Повідомлення про роль прикметників у мові. Із зеленими сережками

Тема урока:Роль прикметників у мові.

Мета уроку:використовуючи різноманітні методи та прийоми навчання уточнити та систематизувати знання учнів про роль прикметників в усній та письмовій мові.

Завдання уроку:

Освітні:

— розвивати вміння розпізнавати прикметники у тексті;

— встановлювати зв'язок прикметників з іменниками.

Корекційні:

- розвивати мову, пам'ять, увагу учнів;

- Розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки;

— сприяти розвитку орфографічної пильності, пізнавальної активності учнів, збагаченню їх словникового запасу з допомогою вживання у промови прикметників.

Виховні:

- сприяти досягненню успіху у діяльності кожного учня;

- виховувати інтерес та захопленість до вивчення предмета;

Тип уроку- Комбінований.

Форма проведення- урок із застосуванням ІКТ (з комп'ютерною підтримкою).

Обладнання уроку:комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація навчального матеріалу з 25 слайдів, створена за допомогою програми Microsoft Office PowerPoint; картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.Психологічний настрій під час уроку.

— Хлопці я хочу розпочати наш урок із запитань: Як ви себе сьогодні почуваєте? Чи хороший у вас сьогодні настрій?

— Сьогодні у нас незвичайний урок: до нас на урок прийшли гості, тому не дивно, що хтось із вас хвилюється, але я впевнена, що все у нас буде добре, що з завданнями, які перед нами виникнуть, ми легко впораємося.

— Відкрийте робочі зошити, запишіть сьогоднішнє число та класну роботу. Тему уроку ми запишемо трохи згодом. Слайд 2

  1. Постановка теми та цілей уроку.

— Чи готові розпочати роботу? Тоді відгадайте, про які предмети йдеться.

Це предмет неживий. Слайд 3.

— За кольором він жовтий,

— На смак – кислий.

— За формою – овальний.

  • - Поверхня гладка.(Лимон)

— Що це за річ? Назвіть слова, які допомогли дізнатися про цей предмет.

(слова, що називають ознаки предмета)

— А тепер я хочу перевірити, наскільки добре ви знаєте своїх друзів, товаришів, тих,

з якими ви разом навчаєтесь. Відгадайте, чий це словесний портрет:

«Середнього зростання, струнка. Волосся темне, очі сірі. Артистичне, Слайд 4.

товариська, спортивна»(Марина О.)

  • — Які слова допомогли вам дізнатися про свою однокласницю?
  • — До якої частини мови належать слова, які допомогли вам дізнатися про предмети (неживі).
  • і одухотворений)?

— За якими ознаками прикметники можуть описати предмет?

(За кольором, запахом, смаком, формою, величиною, станом, матеріалом, описати риси характеру та ін.).

— Чи для того, щоб точно визначити предмет, назвати його ознаку, вживаються прикметники?

— Відповідь на це питання має стати результатом уроку.

— Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Роль прикметників в усній та письмовій мові».

Запишіть тему у зошит. Слайд 5.

  1. Робота на тему уроку.

Актуалізація опорних знань. Вправи закріплення.

— Згадаймо: яка частина мови називається прикметником?

(Правило із прикладами).

— З якою частиною мови пов'язані прикметники?

(Прикметники пов'язані з іменниками).

Завдання №1.

Робота з текстом (прикметники закриті).

— Прочитайте текст і скажіть, чи зрозуміло про що чи кому йдеться у ньому?

(Так, він про птицю, але незрозуміло, про яку саме)

Синиця. Слайд 6.

Живе у нас у лісі невеликапташка. У неї жовтагрудка з чорнимкраваткою та чорна оксамитовашапочка на голові. Скрізь дзвенить її радіснапісенька.

— Чого не вистачає у цьому тексті?

(імен прикметників).

— Давайте прочитаємо текст із прикметниками. Що змінилося?

(Тепер стало зрозуміло, що у тексті йдеться про синиці).

— Який висновок ви можете зробити про роль прикметників в усній та письмовій мові?

(Прикметники надають промови точність. Без прикметників ми не зможемо описати жодного предмета. Прикметники допомагають нам більше дізнатися про предмети).

Завдання №2.

— А чи знаєте ви, хлопці, що за кількістю вживаних слів прикметники посідають 3 місце після іменників та дієслів. За частотою вживання – 5 місце.

— Велика роль прикметників у художній літературі, вони широко використовуються при створенні характеристики героїв, в описі їхніх почуттів, настроїв, душевних переживань.

І, звичайно, особлива роль належить прикметникам у створенні вражаючих картин природи.

— Згадайте вірш Олександра Прокоф'єва «Берізка». Прочитайте його самостійно, а потім виразно вголос.

Люблю берізку російську, Слайд 7.

То світлу, то сумну,

У зеленому сарафанчику,

З хустинками в кишеньках,

З гарними застібками,

Із зеленими сережками,

Люблю її ошатну

Рідну, ненаглядну.

То ясну, кипучу,

То сумну, плакучу.

— Чи сподобався вам вірш?

(прикметники).

— Відомо, що в жодній країні світу немає такого достатку берез, як у нас у Росії. Береза ​​є символом Росії. Білоствольна ніжна красуня з давніх-давен уособлює російську природу, Росію.

— А давайте прочитаємо цей уривок, виключивши з нього всі прикметники.

Люблю берізку…,

То …., то ….,

У … сарафанчику,

З хустинками в кишеньках,

З … застібками,

З …. сережками,

Люблю її ….

…, … .

Те …, …,

Те …, ….

- Щось змінилось?

(Текст некрасивий, сухий, невиразний. Без прикметників неможливо описати красу і неповторність російської берізки).

— Яка ще роль прикметників в усній та письмовій мові?

(Для яскравості, образності, виразності мови. Прикметники прикрашають нашу мову.)

— Давайте випишемо в зошит прикметники, (Робота біля дошки, оцінка).

що характеризують берізку.

(Березку (яку?) російську, світлу, сумну, ошатну, рідну, Слайд 8.

ненаглядну, ясну, кипучу, плакучу).

Динамічна пауза.

— А зараз виконаємо кілька вправ для зняття втоми та напруження.

  1. Підняти – опустити плечі. Повторити 6-8 разів.
  2. Сидячи, руки піднято вгору. Стиснути кисті в кулак, розтиснути кисті. Повторити 6-8 разів
  3. Сидячи на стільці, голову плавно нахилити назад. Голову нахилити вперед, плечі не піднімати. Повторити 4-6 разів.

Завдання 3.

  • А зараз вам належить виконати творче завдання.

— Але спочатку я пропоную подивитися та послухати невелику Слайди 9-17.

композицію, яка буде безпосередньо пов'язана з нашою творчою роботою.

— А тепер познайомимося із текстом. Слайд 18.

Гроза.

Був опівдні. Світило яскраве чорнахмара. Повіяв сильнийвітер. Молода Рвучкийвітер посилювався. Блиснула сліпучаблискавка. Пролунав оглушливийудар блискавки.

— Замість перепусток вам необхідно використати прикметники, що підходять за змістом.

- Давайте перевіримо, що у вас вийшло.

Гроза. (Оцінити роботу).

Був опівдні. Світило яскравесонце. На обрії з'явилася чорнахмара. Повіяв сильнийвітер. Молодаберізка злякано затремтіла. Рвучкийвітер посилювався. Блиснула сліпучаблискавка. Пролунав оглушливийудар блискавки.

Чи змінився наш текст? За рахунок чого?

(Допомогли прикметники).

  • Ми не тільки оживили текст, а й поповнили свій активний словниковий запас прикметниками.

Зорова гімнастика.

— Проведемо гімнастику для очей.

  1. Швидко моргати, заплющити очі і посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4-5 разів.
  2. Витягти праву руку вперед. Слідкувати очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки вліво та вправо, вгору та вниз. Повторити 4-5 разів.

Завдання 4.

- Давайте прочитаємо ще один текст.

Слайд 19.

Восени.

холоднимполем. Пішли мокрідощі. Спустіли осіннідороги. Голий вітер зривав порожнє листя і свистів у сільськихсучках.

- Чому ви смієтеся?

— До чого веде недоречне вживання прикметників?

(Прикметники, вжиті недоречно, не є точними словами).

— Зараз я пропоную вам відредагувати цей текст.

Слайд 20 .

Восени.

Минуло літо. Зграї ворон закружляли над порожнімполем. Пішли осіннідощі. Спустіли сільськідороги. Холоднийвітер зривав мокрулистя і свистів у голихсучках.

  1. Домашнє завдання.

— Подібне завдання ви виконуватимете на самопідготовці: у кожній загадці потрібно знайти неправильну ознаку предмета та замінити його на потрібну.

Підручник стор. 108, упр. 138.

  1. Підсумок уроку.

— Урок добігає кінця. Давайте підіб'є його підсумок.

— То яка ж частина мови могла сказати про себе такі слова:

Визначаю я предмети,

Вони зі мною дуже помітні,

Я прикрашаю вашу промову,

Мене вам треба знати, берегти.

(Прикметник).

— Яку роль відіграють прикметники в усному та письмовому мовленні?

(Роблять промову точною, влучною, багатою, красивою, яскравою, виразною, образною, мальовничою).

— Вся різноманітність нашого світу передається за допомогою прикметників. Наша мова без прикметників була б схожа на картину, написану сірою фарбою. Приємно розмовляти з людиною, яка використовує прикметники у своїй промові для опису предметів та їх якостей.

  1. Рефлексія.

— Я прошу вас висловити свою думку щодо уроку: що для вас на уроці було головним, а що цікавим? (або підібрати прикметники, які можуть охарактеризувати сьогоднішній урок : незвичайний, нудний, марний, цікавий, захоплюючий, жахливий).Слайд 21.

VI. Оцінювання (під час роботи учнів під час уроку).

— Мені сьогодні дуже сподобалось із вами працювати. Я вважаю, що ви сьогодні попрацювали на уроці чудово і я щиро говорю вам спасибі за роботу!

Інтегровані уроки

6 клас

ТЕМА: «ЗИМА»

(Подвоєний урок)

Завдання уроку.За допомогою прикметників вчимося робити нашу промову більш виразною, точною, влучною, образною.

Одночасно вчимося працювати з текстом підручника.

Обладнання уроку. Твори учнів про зиму, виставка малюнків про зиму, репродукція картини І.І. Шишкіна «Зима», уривок із твору І.С. Соколова-Микитова «Російський ліс», словнички синонімів, необхідні записи дошці, підручники російської, літератури.

Знайомлячись із темою, учні ставлять основне питання уроку.

Головне питання: навіщо потрібні прикметники і як вони вживаються в мові?

Робота з текстом підручника

Багато російських слів самі собою випромінюють поезію,

подібно до того як дорогоцінні камені випромінюють таємничий блиск.

– Як ви розумієте слова К.Паустовського, дані у підручнику епіграфом?

У нашій мові багато слів мають властивість впливати, впливати на почуття і думки людей, а деякі слова особливо, тому що в них міститься образність.

Читання вірша В.Виркіна «Шукаю слова» (упр. № 152).

– Про що цей вірш? Яка його основна думка?

Як важливо шукати і знаходити найкраще слово у певній ситуації.

Читання лінгвістичного тексту (упр. № 151). За текстом вправи учні вдома становили собі пам'ятку і сюди ж додавали матеріал із підручника Р.І. Альбеткова «Російська словесність». 6-й клас.

Робота з художніми текстами

– Подивимося, як працюють прикметники у поетичній мові. Звернемося до вірша А.Пушкіна «Зимовий ранок».

Розглядаємо прикметники чудовийі чудовий. Використовуючи словник синонімів, спробуємо місце даних прикметників поставити інші. Учні приходять до висновку, що обрані А.Пушкіним прикметники містять цілі синонімічні ряди. Вони допомагають висловити піднесене і захоплене поетове почуття, для цього він знайшов найбільш підходящі слова.

– Подивимося, як «працюють» прикметники у прозі.

Для аналізу береться уривок із твору І.С. Соколова-Мікітова «Російський ліс».

Взимку та влітку, восени та весною гарний російський ліс. У тихий зимовий день вийдеш, бувало, до лісу на лижах – дихаєш і не надихаєшся. Глибокі, чисті, лежать під деревами кучугури. Над лісовими стежками мереживними білими арками зігнулися під вагою інею стовбури молодих беріз. Тяжкими шапками білого снігу покриті темно-зелені гілки високих і маленьких ялинок. Ні-ні та й зірветься така біла шапка з вершини високої ялини, розсиплеться сріблястим легким пилом, і довго коливається звільнена від тяжкості снігу ялина зелена гілка. Високі вершини ялинок унизані намистом фіолетових шишок. З веселим свистом перелітають з ялинки на ялинку, гойдаються на шишках зграйки червоногрудих кліщів.

Ідеш зимовим тихим лісом і не налюбуєшся. Високі, нерухомі, сплять сосни. Сині тіні їхніх струнких стволів лежать на білих незайманих кучугурах. Тихо в сплячому зимовому лісі, але чуйне вухо уважної людини вловлює живі тонкі звуки. Ось десь застукав і скрикнув, перелітаючи з дерева на дерево, строкатий дятел. Сірий рудуватий рябчик з шумом зірвався з гілки, зник у лісовій глибині. Проказниця білка смикає біля вершини їли стиглу гулю, гублячи на сніг темні легкі лушпиння, смолисті обгризені стриженьки. Безшумно пролетіли біля краю лісу, закричали блакитні сойки.

Невидимим життям наповнюється зимовий ліс. Від дерева до дерева тягнуться легкі сліди білок, маленькі слідки лісових мишей та птахів. Тільки дуже уважна людина може спостерігати за життям зимового лісу. Потрібно вміти ходити тихо, слухати та зупинятися. Тільки тоді відкриється вам чудова краса сплячого зимового лісу.

Після короткої довідки про письменника розмовляємо із класом.

Розмова із класом

- Яке враження справив на вас текст?

Чому ви вирішили, що це текст, а чи не окремі пропозиції?

Як перша пропозиція допомагає нам зрозуміти, чи маємо ми справу з цілим текстом чи його частиною?

Запишемо першу пропозицію: Взимку та влітку, восени та навесні гарний російський ліс.

Висновки. Союзне поєднання членів пропозиції (взимку та влітку, восени та навесні)допомагає приділити увагу кожному слову, збільшує часовий простір. Це частина великого тексту, опис зимового лісу.

Сказане у цій пропозиції виражено короткою формою прикметника гарний, Що робить мова більш урочистою, книжковою.

- Чи можна підібрати синоніми до слова російська?

Слово російськау цьому тексті має значення «рідний», «близький», «улюблений». Це контекстуальні синоніми. Звідси можливий заголовок «Русский лес зимою», який називає тему, а й висловлює основну думку. Автор описує улюблене, рідне місце, яке йому добре відоме і дороге.

– Якому типу промови належить уривок?

Даний уривок змішаного типу мови: міркування, опис, оповідання з переважанням опису. Разом з тим учні зазначають, що речення у тексті пов'язані паралельним зв'язком, і цей зв'язок звичайний при міркуванні – початку кожної мікротеми (чому добрий, чому не налюбуєшся, чому невидиме життя). При описі зазвичай використовуються слова з конкретним значенням, текст насичений прикметниками, перераховуються картини.

– Заголовіть кожну мікротему.

1. Опис лісу.

2. Опис тиші.

3. Невидиме життя лісу, що відкривається уважній людині.

- Які лексичні засоби використовуються для опису тиші?

Ключові слова: тихий ліс, нерухомі сосни, недоторкані кучугури, тонкі звуки, безшумно пролетіли, і на цьому тлі різко виділяється кожен несподіваний звук.

- Чи можемо ми, підключивши уяву, почути цю тишу? Нам допоможе репродукція картини І.Шишкіна «Зима».

Учні розповідають, що відчули, почули у зимовому лісі.

– Як останні три пропозиції тексту «працюють» на основну думку?

Російський ліс особливий, рідний, зрозуміти його може людина наглядова, уважна, яка вміє вслухатися і вдивлятися. Щоб відчути радість спілкування з природою, як і з людьми, треба бути уважним, добрим. Не кожному відкриється краса.

Самостійна робота

Завдання 1 . Знайдіть виразні засоби мови у тексті (епітети, метафори).

Завдання 2 . Випишіть із тексту прикметники, що характеризують (визначають) дерева, сніг, птахів. Які ознаки передає прикметник?

Завдання 3 . На дошці запис. Порівняємо прикметники у 1-му та у 2-му стовпчику. У чому їхня відмінність? Випишіть із першого абзацу твору «Російський ліс» словосполучення прилаг. + Існ. Потім спробуйте визначити, у яких випадках прикметники є епітетами.

живі тонкі звуки

веселий свист (клістів)

важкі шапки (снігу)

Відповідь . Зліва – прикметники-епітети, праворуч – прикметники – не епітети. Їхня відмінність у тому, що перші створюють художній образ, другі називають конкретні ознаки іменників: колір, розмір, стан, вік.

Завдання 4 . Подумайте, яка різниця між прикметниками сріблястий, смолистийі срібний, смоляний. Підберіть до цих прикметників іменники. До якого розряду належать дані прикметники? Яке значення суфіксів -іст- і -ян- ?

Відповідь . Перша пара – якісні прикметники, друга – відносні. Суфікс -іст- передає значення "злегка", суфікс -ян- - Зроблений з будь-якого матеріалу.

Завдання 5 . Подумайте: яка різниця між такими словами? Чи можна замінити одне інше?

сплячий (ліс) – сонний (ліс);

звільнена (гілка) - вільна (гілка);

обгризені (стриженьки) - цілі (стриженьки);

незаймані (кучугури) - чисті (кучугури);

стигла (малина) - стигла (шишка);

обважнілий (сніг) – важкий (сніг).

Завдання 6. Випишіть із тексту прикметники з орфограмами: правопис суфіксів; складних прикметників, не із прикметниками; ненаголошена голосна докорінно; о-е після шиплячих і ц .

Робота з репродукцією картини І.І. Шишкіна «Зима»

– Чи є зв'язок із текстом? Які пропозиції з тексту можна взяти для опису шишкінської зими? Використовуючи ці пропозиції, вдома зробіть опис картини.

Чому картину названо «Зима», а не «Зимовий ліс»? Що хотів сказати цим художник?

Зображується глухий зимовий ліс, але говорить він про зиму снігову та сувору.

– Які думки, почуття поєднують твори Пушкіна, Соколова-Мікітова та Шишкіна?

Висновок: любов до рідної природи, захоплення красою природи, вміння вслухатися і вдивлятися Найбільше почуття виражено в поетичному тексті, чому сприяють рима, ритм, мелодія вірша, більш захоплена лексика, звукопис.

§ 1 Роль прикметників у мові

У цьому уроці згадаємо визначення прикметника, яким членом речення може бути прикметник, а також з'ясуємо його роль у російській мові.

Прикметник - це частина мови, яка означає ознаку предмета. Відповідає на запитання: який? яка? яке? які?

Змінюється за пологами [красивий (м.р.) – красива (ж.р.) – красиве (с.р.)],

Змінюється за числами [цікавий (од.ч.) – цікаві (мн.ч.)]

Змінюється за відмінками [І.п. - ранковий; Р.П. - Ранковий; Д.П. - ранковому; В.П. - ранковий; Т.п. - ранковим; П.п.- (про) ранковим].

Має повну та коротку [веселий (повна ф.) – весел (коротка ф.)] форми.

У реченні найчастіше виступає як визначення або присудка.

Роль прикметника в російській мові дуже важлива! Прикметники допомагають точно описати предмет, назвати його ознаки. Завдяки прикметникам наша мова стає красивою, яскравою, цікавою.

Прочитайте фрагмент із казки Віталія Біанки «Блакитні жаби»:

Якщо прибрати всі прикметники з тексту, цей фрагмент втратить сенс. Ми не дізнаємось, що так здивувало хлопчика. З тексту «підуть» усі кольори: блакитний, сіро-буро-коричневий, зелений, світло-блакитний. Не дізнаємося ми і ознак предмета: звичайний жаб'ячий колір, велика банка, два великі бульбашки.

Прикметники несуть емоційне навантаження, здатні намалювати перед очима живу та яскраву картину. Наприклад, у вірші Генріха Сапгіра «Принцеса і Людожер» комічний ефект створюється за допомогою прикметників-антонімів:

Принцеса

Була чудова,

Була жахлива.

О другій годині,

Заблукала

Принцеса у лісі.

Дивиться - галявина

Прекрасна,

На галявині землянка

Принцеса

Була жахлива,

Була чудова.

О другій годині,

Заблукала

Принцеса у лісі.

Дивиться - галявина

На галявині землянка

Чудова.

За рахунок перестановки антонімів «прекрасна» та «жахлива» вірш кардинально змінюється.

§ 2 Короткі підсумки на тему уроку

Прикметник позначає ознаку предмета і відповідає питанням: який? який? яка? яке? які? Прикметник може бути повним або коротким, змінюється за родами, числами та відмінками. У реченні найчастіше виступає у ролі визначення або присудка і служить для більш точного опису предмета. Прикметник називає ознаки предмета і робить нашу мову більш красивою та багатою.

Список використаної литературы:

  1. Бунєєва Є.В., Проніна О.В. - М.: БАЛАС, 2012.
  2. Н.Д. Кучеренко. Тести з російської мови. - М.: Лист, 1998.
  3. Ожегов С.І., Шведова Н.Ю. Тлумачний словник російської. - М: ТОВ «ІТІ Технології», 2003.
  4. Російська мова. Підручник для 4-го класу в 2-х частинах / Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. - М.: БАЛАС, 2012
  5. Російська мова: До таємниць нашої мови: Підручник для 4 класу загальноосвіт. установ. У 2 частинах / Соловійчик М.С., Кузьменко Н.С. - Смоленськ: "Асоціація XXI століття", 2012.
  6. Уроки російської мови у 5 класі: Книга для вчителя: З досвіду роботи. - М.: Просвітництво, 1991.
  7. Халікова Н.В., Леденєва В.В. Контрольні та перевірочні роботи з російської мови. - М.: Дрофа, 2001.
  8. http://festival.1september.ru/articles/615880/

Використані зображення:

урок російської мови у 6 класі

Роль прикметників у мові

Підготувала:

Вчитель рус.яз. та літератури

Молодогвардійської середньої школи

р-ну М.Жумабаєва

Північно-Казахстанської області

Шевирьова Є.С.

Учні входять у клас, отримують картки і поділяються на групи. (за прикметниками, що належать до пори року. (Білий, спекотний, сніжний, крижаний, дощовий, морозний, зелений, спекотний.) Вибрати в кожній групі керівника, який озвучуватиме роботу групи.

Ціль: усвідомлення учнями практичної значимості вживання прикметників у мові.

Завдання:

дати уявлення про роль прикметників у мові;

навчити правильному та обґрунтованому підбору синонімів та антонімів до прикметників;

сприяти розвитку умінь учнів узагальнювати отримані знання, проводити аналіз, порівняння, робити необхідні висновки;

формувати вміння правильного вживання прикметників;

сприяти вихованню дбайливого ставлення до навколишньої природи.

Стратегія активного навчання:

Мозковий штурм

ХІД УРОКУ

I. Вступно-мотиваційний етап

1. Вітання. Готовність до уроку.

2. Створення колаборативного середовища. (Різні види привітання)

СЛАЙД №1

Привіт, небо блакитне.

Доброго дня, сонце золоте.
Привіт, матінко - земля,
Здрастуйте, мої друзі.

Неоглядні далині відкриває для нас шкільний ранок. І в ці неоглядні дали ми маємо вирушити з гарним настроєм.
Хлопці, чи добрий у вас сьогодні настрій? Подаруйте його один одному, посміхніться!

У кожного на столі лежать смайлики, поділіться ними з тим, кому ви хочете побажати гарного настрою, один з одним чи з нашими гостями.

З цим гарним настроєм ми і починаємо сьогоднішній урок російської мови,Усть нам усім він принесе радість взаємодії один з одним, тому що мова – основний засіб спілкування.

СЛАЙД №2

Художника нашого знає весь світ.

Розфарбує митець будь-який предмет.

Відповість завжди на такі запитання.

Який? Яка? Яке? Які?

Про яку частину мови ми з вами говоритимемо?

Формулювання теми та мети уроку.

СЛАЙД №3

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про роль прикметників у нашій мові.

Ваша мета: зрозуміти важливість правильного вживання прикметників у мові.

ІІ. Етап актуалізації колишніх знань.

1. Що означає прикметник? На які запитання відповідає?

/Прикметник позначає ознаку предмета. Відповідає на запитання який?- а я? - О? - іє? Чий? -я? -є? -ї? Котрий? -а я? -е? -і?/

СЛАЙД №4

2. Знайдіть ключове слово, заховане у кросворді.

1) Марка смачного соку. (добрий)
2) Виконаний твердості, непохитності (рішучий)
3) Людина, яка багато-багато знає. (Розумний)
4) Подарунок, який дуже хочуть і бажають. (бажаний)
5) Повний сил та енергії людина. (бадьорий)
6) Діяльний, за значенням протилежний пасивному. (активний)

Хто вже готовий? Озвучте, що вийшло.(Слово дружба )

СЛАЙД №5

(розгаданий кросворд)

Які асоціації викликає у вас це слово?Діти виходять і довкола цього слова дружба пишуть.(Згуртованість, колективізм, допомога, пошук ідей, адже саме дружба, згуртованість допомогли вам знайти у кросворді ключове слово)

А які частини промови допомогли знайти це слово?(Прикметники)

ІІІ. Інформаційно-операційний етап.

1. Робота з текстом. Пояснення стратегії вчителем.

Отже, хлопці, саме дружба, згуртованість людей допомагають знаходити правильні рішення в екстремальних ситуаціях. Якось у відкритому океані моряки отримали повідомлення про ворожу торпедну атаку. Капітан зібрав усю команду на палубі корабля. І всі, починаючи з молодших матросів, відповідали одне питання: Як врятуватися у ситуації торпедної атаки? Кожен висував свою ідею. Усі ідеї були різні, навіть абсурдні, дикі, нереальні. Корабельний кок запропонував усім разом подути на торпеду, щоб збити її з курсу. Їм пощастило. Торпедної атаки не було. Але капітан дійшов висновку, що навіть “дика” ідея кока могла призвести досправжньому рішенню (Торпеду можна було пригальмувати потужним струменем корабельної помпи). Так виникмозковий штурм як спосіб пошуку нових ідей

СЛАЙД №6

Правила мозкового штурму такі:

    Приймати всі ідеї навіть абсурдні.

    Жодної критики.

2. Групова робота.

У групах є керівники, Виберіть секретаря, який фіксуватиме ідеї.
На першому етапі створюємо банк ідей. Робочі групи отримують завдання, які допоможуть визначити роль прикметників у мовленні.

    Завдання першій групі: у прикметників не було свого роду, числа, відмінка. Як допомогти прикметникам знайти ці граматичні категорії?(Попросити у іменників, запропонувати йому свої послуги замість цих категорій)

    Завдання другій групі: уявіть таку ситуацію, що з нашої мови зникли всі прикметники. Що може статися?(Катастрофа, все стане сірим)

На другому етапі необхідно проаналізувати всі свої ідеї. Які з них найважливіші, доведіть!
На третьому етапі опрацюйте свої результати, зробіть остаточний висновок.

Підбиття підсумків роботи у групах:

Якого висновку ми дійшли? Яка роль прикметників? (Мова з прикметниками багатшими, образнішими). Яке практичне застосування можуть знайти ваші ідеї? У цьому нам допоможуть творчі завдання.

СЛАЙД №7

Творчі завдання у групах: Осінь буває різною. Кожен бачить її по-своєму.

У вас на столах лежать тексти, які необхідно прикрасити прикметниками. Зробіть запис у зошитах. (записуйте вже готовий текст, із прикметниками).

Завдання 1 групі: опишіть осінь, як чудова пора року, використовуючи прикметники.

« Прийшов жовтень, а з ним і ____осінь, _____, ____ та _____.

Осінь любить _____ фарби. _____вітер жене опале листя по _____ алеях.

Дощ стукає _____ краплями по дахах. По _____небу пливуть ______і ____ хмари.

Слова для довідок: золота, ласкава, сумна, прекрасна, тепла, яскраві, прохолодний, широким, дрібним, теплим, блакитному, легкі, пухнасті.

Завдання 2 групі: опишіть осінь, як дощову, холодну, брудну, незатишну пору року, використовуючи прикметники.

« Прийшов жовтень, і з ним і ____осінь,_____,____ і_____.

Осінь любить _____ фарби. _____вітер жене опале листя по _____ алеях.

Дощ стукає _____ краплями по дахах. По_____небу пливуть______і____хмари.»

Слова для довідок: холодна, дощова, брудна, незатишна, сувора, темна, пронизлива, мокра, крижана, важка, темна, свинцеві, грізні.

Порівняйте перший та другий варіанти тексту. Який висновок із цього випливає?

Порівняйте текст 1 грн. і другий. як змінюють різні прикметники той самий текст?

висновок : у художньому описі майже кожне четверте слово – прикметник./Наша мова без прикметників не буде точною, влучною, образною, а буде бідною, неемоційною, неяскравою./ Від прикметників залежить емоційний характер тексту.

Чим може допомогти прикметник нам, крім опису природи? (Опис зовнішнього вигляду предмета, характеру, внутрішнього стану.)

СЛАЙД №8

На слайді щеня

Завдання: Я називатиму ознаки даного предмета. Якщо я назву прикметники, які вказують на зовнішній вигляд, піднімає руки перша група, на настрій – друга.

Вчитель називає слова веселий (2), вухатий (1), сумний (2), сумний (2), хвостатий (1), радісний (2), плямистий (1), задумливий (2), маленький (1).

Молодці, вмієте відрізняти прикметники, які позначають ознаку зовнішнього вигляду від прикметників, що позначають ознаку настрою.

СЛАЙД №9

У художніх текстах часто використовуються антоніми-прикметники, які роблять нашу мову виразнішою. Згадайте, що таке антоніми.

(Антоніми – протилежні за змістом слова)

А тепер трохи пограємось. У вас на столі у кожного лежить картка, на якій написано слова.

Я вимовляю прикметник, а ви підбираєте антонім до нього, підіймаєте руку, вимовляйте його. Яка команда виявиться спритнішою?

СЛАЙД №10

Діти, подивіться на слайд, порівняйте з тим, що назваликоманди. Що означає крапка в кінці кожного рядка?

(Ряди слів-антонімів можна продовжити)

1.Веселий (сумний, сумний, тужливий, похмурий, похмурий), похмурий, …)

2.Багатий (бідний, жебрак, …)

3.Новий (старий, стародавній, старовинний, …)

4.Гарячий (крижаний, холодний, …)

5.Високий (маленький, низенький, низькорослий), …)

6.Грубий (ввічливий,делікатний, ніжний, лагідний, …)

Записуємо в зошит 2 приклади, які подобаються.

Який висновок можна зробити про роль прикметників антонімів у мові?

(Антоніми-прикметники збагачують нашу мову, роблять її більш виразною. Дуже часто використовуються в прислів'ях, щоб підкреслити протилежне. Старий друг кращий за нові два. Хороша мотузка довга, а мова коротка. Маленька справа краща за велике неробство.)

СЛАЙД №11

2) А що таке синоніми?

Продовжимо нашу гру. Я показую кольорову картку, ави знаходите на слайді потрібний синонім чи синоніми до певного виду кольору. Усно називаєте.

СЛАЙД №12

(На слайді різні відтінки кольору з написами)

СЛАЙД №13

Перевіряємо

    Червоний (червоний, багряний, вогненний, кривавий, пурпуровий)

    Синій (блакитний, бірюзовий, небесний, волошковий, блакитний))

    Жовтий (золотий, сонячний, бурштиновий)

    Зелений (смарагдовий)

Записуємо 2 приклади у зошит

Висновок: синоніми-прикметники усувають повтор слів, збагачують мову.

I V. Рефлексивно-оцінний етап.

1. Що нового дізналися на уроці? Які важливі проблеми ми вирішили?

Навіщо ж у промові потрібні прикметники?

Ми сьогодні спостерігали, яку роль грають прикметники в нашій мові і дійшли висновку, що прикметники роблять нашу мову, яскравою, емоційною, образною, слова-антоніми та слова-синоніми усувають повтор, збагачують мову, роблячи її більш виразною.

СЛАЙД №1 4

Вся різноманітність нашого світу передається за допомогою прикметників. Саме вони здатні зробити нашу промову мальовничою. Без них мова бідна та невиразна. Світ без прикметників втрачає фарби, розміри, запахи, звуки – стає сірим, одноманітним.

Ви добре сьогодні попрацювали, передайте ваші зошити на перевірку, я перевірю їх та оціню кожного з вас.

Оцінювання роботи учнів під час уроку. За усну роботу одразу.

Спробуйте оцінити свою роботу за допомогою прикметників. Які ви?

СЛАЙД №1 5

Інтелектуальні, допитливі, успішні, працьовиті, ерудовані, старанні, розумні, уважні. Молодці.

Відкриваємо щоденники, записуємо Д/З

СЛАЙД №1 6

(картина із зображенням зими)

V . Домашнє завдання. напишіть міні-твір на тему “Зима”.

Подивіться на дошку, нехай кожен вибере варіант за власними силами.

Варіант 1

Пишу сам(а)” (на дошці картина “Зима”).

Варіант 2

Прошу маленький SOS (допомоги). (У кишені під SOS – слова – помічники:день, мороз, небо, земля, сніг, ліс, дерева, зима).

Варіант 3

Прошу велику SOS”. (У кишені – картки.)

Прийшла зима. Стоять ______ та ______морози. Земля вкрилася снігом. Стоїть ______ ліс. Дерева прикрашені _______ візерунками інею. У ______ сніг сховалися ______ ялинки. ______ мороз скував воду на річці. _______ мешканці давно приготувалися до зими.

Вчитель. Людину оточують різні предмети, їх багато й у кожного є чимало ознак.

Дати конверти з написом, діти читають (шоколадна, солодка, смачна, хрустка, горіхова, лимонна, апельсинова, ніжна). Як ви думаєте, про який предмет йдеться? Відкрийте конверти, це цукерка. Як багато ознак в одного невеликого предмета.

СЛАЙД №17

Вірш про важливість прикметників.

Дуже цікаве -
Прикметник.
Важко буде без нього,
Якщо пропаде воно.
Ну, уяви собі це:
Як без ознак предмета
Сперечатимемося, говорити,
Веселитися та жартувати?
Що тоді вийде?
Чи варто мучитися?
Не скажемо ми, "прекрасне",
Не скажемо "потворне"
Не скажемо мамі "мила,
Красива, кохана”.
Батькові, і братові, і сестрі,
Не зможемо говорити ніде
Ці чудові
При-ла-га-тель-ні.

СЛАЙД №18

Дякую за урок.



Останні матеріали розділу:

Чому на Місяці немає життя?
Чому на Місяці немає життя?

Зараз, коли людина ретельно досліджувала поверхню Місяця, вона дізналася багато цікавого про неї. Але факт, що на Місяці немає життя, людина знала задовго...

Лінкор
Лінкор "Бісмарк" - залізний канцлер морів

Вважають, що багато в чому погляди Бісмарка як дипломата склалися під час його служби в Петербурзі під впливом російського віце-канцлера.

Крутиться земля обертається як обертання землі навколо сонця і своєї осі
Крутиться земля обертається як обертання землі навколо сонця і своєї осі

Земля не стоїть на місці, а перебуває у безперервному русі. Завдяки тому, що вона обертається навколо Сонця, на планеті відбувається зміна часів.