Конспект на тему дихальної системи. Урок з біології та англійської мови на тему

Урок по темі «Значення дихання». 8 клас

"Поки дихаю - сподіваюся", Овідій

Цілі уроку:

  1. навчання вмінням ставити проблему та досвідченим шляхом шукати відповідь,
  2. розвиток умінь та навичок експериментальної роботи,
  3. виховання впевненості у своїх творчих здібностях.

Завдання уроку:

  1. не давати готові факти, а визначити значення дихання шляхом постановки проблемних питань,
  2. залучити учнів до роботи з пошуку ідей, висування гіпотез на запропоновані питання про дихання,
  3. розвиток навичок роботи з обладнанням цифрової лабораторії та спеціальними додатками ПК Nova.

Обладнання: цифрова лабораторія, ПК, проектор, кульки.

1.Актуалізація знань

· Мета уроку - шляхом постановки дослідів, відповісти на запитання.

· Що необхідно людині для життя? Їжа, вода, повітря

· Скільки часу може обходитися людина:

без їжі (місяць), води (тиждень), повітря (до 20 хвилин). Чому? (немає запасу)

· Що ж буде найважливішим для людини? Повітря

· Як надходить повітря в організм людини? У процесі дихання через шкіру

2.Новий матеріал

Тема сьогоднішнього уроку «Значення дихання», отже, необхідно відповісти питанням «Яка ж функція дихання?». Щоб уявити процес дихання загалом, я пропоную подивитися відеофрагмент про дихання (Органи дихання, 2 хв.)

Нагадайте мені, які системи життєдіяльності людини беруть безпосередню участь

у процесі дихання? Дихальна та кровоносна

Чи виконують вони одну функцію? Ні

Як розподіляються функції між системами?

Д.С. - Зв'язок організму з навколишнім середовищем, К.с. - Транспорт газів в організмі

3.Практична робота «Газообмін у легенях. Дихальні проби»

Як ви думаєте, склад повітря, що вдихається і видихається, однаковий? Ні

Що входить до складу повітря, що вдихається? Кисень, кут. газ, азот, водяні пари, домішки

А видихається? Кисень, кут. газ, азот, водяні пари, домішки

Спробуємо перевірити склад повітря. Проведемо досвід: перебуваючи на одному місці, вдихнемо і видихнемо одне й те саме повітря тричі…

Для цього нам знадобиться спеціальне обладнання, яке покаже результат.

Інструктивна картка для роботи з Nova – виконання дослідів

4.Соціалізація

Які ж результати дослідів? Кількість кисню змінюється чи ні? Так

Як? Зменшується

Чому? Витрачається організмом у процесі окислення

Якщо кількість кисню зменшується, а порція повітря, що вдихається і видихається, однакова, то кількість якого газу збільшується? Вуглекислого

Що сталося в організмі? Газообмін

Давайте подивимося, як змінюється склад повітря при диханні

(Кліп-склад повітря на вдиху та видиху).

Кількість якого газу не змінюється? Азот

Давайте подивимося, як відбувається процес газообміну

(Кліп-газообмін у легенях). Розкажіть, що відбувається на схемі.

5.Дихальна розминка

А зараз ми порівняємо способи дихання щодо забезпечення організму киснем:

1) Носове дихання - закрийте одну ніздрю і зробіть глибокий вдих і видих, тепер другу.

У чому причина утрудненого дихання? Закладеність носа, травма носа

Які наслідки утрудненого дихання? Недостатнє постачання киснем

2)Поверхневе дихання- Дихайте часто і неглибоко ...

Результат дихання? Погане постачання кисню, частина легень заповнена неоновленим повітрям

Назвіть причини дихання. Неправильна постава, переїдання, мала рухливість

3) Повне дихання (виконується лежачи) –

· Розслабтеся, права рука на животі, ліва – на грудях,

· Вважаємо: раз – вдих, підняття черевної порожнини

2, 3 – вдих, підняття грудної клітки

4, 5 – видих, втягування черевної порожнини

6, 7, 8 – видих, втягування грудної клітки

Результат дихання? Гарне постачання киснем

Значення дихання: збільшення ЖЕЛ, зміцнення дихальних м'язів

Вчимося правильно дихати (сидячи):

1.Правильне дихання

· Підняти голову, випрямити спину

· Відвести плечі, з'єднати лопатки

· Прибрати живіт, витягнути ноги

· Робимо глибокі вдихи 4 рази

2.Потягнулися до сонця, руки вгору ... опустити

3.Очищаємо легені від неоновленого повітря – руки в сторони та вгору, глибокий вдих, різкий видих, опустили руки (3 рази)

6.Закріплення

Підведемо підсумок.

Що таке дихання? Обмін газів між довкіллям та клітинами організму

Яка функція дихання? Газообмін

Виявляється, дихання має ще й інші функції, але про них ми поговоримо на наступних уроках, коли знайомитимемося з органами дихання.

7.Оформлення роботи

Зараз ми повертаємося до проведених дослідів та оформляємо практичну роботу у вигляді презентації на ПК Nova. Відкрийте презентацію на робочому столі та заповніть слайди.

Відкрити слайд № 3(хід досвіду)

8.Підсумки уроку

9.Домашнє завдання:

Більшість людей не підозрює, наскільки велике значення видиху в їхньому житті.

Розкажіть, яке значення має видих у житті людей.

Маріанна Головчиць
Конспект заняття «Органи дихання» у старшій групі

Програмний зміст:

Систематизувати знання дітей про будову та призначення органів дихання.

Закріпити з дітьми уявлення про органах диханнята відзначити важливе значення їх для людини;

Розширювати кругозір дітей, їх словниковий запас (ніздрі, дихальна трубка, грудна клітка, ребра, легені)

Закріплювати гігієнічні навички, уміння дбайливого ставлення до органам диханнята правильного догляду за ними;

Формувати прагнення вести та підтримувати здоровий спосіб життя та викликати негативне ставлення до шкідливих звичок

Виховувати допитливість, логічне мислення, кмітливість, уміння уважно слухати.

Матеріали та обладнання: картини- схеми: легень; органів дихання; картки з проблемними ситуаціями, повітряні кульки, паперові серветки (на кожну дитину, дзеркало).

Хід заняття

Звучить запис листа від Доктор Пілюлькіна

Доргі діти старшої групихочу запросити вас до мене в лабораторію

Вихователь входить до групуз дітьми та вітає гостей.

Лікар Пілюлькін запрошує дітей до себе лабораторію та пропонує одягнути білі халати. Звертає увагу дітей на спеціальне обладнання у його лабораторії.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, як ви вважаєте, навіщо так багато кольорів?

Відповіді дітей. Щоб було гарно, приємно пахло.

Лікар Пілюлькін. Правильно, квіти поглинають вуглекислий газ, який ми видихаємо, а виробляють кисень, який нам так потрібен для дихання.

Ми Роздивимось органи дихання по порядку.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, а чи може людина довго перебувати без повітря?

Давайте перевіримо, чи це так.

Спробуйте глибоко вдихнути, закрийте долонькою та рот і ніс.

Чому не змогли довго бути без повітря?

Відповіді дітей. Не буде чим дихати, людина задихнеться ...

Лікар Пілюлькін. Справді, людина без повітря жити не може

Це очевидно!

Висновок: Людина не може жити без повітря

Дитина:

Правильно хлопці:

Без дихання життя немає,

Без дихання тьмяніє світло.

Дихають птахи та квіти

Дихаємо я, і він, і ти.

Лікар Пілюлькін. Справді, без повітря людина не може прожити, ми дихаємо постійно і вдень, і вночі. Вдихаємосвіже повітря та забираємо з нього кисень.

А чим ми вдихаємо повітря, яким органом?

Відгадайте загадку:

Ось гора, а біля гори

Дві глибокі нори,

У цих норах повітря бродить,

То заходить, то виходить. (НІС)

Лікар Пілюлькін. Давайте простежимо, куди рухається повітря при диханні. Для цього роти зачинили. Зробіть глибокий вдих через ніс і відчуйте, куди рухається повітря? Видих. Ще вдих.

Куди спершу потрапляє повітря?

Відповіді дітей. В ніс.

Скажіть, а чи може повітря потрапити до рота?

Для цього зробіть вдих - ротом, а видихом.

Відповіді дітей. Чи можемо?

Лікар Пілюлькін. Так можна, але хочу вам сказати, що в повітрі літають дрібні частинки пилу, і якщо ми так дихатимемо, то цей пил виявиться всередині нас. (У наших легень).

Досвід 2 (Дослідження)

Лікар Пілюлькін. Я запрошую вас розглянути свій ніс.

Візьміть дзеркало та розгляньте свій ніс.

Загляньте всередину. Що ви там бачите?

Відповіді дітей. Ніс і ніздрі.

Лікар Пілюлькін. У носі є два канали, як вони називаються?

Відповіді дітей. Ніздрі. У носі повітря зігрівається.

Лікар Пілюлькін. Якого кольору стінка носа усередині?

Відповіді дітей. Рожеві.

Лікар Пілюлькін. А чи знаєте чому? (Бо там багато кровоносних судин).

Лікар Пілюлькін. Що ви помітили?

Відповіді дітей. Волоски.

Як думаєте, навіщо вони потрібні?

Відповіді дітей. Волоски затримують пил та інші дрібні частинки.

Висновок: Наш ніс знаходиться на обличчі Ніс складається з ніздрів, всередині він разовий і є волоски, які затримують пил.

Лікар Пілюлькін. Давайте візьмемо до рук «контейнер»відкрийте його та визначте, чим пахне.

Відповіді дітей. Часником, лимоном, апельсином, парфумами.

Лікар Пілюлькін. Якби не наш ніс, як би ми могли насолоджуватись приємними запахами.

А ще ніс першим повідомить мозок про забруднене повітря (газ, хімічні запахи, дим)

Влад знає вірш про ніс, і вам його прочитає.

Е. Мошковська «Мій чудовий ніс»

Я нічого не знаю.

І раптом мій ніс каже,

Що десь у когось,

Щось зараз горить.

Я нічого не знаю.

Це ніс доповів:

Хтось купив апельсини,

І він туди поклав.

Я нічого не знаю

Я в задусі сиджу.

Ніс каже:

"Погуляємо, я дуже тебе прошу"

Ходиш із ним і гуляєш,

Він говорить зі мною.

Він говорить:

«А знаєш, пахне вже листям»

Висновок: Так хлопці наш ніс дуже важливий і потрібний орган, він наш помічник

у визначенні запаху.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, ви трохи втомилися, давайте ми відпочинемо.

Фізмінка "Сонечко"

Сонце вранці рано встало, (Підняти руки вгору, потягнутися.)

Усіх діточок приголубило

Гладить грудку, (Масувати "доріжку" на грудях).

Гладить шию, (Погладжувати шию великими пальцями зверху донизу).

Гладить носик, (Кулачками розтирати крила носа)

Гладить лобік, (Проводити пальцями по лобі від середини до скронь).

Гладить вушка, (Розтирати долонями вуха).

Гладить ручки, (Розтирати долоні).

Ось. (Підняти руки вгору).

Лікар Пілюлькін. Пропоную підійти до дошки та розглянути схему влучення повітря в наш організм.

Куди повітря біжить із дихальної трубки?

Діти у нас у грудній клітці є легкі, схожі на повітряні кульки.

Вони розширюються коли ми вдихаємо і стискаються коли видихаємо

Досвід 4 (Дослідження)

Лікар Пілюлькін. Давайте обстежимо, як влаштована грудна клітка.

Яка на дотик грудна клітка? (Діти обстежують на собі, і переконуються, що грудна клітка ребриста).

Обхопіть долонями обох рук свої боки вище за пояс і глибоко вдихніть повітря. Відчули, як розширюються ребра під долонями, як надуваються легені.

А зараз видихніть різко і відчуєте, як звужується грудна клітка, виштовхуючи повітря з легенів.

Отже, ми сказали, що повітря з дихальноїтрубки біжить у легкі. Покажіть, куди повітря йде з дихальної трубки.

Лікар Пілюлькін. Ніс, рот, дихальну трубку, ребра ми можемо побачити або відчути. А легені не можемо, вони знаходяться усередині та захищені ребрами. Давайте розглянемо легені малюнку. Їх два. Ось які великі. Вони повітря то заходить, то виходить.

Схема вдиху та видиху (вдих-синіми магнітами, видих-жовтими)

Висновок: Під грудною клітиною розташовані два легені.

Мультимедіа (Ноутбук)відео людини з нормальною, рівною диханням, і людини, що біжить, яка після того як зупинилася -дихає важко, глибоко через рот.

Лікар Пілюлькін. Як ви вважаєте, чому так по-різному дихають люди?

Відповіді дітей. Людина, що біжить, напружується, докладає більше зусиль. А людина яка просто йде, вона не напружується, дихання рівне, спокійне.

Лікар Пілюлькін. Дуже важливо тренувати свій організм та легеніщоб при невеликих навантаженнях не задихатися.

Що ми з вами робимо, щоб наші легені були треновані?

Відповіді дітей. Робити гімнастику, бути на свіжому повітрі, стрибати на скакалці та займатися спортом

Лікар Пілюлькін. Давайте проведемо невелику гру і на прикладі побачимо, як працюють наші легені.

Досвід 5 «Кульки»

Дітям лунають кульки і вони мають надути за допомогою видиху.

Ось які гарні кульки у вас вийшли, чим сильніші ваші легені, тим більше вийшли кульки. Молодці!

Висновок: Так працюють і ваші легені, вдихаютьповітря - розширюються, видихають повітря- звужуються.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, як ви вважаєте, а що шкідливо для наших легень?

Відповіді дітей. Куріння, брудне повітря.

Лікар Пілюлькін. Правильно, дуже шкідливо для легенів куріння, загазоване повітря.

Відповіді дітей. Від неприємного повітря людина починає кашляти.

Лікар Пілюлькін. Здорова людина починає кашляти, якщо відчуває у повітрі запах диму, пилу чи газу.

Кашель очищає верхні дихальні шляхинавіть якщо ми поперхнемося крихтою.

Адже ви вже знаєте, що небезпечно розмовляти під час їжі чи їсти на ходу!

Гра "Що добре для дихальної системи, А що шкідливо?

Перед вами лежать картинки, на них зображені ситуації, коли людина береже своє горло, ніс, рот та легені, а коли навпаки, завдає великої шкоди своєму здоров'ю. Розкладіть картки на два поля (чорне та біле: шкода-користування)та поясніть свій вибір.

(Діти розкладають картки на двох мольбертах та пояснюють.)

Лікар Пілюлькін. Хлопці назвіть органи дихання, заповнюючи картину. (Діти називають і показують на картині (правильно прикладаючи органи дихання) : ніс, рот, дихальна трубка, Легкі).

З усіх дослідів та досліджень ми можемо вивести правила здоров'я

тож які правила для збереження здоров'я ми з вами запишемо?

1. - Займатися спортом.

2. – Робити зарядку щодня.

3. - Гуляйте на свіжому повітрі.

4. Гартуватися.

5. - Щодня вживати в їжу корисні продукти,

овочі та фрукти.

6. – Дихати чистим свіжим повітрям.

7. - Особиста гігієна.

Лікар Пілюлькін. Все що ви мені сказали, я записав і хочу подарувати вам ці «Правила здоров'я»та побажати вам:

Частіше посміхатися, через дрібниці не засмучуватися.

Завжди мати здоровий вигляд,

Повіки не знати, де що болить.

Ви дуже добре сьогодні попрацювали і я вам приготував сюрприз

(віддає вихователю піднос Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, з сюрпризом).

Докучаєва Олена Іванівна

вчитель біології


ДБОУ ЗОШ «Школа здоров'я» № 404

Урок з біології та англійської мови на тему:

"Органи дихання: будова та функції"

Цілі уроку:

    Освітні:

      вивчити особливості будови органів дихання у зв'язку з їх функціями;

      розкрити сутність процесу дихання, його значення обміні речовин;

      навчитися називати їх не лише російською, а й англійською мовою (розширення словникового запасу)

      розвинути навички монологічного мовлення

      відпрацювання конструкції «I have …»

      вивчити, як дихати правильно.

    Розвиваючі:

      продовжити формування основ гігієни (правила гігієни дихання);

      розвивати пам'ять, увагу, мислення;

    Виховні:

      виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих;

      провести аналогію: дихання – життя; легені людини – легені нашої планети (рослинний світ)

      навчити працювати у групі.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Питання вчителя біології:

1) У якому середовищі ми з вами живемо? (Наземно-повітряний).

2) Який газ надходить у наш організм із повітря? (Кисень)

3) Для якого процесу людині та всім живим організмам потрібен кисень? (Для дихання).

4) Який газ ми видихаємо при диханні? (Вуглекислий газ).

5) Яке царство живих організмів постачає в атмосферу кисень? (Царство рослин у процесі фотосинтезу)

– Чому кажуть: дихання – це життя?
- Чи впливає будова органу на функцію, яку він виконує?
На всі ці та багато інших питань ми з вами намагатимемося знайти відповіді на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (вчитель англійської мови)

Як ви здогадалися тема нашого сьогоднішнього уроку "Органи дихання" або "Organs of respiratory system" (тему уроку представляють обидва вчителі)

Цілі нашого уроку: (вчитель біології)

1. Дізнатися, які органи беруть участь у дихальному процесі.

2. Навчитися називати їх як російською, а й англійською (розширення словникового запасу)
3. Дізнатися, як правильно дихати.

Дихання - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.

Кисень знаходиться в навколишньому повітрі, надходження його в організм і забезпечує дихальна система.

Значення дихання(2 вчителі)

    Забезпечення організму киснем (Учитель англійської пише на дошці «oxygen » і вимовляє, учні повторюють його)

    Видалення вуглекислого газу (Вчитель англійської мови пише на дошці «carbon dioxide» і вимовляє)

    Окислення органічних сполук із виділенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності (energy )

    Видалення кінцевих продуктів обміну речовин (пари води, аміак, сірководень тощо)

Нова тема запроваджується спільно двома вчителями. Вчитель біології розповідає про функції кожного органу дихання, а вчитель англійської мови вводить лексику в такий спосіб: вчитель біології називає орган дихальної системи та пояснює функції даного органу, а учні записують основну інформацію про цей орган. Вчитель англ. мови називає той самий орган англійською, учні повторюють це слово і підкреслюють у роздатковому матеріалі (ДОДАТОК 1).

Верхні дихальні шляхи

При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через носову порожнинуяка розділена кістково-хрящовою перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки виділяють слиз, який робить вдихуване повітря вологим, затримує пил і мікроорганізми. Тут багато кровоносних судин, які зігрівають повітря, що вдихається. За допомогою носа ми відчуваємо різні запахи, і захищаємось чханням. Носова порожнина відкривається в носоглотку, а звідти – в горло.

Дихальна система

Повітроносні пут іДихальна частина

    Порожнина носа Легкі

(Повітря очищається, (газообмін між організмом

зволожується, зігрівається) та навколишнім середовищем)

3. Трахея

(проходження повітря у бронхи)

4. Бронхи

(проходження повітря у легені)

Схему записує вчитель англійської мови та вводить лексику, вчитель біології представляє матеріал у усній формі.

Гігієна носового дихання

    Хвора людина, яка не дотримується правил гігієни, стає джерелом інфекції.

Гортань - трубка 10-12 см завдовжки і 15 - 18 мм у діаметрі утворена хрящовими півкільцями, тому просвіт трахеї завжди відкритий. Вхід у горло при їді закриває надгортанник. Тут також виділяється слиз, який очищує повітря.

Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. При шепоті зв'язки розслаблюються. Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь негативно впливають на голосові зв'язки.

Внизу трахея ділиться на 2 бронхи.

Ковтаючи великі шматки їжі, можна подавитися і перекрити трахею. Народна мудрість говорить: «Коли я їм, я глухий і німий».

При запальних процесах виникає кашель, що допомагає видаляти слиз із дихальних шляхів.

Легкі

Легкі – великий парний орган конусоподібної форми. Є права і ліва легеня. Вони складаються з легеневих бульбашок. Стінки цих бульбашок дуже тонкі і складаються з одного шару клітин. Клітини легень виділяють біологічно активні речовини, які перешкоджають злипання легеневих бульбашок та знешкоджують мікроорганізми, що потрапили в легені.

. Гігієна дихання

Куріння порушує фізіологічні властивості біологічно активних речовин, легені злипаються і беруть участь у газообміні.

IV. Закріплення нового матеріалу. (вчитель англійської мови)

Nowyoulldivideinto 4 groupsofthree.

Первинне закріплення лексики. (Учні поділяються на 4 групи, кожній надається список транскрипцій слів, вони повинні підписати слова, при цьому для кожної групи слова стоять по-різному)

Ви повинні отримувати слова, використовуючи свої перекази.

["neɪz(ə)l] ["kævətɪ]

["brɔŋkaɪ]

["lærɪŋks]

["or(ə)l] ["kævətɪ]

      The game "Snowball" (Грасніжнийкому).

Let’s play the game. Перший школяр повинен називати одним органом респіраторної системи і show, де це є. These second pupil will repeat the first word and call his/her own one. Для прикладу: I have a nasal cavity: I have a nasal cavity, a throat, ….

      Відпрацювання орфографічної навички.

Every group has picture of a person. Ви повинні стикувати різні органи респіраторної системи на малюнку людського тіла і знак ( підписати) them. Ви маєте 5 хвилин до цього завдання.

Now let s check ! (Після закінчення роботи на магнітну дошку вивішуються роботи груп і оцінюються разом за такими критеріями: послідовність розташування органів, правильне написання слів англійською)

      Пісня«Respiratory system». Listen and say what organ of respiratory system a singer has mentioned in this song. Sing a song.

      Активізація ЛЕ у мовленні.

Work in groups. Make up the sentences від given words і translate them in Russian. Використовуйте слова в brackets. (Додаток 3)

1 група: the /nose/breath/we/must/through

(Ми маємо дихати через ніс)

    група: warms/ in/ a/ cavity/cleans/nasal/the/air/and/moistens

(У носовій порожнині повітря зігрівається, очищується і стає вологим.)

Якщо виникають проблеми з перекладом речення, включаємо 1 частину пісні « Respiratory system» і питаємо, про який орган дихальної системи йдеться.

    група: for/is/lungs/dangerous/smoking

(Куріннянебезпечнодлялегень. )

    група: throat/the/vocal/in/codes/there/are

      Підбиття підсумків уроку

Перевір себе(Закріплення матеріалу по групах або будинок. Завдання)

Необхідно співвіднести назву органу з виконуваною ним функцією, поставивши біля кожної цифри необхідну букву. (Додаток 4)

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

Чи сподобався урок? Які органи дихальної системи ви дізналися? Чи можете назвати їх англійською? Як слід дихати правильно: через ніс чи рот? Що небезпечно для наших легенів?

XI. Домашнє завдання

Вивчити слова, практикувати повне дихання

О ргани дихання (organs of respiratory system)

Повітроносні шляхи Орган дихання

    Ніслегені

a nasal cavity lungs

(a nose)

    Гортань

a larynx

(Here є vocal codes.Тут знаходяться голосові зв'язки)

    Трахея

a trachea

    Бронхі

bronchi ( a bronchus )

    Ротова порожнина -an oral cavity

[" brɔŋ kaɪ]

[ trə" kiːə]

[" læ rɪŋ ks]

[ lʌŋ z]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" or(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" brɔŋ kaɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[" or(ə) l] [" kæ və tɪ]

[ trə" kiːə]

["or(ə)l] ["kævətɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[ trə" kiːə]

[" brɔŋ kaɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" brɔŋ kaɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[ trə" kiːə]

[" or(ə) l] [" kæ və tɪ]

1 група:

the

nose

we

must

через

breathe

moistens

in

a

cavity

cleans

nasal

the

Air

and

warms

    група :

    група:

for

is

lungs

dangerous

smoking

4 група:

throat

the

vocal

in

codes

there

are

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

Пізнання світу

ТЕМА: «Органи дихання. Легкі та його робота».

ЦІЛІ: формувати поняття про органи дихання, їх функції та значення дихання для організму; ознайомити з правилами гігієни дихання, пояснити необхідність виконання цих правил; розвивати мислення, пам'ять, увагу, допитливість, сприяти вихованню співробітництва, самоконтролю.Обладнання: таблиці на тему, модель органів людини.ХІД УРОКУ

    Орг.момент. Повідомлення теми уроку.

    Перевірка домашнього завдання. Кросворд.

        1. Найбільша кровоносна судина, що йде від серця. (аорта)

          Судини, що несуть кров від серця до всіх органів та тканин. (артерії)

          Що кров забирає з організму (забирає в легень)? (вуглекислий газ)

          По яких судинах темна кров повертається в серце? (вени)

          Як називаються найдрібніші кровоносні судини, що несуть кисень та поживні речовини у кожну клітину нашого організму? (капіляри)

          Цей м'язовий мішок знаходиться у лівій частині грудної клітки та діє як насос. (Серце)

          Що несе артеріальна кров кожній клітині? (кисень)

          Ця рідина забезпечує всі органи в організмі людини киснем, поживними речовинами та вітамінами. (Кров)

9-10 Це завдає величезної шкоди роботі серця. (куріння, алкоголь)Що необхідно для хорошої роботи серця? (тренування )

    Засвоєння нового матеріалу.

1. Припущення. -Як кров отримує кисень?Робота у групах.2. Формулювання теми та цілей уроку. 3. Спостереження. -Поспостерігайте за своїм диханням.Зробіть вдих і видих.- Що відбувається при вдиханні?- Що відбувається при видиханні?- Яке повітря ми вдихаємо, а яке видихаємо?4. Пояснення вчителя.

Коли ми дихаємо, в наш організм надходить кисень, який потрібний нам як найважливіший для життя газ. Наш мозок може жити без нього трохи більше 5 хвилин. Усі клітини, у тому числі складається тіло, поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Наш дихальний апарат складається із двох легень. Проходячи з носа і рота в легені, повітря проходить в них каналами, що поступово зменшується в розмірах. Ця система каналів схожа на дерево догори ногами (ствол, гілки, листя), де ствол - це трахеї, гілки - бронхи, листя - альвеоли. Завдяки дихання ми можемо говорити, оскільки воно змушує вібрувати голосові зв'язки, як струни гітари, і робити звуки.

Ми робите вдих і втягуємо ніздрями повітря. Він швидко проходить через носову порожнину та потрапляє у дихальне горло – трахею. Вона влаштована досить хитро. Коли ми щось ковтаємо, трахея закривається маленькою заслінкою, щоб їжа не потрапила ненароком у легені. А коли ми робимо вдих - закривається ковтка, повітря біжить не в шлунок, а в легені.

Але якщо ми надумаємо закричати або зареготати, ковтаючи їжу, заслінка може вчасно не закритися, крихта чи крапля потрапить у трахею, і нам доведеться довго кашляти, поки вона звідти не вилетить.

Дихання

Легкі (1) схожі на повітряний насос, що приводиться у дію м'язами грудей. Легкі роздмухуються, впускаючи повітря, і скорочуються, випускаючи його, як повітряна кулька. Коли ми робимо вдих, повітря проходить з рота і носа в трахею (2), потім у дві широкі трубки – бронхи (3), які розгалужуються на дрібніші бронхи (4). Зсередини бронхи покриті крихітними віями. Ці вологі вії захоплюють порошинки, яким вдалося прослизнути разом із повітрям через трахею. У легені має надходити абсолютно чисте повітря. Бронхи виконують роль фільтра. Найменші бронхи закінчуються альвеолами, схожими на мільйони повітряних бульбашок. Поруч із альвеолами проходять маленькі кровоносні судини. Кров забирає кисень і викидає в альвеолу вуглекислий газ, який ми видихаємо.

Вдих і видих.

Дихальний рух не підпорядковується волі людини. ми дихаємо, не думаючи про це. Але можна вдихати та видихати сильніше чи ненадовго затримувати дихання. Коли ми робимо вдих (А), м'язи грудей розсувають ребра, грудна клітка і легені розширюються і вбирають повітря. Коли ми робимо видих (Б), м'язи розслаблюються, ребра зсуваються, легені стискаються і виходить повітря.

Спостереження.

ВИКОНАЙТЕ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ

ВРАХУЙТЕ КІЛЬКІСТЬ ВДІХІВ І ВИДИХІВ ЗА 1 МІН

ЗРОБІТЬ ВИСНОВОК

5. Загадка.

Ось гора, а біля гори

ДВІ ГЛИБОКІ НОРИ.

В ЦИХ НОРАХ ПОВІТРЯ БРОДИТЬ,

ТО ЗАХОДИТЬ, ТО ВИХОДИТЬ. (Ніс)

6. Припущення.

Чому носову порожнину можна назвати фільтром, піччю, контролером, сторожовим постом організму?

Кровоносні судини слизової оболонки носової порожнини виконують як би роль водяного опалення, підігріваючи повітря, що вдихається, до температури тіла. Доторкаючись до слизової оболонки, повітря, що вдихається, зволожується і очищається від частинок пилу, що осідає на тонкий шар слизу, що покриває цю оболонку. Нервові закінчення нюхових нервів здійснюють "контроль" хімічного складу повітря, що вдихається, це єдиний орган, здатний сприймати запахи.

Поясніть зміст наступного гігієнічного правила:

Не можна людини

Закупорити в ящик.

Житло провітрюй

Краще та частіше. (Маяковський)

7. Складання правил гігієни дихання та заходів щодо попередження захворювань органів дихання.

Робота у групах.

Скласти слово з літер:

Що завдає сильної шкоди органам дихання?

Іруекне (куріння)

Без їжі та води людина може прожити кілька днів, а без повітря не проживе й кілька хвилин. У приміщенні, де збирається багато людей, важко дихати, у повітрі стає менше кисню. Псує повітря, робить його непридатним для дихання та тютюновий дим. У повітрі приміщення завжди є пил. При розмові, кашлі та чханні хворих людей у ​​повітря потрапляють мікроби, тому не забувайте частіше провітрювати свою кімнату та клас. Більше гуляйте у лісі, на полях та луках. у парках та скверах та інших місцях, де багато зелені. Там повітря особливо чисте та свіже, містить більше кисню.

Перебуваючи у приміщенні,запам'ятайте основні правила:

Обов'язково провітрюйте свою кімнату, відкривайте кватирку перед сном.

Не чистіть у приміщенні одяг та взуття. Найчастіше мийте підлогу та стирайте пил із предметів вологою ганчіркою.

Перед входом до кімнати ретельно витирайте ноги.

При кашлі та чханні закривайте рот хусткою.

    Закріплення.

1. Читання тексту підручника з позначками.

Що впізнали нового?

2. Загадка.

ДВА ПОВІТРЯНИХ ПЛЕПІСТКА,

РОЖОВИХ СТІЛКА,

ВАЖЛИВУ РОБОТУ ВИКОНАЮТЬ

І Дихати нам допомагають. (Легкі)

    Підсумок уроку.

Назвіть та покажіть органи дихання.

    Домашнє завдання.

1 Відкритий урок з біології 8 клас
«Значення дихання. Органи дихання"
Цілі:визначити сутність процесу дихання; роль кисню в організмі людини; особливості будови та функціонування органів дихання; їх взаємозв'язок. Розвиток творчого мислення дітей у вирішенні проблемних питань. Формувати вміння: самостійно працювати з текстом та малюнками, даними у підручнику; виконувати нескладні практичні завдання.
Завдання уроку:
Пізнавальні:

    дати поняття значення дихання як процесу, необхідного для життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій повітроносних шляхів, розглянути голосоутворення та артикуляцію звуків мови; розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті, вирішувати проблемні та інтелектуальні завдання.
Розвиваючі:
    розвивати вміння робити висновки з урахуванням отриманої інформації. Сприяти формуванню в учнів індивідуального стилю навчальної діяльності, вміння адекватно мислити та діяти в умовах ситуації вибору. Розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, навички пізнавальної самостійної активності.
Виховні:
    виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих; провести аналогію: дихання – життя; легкі людини – легкі нашої планети (рослинний світ).
Технології:
- здоров'язберігаюча технологія; - проблемного навчання; - самостійна робота; - ІКТ - технології (супровід уроку презентацією, слайдами диска «ОК»)
Методи:
    Пояснювально – ілюстративний; Проблемний, частково пошуковий; Самостійна робота.
Засоби:
Предметні: презентації «Хто як дихає?»; "Емоційний фон до уроку", "Дихальна система". Диск "ОК"; навчальні таблиці; вологий матеріал «Верхні дихальні шляхи», «Легкі». Модель "Гортань". Практичні:виконання завдань «Спостереження», самостійної роботи. Інтелектуальні:аналіз, порівняння, зіставлення. Емоційні:інтерес.
Форми: Індивідуальна.
Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентації, навчальні таблиці, Диск "ОК", вологий матеріал "Верхні дихальні шляхи", "Легкі". Модель "Гортань". Портрет Гіппократ.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ:
1.Організаційний момент:
Привітання, фіксація відсутніх. Перевірка готовності учнів до уроку. Організація уваги школярів.
Презентація учнів.
Уявіть собі, що ми у літньому лісі. Тепло, лагідно світить сонечко, пробиваючись крізь дерева. Ми йдемо стежкою повз струнких сосен і величних ялинок. Навколо цвітуть трав'янисті рослини. Ми бачимо, як літають метелики, бджоли, джмелі. Чуємо пташиний гомін. Тобі добре і радісно. З гарним та радісним настроєм ми починаємо наш урок біології.
2.Вивчення нового матеріалу
СЛАЙД №1 - про «Дихальну систему»
СЛАЙД №2 – Мета уроку
Епіграф до уроку: «ПОКИ Дихаю – Сподіваюся» - римський поет Овідій.

Вирішення біологічних завдань:

    Великий лікар Стародавньої Греції Гіппократ називав повітря «пасовищем життя». Чому?
(Без їжі та води людина може жити кілька днів, а без повітря не може прожити і 10 хвилин. Хоча деякі люди можуть затримати дихання на 3-4 хвилини, а іноді 6 хвилин, але більш тривале кисневе голодування швидко призводить до смерті).
    Використовуючи знання, отримані щодо курсу «Зоології», давайте згадаємо і розповімо, у яких тварин вперше з'явилися органи дихання? Які еволюційні зміни відбулися у дихальних системах хребетних тварин?
Презентація учнів із коментарями.
(* Безхребетні(губки, плоскі черв'яки) не мають спеціалізованих органів дихання і дихають всією поверхнею тіла; * у більшості комахз'являється дихальна система - трахейна; * рибидихають за допомогою зябер, які є і у морських кільчастих черв'яків; * з переходом до наземного способу життя дихальна система ускладнюється: Земноводнідихають і шкірою та легкими, які мають порівняно просту будову; * легені птахів, плазунів та ссавцівмають складнішу будову.
    Проблемне питання:
Навіщо ми дихаємо? Яке значення для нас, як втім, для будь-якого живого організму має дихання?
Розмова:
Як ви вже знаєте, всім живим істотам на Землі необхідна енергія для підтримки своєї життєдіяльності. Питання: Згадайте, звідки добувають енергію рослини? (Рослини використовують Е сонячного світла.) Питання: Що ж відбувається з цією енергією далі? речовин з вуглекислого газу та води). Запитання: А звідки отримують енергію тварини?
Вчитель.Правильно. Але для цього органічні речовини повинні окисляться.Окисление – це хімічний процес, тобто процес взаємодії речовин із киснем.Розрізняють кілька видів окислення:
    Швидке окислення – горіння. Повільне окиснення. Біологічне окиснення. Біологічне окислення – сукупність реакцій окислення, які у всіх живих клітинах.
У всіх цих процесах окислення бере участь кисень і на вході процесу виділяється теплова енергія. Питання: чи багато кисню в нашому організмі? Давайте вирішимо невелике завдання.
Завдання: Відомо, що в людини міститься по масі 65% кисню. Обчисліть, скільки кисню міститься у вашому організмі. (Учні дають відповіді).
Вільного кисню в людини немає. Кисень в організм надходить у результаті дихання. І повністю витрачається на окислення.
Питання: Звідки тварини та людина беруть кисень? (З повітря; води).
Вчитель.Абсолютно вірно. Ось ми й підійшли до питання щодо сутності дихання.
СЛАЙД №3- про сутність дихання
ДИХАННЯ - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.
Надходження кисню відбувається через органи дихання
Слайд № 5 – про види дихання
Дихання буває: легеневе (вдих і видих) тканинне (клітинне дихання)
ПОКАЗ ДИСКА – ЛЕГЕННЕ І ТКАНИННЕ ДИХАННЯ

СЛАЙД № 6- Про значення дихання
Значення дихання:

    Забезпечення організму киснем
2) Видалення вуглекислого газу3) Окислення органічних сполук БЖУ з виділенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності4) Видалення кінцевих продуктів обміну речовин (пари води, аміак, сірководень та ін.)
Органи дихання – це повітряні ворота в організм. Познайомимося з будовою органів дихання, простежимо який шлях проходить повітря, перш ніж перейде в кров, а назад виділиться вуглекислий газ. За функціональною ознакою органи дихання поділяються на повітроносні, або дихальні, і органи газообміну або дихальна частина.
СЛАЙД №7 - дихальна система.СЛАЙД №9- верхні дихальні шляхиДИСК ОК-носова порожнина
Проблемне питання:
«Без носа людина чорт знає що – птах не птах, громадянин не громадянин, - просто візьми та й викинь за віконце!» - Так писав про носі Н.В.Гоголь. (зачитує вчитель)
- А якщо серйозно, навіщо з'явився ніс у людини? Адже у предків – людиноподібних мавп, його не було! (записаний на дошці)
При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через ніздрі носову порожнину, яка розділена кістково-хрящової перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки вистелені слизовою оболонкою, що містить численні клітини війкового епітелію. У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу.Її функція - зволожувати повітря, що вдихається, затримувати порошинки і мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини. Слиз містить речовини, що вбивають мікробів або перешкоджають їх розмноженню (фермент лізоцим та лейкоцити). Під слизовою оболонкою розгалужуються численні кровоносні судини, тому навіть легкі травми носа супроводжуються рясними кровотечами. Ці судинні сплетення зігрівають повітря, що вдихається, до температури тіла. Порожнина носа з'єднується з порожнинами у кістках черепа: гайморової. Лобної та клиноподібної. Вони служать не тільки для зігрівання повітря, що надходить, але і є резонаторами при голосоутворенні. Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію рефлекс чхання. Носова порожнина відкривається в носоглотку внутрішніми ніздрями – хоанами, а звідти – у горло.
СЛАЙД №10 – Гігієна носового дихання.
    Дихати рекомендується через носа, т.к. при диханні в легені надходить холодне повітря, що є причиною простудних захворювань. Хвора людина, яка не дотримується правил гігієни, стає джерелом інфекції
СЛАЙД №11 Спостереження «Перевір прохідність повітря через носові ходи»
Закриємо один носовий хід, а до іншого піднесемо шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху. Висновок: при нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі в носову порожнину.
Фізкультхвилинка.
СЛАЙД № 12 - гортань та МОДЕЛЬ
ДИСК «ОК» - горло
Гортань подібна до воронки, стінки якої утворені хрящами. Порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою і забезпечена рецепторами – рефлекторний кашель. Вхід у горло при ковтанні закривається надгортанним хрящем. Між хрящами натягнуті голосові зв'язки, а між ними знаходиться голосова щілина. Таким чином, функція гортані – це проведення повітря в трахею, участь у голосоутворенні та запобіганні проникненню шкідливих речовин у дихальні шляхи.
СЛАЙД №13 . Спостереження
1.Довести, що при ковтанні щитовидний хрящ піднімається нагору.
Намацати щитовидний хрящ, зробити ковтальні рухи. Переконатися, що хрящ йде вгору, а потім знову повертається на колишнє місце.
2.З'ясувати, чому під час ковтання припиняються дихальні рухи.
Зробити ще один ковтальний рух і переконатися у справедливості цього факту. Висновок: язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може.
СЛАЙД № 14. - Освіта звуку
Людина мовчить - голосова щілина трикутної форми і досить велика. Звук з'являється при неповному змиканні голосової щілини, проходження через ніс повітря, який коливає голосові зв'язки. Чим коротші голосові зв'язки, тим вищий звук. Остаточне формування звуку відбувається в порожнинах глотки, носоглотки, рота та носа і залежить від положення губ, нижньої щелепи та язика.
ЗАВДАННЯ В РТ №83: На малюнках зображено голосові зв'язки трьох людей. Визначте голосовими зв'язками, хто з них глибоко дихає після бігу, хто мовчить, хто співає. (Учні дають відповіді). У чоловіків довжина голосових зв'язок 20-24 мм, у жінок – 18-20 мм. Чим довші та товщі голосові зв'язки, тим голос нижчий.Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.
Питання: Звуки мови виникають при вдиху чи видиху? (Відповідь: при видиху).
СЛАЙД № 15 – Фонограма слова мама,на якій чітко видно слово МАМА, на якій чітко видно, що приголосні звуки викликають сильнішу вібрацію голосових зв'язок, ніж голосні.
СЛАЙД №16. Гігієна голосового апарату
Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. При шепоті зв'язки розслабляються і стуляються не повністю. Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь викликають негативний вплив на голосовий апарат.
СЛАЙД № 17 – Трахея та бронхи.
ДИСК "ОК".
Трахея - широка трубка, яка складається з 16-20 хрящових напівкілець і тому завжди відкрита для надходження повітря. Трахея розташована попереду стравоходу. Її м'яка сторона звернена до стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. Внутрішня стінка трахеї покрита миготливим епітелієм. Який виводить пилові частки із легень.
У нижній частині трахея ділиться на 2 бронхи: бронхи мають хрящові кільця. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів розгалужується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли. Бронхіоли закінчуються альвеолами – легеневими бульбашками, у яких відбувається газообмін. Легеневі бульбашки утворюють губчасту масу, яка формує легеню. Кожне легеня вкрите оболонкою - плеврою.
Носова порожнина – ковтка – гортань утворюють верхні дихальні шляхи
Трахея та бронхи утворюють нижні дихальні шляхи.
ВИСНОВОК ПІД УРОКУ (Роблять учні)
    Закріплення дослідженого матеріалу.
СЛАЙД №26. Перевір себе.За запропонованими малюнками ставляться питання класу.
    Домашнє завдання: 23. РТ №
Творчі завдання:
    У яких випадках важко носове дихання? Якими є наслідки цього порушення? Запропонуйте зведення правил гігієни дихання. Розробіть рекомендації та комплекс вправ для виправлення дихання.


Останні матеріали розділу:

Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії
Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії

Пабло Еміліо Ескобар Гавіріа – найвідоміший наркобарон та терорист із Колумбії. Увійшов до підручників світової історії як найжорстокіший злочинець.

Михайло Олексійович Сафін.  Сафін Марат.  Спортивна біографія.  Професійний старт тенісиста
Михайло Олексійович Сафін. Сафін Марат. Спортивна біографія. Професійний старт тенісиста

Володар одразу двох кубків Великого Шолома в одиночній грі, двічі переможець змагань на Кубок Девіса у складі збірної Росії, переможець...

Чи потрібна вища освіта?
Чи потрібна вища освіта?

Ну, на мене питання про освіту (саме вищу) це завжди палиця з двома кінцями. Хоч я сам і вчуся, але в моїй ДУЖЕ великій сім'ї багато прикладів...