Казка лисиця та журавель короткий зміст. Конспект заняття з розвитку мови у старшій групі

Мета: складання переказу казки з елементами драматизації та використання предметів посуду.

Активізувати предметний та дієслівний словник дітей на тему «Посуд. Продукти харчування";

Вчити дітей правильно відповідати на запитання щодо тексту;

Вчити дітей складати переказ із елементами драматизації;

Розвивати у дітей довільну увагу, зорову та слухову пам'ять, логічне мислення.

Обладнання: текст російської народної казки «Лиса та журавель» (с. 104-105), декорації, тарілка, глечик та предмети сервірування столу (скатертина, сільничка, цукорниця, серветки), костюми або шапочки для журавля та лисиці, м'який м'яч середнього , магнітно-маркерна дошка.

Попередня робота: виготовити декорації, шапочки для журавля та лисиці або підібрати відповідні костюми, приготувати необхідні предмети посуду та предмети для сервірування столу (тарілку та глечик, скатертину, сільничку, цукорницю, серветки).

Хід заняття

I. Оргмомвнт

Логопед.Навіщо людям потрібен у будинках посуд? (Діти відповідають.) "Потрібні речі".Я кидатиму м'яч кожному з вас по черзі. Той, хто спіймає м'яч, назве будь-який предмет посуду та розповість, для чого він потрібний людині. Наприклад: "Чашка. Чашка потрібна людині для того, щоб пити з неї чай».

Діти ловлять м'яч та дають свої відповіді. Логопед допомагає правильно скласти пропозиції у разі труднощів.

П. Основна частина заняття

1. Введення у тему заняття

Логопед.Сьогодні ми складатимемо переказ російської народної казки «Лисиця і журавель». А артисти, яких ми виберемо на головні ролі, покажуть цю казку. Але спочатку давайте виконаємо вправи розминки.

2. Пальчикова гімнастика, вправи на розвиток загальних рухів та координацію



3. Ознайомлення з текстом казки. Навчання дітей вмінню правильно відповідати на запитання щодо змісту тексту.



Логопед.Послухайте російську народну казку «Лиса та журавель». Дайте відповідь на мої запитання.

Логопед виразно читає дітям казку. Під час читання пояснює значення виділених у тексті слів і приказок. Коли діти відповідають питання, логопед стежить, щоб відповіді були повними.

Зразкові питання:

Хто з ким потоваришував у цій казці?

Що вирішила зробити лисиця?

Чим вона вирішила почастувати журавля?

У який посуд вона поклала кашу?

Чи наївся журавель у гостях у лисиці? Чому?

Що приготував другого дня журавель?

В яку посудину він наклав окрошку?

Чи наїлася лисиця в гостях у журавля? Чому?

Чому не вийшло дружби у лисиці та журавля?

Складання переказу тексту казки з елементами драматизації та використанням різних предметів.

Логопед.Підійдіть до мого столу. Давайте оберемо предмети, які зустрілися нам у цій казці. (Зряду предметів діти обирають тарілку та глечик, скатертину, сільничку, цукорницю, серветки та пояснюють свій вибір.)Сьогодні ми не лише складемо переказ цієї казки, а й покажемо її. Кожен із вас ненадовго стане «актором».

Нам потрібно вибрати двох героїв казки: хитру лисицю та журавля. Наші «актори» пройдуть зараз за ширму і переодягнуться у відповідні костюми. (Охочі проходять на ширму і переодягаються у відповідні костюми.)

Щоб показати казку «Лиса і журавель», «актори» повинні пам'ятати, у якому порядку відбувалися події казки. Послухайте зразковий план цієї казки:

1. Журавель у гостях у лисиці.

2. Лисиця в гостях у журавля.

3. Дружба нарізно.

А тепер давайте подивимося, як «актори» з нашого гурту зможуть показати та розповісти те, що сталося у казці «Лиса та журавель».

Діти-актори підходять до декорацій та інсценують казку. За бажання дітей казку можна показати кілька разів із різними «акторами». Логопед виступає в ролі казкаря і стежить за тим, щоб не було надто довгих пауз між діями.

ІІІ. Підбиття підсумків зайнятиЛогопед дякує дітям за постановку казки. Глядачі аплодують «акторам».


Заняття 8.

Моя улюблена тварина

Мета: складання оповідання-опису улюбленої домашньої тварини, з опорою на схематичний план малювання.

Активізувати словник дітей на тему «Домашні тварини»;

Вчити дітей відповідати питання повною відповіддю;

Вчити дітей складати розповідь про улюблену домашню тварину за схематичним малюнковим планом;

Розвивати у дітей довільну увагу, логічне мислення.

Обладнання: фотографії або малюнки улюблених домашніх тварин дітей, опорний схематичний план малювання (логопед малює його маркерами на дошці), червоний і синій острівці, м'який м'яч середнього розміру, магнітно-маркерна дошка.

Попередня робота: попросити дітей зробити вдома фотографії улюблених домашніх тварин або намалювати малюнки та принести їх на заняття.

Хід заняття

I. Оргмомент

Логопед.Діти, яких ви знаєте свійських тварин? (Діти дають відповіді.)Давайте пограємось у гру з м'ячем "Назви особливості".Я кидатиму м'яч кожному з вас по черзі і називатиму домашню тварину. Той, хто спіймає м'яч, розповість про те, які особливості є у цієї тварини. Наприклад: «Корова. Корова має роги, хвіст з пензликом і копита на ногах.

Діти по черзі ловлять м'яч та дають свої відповіді. Логопед допомагає правильно скласти пропозиції у разі труднощів.

IIОсновна частина заняття

Введення у тему заняття

Логопед.Сьогодні на занятті ми складатимемо розповіді-описи улюблених домашніх тварин за опорним малюнковим планом. Але спочатку давайте виконаємо вправи розминки.

Вправи на розвиток загальних рухів та координацію, пальчикова гімнастика

Зміст вправ Дія, що виконуються
Два козеня
Якось раз до когось у гості Ішов козеня через місток, А назустріч йшов інший, Повертався він додому. Робимо козу пальцями обох рук. Зближаємо руки
Два рогаті дурні братики Стали на мосту бодитися. Не бажаючи поступитися І іншого пропустити. «Бодатися» ріжками
Довго козлики билися, розбігалися і штовхалися. На перший склад кожного рядка з'єднуємо руки з розмаху
Rot з розбігу лобами-бух! На слово «бух» - плескаємо в долоні
І з мосту у воду-плюх! Роняємо руки на коліна
Конячки
Дорогою білою, гладкою Скачуть пальці, як конячки. Цок-цок, цок-цок - Скаче жвавий табунок. Усі пальці правої та лівої рук по черзі ритмічно «скачуть» по столу

3. Складання складних пропозицій про улюблених домашніх тварин

Логопед.Давайте познайомимося з вашими улюбленими тваринами. Візьміть до рук фотографії, малюнки або малюнки ваших улюблених тварин і станьте переді мною півколом. По черзі назвіть свою улюблену тварину та її прізвисько, і розкажіть про те, чому вона вам подобається. (Діти по черзі складають відповіді.)

Ви, звичайно, знаєте, що в одних свійських тварин є лапи з кігтями, а в інших ноги з копитами? Давайте визначимо, що є у ваших улюбленців. Ті, у кого в руках фотографії, картинки або малюнки з тваринами, які мають лапи з пазурами, встаньте на червоний острівець праворуч від мене. А ті у кого фотографії, картинки чи малюнки з тваринами, які мають ноги з копитами - на синій острівець ліворуч від мене. (Діти перебудовуються.)

А тепер той, до кого я звернуся, пояснить, чому він потрапив саме на цей острівець. Наприклад, я запитаю Каті, чому вона потрапила на червоний острівець, а не на синій? Вона має відповісти так: «Я потрапила на червоний острівець, тому що у моєї улюбленої кішки Мурки є лапи з пазурами, а на синьому острівці – тварини, які мають ноги з копитами».

Логопед проводить аналогічне опитування дітей. Діти складають свої відповіді. Логопед допомагає дітям у разі труднощів.

4. Складання оповідань-описів про улюблених домашніх тварин з опорою на схематичний план малювання

Логопед.Для того, щоб ми краще дізналися про ваших улюбленців, давайте складемо про них оповідання-описи.

Ви вже добре знаєте, що в будь-якій розповіді має бути порядок. Тому складатимемо оповідання ми будемо з опорою на схематично намальований рисунковий план.

Логопед показує дітям пункти плану, схематично намальовані на дошці маркерами, знайомить дітей із кожним пунктом плану. Потім пропонує дітям по черзі складати за кожним пунктом плану оповідання-описи про улюблених домашніх тварин. Після складання оповідань логопед дякує всім дітям за старання.

Схематичний план малювання № 2

Опис домашньої тварини

Напевно, немає такої людини, яка б хоч раз у житті не чула казку про лисицю та журавля, які так і не змогли потоваришувати. Та й це не дивно. Адже автор «Лиси та Журавля» – це сам народ. Варіацій самої казки багато, бо вона передавалася з вуст у вуста протягом кількох поколінь. Насправді ніхто вже й не пригадає, хто був першим творцем казки. Казка вважається російською народною, вона є у фольклорі майже всіх слов'янських народів. Її варіації можна зустріти у російській, українській, білоруській народній творчості. Давайте розберемося, про що ця казка, і хто, насправді, її автор?

Про що казка? Короткий переказ

Автор «Лиси та Журавля» - російський народ - описує в казці те, як спробували потоваришувати Лисиця та Журавель. Лисиця захотіла пригостити Журавля і покликала його в гості, приготувавши манки та розмазавши її по тарілці. Поки господиня пригощає Журавля, вона хвалиться тим, що сама приготувала частування. Журавлю не вдалося спробувати кашу навіть трохи, адже дзьобом є подібна страва незручно. А Лиса тим часом з'їла кашу і почала вибачатися, що більше нема чим пригостити Журавля. Той у свою чергу покликав подругу в гості вже до себе.

Автор казки «Лисиця і журавель» описує далі, як "руда кумушка" прийшла в гості. Журавель приготував частування в глеку - смачну окрошку, яку йому зручно їсти дзьобом. Лисиця, намагаючись скуштувати їжу, крутила глечик на всі боки, але так і не змогла з'їсти і крихти. Журавель поїв і теж вибачився, що нічим Лисицю пригощати.

У чому мораль казки?

Автор «Лиси та Журавля» показав на прикладі казки, як істоти з різними уподобаннями та характерами не можуть знайти спільних точок дотику. Насправді мораль казки полягає не тільки в цьому, а й у наступному: намагаючись догодити собі, але, не думаючи про інших, нікому від цього краще ти зробити не можеш. Крім того, до казки підходить вислів «Як відгукнеться, так і відгукнеться», адже автор «Лиси та журавля» напевно закладав саме цю приказку в мораль. У цьому можна сумніватися.

Автор "Лиси та Журавля". Чи варіації казки в сучасному світі?

Так як казка є російською народною творчістю, її часто інтерпретують у сучасному світі, підганяючи під формат вистав та сценок для дітей. Автором «Лиси та Журавля» як короткої вистави на одну хвилину у віршованій формі виступила Олеся Ємельянова, і написала вона п'єсу у 2001 році. У її баченні виставу можна представляти як одному, так і двом або трьом акторам - Лиса, Журавель, Оповідач. Найкраще читати спектакль Олесі дітям, коли вони вивчають цю казку у школі, адже так вони краще запам'ятають і сюжет, і мораль твору.

Конспект заняття з розвитку мови у старшій групі «Переказ російської народної казки «Лисиця і журавель»

Сценарій освітньої діяльності «Казка про дружбу звірів»


Місце роботи: МБОУ ДІД ДДТ «Планета» м. Томська
Опис:Конспект заняття з розвитку мови для дітей дошкільного віку. Даний матеріал призначений для вихователів дитячих садків та педагогів додаткової освіти.
Ціль: Розвивати діалогічну та монологічну мову дітей Продовжувати знайомити дітей із поняттям «доброта».
Завдання:
Ознайомитись з новою казкою.
Вчити дітей розуміти та запам'ятовувати авторські засоби виразності, використовувати їх у власному переказі.
Формувати у дітей вміння уважно слухати інших, продовжувати переказ із будь-якого місця.
Розвивати інтерес до театралізованої діяльності.
Продовжувати вчити переказувати, використовуючи промови прості і складні пропозиції.
Виховувати дружнє ставлення одне до одного.
Матеріал до заняття: геометричні фігури, маски, тарілка, глечик.
Словникова робота: не солоно хлібавши, пригощає, куманек, з усмішкою, привабливий.
Хід заняття:
1. Організаційний етап:
Вітання, поезії на організацію уваги.
Доброго дня, сонце золоте!
Привіт, небо блакитне!
Привіт, вільний вітерець!
Привіт, маленький друже!
Ми живемо в одному краї,
Всіх я вітаю!

2. Підготовчий етап:
Приказка "Злом відповідати на зло - погано". Чи згодні?
Хлопці, скажіть, чому так кажуть: "Роби добро і тобі буде добро"? (відповіді
дітей: добрі справи робити добре, добро повертається добром, а зло-злом)
3. Основний етап:
Сьогодні я вас познайомлю із російською народною казкою. Ми розмовлятимемо,
переказувати, грати.
Здогадайтеся за описом, хто це?
Чи живе в лісі, у неї гостра мордочка, чуйні вуха, пухнастий хвіст, золотисте хутро? (лисиця)
Покритий пір'ям, дві ноги, дзьоб, крила, довга шия, вузька голова? (журавель)
Як ви вважаєте, можуть у природі лисиця і журавель дружити? (Припущення дітей:
не можуть) А де б вони могли потоваришувати? (у казці)
Читання казки.(Супроводжується показом ілюстрацій на ТВ панелі)




Розмова за казкою. Запитання:
-Вам сподобалася казка?
- Чому лисиця покликала журавля? (хотіла потоваришувати)
-Яким голосом вона його кликала? (солодким, хитрим)
-Як вона його пригощала? (Наклала кашу в тарілку) і т.д.
-Навіщо розмазала кашу по тарілці? (щоб злизати самій і т.д.)
-Чи з'їв журавель лисиці частування? (ні)
-Як журавель подякував лисиці за частування? (З образою в голосі)
-А як журавель запрошував лисицю в гості, яким голосом? (З усмішкою, з усмішкою)
-Чи змогла лисиця спробувати частування? (Ні) А чому?
Вправа «Навпаки»(Діти підбирають прикметники-антоніми, що характеризують персонажів казки)
У лисиці ноги короткі, а у журавля (довгі)
У журавля дзьоб довгий, а у лисиці мордочка (коротка)
Глек глибокий, а тарілка (дрібна)
Журавель високий, а лисиця (низька)
Лисиця хитра, а журавель (дурний)
Запитання:
– Що б ви сказали героям казки? (треба дружно жити, поважати один одного)
- Придумаємо нову назву (хитра лисиця та дурний журавель, помста, брехлива дружба, хто кого перехитрив, не плюй у колодязь)
- Чи підходять до нашої казки приказки: "знайшла коса на камінь", "несолоно хлібавши", "бачить собака молоко, та в глечику глибоко"?
-Як ви розумієте прислів'я: "немає друга - шукай, а знайшов - береги"?
-Поясни прислів'я: «як відгукнеться, так і відгукнеться»
-Згадайте та назвіть інші прислів'я про дружбу. Поясніть їхній зміст? («Друзі на дорозі не валяються», «Друга шукай, а знайдеш-береги»)
Переказ казки за ролями з елементами драматизації (діти одягають маски лисиці та журавля)
-Придумайте, як подружити лисицю з журавлем? (Мирись, мирись, більше не бійся)
Фізкультхвилинка
Норка лисоньки в землі (показуємо рукою вниз)
Спить хитруюча в теплі (зображаємо, як спить лисиця)
Поруч із нею лисята (ручки притискаємо до голови)
Два кумедні брати (показуємо два пальчики).
Тільки сонечко зійде (складаємо долоні, піднімаємо руки вгору і
розкриваємо долоні),
На полювання їх веде, (дружно крокуємо)
Руда шахрайка, (зображаємо лисицю)
У лові є вправність (грозимо пальцем).
4.Підсумковий етап:
Зобразіть за допомогою геометричних постатей героїв казки (на столі у кожного
дитини різні геометричні фігури)
Вправа «Колаж із геометричних фігур»
На яку геометричну фігуру нагадує журавель? А лисиця? (Журавель - прямокутник або трикутник, лисиця-коло або овал)
Скоромовка«На даху Шури жив журавель Жура». Скажіть голосно, тихо,
повільно, швидко.
Підсумок заняття: Дружбою треба дорожити
Завершувати урок час,
До побачення, дітлахи.
З казкою ми прощаємось
І на зміну повертаємось!

Баба у хатці ліпить пиріжок і кладе його на підвіконня, щоб він випекся на сонечку, бо в них з дідом немає навіть грубки – так бідно вони живуть. Мимо проходять лисиця з вовком і крадуть пиріжок. Лисиця потай з'їдає всю начинку, а провину звалює на вовка. Той клянеться, що навіть не торкався пиріжка. Тоді лисиця пропонує йому випробування: треба лягти на сонці, і в кого від спеки виступить на тілі віск, той з'їв медову начинку. Вовк засинає, лисиця тим часом викрадає на пасіці медовий стіл, з'їдає його, а вощинами обліплює шкуру вовка. Так шахрай добивається свого: вовк змушений зізнатися в тому, чого не робив, адже він навіть не пам'ятає, як і коли з'їв начинку з пиріжка. Присоромлений вовк обіцяє лисиці за першої ж видобутку поступитися своєю часткою.

Лисиця прикидається мертвою, і мужики, що проїжджають повз, підбирають її і кидають на воз із рибою. Хитра лисиця скидає рибу з воза, збирає видобуток і розповідає голодному вовку, як вона наловила стільки риби. Той, послухавшись її поради, йде до річки і сує хвіст у ополонку. Лисиця чекає, коли вовчий хвіст зовсім примерзне, біжить у село і скликає народ бити вовка. Йому вдається втекти, схопившись у чиїсь сани, але він залишається без хвоста. Лисиця тим часом забігає до хати, вимазується в тісті, біжить за село і лягає на дорозі. Коли мимо проїжджає вовк, вона скаржиться йому: її так сильно побили, що навіть мозок із кісток виступив. Довірливий вовк співчуває їй, і лисиця влаштовується у санях. Як тільки вовк вирушає в ліс нарубати дров, лисиця виїдає у коня всі нутрощі і набиває їй черево живими горобцями та соломою. Коли вовк помічає, що кінь здох, йому доводиться самому везти лисицю в санях, а вона потихеньку примовляє: «Битий небитого щастить!»

За лапоток – курочку, за курочку – гусочку

Лисиця знаходить лапоть і напрошується в будинок до чоловіка переночувати, а свою знахідку просить покласти в курник. Вночі вона потайки викидає лапоть, а вранці, коли його не можуть знайти, натомість вимагає курку. В інших будинках вона таким же способом за курку отримує гусака, за гусака – баранчик, за баранчик – бичка. Освіживши свою здобич, вона ховає м'ясо, набиває шкуру бичка соломою, ставить на дорозі і просить ведмедя та вовка вкрасти сани та хомут, щоб покататися. Але солом'яний бичок не рухається з місця. Лисиця вистрибує з саней, сміється з вовка і ведмедя і тікає. Ті накидаються на бичка, але поживитися вже нема чим.

Лисиця-повитуха

Вовк та лисиця живуть у хатинці поблизу села. Коли мужики і баби йдуть на сіножаті, вовк викрадає з льоху глечик олії і ставить її на високу полицю в сіни, щоб зберегти олію до свята, поки лисиця все не з'їла. Тоді лисиця йде на хитрість: три ночі поспіль вона каже вовку, що її звуть у повитухи, а сама пробирається в сіни, приставляє до стіни драбинку і поїдає олію. Наближається свято. Вовк та лисиця збираються покликати гостей та готують частування. Коли виявляється зникнення масла, вовк звинувачує лисицю, але шахрайство все заперечує і звалює вину на вовка. Лисиця пропонує йому випробування: треба лягти поруч із розтопленою піччю і чекати: у кого олія витопиться з черева, той і з'їв його. Вовк засинає, а лисиця обмазує йому живіт залишками олії. Він прокидається, бачить, що в нього все черево в олії, сердиться на лисицю і йде з дому.

Лисиця, заєць і півень

Лисиця живе у крижаній хатинці, а заєць – у луб'яній. Весною, коли в лисиці хатка тане, вона проситься до зайця погрітися, а сама виганяє його. Той скаржиться на неї спочатку собакам, потім ведмедеві та бику. Ті намагаються вигнати лисицю із заячої хатинки, але вона кричить їм з печі: «Як вискочу, як вистрибну, підуть клаптики по закутках!» Звірі в страху розбігаються. Тільки півень не боїться лисиці, він рубає її косою і залишається жити разом із зайчиком.

Лиса-сповідниця

Голодна лисиця приходить на подвір'я до чоловіка і забирається на на-сіст. Але коли вона збирається схопити курку, на все горло кука-рікає півень. Зі страху лисиця падає з сідала і сильно розбивається. Півень приходить у ліс погуляти, а лисиця вже чекає на нього. Вона підходить до дерева, на якому він сів, і спокушає його хитрими промовами. Шахрайство докоряє півня в тому, що той, маючи п'ятдесят дружин, жодного разу не був на сповіді. Лисиця обіцяє відпустити йому всі гріхи, якщо він злізе з дерева і в усьому їй покається. Півень спускається і потрапляє в лапи лисиці. Лисиця зловтішається: тепер вона поквитається з півнем, який не дав їй поживитися курочкою, коли вона була голодна! Але півень обіцяє їй умовити архієрея, у якого скоро буде бенкет, щоб лисиці довірили пекти просвири, і тоді вони разом поласують. Лисиця, заслухавшись, випускає півня, і той відлітає від неї.

Чоловік, ведмідь та лисиця

Сіє мужик ріпу, приходить ведмідь і погрожує вбити мужика, але той обіцяє йому віддати з урожаю вершки, а погоджується взяти коріння. Ведмідь погоджується. Приходить час викопувати ріпу, ведмідь бере собі вершки, а чоловік збирає ріпу і везе до міста продавати. Ведмідь зустрічає його на дорозі і куштує, які на смак коріння, які взяв собі чоловік. Здогадавшись, що той обдурив його, ведмідь погрожує задерти мужика, якщо той надумає поїхати в ліс по дрова. Лисиця обіцяє допомогти мужику і вигадує хитрість. Чоловік вирушає в ліс і рубає собі дрова, лисиця ж здіймає шум. Вдається ведмідь і питає у мужика, що це за шум. Чоловік відповідає, що мисливці ловлять вовків та ведмедів. Ведмідь умовляє мужика покласти його в сани, закидати дровами і перев'язати мотузками: тоді мисливці не помітять його і пройдуть повз нього. Чоловік погоджується і вбиває пов'язаного ведмедя. Приходить лисиця і хоче, щоб чоловік почастував її за те, що вона допомогла йому позбутися ведмедя. Той кличе її до себе додому, а сам нацьковує на неї собак. Лисиця встигає сховатися в норі і запитує у своїх очей та вух, що вони робили, коли вона від собак тікала. Очі відповідають, що вони стежили, щоб вона не спіткнулася, а вуха кажуть, що вони слухали, чи далеко собаки. Хвіст каже, що він тільки бовтався під ногами, щоб вона заплуталася і потрапила собакам у зуби. Лисиця злиться на хвіст: вона висовує його з нори і кричить собакам, щоб вони їли лисий хвіст, а вони витягують її за хвіст з нори і загризають.

Звірі в ямі

Старий зі старою живуть у злиднях, є у них один тільки борів. Він іде в ліс поїсти жолудів і зустрічає вовка, який просить його взяти з собою. Боров каже йому, що там, куди він іде, глибока яма та вовку її не перестрибнути. Але тому все байдуже, і він йде за боровом. Коли ж вони приходять до ями, вовк стрибає та падає до неї. Те саме трапляється з ведмедем, зайцем і лисицею: всі вони потрапляють у яму.

Щоб не померти з голоду, лисиця пропонує тягнути голос: хто не витягне, того з'їдять. Спершу з'їдають зайця, потім вовка. Хитра лисиця віддає ведмедеві не всю його частку і ховає м'ясо, що залишилося. Коли в ведмедя закінчується його запас і він починає голодувати, підступна лисиця вчить його, що треба просунути лапу в ребра. Той слідує її пораді, розриває собі черево і обкалює, а лисиця з'їдає його. Коли ж кінчається ведмежа, лисиця загрожує дрозду, який в'є гніздо на дереві, що стоїть над ямою, що з'їсть його дітей, якщо він не нагодує її. Дрозд годує і напує лисицю, а потім допомагає їй вибратися з ями, аби вона не торкнулася його діток. Лисиця вимагає, щоб він ще й розсмішив її. Дрозд летить у село, сідає на ворота і кричить: «Бабку, принеси мені шматок сала!» На його крик вискакують собаки та розривають лисицю.

Лисиця та журавель

Лисиця товаришує з журавлем і запрошує до себе в гості. Той приходить і вона пригощає його манною кашею, яку розмазує по тарілці. Журавель клює-клює, але в дзьоб нічого не потрапляє. Так і він залишається голодним. А лисиця з'їдає сама всю кашу і каже, що пригощати більше нема чим. Журавель теж кличе лисицю в гості. Він готує окрошку і подає її на стіл у глечику з вузьким шийкою. Лисі ніяк не вдається поїсти окрошки, адже голова на глечик не пролазить! А журавель скльовує всю окрошку. Лисиця в досаді йде, і їх дружбі приходить кінець.

Кіт, баран, півень та лисиця

Живуть разом кіт, баран та півник. Ідуть кіт з бараном з дому лики бити, а лисиця підбирається під віконце і співає, щоб виманити півника. Той виглядає, лисиця вистачає його і забирає в ліс. Півник кричить, і кіт із бараном виручають його. Коли вони знову йдуть, вони попереджають півня, щоб він не виглядав з віконця. Але лисиця так солодко співає, що півник ніяк; не може стерпіти! І знову лисиця вистачає його і забирає в ліс. Кіт з бараном приходять додому, бачать, що немає їхнього півника, роблять гуслі та йдуть у ліс до лисячої хатинки. А у лисиці – сім доньок. Кіт з бараном грають і співають, лисиця посилає дочок, щоб ті подивилися, хто так славно на гуслях грає. Кіт із бараном по одній ловлять усіх лисячих доньок, а потім і саму лисицю. Вони садять їх у короб, заходять у хату, забирають свого півника та повертаються додому.

Кіт і лисиця

Чоловік відносить шкідливого кота до лісу та кидає там. Кіт влаштовується у хатинці, в якій раніше жив лісник, полює на птахів і мишей і живе - не тужить. Лисиця вперше бачить кота і дивується: що за дивний звір! Кіт же каже їй, що він присланий до них із сибірських лісів бурмістром і звуть його Котофеєм Івановичем. Лисиця запрошує кота в гості, і незабаром стають чоловіком і дружиною. Лисиця вирушає за припасами і зустрічає вовка та ведмедя. Вони намагаються загравати з нею, але вона каже, що тепер вона бурмістрова дружина, Лизавета Іванівна. Вовк і ведмідь просять у лисиці дозволу поглянути на її чоловіка, а хитра лисиця вимагає, щоб вони принесли йому на уклін бика та барана і сховалися, бо буде їм погано. Вовк і ведмідь приносять бика та барана, але не наважуються підійти до лисячої нори і просять зайця, щоб той покликав лисицю з чоловіком. Ведмідь з вовком ховаються, щоб не потрапити їм на очі: вовк заривається в сухе листя, а ведмідь залазить на сосну.

Приходять лисиця та кіт. Кіт жадібно рве зубами тушу бика і нявкає. Ведмедеві ж здається, ніби кіт бурчить, що йому мало. Вовк намагається подивитися на кота, шарудить листям, а кіт думає, що це миша: він кидається на купу листя і вчепляється вовку в морду. Той у страху тікає, а кіт, злякавшись, залазить на сосну, де сидить ведмідь. Той валиться на землю, відбиває собі всі печінки і бігає, а лисиця з котом радіють, що тепер у них запасів вистачить на всю зиму.

Налякані ведмідь та вовки

У старого зі старою живуть кіт і баран. Стара помічає, що кіт нагодився поїдати сметану в льоху, і вмовляє старого вбити шкідливого кота Коту вдається підслухати їхню розмову, і він обманює барана, розповівши йому, що їх обох збираються вбити. Вони тікають з дому і дорогою підбирають вовчу голову.

У лісі біля багаття гріються дванадцять вовків. Кіт із бараном приєднуються до них і збираються повечеряти. Кіт нагадує барану, що у них із собою дванадцять вовчих голів, і просить його вибрати з них ту, що пожирніша. Баран дістає з кущів вовчу голову, яку вони знайшли по дорозі, вовки лякаються і під різними приводами намагаються втекти. А кіт з бараном і раді, що їх позбулися! Вовки зустрічають у лісі ведмедя і розповідають йому про кота з бараном, що з'їли дванадцять вовків. Ведмідь із вовками домовляються запросити кота та барана на обід, щоб умилостивити їх, і посилають до них лисицю. Кухарем ведмідь ставить бабака, а одному вовку наказує залізти на високий пень і стерегти. Але кіт із бараном помічають караульного. Баран розбігається і збиває його з пня, а кіт кидається на вовка і подряпає йому всю морду. Вовки в страху розбігаються, ведмідь залазить на сосну, баба ховається в нору, а лисиця забивається під колодину.

Кіт зауважує, що з нори стирчить хвіст бабака, лякається і лізе на сосну. Ведмідь же думає, що кіт його помітив, і стрибає з дерева, мало не задавивши лисицю. Вони разом тікають. Лисиця нарікає, що ведмідь сильно забився, коли впав з дерева, а він їй відповідає, що, якби він не зістрибнув із сосни, кіт давно б його з'їв!

Вовк та коза

Коза будує собі в лісі хатинку і народжуються в неї дітки. Коли вона йде з дому, козенята замикаються і нікуди не виходять. Коза ж, коли повертається, співає своїм тоненьким голоском пісеньку, і козенята, впізнавши голос матері, відчиняють їй двері. Вовк підслуховує пісеньку кози, вичікує, поки вона піде, і співає грубим низьким голосом, але козенята не відпирають йому і розповідають про все матері. Коли ж коза в Наступного разуйде з дому, вовк знову приходить і співає вже тоненьким голоском. Козенята відчиняють двері, думаючи, що це їхня мати, а вовк з'їдає їх усіх, крім одного, який встигає сховатися в грубку.

Повертається коза додому, знаходить лише одного козеня і гірко плаче. Приходить вовк, клянеться їй, що він не чіпав її діток, і кличе її в ліс погуляти. У лісі знаходить коза яму, в якій розбійники варили кашу, і бачить, що вогонь ще не погас. Вона пропонує вовку стрибати через яму, і той падає просто у вогонь. Від жару у вовка лопається черево, а звідти вистрибують козенята - живі та неушкоджені.

Вовк-дурень

Живе у мужика пес, служить господареві вірою і правдою, але, коли приходить старість, пес дряхліє, і мужик відводить його в ліс, прив'язує до дерева і кидає. Приходить вовк і збирається помститися псові за всі колишні образи, але той умовляє не їсти його, адже м'ясо у нього старе і жорстке: нехай вже вовк трохи відгодує його, а коли м'ясо у нього стане смачним, тоді нехай і робить з ним що завгодно. Вовк погоджується, але коли пес від'їдається, він кидається на вовка, і той ледве забирає ноги.

Вовк, розлючений тим, що пес так хитро провів його, нишпорить у пошуках здобичі, зустрічає на горі козла і збирається його з'їсти. Але хитрий козел пропонує йому не витрачати даремно сили, а просто стати під горою і роззявити пащу, а він тоді розбіжиться і сам стрибне в пащу вовку. Вовк погоджується, але козел так ударяє вовка в лоба, що той довго не може прийти до тями.

У села вовк хоче схопити порося, але свиня не дає йому і каже, що поросята щойно народилися і треба їх обмити. Вони йдуть до млина, і свиня хитрістю заманює вовка у воду, а сама йде з поросятами додому. Голодний вовк знаходить біля гумна падаль. Вночі він приходить до гумна, але мисливець, який давно вже стереже вовка, стріляє в нього з рушниці, і вовку приходить кінець

Зимові звірів

Іде лісом бик, зустрічає барана, потім свиню, гусака і півня і запрошує їх у попутники - від зими літа шукати. Бик пропонує будувати хату, щоб було де жити, коли настануть холоди, але ніхто не хоче допомагати йому: баран відмовляється тим, що в нього тепла шерсть, свиня каже, що закопається в землю і зігріється, а гусак і півень збираються залізти в ялинник, одне крило підстелити під себе, а іншим накритися і так зимувати. Доводиться бику будувати будинок поодинці.

Настає зима із лютими морозами, і всі просять у хатинку, а бик не пускає. Тоді баран погрожує вибити колоду зі стіни, свиня - підрити стовпи, гусак - вищипати мох зі стін, а півень - розгребти землю на даху. Робити нічого, бик пускає їх усіх у хатинку. Лисиця чує, як півень у теплій хатинці пісеньки співає, приходить до ведмедя з вовком і розповідає їм, що знайшла для них видобуток - бика та барана Ведмідь відчиняє двері, лисиця кидається у хатинку і хоче схопити півня, але бик із бараном убивають. Тоді туди заходить вовк, але і на нього чекає та ж доля. Одному ведмедеві вдається піти живим, але і йому бик з бараном як слід боки нам'яли!

Собака та дятел

Живе у мужика з бабою собака, годує їх і напує, а коли стає старою, вони проганяють її з двору. Мимо летить дятел. Він пропонує собаці чатувати його діток, а він за це годуватиме її. Дятел вигадує хитрість: коли баби підуть у поле і понесуть своїм чоловікам їжу в горщиках, він прикинеться, що не може злетіти і стане низько пурхати над дорогою, ось баби і почнуть ловити його і поставлять свої горщики, а собака тим часом поїсть досхочу

Так вони й зробили. Ідуть вони з дятлом додому і бачать лисицю. Собака женеться за лисицею, а в цей час по дорозі їде мужить із бочкою дьогтю. Лисиця кидається до воза і проскакує крізь спиці колеса, а собака застряє, і приходить їй кінець. Дятел бачить, що собака мертва, і починає мститися чоловікові за те, що той задавив собаку. Він довбає дірку в бочці, і весь дьоготь виливається. Потім дятел довбає коня голову, мужик намагається прибити його поленом, але ненароком вбиває коня. Дятел залітає в хату до мужика і починає клювати дитину, а коли мати хоче вдарити її палицею, то випадково заб'є дитину.

Смерть півня

Півник подавився бобовим зернятком, курочка просить біля води, але річка каже, що дасть їй води, якщо липка дасть лист. Липка посилає курочку до дівки, щоб та дала нитки, тоді за ці нитки вона дасть курочці листок. Дівчинка вимагає, щоб курочка пішла до корови, і коли корова дасть курочці молока, то дівка за молоко дасть курочці нитки. Але корова посилає курочку до косців за сіном, а косці посилають її до ковалів, щоб ті скували косу, а ковалям потрібне вугілля для кузні. Нарешті курочка приносить усім те, що їм потрібно, і поспішає з водою до півня, але з того дух уже.

Курочка

У старого зі старою живе курочка. Зносить курочка яєчко, кладуть його на поличку, але мишка махає хвостиком, поличка падає, яєчко скочується і розбивається. Старий зі старою ридають, онука накладає на себе руки. Іде повз просвірня, і, почувши про біду, ламає всі просвири і кидає. Дячок питає у просвірні, навіщо вона всі просвири поламала і покидала. Дізнавшись, у чому річ, він біжить на дзвіницю і перебиває всі дзвони. Піп питає у дяка, навіщо той усі дзвони перебив, а коли той йому розповідає, поп рве всі книги.

Терем мухи

Муха-горюха будує терем. Приходять до неї жити воша-повзуха, блоха-попрядуха, комар довгоногий, мишечка-тютюрочечка, лисиця Патрикеївна, ящірка-шерошерочка, заюшка з-під кущика, волчище сірий хвостище. Останнім приходить ведмідь товстоногий і запитує, хто живе в теремі. Усі жителі називають себе, а ведмідь каже, що він - тяпиш-ляпиш, усім підгнітиш, ударяє по терему лапою і розбиває його.



Останні матеріали розділу:

«Незважаючи на те, що» виділяється комами?
«Незважаючи на те, що» виділяється комами?

Знавці-лінгвісти стверджують, що вираз «попри», як пишеться який можна дізнатися після ознайомлення з наведеним нижче текстом, можна...

Софія Палеолог: правда і кіновигадка про велику княгиню Софія її діти
Софія Палеолог: правда і кіновигадка про велику княгиню Софія її діти

Софія Палеолог, яку ще називали Зоєю Палеологінею, народилася в 1455 році в місті Містра, Греція. Дитинство принцеси

Кількість літер в алфавітах різних народів
Кількість літер в алфавітах різних народів

Алфавіт - це низка письмових знаків, що розташовуються в постійному порядку і передають найбільш повно і точно деякі звукові елементи.