Проект на тему моя планета земля. Матеріали та ресурси

УРОК-ПРОЕКТ "НАША ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ".
ЦІЛІ:

    Розширювати кругозір на цю тему;

    Розвивати інтерес до матеріалу, що вивчається;

    Сприяти самостійному пошуку та навчанню заінтересованої теми;

    Виховувати почуття гордості, любові, дбайливе ставлення до життя Землі.

ОБЛАДНАННЯ:
Діапроектор, слайди;
Конструктор Лего";
Індивідуальні картки "КЛАРО";
Магнітофон, аудіозапис;
Глобус, план-книга "Сонячна система"; тексти про зірки та планети.

ХІД УРОКУ

    Організаційний момент.

    Повідомлення теми, цілі уроку.
    Сьогодні ми маємо дізнатися багато цікавого про планету Земля. Ви навчатиметеся: самостійно вивчатимете додаткову інформацію на тему "Наша планета Земля", потім повідомлятимете її своїм однокласникам, вдома - батькам. Робота в командах потребує порозуміння, згоди.

    Гра. "Запуск космічної ракети"Земля".
    - Команди, до запуску космічної ракети "Земля" приготуватись
    - Їсти приготуватися!
    - Увімкнути контакти!
    - Є увімкнути контакти!
    – Завести мотори!
    - Їсти завести мотори!
    - Увага 5, 4, 3, 2, 1 Пуск! Ура! Ура! Ура!

    Вступна розмова на тему, що супроводжується демонстрацією слайдів.

    1. Слайд №1. - Летить ракета Гагаріна. Земля в ілюмінаторі видна ... (Слайд № 2.) Ось такий цю Землю, нашу планету, першим побачив російський космонавт Ю.А. Гагарін. (Слайд № 3.) Політ було здійснено на кораблі "Схід" 12 квітня 1961 року. Усього 1 раз на висоті 302 км облетів навколо Землі відважний космонавт. Тривалість польоту становила 108 хвилин (1ч. 48 хв.). Радував не тільки російський народ, а народи всього світу.
      Подумайте, дайте відповідь, чому наша планета саме такого кольору?
      Білий колір – це хмари, що плавають в атмосфері. Крізь просвіти у них помітні материки. Більшість Землі покрита океаном. (2/3-вода, 1/3-суша).
      Під час сеансу зв'язку Юрій Олександрович повідомив: "Політ проходить нормально. Бачу горизонт Землі. Такий гарний ореол!"
      Яке слово незрозуміле?
      Ореол (Ореол - світлова облямівка, схожа на сяйво навколо яскраво освітленого предмета.)
      Що таке горизонт? (Обрій - все видиме навколо спостерігача простір.)
      Земля? Як надруковано це слово? (З великої літери) Чому? (Назва планети).
      Що ви можете розповісти про Землю - планету? (Оповідання про екскурсію)

      Земля – це планета. Планета в перекладі з грецької мови означає зірка, що блукає. Планети не займають певного місця на небі, подібно до зірок, а блукають серед них увесь час, змінюючи становище.
      Земля - ​​не найбільша, але й не найменша із планет. Вона має одну унікальну особливість - на ній є життя. Однак, при погляді на Землю з космосу це не помітно.
      Вчені намагалися знайти сигнали інших цивілізацій, посилали повідомлення іншим світам, але встановити з ними зв'язок поки що не вдалося (запуск американської станції на Марс нещодавно та її успішне приземлення).

      Про походження Землі.
      А як виникла Земля? Кому цікаво дізнатися? (читають самостійно тексти "Про походження Землі" та переказують)

      Малюнки намальовані учнями.
      Ось такий її побачили з книг, фільмів, на екскурсії у "Політехнічному музеї" ви, хлопці.

    Розвиток мовлення.
    То що таке Земля? (Планета)
    Чи лише у цьому значенні вживається це слово? (ні)
    Постарайтеся, будь ласка, пояснити свою відповідь. (Робота над багатозначністю слова "земля")

    Гра "Поверни планети на свої орбіти".
    Що таке орбіта?
    Орбіта - це рух небесного тіла, космічного корабля навколо небесного тіла.
    Слайд №4 "Сонячна система".
    Що це? (планети Сонячної системи).
    Що називається Сонячною системою? (Це сонце та всі небесні тіла, що обертаються навколо нього).
    Сонячна система ще називається Сонячною родиною. А в будь-якій родині має бути дружба, турбота, любов одна до одної. Ми з вами – шкільна сім'я.
    Виконання завдання на картках "Кларо", перевірка. Вивчення книги "Сонячна система"

    Творча робота з "ЛЕГО"
    Хлопці, ми відчуваємо, що Земля кулястої форми? (ні)
    Чи можемо ми подорожувати нею, перебуваючи в класі? (так)
    Яким чином? (використовуючи глобус та карти)
    Що таке глобус? (Глобус – це зменшена модель Землі, Земля має форму кулі, тому глобус теж має форму кулі).
    Що таке картка? (Карта – зображення землі на площині.)
    Як називається наша держава? (Росія)
    Росія – найбільша у світі країна, найкрасивіша. Наша Батьківщина. Площа Землі -17075400 км2, населення - 150 млн. Чоловік. Протяжність із заходу Схід 9000 км. Знаходиться наша держава в одній півкулі. В якому? (Східний) . Багато російських поетів з гордістю оспівували Росію.

Розумом Росію не зрозуміти,
Аршином загальним не виміряти:
У неї особлива стати.
У Росію можна лише вірити.
Ф. Тютчев

Вірити, нічого не роблячи – безглуздо. Що ж ви можете? Пізнавати світ, застосовувати знання у житті, фантазувати. Вам подобається наша школа? А хто з вас згоден зробити її такою, щоб у ній було все необхідне та сучасне для навчання, роботи? Я пропоную побудувати школу майбутнього, можливо, не лише для учнів Росії, а й інших держав та планет. Чи згодні? Приступайте.
Практична робота зі збирання будівлі школи майбутнього. (Пісня "Маленька країна".)
Захист роботи: Отже, школи майбутнього готові! Що чекає на Землю в майбутньому? Відповісти конкретно неможливо, оскільки це залежить від космічного впливу, від діяльності людства, що перетворює навколишнє середовище, причому не завжди на краще. Ми покладали великі надії на вас, любителів природи, її захисників, а в майбутньому дуже добрих людей, які живуть на планеті Земля.

    Підбиття підсумків
    Що впізнали нового?
    Що найбільше сподобалося?
    Наша ракета успішно приземляється. Екіпаж дякує вам за роботу.

МЕТА:
Формувати у дітей уявлення
про Землю та життя людей на Землі.
ЗАВДАННЯ:
Виховувати інтерес та повагу до людей
різних країн і національностей, до них
діяльності та культурі.
Щеплювати почуття патріотизму, любові до
своєї країни, до свого рідного міста.
Ознайомити з історією розвитку інших
країн, з їх визначними пам'ятками,
традиціями.
Підвести до розуміння унікальності нашої
планети, оскільки лише Землі є життя.
Виховувати прагнення берегти нашу Землю.

Етапи реалізації проекту:

ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ:
1 етап – підготовчий.
збір та аналіз методичної літератури
обробка періодичного друку
написання перспективного плану.
роздруківки з інтернету на цю тему
оформлення альбомів та макетів: «Макет Землі», «Національні
костюми», Створення куточка рідного міста в групі, мінімузей: «Країни світу», «Золоте кільце Росії»
2 етап – основний
3 етап – підсумковий
надання розробки проекту
підсумкове заняття
виставка продуктів дитячої діяльності
Взаємодія із сім'єю:
-Участь в анкетуванні з патріотичного виховання;
- Участь у районній виставці-конкурсі «Світ, у якому я
живу»

Системне павутиння
Пізнавальне
розвиток: дидактичні
ігри, розвага,
розглядання
ілюстрацій
Мовленнєвий розвиток: читання
художньої
літератури,
комунікативні ігри
Соціальнокомунікативне
розвиток: сюжетнорольові ігри, праця
Художньо-естетичне
розвиток: виготовлення
макетів, малювання,
аплікація, прослуховування
музичних творів,
спів
Фізичний розвиток:
рухливі ігри,
організація
здоров'язбережувальної
діяльності

ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН
ВЕРЕСЕНЬ
Планета Земля
Ціль: розширювати уявлення про те, що представляє
собою планета Земля
Розмови: «Земля і Сонце», «Про материки», «Океани, моря та
суша», «Модель Землі – глобус».
Розгляд ілюстрацій альбомів, знайомство з глобусом та
картою світу
Читання художньої літератури: Я. Драгунський «Земля»
Дидактичні ігри: "Материки", "Вода - суша"
Малювання «Моя планета – Земля»
Інтелектуальна гра «Що де, коли? " (спільно з
батьками)
Рухлива гра «Сонечко та дощик»
Збагачення предметно-розвивального середовища – спільне
виготовлення макета Землі

ЖОВТЕНЬ
Будинок під дахом блакитний
Ціль: розширювати уявлення про те, що Земля – спільний будинок
всіх людей і всіх живих істот, що мешкають поруч із людиною.
Бесіди: «Земля – наш спільний дім», «Країни світу»
Розгляд ілюстрацій альбомів: "Моя блакитна планета Земля", "Люди планети Земля"
Читання художньої літератури: Л. Квітко "На піску", Т. А.
Шоригіна «Чарівник з планети Омега», «Наша годувальниця Земля», В. Орлова «Будинок під дахом блакитний»

Музично-дидактична гра «Літо у музиці»
Розучування пісні: «Є у сонечка друзі»
Малювання «Люди на планеті Земля»
Об'ємна аплікація «Земля – наш дім»
Рухлива гра: «Берег, море, вітрила»
Комунікативна гра «Земля – планета, де ми живемо»
Проблемна ситуація «Що станеться з нашою планетою, якщо…»

ЛИСТОПАД
Моя країна Росія
Мета: розширювати знання дітей про свою країну (Росію),
виховувати патріотичні почуття, гордість за свою Батьківщину
Розмови: «Де ми живемо», «Моя Батьківщина – Росія», «Свята в
Росії» (День народної єдності, День матері)
Робота з карткою
Розгляд ілюстрацій альбомів: «Міста Росії», «Москва –
столиця Росії», «Московський Кремль»
Розповіді дітей з особистого досвіду «У якому з міст Росії я був»
Читання російських народних казок
Розвага «Російські богатирі»
Пізнавальна вікторина «Про Росію» (спільно з батьками)
Малювання «Прапор Росії»
Слухання гімну Росії
Російські народні рухливі уявлення: «Гуси-гуси», «У ведмедя в лісі»
та ін.
Збагачення предметно-розвивального середовища – міні-музей «Золоте
кільце Росії»

10.

ГРУДЕНЬ
Країни та народи світу
Мета: розширити уявлення дітей про країни та народи
світу, виховувати толерантність, шанобливе ставлення до
іншим народам, расам та їх традиціям
Підбір та оформлення альбому людей різних рас.
Розгляд прапорів різних країн
Розгляд глобуса, карти світу
Казки та міфи різних країн та народів.
Заняття "Хто - ми" (Які люди живуть на землі).
Бесіди: «Як з'явилася на землі людина», «Царство льоду та снігу
(Арктика, Антарктида), «Країни та народи світу».
Розповіді про країну, в якій були (розповіді з особистого досвіду)
Сюжетно-рольова гра «Подорож»
Оформлення куточка мандрівника у групі.
Вибір ілюстрацій будинків різних країн.
Виставка малюнків на тему "Люди, які живуть на планеті Земля".
Збагачення предметно-розвивального середовища – міні-музей «Країни
світу»

11.

СІЧЕНЬ
Моє рідне місто – Нижній Новгород
Мета: розширювати знання дітей про своє рідне місто –
Нижньому Новгороді, виховувати патріотичні почуття,
гордість за своє місто
Розмови: «Історія виникнення міста Н.Новгорода»,
«Знамениті люди нашого міста»
Розгляд ілюстрацій альбомів: «Моє місто»,
«Нижегородський Кремль»
Читання П. Воронько «Краще немає рідного краю»
Малювання «Емблема Нижнього Новгорода»
Пізнавальна вікторина «Знавці рідного краю» (спільно з
батьками)
Збагачення предметно-розвивального середовища - створення куточка
рідного міста у групі
Фотовиставка «Рідний край – улюблені місця»
Слухання та спів пісень про Нижній Новгород

12.

ЛЮТИЙ
Росія багатонаціональна держава. Наші герої
Мета: розширити уявлення, що Росія –
багатонаціональна країна, виховувати толерантність,
повага до різних народів
Бесіди: «Неосяжна Росія (про народи Росії), «Традиції
різних народів Росії», «Про свята» (23 лютого)

костюми народів Росії», «Росія – багатонаціональна країна»
Малювання «Національний костюм»
Перегляд мультфільмів поставлених за казками різних народів.
Літературна розвага «Подорож казками»
Народна рухлива гра «Лиска і курочки».
Хакаська народна рухлива гра «Козлята і вовк»
Прослуховування музичних творів народів Татарстану
Чувашії, Мордовії, Хакасія та ін.
Виставка дитячих малюнків «Захисники Вітчизни»
Слухання музичних творів

13.

БЕРЕЗЕНЬ
Міжнародний жіночий день – 8 березня
Мета: розширити уявлення дітей про міжнародне
жіночому дні
Бесіди: «Про свято 8 березня», «Про мам та бабусь дітей
всієї планети Земля»
Розгляд ілюстрацій альбомів: «Національні
жіночі костюми», «Про святкування жіночого дня в різних
країнах світу»
Малювання «Моя мама»
Прослуховування музичних творів різних народів
Читання віршів про маму поетів різних країн

14.

КВІТЕНЬ
День Землі. Космос
Мета: розширити знання дітей про космос, виховувати у
дітей прагнення берегти нашу землю.
Розмови: «Ми та космос», «Перший космонавт», «22 квітня – день
Землі»
Розглядання в енциклопедіях поверхні Землі «Земля
космічне диво»
Проблемна ситуація «Що було б, якби не було Землі…»
Синтез мистецтв «Образ Землі у творчості художників»
«Збережемо нашу планету» (випуск листівок та плакатів –
спільно з батьками)
Розвага «День Землі» (за участю батьків)
Малювання: "День Землі", "Космос"
Рухливі ігри: "Земля, вода, вогонь, повітря", "Космонавти"

15.

ТРАВЕНЬ
Презентація проекту
«Земля – наш спільний дім»
Надання розроблення проекту.
Відкрите заняття «Наш дім – планета
Земля».
Оцінка етапів реалізації проекту.
Оцінка предметно - розвиваючого середовища.
Підбиття підсумків проекту.
Виставка товарів дитячої діяльності.
Участь у районній виставці-конкурсі
«Світ, у якому я живу»

16.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Освоєння доступних знань про країни та народи, що населяє планету
Земля, про їх традиції, свята,
про рідну країну (міста,
національні костюми і т.д.) та рідному місті.

17.

Сформованість елементарних уявлень про карту світу, про глобус
(Модель Землі).
Набуття навичок соціального спілкування з дорослими та
однолітками.
Вміння висловлювати власну думку, аналізувати, реагувати на
те, що відбувається, надавати посильну допомогу.

18.

Вміння виявляти почуття толерантності по відношенню до інших
народам, усвідомлення того, що наша планета (Земля) для всіх живих
істот, що до неї потрібно ставитися дбайливо, піклуватися про неї як про
рідному домі.

19.

Активна участь дітей у виставках, конкурсах, розвагах та інших
види діяльності.
22 квітня – день-нагадування про те, що
Земля наш спільний будинок, а в будинку завжди
має бути чисто, світло та затишно всім!

Характеристики планети:

  • Відстань від Сонця: 149,6 млн км
  • Діаметр планети: 12 765 км
  • Доба на планеті: 23ч 56хв 4с*
  • Рік на планеті: 365 днів 6г 9хв 10с*
  • t° на поверхні: середня по планеті +12°C (В Антарктиді до -85°C; у пустелі Сахара до +70°C)
  • Атмосфера: 77% Азот; 21% кисень; 1% водяна пара та інші гази
  • Супутники: Місяць

* період обертання навколо власної осі (у земній добі)
** період звернення по орбіті навколо Сонця (у земній добі)

З початку розвитку цивілізації людей цікавило походження Сонця, планет і зірок. Але найбільше цікавить планета, що є нашим спільним будинком, Земля. Уявлення про неї змінювалися разом з розвитком науки, саме поняття про зірки і планети, оскільки ми це розуміємо зараз, сформувалося лише кілька століть тому, що мізерно мало в порівнянні з самим віком Землі.

Презентація: планета Земля

Третя від Сонця планета, яка стала нашим будинком, має супутник – Місяць, і входить до групи планет земного типу, таких як Меркурій, Венера та Марс. Планети-гіганти суттєво відрізняються від них за фізичними властивостями та будовою. Але навіть така крихітна в порівнянні з ними планета, як Земля, має неймовірну за осмисленням масу - 5, 97х1024 кілограм. Вона обертається навколо світила по орбіті на середній відстані від Сонця в 149 мільйонів кілометрів, обертаючись навколо своєї осі, що є причиною зміни днів і ночей. А сама екліптика орбіти характеризує пори року.

Наша планета відіграє унікальну роль у Сонячній системі, адже Земля – єдина планета, на якій є життя! Розташувалася Земля дуже вдалим чином. Вона подорожує орбітою на відстані майже 150 000 000 кілометрів від Сонця, а це означає лише одне - На Землі достатньо тепло, щоб вода зберігалася в рідкому вигляді. За умови жарких температур вода просто випарувалася, а в холоді перетворювалася б на лід. Тільки Землі присутня атмосфера, у якій може дихати людина і всі живі організми.

Істрія виникнення планети Земля

Відштовхуючись від Теорії Великого Вибуху і ґрунтуючись на дослідженні радіоактивних елементів та їх ізотопів, вчені з'ясували, що приблизний вік земної кори - він становить близько чотирьох з половиною мільярдів років, а вік Сонця - близько п'яти мільярдів років. Так само, як і вся галактика, Сонце утворилося в результаті гравітаційного стиснення хмари міжзоряного пилу, а за світилом утворилися і планети, що входять до Сонячної системи.

Щодо утворення самої Землі як планети, саме її народження та формування тривало сотні мільйонів років і проходило в кілька фаз. На фазі народження, підкоряючись законам гравітації, на її зростаючу поверхню падала велика кількість планетезималей і великих космічних тіл, які згодом склали практично всю сучасну масу землі. Під дією такого бомбардування відбулося розігрівання, а потім розплавлення речовини планети. Під впливом сил гравітації важкі елементи, такі як ферум і нікель, створили ядро, та якщо з легших сполук утворилися земна мантія, кора з які лежать її поверхні континентами і океанами, і атмосфера, яка спочатку сильно відрізнялася від реальної.

Внутрішня будова Землі

З планет своєї групи Земля має найбільшу масу і тому має найбільшу внутрішню енергію — гравітаційну та радіогенну, під впливом яких процеси в земній корі ще тривають, що видно з вулканічної та тектонічної діяльності. Хоча вже встигли утворитися магматичні, метаморфічні та осадові породи, що сформували контури ландшафтів, які під дією ерозії поступово видозмінюються.

Під атмосферою нашої планети розташувалася тверда поверхня, що називається земною корою. Вона ділиться на величезні шматки (плити) з твердої породи, які можуть рухатися і при русі зачіпати і штовхати один одного. Внаслідок такого руху з'являються гори та інші особливості земної поверхні.

Земна кора має товщину від 10 до 50 км. Кора "плаває" на рідкій земній мантії, маса якої складає 67% маси всієї Землі і простягається в глибину на 2890 кілометрів!

За мантією слідує зовнішнє рідке ядро, яке тягнеться в глибину ще на 2260 кілометрів. Цей шар є рухливим і здатний видавати електричні струми, які і створюють магнітне поле планети!

У самому центрі Землі знаходиться внутрішнє ядро. Воно дуже тверде і містить безліч заліза.

Атмосфера та поверхня Землі

Земля єдина з усіх планет Сонячної системи, має океани, - вони покривають понад сімдесят відсотків її поверхні. Спочатку вода, що перебуває в атмосфері у вигляді пари, зіграла велику роль в освіті планети - парниковий ефект підняв температуру на поверхні на ті десятки градусів, необхідні для існування води в рідкій фазі, а в поєднанні з сонячною радіацією дав початок фотосинтезу живої речовини - органіки.

З космосу атмосфера здається блакитною облямівкою навколо планети. Ця найтонша купол складається на 77% з азоту, на 20% з кисню. Решта – це суміш різноманітних газів. Земна атмосфера містить набагато більше кисню, ніж будь-яка інша планета. Кисень життєво необхідний тваринам та рослинам.

Це унікальне явище можна розцінювати як диво чи вважати неймовірним збігом випадковостей. Саме океан дав початок зародженню життя на планеті, і, як наслідок, виникненню гомосапієнс. Дивно, але океани ще зберігають безліч таємниць. Розвиваючись, людство продовжує вивчати космос. Вихід на навколоземну орбіту дав можливість по-новому осмислити багато геокліматичних процесів, що відбуваються на Землі, подальше вивчення таємниць якої ще належить не одному поколінню людей.

Супутник Землі - Місяць

Планета Земля має свій єдиний супутник - Місяць. Першим, хто описав властивості і характеристики Місяця був італійський астроном Галілео Галілей, він описав гори, кратери та рівнини на поверхні Місяця, а в 1651 астроном Джованні Річчолі написав карту видимої сторони місячної поверхні. У XX столітті 3 лютого 1966 року на Місяць вперше прилунився апарат Місяць-9, що спускається, а кількома роками пізніше 21 липня 1969 року на поверхню Місяця вперше ступила нога людини.

Місяць завжди повернуто до планети Земля лише однією своєю стороною. На цій видимій стороні Місяця видно рівнинні "моря", ланцюжки гір і численні кратери різних розмірів. Інша, невидима із Землі, сторона має на поверхні велике скупчення гір і ще більше кратерів, а світло, що відбиває від Місяця, завдяки якому вночі ми можемо бачити його в блідо-місячному кольорі, це слабко відбиваються промені від Сонця.

Планета Земля та її супутник Місяць сильно відрізняються за багатьма властивостями, причому співвідношення стабільних ізотопів кисню у планети Земля та її супутника Місяця збігається. Проведені радіометричні дослідження показали, що вік обох небесних тіл однаковий, приблизно 4,5 мільярда років. Ці дані викликають припущення про походження Місяця та Землі з однієї речовини, що породжує кілька цікавих гіпотез про походження Місяця: від походження з однієї протопланетної хмари, захопленням Землею Місяця та до утворення Місяця від зіткнення Землі з великим об'єктом.

Урок призначений для учнів 3 класу.

Тип заняття: Урок-проект.

Форма проведення: Презентація проекту

Мета заняття:

Узагальнити, поглибити, закріпити знання на цю тему.

Розвиток навичок проектної діяльності, дослідницької діяльності.

Виховання любові до природи, розвиток почуття участі та захисту її ресурсів та навколишнього середовища.

Виховання активності у справі порятунку планети від забруднення.

Обладнання:Мультимедійний проектор, презентація, матеріал, листи, плакати.

Методична література:

  1. Н.В. Матяш, В.Д. Симоненко “Проектна діяльність молодших школярів;
  2. Н.А. Рижова "Напиши лист сові" (екологічний проект);
  3. М.К. Господнікова "Проектна діяльність учнів у початковій школі", журнал "Початкова школа" № 4 2000р.

Паспорт проекту:

  • Назва - "Земля - ​​наш спільний дім";
  • Захід, у рамках якого проводиться робота – урок закріплення у розділі “Земля – наш спільний дім”
  • Навчальні дисципліни, близькі до теми проекту – світ, література, образотворче мистецтво, трудове навчання; російська мова, музика.
  • Учасники – учні 3 класу
  • Проблема - Які умови життя на Землі? Як захистити довкілля від забруднень? Які проблеми екології існують на нашій планеті та в нашій Московській області?

Хід уроку

I Вступ. Постановка цілей та завдань уроку.

Ми з вами закінчили велику цікаву, дуже пізнавальну тему, яка називається “Земля наш спільний дім”.

І сьогодні мета нашого уроку узагальнити, закріпити ті знання, вміння, які ми не лише набули, а й здобули шляхом особистих досліджень, представлених у нашому екологічному проекті “Земля – наш спільний дім”.

II Затвердження тематики проекту.

Чому саме так називається наш заключний урок? (подумайте і це питання ви мені відповісте наприкінці уроку).

У вашому розумінні, що таке будинок? (Де приємно, безпечно, затишно).

Як ви вважаєте звірі, птахи, комахи, мешканці водяних просторів мають будинок? (Так)

Де їхній будинок? (у небі, у землі, у воді, серед лісів, полів, льодів та снігу.)

Значить їхній будинок можна назвати одним словом (природа)

Як ви вважаєте, їм у цьому будинку приємно? Безпечно? (не завжди).

ІІІ. Захист проекту.

Тварини, птахи, все живе прагне свого будинку, тому що будинок повинен дарувати радість.

А де живе людина?

Який стосунок ми маємо до природи?

І чи взагалі є природа нашим будинком?

Давайте простежимо зв'язок між природою та життєдіяльністю людини, і в цьому нам допоможуть наші експерти, які дуже ретельно досліджували кожне питання.

ПОВІТРЯ

Ми вислухаємо експертів, які нам розкажуть про проблеми повітря.

Що б зрозуміти наскільки важливе людині повітря порівняти: без сонця людина житиме, але болітиме і голодуватиме, без води зможе прожити лише 5 днів, а без повітря? (пісочний годинник)

Проведемо експеримент: затисніть носа, скільки ви протримаєтеся? (Одну-дві хвилини).

Ми його не помічаємо
Ми про нього не говоримо
Просто ми його вдихаємо
Адже він нам потрібний.

Допитливий: “Яке ім'я носить “шостий океан”

- Земля з космосу виглядає як куля блакитного кольору. Цей колір дає як вода п'яти океанів, а й хмари її атмосфери. Це і є "шостий" океан Землі. Ми живемо на дні цього гігантського повітряного “океану”. У цього океану немає берегів, він оточує всю земну кулю.

У: Ми називаємо цю повітряну оболонку Землі Атмосферою. Від грецьких слів "атмос" - пара і "сфера" - куля. Суміш азоту, кисню, вуглекислого газу та деяких інших газів, а також водяної пари та пилу – все це і утворює повітря, без якого життя на Землі не могло б існувати.

У:Повітрям дихають усі живі організми: звірі, птахи, комахи, рослини, людина. Повітря не можна побачити, але його можна відчути. Рух повітря називають вітром.

Атмосфера регулює клімат на нашій планеті. Переганяє холодне повітря на південь, тепле на північ. З морів та океанів, річок та озер збирає вологу та віддає її суші.

Атмосфера захищає нас від жарких сонячних променів, космічного холоду, від променів – невидимок, які гублять все живе. Вона розплавляє і знищує великі і малі небесні метеори, метеорити та інші космічні тіла, що наближаються до Землі. Будь-яке падіння на Землю спричинило б катастрофічні наслідки для всього живого.

Допитливий. Це дуже цікаво. Потрібно ж "шостий океан" - це повітря! Але якось незрозуміло. Я його не бачу.

Досліди. Спостереження.

Учні готували досліди для демонстрації. Це можна легко виправити. Пропоную провести кілька дослідів.

1 досвід. Покласти на стіл кілька шматочків паперу. Змахнути над ними газетою. Папір перелетить на інше місце.

2 досвід. У склянку з водою покласти шматочок сухарика, ґрунту тощо. До поверхні води піднімаються бульбашки повітря, що були всередині шматочка.

3 досвід. Повітря не просто є. Він чинить на нас тиск. Це називається атмосферним тиском. Склянку з водою накриємо листом паперу, притиснемо рукою, перевернемо. Заберемо руку. Аркуш не падає. Чому? Вода тисне на аркуш паперу, а папір не падає. Значить, з іншого боку, на лист давить повітря. Сила такого тиску рівна 1 кг на 1 кв. див. Якщо поверхня людини 1,5 кв. м, то кожен із нас зазнає тиску повітря в 15 тонн.

Людині необхідно для дихання 600 літрів кисню тільки на один день. Але у діяльності людини відбуваються забруднення повітря. За рік лише вуглекислого газу до атмосфери викидається 5 мільярдів тонн. В результаті стоншується озоновий шар, з'являються озонові дірки: постійна - над Антарктикою, що часом розширюються і часом зменшуються. У ці дірки потрапляють ультрафіолетові промені, що викликають ракові захворювання, зменшується кількість кисню.

Які джерела забруднень вам відомі?

Відповіді дітей:

1) Фабрики та заводи викидають в атмосферу з труб отруйні гази, сажу, пил.

2) Автомобілі виділяють вихлопні гази.

3) Сміття виділяє шкідливі речовини.

4) Знищуються ліси, квіти, трави.

Який зробимо висновок? (бережіть повітря)

У: Боротьба із забрудненням атмосфери ведеться всюди: заводи забезпечуються очисними спорудами, транспортні засоби забезпечуються спеціальними фільтрами. Але, на жаль, доки кожен із нас не турбуватиметься про охорону атмосфери, на землі випадатимуть кислотні дощі.

А як ми, діти, можемо допомогти атмосфері?

Не курити.

Не спалювати в багатті, печі предмети, які виділяють шкідливі речовини. Наприклад, різні пластикові відходи.

Які головні джерела очищення повітря на землі та у нашому місті? (Рослини)

Наші хлопці написали листи подяки рослинам. (Кілька учнів зачитують листи)

Перш ніж я запрошу наступну групу учасників нашого проекту, відгадайте загадку. Про що вони поговорять із вами?

У морях і в річках живе
І часто по небу літає
А як наскучить їй літати
На землю падає знову (вода)

З нами поділяться своїми знаннями експерти з води

Вода - звичайнісінька і в той же час найдивовижніша речовина на Землі. Її хімічна формула проста Н2О. Вона складається з водню, кисню та мінеральних солей. Але саме від її запасів залежить клімат нашої планети. Без води життя не можливе.

Водяні пари ніжно огортаючи Землю, зберігають тепло, як ковдру. Найкраще нам зрозумілий кругообіг води в природі. Тільки вода легко переходить з одного стану в інший і навпаки. (Наведіть приклади).

Тільки вода має три стани. Які?

Від чого залежать різні стани води? (Від температури).

Кажуть, що вода є скрізь. Де? (у повітрі, в рослинах, на землі та під землею, ми складаємося з води).

Чому ж вода є умовою життя Землі?

Чим же вона для нас така важлива?

Відповіді дітей:

1) Рослини одержують розчинені у воді поживні речовини.

2) У воді мешкає безліч тварин - це їхній будинок.

3) Вода не тільки напує, а й годує. (Рибальський промисел.)

4) Завдяки воді люди одержують електричний струм.

5) Вода миє: людей, машини, міста, фабрики……

6) Вода - це дорога (кораблі, баржі.)

7) Вода нам потрібна вдома.

8) Вода – лікар (очищає кров та виводить шкідливі речовини).

9) Вода - відпочинок (знімає стрес, втому, напругу

Ви чули про воду?
Говорять вона скрізь!
У калюжі, в морі, в океані
І у водопровідному крані
Льодовиком у горах зветься
Стрічкою сріблястою в'ється
На плиті у вас вирує
Пором у чайнику шипить
Розчиняє цукор у чаї
Ми її не помічаємо
Ми звикли, що вода
Наша супутниця завжди.

Вчені підрахували, що 97,5% від усіх запасів води становить солена вода. 2% - льодовики в Антарктиді і лише 0,02% - це запас прісної води, яка так необхідна нам.

Формула розрахунку кількості води в організмі людини ______________

Який зробимо висновок? (Бережіть воду)

ПРО ҐРУНТУ

За таємничими законами, незрозумілими досі,
Огірок росте зеленим, поряд – червоний помідор.
Баклажани сині поруч із жовтою динею.
А земля – чорним – чорна, а земля для всіх одна.

"Чудова комора"

Є на світі чудова комора. Покладеш у неї мішок зерна, а восени дивишся: замість одного в коморі вже 20. Відро картоплі в чудовій коморі перетворюється на 20 відер. Жменька насіння робиться великою купою огірків, редиски, помідорів, моркви.

Чи бачили ви колись насіння з двома крильцями? Дуне вітер – воно й полетіло. А потрапить таке насіння в чудову комору, полежить – дивишся, де було крилате насіння, стоїть гіллясте дерево, та таке велике, що його не обхопиш.

Не казка. Чудова комора є насправді. Ти вже здогадався, як вона називається? (М. Ільїн)

Наш експерт у галузі ґрунту дослідив цю проблему і зараз поділиться своїми знаннями.

Презентація (підготували та представляють учні)

Ґрунт – природне багатство.

Ґрунт – це верхній родючий шар землі, у якому ростуть рослини. В освіті ґрунту беруть участь:

Рослини

Лишайники

Мікроорганізми

Останки тваринних.

Досвіди (раніше підготовлені учні демонструють досліди, що доводять, що в ґрунті є повітря, мінеральні солі, перегній, вода)

У: Чому ж ґрунт це багатство?

Відповіді дітей:

1) Від неї залежить урожай, а значить харчування не тільки людей, а й тварин, комах.

2) Родючість земель дозволяє з одного зернятка отримати 20.

3) Ґрунт – місце існування (це будинок).

4) Завдяки ґрунту наше око радує зелена рослинність, яка заспокоює та розслаблює.

5) Прогулянки на свіжому повітрі – це здоров'я

Чому вона потребує захисту? Що б утворився шар ґрунту в кілька див. потрібно від 100 до 1000 років.

У природі все взаємозалежне. Порви природний ланцюжок і все перестане існувати. Без золота – то проживеш, а без ґрунту?

Який зробимо висновок? (Зберігайте грунт).

IV. Самостійна робота у групах

Як ви вважаєте, чи є зв'язок між забрудненим довкіллям і тваринним світом? (так)

Давайте розглянемо, які проблеми забруднення довкілля існують у нашій московській області.

Учні розповідають про підприємства міста, великий потік автомобілів, що проходять трасою через місто і про екологічні проблеми пов'язані з ними.

Висновок:Що б берегти і захистити планету Земля, не обов'язково бути бідним чи багатим, високим чи низьким, вченим чи простим робітником, дорослим чи дитиною.

Майбутнє благополуччя та збереження її ресурсів у наших руках дорогі хлопці!

IX. Підсумок уроку.

Що запам'яталося вам на уроці?

Чому наш заключний урок ми назвали “Земля наш спільний будинок?” (Природа - найважливіша умова життя людей, нам потрібні тепло і світло сонця, повітря, вода, їжа.

Все це дає нам природа)

X. Рефлексія

Кого б вам хотілося, подякує з хлопців? Що вам сподобалось?

Що для вас було найважчим у цьому проекті?

Яка ваша думка, чи досягнуто кінцевої мети проекту?

XI. Оцінювання дітей.

Cлайд 1

Cлайд 2

Планета Земля Планета Земля, третя планета за віддаленістю від Сонця, є найбільшою за масою серед інших землеподібних планет у Сонячній системі. Унікальність Землі полягає в тому, що вона єдина відома на сьогоднішній день планета, на якій існує життя. Наука говорить про те, що планета Земля утворилася 4,5 мільярда років тому, а незабаром після своєї освіти вона своїм гравітаційним полем притягла до себе єдиний на сьогодні супутник – Місяць.

Cлайд 3

Планета Земля Перші гіпотези, тобто наукові припущення, про появу Землі почали з'являтися лише XVII в., французький вчений Жорж Бюффон (1707 – 1788) припустив, що земна куля виникла результаті катастрофи. У дуже віддалений час якесь небесне тіло (Бюффон вважав, що це була комета) зіткнулося із Сонцем. Під час зіткнення виникло безліч «бризок». Найбільші їх, поступово остигаючи, стали планетами.

Cлайд 4

Планета Земля Німецький вчений Іммануїл Кант (1724 – 1804) припустив, що Сонячна система сталася з гігантської холодної хмари пилу. Частинки цієї хмари знаходилися в постійному безладному русі, взаємно притягували одна одну, стикалися, злипалися, утворюючи згущення, які почали рости і згодом дали початок Сонцю та планетам.

Cлайд 5

Планета Земля П'єр Лаплас (1749 – 1827), французький астроном та математик, запропонував свою гіпотезу. На його думку, Сонце і планети виникли з розпеченої газової хмари, що обертається. Поступово остигаючи, воно стискалося, утворюючи численні обручки, які, ущільнюючись, створили планети, а центральний потік перетворився на Сонце. Англійський вчений Джеймс Джинс (1877 – 1946) висунув гіпотезу, яка пояснювала освіту та розвитку планетної системи: колись поблизу Сонця пролітала інша зірка, яка своїм тяжінням вирвала з нього частину речовини. Згустившись, воно дало початок планетам.

Cлайд 6

Планета Земля Наш співвітчизник Отто Юлійович Шмідт (1891 – 1956) у 1944 р. запропонував свою гіпотезу утворення планет. Він вважав, що мільярди років тому Сонце було оточене гігантською хмарою, яка складалася з частинок холодного пилу та замерзлого газу. Всі вони зверталися довкола Сонця. Перебуваючи у постійному русі, зіштовхуючись, взаємно притягуючи одне одного, вони ніби злипалися, утворюючи згустки. Поступово газово-пилова хмара сплющувалася, а згустки почали рухатися круговими орбітами. Згодом із цих згустків і утворилися планети нашої Сонячної системи.

Cлайд 7

Планета Земля Неважко помітити, що гіпотези Канта, Лапласа, Шмідта багато в чому близькі. Багато думок цих учених лягли в основу сучасного уявлення про походження Землі та всієї Сонячної системи.

Останні матеріали розділу:

Про реалізацію національної програми збереження бібліотечних фондів Російської Федерації Превентивна консервація бібліотечних фондів
Про реалізацію національної програми збереження бібліотечних фондів Російської Федерації Превентивна консервація бібліотечних фондів

11 травня 2006 року на базі ФЦКБФ за сприяння фонду SECCO Pontanova (Берлін) та Preservation Academy Leipzig (PAL) відкрито Російський Центр масової...

Закордонні зв'язки Фахівець із консервації бібліотечних фондів
Закордонні зв'язки Фахівець із консервації бібліотечних фондів

Науково-методичний та координаційний центр - федеральний Центр консервації бібліотечних фондів при Російській національній бібліотеці (ФЦКБФ).

Короткий орієнтовний тест (КОТ)
Короткий орієнтовний тест (КОТ)

2.Слово Суворий є протилежним за змістом слову: 1-РІЗКИЙ2-СТРОГИЙ3-М'ЯКИЙ4-ЖОРСТКИЙ5-НЕПОДАТНИЙ 3.Яке з наведених нижче слів відмінно...