Конспект уроку "теплові явища". План-конспект уроку з фізики (8 клас) на тему: Розробка уроку з фізики "Теплові явища"

Теплові явища

Розробка відкритого уроку з фізики у 8-му класі

Вчитель: Шляханова Світлана Дмитрівна

ДУ «Луганська школа

І-ІІІ сходів №18»

Цілі:

    Навчальна: закріплення вміння вирішувати розрахункові, якісні, експериментальні завдання; повторення та узагальнення знань на тему «Теплові явища»

    Виховна: формування навичок самостійної роботи, розвиток інтересу до фізики через гру, виховання прагнення до вчення, уміння напружено працювати

    Розвиваюча: розвиток уміння застосовувати знання у новій ситуації, пояснювати явища, логічного мислення, пізнавальних та творчих здібностей.

Тип уроку: урок комплексного застосування знань у формі турніру

План уроку:

Хід уроку

Вчитель. Запрошую вас битися з формулами, завданнями, каверзними питаннями. Нехай переможе сильніший!

    «Експрес-контроль» (за кожну правильну відповідь – 1 бал)

Вчитель швидко зачитує питання, а учні відповідають «по ланцюжку» один за одним. Якщо хтось не справляється, відповідає наступний.

    Найгірший провідник тепла.(Вакуум)

    Чому температура води у відкритому відрі завжди буває трохи нижчою за температуру повітря в кімнаті?(З поверхні відбувається постійне випаровування. Випаровуються найшвидші молекули, тому середня кінетична енергія решти зменшується, і температура знижується)

    Які одиниці кількості теплоти ви знаєте?(Джоуль, калорія)

    Що тепліше: три сорочки чи сорочка потрійної товщини?(Три сорочки, оскільки між ними повітря, а в сорочці потрійної товщини його немає; повітря – поганий провідник тепла)

    Навіщо труби тепломережі обмазують чи обмотують товстим шаром азбесту?(Азбест погано проводить тепло, знижує інтенсивність тепловідведення)

    Чому у сильний мороз палець примерзає до металу, а до дерева не примерзає?(Через інтенсивне відведення тепла металом волога на пальці швидко замерзає. Дерево тепло відводить погано, що дозволяє довго тримати теплий палець на охолодженій дерев'яній поверхні)

    У окропі варяться макарони у вигляді трубочок. Чи кипить вода всередині цих трубочок?(Ні. Ця вода не бере участі в конвекції окропу і тому не може отримати від дна каструлі – його температура вище 100 ºС – додаткове тепло на пароутворення)

    Чому у сильний мороз ковзанки заливають гарячою водою?(Щоб вода встигла розтектися рівним шаром, перш ніж замерзне)

    Якого кольору одяг ви одягнете, вирушаючи до Африки?(Білого, тому що вона краще відбиває тепло. Адже в Африці дуже жарко)

    Чи застосовується повітря як будівельний матеріал?(Так, його багато в пінопласті, пінобетоні)

    Побутова посудина, що оберігає воду або їжу від теплообміну з довкіллям.(Термос)

    Температура плавлення сталі 1400 °С, при згорянні пороху в каналі стовбура знаряддя температура сягає 3600 °С. Чому ж стовбур зброї не плавиться під час пострілу?(Згоряння пороху при пострілі відбувається дуже швидко, так що стовбур зброї не встигає прогрітися до температури плавлення)

    Чому в сильний мороз індевіють вуса, борода, але не щоки та лоба?(Іній утворюється за рахунок конденсації пари в повітрі, що видихається і його замерзання. На щоках і лобі пар не конденсується, тому, що вони теплі.)

    Чому не можна розплавити дерево та папір?(Температури плавлення дерева та паперу високі. Ще не досягнувши такої температури, дерево та папір спалахують, тобто починають інтенсивно окислюватися)

    Чи гріє вуаль жіночого капелюшка?(Вуаль перешкоджає обдуву зовнішнім повітрям і зберігає тепло)

    Кросворд «Чи знаєте ви фізичні терміни та поняття?» (за кожну правильну відповідь – 1 бал)

Вчитель роздає сітку кросворду з питаннями. У центрі – ключове слово "Теплопровідність".

По горизонталі:

    Частинки, у тому числі складаються речовини.

    Процес перетворення рідини на газ.

    Процес перетворення твердого тіла на газ.

    Фізична величина, що характеризує швидкість та напрямок руху.

    Фізична величина, що характеризує ступінь нагрітості тіла.

    Кінетична, потенційна, внутрішня.

    Одиниця енергії.

    Процес перетворення твердої речовини на рідину.

    Процес окислення, що супроводжується виділенням енергії.

    Перетворення пари на рідину.

    Перегляд теплопередачі.

    Найдрібніша частка хімічного елемента.

    Розмір, що характеризує інертні властивості тіла.

    Конвективний потік повітря у атмосфері.

    Вчений, на честь якого названо температурну шкалу.

Відповіді. 1. Молекули. 2. Випаровування. 3. Сублімація. 4. Швидкість. 5. Температура. 6. Енергія. 7. Джоуль. 8. Плавлення. 9. Горіння. 10. Конденсація. 11. Конвекція. 12. Атом. 13. Маса. 14. Вітер. 15. Цельсій.

    «Теплові процеси» (2 бали)

Вчитель видає картки із назвами теплових процесів: випаровування, кипіння, конденсація, плавлення, кристалізація. Відповідати починає той, хто першим підніме руку. Доповнення однокласників оцінюються у 0,5 бала.

    «Лісенка» (за вирішення кожного завдання на жовтій картці – 3 бали, на зеленій – 4 бали, на червоній – 5 балів)

І РІЗНОВИД

    (Жовта картка) Мідну деталь об'ємом 200 см 3 нагріли від 10 до 50°С. Яку енергію на це витратили? Щільність міді 8900 кг/м 3 , Питома теплоємність міді 380 Дж/(кг · ° С).

    (Зелена картка) Воду масою 2 кг, взяту за температури 20 °С, перетворили на пару температурою 100 °С. Яку енергію на це витратили? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг · ° С), питома теплота пароутворення 2,3 · 10 6 Дж/кг.

    (Червона картка) На скільки градусів зміниться температура води масою 2 кг, якщо вважати, що вся енергія, що виділяється під час згоряння 10 г бензину, йде на нагрівання води? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг·°С), питома теплота згоряння бензину 46 · 10 6 Дж/кг.

ІІ ВАРІАНТ

    (Жовта картка) Березові дрова об'ємом 400 см 3 згоряють у печі. Скільки енергії виділяється при цьому? Щільність березової деревини 700 кг/м 3 , питома теплота згоряння 13 · 10 6 Дж/(кг · ° С).

    (Зелена картка) Лід масою 4 кг взяли при температурі -20 °С, перетворили на воду при температурі 0 °С. Яка кількість теплоти перейшла у внутрішню енергію? Питома теплота плавлення 33 · 10 4 Дж/кг, питома теплоємність льоду 2100 Дж/(кг · ° С).

    (Червона картка) Яку масу води можна нагріти на 10 °С, якщо вважати, що вся енергія, що виділяється при спалюванні 10 г гасу, йде на нагрівання? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг·°С), питома теплота згоряння гасу 46 · 10 6 Дж/кг.

Відповіді

    «Практичний» (за кожне правильно виконане завдання – 1 бал)

Пропонується тим, хто впорається з вирішенням завдань раніше за інших: визначити ціну поділу термометра та з його допомогою виміряти:

а) температуру холодної води у склянці;

б) температуру гарячої води у калориметрі;

в) температуру льоду у калориметрі;

г) температуру суміші (змішують гарячу та холодну);

д) скласти ряд формул із символів:Q, c, m, t, λ, Δ, L, q, =.

    Підведення підсумків

Вчитель підбиває попередні підсумки. Остаточно лідера буде визначено після ретельної перевірки результатів 2-го та 4-го етапів.

    Домашнє завдання

Протягом тижня підготувати повідомлення на теми: а) «Теплові явища у природі»; б) "Теплові двигуни"; в) "Альтернативні джерела енергії".

Цілі:

  • Навчальна: закріплення вміння вирішувати розрахункові, якісні, експериментальні завдання; повторення та узагальнення знань на тему «Теплові явища»
  • Виховна: формування навичок самостійної роботи, розвиток інтересу до фізики через гру, виховання прагнення до вчення, уміння напружено працювати
  • Розвиваюча: розвиток уміння застосовувати знання у новій ситуації, пояснювати явища, логічного мислення, пізнавальних та творчих здібностей.

Тип уроку: урок комплексного застосування знань у формі турніру

План уроку:

Етап

Час, хв

Прийоми та методи

1. Експрес – контроль

Усне опитування

2. Кросворд «Чи знаєте ви фізичні терміни та поняття?»

Заповнення сітки кросворду (здається для контролю)

3. Розповідь «Теплові процеси»

Підготовка розповіді про один із процесів

4. «Лісенка»

Вирішення розрахункових завдань на листках (здаються для контролю)

5. «Практичний»

Вимірювання температури речовин у різних станах, складання формул

6. Підбиття підсумків

Оголошення лідерів цього етапу

7. Пояснення домашнього завдання

Запис на звороті дошки

Хід уроку

Вчитель.Запрошую вас битися з формулами, завданнями, каверзними питаннями. Нехай переможе сильніший!

  1. «Експрес-контроль»(за кожну правильну відповідь – 1 бал)

  1. Найгірший провідник тепла. (Вакуум)
  2. Чому температура води у відкритому відрі завжди буває трохи нижчою за температуру повітря в кімнаті?
  3. Які одиниці кількості теплоти ви знаєте? (Джоуль, калорія)
  4. Що тепліше: три сорочки чи сорочка потрійної товщини?
  5. Навіщо труби тепломережі обмазують чи обмотують товстим шаром азбесту?
  6. Чому у сильний мороз палець примерзає до металу, а до дерева не примерзає?
  7. У окропі варяться макарони у вигляді трубочок. Чи кипить вода всередині цих трубочок?
  8. Чому у сильний мороз ковзанки заливають гарячою водою?
  9. Якого кольору одяг ви одягнете, вирушаючи до Африки?
  10. Чи застосовується повітря як будівельний матеріал?
  11. Побутова посудина, що оберігає воду або їжу від теплообміну з довкіллям. (Термос)
  12. Температура плавлення сталі 1400 °С, при згорянні пороху в каналі стовбура знаряддя температура сягає 3600 °С. Чому ж стовбур зброї не плавиться під час пострілу?
  13. Чому в сильний мороз індевіють вуса, борода, але не щоки та лоба?
  14. Чому не можна розплавити дерево та папір?
  15. Чи гріє вуаль жіночого капелюшка?

По горизонталі:

  1. Частинки, у тому числі складаються речовини.
  2. Процес перетворення рідини на газ.
  3. Процес перетворення твердого тіла на газ.
  4. Фізична величина, що характеризує швидкість та напрямок руху.
  5. Фізична величина, що характеризує ступінь нагрітості тіла.
  6. Кінетична, потенційна, внутрішня.
  7. Одиниця енергії.
  8. Процес перетворення твердої речовини на рідину.
  9. Процес окислення, що супроводжується виділенням енергії.
  10. Перетворення пари на рідину.
  11. Перегляд теплопередачі.
  12. Найдрібніша частка хімічного елемента.
  13. Розмір, що характеризує інертні властивості тіла.
  14. Конвективний потік повітря у атмосфері.
  15. Вчений, на честь якого названо температурну шкалу.

Відповіді. 1. Молекули. 2. Випаровування. 3. Сублімація. 4. Швидкість. 5. Температура. 6. Енергія. 7. Джоуль. 8. Плавлення. 9. Горіння. 10. Конденсація. 11. Конвекція. 12. Атом. 13. Маса. 14. Вітер. 15. Цельсій.

  1. «Теплові процеси»(2 бали)

Вчитель видає картки із назвами теплових процесів:

  1. «Лісенка»

І РІЗНОВИД

  1. (Жовта картка)Мідну деталь об'ємом 200 см 3 нагріли від 10 до 50°С. Яку енергію на це витратили? Щільність міді 8900 кг/м 3 питома теплоємність міді 380 Дж/(кг · ° С).
  2. (Зелена картка)Воду масою 2 кг, взяту за температури 20 °С, перетворили на пару температурою 100 °С. Яку енергію на це витратили? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг · ° С), питома теплота пароутворення 2,3 · 106 Дж/кг.
  3. (Червона картка)На скільки градусів зміниться температура води масою 2 кг, якщо вважати, що вся енергія, що виділяється під час згоряння 10 г бензину, йде на нагрівання води? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг·°С), питома теплота згоряння бензину 46 · 106 Дж/кг.

ІІ ВАРІАНТ

  1. (Жовта картка)Березові дрова об'ємом 400 см 3 згоряють у печі. Скільки енергії виділяється при цьому? Щільність березової деревини 700 кг/м 3 питома теплота згоряння 13 · 10 6 Дж/(кг · ° С).
  2. (Зелена картка)Лід масою 4 кг взяли при температурі -20 °С, перетворили на воду при температурі 0 °С. Яка кількість теплоти перейшла у внутрішню енергію? Питома теплота плавлення 33 · 10 4 Дж/кг, питома теплоємність льоду 2100 Дж/(кг · ° С).
  3. (Червона картка)Яку масу води можна нагріти на 10 °С, якщо вважати, що вся енергія, що виділяється при спалюванні 10 г гасу, йде на нагрівання? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг·°С), питома теплота згоряння гасу 46 · 106 Дж/кг.

Відповіді

  1. «Практичний»

а) температуру холодної води у склянці;

б) температуру гарячої води у калориметрі;

в) температуру льоду у калориметрі;

г) температуру суміші (змішують гарячу та холодну);

д) скласти ряд формул із символів: Q, c, m, t, λ, Δ, L, q, =.

  1. Підведення підсумків

  1. Домашнє завдання

Протягом тижня підготувати повідомлення на теми: а) «Теплові явища у природі»; б) "Теплові двигуни"; в) "Альтернативні джерела енергії".

Завантажити:


Попередній перегляд:

Теплові явища

Розробка відкритого уроку з фізики у 8-му класі

Вчитель: Шляханова Світлана Дмитрівна

ДУ «Луганська школа

І-ІІІ ступенів №18»

Цілі:

  • Навчальна: закріплення вміння вирішувати розрахункові, якісні, експериментальні завдання; повторення та узагальнення знань на тему «Теплові явища»
  • Виховна: формування навичок самостійної роботи, розвиток інтересу до фізики через гру, виховання прагнення до вчення, уміння напружено працювати
  • Розвиваюча: розвиток уміння застосовувати знання у новій ситуації, пояснювати явища, логічного мислення, пізнавальних та творчих здібностей.

Тип уроку: урок комплексного застосування знань у формі турніру

План уроку:

Етап

Час, хв

Прийоми та методи

1. Експрес – контроль

Усне опитування

2. Кросворд «Чи знаєте ви фізичні терміни та поняття?»

Заповнення сітки кросворду (здається для контролю)

3. Розповідь «Теплові процеси»

Підготовка розповіді про один із процесів

4. «Лісенка»

15-20

Вирішення розрахункових завдань на листках (здаються для контролю)

5. «Практичний»

Вимірювання температури речовин у різних станах, складання формул

6. Підбиття підсумків

Оголошення лідерів цього етапу

7. Пояснення домашнього завдання

Запис на звороті дошки

Хід уроку

Вчитель. Запрошую вас битися з формулами, завданнями, каверзними питаннями. Нехай переможе сильніший!

  1. «Експрес-контроль»(за кожну правильну відповідь – 1 бал)

Вчитель швидко зачитує питання, а учні відповідають «по ланцюжку» один за одним. Якщо хтось не справляється, відповідає наступний.

  1. Найгірший провідник тепла.(Вакуум)
  2. Чому температура води у відкритому відрі завжди буває трохи нижчою за температуру повітря в кімнаті?(З поверхні відбувається постійне випаровування. Випаровуються найшвидші молекули, тому середня кінетична енергія решти зменшується, і температура знижується)
  3. Які одиниці кількості теплоти ви знаєте?(Джоуль, калорія)
  4. Що тепліше: три сорочки чи сорочка потрійної товщини?(Три сорочки, оскільки між ними повітря, а в сорочці потрійної товщини його немає; повітря – поганий провідник тепла)
  5. Навіщо труби тепломережі обмазують чи обмотують товстим шаром азбесту?(Азбест погано проводить тепло, знижує інтенсивність тепловідведення)
  6. Чому у сильний мороз палець примерзає до металу, а до дерева не примерзає?(Через інтенсивне відведення тепла металом волога на пальці швидко замерзає. Дерево тепло відводить погано, що дозволяє довго тримати теплий палець на охолодженій дерев'яній поверхні)
  7. У окропі варяться макарони у вигляді трубочок. Чи кипить вода всередині цих трубочок?(Ні. Ця вода не бере участі в конвекції окропу і тому не може отримати від дна каструлі – його температура вище 100 ºС – додаткове тепло на пароутворення)
  8. Чому у сильний мороз ковзанки заливають гарячою водою?(Щоб вода встигла розтектися рівним шаром, перш ніж замерзне)
  9. Якого кольору одяг ви одягнете, вирушаючи до Африки?(Білого, тому що вона краще відбиває тепло. Адже в Африці дуже жарко)
  10. Чи застосовується повітря як будівельний матеріал?(Так, його багато в пінопласті, пінобетоні)
  11. Побутова посудина, що оберігає воду або їжу від теплообміну з довкіллям.(Термос)
  12. Температура плавлення сталі 1400 °С, при згорянні пороху в каналі стовбура знаряддя температура сягає 3600 °С. Чому ж стовбур зброї не плавиться під час пострілу?(Згоряння пороху при пострілі відбувається дуже швидко, так що стовбур зброї не встигає прогрітися до температури плавлення)
  13. Чому в сильний мороз індевіють вуса, борода, але не щоки та лоба?(Іній утворюється за рахунок конденсації пари в повітрі, що видихається і його замерзання. На щоках і лобі пар не конденсується, тому, що вони теплі.)
  14. Чому не можна розплавити дерево та папір?(Температури плавлення дерева та паперу високі. Ще не досягнувши такої температури, дерево та папір спалахують, тобто починають інтенсивно окислюватися)
  15. Чи гріє вуаль жіночого капелюшка?(Вуаль перешкоджає обдуву зовнішнім повітрям і зберігає тепло)
  1. Кросворд «Чи знаєте ви фізичні терміни та поняття?»(за кожну правильну відповідь – 1 бал)

Вчитель роздає сітку кросворду з питаннями. У центрі – ключове слово "Теплопровідність".

¹º

¹¹

¹²

¹³

По горизонталі:

  1. Частинки, у тому числі складаються речовини.
  2. Процес перетворення рідини на газ.
  3. Процес перетворення твердого тіла на газ.
  4. Фізична величина, що характеризує швидкість та напрямок руху.
  5. Фізична величина, що характеризує ступінь нагрітості тіла.
  6. Кінетична, потенційна, внутрішня.
  7. Одиниця енергії.
  8. Процес перетворення твердої речовини на рідину.
  9. Процес окислення, що супроводжується виділенням енергії.
  10. Перетворення пари на рідину.
  11. Перегляд теплопередачі.
  12. Найдрібніша частка хімічного елемента.
  13. Розмір, що характеризує інертні властивості тіла.
  14. Конвективний потік повітря у атмосфері.
  15. Вчений, на честь якого названо температурну шкалу.

Відповіді. 1. Молекули. 2. Випаровування. 3. Сублімація. 4. Швидкість. 5. Температура. 6. Енергія. 7. Джоуль. 8. Плавлення. 9. Горіння. 10. Конденсація. 11. Конвекція. 12. Атом. 13. Маса. 14. Вітер. 15. Цельсій.

  1. «Теплові процеси»(2 бали)

Вчитель видає картки із назвами теплових процесів:випаровування, кипіння, конденсація, плавлення, кристалізація.Відповідати починає той, хто першим підніме руку. Доповнення однокласників оцінюються у 0,5 бала.

  1. «Лісенка» (за вирішення кожного завдання на жовтій картці – 3 бали, на зеленій – 4 бали, на червоній – 5 балів)

І ВАРІАНТ

  1. (Жовта картка)Мідну деталь об'ємом 200 см 3 нагріли від 10 до 50°С. Яку енергію на це витратили? Щільність міді 8900 кг/м 3 , Питома теплоємність міді 380 Дж/(кг · ° С).
  2. (Зелена картка)Воду масою 2 кг, взяту за температури 20 °С, перетворили на пару температурою 100 °С. Яку енергію на це витратили? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг · ° С), питома теплота пароутворення 2,3 · 10 6 Дж/кг.
  3. (Червона картка)На скільки градусів зміниться температура води масою 2 кг, якщо вважати, що вся енергія, що виділяється під час згоряння 10 г бензину, йде на нагрівання води? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг·°С), питома теплота згоряння бензину 46 · 10 6 Дж/кг.

ІІ ВАРІАНТ

  1. (Жовта картка)Березові дрова об'ємом 400 см 3 згоряють у печі. Скільки енергії виділяється при цьому? Щільність березової деревини 700 кг/м 3 , питома теплота згоряння 13 · 10 6 Дж/(кг · ° С).
  2. (Зелена картка)Лід масою 4 кг взяли при температурі -20 °С, перетворили на воду при температурі 0 °С. Яка кількість теплоти перейшла у внутрішню енергію? Питома теплота плавлення 33 · 10 4 Дж/кг, питома теплоємність льоду 2100 Дж/(кг · ° С).
  3. (Червона картка)Яку масу води можна нагріти на 10 °С, якщо вважати, що вся енергія, що виділяється при спалюванні 10 г гасу, йде на нагрівання? Питома теплоємність води 4200 Дж/(кг·°С), питома теплота згоряння гасу 46 · 10 6 Дж/кг.

Відповіді

  1. «Практичний» (за кожне правильно виконане завдання – 1 бал)

Пропонується тим, хто впорається з вирішенням завдань раніше за інших: визначити ціну поділу термометра та з його допомогою виміряти:

а) температуру холодної води у склянці;

б) температуру гарячої води у калориметрі;

в) температуру льоду у калориметрі;

г) температуру суміші (змішують гарячу та холодну);

д) скласти ряд формул із символів: Q, c, m, t, λ, Δ, L, q, =.

  1. Підведення підсумків

Вчитель підбиває попередні підсумки. Остаточно лідера буде визначено після ретельної перевірки результатів 2-го та 4-го етапів.

  1. Домашнє завдання

Протягом тижня підготувати повідомлення на теми: а) «Теплові явища у природі»; б) "Теплові двигуни"; в) "Альтернативні джерела енергії".


Температура затвердіння (кристалізації) ртуті -39°С, північ від температура може бути нижче -39°С, тому використовують спиртові термометри, оскільки температура кристалізації спирту -114°С.

№1056.

Температура танення криги 0°С. Тому щоб сніг почав танути, він повинен нагрітися до 0°С.

№1057.

Температура плавлення стали 1400°С, а температура порохових газів усередині ствола 3600°С. Але стовбур зброї не плавиться, так як маса згоряє пороху невелика і кількість теплоти, що виділяється при їх згорянні недостатньо, щоб нагріти масивний стовбур до температури плавлення. Крім цього відбувається постійний теплообмін між стволом зброї та навколишнім середовищем.

№1058.

На малюнку "а" представлений графік охолодження свинцю в теплому приміщенні, оскільки температура охолодження розплавленого свинцю і температура охолодження після кристалізації поступово зменшуються і кристалізація повільна. На графіку "б" температура розплавленого свинцю і температура кристалічного свинцю зменшуються швидше і процес кристалізації протікає швидше.

№1059.

При тривалих стоянках узимку воду з радіаторів виливають для того, щоб вона не замерзла.

№1060.

Оболонки космічних кораблів і ракет роблять із тугоплавких металів, тому що, рухаючись із високою швидкістю в щільних шарах атмосфери, вони нагріваються до високих температур і могли б розплавитися.

№1061.

При спаюванні сталевих деталей користуються мідним припоєм, але при паянні мідних деталей не користуються сталевим припоєм, оскільки температура плавлення міді - 1083°С, сталі - 1400°С.

№1062.

При паянні масивних деталей неможливо обійтися маленьким паяльником, оскільки кількість теплоти, що передається маленьким паяльником, для паяння недостатньо.

№1063.

Під час плавлення кристалічного тіла вся енергія, що підводиться до тіла, йде на розрив зв'язків між атомами, тобто на руйнування кристалічної решітки, тому температура не зростає. При кристалізації грат відновлюється і енергія звільняється.

№1064.

Чи не замерзне. І в першому, і в другому випадках системи будуть перебувати в тепловій рівновазі і у води в пакетах тепло не забиратиметься.

№1065.

1. Ділянки АВ та GH відповідають твердому стану Рb.

2. Ділянки ВС та FG – ділянки плавлення та кристалізації Рb.

3. Ділянки CD та EF – ділянки, що відповідають рідкому стану Рb.

4. Ділянка GH відповідає швидкому остиганню свинцю.

5. Температура плавлення та кристалізації свинцю 327°С.

№1066.

Цьому випадку відповідає другий графік, так як питома теплоємність води вдвічі більша за питому теплоємність льоду і третю ділянку графіка більш пологу, ніж перша.

№1067.

Графік нагрівання та плавлення олова зображено на рис. 268, внизу. t пл = 232°С.

№1068.

Графік представлений на рис. 269, складений для води. Вода охолоджується протягом 20 хв, потім 30 хв відбувається процес кристалізації. Ділянка графіка DE свідчить, що температура льоду не змінюється. Якщо взяти воду більшої маси, то точки А, В, З відокремлювалися б один від одного великим інтервалом часу.

№1069.

Усі перелічені речовини мають такі температури плавлення: залізо 1539 ° С; мідь 1083 ° С; цинк 420 ° С; сталь 1400 ° С; срібло 960 ° С; золото 1063°С. Отже, при температурі 1000°С у рідкому стані будуть цинк і срібло. Всі інші метали будуть у твердому стані.

№1070.

Для плавлення бруску алюмінію потрібно в 3,9 рази більше кількості теплоти, ніж для плавлення бруску сірого чавуну рівних мас, взятих при температурі плавлення, оскільки питома теплота плавлення алюмінію

А сірого чавуну

№1071.


№1072.

Так, спостерігали, але навесні були б сильні паводки та повені.

№1073.

Огородні культури у разі заморозків поливають водою для запобігання їх замерзанню. Вода має велику питому теплоту кристалізації, покривається тонким шаром льоду і оберігає посадки від вимерзання.

№1074.

Внутрішня енергія 1 кг ртуті, свинцю та міді, взятих за їх температури плавлення, збільшується. Відповідно у 1 кг: ртуті - на 1104 Дж; свинцю - на 2,5 10 4 Дж; міді – на 21 10 4 Дж.

№1075.


№1076.


№1077.


№1078.


1055. Чому на Півночі для вимірювання низьких температур повітря користуються не ртутними термометрами, а спиртовими?
При температурі північного повітря ртуть твердіє, а спирт не замерзає.

1056. Чому лід не відразу починає танути, якщо його внести з морозу до натопленої кімнати?
Теплова енергія кімнати поступово передається льоду.

1057. Температура плавлення сталі 1400 °С. При згорянні пороху в каналі ствола зброї температура досягає 3600 °С. Чому стовбур зброї не плавиться під час пострілу?
Температура 3600 ° С створюється ненадовго. Кількість теплоти, виділеної порохом, недостатньо для плавлення ствола, воно йде на роботу з розширення газу в стволі.

1058. Два тиглі з однаковою масою розплавленого свинцю остигають у приміщеннях з різною температурою. Який графік побудований для теплого приміщення, а який – для холодного (рис. 266, а, б)? Знайдіть відмінності у графіках та поясніть причини цих відмінностей.
Тігль "а" остигає в теплій кімнаті, а тигль "б" - в холодній. Охолодження тигля "б" відбувається швидше, тому що він віддає більше внутрішньої енергії навколишньому середовищу в одиницю часу.

1059. Чому взимку під час тривалих зупинок виливають воду з радіатора автомобіля?
За низьких температур вода розширюється і може деформувати радіатор і сорочку двигуна. (Звичайно, вода спочатку перетворюється на лід).

1060. Оболонки космічних кораблів і ракет роблять із тугоплавких металів та спеціальних сплавів. Чому?
При русі літальних апаратів у атмосфері з швидкістю ними діє велика сила тертя. Робота сили тертя йде збільшення внутрішньої енергії обшивки, і її температура досягає високих значень.

1061. При спаюванні сталевих деталей іноді користуються мідним припоєм. Чому не можна паяти мідні деталі сталевим припоєм?
Мідна деталь розплавиться раніше, ніж сталевий припій, оскільки температура плавлення міді менша, ніж у сталі.

1062. Чому неможливо користуватися дуже маленьким паяльником при паянні масивних шматків міді чи заліза?
Кількість теплоти, що передається маленьким паяльником, недостатньо підвищення температури масивної деталі до температури плавлення.

1063. Поясніть на основі молекулярно-кінетичної теорії, чому у тіла не підвищується температура в момент плавлення та кристалізації.
Температура – ​​міра середньої кінетичної енергії молекул. При плавленні (кристалізації) енергія, що підводиться тілу (що втрачається тілом) йде на руйнування (створення) кристалічних ґрат. У цьому змінюється потенційна енергія молекул. На це витрачається енергія, кінетична енергія не змінюється, отже, не змінюється температура.

1064. Дві однакові судини з поліетилену заповнили водою, температура якої 0 °С. Одну посудину помістили у воду, іншу - в подрібнений лід, що має, як і навколишнє повітря, температуру 0 °С. Чи замерзне вода в якійсь із цих судин?
Ні; у першому випадку це очевидно. У другому також ні, тому що для затвердіння води необхідно відвести деяку кількість теплоти

1065. На малюнку 267 показано, як з часом змінюється температура при нагріванні та охолодженні свинцю. Твердому чи рідкому стану відповідають ділянки графіка АВ, ВС, CD, GH? Що може бути причиною того, що ділянка GH круто йде вниз? Чому рівні температура плавлення та кристалізації свинцю?
АВ - тверде, ВС - тверде та рідке, CD - рідке, GH - тверде. На ділянці GH від свинцю приділяється кількість теплоти. Температура плавлення свинцю – 327°С.

1066. У посудині знаходиться крига при температурі -10 °С. Посудину поставили на пальник, який дає в рівні проміжки часу однакову кількість теплоти. Вкажіть, який графік (рис. 268) відповідає наведеному випадку.
Найвищий графік.

1067. Побудуйте зразковий графік для нагрівання, плавлення та кристалізації олова.

1068. Уважно розглянувши графік охолодження та кристалізації речовини (рис. 269), дайте відповідь на запитання: для якої речовини складено графік? Скільки часу охолоджувалась речовина від 20 °С до температури кристалізації? Скільки часу тривав процес кристалізації? Про що свідчить ділянка графіка DE? Як приблизно розташувалися б точки А, В, С, D, Е щодо один одного та осі t, якби при тій же температурі навколишнього середовища був би складений графік для тієї ж речовини, але більшої маси?
Графік складений для води. Речовина охолоджувалась 20 хв. Процес кристалізації тривав 30 хвилин. На ділянці DE речовину не підводили і не відводили теплоту. Для речовини більшої маси ділянки АВ, ВС (як, втім, CD, DE) витяглися б уздовж осі t.

1069. При постановці експерименту окремо нагрівали до 1000 ° С алюміній, залізо, мідь, цинк, сталь, срібло та золото. У якому стані – рідкому чи твердому – знаходилися ці метали при зазначеній температурі?
У рідкому стані були: алюміній, цинк, срібло. У твердому – залізо, мідь, сталь, золото.

1070. Болванки з алюмінію та сірого чавуну однакової маси нагріті до температури їхнього плавлення. Для плавлення якого з цих тіл потрібно більше енергії? Скільки разів?

1071. Алюмінієвий та мідний бруски масою 1 кг кожен нагрітий до температури їх плавлення. Для плавлення якого тіла потрібно більше кількості теплоти? Наскільки більше?

1072. Чи могли б ми спостерігати звичні нам зміни в природі навесні, якби питома теплота плавлення льоду була такою ж маленькою, як у ртуті?
Змогли б, але повені були б ряснішими внаслідок швидкого танення льоду.

1073. Чому агроном дав вказівку полити ввечері городні культури, коли радіо передали повідомлення про те, що вночі будуть заморозки? Відповідь поясніть.
Огородні культури поливають водою перед заморозками для захисту від замерзання. Вода покривається тонким шаром льоду та захищає посадки від негативних температур.

1074. На скільки при плавленні збільшиться внутрішня енергія ртуті, свинцю, міді масами по 1 кг, взятих за їх температур плавлення?
За визначенням питома теплота плавлення - це кількість теплоти, яку необхідно передати тілу масою 1 кг за температури плавлення для того, щоб його перевести в рідкий стан. За законом збереження енергії вся ця кількість теплоти піде зміну внутрішньої енергії тіла. При плавленні 1 кг ртуті внутрішня енергія збільшилася на 104Дж, 1 кг свинцю – на 2,5 10 4Дж, 1 кг міді – на 21 10 4Дж.

1075. На скільки зменшиться внутрішня енергія при кристалізації брусків із білого чавуну масою 2 кг, олова масою 1 кг, заліза масою 5 кг, льоду масою 10 кг, охолоджених до температури їхньої кристалізації?

1076. У скільки разів плавлення шматка заліза масою 1 кг вимагає більше енергії, ніж плавлення тієї ж маси білого чавуну, срібла, сірого чавуну та ртуті, нагрітих до температури плавлення?

1077. У скільки разів потрібно більше енергії для плавлення льоду за температури 0 °С, ніж для зміни температури тієї ж маси льоду на 1 °С?

1078. Яку кількість теплоти поглинають при плавленні тіла із срібла, золота, платини? Маса кожного тіла дорівнює 10 г. Тіла взяті за її температури плавлення.

1079. Яка кількість теплоти поглинає при плавленні крига масою 5 кг, якщо початкова температура льоду 0; -1; -10 ° С?

1080. Яку кількість теплоти поглинає при плавленні шматок свинцю масою 1 г, початкова температура якого 27 °С; олова масою 10 г, взятого за температури 32 °С?

1081. Скільки енергії придбає при плавленні шматок свинцю масою 0,5 кг, взятий за температури 27 °С?

1082. Скільки енергії придбає при плавленні брусок із цинку масою 0,5 кг, взятий за температури 20 °С?

1083. На скільки збільшилася внутрішня енергія розплавленого залізного металобрухту масою 4 т, початкова температура якого дорівнювала 39 °С?

1084. Маса срібла 10 г. Скільки енергії виділиться при його кристалізації та охолодженні до 60 °С, якщо срібло взято за температури плавлення?

1085. Скільки енергії виділиться при кристалізації та охолодженні від температури плавлення до 27 °С свинцевої пластинки розміром 2X5X10 см?

1086. З копильника вагранки для виливки деталі випустили залізо розплавлене масою 50 кг. Яка кількість теплоти виділилася при його кристалізації та охолодженні до 39 °С?

1087. Яка кількість теплоти буде потрібна для обігу у воду льоду масою 2 кг, взятого при 0 °С, і при нагріванні води, що утворилася, до температури 30 °С?

1088. Готуючи їжу, полярники використовують воду, одержану з розплавленого льоду. Яка кількість теплоти буде потрібна для того, щоб розплавити лід масою 20 кг і отриману воду закип'ятити, якщо початкова температура льоду дорівнює -10 °С? (Втрати теплоти, що підводиться, на нагрівання оточуючих тіл знехтувати.)

1089. Обсяг форми для харчового льоду дорівнює 750 см3. Скільки енергії віддають вода і лід формі і навколишньому повітрю в холодильнику, якщо у води початкова температура 12 °С, а температура льоду, що утворилася, дорівнює -5 °С?

1090. Яка кількість теплоти пішла на приготування в полярних умовах питної води з льоду масою 10 кг, взятого за температури -20 °С, якщо температура води повинна дорівнювати 15 °С?

1091. Розрахуйте витрату енергії на процеси, що відповідають дільницям АВ, ВС та CD графіка (рис. 270), прийнявши масу льоду, що дорівнює 0,5 кг.

1092. Скільки енергії виділилося при затвердінні та охолодженні до 25 °С заготівлі маховика масою 80 кг, відлитої з білого чавуну? Питому теплоємність чавуну прийняти рівною питомою теплоємністю заліза. Температура плавлення чавуну дорівнює 1165 °С.

1093. Свинцева деталь масою 100 г охолоджується від 427 °С до температури плавлення, твердне і охолоджується до 27 °С. Яка кількість теплоти передає деталь оточуючим тілам? (Питому теплоємність розплавленого свинцю прийняти рівною 170 Дж/(кг-°С).)

1094. У залізній коробці масою 300 г хлопчик розплавив 100 г олова. Яка кількість теплоти пішла на нагрівання коробки та плавлення олова, якщо початкова температура їх дорівнювала 32 °С?

1095. Залізна заготівля, охолоджуючись від температури 800 до 0 °С, розтопила кригу масою 3 кг, взяту при 0 °С. Якою є маса заготівлі, якщо вся енергія, виділена нею, пішла на плавлення льоду?

Температура плавлення сталі 1400 * C при його згорянні пороху в каналі стовбура зброї температура досягає 3600 * C. Чому стовбур зброї не плавитися при пострілі?

Відповіді:

тому що під впливом швидкості піднімається опір повітря і майже миттєво його охолоджує

оскільки швидкість кулі велика і стовбур швидко остигає.

Схожі питання

  • Через пункт А кругової траси виїхав велосипедист. Через 30 хвилин він ще не повернувся до пункту А і з пункту А слідом за ним вирушив мотоцикліст. Через 10 хвилин після відправлення він наздогнав велосипедиста вперше, а ще через 30 хвилин після наздогнав його вдруге. Знайдіть швидкість мотоцикліста, якщо довжина траси дорівнює 30 км. Відповідь дайте у км/год
  • Чому вуглецевий ланцюг у молекулах алканів може набувати різної просторової форми?
  • структура клітини відповідальна за процес набухання
  • Поясніть своїми словами сенс висловлювання італійського письменника " діяти без правил - найважче і найутомливіше заняття цьому світі "
  • Англійці! Допоможіть грамотно перекласти! Безкорисливий подвиг самопожертви – мотив казок Уайльда. Статуя Щасливого Принца просить Ластівку здерти з нього листки золота, виклювати очі із сапфіру та обдарувати бідняків. Роздаровуючи за допомогою Ластівки свої скарби, Принц-статуя зробив щасливими багатьох мешканців своєї столиці. У казці Щасливий Принц плакав, бачачи лиха нужденних жителів міста. Але зовсім не помічав лиха своєї посланки Ластівки. Тому смерть Ластівки виявилася йому повною несподіванкою. Її смерть відкрила йому і глибину всіх страждань, які перенесла Ластівка, погодившись, стати його посланницею. Те, що саме він, Принц, став причиною всіх цих страждань, так і смерті Ластівки. Таким чином свинцеве серце розкололося від сильних переживань Принца-статуї. Він зрозумів, що сам став причиною страждань ластівки. На бажання Принца зробити людей щасливими не вплинуло і те, що розлучившись із сапфірами, він став сліпим. Те, що роздарувавши всі свої скарби, він став виглядати «гірше за будь-якого жебрака». Однак найістотнішим виявилося те, що завдяки сильним переживанням, викликаних смертю Ластівки, Принц зрозумів, нарешті, у чому сенс реального життя людського серця. Зменшувати загальний рівень страждань живих істот Землі. Спотвореного Щасливого Принца віддають у переплавку і знаходять біля його ніг мертву Ластівку. Він пожертвував собою заради людей, а вона загинула від холоду, пожертвувавши собою заради Принца. Заздалегідь дякую!


Останні матеріали розділу:

Отримання нітросполук нітруванням
Отримання нітросполук нітруванням

Електронна будова нітрогрупи характеризується наявність семи полярного (напівполярного) зв'язку: Нітросполуки жирного ряду – рідини, що не...

Хроміт, їх відновлювальні властивості
Хроміт, їх відновлювальні властивості

Окисно-відновні властивості сполук хрому з різним ступенем окиснення. Хром. Будова атома. Можливі ступені окислення.

Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції
Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції

Питання №3 Від яких чинників залежить константа швидкості хімічної реакції? Константа швидкості реакції (питома швидкість реакції) - коефіцієнт...