Писемність та знання стародавніх єгиптян робочий лист. Відкриття нового знання

Конспект уроку з історії Стародавнього світу "Писемність та знання стародавніх єгиптян"
Мета уроку:
Ознайомити учнів із давньоєгипетською писемністю та науковими знаннями.
Формувати понятійний апарат учнів на тему;
Продовжити формування умінь самостійно будувати розповідь на основі різних джерел інформації, узагальнювати окремі факти, аналізувати текст та виділяти головне
Формувати пізнавальний інтерес учнів через використання творчих завдань.
Виховувати повагу до чужої культури.
Хід уроку.
1. Організаційний етап.
Перевірка готовності учнів до уроку.
Самостійне повторення.
Давайте пригадаємо, що означає слово "цивілізація"
Яку цивілізацію ми зараз проходимо?
Що ми з вами дізналися? Що хочемо дізнатися?
2. Актуалізація знань учнів.
1. Робота з картою «Давній Єгипет». Нанесіть усі географічні назви, які ви знаєте.
2. Робота з термінами: розшифруйте анограмиЦивілізація-віліцизаціяДержава-даргосударствоФараон-онрафаВельможи-мовельжиЖреці-єржціПиски-сипціРаби-бари
Податки-логіна
Релігія-лігиреяХрам-марх
3. Що це за божество:
1. Бог неба та сонця у вигляді сокола, людини з головою сокола чи крилатого сонця, син богині родючості Ісіди та Осіріса, бога продуктивних сил. Його символ - сонячний диск з розкритими крилами.
2. Бог пустелі, тобто "чужоземних країн", уособлення злого початку, брат і вбивця Осіріса, один з чотирьох дітей бога землі Геба та Нут, богині неба (Сет)
3. Бог води і розливу Нілу, чиєю священною твариною був крокодил. Його зображували як крокодила чи вигляді людини з головою крокодила (Себек)
4. Бог землі, син бога повітря Шу та богині вологи Тефнут (Геб)
5. Бог - покровитель мертвих, творець похоронних обрядів. Його зображували у вигляді людини з головою шакала або дикого собаки (Анубіс)
6. Богиня – покровителька жінок та їх краси (Бастет)
7. Бог місяця, мудрості, рахунки та листи, покровитель наук, переписувачів, священних книг, творець календаря. Його священною твариною був ібіс, і тому бога часто зображували у вигляді людини з головою ібіса.
4. Давно зникли багато давніх держав сходу, засипані попелом часу, на поверхні лише невеликі фрагменти. Піраміди, фрески, обеліски, зауважте, всі вони щедро списані. Що нам нагадує ця писемність – ієрогліфи. Десь 3000 років до нашої ери з'явилася писемність у єгиптян. У перекладі з грецької – священні письмена, а самі єгиптяни називали свою писемність – божественну мову. Як ви вважаєте, чому? Вони були впевнені, що писемність дарував їм бог мудрості. Але минули тисячоліття і писемність призабули і ми постали перед вибором - як же дізнатися, що хотіли донести до нас єгиптяни? Ціною завзятих праць вчені розгадали письмена багатьох древніх східних народів, але єгипетську писемність довго не могли розшифрувати. Але ось одного разу ... офіцером армії наполеона в 1799 році в Єгипті була знайдена плита - вибитий на ній текст був двома мовами: давньоєгипетські ієрогліфи і давньогрецькою мовою. Камінь був знайдений у містечку – розет, тому отримав назву розетський камінь. Наполеон зрозумів усю важливість знахідки і відправив камінь до музею Каїра, але французи зазнали поразки в Єгипті від англійців і відступаючи їм, звичайно ж, було не до історичних знахідок. Давньогрецька мова була добре відома лінгвістам, тому цей текст давньогрецькою досить швидко переклали, а зіставлення текстів, дозволило французькому вченому Жану Шампольону розшифрувати і давньоєгипетські записи. Давайте ж прочитаємо в підручнику про розшифрування.
Мова стародавнього Єгипту досить складна, тому далеко не всі єгиптяни володіли листом. Це була прерогатива багатих і знатних людей, в першу чергу переписувачів, так як вони відали всіма справами в країні. На підготовку найкращих переписувачів витрачалися роки. Адже у стародавньому єгипетському листі понад 700 знаків. Давайте подивимося повчання писаря - учням.
Ієрогліфи могли читатися як з права наліво. так і зліва направо. Букви писалися таким чином. щоб бути розташованими обличчям до людини. Багато слів мали 2 і більше значення. На чому ж писали єгиптяни - папірус, давайте прочитаємо, що є папірус.
Давайте з вами спробуємо написати свої імена давньоєгипетською, за допомогою ієрогліфів. .У місце голосних використовуйте схожі звуки ... 24 приголосних наприкінці чоловічого імені малюйте чоловічу фігуру, наприкінці жіночого - жінку. Давайте подивимося. У кого що вийшло. Вихід до дошки.
Фізминутка ... Один, два, три, чотири, п'ять - топаємо ногами,
Один, два, три, чотири, п'ять - плескаємо руками,
Один, два, три, чотири, п'ять – займаємося знову.
А в лісі росте чорниця
А в лісі росте чорниця
суниця лохина
Що б ягоду зірвати
треба глибше присідати (присідання)
нагулявся у лісі
кошик з ягодами несу(хотьба на місці)
,

Відпочили, молодці. Потреби у розвитку знань, розвитку життя й господарства, у школах навчалися як письма, а й математики, астрономії, медицині.
На землі є дві держави, де писемність з'явилася раніше, ніж в інших країнах. Одна-Дворіччя, інша-Єгипет.
Писемність виникла понад 5тис. років назад. Подумайте приблизно в якому році? Знань у єгиптян накопичилося більше, ніж могли втримати в пам'яті. Це призвело до винаходу листа. Першими знаками для письма були ієрогліфи (слайд + матеріал). Діти розглядають ієрогліфи. Питання до класу:
-Як ви думаєте, чи легко було оволодіти ієрогліфами?
Усього було понад 750 ієрогліфів. І розшифрували їх у XIX столітті в 1822г. Ім'я людини, кому належить ця заслуга, Шампольйон. І перш, ніж ми з вами прочитаємо документ про дешифрування ієрогліфів, дайте відповідь на запитання:
-Чому так важливо було розшифрувати ієрогліфи?
-Що дають нам письмові джерела?
Хіба можна було б дізнатися про життя єгиптян лише за малюнками?
Робота із документом на с.62 підручника. Як вдалося розшифрувати ієрогліфи?
Робота з роздавальним матеріалом. На кожній парті – листи із зображенням ієрогліфів.
Один ієрогліф міг позначати один звук, інші – поєднання звуків, треті – слово. Голосні не писалися (хлопці вивчають роздатковий матеріал). Єгиптяни вигадали визначники, вони не читалися, а лише підказували про що йшлося.
Спробуємо побувати з вами у ролі вчених. Дітям пропонується розшифрувати пропозиції, зазначені галочкою, використовуючи листок-підказку.
Перевірка завдання.
Цифри у Стародавньому Єгипті. Слайд. Виробляти математичні дії було дуже складно (пропонується спробувати це зробити вдома).
Висновок: вчитись у Єгипті було дуже важко. Той, хто вміє читати і писати, вважався справжнім мудрецем.
Матеріал для письма – папірус. Демонстрація слайдів щодо виробництва матеріалу для письма.
Навчання у школах. Учні самостійно ознайомлюються з п.3.с.61 підручника. Запитання:
-Чому навчали у школах?
-Хто навчався?
-Як підтримувалася дисципліна?
Завдяки розшифровці ієрогліфів ми дізналися про наукові знання у Стародавньому Єгипті.
Які науки розвинулися?
Робиться висновок про розвиток науки. Що нового ви дізналися сьогодні
А на завершення нашого уроку вам потрібно вирішити кросворд. (Робочий зошит.
Домашнє завдання: П.12 (питання 3,4 усно).

Сучасний урок – це такий урок, коли учні повинні вміти добувати та засвоювати нові знання, самі сприймати та досліджувати нові факти, відомості та робити відповідні висновки. Іншими словами, висока ефективність навчального заняття досягається тоді, коли зливаються воєдино розумова активність та творча діяльність учня та педагога.
Ефективне навчання - це не просто запам'ятовування, а активна інтелектуальна діяльність учня. Моделювання уроку з використанням нової інформації в новій навчальній ситуації викликає певний інтерес у учнів до уроку. Це допомагає активізувати як інтелектуальну, і творчу діяльність школяра.
Учні 5 класу – це діти, які ще не відійшли від ігрових форм проведення уроку і ще не готові до нових форм засвоєння знань, які застосовують вчителі середньої ланки. Вони ще знаходяться на перехідному етапі вчення, тому нарівні з колишніми формами роботи потрібно вводити та використовувати нові, підвищуючи їхній інтелектуальний потенціал. І хоча проведення такого уроку пов'язане з зануренням в історичну ситуацію, все ж таки це ігрова форма, в якій діти беруть активну участь і причому всі.

Тема.Писемність та наукові знання у Стародавньому Єгипті.

Цілі:

  • Ознайомити учнів з писемністю та науковими знаннями у Стародавньому Єгипті, способами їх отримання та передачі наступним поколінням.
  • Продовжити формування в учнів умінь відбору необхідного навчального матеріалу для засвоєння знань на тему.
  • Виховувати в учнів повагу до людей, які зробили внесок у цивілізований розвиток людства.

Устаткування уроку.Роздатковий матеріал у конвертах, нові слова, реквізит (фігурки бога сонця РА, умовні головні убори для вчителів-єгиптян), карта «Стародавній Схід», оціночний лист роботи в групі.

Форма проведення.Урок-ситуація: «Один день у школі Стародавнього Єгипту». У класі вибрати для проведення умовних занять 3-х «вчителів-жерців» та одного архіваріуса, який готує повідомлення. Клас розділити на 3 групи, які представлятимуть єгипетських учнів, призначити з числа учнів групоргів, що добре встигають. (бажано матеріал для «вчителів-жерців» та архіваріуса роздати заздалегідь, щоб не було непередбачених заминок під час уроку, які можуть забрати час)

Умови ведення уроку:на перерві за допомогою чергових за класом створити необхідну обстановку – розставити столи для роботи груп, помістити на них фігурки бога РА, розкласти аркуші наступного зразка:

визначити місце, де будуть «стародавні вчителі» в умовних арабських костюмах.

ХІД УРОКУ

Вступне слово вчителя:Для роботи на уроці вам необхідно вести короткі записи в зошит-нових відомостей, слів, понять, необхідних для виконання завдань.

Співбесіда вчителя з учнями на тему «Давній Єгипет»

1. Скажіть діти, що ми знаємо з історії Стародавнього Єгипту?

Передбачувана відповідь:

1. Його місцезнаходження.
2. Населення та його заняття.
3. Управління державі.
4. Військові походи.
5. Піраміди та інші споруди.

2. Скажіть діти, а як вдалося дізнатися про це, адже всі ці події відбувалися дуже давно?

Що стало джерелом наших знань про життя стародавніх єгиптян?
Передбачувана відповідь: 1. З писемних джерел. 2. З предметів, знайдених під час розкопок.
Давайте розглянемо малюнки з палацу вельможі, які супроводжуються написами. Чи зможете Ви прочитати їх, щоб дізнатися щось про життя у Стародавньому Єгипті. (Показує на дошці малюнок та аналогічний діти розглядають на місцях, розданий ним у конверті).

Так, його неможливо прочитати, бо ми не знаємо, що означають ці написи.
Тому пропоную вам повідомлення про людину, яка зуміла прочитати єгипетську писемність, яка дала світові можливість розкриття історії Стародавнього Єгипту – це французький вчений Жан Франсуа Шампольон. (Учень, що виконує роль архіваріуса, робить повідомлення, розташовуючи на дошці та портрет вченого та розгадані ним єгипетські ієрогліфи).

Текст архіваріусу для повідомлення

Шампольон Жан Франсуа жив у грізний, сповнений грізних подій час: Велика Французька революція, страта короля, інтриги, змови, страти.
Коли інші діти з його вулиці грали у війну та революцію, він сидів над книгами. З ранку до ночі він стирчав у книжковій лавці свого батька і в 5 років самостійно навчився читати. У 11 років він знав уже грецьку та латинську. Його цікавила давня історія. Біблія була найдостовірнішою книгою з цього питання і він почав вивчати давньоєврейську, щоб читати її в оригіналі.
Жозеф Фур'є - знаменитий французький математик познайомився з Франсуа і показав йому єгипетські папіруси, які ніхто не міг прочитати. Майже 2000 років минуло з того часу, як вимерли останні люди, які говорили давньоєгипетською і володіли цією писемністю.
- Я прочитаю! – сказав Франсуа. І він віддав цьому все життя і, зрештою, виконав обіцянку.
Але перш ніж братися за це він закінчив ліцей у Греноблі, потім вступив до школи східних мов у Парижі, відвідував лекції в Університеті, працював із книгами Національної бібліотеки.
Вивчив арабську, перську, халдейську, і ще кілька інших стародавніх мов... Здолав китайську писемність... Склав словник і граматику напівзабутої коптської мови, якою говорили перші єгипетські християни. У цій мові, як виявилося, збереглося коріння давньоєгипетських слів. різних випадках могли позначати як ціле слово, так і його частина-склад, і навіть один тільки звук-літеру... царські імена, на знак особливої ​​поваги, обводилися овальною рамкою (Показує зображення і пояснює):
У першій рамці ім'я царя - "ПТОЛОМІЙ", у другій ім'я цариці - "КЛЕОПАТРА" (так вийшло у Шампольона порівняно з грецьким текстом)

Після повідомлення вчитель уводить учнів в історичну ситуацію: «Один день у стародавній єгипетській школі».

Учні розділені на 3 групи, які представляють єгипетських учнів. У них на столах стоять фігурки, що імітують бога РА.

Питання 1. Як ви вважаєте, чи діти всіх єгиптян могли вчитися? Чому?

Вчитель, заслухавши відповіді учнів, пояснює:Дійсно, діти не всіх єгиптян ходили до школи. Діти простих хліборобів та ремісників рідко ставали освіченими людьми. Вони вчилися у своїх батьків сіяти зерно, пасти худобу, ткати чи працювати по каменю. Школа готувала переписувачів та жерців. Часто й самі школи перебували при храмах, а вчителями були жерці. Батьки учнів зазвичай були людьми заможними та знали грамоту.
Уявіть, що ви у стародавній єгипетській школі. На відстані сидять жерці-вчителі, які будуть вести уроки. Чому жерці? Можете здивуватись ви. Та тому, що школи у Стародавньому Єгипті перебували при храмах, а вчителями там були жерці-служителі богів.
На столах, за якими ви сидите, є фігурки бога сонця РА. Перш, ніж розпочати наші навчальні заняття давайте висловимо йому свою повагу, адже всі єгиптяни поклонялися йому, чи то діти, чи дорослі, прості землероби чи вельможі, фараон чи його слуги. (за вказівкою вчителя учні виконують умовний ритуал, після чого приступають до уроку в давньоєгипетській школі).

Урок 1-й – урок листа проводить, призначений наперед учень

Матеріали для учителя листа.

Вже 4-3 тисячоліттях до н.е. знань у нас єгиптян було більше, ніж ми могли утримати в пам'яті та усно передавати їх іншим. Тому виникла потреба у писемності. Спочатку ми просто малювали те, про що хотіли сказати (Вчитель показує і пояснює знаки, що прикріплені на дошці).

Потім знаками стали позначати як цілі слова, а й чи кілька приголосних звуків. Голосні звуки під час листа пропускали. Знаки-малюнки назвали ієрогліфами "ІЄРОГЛІФИ"). (Учні записують у зошит нове слово з його поясненням). У нашій писемності близько 750 ієрогліфів. Їх вирізали, як правило, на камені та дереві, але основним матеріалом для письма є папірус. Але ви спочатку, щоб навчитися писати, писатимете на черепках битого посуду. Тому приносите черепки із собою. Вдома у вас, напевно, вони є. І просіть батьків, щоб вони не викидали їх.
Коли добре освоїте писемність писатимете на папірусі гострою тростинкою, вмочуючи її в чорну фарбу. Але вам потрібно мати ще й червону фарбу, якою ви починатимете новий абзац або виводите ім'я фараона. А зараз прошу виконати завдання №1, у якому показати свої знання про те, що ви від мене дізналися. Час виконання 3 хв, після чого здати мені на перевірку.

(Учні у групах виконують завдання № 1)

Завдання №1

1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки-малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».

Для виконання завдання використовується таблиця з давньоєгипетськими ієрогліфами, яка має бути у кожної групи.

Після виконання «Вчитель листа» збирає роботи та перевіряє за зразком, приготовленим вчителем.

Урок 2-й, математика проводить заздалегідь призначений учень

Матеріал для вчителя математики

Учні запам'ятайте, що для того, щоб знати скільки зібрано зерна, як ти будеш забезпечений, твоя сім'я і твоя худоба, скільки потрібно зерна для посіву, потрібно вміти рахувати і обчислювати. Запам'ятайте ці знаки допоможуть вам у ваших розрахунках. (Прикріплює на дошку таблицю зі знаками, вказує на таблиці знаки та пояснює їх).

Ви знаєте, як позначити мільйон? Потрібно намалювати людину, яка підняла руки вгору від подиву перед таким великим числом.
Ви також повинні знати, що при будівництві гребель, при розливі Нілу, при будівництві пірамід для нашого фараона і будівель для держави необхідно буде вирахувати кількість працівників, щоб закінчити будівництво вчасно, і кількість необхідних для будівництва матеріалів.
Усі обчислення, які ви будете робити, називаються АРИФМЕТИКА (Прикріплює табличку АРИФМЕТИКА). (Учні записують у зошит нове слово з його поясненням).
Ви, майбутні переписувачі та жерці, повинні знати, що для копання каналів, поділу поля на ділянки, споруди будівель потрібно вимірювати лінії, площі та об'єми. Для цього ви повинні знати ГЕОМЕТРІЮ (Прикріплює табличку ГЕОМЕТРІЯ). (Учні записують у зошит нове
слово з його поясненням).

Вчитель листа повідомляє результати, виконаного завдання у групах.

Вчитель математики:«А, зараз усі мають виконати завдання № 2. Час виконання 3 хв.».

Завдання №2

(Рішення виконувати єгипетськими знаками)

Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе храм мати доход?

Після виконання «Вчитель математики» збирає роботи та перевіряє за зразком приготованим учителем.

Урок 3-й, астрономія. Його проводить заздалегідь призначений учень

Матеріал для вчителя астрономії

Учні запам'ятайте, наука, про яку я вам говоритиму, називається астрономія (Прикріплює на дошці табличкуАСТРОНОМІЯ). (Це слово учні записують у зошит) Вона зародилася зі спостережень за поведінкою Нілу та становищем зірок на небі. Чому ми маємо постійно спостерігати за небом? (Звертається до учнів, якщо вони не можуть відповісти, відповідає сам).Ми повинні знати, що перед розливом нашого годувальника Нілу зірки займають певне становище, і щоб землероби до цього часу могли підготувати канали і греблі. А знаючи становище зірок на небі вночі, ви можете орієнтуватися на місцевості, коли йдете з торговим караваном або, як воєначальник, ведете своє військо до завойовницького походу, щоб поповнити багатства нашого божественного фараона. Для цього ви можете використовувати карту зоряного неба, складену нашими жерцями-зірками.
А тепер познайомимося із календарем. Запам'ятайте: Роком вважається час від розливу Нілу до наступного його розливу і він становить 365 діб і ділиться на 12 місяців, щомісяця має 30 днів, а наприкінці кожного року додається 5 додаткових діб, які святкуються як дні народження наших головних богів. Запам'ятайте день ділиться на 12 годин, ніч теж. А для того, щоб ви не могли помилитися в часі, є сонячний і водяний годинник.

Вчитель математики повідомляє про результати перевірених робіт.

Вчитель астрономії: «Усім учням розпочати виконання 3 завдання. Час виконання 3 хв.

Завдання №3.

1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________
3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ______________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ___________________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? _________________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? _________________________________________________

Після виконання «Вчитель астрономії» збирає роботи та перевіряє за зразком, приготованим вчителем.

Урок 4-й

Знайомство з правилами в давньоєгипетській школі проводить сам учитель історії.

Вчитель астрономії повідомляє про результати виконання завдання.

Завдання №4

1.Чи згоден ти з правилами для учнів у школах Стародавнього Єгипту і чому?_______________
______________________________________________________________

____
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________

2. Назви найважливіші науки яким навчали майбутніх жерців та переписувачів.
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

Виконання завдання перевіряє сам учитель історії. Підбиває підсумки діяльності учнів на уроці, переглядає оціночні листи, які заповнював групорг. Оголошує оцінки.

Домашнє завдання:Повторити навчальний матеріал з Стародавнього Єгипту. Розділ 4. Підготуватися до узагальнення навчального матеріалу

Тема уроку: ПИСЬМОВНІСТЬ І ЗНАННЯ СТАРОДАВНИХ ЄГИПТЯН.
Завдання уроку.
Особистісні:
 усвідомити цінність та значущість здобуття освіти на прикладі Стародавнього
Єгипту;
 навчитися розуміти, що здобуття освіти – це велика праця;
 допомогти учням усвідомити необхідність вивчення різних шкільних
предметів;
 виховувати повагу до чужої культури.
Метапредметні:
 формувати логічне та історичне мислення учнів;
 формувати вміння порівнювати різноманітні явища;
 навчити переносити наявний досвід (знання з інших предметних областей) у
нові ситуації; показати можливість використовувати отримані знання для
розв'язання практичних завдань.
Предметні:
 усвідомити зміст понять: «ієрогліфи», «папірус»,
 на прикладі знань, які давалися у школі, розповісти про розвиток науки;
 розкрити особливості та складність єгипетської писемності, історію її
дешифрування;
 познайомити з особливостями єгипетського рахунку та системи заходів.
Устаткування уроку. Роздатковий матеріал, нові слова, оціночний лист роботи в
групі.
Форма проведення. Урокситуація: «Один день у школі Стародавнього Єгипту».
№п/п Ф.І. учня
Участь у роботі з виконання завдань
Загальний підсумок
Завдання №1
Завдання №2
Завдання №3
ХІД УРОКУ
Вступне слово вчителя: для роботи на уроці вам необхідно вести короткі
записи у зошитах нових відомостей, слів, понять, необхідні виконання
завдань.
Мозковий штурм на тему «Давній Єгипет»
1. Визначте термін?
1.Річка в Півн. сх. Африці?
2. Висока тростина?
3. Величезний трикутник, що утворив рукав річки?
4.Хто біля фараона займав найпочесніше становище?
5. Хто вів облік населення?
6. Як зв. пристрій для поливу полів?
7. Визначні досягнення людства?

8. Мистецтво проектування та спорудження будівель?
9. Священні письмена? - Ситуація утруднення.
Давайте розглянемо малюнки з палацу вельможі, які супроводжуються цими
священними письменами. Чи зможете Ви прочитати їх, щоб дізнатися щось про життя в
Стародавній Єгипет.
Так, їх неможливо прочитати, бо ми не знаємо, що означають ці написи.
Як ви думаєте, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці? (Відповіді дітей)
Правильно про писемність і знання стародавніх єгиптян. Запишемо тему уроку у зошит.
Ми справді не знаємо, що означають ці написи. Тому пропоную вам
послухати повідомлення про людину, яка зуміла прочитати єгипетську писемність,
що дав світу можливість розкриття історії Стародавнього Єгипту – це французька
вчений Жан Франсуа Шампольон. (Учень, що виконує роль архіваріуса,
робить повідомлення, розташовуючи на дошці та портрет вченого та розгадані ним
єгипетські ієрогліфи).
Шампольон Жан Франсуа (1790 – 1832)
Текст архіваріусу для повідомлення
З ранку до ночі він стирчав у книжковій лавці свого батька та у 5 років самостійно
навчився читати. У 11 років він знав уже грецьку та латинську. Його цікавила
давня історія.
Жозеф Фур'є – знаменитий французький математик познайомився з Франсуа та показав
йому єгипетські папіруси, які не міг прочитати ніхто. Майже 2000 років минуло з
тих пір, як вимерли останні люди, які говорили давньоєгипетською і володіли
цією писемністю.
- Я прочитаю! – сказав Франсуа. І він віддав цьому все життя і, зрештою, виконав
обіцянка.
Вчитель: у єгипетських написах ієрогліфи могли писатися хоч ліворуч – праворуч, хоч
справа - наліво, а якщо треба, то і один під іншим ... дуже багато ієрогліфи в
різних випадках могли позначати як ціле слово, так і його частину склад, і навіть один
тільки звукбукву ... царські імена, на знак особливої ​​поваги, обводилися овальною
рамкою (показує зображення та пояснює):
У першій рамці ім'я царя – «ПТОЛОМІЙ», у другій ім'я цариці – «КЛЕОПАТРА»
(Так вийшло у Шампольона в порівнянні з грецьким текстом)
14 вересня 1822 р. є початком прочитання ієрогліфів.
Після повідомлення вчитель уводить учнів в історичну ситуацію:
"Один день у стародавній єгипетській школі".
Учні працюють у парах, які представляють єгипетських учнів.
Запитання 1. Як ви вважаєте, чи діти всіх єгиптян могли вчитися? Чому?
Вчитель, заслухавши відповіді учнів, пояснює: Дійсно, діти не всіх єгиптян
ходили до школи. Діти простих хліборобів та ремісників рідко ставали
освіченими людьми. Вони вчилися у своїх батьків сіяти зерно, пасти худобу, ткати чи

працювати по каменю. Школа готувала переписувачів та жерців. Часто й самі школи були
при храмах, а вчителями у них були жерці. Батьки учнів зазвичай були людьми
заможними та знали грамоту.
Уявіть, що ви у стародавній єгипетській школі. Головними для єгиптян
були: лист, арифметика та астрономія. (Все це було необхідно для їхнього життя)
Урок 1й – урок листа
Матеріали для учителя листа.
Вже 43 тисячоліттях до н.е. знань у нас єгиптян було більше, ніж ми могли
утримати в пам'яті та усно передавати їх іншим. Тому з'явилася потреба в
писемності. Спочатку ми просто малювали те, про що хотіли сказати.
Потім знаками стали позначати як цілі слова, а й одне чи кілька
приголосних звуків. Голосні звуки під час листа пропускали. Знаки малюнки назвали
ієрогліфами (Учні записують у зошит нове слово з його поясненням).
нашої писемності близько 750 ієрогліфів. Їх вирізали, як правило, на камені та
дереві, але основним матеріалом для письма є папірус. Але ви спочатку, щоб
навчитись писати, писатимете на черепках битого посуду. Тому приносьте
черепки із собою. Вдома у вас, напевно, вони є. І просіть батьків, щоб вони їх не
викидали.
Коли добре освоїте писемність писатимете на папірусі гострою тростинкою,
вмочуючи її в чорну фарбу. Але вам потрібно мати ще й червону фарбу, якою ви
починатимете новий абзац або виводите ім'я фараона. А зараз прошу виконати
завдання № 1, де показати свої знання про те, що ви від мене дізналися. Час
виконання 3 хв., після чого здати мені на перевірку.
(Учні у групах виконують завдання № 1)
Завдання №1







Для виконання завдання використовується таблиця з давньоєгипетськими ієрогліфами, яка повинна
бути у кожної групи.
Для виконання завдання використовується таблиця з давньоєгипетськими ієрогліфами,
яка має бути у кожної пари.
ВЗАЄМОПРОВІРКА ПАР
Фізкультхвилинка.
Встали дружно, потягнулися
Богу сонця посміхнулись!
Богу ГЕБУ наш уклін
Багаторазовим буде він.
Руки вгору до богини НУТ

Нехай трохи відпочинуть.
Тіло наше зроби коло
Повтори АМОНА шлях
Готові зі знань
Плести сотні сот
Допоможе нам у цьому
Бог мудрості ТОЙ.
Урок 2-й, математика.
Матеріал для вчителя математики
Учні запам'ятайте, що для того, щоб знати скільки зерна зібрано, як будеш
забезпечений ти, твоя сім'я і твоя худоба, скільки потрібно зерна для посіву, потрібно вміти
рахувати та обчислювати. Запам'ятайте, ці знаки допоможуть вам у ваших
розрахунках. (Прикріплює на дошку таблицю зі знаками, вказує на
таблиці знаки і пояснює їх). Стр.64 підручника.
Ви знаєте, як позначити мільйон? Потрібно намалювати людину
що підняв руки вгору від здивування перед таким великим числом.
Ви також повинні знати, що при будівництві дамб, при розливі Нілу, при будівництві
пірамід для нашого фараона та будівель для держави необхідно буде вирахувати
число працівників, щоб закінчити будівництво вчасно, і кількість необхідних для
будівництва матеріалів.
Ви, майбутні переписувачі та жерці, повинні знати, що для копання каналів, поділу поля на
ділянки, споруди будинків потрібно вимірювати лінії, площі та обсяги.
Вчитель листа повідомляє результати, виконаного завдання у групах.
Вчитель математики: «А, зараз усі мають виконати завдання № 2. Час
виконання 3 хв.».
Завдання №2 (рішення виконувати єгипетськими знаками)
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20
мішків потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків
на юшку рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на
проживання? Чи зможе храм мати доход?
ВЗАЄМОПРОВІРКА ПАР на дошці. (240 мішків)
Урок 3-й, астрономія.
Матеріал для вчителя астрономії
Учні запам'ятайте, наука, про яку я вам говоритиму, називається
астрономія (прикріплює на дошці табличку АСТРОНОМІЯ). (Це слово учні
записують у зошит) Вона зародилася зі спостережень за поведінкою Нілу та
становищем зірок на небі. Чому ми маємо постійно спостерігати за небом?
(Звертається до учнів, якщо вони не можуть відповісти, відповідає сам). Ми повинні

знати, що перед розливом нашого годувальника Нілу зірки посідають певне
становище, і щоб на той час землероби могли підготувати канали і греблі.
А знаючи положення зірок на небі вночі, ви можете орієнтуватися на місцевості, коли
йдете з торговим караваном або, як воєначальник, ведете своє військо в
завойовницький похід, щоб поповнити багатства нашого божественного фараона.
Для цього ви можете використати карту зоряного неба, складену нашими
жерцямизірками.
Завдання № 3. Стор 64 підручник
Рефлексія




«Я» задоволений своєю

роботою на уроці на

уроці
«Справа»: чи зрозумів
матеріал? Чи дізнався
більше?
"Ми": наскільки мені
допомогли однокласники?
часу
за
Домашнє завдання: Повторити навчальний матеріал з Стародавнього Єгипту. Розділ 4.
Підготуватися до узагальнення навчального матеріалу

Завдання №1
1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».
Завдання №1
1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».
Завдання №1
1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».
Завдання №1
1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».
Завдання №1
1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________
6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».
Завдання №1
1. Коли виникла потреба у писемності в єгиптян?______________________________
2. Як єгиптяни назвали знаки малюнки? ______________________________________________
3. Скільки їх налічувалося? ___________________________
4. Як називався основний матеріал для письма? _________________________________________
5. На чому спочатку писали учні? ______________________________________________

6. Навіщо при листі потрібна була червона фарба? _______________________________________
7. Напиши ієрогліфами «воїн плакав біля колодязя».

Раби та
селяни
зібрали з полів,
що належать храму, 400
ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80
мішків
мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку рабам, 20 мішків на насіння для посіву.
Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе храм мати доход?

Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку

рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?
Раби та селяни зібрали з полів, що належать храму, 400 мішків ячменю. 20 мішків
потрібно залишити для харчування жерцям, 80 мішків на корм бикам, 40 мішків на юшку
рабам, 20 мішків на насіння для посіву. Чи вистачить зібраного зерна на проживання? Чи зможе
Чи храм матиме дохід?







Завдання № 3 – стор. 64 підручника
1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________
3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ______________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? ___________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? ____________________________________
Завдання № 3 – стор. 64 підручника
1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________
3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ______________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? ___________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? ____________________________________
Завдання № 3 – стор. 64 підручника
1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________
3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ______________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? ___________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? ____________________________________
Завдання № 3 – стор. 64 підручника
1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________

3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ______________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? ___________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? ____________________________________
Завдання № 3 – стор. 64 підручника
1. Скільки діб на рік? ___________________________
2. Скільки місяців на рік? _________________________
3. Скільки днів на місяць? __________________________
4. Які прилади винайшли для виміру часу? ________________________________
5. Що бралося за вимір часу у Стародавньому Єгипті? ______________________________
6. Навіщо потрібні ці знання? ___________________________________________________
7. Яка наука давала всі ці знання? ____________________________________
1. Святі письмена єгиптян __________________________
2. На чому писали єгиптяни ________________________
3. Які прилади єгиптяни винайшли для виміру часу?
__________________________________________________
4. Хто був учителем у Стародавньому Єгипті ____________________
5. Де були школи ________________________
1. Святі письмена єгиптян __________________________
2. На чому писали єгиптяни ________________________
3. Які прилади єгиптяни винайшли для виміру часу?
__________________________________________________
4. Хто був учителем у Стародавньому Єгипті ____________________
5. Де були школи ________________________
1. Святі письмена єгиптян __________________________
2. На чому писали єгиптяни ________________________
3. Які прилади єгиптяни винайшли для виміру часу?
__________________________________________________
4. Хто був учителем у Стародавньому Єгипті ____________________
5. Де були школи ________________________
1. Святі письмена єгиптян __________________________
2. На чому писали єгиптяни ________________________
3. Які прилади єгиптяни винайшли для виміру часу?
__________________________________________________
4. Хто був учителем у Стародавньому Єгипті ____________________
5. Де були школи ________________________
1. Святі письмена єгиптян __________________________
2. На чому писали єгиптяни ________________________
3. Які прилади єгиптяни винайшли для виміру часу?

__________________________________________________
4. Хто був учителем у Стародавньому Єгипті ____________________
5. Де були школи ________________________
1. Святі письмена єгиптян __________________________
2. На чому писали єгиптяни ________________________
3. Які прилади єгиптяни винайшли для виміру часу?
__________________________________________________
4. Хто був учителем у Стародавньому Єгипті ____________________
5. Де знаходилися школи ______________________

Конспект уроку на тему «Писемність та знання давніх єгиптян».

    Організаційний момент.

Вчитель вітає учнів та відзначає відсутніх.

    Актуалізація знань.

Вчитель:Хлопці, скажіть, яку державу ми з вами вивчаємо протягом кількох уроків? ( Учні відповідають питання, називаючи країну – Стародавній Єгипет). (Слайд №1).

Вчитель:Згадайте, хто керував Стародавнім Єгиптом? ( Учні відповідають "фараон").

Вчитель:Опишіть географічне розташування Стародавнього Єгипту (Учні описують географічне положення, згадуючи річку Ніл).

Вчитель:Молодець. Будь ласка, покажіть на карті річку Ніл, що протікала у Єгипті. ( Учні показують на карті річку)

Вчитель:Якщо Єгипті була родюча земля, то яким було насамперед їхнє основне заняття?

Вчитель:Скажіть – це основне заняття, на що було спрямоване?

Вчитель:А що ще людям потрібне для повноцінного життя? (Учні відповідають питання - інтелектуальний розвиток)

Вчитель:Через що його можна досягти? ( Учні відповідають питанням – у вигляді будь-яких знань, з допомогою листа)

    Формулювання теми, цілепокладання.

Вчитель:Сьогодні ми продовжимо нашу з вами подорож Древнім Єгиптом .

Вчитель:Спираючись на сказану вище інформацію, обговоріть у парах і сформулюйте тему уроку. ( Учні працюють у групі та формулюють тему уроку.)

Вчитель:Отже, тема уроку « Писемність та знання стародавніх єгиптян» . Запишіть назву теми у зошит. (Слайд №2)

Вчитель:Діти, припустіть:

На які питання ми маємо отримати відповіді під час уроку?

Учні припускають питання: Як писали давні єгиптяни? На що вони писали? Чому вони навчалися? Які знання мали?

Вчитель:Таким чином, хлопці, ви виділили ключові моменти нашого уроку і тим самим визначили мету та завдання уроку.

    Створення проблемної ситуації.

Вчитель:Хлопці, як ви вважаєте, які існують письмові знаки взагалі? Які знаки та яка писемність існує в нашій країні? Скільки їх у нашому алфавіті? Де в нас навчають писемності? Скажіть, чи всі повинні навчитися цьому в нашій країні? ( Учні відповідають кожне питання.)

Вчитель:А в стародавньому Єгипті не всі повинні були навчатися писемності, багато хто її не знав, і до школи деяким верствам населення вхід було заборонено. Припустіть, чому так відбувалося? Учні відповідають поставлене питання)

    Відкриття нового знання.

    Ієрогліфи – що це таке?

Вчитель:Пропоную попрацювати у ……. ? Кожна (-ий) …… читає с. 61-63 підручника і з'ясовує: як називалася писемність у Стародавньому Єгипті? У чому вона виражалася, як вона називалася? У чому полягала проблема вивчення ієрогліфів? ( Учні виконують завдання та відповідають на запитання.) (Слайд № 3).

Вчитель:А як ви думаєте, хлопці, звідки люди могли дізнатися про давньоєгипетські ієрогліфи? Учні припускають, висловлюючи свою точку зору)

Вчитель:А давайте з вами докладніше дізнаємось про це відкриття, подивившись фрагмент фільму.

Вчитель:Будь ласка, хлопці, що ви дізналися про ієрогліфи? Ким вони були відчинені? Чому камінь, на якому були написані ієрогліфи, називають Розетським? ( Учні відповідають це питання)

    Папірус –матеріал для письма

Вчитель:Хлопці, чим і на чому ви пишете у школі?

Вчитель:Так, ручкою по паперу. Пропоную вам звернутися до ілюстрації підручника на сторінці 63 та відповісти на запитання: «А на чому писали в Єгипті?». ( Учні працюють із ілюстрацією і відповідають питання). (Слайд №4).

Вчитель:Діти, на основі вже наявних знань, скажіть – а як виготовляли папірус?

Вчитель:А зараз пропоную вам дізнатися - яке ж було письмове приладдя єгиптян, подивившись на слайд (Слайд №5)

Вчитель:Уявіть собі, як ними можна було користуватися?

Вчитель:Давайте на стор.64 знайдемо перший абзац і прочитаємо його вголос, щоб нас почули всі.

Фізкультхвилинка:

Вчитель:А зараз давайте з вами проведемо фізкультхвилинку (Слайд №6).

Знов у нас фізкультхвилинка,

Нахилилися, ну-но, ну-но!

Розпрямилися, потягнулися,

А тепер назад прогнулись. (нахили вперед і назад)

Голова втомилася також.

Тож давайте їй допоможемо!

Вправо-вліво, раз і два.

Думай – думай голова. (Обертання головою)

Хоч зарядка коротка,

Відпочили ми трохи.

    Писки вчителя та нові знання

Вчитель:Діти, висловіть свою думку: як ви думаєте, а хто цьому всьому навчав єгиптян? Учні припускають і відповідають питанням «вчителя»)

Вчитель:Згадайте верстви населення Єгипту і припустіть - хто з них міг навчати єгиптян як учитель?

Вчитель:Мабуть, жерці. А чому вони мали таке право?

Вчитель:А чому ще крім писемності могли навчити єгиптян жерці, як ви гадаєте? (учні припускають - різним наукам)Які науки могли подати жерці, ґрунтуючись на основних заняттях єгиптян, їхніх потреб? ( астрономія, календар, водяний годинник)

Якщо вони не відповідають, то на с.64 пропоную ознайомитися з цим.

Вчитель:Правильно, а також спостерігали за зірками, намагалися проникнути в таємницю життя самих богів.

Робота з документом

Вчитель:Жерці в єгипетських школах навчали письма, рахунку, в основному це подобалося людям, які мали підраховувати та записувати податки. Що це були за верстви населення?

Вчитель:Правильно, тобто жерці навчали у школах майбутніх переписувачів, а не інші верстви населення.

Вчитель:Хлопці, а як ви вважаєте, чим була приваблива для єгиптян посада переписувача? (Вчитель вислуховує різні версії учнів)

Вчитель:Як ви вважаєте, чи завжди була дисципліна на уроці в єгипетській школі?

Вчитель:Припустіть, а як підтримував лад на навчальних заняттях вчитель-жрець?

Вчитель:Давайте попрацюємо з текстом документа «Повчання переписувачів учням» на стор. 62 та відповімо на ці запитання.

Вчитель:Вивчивши цей текст дайте відповідь на запитання: «У чому різниця між сучасною дисципліною на уроках і правилами, які застосовувалися до учнів у Давньому Єгипті» ( Учні відповідають питання).

4.Рефлексія (підсумок уроку)

Вчитель:А зараз, хлопці, ми з вами виконаємо завдання так, ні. Я запитую, а ви кажете відповідь.

    Наукові знання стародавніх єгиптян були тісно пов'язані з їхнім повсякденним життям. ( Так)

    Вперше розшифрував ієрогліфи французький вчений Шампольйон (Так)

    У єгипетській школі могли викладати усі охочі єгиптяни (Так)

    У переписувачів у школах не було жодної дисципліни (Ні)

    Писемність у Стародавньому Єгипті була настільки легка, що нею могли навчитися усі охочі. (Ні)

Вчитель:А зараз я пропоную вам самостійно підбити підсумок уроку, але в парах. (за допомогою прийому + - цікаво)

5.Д/з:

«3» - § 12 переказ

«4» - §12 переказ, відповісти усно на запитання у жовтій рамочці на сторінці 64

«5» - §12 переказ, виконати письмово завдання с. 65 з рубрики «Подумайте».



Останні матеріали розділу:

Макроекономічна нестабільність: циклічність, безробіття, інфляція
Макроекономічна нестабільність: циклічність, безробіття, інфляція

Макроекономічна нестабільність: інфляція Інфляція - це процес знецінення грошей внаслідок переповнення каналів товарного обігу.

Сучасна банківська система Росії Сучасна російська банківська система
Сучасна банківська система Росії Сучасна російська банківська система

Банківська система Російської Федерації - це сукупність взаємозалежних елементів, що включає Центральний банк, кредитні організації,...

Презентація на чуваській мові тему
Презентація на чуваській мові тему

Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12 Слайд 13 Слайд 14 Слайд 15