Російська імперія межі XVIII-XIX століть. Зовнішня політика

Цілі уроку:охарактеризувати територію та населення Російської імперії, її економічний розвиток та політичний устрій. Показати відмінності у розвитку нашої країни з розвитком західних країн. Визначити роль уральського регіону в історичних подіях цього періоду.

Устаткування уроку.

1. Ноутбуки.

2. Атласи "Росія на початку XIX століття".

3. Карта "Росія на початку XIX століття".

4. Портрет Павла І.

5. Кросворди "Російська імперія на початку XIX століття".

6. Телевізор та відеопроектор.

План уроку.

1. Територія та населення.

2. Політичний устрій.

3. Становий устрій.

4. Транспорт. Торгівля. Промисловість.

Хід уроку

На минулих уроках ми з вами вивчали, як розвивалися різні країни світу у ХІХ столітті. Згадаймо, історію яких країн ми вивчали? (У чащі відповідають)

Ми говорили про те, що у західних країнах бурхливо розвивалися капіталістичні відносини. Згадаймо, що таке капіталізм? (У чащі відповідають)

Молодці багато згадали. Перш ніж перейти до вивчення нової теми, я маю вас попередити про те, що наприкінці уроку ви виконуватимете самостійну роботу. Тому слухайте уважно, запам'ятовуйте та записуйте.

Сьогодні ми з вами починаємо вивчати історію Росії у ХІХ столітті. Ми дізнаємося, як розвивалася наша країна, якою вона була, хто проживав на її території, так само добре розвивалися наша економіка, як у західних країнах, якихось дивовижних письменників, поетів, художників. Вчених народила наша країна у ХІХ столітті. Які війни провадив наш народ, які реформи відбувалися. Все це ми вивчатимемо протягом усього другого півріччя. А сьогодні ми познайомимося з тим, яку територію займала Росія, які народи її населяли, яким був політичний устрій, господарство. Тема нашого уроку – “Російська імперія межі XYIII – XIX століть”. ( Учні записують тему уроку зошити).

1. У ХІХ столітті наша країна називалася Російська імперія. На початку ХІХ століття територія Росії розкинулася тисячі верст від Балтійського моря до Тихого океану. Від північного Льодовитого океану до Каспійського моря та середньоазіатських пустель. На цьому просторі проживало 40 млн. чоловік. Давайте простежимо та покажемо цю територію в атласах. (Учні з атласу показують територію Росії)

Столицею Російської імперії було місто Санкт-Петербург. (Показують в атласах)

Росія завжди була багатонаціональною країною. Пліч-о-пліч жили різні народи, пов'язані між собою спільною історичною долею. (Завдання учням: назвати народи, які проживали на території Росії. Сьогодні щось змінилося?)

У релігійному відношенні Росія теж була неоднорідною. Близько 87% населення дотримувалось православної віри. Значна група народів (татари, башкири, деякі народи Кавказу) дотримувались ісламу. Калмики, буряти сповідали буддизм. Значна частина північних та сибірських народів (чукчі, ескімоси, евенки) зберігала язичницькі вірування.

2. Зараз ми поговоримо про політичний устрій Російської імперії. Записуємо у зошитах підзаголовок: Політичний устрій. Я вам розповідатиму, а ви запишіть у зошитах схему політичного устрою.

(На дошці: Політичний устрій. Учні роблять запис у зошитах).

За своїм політичним устроєм Російська імперія була самодержавною монархією. На чолі держави стояв імператор (у просторіччі його називали царем). У його руках була зосереджена найвища законодавча та розпорядча влада. На початку ХІХ століття на троні нашої країни сидів імператор Павло I. Його портрети має кожен з вас на партах.

Імператор керував країною з допомогою чиновників. За законом, вони були виконавцями волі царя. Від свавілля чиновників, від їхньої бюрократії страждали всі верстви населення, які повністю були підпорядковані волі царя та чиновників.

(Під час оповідання малюємо схему:

імператор

чиновники

Влада царя ніхто не обмежував. Він робив усе, що хотів, не питаючи дозволу. Немає такого закону, якому імператор повинен був підкорятися.

(Питання: згадайте, який політичний устрій був у західних країнах?

Якою була схема влади?)

А я зараз запрошую сюди його імператорську величність імператора Павла I.

(Виступ учня із заздалегідь підготовленим повідомленням).

Дякую, Ваша імператорська величність. Сідайте. А ми підіб'ємо підсумки. Отже, закон про престолонаслідування. Кому і як передавався трон Російської імперії?

(Учні відповідають).

3. Яким був становий лад Російської імперії на початку ХІХ століття? Які ж верстви населення існували у нашому суспільстві та які сходи вони займали? Хто за становищем був вищим, а хто – нижчим? Я уявляю вам таблички з назвами станів. Хто спробує біля дошки розташувати ці таблички правильно?

(Таблички розташувати так:

Не забудьте записати схему станового ладу в зошиті, поки я вам розповідаю про представників цих станів.

Найголовнішим, найбагатшим і освіченим станом було дворянство. Закон закріплював по них ряд привілеїв, найважливішим у тому числі було право володіти кріпаками. Маєтки, населені “кріпаками”, були основним джерелом дворянських доходів. Самі дворяни ніде не працювали, жили на втіху, влаштовували бали, раути. Дворянський титул передавався у спадок.

Що ж таке духовенство? Це священнослужителі. Вони стояли на одній соціальній драбині з дворянством, мали стільки ж прав, скільки і дворяни. Докладніше про цей стан ми говоритимемо на окремому уроці.

Хто такі купці? Це торговці. Вони займалися зовнішньою, внутрішньою, дрібною міською торгівлею. Вони мали менше прав, ніж дворянство, але мали й низку привілеїв перед міщанами та селянами. Наприклад, купці не платили подати державі.

Міщани – це непривілейований стан. Здебільшого це міське населення: ремісники, наймані працівники, дрібні торговці. Міщани були обкладені високою подачею, вони мали постачати рекрутів до армії, зазнавали тілесних покарань.

Найчисленнішим станом було селянство. Воно становило понад 80% від населення країни. Багато селян були кріпаками, тобто. залежними. Поміщики могли селянина одружити з власної волі, продати, подарувати, програти у карти. Селяни платили державі всі подати, які тільки існували, з них набирали рекрутів до армії, вони зазнавали тілесних покарань. Це був безправний стан.

Особливим станом було козацтво. Козачі війська створювалися для охорони кордонів держави. Козаки були вільними людьми. Очолював козацьке військо отаман. Отаманом вважався спадкоємець імператорського престолу. Козаки вирізнялися своєрідним побутом, традиціями, мовою. Вони були гостинні, працьовиті, побожні, шанобливі до старших. Розповідають, як одна донська козачка побила за аморальний вчинок свого сина, який встиг дослужитись до генерала. “Помилуйте, матінко! Згадайте, що я генерал! - вигукнув провинний. "Не генерала б'ю, а сина", - відповіла стара козачка.

Такий був становий устрій у Російській імперії на початку XIX століття.

4. Наразі ми переходимо до наступного пункту плану. Ми з вами поговоримо про те, як розвивалася торгівля, транспорт та промисловість у нашій країні на початку XIX століття.

У першій половині ХІХ століття основний потік вантажів у країні перевозився річками. Кораблі перевозили хліб, ліс, пеньку, залізо. У південних губерніях, де не було великої кількості річок та озер, як на півночі, вантажі перевозилися в обозах ґрунтовими дорогами. Навесні та восени дороги розмивало дощами і вони ставали непрохідними. Лише у середині ХІХ століття почалося будівництво шосейних доріг. І лише 1851 року у Росії відкрився рух на залізниці, пов'язувала Петербург і Москву. Скажіть, хтось із вас знає винахідника першого в Росії паровоза? Де він був винайдений?

(Учні відповідають. Запис у зошитах: види транспорту: водний, сухопутний)

У місцях перетину торгових шляхів влаштовувалися ярмарки. Щороку на ярмарки стікалося багато товарів, вітчизняних та зарубіжних, з країн Європи та Сходу, аж до Китаю. Тут продавалися та купувалися різні товари: худоба, шерсть, шкіра, хутра, ремісничі вироби, зерно, тканини, чай, цукор та багато іншого. Ярмарок влаштовувалися зазвичай 1-2 рази на рік. Їх було небагато. Найбільшими та знаменитими ярмарками були ярмарки в Нижньому Новгороді, в Ростові Великому, Макар'єві. На Уралі теж був свій ярмарок, знаходився він у місті Ірбіті.

(Учні шукають у атласах названі міста)

(Запис у зошитах: види торгівлі: ярмарки,…)

І все-таки на ярмарки вивозилися далеко ще не всі товарні надлишки, вироблені у Росії. У поміщиків накопичувалися нереалізовані запаси хліба кілька років.

Окрім ярмарків у містах працювали лавки, де можна було купити різноманітні товари щодня. Лавки були спеціалізованими. Існували лави м'ясні, мануфактурні, бакалійні та інші. (Продовження запису: лавки,…)

Була ще одна цікава група дрібних торговців. Їх називали коробейники тому, що вони носили на собі величезні короби, в яких знаходився різний дрібний товар. Це могли бути сувеніри, стрічки, табакерки, хустки та багато іншого. Коробейники ходили вулицями та пропонували свій товар усім перехожим. Для того щоб ви краще змогли уявити собі цих коробейників. Я пропоную вам переглянути фрагмент з фільму “Гардемарини”. (Учні дивляться фрагмент фільму)

(Продовження запису у зошитах: коробейники)

Промисловість країни розвивалася вкрай погано. Кількість заводів та фабрик була незначною. Спробуйте згадати, що таке завод, завод?

(Учні відповідають)

У нашій країні на початку ХІХ століття переважали мануфактури. Дайте відповідь, що таке мануфактури? (Учні відповідають)

Отже, ми з'ясували, що в Росії переважала ручна немеханізована праця. Парові машини, здатні замінити працю людей, майже не застосовувалися. Чому це відбувалося? Та тому, що в Російській імперії існувало кріпацтво. Усі селяни належали своїм поміщикам чи державі. Вільних робочих рук не було. І навіть якщо якийсь підприємець хотів і міг побудувати фабрику, поставити туди парові машини, то працювати на цих підприємствах не було б кому. Адже найняти робітника неможливо. Жоден поміщик не відпустив би свого кріпака, щоб той найнявся на завод і почав працювати за гроші. Поміщику це було не вигідно. А якщо не розвивалася промисловість, то не будувалися й міста. Росія на той час була сільською. Міст було дуже мало.

Отже, робимо висновок: наявність кріпосного права у Росії серйозно гальмував економічний розвиток, а зрештою гальмував розвиток капіталізму. Наша країна майже на двісті років відставала від країн Західної Європи та США.

Отже, сьогодні ми з вами познайомилися з тим, як розвивалася наша країна на початку XIX століття. Дізналися про територію, населення, політичний і становий устрій, розвиток торгівлі, транспорту та промисловості. І тепер настав час виконати самостійну роботу, про яку я вам говорила на початку уроку. Бажаючі можуть виконати роботу на комп'ютерах, решту я роздам кросворди, які потрібно буде вирішити. Усі, хто сьогодні був уважним на уроці, легко впоратися з роботою. На виконання завдання відводжу 5–6 хвилин часу. Приступайте.

5. Рефлексія.

1. Що нового сьогодні на уроці дізналися?

2. Чи легко сприймався матеріал?

3. Чи було цікаво?

4. Хто найактивніше працював на уроці? Якої позначки заслуговує?




Робота з картою "Російська імперія на початку XIX століття" 1) Як називалося держава на початку 19 століття? 2) Назвіть кордон Російської імперії. Назвіть кордон Російської імперії 3) Які території були приєднані до Росії наприкінці 18 століття? Як відбувалися ці приєднання? території 4) Представники яких релігій проживали на території Російської імперії? релігій 5) Яким був адміністративний поділ країни? Хто і коли ввів поділ країни на губернії? Адміністративний поділ










Стану в Росії – групи людей, які мали однакові права та обов'язки. Дворянство, 1% Православне духовенство, 1% Купецтво, 0,6% Міщани, 4% Кріпаки, 40-45% Державні селяни, 40-45% Козаки, 6% Будинок міщанина Селянин у полі




Економічний розвиток Основна галузь – сільське господарство Селяни знаходилися у власності у поміщика Оброк і панщина – селянські повинності на користь поміщика Розвиток с/г йшов екстенсивним шляхом Спостерігається процес розшарування селян (капіталісти, відхідники) Зростання числа мануфактур та найманих робітників за рахунок селян грошових відносин


Основною умовою існування феодально-кріпосницької системи було наділення селян землею та панування натурального господарства. Отже, розвиток товарно-грошових відносин, відхідництва, районна спеціалізація, зростання числа мануфактур та найманих робітників руйнували феодально-кріпосницьку систему та сприяли розвитку капіталістичних відносин.


Політичний устрій Імператор Колегії Святіший Синод Урядовий Сенат Виконавчі установи Вища духовна установа Вищий судовий орган Самодержавна монархія – держава, в якій правителю належить необмежена верховна влада



Вступ

Олександр I (1777-1825) - російський імператор з 1801 р.

Багато істориків трактували особистість Олександра як занадто романтичну, нестійку, схильну до протилежних впливів. Деякі, навпаки, вважали, що він має свою систему, свій напрямок, якому він неухильно слідує.

Перетворювач, який мріє про реформи аж до створення в Росії парламенту, просвітитель, який відкриває нові університети, гімназії та училища, суперник військового генія (Наполеона), який знищив його темну діяльність, що веде невтомну війну, не для підкорення, а для звільнення народів - ось той образ Олександра I, названого благословенним, який постає перед нами.

Метою курсової є вивчення дипломатії Олександра I.

У роботі представлені такі завдання, як:

  • - дати характеристику Олександра як історичної особи;
  • - Виявити особливості дипломатії монарха;
  • - Визначити вплив перетворень імператора на хід історії.

Росія межі XVIII-XIX століть

Загальна характеристика Російської імперії на рубежі XVIII-XIX ст.

Рубіж XVIII-XIX ст. - період, коли Російська імперія досягла природних географічних кордонів на Європейському континенті, включаючи не тільки значну частину Азії, але і території в Північній Америці - російську Аляску. Але ще визначилося прагнення подолати хребти Кавказу, і навіть утвердитися у Середній Азії. Більш ніж раніше вона виявилася залученою до європейських справ, істотно впливаючи на вирішення проблем великої політики, на підтримку балансу сил на континенті.

Це час, коли йшло до заходу сонця "вісімнадцяте століття" - століття Просвітництва. Ідеї ​​його зримо позначилися історія європейських монархій і, перетворившись на принципи політики " освіченого абсолютизму " у Центральній та Східній Європі, сприяли краху монархії мови у Франції. Остання подія порушила європейську рівновагу, що так ревно охоронялася все століття.

Це епоха, коли поступово складалося розуміння те, що легітимна влада повинна ґрунтуватися на законі, що саме в цьому полягає її головна видова ознака, а не тільки й не стільки в освяченому помазанні на царство. Але одночасно відбувалася мілітаризація влади, практично повсюдно, особливо ж у Пруссії та Росії (від часу Павла I).

Наївна віра філософів-просвітителів у всемогутність розуму, у початкову рівність людей та природні права особистості реалізувалася в політичній практиці кінця XVIII ст. стратою легітимного короля Людовіка XVI та моторошними реаліями якобінського терору. Останнє чимало сприяло лікуванню освіченого європейця від ідеальних мрій про рівність та братерство. Але, емігрувавши з революційної Франції до самодержавної Росії, він з жахом помічав, як поширені ідеї раціоналістичної філософії та просвітницькі переконання у світських будинках Петербурга, серед дворянської молоді. І аналогії з аристократичними салонами передреволюційної Франції здавалися йому жахливими.

Але дивуватися з цього не доводиться. Весь XVIII ст. Росія неухильно переймала та засвоювала західні технології, форми організації промисловості та державної влади, систему освіти та виховання, культурно-побутовий устрій та європейські мови, новинки моди та модні ідеї. Щоправда, різні покоління російського дворянства по-різному сприймали чужу культуру. І ставлення до Європи демонстрували щоразу інше.

Під час царювання Петра I російський дворянин їздив на захід (найчастіше не з власної волі) вчитися навігації та кораблебудуванню, артилерійській справі та точним наукам - речам, необхідним для державної служби. За Єлизавети Петрівни Європу відвідували вже за власним бажанням і здебільшого для того, щоб привезти додому новинки паризької моди і придбаний там же галантний політес. У царювання Катерини звільнене від обов'язкової служби дворянство, перебуваючи під чарівністю французького вільнодумства, - благо всі літературні новинки безперешкодно потрапляли до Росії, - поїхало до Європи на уклін до філософів.

Одночасно з Олександром I в активне політичне життя вступали два-три покоління вільного від обов'язкової служби "непоротого" дворянства. Ця молодь була вихована і "французиками з Бордо", і освіченими носіями ідей Просвітництва. А вже підростали ті з них, чиїми наставниками стали отці-єзуїти, що з'явилися в Росії за Павла I після офіційного розпуску ордена і зуміли переконати романтичного російського імператора в тому, що вони краще, ніж хтось інший, здатні виховувати підростаюче покоління в консервативному, вірнопідданому дусі. Єзуїти принесли з собою не тільки екзальтоване релігійне почуття, але й систему виховання та навчання, що склалася, орієнтовану на мобілізацію інтелектуальних можливостей вихованців і на формування ділових навичок та діяльнісних життєвих установок. Тому вони з'явилися далеко не найгіршими вихователями дворянської молоді, якщо, звичайно, не враховувати ревної пропаганди католицизму. Серед майбутніх декабристів, до речі, багато хто пройшов школу отців-єзуїтів.

Росія 1 чверті в XIX ст.

УРОК № 1. Російська імперія межі XVIII – XIX ст.

Цілі уроку:

Освітня: розглянути географічне, економічне, політичне та соціальне становище Росії на початку 19 ст., склад населення, повсякденне життя та побут станів.

Розвиваюча: розвивати понятійний апарат, навички роботи з документами та їх інтерпретації, навички зі складання таблиць та схем.

Виховна: цілеспрямованість у здобутті знань, переконаність у цінності кожної людської особистості, незалежно від її соціального становища.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Методи навчання: репродуктивні та ч/п

Форми роботи: лекція вчителя,

Організаційний момент.

    Актуалізація знань на тему:

19 ст. - Вік дуже важливий в історії не тільки Західної Європи, а й Росії, це століття її найбільших перемог і гірких поразок, століття, коли на перший план виходять нові течії суспільного життя, правлять знамениті правителі, творять найбільші письменники і поети. Ми розглядаємо історію 19 ст. до кінця року. Необхідна умова – залучення додаткової літератури, довідкових посібників.

    Вивчення нового матеріалу.

    Територія Росії.

На початку 19 ст. Росія займала1/6 частина суші .

До 1850 територія досягла18 млн. км. . До Російської імперії були приєднані: Фінляндія - 1809, Царство Польське з Варшавою - 1815, Бессарабія з Кишинівом - 1812, Грузія - 1813, 1828, Північний Кавказ - 1817 - 1864, Киргизькі степи.

Країна ділилася на69 губерній, 3 області : Астраханська, Таврійська, Кавказька.

У середньому губернію входило 10 – 12 повітів.

Виділялися землі - Війська Донського, Війська Чорноморського.

МІСТА: на початку 19 ст. у Росії налічувалося 634 міста.

Столиці:Санкт-Петербург – 330 тис. жителів; Москва – 200 тисяч жителів.

МІСТА:

    1 класу (від 70 до 30 тис. мешканців) – 5

    2 класи (від 30 до 10 тис. жителів) – 30

    3 класи (від 10 до 5 тис) – 85

    4 класи (від 5 до 2 тис.) – 214

    5 класу (від 2 до 1 тис.) – 129

    6 класу (менше 1 тис.) – 113.

    Населення

Населення Росії (без Польщі, Фінляндії, Закавказзя) становило:

1811 - 42, 7 млн. чол

1816 – 43,9

1833 – 51,9

1851 – 56,9

1857 – 59,3 млн. чол.:

Національний склад

1820-ті рр.

1860-і рр.

Релігійний склад

Російські

3 млн.

48 млн.

православні

51 млн. (84%)

Поляки

0,7

0,9

католики

2 млн (3,4%)

Євреї

0,5

1,6

протестанти

2 млн. (3,4%)

Фіни

2,5

юдеї

1,6 млн. (2,6%)

Татари

0,55

мусульмани

0,2 млн. (3,4%)

    Соціальний склад населення (1836 р.)

    Дворянство – 640 тис. (1,2%)

    Духовенство – 538 тис. (1%)

    Купецтво 1,2, 3, гільдії - 250 тис. (0,5%)

    Міщанство та ремісники – 2 млн. 775 тис. (4%)

    Селянство – 30 млн. чол. (94%)

    поміщицьких – 14 млн

    державних (казенних) – 15 млн.

    питомих (власність імператорського прізвища) – 1 млн.

Більшість селян-кріпаків проживало в центральних губерніях. У Литві, Білорусії та Україні вони становили 50 – 70 % населення, у північних і південних губерніях – 2 – 12 %, у Сибіру лише 4,3 тисячі чоловік, в Архангельської губернії їх було зовсім.

    Козацтво 9 військ (Донське, Чорноморське, Терське, Астраханське, Оренбурзьке, Уральське, Сибірське, Забайкальське, Амурське) – 1,5 млн.

До Д/з. – знайти матеріал для характеристики кожного стану, його особливостей у положенні!

    Політична система.

ВЛАДА: Імператор Всеросійський є монарх самодержавний, необмежений. Престол імперії та нероздільно з'єднані з ним престоли Царства Польського та Великого князівства Фінляндського переходять спадково. Діяльність монарха проявляється у двох видах: під владою законодавчої та управлінської. Влада законодавча належить одному государю у всій повноті, отже ніхто жодного закону ухвалити неспроможна».

Дайте характеристику формі правління в Росії? - Збереження самодержавної монархії.

Економічний розвиток у 1 пол. 19 ст.

У 1 підлогу. 19 ст. Росія залишалася аграрною країною. Основною галуззю економіки було сільське господарство. Воно розвивалося екстенсивним шляхом.

Що означає поняття «екстенсивний шлях розвитку»?

При екстенсивному шляху розвитку приріст сільськогосподарської продукції відбувався не за рахунок поліпшення обробки землі, впровадження нових агротехнічних методів, а за рахунок розширення посівних площ. За 1 половину 19 ст. посівні площі збільшилися приблизно в 1,5 рази, приблизно так само зросли валові збори зернових.

УРОК № 2. Внутрішня політика Олександра I 1801 – 18011 рр.

Цілі уроку :

Освітня створення умов засвоєння учнями історичних фактів, що з спробою реалізації ліберальних перетворень країни на початку царювання Олександра I; з'ясування причинно-наслідкових зв'язків між соціально-політичною ситуацією країни з невдачами цих починань.

Розвиваюча : розвиток комунікативних навичок, умінь працювати з різними видами джерел, навичок історичного аналізу

Виховна : створення умов для усвідомлення та прийняття учнями ліберальних цінностей, поваги до історичного минулого країни, формування активної життєвої позиції.

На дошці, під портретом Олександра I – епіграфи уроку:

У політиці Олександр тонкий, як кінчик шпильки, гострий, як бритва, фальшивий, як піна морська” . Шведський дипломат Лагербільке

Він людина! Їм панує мить.

Він раб поголоски, сумнівів та пристрастей;

Вибачимо йому неправе гоніння:

Він узяв Париж, він заснував Ліцей”

А.С. Пушкін

Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами лабораторної роботи в групах

Методи навчання: репродуктивні, ч/п, проблемні, ситуаційні.

Форми роботи: оповідання вчителя, організація проблемної ситуації, групова робота з джерелами та документами, виступи представників груп, учнівські повідомлення про особи.

    Організаційний момент.

    Вивчення нового матеріалу.

    Особистість Олександра.

У 1801 році російським царем став Олександр I, син Павла I, який вільно чи мимоволі брав участь у змові проти батька, який закінчився вбивством Павла.

ПОВІДОМЛЕННЯ учня про особистість Олександра

Олександр I: особливості темпераменту.

Старший син імператора Павла Олександр був людиною нового століття. У всякому разі, він цікавився ідеями свого часу, приміряючи їх до російської дійсності. Ці ідеї були, з одного боку, спадщиною його бабки Катерини II, з іншого – він убирав їх під час занять зі своїм вихователем Ф. Лагарпом. Навчання у знаменитого швейцарця змусило великого князя ставитися до кріпацтва та грубого деспотизму з гидливістю освіченого європейця. Саме тому Олександр I намагався боротися з ними протягом майже всього свого царювання. Щоправда, про справжні наміри імператора судити дуже важко, оскільки він з дитинства відрізнявся чудовими акторськими здібностями, замішаними на неабиякому лицемірстві.

Іншої поведінки від нього важко було й чекати, оскільки з раннього віку Олександр обертався між Катериною II, Павлом Петровичем і Лагарпом, ніде не сміючи бути самим собою, або так і не обравши того, з ким він міг би відверто розмовляти. Після воцаріння батька він змушений був лицемірити ще більше, вдаючи, що повністю поділяє ідеї та методи імператора.

У змову проти Павла Олександра було втягнуто обставинами – підозрілість імператора призвела до того, що його старшим синам реально стала загрожувати в'язниця чи Сибір. Найбільше Олександра вразило не вбивство саме собою, а та легкість, з якою воно було скоєно.

Саме з цього часу він відчував себе вільним лише поза столицею, а ще краще – поза Росією.

Олександр непогано знався на людях, але бачив у яких лише інструмент досягнення цілей, поставлених їм самим. Бажання залишити свій слід в історії, підозрілість, акторство, можливо і необхідні для політика, часом приймали в імператора такі розміри, що відштовхували від нього серйозних реформаторів. До того ж, протягом усього царювання в Олександра не виявлялося програми перетворень.

П.А. Строганов зазначав: “Імператор зійшов на трон з найкращими намірами – затвердити порядок на можливо найкращих підставах; але його пов'язують особиста недосвідченість і млява, лінива натура…”

А. Чарторийський, друг царя, писав: “Імператор любив зовнішні форми свободи, як можна любити уявлення… Він охоче погодився б, щоб кожен був вільний, аби всі добровільно виконували бйого волю”.

Згодом Олександр дедалі більше смакував самодержавного правління. Якось він накричав на Г.Р. Державіна: "Ти все хочеш вчити, а я - самодержавний цар і хочу, щоб було так, а не інакше"

У його діяльності завжди переважали прекрасні слова, за якими важко розглянути справжні справи. Сучасники називали його сфінксом, нерозгаданим до труни.

Після знайомства із запропонованою характеристикою учні роблять висновок, що багато особисті якості Олександра I були перешкодою у здійсненні запропонованих проектів.немає досвіду, немає наполегливості, двоїстість натури, бажання справити враження, скритність, бажання зберегти владу, цар лише словами республіканець, але в справі – самодержець тощо.

Усі учні пред'являють свої варіанти висловлювань сучасників про Олександра I

Висловлювання про Олександра I

    "Він все робить наполовину". (М.М. Сперанський)

    "Коронований Гамлет, якого все життя переслідувала тінь убитого батька". (А.І. Герцен)

    «Республіканець на словах та самодержець на ділі». (А.І. Тургенєв)

    «Умів підкорювати собі уми і проникати в душі інших, приховуючи власні відчуття та помисли». (М.А. Корф)

    «У політиці Олександр тонкий, як кінчик шпильки, гострий, як бритва, фальшивий, як піна морська». (Шведський дипломат Лагербільке)

    «З деяких його вчинків видно було дух необмеженого самовладдя, помсти, злопам'ятності, недовірливості, непостійності та обманів». (П.А. Тучков)

    «Імператор любив зовнішні форми свободи, як можна любити уявлення... але крім форм і зовнішності він нічого не хотів і нітрохи не мав терпіти, щоб вони звернулися в дійсність». (А. Чарторийський)

    Володар слабкий і лукавий,

Плешивий чепурунок, ворог праці,

Ненароком пригрітий славою,

Над нами царював тоді. (А.С. Пушкін)

    Олександр був завданням для сучасників, навряд чи його розгадають і потомства. (Н.І. Греч)

    Він був і ліберальні прагнення просвітництва і життя, і він являв собою саму вперту реакцію. (А.Н.Пипін)

    Сфінкс, нерозгаданий до труни – П.А. Вяземський

ЗАВДАННЯ ДЛЯ всіх: Спробуйте припустити, як особисті якості нового імператора вплинуть життя у Росії, чи здатний Олександр до управління імперією, висновок доведіть.

Всі ці висловлювання очевидно, відрізняються за часом. Можливо, що вони відобразили зміни і в самому Олександрі, і в його внутрішньополітичному курсі.

2) Завдання царювання.

Він вступив на престол із ясними намірами зробити країну щасливою. А що він розумів під цими словами – щаслива країна? Які проблеми мають вирішити Олександр, щоб він міг цю мету реалізувати?

Учні спочатку індивідуально, потім у парах, формулюють найважливіші проблеми Росії як кластера.

Підсумок роботи – кластер класу на дошці. Серед виділених цілей царювання Олександра обов'язково прозвучать і такі, як:

- Ліквідація наслідків правління Павла I;

- скасування кріпацтва;

- Введення конституції;

- Удосконалення державного апарату, створення парламенту;

- розвиток освіти у країні .

З перших днів молодий імператор взявся за державні справи. Планів – величезна кількість.

Ще 1797 року він писав: “Коли ж настане моя черга, тоді треба буде працювати над тим…, щоб створити народне представництво, яке… склало б вільну конституцію, після чого моя влада цілком припинилася б, і я… пішов би у якийсь куточок і жив би там щасливий і задоволений, бачачи процвітання своєї вітчизни. І насолоджувався б їм”

А.С. Пушкін звідси говорив так: “Днів Олександрових чудовий початок”.

3) Внутрішня політика Олександра до Великої Вітчизняної війни.

Організується робота у групі з матеріалами

1 група I. Реформи у сфері державного управління

Для здійснення ліберальних реформаторських задумів імператор мав спертися на коло близьких соратників. Такими не могли стати учасники змови проти батька. Навпаки, скоро всі вони були усунені від влади. Сподвижниками імператора стали однолітки молодого царя, з якими він виховувався та навчався. У тому числі були граф П.А. Строганов, його двоюрідний брат М.М. Новосільцев, князь А. Чарторийський, граф В.П. Кочубей. Ці державні діячі склали негласний комітет - неофіційний дорадчий орган за царя. Будучи у довірчих відносинах з Олександром, вони обговорювали з ним плани перетворень, висловлювали свої побажання та поради. Вони стали ініціаторами перших реформ.

Пізніше було створено дорадчу Неодмінну раду з 12 осіб, яка розробила та провела найважливіші законопроекти.

Запитання та завдання

    Назвіть причини створення, функції Неодмінної ради та охарактеризуйте ступінь її впливу на державні справи

2. Проаналізуйте документи.

Документ 1 Негласний комітет

«Він (Олександр I)усвідомлював, що йому неможливо висловлювати свої почуття відверто і виявляти їх перед суспільством, настільки мало підготовленим до сприйняття цих ідей і яке зустріло б їх з подивом і навіть деяким страхом. Ось чому урядова машина продовжувала функціонувати на колишніх підставах ... і Олександр хоч-не-хоч був змушений зважати на колишні течії.

Щоб... пом'якшити цю сумну суперечність із самим собою, Олександр утворив рід таємної поради, складеної з осіб, яких він вважав своїми особистими друзями, які розділяли його погляди та переконання... Усіх нас особливо зближало свідомість необхідності згрупуватися навколо Імператора та Усіми силами підтримувати у ньому щире прагнення реформ».

Із «Записок» князяА.А. Чарторійського

Завдання документу. Поясніть, для чого було створено негласний комітет. Чому він не став офіційним органом?

Документ 2

Характеристика діяльності негласного комітету

Олександр I мріяв«приборкати деспотизм нашого уряду». За словами історика В.Ф. Ходасевича, члени негласного комітету були б«здивовані і навіть ображені, якби їм сказали, що утворений ними неофіційний і негласний комітет якраз і є справжнім дітищем ненависного деспотизму, бо створений єдино з сваволі монарха і має намір вершити долі Росії неофіційно, негласно, тобто безвідповідально, через голову вищих державних установ».

Завдання документу. Чи погоджуєтесь ви з думкою історика про те, що Негласний комітет – це «дітище деспотизму»? Поясніть свою відповідь.

    Складіть схему «Система центрального управління Російської Імперії у першій половині ХІХ ст.». Назвіть функції кожного з органів влади.

    Розкажіть про систему управління в Росії за Олександра I.

8 вересня 1802 р. було оприлюднено указ про права Сенату. Він був визнаний верховним органом влади, який поєднував адміністративні, судові та контрольні функції, але його діяльність перебувала у повній залежності від імператора. Передбачалося, що Сенат міг заперечувати цареві проти указів, «не згодних із іншими узаконеннями». Але тільки-но Сенат заперечив проти царського указу про 12-річний термін обов'язкової служби для дворян, який суперечив законам Петра III і Катерини II, які взагалі звільнили дворян від служби, було роз'яснення Олександра I, відповідно до якого Сенат міг заперечувати лише проти раніше виданих, а не знову видаються законів. У цьому вся епізоді яскраво проявився самодержавний характер Олександра I, його ворожість до інакодумству.

Того ж дня, 8 вересня 1802 р., видається маніфест про міністерську реформу. Міністерства заміняли собою колегії. Метою реформи було зміцнити єдиноначальність і мінімізувати колегіальність у керівництві державою. Було утворено 8 міністерств: військове, морське, закордонних справ, внутрішніх справ, фінансів, юстиції, комерції, народної освіти.

Для спільного обговорення справ державного управління започатковувався Комітет міністрів. Головував у ньому спочатку імператор, а наприкінці царювання Олександр став передавати функції голови А.А. Аракчеєву. Влада міністерства поширювалася на всю територію імперії, але місцевих органів не було створено. Міністерства на відміну колегій не отримали і судових функцій. Нова система мала свої недоліки. Функції міністерств, межі влади міністрів, характер їхньої відповідальності були чітко визначені. Зі створенням міністерств посилився бюрократизм, збільшився штат чиновників. Міністрами Олександр I призначив осіб іменитих, але здебільшого некомпетентних, що, загалом, влаштовувало імператора, оскільки дозволяло йому активніше проводити діяльність міністерств.

2 група. Реформи у сфері державного управління

Запитання та завдання

У 1810 р., також за пропозицією Сперанського, замість Неодмінної ради створюється Державна Рада у складі 35 осіб, яких призначає імператор. Він мав строго окреслені законодавчими функціями.

1. Прочитайте характеристики перших міністрів, які дав комерційний агент Франції Петербурзі барон Ж.Б. Лесепс. Поясніть причини призначення цих людей на посади міністрів. Як ви вважаєте, чи справедлива думка іноземця про перших міністрів Алекнмі I?

Міністр закордонних справ, державний канцлерА.Р. Воронцов - «особа, щодо якої вдають, що з нею найбільше радяться, і яку, по суті, слухають найменше».

Міністр внутрішніх справ В.П. Кочубей«й немає ознаки тих здібностей, яких вимагає значущість його становища».

Військовий міністрС.К. Вязмітінов - "нікчемність".

Військово-морський міністрП.В. Чичагов - «розумний, але цілком зневажений товаришами».

Міністр фінансівА.І. Васильєв - «обробляє значно краще свої справи, ніж державні».

Міністр комерціїН.П. Рум'янців - «смішне та обмежене творіння».

Міністр юстиції, поетГ.Р. Державін - «Піс Феміди, якого бережуть, щоб спустити проти першого зустрічного міністерської зграї, що не сподобався. Але він мало видресований і часто кусає навіть своїх товаришів, які багато дали б, щоб його занапастити». (7 жовтня 1803 р. Г.Р. Державін було заміненоП.В. Лопухіним.)

Міністр освітиП.В. Завадовський відноситься до тих співробітників Олександра I, які«не заслуговують на честь бути названими». За словами П.А. Строганова, Завадовський як міністр «шість днів на тиждень нічого не робив, а сьомий відпочивав».

Загалом Лессепс говорив про всіх міністрів, що вонине можуть один одного перекинути, але взаємно один одному шкодять.

Документ 3

З Маніфесту про утворення Державної Ради 1 січня 1810 р. м.

«До утвердження та поширення однаковості та порядку у Державному управлінні, визнали Ми необхідним встановленню Державної Ради дати освіту, властиву простору та величі Нашої Імперії…

    У порядку Державних Установ, Рада становить стан, у якому всі частини управління у основних їхніх відносинах до Закону розуміються і через нього сягають Верховної Імператорської влади.

ІІ. Тому всі Закони, Статути та Установи в їх первісних накресленнях пропонуються і розглядаються в Державній Раді і потім дією Державної Влади надходять до призначеного їм вчинення.

ІІІ. Жодний Закон, Статут та Установа не виходить із Ради і не може мати свого вчинення без затвердження Державної Влади.

IV. Рада складається з осіб, довіреністю Нашою на стан тих, що закликаються.

    Міністри є членами Ради, за їх званням.

VI. У Раді головуємо Ми Самі.

    За відсутності Наше місце Голови займає один із Членів, за Нашим призначенням».

Завдання документу. Розкажіть, як у документі пояснюються причини створення Державної Ради? Як формувався склад Державної Ради? Якими є повноваження Державної Ради? Чому створення цього органу не похитнуло основ самодержавства?

Група 3. Селянське питання

Запитання та завдання

    Визначте ставлення дворянства до скасування кріпацтва.

Документ 1Ставлення дворянства до скасування кріпосного права

«Думка про звільнення селян різними обставинами настільки посилилася в умах, що найменший привід і дотик до цього предмета може спричинити небезпечні помилки. Приклади неслухняності, що збуджуються з нагоди менш цього ґрунтовним, доводять ясно, скільки багато людей схильні до новин цього роду і наскільки легко віддається він усім чуткам про зміну його стану. При такому розташуванні умів видання загального закону про звільнення селян за умовами може зробити хибні штибу, і замість того, щоб бачити в ньому встановлення на колишніх законах і на взаємній користі засноване, багато поміщиків, уражені чутками, вбачать у ньому перше потрясіння їх власності, а селяни мріють про необмежену свободу ... »

З журналів Неодмінної ради

Документ 2

«Що означає звільнити у нас селян? Дати їм волю жити де завгодно, відібрати у панів всю владу над ними, підкорити їх одній владі уряду. Добре. Але ці землероби не матимуть землі, яка, в чому не може бути й суперечки, - є власність дворянська. Вони або залишаться у поміщиків з умовою платити їм оброк, обробляти панські поля, доставляти хліб куди треба, одним словом, для них працювати, як і раніше, або незадоволені умовами, підуть до іншого, поміркованого у вимогах, власника. У першому випадку, сподіваючись на природне кохання людини до батьківщини, панове чи не запишуть їм найважчих умов? У другому випадку, чи буде селянин нині тут, а завтра там, чи скарбниця не зазнає збитків у зборі подушних грошей та інших податей, чи не зазнає й землеробства? Чи не залишаться багато поля необробленими, багато житниць порожніми? Не вільні хлібороби, а дворяни найбільше постачають у нас ринки хлібом. Інше зло: вже не залежно від суду поміщиків, рішучого, безнадійного, селяни почнуть сваритися між собою і позиватися до міста, яке розорення! Звільнення від нагляду панів, які мали власну земську виправу чи поліцію, набагато діяльнішу від усіх земських судів, стануть пиячити, злодіяти, - які багаті жнива для шинків і хабарників, але як погано для вдач і державної безпеки! Падіння страшно!!»

Н.М. Карамзін. З «Записки про давню та нову Росію»

Завдання до документів.

1. Які аргументи висувалися проти скасування кріпосного права? Чи згодні ви з ними? Поясніть свою відповідь.

2. Поясніть, чому члени Негласного комітету вважали скасування кріпосного права передчасним заходом?

3. 12 грудня 1801 р. було видано указ, що дозволяв купцям, міщанам та казенним селянам купувати незаселені державні землі. Подумайте, які цілі переслідував цей указ, якими будуть його результати?

4. Найважливішим із законодавства з селянського питання став Указ про вільних хліборобів від 20 лютого 1803 р. Прочитайте текст указу.

Документ 3 Указ про вільних хліборобів

«Якщо хтось із поміщиків забажає відпустити придбаних чи родових селян своїх поодинці або й цілим селищем на волю і разом з тим затвердити їм ділянку землі чи цілу дачу, то, зробивши з ними умови, які за взаємною згодою визнаються лучними, має подати їх при проханні своєму через губернського дворянського ватажка до міністра внутрішніх справ для розгляду та подання нам (Імператору. -А.В.); і якщо буде від нас рішення, бажання його згодне: тоді пред'являться ці умови в Цивільній палаті і запишуться у кріпаків зі внеском узаконених мит. Якщо селянин або ціле селище не виконає своїх зобов'язань: то повертається поміщику із землею і сімейством його у володіння як і раніше. Селяни, відпущені від поміщиків на волю і володіють землею у власність, несуть подушний казенний оклад нарівні з поміщицькими, відправляють рекрутську повинность натурою і, виправляючи з іншими казенними селянами земські повинності, оброчних грошей скарбницю не платять. Вони ведуться судом і розправою у тих місцях, де й казенні селяни. Коли виконанням умов, селяни такі отримають землю у власність, вони матимуть право продавати її, закладати і залишати в спадок, не роздробляючи, однак, ділянок не більше 8 десятин; рівно мають вони право знову купувати землі».

Завдання документу. Назвіть основні положення Указу про вільні хлібороби. Яка умова була потрібна для звільнення селян? Чому указ було дати серйозних практичних результатів?

Група 4. Реформи в галузі народної освіти

Запитання та завдання учням

1. Ознайомтеся із цифрами. За даними на 1810 р., лише 13% чиновників мали вищу освіту, 22,2% - нижчу та середню та 31% - домашню, рівень якої був дуже низьким. Чому реформи у сфері народної освіти були більш рішучими та послідовними?

2. Розкажіть про зміни, що відбулися у системі освіти. Складіть схему навчальних закладів Росії 18 в.

Реформи у сфері освіти проводилися 1802 – 1804 гг. На території Росії створювалося 6 навчальних округів, у яких були 4 розряди навчальних закладів: парафіяльні, повітові училища, губернські гімназії та університети.

3. Щоб спонукати чиновників навчатися, 24 січня 1803 р. було видано Указ «Про влаштування училищ», який попереджав, що через п'ять років особи, які не подали свідоцтва про закінчення навчального закладу, не будуть переведені на вищу посаду. А за Указом від 6 серпня 1809 р. кожен чиновник, щоб отримати наступний чин, мав складати спеціальний іспит.

Ознайомтеся із документом.

Документ

З указу від 6 серпня 1809 р. «Про правила провадження у чини з цивільної служби та про випробування в науках»

«Виключаючи університети Дерптський і Віленський, усі інші навчальні заклади, протягом цього часу відкриті, за малою кількістю учнів, не пропорційні способам їх заснування... Тим часом усі частини Державного служіння вимагають обізнаних виконавців, і чим далі буде відкладено тверда та вітчизняна освіта. юнацтва, тим недолік згодом буде відчутнішим. Зважаючи на причини такої важливої ​​незручності, ми знаходимо між іншим, що головним приводом до нього є зручність досягати чинів не заслугами і відмінними знаннями, але одним перебуванням і перерахуванням років служби. На огиду цього і щоб покласти нарешті перешкоду шуканням чинів без заслуг, а справжнім заслугам дати нове свідчення нашої поваги, визнали ми за потрібне ухвалити таке: 1. З видання цього указу ніхто не буде зроблено в чин колезького асесора, хоча б і вислужив певну кількість років. в титулярних радниках, якщо понад відмінні схвалення свого начальства, не пред'явить свідчення від одного з університетів, що перебувають в імперії, що він навчався в ньому з успіхом наукам, цивільній службі властивим, або що, поставивши на випробування, заслужив на ньому схвалення у своєму знанні. Порядок та образ цих випробувань має бути негайно визначено та оприлюднено від Головного училищ управління. 2. Порядок виробництва в чини до колезьких асесорів залишається на колишній підставі...

Образ випробування. У кожному університеті має бути встановлений особливий Комітет із ректора та трьох професорів для випробувань. Бажаючий є в цей Комітет, представляє атестати місця, де він навчався, буде їх має... Кандидати, які опинилися без потрібних знань, отримують відмову... у належній формі. Цей атестат кандидат представляє своєму начальству, яке і вносить його в послужний список, і щоразу, коли згодом справа наполягатиме на виробництві його в восьмикласний чин, представляє і атестат цей...»

Завдання документу. Назвіть причини зміни порядку виробництва у чинах. У чому полягали ці зміни? Чому указ викликав невдоволення чиновників?

4. Які результати реформ у галузі народної освіти? Чи дали ці реформи реальні результати? Чи стало освіту доступнішим для широких верств населення Росії? Чому? Підтвердьте відповідь фактами.

Група 5. Проект перетворень М.М. Сперанського

Запитання та завдання учням

1. Один із сучасників згадував: «Людина ця швидко виникла з нікчемності». Чим пояснюється стрімке просування Сперанського службовими сходами?

2. Перерахуйте особисті якості М.М. Сперанського.

Документ Сучасники про М.М. Сперанському

«Маючи дуже щасливі обдарування, привабливу зовнішність і при тому надзвичайно мистецтво, лестощі, поступливість погоджуватися з усіма думками осіб вищих, які поступалися йому в обдаруваннях, йому вдалося швидко пройти по перших щаблях службових сходів, відсуваючи в бік товаришів по службі, причому не було браку з його боку в різних інтригах... У його владі було якщо не цілком досягти бажаної мети, то, принаймні, покласти міцну до того підставу, саме тим, щоб ґрунтовно і правильно осягнути значення громадських установ. Сперанський міг би це зробити, якби цю велику заслугу не приніс у жертву своєму прагненню до нововведень, своєму порожньому марнославству все переробити».

Із «Записок» баронаТ.А. Розєнкампфа

«Дивна особистість, яка іноді підносить нас, а часом дає нам відчувати нашу залежність... Сперанський має величезну владу; він напрочуд розумний і хитрий, але так само самолюбний, як і неосвічений; жадаючий того, що дає лише зовнішній вигляд щастя, він не здатний осягнути того блага, яке веде до спокою душі. Він боїться бути зрозумілим і тому одягає на себе тисячу масок: іноді він громадянин і гарний підданий, іноді затятий фрондер, який вживає всіх зусиль, щоб переконати публіку у своїх талантах і не виявляє своїх сил...»

Барон Густав Армфельд

Завдання додокументів. Які якості Сперанського вирізняють автори висловлювань? При відповіді врахуйте, як і Г.А. Розенкампф, і Р. Армфельд були найлютішими ворогами М.М. Сперанського.

3. Олександр I доручає Сперанського підготувати проект перетворень. До кінця 1809 р. він склав документ під назвою «Вступ до укладання державних законів». Яке завдання ставив Сперанський, створюючи цей документ?

Сперанський стверджував, що з метою запобігання революції необхідно дати країні конституцію, яка, не торкнувшись самодержавного правління, вводила б виборні законодавчі органи та принцип поділу влади в організації державної влади, розширювала б права деяких станів, встановлювала виборність частини чиновників та їх відповідальність.

4. Складіть схему органів державної влади за проектом Сперанського та дайте їй пояснення.

На чолі держави стоїть монарх, який має всю повноту влади.

Державна Рада – дорадчий орган, який призначається імператором. У ньому сходяться всі гілки влади.

Виконавча влада належить міністерствам.

Законодавча влада належить представницьким зборам усіх рівнів. Волосна дума обирається особами, які мають право голосу, та вирішує питання місцевого значення. Вона обирає депутатів до окружної думи, а та - до губернської. Депутатів Державної думи обирають губернські думи у складі своїх членів. Таким чином, вибори передбачалися багатоступінчастими. Державна дума повинна була обговорювати представлені їй Зверху законопроекти, які потім передаються на затвердження Державної Ради та імператора.

Судова влада належить Сенату, члени якого призначаються імператором довічно. Нижчі суди мають бути виборними.

5. Якою передбачалася соціальна структура населення Росії у проекті Сперанського. Які права набували стану?

Населення ділилося на три стани:

дворянство, що мало всі громадянські та політичні права;

«середній стан» (купці, міщани, державні селяни);

«Народ робітник» (поміщицькі селяни, майстрові, прислуга).

Виборче право отримували перші два стани. Для «третього стану» зберігалося кріпацтво, але надавалися деякі цивільні правничий та можливість у перспективі перейти у «середній стан» шляхом придбання власності.

6. Проект М.М. Сперанського викликав різке невдоволення із боку дворянства. Поясніть, у чому, на вашу думку, проект утискав інтереси дворянства. Чому Олександр I не міг піти на реалізацію проекту?

7. Прочитавши документ, назвіть причини відставки та посиланняМ.М . Сперанського.

Документ

З «Звіту у справах 1810», представленого М.М. Сперанського імператора Олександра 111 лютого 1811 м.

«...Я дуже часто і на всіх майже шляхах зустрічаюся і з пристрастями, і з самолюбством, і з заздрістю, а ще більше з нерозумом. ...натовп вельмож ... цілими пологами переслідують як небезпечного уновителя. ...приховуючи власні їхні пристрасті під масою суспільної користі, вони свою особисту ворожнечу намагаються прикрасити ім'ям ворожнечі державної; я знаю, що ті самі люди звеличували мене і правила мої до небес, коли припускали, що я в усьому з ними погоджуватимуся, коли користі їхніх пристрастей вимагали протиставити мене іншому. Я був тоді одним із найкращих і найнадійніших виконавців; але коли рухом справ приведений я був у протилежність їм і в роздум, так скоро перетворився на людину небезпечну ... »

Завдання документу. Поясніть, кого Сперанський звинувачує у переслідуваннях? За що, на його думку, його переслідують?

8. «Чи могли на початку XIX ст. реалізуватися задуми М.М. Сперанського?». Обґрунтуйте свою відповідь.

Виступ учасників групової роботи з питань. Інші повинні ставити запитання.

Після завершення розгляду теми – відповісти на запитання

Порівняйте плани та його конкретну реалізацію. Який висновок напрошується з цього порівняння?

Учні роблять висновок, що не вдалося здійснити скасування кріпосного права, запровадження конституції та парламенту.

Виникає питання: чому цареві, самодержцю російському, не вдалося здійснити задумане?

Закріплення.

Складання опорного конспекту

Реформи Олександра I початку царювання

Ліквідація наслідків правління Павла І

Виконано:

Повернення репресованих

Павлом I –проведено амністію 12 тис. чол.

Відкриті межі.

Дозволено ввозити товари та книги із Західної Європи.

Відновлення Жалуваних грамот дворянству та містам.

Скасовано Таємну канцелярію.

Вирішення “селянського” питання

Виконано:

1803 р. – Указ про вільних хліборобів (поміщики можуть відпускати селян із землею за викуп (звільнено 47 тисяч селян за 25 років царювання Олександра)

1808, 1809 р. Укази, що обмежують свавілля поміщиків: заборона продавати селян на ярмарках та ін., публікувати оголошення про продаж селян у газетах

1801 р – право міщанам та селянам купувати незаселені землі

Удосконалення державного устрою Росії

Виконано:

1802 - Сенат - вищий судовий орган.

Створено міністерства

Проведено реформу державної влади:

1802-1811 рр. – створено міністерства, які заміняли колегії. Встановлено єдиноначальність. Спільні питання вирішував Комітет міністрів.

1810 р. – Створення державної Ради

Реформи у галузі освіти проводились у 1802 – 1804 роках. На території Росії створювалося 6 навчальних округів, у яких були 4 розряди навчальних закладів: парафіяльні, повітові училища, губернські гімназії та університети.

Було відкрито нові університети в Дерпті (1802), Вільно (1803), Казані та Харкові (1804), Головний педагогічний інститут у Петербурзі (1804), перетворений у 1819 р. на університет.

Створювалися привілейовані ліцеї (Демидовський у Ярославлі, та Царськосельський)

Реформи Сперанського. За матеріалами роботи у групах – 2 схеми.



Останні матеріали розділу:

Дати та події великої вітчизняної війни
Дати та події великої вітчизняної війни

О 4-й годині ранку 22 червня 1941 року війська фашистської Німеччини (5,5 млн осіб) перейшли кордони Радянського Союзу, німецькі літаки (5 тис) почали...

Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру
Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру

5. Дози випромінювання та одиниці виміру Дія іонізуючих випромінювань є складним процесом. Ефект опромінення залежить від величини...

Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?
Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?

Шкідливі поради: Як стати мізантропом і всіх радісно ненавидіти Ті, хто запевняє, що людей треба любити незалежно від обставин або...