Методи географічних досліджень та основні джерела географічної інформації. Наукові експедиції та теоретичні відкриття XIX – початку XX століть

Тема уроку: "Географія як наука".

Цілі уроку:

Міжпредметні:поглиблення уявлень про вчення, теорії, закони та закономірності, гіпотези сучасної географічної науки.

Розширення та поглиблення уявлень про методи географічних досліджень та джерела географічної інформації.

Особистісні:вдосконалення навчально-інформаційних умінь:

відбирати необхідні джерела інформації, оцінювати та аналізувати їх особливості та значущість, працювати з різноманітними джерелами інформації.

Предметні:виявити актуальність географічної науки на сучасному етапі, ознайомити учнів зі структурою курсу економічної та соціальної географії світу, його об'єктами вивчення, методами географічних досліджень та провідними економіко – географами.

Методи:словесно-наочні, частково-пошукові.

Форма уроку:комбінований.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Додаткові джерела:Баранчиков Є.В., Петрусюк О.О. Географія для професій та спеціальностей соціально-економічного профілю: навчально-методичний комплекс для студ. установ середовищ. проф. освіти. – М., 2015.

Хід роботи:

Організаційний момент:Привітання, перевірка готовності учнів до уроку, наявність приладдя, перевірка присутніх.

Перевірка якості знань: 1. Які розділи географії ви вже вивчали?

Що вивчає економічна та соціальна географія?

Вивчення нового матеріалу:Географія – одне з фундаментальних наук, у яких тримається пізнання навколишнього світу. Вона має свій предмет, методи, основні цілі та галузі взаємодії зі суміжними науками. Головний об'єкт географічних досліджень - навколишнє середовище у всьому різноманітті і складності, її природа і складні зміни, що відбуваються внаслідок природних циклічних коливань і в результаті антропогенного впливу, що посилюється і багаторазово ускладнюється.

Багато хто досі ототожнює географію в основному з відкриттями та описом невідомих раніше земель. Тим часом вона вже давно заглибилася у вивчення проблем взаємодії суспільства та природи. Саме на цьому шляху географія як синтетична наука набуває нових перспектив.

Ускладнення завдань, застосування сучасних методів, становлення нових галузей географії призводить до того, що багато ключових проблем теорії та практики географічної науки вимагають серйозного та багатостороннього обговорення, об'єднання зусиль у галузі теорії науки, технології досліджень.

Нині можна говорити про три головні блоки географічної науки: природну, громадську та технічну географію. Остання включає дистанційні методи, геоінформаційні системи, картографічні шляхи досліджень. А два перші блоки містять як традиційні напрямки (наприклад, різні види країнознавства та регіональну географію), так і гілки соціальної географії, що швидко розвиваються, а також напрямки, що зближують географію з геоекологією і з екологічними проблемами взагалі.

Перспективою розвитку географічних досліджень у ХХІ столітті є тенденція до інтеграції географічних наук для забезпечення так званого сталого (підтримуючого) розвитку. Різні гілки географії дають можливість комплексно розглянути проблеми подальшого розвитку різних територій та світу загалом.

Визнання порушеності рівноваги між ресурсним потенціалом планети та її використанням людством стає основною причиною «ренесансу географічної думки». Навіть у багатих індустріальних країнах неможливо вирішити лише за допомогою новітніх техніки та технологій такі глобальні проблеми людства, як опустелювання, обезліснення, деградація довкілля, нестача чистих водних ресурсів, забруднення атмосфери, ґрунтів та води, погіршення здоров'я населення. Необхідна участь у загальнолюдських зусиллях усієї системи географічних наук, всього арсеналу її методів.

Варто підкреслити, що термін «стійкий розвиток», що все більш широко поширюється, поки не має загальноприйнятого значення і трактується по-різному. Так само і розуміння складно проблематики сталого розвитку дуже по-різному навіть у розвинених країнах з високою поінформованістю населення.

Стійкий розвиток має бути результатом насамперед політичних зусиль на всіх територіальних рівнях. Збалансованість розвитку на локальному рівні багато в чому залежить від ступеня залучення місцевого населення до програм розвитку. Важливим чинником збалансованості виступає культура, зокрема культура землекористування, куди входять історичний досвід даного народу та всього людства.

Серйозна увага географії прикута зараз до інформатизації. Виник важливий напрямок географічної науки – геоінформатика. Широко розробляються різні геоінформаційні системи. Їх активно використовують при розробці соціально-економічного майбутнього різних територій, міст та сільської місцевості. Особливо велике значення геоінформаційних систем у територіальному плануванні, у районних плануваннях та моніторингу стану навколишнього середовища.

Одне з головних гасел майбутнього людства: «Жити у різноманітності» передбачає гармонійні взаємини між різними етнічними групами, культурними традиціями, минулим і майбутнім, індустріальними та менш розвиненими країнами, містом та сільською місцевістю, людиною та природою. Роль географії у збереженні біологічного, етнокультурного та соціально-економічного розмаїття неоціненна.
Методи географічних досліджень.

Нові вимоги практики викликали до життя та новіметоди географічних досліджень Крім таких традиційних методів, як статистичний, картографічний, історичний, все більшого поширення набувають точні математичні методи дослідження. Застосування цих методів, у свою чергу, дозволило перейти до математичного моделювання багатьох фізико- та економіко-географічних явищ та процесів. В останні роки географи дедалі ширше починають використовувати космічні методи дослідження нашої планети.

Об'єкти вивчення економічної та соціальної географії.

Економічна та соціальна географія світу – це суспільна географічна наука, що вивчає територіальну організацію людського суспільства.

Соціологія – наука про суспільство, про поведінку людей.

Економічна географія досліджує закономірності розміщення населення та господарства як на земній кулі в цілому, так і в окремих країнах світу.

У структурі економічної та соціальної географії виділяють загальну та регіональну географію, об'єктом якої служать окремі держави.

Великий внесок у розвиток економічної та соціальної географії зарубіжних країн зробили багато вчених, але насамперед М.М. Баранський, та І.А. Вітвер.

Земля – місце проживання людини.

Життя людей протікає на Землі, площею 510 млн. квадратних кілометрів. З них – 149 млн. квадратних кілометрів посідає материкову частину. Для існування життя Землі необхідні три джерела існування: енергія Сонця, повітря і чиста вода.Людина – складова природи. Його будинок – географічна оболонка, сфера взаємодії літосфери, атмосфери, гідросфери та біосфери.

Закріплення:

1. Які етапи можна назвати у розвитку географічної науки?

2. Чому географія досі актуальна як наука, хоча в природі майже не залишилося «білих плям»?

3. Перерахуйте методи географічних досліджень та дайте їм коротку характеристику

Д/зконспекти.

Тема урока: Географія - наука про землю.

Основні цілі та завдання: сформувати в учнів 5-го класу розуміння того, чим займається географія, сформувати початковий інтерес до цієї науки та бажання її вивчати.

План уроку:

  1. Визначення географії
  2. Підрозділи географії
  3. Звідки географи черпають інформацію

Хід уроку

1. Визначення географії

Як було зазначено, географія - це наука про Землю. Вона всебічно вивчає нашу планету. У перекладі з грецької слово "географія" означає "землеопис". Та й складається це слово із двох простих грецьких слів: «ге» (що в перекладі означає Земля) та «графо» (що перекладається як пишу).

Розвиток географії відбувався паралельно розвитку людства. Пам'ятаєте, від початку люди вважали, що Земля стоїть на трьох слонах, які, своєю чергою, розміщувалися на величезній черепасі? Тоді й опис Землі був іншим. Стародавня людина, не маючи достатніх інструментів, описувала те, що могла побачити неозброєним оком - ліси та поля, річки та озера, людей та їхні звичаї. З того часу, як було доведено, що Земля - ​​це кругла планета, методи її дослідження круто змінилися. Сучасні географи не проживуть без різних штучних помічників, що дозволяють їм, перш за все, долати значні відстані (наприклад, автомобілів з підвищеною прохідністю). Крім того, їм знадобляться біноклі, далекоміри, але при цьому мікроскопи.

З чого розпочнеться вивчення географії для вас, учнів 5 класу? Звісно, ​​це буде загальна географія. Ви дізнаєтеся про особливості природи вашого рідного краю, вивчіть, які особливості рельєфу тут є, які рослини ростуть і які тварини мешкають. З наступного року ви підете далі – і ось уже дізнаєтесь, що таке географічна оболонка, з чого вона складається, як вона сформувалася. Напевно, вам буде цікаво дізнатися, що таке літосфера або атмосфера. Може, ви самі зможете здогадатися, для чого потрібна гідросфера і що включає біосфера. А ще ви дізнаєтеся, що людство живе саме в географічній оболонці, і його вплив на неї величезний.

Отже, говорячи про географію, ми маємо на увазі комплекс наук, який вивчає географічну оболонку, в рамках якої відбувається взаємодія природи і людини, яка живе в суспільстві.

2. Підрозділи географії

Як і будь-яка інша наука, що вивчає явища в комплексі та системі, географія має кілька підрозділів, кожен із яких займається своїми окремими питаннями. Усього відомо понад 80 взаємопов'язаних між собою наук, що належать до географії. Найвідоміші та найпопулярніші серед них:

  • Океанологія - наука, що вивчає процеси, що мають місце у Світовому океані.
  • Демографія - досліджує населення земної кулі, її якісний та кількісний склад. Саме ця наука свідчить, що нині Землі проживає 7,5 млрд. людина. На жаль, демографія не може дати відповіді на запитання, скільки ж населення зможе витримати наша планета.
  • Інженерна географія – у межах цієї науки підлягають дослідженню ґрунти, на яких зводять різні споруди. Фахівці в цих питаннях стежать, щоб збудований будинок, наприклад, не сповз у морі через нестабільні ґрунти.
  • Кліматологія – як випливає з назви, і це дуже легко, наука про клімат на планеті. Головне питання - чи існує парниковий ефект чи його вигадали злі вчені.
  • Геологія - досліджує земну кору, її будову та склад. А раптом у місці, де заплановано будівництво хмарочоса, розташована сейсмічно небезпечна зона та велика ймовірність землетрусів?
  • Геоморфологія – займається вивченням рельєфу земної поверхні.
  • Медична географія – для неї важливими є питання впливу різних особливостей територій на стан здоров'я тих людей, які там мешкають.
  • Картографія - наука про створення карт та їх читання.

Як і біологія, зусилля географії та вчених, які працюють у цій сфері, спрямовані на те, щоб зберегти природу в її первозданному вигляді, а також економно та дбайливо використовувати ті багатства, які вона нам надає.

Усі науки, що працюють під «егідою» географії, належать до одного з двох класів:

  • Фізична географія – вони присвячені вивченню поверхні нашої планети.
  • Соціально-економічна – у фокусі її уваги різноманіття проявів світу, в якому живуть люди, а також тієї економічної діяльності, яку вони ведуть.

Практичне завдання:

Розділіть зазначені вище підрозділи географії між цими двома класами.

3. Звідки географи черпають інформацію

Вивчати географію на початковому етапі не дуже й складно - географічні карти, словники, підручники та енциклопедії, які розповідають про географічні досягнення різної давності дуже багато. Насамперед, потрібно навчитися читати географічну карту - це вміння може мати і практичне застосування, наприклад, допоможе вам у поході чи подорожах.

Крім того, перегляд телевізора та комп'ютера з підключенням до Інтернету в даному випадку більш ніж вітається - на сьогоднішній момент багато телеканалів світу (наприклад, BBC) мають власні програми, присвячені питанням географії. Ну і про книги (насамперед, підручники) забувати не варто – у них зібрана квінтесенція тих знань, які вам зараз доступні.

Оцінювання: Оскільки в рамках уроку було мало практичних завдань, оцінювати учнів необхідно за підсумковою перевіркою рівня освоєння ними матеріалу. Слід поставити кілька запитань, перелічених у розділі «Підсумки уроку», щоб зрозуміти, як було засвоєно його матеріал.

4. Підсумки уроку:

У ході проведеного уроку учні познайомилися:

  • Що таке географія? Які відмінності у вивченні нашої планети в минулому та теперішньому ви можете відзначити?
  • Які є підрозділи географії і чим кожен із них займається? Що таке фізична та соціально-економічна географія?
  • Що джерелом інформації вивчення географії?

Домашнє завдання:

У рамках творчого завдання можна порадити учням:

  • Доповнити список підрозділів географії – наведений у п.3 не є кінцевим.
  • Розібратися з тим, як теоретичні дослідження в галузі географії впливають на практичну діяльність людини – наприклад, допомагають у будівництві чи медицині.
  • Знайти в Інтернеті одне відео, присвячене географічним питанням, подивитися його та письмово переказати, про що там йшлося, своїми словами.

І етап. Ознайомлення та опрацювання теоретичного матеріалу.

1.1 Вступ: географія як наука. Методи географічних досліджень та джерела географічної інформації.

Не можна займатися політикою та економікою, не знаючи географії.

Кожна наукова дисципліна робить свій внесок у формування наших уявлень про світ. Роль географії в системі наук унікальна, оскільки тільки вона дає уявлення і про природу нашої планети, і про людське суспільство, що формує образ конкретної території. Географічні знання та вміння - один із необхідних елементів культури.

♦ Як розвивалася географія як наука?

Певними географічними знаннями мали вже давні народи. Перші письмові відомості, що дійшли до нас, про це відносяться до IV-III тис. до н. е. Це переважно карти територій.

Особливе місце історія географії належить епосі Великих географічних відкриттів. Головними стимулами для мандрівників на той час були пошук нових торгових шляхів та військові завоювання.

У XVII-XIX ст. географія найбільш інтенсивно розвивалася у зарубіжній Європі та Росії. Поряд із відкриттям та описом нових земель географи займалися пошуком закономірностей у розміщенні географічних об'єктів. Про широту та глибину географічних досліджень того часу можна судити на прикладі робіт Карла Ріттераі Петра Семенова-Тян-Шанського.

Географічна мозаїка: К. Ріттер та П. П. Семенов-Тян-Шанський

К. Ріттер (1779-1859) – німецький географ, почесний член Петербурзької академії наук. Розвинув порівняльний метод у географії, застосувавши його до вивчення форм рельєфу. У поясненні суспільних явищ примикав до школи так

званого географічного детермінізму, що доводить вирішальний вплив природи на долі народів. Основна праця – «Землезнавство». За життя вченого вийшло 19 томів, присвячених Азії та Африці. П. П. Семенов-Тян-Шанський (1827-1914) – російський мандрівник, географ, ботанік, ентомолог, статистик, громадський та державний діяч. У 1856-1857 р.р. здійснив подорож на Тянь-Шань, встановив невулканічне походження гір, відкрив велику льодовикову область, досліджував оз. Іссик-Куль, склав першу схему розташування хребтів Тянь-Шаню. За ці дослідження 1906 р. отримав до прізвища приставку Тян-Шанський. Склав «Географічно-статистичний словник Російської імперії». Був ініціатором першого загального перепису населення Росії. Запропонував схему районування Росії. Разом із істориком В. І. Ламанським керував багатотомним виданням «Росія. Повний географічний опис нашої вітчизни». Був членом багатьох російських та іноземних наукових товариств. Опублікував тритомну "Історію півстолітньої діяльності Російського географічного товариства".

Основні цілі сучасної географії – географічне обґрунтування раціональної територіальної організації суспільства та природокористування, створення стратегії екологічно безпечного розвитку цивілізації. Найважливіші сфери інтересів географії - процеси взаємодії людини та природи, закономірності розміщення та взаємодії компонентів географічного середовища та їх поєднань на локальному, регіональному, національному (державному), континентальному, океанічному та глобальному рівнях.

♦ Які елементи утворюють систему наукових знань у географії?

Як і в будь-якій іншій науці, у географії склалася своя система наукових знаньВідомий вітчизняний географ Володимир Максаковськийсформулював їх характеристики.

Вчення- Сукупність теоретичних положень (теорій, концепцій та ін.). Приклад - вчення про біосферу, ноосферу, природокористування, походження культурних рослин, ґрунти, географічну оболонку, географічну зональність, ПТК та ін.

Теорія- Система основних ідей у ​​тій чи іншій галузі знання. Приклад – теорії тектоніки літосферних плит, економічного районування.

Закон- необхідне, суттєве, стійке, повторюване ставлення між явищами у природі та суспільстві. Прикладом можуть бути закони походження та географічного розміщення ґрунтів світу, розроблені відомим російським вченим-ґрунтознавцем. Василем Докучаєвим.

Закономірність- відповідність із законом, послідовний прояв закону.

Концепція- Сукупність найбільш істотних елементів теорії, точка зору, основна ідея для розуміння сутності певних процесів та явищ. В економічній географії відомі концепція опорного каркасу території, висунута у середині XX ст. Миколою Баранським,концепція великих циклів Миколи Кондратьєвата ін.

Гіпотеза- припущення про причини будь-яких явищ, не перевірене і не підтверджене експериментом. Приклади: гіпотези утворення Сонячної системи, дрейфу материків, стабілізації чисельності населення Землі та інших.

Концепція- думка, що відображає суттєві властивості, зв'язки та відносини предметів та явищ; розглядається як елемент навчань, теорій, концепцій та гіпотез.

Термін- слово чи словосполучення, що означає поняття і фіксує їх у короткому викладі. Поняття та терміни – це мова науки. Володіння географічною термінологією – перший крок до оволодіння географічною культурою.

♦ Які джерела містять географічну інформацію?

У сучасній географічній науці, як і в усіх галузях людської діяльності, потік інформації постійно зростає. Існують різні джерела здобуття географічної інформації: статистичні, картографічні, історичні документи, наукова література, енциклопедії, періодичні видання, Інтернет тощо.

Сучасний світ розвивається дуже швидко, ситуація змінюється буквально на очах. Для отримання свіжої інформації можна використовувати джерела в Інтернеті. Наприклад, загальні тенденції соціально-економічного розвитку світу, окремих його регіонів та країн можна розглядати на основі даних ООН (http://www.un.org/russian). Оперативна інформація про населення та господарство Росії міститься на сайті Федеральної служби державної статистики (http://www.gks.ru). Для отримання найбільш повної та об'єктивної інформації потрібно використовувати кілька джерел.

♦ Які існують методи географічних досліджень?

Як і будь-який інший науці, у географії існують різні методи досліджень. Деякі їх є типово географічними, інші - загальнонауковими (рис. 2).

Особливе місце серед методів географічних досліджень посідає географічне прогнозування,яке завжди було традиційним методом у географії. Без прогнозу неможливо уявити перспективи розвитку будь-якої країни чи території. Щоб визначити зміни конкретної території, які можуть статися внаслідок господарську діяльність людини, вчені створюють гіпотезу майбутнього розвитку об'єкта. Наприклад, створено географічний прогноз розвитку ситуації в Аральському басейні, де тісно переплітаються різні проблеми.


Значення географії. У сучасному світі географічні знання стають повсякденно необхідними людям у їхній трудовій та побутовій діяльності – від вибору місця проживання та продуктів харчування (вироблених у різних районах земної кулі) до виборів керівників країни.








Географія одна з найдавніших наук на Землі! Фізична географія – це наука, комплексно вивчає природну складову географічної оболонки загалом і природу її компонентів. Як наука склалася у 20 столітті. Географія Економічна та соціальна географія світу – це суспільна наука, що вивчає територіальну організацію людського суспільства.




Вчені: Ератосфен Кіренський (до н.е.) – давньогрецький вчений, вперше увів у вжиток термін «географія», вперше визначив розмір Землі. Олександр Фрідріх Вільгельм Гумбольдт () – німецький дослідник і мандрівник, учений – енциклопедист. Прийшов до розуміння фізичної географії як самостійної науки. Олександр Фрідріх Вільгельм Гумбольдт () – німецький дослідник і мандрівник, учений – енциклопедист. Прийшов до розуміння фізичної географії як самостійної науки. Михайло Васильович Ломоносов () – російський вчений енциклопедист. Увів у науку термін «економічна географія». Михайло Васильович Ломоносов () – російський вчений енциклопедист. Увів у науку термін «економічна географія». Микола Миколайович Баранський () – класик вітчизняної географії. Засновник школи економічної географії. Микола Миколайович Баранський () – класик вітчизняної географії. Засновник школи економічної географії.










Географи та їх робота Спеціальність Приклади видів зайнятості Фізична географія, географія світуСиноптик, геолог, океанолог, ґрунтознавець, дипломат, працівник туристичної агенції, спеціаліст з розвитку сільського господарства. Економічна географіяЕксперт з розміщення підприємства, дослідник ринку, транспортний менеджер, спеціаліст з логістики, агент з нерухомості, працівник консалтингової фірми. Регіональна географіяСпеціаліст по району в урядовій агенції, бізнес-представник, автор путівників. Картографія та географічна інформаційна система Картограф, геодезист, спеціаліст з географічних інформаційних систем, землевпорядник, видавець карт. Географія культури та населення Дипломат, спеціаліст консалтингової фірми, миротворець. ПриродокористуванняМенеджер з навколишнього середовища. Прокуратура. Географічна освітаШкільний учитель, викладач вузу, автор підручника. Редактор учбової літератури.




Методи географічної науки Історичний Екологічний Моделювання математичний Історичний Екологічний Моделювання математичний Геофізичний Геохімічний Соціологічний економічний Геофізичний Геохімічний Соціологічний економічний Описовий – найстаріший і найголовніший. Експедиційний Літературно-картографічний Описовий – найстаріший і найголовніший. Експедиційний Літературно-картографічний загальнонаукові Конкретно-наукові специфічні


Географи беруть участь у вирішенні таких питань: Як захистити атмосферу та Світовий океан від забруднення? Наскільки людство забезпечене ресурсами і чи не загрожує йому «ресурсний голод»? Чи загрожує світові перенаселення. Які земельні ресурси нашої планети та найкращі шляхи їх дослідження. Чи загрожує світові перенаселення. Які земельні ресурси нашої планети та найкращі шляхи їх дослідження

Дисципліна:Географія

Тема: « Вступ. Джерела географічної інформації».

Практичне заняття №1.

Тема: Ознайомлення з географічними картами різної тематики. Складання карт (Картосхем), відбивають різні географічні явищаі процеси. Використання статистичних матеріалів і геоінформаційних систем.

Тип заняття:Вивчення нового

Вид заняття:Лекція – візуалізація

Кількість годин: 2 години

Мета заняття:Формування уявлення про джерела географічної

інформації.

Завдання:

    Дати уявлення про роль та місце сучасної географічної інформації у вирішенні проблем розвитку людської цивілізації.

    Сформувати уявлення учнів про різні джерела географічної інформації, які покликані допомагати освоєння нового навчального курсу.

    Продовжити формування навичок тестування та конспектування лекцій.

    Оцінити обсяг і рівень залишкових географічних знань учнів визначення рівня готовності аудиторії до вивчення нового матеріалу.

Обладнання, наочність, ТЗН- Ноутбук, плазмовий телевізор, презентація, контурна карта, атлас,

Хід заняття:

    Організаційний момент.

    Постановка мети та завдань.

    Вимоги щодо організації навчального процесу.

    лекція візуалізація.

    1. Географія як наука.

      Географічна карта – особливе джерело інформації про

насправді.

    1. Статистичні матеріали.

Географія як наука.

Географія - одна з найцікавіших і найважливіших наук. Вона вивчає територію (територіальні комплекси різного рівня), умови та закономірності її формування та розвитку. Економічна та соціальна географія як розділ географії досліджує місце та роль людини та її різнобічної діяльності на тій чи іншій території. Від того, наскільки грамотно людина обживає та освоює місце свого проживання, залежить його комфортне проживання на ньому. Географія дозволяє глибоко науково та головне комплексно враховувати всі фактори розвитку території – природні (геологічна будова, кліматичні особливості, особливості внутрішніх вод та природних комплексів), економічні (особливості ведення господарської діяльності) та соціальні (поведінка людини). Саме з цієї причини вона так широко використовує досягнення найрізноманітніших наук.

Традиційні та нові методи географічних досліджень.

Методи (методи) досліджень – це конкретні прийоми вивчення географічних об'єктів та явищ.



Геоінформаційна система (ГІС) - це інформаційна система, що забезпечує збирання, зберігання, обробку, доступ, відображення та аналіз просторових (просторово-координованих) даних.

Структура ГІС:

    Дані (просторові дані):

Позиційні (географічні): розташування об'єкта на земній поверхні, його координати у вибраній системі координат;

Непозиційні (атрибутивні або метадані) - описові текстові, електронні документи, дані графічного типу, включаючи фотографії об'єктів, тривимірні зображення об'єктів, відеоматеріали і т.д.

    Апаратне забезпечення (ЕОМ, комп'ютерні мережі, накопичувачі, сканери, дигітайзери тощо);

    Програмне забезпечення (ОС, додаток та надбудови до нього);

    Технології (методи, порядок дій тощо);

    Оператори, адміністратори, користувачі.

Види географічної інформації, її роль та використання у житті людей.

Завдання № 1 ( Прочитайте текст. Складіть схему «Джерела географічної інформації»)

Географія – наука, вивчаючи яку, не слід боятися отримати надто багато інформації. Джерел географічної інформації досить багато.

По-перше – географічна карта. Вона забезпечує одноразовий широкий і комплексний погляд на територію, що вивчається. Невипадково відомий географ М. М. Баранський, основоположник радянської економічної та соціальної географії, назвав географічну карту «мовою» географії. Щоправда, географічну карту треба вміти читати, т. е. володіти навичкою отримання всієї необхідної інформації. По-друге, це література, причому найрізноманітніша – довідкова, наукова, науково-популярна і навіть мистецька. По-третє, це засоби масової інформації (газети, журнали, телевізійні та радіопередачі, кінофільми). По-четверте, це Інтернет. По-п'яте, це особисті враження. При вивченні особливостей території жодна інформація не буде зайвою. Необхідно «вбирати» її звідусіль – читати книги, газети та журнали, дивитися телевізійні передачі та кінофільми, користуватися послугами мережі Інтернет, виїжджати у туристичні поїздки.

Сучасний світ стоїть на порозі глобалізації. В даний час товари, гроші, будь-яка інформація легко долають величезні відстані і державні кордони, що колись вдаються до неприступних бастіонів. У зв'язку з цим відбувається неминуче усереднення, або уніфікація моделей поведінки людей. Звичайно, цей процес йде не легко. Але він об'єктивний. Колосальні відмінності в культурних традиціях тих чи інших народів ще більше загострюють, начебто, і так гострі міждержавні і міжнаціональні протиріччя. Усвідомити їхню природу, розібратися в усіх їхніх поєднаннях якраз і може допомогти географію.

Географічна карта – особливе джерело інформації реальності.

Географічна карта- моделі з у зменшеному вигляді.

Статистичні матеріали.

Статистичні дані- Це складова частина глобальної інформаційної системи, яка формується відповідно до концепції інформатизації, розробленої в Російській Федерації.

Статистичні матеріали- це масові кількісні дані про важливі покажчики життя та співвідношення між ними. Статистичними є дані переписів населення, збирання податків, розрахунку земель.

    Стартове тестування з економічної та соціальної географії Росії

    Країни, які мають сухопутні кордони з Росією:

  1. Норвегія

    Литва

    Монголія

    Фінляндія

  2. Китай

    Білорусь

    Туркменія

    Місто Росії з населенням понад 1 мільйон осіб:

    Мурманськ

    Нижній Новгород

  1. Серпухів

    Південно-Сахалінськ

    Найбільший басейн за обсягами коксівного вугілля в Росії:

    Кансько-Ачинський

    Кузнецький

    Підмосковний

    Донецький

4. Центр чорної металургії повного циклу у Росії:

    Мурманськ

    Санкт-Петербург

  1. Магнітогорськ

5.Тонкорунне і напівтонкорунне вівчарство найбільш розвинене

економічному районі:

    Північний

    Північно-Кавказький

    Центральний

    Центрально-Чорноземний

6.Транссибірська залізнична магістраль проходить піт території

економічних районів Росії:

    Північно-Кавказький

    Уральська

    Далекосхідний

    Північний

7. Розташуйте етапи текстильного виробництва у технологічному порядку – від сировини до виробництва готової тканини

  1. Виробництво суров'я

    Виробництво волокна

    Виробництво пряжі

Відповідь: 3,4,2,1

8.Три центри нафтопереробної промисловості,

розташовані на Волзі:

  1. Саратов

    Ярославль

    Смоленськ

    Хабаровськ

    Волгоград

  2. Архангельськ

9.Визначте суб'єкт РФ за його коротким описом:

«Цей суб'єкт розташований у східній частині країни, його територія не омивається водами Світового океану. По його території протікає одна з найбільших річок Росії з найбільшим своїм припливом. На цих річках немає гідроелектростанцій. У суб'єкті відсутні атомні електростанції, але працюють потужні теплові електростанції на паливі, яке видобувається в цьому ж суб'єкті»

    Приморський край

    Мурманська область

    Іркутська область

    Ханти-Мансійський автономний округ

10.Встановіть відповідність між економічними районами Росії та центрами виробництва легкових та вантажних автомобілів:

Економічні регіони Центри виробництва

Росії легкових та вантажних автомобілів

    Волго-Вятський А. Серпухов

    Поволзький Б. Набережні човни

    Центральний В. Іжевськ

    Уральський Г. Нижній Новгород

Д. Таганрог

Відповідь: 1-Г, 2-Б, 3-А, 4-В

Критерії оцінювання: 0 помилок - "5", 1-3 помилки - "4", 4-5 помилок - "3", 6 і більше - "2".

Номер питання

Відповідь

1-Г, 2-Б, 3-А, 4-В

6.Фронтальне опитування.

    Перерахуйте відомі традиційні методи географічних досліджень.

Відповідь:

Експедиційний

Описовий

Картографічний

Порівняльний

Математичний

Статистичний

Історичний

    Чи відноситься картографічний метод до традиційних методів і яка його роль у пізнанні навколишнього світу?

Відповідь:

Так, це провідний метод у географії, за допомогою карток ми можемо отримати масу різноманітної інформації.

    Яку роль сучасних географічних дослідженнях грають космічні методи досліджень?

Відповідь:

Космічні методи досліджень служать для моніторингу та вивчення господарських компонентів у світі, прогнозування їх змін.

    Перерахуйте відомі сучасні методи географічних досліджень.

Відповідь:

Експериментальні

Моделювання

Дистанційні (аерокосмічні)

Географічний прогноз

Геоінформаційні системи

    Чи належить географічний прогноз до сучасних методів географічних досліджень і яка мета його проведення:

Відповідь:

Так, передбачення майбутнього стану геосистем.

Геосистеми – це природно-географічні єдності всіх можливих категорій, від планетарної геосистеми (географічної оболонки) до елементарної геосистеми (фізико-географічної фації)

визначення В. Б. Сочави

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 1

Тема:Ознайомлення із географічними картами різної тематики. Складання карт (картосхем), що відбивають різні географічні явища та процеси. Використання статистичних матеріалів та геоінформаційних систем.

1. Аналіз карт різної тематики.

У результаті виконання завдань практичної роботи кожен із вас має вивчити етапи формування сучасної політичної карти світу; сучасні процеси зміни політичної карти світу, основні міжнародні організації країн, засвоїти особливості розміщення деяких видів природних ресурсів у регіонах.

Ви повинні закріпити та розвивати такі вміння:

Складати карти (картосхеми), діаграми за запропонованими найпростішими або комплексними завданнями із застосуванням традиційних або розроблених вами позначень;

Відбирати необхідну інформацію для виконання поставленого завдання; - виявляти та пояснювати політико-географічні аспекти поточних подій та ситуацій;

Оцінювати та пояснювати отриману при відборі та аналізі інформацію;

Обладнання:ресурси Інтернету, географічний атлас світу для 10 класу, контурна карта світу, кольорові олівці, ручка.

Завдання для роботи:

Завдання 1.

Розгляньте Атлас Географія (10 клас). Перерахуйте тему карти.

Відповідь:

    Політична карта

    Державний устрій

    Мінеральні ресурси суші

    Агрокліматичні ресурси

    Земельні та лісові ресурси

    Ресурси гідросфери

    Населення

    Розміщення населення

  1. Індекс людського розвитку

    Валовий внутрішній продукт (ВВП)

    Структура економіки

    Видобувна промисловість

    Електроенергетика

    Обробна промисловість

    Сільське господарство

    Транспорт

    Зовнішньоекономічні зв'язки

    Інтеграційні об'єднання

    Територіальна структура господарства

    Політичні та економічні карти країн

    Глобальна демографічна проблема

    Глобальна екологічна проблема

    Глобальна продовольча проблема

    Райони політичної нестабільності

    Світова спадщина людства

Завдання 2.

Для виконання завдання використовуйте різні джерела географічної інформації, а також знання зі шкільного курсу історії та географії. Необхідні відомості можна отримати і за допомогою ресурсів інтернету.

Вставте пропущені назви деяких нових країн (або їх столиць), що з'явилися на політичній карті світу наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст. внаслідок поділу найбільших федеративних держав.

Держави, що виникли біля колишнього Радянського Союзу, та його столиці: Росія – Москва; Україна, Київ; Білорусь – Мінськ; Молдова- Кишинів; Грузія – Тбілісі; Азербайджан- Баку; Вірменія - Єреван; Казахстан – Астана; Киргизія- Бішкек; Туркменія – Ашгабад; Таджикистан – Душанбе; Узбекистан –Ташкент; Естонія – Таллінн; Латвія- Рига; Литва – Вільнюс.

Держави, що виникли біля колишньої Соціалістичної Федеральної Республіки Югославії (СФРЮ), та його столиці: Сербія – Белград; Хорватія Загреб; Чорногорія – Цітіння; Македонія- Скоп'є; СловеніяЛюбляна; Боснія і Герцеговина - Сараєво.

Держави, що виникли на території колишньої Чехословацької Соціалістичної Республіки (ЧССР), та їх столиці: Чехія – Прага; СловеніяБратислава.

Завдання 3.

Складіть картосхему раніше існуючої Соціалістичної Федеральної Республіки Югославії (СФРЮ), на якій покажіть кордони країн, що знову утворилися. Підпишіть назви цих країн та їхніх столиць.

Відповідь:


Таким чином, сьогодні на території, що належала колишній Югославії, існує шість незалежних держав:

Республіка Сербія (столиця Белград)
Федерація Боснія та Герцеговина (столиця Сараєво)
Республіка Словенія (столиця Братислава)
Республіка Македонія (столиця Скоп'є)
Республіка Чорногорія (столиця Цетіньє, Підгориця)
Республіка Хорватія (столиця Загреб)

(Зі столицями в Чорногорії невелика плутанина. У конституції країни її офіційною столицею названо місто . Він історично був центром віри та державності, тут розташовувалася королівська резиденція. 1946 року столицю перенесли до Титограда, якому 1992 року повернули колишню назву – . Після здобуття Чорногорією незалежності у 2006 році звання столиці знову перейшло до Цетіньї, але при цьому більшість державних установ залишилися в Підгориці. Щоб не перевозити уряд країни, було вирішено внести відповідні зміни до статусу міст.

Тож тепер у Чорногорії дві столиці, для яких вигадані нові визначення. Офіційна та культурна столиця Цетіньє, в якій мешкають президент та митрополит країни, а фактична ділова та політична столиць Підгориця).

Завдання 4.

Використовуйте контурну карту світу для виконання завдання.

На контурній карті світу знайдіть держави, що входять до складу «Великої сімки». Виділіть їх межі, заштрихуйте їх території, занесіть штрихування в легенду контурної карти, підпишіть назву країн та їх столиць.

Відповідь:

Країни «Великої сімки» – США (столиця – Вашингтон), Японія (столиця – Токіо), Німеччина (столиця – Берлін), Франція (столиця – Париж), Великобританія (столиця – Лондон), Італія (столиця – Рим), Канада ( столиця – Оттава), (з 1994 р. у засіданнях групи бере участь Росія).

Завдання 5.

Для виконання завдання використовуйте дані таблиці №1.

Побудуйте кругову діаграму співвідношення запасів залізняку в першій п'ятірці країн. Для цього суму запасів залізняку першої п'ятірки треба прийняти за 100%, а потім обчислити частку кожної країни і відзначити відповідний сектор у круговій діаграмі. Окремі сектори необхідно виділити певними кольорами чи видами штрихування. Складіть легенду до діаграми.

Таблиця №1. Розвідані запаси залізняку в країнах світу (2005 р.)

Місце у світі

Країна

Регіон

Запаси,

млрд т

Бразилія

Латинська Америка

Росія

Європа, Азія

Канада

Північна Америка

Китай

Азія

Австралія

Австралія

Україна

Європа

США

Північна Америка

Казахстан

Азія

Індія

Азія

ПАР

Африка

Відповідь:

Запаси залізняку в країнах світу (2005 р.)

Завдання 5.

Запропонуйте варіанти критеріїв поділу десяти країн, зазначених у таблиці №1, на групи за обсягами розвіданих запасів залізняку. Запишіть свої речення.

Відповідь:

Можна визначити такі критерії:

Країна має найбільший запас залізняку

Країна має найменший запас залізняку

Країни мають однаковий обсяг запасу залізняку

Який із регіонів має найбільший запас залізняку

Який із регіонів має найменший запас залізняку

7. Домашнє завдання.

Придбати атлас та контурну карту за Географією для 10 класу, кольорові олівці.

Вивчити записи у зошиті.

8. Підбиття підсумків.

9. Позааудиторна самостійна робота

Повідомлення "Статистичні матеріали", "Види географічних карт".



Останні матеріали розділу:

Дати та події великої вітчизняної війни
Дати та події великої вітчизняної війни

О 4-й годині ранку 22 червня 1941 року війська фашистської Німеччини (5,5 млн осіб) перейшли кордони Радянського Союзу, німецькі літаки (5 тис) почали...

Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру
Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру

5. Дози випромінювання та одиниці виміру Дія іонізуючих випромінювань є складним процесом. Ефект опромінення залежить від величини...

Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?
Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?

Шкідливі поради: Як стати мізантропом і всіх радісно ненавидіти Ті, хто запевняє, що людей треба любити незалежно від обставин або...