Порівняльна таблиця з оповідання після балу. Другий урок з оповідання «Після балу

У розділі на запитання Іван Васильович на балі та після балу (за оповіданням Толстого "Після балу") заданий автором Максим Вороніннайкраща відповідь це Весь вечір Іван Васильович танцював із Варенькою і «без вина був п'яний любов'ю». Івана Васильовича переповнювало щастя. Особливо яскраве враження справив
на нього танець Вареньки з батьком – гарним статним старим у чині полковника.

Але вранці відбулися події, які круто змінили його настрій та й усе його життя.
Прийшовши додому після балу, юнак зрозумів, що почуття, що його переповнюють, не дадуть йому заснути, і вийшов прогулятися, несвідомо прямуючи туди, де жила його кохана. Але тут щасливі мрії Івана Васильовича розвіяла сцена страшного покарання татарина-втікача, проведеного крізь стрій солдатів, озброєних палицями. Командував цією дією отець Вареньки, той самий статний полковник, який ще недавно так мило танцював з дочкою на балу.

Іван Васильович побачив полковника, який не лише йшов радісно, ​​а й уважно спостерігав за виконанням покарання. Побачивши Івана Васильовича, полковник відвернувся, ніби ніколи не зустрічав його.

Він не міг і не хотів повірити, що поряд зі святом є біль, страждання, жорстокість, несправедливість. Герой зізнається, що «кохання з цього дня пішло на спад», тому що образ Вареньки постійно воскрешав у його пам'яті картину «полковника на площі», і йому ставало якось незручно і неприємно, він став
все рідше й рідше з нею бачитися. Більше того, він відмовився від військової кар'єри, як планував раніше.
На все життя запам'ятав цю страшну картину Іван Васильович. Іншими очима подивився він на оточуючих людей – і на себе також. Не вміючи змінити або
зупинити зло, юнак відмовився від своєї участі у ньому.

Уроки літератури з використанням технології критичного мислення. Л.М. Толстой. "Після балу".

8 клас

Цілі уроку:

    познайомити учнів із розповіддю Л.Н.Толстого «Після балу» з допомогою прийому «читання із зупинками»;

    стимулювати розумову та творчу діяльність учнів за допомогою прийомів: складання оповідання за допомогою ключових слів, «зведена таблиця», синквейн, телеграма;

    сприяти розвитку особистих досягнень учнів через творчу активність.

Обладнання уроку:музика П.Чайковського «Вальс квітів із балету «Лускунчик»», фільм С.Бондарчука «Війна та мир», роздатковий матеріал.

Хід уроку

І стадія. Виклик

1. Підготовка до вивчення нової теми.

Сьогоднішній урок ми розпочнемо з музики. Послухайте та спробуйте уявити ситуацію: де і коли ми можемо чути цю музику?

Звучить музика П.Чайковського «Вальс квітів із балету «Лускунчик».

Відповіді учнів після прослуховування (основна відповідь: на балу)

Що це за музика, охарактеризуйте її, підберіть епітети. (Запис на дошці: чарівна, хвилююча, повітряна, легка, добра тощо)

Що ще можна почути на балі? (Легкий шарудіння суконь, ковзання туфельок по підлозі, розмови, веселощі і т.д.)

Я пропоную вам поринути у атмосферу балу XIX століття. Це перший бал Наташі Ростової з роману Л. Н. Толстого «Війна та мир». (Відтворення на екрані уривка із фільму С.Бондарчука «Війна та мир»).

Підберіть слова для опису побаченого? (Запис на дошці: вальс, танці, бальні сукні, щастя, посмішки, кохання, яскраве світло, багато світла, розкіш, кавалери, і т.д.)

2. Спробуйте за ключовими словами скласти невелику розповідь. Кожній групі учнів лунають ключові слова: вальс, мазурка, панночка, полковник, рукавичка, чорні мундири, татарин, вересклива мелодія.

3. Слухаємо оповідання гуртів. У розповідях учнів прозвучала спільна думка: якась подія на балу.

ІІ стадія. Осмислення

Сьогодні на уроці ми познайомимося з розповіддю Л. Н. Толстого «Після балу».

Ви у своїх оповіданнях вигадали різні події на балу, а як ви думаєте, чому так називається оповідання Льва Толстого? (Записуємо припущення учнів на дошці).

Після знайомства з розповіддю ми порівняємо наші припущення.

«Читання із зупинками»

Читаю сама.

1 зупинка(До слів «Бал був чудовий ..» стор.329 підручника під ред. Т.Ф.Курдюмової, М. «Дрофа», 2005)

Питання класу:

Яким ми бачимо Івана Васильовича?

2 зупинка(До слів «Жили ми тоді одні з покійним братом.» Стор. 333)

Який настрій у Івана Васильовича гостей?

Що цьому сприяє? (добра музика, ошатні гості, танці, закохані погляди, вечеря)

Що відчував Іван Васильович, коли спостерігав за танцем Вареньки та полковника?

3 зупинка(До слів «Що це таке? – подумав я ... стр.334)

Що міг побачити Іван Васильович?

Читаю остаточно.

Чому любов до Вареньки "зійшла нанівець"? Як на це запитання відповів І.В.?

Чи змінилося настрій І.В. після балу, як? (Скуга, що доходила до нудоти, жах, розчарування, сором)

Що цьому сприяло? (Нехороша музика, крики, стогін, чорні мундири, кров, злий полковник)

ІІІ стадія. Рефлексія

Порівняйте ваші припущення до читання оповідання та після.

На скільки частин можна розділити оповідання? (на 2)

Чому? (Частини протилежні, контрастні.)

Що таке контраст? (Протиставлення, виразний прийом, спосіб надавати емоційний вплив на читача)

З'являється «зведена таблиця»

Після балу

Які лінії порівняння ми можемо виділити? (Частини оповідання розрізняються за кольором, звуками, змінюється полковник, сам Іван Васильович) Спочатку хлопці усно відповідають, потім заготівля таблиці лунає кожному учневі.

Лінії порівняння

Після балу

полковник

Іван Васильович

деталі (рукавичка, пір'їнка від
віяла, чоботи полковника)

Я, хлопці, додала б ще одну лінію: деталі (рукавичка, пір'їнка від віяла, чоботи полковника). "Зведену таблицю" ви заповните вдомаа тепер скажіть, чи можете ви вже зараз визначити ідею оповідання? (Головна ідея оповідання Толстого – пристрасний протест проти лицемірства та насильства, проти приниження гідності людини; відраза до знущань, до нелюдяності).

А тепер завдання на вибір: 1) скласти синквейн (вірш із 5 рядків);

2) написати текст телеграми Івану Васильовичу, яку він отримає вранці після балу.

Домашнє завдання:

    заповнення таблиці;

    індивідуальне завдання: повідомлення про Л.Н.Толстого;

    індивідуальне завдання: підібрати ілюстрації до твору.

На наступних уроках учні знайомляться з біографією Л.Н.Толстого з оповідання учня з використанням презентації ( Додаток 1); за допомогою прийому «інсерт» працюють із статтею підручника на сторінці 325-326; ще раз осмислюють розповідь за допомогою прийому «Шість капелюхів», кожній групі дається по одному «капелюшку»-завдання: Білий капелюхназиває всі основні епізоди оповідання; чорний капелюхповинна назвати епізод, коли було особливо страшно та хотілося змінити задум автора; синій капелюхтреба пояснити значення слів - "треба все за законом"; червоний капелюхмав відповісти питанням: «Чому Толстой змінив кінцівку оповідання?»;

Чорновий варіант

Остаточний варіант

«Я рідше став бачитися з нею. І кохання моє так і скінчилося нічим, а я вступив, як хотів, у військову службу, і намагався виробити в собі таку свідомість свого обов'язку, - я так називав це, - як у полковника, і частково досягав цього. І тільки на старість тепер зрозумів весь жах того, що я бачив і що сам робив

«Що ж, ви думаєте, що я тоді вирішив, що те, що я бачив, було погана справа? Анітрохи. «Якщо це робилося з такою впевненістю і визнавалося всіма необхідними, то вони знали щось таке, чого я не знав», - думав я і намагався дізнатися про це. але скільки не намагався - і потім не міг дізнатися про це. А не впізнавши, не міг вступити у військову службу, як хотів раніше, і не тільки не служив у військовій, але ніде не служив і нікуди, як бачите, не годився».

жовтий капелюхпідбирає текст до ілюстрацій ( Додаток 2) з розповіді; зелений капелюхпотрібно продовжити розповідь. Підсумковим творчим завданням стало малювання поняття «сором».

Складіть таблицю. На балу. Після балу. Місце дії. Кольорова гама. Звуки Портрет батька Варенька. Емоційний стан героя. Зал у ватажка. Опис вулиці. Білий, рожевий, блискучий. Чорний, сірий, криваво-червоний. Мотив мазурки. Неприємна вересклива мелодія. Задоволений, щасливий, блаженний, добрий, дивиться із захопленим розчуленням. На серці була майже фізична туга, що доходила до нудоти. З рум'яним обличчям та білими вусами та бакенбардами. Красивий, статний свіжий з білими вусами… З рум'яним обличчям та білими вусами та бакенбардами. З рум'яним обличчям та білими вусами та бакенбардами.

Слайд 4 з презентації «Контраст як прийом, який розкриває ідею оповідання Л.Н.Толстого "Після балу"»

Розміри: 720 х 540 пікселів, формат: .jpg. Щоб безкоштовно скачати слайд для використання на уроці, клацніть правою кнопкою мишки на зображенні і натисніть «Зберегти зображення як...». Завантажити всю презентацію «Контраст як прийом, який розкриває ідею оповідання Л.Н.Толстого "Після балу".pptx» можна у zip-архіві розміром 973 КБ.

Завантажити презентацію

Після балу

"Урок Після балу" - Як закінчилася любовна історія героя? Геніальний письменник. Цілі уроку: Історія створення оповідання «Після балу». Початок життєвого шляху. Рано втратив батьків. Прочитайте опис краєвиду на сторінках підручника-хрестоматії. Зміст. В.А.Корейш. Полковник Караний. Чому рано вранці герой опинився на полі?

«Оповідання Толстого Після балу» - 1900-ті роки, час Миколи2 (сучасна авторові епоха). Вступ. Нині їду до Пирогово. [..]. Спостереження над мовними засобами На балу: З щоденника Л.Н.Толстого 1903р. Перекличка епох у оповіданні «Після балу». Л.Н.Толстой "Після балу". Натомість "А ви кажете" непогано. Висновок. Значення оповідання «Після балу».

«Толстой Після балу урок» - Які зміни відбулися у полковнику та Івана Васильовича після балу? Композиція оповідання «Після балу». 1. Обголена до пояса людина, прив'язана до рушниць… Порівняльна характеристика. Після балу. Лев Миколайович Толстой Розповідь «Після балу». Л. Н. Толстой. 19 травня 1910 р. Портрет: Л. Н. Толстой.

«Лев Толстой «Після балу»» - Ганьба. Розповідь. Л.Н.Толстой Оповідання «Після балу». Колірна гама епізоду. Микола І. Бал. Таємниця назви оповідання. Розберемося у протиріччях поведінки полковника. Порівняйте чорновий і остаточний варіанти кінцівки оповідання Л. Н. Падіння. Розповідь у оповіданні. Психологічний стан героя. Головний герой.

«Після балу» - Білий одяг дам на балу змінюється чорними мундирами солдатів, що зібралися на вулиці. Оповідання кілька разів перейменовувалося письменником. Сюжетною основою для твору стали реальні події з життя батька та брата письменника. "Після балу". Основні події оповідання починаються рано-вранці, після балу.

Вкотре я переконалася у мистецтві Толстого-оповідача. Цього разу мені допомогла його чудова розповідь “Після балу”, яка ґрунтується на дійсній події: все це відбувалося з братом письменника – Сергієм Миколайовичем Толстим.

Цікаво, що письменник використовує у своєму творі оповідання як від першої особи, так і від третьої. Кожна з цих форм має свої ідейно-мистецькі завдання. Оповідання від першої особи створює ілюзію сприйняття живого голосу оповідача, має довірчу інтонацію. Ця форма дозволяє особливо виразити стан людини, її настрої, переживання. У оповіданні від третьої особи оповідача постає як людина, яка знає більше, ніж оповідач від першої особи. Він спостерігає героя твору ніби із боку. Але все ж таки в основному розповідь ведеться від першої особи - Івана Васильовича.

Іван Васильович – один із головних героїв цього твору. Це людина, яка заперечує, що "для особистого вдосконалення необхідно насамперед змінити умови, серед яких живуть люди". Він каже: “Ось ви кажете, що людина не може сама по собі зрозуміти, що добре, що погано, що все в середовищі, що середовище заїдає. А я думаю, що вся справа у випадку”. На доказ своїх слів він наводить випадок із пройденого ним життєвого шляху, розповідає про один день, який повністю перевернув його життя. Події розгортаються у 40-ті роки ХІХ століття. Тоді він був “студентом у провінційному університеті”, жив, “як властиво молодості”: навчався і веселився. Був веселим, жвавим малим: катався з гір із панночками, гуляв із товаришами. Але головне його задоволення складали вечори та бали, бо танцював він добре і був не потворний.

Про один із таких вечорів і розповідає герой Л. Н. Толстого. Це був бал у “губернського ватажка, добродушного дідуся, багатія-хлібосола та камергера”. Все було просто чудово: "зала прекрасна, з хорами, музикантами - знамениті на той час кріпаки поміщика-аматора, буфет чудовий і розливане море шампанського". На той час Іван Васильович був п'яний від любові до Вареньки Б. Вона ж була чарівна: "висока, струнка, граціозна і велична". Трималася вона завжди надзвичайно прямо, “ніби не могла інакше, відкинувши трохи назад голову, і це давало їй, з її красою та високим зростом, незважаючи на її худорлявість, навіть кістлявість, якийсь царствений вигляд, який відлякував би від неї, якби не лагідна, завжди весела посмішка”. Цього вечора герой оповідання не помічав інших дівчат, перед його очима завжди стояло її “сяюче, зарум'янене з ямочками обличчя та ласкаві, милі очі”. Він був по-справжньому щасливим. Іван Васильович танцював зі своєю коханою майже всі танці: і кадри, і польки, і вальси; "танцював до упаду".

Герой насолоджувався товариством Вареньки і дуже боявся, що вона його покине, що її батько відвезе. Але батько дівчини, "дуже красивий, статний, високий і свіжий старий", цього не зробив. Він сподобався Івану Васильовичу, у якого виникло “на той час якесь захоплено-ніжне почуття” до полковника. І це ще більше посилилося, коли герой побачив, як танцює отець Вареньки зі своєю дочкою. Іван Васильович перейнявся глибокою повагою до цього військового начальника "типу старого служаки миколаївської виправки".

Ми бачимо щастя людини, причому це щастя справжнє. Сам Іван Васильович так описує свій душевний стан у той момент: “Я був не тільки веселий і задоволений, я був щасливий, блаженний, я був добрий, я був не я, а якась неземна істота, яка не знає зла і здатна на одне добро”. Він обіймав у той час увесь світ своєю любов'ю і боявся лише одного – щоб щось не зіпсувало його щастя. Такий головний герой оповідання на балу.

На балу Іван Васильович навіть не замислювався, що може існувати зовсім інший світ: злий та жорстокий. У чудовому настрої прийшов він додому і довго не зміг заснути – від щастя. Він вийшов прогулятися і пішов у напрямку Вареньки. Все йому було особливо мило: і коні, що рівномірно погойдували під глянцевими дугами мокрими головами, і вкриті рогожками візники, що шльопали у величезних чоботях біля возів, і будинки, що здавались у тумані дуже високими.

У душі Івана Васильовича все співало і зрідка чувся мотив мазурки, але він почув того ранку і якусь іншу, жорстоку, погану музику, ставши при цьому свідком жахливого видовища. Він побачив, як солдати проганяли через стрій за втечу татарина, прив'язаного до рушниць двох солдатів і на якого з обох боків сипалися удари. При кожному ударі караний повертав зморщене від страждань обличчя в той бік, з якого падав удар, і не говорив, а схлипував: “Братці, помилуйте. Братці, помилуйте». Але його голос не почули. Спина татарина була "щось таке строкате, мокре, червоне, неприродне", що Іван Васильович не повірив, щоб це могло бути тіло людини.

Побачене справило на нього сильне враження, але особливо він був приголомшений тим, що високим військовим, який очолював загін солдатів, виявився батько Вареньки. Іванові Васильовичу стало так соромно, що, не знаючи, куди дивитися, ніби він був викритий у найганебнішому вчинку, він опустив очі і поквапився піти додому. На серці в нього була "майже фізична, що доходила до нудоти, туга", така, що він кілька разів зупинявся, і йому здавалося, що ось-ось його вирве всім тим жахом, який він побачив. Герой був під таким враженням, що засинаючи, він "почув і побачив знову все і схопився".

Після цього випадку бажання вступити на військову службу в Івана Васильовича зникло, він вирішив не тільки не вступати на військову службу, а й взагалі ніде не служити, щоб завжди бути в ладі зі своєю совістю.

На образі головного героя оповідання "Після балу" Л. Н. Толстой показав пробудження в людині совісті, почуття відповідальності за ближнього та любові до нього.

Список літератури

Для підготовки даної роботи було використані матеріали із російського сайту internet


... !) Тут можна йти двома шляхами. Перший традиційний: безпосередній вихід на проблему композиції, двочастинної будови та співвіднесеності цих частин (Бал і Після балу). Другий шлях складніший, але й цікавіший йде від питання: Навіщо Толстой вводить в розповідь оповідача У чому переваги цього шляху По-перше, тут є можливість зіткнення різних точок зору (чого не скажеш про...

Йому лише з гарного боку. І коли він бачить двуличність полковника, то вражений, розчавлений. Іван Васильович уперше стикається з таким віроломством. Щойно полковник із приємною усмішкою танцював на балу, був ввічливий і галантен, а серед солдатів, на плацу, Іван Васильович бачить справжнє обличчя цієї людини: “...він своєю сильною рукою в замшевій рукавичці бив по обличчю переляканого малорослого...

З її "допомогою" зав'язується історія. Але головна проблема вирішується через образи її батька та головного героя. Автор показує, що все ж таки соціум і його структура, а не випадок впливають на особистість. Розповідь поділена на дві частини - бал і після балу, причому перша частина набагато об'ємніша. Що ми бачимо спочатку? Прекрасний світський вечір, всім весело, герой зачарований Варенькою, її чудовим, добрим, ...

Війна. Загалом перетворення 50-х років відповідали інтересам дворянства та потребам розвитку держави. Вони сприяли централізації системи управління та привели її у відповідність до нових історичних умов, що склалися після ліквідації роздробленості. У той самий час реформи всіх етапах несли у собі печатку половинчастості і компромісу. Вустами своїх ідеологів дворяни...

Для свого твору "Після балу" Лев Миколайович Толстой обдумано вибирає жанр невеликої розповіді. Його незвичайна кільцева композиція дозволяє читачеві повірити в реальність подій, що відбуваються, краще розібратися в характері діючих персонажів. В основі сюжету життєва історія, розказана очевидцем. Характеристика полковника з оповідання «Після балу» Толстого здійснюється через його сприйняття Іваном Васильовичем. Ми бачимо Петра Анісимовича саме таким, яким уявляв його оповідач. Прийом антитези допомагає читачам краще розібратися у змісті, наголошує на головних рисах характеру героя. Вечірні та ранкові події у сюжеті оповіді протиставлені одна одній і поділяють розповідь на дві частини.

Зовнішність полковника на балу

Полковник Петро Анісимович, батько Вареньки, особистість складна та суперечлива. Прочитавши розповідь, розумієш, що вчинки та зовнішній вигляд полковника на балу та після балу сильно відрізняються один від одного.

У першій половині твору автор знайомить нас із батьком Вареньки під час святкової події. Доброзичливі стосунки гостей та господарів будинку, милі посмішки, звуки мазурки та вальсу піднімають настрій, відповідають обстановці балу. Опис полковника на вечорі гармонує із атмосферою. Літня людина в парадному офіцерському мундирі «дуже красива, статна, висока» з виправкою старого служника викликає повагу в Івана Васильовича. Він галантний з дамами, врахувавши з оточуючими. Довірчі близькі стосунки полковника з дочкою привертають загальну увагу. Спілкуючись із нею, він «ніжно, мило обхопив дочку руками за вуха і поцілував у чоло». Приємно спостерігати за незвичайною парою під час танцю. Окремі слова і жести Петра Анісімовича переконують у щирості почуттів щодо своєї дитини. Він усією душею любить Вареньку, пишається нею. Мундир полковника бездоганно акуратний, але чоботи з «чотирикутними» носами, що вийшли з моди, говорять нам багато про що. Ми разом з Іваном Васильовичем розуміємо, що стара людина обмежує себе в усьому, щоб гарно одягати і вивозити у світ дочку, яку люблять. На перший погляд, здається, що цей навчений досвідом поважний батько сімейства – позитивний герой, чоловік, гідний нашої поваги. Насправді, це не так.

Поведінка героя після балу

У другій частині оповіді святковий настрій зникає. З настанням світанку починається новий день. Змінюються фарби та почуття. Іншим стає наш герой. В оповіданні "Після балу" характеристика полковника багатогранна. Письменник уміло показує непривабливу сторону особистості полковника. Знявши парадний мундир та приступивши до своїх безпосередніх обов'язків, Владислав Анісимович змінюється не лише зовні, а й внутрішньо. У його душі немає більше місця людським почуттям. Він не здатний співчувати, виявляти милосердя. Очами недосвідченої в житті молодої людини ми бачимо, як полковник «йшов твердою, тремтячою ходою» і керував побиттям татарина, що провинився. Це була та сама людина, що й на балу «зі своїм рум'яним обличчям і білими вусами та бакенбардами».

Але муки та біль нещасного тепер не чіпають душу начальника. Більше того, він готовий жорстоко розправитися з тими, хто, порушивши наказ, недостатньо сильно опускає палицю на спину солдата-втікача. "Я тобі помажу", - почув його гнівний голос оповідач. Полковник кричить на підлеглих, принижує і розпускає руки в пориві гніву. Обличчя героя перетворюється на бездушну маску. Роздратування, досада, злість відбиваються у ньому побачивши жениха своєї дочки. Він, «грізно і зло нахмурившись, поспішно відвернувся». Перед нами зовсім інша незнайома людина. Важко уявити, що кілька годин тому він радів життю, з ніжністю обіймав дочку, жартував і мирно розмовляв із друзями.

Хто винен

Раптом метаморфоза, що відбулася, незрозуміла читачеві. Іван Тимофійович також відчуває сум'яття. Яке ж насправді справжнє обличчя цієї людини? Що змусило добродушного люблячого батька стати чудовиськом. В оповіданні "Після балу" полковник - жертва об'єктивної реальності. Владислав Анісімович не вдавався. На службі він виконував свій обов'язок, поводився так, як прийнято у суспільстві йому подібних. Виновата не окрема людина, а закон, що дозволяє офіцерові принижувати гідність і піднімати руку на підлеглого. Тілесні покарання, палична дисципліна в армії – звична норма життя людей того часу, епохи правління Миколи I. Часто довкілля, громадська думка формує характер людини, керує її діями. Полковник не сумнівався, що чинить правильно, не вважав себе поганою людиною, бо так думали і чинили його сучасники. Жорстоке століття і жорстокі звичаї калічать душі людей, знецінюють моральні закони та знищують моральні принципи.



Останні матеріали розділу:

Атф та її роль в обміні речовин У тварин атф синтезується в
Атф та її роль в обміні речовин У тварин атф синтезується в

Способи отримання енергії в клітці У клітці існують чотири основні процеси, що забезпечують вивільнення енергії з хімічних зв'язків при...

Вестерн блотінг (вестерн-блот, білковий імуноблот, Western bloting) Вестерн блоттинг помилки під час виконання
Вестерн блотінг (вестерн-блот, білковий імуноблот, Western bloting) Вестерн блоттинг помилки під час виконання

Блоттінг (від англ. "blot" - пляма) - перенесення НК, білків та ліпідів на тверду підкладку, наприклад, мембрану та їх іммобілізація. Методи...

Медіальний поздовжній пучок Введення в анатомію людини
Медіальний поздовжній пучок Введення в анатомію людини

Пучок поздовжній медіальний (f. longitudinalis medialis, PNA, BNA, JNA) П. нервових волокон, що починається від проміжного і центрального ядра.