Сполучні про і е у складних. Відкритий урок "з'єднувальні про - е у складних словах"

Тема урока:Складні слова. Сполучні голосні про і е у складних словах.

Цілі:знати способи утворення складних слів, умова вибору сполучних голосних О та Е; розвивати орфографічну пильність, комунікативні вміння, інтерес до предмета; виховувати почуття дружби, колективізму, уміння вести навчальний діалог

Обладнання:презентація , картки.

Хід уроку:

I. Організаційний момент

Вступне слово

Хлопці, перш ніж розпочати урок, подивилися одне на одного, посміхнулись.

Я бажаю всім вам удачі, щоб наш урок був добрим, світлим

ІІ. Актуалізація знань

Завдання:Налаштувати учнів сприйняття нового матеріалу, повторити матеріал способи освіти слів.

Завдання: Прочитайте вірш «Веселі вірші» та розкажіть, як утворюються слова в російській мові

Як ростуть слова

Якось багато років тому
Посадили дивний сад.
Не був сад фруктовим.
Був він лише словом.

Це слово - слово-корінь,
Розростатися стало незабаром
І плоди нам принесло -
Стало багато нових слів.

Ось із саду
Вам розсада.
Ось ще посадкипоряд.
А от садівник.
З ним садівникйде.
Дуже цікаво
Гуляти в садусловесному.
(А. Є.Ізмайлов)

III Робота над новою темою .

1.Відео «Складні слова у російській мові»

2. Визначення теми уроку. Запис у зошиті числа та теми уроку Складні слова. Сполучні голосні про і е у складних словах.


- Яка ж тема нашого уроку?

Слова - пішохід, електровоз, пароплав, літак - складні слова. Вони утворюються:

додаванням цілих слів: школа-інтернат;

основ слів із сполучною голосною: пароплав;

частини основи слова з цілим словом: дитсадок;

скорочених основ: театр юного глядача – ТЮГ.

У складних словах сполучна опишеться після твердих приголосних, а сполучна е– після м'яких приголосних, шиплячих та ц.

Наприклад: нафтопровід, літак, птахів.

Ми з'ясували, які слова називаються складними, дізналися, що з освіті складних слів беруть участь дві сполучні голосні О і Е.

Є ще й буква І, яка виступає в цій ролі, але з нею ми зустрінемося, коли займемося іменниками, наприклад: шестирічки, так що залишилися Проі Е. Вони й будуть сьогодні гостями нашого уроку.

(Слова записані на дошці)

Верхолаз←верх, лазити

Нафтопровід ← нафту проводити
Пішохід ← піший, ходити
Овочерізка ← овочі, різати
Птахофабрика ← птах, фабрика

3.Підготовка до сприйняття теми. Завдання: відгадати загадки

Сміливо в небі пропливає,
Обганяючи птахів політ.
Людина ним керує.
Що таке? (ЛІТАК)

По хвилях пливе відважно,
Не зменшуючи хід.
Лише гуде машина важливо,
Що таке? (ПАРОХІД)

Щодня виходить зранку
У повсякденний похід.
Знати всі правила зобов'язаний
На дорогах … (ПІШІХІД)

Як називається такий спосіб освіти слів?
- Уявіть собі, як можуть називатися такі слова?

4.Робота з підручникомВправа 5 Стор.75 З кожної пари слів складіть складне слово, запишіть, підкресліть голосову сполучну про або е. Поясніть свій вибір. 5.Завдання:До цих слів підберіть антоніми, поясніть вибір сполучної голосної.

Ледачий учень – працьовитий.

Серйозний хлопець – легковажний.

Одноманітний рух – різноманітний.

Вороже ставлення – дружелюбне.

6.Фізмнутка

7. Завдання:

До слів лівого стовпчика підберіть відповідні за змістом слова з правого стовпчика. Запишіть складне слово, позначивши графічно вибір сполучної голосної.

правильно

проводити


8.Кросворд

(Кожен учень отримує картку з кросвордом та заповнює самостійно).

1. Фахівець із розведення садів.
2. Локомотив із паровим двигуном.
3. Канал для виходу диму із труби.
4. Російська народна гра-танець.
5. Ліс, повалений бурею.
6. Безпланове, стихійне вчинення якоїсь справи, роботи.
7. Вогнепальна зброя.

9. Словникова робота

МЕНЕДЖЕР – це спеціаліст, який займається організацією виробництва чи комерційною діяльністю, організацією зовнішньоторговельних операцій; веде комерційні переговори.

10. Гра «Менеджер із закупівель»

Уявіть собі, що ви - менеджер із закупівель. Складіть список транспортних засобів, у назві яких були б сполучні голосні про - е.

Уявіть собі, що ви менеджер на біржі праці. Складіть список необхідних нашому аулу, району професій, занять, у яких були б сполучні голосні е-о

11. «Німий диктант».Напишіть назви з картинок

12. Творча робота.

Завдання: замінити слова на одне складне слово. (Виконайте усно).

(чаювання)

допомагати взаємно

(взаємодопомога)

любити працю

(працелюбність)

люди одного прізвища

(однофамільці)

той, хто ходить пішки

(пішохід)

старший клас

(старшокласник)

13. Робота з картками. Перевір себе

Пар ... ходьба

Рослинний…водство

Олен…водство

Байк ... переписувач

Влада…любство

Кон...

Піс...спів

Прав...писання

Мова ... знання

Став...вар

Гряз ... лікування

Хліб...різання

Газон ... косарка

Птахів.


IV . Закріплення теми

Оперативний контроль.

Тест “Вірні та невірні висловлювання”.

Я вимовляю твердження, якщо ви згодні з ним - плескайте в долоні, не згодні - тупотіть ногами.

1. Складні слова – це довгі слова.

2. Якщо перший корінь закінчується на твердий приголосний, то пишемо сполучну голосну -О-.

3. Після букв - Ж - і - Ш - пишеться - О-.

4. Слова, у яких 2 корені, називаються складними.

5. У словах садівник, водолаз - сполучна голосна -О-.

6. Якщо перший корінь закінчується на м'який приголосний, то пишемо сполучну голосну -Е-.)

VI. Підбиття підсумків.

Виставлення оцінок.

Домашнє завдання: Скласти загадки, у яких відгадки – складні слова

Мал. 2. Микола Добронравов ()

Складні слова називають людей за фахом.

Полководець- водить за собою полиці, коріння полк-, вод-,

байка- пише байки, коріння байка-, пис-,

бджоляр- розводить бджіл, коріння бджіл-, вод-,

водопровідник- проводить воду, коріння вод-, вод-, приставка про-,

сталевар- варить сталь, коріння став-, вар-,

птахів- ловить птахів, коріння птахів-, лов-, перший корінь закінчується на ц, пишемо е.

Послухайте текст, визначте скільки складних слів зустрілося.

Москву заснував князь Юрій Долгорукий. Москва спочатку була дерев'яною фортецею, обгородженою частоколом з колод. Дубові стіни Кремля змінилися на білокам'яні. Тоді Москва і отримала ім'я на всі часи - білокам'яна. А ще золотоголова, із золотими головами, куполами храмів. Чистопрудний бульвар – одна із старих вулиць у центрі Москви.

Довгорукий- довгі руки, коріння борг-, рук-,

частокіл- паркан із тісно вбитих колів, коріння част-, кіль-,

білокам'яна- побудована з білого каменю, коріння біло-, камінь-,

золотоголова- із золотими головами, коріння злат-, глав-,

Чистопрудний- Чисті ставки, коріння чист-, ставок-.

Ось так склали транскрипції складних слів:

На місці букв сполучних голосних О, Е орфограма: буква на місці ненаголошеного голосного звуку.

Чому так називається пташка? Горіхвіст так названо за свій хвіст. Він рудого кольору і весь час тремтить. Тому здається, що хвіст спалахує вогником, наче горить. (див. рис.3)

Мал. 3. Горіхвістка ()

Риба червонопірка дуже гарна. Спина у неї зелена, на боках золотиста луска з коричневою облямівкою з боків. Очі оранжеві, жовті губи. Прізвисько своє рибка отримала за фарбування плавців. (По Н. Осипову) (див. рис.4)

Мал. 4. Червонопірка ()

Росте травинка, пряма, міцна, а на кінці її зелена щіточка вгору стирчить. Так виглядає лисохвіст. Звичайно, такий хвостик навіть для лисенка замалий, а все ж таки на хвостик схожий. (див. рис.5)

Мал. 5. Лісохвіст ()

Водомірка - так назвали комаху, яка швидко бігає по воді, ніби хоче виміряти відстань. (див. мал.6)

Мал. 6. Водомірка ()

Складне слово, що складається з двох коренів гор-і хвіст-. Однокорінні слова: горіти, хвостик.

Складне слово, складається з двох коренів: червон-і пер-. Однокорінні слова: червоний, пір'я.

Коріння лис-, хвіст-. Споріднені слова: лисиця, хвостик.

Коріння вод-, мір-. Вода виміряти.

На уроці ви дізналися, що слова, що мають два корені, називаються складними. Найчастіше коріння у складних словах з'єднують букви голосних про або е. Ці букви називаються буквами сполучних голосних. Літера про пишеться після твердих приголосних, е - після м'яких приголосних і непарних твердих: ж, ш, ц. Наприклад, лежень, пішохід, птахів.

  1. М.С.Соловейчик, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Підручник. 3 клас: у 2-х частинах. Смоленськ: Асоціація ХХІ століття, 2010 рік.
  2. М.С.Соловейчик, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Робочий зошит. 3 клас: у 3-х частинах. Смоленськ: Асоціація ХХІ століття, 2010 рік.
  3. Т. В. Корешкова Тестові завдання з російської мови. 3 клас: у 2-х частинах. – Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 рік.
  4. Т. В. Корешкова Потренуйся! Зошит для самостійної роботи з російської мови для 3 кл.: у 2-х частинах. – Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 рік.
  5. Л.В.Машевська, Л.В. Данбицька Творчі завдання з російської мови. – СПб.: КАРО, 2003
  6. Г.Т Дьячкова Олімпіадні завдання з російської мови. 3-4 класи. - Волгоград: Вчитель, 2008
  1. Rus.1september.ru ().
  2. Gramma.ru ().
  3. 5klass.net ().
  4. School-collection.edu.ru().
  5. Oldskola1.narod.ru ().
  • Розв'яжи орфографічні завдання.

Паровозний, листпад, кашар, сиріжка, однокорінні, посудомийка, білогриві, косаний, саморобний, землетрус.

  • Знайди складні слова, покажи їхню будову.

...Літають і танцюють бабки,

Веселий ведуть хоровод.

А. Толстой

Знають люди з давніх-давен:

Неїстівний мухомор.

В. Жульжин

  • Прочитай уривок із розповіді В. Астаф'єва. Знайди складні слова, дай опис їхнього значення і виділи коріння.

Мухтар був пасткою та статтю вилитий Трезор, але характером від нього відрізнявся. Якщо Трезор хитруватий і хитромудрий, то брат його був працьовитий, строгий, сердитий і тому сидів на ланцюгу. І гірка була йому, вільному, стрімкому, швидконогому, таке життя.

Значення З'ЄДНУЮЧІ ГОЛОСНІ у Словнику лінгвістичних термінів

Сполучні ГОЛОСНІ

Службові морфеми словотвірного характеру у складних словах, що мають у своєму складі дві або більше непохідних основ. Після основи на парний твердий приголос як сполучного голосного використовується про, після основ на м'який приголос, на шиплячий і ц вживається е. Домоуправління, землеустрій, кашевар, лженаука, птахів. У ряді слів кінцевий м'який приголосний першої основи в, і, т вимовляється твердо і після нього пишеться сполучна голосна (паралельно з цими словами існують і такі, в яких згідно з правилом пишеться е). Кровожерливий — кровоносний, конокрад — коняр, косторізний — костедробільний, звіролів, владолюбство, честолюбство, м'ясоїдний, шерстоткацький, байкар, кровообіг тощо.

Словник лінгвістичних термінів. 2012

Дивіться ще тлумачення, синоніми, значення слова та що таке СПОЛУЧНІ ГОЛОСНІ в російській мові в словниках, енциклопедіях та довідниках:

  • ГОЛОСНІ в Однотомному великому юридичному словнику:
    - Члени міських дум, земських зборів (повітових та губернських) у дореволюційній Росії. інститут м. був введений у містах у 1785 році.
  • ГОЛОСНІ у Великому юридичному словнику:
    - Члени міських дум, земських зборів (повітових та губернських) у дореволюційній Росії. Інститут Г. був введений у містах у 1785 році.
  • ГОЛОСНІ у Словнику економічних термінів:
    ТОРГИ - торги, відомості про учасників яких та зміст їх пропозицій оголошуються публічно, у відкритій формі, під час проведення яких тендерний …
  • ГОЛОСНІ
    виборні члени земських зборів та міських дум у Росії з 2-ї пол. 19 …
  • ГОЛОСНІ
    Голосні звуки - утворюються з музичного тону, результату діяльності голосових зв'язок (так званого голосового тону), що модифікується різними положеннями порожнини рота, яка грає …
  • ГОЛОСНІ у Сучасному енциклопедичному словнику:
  • ГОЛОСНІ в Енциклопедичному словничку:
    звуки мови, що утворюються з обов'язковою участю голосу. При виголошенні голосних становище язика, губ і м'якого піднебіння таке, що повітря проходить…
  • ГОЛОСНІ
    ГЛАСНІ (лінгв.), звуки мови, що складаються гол. обр. із голосового тону. При проголошенні Р. становище язика, губ і м'якого піднебіння таке, …
  • ГОЛОСНІ у Великому російському енциклопедичному словнику:
    ГЛАСНІ, виборні члени земських зборів та гір. дум у Росії з 2-ї пол. 19 …
  • ГОЛОСНІ у Повній акцентуйованій парадигмі щодо Залізняка:
    гла"сні, гла"сні, гла"сні, гла"сні, гла"сні, …
  • ГОЛОСНІ у Лінгвістичному енциклопедичному словнику:
    - Клас звуків мови, що виділяється на підставі їх артикулятор-их, акустичних і функціональних властивостей. Артикуляторні властивості Г. полягають у тому, що …
  • ГОЛОСНІ в Сучасному тлумачному словнику, Вікіпедія:
    в лінгвістиці - звуки мови, які здебільшого з голосового тону. При виголошенні голосних становище мови, губ та м'якого піднебіння …
  • МУФТОВІ З'ЄДНАННЯ: МЕХАНІЧНІ З'ЄДНУВАЛЬНІ МУФТИ у Словнику Кольєра:
    МУФТОВІ З'ЄДНАННЯ Механічні сполучні муфти - це постійні роз'ємні з'єднання. Дуже довгі вали, наприклад, гребні вали суден, поділяють …
  • БЕЗУДАРНІ З'ЄДНУВАЛЬНІ у Правилах російської мови:
    Неударні сполучні голосні § 37. У складних словах сполучними голосними між основами можуть бути тільки про і е, наприклад: …
  • ГОЛОСНІ ЗВУКИ у Словнику лінгвістичних термінів:
    Звуки мови, що утворюються вільним проходом повітря в роті, що складаються головним чином голосу (голосового тону) при майже повній відсутності шуму. …
  • ПОРТУПЕЯ в Ілюстрованій енциклопедії зброї:
    — перев'язок, на якому гасає холодна клинкова зброя. Виготовляється зі шкіри або тканини, має сполучні пряжки та інколи металеві …
  • БІЛИЙ у Лексиконі нонкласики, художньо-естетичної культури XX століття, Бичкова:
    Андрій (Борис Миколайович Бугаєв, 1880-1934) Російський поет, письменник, мислитель, одне із головних теоретиків і символізму. Син професора математики, декана.
  • ATTICA у Довіднику Персонажів та культових об'єктів грецької міфології.
  • ПОРТУПЕЯ у Словнику військово-історичних термінів:
    - Перев'язь, на якій гасає холодна клинкова зброя. Виготовляється зі шкіри або тканини, має сполучні пряжки та інколи металеві …
  • РОСІЯ, РОЗД. КОРОТКИЙ НАЧОР ІСТОРІЇ ЗВУКІВ І ФОРМ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ в Короткій біографічній енциклопедії:
    Протягом багатовікового існування російської мови його звуки та форми, його синтаксичний лад і лексичний склад зазнавали значної зміни. Простежити …
  • ПАШИНКА у Кулінарному словнику:
    частина туші, що утворює черевну порожнину в задній половині туші. Це м'ясо 3-го ґатунку, тому що в ній переважають сполучні тканини. …
  • ВОЛОКНО СИМПАТИЧНІ ПРЕГАНГЛІОНАРНІ у медичних термінах:
    (neurofibrae preganglionares sympathicae, lnh) нервові Ст, що йдуть від клітин проміжно-латерального ядра бічних рогів спинного мозку (ThI - LIII) через передні …
  • Фонетика у Літературній енциклопедії:
    [Від грецького слова ph?n?? - Голос, що звучить мова] - відділ мовознавства 797 (див.), Що вивчає звукову сторону мови. Ф. розчленовується …
  • ПОСЛОВИЦЯ у Літературній енциклопедії:
    [Лат. - proverbium, adagium, франц. - Proverbe, німецька. - Sprichwort, англ. - Proverb. Від грецької назви П. - paroim?a - ...
  • ГРАФІКА у Літературній енциклопедії:
    ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ. Сукупності систем акустично-артикуляційних знаків усної або мови, що позначається терміном фонетика, протистоїть Р., як сукупність систем оптичних знаків, …
  • МУФТА у Великому енциклопедичному словнику:
    у техніці - пристрій для з'єднання (постійного або тимчасового) валів, труб, сталевих канатів, кабелів тощо. Розрізняють муфти з'єднувальні …
  • ТЕПЛОХІД
    судно, що рухається двигуном внутрішнього згоряння; найпоширеніший тип самохідного судна. Потужність від головного суднового двигуна Т. …
  • ТЕЛЕФОННА СТАНЦІЯ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    станція, комплекс технічних засобів для комутації каналів зв'язку телефонної мережі. На Т. с. здійснюється з'єднання певних телефонних каналів.
  • ТЕЛЕГРАФНА СТАНЦІЯ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    станція, комплекс обладнання для комутації телеграфних каналів. На Т. с. організовуються тимчасові з'єднання кінцевих пунктів (ВП) телеграфної мережі.
  • СОЮЗ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    службове слово, призначення якого полягає у поєднанні (зв'язуванні) слів, членів та частин речення, а також цілих пропозицій на основі твору …
  • СИМПАТИЧНА НЕРВОВА СИСТЕМА у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    нервова система (від грец. sympathes - чутливий, сприйнятливий до впливу), частина вегетативної нервової системи хребетних тварин та людини, що складається з …
  • ЗВ'ЯЗКУ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    у будівельних конструкціях, сполучні елементи, що забезпечують стійкість основних (несучих) конструкцій каркасу та просторову жорсткість споруди загалом. С. забезпечують також …
  • РАДІОВИМІРЮВАННЯ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    вимірювання електричних, магнітних та електромагнітних величин та їх відносин, що характеризують роботу радіотехнічних пристроїв у діапазоні частот від інфразвукових до надвисоких. …
  • ПІД'ЇЗНІ ШЛЯХИ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    шляхи, ж.-д. шляхи, що зв'язують станцію, розташовану на залізниці. магістралі загального користування, з промисловим, с.-г. підприємством чи іншою організацією. До …
  • ХАРЧУВАННЯ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ.
  • ЛИСТ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    знакова система фіксації мовлення, що дозволяє за допомогою накреслювальних (графічних) елементів передавати мовну інформацію на відстані та закріплювати її в часі. …
  • ДРУКОВА СХЕМА у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    схема, вузол електро- або радіоапаратури, виконаний на одній платі у вигляді системи друкованих електро- та радіоелементів, з'єднаних між собою способом …
  • ПАТРУБОК у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    невеликий відрізок труби, приєднаний (ввальцований, прикльопаний, приварений) до трубопроводу, резервуару та ін. конструкцій, що служить для підключення до них трубопроводів та …
  • ОРБІТА у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    умовна назва земних станцій космічного зв'язку, що утворюють біля СРСР єдину мережу; передають і приймають для подальшої ретрансляції монохромні та …
  • НЕФРОЦИТИ у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    (від грец. nephros - нирка і kytos - вмістилище, тут - клітина), клітини паренхіми або сполучні тканини, що несуть функцію виділення …
  • МУФТА у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    (від нім. Muffe або голл. mouwtje) у техніці, пристрої для постійного або тимчасового з'єднання валів, труб, сталевих канатів, кабелів та …
  • МНЕМОНІЧНА СХЕМА у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    схема, мнемосхема, умовне зображення керованого об'єкта за допомогою символів та індикаторів, розміщених на лицьовій стороні диспетчерського щита або спеціальних панелях.
  • КАНАЛ (У ГІДРОТЕХНІЦІ) у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    (від лат. canalis - труба, жолоб) у гідротехніці, штучне русло (водівник) правильної форми з безнапірним рухом води, влаштоване у ґрунті. …
  • КАБЕЛЬНА МУФТА у Великій радянській енциклопедії, БСЕ:
    муфта, пристрій для механічного та електричного з'єднання кабелів у кабельну лінію, а також для приєднання її до електричних установок та …
  • Фонетика в Енциклопедичному словнику Брокгауза та Євфрона:
    (Від грец. ????????? = Звуковий, голосовий) - відділ мовознавства, що займається вивченням звукової сторони мови. Термін цей недостатньо точний та визначений. …
  • СТЕНОГРАФІЯ в Енциклопедичному словнику Брокгауза та Євфрона:
    (тахіграфія та багато інших назв - грец. скоропис) - мистецтво, за допомогою якого можна писати так само швидко, як кажуть; …
  • СИМПАТИЧНА НЕРВОВА СИСТЕМА в Енциклопедичному словнику Брокгауза та Євфрона.
  • РОСІЯ. РОСІЙСЬКА МОВА І РОСІЙСЬКА ЛІТЕРАТУРА: РОСІЙСЬКА МОВА в Енциклопедичному словнику Брокгауза та Євфрона:
    А. Російська мова - термін, що вживається у двох значеннях. Він означає: I) сукупність прислівників великоруських, білоруських та малоросійських; II) сучасний …

Тема урока:Сполучні голосні про - е у складних словах (6-й клас) (Слайд 1)

Девіз:«Я не можу жити без напруженої розумової роботи. Зникає сенс життя» (Шерлок Холмс) (Слайд 2)

Ціль:

1) Знати: про освіту складних слів від основ вихідних слів за допомогою сполучних голосних про - е.

2) Вміти: правильно вибирати сполучні голосні про - е у складних словах.

3) Розвиваюча: розвивати вміння самостійно здобувати знання; розвивати розумові операції: аналіз, синтез, зіставлення, класифікація, а також увага, пам'ять, логічне мислення; розвивати пізнавальні та творчі здібності через різноманітні види діяльності.

4) Виховна: пробудження пізнавального інтересу до уроків російської мови та навколишніх явищ. (Слайд 3)

Обладнання:Комп'ютер, презентація (Додаток),картки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вступне слово

Завдання:Організація уваги учнів, забезпечення повної готовності до роботи, ознайомлення із планом роботи.

Продзвенів дзвінок, і знову ми з вами зустрілися на черговому уроці, який мені хотілося б почати зі слів Шерлока Холмса: «Я не можу жити без напруженої розумової роботи. Зникає сенс життя», які стануть девізом нашого уроку. (Слайд 2)

ІІ. Актуалізація знань (Слайд 4)

Завдання:Налаштувати учнів сприйняття нового матеріалу, повторити матеріал способи освіти слів.

Завдання: Прочитайте вірш «Веселі вірші» та розкажіть, як утворюються слова в російській мові

Веселі вірші

Як ростуть слова

Якось багато років тому
Посадили дивний садок.
Не був сад фруктовим.
Був він лише словом.

Це слово - слово-корінь,
Розростатися стало незабаром
І плоди нам принесло -
Стало багато нових слів.

Ось із саду
Вам розсада.
Ось ще посадки поряд.
А ось садівник.
З ним садівник іде.
Дуже цікаво
Гуляти в садок у словесному.
(Є. Ізмайлов)

ІІІ. Новий матеріал

Завдання:Забезпечення сприйняття осмислення та первинного запам'ятовування знань.

1. Дослідницька робота

Послухайте вірш із передачі «Радіоняня» і скажіть, про який спосіб словотвору у ньому йдеться.

Літак летить уперед,
Паровоз не відстає,
Навіть у морі пароплав
Теж додає хід.

Всі поспішають дізнатися,
Як їх правильно писати,
- Ці складні слова
Чи не виносять літери А.

А поставиш букву О -
Швидкість буде – ого-го!
Кашу варить кашевар,
Сталь нам варить сталевар,
Кінь водить коняр,
У морі - мореплавець пливе.

Всі назви хороші,
Тільки правильно пиши.
Ми у цих слів усередині
Не поставимо букву І,
А напишемо Е – тоді
Кожен скаже: "Це - так!"

На дошці виписані складні слова із вірша. (Слайд5)

Відповідно до правила, про яке йдеться у вірші, вставте пропущені букви.

Голосні, які ви вставили, називаються сполучними. Як ви вважаєте, чому?

Уважно розгляньте обидва стовпчики та спробуйте сформулювати правило вибору сполучної голосної. Порівняйте його з правилом у підручнику (с. 74).

Сформулюй тему уроку. Які завдання стоятимуть перед нами? Чого ми маємо навчитися на уроці? Де знадобляться ці знання?

(Слайд 6)

А тепер моє правило про написання з'єднувальних голосних ОІЕ при складанні слів:

Цих голосних лише дві:
Літера О та літера Е.
Коли твердий приголосний звук,
Літера О підходить тут.
Якщо м'який цей звук,
Літера Е пишіть тут.

Які слова називають складними?

Коли пишеться сполучна о, а коли - е у складних словах?

Складіть опорну схему на вивчене правило. (Слайд 7)

IV. Закріплення здобутих знань

Завдання:Закріпити отримані знання, почати виробляти вміння щодо їх застосування.

Проміжний контроль: контроль за засвоєнням нових знань.

1. Лінгвістична загадка (Слайд 8)

Чи водорость може рости на суші? Відповідь знайдіть у слові.

2. Словникова робота (Слайд 9)

МЕНЕДЖЕР – це спеціаліст, який займається організацією виробництва чи комерційною діяльністю, організацією зовнішньоторговельних операцій; веде комерційні переговори.

3. Гра «Менеджер із закупівель»(Слайд 10)

Рівень "5"

Уявіть собі, що ви - менеджер із закупівель. Складіть список транспортних засобів, у назві яких були б сполучні голосні про - е.

Рівень "4"

«Німий диктант». Напишіть назви з картинок.

4 . Гра «На біржі праці»(Слайд 11)

Рівень "5"

Уявіть собі, що ви менеджер на біржі праці. Складіть список необхідних нашому колгоспу, району професій, занять, у яких були б сполучні голосні е - о?

Рівень 4 (Слайд 10)

«Німий диктант». Напишіть назви необхідних нашому колгоспу, району професій, занять, в яких були б сполучні голосні е - про картинки.

Склади пропозиції. Поясни розділові знаки, склади схему.

5 . Утвори складні слова та закінчи пропозицію(Слайд 12)

Будь-яка професійна діяльність вимагає від людини:

  • Людина, яка любить працю.
  • Людина, яка любить знання.
  • Люди, які допомагають взаємно.
  • Людина, яка прагне мети.

6. Підбери антонім (Слайд 13)

Вороже ставлення - … (дружнє)
Ледачий учень - … (працелюбний)
Серйозний юнак - … (легковажний)

7. Заповни квадрат зі словами-перехрестями складними словами

1. Фахівець із розведення садів.
2. Локомотив із паровим двигуном.
3. Канал для виходу диму із труби.
4. Російська народна гра-танець.
5. Ліс, повалений бурею.
6. Безпланове, стихійне вчинення якоїсь справи, роботи.
7. Вогнепальна зброя.

8. Гра «Третій зайвий» (Слайд 14)

1. Вод... провід, земл... трясіння, грім... відведення.
2. Вод... мірка, дощ... мір, земл... діло.
3. Житт... опис, картоф… лекопалка, книг… друкування .

9. Робота з картками. Перевір себе

10. Вивчення тексту. Самостійна робота. (Робота виконується на картках) (Слайд 15-16)

Рівень "5"

Завдання:Прочитайте текст. Чому він так озаглавлений? Знайди та випиши слова з помилками.

Піч на колесах.

Хлопці, пам'ятаєте, як Ємеля - дурень із казки «За щучим велінням» в'їхав на грубці прямо в царські покої? Так ось, "казка - лож, та в ній натяк". Люди давно мріяли про те, щоб пересуватися швидко і без допомоги коня: про килим-літак, семимильні чоботи, на худий кінець і про піч, що саморухається. Чого тільки не вигадували перші винахідники: межували до звичайного воза педалі, важелі, навіть вітрила ставили на неї, а віз з місця.

Вперше успіху досяг французький інженер Кюньо. Він «запряг» у воз парову машину, і вона рушила в дорогу. Винахідник дав своєму дітищу ім'я - "автомобіль", що означає "саморушійний". Громкаючи і пихкаючи, повз він по вибоїнах: попереду паровий мідний котел, ззаду тежолий ящик з вугіллям, на лавці водій, проїде трохи і зупиняється: треба злізти і підкинути вугілля в топку, щоб не затухла і щоб пара в котлі не скінчилась - адже він і штовхає машину. Немає пари, і колеса не працюють. Доводилося водію раз у раз кочегарити. Недарма його назвали шофером, а «шофер» - у перекладі з французької означає «кочегар». Ось і виходить, що перші автомобілі не що інше, як грубка на колесах. (Н. Саніна)

1)___________________________

2)______________________

3)___________________________

4)______________________

5)___________________________

6)_______________________

Брехня, давно, літаку, що саморухається, приробляли, важкий.

Рівень "4"

Завдання:Прочитайте текст. Чому він так озаглавлений? Впишіть пропущені літери, розкрийте дужки. Підкресліть складні слова, виділіть у них коріння. Від яких слів та як вони утворені?

Піч на колесах.

Хлопці, пам'ятаєте, як Ємеля - дурник зі ска(з,с)ки «За щучим наказом» в...їхав на піч... прямо в царські спокій...? Так ось, «ска(з,с)ка - лож(?), та (в)ній натяк». Люди д...вно м...мчали про те, щоб п...р...рухають (?)ся швидко і без допомоги. коні: про к...вре-сам...леті, семимильних чоботях, на худий кінець і про сам...рухається піч.... Чого тільки (ні)пр...думали перші винахідники: пр... робили до звичайної телеги педалі, важелі, навіть вітрила ставили на неї, а телегу ні з місця.

Вперше успіху д...бився французький інженер Кюньо. Він «запряг» у пору парову м...шину, і вона рушила в дорогу. Винахідник дав своєму дітищу ім'я - "автомобіль", що означає "сам ... рухомий". Громкаючи і пихкаючи, повз він по вибоїнах: (в)переду паровий мідний к...тіл, (с)заду т...жий ящик з вугіллям, на лавці в...дитель, проїде трохи і зупиняє(?)ся : потрібно злізти і підкинути вугілля в топку, щоб (не) затухла і щоб пара в ктлі (не) скінчився - адже він-то і штовхає м ... шину. Немає пари, і к..ліси (не) працюють. Приходилося в... дитину раз у раз до...чегарити. Недарма його назвали ш...фером, а "ш...фер" - у перекладі з французької означає "кочегар". Ось і виходить, що перші автомобілі не що інше, як пічка на колесах. (Н. Саніна.)

V. Рефлексія

Завдання:Дати аналіз та оцінку успішності досягнення мети.

Що нового ви дізналися?

Чи ми досягли мети уроку?

Вправа "Профі". Виходячи з майбутньої професії, навіщо потрібне вивчення цієї теми?

VI. Домашнє завдання (на вибір учнів)(Слайд 17-18)

  • Правило на стор. 71. (Вправи щодо вибору учнів.)
  • Вправа №168.
  • Скласти загадки, у яких відгадки – складні слова.
  • Уявіть, що ви є автором підручника. Вам необхідно скласти вправу (картку) для учнів 6 класу на вивчену орфограму. Випишіть з будь-якого тексту речення, де зустрічаються складні слова зі сполучними голосними про - е і «замінуйте» орфограму.

Література

  1. Російська мова. 6-й клас: поурочні плани за підручником М.Т. Баранова/С.С. Колчанова.- Волгоград: Вчитель, 2009 р.
  2. Дидактичний матеріал до підручника російської мови: Д 44 6-й клас: Посібник у двох зошитах: Зошит 1/М.М. Стракевич. - М.: «Світоч Л», 1998.
  3. В. Воліна. Російська мова перевидання - Єкатеринбург: Вид-во "Арго", 1996.
  4. Російська мова. Перше вересня.
  5. Г.А. Богданова. Уроки російської у 6-му класі: Кн. для вчителя.-3-тє вид. - М: Просвітництво, 1999.

«Атбасар ауданини білім бөлімінің Атбасар қаласи

1 орта мектебі» КММ

КДУ «Середня школа № 1 м. Атбасар відділу освіти

Атбасарського району»

РОЗРОБКА УРОКУ В 6 «А» КЛАСІ З РОСІЙСЬКОЇ МОВИ НА ТЕМУ:

«Сполучні О, Е у складних словах»

(УРОК-ДОСЛІДЖЕННЯ)

Підготувала:Щербак О.М.

вчитель російської мови

та літератури ЗОШ №1

2016-2017 о жили

Массати:

    формувати в учнів навички знаходження складних слів, вміння правильно писати сполучні голосні О та Е, вміння правильно узгоджувати складноскорочені слова;

    розвивати орфографічну пильність, комунікативні вміння, інтерес до предмета;

    виховувати почуття дружби, колективізму.

Сабақ бариси:

    Організаційний момент

    Актуалізація знань

      Творчий диктант.

Замінити словосполучення одним складним словом, яке було б визначенням до іменника.

1) Людина, що любить життя, радість (життєрадісний).

2) Людина, яка любить працю (працелюбна).

3) Насадження, що захищають поля (полезахисні).

4) Машина, що очищає дороги від снігу (снігоочисна).

5) Річка, якою ходять судна (судноплавна).

6) Папір, чутливий до світла (світлочутливий).

      Розмова із учнями.

Що спільного у цих словах?

Назвіть відомі вам спеціальні способи словотвору.

Як називається такий спосіб освіти слів?
- Уявіть собі, як можуть називатися такі слова?

III . Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя.

Складними словами називають слова, до складу яких входять два корені, наприклад: електровоз, пилосос, вертоліт.

Деякі складні слова мають кілька коренів, наприклад: літакобудування.

Складні слова утворюються двома способами:

1) За допомогою сполучних голосних про або е в результаті складання основ вихідних слів (пар, ходити пароплав) або цілих слів (сорок, ніжка сороконіжка).

2) Без сполучних голосних, наприклад: триметровий, п'ятиповерховий.

2. Виявлення сприйняття. Відгадайте загадки. Запишіть слова – відгадки.

Хоч привабливий він на вигляд,

але проте отруйний.

Знають люди з давніх-давен:

Неїстівний (МУХОМОР)

Сміливо в небі пропливає,
Обганяючи птахів політ.
Людина ним керує.
Що таке? (ЛІТАК)

Є у нас квартирі робот,

У нього величезний хобот,

Любить робот чистоту

І гуде, як лайнер "ТУ".

Він охоче пил ковтає.

Не хворіє, не чхає. (ПОРОХОТЯГ)

Щодня виходить зранку

У повсякденний похід.
Знати всі правила зобов'язаний
На дорогах … (ПІШІХІД)

І на землі, і на снігу

Я звіра стежити можу

По сліду лапок та копит.

На те і є я … (СЛІДОСВІТ)

По хвилях пливе відважно,
Не зменшуючи хід.
Лише гуде машина важливо,
Що таке? (ПАРОХІД)

Виконати морфемний аналіз слів. - Чим пояснити вибір сполучної голосної «про» у всіх словах? Відповісти це питання допоможе вірш-казка.

"Як прості слова стали складними?"

Було це давним-давно,

У тридев'ятому царстві,

У тридесятій державі,

Біля Граматичної річки

Жили-поживали слова та слівця.

Разом їли, пили, веселилися,

Ніколи нічим і не пишалися,

Не смітилися і не пізнавались:

Простими словами називалися.

Але одного разу біля Граматичної річки

З'явилися дивні чоловічки:

Літери О так Е - втекли з алфавіту,

Стали словами нашіптувати сердито:

«Ех ви, простаки та простушки

Розкрийте очі, прочистіть вушка!

Скажімо вам не в образу,

Дуже вже ви прості на вигляд!

Репутація у вас простаків.

Це тепер немодно,

Непристойно, неблагородно!

І у Граматичної річки

Збунтувалися прості слівця.

«Не хочемо бути простими словами,

Нехай усі шапки знімають перед нами,

Нас вітають здалеку

Усі шанувальники російської мови!

Хочемо бути словами складними!

Таке перетворення, чи можливо?»

Лише одного бажання мало!

Як це зробити? Літера О підказала:

«Об'єднуйтесь, розбирайтеся по парах,

Часу не витрачайте задарма».

Птах полетів до речі ловити,

Місяць покотився до слова ходити,

Вода потекла до слова падати.

Але ж їх чимось з'єднувати треба!

Розпадаються дві половинки

Без скріплюючої золотої серединки.

Порушники спокою Про та Е

Вирішили словами допомогти у біді:

«Будемо ми між приголосними

Сполучними голосними!»

Правда, Про трохи лінивою була,

Небагато діла собі взяла:

Після твердих приголосних ставати вирішила.

А буква Е, подругу свою люблячи,

Погодилася решта взяти на себе.

Після м'яких приголосних, шиплячих і Ц

У складних словах нехай завжди буде Е!

А після твердих нехай буде О -

Не переплутає їх ніхто

Чим же пояснити вибір сполучної голосної «про» у всіх словах?

Намагайтеся сформулювати правило написання з'єднувальних голосних О і Е у складних словах.

IV. Закріплення дослідженого матеріалу.

3. Робота з підручником. Читання правила.

4. Робота за групами (рядами)

А) Підібрати складні слова, що позначають:

1 група – предмети домашнього вжитку (Пилосос, самовар, вогнегасник,

мишоловка, овочерізка, м'ясорубка, рукомийник, мухобійка)

2 група - риси, що характеризують людину (працьовитість, добродушність, лежень,

ласун, водохліб, цікавість, життєлюбність, пустомелю,

книголюб, зарозумілість, лицемірство, сумлінність)

3 група – природні явища (зіркопад, листопад, водоспад, снігопад, ожеледь,

сонце, землетрус, повня, суховій, льодохід)

Б) Записати текст. Підкреслити складні слова в тексті

У школі чарівництва та чарівництва Гаррі Поттер та його однокласники вивчали травознавство, зілля та інші предмети. Герміона вичитала у книзі «Сильнодіючі отрути», що для зворотного зілля водорості збирають у повний місяць, златооки наполягають три тижні.

В) Записати в два стовпчики, перший – представники фауни, другий –

представники флори

Буревісник , деревій,носоріг , мурахоїд , горицвіт,качконіс , перекоти-поле, мати-й-мачуха,землерийка , вовкодав , іван-чай, трин-трава,трясогузка.

Г) Записати пропозицію та виконати розбори.

Наш літак після багатогодинного 2 перельоту здійснив посадкув сіднейському аеропорту 4 . (Повіст., Невоскл., Прост., Двосост., Розпр.)

Д) Самостійна робота (різнорівневі завдання )

1 рівень

Згадайте та запишіть літературних героїв, імена яких утворені за допомогою

складних іменників.

2-й рівень.

Складіть та запишіть складні слова з основою: хліб, сніг, лист, ліс.

3-й рівень.

Придумайте по 2 слова із сполучними голосними -о-, -е-. Складіть та запишіть речення з цими словами.

V . Підсумок уроку.

Якою була мета уроку? Ми її досягли? Відтворіть за алгоритмом правило.

Що вам сподобалося на уроці? Що було важко?

    Рефлексія. Самооцінка учнями діяльності на уроці.

Я дякую вам за роботу на уроці. Ви здогадалися, чому сьогодні я вжила саме це слово? Дякувати – дарувати благо, добро. Давайте робити добро і дарувати одне одному!

    Домашнє завдання: написати твір-мініатюру на тему «Спорт»,

Використовуючи складні слова.



Останні матеріали розділу:

Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії
Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії

Пабло Еміліо Ескобар Гавіріа – найвідоміший наркобарон та терорист із Колумбії. Увійшов до підручників світової історії як найжорстокіший злочинець.

Михайло Олексійович Сафін.  Сафін Марат.  Спортивна біографія.  Професійний старт тенісиста
Михайло Олексійович Сафін. Сафін Марат. Спортивна біографія. Професійний старт тенісиста

Володар одразу двох кубків Великого Шолома в одиночній грі, двічі переможець змагань на Кубок Девіса у складі збірної Росії, переможець...

Чи потрібна вища освіта?
Чи потрібна вища освіта?

Ну, на мене питання про освіту (саме вищу) це завжди палиця з двома кінцями. Хоч я сам і вчуся, але в моїй ДУЖЕ великій сім'ї багато прикладів...