Старосвітські поміщики ідея. Старосвітські поміщики

Н. В. Гоголь. Старосвітські поміщики.

Тип уроку:урок позакласного читання.

Цілі.

Навчальні.

    Поглибити уявлення учнів про життя та творчість Н. В. Гоголя.

    Сформувати уявлення про цикл повістей «Миргород».

    Познайомити учнів із повістю «Старосвітські поміщики».

    Продемонструвати на прикладі героїв повісті одну із стадій розвитку людської свідомості.

Розвиваючі.

    Розвинути зв'язне мовлення та логічне мислення учнів.

    Розвинути вміння аналізувати текст із позиції заданого питання.

    Розвинути творчі здібності учнів.

Виховні.

    Естетичне та моральне виховання у вигляді знайомства з літературними творами.

Обладнання:презентація, присвячена творчості М. У Гоголя.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання.

    Пояснення нового матеріалу.

Вчитель.Сьогодні на уроці ми знову зустрічаємось із творчістю Миколи Васильовича Гоголя. Наше завдання полягає в тому, щоб познайомитись із новими фактами біографії та творчості цього письменника. Згадайте, з яким його твором ми знайомилися у п'ятому класі? (цикл «Вечори на хуторі біля Диканьки») А сьогодні ми дізнаємося, як складалася подальша творча доля Гоголя. Ми познайомимося з циклом повістей «Миргород» і докладно поговоримо про одну з повістей, що входять до його складу – «Старосвітські поміщики».

Доповідь учня, що знайомить учнів із циклом повістей «Миргород».

Збірник повістей Миколи Васильовича гоголя “Миргород“ був виданий автором у 1835 р. (цензурний дозвіл 29 грудня 1834 р.) з підзаголовком: „Повісті, які продовжують «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»“. Цим підзаголовком частково визначається місце книги у зовнішній та внутрішній історії гоголівської творчості.

Думка про продовження "Вечір" була у Гоголя, мабуть, давно; очевидно, він говорив про неї в одному зі своїх листів влітку 1832 р. у Москві, але вже 1 лютого 1833 р. відповідав на запит рішучою відмовою від самого задуму. „Ви питаєте про Вечори Диканьських. Чорт із ними! я не видаю їх; і хоча грошові придбання були б не зайві для мене, але писати для цього, додавати казки не можу. Ніяк не маю таланту зайнятися спекулятивними зворотами...“Ці слова можуть бути зрозумілі або як відмова від задуму нового, доповненого видання „Вечорів“, або як відмова від видання третьої частини слідом за другою. Друге припущення найімовірніше, оскільки з подальшого тексту видно, що перші дві частини „Вечорів“ у цей час ще продавалися.

Задум продовження "Вечір" - "Миргород" - не співпав із задумом третьої частини "Вечір" і потрібно вимагав іншої назви. „Повість про те, як посварився...“ та „Старосвітські поміщики“, написані 1832 р., у свідомості Гоголя не могли вже поєднуватися з „казками“ „Вечоров

І ось протягом року зі „ста різних початків“ утворилися два твори – „Арабески“ та „Миргород“.

Здавши в цензуру „Арабески“ (цензурний дозвіл 10 листопада 1834 р.), Гоголь ще за півтора місяці закінчує підготовку до друку „Миргорода“ (цензурний дозвіл 29 грудня 1834 р.).

Відновити історію роботи Гоголя над повістями „Миргорода“ можна лише приблизно. Вміщена в збірці останньої „Повість про те, як посварився...“, рукопис якої до нас не дійшла, написана раніше за інших, ймовірно влітку або на початку осені 1833 р. Три інші повісті, очевидно, написані одна за одною: чорнові тексти їх перебувають у тому самому записному зошити, де й розташовані без будь-яких перерв і перебоїв у тому порядку, як і надруковані: Старосветские поміщики - Тарас Бульба - Вий.

Як і „Вечори“, „Миргород“ було складено з двох частин, окремо зброшурованих, але що вийшли разом як частини однієї книги. У першу частину увійшли „Старосвітські поміщики“ та „Тарас Бульба“; у другу – „Вій“ та „Повість про те, як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем“. З цих чотирьох повістей тільки остання була до цього надрукована у збірці „Новосілля”, ч. 2, 1834; решта трьох були для читача новиною. Ця книга повчила різну оцінку критиків: від негативної до позитивної.

Отже, повість „Старосвітські поміщики“ з'явилася вперше у „Миргороді“, 1835 р., деякі дослідники вважають прототипами Афанасія Івановича та Пульхерії Іванівни діда та бабусю Гоголя (Афанасія Дем'яновича та Тетяну Семенівну), інші – знайомих. Безперечно, що, малюючи своїх героїв, Гоголь користувався різноманітними фактами та спостереженнями, поєднуючи їх разом. І сьогодні на уроці ми маємо розкрити секрет цієї повісті.

Вчитель.Справді, сьогодні на уроці ми маємо розкрити саме секрет цієї повісті. Чому секрет? Тому що цей твір Гоголя отримав найрізноманітніші оцінки: від найнегативніших до дуже високих. Ось що говорили про «Старосвітські поміщики» деякі представники світу літератури 19 століття.

“… ідилія, що змушує нас сміятися крізь сльози смутку та розчулення” (А.Пушкін).

О, бідне людство! жалюгідне життя! І все ж вам таки шкода Опанаса Івановича та Пульхерії Іванівни! Ви плачете за них, за них, які пили та їли і потім померли!” (В. Бєлінський).

Та мить кохання, яку Гоголь зняв у повісті про малоросійських Філемона і Бавкіда, вища і значніша за будь-який світовий переворот чи катаклізм” (І. Золотуський).

У «Старосвітських поміщиках» ви бачите людей порожніх, нікчемних і жалюгідних, але принаймні добрих і привітних…” (В. Бєлінський).

Дрібного не хочеться, велике не вигадується” (Н.Гоголь).

Протягом сьогоднішнього уроку ми з вами маємо сформувати власну думку про цю повість.

Отже, у чому полягає сюжет повісті «Старосвітські поміщики»?(перед нами історія кохання двох людей похилого віку, які доживають своє життя в відокремленому містечку)

Знайдіть опис цього місця в тексті.(Я іноді люблю зійти на хвилину у сферу цього надзвичайно відокремленого життя, де жодне бажання не перелітає за частокіл, що оточує невеликий дворик, за тин саду, наповненого яблунями та сливами, за сільські хати, його оточуючі, похитнуті набік, осінні вербами, Бузиною і грушами Життя їхніх скромних володарів таке тихе, таке тихе, що на хвилину забуваєшся і думаєш, що пристрасті, бажання і неспокійні породження злого духу, що обурюють світ, зовсім не існують і ти їх бачив тільки в блискучому, блискучому сновидінні. бачу низенький будиночок з галереєю з маленьких почорнілих дерев'яних стовпчиків, що йде навколо всього будинку, щоб можна було під час грому і граду зачинити віконниці вікон, не замочучи дощем. , покритих свинцевим матом; протоптаною доріжкою від комори до кухні та від кухні до панських покоїв; довгошийний гусак, що п'є воду з молодими і ніжними, як пух, гусятами; частокіл, обвішаний зв'язками сушених груш і яблук і килимами, що провітрюються; воз із динями, що стоїть біля комори; відпряжений віл, що ліниво лежить біля нього, – все це для мене має невимовну красу, може, тому, що я вже не бачу їх і що нам мило все те, з чим ми в розлуці. Як би там не було, але навіть тоді, коли моя бричка під'їжджала до ганку цього будиночка, душа приймала напрочуд приємний і спокійний стан…

Всі ці давні, незвичайні події замінилися спокійним і відокремленим життям, тими дрімаючими і разом якимись гармонійними мріями, які відчуваєте ви, сидячи на сільському балконі, зверненому в сад, коли прекрасний дощ розкішно шумить, ляскаючи по дерев'яним листям дрімаю на ваші члени, а тим часом веселка крадеться з-за дерев і у вигляді напівзруйнованого склепіння світить матовими сімома квітами на небі.)

Які асоціації виникають у вас під час знайомства з такою картиною життя? Якому життю можна його протиставити? Прочитайте першу пропозицію:«Я дуже люблю скромне життя тих відокремлених власників віддалених сіл, яких у Малоросії зазвичай називають старосвітськими, які, як старі мальовничі будиночки, гарні своєю строкатістю і досконалою протилежністю з новою гладенькою будовою, якої стін не промив ще дощ, даху не покрила зелена пляшка позбавлений щекатурки ганок не виявляє своєї червоної цеглини». Знайдіть у ньому протиставлення? Як називається такий прийом у літературі?

(Перед нами подоба раю, який протиставлений за своїм способом життя світові міста, цивілізації).

Знайдіть у тексті повісті прикмети світу цивілізації та раю(усамітнення (“незвичайне”), мальовничість, виконання всіх бажань (адже жодне з них не перелітає через частокіл), сад, наповнений фруктовими деревами, а життя таке тихе, таке тихе… І в саду для відпочинку розстелений килим, і надлишок, достаток всього, і мирне співіснування людей і тварин (довгошийний гусак з ніжними, як пух, гусенятами і ліниво лежачий віл), а головне - самі володарі цього куточка, на обличчях яких “завжди написана така доброта, така привітність і щиросердість”! особам можна "читати все їхнє життя, ясне, спокійне життя". І навіть дощ у цьому саду "прекрасний", він "розкішно" шумить, і веселка (а це дорога на небо) "у вигляді склепіння ... світить матовими сімома квітами" Тут немає "неспокійних породжень злого духу, що обурюють світ ". Звідкись здалеку, немов з космосу, дивиться оповідач на цей райський сад, захищений від зовнішнього світу. Наче чарівні зачаровані кола захищають його: "сфера", частокіл, сільські хати, дерева, галерея, що йде навколо всього будинку, щоб можна було під час грому та граду зачинити віконниці вікон, не замочучи дощем. Цей чудовий світ подібний до “сфери”, в яку “на хвилину” сходить наш оповідач).

Хто є мешканцями цього «райського куточка»?(Два дідки Опанас Іванович та Пульхерія Іванівна)

З ким порівнює оповідач двох стареньких?(Філемон та Бавкіда)

Що це за герої?(Так звали героїв грецької міфології, бідного подружжя з Фригії. Одного разу селище, де жили Філемон і Бавкіда, відвідали під виглядом мандрівників Зевс і Гермес. Але жоден з будинків їх не пустили. Лише гостинні подружжя запросили мандрівників до себе в хижину. останнім, що в них було, Боги покарали безбожних жителів селища, перетворивши село на ставок, а їх самих на жаб... Тільки житло Філемона і Бавкіди вціліло і перетворилося на прекрасний храм, жерцями якого стали подружжя. нагородивши їх довголіттям і давши їм можливість померти одночасно, коли настав час смерті, люди похилого віку перетворилися на два дерева, що ростуть з одного кореня…)

Чому це порівняння тут доречне? Який спосіб життя ведуть герої?(Афанасій Іванович Товстогуб та дружина його Пульхерія Іванівна Товстогубиха, за висловом окружних мужиків, були ті старі люди, про яких я почав розповідати. Якби я був живописець і хотів зобразити на полотні Філемона та Бавкіду, я б ніколи не вибрав іншого оригіналу, крім них) Афанасію Івановичу було шістдесят років, Пульхерії Іванівні п'ятдесят п'ять Афанасій Іванович був високого зросту, ходив завжди в баранячому кожушку, покритому камлотом, сидів зігнувшись і завжди майже посміхався, хоча б розповідав чи просто слухав. сміялася, але на обличчі та в її очах було написано стільки доброти, стільки готовності пригостити вас усім, що було в них найкращого, що ви, мабуть, знайшли б усмішку вже надто нудотною для її доброго обличчя. такою приємністю, що художник, мабуть, вкрав їх, за ними можна було, здавалося, читати все життя їхнє, ясне, спокійне життя, яке вели старі національні, щирі і разом багаті прізвища, що завжди складають протилежність тим низьким малоросіянам, які видираються з дьогтярів, торгашів, наповнюють, як сарана, палати і присутні місця, деруть останню копійку зі своїх же земляків, наповнюють Петербург ябідниками, наживають нарешті капітал і урочисто. своєю, що закінчується на о, склад в'. Ні, вони не були схожі на ці ганебні та жалюгідні твори, так само як і всі малоросійські старовинні та корінні прізвища.

Не можна було дивитися без участі на їхнє взаємне кохання. Вони ніколи не говорили один одному ти, але ви завжди; ви, Афанасію Івановичу; ви, Пульхерія Іванівно. «Це ви продавили стілець, Афанасію Івановичу?» – «Нічого, не гнівайтесь, Пульхеріє Іванівно: це я». Вони ніколи не мали дітей, і тому вся прихильність їх зосереджувалась на них самих. Колись, у молодості, Опанас Іванович служив у товаришах, був після секунд майором, але це вже було дуже давно, вже минуло, сам Афанасій Іванович майже ніколи не згадував про це. Опанас Іванович одружився тридцяти років, коли був молодцем і носив шитий камзол; він навіть завіз досить спритно Пульхерію Іванівну, яку родичі не хотіли віддати за нього; але і про це вже він дуже мало пам'ятав, принаймні ніколи не говорив ...)

Який прийом використовує Гоголь під час створення цієї картини життя? (іронія)

Знайдіть приклади гоголівської іронії (Світ старосвітських поміщиків наповнений чудесами, яких вони самі не помічають. Тут і невичерпний достаток, який ніяк не можуть розтягнути прикажчик і війт або з'їсти свині, горобці та ворони, і райський “килим перед диваном з птахами , і квітами, схожими на птахів”, і чудова кімната Пульхерії Іванівни
з скриньками, ящиками, скриньками і скриньками, і, звичайно, чудові двері, що співають).

Яка подія змінює звичний перебіг подій?(Смерть Пульхерії Іванівни)

Розкажіть, як це сталося? Як змінюється життя Опанаса Івановича?

Що ж сталося з маєтком поміщиків після їхньої смерті?(Будиночок панський уже порожній. Заповзятливий прикажчик разом з війтом перетягли у свої хати всі старовинні речі й мотлох, які не могла потягнути ключниця. в якому полку, страшний реформатор... Він побачив величезний розлад і недогляд у господарських справах, все це зважився він неодмінно викорінити, виправити і ввести в усьому порядок. розпорядився, що маєток через шість місяців узятий був у опіку.Мудра опіка (з одного колишнього засідателя і якогось штабс капітана в полинялому мундирі) перевела в нетривалий час усіх курей і всі яйця.Хати, що майже зовсім лежали на землі, зовсім розвалилися; розп'янулися і стали здебільшого числитися в бігах.Сам же справжній власник, який, втім, жив досить мирно з вою опікою і пив разом з нею пунш, приїжджав дуже рідко в своє село і проживав недовго. Він досі їздить усіма ярмарками в Малоросії; ретельно довідується про ціни на різні великі твори, що продаються оптом, як то: борошно, прядиво, мед та інше, але купує тільки невеликі дрібнички, як то: кремінці, цвях прочищати трубку і взагалі все те, що не перевищує всім оптом своїм ціни одного рубля).

Чому це сталося? Щоб відповісти на це запитання, повернемося до самого початку повіту і згадаємо позначене нами протиставлення. Який висновок можна зробити виходячи з фіналу повісті?переміг світ цивілізації)

Чому це сталось?Ми говоримо протягом усього аналізу повісті про те, що дідки люблять один одного, що жити один без одного не можуть. Це прекрасно. Але ми сказали про те, що Гоголь не приховує своєї іронії. Виходить, що кохання викликає посмішку? Але якщо ми ще уважніше придивимося до поведінки стареньких, то побачимо одну закономірність. Розкажіть мені про порядок їхнього дня(Прокидаються, їдять, лягають спати, - все це строго за часом; жартують за звичкою).

У їхньому житті є емоційна сторона? (Ні, їхній внутрішній світ обмежений).

Невже перед нами байдужі люди, які створили лише видимість кохання? У який момент почуття таки перемагають? (Після смерті Пульхерії Іванівни. Опанас Іванович не може стримати своїх почуттів. Проте ці переживання теж частково пов'язані з втратою звичного устрою життя).

Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши цю повість? (Перед нами дві духовно не розвинені людини, які створили свій світ, абсолютно протилежний світові суєти. Але, незважаючи на це, духовні якості: відданість, наївність, нехитрость, у них є. Але саме їхня духовна слабкість, можливо, і стала причиною перемоги світу цивілізації над їхнім світом).

Отже, ми проаналізували повість Гоголя «Старосвітські поміщики». Перед нами реалістично зображене життя двох милих стареньких, що відгородилися від світу суєти і створили свій світ. Але їхня трагедія в тому, що все в житті перетворилося на звичку, яка знищує здатність відчувати, хоча перше, що впадає в око, це їхнє трепетне ставлення один до одного. Завданням Гоголя було показати саме дріб'язок сучасного життя. Цю проблему він торкається у першій і четвертій повістях циклу, поміщаючи до його центру твори про героїчне минуле Росії, про важливі людські якості («Вій»; «Тарас Бульба»). В результаті виходить кільцева композиція циклу.

Що ж до висловлювань критиків слід зазначити, що кожне з нами сьогодні згаданих висловлювань певною мірою відображає задум Гоголя. Вашим домашнім завданням буде подумати, який вислів ближче вам і аргументуватиме свою відповідь письмово.

Тема: «Старосвітські поміщики». Ідейно-художня своєрідність повісті.

1. Ознайомити учнів з ідейно-мистецькими особливостями повісті «Старосвітські поміщики».

2. Формувати вміння аналізувати художній текст, надавати характеристику літературним персонажам; розвивати навички само- та взаємоконтролю.

3. Виховувати уважне ставлення одне до одного, взаємну повагу з прикладу героїв повісті.

Методичні прийоми: аналіз тексту; бесіда; коментоване читання; складання плану, акцентне читання, складання кластера.

Обладнання: портрет; тексти «Старосвітських поміщиків»; малюнки учнів, ТЗН.

Хід уроку

I.Оргмомент

Наш урок я хочу почати з запитань: «Як часто ви згадуєте про своїх бабусь та дідусів? З якими почуттями ви згадуєте про них? А ось як писав на цю тему в повісті «Старосвітські поміщики».

Як ви розумієте назву повісті? ( Поєднання слів «старе» і «світло» налаштовують на сприйняття твору про колишні часи, можливо, патріархальні, у повісті йдеться про представників старшого покоління).

Що ми маємо з вами з'ясувати на нашому уроці? ( Про що ж хотів нам розповісти Гоголь у «Старосвітських поміщиках»? Яка головна ідея повісті, образи, художні особливості?

Працювати ми з вами будемо у групах, кожен отримає можливість проявити себе.

ІІ. Оформлення дошки

«…Тепер я живу в селі, зовсім такий, який описаний незабутнім Карамзіним. Мені здається, що він копіював малоросійське село: такі фарби його яскраві і подібні до тутешньої природи.»

З листа

Пушкін охарактеризував повість «Старосвітські поміщики» як «жартівливу, зворушливу ідилію, яка змушує вас сміятися крізь сльози смутку та розчулення».

ІІІ.Бесіда

Ми продовжуємо знайомитись із творчістю. Нам знайомі деякі романтичні твори ранньої творчості Гоголя.

Назвіть їх. ( Учні називають повісті з «Вечорів на хуторі поблизу Диканьки»).

Які їх особливості? ( Це твори, що поєднують у собі реалістичне та фантастичне, побудовані на національному колориті, написані з гумором особливою, оповідною мовою).

А сьогодні ми познайомимося з ще одним твором, який по-новому розкриває ще одну грань таланту – «Старосвітськими поміщиками». Визначити приналежність до певного напряму у літературі досить складно – повість побудована на реальних життєвих подіях, проте дуже яскраво видно. сентиментально-ідилічна ( записати на дошці) традиція на кшталт Карамзіна, є й елементи фантастичного на кшталт раннього Гоголя.

(Звернімо увагу на дошку - слайд).

1. Вперше надруковано у збірці «Миргород» у 1835р.

2. Опис хутора старосвітських поміщиків пов'язують із родовим маєтком Гоголя - Василівкою, де він провів літо 1832р. (Рік створення повісті).

3. Можливі прототипи героїв повісті – дід та баба письменника Опанас Дем'янович та Тетяна Семенівна Гоголь-Яновські.

IV.Робота з текстом

Тепер звернемося до тексту повісті. Слухайте початок твору. Які картини видаються вам, коли ви слухаєте цю частину повісті?

Початок тексту до слів «Але звернемося до оповідання» читає вчитель. - Про які дідки йдеться на початку повісті? ( Опанас Іванович Товстогуб і дружина його Пульхерія Іванівна)

- Якими ви їх уявляєте?

На дошці – слайд із ілюстрацією до повісті (портрети людей похилого віку).

- Знайдіть опис старих людей. Які слова в їхньому описі є ключовими? ( завжди посміхався; стільки доброти; добре обличчя; з приємністю; спокійне, ясне життя).

Поясніть значення слів або словосполучень:

- буколічне життя (ідилічне, мирне, просте життя на лоні природи (за назвою циклу віршів римського поета Вергілія «Буколики»)));

- Філемон та Бавкіда (у грецькій міфології благочестиве подружжя, яке дожило до глибокої старості, яким боги в нагороду за їхню взаємну любов і гостинність дарували одночасну смерть, перетворивши їх на два дерева, що зрослися);

- камлот (старовинна щільна вовняна тканина);

- палата (назва багатьох адміністративних установ; існували палати казенна, цивільна та ін..);

- компанейці (полки легкої кавалерії в українському війську, що формувалися із добровольців. У 1776р. були перетворені на регулярні частини);

- секунд-майор (молодший офіцерський чин у російській армії від початкуXVIII ст. скасовано 1797р.)

ГРУППОВА РОБОТА

Учні відповідають питання карток. Критерії оцінок – повнота, складність відповіді, глибина проникнення авторський задум.

1 ГРУПА

2 ГРУПА

а) приготування їжі;

3 ГРУПА

3. жартував над дружиною? Інсценуйте розмову про пожежу.

4. Чому ніхто в маєтку серйозно не страждав від ненажерливості?

4 ГРУПА

4 Як її це характеризує?

При відповіді скористайтеся цитатами з тексту.

5 ГРУПА

У відповідь використовуйте цитати з тексту.

Оціночний лист:

Критерії оцінок

зв'язковість

Цитування

підсумкова оцінка

V.Висновки

Учні у групах заповнюють чисті осередки концептуального колеса якостей, що характеризують старосвітських поміщиків, потім виносять їх на дошку.


Отже, ми з вами зрозуміли, що в способі життя старосвітських поміщиків за всієї їхньої «приземленості», обжерливості, невміння господарювати стільки наївності, доброти, щиросердності, зворушливої ​​турботи один про одного, що опис життя і смерті старих викликає почуття розчулення і жалю. Їх недоліки в порівнянні з всепоглинаючою силою любові і неприйняття зла здаються смішними чудасії. Невипадково Гоголь згадує грецьких Філемона і Бавкиду: у образах старосвітських поміщиків вимальовується те ідилічне життя, яким так сумував Гоголь у Петербурзі.

VI.Підсумок уроку

Чому навчила вас повість «Старосвітські поміщики»?

Які ідейно-мистецькі особливості повісті?

Під запис ( на дошці – слайд):

1. У повісті яскраво видно сентиментально-ідилічнатрадиція на кшталт Карамзіна.

2. В образах старосвітських поміщиків Гоголь показує всепоглинаючу силу кохання.

3. Повість містить архаїчні слова, що надають їй особливого колориту.

4. У описі життя поміщиків проявляється особливе, властиве Гоголю почуття гумору.

VII.Оцінювання

VIII.Домашнє завдання

На вибір:

1. Написати міні-твір на тему «Про які риси життя старосвітських поміщиків говорить із гумором?»

2. Розповісти про своїх дідусів і бабусь, цитуючи повість. (Твір)

3. Індивідуальні завдання (повідомлення про творчість).

Матеріали для роботи за картками

1 ГРУПА

1. Розкажіть, використовуючи цитати, про особливості побуту та сімейного устрою старосвітських поміщиків. (Опис кімнат, звичка до теплоти, кімната Пульхерії Іванівни, опис меблів.)

2. Яку роль грає в повісті опис дверей, що співають?

3. З яким почуттям описує Гоголь дівочу?

2 ГРУПА

1. Розкажіть, використовуючи цитати, про господарські турботи Пульхерії Іванівни:

а) приготування їжі;

б) одноразове ревізування своїх лісів (втрата дубків);

2. Чому за такої крадіжки дворових розкрадання здавалися непомітними?

3 ГРУПА

1. Розкажіть, використовуючи цитати, про режим дня людей похилого віку.

2.Что було головним у їхньому житті?

3. жартував над дружиною? Прочитайте по ролях розмову про пожежу.

3. Чому ніхто в маєтку серйозно не страждав від обжерливості?

4 ГРУПА

1. Яку роль у долі Пульхерії Іванівни зіграла сіра кішечка?

2.Чому Пульхерія Іванівна так сприйняла зникнення кішечки?

3. Які розпорядження віддала поміщиця перед смертю?

4. Як її це характеризує?

5 ГРУПА

1.Як поводився на похороні Опанас Іванович? Коли він зрозумів втрату?

2.Что стало головним для Опанаса Івановича після смерті Пульхерії Іванівни?

3. У чому подібні обставини смерті Опанаса Івановича та його дружини?

4. Що сталося з маєтком після смерті старих людей?

(Використовуйте цитати у відповідях.)

Оціночний лист:

Критерії оцінок

зв'язковість

Використання цитат

підсумкова оцінка

Додаткова відповідь (за урок)

Оціночний лист:

Критерії оцінок

зв'язковість

Використання цитат

підсумкова оцінка

Додаткова відповідь (за урок)

Оціночний лист:

Критерії оцінок

зв'язковість

Використання тексту

підсумкова оцінка

Додаткова відповідь (за урок)

Марина Павлова

Марина Анатоліївна ПАВЛОВА (1965) – вчитель літератури НОУ «Надія» (Москва).

Російські Філемон та Бавкіда

До вивчення повісті Н.В. Гоголя «Старосвітські поміщики»

На днях від колеги, яка викладає у 8-му класі, почула: “Щось не йдуть у нас «Старосвітські поміщики». Не розуміють і не приймають їхніх хлопців”. А справді, що може стати близьким для сучасних підлітків в історії останніх років літньої пари, яка колись давним-давно жила у віддаленому селі Малоросії? Що можуть відчувати люди похилого віку, чим цікаве їхнє життя? Чим ця історія цікава Гоголю? Чому Пушкін називав повість коханої? Поставимо запитання: "А чи знаєте ви випадки, коли люди, які прожили довге спільне життя, продовжували любити один одного?" Обов'язково в класі знайдеться хоча б одна людина, яка розповість про своїх бабусі та дідуся. Отже, це буває не лише з Ромео та Джульєттою?

Уважне читання повісті Н.В. Гоголя «Старосвітські поміщики» можна почати з питання: "Чи доводилося вам читати твори, що починаються з освідчення в коханні?" Що ми можемо згадати, окрім пушкінського «Я вас любив…»? Або його «Зізнання» - “Я вас люблю, хоч я шалюсь…”? Адже саме визнанням “Я дуже люблю” відкривається повість. Та й друга пропозиція починається з повтору “я іноді люблю…” Виходить, що з жанру це повість, а розгорнуте любовне визнання. У любові до чого зізнається наш оповідач? Перечитаємо початок повісті. Немов музика, звучать перші речення, наповнені повторами: я люблю - я іноді люблю, на хвилину - на хвилину, усамітнених власників - відокремлене життя, навколишній - оточуючі. Перше речення ділиться на частини слова “досконала протилежність”, дають читачеві одне із ключів до розуміння тексту. Прийом - протиставлення, маємо - два “образу життя”. Люблю: скромне, відокремлених, віддалених, мальовничі, надзвичайно відокремлене життя, таке тихе, таке тихе. Тут є все, що може бути у райському саду. Перед нами своєрідний Едем.

Запропонуємо учням провести дослідження – знайти прикмети гоголівського Едему. Тут і скромність, і усамітнення (“незвичайне”), мальовничість, виконання всіх бажань (адже жодне з них не перелітає через частокіл), сад, наповнений фруктовими деревами, а життя таке тихе, таке тихе… І в саду для відпочинку розстелений килим , і надлишок, достаток всього, і мирне співіснування людей і тварин (довгошийний гусак з ніжними, як пух, гусенятами і ліниво лежачий віл). А головне - самі володарі цього куточка, на обличчях яких “завжди написана така доброта, така привітність та щиросердість”! За їхніми особами можна “читати все їхнє життя, ясне, спокійне життя”. І навіть дощ у цьому саду "прекрасний", він "розкішно" шумить, і веселка (а це дорога на небо) "у вигляді склепіння ... світить матовими сімома квітами". Тут немає “неспокійних породжень злого духа, які обурюють світ”. Звідкись здалеку, мов із космосу, дивиться оповідач на цей райський сад, захищений від зовнішнього світу. Немов чарівні зачаровані кола захищають його: "сфера", частокіл, сільські хати, дерева, галерея, що йде навколо всього будинку, щоб можна було під час грому та граду зачинити віконниці вікон, не замочучи дощем. Цей чудовий світ подібний до "сфери", в яку "на хвилину" сходить наш оповідач (звідки і чому? Але про це пізніше). Що ж оточують (або навколо якої осі розташовуються) ці кола? На чому обертається цей світ? Це кохання двох скромних старосвітських поміщиків - Опанаса Івановича та Пульхерії Іванівни. Їхня гостинність дозволяє оповідача назвати їх “російськими Філемоном і Бавкідою”. До речі, хто це? Ось ще одне завдання, яке змусить хлопців задуматися про так звані знакові образи в літературі (Дон-Кіхот, Санчо Панса, Ромео і Джульєтта, Трістан та Ізольда, Чайльд-Гарольд, Обломов та інші) і звернутися, наприклад, до «Міфологічного словника» . Тоді хлопці дізнаються, що так звали героїв грецької міфології, бідного подружжя з Фригії. Одного разу селище, де жили Філемон та Бавкіда, відвідали під виглядом мандрівників Зевс та Гермес. Але до жодного з будинків їх не пустили. Лише гостинне подружжя запросило мандрівників до себе в хатину і поділилося останнім, що в них було. Боги покарали безбожних жителів села, перетворивши село на ставок, а їх самих на жаб. Тільки житло Філемона і Бавкіди вціліло і перетворилося на прекрасний храм, жерцями якого стали подружжя. Нагороду за гостинність боги виконали їхнє бажання, нагородивши їх довголіттям і давши їм можливість померти одночасно. Коли настав час смерті, люди похилого віку перетворилися на два дерева, що ростуть з одного кореня.

Звичайно, Гоголь не був би собою, якби і ця історія не була перейнята іронією. Але іронія його світла та добра. “Не можна було дивитися без участі на їхнє взаємне кохання. Вони ніколи не говорили один одному ти, але завжди ви… «Це ви продавили стілець, Афанасію Івановичу?» - «Нічого, не гнівайтесь, Пульхерія Іванівна: це я»”. А як найчастіше висловлюють свою любов до бабусі? Намагаються приготувати щось смачне. От і добра бабуся пригощає чоловіка і гостей то варениками з ягодами, то киселиком, то пиріжками, то солоними рижиками, а то й скибкою кавуна. І на все це їй відповідає Опанас Іванович: "І то добре, і те добре". Щось старозавітне звучить у словах дідка. “І побачив Бог, що це добре”. Запропонуйте дітям знайти інші приклади гоголівської іронії. Світ старосвітських поміщиків сповнений чудес, яких вони самі не помічають (попросіть знайти ці дива). Тут і невичерпне достаток, який ніяк не можуть розтягнути прикажчик і війт чи з'їсти свині, горобці та ворони, і райський “килим перед диваном з птахами, схожими на квіти, і квітами, схожими на птахів”, і чудова кімната Пульхерії Іванівни
з скриньками, ящиками, скриньками і скриньками, і, звичайно, чудові двері, що співають. Поки живі дідки – обертається, тримається світ. Вмирають вони - і світ руйнується. Перечитаємо фінал повісті. І кінець останньої пропозиції - залишилося тільки те, що "...не перевищує всім оптом своїм ціни одного рубля".

А тепер повернемося до початку повісті. Звідки це “любить зійти на хвилину у сферу” цього скромного життя оповідач? Знайдемо прикмети того, іншого світу. Він існує за іншими законами. Тут все суєта, пристрасті, невгамовні бажання, що підкоряються злому духу, хвилювання і обурення. Порожнеча та марність. Чому ж доводиться жити у цьому світі? Чи тому, що на місці щасливого саду тепер заглухлий ставок - і навіть храму не залишилося на місці житла Опанаса Івановича та Пульхерії Іванівни, на відміну від того, на який перетворилася хатина їхніх літературних попередників, Філемона та Бавкіди? Час істинного кохання закінчився?

Які творчі письмові завдання можна запропонувати учням під час вивчення гоголівської повісті? Наприклад, написати стилізований лист від імені Пульхерії Іванівни чи Опанаса Івановича, у якому вони запрошують у гості свого сусіда. Або нехай хлопці розкажуть, з ким із авторів наведених цитат вони згодні, а з ким ні, і чому.

“…ідилія, що змушує нас сміятися крізь сльози смутку та розчулення”(А.Пушкін).

“О, бідне людство! жалюгідне життя! І все ж вам таки шкода Опанаса Івановича та Пульхерії Іванівни! Ви плачете за них, за них, які пили та їли і потім померли!”(В. Бєлінський).

“Та мить кохання, яку Гоголь зняв у повісті про малоросійських Філемона і Бавкіда, вища і значніша за будь-який світовий переворот чи катаклізм”(І. Золотуський).

"У "Старосвітських поміщиках" ви бачите людей порожніх, нікчемних і жалюгідних, але, принаймні, добрих і привітних..."(В. Бєлінський).

"Дрібного не хочеться, велике не вигадується"(Н.Гоголь).

Несподіваним, але цікавим завершенням роботи над гоголівською повістю може стати роздум над віршем Саші Чорного «Собачий перукар» (1930). Цей вірш входить у цикл «Міські чудеса», і обговорення теми дива у повсякденному житті допоможе нашим учням бути уважнішими до світу навколо себе. Наводжу текст вірша, оскільки знайти його складніше, ніж текст «Старосвітських поміщиків», а бажано, щоб він був на кожній парті.

Собачий перукар

У величезному місті так важко розшукати
Клочок романтики - очам втомленим відпочинок:
У каламутної Сени,
Вздовж стіни щербатої,
Де міст останньою аркою круглиться, -
Навіс, лава та стіл.
Старий з обличчям поета,
Схилившись до пуделя, стриже горбом руно.
Так благородно-плавні жести рук,
Так добрі очі,
Що здається: а чи не знайшов він
Покликання, чудове у світі?
І пес, негідник, задоволений, -
Сам підставляє бік,
Завів очі і пензликом махає ...
У спеку лохматим лісовиком
Слонятися не легко,
І бути красенем - приємно;
Він розумниця, він це розуміє.
Готово!
Клієнт як скуйовджений схопився - і додолу.
Ти, лев собачий! Хитрий Дон Жуан
З сивою еспаньолкою на морді.
Крізь рубчасту шерсть трохи рожевіє шкіра,
На шиї муфта пишною хвилею, -
Хазяїн пуделя любовно оглянув
І, наче зачарованого принца,
Виводить на ланцюжку.
З балкона кішка мружиться з презирством.
А перукар поклав на стіл
Болонку стару, собачу напівдіву,
Розпластану гусеницю в лохмах.
Блискнули ножиці, гуркотить у Сені вал,
В окулярах сміється сонце.

Прийшла дружина з емалевим судком,
Зів'яла і тиха подруга.
Змахнула шерсть із собачого столу,
Газету розпластала...
Три тони розквітли імлу навісу:
Блідо-зелений, червоний і бурштиновий.
Салат, томати, хліб.
Один одному старі люди передають
З вишуканістю чинною
То ніж, то сіль.
Мовчать, – давно намовились.
І тільки лагідні очі
Не відриваючись дивляться вдалину
На хмари - сиві кораблі,
Плавучі над брудними будинками:
З люків блакитних
Крізь клапті пара
Їхнє минуле, хвилюючись, випливає.
Я, перехожий,
Дивлюся на них із зеленого укосу
Крізь палітурка бур'яну
І теж згадую:
Там, у себе на батьківщині, колись
Читав про них я в повісті старовинної, -
Їх “старосвітськими поміщиками” звали…
Нехай не їх - інших, але символ той самий,
І ті ж вицвілі добрі очі,
І та ж ясна уважність один до одного, -
Два старі серця, спаяні навіки.

Як ця стара людина,
З такою особою, значною і тонкою,
Став стригти собак?
Або у величезному житті
Заняття іншого не знайшлося?
Або рулетка зла
Підсовує нам то той, то цей жереб,
Про наші смаки зовсім не справляючись?
Не знаю…
Але гіркоти в очах у старого
Я, доглядай таємний, не помітив…
Можливо, в давнину він був би мудрецем,
У кутку на площі сидів, кошлатий, у бочці
І говорив дурням перехожим правду
За жменю бобів.
Але сучасність зла:
Співгромадяни йдуть своєю дорогою,
Боби подорожчали, -
Пси обростають вовною,
І треба ж комусь їх стригти.
Ось пообідали. Стіл порожній, вільні руки.
Підходить дівчина з китайським вовкулаком,
І треба з нею домовитися до ладу,
Як тварюка кохану за модою обірвати…

Напевно, слід кілька слів сказати про Сашу Чорного, про його сатиричні вірші та іронічне ставлення до російської дійсності, про еміграцію, в яку він їде після революції, де й був написаний один із його останніх віршів — «Собачий перукар».

Можна спитати, що спільного бачать учні у двох цих творах. Уважний читач знайде і звичайний світ (каламутна річка, щербата стіна), і героїв-старих, і оповідача-спостерігача зі своїм ставленням до героїв, і відсилання до Стародавньої Греції (тут і руно, і діжка Діогена), і роздуми про людську долю, і смуток за минулим часом, і пряме звернення до гоголівської повісті в самому центрі композиції, і м'яку авторську іронію. А чого ж шукає у величезному місті "виглядай таємний" (ось і образ письменника, поета, не тільки Сашка Чорного)? Дива в повсякденному житті - "очам (читай - душі) втомленим відпочинок"? Чи намагається зрозуміти, чому немає "гіркоти" в очах у старого? Чи шукає тих, чиї “серця спаяні навіки”? Чи хоче знайти “покликання, яке є найдивовижнішим у світі”? Як завжди, питань більше, ніж відповідей. Але правильно поставлене питання – це половина відповіді. Отже, можна продовжувати думати і шукати диво у повсякденному житті.

Запитання художнього методу Н.В. Гоголя завжди були у центрі уваги науки та критики. Критики та дослідники творчості письменника різних періодів відзначають наявність у мистецькому методі Н.В. Гоголя різних почав: як об'єктивного, і суб'єктивного. Це дозволяло одним говорити про Н.В. Гоголі як про реаліста (В.А. Десницький 6, с.9, І.П. Єгорова 7, с.67, В.Ф. Переверзєв 12, с.384-385), інші вбачали в його творчості переважно романтичні риси ( І. В. Карташова 10, с. 140. Г. М. Фрідлендер 16, с. 11., треті вважали Н. В. Гоголя романтиком тільки на початку його письменницької діяльності (А. М. Гуревич 5, с. 84, І У перші десятиліття ХХ століття навіть з'явилися спроби записати автора «Шинелі» і «Носа» в предтечі модерністських напрямів. огляді емігрантської критики Гоголя В. А. Воропаєв: "... Гоголь не був "реалістом" у звичному значенні слова. Будь-який перебіг або напрям російської літератури могло по праву бачити в ньому свого предтечу. "Романтик", "реаліст", "фантаст", «сюрреаліст» – подібні визначення у зв'язку з ім'ям Гоголя мають сенс, - він справді був неповторним літературним явищем…» 3, с.202 .

Звичайно, і прагнення розглянути в «Носі» витоки сюрреалізму, та інші спроби міцно пов'язати Гоголя з модерном видаються нам не цілком ґрунтовними, особливо з урахуванням їхнього смислового дисонансу. Разом про те, неможливо заперечувати універсальність методу письменника, безперечно видатну поза рамки відведених їй реалізму і романтизму.

Поруч дослідників у творчості Н.В. Гоголя відзначалися й характерні риси поетики сентименталізму. Так, В.М. Турбін, говорячи про жанрову специфіку гоголівських творів, зауважує, що ідилія у Гоголя – всепроникний жанр.

«Ідилічна держава, в якій править Гоголь, є могутньою. Реальна держава приречена на однобічність, вона сиротлива» 15, с.162. Дослідник В.М. Хохлачова відносить Н.В. Гоголя до реалізму, але вбачає вже стиль «карамзинської школи» у «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»: «В описових частинах новел переважають вишукані метафори, барвисті епітети, що створюють загалом умовно-літературний стиль, близький до стилю «карамзинської школи» 17, .39.

Отже, справжня практика аналізу творів Н.В. Гоголя стикається з артефактами, які не узгоджуються з усталеним уявленням про еволюцію методу письменника, і змушує глянути на його творчість ширше і під іншим або навіть іншими кутами. Одним із найцікавіших у цьому відношенні творів є повість «Старосвітські поміщики».

Цікаво зауважити, що, навіть відмовившись від вульгарно-соціологічних постулатів, сучасне літературознавство все одно не визначилося у своєму ставленні до персонажів повісті. Так, на думку В.Є. Ветловський, Н.В. Гоголь тут, на відміну від «Тараса Бульби», зображує настільки тісний і затхлий світ, що «досить найменшого подиху вітру, найменшої перешкоди в розмірено-холостому ходу, щоб примарний благополуччя примарного існування зникло: ніяка любов Івана Повичу «диким» (тобто. «найприроднішим») поведінкою кішечки… Місце повнокровного життя…займають виморкова химера, де… матеріальне, тілесне початок життя, недозволено розширюючись рахунок душі, захоплює всяким нісенітницею її почуття і помисли…» 2, з .14.

Цілком протилежну думку висловлює І.П. Золотуський, який дав високу оцінку почуттям героїв повісті поставивши їх в один ряд з персонажами «Тараса Бульби»: «Та мить кохання.., яку Гоголь зафіксував у малоросійських Філемоні та Бавкіді, вищий і значніший за будь-який переворот чи катаклізм.

І нехай Гоголь називає це кохання «звичкою». Вона в тисячу разів вища за романтичну «пристрасть», висміяну їм у тій самій повісті» 8, с.176 .

Змінився погляд зміст повісті, очевидно, визначив і тлумачення її жанрово-стилистического своєрідності, про яку І.П. Золотуський пише так: «Старосвітські поміщики» стали торжеством згоди і примирення, торжеством і рівноваги між справжнім і бездоганним, прозовим і поетичним…» 8, с.176 .

Важливе нам спостереження робить І.Ф. Анненський, який звернув увагу на ідилічний характер відносин між героями повісті: «В основі лежить безсмертне кохання, чистий і високий Ерос Платона. Згадайте кончину Пульхерії Іванівни: як просто ставиться вона до питання про свою близьку смерть і з якою тривогою - до питання про зручності супутника, що нею залишається. Цьому чистому серцю найбезсмертя представляється у формі потойбічних піклування про старого чоловіка »1, с.617. Ідеалізм «Старосвітських поміщиків» дослідник називає «святим».

Першим у літературознавстві, хто відзначив сентиментальний тип свідомості Н.В.Гоголя, що виявився у повісті «Старосвітські поміщики», став Ю.В. Манн:

«Дуже важливо, що повість із самого початку дотикається до двох складів свідомості та світовідчуття – «сентиментальний» і «наївний». І коли оповідач (як представник першого устрою) сходить у сферу життя персонажів, то він ніби зрікається свого досвіду, від своєї складності. Мимоволі відмовляєшся, хоч принаймні на короткий час, від усіх зухвалих мрій і непомітно переходиш усіма почуттями в низинне буколічне життя» .

Дослідник також розглядає тип свідомості у героїв повісті: «Мешканці буколічного гнізда, здавалося, готові присунутися до розвиненого життя – але чи можуть це зробити? Опанас Іванович «не належав до тих старих, які набридають вічними похвалами старого часу або осудами нового. Він, навпаки, розпитував вас, показував велику цікавість і участь в обставинах вашого власного життя, удачах і невдачах, якими зазвичай цікавляться всі добрі люди похилого віку, хоча воно трохи схоже на цікавість дитини, яка в той час, коли розмовляє з вами, розглядає печатку ваших годин». Той тип свідомості, представлений персонажем, агресивно не протиставляє себе новому; навпаки, він намагається наблизитись до нього, зрозуміти його, але чи може він це зробити? Очевидно, не більше, ніж дитина може зрозуміти справи та турботи дорослого» .

Тим часом сміливість оповідання, на думку Ю.В. Манна полягає в оголенні бездонної глибини обмеженого буколічного життя. Це опис реакції Опанаса Івановича на смерть Пульхерії Іванівни. Вчений тут говорить про те, що в будь-якого іншого письменника (особливо романтика, сучасника Гоголя) приводом для гіркого спогаду про покійницю послужила б книга, яку вона читала, мелодія, яку вона любила, тобто образи вищих духовних рухів. У Н.В. Гоголя таким приводом є улюблена страва. У багатьох письменників горе скорботної людини виявилося б за допомогою символів психологічного переживання - сліз, зітхань і т.д. Н.В. Гоголь для цієї ж мети з вражаючою сміливістю змішує ряди: з одного боку, високий образ сліз, «немолочно поточного фонтану», а з іншого – характеристика процесу їжі у всій його побутовій, майже фізіологічній прозаїчності, процесу їжі, припиненого та засмученого нестерпним нападом . «Тут виразно видно, - стверджує дослідник, - що образи їжі, фізіологічних і природних рухів починають означати більше, ніж малося на увазі спочатку, і в самому моменті переходу цих образів в інше емоційне і смислове русло прихований секрет чарівного впливу ... У «Старосвітських поміщиках» зміни образів фізіологічних та природних рухів свідчать про силу та могутність духовного початку. Образи їжі починають свідчити не про емоції первісного, «героїчного» етапу колективного життя, а про прихильність, кохання, безмірну скорботу – тобто сильне, індивідуалізоване почуття». Тому вчений вбачає мотиви сентиментальності саме в образах їжі, у страві. Він також зазначає, що образи їжі мають «силу сталості і зосередженості в собі»: «… образи, що нас цікавлять, передають просте, здавалося б, нерозвинене «буколічне» почуття, що виявляє, однак, непереборну силу сталості і зосередженості в собі. «Боже! думав я… п'ять років всевигубного часу… і такий спекотний смуток? Що ж сильніше над нами: пристрасть чи звичка? Що б не було, але в цей час мені здавалися дитячими всі наші пристрасті проти цієї довгої, повільної, майже байдужої звички» .

Отже, можна дійти невтішного висновку, що художній метод Н.В.Гоголя не вкладається у рамки лише однієї напрями. Він набагато ширший і багатший. Зауваження дослідників про присутність у мистецькому світі письменника стилю «карамзинської школи», ліричного почуття, ідилії як всепроникаючого жанру, дозволяють говорити про наявність у мистецькому методі Н.В. Гоголя принципів відображення життя, притаманних сентименталізму.

Наявність великої кількості сентименталістських ремінісценцій у тексті «Старосвітських поміщиків» ми спробуємо довести шляхом порівняльного аналізу гоголівської повісті з повістю Н.М. Карамзіна «Бідна Ліза». В основу порівняння буде покладено основні ознаки даного методу.

Проблема естетики та поетики сентименталізму широко розглядається у сучасному літературознавстві. Зокрема, нею займаються такі дослідники: Н.П. Верховська, В.І. Сорокін, Г.М. Поспєлов, П.А. Орлов, Л.І. Тимофєєв, С.В. Тураєв та інші.

У результаті виконаної роботи ми з'ясували, що вчені виділяють такі основні принципи зображення дійсності, що характеризують літературний напрямок - сентименталізм:

1. Зображення життя пересічних людей;

2. Згладжування гостроти соціальних протиріч між поміщиками та селянами;

3. Зображення приватного сімейно-побутового життя простих людей;

4. Місце дії – невеликі провінційні містечка, села;

5. Зображення картин сільської нехудожньої природи, що викликають глибокі душевні переживання – цвинтарі, руїни, пустельні місця тощо.

6. Прагнення показати, що і селяни любити вміють, що простим людям властиві глибокі і чисті шляхетні людські почуття;

7. Відображення внутрішнього світу людини, її почуття та переживання;

8. Вплив сентименталістів на читача, прагнення викликати його відгук на описувані події;

9. Ідея позастанової людської особистості;

10. Уславлення любові та дружби;

11. Зображення скромного життя в колі сім'ї та вірних друзів, чесної праці;

12. Пошуки своєрідного у кожній людині, що робить її не схожим на інших людей;

13. Позитивні та негативні герої різко не протиставляються;

14. Прагнення письменників-сентименталістів морально долучитися до життя «міського люду»;

15. Постійне нагадування письменника про свою авторську волю, про те, що це вигадка.

Результати порівняльного аналізу двох повістей відображені нами у таблиці.

Н.М. Карамзін

Н.В. Гоголь

1. Зображення картин сільської нехудожньої природи:

«…чудова картина, особливо коли світить неї сонце, коли вечірні промені його палають на незліченних золотих куполах… Внизу розстилаються огрядні, густо-зелені квітучі луки, а й за ними, жовтими пісками, тече світла річка, хвилювана легкими веслами риб… ».

«…запашна черемха, цілі ряди низеньких фруктових дерев, потоплених багрянцем вишень і яхонтовим морем слив, покритих свинцевим матом; розлогий клен ... довгошийний гусак, що п'є воду з молодими і ніжними, як пух, гусятами; частокіл, обвішаний зв'язками груш і яблук… воз із динями…» .

2. Місце дії – невеликі провінційні містечка, села:

«Можливо, ніхто з тих, хто живе, не знає так добре околиць міста цього, як я… Найприємніше для мене те місце, на якому височіють похмурі, готичні вежі Симонова монастиря… Часто приходжу я на це місце і майже завжди зустрічаю там весну; туди ж приходжу і в похмурі дні осені сумувати разом із природою» .

«Я дуже люблю скромне життя тих відокремлених власників віддалених сіл, яких у Малоросії зазвичай називають старосвітськими, які, як старі мальовничі будиночки, гарні своєю строкатістю і досконалою протилежністю з новим гладеньким будовою, якого... ганок не виявляє червоної цеглини».

3. Зображення життя пересічних людей:

«Саджень за сімдесят від монастирської стіни, біля березового гайка серед зеленого луки, стоїть порожня хатина, без дверей, без вікон, без підлоги; покрівля давно згнила і обвалилася. У цій хатині років за тридцять перед цим жила прекрасна, люб'язна Ліза з старенькою, матір'ю своєю. Батько Лізін був досить заможний селянин, тому що він любив роботу, добре орав землю і вів завжди тверезе життя. Але незабаром після смерті його дружина і дочка збідніли».

дідків минулого століття ... Всі ці

давні незвичайні події

замінювалися спокійною та самотньою

життям, тими дрімаючими і разом

якимись гармонійними мріями ... »

4. Згладжування гостроти соціальних протиріч між поміщиками та

селянами:

«Здрастуйте, добра бабусю! - сказав він. -

Я дуже втомився; чи немає в тебе свіжого

молока?» Послужлива Ліза... принесла

чистий глечик... Кожен здогадується, що

він після того дякував Лізі, і дякував

не так словами, як поглядами» .

Чому це в тебе, Нічипор,

сказала вона, звернувшись до свого

прикажчику, що тут же знаходився, -

дубки стали такими рідкісними?

Дивись, щоб у тебе волосся на голові

не стали рідкісними.

Чому рідкісні? – казав

звичайно прикажчик, - пропали!

Так зовсім зникли: і громом

побило, і черви проточили, - пропали,

пані, зникли.

5. Прагнення показати, що «і селяни любити вміють», що простим людям

властиві глибокі та чисті шляхетні почуття:

«…бідна вдова майже безупинно проливаючи сльози про смерть свого чоловіка – бо й селянки любити вміють! - з кожним днем ​​ставала слабшою і зовсім не могла працювати ».

«Ліза повернулася в хатину свою зовсім не в такому положенні, в якому з неї вийшла. На обличчі та у всіх її рухах виявлялася серцева радість. "Він мене любить"!" - думала вона і захоплювалася цією думкою ».

«На обличчях у них завжди написана така

доброта, така привітність і щиросердість,

що мимоволі відмовляєшся, хоча за

принаймні на короткий час, від усіх

зухвалих мрій і непомітно

переходиш у низовинну буколічну

життя... Не можна було дивитися без участі

на їхнє взаємне кохання. Вони ніколи не

говорили один одному ти, але завжди ви...

Вони ніколи не мали дітей і тому вся

прихильність їх зосередилася на них

а самих ».

6. Пошуки своєрідного в кожній людині, яка робить її не схожою на інших

«Ще до сходження сонячного Ліза

встала, зійшла на берег Москви-ріки, сіла на

траві і, підгорівшись, дивилася на білі

тумани, які хвилювалися в повітрі та,

піднімаючись нагору, залишали блискучі краплі

на зеленому покриві природи. Скрізь

царювала тиша. Але незабаром висхідне

світило дня пробудило все творіння… Але

Ліза все ще сиділа зажурившись ».

7. Постійне нагадування письменника про свою авторську волю, про те, що це вигадка:

«Ах! Я люблю ті предмети, які чіпають

моє серце і змушують мене проливати

сльози ніжної скорботи!» .

«Але я кидаю пензель. Скажу тільки, що до цього

хвилину захоплення зникла Лізина боязкість ... »

«Серце моє обливається кров'ю в цю

хвилину. Я забуваю людину в Ерасті – готовий

проклинати його - язик мій не рухається -

дивлюся на нього, і сльоза котиться по обличчю

мого. Ох! Навіщо пишу не роман, а

сумне бування»?» .

«Я досі не можу забути двох

стариків минулого століття, яких,

на жаль! тепер уже ні, але душа моя сповнена

ще й досі жалості» .

«Добрий дідок! Але оповідання

моя наближається до дуже сумної події ... ».

«Назустріч вийшов старий. То це він! я

зараз же впізнав його; але він зігнувся вже

удвічі проти колишнього».

У художньому відношенні обидві повісті чітко поділяються на дві частини:

I частина: «Але найчастіше приваблює мене до

стінам Симонова монастиря спогади про

плачевної долі Лізи, бідної Лізи».

II частина: «Добрим дідки! Але

оповідання моє наближається до

дуже сумній події,

що змінив назавжди життя цього

мирного куточка!» .


Ми розглянули традиції поетики сентименталізму у творчому методі Н.В. Гоголя на прикладі однієї повісті, але це ключ до більш глибокого та уважного вивчення всієї його творчості.

Список літератури

1. Анненський І. Ф. Вибрані твори. - Л.: Художня література, 1988. - 734с.

2. Ветловська В.Є. Творчість Гоголя крізь призму проблеми народності. //Російська література. - 2001. - №2. - С.3-24.

3. Воропаєв В.А. Гоголь у критиці російської еміграції // Російська література. - 2002. - №3. - С.192-211.

4. Гоголь Н.В. Миргород. - М.: Радянська Росія, 1985. - 250с.

5. Гуревич А.М. Романтизм Гоголя/Гуревич А.М. Романтизм у російській літературі. - М.: Просвітництво, 1980. - С. 84-93.

6. Десніцький В.А. Гоголь - великий російський письменник-реаліст / Ленінградський державний педагогічний інститут ім. А.І. Герцена. - Вчені записки. - Т.107. - Л., 1995. - 377с.

7. Єгорова І.П. Луначарський про сатиру російських письменників-класиків/Філологічна збірка. Випуск 1. - Хабаровськ, 1959. - 270с.

8. Золотуський І.П. Гоголь. - М.: Мовляв. Гвардія, 1979. - 511с.

9. Карамзін Н.М. Повісті. - М.: Радянська Росія, 1979. - 142с.

10. Карташова І.В. Романтизм у творчості Н.В. гоголя/Російський романтизм; За ред. проф. Н.А. Гуляєва. - М.: Вища школа, 1974. - 359с.

11. Манн Ю. В. Поетика гоголя. - М.: Художня література, 1978, 397с. 12.Переверзєв В.Ф. Біля витоків російського реалізму. - М.: Сучасник, 1989. - 750с. 13.Сергіївський І.В. Н.В. Гоголь: життя та творчість. - М.: ГІДЛ, 1956. - 190с. 14.Стражев В.І. Н.В. Гоголь. - М.: УЧПЕДГІЗ, 1951. - 64с.

15. Турбін В.М. Пушкін. Гоголь. Лермонтов. Про вивчення літературних жанрів. - М.: Просвітництво, 1978. - 239с.

16. Фрідлендер Г.М. Гоголь: витоки та звершення // Російська література. - 1994. - №2. - С.3-27.

17. Хохлачова В.М. Спостереження над мовою та стилем деяких творів Гоголя // Російська мова у школі. -1959. - №2. - С.39-45.

З самого початку повісті Гоголь освідчується в любові до Малоросії: її природи, вдач, звичаїв, людей ... Герої старий зі старою живуть просто, думаючи тільки про страви, боячись змін. Частий гість у їхньому будинку – Микола Васильович співчуває смерті старенької Пульхерії, якій здалося, що в образі її кішки, що загуляла, приходила, приходила до неї сама смерть. Без дружини старий Опанас живе ще років десять у занедбаному будинку, але ніяк не може змиритися з сумною думкою. Гоголь наводить для розмаїття історію юнака, який через смерть коханої сам наполегливо намагався накласти на себе руки, але через час заспокоївся, одружився, жив весело... Не завжди відданість повинна асоціюватися з молодістю та гарячістю.

Головна думка

Повість про просту красу місця і людей, про вірність пам'яті того, хто пішов. Тут немає однозначних відповідей, хто має рацію – старі чи молоді, романтики чи реалісти, у цьому загадка.

Читати короткий зміст Гоголь Старосвітські поміщики

Дуже красиві та апетитні описи, з яких і починається повість. Їжа - практично єдине, що турбує людей похилого віку. Все життя підпорядковане їй: вранці поїли те чи те, далі закусили тим… З того, що пропонує на обід стара, завжди вибирають обидва варіанти. А вночі у спекотній кімнаті старий стогне – живіт болить. Так лікування знову у прийнятті їжі: кислого молока попив і одразу краще. Справді, наливки, наприклад, так і я сприймаються – ліками. Це від сверблячки, та від ломоти.

Якщо приїжджають гості, то вже у старих бенкет. Автора пригощали, розкриваючи всі секрети: солінь, напоїв… Він об'їдався, але неможливо було просто себе стримати. Гостя завжди залишали ночувати, лякаючи розбійниками. До речі, дід любив налякати свою тиху дружину. Наприклад, що буде, якщо їхній будинок згорить? А Пульхерія Іванівна пристрасть як боялася втратити спокій – їхнє мирне життя.

А запасів у будинку було стільки, що, хоч і вся челядь їла до нудоти, крала, розносила по гостях, все одно було достаток. Літні люди начебто й намагалися контролювати господарські процеси, але задовольнялися зовнішнім. Вони вірили обманщикам, які крали в них ліс та все інше.

Якось кішка, яку пестила Пульхерія, втекла. За кілька днів повернулася дикої. Поїла, знову зникла. І Пульхерія з чогось вирішила, що значить термін настав. Мабуть, справді настав, раз таке придумала. Вона почала методично готуватися до смерті: роздавала вказівки по господарству, збирала сукню, прощалася зі старим. Своєрідне розуміння подальшого у Пульхерії, вона говорила, мовляв, робіть по-моєму, бо я буду поруч із Христом, то я йому все про вас скажу, якщо не послухаєтеся. І злягла вона, і за кілька днів згоріла. Опанас Іванович ніяк не міг повірити у її смерть. Йому все стало байдуже, він не міг, як мала дитина, поїсти, не вимазавшись. У той час заїхав до нього Гоголь, поспівчував Афанасію, який різко постарів, який не міг про Пульхерію говорити без сліз. Гоголя не здивувало, що невдовзі старий помер. До речі, перед смертю він ніби чув, як померла дружина кликала його в саду. Відхід його був схожим на те, що вийшло з його дружиною.

Для розмаїття письменник наводить історію про молодого чоловіка, у якого кохану рано забрала смерть. Більше його нічого не цікавило. Його закрили будинки рідні, ховали від нього гострі предмети. І все ж пару разів він спробував накласти на себе руки… Але минули роки, покалічений герой одружився знову, він щасливий, веселий. Можливо, і правильно, що юнак не втратив смаку до життя, але авторові від цього сумно. Іноді простіші, приземлені люди виявляють більш високі почуття.

Ця повість стала першою у циклі Гоголя «Миргород».

Картинка або малюнок Старосвітські поміщики

Інші перекази для читацького щоденника

  • Короткий зміст Вибір Софі Стайрон

    Події роману починаються у післявоєнний час, у 1947 році, а місцем дії є Нью-Йорк. Розповідь ведеться від імені молодого письменника Стінга.



Останні матеріали розділу:

Список відомих масонів Закордонні знамениті масони
Список відомих масонів Закордонні знамениті масони

Присвячується пам'яті митрополита Санкт-Петербурзького та Ладозького Іоанна (Сничева), який благословив мою працю з вивчення підривної антиросійської...

Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету
Що таке технікум - визначення, особливості вступу, види та відгуки Чим відрізняється інститут від університету

25 Московських коледжів увійшли до рейтингу "Топ-100" найкращих освітніх організацій Росії. Дослідження проводилося міжнародною організацією...

Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»
Чому чоловіки не стримують своїх обіцянок Невміння говорити «ні»

Вже довгий час серед чоловіків ходить закон: якщо назвати його таким можна, цього не може знати ніхто, чому ж вони не стримують свої обіцянки. По...