Сюжетно-рольова гра «Подорож. Заняття з ігрової діяльності

Конспект підготувала вихователь Сірік Людмила Анатоліївна.

МЕТА:

Викликати бажання в дітей віком грати в сюжетно - рольову гру «Подорож морем».

ЗАВДАННЯ:

Уточнити та розширити уявлення дітей про професії на кораблі.

Уточнити та розширити уявлення дітей про влаштування та функціонування корабля.

Забезпечити розвитку вміння в дітей віком використовувати підсобний матеріал до створення атрибутів у грі.

Забезпечити розвиток вміння в дітей віком грати великими групами, радитися і допомагати одне одному.

Удосконалювати вміння дітей бути уважними одне до одного.

Систематизувати уявлення дітей про деякі правила поведінки у різних ситуаціях.

Забезпечити розвиток ініціативи, організаторських та творчих здібностей дітей.

Переконати дітей у тому, що у грі необхідно виконувати правила та норми поведінки у грі.

Сприяти формуванню вміння дітей радіти самим, коли вони роблять іншим приємно.

Викликати бажання зрозуміти, що свої дії потрібно продумувати, спільно добиватися поставленої мети.

ОБЛАДНАННЯ:іграшкове автомобільне кермо, будівельний матеріал, бінокль, набір «лікар», «продукти з магазину», посуд, аркуші паперу, фломастери, матроські комірці, кашкети, шапочка медичного працівника, кухарський ковпак, навушники, карта - схема, ширма, «речі пасажирів », Різноманітний одяг, предмети туалету, лист від чоловічків, «рація».

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА:Розгляд ілюстрацій кораблів, знайомство із будовою корабля, розгляд морських атрибутів, знайомство з професіями людей на кораблі, читання оповідання Л. Толстого «Стрибок», «Акула», знайомство з фізичною картою світу, вирішення проблемних ситуацій «За секунду до…», « Що було б, якби..»., розгляд ілюстрацій на цю тему.

1. ІГРОВИЙ МОМЕНТ:

Хлопці, нам прийшла телеграма від наших друзів – чоловічків. Слухайте, що вони нам пишуть: (читаю)

Доброго дня, любі друзі! В нас біда! Приїжджайте швидше та врятуйте нас. Ми на вас чекаємо з нетерпінням. Ваші друзі-чоловічки.

2. ВИБІР ТРАНСПОРТУ.

Цікаво, на чому нам туди вирушити?

ДІТИ: літаком, автобусом, поїздом тощо, буд.

Дістаю тихо карту.

Подивіться, нам ще карту надіслали. Напевно, це наш шлях.

ДІТИ розглядають карту.

Тож на чому ж нам краще вирушити в подорож?

ДІТИ: Рятувати наших друзів – чоловічків ми вирушимо на кораблі.

3. БУДІВНИЦТВО КОРАБЛЯ.

Тоді за справу. Давайте швидше будувати корабель. Із чого нам його можна зробити.

ДІТИ: будуватимемо зі стільчиків.

На кораблі є ніс корабля, штурвал, якір, борти.

Що таке штурвал, хтозна.

ДІТИ: Це кермо корабля.

Як це можна зробити.

ДІТИ: На стільчик прив'язати іграшкове автомобільне кермо.

Якір як змайструємо.

ДІТИ: на мотузку прив'яжемо дерев'яну цеглу.

Що потрібно ще взяти обов'язково у подорож.

(Звернути увагу, що беремо тільки найнеобхідніші речі, без яких важко обійтися.)

ДІТИ: бінокль, карту, ліки, їжу, змінний одяг.

Все гаразд, а що ми забули.

ДІТИ: Вигадати назву кораблю. І як ми його назвемо.

ДІТИ: «Швидкий», «Рятувальник», «Вітерець», «Дружба».

Яка назва найбільше підходить.

ДІТИ: вибирають.

А тепер розподілимо, хто, що робитиме.

(Вибір групи дітей)

ДІТИ: домовляються між собою хто що робить.

Хто майструватиме штурвал.

ДІТИ: Вибирають 2-3 дітей.

Якір хто змайструє.

А ось хто писатиме назву корабля.

ДІТИ: призначають.

Дівчатка, а ви між собою розподілите, хто збиратиме ліки, їжу, речі тощо.

Нам потрібно поспішати рятувати наших друзів – чоловічків. Тому як працюватимемо.

ДІТИ: Дружно, спокійно, поступатися один одному та допомагати один одному.

ДІТИ БУДУТЬ КОРАБЛЬ зі стільчиків, прив'язують якір, додають штурвал, прикріплюють назву, розміщують побутові заготовки.

Подивимося, чи готовий наш корабель. Нічого не забули.

Доповісти про виконання своєї роботи.

ДІТИ докладають за групами,

КОМАНДА БУДІВЕЛЬНИКІВ:

Ми дуже намагалися виконати роботу у короткий термін. Корпус міцний та надійний. На кораблі чистота та порядок. Ми гарантуємо надійність корабля.

ДІВЧАТКИ:

Продукти доставлені на борт найкращої якості. Одяг приготований на всі випадки життя. Ліки, бинти, зеленку заготовили у потрібній кількості.

Назва корабля написано та прироблено на борт та ніс корабля.

Якір надійно прив'язаний і не підведе.

Штурвал корабля зроблено за передовою технологією. Він у надійних руках.

Бінокль та карта доставлені на борт корабля і перебувають у рубці капітана.

Ваші звіти про виконану роботу мені дуже сподобалися. Готуємось до відплиття.

4. ВИБІР КОМАНДИ.

А що нам ще треба зробити, щоб відплисти до друзів – чоловічків.

ДІТИ: вибрати команду корабля.

Хто входить до команди.

ДІТИ: капітан, матроси, лікар, медична сестра, кухар, радист, штурман і т.д.

(Вибір команди корабля та розподіл ролей).

Розкажіть, які якості мають володіти медики і що вони повинні робити.

ДІТИ: лікар оглядає хворого та призначає лікування, а медична сестра дає таблетку, робить укол, перев'язує. Лікарі повинні бути добрими, охайними, акуратними і швидко допомагати в біді людині.

І хто найкраще підійде на цю посаду.

ДІТИ: вибирають, вирішують.

Хтозна, як кухаря на кораблі звуть.

ДІТИ: кок.

Що має вміти робити кок насамперед.

ДІТИ: смачно готувати

Хтось підійде на цю роль. У кока мають бути помічники.

ДІТИ:

А навіщо нам матроси?

ДІТИ: Вони містять корабель у чистоті. Усім допомагають. Працюють у машинному відділенні.

І хто ж у нас буде матросами?

ДІТИ:

А чому ви їх обрали?

ДІТИ: Тому що вони у групі приходять усім на допомогу і всю вміють робити.

Кого ми ще не обрали.

ДІТИ: капітана та штурмана.

Який має бути капітан.

ДІТИ: сміливий, відважний, справедливий, добрий, веселий, кмітливий і т.д.

І хто ж у нас буде капітаном?

ДІТИ обговорюють кандидатуру на роль капітана.

Хто такий штурман?

ДІТИ: Людина, яка допомагає капітанові вести корабель морем.

Діти обирають штурмана.

Інші будуть пасажирами корабля.

(Діти надягають атрибути-комірці та шапочки).

Хтось піднімається на корабель першим.

ДІТИ: команда корабля.

5. ГОТОВНІСТЬ ДІТЕЙ ДО ГРИ.

Капітан командуй.

КАПІТАН: Команда будуйся!

ДІТИ БУДУЮТЬСЯ.

КАПІТАН: Команда корабля «Дружба» готова до відплиття?

(Йде перекличка. Кожна дитина робить крок уперед, називає свою роль та ім'я. Потім займають місця на кораблі.)

А тепер хтось може піднятися на борт корабля.

ДІТИ: пасажири.

(Будуються один за одним сходять на корабель. Матроси допомагають усім влаштуватися).

Штурман: Матрос Саша допоможіть жінці з дитиною.

Матрос Сашко: Є! Давайте вашу валізу я донесу до каюти.

Жінка: Дякую. Ви дуже люб'язні.

Штурман: Матрос… проводьте літню людину до каюти.

Матрос: Є! Слідуйте, будь ласка за мною. Обережно тут сходи.

(і т.д.).

Капітан: Усі зайняли свої місця.

Штурман: Пасажири прийняті на борт Усі влаштовані у своїх каютах. Чекають на відплиття корабля.

Капітан: Віддати швартові.

Матрос піднімає якір.

Капітан: Підняти вітрила.

Матроси: Є! Піднімають руки вгору і махають.

(Включити музику шум моря).

6. ПРОБЛЕМНА СИТУАЦІЯ.

Капітан бере бінокль і дивиться.

Штурман: Щось похолоднішало і небо заволокли хмари.

Капітан: Насувається шторм. Нам потрібно терміново відбити телеграму, може, найближча бухта прийме нас. … склади повідомлення та віднеси радисту.

Діти, допоможіть штурману скласти повідомлення. Ми говоримо, а він записує.

ДІТИ: На морі сильний шторм. Просимо найближчі бухти прийняти наш корабель. Повідомте, хто має місце на пірсі.

Штурман записує та відносить телеграму радисту.

Радист: надягає навушники і стукає пальчиками по рації, зробленої з конструктора. (Штурман стоїть поруч).

Радист: Телеграму передав. Чекаю відповіді.

(Поправляє навушники і говорить).

Бухта "Притулок" готова нас прийняти.

Штурман записує на аркуш паперу повідомлення та йде до капітана.

Штурман: Ой який сильний дощ! І дуже холодно.

(Зображує, що холодно, сиро).

Пасажири зображують дощ та вітер; ляскають у долоні і гудуть.

Штурман віддає аркуш капітанові.

Капітан читає та віддає команду.

Капітан: Матрос… право керма.

Капітан: Матрос… перевір пасажирів і доповісти.

Матрос: Є!

Матрос…: Капітане, у пасажирів все гаразд.

Матрос: На кораблі без пригод.

Капітан: Дякую, всі вільні.

Штурман: Капітане, ми швартуємося.

Капітан командує:

Пасажири виходять на берег.

(Діти встають та виходять).

Лікарю, оглянути всіх.

(Оглядає всіх).

Як нагодувати всіх.

(плескає долоня в долоню).

Капітан Команда на берег.

(На березі зустрічає їх господар).

Ви прибули до бухти «Притулок». Ми дуже раді вас бачити. Чим ми можемо допомогти вам?

Капітан: Дуже вам дякую, що ви змогли дати нам відпочинок. У нас все гаразд, жертв та руйнувань немає. Ми перечекаємо шторм і вирушимо далі.

Капітан: Матроси, огляньте корабель. Виправте неполадки і доповіть.

Кок: Всім видано сухпайку.

Лікар: Усі здорові. Поранених немає.

Матроси поправляють стільчики, наводять лад.

« Господар» проводить гру з пасажирами «Якщо подобатися тобі, то роби так…»

Штурман повідомляє капітанові: Дощ пройшов, море заспокоїлося. Корабель готовий до відплиття.

Капітан: Де моя мапа? Я мушу перевірити наш маршрут.

Усім зайняти свої місця.

7. ПОДОРОЖ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ

- Віддати швартові.

Матрос: Є і піднімає якір.

(звучить музика шум моря).

Капітан дивиться у бінокль.

Ось ми й припливли, на березі на нас чекають наші друзі – чоловічки.

- Але що це?

Матроси хором: Акула!

Штурман: Свистати всіх нагору.

Капітан: Ось що, виявляється, трапилося у наших друзів – чоловічків

Лікар: Біля берегів їхньої країни оселилася акула. І вони не можуть відпочивати, плавати та засмагати.

І що ж тепер робити?

Капітан: Ми її зараз проженемо!

Гра «Акула»

Всі граючі плавають у морі (бігають або борсаються в уявному морі). За сигналом "акула" діти об'єднуються в групи по 2-3 особи. «Акула» їсть лише одинаків. "Акула" - ведучий виводить такого гравця на сушу, і гра продовжується. Наприкінці гри діти роблять велике коло, акула бігає, поки відкриті ворота. За сигналом ворота зачиняються, акула опиняється в колі.

- після гри капітан дає команду

Штурман, привести корабель до порту.

Штурман: Слухаю! Дозвольте виконувати!

Капітан: Виконуйте!

А ми з матросами дістанемося до берега вплавь. (Всі зображають плавців.)

На березі, ширма з ляльками, за ширмою заховано 2 дитини.

1ий: Ви сильні та сміливі хлопці. А найголовніше – дружні!

2-ий: Ви нашу країну врятували від акули. Велике вам спасибі!

(Всі співають пісню «Справжній друг»)

8. Підсумок

Капітан: По місцях! Готуємось до відплиття додому! (Діти займають свої місця)

Ляльки (діти): Просять закрити очі на кораблі. Вимовляють слова – заклинання, щоб корабель «Дружба» виявився швидко вдома.

Штурман: Ось ми і вдома!

Капітан: Пасажирам залишити борт корабля!

(пасажири сходять і кажуть слова подяки)

Капітан дякує команді за відмінну службу.

Оксана Гладишева
Навколосвітня подорож. Сюжетно-рольова гра

Сюжетно-рольова гра

« Навколосвітня подорож»

Ціль. Формувати вміння комбінувати різноманітні тематичні сюжети в єдино ігровий сюжет.

Завдання:

Закріплювати вміння дітей брати він роль і виконувати дії відповідно до цієї роллю;

Формувати вміння трансформувати отримані знання на ігрові дії;

Розвивати навички соціального партнерства;

Розвивати психічні процеси: творча уява та фантазію, увага, пам'ять, мислення;

- Розвивати мовлення дітей: збагачувати словниковий запас, вміння вести рольовий діалог;

Виховувати дружні взаємини, взаємовиручку;

Створити в дітей віком емоційно позитивний настрій.

Попередня робота:

Бесіда з лексичним темам: професії, транспорт;

Читання художньої літератури з темам: С. Цукрового «Найкращий пароплав», К. Чуковського "Доктор Айболит", В. Сутєєва «Короаблік»

Перегляд мультфільмів Капітан Врунгель, «Кораблик», «Степа моряк»

Розгляд ілюстрацій та картин з тематики

Обігравання окремих сюжетів

Виготовлення атрибутів до сюжетно – рольовим іграм«Лікарня», "Магазин", «Корабль»

Виготовлення колажу по темі: Мандрівники.

Робота з батьками:

Домашній перегляд фільмів морська тематика

Поспостерігати з дітьми за роботою продавця, лікаря, касира

Виготовлення атрибутів до сюжетно – рольовим іграм.

Хід гри.

1 частина: (Діти зайняті самостійною ігровою діяльністю, у вихователя телефонує телефон, відповідає на запитання)

Так це дитячий садок

Група «Жайворонки»

- « Подорож»

Ви запрошуєте нас, вирушить у Навколосвітня подорож?

Зараз пораджусь

Хлопці ви хочете відправитися в подорож?

Ну що ж, тоді збираємося в дорогу, беремо все, що знадобиться у дорозі

(Діти можуть вбиратися, брати різні предмети, але при цьому, повинні пояснити для чого вони взяли ту чи іншу вієш)

На якому транспорті ми будемо подорожувати? адже дорога далека

(відповіді дітей, краще зупинитися на кораблі)

А де нам його взяти?

(можна побудувати, намалювати, якщо є готовий використати його)

Дивіться, ми маємо корабель! але немає капітана.

Чи зможемо самі впоратися?

2 частина: (розподіл ролей)

Тоді я буду капітаном! Так як найбільша і багато знаю

Мені потрібний помічник капітан, який керуватиме кораблем.

Матрос, можна два, вони повинні стежити за кораблем, виконувати накази капітана, і не забувати про зручність пасажирів

Потрібен касир, щоб придбати квитки на корабель

Контролер, який перевірятиме квитки, та пропускатиме пасажирів на судно

Нам потрібний лікар, стежити за здоров'ям мандрівників

Також потрібен продавець, де ми могли б придбати товар

А ще нам потрібні пасажири

Ну що ж, ролі розподілені, тоді давайте збиратися в дорогу!

3 частина: (купівля продуктів у дорогу "магазин")

Купуємо найнеобхідніше, що може знадобитися у дорозі

Всі готові? йдемо купувати в касу квитки

4 частина: (купівля квитків «касир»)

Купуючи квитки, ви повинні назвати будь-які предмети, які мають круглу форму(яблуко, м'яч, сонце, колесо)

Квитками будуть служити розрізні картки, касир видає дітям, за правильної відповіді

Усі купують квитки, і дружно крокують до корабля.

5 частина: (перевірка квитків «контролер»)

Гра«Знайди пару»діти стають парами, тільки якщо співпали картинки (контролер перевіряє збіг картинок, і пропускає на корабель)

6 частина: (Посадка пасажирів «матрос» «капітан»)

Капітан дає команду:

Підготувати корабель до відплиття (огляд корабля)

Розсадити пасажирів (кому треба підставляти стільці)

Все на борту, всім вистачило місця, тоді в дорогу (корабель зашумів, приступив до руху)

Підняти якорі

Право керма, ліво керма, так тримати (і т.д.)

7 частина: (подорож)

Діти пливуть та співають пісню «Ми їмо, їмо, їмо в далекі краї…»

(раптово в кораблі з'являється вода)

Хлопці у нас біда, пробоїна в кораблі, наш корабель натрапив на скелю

Вода наповнює наше судно, що робити?

Вичерпуємо воду (тим, що є в руках чи руками)

Корабель тоне,

Дивимося ліворуч, праворуч, шукаємо острів

- Матрос: вдалині видніється острів, пливемо туди

- Капітан: всім залишити корабель

- Матрос: усім за борт

Пасажири залишають корабель, пірнають у море

Допомагають один одному плисти, щоб ні хто не потрапив у біду і не потонув

Люди тонуть, допоможіть їм виплисти на берег

8 частина: (острів «лікарня»)

Хлопці, хто постраждав, кому потрібна допомога?

На них напала акула, вони потребують перев'язки

Де наш лікар (лікар розкладає лікарню, і надає першу допомогу постраждалим)

Пошкодуйте один одного, все позаду (Діти обіймаються, шкодують один одного)

Ми врятовані, Ура!

Щось я зголоднів, ви хочете їсти?

Капітан із матросом йдуть за дровами, розпалюватимуть багаття (будують вогнище)

Дівчата готують їжу і накривають стіл (діти сідають у коло і їдять)

Дивіться, вже темніє, почало холоднішати

Джунглі вночі небезпечні, тут вештається багато звірів, дощ скоро піде

Настав час будувати курінь, щоб переночувати

9 частина: (Побудова куреня)

Діти пропонують з чого можна побудувати курінь, потрібно розглянути всі варіанти, запропоновані дітьми, наприклад:

Давайте зрушимо столи, і накриємо пелюшками, щоб дощ не замочив нас

А дівчатка знайдуть, на чому спати, бо ж земля холодна (несуть з лялькового куточка матрацики)

Залазимо в курінь, починається дощ (Діти розмовляють)

Пора спати, а завтра ми подумаємо, як дістатися додому.

Програмний зміст:

  • Вчити дітей розподіляти ролі та діяти відповідно до прийнятої на себе ролі.
  • Формувати вміння поділяться на підгрупи відповідно до ігрового сюжету, і після закінчення заданої ігрової дії об'єднуватись у єдиний колектив.
  • Вчити створювати необхідні будівлі, користуватися предметами заступниками, розуміти уявну ситуацію та діяти відповідно до неї.
  • Формувати доброзичливі стосунки між дітьми.

Попередня робота:Читання книги Н. Носова «Пригода Незнайки та його друзів». Розмова про повітряний транспорт. Виготовлення атрибутів до гри «Ловись рибка».

Обладнання:Група оформлена квітами, повітряними кулями блакитного кольору, завіса з хмарами, стільці на кількість дітей, набивні м'ячі (іграшки заступники), гумова куля, насос, компас, карта, шапочки для продавців. У магазині продають - вудки, компас, карту, посуд, набір продуктів. Комплект «Ловись рибка».

Декорації:Ялинки, пеньки, дрова, фотографії з видами лівого берега, грамзапис.

Хід гри

Організаційний момент. (звучить музика із мультфільму).

Вихователь:Хлопці, нещодавно ми прочитали книгу Н. Носова «Пригода Незнайки та його друзів». Вам сподобалися герої цієї розповіді?

Діти:Так!

Вихователь:Як звали друзів Незнайки?

Діти:Знайка, доктор Пілюлькін, Гвинтик, Шпунтік, Сиропчик, Тюбик, Гусля, Буркун, Пончик, Розтеряйка, Кнопочка, Квітка.

Вихователь:Чому їх так звали?

Діти:Знайка був найрозумнішим і найголовнішим коротунком. Лікар Пілюлькін лікував від усіх хвороб. Гвинтик та Шпунтік були механіками. Сиропчик любив газовану воду. Тюбик був художником, а Гусля — музикантом.

Вихователь:Хто пам'ятає, як вони готувалися до подорожі повітряною кулею?

Діти:Спочатку Знайка запропонував побудувати повітряну кулю. Для цього потрібно було збирати гумовий сік із фікусів. Потім Шпунтік приніс насос від автомобіля, щоб накачати повітряну кулю. А кошик коротун збудували з березової кори. Ще потрібно було запастися мішками з піском, для того, якщо під час подорожі в кулі почне остигати повітря, тоді потрібно буде викидати мішки з піском з кошика, і куля знову підніматиметься вгору.

Вихователь:Хлопці, а давайте ми теж вирушимо у подорож. Ви зможете зробити повітряну кулю.

Діти:Так!

Вихователь:Давайте ми його збудуємо зі стільчиків, і вирушимо в подорож. Щоб подорож пройшла цікаво, нам треба вибрати командира. Командир керуватиме будівництвом повітряної кулі, показуватиме дорогу. Для цього йому потрібні компас та карта. Хлопці, а ви знаєте, як виглядає компас? Це маленька коробочка із магнітною стрілкою. Якщо стежити за стрілкою, то заблукати ніколи не можна, і завжди можна знайти дорогу назад. А ще потрібна карта, за якою завжди можна визначити місце, де ми знаходимося. Для мандрівників карта просто потрібна. Хто в нас буде командиром?

Діти обирають командира.

Вихователь:Вручає командиру компас та карту. У подорожі може хтось захворіти. Хто буде лікарем? Лікар повинен мати все необхідне для лікування. (Дитина одягає халат, шапочку, бере скриньку з медикаментами). Нам потрібні кухарі, Щоб готували їжу у поході. Вони повинні не забути зібрати в дорогу продукти та посуд. (Відро, каструлю, тарілки, ложки). Ще нам потрібний лоцман, щоб керувати повітряною кулею. І штурман, який стежитиме за напрямком польоту. Йому потрібна підзорна труба. Почнемо готуватися до польоту. Командиру, як поставити стільці, щоб усередині виявилося коло?

Командир:Кожен сам візьме собі стілець.

Вихователь:Коло схоже на дно кошика? Що можна підстелити?

Діти:Газету! (командир командує, як правильно розставити стільці. Не забути дверцят.)

Вихователь:Командир, а чи потрібні нам мішки з піском? (Так) Де їх знайти? Поки наші сильні хлопчики принесуть мішки з піском (використовуємо предмети заступники, набивні м'ячі) і покладуть їх у кошик, дівчата пошиють сітку з клаптиків, для кулі, щоб вона вийшла красивою. Візьміть клей, мотузку, пришиватимемо прапорці до мотузочки. Працюємо разом. Ви повинні робити це дуже акуратно, після закінчення прив'язуємо прапорці до кошика. Кошик готовий Але нам для подорожі треба купити потрібні речі в магазині. Не забудьте купити теплі речі високо над землею холодно навіть влітку, а зараз осінь. Продавцями у магазині будуть. (Призначаються продавці).

Дівчата займають місця за прилавком. Діти роблять покупки. Купують фрукти, овочі, хліб у дорогу.

Командир(Бере рупор і оголошує): «Увага. Сьогодні о 12 годині за сонячним часом відбудеться відліт повітряної кулі. До відправлення залишається 5 хвилин. Всім зайняти місця у кошику».

Вихователь:Заходимо через двері. Командир, потім лоцман, штурман та решта. Всі готові. Одягти всім парашути. (Діти імітують рухи одягання) Вихователь надує кулю насосом і прив'язує до мотузки. Командир оголоси старт.

Командир:Дає відлік 10,9,8 і т.д. Полетіли. (звучить музика, опускається завіса з хмарами).

Вихователь:Лоцман у тебе немає керма. Як ти керуватимеш повітряною кулею? Уяви, що ти тримаєшся за мотузку обома руками, В яку сторону тобі скажуть повернути, з того боку тягни мотузку вниз. Штурман, стеж за напрямком польоту. Куди повертати? (Штурман дає команди дивлячись на карту – ліворуч, праворуч) Командир подивися в підзорну трубу, чи нема небезпеки.

Командир:Пролітаємо над містом.

Вихователь:Штурман, дивитися карту. Хлопці, Хто не взяв фотоапарат? Робіть знімки. Подивіться, які чудові фотографії ми отримали. (поліклініка, пам'ятник, дитячий садок, дитячий майданчик, парк, інститут, школа, залізнична платформа, міст) Дізналися над яким місцем ми пролітали? Це наш Лівий берег. Командир перевір компас.

Вихователь:А як ти про це дізнався.

Командир:Я взяв компас поклав його на долоню – червона стрілка вказує на північ, а куля летить по стрілці.

Лоцман. Наша куля почала втрачати висоту!

Командир:Потрібно скинути мішки із піском. Скидаємо лише по одному. Тепер можемо продовжувати політ.

Вихователь:Хлопці, ми терпимо крах. Наша куля падає. Спробуймо набрати висоту. Повітряна куля продовжує опускатися приготувати парашути. Будемо стрибати. (Діти вистрибують - командир останнім залишає кошик). Усі приземлилися. Командир, візьми карту та визнач де ми знаходимося. (Командир по карті визначає місце, де знаходимося). Ми впали на лісову галявину. Радист перевір чи працює рація? Передавай у штаб, де ми знаходимося, і попроси, щоб надіслали допомогу. Потрібно розбити табір. (Діти розкладають речі, які вони зібрали у дорогу). Лікар, перевір, чи не отримав хтось травми. (доктор облаштовує медпункт).

Вихователь:Хлопчики вам потрібно зібрати дрова, розвести багаття і наловити риби на вечерю. А кухарі зварять юшку.

Діти грають самостійно: йдуть до лікаря, ловлять рибу, складаючи її у відро, розпалюють багаття.

Вихователь:Хлопці, пам'ятаєте, як у лісі треба розводити багаття? Правильно сірники мають бути у дорослих. Тому що від необережного поводження з вогнем може початися пожежа у лісі. А після вечері багаття потрібно погасити затоку вугілля водою. Давайте допоможу вам розпалити вогонь. А у разі дощу можна сховатися в печері. (стоять дуги)

Кухарі роздають тарілки, чашки та годують усіх біля багаття. Діти сидять на пеньках колоди, навпочіпки.

Вихователь:Як довго ми тут знаходитимемося? Так, тут дуже добре. Але нам час додому. Я зараз подивлюсь карту. Я бачу тут знайому стежку, якою ми зможемо повернутися назад у наш дитячий садок. Повертаємо табір.

Діти прибирають іграшки. І стежкою йдуть додому під пісню «У траві сидів коник».

Вихователь:Ось ми і прийшли назад до нас до дитячого садка. Сподобалася вам мандрівка? Які ролі вам найбільше сподобалися? Що нового ви дізналися під час подорожі? Куди вирушимо наступного разу?

Вихователь:Хлопці, поки ми з вами подорожували, коротуна з Квіткового міста надіслали нам поштою посилку. Давайте подивимося, що там. (Пригощання від Незнайки та його друзів).

Конспект сюжетно-рольової гри «Подорож на загадковий острів» у підготовчій групі


Автор.Макарова Надія Леонідівна, вихователь МДОУ дитячий садок комбінованого виду №30 Кипень, Ленінградської області.
ОписПропоную конспект сюжетно-рольової гри «Мандрівка на загадковий острів» для дітей підготовчої групи. Ця робота буде цікава педагогам дошкільних закладів, які працюють із дітьми цієї вікової категорії.
Актуальність проведення сюжетно-рольових ігор.Сюжетно-рольові ігри дозволяють розвивати творчі здібності дітей, їхню фантазію. У грі діти вчаться вживатись у образ того чи іншого персонажа, грати певну роль. Вони мають велике значення у соціальній адаптації дитини, реалізації її можливостей у майбутньому. У сюжетно-рольової грі успішно розвиваються: особистість дитини, її інтелект, воля, уяву та товариськість, але найголовніше сюжетно-рольова гра породжує прагнення самореалізації, самовираження.
Ціль.Формувати в дітей віком вміння комбінувати різні тематичні сюжети на єдиний ігровий сюжет; налагоджувати та регулювати контакти у спільній грі.
Завдання. 1.Розширювати діапазон дитячих ігор, вчити грати разом (обговорювати сюжет, вигадувати нові ролі та ігрові дії), допомогти створити ігрову обстановку з урахуванням теми гри та уявної ситуації, вчити називати свою роль, словесно визначати зображувані події, місця розташування граючих (тут море , це корабель, він пливе до загадкового острова і т.д.).
2. Закріплювати в дітей віком послідовність днів тижня, кількість і порядок рахунку, назва геометричних фігур, вимір предметів з допомогою умовної мірки, орієнтування у просторі.
3. Активізувати в дітей віком словниковий запас: каюта, штурман, боцман, ілюмінатор, кок, туристичне агентство, кур'єр, круїз.
4.Развівать в дітей віком творче мислення, уяву, фантазію.
5.Воспитывать у дітей дружні взаємини, почуття колективізму.
Попередня робота.Розгляд фотографій, ілюстрацій, картинок із зображенням різних кораблів. Конструювання кораблів з різних будівельних матеріалів та з паперу. Читання "Рідна людина" В. Коржиков, "Акула" Л. Н. Толстой. Виготовлення атрибутів для гри. Перегляд мультфільму "Канікули Боніфація". Розмова після перегляду мультфільму. Твір оповідань на тему: «Якби я вирушив у подорож».

Ігрові атрибути.Модулі для побудови корабля, сім різнокольорових (згідно з кольорами веселки) прапорців, безкозирки, бінокль, якір, дрібні іграшки з кіндер сюрпризів, умовна мірка – тасьма, серветки, гаманці, гроші, квитки, комп'ютер, банани, обробна дошка.

Хід гри.

Вихователь.Діти, давайте ми з вами пограємось. Ви в яку гру хочете погратись? (Відповіді дітей).
Вихователь.Добре, ми вирушаємо до морського круїзу! А на чому ми попливемо? (Діти пропонують різні варіанти-вибираємо корабель).
Вихователь.Хлопці, а як ви думаєте, в який день тижня краще мандрувати? Чому? А як називається сьогодні день тижня? (Відповіді дітей). Не відкладатимемо наше плавання! Подорожувати вирушаємо сьогодні!
Вихователь.Давайте подумаємо, куди ми попливемо? (Відповіді дітей. Пропоную дітям сім різнокольорових (згідно з кольорами веселки) прапорців, на одній стороні кожного прапорця написана буква). Діти, якщо ви розкладете прапорці за кольором у такому порядку як у веселки, то ви дізнаєтеся, куди ми вирушимо до круїзу. (Діти виконують завдання та читають слово «острова»). Так, на острови!


Разом із дітьми вирішуємо, що нам треба приготувати для подорожі та розподіляємо ролі. Вибираємо агента для роботи в туристичній агенції, кур'єра для придбання путівок, продавця супермаркету, завгоспу для закупівлі необхідних товарів для круїзу (комплект дрібних іграшок, вологі серветки, чотири ножі). Інші діти – конструктори корабля (корабель будуємо з модулів).
Коли все готове до подорожі (придбано путівки, закуплено товар, а головне – побудовано корабель), діти обирають капітана, штурмана, кока. Інші діти будуть матроси.
Оголошується посадка на корабель. Капітан перевіряє квитки, виявляється, що путівки у туристичній агенції купили на «Загадковий острів». Усі займають свої місця на кораблі. Капітан віддає команду штурманові. Корабель відходить від пристані (звучить запис шуму моря, сигнал корабля).
Під час колії діти граються зі своїми квитками. Квитки незвичайні, із завданнями. З одного боку квитка треба порахувати кількість предметів, з другого боку – знайти відмінності на картинці, із зображенням двох кораблів.


Так непомітно корабель підходить до місця призначення, але виникає проблемна ситуація. На цьому острові немає пристані для корабля.
Вихователь.Діти, як можна дістатися острова? (Відповіді дітей).
Капітан пропонує дістатися суші за допомогою рятувального кола. Діти імітують плавання з рятівним колом під пісню В. Я. Шаїнського «Чунга-Чанга» та висаджуються на острові. На острові слухаємо співи птахів (звучить запис голосів птахів). Далі діти намагаються уявити, що тут може рости, як тут гарно.
Вихователь.Діти, на острові дуже спекотно, можна роззутися, походити по пісочку босоніж. (У цей час ненароком розсипалися дрібні іграшки з кіндер сюрпризів, у які хотіли пограти діти.) Як можна зібрати іграшки? (Відповіді дітей). Так, звичайно, ми зараз з вами перетворимося на мавпочок і зберемо іграшки пальчиками ніг. (Діти збирають іграшки пальчиками ніг і складають їх у тазик.)
Вихователь.А як ви вважаєте, хто живе на острові? (Відповіді дітей). Збираємо розрізний малюнок і дізнаємося, які тут живуть веселі чоловічки.


Вихователь.Діти, а як вигадаете яке у них може бути житло? Як може називатися їхній будинок? (Відповіді дітей). Ми зараз придумаємо їм житло за допомогою цих картинок. (Проводиться гра «Чудові речі» (ТРВЗ). Цю гру можна знайти в книзі Л. Є. Білоусової «Дивовижні історії». Будинок вийшов зеленого кольору, зроблений з гуми, чотириповерховий, пересувається на курячих ніжках, у ньому завжди грає гітара, будинку запах полуниці Обговорюємо з дітьми чи комфортно жити в такому будинку Проводиться гра «Добре – погано» (ТРВЗ).


Вихователь.Діти, якщо цей острів загадковий, мабуть, тут є скарби? (Проводиться гра: «Знайди скарб». Трьом дітям зав'язують очі. За вказаним планом вони шукають скарби. План озвучує капітан. Діти швидко знаходять скарб, але відкрити його не можна, не відгадавши таке заклинання (звучить запис із магнітофона): «Бують у світі два предмети - один з них росте тут на острові, інший є у вас у групі та в музичному залі.Обидва ці предмети починаються на один звук і закінчуються на звук, але інший. слово «бубон» Відкривається скарб (заздалегідь підготовлена ​​гарна старовинна скриня), а там банани.)
Вихователь.Хлопці, ми ж з вами на незвичайному острові, він такий загадковий та й жарко тут. Можливо, ми зможемо перетворити ці банани на морозиво? (Діти з радістю погоджуються.) Тоді давайте спочатку вимиємо руки. (Проводиться пальчикова гра. «Мийся пальчик великий, мийся вказівний, мийся середній, безіменний і мізинчик маленький.» Миття пальчиків діти виконують за допомогою вологих серветок.
Кок роздає банани. Перед дітьми проблемна ситуація – бананів на всіх не вистачає. Що робити? Діти за допомогою умовної мірки (тасьма) ділять банани навпіл, потім розрізають, очищають, вставляють паличку для морозива з одного боку банана та обвалюють банан у какао. Виходить морозиво і всі пригощаються.


Вихователь.Хлопці, а давайте подивимося ще у чарівну скриню, де лежали банани. (Діти дивляться у скриню, у неї виявляється друге дно. Там діти знаходять сувеніри від мешканців острова – прикраси з черепашкою.)
Подорож добігає кінця. Треба повертатися до дитячого садка. Діти заплющують очі і вимовляють чарівні слова: «Раз, два, три, чотири, п'ять – ми в дитячому садку знову.» І опиняються у групі. Розглядають свої прикраси і планують ще раз вирушити на загадковий острів, щоб наступного разу познайомитись із морськими мешканцями острова.

Сюжетно – рольова гра у старшому дошкільному віці.

Розробила вихователь Слєсарєва Катерина Михайлівна.

Тема: "Подорож."

Мета: 1. Продовжувати формувати в дітей віком вміння творчо розвивати сюжет і змінювати ігрову роль під час розгортання сюжету. Активізувати мовну взаємодію дітей у грі; формувати вміння спільно будувати сюжет.

2. Продовжувати формувати норми та цінності, прийняті у суспільстві. Продовжувати розвивати навички спілкування та взаємодію дітей з дорослими та однолітками.

3. Розширювати уявлення про працю машиніста пасажирського поїзда, туроператора, екскурсовода та про роботу туристичного агентства. Закріпити та узагальнити уявлення дітей про працю дорослих. Виховувати шанобливе ставлення до праці дорослих.

4. Викликати у дошкільнят інтерес до знань з пам'яток міста Санкт-Петербурга.

Ігровий матеріал: вивіска "Туристична агенція", комп'ютер, телефони, автобус, карта, буклети, квитки, м'які модулі, іграшки заступники, фрагменти костюмів машиніста, провідника, турагента (бейджик, косинка), туриста (рюкзак, фотоапарат, телефон, відеокамера) , сувеніри (магнітики, листівку, статуетки), гроші, кредитні картки, журнали.

Підготовка до гри: екскурсія до туристичного агентства; розгляд ілюстрацій із зображенням пасажирського поїзда, машиніста поїзда, провідника; бесіда про працю туроператора, екскурсовода, машиніста поїзда, провідника; рухлива гра "Потяг", дидактичні ігри "Їдемо, пливемо, летимо", "Кому, що потрібно", "Професії"; розгляд фотоілюстрацій про Санкт-Петербурзі; бесіда про Санкт-Петербурзі -північну столицю нашої Батьківщини; ручна праця: виготовлення паспортів, муляжів телефонів, грошові купюри, буклетів, вивіски "Туристична агенція"; читання художньої літератури "Петр 1 Великий" Н.Ф. Виноградова, Л.А. Соколова "Великі мандрівники" М. Зощенка.

Ігрові ролі: туроператор (турагент), туристи, екскурсовод, машиніст поїзда, провідник, перукар, продавець, офіціант.

Керівництво грою:

1) Створення ігрової ситуації-епізод №1 (Туристичне агентство). Виношу кольорові буклети подорожей, розмовляю з дітьми про їхнє призначення: -Хлопці, я вчора розбирала старі книги і знайшла ось такі цікаві книжки (показую). Як ви думаєте, для чого вони потрібні і де їх можна взяти? (Відповіді, міркування дітей). Вихователь мрійливо: "Так, як чудово було б з'їздити в якусь подорож ... шкода, що у нас немає такого чудового туристичного агентства. (Пауза. Можливо, діти самі запропонують створити таку туристичну агенцію, якщо діти не зроблять, то : -Хлопці, а давайте-но разом з вами обмежимо таку туристичну агенцію.Пам'ятаєте ми з вами ходили на екскурсію.Що нам для цього потрібно?(Діти перераховують, що необхідно).Де нам можна розмістити наше агенство?(Діти вибирають місце і дістають коробку мандрівника).- Молодці, я теж думаю, що тут буде дуже зручно.Тут є стіл, карта, крісло, диван, вивіску можна повісити ось тут.

Я гадаю, клієнтам буде зручно комфортно. - Хлопці, як ви вважаєте, а хто такі "клієнти"? (Відповіді дітей: Туристи-люди, які збираються у подорож). - Хлопці, а хто працює у туристичній агенції? (Відповіді дітей: туроператори, турагенти, директор, менеджер з туризму...) – Чим займаються турагенти? (Відповіді дітей: пропонують місце подорожі: путівки, показують маршрут на карті, рекламують обраний маршрут, замовляють квитки, готелі, організовують зустрічі, проводи туристів та екскурсії...) – Сьогодні, туроператором буду я, а ви будете клієнтами-туристами? (Вдягаю бейджик, діти беруть рюкзаки).

Здрастуйте, проходьте будь ласка. Влаштовуйтесь зручніше. Куди б ви хотіли вирушити у подорож? (Відповіді дітей). - На сьогоднішній день, я можу вам запропонувати путівки, що горять, на один день до Санкт-Петербурга. Познайомтеся. (Роздаю буклети міста Санкт-Петербурга). - Ви погоджуєтесь відвідати північну столицю Росії? (Відповіді дітей). - А на якому транспорті ви хотіли б вирушити в подорож? (відповіді дітей: автобусом, поїздом, літаком...). - Добре! Зараз ми подивимося, які квитки є в наявності. На жаль, автобус і літак квитків немає. Є тільки поїзд Троїцьк-Санк-Петербург, 8 березня о 15:00, вартість квитка... рублів. Ви згодні?

Загальна вартість путівки... рублів, як ви оплачуватимете готівковим розрахунком або кредитною карткою? Для оформлення путівки мені потрібний ваш паспорт. - Ось, будь ласка (роздаю буклети та квитки). Нагадую, що поїзд відправляється 8 березня о 15:00, ваш вагон №1 місця вказано у квитку. Не забудьте зібрати необхідні речі та прохання не спізнюватися. Приємної подорожі!

2) Створення ігрової ситуації-епізод №2 (Потяг). Речі ми зібрали, квитки на руках (вихователь озирається навколо). У Санкт-Петербург ми поїдемо поїздом, а поїзда ж у нас немає ... Цікаво, де ж нам взяти поїзд? (Підводжу дітей до рішення побудувати поїзд, визначаємо місце поїзда і починаємо будувати). Молодці! На поїзд нас чекає. А хто буде машиністом поїзда? (Пропозиції дітей). Так, згодна з вами. Сашко, справді дуже відповідальний та уважний. А хто буде провідником? (Пропозиції дітей). Погоджуся з вами, Настя добра та дбайлива. А ми будемо з вами пасажирами. - Наш поїзд готується в дорогу. Увага, увага починається посадка на поїзд Троїцьк – Санкт-Петербург. Шановні пасажири! Не забувайте своїх речей на вокзалі! (Дитина-провідник перевіряє квитки; оголошує, коли відправляється поїзд та назви станцій.)

Вихователь показує зразок спілкування:

Шановний провідник, ось мій паспорт та квиток. (Під час гри створити ситуацію звернення до провідника: чай, журнали. Провідник оголошує кінцеву станцію: місто Санкт-Петербург. Нагадує пасажирам про те, щоб не забували свої речі та прощається).

3) Створення ігрової ситуації-епізод №3 (Екскурсія містом Санкт-Петербург). Вихователь-екскурсовод зустрічає гостей-туристів біля поїзда:

Здрастуйте, шановні туристи! Я ваш екскурсовод Катерино Михайлівно, рада вас вітати у нашому місті Санкт-Петербург. Я вас запрошую здійснити нашим красивим містом прогулянку. (переглядаємо слайди міста):

1 слайд. - Це пам'ятник Петру 1. Він заснував Санкт-Петербург. Минулого року місту виповнилося 310 років.

Петро на здибленому коні,

На могутньому скакуні.

Весь - рух та політ

За собою Русь веде.

Пам'ятник має й іншу назву "Мідний вершник".

2 слайд. -А тепер ми з вами пройдемося по набережній річки Неви. Назва річки походить від фінського слова і означає "болото". Річка Нева протікає територією Ленінградської області та Санкт-Петербурга. Річкою можна покататися на човнах, катерах, річкових трамвайчиках. На річці Неві розбито порт для різних морських суден: вантажних, пасажирських. Подивіться якийсь легендарний військовий корабель пришвартований до берега річки Нева. Він називається крейсер "Аврора".

3 слайд. -Наше місто відоме великою кількістю мостів. Усього їх 324.

Влітку місту не спиться:

Білої ночі казка триває

І поспішаєш побачити ти,

Як розлучаються мости.

Мости не звичайні, а розлучні. Взимку, доки річка Нева скута льодом, мости нерухомі. Проводиться ремонт, а в теплий час кораблі можуть проходити Невою, але тільки з 2 години ночі і до 5 години ранку, в цей час розводяться мости.

4 слайд. - А тепер я вас запрошую до нашого літнього саду. Я пропоную вам сісти на лавочки помилуватися скульптурами, бідекою (Слайд парку).

5 слайд. - Це пам'ятник Івана Крилова. Ви знаєте ким був Іван Крилов? (Відповіді дітей). Правильно він писав байки, в руці в нього перо та зошит. А ви знаєте його байки? (Відповіді дітей). Подивіться уважно на п'єдесталі скульптури зображені тварини, про які він писав. Є тут і мавпа, і лев.

6 слайд. - А ще Санкт-Петербург відомий своїми фонтанами. Петро 1 дуже любив море та фонтани, як символ перемоги над морською стихією. До Петра 1 люди не знали, що таке фонтани. Петро 1 назвав фонтани "водяними ігрищами". Сезон фонтанів відкривається у квітні місяці. Помилуйте красою співаючих, кольорових фантанів.

7 слайд. - А тепер ми з вами погуляємо Невським проспектом - це головна вулиця Санкт-Петербурга. На Невському проспекті знаходиться 240 будівель.

8 слайд. – Зараз ми з вами підійшли до монетного двору. Тут карбують монети, медалі. У нас в країні 2 монетні двори: Московський і Санкт-Петербурзький, щоб дізнатися на якому дворі виготовили монету треба подивитися на тавро під правою лапою орла. Якщо перші букви СП – ця монета виготовлена ​​на Санкт-Петербурзькому монетному дворі, а якщо перша буква М – то Московський монетний двір.

9 слайд. - У Санкт-Петербурзі дуже багато левів. Вони охороняють місто – стоячи, сидячи, відпочивають. Скульптури левів є символами могутності, військової звитяги, приналежності до царської сім'ї. Петро 1, коли будував місто дуже хотів, щоб Санкт-Петербург був сильним, славним містом, тому вона вказала, щоб у місті встановили якнайбільше скульптур левів. Їх робили з каменю, міді, чавуну, бетону... Львів досі встановлюють і ніхто не зміг порахувати їх точно. Подивіться, яка унікальна огорожа, що є скульптурою 29-ти однакових левів, що тримають у зубах важкі чавунні ланцюги. У дворі дитячої академії мистецтв знаходяться дивовижні леви- строкаті та веселі! Їх прикрашали діти.

10 слайдів. - Гуляючи Невським проспектом, ми побачили багато дивовижних місць. Серед вас є ласуни? Зараз ми з вами зайдемо до музею-шоколаду. Ось, де справді роздолля ласунам! Адже це не тільки музей, де можна милуватися експонатами, а й магазин, експонат, що сподобався, можна купити і навіть спробувати. Подивіться на полицях розмістилися розкішні солодощі у вигляді звірят, іграшок, шахових фігурок, ляльок. Тут можна обрати подарунок і дорослому, і дитині. Я пропоную вам вибрати та купити собі сувенір на згадку. (Діти купують сувенір-шоколад).

Шановні туристи, прогулянка наша добігла кінця. Але у вас ще залишився вільний час до поїзда, можете прогулятися магазинами та придбати сувеніри на згадку або відвідати "Салон Краси" та зробити зачіску у столичних стилістів, або перекусити у кафе. Будь ласка, не спізнюйтеся на поїзд. Він вирушає о 18:00. (Діти розходяться по зонах, продовжують гру самостійно, об'єднавшись у мікрогрупи по 2-3 дитини. Вихователь спостерігає за грою).



Останні матеріали розділу:

Сценарій тижня російської мови у початковій школі Тиждень російської мови та літератури у початковій школі
Сценарій тижня російської мови у початковій школі Тиждень російської мови та літератури у початковій школі

Навчання дітей у початковій школі не обмежується лише проходженням шкільної програми. Навчальний заклад організовує для дітей.

Заняття з ігрової діяльності
Заняття з ігрової діяльності

Конспект підготувала вихователь Сірік Людмила Анатоліївна. МЕТА: Викликати бажання у дітей грати в сюжетно-рольову гру «Подорож по...

Навчальний проект з навколишнього світу
Навчальний проект з навколишнього світу

Попередня Наступна Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про...