Перспективна початкова школа. Лист малої літери е

Початок історії людства


Починається урок,

Він піде хлопцям на користь,

Постарайтеся все зрозуміти,

Цікаве дізнатися.


ІСТОРІЯ

Історія - Наука про минуле. Історія вивчає як жили різні народи,

які події відбувалися.

Історія – дуже давнє слово. У перекладі з грецької вона означає «Дослідження, розповідь про події минулого».


Чоловік займається розкопками.

Установа, що збирає, зберігає

Установа, де зберігаються документи.

Діловий папір.

Книга з переліком усіх днів на рік.

Предмет, виставлений у музеї.

Наука, що вивчає минуле людства.

та виставляє на огляд предмети історії.


Геродот (484 р. до н. е. – 425 р. до н. е.)

Геродот – перший

вчений історик .

Геродот - Давньогрецький вчений, автор першого повномасштабного історичного трактату «Історія». Його називають «Батьком історії» .


Епохи історії

  • Історія Стародавнього світу
  • Історія Середніх віків
  • Історія Нового часу
  • Історія Нового часу


Археологія

Археологія - Наука про давнину. Вона вивчає історію суспільства щодо залишків життя та діяльності людей.



Первісні люди

Первісне суспільство, палеоліт

період історії людства (приблизно 2,5 мільйона років тому) до виникнення писемності.









Зброя

Гарпун



Мистецтво первісної людини

Наскальний (печерний) живопис – малюнки в печерах, виконані людьми епохи палеоліту (близько 2,5 млн. років тому).




Вікторина

– Чому первісні люди жили групами?

Поодинці неможливо було впоратися з труднощами життя

- Чому їм не потрібно було дбати про теплий одяг?

Вони жили там, де завжди тепло

- Навіщо будували житла первісні люди?

Будинки їм були необхідні для того, щоб захищатися від палючих сонячних променів, негоди, хижаків.


- Навіщо первісні люди виготовляли знаряддя праці?

Щоб обробляти, розрізати шкіри тварин

- Чим займалися чоловіки?

Ходили на полювання, риболовлю

- Чим займалися жінки?

Зривали плоди з дерев, розшукували яйця птахів, черепах, викопували їстівні коріння, збирали те, що давала їм природа.

- Чому первісні художники малювали тварин?

Від вдалого полювання на цих тварин залежало життя людей


МКОУ «ЗОШ №14»

ст. Новотроїцька

Ізобільненський район

Ставропольський край

Сазонова Любов Миколаївна

Урок листа у 1 класі

УМК «Перспективна початкова школа»

Тема: Лист великої літери «Е»

Цілі:сформувати у пам'яті учнів чітко диференційований зорово-руховий образ великої літери «Е»; продовжити формування умінь аналізувати слова, сприйняті на слух, співвідносити їх зі схемами та моделями; вчити перекодувати звукофонемну форму слова в літерну та навпаки; удосконалювати вміння виконувати види з'єднань букв у слові (верхнього, середньоплавного, нижнього); розвивати пам'ять, увагу, мовні вміння, уміння аналізувати та узагальнювати.

Обладнання:інтерактивна дошка, ноутбук, таблиці літер, індивідуальні конверти з шаблонів елементів літер.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку.
Вчитель проводить гру «Доскажи слівце».
. Смак у ягоди гарний,
Але зірви її піди-ка:
Кущ у колючках, ніби їжак,
Ось і названий ... (ожина).
. Немите в рот
Нізащо не візьме.
І ти будь таким,
Як чистюля ... (Єнот).
. Цю казку ти прочитаєш
Тихо, тихо, тихо...
Жили-були сірий їжак
І його… (їжачка).
- Що поєднує всі слова-відгадки?
- З якого звуку починаються ці слова? (Зі звуків [й'][е].)
- Сьогодні на уроці будемо вчитися писати та поєднувати з іншими літерами заголовну літеру «Е», яка позначає перше слово в реченні та власні імена.

ІІІ. Повторення вивченого ролі літери «е» у словах.
- Згадайте імена людей, які починаються з літери "Е". (Єгор, Ємеля, Єрема, Олена.)
- Які звуки означає на початку слова літера «е»? (Звуки [й'][е].)
- У яких словах буква "е" означає один звук? (Після приголосного.)

IV. Формування зорового образу великої літери «Е» у пам'яті учнів.
Вчитель демонструє таблицю чотирьох форм літери «Е»: малої та великої друкованих, малої та великої письмових.
- Порівняйте велику друковану та заголовну письмову літери «Е».
- Чим вони схожі? Чим відрізняються?
Далі вчитель на магнітній дошці конструює велику букву «Е».
- Назвіть елементи, з яких складається велика літера «Е». (Дві смужки у формі півовала.)
- Розгляньте елементи письмових літер, дані у зошиті, і обведіть лише ті, з яких складається велика літера «Е».
- Виконайте конструювання великої літери "Е" у себе на столі.
В індивідуальні конверти крім шаблонів № 24 і № 23, необхідні конструювання цієї літери, слід покласти шаблони № 16, № 18, № 21, № 19 для диференціювання розміру і форми елементів.
- Перевірте правильність виконання завдання конструювання літери за допомогою «ключа». (Зошит № 2, с. 32.)

V. Формування зорово-рухового образу букви у пам'яті учнів.
1. Вчитель дає спочатку повне, а потім коротке пояснення зразка накреслення великої літери "Е" на дошці крейдою.
2. Показ та пояснення вчителем на дошці технології накреслення великої літери «Е» за рахунок.
3. Учні виконують вправу в ритмічному чергуванні напруги та розслаблення м'язів під рахунок спочатку «у повітрі», а потім під рахунок зошита (с. 31).
4. Імітація учнями накреслення за алгоритмом з урахуванням рухових елементів, які послідовно з'єднуються у букві (лист у синій рамці).

Підготовка рук до листа.

VI. Лист учнями у зошиті.
- Прийміть правильну позу для письма та дотримуйтесь її протягом виконання завдання одного рядка.
За потреби вчитель надає індивідуальну допомогу учням.
1. Лист учнями у зошити рухових елементів, їх комплексів та великої літери «Е» за алгоритмом.
2. Вправа у листі з'єднань:
а) верхнє з'єднання: Еу;
б) середньоплавне: її;
в) нижнє: Ео.
Ф і з к у л ь т м і н у т к а

VII. Лист слів на зразок.
Учні читають слова.
- Чому ці слова треба писати з великої літери?
- Проаналізуйте кожне слово та складіть звукобукові схеми.
Після аналізу з'єднання літер учні записують слова на зразок.

VIII. Виконання логічних завдань із літерами.
- Які літери записав Чомучка?
- Порівняйте літери е - Е. Чим вони схожі? Чим відрізняються? (У даних літерах однаковий формою елемент - смужка у формі півовала.)
- Порівняйте літери Е - Р. Чим вони схожі? Чим відрізняються?
- Порівняйте літери Е - Е. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

IX. Малювання візерунка-бордюру.
Учні виконують візерунок.
- Які елементи письмових літер «заховані» у цьому візерунку? (Смужки у формі півовала.)
- Відгадайте загадку:
. Спала квітка
І раптом прокинувся,
Більше спати не захотів,
Ворухнувся, стрепенувся,
Здійнявся вгору і полетів.
(Метелик.)
- Розфарбуйте метелика у візерунку.

X. Підсумок уроку.

Урок російської мови на тему «Літера е, е, ю, я на початку слова» у першому класі з УМК «Перспективна початкова школа» проводиться наприкінці навчального року. Зміст навчального матеріалу під час уроці перестав бути новим учнів, т.к. в період навчання грамоті діти, вивчаючи голосні літери і звуки, проводячи звуко-літерний аналіз слів, відкрили для себе те, що голосні букви е, ю, я можуть позначати в словах як один звук, так і два звуки. Однією з цілей даного уроку є активізація знань учнів про голосні звуки та літери, що позначають два звуки, узагальнення знань учнів з цієї теми.

На уроці відсутній готовий запам'ятовувати учнів навчальний матеріал, що змінює позицію учня у процесі. Діти працюють у спільному пошуку з учителем. Велика роль на уроці відводиться використанню наступних методів та прийомів: порівняння, аналізу та синтезу, узагальнення, класифікації та ін.

На початку уроку діти виконують завдання, лише потім припускають, про що йтиметься уроці, і самостійно формулюють тему уроку і ставлять завдання.

На уроці виникає ситуація навчальної суперечки. Мишко та Маша, герої, які супроводжують хлопців на сторінках підручника, висловлюють різні точки зору. Дітям необхідно аргументувати свою думку.

Методичний апарат підручника "Російська мова" Н.А. Чуракова дозволяє без додаткових зусиль здійснювати диференційований підхід при навчанні учнів. Відгадуючи загадку Анішит Йокопівни (чарівниця, яка допомагає хлопцям вивчати російську мову), хлопці у Музейному залі шукають тварин, у назві яких перша буква голосна, але позначає приголосний звук. Кому легко, виконують завдання самостійно, кому важко, користуються підказкою Кажана. У ході самостійної роботи вчитель надає індивідуальну допомогу дітям.

При підбитті підсумків уроку використовуються завдання тестового характеру.

Велике значення на уроці приділялося формуванню вміння працювати з підручником і зошитом на друкованій основі: знаходити потрібні сторінки, завдання, виконувати за алгоритмом чітко те, що потрібно.

Діти мають можливість оцінити свою роботу на уроці за такими параметрами: задоволений своєю роботою, задоволений, але вважає, що міг би працювати ще краще; незадоволений. Це сприяє підвищенню навчальної мотивації та стимулювання учнів. Ті, хто незадоволений (при проведенні уроку в класі було дві людини), на наступному уроці дуже старалися, оскільки у них теж з'явилося бажання бути задоволеними своєю роботою.

Підготовка презентації до уроку мала велике значення. Для того, щоб узагальнити сказане дітьми, хлопці мали змогу ще раз візуально сприйняти інформацію. (Сама тема уроку є однією з найскладніших не лише в першому класі, а й взагалі в курсі російської початкової школи.) Після відгадування загадок на дошці з'являлися барвисті малюнки-відгадки. Була можливість трохи згадати про тварин, про які йшлося на уроках навколишнього світу (міжпредметний зв'язок при мінімальних витратах часу). При підведенні підсумків уроку, коли було дано завдання тестового характеру, хлопці бачили на екрані варіанти відповіді і могли вибрати вірний, на їхню думку, аргументувати. Наприкінці уроку ми повернулися до п'ятого слайду з формулюванням теми і вкотре зробили висновок.


Ожередова Ольга Сергіївна


ПОЗНАЧЕННЯ ДВОХ ЗВУКІВ [й'], [о] ОДНІЙ ЛІТЕРАЮЁ

Цілі: познайомити учнів з функцією літери «е» позначати два звуки [й'о] у певних позиціях: на початку слова та після голосних у слові; вправляти у читанні слів із літерою «е»; закріплювати знання умовного позначення дзвінкого, глухого, твердого та м'якого приголосних звуків; вивчати акцентоване вимову приголосних звуків на основі однорівневих моделей слів; формувати вміння читати речення як щодо закінчені за змістом структурні одиниці; розвивати фонематичний слух та культуру звуковимови; виховувати любов до тварин.

Заплановані результати:

Предметні : знати та пояснювати функцію літери "е" позначати два звуки на початку слова і після голосних; виконувати складове та орфоепічне читання звукової та буквеної схем слова.

Особистісні УУД

Регулятивні УУД

Пізнавальні УУД

Комунікативні УУД

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Психологічний настрій на роботу Бажаю удачі

ІІ. АТЗ

Вибудовування ланцюжкамова-пропозиція - слово - звук

Гра "Голосний - приголосний" Діти сигнальними картками (синій - червоний) показують якась буква.

Робота за складовою таблицею.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

– Відгадайте загадку.

Ось голки та шпильки

Вилазять з-під лави,

На мене вони дивляться,

Молоко вони хочуть.(Їжачок.)

– Яку букву пишемо на початку цього слова?

- Хто здогадався, якатема нашого уроку? (буква Е)

IV. Літери Е

Відкриємо підручник на с.39.

Розгляньте літери Ей

Е – погляньте самі,

Літера з крапками-очима.

Відкриємо алфавіт і знайдемо букву е.

Яка літера над буквою Е, нижче за букву Е?

IV. Звуковий аналіз слів на основі дворівневих моделей
(С. 39).

Хлопці у лівому кутку розгляньте моделі. Що ми можемо про них сказати?

Літера Е виконує дві роботи.

Визначимо цілі уроку. ( Дізнатися, яку роботу виконує буква е, які звуки позначає, навчитися читати слова з буквою Ё)

– Розгляньте ілюстрації у підручнику.

- Хто зображений зліва?

- Риба названа "йорж" через свої колючі плавці, що стирчать в різні боки.

Звідси слово «йоршистий», тобто «колючий», «задиристий».

Йоршем і щіточку назвали – кругленьку, йоржисту – для миття, наприклад, молочних пляшок.

– Прочитайте слово «йорж» за складами та орфоепічно.

- На якому місці в слові стоїть літера "е"?

– Скільки у словізвуків?

– Скільки у слові літер?

(Літера «е» означає два звуки – [й'о].)

(На початку слова.)

– Що зображено праворуч?(Буек).

Буек – сигнальний поплавець на річці для позначення межі чогось (наприклад, мілини, ділянки, дозволеної для купання.)

– Прочитайте слово«буек» за складами та орфоепічно.

– Поясніть, що означає слово «буек».

– На якому місці у словікоштує літера "е"? Після якої літери стоїть літера "е"?(Після іншого голосного.)

– Скільки у слові звуків?

– Скільки у слові літер?

– Яка літера означає два звуки?(Літера «е» означає два звуки – [й'о] – після іншої голосної літери.)

– Коли літера «е» означає два звуки?(На початку слова та після іншої голосної літери.)

Висновок:

Літера «е» означає два звуки [й'], [про] на початку слова, після іншої голосної літери.

Фізкультхвилинка

VI. Вправа у читанні складів, слів, речень (с. 39).

Читання слів та речень.

Робота із схемою пропозиції.

– Розгляньте ілюстрацію у книзі. Хто тут намальований?

– Що робить дівчинка?

– Що робить хлопчик?

– Проаналізуйте схему-модель речення у підручнику. Скільки у ньому слів?

– Що ви можете сказати про перше слово речення?(Це слово-помічник.)

– Складіть пропозиції щодо даної схеми, використовуючи ілюстрацію у книзі.

На столі лежать лимони.

Маша має черепашку.

У Михайла багато лимонів.

Фізкультхвилинка

VII. Читання тексту.

1. Читання тексту дітьми, що читають.

ЇЖИК І ЙОРШИК

Всі звірі лягли спати на зиму, і їжачки лягли в норі під ялинкою. А маленькому їжачку не спиться.

– Мам! Що це ми все спимо та спимо... Можна, я схожу до свого друга йоржика?

- Да ти що? Замерзнеш ще. Спи!

Лежав-лежав їжачок, ерзал-йор зал, дочекався, поки мама заснула, і виліз із нори. Виліз і здивувався. Все білим-біло, і сніг на ялинках то на курча схожий, то на їжачка і навіть на йоржика!

– Ой, як чудово! А йоржик сидить у річці, нічого цього не бачить!

Прибіг до річки, а замість річки – один лід, і ополонка посередині.

- Йорш, а йорж! Я чогось бачив! Ну, йорж!

Довго кликав їжачок, замерз весь. Нарешті виплив заспаний йорж:

- Ну, чого кричиш, спати не даєш?

- А хіба ви теж спите?

- Ще й як. До самої весни. Ішов би і ти, га?

Затрусив їжачок додому, в теплу нору. Замерз увесь, з'їв меду, щоб не захворіти, і заліг спати до весни.

Г. Юдін

VIII. Підсумок уроку.

-Згадайте, які цілі ставили на початку уроку? Чи досягли їх?

– Які звуки означає буква «е»?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Рефлексія "Казкове дерево"


ЛІТЕРА Є - ПОКАЗНИК М'ЯКОСТІ
ЗГОДНИХ ЗВУКІВ. ЛІТЕРИ
Е, е

Цілі: розкрити функцію букви «е» як показник м'якості приголосних звуків; вправляти у читанні слів із літерою «е»; вчити читати слова за складами та орфоепічно; формувати вміння читати речення як щодо закінчені за змістом структурні одиниці; розвивати фонематичний слух та культуру звуковимови; виховувати культуру навчальної праці.

Заплановані результати:

Предметні : знати спосіб позначення м'якості приголосних звуків за допомогою літери "е"; пояснювати функцію букви "е" позначати два звуки на початку слова та після голосних; виконувати складове та орфоепічне читання звукової та буквеної схем слова.

Особистісні УУД : у запропонованих педагогом ситуаціях спілкування та співробітництва, робити вибір, як вчинити.

Регулятивні УУД: розрізняти спосіб та результат дії; ухвалення практичного завдання.

Пізнавальні УУД: використовувати найпростіші таблиці та схеми для вирішення конкретних мовних завдань; виділяти суттєву інформацію з невеликих текстів, що читаються.

Комунікативні УУД: донести свою позицію до інших; оформляти свою думку в мовленні; слухати та розуміти мову інших.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Психологічний настрій на роботу "Посмішка"

ІІ. Робота за складовою таблицею.

Прочитаємо голосні літери.

Які голосні літери можуть означати два звуки?

Які звуки означає буква "я"? "е"?

Читання складів.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

- Що найбільше любить ведмідь?(Мед.)

- На що перетворюється вода взимку?(Льод.)

– Проаналізуйте слова «мед» та «лід».

- Після якої літери стоїть літера "е"?(Після згоди.)

– Сьогодні на уроці ми дізнаємося, яку роль виконує буква «йо» після згодного.

Вправа у читанні складів (с. 40).склади винести на дошку

– Порівняйте склади у кожному стовпчику. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

Назвіть голосні у першому стовпчику. Яку другу роботу виконують ці голосні?

– Як вимовляються згодні у першому стовпчику?(Згідні тверді.)

Прочитаємо склади у першому стовпчику.

А тепер прочитаємо звукобуквену модель під цими складами. Спочатку читаємо звукову схему – модель (простягаючи звуки). Читаємо буквену схему слова (за складами, цілим словом).

Назвіть голосні у другому стовпчику. Яку другу роботу виконують ці голосні?

– Як вимовляються згодні у другому стовпчику?(Згідні м'які.)

Прочитаємо звукобуквену модель нижче. Читаємо звукову модель - простягаємо кожен звук.

Прочитаємо буквену модель за складами, цілим словом.

– Який звук означає буква «л»?(М'який приголосний звук.)

– Яка голосна буква показує м'якість попереднього приголосного?

– Який звук позначає буква «йо» після приголосного?(Звук «про».)

Яку ж другу роботу виконує літера "?"? Що вона означає?

Висновок: літера «е» після приголосного позначає звук [о і вказує, що стоїть попереду (попередній) приголосний м'який.

Прочитаємо склади у другому стовпчику.

Читання складів:

моноло рома на лара

мене ле ро ре мя ня ля ря

IV. Читання складів та слів за підручником (с. 40).

Після читання учні пояснюють значення слів.

Намів - дуже багато крейда.

Орел - хижий великий птах. Орел у переносному значенні – символ сили, пильності, прозорливості, шляхетності.

– Прочитайте слова, які завжди треба писати із великої літери.

Фізкультхвилинка

V. Читання речень.

– Прочитайте текст у підручнику.

– Що робив Льоня?

– Ким працює Наум?

- Як звати маму?

- У кого є няня?

- Як звати няню?

Фізкультхвилинка

VII. Фронтальна робота

Читання з дошки:

йор їв ре ле

ес він се не

– Коли літера «е» означає один звук?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Гра «Назви дитинчата».

тигр – … (тигреня) слон – … (слоненя)

гусь – … (гусеня) лев – … (левеня)

лось – … (лосеня) лисиця – … (лисеня)

VIII. Підсумок уроку.

- Яку роль виконує буква «е» у слові після приголосного?

– Коли літера «е» означає два звуки?

Рефлексія "Світлофор"




Останні матеріали розділу:

Отримання нітросполук нітруванням
Отримання нітросполук нітруванням

Електронна будова нітрогрупи характеризується наявність семи полярного (напівполярного) зв'язку: Нітросполуки жирного ряду – рідини, що не...

Хроміт, їх відновлювальні властивості
Хроміт, їх відновлювальні властивості

Окисно-відновні властивості сполук хрому з різним ступенем окиснення. Хром. Будова атома. Можливі ступені окислення.

Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції
Чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції

Питання №3 Від яких чинників залежить константа швидкості хімічної реакції? Константа швидкості реакції (питома швидкість реакції) - коефіцієнт...