зміст тексту

    2. Планування

    (складання плану та

    послідовності

    дій),

    3. Про цінування змістубайки та вчинків героїв на основі сформованих особистісних цінностей.

    3. З труктуруваннязнань,

    виділення інформації;

    побудова логічного ланцюга

    відповіді, вміння складати

    план висловлювання

    3. З троїти монологічне висловлювання, владіти діалогічною формою мови

    4. Аналіз тексту на основі порівняння

    4. Створювати власний текст, спираючись на світові зразки

    Метапредметні результати, які мають бути досягнуті під час занять :

    вміння самостійно планувати шляхи досягнення цілей, усвідомлено

    вибирати найбільш ефективні способи вирішення навчальних та

    пізнавальних завдань;

    вміння визначати способи дій у межах запропонованих умов

    коригувати свої дії відповідно до ситуації, що змінюється;

    Вміння визначати поняття, створювати узагальнення, встановлювати аналогії,

    самостійно вибирати підстави та критерії для класифікації,

    будувати логічний міркування і робити висновки;

    володіння усною та письмовою мовою, монологічною мовою;

    вміння усвідомлено використовувати мовні засоби відповідно дозаданою

    мовленнєвою ситуацієюдля висловлювання своїхдумок;

    формулювати, аргументувати та відстоювати свою думку;

    Ліч результати, які мають бути досягнуті в ході занять :

    фор вання комунікативної компетентності в процесі освітньоїдіяльності;

    формування моральних почуттівта моральної поведінки, усвідомленої

    та відповідального ставлення довласним вчинкам;

    формування готовності та здатності до саморозвитку та

    самоосвіти на основі мотивації донавчання та пізнання;

    У: Здрастуйте, сідайте

    Хто не чув його живого слова?

    Хто в житті з ним не зустрівся свого?

    Безсмертні твори Крилова

    Триває презентація

    Ми з кожним роком любимо все сильніше.

    Зі шкільної парти з ними ми зживалися

    У ті дні буквар ледве осягнули

    І в пам'яті навіки залишалися

    Крилаті криловські слова

    М. Ісаковський

    Діяльність учня

    Діяльність вчителя

    1. Слухають

    1. Читає епіграф

    2. Відповідають:

    Тому що вони використовуються вже незалежно від байок Крилова у різних життєвих ситуаціях

    Про байку

    2. Розмова з епіграфом

    Хлопці, чи згодні ви зі словами російського, радянського поета М. Ісаковського?

    Чому крилівські слова названі крилатими?

    То про який жанр ми сьогодні продовжимо розмову?(5 хв)

    3. - Жанр, рід, байка, мораль, алегорія, уособлення

    3. Мотивація

    Щоб розмова вийшла грамотною та насиченою, якими поняттями ми повинні володіти?

    4. Фіксують визначення на листочках

    Хлопці пишуть, сидять прямо

    4. Контроль

    Ви маєте рацію, саме ці поняття нам необхідні для подальшої роботи з жанром байки. Пропоную вам написати визначення термінів за варіантами. Тому на листочках, які перед вами, напишіть прізвище та клас.

    Увага на дошці.(Пишуть 5 хвилин) (стежу за посадкою під час їх роботи за допомогою палички – випримлялочки) –здаємо листочки

    5. Формулювання мети учнями

    Вітчизняна війна 1812 року

    5. Цілепокладання

    Зверніть увагу на роки життя байка. Які історичні події відбувалися у цей час?

    6. Відкривають зошити та записують число та тему уроку

    Ми повинні дізнатися, в яких байках

    відображаються історичні події,

    Образи яких байкових тварин

    відповідають головним історичним

    персонажам,

    Що висміює байка в цих байках

    Які історичні події стали

    6. Роз'яснення цільового моменту

    Вітчизняна війна 1812 року є яскравою сторінкою історії нашої Батьківщини, яка показала згуртованість, мужність, самовідданість нашого народу.

    Війні присвячено багато історичних досліджень, її героїв оспівали поети та художники.

    Чи міг оминути І.А. Крилов у своїх байках цю тему?

    Звичайно, ні.

    Отже, тема нашого уроку:

    Алегоричне відображення історичних подій у байках

    І. А. Крилова

    Діти, виходячи з формулювання теми уроку, чим же ми займемося?(5 хв)

    7. Виступають із розповіддю про війну 1812 року

    7.- Так, історичні події 1812 наклали відбиток на твори багатьох авторів. Не оминув цю війну своєю увагою і Крилов.

    А ви що знаєте про події цієї війни? (виступ дітей)(7 хв)

    8. Фізмінутка

    8. Фізмінка (3хв)25хв

    9. Учні слухають

    9. Пояснення нового матеріалу

    Великий російський байкар Іван Андрійович Крилов багато своїх байок написав слідами конкретних історичних подій. Гарячий відгук знайшла у його творчості Вітчизняна війна 1812 року. Декілька байок були присвячені її найважливішим подіям. Самі учасники війни високо цінували творчість байка. Популярність байок І. А. Крилова в діючій армії підтверджував К. Н. Батюшков, у листі до свого друга він писав: "Скажи Крилову, що йому соромно лінуватися: і в армії його байки всі читають напам'ять". Крилов в алегоричній формі висловив своє ставлення не лише до подій війни, а й до конкретних учасників цих подій. У його байках"Кіт і Кухар", "Вовк на псарні", "Обоз", "Ворона і Курка", "Щука і Кіт", "Чиж і Їжак", "Квартет" та "Лебідь, Рак і Щука",сучасники впізнавали Наполеона, Олександра I, М. І. Кутузова.

    У байках Крилова, пов'язаних з подіями Вітчизняної війни, наводиться народна оцінка того, що відбувається, і від байки до байки народний характер війни ставав для самого Крилова дедалі виразнішим.

    Вже в байціКіт та Кухар намічається образ Наполеона (Кіт Васька шахрай! Кіт Васька злодій).Байка висміює і нерішучість царя Олександра I, тоді як наполеонівська армія вже захопила не одну державу Європи, і імператор Франції готувався до нападу на Росію: «А я б кухареві іншому/ Велів на стіні зарубати: / Щоб там промов не витрачати по- порожньому, / Де потрібно владу вжити»

    Інша байка, присвячена війні з Наполеоном -Ворона та Курка ». У ній розповідається про здачу Москви французам, але, так і у всіх байках Крилова, в ній міститься споконвічний зміст, який не залежить від епохи та історичних подій:

    «Так часто людина в розрахунках сліпа і дурна. / За щастям, здається, ти по п'ятах мчить: / А як на ділі з ним порахуєшся - / Попався, як ворона в суп!

    Однією з найвідоміших байок, присвячених цим подіям, є «Вовк на псарні» . В дотепній і тонкій манері Крилов оповідає про мирні пропозиції загнаного в кут Вовка (тобто імператора Наполеона).

    Крилов надіслав цю байку фельдмаршалу Кутузову, який прочитав її перед військами. «Ти сірий, а я, приятель, сивий», - каже в байці Ловчий Вовку. Натяк очевидний: російський полководець був немолодий, а сірий сурдут імператора французів був досить знаменитий.

    Діяльність учня

    Діяльність вчителя

    10. Слухають (відкривають підручник на с.

    10. Пропоную послухати цю відому байку у виконанні майстра слова А. Папанова (слухання з аналізом)

    11. пропонують варіанти прочитання та інтонування

    11. відповідаємо на запитання після прослуховування

    12. Читаємо байку за ролями

    12. Діти, тепер ми самі, враховуючи всі наші поради акторам, можемо прочитати байку

    13. Крилов ще в рукописі переслав байку Кутузову. Фельдмаршал прочитав байку солдатам і офіцерам, які його оточували. Вимовляючи: ти сірий, а я, приятель, сив», - Кутузов зірвав шапку зі своєї сивої голови, і гучне УРА було вітанням народним як великому полководцю, так і не менш великому байкарі І. А. Крилову!

    14. Д. З. Хлопці, на наступному уроці ми з вами поговоримо про значення байки у світовому мистецтві та про те, що таке езопова мова. Тому до сліду уроку Ви і приготуєте проект авторської байки, враховуючи будову класичної байки.

    ДОДАТОК

    Кіт та кухар

    Якийсь Кухар, вчений
    З кухні побіг своєю
    У шинку (він побожних був правив
    І в цей день по кумі тризну правил),
    А вдома стережи їстівне від мишей
    Кота залишив.
    Але що ж, вернися, він бачить? На підлозі
    недоїдки пирога; а Васька-Кіт у кутку,
    Припавши за оцтовою барило,
    Мурлича і бурчачи, трудиться над курчонком.
    «Ах ти, ненажера! ах, злодій!» -
    Тут Ваську Кухар докоряє, -
    Чи не соромно стін тобі, не тільки людей?
    (А Васька все-таки курча прибирає.)
    Як! бувши чесним Котом до цих пір,
    Бувало, за приклад тебе смиренства кажуть, -
    А ти… ахти, яка ганьба!
    Тепер усі сусіди скажуть:
    «Кіт Васька шахрай! Кіт Васька злодій!
    І Ваську-де, не тільки що у кухню,
    Пускати не треба і на подвір'я,
    Як вовка жадібного в кошару:
    Він порча, він чума, він виразка тутешніх місць!
    (А Васька слухає, та їсть.)
    Тут ритор мій, давши волю слів течією,
    Не знаходив кінця моралі.
    Але що? Поки його він співав,
    Кіт Васька все жарке з'їв.
    А я б кухареві іншому
    Звелів на стіні зарубати:
    Щоб там промов не витрачати порожньому.
    Де треба владу вжити.

    З горщиками йшов Обоз,
    І треба з крутої гори спускатися,
    Ось, на горі інших залишаючи чекати,
    Хазяїн почав зводити легенько перший віз.
    Кінь добрий на криж майже його поніс,
    Катитися возу не даючи;
    А кінь зверху, молодий,
    Лає бідного коня за кожен крок:
    «Ай, кінь хвалений, то диво!
    Дивіться: ліпиться, як рак;
    Ось мало не зачепив за камінь; косо! криво!
    Сміливіше! Ось поштовх знову.
    А тут ліворуч лише прийняти.
    Який осел! Добре було б у гору
    Або вночі, -
    А то й під гору, і вдень!
    Дивитись, то вийдеш із терпіння!
    Вже воду б тягав, якщо немає в тобі вміння!
    Дивись нас, як ми махнемо!
    Не бійся, хвилини не витратимо,
    І візок свій ми не звеземо, а скотимо!»
    Тут, вигнувши хребет і натужні груди,
    Тронулася конячка з возом у дорогу;
    Але тільки під гору вона перевалилася,
    Воз почав напирати, віз розкотився;
    Коня штовхає назад, коня кидає вбік;
    Пустився кінь з усіх чотирьох ніг
    На славу;
    По каменях, вибоїнах, пішли поштовхи,
    Стрибки,
    Левій, лівіший, і з возом – бух у канаву!
    Прощай, хазяйські горщики!
    Як у людях багато хто має слабкість ту саму:
    Все здається в іншому помилкою нам;
    А візьмешся до справи сам,
    Так накараїш удвічі гірше.

    Біда, коли пироги почне печі шевець,
    А чоботи тачати пиріжник,
    І справа не піде на лад.
    Та й помічено стократ,
    Що хтось за ремесло чуже братися любить.
    Той завжди інших упертий і безглуздіший;
    Він краще все загубить
    І радий швидше
    Посміховиськом стати світла,
    Чим у чесних та знаючих людей
    Запитати чи вислухати розумної поради.
    Зубастої Щуці на думку прийшло
    За котяче взятися ремесло.
    Не знаю: чи заздрістю її лукавий мучив,
    Чи, може, їй набрид рибний стіл?
    Але тільки надумала Кота вона просити,
    Щоб узяв її з собою він на полювання,
    Мишей у анбарі половити.
    «Так, повно, чи ти знаєш цю, світло, роботу? -
    Став Щуці Васько говорити. -
    Дивись, кумо, щоб не осоромитись:
    Недарма йдеться,
    Що діло майстра боїться».
    «І повно, куманек! Ось невидаль: мишей!
    Ми ловили і йоржів».
    «Так у добрий час, ходімо!» Пішли, засіли.
    Натішився, наївся Кіт,
    І кумушку провідати він іде;
    А Щука, ледь жива, лежить, роззявивши рота,
    І щури хвіст у неї від'їли.
    Тут, бачачи, що куме зовсім не в силу праця,
    Кум мертве стягнув її назад у ставок.
    І слушно! Це, Щука,
    Тобі наука:
    Вперед розумнішим бути
    І за мишами не ходити.

    Байка Крилова "Ворона і Курка"

    Коли Смоленський князь,

    Проти зухвалості мистецтвом озброїлася,

    Вандалам новим мережу поставив

    І на смерть їм Москву залишив,

    Тоді всі мешканці, і малий і великий,

    Години не витрачаючи, зібралися

    І он зі стін московських піднялися,

    Як із вулика бджолиний рій.

    Ворона з покрівлі тут на цю всю тривогу

    Спокійно, чистячи ніс, дивиться.

    "А ти що ж, кумушка, в дорогу? -

    Їй з воза Курка кричить. -

    Адже кажуть, що біля порога

    Наш супостат”.

    "Мені що до цього за справу? -

    Віщуна їй у відповідь. - Я тут залишусь сміливо.

    Ось ваші сестри – як хочуть;

    Адже Ворон ні смажать, ні варять:

    Так мені з гістьми не дивно вжитися,

    А може, ще вдасться поживитись

    Сирком чи кісточкою, чи чимось.

    Прощавай, хохлаточка, щасливий шлях!

    Ворона справді залишилася;

    Але замість всіх поживок їй,

    Як голодом морити Смоленський став гостей

    Вона сама до них у суп попалася.

    Так часто людина в розрахунках сліпа і дурна.

    За щастям, здається, ти по п'ятах мчить:

    А як на ділі з ним порахуєшся -

    Попався, як ворона в суп!

    Байки Крилова - Ворона і Курка



    Останні матеріали розділу:

    Прародина слов'ян Праслов'яни (предки слов'ян) жили в пору відокремлення від інших індоєвропейців на берегах верхів'я річок Одри
    Прародина слов'ян Праслов'яни (предки слов'ян) жили в пору відокремлення від інших індоєвропейців на берегах верхів'я річок Одри

    Попередній перегляд:Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього:...

    Презентація збо загартовування організму
    Презентація збо загартовування організму

    Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12 Слайд 13 Презентацію на тему "Гартування...

    Позакласний захід для початкової школи
    Позакласний захід для початкової школи

    Час має свою пам'ять – історію. Час має свою пам'ять – історію. 2 лютого ми згадуємо одну з найбільших сторінок Великої...