Конспект уроку будови та значення дихання. Гігієна носового дихання


Волкова Тетяна Вікторівна,

вчитель біології,

Клас: 8

Тема уроку: Значення дихання. Будова органів дихання.

Цілі уроку:

Освітні:

    дати поняття значення дихання як важливого процесу життя;

    знати особливості будови органів дихання у зв'язку зі своїми функціями;

Розвиваючі:

    вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;

    розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті;

    вирішувати проблемні та інтелектуальні завдання.

Виховні:

    виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань з елементами проблемного навчання.

Форма навчання: індивідуальна, фронтальна, робота у групах.

Методи навчання: словесні, наочні, практичні.

Обладнання:муляж гортані, торс людини з внутрішніми органами, фліпчарт, відеоматеріали «Значення дихання», «Будова носова порожнина», «Чихання та кашель»,

"Електронний посібник з біології" (ISBN 978-601-7438-01-2).

Хід уроку:

I . Орг. момент.

II . Вивчення нового матеріалу.

(Використання ІСЕТ «Дихальна система»).

Поки дихаю сподіваюся.

(Римський поет Овідій).

1. Дихання– сукупність фізіологічних процесів, що включають газообмін між організмом та ОС та складний ланцюг біохімічних реакцій за участю кисню.

2. Значення дихання:

Забезпечення організму киснем і використання його в окисно-відновних процесах;

Окислення (розпад) органічних сполук із визволенням енергії;

Утворення та видалення вуглекислого газу;

Видалення деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку, сірководню та інших газів.

3. Дихальна система: легкі та повітроносні шляхи – носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи.

Робота в групах за завданням, використовуючи матеріал параграфа 37 за редакцією Р. Алімкулова, заповніть таблицю «Будова та функції органів дихання»:

Назва відділу

Будова

Функції

Порожнина носа

Гортань

Трахея та бронхи

Легкі

Плевра

4. Життєва ємність легень –найбільша кількість повітря, яке людина може видихнути після найглибшого вдиху. Вона дорівнює 3500 куб. см. ЖЕЛ вимірюється за допомогою приладу спірометра.

Виконання л/р. 9 (6): Вимір ЖЕЛ.

5. Глибини та частоти дихання від

Нейро – гуморальної регуляції;

Парціональний тиск кисню в атмосфері;

Вік та статі.

фізичного навантаження;

Фізичний стан людини.

6. Регуляція дихання

Нервова регуляція

Мимовільне регулювання Мимовільне регулювання

частоти та глибини дихання частоти та глибини дихання

здійснюється

Дихальним центром довгастого корою великих півкуль

Вплив на холодові, больові та ми можемо довільно прискорити

інші рецептори може призупинити чи зупинити дихання

Гуморальне регулювання

Частоту та глибину дихання

прискорює сповільнює

Надлишок СО2 Нестача СО2

7. Хвороби органів дихання:рак легень, туберкульоз, бронхіт, ГРВІ, запалення легень, бронхіальна астма, алергічний риніт, грип.

8. Фактори, що негативно впливають на дихальну систему:

Екологічний забруднення атмосфери;

Знищення лісів та забруднення океанів;

Куріння (тютюновий дим та смола;

Неправильне дихання;

Збудники інфекційних захворювань.

9. Умови правильного дихання:

Глибоке, ритмічне дихання через носа;

Для повної вентиляції легень при диханні використовують грудну клітину та діафрагму;

Для полегшення дихання стежити за правильним положенням тіла під час стояння та сидіння;

Провітрювати приміщення;

Повітря в приміщеннях не повинно бути запорошеним, занадто сухим або занадто сирим.

Ш. Закріплення:

1. Людина може прожити без їжі кілька тижнів, без води – кілька днів, без кисню – не більше 10-20 хвилин. Чому?

2. Римський поет Овідій писав: "Поки дихаю, сподіваюся". Що він хотів сказати? Свою відповідь обґрунтуйте.

3 . Поясніть слова Маяковського:

Не можна людину закупорити в ящик.

Житло провітрюй краще і частіше.

4. Розв'яжіть завдання: Скільки повітря (метрів кубічних) витрачає на дихання клас із 25 осіб протягом 45 хвилин уроку, якщо один дев'ятикласник у середньому робить 16 вдихів за 1 хвилину по 500 см кубічних повітря?

5. Дайте відповідь письмово на запитання:

Як пов'язана будова легень із виконуваною ними функцією?

6). Поясніть:

    Чому трахея має півкільця, а бронхи кільця із хрящової тканини?

    Як ви вважаєте , чому у людей, що палять, часто бувають хрипкі голоси?

дорослих?

    Чому при розладі дихання зупиняється серце?

    Чому М.Ломоносов та Е.Золя вважали виробничий пил особливо небезпечним? Мотивуйте свою відповідь.

7). Робота з малюнками:

а). Розгляньте рис 1 «Органи дихання», що зазначено на ньому цифрами

1- 11. Відповідайте письмово: чому слід дихати через ніс?

Рис 1 «Органи дихання».

б).Розгляньте рис 2 "Будова гортані", що позначено на ньому цифрами 1 -5. Як ви вважаєте, чому не можна голосно кричати?

Рис 2 "Будова гортані".

8. Впишіть у текст замість перепусток потрібні слова / у потрібному відмінку/, вказані в дужках:

(Гортань, звук, ковтка, гучність, рот, тембр, ніс, висота).

9 . Відновіть текст:

Б, О, Ь, Д, О, Р, Д, О, Е

Як ви можете це пояснити?

10 . Випишіть номери неправильних суджень:

1. Повітроносні шляхи починаються носовою порожниною.

2. Дихальний центр розташований у мозочку.

3. Вдих здійснюється без витрат на енергію.

4. З гортані повітря проходить у трішку.

5. Легкі відносяться до повітроносних шляхів.

6. Заїкуватість – нервове захворювання.

7. Збудником туберкульозу є паличка Коха.

8. Під час видиху об'єм грудної клітки зменшується.

Д/З:конспект.

Поясніть сенс приказки:

«Коли я їм, я глухий і німий». Чому їжа не потрапляє у горло?

Додаток до уроку

«Будова та функції органів дихальної системи»:

Назва відділу

Будова

Функції

Порожнина носа

Звивисті носові ходи. Слизова оболонка рясно забезпечена кровоносними судинами і покрита миготливим епітелієм, що мають залози.

Нюхання.Зігрівання (або охолодження) та зволоження повітря. Затримування та видалення пилу. Рефлекторне чхання. Знищення бактерій.

Гортань

Хрящі: щитовидний, надгортанний, черпалоподібний та ін. Порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою.

Освіта звуків та мови.

Рефлекторний кашель під час подразнення рецепторів від пилу. Надгортанник при ковтанні закриває вхід у горло.

Трахея та бронхи

Трубка довжиною 10 – 12см із хрящовими півкільцями. Задня стінка еластична, межує з стравоходом. У нижній частині трахея розгалужується на два головні бронхи. Зсередини трахея та бронхи вистелені слизовою оболонкою.

Забезпечують вільне проходження повітря.

Легкі

Парний орган. Дрібні бронхи, бронхіоли, легеневі бульбашки (альвеоли). Стінки альвеол утворені одношаровим епітелієм та густою мережею капілярів.

Газообмін через альвеоло - капілярну мембрану.Клітини епітелію виділяють речовину, яка перешкоджає злипанню альвеол і знешкоджує м.о., що потрапили у легені.

Плевра

Зовні кожна легеня покрита двома листами сполучнотканинної оболонки: легенева плевра прилягає до легень, пристіночна плевра до грудної порожнини. Між двома листами плеври знаходиться плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною.

За рахунок негативного тиску вплевральної порожнини

Здійснюється розтягування легень при вдиху. Плевральна рідина зменшує тертя при диханні.

Дихання- сукупність фізіологічних процесів, що включають газообмін між організмом і навколишнім середовищем і складний ланцюг біохімічних реакцій за участю кисню. Органи дихання- спеціалізовані органи для газообміну між організмом та довкіллям. (Система органів дихання, система газообміну) складається з повітроносних (дихальних) шляхів і парних легень , В яких власне і відбувається газообмін (насичення крові киснем та виведення вуглекислого газу)

Людина дихає, поглинаючи з атмосферного повітря кисень та виділяючи в нього вуглекислий газ. Кожній клітині для життєдіяльності потрібна енергія. Джерело цієї енергії розпад та окислення органічних речовин, що входять до складу клітини. Білки, жири, бруківки, вступаючи в хімічні реакції з киснем, окислюються (згоряють). При цьому відбувається розпад молекул і звільняється ув'язнена в них внутрішня енергія. Без кисню неможливі обмінні перетворення речовин, у організмі.

Запасів кисню в організмі людини та тварин немає. Нею безперервне надходження до організму забезпечує система дихання (система органів дихання). Накопичення значних кількостей вуглекислого газу результаті обміну речовин шкідливо для організму. Видалення з організму 2 також здійснюється органами дихання.

Органи дихання

Орган Будова Функція
Носова порожнина Вистелена війчастим епітелієм; в глибині розташовується орган нюху - група нервових клітин, що сприймають запахи Очищення, зволоження, зігрівання повітря, сприйняття запахів
Носоглотка Простір між носовою та ротовою порожниною, вистелений війчастим епітелієм Зволоження повітря
Гортань Група хрящів, з'єднаних зв'язками (найбільші - щитовидний хрящ і надгортанник) і утворюють голосову щілину Проведення повітря, утворення звуку; надгортанник при ковтанні закриває вхід у гортань
Трахея(трубка 10-12 см) Хрящові півкільця, з'єднані зв'язками; внутрішня поверхня вистелена війчастим епітелієм, що виділяє слиз Проведення повітря, додаткове очищення повітря від пилу та мікроорганізмів
Бронхі Мережа трубочок, що з хрящових кілець; розгалужується в кожному легкому Проведення повітря
Легкі. Плевра Сполучнотканина сумка на поверхні легені, заповнена рідиною; складається з двох шарів, між якими розташовується плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною За рахунок негативного тиску в плевральній порожнині здійснюється розтягування легень при вдиху; плевральна рідина зменшує тертя при диханні
Легкі. Альвеоли Пухирці, що складаються з одного шару епітеліальних клітин і густо обплутані мережею капілярів Газообмін шляхом дифузії кисню та вуглекислого газу через стінки капілярів за рахунок різниці концентрації цих газів у капілярах та альвеолах

Життєдіяльність органів дихання

Значення дихання:

  • забезпечення організму киснем та використання його в окисно-відновних процесах
  • утворення та видалення з організму надлишку вуглекислого газу
  • видалення деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку, сірководню та інших газів

Це конспект на тему «Дихання. Система дихання». Виберіть подальші дії:

  • Перейти до наступного конспекту:

Пізнання світу

ТЕМА: «Органи дихання. Легкі та його робота».

ЦІЛІ: формувати поняття про органи дихання, їх функції та значення дихання для організму; ознайомити з правилами гігієни дихання, пояснити необхідність виконання цих правил; розвивати мислення, пам'ять, увагу, допитливість, сприяти вихованню співробітництва, самоконтролю.

Обладнання: таблиці на тему, модель органів людини.

ХІД УРОКУ

    Орг.момент. Повідомлення теми уроку.

    Перевірка домашнього завдання. Кросворд.

        1. Найбільша кровоносна судина, що йде від серця. (аорта)

          Судини, що несуть кров від серця до всіх органів та тканин. (артерії)

          Що кров забирає з організму (забирає в легень)? (вуглекислий газ)

          По яких судинах темна кров повертається в серце? (вени)

          Як називаються найдрібніші кровоносні судини, що несуть кисень та поживні речовини у кожну клітину нашого організму? (капіляри)

          Цей м'язовий мішок знаходиться у лівій частині грудної клітки та діє як насос. (Серце)

          Що несе артеріальна кров кожній клітині? (кисень)

          Ця рідина забезпечує всі органи в організмі людини киснем, поживними речовинами та вітамінами. (Кров)

9-10 Це завдає величезної шкоди роботі серця. (куріння, алкоголь)

Що необхідно для хорошої роботи серця? (тренування )

    Засвоєння нового матеріалу.

1. Припущення.

Як кров отримує кисень?

Робота у групах.

2. Формулювання теми та цілей уроку.

3. Спостереження.

Спостерігайте за своїм диханням.

Зробіть вдих і видих.

- Що відбувається при вдиханні?

- Що відбувається при видиханні?

— Яке повітря ми вдихаємо, а яке видихаємо?

4. Пояснення вчителя.

Коли ми дихаємо, в наш організм надходить кисень, який потрібний нам як найважливіший для життя газ. Наш мозок може жити без нього трохи більше 5 хвилин. Усі клітини, у тому числі складається тіло, поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Наш дихальний апарат складається із двох легень. Проходячи з носа і рота в легені, повітря проходить в них каналами, що поступово зменшується в розмірах. Ця система каналів схожа на дерево догори ногами (ствол, гілки, листя), де ствол - це трахеї, гілки - бронхи, листя - альвеоли. Завдяки дихання ми можемо говорити, оскільки воно змушує вібрувати голосові зв'язки, як струни гітари, і робити звуки.

Ми робите вдих і втягуємо ніздрями повітря. Він швидко проходить через носову порожнину та потрапляє у дихальне горло – трахею. Вона влаштована досить хитро. Коли ми щось ковтаємо, трахея закривається маленькою заслінкою, щоб їжа не потрапила ненароком у легені. А коли ми робимо вдих - закривається ковтка, повітря біжить не в шлунок, а в легені.

Але якщо ми надумаємо закричати або зареготати, ковтаючи їжу, заслінка може вчасно не закритися, крихта чи крапля потрапить у трахею, і нам доведеться довго кашляти, поки вона звідти не вилетить.

Дихання

Легкі (1) схожі на повітряний насос, що приводиться у дію м'язами грудей. Легкі роздмухуються, впускаючи повітря, і скорочуються, випускаючи його, як повітряна кулька. Коли ми робимо вдих, повітря проходить із рота і носа в трахею (2), потім у дві широкі трубки — бронхи (3), які розгалужуються на дрібніші бронхи (4). Зсередини бронхи покриті крихітними віями. Ці вологі вії захоплюють порошинки, яким вдалося прослизнути разом із повітрям через трахею. У легені має надходити абсолютно чисте повітря. Бронхи виконують роль фільтра. Найменші бронхи закінчуються альвеолами, схожими на мільйони повітряних бульбашок. Поруч із альвеолами проходять маленькі кровоносні судини. Кров забирає кисень і викидає в альвеолу вуглекислий газ, який ми видихаємо.

Вдих і видих.

Дихальний рух не підпорядковується волі людини. ми дихаємо, не думаючи про це. Але можна вдихати та видихати сильніше чи ненадовго затримувати дихання. Коли ми робимо вдих (А), м'язи грудей розсувають ребра, грудна клітка і легені розширюються і вбирають повітря. Коли ми робимо видих (Б), м'язи розслаблюються, ребра зсуваються, легені стискаються і виходить повітря.

Спостереження.

ВИКОНАЙТЕ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ

ВРАХУЙТЕ КІЛЬКІСТЬ ВДІХІВ І ВИДИХІВ ЗА 1 МІН

ЗРОБІТЬ ВИСНОВОК

5. Загадка.

Ось гора, а біля гори

ДВІ ГЛИБОКІ НОРИ.

В ЦИХ НОРАХ ПОВІТРЯ БРОДИТЬ,

ТО ЗАХОДИТЬ, ТО ВИХОДИТЬ. (Ніс)

6. Припущення.

— Чому носову порожнину можна назвати фільтром, піччю, контролером, сторожовим постом організму?

Кровоносні судини слизової оболонки носової порожнини виконують як би роль водяного опалення, підігріваючи повітря, що вдихається, до температури тіла. Доторкаючись до слизової оболонки, повітря, що вдихається, зволожується і очищається від частинок пилу, що осідає на тонкий шар слизу, що покриває цю оболонку. Нервові закінчення нюхових нервів здійснюють «контроль» хімічного складу повітря, що вдихається, це єдиний орган, здатний сприймати запахи.

Поясніть зміст наступного гігієнічного правила:

Не можна людини

Закупорити в ящик.

Житло провітрюй

Краще та частіше. (Маяковський)

7. Складання правил гігієни дихання та заходів щодо попередження захворювань органів дихання.

Робота у групах.

Скласти слово з літер:

Що завдає сильної шкоди органам дихання?

Іруекне (куріння)

Без їжі та води людина може прожити кілька днів, а без повітря не проживе й кілька хвилин. У приміщенні, де збирається багато людей, важко дихати, у повітрі стає менше кисню. Псує повітря, робить його непридатним для дихання та тютюновий дим. У повітрі приміщення завжди є пил. При розмові, кашлі та чханні хворих людей у ​​повітря потрапляють мікроби, тому не забувайте частіше провітрювати свою кімнату та клас. Більше гуляйте у лісі, на полях та луках. у парках та скверах та інших місцях, де багато зелені. Там повітря особливо чисте та свіже, містить більше кисню.

Перебуваючи у приміщенні,запам'ятайте основні правила:

Обов'язково провітрюйте свою кімнату, відкривайте кватирку перед сном.

Не чистіть у приміщенні одяг та взуття. Найчастіше мийте підлогу та стирайте пил із предметів вологою ганчіркою.

Перед входом до кімнати ретельно витирайте ноги.

При кашлі та чханні закривайте рот хусткою.

    Закріплення.

1. Читання тексту підручника з позначками.

— Що впізнали нового?

2. Загадка.

ДВА ПОВІТРЯНИХ ПЛЕПІСТКА,

РОЖОВИХ СТІЛКА,

ВАЖЛИВУ РОБОТУ ВИКОНАЮТЬ

І Дихати нам допомагають. (Легкі)

    Підсумок уроку.

Назвіть та покажіть органи дихання.

    Домашнє завдання.

Волкова Тетяна Вікторівна,

вчитель біології,

спеціаліст вищої категорії вищого рівня, ГУ «Середня школа № 19 відділу освіти акімату міста Костана»

Клас: 8

Поурочний план Дата

Урокбіології

Тема уроку: "Значення дихання. Будова та функції органів дихальної системи" - (Фліпчарт, сторінка 3- документ Microsoft Office Word ).

Мета уроку (Фліпчарт, сторінка 2) :

вивчити особливості будови органів дихання у зв'язку зі своїми функціями.

Завдання уроку:

Освітні: сформувати уявлення про значення дихання як життєво важливого процесу для життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій дихальних (повітряних) шляхів, з'ясувати механізми голосоутворення;

Розвиваючі: удосконалювати навички роботи з науковим текстом, таблицею, малюнками, відеоматеріалом, уміння логічно мислитита оформлювати результати розумових операцій в усній та письмовій формах,формувати вміння вести науковий діалог;

Виховні:

виховувати в учнів культуру мови, дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань з елементами проблемного навчання.

Форма навчання: індивідуальна, фронтальна, в парах та групах.

Методи уроку: репродуктивний, частково-пошуковий (пов'язані з постановкою та поясненням дослідів), проблемний метод (при вирішенні проблемних завдань), самостійна робота з підручником та аналіз нових інформацій.

Обладнання: муляж гортані, торс людини з внутрішніми органами, фліпчарт, відеоматеріали «Значення дихання», «Будова носова порожнина», «Електронний посібник з біології. 8 клас» (Волкова Т.В., ISBN 978-601-7438-01-2) , інтерактивна дошка, комп'ютер.

Поки дихаю сподіваюся.

(Римський поет Овідій).

Хід уроку

Етап уроку

Зміст навчального матеріалу

МО

ФОПД

Підготовка до ВОУД, ЕНТ

Завдання на розвиток функціональної грамотності

Індивідуально-корекційна робота

I . Орг.

момент

II .Актуалізація знань:

III . Мотивація

I IV . Вивчення н/м:

V . Закріплення

ня

VI . Висновки

VII . Підведе

ня підсумків уроку.

VIII . Д/З:

VIII .

Рефлексія:

Урок – інтерактивний,

Учень не пасивний,

Він у гущі подій,

Робить багато відкриттів,

Що на уроці дізнається,

Його до розвитку веде.

Вирішення біологічного завдання (Фліпчарт, сторінка 3) :

(Учні діляться на 3 групи, кожна група отримує біологічне завдання).

а) Людина може прожити без їжі кілька тижнів, без води – кілька днів, без кисню – не більше 10-20 хвилин. Поясніть, чому?

б).Римський поет Овідій писав : "Поки дихаю сподіваюся". Що він хотів сказати? Свою відповідь обґрунтуйте.
У). Скільки повітря (метрів кубічних) витрачає на дихання клас із 25 осіб протягом 45 хвилин уроку, якщо один дев'ятикласник у середньому робить 16 вдихів за 1 хвилину по 500 см кубічних повітря?

(Фліпчарт, сторінка 4).

Ще в давнину дихання вважали першопричиною життя.

Поясніть приказку “Це нам потрібно як повітря”, яка доводить це.

(Люди помітили, що без повітря людина гине за кілька хвилин (найбільше через 10, а тренований організм через 20 хвилин).

Вчитель: люди довго не знали, що для дихання однієї людини в герметично закритому приміщенні потрібно 2м 3 повітря на 1:00. Так у 1846 році на судні "Мері Сомс" загинув батальйон солдатів, що сховався під час бурі у трюмі, хоча судно залишилося абсолютно неушкодженим.

(Фліпчарт, сторінка 5).

Після перегляду відеофрагменту «Значення дихання для людини», дайте відповідь на проблемні питання:

    Але навіщо ми дихаємо?

    Яке значення будь-якого живого організму, зокрема й у людини, має подих?

(Вчитель разом із класом обговорює ці проблемні питання і переходить до повідомлення цілей уроку, підводить до потрібних висновків.)

Відкрийте зошити та запишіть тему сьогоднішнього уроку.

Тема: «Значення дихання. Будова та функції органів дихальної системи».

Цілі уроку: (Фліпчарт, сторінка 6).

1. А чи знаєте ви…(Фліпчарт, сторінка 7).

що доросла людина робить 15-17 вдихів-видихів за хвилину (на добу становить близько 2 тис. разів), а новонароджена дитина робить 1 вдих на секунду. Дихання не перестає працювати від народження людини до її смерті, адже без дихання наш організм існувати не може. Доведено, що доросла людина видихає 4 склянки води на добу (приблизно 800 мл), а дитина – близько двох (приблизно 400 мл). У дорослої людини через легені проходить приблизно 7 тис. літрів повітря.

2. Робота з термінами(Фліпчарт, сторінка 8).

Основні терміни та поняття на уроці.

Дихання, дихальні (повітряні) шляхи, носова порожнина, носоглотка, гортань, надгортанник, голосові зв'язки, голосова щілина, адамове яблуко, трахея, бронхи, бронхіоли, альвеоли, легені.

3. Значення дихання(Фліпчарт, сторінка 9).

використовуючи матеріал на стор. 163 параграфа 37 підручника за редакцією Р.Алімкулова, заповнити кластер «Значення дихання»:

Утворення та видалення СО 2

Забезпечення організму

киснем


Значення дихання


Видалення деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку, сірководню та інших газів

Окислення (розпад) органічних сполук із визволенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності


Розмова із класом:

Органічні речовини + кисень = вуглекислий газ + вода + енергія

З рівняння окислення бачимо, що з життєдіяльності живого організму, зокрема й у людини, необхідна Енергія. Звідки вона береться?

Правильно, ми дихаємо задля отримання енергії, тобто. кисень є основою життєдіяльності живого організму.

То що таке дихання? (Запис у зошит).

Дихання - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.


4). Будова та функції дихальної системи(Фліпчарт, сторінка 10).

Органи дихання – це повітряні ворота в організм.

а).Біологічне завдання:

Уявіть молекулу атмосферного кисню, що проникає при вдиху в легені. Прослідкуйте подумки, який шлях пройде з повітрям ця молекула від ніздрів до легень та заповніть схему «Дихальна система». Перевірте відповідь.

Дихальна система людини -сукупність органів, що забезпечують зовнішнє дихання (газообмін між атмосферним повітрям, що вдихається, і кров'ю).


б). Дихальні (повітроносні) шляхи діляться на верхні (порожнина носа, носоглотка і горло) і нижні (трахея та бронхи) (Фліпчарт, сторінка 11).

У). Завдання:

Під час вивчення будови та функцій органів дихальної системи, ми постараємося, заповніть таблицю. Перекресліть її, будь ласка.

(Краще таблицю заздалегідь роздрукувати та роздати, щоб не витрачати на цей час уроку).

Таблиця «Будова та функції органів дихальної системи»:

Назва органу

Будова

Функції


г). Верхні дихальні шляхи: носова порожнина та носоглотка

а). Повітроносний шлях починається з носової порожнини(Фліпчарт, сторінка 12).

«Без носа людина чорт знає що

птах не птах, громадянин не громадянин,

Просто візьми та й викинь за віконце!»

Н.В.Гоголь.

А якщо серйозно, навіщо з'явився ніс у людини? Адже у його предків – людиноподібних мавп, його не було! Щоб дізнатися про це, я вам пропоную відповісти на запитання після переглядувідеофрагмента про носову порожнину:

    Які особливості будови носа допомагають впоратися з цією функцією?

(Носова порожнина відокремлюється від ротової особливою перегородкою - піднебінням. При нормальному диханні повітря проходить через носові отвори вносову порожнину , Яка розділена кістково-хрящової перегородкою (саме вона надає форму носу) на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Вони вистелені зсередини слизовою оболонкою, що містить клітини миготливого (війчастого) епітелію, кровоносними судинами та залозами, що виділяють слиз. У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу. Якби вії не видаляли з дихальних шляхів пил, то за 70 років у легень її скупчилося б 5 кг.

Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію: рефлекс чхання).

    Які функції виконує носа?

(затримує порошинки та мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини;зігріває і зволожує повітря, що надходить;нюхова; участь у мовленні та міміки).

Це цікаво…

    Миготливий епітелій виносить назовні до 20-30 г пилу на добу.

    Якби вії не видаляли з дихальних шляхів пил, то за 70 років у легенях накопичилося б 5кг.

    У дорослої людини слизова оболонка носа виділяє 0,5 літра слизу.

б). Гігієна носового дихання (Фліпчарт, сторінка 13).

Відеофрагмент «Чихання та кашель».

в). Спостереження: "Перевірити прохідність повітря через носові ходи"

(Фліпчарт, сторінка 14).

Досвід: закрийте один носовий хід, а до іншого піднесіть легкий шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху.(Цей прийом можна показати на випробуваному).

З носової порожнини повітря потрапляє до носоглотки (верхня частина глотки) внутрішніми ніздрями – хоанами, а потім в горлянку , З якою повідомляється і ротова порожнина. Тому ми можемо дихати через рот.

г). Біологічне завдання: Що станеться, якщо в морозну погоду ми дихатимемо ротом? Поясніть, чому.

У горлянці перетинаються травні та дихальні шляхи. Їжа з горлянки надходить у стравохід, а повітря через горло надходить у дихальне горло (трахею), яке починається гортанню.

Д)) Верхні дихальні шляхи: горло(Фліпчарт, сторінка 15).

а). Будова гортані.

Самостійна робота з підручником за завданням:

використовуючи матеріал на стор. 164 параграфа 37 підручника за редакцією Р.Алімкулова, заповнити кластер «Значення дихання»:

    Чим вистелена внутрішня поверхня горла? (Слизовою оболонкою).

    Назвіть найбільший хрящ гортані? (Щитоподібний).

    Яким хрящем закривається вхід у горло при ковтанні? (Надгортанником).

Вчитель: гортань має вигляд лійки. Вона зсередини вистелена слизовою оболонкою та забезпечена рецепторами – рефлекторний кашель. Стінки утворені кількома хрящами. Між собою хрящі пов'язані напіврухливо. Найбільший хрящ – щитовидний, захищає горло попереду. У чоловіків він дещо виступає вперед, утворюючи кадик. Вхід у горло при ковтанні закривається хрящем – надгортанником.

б). Спостереження (Фліпчарт, сторінка 16).

(Щитовидний хрящ під час ковтання піднімається вгору, а потім знову повертається на старе місце. При цьому русі надгортанник закриває вхід у трахею і по ньому, як по мосту, рухається слина або харчова грудка в стравохід.)

1. Знайдіть горло. Зробіть кілька ковтальних рухів. Що відбувається із гортанню?

2. З'ясуйте, що відбувається з диханням під час ковтання. Зробити ще один ковтальний рух та переконатися у справедливості цього факту.

(Дихання зупиняється. Язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може).


в). Утворення звуку(Фліпчарт, сторінка 17).

Між хрящами гортані є слизові складки. голосові зв'язки . Нижня пара бере участь у голосоутворенні. Спереду зв'язки прикріплюються до щитовидного хряща, а ззаду – до правого та лівого черпалоподібних хрящів. При русі черпалоподібних хрящів зв'язки можуть зближуватися і натягуватися. Простір між голосовими зв'язками називається голосовою щілиною.

    Повітря під час видиху проходить через голосову щілину та викликає коливання голосових зв'язок, внаслідок чого виникає звук.

    Частота коливання зв'язок від 80 до 10 000 Гц.

Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.

Проблемне питання : Звуки мови виникають при вдиху чи видиху? (При видиху).

Для виникнення членоподілової мови необхідні певні позиції язика, зубів, губ. Рот та носова порожнина посилюють звук, збагачують його різними відтінками. Процес освіти мови називається артикуляцією і формується у дітей до 5-ти років.

Запис крику Тарзана

    Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. (Запис крику Тарзана, якого грав Джонні Вайсмюллер – світовий рекордсмен та олімпійський чемпіон з плавання. Разом з ним кричало четверо людей).

    При шепоті зв'язки розслабляються і стуляються не повністю.

    Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь негативно впливають на голосоутворюючий апарат.

Е). Нижні дихальні шляхи: трахеї та бронхи.

а). Будова трахеї та бронхів(Фліпчарт, сторінка 19).

З гортані повітря потрапляє у трахею. Трахея – широка трубка, що складається з 16-20 хрящових напівкілець, з'єднаних між собою зв'язками. Трахея розташована попереду стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. Внутрішня стінка трахеї покрита миготливим епітелієм, що виводить пилові частинки з легень.

На рівні 4-5 грудних хребців трахея ділиться на 2 бронхи ( від грец. « бронхос» - дихальне горло) – правий та лівий. Внутрішня поверхня їх вистелена слизовою оболонкою, яка містить миготливий епітелій із залізистими клітинами. Тут триває насичення повітря водяними парами та його очищення. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів гілкується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли - найтонші нитки . Бронхіоли закінчуються альвеолами – легеневими бульбашками , у яких відбувається газообмін.

б). Гігієна дихання(Фліпчарт, сторінка 20).

    Ковтаючи великі шматки їжі, можна подавитися і перекрити трахею.

    При запальних процесах виникає кашель, що допомагає видаляти слиз із дихальних шляхів.

фліпчарт, сторінка 21).

    Впишіть у текст замість перепусток потрібні слова (Фліпчарт, сторінка 24).

Має вигляд лійки, стінки якої утворені хрящами. Між хрящами горла є слизові складки - ... ... . Простір між ними - ... ... . В результаті коливання ... ... при видиханні повітря виникає ... . ... голоси залежить від довжини... .... У жінок вони... ніж у чоловіків. Ось чому жіночий голос завжди....

    Перевір себе (Фліпчарт, сторінки 22,23).

(Фліпчарт, сторінка 24).

1. Життєдіяльність організму можлива лише при надходженні до його клітин кисню та видаленні вуглекислого газу.

2. У носовій порожнині повітря очищається, нагрівається та зволожується.

4. Газообмін відбувається у альвеолах легких.

(Оцінювання учнів за урок, тест).

фліпчарт, сторінка 25).

та виконувані функції органів дихання (таблиця).

Творче завдання:

У яких випадках важко дихання? Якими є наслідки цього порушення?

Розробте зведення правил з гігієни дихання.

фліпчарт, сторінки 26.

    Хто сьогодні одержав позначку «5»?

    Хто отримав "4"?

    Хто своєю відміткою не дуже задоволений? Що потрібно зробити, щоб покращити позначку?

    Дайте емоційну оцінку уроку.

Завжди корисно оцінити себе, визначити труднощі і знайти шляхи їх подолання. Формулюють висновок про рівень досягнення мети уроку

Здійснюють з амоаналіз діяльності на уроці та самооцінкиу

Література та інтернет-ресурси.

ПП

НП

ПП

АЛЕ

ІП

НП

НП

ПП

АЛЕ

ІП

ІП

ІП

ПП

АЛЕ

АЛЕ

ІП

ПП

ІП

АЛЕ

ПП

ПП

АЛЕ

ІП

Колек

Робота у групах

Робота в парах

Робота в парах

Колект

Робота у групах

Робота у групах

Фронтал

Робота в парах

Індивід

Робота у групах

Колект

Індивід

Робота в парах

Індивід

Індивід

Колект

Індивід

Колект

Колект

Робота в парах

Робота в парах

Індивід

Колект

Індивід

Індивід

Індивід

Додаток з «Електронного посібника з біології. 8 клас" (ISBN 978-601-7438-01-2),

Таблиця «Будова та функції органів дихання».

Органи

Особливості будови

Функції

Носова порожнина

Повітря надходить через ніздрі, носова порожнина ділиться перегородкою дві половини, а ззаду з допомогою хоан повідомляється з носоглоткою. Стінки носової порожнини утворені кістками та хрящами, вистелені слизовою оболонкою. Звивисті носові ходи, слизова оболонка забезпечена кровоносними судинами і покрита миготливим епітелієм, є нюхові рецептори.

Нюхання, зігрівання

повітря, що вдихається,

затримування та видалення пилу

Гортань

Гортань розташовується в області шиї на рівні 4-6 шийних хребців, з обох боків її розташовуються частки щитовидної залози, а ззаду - ковтка. Гортань утворена хрящами. Надгортанник прикриває вхід у горло під час ковтання. Зсередини горло покрита слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. На боці гортані праворуч і ліворуч є поглиблення - шлуночок гортані. Хрящі: щитовидний, надгортанник, черпалоподібний, перснеподібний та ін; голосові зв'язки, зв'язки натягнуті між щитовидним і черпалоподібними хрящами і обмежують голосову щілину; вистелена слизовою оболонкою.

Освіта звуків та мови

Трахея та бронхи

Трахея - трубка довжиною близько 12 см, що складається з хрящових напівкілець. Задня стінка трахеї м'яка (складається зі сполучнотканинної перетинки), прилягає до стравоходу. Зсередини вона також вистелена слизовою оболонкою, що містить залози, які виділяють слиз. З області шиї трахея переходить у грудну порожнину і поділяється на два бронхи (біфуркація трахеї). Бронхи входять у легені і поділяються на бронхи меншого діаметра.

Проходження повітря

Легкі

Вони мають форму конуса : верхня - звужена частина - верхівка, а нижня - ширша - основа. На боці кожної легені, зверненої до серця, розташовуються поглиблення (ворота легені), через які проходять бронх, нерв легені, кровоносні та лімфатичні судини. Бронх у кожному легкому гілкується. Бронхи, як і трахея, у стінах містять хрящі. Найдрібніші розгалуження бронхів називаються бронхіолами, вони не мають хрящів і залоз, але мають м'язові волокна і здатні звужуватися (спазми бронхіол). Права легеня складається з трьох, а ліве з двох часток. Кожен відділ легені складається з сегментів: у правій легені 11 сегментів, у лівій - 10. Кожен сегмент у свою чергу складається з безлічі легеневих часточок. Бронхіоли переходять у розширення - альвеолярні ходи, на стінках яких знаходяться випинання, які називаються легеневими бульбашками, або альвеолами (діаметр їх 0,2-0,3 мм). Стінки альвеол складаються з одношарового епітелію і до них примикають капіляри.

Газообмін

Плевра

2 листки сполучнотканинної оболонки:

    легенева плевра

    пристінкова плевра

Між ними – плевральна порожнина + плевральна рідина

Зменшує тертя при

диханні

Список використаних джерел

1. Алімкулова Р. Біологія. Алмати: "Атамура", 2008р. – 288 с.

2. Богданова Т.Л., Солодова Є.А. Біологія Довідник М: «АСТ - ПРЕС». 2001р. – 815 с.

3. Звєрєв І.Д. Книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини. М.: «Освіта», 1978р. -239 с.

4. Липченко В.Я., Самусєв Р.П. Атлас нормальної анатомії людини.М.: «Медицина», 1988р. -320С.

5. Резанова Є.А., Антонова І.П., Резанов А.А. Біологія людини в таблицях та схемах. М.: «Видавництво - Школа», 1998р. - 204с.

Інтернет ресурси:

1. «Електронний посібник із біології. 8 клас» (Волкова Т.В.,ISBN 978-601-7438-01-2),

2. www. yandex. ru-Пошук -картинки

3. www. imfan. kz < http:// www. imfan. kz> - персональний сайт вчителя біології Ратушняк Н. А.

4. www. kiwi. kz < http:// www. kiwi. kz> - відео файли

5.< http:// mirbiologii. ru/8- klass>

6.< http:// www. uchportal. ru>

8.myshared.ru›slide/778318/

9.nsportal.ru›…razrabotka…uroka…znachenie-stroenie-i

10.www.uchportal.ru/

Докучаєва Олена Іванівна

вчитель біології


ДБОУ ЗОШ «Школа здоров'я» № 404

Урок з біології та англійської мови на тему:

"Органи дихання: будова та функції"

Цілі уроку:

    Освітні:

      вивчити особливості будови органів дихання у зв'язку з їх функціями;

      розкрити сутність процесу дихання, його значення обміні речовин;

      навчитися називати їх не лише російською, а й англійською мовою (розширення словникового запасу)

      розвинути навички монологічного мовлення

      відпрацювання конструкції «I have …»

      вивчити, як дихати правильно.

    Розвиваючі:

      продовжити формування основ гігієни (правила гігієни дихання);

      розвивати пам'ять, увагу, мислення;

    Виховні:

      виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих;

      провести аналогію: дихання – життя; легені людини – легені нашої планети (рослинний світ)

      навчити працювати у групі.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Питання вчителя біології:

1) У якому середовищі ми з вами живемо? (Наземно-повітряний).

2) Який газ надходить у наш організм із повітря? (Кисень)

3) Для якого процесу людині та всім живим організмам потрібен кисень? (Для дихання).

4) Який газ ми видихаємо при диханні? (Вуглекислий газ).

5) Яке царство живих організмів постачає в атмосферу кисень? (Царство рослин у процесі фотосинтезу)

– Чому кажуть: дихання – це життя?
- Чи впливає будова органу на функцію, яку він виконує?
На всі ці та багато інших питань ми з вами намагатимемося знайти відповіді на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (вчитель англійської мови)

Як ви здогадалися тема нашого сьогоднішнього уроку "Органи дихання" або "Organs of respiratory system" (тему уроку представляють обидва вчителі)

Цілі нашого уроку: (вчитель біології)

1. Дізнатися, які органи беруть участь у дихальному процесі.

2. Навчитися називати їх як російською, а й англійською (розширення словникового запасу)
3. Дізнатися, як правильно дихати.

Дихання - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.

Кисень знаходиться в навколишньому повітрі, надходження його в організм і забезпечує дихальна система.

Значення дихання(2 вчителі)

    Забезпечення організму киснем (Учитель англійської пише на дошці «oxygen » і вимовляє, учні повторюють його)

    Видалення вуглекислого газу (Вчитель англійської мови пише на дошці «carbon dioxide» і вимовляє)

    Окислення органічних сполук із виділенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності (energy )

    Видалення кінцевих продуктів обміну речовин (пари води, аміак, сірководень тощо)

Нова тема запроваджується спільно двома вчителями. Вчитель біології розповідає про функції кожного органу дихання, а вчитель англійської мови вводить лексику в такий спосіб: вчитель біології називає орган дихальної системи та пояснює функції даного органу, а учні записують основну інформацію про цей орган. Вчитель англ. мови називає той самий орган англійською, учні повторюють це слово і підкреслюють у роздатковому матеріалі (ДОДАТОК 1).

Верхні дихальні шляхи

При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через носову порожнинуяка розділена кістково-хрящовою перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки виділяють слиз, який робить вдихуване повітря вологим, затримує пил і мікроорганізми. Тут багато кровоносних судин, які зігрівають повітря, що вдихається. За допомогою носа ми відчуваємо різні запахи, і захищаємось чханням. Носова порожнина відкривається в носоглотку, а звідти – в горло.

Дихальна система

Повітроносні пут іДихальна частина

    Порожнина носа Легкі

(Повітря очищається, (газообмін між організмом

зволожується, зігрівається) та навколишнім середовищем)

3. Трахея

(проходження повітря у бронхи)

4. Бронхи

(проходження повітря у легені)

Схему записує вчитель англійської мови та вводить лексику, вчитель біології представляє матеріал у усній формі.

Гігієна носового дихання

    Хвора людина, яка не дотримується правил гігієни, стає джерелом інфекції.

Гортань - трубка 10-12 см завдовжки і 15 - 18 мм у діаметрі утворена хрящовими півкільцями, тому просвіт трахеї завжди відкритий. Вхід у горло при їді закриває надгортанник. Тут також виділяється слиз, який очищує повітря.

Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. При шепоті зв'язки розслаблюються. Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь негативно впливають на голосові зв'язки.

Внизу трахея ділиться на 2 бронхи.

Ковтаючи великі шматки їжі, можна подавитися і перекрити трахею. Народна мудрість говорить: «Коли я їм, я глухий і німий».

При запальних процесах виникає кашель, що допомагає видаляти слиз із дихальних шляхів.

Легкі

Легкі – великий парний орган конусоподібної форми. Є права і ліва легеня. Вони складаються з легеневих бульбашок. Стінки цих бульбашок дуже тонкі і складаються з одного шару клітин. Клітини легень виділяють біологічно активні речовини, які перешкоджають злипання легеневих бульбашок та знешкоджують мікроорганізми, що потрапили в легені.

. Гігієна дихання

Куріння порушує фізіологічні властивості біологічно активних речовин, легені злипаються і беруть участь у газообміні.

IV. Закріплення нового матеріалу. (вчитель англійської мови)

Nowyoulldivideinto 4 groupsofthree.

Первинне закріплення лексики. (Учні поділяються на 4 групи, кожній надається список транскрипцій слів, вони повинні підписати слова, при цьому для кожної групи слова стоять по-різному)

Ви повинні повідомити слова, використовуючи свої transcriptions.

["neɪz(ə)l] ["kævətɪ]

["brɔŋkaɪ]

["lærɪŋks]

["or(ə)l] ["kævətɪ]

      The game "Snowball" (Грасніжнийкому).

Let’s play the game. Перший школяр повинен називати одним органом респіраторної системи і show, де це є. These second pupil will repeat the first word and call his/her own one. Для прикладу: I have a nasal cavity: I have a nasal cavity, a throat, ….

      Відпрацювання орфографічної навички.

Every group has picture of a person. Ви повинні стикувати різні органи респіраторної системи на малюнку людського тіла і знак ( підписати) them. Ви маєте 5 хвилин до цього завдання.

Now let s check ! (Після закінчення роботи на магнітну дошку вивішуються роботи груп і оцінюються разом за такими критеріями: послідовність розташування органів, правильне написання слів англійською)

      Пісня«Respiratory system». Listen and say what organ of respiratory system a singer has mentioned in this song. Sing a song.

      Активізація ЛЕ у мовленні.

Work in groups. Make up the sentences від given words і translate them in Russian. Використовуйте слова в brackets. (Додаток 3)

1 група: the /nose/breath/we/must/through

(Ми маємо дихати через ніс)

    група: warms/ in/ a/ cavity/cleans/nasal/the/air/and/moistens

(У носовій порожнині повітря зігрівається, очищується і стає вологим.)

Якщо виникають проблеми з перекладом речення, включаємо 1 частину пісні « Respiratory system» і питаємо, про який орган дихальної системи йдеться.

    група: for/is/lungs/dangerous/smoking

(Куріннянебезпечнодлялегень. )

    група: throat/the/vocal/in/codes/there/are

      Підбиття підсумків уроку

Перевір себе(Закріплення матеріалу по групах або будинок. Завдання)

Необхідно співвіднести назву органу з виконуваною ним функцією, поставивши біля кожної цифри необхідну букву. (Додаток 4)

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

Чи сподобався урок? Які органи дихальної системи ви дізналися? Чи можете назвати їх англійською? Як слід дихати правильно: через ніс чи рот? Що небезпечно для наших легенів?

XI. Домашнє завдання

Вивчити слова, практикувати повне дихання

О ргани дихання (organs of respiratory system)

Повітроносні шляхи Орган дихання

    Ніслегені

a nasal cavity lungs

(a nose)

    Гортань

a larynx

(Here є vocal codes.Тут знаходяться голосові зв'язки)

    Трахея

a trachea

    Бронхі

bronchi ( a bronchus )

    Ротова порожнина -an oral cavity

[" brɔŋ kaɪ]

[ trə" kiːə]

[" læ rɪŋ ks]

[ lʌŋ z]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" or(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" brɔŋ kaɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[" or(ə) l] [" kæ və tɪ]

[ trə" kiːə]

["or(ə)l] ["kævətɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[ trə" kiːə]

[" brɔŋ kaɪ]

[" neɪ z(ə) l] [" kæ və tɪ]

[" brɔŋ kaɪ]

[" læ rɪŋ ks]

[ trə" kiːə]

[" or(ə) l] [" kæ və tɪ]

1 група:

the

nose

we

must

через

breathe

moistens

in

a

cavity

cleans

nasal

the

Air

and

warms

    група :

    група:

for

is

lungs

dangerous

smoking

4 група:

throat

the

vocal

in

codes

there

are

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?

1. - ? 2. - ? 3. - ? 4. - ?



Останні матеріали розділу:

Дати та події великої вітчизняної війни
Дати та події великої вітчизняної війни

О 4-й годині ранку 22 червня 1941 року війська фашистської Німеччини (5,5 млн осіб) перейшли кордони Радянського Союзу, німецькі літаки (5 тис) почали...

Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру
Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру

5. Дози випромінювання та одиниці виміру Дія іонізуючих випромінювань є складним процесом. Ефект опромінення залежить від величини...

Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?
Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?

Шкідливі поради: Як стати мізантропом і всіх радісно ненавидіти Ті, хто запевняє, що людей треба любити незалежно від обставин або...