Додавання та віднімання двозначних і однозначних чисел. VIII

(С. 36-37)

Цілі:

* закріплення прийомів додавання однозначних чисел з числом 8 з переходом через десяток;

* Розвивати вміння вирішувати прості завдання;

* прищеплювати працьовитість, наполегливість у подоланні труднощів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вчитель: Гей, послухай, дітлахів!

Попрацювати нам час.

Ось настала мить

Виявити терпіння.

Будемо слухати і запам'ятовувати,

Щоби дуже багато знати.

Відволікатися нам не можна.

За роботу все, друзі!

//. Перевірка домашнього завдання.

УСНИЙ РАХУНОК

1) Назвіть числа у порядку їх збільшення:

19, 15, 8, 3, 17, 1, 20, 6, 12.

2) Назвіть числа, що зустрічаються під час рахунку між числами:

17 та 19, 15 та 17, 8 та 15.

3) Збільшити на 3: Зменшити на 2:

4 7 6 5 10 12 8 9 7 10

4) У Васі було 5 зошитів у клітку і стільки ж зошитів у лінійку. Він дав другу 2 зошити. Скільки зошитів було у Васі? Скільки зошитів у нього лишилося? 5 + 5 - 2 = 8

Як можна назвати одним словом фігури 2 та 5?

З яких фігур складено на цьому кресленні інші чотири кутники?

№ 6 стор. 37 на усний рахунок.

Диктант завдань.

Розв'язати завдання, записавши лише відповіді:

а) На долоню дівчинці впало 8 сніжинок. 5 сніжинок розтанули. Скільки
до сніжинок залишилося на долоні? (3)

б) Біля будинку росте 6 кущів троянд і в школи стільки ж. Скільки всього
кущів троянд біля будинку та у школи? (12)

в) У дворі 15 курей та 3 індички. На скільки більше курей, ніж інди
шек у дворі? (12)

г) У зоопарку 9 верблюдів, а левів на 4 більше. Скільки левів
та зоопарку? (13)

Гра «Знавці»

Учні поділяються на три команди. За сигналом вчителя кожен учасник по черзі виходить до дошки та записує приклад із відповіддю:

1 команда II команда III команда

Гра триває трохи більше трьох хвилин. Перемагає команда, яка набрала більше балів. Враховується кількість правильно записаних та вирішених прикладів,

///.

IV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Як можна до 8 додати 3?

8 + 2+ 1 =10+ 1 = 11

* Складання таблиці складання виду 8 + □ за допомогою прийому
додавання частинами
(послідовність кроків при додаванні зручно
показувати на числовому промені).

Фізкультхвилинка

V. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

* Робота за підручником

№ 2. 8 +4 = 12 (к.) - у II коробці.

№ 3. Повторення переміщувальної якості складання. № 4, 5 (усно), 8.

Фізкультхвилинка

№7. Брат-10 гр.

Сестра -? на 3 грн. менше

Рішення: 10-3 = 7 (гр.) Відповідь: 7 грибів.

VI. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

Що таке баштана?

Бахча - ділянка, засіяна кавунами, динями.

а) З баштана зібрали 8 кавунів, а динь на 9 більше. Скільки динь
зібрали з баштана? (8 + 9 = 17)

б) Коли подарували стільки значків, скільки в нього було. Він перерахував
всі значки, їх виявилося 16. Скільки значків у Колі спочатку? (8)

Які випадки додавання з числом 8 ви запам'ятали?

Яке із завдань викликало у вас підвищений інтерес?

Який вид роботи викликає труднощі?

Чи виконали ми цілі?

*
гогом

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Стор. 37 № 8,7

Урок 18.

ТЕМА: ВІДЧИТАННЯ ЧИСЕЛ З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК З РІЗНИЦЮ 8 (с. 38-39)

Ціл і:

* навчити учнів застосовувати прийом віднімання почастинам у виразах виду 11-3, 12-4, 13-5 іт. буд.;

* розвивати навичку усних обчислень;

* виховувати наполегливість у подоланні труднощів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Всім нам хочеться вчитися,

Щоб роботою пишатися.

Будьте ж уважні

І у всьому старанні.

//. УСНИЙ РАХУНОК

1) Назвіть числа у порядку зменшення:

18, 10, 20, 16, 11, 15, 8, 5, 0.

2) Доповни до 10: Зменши на 4:

8 7 6 9 5 10 14 8 9 4

3) 6 – це 4 та?

7 – це 2 та?

8 – це 4 та?

9 – це 3 та?

4) 19 см * 2 дм 1дм 3см * 30 см

40 см * 4 дм 1дм5см * 50 см

5) Ребуси:

** + 1 =***

39 + □=40

□- 1 = 79

□- 1 = 90

* Математичний диктант

Записати число, яке на 9 більше за 2.

Зменшити 12 на 3.

Записати найбільше однозначне число,

Чому дорівнює сума чисел 8 та 9?

Чому дорівнює різниця чисел 16 та 7?

На скільки 14 менше ніж 16?

Яке число вийде, якщо до 5 додати 3 та збільшити на 10?

Яке число вийде, якщо зменшити 9 на 6 і додати 8?

ІІІ. Знайомство з темою уроку, постановка цілей

* Пояснення матеріалу дітьми під керівництвом вчителя з ілюстрації підручника

* Складання таблиці віднімання

12-4=8 14-6 = 8 16-8-8

13-5 = 8 15-7 = 8 17-9 = 8

Як змінюється зменшуване? А віднімається? (Збільшується на 1.)

Що відбувається з різницею? (Залишається незмінною та рівною 8.)

Фізкультхвилинка

I

* Робота за підручником

№ 2. 13-5 = 8 (ст.) – у чайнику.

№ 3 – усно. №5.

О, 5, 9. 10. 13, 16

20, 15, 11, 10, 7, 4

№6. 2 + 2 + 2 = 6 (кг) – маса собаки. №7. 10-6 = 14 (кг)

V. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

а) Вік дівчинки виражається найменшим двоцифровим числом,
яке записується різними цифрами. Скільки років дівчинці? (10)

Кого називають ювеліром?

Ювелір – майстер з виготовлення виробів із дорогоцінних металів та каміння.

б) Ювелір виготовив 18 каблучок із золота та срібла. Скільки кілець
було із золота, якщо срібних 9? (18 - 9 = 9)

в) Коваль підкував 2 коней. Скільки підків знадобилося?
(4 + 4 = 8)

VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Що для цього треба зробити? (Уявити віднімається у вигляді суми зручних доданків і зі зменшуваного віднімати числа.)

·

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ№8.

Урок 19. ВІДЧИТАННЯ ЧИСЛА 8

(С. 40-41)

Цел та:

Вчити застосовувати відомий прийом віднімання, заснований на зв'язку дій додавання та віднімання при відніманні числа 8;

Розвивати вміння розв'язувати задачі відомих видів:

Формувати в дітей віком активну життєву позицію.

Хід уроку

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

2. . УСНИЙ РАХУНОК.

1. Гра «Мовчанка»

Діти показують відповідь за допомогою карток, на яких записано цифри від 1 до 20.

2. Порівняйте

12-2*9 + 3 7-2*10-1

3.Назвіть «сусідів» чисел: 9, 13, 14, 17, 19

4.Рішіть завдання

Дімі треба вирізати 10 кружків. 8 гуртків він уже вирізав. Скільки гуртків залишилося вирізати Дімі?

Мама купила 3 ​​кг картоплі та 2 кг цибулі. Скільки кілограмів овочів купила мати?

У зоопарку 7 слонів, 2 з них – слоненята. Скільки дорослих слонів?

Складання завдань за схемами та їх вирішенняа Б В Г)

* Гра «Математична дуель,»

Клас ділиться на 3 команди (по рядах). Від кожної команди виходять по 1 особі. По черзі вони ставлять один одному приклади вивченого виду. (Команда проти команди.) Кожна правильна відповідь – очко. Якщо гравець припустився помилки - на допомогу приходить його команда, проте це вже лише половина очка. Перемагає команда, яка набрала більшу кількість очок.

///. ЗНАЙОМСТВО З НОВОЮ ТЕМОЮ, ПОСТАНОВКА ЦІЛЕЙ

IV. ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЯ

Рішення прикладу засновано на зв'язку дій додавання та віднімання. Так як 8 + 3 = 11, значить 11-8 = 3 та 11-3 = 8,

* Складання таблиці віднімання числа 8

13 -8 = 5, оскільки 13 = 8+5

14-8 = 6 14 = 6 + 8

15-8 = 7 15 = 8 + 7

16-8 = 8 16 = 8 + 8

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

* Робота за підручником
№ 2, 6 – усно.

№ 3. Рішення прикладів «ланцюжком».

Фізкультхвилинка

Якого виду завдання?

Як вирішуються завдання порівняння?

Яке правило порівняння чисел ми знаємо? 7 - 3 = 4 (кг)

О, 3, 6, 9 або 1, 4, 7

10, 13, 16, 19 11, 14, 17

Фізкультхвилинка

№ 8. Привезли – 15 кг

Продали - 8 кг

Залишилося -? кг Рішення: 15-8 = 7 (кг) Відповідь: 7 кг.

Чому завдання вирішується відніманням?

Якою дією є залишок?

VI. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

а) Двоє хлопчиків грали у шахи 4 години. Скільки годин грав
кожен з них?

б) У кошику 6 яблук. Як розділити їх між трьома хлопчиками,
щоб кожному дісталося по 2 яблука, і щоб 2 яблука залишилися
в кошику? (Одному з хлопчиків дати яблука у кошику.)

VII. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Яка мета нашого уроку?

Як ви вважаєте, ми досягли її? Чому -?

Самооцінка та взаємооцінка. Оцінювання роботи учнів педа
гогом

ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ: №8 с.41

Тема: Додавання та віднімання однозначних чисел з числами 8 і 9 з переходом через розряд

Цілі уроку:

Закріплення прийомів складання однозначних чисел з числами 8 та 9 з переходом через десяток;

Повторити нумерацію однозначних чисел, їхній склад;

Застосування вивчених прийомів обчислень під час вирішення простих завдань;

Розвивати вміння вирішувати прості завдання на знаходження суми та збільшення числа на кілька одиниць;

сприяти розвитку пізнавальної активності;

Виховувати довільну увагу, інтерес до пізнання нового.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Всіх рада бачити вас, друзі.

Урок нам починати час.

Сядьте рівно, не пустуйте

І уважно за всім стежте.

Потрібно думати, відповідати

І пройдений матеріал повторювати.

Ви готові, правда?

Успіху вам бажаю я.

ІІ. Усний рахунок.

* Рахунок ланцюжком від 0 до 20.

* Від 20 до о.

· Вирішення задач

· За ніч одна сова ловить 8 мишей. Жодна кішка не може змагатися з совою. Скільки мишей можуть зловити три сови разом?

· У Білорусі найбільш поширений голуб сизий. Двічі на рік самка відкладає по 2 яйця. Скільки яєць за рік відкладає самка голуба сизого?

· У саду оселилося 3 пари садових вівсянок, занесених до Червоної книги, та 5 пар шпаків. Скільки птахів оселилося у саду?

· 3 сірих журавлі разом важать 15 кг. Скільки важить один журавель?

3. Перевірна робота

Варіант 1

1.Записати числа, у яких: 1 дес. 5 од., 20 од., 1 дес. 1 од., 1 дес.

2.Вирішити приклади

9 – 2 16 – 4

7 – 3 18 – 3

3. Розв'язати задачу:

У парнику виросло 8 кавунів, а динь на 6 більше. Скільки динь виросло у парнику?

4.Вирішити нерівності

15+3 … 18 16-2 … 17

20-2 … 11+5 18+2 … 13-4

Варіант 2.

1.Записати числа, у яких: 1 дес. 4 од., 17 од., 1 дес. 2 од., 2 дес.

2. Вирішити приклади.

8 – 3 15 – 3

9 – 5 12 – 10

3. Розв'яжи задачу.

Женя знайшов біля річки 12 черепашок, а Іра на 4 менше. Скільки черепашок знайшла Іра?

4.Вирішити нерівності

14+3 … 18 15-4 … 11

20-6 … 12+5 17+3 … 12-4

5.Вставити пропущені знаки дій

Фізкультхвилинка

V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Самооцінка, взаємооцінка. Оцінювання роботи учнів учителем.

* Гра «Продовжи думку»

Педагог починає фразу, а учень закінчує:

Сьогодні на уроці я повторив...

Я зрозумів, що...

Мені було легко справлятися з ..

VI. Домашнє завдання. №стор. 41 № 9

ТАБЛИЦЯ ДОДАТКУ ВИДУ 7 + □ І □ + 7

Цел та:

Навчити дітей використовувати прийом додавання частинами для прикладів виду 7 + □,

Закріпити правила знаходження невідомих компонентів при складанні та відніманні;

Виховувати наполегливість у подоланні труднощів, самостійність у міркуваннях.

Хід уроку

I ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. УСНИЙ РАХУНОК

а) Замість крапок поставити знак "+" або "-", щоб запис був!
вірними:

9...6<14 8 ... 3 > 10

7 ... 5 > 11 9 ... 4< 13

б) Назвати лише правильні приклади:

6 + 7=13 8 + 4=11

6 + 6=13 18-10 = 8

4 + 8 = 12 10-4 = 5

в) Вставити в віконця пропущені числа, щоб записи були вір-
ними:

8+ 9-□ = 7 16-10+□=11
6 + 7-□=10 14- 10 +□= 12

3. Розв'яжіть завдання

Юннати мають посадити 20 дерев. Вони вже посадили 15 дерев. Скільки дерев лишилося посадити юннатам?

В одному районі 9 шкіл, а в іншому – на 2 школи більше. Скільки шкіл у іншому районі? Скільки шкіл у двох районах?

Завдання у віршах:

У зоопарку слон стояв,

Мавп все вважав:

Дві грали на піску,

Три посідали на дошці,

(2 + 3 + 12 = 17)

У тихій річці під мостом

Жив старий вусатий сом.

У нього дружина-сомиха

І чотирнадцять сомять.

Хто всіх разом порахує?

Буде сом наш дуже радий.

Знайомство з темою уроку, постановка цілей

III. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учні під керівництвом вчителя за допомогою прийому складання з частинами, використовуючи як наочну ілюстрацію числовий промінь вирішують приклад:

Як ви думаєте, чи зміниться значення виразу, якщо
няти доданки місцями?

7 + 4 = 11, а 4 + 7 =?

Чому не зміниться значення виразу? (Повторення пере-
місцевої якості складання.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

* Робота за підручником

№ 1. Знаходження суми чисел, користуючись малюнком підручника. №2. 1) 15-6 = 9 (р.) 2) 14 - 6 = 8 (р.)

Фізкультхвилинка

№ 3. Рішення прикладів «ланцюжком». Повторення правил знаходження невідомих компонентів при складанні та відніманні,

№ 5. 8 + 7 - 5 = 10 9 + 4 + 7 = 20

№ 6. У червоному колі – 6

У червоному та синьому колах - 3

Тільки у синьому колі - 8

У червоному чи синьому колі – 14 №7. 15-7 = 8 (дм) Фізкультхвилинка

№ 9. Рішення прикладів. Робота в парах,

VI. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ЗАДАЧ-! НА ЗМІЛКУ

а) Катя та Світла вирізали по 10 листків і закінчили роботу одне
тимчасово. Катя розпочала роботу раніше. Хто з дівчат працював мед
ліньше? (Катя.)

б) Таня запитала Марину: "Скільки років твоїй сестрі?" - «Дога
дайся сама, - відповіла Марина. - Якщо складеш найбільше одне
значне число з найменшим двозначним, то дізнаєшся вік моєї
сестри». Скільки років сестрі? (9 + 10 == 19)

VII. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Чого ми навчалися сьогодні на уроці?

Яке правило використовували при вирішенні прикладів з віконцем?

Як знайти невідоме віднімання?

Як знаходиться зменшуване?

* Самооцінка та взаємооцінка. Оцінювання роботи учнів педагогом

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Тема: Додавання однозначних чисел з числом 7 (с. 44-45)

Цілі:

Вчити застосовувати прийом перестановки доданків при додаванні двох і трьох чисел;

Розвивати навичку усних обчислень:

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. УСНИЙ РАХУНОК.

I. Гра «Мовчанка»

2. Знайдіть помилки

10-3 = 7 11-6 = 6 15-3 = 12

11-2 = 8 9 + 7=17 11-4 = 7

9 + 5 = 14 10 + 3 = 13 9 + 6=13

3. Порахуйте від 20 до 40 у прямому та зворотному порядку

4. Назвіть числа в порядку зростання, зменшення 1, 20, 3, 18, 16, 10, 23, 30, 20, 42, 32, 38, 29, 40.

5. Розв'яжіть завдання

Після обіду залишилось 10 тарілок. 7 тарілок Катя вже помила. Скільки тарілок залишилося помити дівчинці?

На гілці сиділо 9 горобців та 4 ворони. 5 птахів вилетіло. Скільки птахів лишилося?

Завдання у віршах:

Вісім милих малюків Захотіли стати розумнішими. Запросили до своєї школи Три сови та дві корови.

Скільки ж учнів у цьому класі? (8 + 3 + 2 = 13)

Малювали ми гуртки – Синіх три та чорних три, Ну, а червоних –

П'ять гуртків.

У кого відповідь готова? (3 + 3 + 5 = 11)

ДИКТАНТ ЗАВДАНЬ

Вирішити та записати відповіді:

а) Пташка невелика говорила, розмірковуючи:
- Сімейка моя зовсім невелика -

Я та сім дружин, та шестеро діток...

Скільки костюмів треба на літо? (14)

б) Сім'я виписує 4 газети та 6 журналів. Наскільки більше
сім'я виписує журналів, аніж газет? (2)

в) У раку 10 ніг, а у бджілки на 4 менше. Скільки ногу бджілки? (6)

г) Поки хліб м'яким, він важив 20 кг; коли зачерствів, вага його
став на 1 кг легше. Скільки важить черствий хліб? (19)

д) З саду принесли 16 склянок малини та смородини. Малини при
несли 7 склянок. Скільки принесли смородини? (9)

е) Школярі скопали частину грядки довжиною 10 м. Їм залишилося скоротити.
пать ще 5 м. Яка довжина грядки? (15)

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ПОСТАНОВКА ЦІЛЕЙ

IV.ЗНАЙОМСТВО З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

* Пояснення вчителя

На дошці записані два вирази: 4+7 та 7+4.

Який із виразів легше вирішити?

Як ви вважаєте, чи можна поставити між цими виразами знак «=»? Чому? (Учні згадують переміщувальну властивість додавання.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

* Робота за підручником

№ 1. Обчислення виразів за зразком.

Фізкультхвилинка

№ 2. Порівняння виразів шляхом доказу.

№ 3 – усно.

№4. У Алеся У Колі

№ 5. Морквина - 6

Буряка - 6

Стало -? Рішення:

1) 6 + 6 + 4 = 6 + 4 + 6 = 10 + 6 = 16 (шт.)

2) 6-4 = 2 (шт.)

Відповідь: 16 штук стало, на 2 овочі різниця.

Фізкультхвилинка

№ 6 – усно.

№ 7. Обчислення виразів зручним способом, застосовуючи прийом перестановки доданків при додаванні трьох чисел.

Під керівництвом вчителя учні заповнюють таблицю та вирішують завдання: 7 + 4 = 11 (к.)

Чому завдання вирішується додаванням?

17. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ

а) Вітя знайшов у лісі 17 сироїжок та лисичок. Він сказав, що сире
жек у нього стільки ж, скільки лисичок. Чи не помилився Вітя?

б) Чим схожі дані фігури? Чим відрізняються?

(Ознаки подібності:вони мають по 4 кути, по 4 сторони, вміщують по 16 клітин. Ознаки відзнаки: у 1-й усі сторони рівні, у 2-ї - протилежні сторони рівні.)

VII. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Яку математичну властивість ми з вами повторили?

Для чого необхідно застосовувати прийом перестановки доданків у виразі?

* Самооцінка та взаємооцінка. Оцінювання роботи учнів педагогом ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

Тема: Взаємозв'язок дій складання та віднімання

Цел та:

Здійснити з учнями перенесення знання прийому віднімання з опорою на склад числа та віднімання але частинам на випадки виду 11-4, 12-5, 13-6;

«відкритий?)» прийом роботи з нерівностями з опорою на числовий промінь;

Щеплювати акуратність, почуття впевненості при виконанні завдань.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. Усні очищення

1. Порівняйте

5 + 4* 16-6 20- 10 *5 + 5

12 +3 *9 + 7 9 + 8* 18-2

3.Розв'яжіть завдання

Хлопчик намалював спочатку 8 гуртків, а потім ще 2. 6 гуртків він уже розфарбував. Скільки гуртків залишилося розфарбувати хлопчику?

Завдання у віршах:

Наша ялинка висока, До чого прекрасні:
Зелений, красивий. Вісім кульок зелених,
Розмальована вона Інші – червоні.

До свята на диво. Усіх їх – двадцять. Ти дізнайся,

Ось кулі горять на ній, Скільки червоних. Порахуй!

(20-8 = 12)

IV.РОБОТА З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

* Пояснення вчителя

На дошці записано приклад: 11-4.

Як його вирішити двома способами?

1 спосіб. Необхідно згадати склад числа 11. Число 11 – це 4 + □ яке число? (7) Значить. 11 -4 = 7, оскільки 7 + 4 = 11 чи 4 + 7 = 11.

2 спосіб. Необхідно подати число 4 у вигляді суми зручних доданків, таких, щоб при відніманні з 11 залишилося 10. Це... (1 ІЗ).

Значить. 11-4 = 11-1-3 = 7. /\ 1 3

V. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

* Робота за підручником

№ 1. Знаходження різниці із опорою на схеми. При виконанні вправи учні повинні усвідомити, що при збільшенні зменшуваного і віднімається на одне й те число різниця не змінюється.

Фізкультхвилинка

№ 2. Рішення із коментуванням.

№ 3. Чорний - 9 см Червоний - 4 см III відрізок - 7 см (що залишився)

№ 4, Складання завдань за малюнками та їх усне рішення.

Задача1. 10-3 = 7 (р.)

Завдання 2.12-3 = 9 (гр.) або 12-9 = 3 (гр.)

№ 5. Числа 3, 4, 5 для 2< □ < 6

Числа 10, 11 12. 13. 14 для 9<□<15

Фізкультхвилинка

№ 6. 20 см; 1 дм 8 см; 1 дм 5 см; 1 дм; 2 див.

Отже, виграв Сашко.
№8.15-12 = 3 (кг)

VI. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ. Завдання на кмітливість

а) Одна сосиска вариться 2 хвилини. Скільки хвилин варяться
3 такі сосиски?

б) У ній 5 синів. Кожен з них має одну сестру. Скільки дітей
в родині?

VII. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Що важливого ви запам'ятали на уроці?

Для чого вам потрібні ці знання?

* Самооцінка та взаємооцінка. Оцінювання роботи учнів педагогом

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ№9.

Урок №24.

Тема: Додавання однозначних чисел до 6 (с. 48-49)

Цілі:

Навчити змінювати отримані раніше знання на вирішення нових прикладів виду 6+6, 6 + 5;

Розвивати вміння розв'язувати задачі, розмірковуючи від питання до даних та даних до питання;

Виховувати довільну увагу.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

П. МАТЕМАТИЧНИЙ ДИКТАНТ

1. Гра «Лабіринт»

Пройдіть через троє «воріт» та наберіть у сумі 20, 15.

Саша для кроликів приніс 9 морквин, а Таня – 7 морквин. Скільки морквин принесли діти?

У гаражі стояло 10 вантажних машин, а легкових – на 7 машин менше. Скільки легкових машин стояло у гаражі?

2. Розв'яжіть завдання

У саду працювало 9 дівчат, їх було на 6 менше, ніж хлопчиків. Скільки хлопчиків працювало у саду?

На аеродромі 15 вертольотів та 5 літаків. Скільки вертольотів та літаків разом? На скільки менше літаків, ніж гелікоптерів?

Завдання у віршах:

Десять пінгвінів

Каталися на крижині.

Троє на санчатах,

Один на ковзанах.

Скільки пінгвінів

Залишилось кататися,

Якщо чотири

полізли купатися? (10 + 3 + / 14. 14-4 = 10)

III.ЗНАЙОМСТВО З ТЕМОЮ УРОКУ, ПОСТАНОВКА ЦІЛЕЙ

IV.РОБОТА НАД НОВИМ МЛ ТЕР НАЛОМ

Робота за підручником

№ 1. Пояснення додавання виду 6 + 5 за схемою у підручнику.
№2. 9 + 2=11- 11-2 = 9 11-9 = 2

9 + 3 = 12 12-3 = 9 12-9 = 3 і т.д.

Фізкультхвилинка

№ 3. I отр. - 9 см

II отр. -? на 4 см коротше

ІІІ отр. -? на 3 см довше

Рішення: 1) 9-4 = 5 (см) – довжина II відрізка; 2) 5 + 3 = 8 (см) – довжина III відрізка. Потім проводиться побудова відрізків.

№ 4. 1)10-6 = 4(л) - долили в лазню -; : 2) 7 - 4 = 3(л) - залишилося в бідоні. № 5. 9 +3 = 12 (південь) - було.

Фізкультхвилинка

№ 6. 12-2 = 10 12-4 = 8 10-2 = 8 і т.д.

№ 7, 9 – усно.

V. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ.

ЗАВДАННЯ З ГЕОМЕТРИЧНИМ ЗМІСТ

А) Який із чоловічків «зайвий»? Чим він відрізняється від решти?

Зайвий - п'ятий, тому що в ньому трикутник та квадрат помінялися місцями.

б) Чим відрізняються малюнки?

Сонечко на кухлі зліва має 7 промінчиків, а на кухлі праворуч - 6; ручка біля кружки зліва трикутної форми, а праворуч - чотирикутної.

КМ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Які табличні випадки додавання з числом б ви запам'ятали?

*

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ№8.

Тема: Таблиця додавання в межах 20 та відповідні випадки віднімання

Ціл і:

Навчити учнів користуватися зведеною таблицею додавання та віднімання:

Розвивати вміння розв'язувати задачі вивченого виду;

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

П. УСНИЙ РАХУНОК

1. Арифметичний диктант

(Учні записують у зошит лише відповіді.)

Знайдіть різницю чисел 14 і 10.

Збільшити 6 на 4.

Зменште 12 на 3.

Яке число більше за 18 на 1?

Яке число менше 15 на 3?

На скільки 9 більше за 6?

На скільки 11 більше за 4?

Зменшуване 20, віднімається 10. Чому дорівнює різниця?

Перший доданок 9, другий доданок 10. Чому дорівнює сума чисел?

а) Розв'язати приклади:

13 -□= 8 11-3-9

□ -4 = 16 12 + 4-5

□ + 2 = 11 18-3-6
6 + □=14 17-5-10

решти:

6 + 6=13 15-8 = 4 9+4=13

3 + 9 = 12 7 + 7=14 16-8 = 8

15-6 = 8 5 + 6=11 8+3=12

12-5 = 7 14-5 = 7 19-10 = 8

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ПОСТАНОВКА ЦІЛЕЙ

TV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

Пояснення вчителя. Знайомство з таблицею додавання та вичи
тання чисел за підручником

№ 1. Рішення прикладів перебування різниці з опорою на таблицю - .

Робота з підручника. Закріплення нового матеріалу

№2. 8 + 4 = 12 (л)

Чому завдання вирішується додаванням?

ФІЖУЛЬТМІПУТКА

10-4 = 6 і т.д.

№ 4 – усно.

Аня Боря Віра Гена

4 рибки 3 рибки 1 рибка 2 рибки

(більше всіх) (або 2 рибки) (найменше всіх) (або 3 рибки)

Тоді:
дівчинки: 4 +1 = 5 рибок. Однакова кількість рибок

хлопчики: 3 + 2 = 5 рибок ~ спіймали дівчатка та хлопчики

6. Вівторок.

№7. 20; 18; 9; 12; 15; 15; 19.

Фізкультхвилинка

№ 9 – за варіантами

V. ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ. РОБОТА В ПАРІ

У каністру треба налити 11 л бензину, маючи лише дві банки: одна місткістю 2 л. інша – 5 л. Як це можна зробити?

1 спосіб: 2 + 2 + 2 + 5 = 11 (л)

2 спосіб: 1) 5-2-2 = 1 (л)

2) 1+5+5 = 11(л)

VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Яку мету ми ставили на початку уроку?

Що допомогло нам досягти вирішення поставленої мети?

У кого з вас утруднює вирішення прикладів з переходом через десяток?

Для чого потрібна таблиця складання та віднімання чисел, з якою ви познайомилися на уроці?

* Самооцінка та взаємооцінка. Оцінювання роботи учнів педагогом

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Стор. 51 № 8

Комбінована контрольна робота

ОДНОЗНАЧНІ І ДВУНАЧНІ ЧИСЛА ДО 20

Цілі;

Перевірити вміння учнів вирішувати найпростіші завдання;

Перевірити засвоєння вивчених прийомів додавання та віднімання чисел у межах 20:

Формувати вміння працювати самостійно.

Матеріал для контрольної роботи

1 варіант 2 варіант

1. Вирішити приклади:

9-2 16-4 8-3 15-3

7-3 18-3 9-5 12-10

8+ 3 13-7 7 + 4 14-8

9+ 4 15-6 9 + 6 16-7

10 + 7 20-8 10 + 8 20-9

2. Розв'язати задачу:

У парнику виросло 8 кавунів. Женя знайшов біля річки 12 черепашок.
а динь на 6 більше. Скільки а Іра на 4 менше. Скільки ра-
динь виріс у парнику? кушок знайшла Іра?

3. Заповнити перепустки:

4 + 1 = 6-□ 8-6 = 9-□ 10 + 6 = 15 +□ 9-5=7-□
5-□ = 2 + 2 7 + □=16-6 4 + 4 = 9-□ □+ 3 = 12-2

4. Записати та вирішити приклад, у якому:

число 16 - зменшуване. 2 - перше доданок 11, друге - 5. віднімається.

5. Вставити в віконця пропущені числа, щоб записи були вірними.
ними:

> + 3 > - 8

< □ - 5 < □ + 2

Тема: Закріплення таблиці додавання(С. 42-62)

Ціл і:

· Закріплення таблиці складання та віднімання однозначних чисел в межах 20 з переходом через розряд;

Вирішення складових завдань вивчених видів

Вчити учнів користуватися зведеною таблицею додавання та віднімання:

Виховувати акуратність у роботі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

П. УСНИЙ РАХУНОК

а) Розв'язати приклади:

13 -□= 8 11-3-9

□ -4 = 16 12 + 4-5

□ + 2 = 11 18-3-6
6 + □=14 17-5-10

б) Назвати правильно вирішені приклади, виправити помилки

решти:

6 + 6=13 15-8 = 4 9+4=13

3 + 9 = 12 7 + 7=14 16-8 = 8

15-6 = 8 5 + 6=11 8+3=12

Вчитель: Голубєва Марія Олександрівна

Предмет: математика

Клас: 1 клас

Дата: 07.04.2017р.

Тема урока: Додавання та віднімання двозначних і однозначних чисел.

Субкомпетенції: закріплювати знання нумерації двоцифрових чисел, формувати вміння обчислення арифметичних дій складання та віднімання двоцифрових чисел без переходу через розряд

О1 -виконувати додавання та віднімання чисел менше 100 за допомогою різних предметів або з опорою на предмети з повсякденного життя.

О2 -Розуміти і використовувати десятковий залишок чисел від 0 до 100

Тип уроку: урок формування навичок та умінь.

Дидактичні технології: індивідуальна робота, фронтальне опитування, робота в парах

Засоби навчання: підручник, наглянувши матеріал, картки для роботи, світлофор.

Оцінювання: взаємооцінювання, самооцінювання, поточне оцінювання.

2. Усний рахунок 7хв

3.Актуалізація знань 5хв

4.Фізкультхвилинка 2хв

6.Рефлексія 2хв

7.Підсумок уроку 1хв

8.Домашнє завдання 2хв

1.Організаційний момент 1хв

- продзвенів дзвінок і замовк.

Починається урок.

Ану, перевір, друже

Чи готовий ти розпочати урок?

Чи все на місці?

Чи все в порядку,

Ручка, книжка та зошит?

Чи всі правильно сидять?

Чи все уважно дивляться?

До школи ми прийшли вчитися,

У житті це знадобиться!

Той, хто хоче багато знати,

Мушу сам все осягати!

-Перед вами лежатьіт світлофор, виберіть і покажіть туяка відповідає вашому настрою початку уроку.Зелений-відмінний, жовтий- хороший, червоний-не дуже хороший.

- Чудово, я бачу, що сьогоднівідмінний настрій.

2.Усний рахунок 7хв

Етап повторення вивченого.

- Які фігури ви бачите?

-Порахуйте трикутники на картинці(8)

-Порахуйте прямокутники (2)

- Порахуйте кола(4)

Завдання виконується усно. Діти називають зайве число, доводять, чому це буде зайвим).

    30, 32, 10, 40, 80, 60 (Зайве число 32, тому що всі інші числа круглі).

    12, 13, 16, 18, 22, 19 (Зайве число 22, тому що це число третього десятка, а інші числа другого десятка. 22, т. к. кількість одиниць і десятків у цьому числі однакова, а в інших числах - Різне).

    47, 27, 17, 68, 67, 97 (Зайве число 68, т. к. у решті числа одиниць дорівнює 7).

    21, 43, 32, 87 45, 65 (Зайве число 45, тому що у всіх інших числах кількість десятків на 1 більше, ніж кількість одиниць, а в числі 45 кількість десятків на один менше, ніж кількість одиниць).

3. Актуалізація знань 5хв

Визначення теми уроку та її завдань.

Подивимося на графічні записи на дошці.

- Як ви вважаєте, над чим ми сьогодні продовжимо працювати. (Ми продовжимо роботу з двозначними числами, навчимося правильно складати та віднімати їх.)

- Подивимося, як графічно записані вирази. (На дошці)

Що позначають трикутники?
- Що позначають точки? ... (Одиниці)
– Прочитаємо приклади.
Читання з місця: Двадцять чотири плюс три і двадцять сім.
– Запишемо його за допомогою цифр: 24 + 3 = 27.
– Як скласти двозначне число та однозначне?
(Діти висловлюють свою думку)
Щоб скласти Числа потрібно одиниці складати з одиницями.

На дошці графічно записано такий приклад.Прочитаємо його.
…Сорок п'ять мінус чотири і сорок один.
– Запишемо його за допомогою цифр 45 –4 = 41
- Зробимо висновок:
щоб відняти такі числа, треба з одиниць відняти одиниці.

- Останні приклади діти вирішують самостійно

4.Фізкультхвилинка 2хв

5.Робота над раніше вивченою темою 25хв

-Сьогодні нам на уроці наші улюблені звірітаприготували завдання, щоб нам було легше закріпити знання про злагодження та віднімання двоцифрових і однозначних цисел.

Зайченя: пропонує відкрити зошит записати числоякий склад числа може бути? , кл.робота, і окруратно написати цифри: 4,5,7

Лисеня: приготував роботу у підручнику на стор.105 упр.7

відступіть 2 клітинки вниз і на початку рядка запишіть цисла, які у вас вийшли

24,3дес 6од,92,55,51,87 одна дитина біля дошки.

Ведмедик: робота з картками, виконуємо самостійно.

1 приклади

2,3 задачі, де в клітинах необхідно написати і вирішити приклад.

-Той, хто виконає завдання раніше може взяти додаткове завдання з прикладами!

- ППісля того як випонитет поміняйте зі своїм сусідом по парті і виконайте перевірку за допомогою улюблених кульок

На виконання завдання даю вам 5 хв .

-Перевіряємо завдання, звіряємо з дошкою. Оцінюємо всі 3 завдання однією кулькою.

якщо немає помилок-зелений, якщо 1-2 помилки жовтий, якщо більше 3х помилок, то червоний.

Після рішення запитати у яких казках є герої, які приготували завдання.

6.Рефлексія 2хв

- З якими числами ми працювали на уроці? (З двозначними)

-Що вам найбільше сподобалося на уроці?

- Хто може сказати, що добре навчився складати і віднімати двоцифрові числа? (Підніміть зелене коло)

- Кому ще потрібно потренуватися? (Підніміть жовтий колір)

-Кому потрібна допомога?

7.Підсумок уроку 1хв

8.Домашнє завдання 2хв

Вдома вам буде необхідно згадати компоненти додавання та віднімання в завданні номер 8 на стор.105.

ТЕМА УРОКА: « Віднімання однозначних чисел з 10»
ЦІЛІ:
ОСОБИСТІ УНІВЕРСАЛЬНІ НАВЧАЛЬНІ ДІЇ
Освоїти ролі учня; формувати інтерес до вчення.
РЕГУЛЯТИВНІ УНІВЕРСАЛЬНІ НАВЧАЛЬНІ ДІЇ.

    Вчити планувати свої дії відповідно до поставленого завдання, формувати вміння оцінювати правильність своїх дій.
    Організовувати своє робоче місце під керівництвом вчителя.

ПІЗНАВАЛЬНІ УНІВЕРСАЛЬНІ НАВЧАЛЬНІ ДІЇ.

    Формувати вміння працювати з підручником як джерелом інформації в умовах вирішення навчальних завдань відповідати на прості питання вчителя.
    Розглянути спосіб віднімання однозначних чисел з 10.
    Продовжити формування навичок віднімання та складання в межах 20 на основі знання складу числа та за допомогою «Таблиці складання».
    Удосконалювати вміння встановлювати зв'язки між діями
додавання та віднімання.
    Розвивати вміння розмірковувати та аналізувати.
КОМУНІКАТИВНІ УНІВЕРСАЛЬНІ НАВЧАЛЬНІ ДІЇ.
Брати участь у діалозі на уроці, слухати та розуміти мову інших.
Обладнання:підручник «Математика» (Автор – А.Л. Чекін, 1 клас, 2 частина), зошит на друкованій основі для самостійних робіт № 2 (Автор – О. А. Захарова), шкільне приладдя, віяло з цифрами,

Хід уроку:
1. Мотивація навчальної діяльності.
а) Привітання;
б) Налаштування на урок:
Продзвенів і замовк дзвінокПочинається урок.Ану перевір, друже,Ти готовий розпочати урок?Чи все на місці, Чи все в порядку,Ручка, книжка та зошити(2)?
Чи всі правильно сидять?Чи все уважно дивляться?
2. Актуалізація опорних знань.
а) Усний рахунок (Вчитель читає завдання)
1.Гра «Розподіли числа в будиночок»
Використовуючи числа цього ряду розподіли їх у клітини так, щоб їх сума дорівнювала номеру будинку. Щоб не забути, які числа розподілили до сусідніх квартир, треба відзначати їх стрілками.
1 2 3 4 5 5 6 7 8 9 +(Будиночок з числом 10 на даху)

Ми з вами пограли та закріпили склад числа 10.-Що цікавого ви помітили при розподілі чисел у сусідні клітини?(У сусідніх клітинах знаходяться числа, що стоять на однакових місцях зліва та праворуч)Ви дуже уважні! Я поділяю вашу думку!
3. Повідомлення теми уроку.
Яку тему ми сьогодні вивчатимемо? (Пауза) -віднімання однозначних чисел з 10. А де можна дізнатися, що ми вивчили, а що ще потрібно вивчити? (треба звернутися до змісту підручника)
Вчитель: Відкрийте підручник на сторінці, де знаходиться нова тема,ПРОЧИТАЙТЕ НАЗВУ ТЕМИ.А навіщо треба вміти віднімати однозначні числа з 10?
Подивіться уважно, з чого розпочнемо роботу?

4. Вивчення нового матеріалу. Робота з підручника (с. 48).
Завдання № 1. Знайди та запиши в зошит усі різниці, в яких зменшуване дорівнює 10. 10 – 5 15 - 10 10 - 3 9 - 4 10 – 1 10 - 2 (Зверніть увагу на умовні знаки до завдання)-Про що вони говорять? (Подумай)
-Ми працюватимемо в парах. Домовтесь, хто з вас читає, а хто слухає, щоб безпомилково виконати завдання.
-Прочитайте першу частину завдання.
-Знайди і запиши в зошит всі різниці, в яких зменшується 10.

10-5 10-3 10-1 10-2 Озвучте свої різниці?
- Давайте проаналізуємо запропоновані різниці.-Чим вони схожі?
(Зменшуване 10, а однозначне число, що віднімається)
-Обчисли та запиши в зошит значення цих різниць, використовуючи знання складу числа 10.Перевірка значення різниці за допомогою віяла.
-Чудово! Ви на правильному шляху.
Прочитайте про себе завдання № 2 Запиши різниці у зошит. Знайди та запиши значення вказаних різниць за допомогою «Таблиці додавання» 10 – 8 10 - 5 10 – 3 10 - 6 10 – 2 10 – 4 10 – 9 10 – 7 10 – 1
-Що радить нам автор підручника? Де можна піддивитися «Таблицю додавання»? (Форзац підручника)
Діти працюють самостійно. (перевірка по рядах, ланцюжком)
-Чому вам рекомендували використовувати «Таблицю складання», адже ми виконували віднімання?-Ви помітили зв'язок між складанням та відніманням?-Яке правило ви використали?-Повторимо хором! (Якщо від суми відняти відомий доданок, то отримаємо інше (невідоме) доданок).
Молодці! Ви чудово проаналізували таблицю додавання!
-Підведемо підсумок. -І так, чому ми вчимося на уроці? (Віднімати однозначні числа з 10)-Діти, хто зрозумів, як можна віднімати однозначні числа з 10(На основі знання складу числа та за допомогою «Таблиці складання»)
1 фізхвилинка (Учні виконують вправу, повторюючи слова та відповідні рухи за вчителем)
Відпочинок наш – фізкультхвилинка.Займай свої місця:Крок на місці лівої, правої,Раз і два! Раз і два!Прямо спину все тримайте,Раз і два! Раз і два!І під ноги не дивіться,Раз і два! Раз і два!ПЕРЕВІРКА ПЕРВИННОГО СПРИЙНЯТТЯСамостійнаробота у друкованому зошиті. Стор. 80 (завдання №1, взаємоперевірка)-Діти, я дам вам підказку, вважати зручніше по горизонтальному рядку.
1 + 9= 10 – 9 = 10 – 1 = 2 + 8 = 10 – 8 = 10 – 2 = 3 + 7 = 10 - 7 = 10 – 3 = 4 + 6= 10 – 6 = 10 – 4 = 5 +5 = 10 – 5 = 10 – 0 =
-Звірте свої значення? Яку закономірність ви побачили?(Віднімання та додавання взаємопов'язані)ПРИМІТНО! ВИ МАЄТЕ РАЦІЮ!
РОБОТА ПО ПІДРУЧНИКУ, Завдання № 3, стор.48 Завдання. На галявині паслися 10 овець. З них 3 чорні, а решта – білі. Скільки білих овець паслося на лужку?Розв'яжи задачу в зошиті. Обчисли та запиши відповідь.
-Прочитайте напівголосно текст до третього завдання підручника.-Чи можна цей текст назвати завданням?-Як тобі вдалося розпізнати завдання?

Назвіть умову цього завдання. ( На лужку паслося 10 овець,З них 3 чорних, інші білі)
-Сформулюйте вимогу? (Скільки білих овець паслося на лузі?)-Що означає вирішити завдання? (Вибрати правильну дію).-Розв'яжи задачу в зошити. Обчисли та запиши відповідь.
(Одна дитина записує розв'язання задачі на дошці).. Рішення: 10-3 = 7 (ів)
Відповідь: 7 білих овець паслося на галявині.
-Якщо тобі важко вирішити завдання, то уяви, що з 10 овецьтри чорні повели додому і залишилися пастись тільки білі.
- Чи знадобилися нові знання при вирішенні цього завдання?
Вітаю, ви на вірному шляху!
Фізмінутка 2 (Учні виконують вправу, повторюючи слова та відповідні рухи за вчителем)(Цікава Варвара дивиться ліворуч, дивиться праворуч.
А потім подивиться вниз, м'язи шиї напружилися.. Повертається назад, розслаблення приємне.
А потім подивиться вгору, вище за всіх і далі за всіх.
Повертається назад, розслаблення приємне.)
РОБОТА В ДРУКОВАНОМ ЗАТРАДІ № 2,стор.80, завдання 2Доповни текст задачі за схемою. Розв'яжи задачу. Обчисли та запиши відповідь. У двох вазах. . цукерок. Скільки цукерок у великій вазі, якщо у маленькій вазі 4 цукерки?
(Діти працюють у парах, додаткове завдання).
Яку допомогу у вирішенні завдання пропонує нам автор?(Автор пропонує схему з кружальцями та дугами)

Підсумок уроку. 3. На полиці було 10 книжок. Скільки книг взяли, якщо лишилося 7 книг, 5 книг, 9 книг, 4 книги, 1 книга, 8 книг, 2 книги, 6 книг?
(учні показують на віялах)
Було


-Чому навчилися на уроці?-Як можна віднімати однозначні числа з 10?(Запам'ятати склад числа 10 та вивчити «Таблицю складання»)
Рефлексія. На столах у вас лежать сонечко та хмарка. Я попрошу вас, щоб
ви, виходячи на зміну з класу, прикріпили на дошці: сонечко,
якщо на сьогоднішньому уроці вам було цікаво і у вас було добре
настрій, або хмаринку, якщо на уроці вам було нудно і у вас було
поганий настрій.

Відкритий урок математики у 1 «А» класі.

Тема уроку: Віднімання однозначного числа з 10.

Тип уроку: комбінований (технологія діяльнісного методу)

Цілі уроку:

Предметно-інформаційна: розглянути спосіб віднімання однозначних чисел із десяти з опорою на склад числа та таблицю додавання; удосконалювати вміння встановлювати зв'язки між діями складання та віднімання; створити умови для закріплення вивчених прийомів складання та віднімання в межах 10; вміння розв'язувати задачі;

Діяльнісно-комунікативна: сприяти формуванню компетенції особистісного самовдосконалення, комунікативної компетенції (робота у парі, у групі); активізація пізнавальної діяльності уч-ся шляхом використання інформаційних технологій; розвивати вміння розмірковувати та аналізувати.

Ціннісно-орієнтаційна: створення під час уроці сприятливого емоційного середовища, підвищення інтересу до вивчення математики. Виховувати культуру поведінки під час фронтальної роботи, індивідуальної роботи. Навчити використовувати набуті знання.

Формувати УУД:

- Особистісні:здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

- Регулятивні УУД : вміння визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці; працювати за колективно складеним планом; оцінювати правильність виконання на рівні адекватної оцінки;планувати свою дію відповідно до поставленого завдання; вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок; висловлювати своє припущення.

- Комунікативні УУД:вміння оформлювати свої думки в усній формі; слухати та розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування в школі та дотримуватися їх.

- Пізнавальні УУД:вміння відрізняти нове від відомого з допомогою вчителя; здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці.

Заплановані результати:

Предметні:

Знати склад числа 10. Знати спосіб віднімання однозначних чисел із десяти з опорою на склад числа та таблицю додавання. Вміти встановлювати зв'язки між діями додавання та віднімання

Особистісні:
Вміти проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності.

Метапредметні:

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці; висловлювати своє припущення (Регулятивні УУД).

Вміти оформляти свої думки в усній формі; слухати та розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування на уроці та дотримуватися їх (Комунікативні УУД).

Вміти орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від відомого з допомогою вчителя; здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці(Пізнавальні УУД).

Хід уроку

1. Організаційний момент. (Слайд 1)

Голосно пролунав дзвінок.

Починається урок.

Наші вушка – на маківці,

Очі широко відкриті.

Слухаємо, запам'ятовуємо,

Жодної хвилини не втрачаємо.

Правильна посадка учнів.

Який сьогодні день тижня? Місяць? Число?

2. Мотивація до навчальної діяльності.

Девіз уроку – Знаєш – кажи, не знаєш – слухай. Чи не соромно не знати, соромно не вчитися! (Слайд 4)

Загадка про ліс та повідомлення про подорож ним.

Він великий, густий, зелений
Представляє цілий будинок
У ньому знайдуть притулок та птахи
Зайчики, вовки, кабани.

Які герої нам можуть зустрітись? (Припущення дітей)

3 . Підготовка до основної навчально-пізнавальної діяльності.

Актуалізація опорних знань.

Усний рахунок. (Слайди 5 – 8)

1) Робота з числовим рядом.зростанняавь числа за зростанням, за спаданням. Яких чисел не вистачає?

2) Гра «Допоможи білченяті та їжачку зібрати гриби»Діти читають висловлювання у різний спосіб і знаходять їх значення. Дівчатка допомагають білочці, а хлопчики – їжу.

3) Куди біжить кожен їжачок. Розв'язання нерівностей.

4) Допоможи зайченя розчарувати приклади.

5) Розв'язання завдань у віршах.

    Вітер дунув, лист зірвав,
    І ще один упав,
    А потім впало 5,
    Хто їх може порахувати?

Білка в дуплі
П'ять горішків у мішку,
Ще три на полиці.
Порахуй їх скільки?

Ось вісім зайчаків по доріжці йдуть.

За ними навздогін двоє біжать

Так скільки ж всього

Доріжкою лісовою

Поспішає до школи зайчиків навесні?

Сім синиць на гілку сіли

До них ще три прилетіли.

Порахуйте швидко, дітки,

Скільки птахів сидить на гілці.

4 . Підготовка до запровадження теми уроку. Постановка дітьми цілей та завдань уроку. (Слайд 10 - 11)

1) Розглянути малюнки на дошці та скласти за ними математичні вирази.

10 – 3 10 – 6

Як називаються дані запису? (Різниці)

Як називаються числа при відніманні? Порівняйте отримані різниці. Чим вони схожі?

Яка тема уроку? Які наші завдання на уроці? Припустіть, що ми сьогодні робитимемо?

Які знання та вміння нам необхідні на уроці?

2) Повторити склад числа 10. (Слайд 12)

5. Реалізація поставлених цілей та завдань уроку

1 ) Робота з підручником с. 65 №1

Проаналізуйте запропоновані різниці. Назвіть ті, у яких зменшується 10. Запишіть та знайдіть значення вибраних нами різниць.

(робота біля дошки та у зошиті з опорою на склад числа та використовуючи відповідні випадки додавання)

5 + 5 = 10 Яке правило ви використали? (Якщо від суми відняти одне доданок,

10 - 5 = 5 то отримаємо інше доданок.)

6. Фізкультхвилинка

7. Етап закріплення знань.

1) Робота з підручником.с. 65 №2 Знайти значення цих різниць із опорою складу числа 10.

1 – стовпчик біля дошки. 2 - стовпчик - 1ряд 3 - стовпчик - 2ряд.

Перевірка.

Самостійна робота із перевіркою.

2) Робота у парах. На солеї лежать листочки із записаною сумою. Знайти її значення і скласти її основі дві різниці.

3) Рішення виразів за групами. Контроль(Різнорівневі завдання)

- Більчата для вас приготувало цікаве завдання

– У кожного ряду є приклади. Кожен із вас повинен вирішити приклад, записати відповідь і передати листок іншому по ланцюжку. Ви можете виправити помилку іншого, якщо знайдете.

8. Етап підбиття підсумків.

1) – Наша подорож закінчується та ми перевіримо як ви сьогодні попрацювали. На якій темі ми працювали? Які були наші цілі? Чи досягли ми їх?

Чи потрібно це знати?

Де це може стати в нагоді? (слайд 17) Гра «Магазин»

Дякую за роботу.

Лекція 2. Методика вивчення нумерації чисел першого десятка. Додавання та віднімання однозначних чисел

Методика вивчення нумерації чисел першого десятка

1. Основні поняття математики.

2. Загальні питання методики вивчення нумерації чисел.

3. Підготовка дітей до вивчення чисел першого десятка.

4. Методика вивчення нумерації чисел першого десятка.

Література:(1) Глава 2. §1, С.52-63; (2) § 23, 30; (9) Глава 4, §14; (11)-(13).

Основні поняття математики

Число - одне з основних понять математики, що виникло вперше у зв'язку із потребами рахунку предметів. З теоретико-множинних позицій натуральне число сприймається як число елементів кінцевої множини. Число 0 теж має теоретико-множинне тлумачення: воно відповідає порожній множині (0 = n(Æ)). Оскільки одному й тому безлічі відповідає лише одне число, то вся сукупність кінцевих множин розпадається на класи рівночисленних множин. Натуральним числом називають загальну властивість (інваріант) класу непустих еквівалентних множин. Так, число 5 - загальна властивість, яким володіють безлічі, що містить п'ять пальців, п'ять вершин п'ятикутної зірки, п'ять сторін п'ятикутника і т.п. Кожен клас визначається будь-яким своїм представником, наприклад, відрізком натурального ряду.

Два натуральні числа називаються рівними, якщо відповідні їм безлічі еквівалентні, інакше - числа називаються нерівними, тобто. якщо а = п(А), b = п(В),то а = b<=> А~Ві а¹ b <=> А ¹ Ст.

Відношення "менше" теж має теоретико-множинне тлумачення. Якщо безліч Арівносильно власному підмножині множини Уі п(А) = а, п(В) = b,кажуть що число а менше числа b,та пишуть а< b. У цій ситуації кажуть, що b більше а,та пишуть b > а.

Відрізок натурального ряду Na - безліч натуральних чисел, що не перевершують натурального числа а.Так, N6 = (1, 2, 3, 4, 5, 6).

Рахунок елементів множини А -встановлення взаємно однозначної відповідності між непустою кінцевою множиною Ата відрізком натурального ряду Na. Число аназивають числом елементів у множині і це число є кількісним натуральним числом.

При рахунку елементів важливо дотримуватися таких вимог: 1) починати рахунок можна з будь-якого елемента множини А; 2) жоден елемент множини Ане повинен бути пропущений; 3) жоден елемент множини не повинен бути порахований двічі; 4) першим за рахунку називається число «один»; 5) числа, що використовуються при рахунку, йдуть одне за одним без перепусток. За дотримання зазначених вимог після закінчення рахунку між безліччю Ата деяким підмножиною натуральних чисел встановлюється взаємно однозначна відповідність. Це підмножина прийнято називати відрізком натурального ряду.

Система зчислення- мова для найменування, запису чисел та виконання дій над ними. Поняття "система числення" тісно пов'язане з поняттям "нумерація".

Нумерація- Спосіб знаково-символічного моделювання натуральних чисел. Нумерація – у перекладі з латинської – числення, рахунок. У математиці нумерація означає мову для найменування та запису чисел (спосіб виразу та позначення чисел).

Загальні питання методики вивчення нумерації чисел

Ми розуміємо нумерацію як спосіб вираження та позначення чисел. Основна мета вивчення цієї теми у початкових класах – формування поняття натурального числа. У математиці є різні підходи до трактування поняття натурального числа.



Останні матеріали розділу:

Чому на Місяці немає життя?
Чому на Місяці немає життя?

Зараз, коли людина ретельно досліджувала поверхню Місяця, вона дізналася багато цікавого про неї. Але факт, що на Місяці немає життя, людина знала задовго...

Лінкор
Лінкор "Бісмарк" - залізний канцлер морів

Вважають, що багато в чому погляди Бісмарка як дипломата склалися під час його служби в Петербурзі під впливом російського віце-канцлера.

Крутиться земля обертається як обертання землі навколо сонця і своєї осі
Крутиться земля обертається як обертання землі навколо сонця і своєї осі

Земля не стоїть на місці, а перебуває у безперервному русі. Завдяки тому, що вона обертається навколо Сонця, на планеті відбувається зміна часів.