Професійна лексика. Варіантні форми дієслова

План уроку на тему: «Професійна лексика»

Викладач:Катюкова Ольга Володимирівна

ОУ:ДБОУ СПО «Топкінський технічний технікум»

Професія«Кухар, кондитер»

Дисципліна:ОДБ.1 Російська мова

Тема урока:«Професійна та термінологічна лексика»

Тип уроку:узагальнення та систематизація вивченого (Г.І. Щукіна).

Мета уроку:

Завдання:

    Освітня:сприяти узагальненню знань на тему «Лексика та сфери її вживання»; систематизувати та поглибити знання на тему «Професійна лексика», застосовувати отримані знання у конкретних ситуаціях.

    Розвиваюча:розвивати навчально-організаційні вміння; розвивати вміння вести діалог у групі (компоненти компетенцій ОК 2. Організовувати власну діяльність, виходячи з мети та способів її досягнення, визначених керівником; та ОК 6. Працювати в команді, ефективно спілкуватися з колегами, керівництвом, клієнтами).

    Виховна:сприяти розвитку відповідальності, здатності до відкритої взаємодії, виховувати інтерес до професії (компоненти компетенції ОК 1. Розуміти сутність та соціальну значимість своєї майбутньої професії, виявляти до неї стійкий інтерес; ОК 3. Аналізувати робочу ситуацію, здійснювати поточний та підсумковий контроль, оцінку та корекцію власної діяльності, відповідати за результати своєї роботи).

Форми організації навчально-пізнавальної діяльності учнів:фронтальна, групова, індивідуальна.

Методи навчання:робота у мікрогрупах, практична робота (вправи), демонстрація слайдів, відеометод, бесіда.

Міждисциплінарні зв'язки:ПМ.3 Приготування супів та соусів;

ПМ.8 Приготування хлібобулочних, борошняних та кондитерських виробів.

Матеріально-технічне обладнання:

ТСО (інтерактивна дошка, проектор)

Навчально-методичне забезпечення:презентація на тему «Професійна та термінологічна лексика», роздатковий матеріал: опорний конспект, кросворд, тест, прислів'я, текст з «невідомими».

Хід уроку:

Слайд №1

Прекрасних страв красиві назви

Нам потрібно правильно вимовити.

І в промові мови

Маємо свою думку донести!

Вітаю. Я дуже рада вас бачити на уроці.

Дозвольте представитися. Викладач російської мови – Катюкова Ольга Володимирівна.

Слайд №2,3,4,5

Ваша професія надзвичайно гарна. І важливо в ній все: починаючи зі способів приготування різних страв, і закінчуючи промовою кухаря, яка має бути точною, грамотною, звичайно ж професійною.

Чи важливе для вас знання професійної лексики? Чи знадобиться вона вам надалі? А чи важливо вимовляти і писати лексику правильно?

Слайд №6

Тема урока:«Професійна та термінологічна лексика».

Мета уроку:узагальнення та систематизація знань на тему: «Професійна та термінологічна лексика».

Слайд №7

Чи любите ви подорожувати? Сьогодні ми разом з вами здійснимо невелику подорож у світ професії «Кухар, кондитер» дорогою російської мови. Але коли подорож цікава та захоплююча? Коли «…весело крокувати просторами»? Коли ми разом!

Фізхвилинка: «Ми разом!»

Прошу вас усіх вийти до мене та стати в коло. По колу ми повинні передати один одному імпульс дружби, невеликим потисканням руки та посмішкою, починаючи з мене. Як ваш настрій? Чи готові ви до подорожі?

Якщо ви готові, почнемо з першого маленького випробування. Кожен із вас витягує картку, на якій представлений один із інгредієнтів першої страви. Вам потрібно знайти складові для приготування борщу, солянки та окрошки та розбитися на три команди.

(Додаток 1 )

Солянка: лимон, оливки, копчений окіст, солоний огірок.

Окрошка: огірок свіжий, квас, яйце, цибуля зелена.

Борщ: буряк, морква, капуста, квасоля.

Ви чудово впоралися з першим завданням. Займайте свої місця відповідно до вибраних інгредієнтів.

Слайд №8

Тема нашого уроку: «Професійна та термінологічна лексика».

Але що таке лексика?

(Додаток 2 )

Слайд №9

Лексика– це сукупність слів, що входять до складу тієї чи іншої природної мови; це словниковий склад мови.

Загальновживана лексика- лексика, що вживається всіма людьми. І, звичайно, у вашій професії є такі слова. Назвіть їх. (Ложки, виделки, суп тощо)

Крім загальновживаної лексики є лексика, має обмежену сферу вживання.

Жаргонізми– це і висловлювання, які виходять межі встановленої норми літературної мови і які стосуються якого – чи жаргону – різновиду промови групи людей, об'єднаних загальними інтересами.

(Тушений картопля - «тушонка», картопляне пюре – «толченка»)

Діалектизми- це слова, які вживаються лише жителями тієї чи іншої місцевості.

(Буряк – буряк, буряк; ківш-корець, фартух – фартух, запон)

Слайд №10

Чи знаєте ви професійну та термінологічну лексику вашої професії? (Учні називають професійну лексику)

З такими добрими знаннями ми можемо спокійно вирушати у світ професії.

Слайд №11

    Перша наша станція називається:

«Пишу та вимовляю правильно!»

У будь-якій подорожі є необхідні речі, які ви візьмете із собою. Так і в нашій подорожі вам знадобляться знання з орфографії, орфоепії та лексичного значення слів.

І навіть якщо у вас будуть помилки – нічого страшного, на помилках навчаються!

(Додаток 3 )

Одна людина з команди виходить до дошки, вибирає слово, називає пропущену букву, виділяє наголос і дає лексичне тлумачення слова. Якщо учень відповів правильно, він для команди отримує один жетон. А якщо відповідь була неповною, то половину жетону. Потім виходить людина із іншої команди.

Пов ар-фахівець у галузі приготування їжі.

До оІндітер - той, хто виготовляє кондитерські вироби.

Інгр едиент – складова частина якогось складного з'єднання чи суміші.

Св екла - рослина, коренеплоди якої вживаються в їжу.

Т ороти – солодкі кондитерські вироби із здобного тіста з кремом.

Тв оріг - частки кислого молока, що згущаються, віджаті від сироватки.

Щав ель – багаторічна трав'яниста рослина з довгастим кислим смаком листям, що вживається в їжу.

Кух оний - соотносящийся за знач. з сут.: Кухня, пов'язаний з ним.

Кул інарія-мистецтво приготування їжі. /Магазин готових страв.

Пі ццерія-кафе, невеликий ресторан, де готують та продають піцу.

Сл іновий - що складається з слив.

Барм ен-власник бару або його керуючий.
2. Той, хто обслуговує відвідувачів за стійкою бару.

Слайд №12,13

(Додаток 4 )

2. «Кулінарний кросворд»

    Харчові продукти призначені для подальшої виробничої обробки, виготовлення напівфабрикату або страви.

    Овочі з групи коренеплодів.

    Надання виробу певної форми вручну або за допомогою машин.

    Харчовий продукт, що пройшов часткову кулінарну обробку, але не доведений до готовності.

    Доведення продукту в духовці до готовності та утворення піджаристої скоринки.

    Підбір страв, а також листок із їх переліком.

    Порція риби, очищена від шкірки та кісток, надалі готова до обробки.

Відповіді: 1. Сировина 2. Ріпа 3. Формування 4. Напівфабрикат 5. Запікання

6. Меню 7. Філе

Слайд №14

(Додаток 5 )

3. Текст із «невідомими»

Без чого немислимий російський стіл? Без хліба.

Вам потрібно вставити в текст пропущені слова, звертаючи увагу на відмінкові закінчення цих слів.

Хліб - харчовий _____________, що отримується шляхом випічки, паровий _____________ або смаження тіста, що складається, як мінімум, з _________ і води. У більшості випадків додається _______, а також використовується____________, такий як дріжджі. Словом хліб часто називають сільськогосподарськими ____________. У деякі сорти хліба також додають ___________, такі як зерна _________, горіхи, родзинки, часник, курагу.

Слова – помічники:сіль, обробка, розпушувач, продукт, кмин, культура, спеції, борошно.

Відповідь:

Хліб- харчовий продукт, що отримується шляхом випічки, паровий обробкиабо смаження тіста, що складається, як мінімум, з борошната води. У більшості випадків додається сіль, а також використовується розпушувач, такий як дріжджі. Словом хлібчасто називають сільськогосподарські культури. У деякі сорти хліба також додають спеції,такі як зерна кмина, горіхи, родзинки, часник, курагу.

Слайд №15

(Додаток 6 )

4. «Збери прислів'я»

Як російський стіл немислимий без хліба, так російська мова немислима без прислів'їв.

(Різається по два розрізані прислів'я на команду. Потрібно їх зібрати.)

Їж пироги, а хліб уперед бережи.

Якщо хліба ні шматка, то й у теремі туга.

Хліб та вода – молодецька їжа.

Глибоко орати – більше хліба жувати.

Піт на спині, і хліб на столі.

Буде хліб – буде й пісня.

Слайд №16

(Додаток 7 )

5. «Термін та його лексичне значення»

Що ви бачите однакового у цих термінах?

Це іменники зі значенням дії, середнього роду, однини, неживі. Закінчення –е - , суфіксування. Окрім слова пасерування. У разі пасер – корінь (з франц. – пропускати), овані – суфікс. "Термо" - (грец.) Тепло, жар, а "стат" - стояти.

Всі ці слова у словнику дано з позначкою «спец.»

Встановіть відповідність між терміном та його значенням.

Бризування

підтримання заданої температури страв на роздачі або при доставці до місця споживання

Бланшування

припускання продукту в духовці з бульйоном і потім обсмажування.

Сортування

обсмажування жиру овочів при температурі 120 °C

Термостатування

короткочасна обробка продукту окропом або парою.

Пасерування

механічний спосіб обробки, при якому видаляються сторонні домішки та продукти поганої якості

Відповіді: 1-2 2-4 3-5 4-1 5-3

6. «Професійна лексика у мові шеф-кухаря»

(Відео «Російська кухня Дмитро Каневський)

Запам'ятати чи записати професійну лексику.

Слайд №17

Ось і підійшла наша подорож до кінця. Ми поринули у світ професії за допомогою російської мови. Вам ця подорож сподобалася?

Давайте подивимося, з якими результатами ми підійшли до фіналу? Підрахуємо кількість набраних жетонів.

Слайд №18

Пропоную вам по порядку відповісти на кілька запитань:

1. Сьогодні я дізнався(ла) …

2. Сьогодні я навчив ся(ась) …

3. Сьогодні мені сподобалося…

4. Сьогодні я познайомився (ась) …

5. Я використовуватиму …

6. Сьогодні я згадав(а) …

7. Сьогодні мені не сподобалося…

8. Сьогодні мені не вистачило...

9. Я пропоную виправити…

10. Я хочу запитати...

11. Урок був …

12. Я хочу побажати…

Для завершення уроку прошу всіх вийти в центр та стати в коло.

Фізхвилинка: «Ми разом!»

Пропоную передати бавовну у долоні своєму сусідові праворуч. Передаємо по колу. Урок закінчується оплесками.

Слайд №19

Дякую вам велике за урок та удачі у професійній діяльності!

Професійну та спеціальну лексикустановлять слова, вживання яких властиво людям певних професій.
Спеціальналексика - це офіційно прийняті спеціальні терміни, що регулярно вживаються.
Професійналексика ( професіоналізми) - це властиві багатьом професіям експресивно переосмислені слова та висловлювання, взяті із загального обороту.
Відмінність між спеціальними термінами та професіоналізмом можна показати на наступних прикладах.
У металургії терміном настил позначають залишки застиглого металу в ковші, а робітники називають ці залишки козлом, отже, застиг – офіційний термін, тобто спеціальна лексика, а козел – професіоналізм.
У виробництві оптичних приладів одне з абразивних пристроїв називається увігнутий шліфувальник (спеціальний термін), а робітники називають його чашкою (професіоналізм).
Вчені, які займаються ядерною фізикою, жартівливо називають синхрофазотрон (спеціальний термін) каструлею (професіоналізм).
Медики (насамперед терапевти) називають свічкою особливий вид температурної кривої з різким підйомом і спадом.
Столяри-червонодеревники називають наждачний папір (офіційна термінологічна назва) шкірка, причому саме цей професіоналізм характерний і для просторічної лексики.
Спеціальна лексика створюється свідомими та цілеспрямованими зусиллями людей – фахівців у будь-якій галузі. Професіоналізм менш регулярні, оскільки вони народжуються в мовленні людей, внаслідок чого рідко утворюють систему.
На відміну від спеціальних термінів професіоналізми мають яскраве експресивне забарвлення та виразність завдяки своїй метафоричності та, найчастіше, образності.
У деяких випадках професіоналізм можна використовувати на правах офіційних термінів. У цих випадках їх експресивність кілька стирається, блякне, проте метафоричність значення, як і раніше, відчувається досить добре. Порівняти, наприклад, терміни:
Плечо важеля; Зуб шестерні; Коліно труби та ін.
Слід пам'ятати, що, незважаючи на обмеженість сфери вживання спеціальної та професійної лексики, між нею та загальнонародною лексикою існують постійний зв'язок та взаємодія.
Літературна мова освоює багато спеціальних термінів: вони поступово в процесі вживання починають переосмислюватися, внаслідок чого перестають бути термінами, тобто детермінологізуються.
Порівняйте, наприклад, вживання в сучасній публіцистиці, у розмовній промові, а іноді й у художній літературі таких словосполучень, створених за схемою «термін + загальновживане слово»:
Ідейний вакуум; Бацила байдужості; Орбіта слави; Корозія душі; Контакт із населенням та ін.

У спеціальній лексиці виділяються слова та висловлювання, використовувані групами осіб, об'єднаних за родом своєї діяльності (за професією), у різних сферах виробництва, техніки, які не стали, однак, загальновживаними - так звані професіоналізми. Їх статус є досить складним, тому що деякі фахівці: а) ототожнюють із термінами; б) відносять до одиниць ремісничої лексики; в) до спеціальної лексики неномінативного характеру (дієслова, прислівники, прикметники); г) ненормованої спеціальної лексиці, обмеженої вживанням в мовленні професіоналів у неформальній обстановці, і часто має емоційно-експресивні конотації. На відміну від термінів - офіційних наукових найменувань спеціальних понять, професіоналізми функціонують переважно в мовленні як «напівофіційні» слова, що не мають строго наукового характеру. Професіоналізми служать для позначення різних виробничих процесів, знарядь виробництва, сировини, продукції і т.п. Наприклад, технічні професіоналізми: charge d'un atelier, calcul des tolйrances, gestion de l'entreprise, escompte, par itйration; театральні: armoire а sons = piano de l'orchestre, baisser le torchon = baisser le rideau; художників: croite = peinture qui n'est pas au goыt du peintre, navet = peinture horrible, cro-queton = croquis.

Наприклад, у промові поліграфістів використовуються професіоналізми: cul-de-lampe – графічна прикраса наприкінці книги, moustache – кінцівка з потовщенням у середині. Професіоналізм характеризуються значною диференціацією в позначенні спеціальних понять, знарядь та засобів виробництва, назві предметів, дій і так далі. Наприклад, у метеорології відповідно до видів сніжинок, що розрізняються, існує кілька їх найменувань: astйrique- Зірочка , aiguille- голка, hйrisson- їжак, lame- Пластинка.

Професіоналізми або створюються заново з використанням споконвічних чи запозичених словотвірних засобів за загальномовними моделями, або (що спостерігається дуже часто) є результатом переосмислення загальнолітературних слів. За способом освіти можна виділити:
1) власне лексичніпрофесіоналізми, що виникають як нові, особливі назви. Наприклад, таким шляхом виникла у мові теслярів та столярів назви різних видів рубанка : moulure- калівка, enlive-carrй- зензубель та ін;

2) лексико-семантичніпрофесіоналізми, що виникають у процесі розвитку нового значення слова та його переосмислення. Так виникли, наприклад, професійні значення слів у мові поліграфістів: sapins – ялинки або oreilles – лапки – різновид лапок; у мовленні мисливців розрізняються професійні назви хвостів тварин: у вовка - byche, у лисиці - tube, у бобра - pelle, у зайця - fleur, faisceauі т.д.;
3) лексико-словотвірніпрофесіоналізми, до яких відносяться слова типу запаска - запасний механізм, частина до чогось; головреж - головний режисер та ін., в яких використовуються або суфікс, або спосіб складання слів і т.д.

4) Одним із способів освіти професіоналізмів є компресія: коли зі складеного найменування усувається слово, яке передає своє функціонально-смислове значення слову, що залишилося, ускладнюючи його зміст. Відмінною рисою таких найменувань є стислість та семантична ємність (пор.: система гідравлічного приводу гальм - hydraulique).

Професіоналізм можна згрупувати за сферою їх вживання: у мові спортсменів, шахтарів, лікарів, мисливців, рибалок і т.д. У особливу групу виділяються техніцизми - вузькоспеціальні найменування, що застосовуються в галузі техніки. Їх характерна велика деталізація у позначенні спеціальних понять, знарядь праці, виробничих процесів, матеріалу. Так, конярі розрізняють коней за призначенням: de trait- Упряжна, de selle- верхова, de bвt- в'ючна, а перша у упряжці: limonier- корінна, de renfort- пристібна; в мовленні теслярів та столярів інструмент для стругання дощок рубанок має різновиди: varlope- фуганок, riflard- шерхебель. У професійній мові колоди та дошки розрізняють за розміром, формою та називаються: bois carrй- брус, dosse- горбиль та ін.

Професіоналізми часто мають експресію, що зближує їх з жаргонізмами. Так водії автобусів, вантажівок, легкових автомобілів кермо називають бубликом, поліграфісти прийнятий на листі знак - лапки на їхній вигляд образно називають ялинками («»), лапками («»), загальний заголовок у газеті - шапкою.

Різновидом професіоналізмів є професійні жаргонізми, які не здатні набувати нормативного характеру, та їх умовність ясно відчувається мовцями. Вона має знижене експресивне забарвлення і вживається тільки в мовленні людей однієї професії. Наприклад, інженери жартома називають самозаписуючий прилад. cafard»-«ябедником». Іноді жаргонні професіоналізми переходять у національну мову, залишаючись у своїй стилістично зниженими; наприклад, avoir le trac«боятися» з театрального жаргону чи barbouiller«мазати» із жаргону художників. У професійно-жаргонних слів, зазвичай, є нейтральні, позбавлені розмовного відтінку синоніми, мають точне термінологічне значення.

Професійна лексика має у своєму складі слова, що містять семи несхвалення, зневаги, зневаги: ​​горбок - старша чергова, навалювати шлюбу, блідість тощо, які зближують їх із жаргонізмами. Професіоналізми, прикордонні із жаргонізмами, використовуються як ефектний прийом мовного розмаїття. Подібні професійні назви пов'язані з комунікативним процесом у трудовій діяльності. Образність - характерна риса професіоналізму всіх сфер виробництва. Некодифікована професійна лексика перебуває поза літературної норми, тому, як і просторічні чи жаргонні слова, зазвичай у тексті береться в лапки. Але нині норма стала вільнішою, лапки який завжди використовують виділення професіоналізмів.

У художніх творах, а також у газетно-журнальних текстах професіоналізми виконують, як правило, номінативну функцію, а також служать образотворчим засобом. Окремі професіоналізми, нерідко зниженого стилістичного звучання, переходять до складу загальновживаної лексики: travail par saccades- штурмівщина. У художній літературі професіоналізми використовуються письменниками з певним стилістичним завданням: як характерологічний засіб при описі життя людей, пов'язаних із будь-яким виробництвом.

Висвітлюючи життя суспільства, газети не можуть не торкатися наукової та професійно-виробничої сторони. У матеріалах такої спрямованості використовується лексика, що становить підмову національної мови, «її підсистему, що включає спеціальні слова, необхідні лише для цієї професії». Причому чим складніша цілеспрямована діяльність людей, тим більше відокремлена від загальної мови їхня особлива мова, або підмова, тому використання спеціальної лексики в текстах газетних публікацій потребує ретельного відбору та обдуманого підходу до неї. Введення професіоналізму текст як моделюючої функції використовується у мовної характеристиці героїв, а й у авторської промови журналіста. Цей прийом дозволяє показати причетність автора до проблеми, про яку він пише, його компетентність у цій галузі. Текст, до якого включені професіоналізми, стає схожим на усне мовлення. Це дозволяє читачеві відчути себе учасником подій, глибше вникнути в їхню суть. Професійна назва у газетному тексті використовується, щоб стилізувати текст, тобто. максимально наблизити його до дійсності тієї професійно-виробничої сфери діяльності, про яку пише автор, забезпечуючи таким чином реалістичність. Тому професійно орієнтовані слова часто зустрічаються в інтерв'ю, де створюють мовні характеристики героїв. Невідредагований текст повинен відображати дійсність живої мови, а професіоналізм лише підкреслюють її ситуативність.

Сфера застосування професійної лексики

Професіоналізми, на відміну їх загальновживаних еквівалентів, служать для розмежування близьких понять, що у певному вигляді діяльності людей. Завдяки цьому професійна лексика незамінна для лаконічного та точного вираження думки у спеціальних текстах, призначених для підготовленого читача. Проте інформативна цінність вузькопрофесійних найменувань втрачається, якщо з ними стикається нефахівець. Тому професіоналізми доречні, скажімо, у багатотиражних галузевих газетах і виправдані у виданнях, орієнтованих широкі читацькі кола.

Як продукт практики професіоналізм робить мову конкретної і легко засвоюваної як рядовими представниками тій чи іншій галузі виробництва, але широким колом людей, що стикаються з цим середовищем. Його віддають перевагу терміну, що дає наукове узагальнене, часто з використанням іншомовного коріння, назву об'єктів, явищ, дій. Професійні назви дозволяють швидко та доступно ознайомитися з виробництвом, а емоційність професіоналізму робить цей процес цікавим. Ці якості професіоналізмів стають необхідними журналістам, які прагнуть привернути увагу масового читача до певної професійної галузі, проблем у ній.

Широкого поширення в літературній мові вузькопрофесійні слова зазвичай не набувають, тобто сфера їх вживання залишається обмеженою. Найчастіше - це розмовна мова представників тієї чи іншої професії, оскільки професіоналізм - це напівофіційні найменування (і в цьому полягає одна з їх відмінностей від термінів), що закріпилися в мові певної професії. Іноді вони є своєрідними неофіційними синонімами спеціальних найменувань. Нерідко їх відбивають словники, але обов'язково з позначкою «професійне».

Термінологічна та професійна лексика

Соціально обмежене вживання термінологічноїі професійноїлексики, використовуваної людьми однієї професії, які працюють у галузі науки, техніки. Терміни та професіоналізми даються в тлумачних словниках з позначкою "спеціальне", іноді вказується сфера вживання того чи іншого терміну: фіз., медиц., матем., астроном. і т.д.

Кожна галузь знання має свою термінологічну систему.

Терміни - слова чи словосполучення, що називають спеціальні поняття будь-якої сфери виробництва, науки, мистецтва. В основі кожного терміна обов'язково лежить визначення (дефініція) реалії, що позначається ним, завдяки чому терміни являють собою точну і в той же час стислу характеристику предмета або явища. Кожна галузь знання оперує своїми термінами, що становлять суть термінологічної системи цієї науки.

У складі термінологічної лексики можна виділити кілька "шарів", що відрізняються сферою вживання, особливостями об'єкта, що позначається.

    Насамперед це загальнонаукові терміни, які використовуються в різних галузях знань і належать науковому стилю мовлення загалом: експеримент, адекватний, еквівалент, прогнозувати, гіпотетичний, прогресувати, реакціяі т. д. Ці терміни утворюють загальний понятійний фонд різних наук та мають найбільшу частотність використання.

    Розрізняються і спеціальні терміни, які закріплені за певними науковими дисциплінами, галузями виробництва та техніки; наприклад у лінгвістиці: підлягає, присудок, прикметник, займенник; в медицині: інфаркт, міома, пародонтит, кардіологіята ін. У цих термінологіях концентрується квінтесенція кожної науки. За висловом Ш. Баллі, такі терміни "є ідеальними типами мовного висловлювання, яких неминуче прагне наукову мову" [ Баллі Ш. Французька стилістика. М., 1961 С. 144].

Термінологічна лексика, як жодна інша, інформативна. Тож у мові науки терміни незамінні: вони дозволяють коротко і максимально точно сформулювати думку. Проте ступінь термінологізації наукових праць неоднаковий. Частотність вживання термінів залежить від характеру викладу, адресації тексту.
Сучасне суспільство вимагає такої форми опису отриманих даних, яка б зробити найбільші відкриття людства надбанням кожного. Однак нерідко мова монографічних досліджень так перевантажена термінами, що стає недоступною навіть фахівцю. Тому важливо, щоб термінології, що використовуються, були достатньо освоєні наукою, а нововведені терміни необхідно роз'яснювати.

Своєрідною прикметою нашого часу стало поширення термінів поза наукових творів. Це дає підставу говорити про загальної термінологізації сучасної мови. Так, чимало слів, що мають термінологічне значення, отримали широке вживання без будь-яких обмежень: трактор, радіо, телебачення, кисень. Іншу групу складають слова, які мають подвійну природу: вони можуть функціонувати як терміни, і як загальновживані слова. У першому випадку ці лексичні одиниці характеризуються спеціальними відтінками значення, що надають їм особливої ​​точності та однозначності. Так, слово гора, Що означає широкому вживанні - " значна височина, піднімається над навколишньою місцевістю " і має ряд переносних значень, містить у своєму тлумаченні конкретних вимірів висоти.
У географічній термінології, де суттєво розмежування термінів "гора" і "горб", дається уточнення - "висота понад 200 м у висоту". Таким чином, вживання подібних слів за межами наукового стилю пов'язане з їхньою частковою детермінологізацією.

До професійної лексики відносяться слова та вирази, що використовуються в різних сферах виробництва, техніки, що не стали, однак, загальновживаними. На відміну від термінів - офіційних наукових найменувань спеціальних понять, професіоналізмифункціонують переважно у мовленні як " напівофіційні " слова, які мають суворо наукового характеру. Професіоналізми служать для позначення різних виробничих процесів, знарядь виробництва, сировини, продукції, що випускається і т. п. Наприклад, у промові поліграфістів використовуються професіоналізми: кінцівка - "графічна прикраса в кінці книги", вусик - "кінцівка з потовщенням у середині", хвіст - "нижнє зовнішнє поле сторінки", а також "нижній край книги", протилежний голівці книги.

Професіоналізм можна згрупувати за сферою їх вживання: у промові спортсменів, шахтарів, лікарів, мисливців, рибалок і т. д. У особливу групу виділяються техніцизми - вузькоспеціальні найменування, що застосовуються в галузі техніки.

Професіоналізми, на відміну їх загальновживаних еквівалентів, служать для розмежування близьких понять, що у певному вигляді діяльності людей. Завдяки цьому професійна лексика незамінна для лаконічного та точного вираження думки у спеціальних текстах, призначених для підготовленого читача. Проте інформативна цінність вузькопрофесійних найменувань втрачається, якщо з ними стикається нефахівець. Тому професіоналізми доречні, скажімо, у багатотиражних галузевих газетах і виправдані у виданнях, орієнтованих широкі читацькі кола.

Окремі професіоналізми, нерідко зниженого стилістичного звучання, переходять до складу загальновживаної лексики: видати на-гора, штурмівщина, плинність. У художній літературі професіоналізми використовуються письменниками з певним стилістичним завданням: як характерологічний засіб при описі життя людей, пов'язаних із будь-яким виробництвом.

Професійно-жаргонова лексика має знижену експресивну забарвлення і використовується лише в мовленні людей однієї професії. Наприклад, інженери жартома називають самозаписуючий прилад ябедником, у промові льотчиків побутують слова недомаз, перемаз, Що означають "недолет і переліт посадкового знака", а також міхур, ковбаса - "куля-зонд" і т. д. У професійно-жаргонних слів, як правило, є нейтральні, позбавлені розмовного відтінку синоніми, що мають точне термінологічне значення.

Професійно-жаргона лексика не наводиться у спеціальних словниках, на відміну від професіоналізмів, які даються з поясненнями і часто полягають у лапки (для їхньої графічної відхилення від термінів): "забитий" шрифт- "шрифт, що знаходиться довгий час у набраних гранках або смугах" ; "чужий" шрифт- "літери шрифту іншого зображення або розміру, які помилково потрапили в набраний текст або заголовок".

Розенталь Д.Е., Голуб І.Б., Тєлєнкова М.А. Сучасна російська мова.
М: Айріс-Прес, 2002



Останні матеріали розділу:

Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії
Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії

Пабло Еміліо Ескобар Гавіріа – найвідоміший наркобарон та терорист із Колумбії. Увійшов до підручників світової історії як найжорстокіший злочинець.

Михайло Олексійович Сафін.  Сафін Марат.  Спортивна біографія.  Професійний старт тенісиста
Михайло Олексійович Сафін. Сафін Марат. Спортивна біографія. Професійний старт тенісиста

Володар одразу двох кубків Великого Шолома в одиночній грі, двічі переможець змагань на Кубок Девіса у складі збірної Росії, переможець...

Чи потрібна вища освіта?
Чи потрібна вища освіта?

Ну, на мене питання про освіту (саме вищу) це завжди палиця з двома кінцями. Хоч я сам і вчуся, але в моїй ДУЖЕ великій сім'ї багато прикладів...