Приклади множення багатозначних чисел однозначне. Рефлексія навчальної діяльності

Урок математики у 4 класі

УМК: Школа Росії

Тема:Множення багатозначного числа на однозначне.

Ціль:розглянути письмові прийоми множення багатозначного числа однозначне, включаючи множення іменованих чисел; розвивати навички усного та письмового рахунку

Завдання:створити умови на формування в учнів практичних навичок множення чотиризначного числа на однозначне, організувати навчальну діяльність під час уроку через співробітництво з учнями,виховувати інтерес до математики, активність, увагу учнів.

Тип уроку:урок "відкриття" нових знань.

Використовувані форми організації пізнавальної діяльності учнів:фронтальна, колективна, індивідуальна, у парах.

Обладнання та джерела інформації:проектор, презентація, картки із завданнями для самостійної роботи, «сходи успіху», комп'ютер, роздатковий матеріал (оціночні листи). Підручник: М.І.Моро «Математика» 4 клас, частина 1, робочий зошит з математики.

Особистісні УУД: розвиток інтересу до різних видів діяльності, розуміння причин успіху у навчанні, розвиток самооцінки на основі заданих критеріїв успішності навчальної діяльності.

Регулятивні УУД: прийняття навчальної задачі та вміння дотримуватися інструкції вчителя чи запропонованих завдань; вміння самостійно оцінювати правильність виконаної дії та вносити необхідні корективи.

Комунікативні УУД: участь у груповій роботі з використанням мовних засобів для вирішення комунікативних завдань; використання простих мовних засобів передачі своєї думки; прояв ініціативи у освітньому процесі.

Пізнавальні УУД: здобуття нових знань із тексту підручника, роздавального матеріалу; переробка одержаної інформації для формулювання висновків.

Прогнозовані результати:

Предметні:

  • учні знають алгоритм множення багатозначного числа на однозначне.
  • вміють множити багатозначне число на однозначне, включаючи множення іменованих чисел.

Метапредметні:

  • вміють ставити навчальне завдання та самостійно формулювати висновки.
  • вміють слухати співрозмовника, висловлювати свою думку та аргументувати

Особистісні: -уміють співпрацювати з однолітками.

СЦЕНАР УРОКУ.

1.Мотивування до навчальної діяльності- 1-2 хвилини

Мета: включення учнів у діяльність

Я рада вас вітати.

Встало сонечко давно,

Заглянуло до нас у вікно!

Нас воно квапить у клас-

Математика у нас!

Підрівнялися, підтягнулися

І один одному посміхнулись.

Перевірте поставу. Налаштуйтеся на роботу.

Сьогодні на уроці нам з вами належить думати, вирішувати, відповідати на запитання, вивчити нову тему. Тож я вас попрошу бути уважними, активними. На уроці ви оцінюватимете себе самі за кожен вид роботи, а в кінці уроку потрібно виставити собі загальну оцінку.

Відкриваємо зошити та записуємо число, класна робота.

2. ТЕСТ(Роздати картки).

    Компоненти множення

А) зменшуване, віднімається

Б) множник, множник

    Від перестановки множників твір

а) змінюється

б) не змінюється.

3. При множенні будь-якого числа на 0 виходить

    При множенні будь-якого числа на 1 виходить

Б) теж число

    Щоб знайти невідомий множник, треба

А) добуток помножити на відомий множник

Б) добуток розділити на відомий множник

Перевірка, відповіді збокуна перевернутих картках. Перевіряємо у парах. Якщо все збігається, ставте поруч знак "+", а якщо ви знайшли помилку "-"

    Якщо я відповідав без помилок, то на 5.

    Якщо я відповідав з невеликими недоліками, то на 4.

    Якщо я відповідав з помилками і мало працював, то на3.

    Якщо я не відповідав і просидів цей етап, то негайно вмикаюсь у роботу та оціню себе на наступному етапі

Хто не припустився жодної помилки?

Поставте оцінку до листа самооцінки

Чудово. Ці знання нам знадобляться сьогодні на уроці.

    Усний рахунок – 5 хвилин

Ціль: повторення вивченого матеріалу, необхідного для “відкриття нового знання”

    Почнемо усний рахунок з математичної розминки.

Пропоную вам відповісти на запитання у швидкому темпі

Перший день тижня? (понеділок)

Знак для позначення числа (цифра)

Знак віднімання в математиці? (мінус)

Найменша одиниця довжини

Відрізок, рівний 100см

60 хвилин – це?

Відстань дорівнює 1000 метрів це-?
- Проміжок часу у 100 років

Скільки хвостів у семи псів? (7)

Скільки пальчиків на руках чотири хлопчики? (40)

Скільки вушок у п'яти стареньких? (10)

Скільки вух у п'яти малюків? (10)

У вазі стояло 27 тюльпанів та 8 нарцисів.

Скільки тюльпанів стояло у вазі? (17)

2. Картки(Приклади-три учні за партою).

Виконати дії та записати відповіді.

1:1+0:328+328:1;

2098*0+1*(107+0:4267)+422:1;

830-4*(25-0)-732:732.

(329, 529, 729).

    На уроці нам потрібні знання таблиці множення. Повторимо?

Таблиця множення – інтерактивний тест.

Створення проблемної ситуації-4-5 хвилин

Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

Перед вами приклади. (на дошці)

Що спільного у записаних виразах?

Як легше їх вирішити?

Яку властивість множення використовували? (переміщувальна властивість множення.)

а * в = в * а

Який приклад при вирішенні викликав би у вас скруту?

Чому? (Ми не множили чотиризначні числа на однозначне)

Формулювання теми уроку

З'ЯВИЛАСЯ ПРОБЛЕМУ, МИ НЕ ВМІЄМО ВИРІШУВАТИ такі приклади.

Чому вчитимемося?

Хто може сформулювати тему уроку (множення багатозначного числа на однозначне)

Яку мету ви поставите собі на уроці?
(Навчитися множити багатозначне число на однозначне, знайти новий спосіб.)

Абсолютно вірно. Молодці.

Оціночний лист-1 сходинка «сходи знань»

"Відкриття" дітьми нового знання 7-8 хвилин

Побудова проекту виходу із скрути.

Проблема: не вміємо множити багатоцифрові числа на однозначне число.

Подумайте, яким чином ми здобуватимемо нові знання множення? Я пропоную вам два способи відкриття нових знань.

Ми можемо:

    Послухати пояснення вчителя, тобто. я вам сама поясню матеріал

    Здобути знання самим

(на основі раніше отриманих знань, спробуйте здобути знання самі.)

Що ви обираєте?

Вирішувати поставлену вами мету разом.

Діти, давайте згадаємо уроки інформатики.

Що потрібно знати під час виконання будь-якої дії? (Алгоритм виконання дії).

Ми вміємо множити трицифрові числа на однозначні. Вміємо!

А як ви думаєте, чи буде він відрізнятися, якщо множитимемо на 4,5 -значне число?

Отже, як будемо множити багатозначні? (як і і тризначні числа)

Згадаймо, як множили тризначні числа та складемо алгоритм

З чого почнемо? (з одиниць)

Складання алгоритму (слайд)

Де можна перевірити правильність своїх міркувань?

Відкрийте підручники та на сторінці 77 прочитайте правило.

Чи правильно ми зробили.

Висновок: Ми відкрили алгоритм множення 4, 5 значного числа на однозначне. Завдяки алгоритму ми зможемо виконати множення без помилок. Запам'ятайте, математика – точна наука. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями.

Алгоритм складено, хто побудеу ролі вчителя і пояснить, як виконати приклад на множення багатозначного числа на однозначне? - (пояснення учнем)

Оціночний лист- друга сходинка «сходів успіху»

Включення в систему знань та повторення 4-5 хвилин.

Закріпимо отримані знання, відкрили підручник на сторінці 77. Давайте розв'яжемо приклади для закріплення. (по 1 людині біля дошки)

Фпокутультхвилинка. Гімнастика для очей

У математиці нам зустрічаються як числа натурального ряду, а й іменовані числа. Примноження цих чисел виконується так само. Дивимося на дошку.

    19400 м = 19 км 400 м (записуємо відповідь)

    Запишіть його у зошит.

    Давайте вирішимо ще один приклад. До дошки ….

26 м 85 см х 7 =

Оціночний лист- третя сходинка «сходів знань.

Самостійна робота із самоперевіркою 4-5 хвилин .

Проведемо невелику самостійну роботу

Перевірте, чи правильно вирішені приклади Знайдіть помилки та обчисліть правильно:

7 327 16 145

6 6 4

Молодці. Ви швидко впоралися з роботою. Перевіряємо.

Хто знайшов помилки?

Хто сумнівався, відчував труднощі?

Оціночний лист

Оціночний лист- 4 сходинки «сходи знань.

Самостійна робота з різнорівневими завданнями - 7хвилин

1 рівень: на «3» - розв'язати приклади на множення, записуючи їх у стовпчик

2 рівень: на «4»-знайти приклади на множення (знайди 2 приклади на множення і розв'яжи в зошиті у стовпчик

Збільши 6 075 на 6

Збільши 6 175 у 5 разів

    Зменши 5 643 у 3 рази

    3 рівень: на «5»-розв'язати задачу з Р.т. пов'язану з дією множення

Виконай у зошиті лише розв'язання задачі

Перевірка, збоку відповідіна перевернутих картках.

Оціночний лист- 5 сходинка «сходів знань.

Підсумок уроку:Що сьогодні на уроці нам удалося, а над чим ще треба попрацювати.

Що вдалося…

Згадаймо, які цілі ми перед собою ставили?

Чому навчилися?

Чи знадобляться ці знання в житті?

Над чим треба ще попрацювати...

Що слід повторити до наступного уроку?

Нижня сходинка - погано розумію новий матеріал, у мене нічого не вийшло;

середня сходинка, я мав проблеми;

верхня сходинка - мені все вдалося

Я задоволена вашою роботою на уроці.

Усі сьогодні працювали дуже добре.

Оцінки за урок отримують

Рефлексія навчальної діяльності.

На дошці прикріплено коло від сонечка, дітям лунають промінчики жовті та хмарки.

Якщо сподобалося заняття і було цікаво – промінчики жовтого кольору прикріпити до сонечка

Було нецікаво-прикріпити хмарки блакитного кольору

VIII. Домашнє завдання.

Вам потрібно потренуватися вдома

Молодці! Дякую за добру роботу!

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад

«Попереченська ЗОШ»

Відкритий урок

з ІКТ підтримкою

з математики

на тему: « Письмове множення багатозначного числа з нулями і одиницями у записи на однозначне».

Укладач: вчитель початкових класів

Петрова Тамара Анатоліївна

Тема урока «Письмове множення багатозначних чисел з нулями та одиницями у записі на однозначне число»

Мета діяльності вчителя : сприяти розвитку умінь виконувати множення багатозначного числа з нулями та одиницями у записі на однозначне число у стовпчик, вирішувати завдання вивчених видів

Тип уроку : освоєння нових знань та способів дій.

Заплановані освітні результати:

Предметні(Обсяг засвоєння та рівень володіння компетенціями):

Навчаться виконувати множення багатозначного числа на однозначне в стовпчик, вирішувати завдання вивчених видів, дотримуватись порядку виконання дій у числових виразах.

Метапредметні(компоненти культурно-компетентнісного досвіду/набута компетентність): оволодіють здатністю розуміти навчальне завдання уроку, відповідати на питання, узагальнювати власні уявлення; слухають співрозмовника та ведуть діалог, оцінюють свої досягнення на уроці; вміють вступати у мовленнєве спілкування, користуватися підручником.

Особистісні: виявляють інтерес, що переходить у потребу до розширення знань, до виконання завдань, запропонованих у підручнику чи вчителем.

Хід уроку

    Організаційний момент. Емоційний настрій (слайд)

Продзвенів дзвінок - починається урок.

Щоб урок пройшов чудово, добре,

Відмінно, класно, побажаємо всім удачі та добра.

Усміхніться один одному і сідайте.

Відкрийте зошити, запишіть номер, класна робота.

    Актуалізація знань

Сьогодні на уроці на вас чекає цікава та корисна робота.

Хто хоче попрацювати індивідуально біля дошки?

Бувай …. працює біля дошки, ми з вами проведемо невеликий усний рахунок .

Слайд

І перше завдання – розминка для розуму, проведемо її у вигляді гри «Питання, відповідь».

Я шаную вам питання, ви уважно слухаєте і швидко відповідаєте.

    Індивідуальна робота біля дошки

5 кг 345 г ∙ 3 2 м 49 см ∙ 6 4 км 137 м ∙ 5

    Усний рахунок:

Розминка розуму

Як називається знак віднімання в математиці? (мінус)

Частина тіла, яку треба втрачати? (Голова)

Що таке периметр? А як можна знайти площу прямокутника?
- Скільки років було двадцятирічній людині 4 роки тому? (16)

За 30 хвилин зварилося 6 картоплин. Скільки хвилин варилася одна картоплина?

На дубі росло 12 яблук, 3 впали, скільки залишилося?

Найглибше озеро Байкал – 1940 метрів. Виразіть це в км та м.

Продовжимо. Увага на слайд

    Прочитай числа у порядку зростання:

111, 63250, 4362, 552671, 503, 32

Яке найбільше число: 552671

Яке число за кількістю знаків?

Назви попереднє число. Наступне число.

    Давайте виконаємо наступне завдання: ( слайд)

Вирази у зазначених одиницях

6 год 40 хв = …хв

4 в. = ... років

6 ц 5 кг = ... кг

10 км 603 м = … м

5 хв 05 с = … с

7000 г = … кг

Молодці! Ви добре попрацювали на усному рахунку.

Давайте перевіримо як з роботою впорався

(16 035, 1494, 20685)

    Самовизначення до діяльності

Подивіться уважно на слайд

– Усно вставте пропущені числа. Що вставили?

231 ∙ … = 0 … ∙ 345 = 0

638 ∙ … = 638 0 ∙ 45 676 = …

Які правила згадали? Слайд

Згадайте, хлопці, ми з темою познайомилися на минулому уроці математики?

Як ви вважаєте, чи можуть стати в нагоді ці правила при множенні багатозначного числа на однозначне? Якщо можуть, то в якому разі? (Можуть, якщо в записі багатозначного числа є нулі та одиниці.)

Хто може сформулювати тему сьогоднішнього уроку? (Слайд)

Яке навчальне завдання поставите на уроці? (навчитися виконувати множення багатозначного числа з нулями та одиницями у записі на однозначне число.) Слайд

(Беремо за основу це навчальне завдання?) Що робитимемо, щоб досягти навчальної мети?

    Робота на тему уроку

Ну, що спробуємо своїсили у вирішенні нових прикладів.

    Робота за підручником с. 78

№ 341 (давайте кілька прикладів виконаємо колективно з коментуванням)

- Чи складно виконувати таке множення?

Останній стовпчик виконайте самостійно.

Перевірка:Скільки вийшло у верхньому прикладі 3-го стовпчика, у нижньому ? (246 048, 560 256)

Слайд

    Розв'язання рівнянь (на слайдірівняння:

Х ∙ 8 = 720 Х – 654 = 6

Х: 7 = 140 800: Х = 8 ∙ 100

Подивіться на слайд, що тут записано? (Рівняння)

Що потрібно зробити? (Знайти рівняння, які вирішуються множенням та вирішити їх)

    Фізхвилинка

    Закріплення вивченого матеріалу

1. Розв'язання задачі

Про що йдеться у завданні? Що відомо? Як звучить питання?

Як зручно записати умову задачі?

Розв'яжіть завдання з поясненням

    Самостійно виконати №348

1варіант – верхній рядок

2 варіант – нижній рядок

Перевірка за допомогою екрана. Слайд

Хто не має помилок?

Хто припустився однієї помилки?

X. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Яке навчальне завдання ставили на уроці? (Навчитися множити багатозначні числа з нулями та одиницями у записі на однозначне число)

Чи досягли цієї мети? (Досягли)

Діти, у кожного з вас на столі є три жетони: помаранчевого, жовтого та блакитного кольору.

Якщо сьогодні на уроці вам було не складно і ви справлялися з усіма завданнями без помилок, то напишіть своє прізвище помаранчевийжетоні.

Якщо при виконанні завдань на уроці вам потрібна була допомога або вами припускалися невеликі помилки, підпишіть жовтийжетон.

Ваше прізвище на голубомжетоне пояснить мені, що у вас були проблеми на даному уроці, і ми з вами на наступних уроках повинні впоратися з ними разом.

(Діти підписують жетони та здають їх вчителю.)

Я теж, хлопці, оцінила вашу роботу на цьому уроці.

Слайд

XI.Домашнє завдання: с. 78 № 347, 345

1) Правило множення суми на число учні можуть застосувати самостійно усному множенню багатозначних чисел на однозначне , наприклад:

2100 · 3 = (2000 + 100) · 3 = 2000 · 3 +100 - · 3 = 6300

5007 · 4 = (5000 + 7) · 4 = 5000 · 4 + 7 · 4 = 20028

Перехід від усного множення до письмового будують так, щоб учні зрозуміли, що сутність обчислювального прийому при усному та при письмовому множенні на однозначне число одна й та сама: використовується правило множення суми на число, але письмове множення починається з нижчих розрядів, усне - з вищих .

2) При ознайомленні з письмовим множенням розглядають приклад на множення трьох чи чотиризначного числа на однозначне, де є переходи через десяток або через сотню.

418 · 3.Спочатку вирішують способом заміни першого множника сумою розрядних доданків та множать суму на число:

а) 418 · 3 = (400 +10 + 8) -3 = 400 · 3 + 10 · 3 + 8 · 3 = 1200 + 30 + 24 = 1254

418 · 3 = (8 +10 + 400) · 3 = 8 · 3 + 10 · 3 + 400 · 3 = 24 +30 +1200 = 1254

3
Після цього знайомлять із письмовим множенням на однозначне число: показують новий запис стовпчиком і дає докладне пояснення рішення цього прикладу. Потрібно помножити 418 на 3. Записуємо другий множник під одиницями першого множника. Проводимо межу. Зліва ставимо знак множення «X» (треба пояснити дітям, що множення позначається як точкою, а й таким знаком, хоча й тут можна використовувати точку). Починаємо письмове множення з одиниць. Помножуємо 8 одиниць на 3, виходить 24 одиниці. Це два десятки та 4 одиниці. 4 одиниці пишемо під одиницями, а 2 десятки запам'ятаємо. 1 десяток помножимо на 3, отримаємо 3 десятки, та ще 2 десятки, отримаємо 5 десятків. Пишемо їх під десятками. 4 сотні множимо на 3, отримаємо 12 сотень. Це 1 тисяча та 2 сотні. 2 сотні пишемо під сотнями та 1 тисячу пишемо на місці тисяч. Твір 1254.

Поступово переходять до короткого пояснення, опускається назва розрядних одиниць, наприклад:

4
Потрібно помножити 578 на 4. Примножую 8 на 4, вийде 32. Два пишу, а 3 запам'ятовую. 7 помножу на 4, вийде 28, та 3. Усього 31; 1 пишу, а 3 запам'ятовую. Множу 5 на 4, вийде 20, так 3. Всього 23; записую 23. Твір 2312. Можна коротко пояснити і так: чотири рази вісім – тридцять два. Два пишу, 3 запам'ятовую. Чотири рази сім - двадцять вісім і т.д.

Запис виконають і в рядок 578 · 4 = 2312.

На початку вивчення теми вчитель повідомляє, що письмове множення на однозначне число починається з одиниць, а пізніше пояснюють, чому письмове множення починають з нижчого, а не з вищого розряду (Зручно доводиться закреслювати раніше записані цифри) З цією метою вирішують приклад двома способами:



б)Розглянемо випадки з нулями в першому множнику . Нехай треба 42 300 помножити на 6.

Серед 42 300 міститься 423 сотні. Множимо 423 сотні на 6, вийде 2538 сотень, або 253800.

в) Множення однозначного числа на багатозначне, використовуючи переміщувальну властивість

На даному етапі вирішують приклади на множення однозначних чисел на багатозначні, використовуючи переміщувальну властивість множення: 913 · 6, 4· 2836, 7· 1230 (136· 9, 2836· 4, 1230· 7).

г) Множення багатозначних чисел, які мають нулі в кінці та середині, використовуючи переміщувальну властивість

д) Множення величин, виражених у метричних одиницях.

Приклади вирішують по-різному: одразу виконати множення або спочатку замінити складене іменоване число простим, виконати дію над абстрактними числами і потім просте число замінити складовим:

№ 22. ТАБЛИЧНЕ ПРИМНОЖЕННЯ

Вивчення таблиці множення є центральним завданням навчання математики у 2 та 3 класі.

До табличного множення відносять випадки множення однозначних натуральних чисел на однозначні натуральні числа, результати яких знаходять на основі конкретного значення дії множення (знаходять суми однакових доданків).

Результати табличного множення відповідно до програмних вимог до знань, умінь та навичок діти повинні знати напам'ять. Множення з числом нуль, множення з числами 1 та 10 відносять до особливих випадків.

Перші прийоми складання таблиць множення пов'язані із змістом дії множення. Результати цих таблиць отримують послідовним складанням однакових доданків.

Наприклад:

Збільшення числа 2

Розташований поряд малюнок допомагає дитині отримати результат перерахунком фігурок. При невеликих значеннях множників прийом обчислення для отримання табличного значення твору цілком прийнятний, і вчитель їм часто користується при отриманні результатів таблиць значень множення чисел 2, 3, 4. Наведений приклад показує, що цей прийом зручний лише при невеликих значеннях другого множника.



При значенні другого множника більше 5 зручніше використовувати для отримання результатів табличних значень інший прийом: прийом додавання до попереднього результату.

Наприклад:

Обчисли та запам'ятай:

2 6 = 2 5 + 2 = ...

2 7 = 2 6 + 2 =...

У підручнику математики для 2 класу цей прийом дано більш докладно, і тому не завжди правильно розуміється з точки зору техніки виконання: 2+2+2+2+2+2 2 6

Аналогічно складається таблиця значень множення числа 3.

Наступним прийомом, на основі якого складаються таблиці значень множення чисел, є прийом перестановки множників.

Цей прийом є першим математичним законом щодо дії множення у початковій школі.



Останні матеріали розділу:

Підготовчі річні курси у празі Мовні курси чеської мови у празі
Підготовчі річні курси у празі Мовні курси чеської мови у празі

Багато хто думає, що зможуть вивчити чеську мову на курсах, що проводяться в рідному місті, а потім одразу приїхати і вступити до університету.

Біографія У роки Великої Вітчизняної війни
Біографія У роки Великої Вітчизняної війни

Герой Радянського Союзу маршал бронетанкових військ відомий менше, ніж Жуков, Рокоссовський і Конєв. Однак для перемоги над ворогом він. Величезну...

Центральний штаб партизанського руху
Центральний штаб партизанського руху

У роки Великої Вітчизняної війни .Центральний штаб партизанського руху при Ставці Верховного Головнокомандування ЦШПД при СВГК Емблема ВС...