План-конспект уроку з російської мови (4 клас) по темі: Урок з російської мови. Тема: Кома у складній пропозиції

Тема: «Кома в складному реченні» Тип уроку: Мета: - Устаткування: мультимедійний проектор, комп'ютер. Для парної роботи: картки з алгоритмом; Для індивідуальної роботи: - Підручник «Російська мова»; - Тести різнорівневі.

Перегляд вмісту документа
«Урок російської мови: «Кома у складному реченні»»

РОСІЙСЬКА МОВА

Тема: «Кома у складному реченні»

Тип уроку:повторення та закріплення вивченого.

Ціль:

- розвивати вміння ставити коми у складній пропозиції із спілками;

Розвивати вміння відрізняти прості речення від складних; розвивати вміння конструювати пропозиції;

Розвивати вміння складати схеми простих речень та складних;

Навчати навичкам самооцінки та самоконтролю;

Удосконалювати комунікативні навички;

Розвивати творче мислення;

Удосконалювати навички співробітництва.

Обладнання:мультимедійний проектор, комп'ютер.

Для парної роботи: картки з алгоритмом;

Для індивідуальної роботи:

Підручник "Російська мова";

Тести різнорівневі.

Етапи уроку

Хід уроку

Формування УУД

Ι. Актуалізація знань. (Організаційний момент).

Етап 1. Визначення основного питання уроку.

Сьогодні такий добрий день. Я рада сьогодні бути з вами. Давайте вітаємо всіх присутніх. І подаруємо їм свої посмішки.

Яким ви хотіли б бачити сьогодні урок російської мови?

(після відповідей дітей відкривається запис на екрані)

Цікавий

Пізнавальний

Розвиваючий

Результативний

Щоб вийшов таким уроком, недостатньо дій одного вчителя, необхідна і ваша допомога.

Якими мають бути на уроці учні?

(після відповідей – запис на екрані)

Активні

Думають

Працездатні

Уважні

Дисципліновані

Налаштуйте себе позитивно на урок.

1. Визначаємо основне питання уроку.

Подивіться на дошку. Запишіть відгадку у стовпчик.

Він любитель гризти моркву,
Їсть капусту дуже спритно,
Скаче він то тут, то там,
По полях та по лісах
Сірий, білий і косий,
Хто, скажіть, він такий?
(Заєць)

На вигляд він як рудий м'яч,
Тільки от не мчить стрибати.
У ньому корисний вітамін -
Це стиглий...

(Апельсин)

На коробку я схожий,
Ручки ти в мене кладеш.
Школяре, ти мене впізнав?
Ну, звісно, ​​я - ... .

(Пенал)

У саду на дереві росте
Гарний, смачний, соковитий плід.
Я підкажу: на букву Я
Він починається друзі.
(Яблуко)

Подивіться на мене -
Збоку в мене поля,
Для завдань будуть, дітки,
На моїх сторінках клітки,
А для різних вправ,
Я – у лінійку, без сумнівів.
Це – легка загадка:
Кожен знає, я ...
( Зошит )

Спекотним сонечком зігрітий,

У шкірку, як у броню, одягнений.

Здивує собою нас

Товстошкірий...

(Ананас)

Якщо він лежить на дні,
Судно вдалину не побіжить.

(Якір)

Подивіться перші літери кожного слова, яке ключове слово нашого уроку вийшло по вертикалі?

(Кома)

Скажіть, у яких випадках ставиться кома у складному реченні?

Сформулюйте основне питання уроку.

«Яка роль коми у складних пропозиціях?»

Пізнавальні УУД

1. Ра звиваємовміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів.

2. Подавати інформацію у вигляді схеми.

3 . Виявляти сутність, особливості об'єктів.

4. За підсумками аналізу об'єктів робити висновки.

5. Узагальнювати та класифікувати за ознаками.

6. Орієнтуватись на розвороті підручника.

7. Знаходити відповіді питання в ілюстрації.

II. Формулювання проблеми.

Етап 2. Згадуємо вивчене.

Подивіться на дошку

Солдати вітали одне одного з великою Перемогою.

Їхні обличчя світилися щастям та гордістю.

Про яку важливу подію тут йдеться?

До 79-ої річниці Перемоги у ВВВ залишилося зовсім небагато. Хто знає, коли розпочалася ВВВ? Молодці, хлопці! Дуже важливо знати та завжди пам'ятати історію своєї країни!

Які це пропозиції щодо структури: прості чи складні?

Доведіть, що це найпростіші пропозиції.

Складіть та запишіть з двох простих пропозицій одну складну.

Солдати вітали один одного з великою Перемогою, і їхні обличчя світилися щастям та гордістю.

Доведіть, що вийшла складна пропозиція.

Підкресліть граматичні основи, виділіть спілку.

А як на листі можна поділяти частини складної пропозиції?

Частини складного речення розділяються комою.

Як ви вважаєте, які знання ми закріплюватимемо на цьому уроці? (Роль коми у складному реченні)

Регулятивні УУД

1. Розвиваємо вміння висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника.

III. Відкриття нових знань.

Етап 3. Визначення теми та мети уроку.

Сформулюйте тему нашого уроку. (Кома у складному реченні)

Чому маємо навчитися? (Ми повинні закріпити знання про написання коми у складному реченні; закріпити вміння складати схеми простих та складних речень).

IV. Розвиток умінь.

Етап 4. Застосування знань.

ФІЗМИНУТКА

Отже, сьогодні на уроці ми закріплюватимемо знання про постановку розділових знаків у складних реченнях.

Прочитайте пропозицію, поставте розділові знаки і складіть алгоритм ваших дій при постановці розділових знаків у складному реченні. А того, щоб ви правильно виконали це завдання, доповніть алгоритм словами, що бракують.

Радянські війни мужньо захищали свою Батьківщину і ми пам'ятаємо їхні героїчні подвиги.

«Алгоритм постановки розділових знаків у складній пропозиції»

    Знайди та підкресли……….

    Визнач кількість……….

    Знайди……… який пов'язує частини складної пропозиції.

    На межі частин складної пропозиції перед союзом постав...

Перевірте правильність встановлення розділового знака в реченні.

Радянські війни мужньо захищали свою Батьківщину, і ми пам'ятаємо

їхні героїчні подвиги.

- Поясніть покроково свої дії при постановці розділового знака.

Для чого потрібна кома в цій пропозиції?

Перевірте алгоритм.

Алгоритм постановки розділових знаків у складній пропозиції»

1.Знайди та підкреслиграматичну основу речення.

2.Визнач кількістьчастин у цій пропозиції.

3.ЗнайдиСоюз, що пов'язує частини складної пропозиції.

4.На межі частин складної пропозиції перед союзом поставкому.

Робота з підручника.

Відкрийте підручники, на стор. 178 упр. 452. - Виконується за завданням.

Сонце сіло за обрій, спустилися сутінки.

Ми ковзаємо на човні по гладі озера, і тільки плескіт весел порушує тишу.

Ми обережно пропливли повз білі лілії, а вони навіть не ворухнулися.

Особистісні результати

1. Розвиваємо вміння виявляти своє ставлення до героїв, висловлювати свої емоції.

2. Оцінювати вчинки відповідно до певної ситуації.

3. Ф ормуємо мотивацію до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності.

Комунікативні УУД

1. Рназиваємо вміння слухати та розуміти інших.

2. Будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.

3 . Оформляти свої думки у усній формі.

4. Вміння працювати у парі.

V. Рефлексія.

Ось і добіг кінця і наш урок. Він вам сподобався? Закрийте очі на хвилинку і згадайте все, що було на цьому уроці, які ми виконували завдання, з чим працювали.

– Яким було основне питання уроку? (Роль коми у складному реченні)

– Що у вас виходило сьогодні найкраще?

- У чому пережили труднощі?

Виберіть мордочки, а вибір залежатиме від того, наскільки ви залишилися задоволені своєю роботою на уроці.

Я працював добре, все зрозумів, дуже старався.

- Наступного разу я намагатимусь бути активнішим.

- Мені було важко, я багато чого не зрозумів.

Покажіть ваші вибрані мордочки. Дякую вам усім за роботу.

VI. Домашнє завдання.

Творче домашнє завдання – складіть текст привітання для ветеранів, використовуючи складні пропозиції.

Інформаційно-технологічна карта уроку.

Тема урока: « Кома у складному реченні».

Тип уроку:повторення та закріплення вивченого.

Мета уроку:

- розвивати вміння ставити коми у складній пропозиції із спілками;

Розвивати вміння відрізняти прості речення від складних; розвивати вміння конструювати пропозиції;

Розвивати вміння складати схеми простих речень та складних;

Навчати навичкам самооцінки та самоконтролю;

Удосконалювати комунікативні навички;

Розвивати творче мислення;

Удосконалювати навички співробітництва.

Форми організації діяльності на уроці:

Фронтальна,

Індивідуальна.

Структура уроку:

    Актуалізація знань. Організаційний момент. (Етап 1. Визначення основного питання уроку)

II. Формулювання проблеми.(Етап 2. Згадуємо вивчене)

    Відкриття нових знань. (Етап 3. Визначення теми та мети уроку)

    Фізхвилинка

V. Розвиток умінь. (Етап 4. Застосування знань)

VI. Рефлексія.

VII. Домашнє завдання.

Методи:

Словесні;

Наочні;

Практичні;

Самостійна робота учнів ;

Робота під керівництвом вчителя.

Обладнання:

· Крейда (маркер), класна дошка;

· Екран, проектор, комп'ютер;

· мультимедійна презентація уроку;

· Роздатковий матеріал: картки для індивідуальної роботи, карти самооцінки.

Передбачуваний результат:

Засвоїти алгоритм постановки розділових знаків у складному реченні;

Набуття умінь та навичок відмінності простої пропозиції від складної;

Засвоїти алгоритм побудови схеми складної пропозиції;

Мотивація до вивчення російської.

Етап уроку

Дидактична мета

Методи

Діяльність вчителя

Діяльність

учнів

    Організаційний момент

Цілі:

- Актуалізувати вимоги до учня з боку навчальної діяльності;

- Створити умови для виникнення у учнів внутрішньої потреби включення до навчальної діяльності;

- Уточнити тип уроку, намітити кроки навчальної діяльності.

Створення робочої обстановки, необхідної для активної роботи на уроці

Педагогіка співробітництва.

Психологічні прийоми:

Установча бесіда

Слухають вчителі, психологічний

    Актуалізація знань учнів.

Ціль:

– організувати актуалізацію умінь ставити кому у складному реченні.

Зацікавити дітей майбутньою роботою, пробудити активність.

Словесний метод, наочний метод.

Фронтальна бесіда, пізнавальна гра.

Фронтальна робота, розв'язання завдань.

    Формулювання проблеми.

Ціль:організувати постановку навчальної проблеми з використанням діалогу, що спонукає від проблемної ситуації.

Створення проблемної ситуації.

Пошуково – дослідницький метод

Фронтальна бесіда

Пошук шляхів вирішення проблемної ситуації.

3.Відкриття нових знань.

Ціль:

– організувати пошук вирішення навчальної проблеми з використанням діалогу, що підводить від проблеми.

Сформувати пізнавальні мотиви.

Організувати діяльність з відпрацювання умінь та навичок вивченого матеріалу.

Практичний метод,

словесний метод,

метод стимулювання інтересу до вчення,

наочний метод.

Пізнавальна розповідь.

Виконання

вправ,

передня перевірка.

Самостійна

робота, взаємоперевірка.

Фронтальна робота

4. Фізкультхвилинка

Попередити втому дітей

Виконання вправ.

Виконання вправ.

    Розвиток умінь.

Цілі:

- Організувати застосування нового знання;

- Організувати виконання самостійної роботи;

- Організувати фронтальну перевірку, самоперевірку;

– організувати самооцінку за критеріями

Організувати діяльність із застосування нових знань.

Практичний метод,

словесний метод,

метод стимулювання інтересу до вчення,

наочний метод.

Завдання на розвиток логіки

Самостійна робота, взаємоперевірка.

Індивідуальна диференційована робота, фронтальна перевірка.

Виконують вправи з фронтальною перевіркою.

Самостійна робота із самоперевіркою.

Фронтальна робота

    Рефлексія.

Цілі:

– зафіксувати новий зміст уроку;

- Організувати рефлексію власної навчальної діяльності.

Формування самооцінки навчальної діяльності

Словесний метод,

наочний метод.

Консультація щодо використання карток рефлексії.

Самооцінка своєї діяльності на уроці

    Домашнє завдання

Ціль:– організувати виконання д/з.

Слухати і розуміти мову інших ( комунікативні УУД).

Організує інструктаж із завдань вправи .

Читають завдання, слухають інструктаж

Тема урока: Кома і крапка з комою в складному союзі.

Підготувала урок вчитель російської мови та літератури Степанова Марина Юріївна

Мета уроку:

Формувати в учнів вміння встановлювати смислові відносини між частинами безсполучникового складного речення;

Навчити учнів за допомогою розділових знаків правильно розуміти текст і на цій основі читати його, дотримуючись необхідної інтонації;

удосконалювати орфографічну, пунктуаційну грамотність у учнів;

Підготовка учнів до ЄДІ з російської;

Виховувати любов до природи

ХІД УРОКУ.

I.Оргмомент.

II.Робота з класом.

Діти, уважно подивіться на тему уроку, поставте собі цілі і назвіть їх.

Почнемо ми наш урок із орфографічної розминки. На слайд 2 ви бачите текст. Випишіть з нього слова з пропущеними орфограмами і поясніть їх написання

Текст слайду

Весело проб...ратися по у...кой доро...ці між двома стінами високого жита. К...лоси тихо б'ють вас по обличчю, волошки ц...пляються за ноги, перепела кричать навколо, кінь б...жить л...нивою риссю. Ось і ліс. Тінь та

т ... шина. Статні осики високо ліплять над вами; довгі, висять гілки беріз ледве ворушаться; могутній дуб ст...іт, як боєць, біля гарної липи.

Пояснюємо написання слів по ланцюжку.

Які види орфограм ми повторили під час уроку?

А тепер давайте виразно прочитаємо цей текст. Про що він? Які пропозиції зустрілися нам у цьому тексті?

Хлопці, давайте з вами пригадаємо, які особливості має інтонація безсполучникових складних речень, частини яких розділені комою та крапкою з комою? (Вживання комою в безсоюзному складному реченні робить мову живою; більш тісний зв'язок між реченнями передається перелічувальною інтонацією; речення, де ставиться крапка з комою, вимовляються зі зниженням голосу до кінця речення і значною паузою між реченнями; такі речення читаються в уповільненому темпі, спокійним і дещо зниженим голосом).

Яку роль виконують ці речення у тексті? (Спочатку автор їде до лісу, враження швидко йдуть одне за одним: «колоски б'ють по обличчю, волошки чіпляються за ноги, перепела кричать навколо, кінь біжить лінивою риссю». голосом, що поступово підвищується перед кожною паузою.)

Але автор в'їхав у ліс, і нові враження охоплюють його. Які? Простежте за темпом промови та паузами між пропозиціями. (Дається зображення лісової тиші та спокою. Відповідно до цього темп промови сповільнюється, паузи між пропозиціями стають більш тривалими, голос перед паузами вже не підвищується, а знижується майже до крапки, але перелічальна інтонація зберігається)

Діти ми не перший урок аналізуємо тексти. Скажіть, у яких текстах найчастіше зустрічаються безсполучникові пропозиції з комою, з точкою коми? (В описі пейзажних замальовок)

(І.С. Тургенєву. Він глибоко знає природу, тонко її відчуває, вміє створити яскраві пейзажі засобами мови).

III.Самостійна оабота.Ми продовжимо нашу роботу над текстом. 1.Працювати будемо за варіантами.

1 варіантробить синтаксичний розбір безсоюзної складної пропозиції

2 пропозиція тексту «Колоси тихо б'ють вас по обличчю….»

2 варіантробить синтаксичний аналіз 5 речення тексту «Статні осики високо ліплять над вами….»

3 варіант Напишіть твір-мініатюру на тему «Взимку в лісі», використовуючи складні пропозиції з комою і крапкою з комою.

IV.Закріплення матеріалу

1.Розставте розділові знаки в реченні, яку ви бачите на слайді3

Сильний вітер раптово загудів у висоті дерева забушували великі краплі дощу різко застукали зашльопали по листі блиснула блискавка і гроза вибухнула.

(Сильний вітер раптово загув у висоті, дерева забушували, великі краплі дощу різко застукали, зашльопали по листі, блиснула блискавка, і гроза вибухнула.)

Ми продовжимо з вами роботу за варіантами та зробимо комплексний аналіз слова гроза.Вам потрібні словники, вони лежать у вас на партах.

1 варіантДати етимологію слова гроза, зробити морфологічний аналіз слова, в назвах яких творів зустрічається це слово?

2 варіант.Дати лексичне значення цього слова; створити фонетичний аналіз слова, у яких прислів'ях і приказках зустрічається це слово?

3 варіант. Розібрати слово гроза за складом, підібрати до нього однокорінні слова, підібрати до слова гроза антоніми та синоніми.

Учні діляться своїми знахідками про слово гроза.

2. Перед вами лежать картки з тестовими завданнями з ЄДІ, які я взяла з типових екзаменаційних варіантів

8 завдання. Визначте слово, в якому пропущено ненаголошене голосне коріння, що чергується. Випишіть це слово, вставивши пропущену літеру.

кр..гілки

м...ролюбний

оновлювалась

ч...каніти

3. Знайдіть у збірнику типових екзаменаційних варіантів завдання з нашої теми уроку та виконайте його

V.Підведемо підсумок уроку

Хлопці, чи досягли ви своєї мети, яку ставили перед собою на уроці?

Завдання додому: виписати з художньої літератури текст із 5-6 речень, в якому зустрічаються безсполучникові пропозиції з комою і з крапкою з комою, зробити синтаксичний розбір однієї пропозиції, повторити правило про постановку тирі та двокрапки в складному союзі.

1. Загальні положення

1.1. З метою підтримки ділової репутації та забезпечення виконання норм федерального законодавства ФДАУ ДНДІ ІТТ «Інформіка» (далі – Компанія) вважає найважливішим завданням забезпечення легітимності обробки та безпеки персональних даних суб'єктів у бізнес-процесах Компанії.

1.2. Для вирішення цього завдання в Компанії запроваджено, функціонує та проходить періодичний перегляд (контроль) система захисту персональних даних.

1.3. Обробка персональних даних у Компанії ґрунтується на наступних принципах:

Законності цілей та способів обробки персональних даних та сумлінності;

Відповідність цілей обробки персональних даних цілям, заздалегідь визначеним та заявленим при зборі персональних даних, а також повноваженням Компанії;

Відповідності обсягу та характеру оброблюваних персональних даних, способів обробки персональних даних цілям обробки персональних даних;

Достовірності персональних даних, їх актуальності та достатності для цілей обробки, неприпустимості обробки надлишкових по відношенню до цілей збору персональних даних;

Легітимності організаційних та технічних заходів щодо забезпечення безпеки персональних даних;

Безперервності підвищення рівня знань працівників Компанії у сфері забезпечення безпеки персональних даних під час їх обробки;

Прагнення постійного вдосконалення системи захисту персональних даних.

2. Цілі обробки персональних даних

2.1. Відповідно до принципів обробки персональних даних, у Компанії визначено склад та цілі обробки.

Цілі обробки персональних даних:

Укладання, супровід, зміна, розірвання трудових договорів, що є підставою для виникнення або припинення трудових відносин між Компанією та її працівниками;

Надання порталу, сервісів особистого кабінету для учнів, батьків та вчителів;

Зберігання результатів навчання;

виконання зобов'язань, передбачених федеральним законодавством та іншими нормативними правовими актами;

3. Правила обробки персональних даних

3.1. У Компанії здійснюється обробка лише тих персональних даних, які представлені у затвердженому Переліку персональних даних, що обробляються у ФДАУ ДНДІ ІТТ «Інформіка»

3.2. У Компанії не допускається обробка наступних категорій персональних даних:

Расова приналежність;

Політичні погляди;

Філософські переконання;

Про стан здоров'я;

Стан інтимного життя;

Національна приналежність;

Релігійні переконання.

3.3. У Компанії не обробляються біометричні персональні дані (відомості, що характеризують фізіологічні та біологічні особливості людини, на підставі яких можна встановити її особистість).

3.4. У Компанії не здійснюється транскордонна передача персональних даних (передача персональних даних на територію іноземної держави до органу влади іноземної держави, іноземної фізичної особи або іноземної юридичної особи).

3.5. У Компанії заборонено ухвалення рішень щодо суб'єктів персональних даних на підставі виключно автоматизованої обробки їх персональних даних.

3.6. У Компанії не здійснюється опрацювання даних про судимість суб'єктів.

3.7. Компанія не розміщує персональні дані суб'єкта у загальнодоступних джерелах без його попередньої згоди.

4. Реалізовані вимоги щодо забезпечення безпеки персональних даних

4.1. З метою забезпечення безпеки персональних даних при їх обробці в Компанії реалізуються вимоги наступних нормативних документів РФ у галузі обробки та забезпечення безпеки персональних даних:

Федеральний закон від 27.07.2006 р. № 152-ФЗ "Про персональні дані";

Постанова Уряду Російської Федерації від 1 листопада 2012 р. N 1119 "Про затвердження вимог щодо захисту персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних";

Постанова Уряду Російської Федерації від 15.09.2008 р. №687 "Про затвердження Положення про особливості обробки персональних даних, що здійснюється без використання засобів автоматизації";

Наказ ФСТЕК Росії від 18.02.2013 N 21 "Про затвердження Складу та змісту організаційних та технічних заходів щодо забезпечення безпеки персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних";

Базова модель загроз безпеці персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних (затверджена заступником директора ФСТЕК Росії 15.02.2008);

Методика визначення актуальних загроз безпеці персональних даних при їх обробці в інформаційних системах персональних даних (затверджено заступником директора ФСТЕК Росії 14.02.2008 р.).

4.2. Компанія проводить оцінку шкоди, яка може бути заподіяна суб'єктам персональних даних та визначає загрози безпеці персональних даних. Відповідно до виявлених актуальних загроз Компанія застосовує необхідні та достатні організаційні та технічні заходи, що включають використання засобів захисту інформації, виявлення фактів несанкціонованого доступу, відновлення персональних даних, встановлення правил доступу до персональних даних, а також контроль та оцінку ефективності вживаних заходів.

4.3. У Компанії призначено осіб, відповідальних за організацію обробки та забезпечення безпеки персональних даних.

4.4. Керівництво Компанії усвідомлює необхідність і зацікавлене у забезпеченні належного як з погляду вимог нормативних документів РФ, і обгрунтованого з погляду оцінки ризиків бізнесу рівня безпеки персональних даних, оброблюваних у межах виконання основний діяльності Компанії.



Останні матеріали розділу:

Конспект уроку
Конспект уроку "Прямолінійний рівноприскорений рух

ШВИДКІСТЬ ПРИ НЕРАВНОМІРНОМУ РУХІ Нерівномірним називається рух, при якому швидкість тіла з часом змінюється. Середня...

Рекомендації щодо вирішення завдань С5 (молекулярна біологія) Молекула поліпептиду складається з 20 залишків молекул
Рекомендації щодо вирішення завдань С5 (молекулярна біологія) Молекула поліпептиду складається з 20 залишків молекул

Поліпептид складається з 20 амінокислот. Визначте число нуклеотидів на ділянці гена, що кодує первинну структуру цього поліпептиду, кількість...

Визначення амінокислотного складу білків
Визначення амінокислотного складу білків

Вступ 1. Основні компоненти молока 2. Методи аналізу амінокислот 1. Хроматографічний метод аналізу 2. Спектрофотометричний метод...