Конспект уроку з російської мови дійсний спосіб. Конспект уроку «Нахилення дієслова

Конспект уроку «Нахилення дієслова. Виявлений спосіб».

Цілі уроку: - Дати поняття про нову морфологічну ознаку дієслова - спосіб. Детально вивчити дійсний спосіб дієслова, згадати день космонавтики;

- Розвинути пам'ять, мислення, правильну і багату мову;

- Виховати інтерес до російської мови, патріотизм.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

    Повідомлення теми та мети уроку.

    Повторення.

    Синтаксична п'ятихвилинка.

Дайте характеристику пропозиціям:

Просте:

    За метою висловлювання

    За інтонацією

    За наявності другорядних членів речення.

Складне:

    За метою висловлювання

    За інтонацією

    Союзне чи безсоюзне

    Складносурядне або складнопідрядне (якщо союзне).

Дайте характеристику всім пропозиціям:

1. Кіпрій - дуже тепла квітка.

2. Навколо кипрію стоїть тепле повітря, тому що воно виділяє із себе теплоту.

4. Хто першим із людей полетів у космос?

5. «Поїхали!» – сказав Юрій Гагарін.

6.3 квітня 1966 року в Місяця з'явився перший штучний супутник, його доставили нашою ракетою.

2. Словникова робота.

Рач і тельний, -а, -ое; -Льон, -Льну. Старанний, старанний у виконанні чогось, розумно ощадливий.Ощадливий господар.

Космодр о м, -а, м . Комплекс споруд та технічних засобів для запуску космічних кораблів, штучних супутників Землі та інших космічних апаратів.

Конв е єр, -а, м. Машина для безперервного переміщення виробу, що обробляється від одного робітника до іншого, а також для транспортування сипких, шматкових або штучних вантажів.Працювати на конвеєрі.

3.Перфокарти (правопис особистих закінчень дієслова).

— Як визначити відмінювання дієслів з ненаголошеним особистим закінченням?

Якщо у дієслів ненаголошене особисте закінчення, потрібно поставити дієслово в невизначену форму. Всі дієслова на -ть, -ать, -ть, -ть, -ть та ін. відносяться доIвідмінювання.

До ДРУГОМУж відмінювання

Віднесемо ми без сумніву,

ВСІдієслова, що на -ІТИ,

ВИКЛЮЧА: голити, стелити.

А ще: дивитися, образити

Чути, бачити, ненавидіти

Гнати, дихати, тримати, крутити

І залежати,і терпіти.

1. Ми пожалею..м, він опечатана..т, вони вислухали..т, вони помисли..т.

2. Ти наступ..ш, вони осво..т, ви завантаж..те, вони провер..т.

3. Ми надува..м, вони делікатнича..т, вони прояв..т,вони демонструю..т.

4. Він повисн..т, вона надав..т, ви росте я н..ті, він гіпнотизиру..т.

5. Ти розум..ш, вона надпор..т, він дегустир..т, вона забинту..т.

6. Воно світ..т, ви лопне..те, ви підні і м..ті, він утрим..т.

7. Вони арешту..т, він викинув..т, він замаскіру..т, ти зголода..шься.

8. Вони налагодити..т, ви виліз..ті, він вилака..т, вони баламут..т.

    Вивчення нового матеріалу.

    Спостереження над мовним матеріалом.

— Зверніть увагу на дошку, запишіть у зошиті:

Нахилення дієслова.

Роз'яснювальне Наказове

Умовне

Із. п. позначають дії, що відбувалися, відбуваються чи відбуватимуться, вони змінюються часом.Ус.н. позначають дію, що здійснюватиметься за певних умов.Пов.н.позначають дії, які хтось просить, вимагає, радить виконати.

V . Закріплення дослідженого матеріалу.

1. Визначення способів.

Космонавт повернувся додому. (і)

Я би побудував притулок для тварин. (у)

Зачиніть двері! (п)

Боремося за перемогу. (і)

Я б полетів у космос.

Прочитай повість А.Толстого "Аеліта". (п)

Планетолог вивчає венеріанську атмосферу. (і)

Я назвав би зірку на честь своєї мами. (у)

Бережіть планету! (п)

    Робота із підручником.

А) Читання правила.

— Відкрийте двісті першу сторінку, параграф 83, прочитайте правила.

Б) Виконання вправ.

Упр. 482.

Допомагала – несов.вид., прош.вр.; допомагає - наст.вр., виявить.

Їла – несов.в.,прош.вр.; їсть - наст.в., вияв.накл.

Пила - несов.в.,прош.в., питиме - будущ.в.,вияв.накл.

Встала - сов.в.,прош.в., встане - будущ.в.,вияв.накл.

Упр.484.

Якщо ти робиш щото (неопр.мест.) добросовістале (совість) старанно, чесно (честь), ми можемо сказати: Ти потрудився на славу. Якщо ж ти ставишся до справи абияк (фразеологізм), ми скажемо (сказати –Iспр.): "Ти погано працюєш".

Слово працювати доречно (місце) вживати, коли йдеться про людину, яка працює добре, на повну силу.

3. Діалектні особливості вживання дієслів дійсного способу.

— На Кубані часто неправильно вживають дієслова у витлумачальному способі, наприклад:

1. Пом'якшення закінчень і неправильне відмінювання у дієслів 3-ї особи мн.ч. : Ходють (ходять), носять (носять), співають (співають) тощо.

2. Відсікання закінчень у дієслів 3-го особи од.ч.:

Несе (несе), танцуе (танцює) і т.д.

3.Неправильне вживання закінчення інфінітиву:

Танцюватиму (танцювати), ходитиму (ходити) і т.д.

    Підсумок уроку.

— Хлопці, сьогодні ми дуже багато говорили про космос. Хто скаже, який сьогодні день?

- День космонавтики.

— Цілком вірно, 12 квітня радянський космонавт Ю. А. Гагарін на космічному кораблі «Схід» стартував з космодрому «Байконур» і вперше у світі здійснив орбітальний обліт планети Земля. Політ у навколоземному космічному просторі тривав 108 хвилин. Вітаю вас із цим днем. У газеті «Комсомольська правда» написано: «Капітан першого зорельота – наш, радянський!». Пам'ятайте, хлопці, що саме російська людина перша підкорила космос.

Конспект уроку «Нахилення дієслова. Виявлений спосіб». Цілі уроку: - дати поняття про нову морфологічну ознаку дієслова - спосіб. Детально вивчити дійсний спосіб дієслова, згадати день космонавтики; - розвинути пам'ять, мислення, правильну та багату мову; - виховати інтерес до російської, патріотизм.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

    Повідомлення теми та мети уроку.

    Повторення.

    Синтаксична п'ятихвилинка.

Дайте характеристику пропозиціям:Просте:
    За метою висловлюванняЗа інтонацією За наявності другорядних членів речення.
Складне:
    За метою висловлюванняЗа інтонацією Союзне чи безсоюзне Складносурядне або складнопідрядне (якщо союзне).
Дайте характеристику всім пропозиціям:1. Кіпрій - дуже тепла квітка.2. Навколо кипрію стоїть тепле повітря, тому що воно виділяє із себе теплоту.3. 4 жовтня 1957 року у нашій країні було запущено перший супутник.4. Хто першим із людей полетів у космос?5. «Поїхали!» – сказав Юрій Гагарін. 6.3 квітня 1966 року в Місяця з'явився перший штучний супутник, його доставили нашою ракетою.

2. Словникова робота.

Рач і тельний, -а, -ое; -Льон, -Льну. Старанний, старанний у виконанні чогось, розумно ощадливий.Ощадливий господар. Космодр о м, -а, м . Комплекс споруд та технічних засобів для запуску космічних кораблів, штучних супутників Землі та інших космічних апаратів.Конв е єр, -а, м. Машина для безперервного переміщення виробу, що обробляється від одного робітника до іншого, а також для транспортування сипких, шматкових або штучних вантажів.Працювати на конвеєрі. 3.Перфокарти (правопис особистих закінчень дієслова). - Як визначити відмінювання дієслів з ненаголошеним особистим закінченням?

- Якщо у дієслів ненаголошене особисте закінчення, потрібно поставити дієслово в невизначену форму. Всі дієслова на -ть, -ать, -ть, -ть, -ть та ін. відносяться до I відмінюванню.

До ДРУГОМУж відмінювання

Віднесемо ми без сумніву,

ВСІдієслова, що на -ІТИ,

ВИКЛЮЧА: голити, стелити.

А ще: дивитися, образити

Чути, бачити, ненавидіти

Гнати, дихати, тримати, крутити

І залежати,і терпіти.

1. Ми пожалею..м, він опечатана..т, вони вислухали..т, вони помисли..т. 2. Ти наступ..ш, вони осво..т, ви завантаж..те, вони провер..т. 3. Ми надува..м, вони делікатнича..т, вони прояв..т,вони демонструю..т. 4. Він повисн..т, вона надав..т, ви росте я н..ті, він гіпнотизиру..т. 5. Ти розум..ш, вона надпор..т, він дегустир..т, вона забинту..т. 6. Воно світ..т, ви лопне..те, ви підні і м..ті, він утрим..т. 7. Вони арешту..т, він викинув..т, він замаскіру..т, ти зголода..шься. 8. Вони налагодити..т, ви виліз..ті, він вилака..т, вони баламут..т.

    Вивчення нового матеріалу.

    Спостереження над мовним матеріалом.

- Зверніть увагу на дошку, запишіть у зошиті:

Нахилення дієслова.


Роз'яснювальне Наказове

Умовне

- Із. п. позначають дії, що відбувалися, відбуваються чи відбуватимуться, вони змінюються часом.Ус.н. позначають дію, що здійснюватиметься за певних умов.Пов.н.позначають дії, які хтось просить, вимагає, радить виконати.

V. Закріплення дослідженого матеріалу.

1. Визначення способів.

Космонавт повернувся додому. (і)Я би побудував притулок для тварин. (у)Зачиніть двері! (п)Боремося за перемогу. (і)Я б полетів у космос.Прочитай повість А.Толстого "Аеліта". (п)Планетолог вивчає венеріанську атмосферу. (і)Я назвав би зірку на честь своєї мами. (у)Бережіть планету! (п)

    Робота із підручником.

А) Читання правила.

- Відкрийте двісті першу сторінку, параграф 83, прочитайте правила.

Б) Виконання вправ.

Упр. 482. Допомагала – несов.вид., прош.вр.; допомагає - наст.вр., виявить.Їла – несов.в.,прош.вр.; їсть - наст.в., вияв.накл.Пила - несов.в.,прош.в., питиме - будущ.в.,вияв.накл.Встала - сов.в.,прош.в., встане - будущ.в.,вияв.накл.Упр.484. Якщо ти робиш що- то (неопр.мест.) добросовістале (совість) старанно, чесно (честь), ми можемо сказати: Ти потрудився на славу. Якщо ж ти ставишся до справи абияк (фразеологізм), ми скажемо (сказати – I спр.): "Ти погано працюєш".Слово працювати доречно (місце) вживати, коли йдеться про людину, яка працює добре, на повну силу.

3. Діалектні особливості вживання дієслів дійсного способу.

- На Кубані часто неправильно вживають дієслова в пояснювальному способі, наприклад:1. Пом'якшення закінчень і неправильне відмінювання у дієслів 3-ї особи мн.ч. : Ходють (ходять), носять (носять), співають (співають) тощо.2. Відсікання закінчень у дієслів 3-го особи од.ч.: Несе (несе), танцуе (танцює) і т.д.3.Неправильне вживання закінчення інфінітиву:Танцюватиму (танцювати), ходитиму (ходити) і т.д.

    Підсумок уроку.

- Хлопці, сьогодні ми дуже багато говорили про космос. Хто скаже, який сьогодні день?- День космонавтики.

Цілком вірно, 12 квітня радянський космонавт Ю. А. Гагарін на космічному кораблі «Схід» стартував з космодрому «Байконур» і вперше у світі здійснив орбітальний обліт планети Земля. Політ у навколоземному космічному просторі тривав 108 хвилин. Вітаю вас із цим днем. У газеті «Комсомольська правда» написано: «Капітан першого зорельота – наш, радянський!». Пам'ятайте, хлопці, що саме російська людина перша підкорила космос.

Мета: ознайомити учнів із граматичною категорією способу дієслова; дати поняття про дійсний спосіб; удосконалювати вміння знаходження дієслів дійсного способу; удосконалювати навички освіти та використання у мові дієслів виявного способу. Устаткування: підручник, навчальні тексти, таблиця. Тип уроку: комбінований. Нам дано у володіння найбагатшу, влучну, могутню і воістину чарівну російську мову. К. Паустовський ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап ІІ. Актуалізація опорних знань
1.

Бесіда – Що означає – розпружні дієслова? - Що ви дізналися нового про дієслова їсти і їсти? 2.

Практична робота Складіть та запишіть діалог на тему "За сніданком", включивши в нього дієслова їсти, їсти. Краще говорити Про себе чемно запрошуючи інших до їжі Я хочу їсти. Я їм, ми їстимемо, ми поїмо Кушайте, будь ласка III.

Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя – Дієслови мають постійний контролер у вигляді способу, яке завжди співвідносить дію з реальністю і називає, реальне Воно або передбачуване, бажане або тільки висловлює спонукання до дії. - Я дійсний спосіб, - представилася перша форма, - мої дії завжди реальні. Вже якщо герой каже: "Лад", - то обов'язково це робить. - А ми, - заявили дві інші форми, - позначаємо дії, що не здійснюються. – Ось я, Умовне, позначаю бажану чи передбачувану дію, тому мій герой, мабуть, і пальцем не поворухне. - А я, наказовий спосіб, позначаю лише спонукання до дії, а чи буде мій герой працювати, мені невідомо ... IV.

Вивчення нового матеріалу 1. пояснення вчителя: робота з таблицею Характерні особливості нахилів способу дієслів виявна Умовне Наказове Що означає Дія, яка дійсно відбувалася або відбуватиметься Дія, яка можлива за певних умов, а також бажана дія Висловлює прохання, пораду, наказ; позначає дію бажане Граматичні ознаки Змінюються часом: минуле, сучасне, майбутнє Не змінюються часом; завжди мають частинку б Часу не виражають; мають особливі форми: У поєднанні з частинками нехай, так Приклади Писав, пишу, буду писати; написав – напишу я співав би, якби мав голос Скажи(ті) Читай(ті) “Йдемо!” – крикнув Данко Нехай завжди буде сонце 2.

Ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника (с. 72-73) V. Узагальнення, систематизація та контроль знань та умінь 1. Ускладнене списування Море Бушу..т море. Стрімко мча(т, ть)ся хмари. У їхніх розривах проглядає.

Т місяць. місячне світло пронизує.

Т напоєне вологою повітря. Блищить і переливае(т, ть)ся сріблом вода на пр..бережних каменях. І ніби вир..стають з темної глибини моря таїнстві силуети скель. (І.

К. Айвазовський) 1) Прочитайте текст, назвіть у ньому дієслова. 2) Вкажіть види орфограм на місці перепусток та дужок. 3) Усно передайте зміст тексту, використовуючи наскільки можна дієслова. 4) Визначте відмінювання дієслів, знайдіть дієслова дійсного способу. 2. робота з вправами підручника Вправа 182 (усно), вправи 184, 186 (письменно). VI. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку Бесіда – Чи постійна ознака дієслова – спосіб? - У яких способах може вживатися дієслово? Наведіть приклади. – Що ви дізналися про дієслова дійсного способу? VII. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал підручника на тему уроку. 2.

Виконати вправу 185 (письмово).

(No Ratings Yet)

Тема урока. Нахилення дієслова. Виявлений спосіб

Інші твори на тему:

  1. Зміст уроку вчитель становить залежно від рівня підготовки класу. У хід уроку можна включити такі завдання. 1. Послухайте пропозиції.
  2. Цілі: продовживши спостереження за чергуванням голосних докорінно слів, вивести правило самостійно; удосконалювати навичку написання слів з чергуванням докорінно;
  3. Цілі: дати поняття про безособові пропозиції, про способи вираження присудка в них; формувати розпізнавальні навчально-мовні вміння. Обладнання: підручник, навчальні тексти,...
  4. Цілі: – познайомити: – з різноманіттям кімнатних рослин; - З професією квітникара; – сприяти розвитку інтересу дітей до живої природи;
  5. Цілі: систематизувати знання учнів про другорядних членів речень; поглибити поняття про визначення та доповнення; розвивати вміння виділяти з тексту прямі...
  6. Цілі: поглибити поняття про союзне поєднання однорідних членів; повторити відомості про союз (правопис окремих союзів); розвивати синтаксичні та пунктуаційні...
  7. Ненавмисні голосні в особистих дієслівних закінченнях Неударяні голосні в особистих дієслівних закінченнях & 44. Дієслова з ненаголошеними особистими закінченнями розподіляються...
  8. Вигляд уроку: вивчення нового матеріалу. Цілі уроку: 1) освітні: Повторити та закріпити раніше вивчений матеріал (поняття робочого часу...)
  9. Вид уроку: узагальнення вивченого матеріалу. Цілі уроку: 1) освітні: 1) повторити та закріпити раніше вивчений матеріал (поняття індивідуальний...
  10. Вигляд уроку: вивчення нового матеріалу. Цілі уроку: 1) Освітні: 1) повторити та закріпити раніше вивчений матеріал (правове Положення...
  11. Мета уроку Закріпити уявлення учнів про гумор. Матеріал для читання М. М. Зощенка “Пора вставати”. Обладнання уроку Таблиця “Словник характеристик”.
  12. Мета: сформувати елементарні поняття гірські породи, корисні копалини (горючі, рудні, нерудні); виробити уявлення про значення гірських порід у природі та...
  13. Мета: розширити уявлення про сонячні промені, особливості їх падіння на поверхню Землі, про висоту сонця на небосхилі, про значення світла... Цілі уроку: 1) Освітні: 1) повторити та закріпити раніше вивчений матеріал (поняття "гарантії", "компенсації" ”, “пільги”, їх зміст, коло...
  14. Тип Уроку: Засвоєння Нових Знань. Мета Уроку: Показати Взаємозв'язок Між Електричним І Магнітним Полями; Пояснити Суть Яви...

Тема: Нахил дієслова. Виявлений спосіб

Цілі:дати поняття про категорію способу дієслова, про три способи дієслова; показати особливості дійсного на клоніння; розвивати орфографічну пильність.

Заплановані результати:знання поняття спосіб дієслова граматичних ознак дієслів у дійсному наклот ні; вміння розпізнавати дієслова у дійсному способі пояснювати мовні явища; розвиток мотивації до аналітичної діяльності.

Предметні:Навчитися визначати спосіб дієслова, конструювати синтаксичні одиниці з дієсловами дійсного способу

Метапредметні:

До: використовувати адекватні мовні засоби для відображення у формі мовних висловлювань з метою планування, контролю та самооцінки дій

Р:проектувати маршрут подолання труднощі у навчанні через включення до нових видів діяльності та форми співробітництва

П:пояснювати мовні явища, процеси, зв'язки та відносини, що виявляються в ході дослідження способу дієслово

Особистісні:формування стійкої мотивації до вивчення та закріплення нового.

Обладнання:підручник, презентація

Тип уроку:урок «відкриття» нових знань

Хід уроку

1.Організаційний момент(Перевірка готовності до уроку)

Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Увага! Перевір, друже,
Чи готовий ти розпочати урок.
Чи все на місці, чи все в порядку?
Книги, ручка та зошити?

Перевірили? Сідайте!

2.Перевірка домашнього завдання

(Упр. 536)

3.Актуалізація знань

Зробіть синтаксичний аналіз пропозиції. Поясніть орфограму. Вкажіть граматичні ознаки дієслова, розряди займенників. Проясніть іронічний зміст прислів'я.

Себе не похвалиш – ніхто не похвалить.

4.Самовизначення до діяльності

-Прочитайте речення.

Я б з'їв чогось смачненького.

Сходи за хлібом.

Я з'їв морозиво

Петро читає цікаву книгу.

Сьогодні ми підемо у цирк.

Спробуйте пояснити, у чому різниця між цими пропозиціями. (У першому реченні виражено побажання, у другому - прохання, у третьому, четвертому та п'ятому - реальна дія.)

А що вказує на це? (Форма дієслів.) Дієслово має ще одну категорію, яка носить цікаву назву - спосіб. Нахил - це граматична категорія, що означає відношення дії до дійсності.

У якій формі вжиті дієслова, що вказують на реальність події? (У формі минулого, сьогодення та майбутнього часу.)

Які завдання ми поставимо собі сьогодні на уроці? (Познайомитися з особливостями дійсного способу дієслів, навчитися розпізнавати такі дієслова та визначати їх морфологічні ознаки.)

5.Етап пояснення нового матеріалу.

Робота на тему уроку

Читання теоретичного матеріалу та правила (с. 114).

Упр. 538 - колективне виконання на дошці та у зошитах.

6. Фізкультхвилинка.

7.Закріплення вивченого матеріалу

Робота за підручником

1.Упр. 538,539

2.Робота за підручником

(Упр. 541 – виразне читання тексту, обговорення, виконання письмових завдань.)

3.Словарна робота

8.Підведення підсумків уроку

-Які дії позначають дієслова у дійсному способі?

9.Домашнє завдання:§ 91, упр. 540, 542 (скласти план викладу).



Останні матеріали розділу:

Як правильно заповнити шкільний щоденник
Як правильно заповнити шкільний щоденник

Сенс читацького щоденника в тому, щоб людина змогла згадати, коли і які книги вона читала, який їх сюжет. Для дитини це може бути своєю...

Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне
Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне

Рівняння площини. Як скласти рівняння площини? Взаємне розташування площин. Просторова геометрія не набагато складніше...

Старший сержант Микола Сиротінін
Старший сержант Микола Сиротінін

5 травня 2016, 14:11 Микола Володимирович Сиротинін (7 березня 1921 року, Орел – 17 липня 1941 року, Кричев, Білоруська РСР) – старший сержант артилерії. У...