Конспект значення дихання; органи дихання. Дихальна система

1 Відкритий урок з біології 8 клас
«Значення дихання. Органи дихання"
Цілі:визначити сутність процесу дихання; роль кисню в організмі людини; особливості будови та функціонування органів дихання; їх взаємозв'язок. Розвиток творчого мислення дітей у вирішенні проблемних питань. Формувати вміння: самостійно працювати з текстом та малюнками, даними у підручнику; виконувати нескладні практичні завдання.
Завдання уроку:
Пізнавальні:

    дати поняття значення дихання як процесу, необхідного для життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій повітроносних шляхів, розглянути голосоутворення та артикуляцію звуків мови; розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті, вирішувати проблемні та інтелектуальні завдання.
Розвиваючі:
    розвивати вміння робити висновки з урахуванням отриманої інформації. Сприяти формуванню в учнів індивідуального стилю навчальної діяльності, вміння адекватно мислити та діяти в умовах ситуації вибору. Розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, навички пізнавальної самостійної активності.
Виховні:
    виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих; провести аналогію: дихання – життя; легкі людини – легкі нашої планети (рослинний світ).
Технології:
- здоров'язберігаюча технологія; - проблемного навчання; - самостійна робота; - ІКТ - технології (супровід уроку презентацією, слайдами диска «ОК»)
Методи:
    Пояснювально – ілюстративний; Проблемний, частково пошуковий; Самостійна робота.
Засоби:
Предметні: презентації «Хто як дихає?»; "Емоційний фон до уроку", "Дихальна система". Диск "ОК"; навчальні таблиці; вологий матеріал «Верхні дихальні шляхи», «Легкі». Модель "Гортань". Практичні:виконання завдань «Спостереження», самостійної роботи. Інтелектуальні:аналіз, порівняння, зіставлення. Емоційні:інтерес.
Форми: Індивідуальна.
Обладнання: комп'ютер, проектор, екран, презентації, навчальні таблиці, Диск "ОК", вологий матеріал "Верхні дихальні шляхи", "Легкі". Модель "Гортань". Портрет Гіппократ.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ:
1.Організаційний момент:
Привітання, фіксація відсутніх. Перевірка готовності учнів до уроку. Організація уваги школярів.
Презентація учнів.
Уявіть собі, що ми у літньому лісі. Тепло, лагідно світить сонечко, пробиваючись крізь дерева. Ми йдемо стежкою повз струнких сосен і величних ялинок. Навколо цвітуть трав'янисті рослини. Ми бачимо, як літають метелики, бджоли, джмелі. Чуємо пташиний гомін. Тобі добре і радісно. З гарним та радісним настроєм ми починаємо наш урок біології.
2.Вивчення нового матеріалу
СЛАЙД №1 - про «Дихальну систему»
СЛАЙД №2 – Мета уроку
Епіграф до уроку: «ПОКИ Дихаю – Сподіваюся» - римський поет Овідій.

Вирішення біологічних завдань:

    Великий лікар Стародавньої Греції Гіппократ називав повітря «пасовищем життя». Чому?
(Без їжі та води людина може жити кілька днів, а без повітря не може прожити і 10 хвилин. Хоча деякі люди можуть затримати дихання на 3-4 хвилини, а іноді 6 хвилин, але більш тривале кисневе голодування швидко призводить до смерті).
    Використовуючи знання, отримані щодо курсу «Зоології», давайте згадаємо і розповімо, у яких тварин вперше з'явилися органи дихання? Які еволюційні зміни відбулися у дихальних системах хребетних тварин?
Презентація учнів із коментарями.
(* Безхребетні(губки, плоскі черв'яки) не мають спеціалізованих органів дихання і дихають всією поверхнею тіла; * у більшості комахз'являється дихальна система - трахейна; * рибидихають за допомогою зябер, які є і у морських кільчастих черв'яків; * з переходом до наземного способу життя дихальна система ускладнюється: Земноводнідихають і шкірою та легкими, які мають порівняно просту будову; * легені птахів, плазунів та ссавцівмають складнішу будову.
    Проблемне питання:
Навіщо ми дихаємо? Яке значення для нас, як втім, для будь-якого живого організму має дихання?
Розмова:
Як ви вже знаєте, всім живим істотам на Землі необхідна енергія для підтримки своєї життєдіяльності. Питання: Згадайте, звідки добувають енергію рослини? (Рослини використовують Е сонячного світла.) Питання: Що ж відбувається з цією енергією далі? речовин з вуглекислого газу та води). Запитання: А звідки отримують енергію тварини?
Вчитель.Правильно. Але для цього органічні речовини повинні окисляться.Окисление – це хімічний процес, тобто процес взаємодії речовин із киснем.Розрізняють кілька видів окислення:
    Швидке окислення – горіння. Повільне окиснення. Біологічне окиснення. Біологічне окислення – сукупність реакцій окислення, які у всіх живих клітинах.
У всіх цих процесах окислення бере участь кисень і на вході процесу виділяється теплова енергія. Питання: чи багато кисню в нашому організмі? Давайте вирішимо невелике завдання.
Завдання: Відомо, що в людини міститься по масі 65% кисню. Обчисліть, скільки кисню міститься у вашому організмі. (Учні дають відповіді).
Вільного кисню в людини немає. Кисень в організм надходить у результаті дихання. І повністю витрачається на окислення.
Питання: Звідки тварини та людина беруть кисень? (З повітря; води).
Вчитель.Абсолютно вірно. Ось ми й підійшли до питання щодо сутності дихання.
СЛАЙД №3- про сутність дихання
ДИХАННЯ - це сукупність процесів, що забезпечують надходження кисню, використання його в окисленні органічних речовин та видалення вуглекислого газу та деяких інших речовин.
Надходження кисню відбувається через органи дихання
Слайд № 5 – про види дихання
Дихання буває: легеневе (вдих і видих) тканинне (клітинне дихання)
ПОКАЗ ДИСКА – ЛЕГЕННЕ І ТКАНИННЕ ДИХАННЯ

СЛАЙД № 6- Про значення дихання
Значення дихання:

    Забезпечення організму киснем
2) Видалення вуглекислого газу3) Окислення органічних сполук БЖУ з виділенням енергії, необхідної людині для життєдіяльності4) Видалення кінцевих продуктів обміну речовин (пари води, аміак, сірководень та ін.)
Органи дихання – це повітряні ворота в організм. Познайомимося з будовою органів дихання, простежимо який шлях проходить повітря, перш ніж перейде в кров, а назад виділиться вуглекислий газ. За функціональною ознакою органи дихання поділяються на повітроносні, або дихальні, і органи газообміну або дихальна частина.
СЛАЙД №7 - дихальна система.СЛАЙД №9- верхні дихальні шляхиДИСК ОК-носова порожнина
Проблемне питання:
«Без носа людина чорт знає що – птах не птах, громадянин не громадянин, - просто візьми та й викинь за віконце!» - Так писав про носі Н.В.Гоголь. (зачитує вчитель)
- А якщо серйозно, навіщо з'явився ніс у людини? Адже у предків – людиноподібних мавп, його не було! (записаний на дошці)
При нормальному диханні повітря обов'язково проходить через ніздрі носову порожнину, яка розділена кістково-хрящової перегородкою на дві половини. У кожній половині знаходяться звивисті носові ходи, що збільшують поверхню носової порожнини. Їхні стінки вистелені слизовою оболонкою, що містить численні клітини війкового епітелію. У дорослої людини слизова оболонка за добу виділяє 0,5 літра слизу.Її функція - зволожувати повітря, що вдихається, затримувати порошинки і мікроорганізми, що осідають на стінках порожнини. Слиз містить речовини, що вбивають мікробів або перешкоджають їх розмноженню (фермент лізоцим та лейкоцити). Під слизовою оболонкою розгалужуються численні кровоносні судини, тому навіть легкі травми носа супроводжуються рясними кровотечами. Ці судинні сплетення зігрівають повітря, що вдихається, до температури тіла. Порожнина носа з'єднується з порожнинами у кістках черепа: гайморової. Лобної та клиноподібної. Вони служать не тільки для зігрівання повітря, що надходить, але і є резонаторами при голосоутворенні. Носові порожнини мають чутливі клітини, які забезпечують захисну функцію рефлекс чхання. Носова порожнина відкривається в носоглотку внутрішніми ніздрями – хоанами, а звідти – у горло.
СЛАЙД №10 – Гігієна носового дихання.
    Дихати рекомендується через носа, т.к. при диханні в легені надходить холодне повітря, що є причиною простудних захворювань. Хвора людина, яка не дотримується правил гігієни, стає джерелом інфекції
СЛАЙД №11 Спостереження «Перевір прохідність повітря через носові ходи»
Закриємо один носовий хід, а до іншого піднесемо шматочок вати. Струмінь повітря відкидатиме її при видиху, і притискатиме до носового отвору при вдиху. Висновок: при нормальному диханні повітря обов'язково проходить через зовнішні ніздрі в носову порожнину.
Фізкультхвилинка.
СЛАЙД № 12 - гортань та МОДЕЛЬ
ДИСК «ОК» - горло
Гортань подібна до воронки, стінки якої утворені хрящами. Порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою і забезпечена рецепторами – рефлекторний кашель. Вхід у горло при ковтанні закривається надгортанним хрящем. Між хрящами натягнуті голосові зв'язки, а між ними знаходиться голосова щілина. Таким чином, функція гортані – це проведення повітря в трахею, участь у голосоутворенні та запобіганні проникненню шкідливих речовин у дихальні шляхи.
СЛАЙД №13 . Спостереження
1.Довести, що при ковтанні щитовидний хрящ піднімається нагору.
Намацати щитовидний хрящ, зробити ковтальні рухи. Переконатися, що хрящ йде вгору, а потім знову повертається на колишнє місце.
2.З'ясувати, чому під час ковтання припиняються дихальні рухи.
Зробити ще один ковтальний рух і переконатися у справедливості цього факту. Висновок: язичок закриває вхід у носову порожнину, надгортанник перегороджує вхід у трахею. Внаслідок цього повітря в момент ковтання потрапити у легені не може.
СЛАЙД № 14. - Освіта звуку
Людина мовчить - голосова щілина трикутної форми і досить велика. Звук з'являється при неповному змиканні голосової щілини, проходження через ніс повітря, який коливає голосові зв'язки. Чим коротші голосові зв'язки, тим вищий звук. Остаточне формування звуку відбувається в порожнинах глотки, носоглотки, рота та носа і залежить від положення губ, нижньої щелепи та язика.
ЗАВДАННЯ В РТ №83: На малюнках зображено голосові зв'язки трьох людей. Визначте голосовими зв'язками, хто з них глибоко дихає після бігу, хто мовчить, хто співає. (Учні дають відповіді). У чоловіків довжина голосових зв'язок 20-24 мм, у жінок – 18-20 мм. Чим довші та товщі голосові зв'язки, тим голос нижчий.Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.
Питання: Звуки мови виникають при вдиху чи видиху? (Відповідь: при видиху).
СЛАЙД № 15 – Фонограма слова мама,на якій чітко видно слово МАМА, на якій чітко видно, що приголосні звуки викликають сильнішу вібрацію голосових зв'язок, ніж голосні.
СЛАЙД №16. Гігієна голосового апарату
Крик ушкоджує голосові зв'язки, що може спричинити їх запалення, призвести до хрипоті або втрати голосу. При шепоті зв'язки розслабляються і стуляються не повністю. Часті запалення дихальних шляхів, куріння та алкоголь викликають негативний вплив на голосовий апарат.
СЛАЙД № 17 – Трахея та бронхи.
ДИСК "ОК".
Трахея - широка трубка, яка складається з 16-20 хрящових напівкілець і тому завжди відкрита для надходження повітря. Трахея розташована попереду стравоходу. Її м'яка сторона звернена до стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. Внутрішня стінка трахеї покрита миготливим епітелієм. Який виводить пилові частки із легень.
У нижній частині трахея ділиться на 2 бронхи: бронхи мають хрящові кільця. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів розгалужується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли. Бронхіоли закінчуються альвеолами – легеневими бульбашками, у яких відбувається газообмін. Легеневі бульбашки утворюють губчасту масу, яка формує легеню. Кожне легеня вкрите оболонкою - плеврою.
Носова порожнина – ковтка – гортань утворюють верхні дихальні шляхи
Трахея та бронхи утворюють нижні дихальні шляхи.
ВИСНОВОК ПІД УРОКУ (Роблять учні)
    Закріплення дослідженого матеріалу.
СЛАЙД №26. Перевір себе.За запропонованими малюнками ставляться питання класу.
    Домашнє завдання: 23. РТ №
Творчі завдання:
    У яких випадках важко носове дихання? Якими є наслідки цього порушення? Запропонуйте зведення правил гігієни дихання. Розробіть рекомендації та комплекс вправ для виправлення дихання.

План – конспект уроку.

Будова органів дихання.

Ціль:дати поняття значення дихання як процесу, необхідного для життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій повітроносних шляхів, розглянути голосоутворення; ознайомити із хворобами верхніх дихальних шляхів; розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті, розвивати і коригувати зорову пам'ять, увагу. Виховувати ціннісні стосунки до свого здоров'я.

Основні поняття:носова порожнина, носоглотка, горло, трахея, броні, легені.

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи:фронтальна, індивідуальна

Методи навчання:словесний, наочний, практичний.

Засоби навчання:плакат «Система органів дихання», презентація «Будова органів дихання», пісочний годинник, вантаж масою 5 кг, робочі зошити.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання.

Завдання 64-65 у робочому зошиті на стор. 24.

Фронтальне опитування класу:

    який вплив має алкоголь на здоров'я людини?

    який вплив має нікотин на здоров'я людини?

3. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 1.

Ще давньогрецькі філософи, спостерігаючи за диханням тварин і людини, вважали повітря умовою та першопричиною життя. Великий лікар Стародавньої Греції Гіппократ називав повітря «пасовищем життя». Хоча уявлення про повітря як єдину відокремлену причину всього існуючого і наївні, але вони відображають розуміння величезного значення повітря для організму.

Проте люди довго не знали, що для дихання однієї людини в герметично закритих приміщеннях на годину потрібно не менше 2 кв. повітря. Люди неодноразово гинули, опинившись у наглухо закритих приміщеннях. Так, у 1845 році на судні «Мері Сомс» загинув батальйон солдатів, що сховався під час бурі у трюмі, хоча судно залишилося неушкодженим.

Запитання класу: Чому вони загинули?

Без повітря людина гине за кілька хвилин. Деякі люди можуть затримати дихання на 3-4 хвилини, інколи ж до 6 хвилин. Більше тривале кисневе голодування швидко призводить до смерті. В організмі немає запасу кисню для дихання, і тому він повинен поступово поступати через органи дихання.

Запитання класу: що таке органи дихання?

Органи дихання – це повітряні ворота в організмі. Вони стикаються із зовнішнім середовищем, хоч і є внутрішніми органами.

Слайд 2

Записати в зошит число, класну роботу та тему уроку.

Слайд 3.

Питання класу: як ви вважаєте, що таке дихання? (Відповіді учнів)

Слайд 4.

Записати у зошит:

Дихання - це надходження в організм кисню при вдиху та виділення вуглекислого газу при видиху.

Розповідь вчителя про будову органів дихання.

Шлях повітря починається з носової порожнини.

Слайд 5.

Запитання:А може, було б простіше, щоб повітря йшло через рот? Економніше та краще? Чому дитині кажуть: дихай носом?

У носовій порожнині повітря знезаражується.

Запитання:Що станеться, якщо в морозну погоду ми дихатимемо ротом? Поясніть, чому.

Висновок: у носовій порожнині повітря знезаражується, обігрівається (за допомогою кровоносних судин) + очищається від пилу та зволожується.

Вся носова порожнина вистелена слизовим епітелієм. Епітелій має спеціальні вирости – вії та клітини, що виробляють слиз. А також у слизовій оболонці дуже велика кількість кровоносних судин.

Запитання:Як ви вважаєте, навіщо в носовій порожнині так багато кровоносних судин?

Відповідь:Для зігрівання.

Запитання:А навіщо вії в слизовій оболонці?

Відповідь:Очищення від пилу.

Прим. Якби вії не видаляли з дихальних шляхів пил, то за 70 років у легень її скупчилося б 5 кг.

Запитання:Навіщо потрібна слиз?

Відповідь:Для зволоження та знезараження.

Слайд 6.

З носової порожнини повітря потрапляє у носоглотку(верхня частина глотки), а потім в горлянку,з якою повідомляється і ротова порожнина. Тому ми можемо дихати через рот. До речі, ковтка як перехрестя веде і в харчовий канал, і в дихальне горло (трахею), яке починається гортанню.

Слайд 7.

Будова гортані.Гортання має вид воронки, стінки якої утворені кількома хрящами. Найбільший з них – щитовидний. У чоловіків він дещо виступає вперед, утворюючи кадик. Вхід у горло під час ковтання їжі закривається хрящем – надгортанником.

Завдання. Знайдіть горло. Зробіть кілька ковтальних рухів. Що відбувається із гортанню?

Щитоподібний хрящ під час ковтання піднімається нагору, а потім знову повертається на старе місце. При цьому русі надгортанник закриває вхід у трахею і по ньому, як по мосту, рухається слина або харчова грудка в стравохід.

Завдання. З'ясуйте, що відбувається з диханням під час ковтання.

(Вона зупиняється.)

У вузькій частині гортані знаходяться 2 пари голосових зв'язок. Нижня пара бере участь у голосоутворенні.

При спокійному диханні зв'язки розлучені. При посиленому вони розлучаються ще ширше, ніж заважати руху повітря. При розмові зв'язки стуляються, залишаючи лише вузьку щілину. При проходженні повітря через щілину краю зв'язок вібрують та видають звук. Крик шкодить голосовим зв'язкам. Вони напружуються, труться одне про одного.

Висновок. Значення горла: ковтання, утворення звуків мови.

З гортані повітря потрапляє у трахею.

Слайд 8.

Будова трахеї.Трахея - широка трубка, яка складається з 16-20 хрящових напівкілець і тому завжди відкрита для надходження повітря. Трахея розташована попереду стравоходу. Її м'яка сторона звернена до стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. У нижній частині трахея ділиться на 2 бронхи: бронхи мають хрящові кільця. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів розгалужується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли. Бронхіоли закінчуються легеневими бульбашками, у яких відбувається газообмін. Легеневі бульбашки утворюють губчасту масу, яка формує легеня.Кожне легеня вкрите оболонкою - плеврою.

Носова порожнина – носоглотка – гортань утворюють верхні дихальні шляхи.

Трахея та бронхи утворюють нижні дихальні шляхи.

Слайд 9.

Питання класу: Чи приносить куріння користь?

Слайд 10.

Перегляд відео.

Обговорення.

Слайд 11.

Питання класу: Який вплив має куріння на жіночий організм?

Слайд 12.

Перегляд відео.

Обговорення.

Фізхвилинка –виміряти кількість дихальних рухів у спокійному стані. Зробити 10 присідань, виміряти кількість дихальних рухів. Порівняти.

Слайд 13.

Повторити будову дихальної системи за плакатом.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

За допомогою підручника на стор. 78-79 заповнити таблицю «Органи дихання».

Слайд 14.

Органи дихання

Значення

Носова порожнина

Носоглотка

Слайд 15.

Тест "Дихальна система"

1. У якому органі дихання повітря обігрівається?

а) носова порожнина;
Б) горло;
В) трахея.

Слайд 16.

А) носова порожнина;
Б) горло;
В) трахея.

Слайд 17.

3. У якого органу передня стінка утворена хрящовими півкільцями?

А) носова порожнина;
Б) горло;
в) трахея.

Слайд 18.

А) не впливає;
Б) покращує;
в) погіршує.

Слайд 19.

5. Який із перелічених органів не належить до дихальної системи?

А) легені;
Б) трахея;
в) легенева артерія;
г) бронхи.

Слайд 20.

Що означають ці прислів'я?

Один курить, а весь будинок хворіє.

Курити багато тютюну - зменшиться розуму.

Паління шкідливе для здоров'я.

Хто тютюнове зілля любить - той сам себе губить.

Затятого курця муха крилом переб'є.

Хочеш жити – умій дихати.

Висновок: куріння шкодить нашому організму

Слайд 21.

5. Запис домашнього завдання.

2 група – стор. 77-80 питання, знати нові поняття

6. Підсумки уроку. Виставлення оцінок. Рефлексія.

Дихання- сукупність фізіологічних процесів, що включають газообмін між організмом і навколишнім середовищем і складний ланцюг біохімічних реакцій за участю кисню. Органи дихання- спеціалізовані органи для газообміну між організмом та довкіллям. (Система органів дихання, система газообміну) складається з повітроносних (дихальних) шляхів і парних легень , В яких власне і відбувається газообмін (насичення крові киснем та виведення вуглекислого газу)

Людина дихає, поглинаючи з атмосферного повітря кисень та виділяючи в нього вуглекислий газ. Кожній клітині для життєдіяльності потрібна енергія. Джерело цієї енергії розпад та окислення органічних речовин, що входять до складу клітини. Білки, жири, бруківки, вступаючи в хімічні реакції з киснем, окислюються (згоряють). При цьому відбувається розпад молекул і звільняється ув'язнена в них внутрішня енергія. Без кисню неможливі обмінні перетворення речовин, у організмі.

Запасів кисню в організмі людини та тварин немає. Нею безперервне надходження до організму забезпечує система дихання (система органів дихання). Накопичення значних кількостей вуглекислого газу результаті обміну речовин шкідливо для організму. Видалення з організму 2 також здійснюється органами дихання.

Органи дихання

Орган Будова Функція
Носова порожнина Вистелена війчастим епітелієм; в глибині розташовується орган нюху - група нервових клітин, що сприймають запахи Очищення, зволоження, зігрівання повітря, сприйняття запахів
Носоглотка Простір між носовою та ротовою порожниною, вистелений війчастим епітелієм Зволоження повітря
Гортань Група хрящів, з'єднаних зв'язками (найбільші - щитовидний хрящ і надгортанник) і утворюють голосову щілину Проведення повітря, утворення звуку; надгортанник при ковтанні закриває вхід у гортань
Трахея(трубка 10-12 см) Хрящові півкільця, з'єднані зв'язками; внутрішня поверхня вистелена війчастим епітелієм, що виділяє слиз Проведення повітря, додаткове очищення повітря від пилу та мікроорганізмів
Бронхі Мережа трубочок, що з хрящових кілець; розгалужується в кожному легкому Проведення повітря
Легкі. Плевра Сполучнотканина сумка на поверхні легені, заповнена рідиною; складається з двох шарів, між якими розташовується плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною За рахунок негативного тиску в плевральній порожнині здійснюється розтягування легень при вдиху; плевральна рідина зменшує тертя при диханні
Легкі. Альвеоли Пухирці, що складаються з одного шару епітеліальних клітин і густо обплутані мережею капілярів Газообмін шляхом дифузії кисню та вуглекислого газу через стінки капілярів за рахунок різниці концентрації цих газів у капілярах та альвеолах

Життєдіяльність органів дихання

Значення дихання:

  • забезпечення організму киснем та використання його в окисно-відновних процесах
  • утворення та видалення з організму надлишку вуглекислого газу
  • видалення деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку, сірководню та інших газів

Це конспект на тему «Дихання. Система дихання». Виберіть подальші дії:

  • Перейти до наступного конспекту:


Волкова Тетяна Вікторівна,

вчитель біології,

Клас: 8

Тема уроку: Значення дихання. Будова органів дихання.

Цілі уроку:

Освітні:

    дати поняття значення дихання як важливого процесу життя;

    знати особливості будови органів дихання у зв'язку зі своїми функціями;

Розвиваючі:

    вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;

    розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті;

    вирішувати проблемні та інтелектуальні завдання.

Виховні:

    виховувати дбайливе ставлення до свого організму, свого здоров'я, здоров'я оточуючих.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань з елементами проблемного навчання.

Форма навчання: індивідуальна, фронтальна, робота у групах.

Методи навчання: словесні, наочні, практичні.

Обладнання:муляж гортані, торс людини з внутрішніми органами, фліпчарт, відеоматеріали «Значення дихання», «Будова носова порожнина», «Чихання та кашель»,

"Електронний посібник з біології" (ISBN 978-601-7438-01-2).

Хід уроку:

I . Орг. момент.

II . Вивчення нового матеріалу.

(Використання ІСЕТ «Дихальна система»).

Поки дихаю сподіваюся.

(Римський поет Овідій).

1. Дихання– сукупність фізіологічних процесів, що включають газообмін між організмом та ОС та складний ланцюг біохімічних реакцій за участю кисню.

2. Значення дихання:

Забезпечення організму киснем і використання його в окисно-відновних процесах;

Окислення (розпад) органічних сполук із визволенням енергії;

Утворення та видалення вуглекислого газу;

Видалення деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку, сірководню та інших газів.

3. Дихальна система: легкі та повітроносні шляхи – носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи.

Робота в групах за завданням, використовуючи матеріал параграфа 37 за редакцією Р. Алімкулова, заповніть таблицю «Будова та функції органів дихання»:

Назва відділу

Будова

Функції

Порожнина носа

Гортань

Трахея та бронхи

Легкі

Плевра

4. Життєва ємність легень –найбільша кількість повітря, яке людина може видихнути після найглибшого вдиху. Вона дорівнює 3500 куб. см. ЖЕЛ вимірюється за допомогою приладу спірометра.

Виконання л/р. 9 (6): Вимір ЖЕЛ.

5. Глибини та частоти дихання від

Нейро – гуморальної регуляції;

Парціональний тиск кисню в атмосфері;

Вік та статі.

фізичного навантаження;

Фізичний стан людини.

6. Регуляція дихання

Нервова регуляція

Мимовільне регулювання Мимовільне регулювання

частоти та глибини дихання частоти та глибини дихання

здійснюється

Дихальним центром довгастого корою великих півкуль

Вплив на холодові, больові та ми можемо довільно прискорити

інші рецептори може призупинити чи зупинити дихання

Гуморальне регулювання

Частоту та глибину дихання

прискорює сповільнює

Надлишок СО2 Нестача СО2

7. Хвороби органів дихання:рак легень, туберкульоз, бронхіт, ГРВІ, запалення легень, бронхіальна астма, алергічний риніт, грип.

8. Фактори, що негативно впливають на дихальну систему:

Екологічний забруднення атмосфери;

Знищення лісів та забруднення океанів;

Куріння (тютюновий дим та смола;

Неправильне дихання;

Збудники інфекційних захворювань.

9. Умови правильного дихання:

Глибоке, ритмічне дихання через носа;

Для повної вентиляції легень при диханні використовують грудну клітину та діафрагму;

Для полегшення дихання стежити за правильним положенням тіла під час стояння та сидіння;

Провітрювати приміщення;

Повітря в приміщеннях не повинно бути запорошеним, занадто сухим або занадто сирим.

Ш. Закріплення:

1. Людина може прожити без їжі кілька тижнів, без води – кілька днів, без кисню – не більше 10-20 хвилин. Чому?

2. Римський поет Овідій писав: "Поки дихаю, сподіваюся". Що він хотів сказати? Свою відповідь обґрунтуйте.

3 . Поясніть слова Маяковського:

Не можна людину закупорити в ящик.

Житло провітрюй краще і частіше.

4. Розв'яжіть завдання: Скільки повітря (метрів кубічних) витрачає на дихання клас із 25 осіб протягом 45 хвилин уроку, якщо один дев'ятикласник у середньому робить 16 вдихів за 1 хвилину по 500 см кубічних повітря?

5. Дайте відповідь письмово на запитання:

Як пов'язана будова легень із виконуваною ними функцією?

6). Поясніть:

    Чому трахея має півкільця, а бронхи кільця із хрящової тканини?

    Як ви вважаєте , чому у людей, що палять, часто бувають хрипкі голоси?

дорослих?

    Чому при розладі дихання зупиняється серце?

    Чому М.Ломоносов та Е.Золя вважали виробничий пил особливо небезпечним? Мотивуйте свою відповідь.

7). Робота з малюнками:

а). Розгляньте рис 1 «Органи дихання», що зазначено на ньому цифрами

1- 11. Відповідайте письмово: чому слід дихати через ніс?

Рис 1 «Органи дихання».

б).Розгляньте рис 2 "Будова гортані", що позначено на ньому цифрами 1 -5. Як ви вважаєте, чому не можна голосно кричати?

Рис 2 "Будова гортані".

8. Впишіть у текст замість перепусток потрібні слова / у потрібному відмінку/, вказані в дужках:

(Гортань, звук, ковтка, гучність, рот, тембр, ніс, висота).

9 . Відновіть текст:

Б, О, Ь, Д, О, Р, Д, О, Е

Як ви можете це пояснити?

10 . Випишіть номери неправильних суджень:

1. Повітроносні шляхи починаються носовою порожниною.

2. Дихальний центр розташований у мозочку.

3. Вдих здійснюється без витрат на енергію.

4. З гортані повітря проходить у трішку.

5. Легкі відносяться до повітроносних шляхів.

6. Заїкуватість – нервове захворювання.

7. Збудником туберкульозу є паличка Коха.

8. Під час видиху об'єм грудної клітки зменшується.

Д/З:конспект.

Поясніть сенс приказки:

«Коли я їм, я глухий і німий». Чому їжа не потрапляє у горло?

Додаток до уроку

«Будова та функції органів дихальної системи»:

Назва відділу

Будова

Функції

Порожнина носа

Звивисті носові ходи. Слизова оболонка рясно забезпечена кровоносними судинами і покрита миготливим епітелієм, що мають залози.

Нюхання.Зігрівання (або охолодження) та зволоження повітря. Затримування та видалення пилу. Рефлекторне чхання. Знищення бактерій.

Гортань

Хрящі: щитовидний, надгортанний, черпалоподібний та ін. Порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою.

Освіта звуків та мови.

Рефлекторний кашель під час подразнення рецепторів від пилу. Надгортанник при ковтанні закриває вхід у горло.

Трахея та бронхи

Трубка довжиною 10 – 12см із хрящовими півкільцями. Задня стінка еластична, межує з стравоходом. У нижній частині трахея розгалужується на два головні бронхи. Зсередини трахея та бронхи вистелені слизовою оболонкою.

Забезпечують вільне проходження повітря.

Легкі

Парний орган. Дрібні бронхи, бронхіоли, легеневі бульбашки (альвеоли). Стінки альвеол утворені одношаровим епітелієм та густою мережею капілярів.

Газообмін через альвеоло - капілярну мембрану.Клітини епітелію виділяють речовину, яка перешкоджає злипанню альвеол і знешкоджує м.о., що потрапили у легені.

Плевра

Зовні кожна легеня покрита двома листами сполучнотканинної оболонки: легенева плевра прилягає до легень, пристіночна плевра до грудної порожнини. Між двома листами плеври знаходиться плевральна порожнина, заповнена плевральною рідиною.

За рахунок негативного тиску вплевральної порожнини

Здійснюється розтягування легень при вдиху. Плевральна рідина зменшує тертя при диханні.



Останні матеріали розділу:

Список відомих масонів Закордонні знамениті масони
Список відомих масонів Закордонні знамениті масони

Присвячується пам'яті митрополита Санкт-Петербурзького та Ладозького Іоанна (Сничева), який благословив мою працю з вивчення підривної антиросійської...

Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету
Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету

25 Московських коледжів увійшли до рейтингу "Топ-100" найкращих освітніх організацій Росії. Дослідження проводилося міжнародною організацією...

Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»
Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»

Вже довгий час серед чоловіків ходить закон: якщо назвати його таким можна, цього не може знати ніхто, чому ж вони не стримують свої обіцянки. По...