Словесний портрет діда з оповідання ванька. Ванька Жуков - характеристика літературного героя (персонажу)

Текстова частина публікації

ГБОУ гімназія №446 Колпинського району Санкт-Петербурга Конспект уроку літературного читання О. П. Чехов «Ванька» вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії Лужанська Ольга Олексіївна Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія №446 Колпинського району Санкт-Петербурга Тема: А. П. Чехов «Ванька». Літературний портрет. Мета уроку: забезпечити умови для засвоєння учнями засобів створення образу літературного героя з прикладу образу Ваньки з розповіді А. П. Чехова «Ванька». Завдання:  створити умови для розвитку у школярів культури читацького сприйняття художнього тексту, розуміння авторської позиції; образного, аналітичного та критичного мислення, літературно-творчих здібностей;  удосконалювати вміння аналізувати літературний твір як художнє ціле у його історико-літературній обумовленості з використанням понятійної мови літературознавства;  виховувати духовно-моральні якості особистості учнів, формувати гуманістичний світогляд, громадянську позицію, любов та повагу до літератури. Обладнання: пам'ятки-інструкції, підручник "Літературне читання" 3 клас Л. А. Єфросиніна, ноутбук, ММ-проектор, ВД MIMIO, система голосування MIMIO Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія № 446 Колпинського району Санкт-Петербурга ХІД УРОКУ 1. Організаційний момент. Поверніться один до одного, посміхніться. Нехай цей урок принесе нам радість спілкування і наповнить наші серця добрими почуттями. 2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань. Який твір ви прочитали вдома? (Оповідання А.П. Чехова "Ванька"). (Слайд 2) Розповідь "Ванька" А.П. Чехова відомий, здається, всієї Росії. Написаний у 1886 році, він з початку минулого століття (саме з 1900 року) входить до численних "Книг для читання" та шкільних підручників. Чехов не має спеціальних, “дитячих” творів. Він говорив: "Писати для дітей взагалі не вмію". Але твори Чехова зрозумілі дітям тому, що письменник добре знав життя та вмів про нього захоплююче розповідати. Яку роботу потрібно було виконати після прочитання? (Пояснити значення важких слів та виразів) Чи залишилися важкі слова та вирази, які ви не зрозуміли? Зараз ми ще раз перечитаємо розповідь, для кращого розуміння твору пояснимо важкі слова та висловлювання. Перевіримо домашнє завдання за допомогою тесту. Візьміть пульти. (Слайди 4 - 8) 1. До кого вчення було віддано Ванька? а) до шевця Альохіна; б) Осипу Абрамовичу; в) кривому Єгорці; г) шевцеві Аляхіну; 2. Куди писав листа Ванька Жуков? а) до Лапландії; б) до Кремля; в) на село; г) до міста; 3. Кому писав листа герой Ванька Жуков? а) бабусі; б) дідусеві; в) татові; г) Чехову; 4. Хто навчив Ваньку грамоті? а) мати Пелагея; б) панночка Ольга Ігнатівна; в) шевець Аляхін; г) підпасок Федька. 5. Напередодні якого свята Ванька писав листа? а) Різдво б) Великдень в) Хрещення г) Новий рік Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія №446 Колпинського району Санкт-Петербурга 3. Повідомлення теми уроку. Постановка навчальної задачі. Сьогодні ми продовжимо роботу над цією розповіддю. У нас урок-знайомство. Що таке знайомство? (Слайд 9: поступово з'являються слова-характеристики) Це коли люди хочуть дізнатися один про одного більше; знайомляться один з одним; дізнаються щось одне про одного ... Давайте подивимося один на одного так, ніби ви вперше побачилися і хочете познайомитися. Коли ви дивилися один на одного, на що ви звертали увагу? На зовнішність, одяг, жести, міміку… Скажіть, щоб дізнатися людину краще, чи достатньо цих ознак? Ні. Обговоріть у парі: на що ще необхідно звертати увагу, щоб краще пізнати людину? На вчинки, мова, поведінка, ставлення до інших, захоплення, рід занять, обов'язки. Ви назвали основні ознаки, якими можна судити про людину. Навіщо треба звертати увагу все це? Щоб не помилитися у людині; щоб прийняти його чи ні; зробити вибір: буде іншому чи ні… У вас створюється певний образ, думка про людину. Сьогодні працюючи на уроці, ми теж продовжимо знайомитися, бо бачитимемо один одного, спілкуватимемося. А щоб відбулося спілкування, що потрібно? Потрібна тема. Ми почали знайомитись із творчістю письменника А. П. Чехова та історією створення твору «Ванька», розібрали незрозумілі слова, говорили про важке дитинство дітей того часу. Як ви вважаєте, а сьогодні на уроці ми знайомимося ближче з ким? З героєм оповідання – Ванькою. А чи може ця схема нам допомогти при знайомстві з Ванькою? Так. Спробуймо сформулювати тему уроку. (Слайд 10) Літературний портрет героя у творі, оповіданні. А я хотіла б запропонувати тему як цитати з тексту «Сирота нещасна…» (слайд 11) Як ви розумієте ці слова? Сирота - дитина або підліток у якого померли один або обидва батьки. Нещасний – той, хто зазнає нещастя, який пережив багато бід, мандрівник. Давайте уточнимо лексичне значення цих слів за тлумачним словником. Робота з тлумачним словником. Учні зачитують значення слів.
*
Як ви вважаєте, яке головне завдання нашого уроку? Навчитися аналізувати образ героя. Зовнішність, одяг, хода, жести можна поєднати в портрет. Що таке літературний портрет? (повернутись до слайду 10 – з'являється визначення) (Робота з терміном «літературний портрет» за словником Санкт-Петербург 2013-2014 уч. рік
ГБОУ гімназія № 446 Колпинського району Санкт-Петербурга «Книжок») Портрет – зображення зовнішності героя: обличчя, постаті, одягу, манери поведінки. Портрет, Обов'язки, Обстановка, Почуття, Вчинки – всі ці пункти допоможуть розкрити образ героя. Усе це засоби створення літературного героя. Перед вами репродукція картини Н.П. Чехова, знаменитий художник. Але ще він відомий тим, що є рідним братом письменнику Антону Павловичу Чехову. Великі родичі любили один одного трепетним коханням. Напевно тому Микола Павлович часто створював портрети свого знаменитого брата або писав картини до його творів. Однією з таких робіт є картина «Селянський хлопчик», створена за оповіданням А.П. Чехова "Ванька". (Слайд 11 з'являється репродукція картини та ім'я автора, по клацанню на значок «аудіо» прослухати фрагмент пісні «Здравствуй, Ванька Жуков») 4. Робота на тему уроку. Складання портрета літературного героя. (Слайд 12) А тепер роботу проведемо в малих групах. Розподіліться на 5 груп (відповідно до кольору пам'ятки-інструкції) і підготуйте невелику розповідь про Ваньку. Уважно прочитайте пам'ятку-інструкцію та приступайте до роботи. Час обмежений – 7-10 хвилин. Якщо виникнуть питання, можна скористатись моєю допомогою. Пам'ятка – інструкція №1 (для групової роботи) Портрет Ванькі. 1. Прочитайте інструкцію до кінця. 2. Дайте відповіді на такі запитання, наводячи приклади з тексту. * Яким ви уявляєте Ваньку? * Скільки йому років? * Яка його зовнішність? * Як одягнений Ванька? * Наглядовий і кмітливий Ванька? * Яка мова Ваньки? 3. Намагайтеся висловити свою думку. Поважайте думку іншого. 4. Зробіть висновки про якості Ваньки. 5. Виберіть доповідача, який повідомить ваші висновки. 6. Дякую за роботу! Пам'ятка - Інструкція № 2 (для групової роботи) Обов'язки Ваньки. 1. Прочитайте інструкцію до кінця. 2. Дайте відповіді на такі запитання, наводячи приклади з тексту. Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія №446 Колпинського району Санкт-Петербурга * З чого складається «навчання» Ваньки? * Чим займається Ванька у місті? * Які обов'язки були у Ваньки в будинку шевця Аляхіна? * Як Ванька виконував свої обов'язки? 3. Намагайтеся висловити свою думку. Поважайте думку іншого. 4. Зробіть висновки про якості Ваньки. 5. Виберіть доповідача, який повідомить ваші висновки. 6. Дякую за роботу! Пам'ятка – інструкція № 3 (для групової роботи) Інтер'єр (обстановка, де мешкав Ванька). 1. Прочитайте інструкцію до кінця. 2. Дайте відповіді на такі запитання, наводячи приклади з тексту. * Де жив Ванька? * Що з меблів було в кімнаті? * Де спить Ванька? * Які умови його життя? 3. Намагайтеся висловити свою думку. Поважайте думку іншого. 4. Зробіть висновки про якості Ваньки. 5. Виберіть доповідача, який повідомить ваші висновки. 6. Дякую за роботу! Пам'ятка – інструкція № 4 (для групової роботи) Почуття Ваньки. 1. Прочитайте інструкцію до кінця. 2. Дайте відповіді на такі запитання, наводячи приклади з тексту. * Чому Ваньці не подобалося життя у місті? * У чому причини його страждань? * Що відчував герой? * Чому у Ваньки «життя зникне»? 3. Намагайтеся висловити свою думку. Поважайте думку іншого. 4. Зробіть висновки про якості Ваньки. 5. Виберіть доповідача, який повідомить ваші висновки. 6. Дякую за роботу! Пам'ятка – інструкція № 5 (для групової роботи) Вчинки Ваньки. 1. Прочитайте інструкцію до кінця. 2. Дайте відповіді на такі запитання, наводячи приклади з тексту. * Які вчинки робить Ванька у місті? * Як Ванька ставиться до інших героїв? Чому? Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія № 446 Колпинського району Санкт-Петербурга * Які вчинки робив Ванька на селі? 3. Намагайтеся висловити свою думку. Поважайте думку іншого. 4. Зробіть висновки про якості Ваньки. 5. Виберіть доповідача, який повідомить ваші висновки. 6. Дякую за роботу! (Робота у групі: - обмін думками; робота з підручником, знаходження цитат; робота з малюнками; висновки) Отже, що ви дізналися про Ванька? Який він? Зразкові (очікувані) відповіді: Ванька Жуков - тямущий хлопчик. На вигляд йому років десять-дванадцять. У нього світле русяве волосся, заховане під великий картуз. Він завеликий хлопчику і явно належав комусь із старших. Відстовбурчені вуха, курносий ніс, пухкі губи – все це таке по-дитячому безневинне і зворушливе. Одягнений Ванька Жуков у просту сорочку і піджак, теж з чужого плеча: настільки він йому великий. У його зовнішності немає неохайності. Все чисте та акуратне. Лише волосся неслухняно стирчить з-під картузи в різні боки. Ясні очі хлопчика дивляться відкрито та довірливо. Можна побачити в його погляді якийсь недитячий смуток. Трохи опущені повіки говорять про його задумливість. Напевно, він думає про те, як важко живеться йому в чужому будинку, скільки страждань йому доводиться зазнати, щоб здобути професію, здатну дати можливість заробляти на життя. Або, можливо, він щойно поговорив з дорослими, які розповіли про те, як можна надіслати листа. І тепер він обмірковує, як напише про свої страждання дідусеві, як той приїде і забере його назад до села. Або його турбує думка про те, чи зможе він написати листа потай, щоб господар чи господиня не застали його за цим заняттям. Інакше не уникнути чергової балаканини. 5. Рефлексія. Ми познайомилися з головним героєм оповідання Ванькою, використовуючи різноманітні засоби створення літературного образу, виділили основні риси. Чи можна всі ці риси віднести до одного визначення «сирота нещасна…»? Чи зумів автор показати, що герой його нещасний? (У оповіданні А.П. Чехова зображений не забитий горем і стражданнями хлопчик. Він розумний і кмітливий. У ньому відчувається сила і рішучість. Його вигляд змушує глядача з надією дивитися на майбутнє маленької людини. Він переживе всі негаразди і зможе знайти своє місце в життя). (слайд 13) З запропонованих прислів'їв підберіть ті, що підходять до теми нашого уроку. (На слайді 13 з'являються прислів'я) Поясніть свій вибір. Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія №446 Колпинського району Санкт-Петербурга У сирітстві жити – тільки сльози лити. Добро світом не рікою тече, а сім'єю живе. Серце матері краще сонця зігріє. Поверніться до УЗ (навчального завдання)
*
. Чи досягли ви її чи ні? Які почуття виникли під час читання? (Жаль, співчуття…) Чому? (Ванька, він справді нещасний; швидше за все без адреси лист не дійде до дідуся) Яким пунктуаційним знаком закінчується розповідь? (Три крапками) Чому? (Недомовленість, очікується продовження) Автор закінчує розповідь сном героя. Для Ваньки все добре, поки він спить. І ми з ним теж ніби сподіваємося на краще. Вірш «Сирота» читає Савіна Поліна. (на фоні музичного фрагмента – по клацанню на значок «аудіо») Життя сироти – доля жорстока. Тріщини, побої, черствий хліб, вода. Насмішки челяді, праця рабська Весь день і ніч, аж до ранку. Ще дитина, але в душі дідок, Він згадує життя своє колишнє, Забившись у кут, як цвіркун, Молячись на образи, сумуючи. І маленьке минуле його, як диво Там мама є, там бачив він добро, Вчився грамоті і танці знав не погано, І отримував подарунки на Різдво. Тепер підлозі дитина – напівстарий Лише на папері виливає душу. Які б муки не терпів - завжди молчок, Сирітських сліз роботою тяжкою не висушиш. Терпіти, сподіватися, мовчати і чекати Те диво, що колись станеться. Можливо, повернутися він додому. Кінець його стражданням прийде. І завмираючи серцем, чудь дихаючи, Поспішно, як - то злодійкувато, Лист він пише допомоги просячи, Озираючись на ікони винний, Вже лист у його руці, Конверт підписаний: «На село. Діду» Ямщик напідпитку у своєму візку Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік
ГБОУ гімназія № 446 Колпинського району Санкт-Петербурга Покотить з ним білим світом. А хлопчику на побігеньках чекати і чекати. Терпіти стусани, знущання, тумаки та голод. Надія душу зігріватиме, Як полум'я вогнища в суворий холод. 6. Домашнє завдання (слайд 14)  Мені хотілося б, щоб хтось із вас висловив свої думки на тему нашого уроку, написавши невелику розповідь, маленький твір «Відповідь діда» на листочку.  Саме у світле свято Різдва Христового спалахує зірка найзаповітніших бажань. Чудеса справджуються. Давайте і ми уявимо такий поворот подій. Завершіть розповідь (усно) так, щоб він мав позитивне закінчення. Якщо ви переживаєте за таких дітей, якщо вас торкнулася їхня доля до глибини душі, близькі за тематикою твори ви можете взяти в бібліотеці та прочитати. Всі вони на одну тему: показують важке життя дітей Росії, ваших ровесників, які жили у 18 – 19 століттях. Санкт-Петербург 2013-2014 навч. рік

Твір

ВАНЬКА ЖУКОВ – герой оповідання А.П.Чехова «Ванька» (1886), дев'ятирічний малик, сирота. Навчений панночкою Ольгою Ігнатівною читати, писати, рахувати до ста і навіть танцювати кадриль, він був відданий у місто «в люди». Вдома, в селі, у нього тільки дід, якому він пише листа, скаржачись на своє гірке життя в навчанні в шевця. Конверт та марку він купив заздалегідь. Про те, якою має бути адреса, сидільці з сусідніх крамниць не розповіли - навчили лише опустити листа до поштової скриньки. Адреса у В.Ж. такий: «На село дідусеві. Костянтину Макаричу».

Образ В.Ж. - своєрідне осередок дитячої теми у Чехова, вираження авторської концепції дитинства. Дитинство у Чехова - особливий, втрачений світ, про який завжди сумує доросла людина. Чеховські герої структурно чітко поділені на дорослих та дітей. Дитинство і дорослість - два стани, що вічно протиставляються. У оповіданні «Дома» (1887) батько-прокурор намагається відучити семирічного Сергія від згубного захоплення - куріння. Батько - нечастий приклад у Чехова прояви тонкощі дорослої істоти щодо дитини - визнає самодостатність тендітного світу, в якому живе його син, складає повчальну казку-імпровізацію про лиха, що спіткали нещасного старого короля, син якого вдавався тому ж пороку, що і Серьожа, - курив. Невинності та теплої довірливості дитини протиставлений дорослий світ із усталеними уявленнями та невиразною тугою дорослого за логікою дитинства. Але дитячий світ не тільки жадано-недосяжний, він ще й неміцний: дитині доведеться перейти в дорослість. Подорож у місто – такий перехід у дорослість для дев'ятирічного Єгорушки, сина вдови та майбутнього гімназиста з повісті «Степ» (1888). «Російська людина любить згадувати, але не любить жити», – каже Чехов. У якомусь сенсі чеховська «російська людина» приречена переживати драму дитини, відірваної від міцного світу дитинства, насильно поміщену в доросле сьогодення. «Дитячі герої» дозволяють гостріше виявити сутність цієї драми.

В.Ж. існує у двох тимчасових вимірах: в ідилічному минулому та сьогоденні. У першому все чудово – дідусь (у реальному житті зовсім не обов'язково добрий та ласкавий), собаки – стара Каштанка та хитромудрий хуліган В'юн, поїздка з дідом у ліс за ялинкою, Різдво та панночка Ольга Ігнатівна – все повно поезією. У другому вимірі існує непосильна робота, злі підмайстри, хазяйський гніт («...а вона взяла оселедець і її мордою почала мене в харю тикати»). У образі В.Ж. співіснують різні грані дитячого світорозуміння, що тяжіє до міфологізації навколишнього, орієнтованого на власні ціннісні уявлення. Так, В.Ж. знає, що позолочений горіх із панської ялинки – справжній скарб. У цьому сенсі він близький героям «Дітні» (1886) - Гриші, Ані, Соні, Альоші та «кухаркину сину» Андрію, поглиненим об'єднав усіх п'ятьох грою в лото. Вони дружно дають відсіч спокусившому затишністю їх компанії старшому брату Васі, учню 5-го класу. Дитяча компанія рішуче не впускає його в самоцінний світ, що оберігається від стороннього втручання, де ставка в грі - копійка, і рубль замість неї поставити не можна. Настільки ж незбагненний для дорослого хлоп'ячий світ Володі і гордого, самостійного «пана Чечевицина» (він Монтигомо - Яструбиний Коготь) в «Хлопчиках» (1887). Але закритість дитячого світу не захищає дитину від дорослого, завжди занадто грубого та травмуючого життя. Це стосується не лише дітей-сиріт. Світ дорослих важко осягається героєм оповідання «Гріш» (1886), «маленьким пухким хлопчиком» двох років і восьми місяців, що здивовано і трепетно ​​освоює повний загадкових смислів великий світ дорослих. Його шифри розгадує інший Гриша, з оповідання «Кухарка одружується», який по-своєму глибоко і драматично інтерпретує ритуальний бік знаменної події: йому здається, що кухарка потребує співчуття, і єдина форма моральної підтримки - велике червоне яблуко, викрадене з комори, - вкладається в руку "стражниці". Чехов не сміється з Гриші (як і з наївності В.Ж.), незважаючи на гумористичну інтонацію, - він завжди поважає дитину.

Подібно до В.Ж., що живе в прозовому, жорстокому світі реальності, самотні й занедбані зовні благополучні діти оповідання «Подія» - шестирічна Ваня та чотирирічна Ніна, у яких «кішка ощенилася», обдарувавши їх першою свідомістю причетності до дива народження. Дорослі не здатні розділити їхнє захоплення так само, як і горе, - кошенят «зжер Неро», величезний пес. Грубість, брехня і віроломство дорослих вражають Альошу – восьмирічного героя оповідання «Життєва дрібниця», яка довірливо, під страшним секретом розбовтує коханцю матері про таємні зустрічі з батьком, а потім (коли той, забувши про обіцянку мовчати, влаштовує матері сцену), заїкає плачучи, розповідає сестрі, як страшно його обдурили.

Положення В.Ж. Найближчою є ситуація героїні оповідання «Спати хочеться» (1888), тринадцятирічної няньки Варьки. В.Ж. і Варка - діти спільної долі: обидва сироти, обидва із села і віддані в сім'ї шевців, обидва няньчати господарських дітей і виконують будь-яку іншу роботу. Навіть матерів їх звуть однаково – Пелагея. Тільки Варка, збожеволіла від хронічного недосипання, вже перейшла за межу, що відокремлює сьогодення від минулого: для неї все переплутано, все змішалося - подробиці смерті батька, подорож з матір'ю в місто на заробітки, нескінченне миготіння в домашніх справах під крики господині крик немовляти, в якому і втілюється для неї все зло світу. У маренні, в напівзабутті вона душить дитину, щоб нарешті заснути. Драма В.Ж. не в тому, що на нього може чекати подібний фінал, і не в тому, що його скарги в прямому розумінні слова безадресні, - драма в тому, що йому, як і більшості дитячих персонажів Чехова, «відмовлено в дитинстві».

>Характеристики героїв

Характеристики головних героїв

Головний герой оповідання, хлопчик 9 років. Він не має ні матері, ні батька. Три місяці тому він був відправлений зі свого рідного села до Москви, на навчання шевській справі до майстра Аляхіна. У Москві з ним дуже погано всі поводяться, особливо господар із господаркою.

Дідусь

Костянтин Макарич, дідусь Ваньки, приблизно 65 років, який живе на селі. Він працює нічним сторожем у панів. Любить випити, нюхати тютюн і чіплятися до обслуги жіночої статі.

Ольга Ігнатівна

Панночка Живарьова, улюблениця Ваньки, ставилася до нього дуже добре. Навчила його читати та писати, а також танцювати кадриль. У свята годувала його льодяниками.

Пелагея

Мати Ваньки, яка померла нещодавно. Саме після її смерті його відправили до Москви. Працювала покоївкою у панів Живарьових.

Аляхін

Шевець, до нього було віддано навчання головний герой оповідання Ванька. Погано годував і бив хлопчика, змушував багато працювати, іноді навіть ночами.

Господиня

Дружина шевця Аляхіна. Біла з приводу хлопчика Ваню, який був у них у сім'ї на навчання чоботній справі. Якось натикала його в обличчя головою оселедця, за те, що він почав чистити рибину з хвоста.

В'юн

Собака, що живе у панів Живарьових, вірний супутник на нічному чергуванні дідуся Ваньки. В'юн був дуже бридким собакою, міг тяпнути за ногу, поцупити курку у сусідів і т.д. Його часто били до смерті, але він завжди відходив і його характер не змінювався.

Твір

Розповідь Лєскова "Дурачок" входить у цикл оповідань про праведників, він знаходиться в одному ряду з творами "Зачарований мандрівник", "Лівша" та багатьма іншими. Тему праведників Лєсков активно розробляє протягом усієї своєї творчості, будучи чи не єдиною на цій ниві.
Головний герой оповідання "Дурачок" - справді праведна людина, по-справжньому віддана богу. Його душа - це самотній острів у морі інших душ, і на цьому острові може знайти порятунок кожен, хто зазнав аварії в цьому великому і бурхливому світі. Прикладом може бути спасіння Пашки від покарання різками. Причому Панис абсолютно щирий у своїх благородних діяннях, вони йдуть дійсно від щирого серця. Панька не думає про себе, всі його думки спрямовані на те, щоб оточуючим людям стало хоч трохи краще. Така любов до оточуючих і така самопожертва заради них порівнянна лише з любов'ю Ісуса Христа, який жорстоко постраждав за це. Страждає і Панька, і страждає з радістю та смиренністю. І в цих стражданнях "розвивається" його душа, вона випромінює хвилі світлої любові до людей. Навколишнім стає краще, хоча вони й не розуміють сенсу діянь Паньки.
Мені здається, що головна думка розповіді полягає в тому, що праведники залишаються незрозумілими за життя, так само як незрозумілим і Ісус Христос багатьма своїми сучасниками і співвітчизниками. Недарма розповідь Лєскова називається "дурник". Люди назвали Паньку дурником, тому що не розуміли його діянь, вважали їх ненормальними, що виходять за межі звичайних уявлень. Проблема нерозуміння існувала завжди, вона залишається надзвичайно актуальною й у наші дні. Характер і вчинки Паньки свідчать, що він - "ідеальний праведник". І ця особистість може бути прикладом для наслідування інших людей. І якщо всі хоч трохи наблизяться до цього ідеалу, то сонце світитиме яскравіше, навколишній світ здасться набагато прекраснішим, і людям краще житиме на світі.

ВАНЬКА ЖУКОВ – герой оповідання А. П.Чехова «Ванька» (1886), дев'ятирічний малик, сирота. Навчений панночкою Ольгою Ігнатівною читати, писати, рахувати до ста і навіть танцювати кадриль, він був відданий у місто «в люди». Вдома, в селі, у нього тільки дід, якому він пише листа, скаржачись на своє гірке життя в навчанні в шевця. Конверт та марку він купив заздалегідь. Про те, якою має бути адреса, сидільці з сусідніх крамниць не розповіли - навчили лише опустити листа до поштової скриньки. Адреса у В. Ж. така: «На село дідусеві.

Образ В. Ж. - своєрідне осередок дитячої теми у Чехова, вираження авторської концепції дитинства. Дитинство у Чехова - особливий, втрачений світ, про який завжди сумує доросла людина. Чеховські герої структурно чітко поділені на дорослих та дітей. Дитинство і дорослість - два стани, що вічно протиставляються. У оповіданні «Дома» (1887) батько-прокурор намагається відучити семирічного Сергія від згубного захоплення - куріння. Батько - нечастий приклад у Чехова прояви тонкощі дорослої істоти щодо дитини - визнає самодостатність тендітного світу, в якому живе його син, складає повчальну казку-імпровізацію про лиха, що спіткали нещасного старого короля, син якого вдавався тому ж пороку, що і Серьожа, - курив.

Невинності та теплої довірливості дитини протиставлений дорослий світ із усталеними уявленнями та невиразною тугою дорослого за логікою дитинства. Але дитячий світ не тільки жадано-недосяжний, він ще й неміцний: дитині доведеться перейти в дорослість. Подорож у місто – такий перехід у дорослість для дев'ятирічного Єгорушки, сина вдови та майбутнього гімназиста з повісті «Степ» (1888). «Російська людина любить згадувати, але не любить жити», – каже Чехов. У якомусь сенсі чеховська «російська людина» приречена переживати драму дитини, відірваної від міцного світу дитинства, насильно поміщену в доросле сьогодення. «Дитячі герої» дозволяють гостріше виявити сутність цієї драми. Ж. існує у двох тимчасових вимірах: в ідилічному минулому та сьогоденні.

У першому все чудово – дідусь (у реальному житті зовсім не обов'язково добрий та ласкавий), собаки – стара Каштанка та хитромудрий хуліган В'юн, поїздка з дідом у ліс за ялинкою, Різдво та панночка Ольга Ігнатівна – все повно поезією. У другому вимірі існує непосильна робота, злі підмайстри, хазяйський гніт («...а вона взяла оселедець і її мордою почала мене в харю тикати»). В образі В. Ж. співіснують різні грані дитячого світорозуміння, що тяжіє до міфологізації навколишнього, орієнтованого на власні ціннісні уявлення.

Так, В. Ж. знає, що позолочений горіх з панської ялинки - справжній скарб. У цьому сенсі він близький героям «Дітні» (1886) - Гриші, Ані, Соні, Альоші та «кухаркину сину» Андрію, поглиненим об'єднав усіх п'ятьох грою в лото. Вони дружно дають відсіч спокусившому затишністю їх компанії старшому брату Васі, учню 5-го класу. Дитяча компанія рішуче не впускає його в самоцінний світ, що оберігається від стороннього втручання, де ставка в грі - копійка, і рубль замість неї поставити не можна.

Настільки ж незбагненний для дорослого хлоп'ячий світ Володі і гордого, самостійного «пана Чечевицина» (він Монтигомо - Яструбиний Коготь) в «Хлопчиках» (1887). Але закритість дитячого світу не захищає дитину від дорослого, завжди занадто грубого та травмуючого життя. Це стосується не лише дітей-сиріт. Світ дорослих важко осягається героєм оповідання «Гріш» (1886), «маленьким пухким хлопчиком» двох років і восьми місяців, що здивовано і трепетно ​​освоює повний загадкових смислів великий світ дорослих. Його шифри розгадує інший Гриша, з оповідання «Кухарка одружується», який по-своєму глибоко і драматично інтерпретує ритуальний бік знаменної події: йому здається, що кухарка потребує співчуття, і єдина форма моральної підтримки - велике червоне яблуко, викрадене з комори, - вкладається в руку "стражниці".

Можливо, це вас зацікавить:

  1. ІОНИЧ - герой оповідання А. П. Чехова «Іонич» (1898), Дмитро Іонич Старцев, земський лікар. Його історія - поступове перетворення внутрішньо рухливої, живої людини на монстра.

  2. ЦАХЕС (нім. Zaches) - - герой казки Е. Т.А. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер» (1819). Син бідної селянки фрау Лізи, безглуздий виродок, до...

  3. ОПИСКІН - герой повісті Ф. М. Достоєвського «Село Степанчиково та його мешканці. Із записок невідомого» (1859). Хома Фоміч О.- приживальник у багатому маєтку полковника Ростанєва,...

  4. НАТАША ІХМЕНЕВА - героїня роману Ф. М. Достоєвського «Принижені та ображені» (1861). Її історія займає близько двох третин роману, композиційно шикуючись у ряд ефектних драматичних...

  5. Чимша-Гімалайський Іван Іванович - ветеринарний лікар, дворянин, персонаж також оповідань «Людина у футлярі» (тут дається його портрет: «високий, худорлявий старий з довгими вусами», а...



Останні матеріали розділу:

Дирижабль царя соломона Трон у Візантії
Дирижабль царя соломона Трон у Візантії

У стародавніх міфах, легендах та священних текстах можна знайти безліч сюжетів про різні реальні історичні постаті, у розпорядженні яких були...

Віктор Корчний: Біографія гросмейстера, який втік від інтриг радянських шахів.
Віктор Корчний: Біографія гросмейстера, який втік від інтриг радянських шахів.

(1931-03-23 ​​) (81 рік) Місце народження: Звання: Максимальний рейтинг: Актуальний рейтинг: Віктор Левович Корчной (23 березня ,...

На орбіту за довголіттям: як політ у космос впливає організм людини Вплив космічного польоту організм людини
На орбіту за довголіттям: як політ у космос впливає організм людини Вплив космічного польоту організм людини

Під час космічного польоту на людину діють, крім комплексу факторів зовнішнього середовища, в якому протікає політ космічного...