Тема природи в повісті ася. Образи природи у творах тургенєва

Цілі уроку:

  • сприяти розвитку мислення, пропонуючи проаналізувати художній текст;
  • повторити ознаки однорідних членів речення;
  • закріпити вміння постановки розділових знаків при однорідних членах.

Завдання:

  • організувати пошуково-дослідницьку роботу учнів із лінгвістичного аналізу літературного твору;
  • активізувати знання учнів про однорідних членів речення;
  • удосконалювати навички спілкування, залучити до активної діяльності, формувати культурно-естетичні навички, виховувати уважних читачів, чуйних до художнього слова, тих, хто любить і розуміє природу.

Обладнання:

  1. Таблиця "Функції пейзажу в літературному творі".
  2. Репродукції картин російських художників.
  3. Картки-завдання з прикладами опису природи з повісті "Ася".

Епіграф:

Людину неспроможна займати природа, він пов'язані з нею тисячею нерозривних ниток: він її син!

І.С.Тургенєв.

ХІД УРОКУ

Вступне слово вчителя.

І.С. Тургенєв говорив: “Людини неспроможна не займати природа, він пов'язані з нею тисячею нерозривних ниток: він її син!..” Цей зв'язок із природою – “тисячю нерозривних ниток” - ми відчуваємо постійно протягом усього життя: і у зміні часів року, і в суворій послідовності періодів людського життя: дитинства, юності, зрілості, старості, і у впливі на фізичний і психічний стан людини, і в екологічній обстановці, яка так грізно заявила про себе останнім часом.

Природу ми відчуваємо і особливої ​​гармонії музичних звуків, й у неповторному колориті мальовничих полотен, й у ліричних описах художників слова. Але не завжди ми, на жаль, здатні зрозуміти її, розкрити свою душу назустріч її величі та красі.

Сподіваюся, що сьогоднішній урок допоможе вам у цьому.

Повідомлення учня. З початку своєї творчості, починаючи з “Записок мисливця”, І.С. Тургенєв прославився як майстер пейзажу. Його пейзажні замальовки непросто високо художні, натуралістично вірні і докладні, а й завжди “не випадкові” у творі. Пензель майстра - художника слова - напрочуд талановита. Різноманітні та неповторні всі комбінації образотворчих засобів мови, що використовуються письменником у пейзажних замальовках. Пейзаж у його творах завжди грає певну роль. Він чи то ліричний, чи то соціальний, чи то романтичний, чи то психологічний, коли внутрішній світ героїв відтворюється не прямо, а через ставлення до природи. Вічне Життя і вічне Любов, і вічне Природа, яка сильніша за смерть

Для І.С. Тургенєва два слова: "Писати" та "Любити" залишаться нерозривними на все життя. Молода іспанська співачка Поліна Віардо разом із 40-річним чоловіком французом Віардо приїжджає з Парижа до Петербурга. Тут на неї чекає запаморочливий успіх, “загальне сп'яніння захоплення”. Чудово, що більш ніж через тридцять років після перших зустрічей з Віардо, Тургенєв розпочав один із своїх чудових віршів у прозі рядками вірша поета Метлєва, з яким три десятиліття тому захоплювався Поліною Віардо та її оксамитовим дивовижним голосом.

Перш ніж ми почнемо роботу з текстом, послухайте вірш у прозі І.С.Тургенєва "Які гарні, як свіжі були троянди ...".

Читання вірша “Як гарні, як свіжі були троянди…” - Скажіть, що ви побачили чи почули? Про що цей вірш? - Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, яку роль грає пейзаж у повісті І.С.Тургенєва "Ася". Аналізуючи ці уривки, ми повторимо ознаки однорідних членів речення і зробимо висновок використання однорідних членів речення в художньому тексті.

Запитання до учнів:

1) Що таке краєвид? (Пейзаж - опис природи у художньому творі.)

2) Яка роль пейзажу у художньому творі? (Фон, у якому розвиваються події; допомагає передати стан героя.)

3) З метою Тургенєв вводить у повість пейзаж? (Пейзаж у творі є не просто тлом, на якому відбувається розвиток подій; природа допомагає письменнику передати внутрішній стан героя; його переживання.)

4) Як ви вважаєте, чому І.С. Тургенєва називають майстром у створенні пейзажу? (У Тургенєва пейзаж психологічний: за допомогою опису природи письменник передає внутрішній світ героя.)

Робота з текстом. Завдання.

Знайдіть у другому розділі опис природи. Прочитайте перший уривок, дотримуючись правильної інтонації. Випишіть пропозицію з однорідними членами та проаналізуйте її за наступною схемою:

а) наголосіть на однорідних членах;

6) визначте смислові відносини між однорідними членами;

в) поясніть постановку розділових знаків;

г) складіть схему речення.

Перший уривок.

1) З обох боків, на уступах, ріс виноград; сонце щойно село, і червоне топке світло лежало на зелених лозах, на високих тичинках, на сухій землі, засіяній суцільно великим і дрібним плитняком, і на білій стіні невеликого будиночка, з косими чорними перекладинами та чотирма світлими віконцями, що стояв на самому верху. , по якій ми підіймалися.

Другий уривок.

Вигляд був справді чудовий. Рейн лежав перед нами весь срібний між зеленими берегами; в одному місці він горів багряним золотом заходу сонця.

2) Містечко, що притулилося до берега, показувало всі свої будинки і вулиці; широко розбігалися пагорби та поля.

3) Внизу було добре, але нагорі ще краще: мене особливо вразила чистота і глибина неба, сяюча прозорість повітря.

4) Свіжий і легкий, він тихо коливався і перекочувався хвилями, ніби і йому було більше на висоті.

Третій уривок.

5) День давно згас, і вечір, спершу весь вогнистий, потім, ясний і червоний, потім блідий і невиразний, тихо танув і переливався в ніч, а бесіда наша все тривала, мирна і лагідна, як повітря, що оточувало нас.

Гагін велів принести пляшку рейнвейну; ми її розпили не поспішаючи. Музика, як і раніше, долинала до нас, звуки її здавались солодшими і ніжнішими; вогні спалахнули в місті і над річкою. Ася раптом опустила голову, так що кучері їй на очі впали, замовкла і зітхнула, а потім сказала нам, що хоче спати, і пішла до хати; я, проте, бачив, як вона, не запалюючи свічки, довго стояла за вікном.

6) Нарешті місяць встав і заграла по Рейну; все висвітлилося, потемніло, змінилося, навіть вино в наших гранованих склянках заблищало таємничим блиском.

7) Вітер упав, наче крила склав, і завмер; нічним, запашним теплом повіяло від землі.

Прочитайте інші картини природи. Що зобразив письменник?

Які образотворче-виразні засоби використовує Тургенєв для опису природи?

Що можна сказати про використання в описі однорідних членів?

Робота з таблицею "Функції пейзажу у літературному творі".

Функції пейзажу у літературному творі.

1) сприяє створенню образу ліричного героя;

2) служить одним із засобів створення місцевого колориту;

3) виступає тлом, пов'язаним з місцем та часом дії;

4) є формою психологічної характеристики, що підкреслює або відтіняє душевний стан персонажів;

5) є джерелом філософських міркувань письменника;

6) є призмою та способом бачення світу, коли межі між природним та людським світом розмиваються;

7) служить засобом властивості соціальних умов життя;

8) може набувати символічного значення.

Які з цих функцій виконує пейзаж у повісті “Ася”?

Завдання для перевірки.

Учні отримують картки із завданням з російської:

  • вставити пропущені розділові знаки,
  • підкреслити основи речень та однорідні члени речення.
  • скласти схеми речень.

Приклади речень з тексту для перевірочної роботи:

1. Я спав погано і наступного ранку встав рано прив'язав похідну котомочку за спину і оголосивши своїй господині щоб вона не чекала мене до ночі вирушив пішки в гори, вгору за течією річки, на якій лежить містечко 3.

2. Я пройшов повз куща де співав соловей я зупинився і довго слухав: мені здавалося, він співав моє кохання і моє щастя.

3. Втім, я намагався про них не думати; бродив не поспішаючи по горах і долинах засиджувався в сільських харчевнях мирно розмовляючи з господарями та гостями або лягав на плоский зігрітий камінь і дивився, як пливли хмари, благо погода була дивовижна.

4. Шепіт вітру в моїх вухах тихе дзюрчання води за кормою мене дратували і свіже дихання хвилі не охолоджувало мене; Соловей заспівав на березі і заразив мене солодкою отрутою своїх звуків.

5. Якось увечері я сидів на своїй улюбленій лаві і дивився то на річку, то на небо, то на виноградники.

6. Гагін дістався знайомої вже мені долини присів на камінь і почав змальовувати старий дуплистий дуб.

7. Природа діяла на мене надзвичайно але я не любив так званих її краси незвичайних гір скелі водоспадів…

Човен причалив. Я вийшов і озирнувся. Нікого вже не видно було на протилежному березі. Місячний стовп знову тягнувся золотим мостом через річку. Мов на прощання примчали звуки старовинного ланнерівського вальсу. Гагін мав рацію: я відчув, що всі струни серця мого затремтіли у відповідь на ті запобігливі наспіви. Я вирушив додому через потемнілі поля, повільно вдихаючи пахуче повітря, і прийшов у свою кімнатку весь розніжений солодким томленням безпредметних і нескінченних очікувань. Я почував себе щасливим... Але чому я був щасливим? Я нічого не хотів, я ні про що не думав...

Я був щасливий.

Трохи не сміючись від надлишку приємних і грайливих почуттів, я пірнув у ліжко і вже заплющив очі, як раптом мені спало на думку, що протягом вечора я жодного разу не згадав про мою жорстоку красуню... Що ж це означає? - Запитав я самого себе. – Хіба я не закоханий?” Але, поставивши собі це питання, я, здається, негайно заснув, як дитя в колисці.

Запитання:

Як закінчується 2 розділ?

Які почуття відчуває герой?

Як опис природи допомагає передати статки героя?

Які функції виконує пейзаж у повісті "Ася"?

Підсумки. Яке значення пейзажу у літературному творі? У чому своєрідність тургенівського пейзажу? (Своєрідність пейзажних картин Тургенєва залежить від особливої ​​ліричності, задушевності, властивої його письменницькому стилю.)

Не можна не помітити, які чудові пейзажі, включно з міськими, створює Тургенєв в "Асі". (Їхнє зорове відтворення надзвичайно добре вдалося і в однойменному фільмі І. Хейфіца, який ми можемо порекомендувати вам для перегляду). Зі сторінок повісті дивиться на нас умиротворена краса невеликого німецького містечка 3. та його околиць, що зачіпає в нас, за словами Гагіна, "всі романтичні струни", пом'якшені домінуючими вечірніми картинами, в яких переважають м'які, теплі фарби згасаючого дня і тихі звуки Рейном вальсів.

Однак пейзажі міста 3. і сам опис міста у повісті не самоціль для автора. З їхньою допомогою Тургенєв створює атмосферу, у якій протікає історія героя. Але головне, місто "бере участь" у просторовому рішенні образу Н. Н. Будучи людиною натовпу, він стає в місті 3. людиною усамітнення.

Що сприяє такій метаморфозі героя? Наскільки він змінився, змінивши натовп на усамітнення? Ці питання стануть головними другого етапу осмислення повісті. І для відповіді на них надзвичайно важлива розмова про місто, в якому оселився М.М.

Принципово важливо відзначити глибинність тургенівських описів міста, що відбивають його минуле та сьогодення. У 3. живе середньовіччя, яке нагадує про себе "старими стінами і вежами", "вузькими вулицями", "крутим мостом", руїнами феодального замку, по головне, що піднялася до неба "високою готичною дзвіницею", що випаровує своєю голкою блакит небес. А за нею велично, як у молитовному пориві, прагне до неба душа, увінчаюча духовну напруженість готичного пейзажу.

Зображуючи його переважно у вечірній і нічний час, Тургенєв ще раз підкреслює і таємничість середньовічної готики. Справді, як можна плести з каменю мереживо? Як можна змусити це мереживо злітати на невідому висоту?! Але коли на місто та його околиці проливається місячне світло, ця таємниця оживає, і все навколо ніби занурюється в чарівний, безтурботний і водночас хвилюючий сон під склепіннями місячного міста...

І яким пронизливо-ріжучим дисонансом вривається в цю урочисту картину справжнє місячного міста - "прекрасні блондини німочки", що прогулюються його вечірніми вулицями, потіснили тіні лицарів і прекрасних дам, і солодко-призовне "Гретхен", що рветься з молодих грудей солодко-призовне.

Місто, облите місячним світлом, - це лише прорив, відліт на мить від повноправно запанував у 3. філістерського сьогодення, в якому знайшов свою усамітнення герой.

Що виступає тлом усамітнення Н. Н.? Спокійно-сонне життя маленького провінційного містечка, що потонуло під грифельними покрівлями, увитого кам'яними огорожами, що пахло липами і тривожного хіба що сопливим свистком нічного сторожа та бурчанням добродушних собак. Тут на тлі старовинних замкових руїн торгують пряниками та зельтерською водою, місто славиться гарним вином та дбайливими жителями. Тут навіть у свято не забувають про порядок. Тут усе в достатку і на своїх місцях: крик і стукіт дятлів у лісі, строкаті форелі на піщаному дні, довкола міста чистенькі села, затишні млини, рівні дороги, обсаджені яблунями та грушами... Тут так комфортно! І так затишно спати душі! І в цій усамітненні немає місця дівчинці з вогненними пристрастями.

Цілі уроку:подальше формування універсальних навчальних дій

(пізнавальних, регулятивних, комунікативних) учнів у процесі повторення ознак однорідних членів речення; закріплення вміння постановки розділових знаків при однорідних членах.

Заплановані результати:

1. Особистісні: розвиток інформаційної, комунікативної та

рефлексивної культури учнів, вольової саморегуляції

операції аналізу, порівняння, узагальнення).

3. Предметні: організувати пошуково-дослідницьку роботу учнів з лінгвістичного аналізу літературного твору; активізувати знання учнів про однорідних членів речення; удосконалювати навички спілкування, залучити до активної діяльності, формувати культурно-естетичні навички, виховувати уважних читачів, чуйних до художнього слова, тих, хто любить і розуміє природу.

Тип уроку: урок-дослідження; інтеграція російської мови та літератури

Форми роботи:групова, індивідуальна, фронтальна.

Обладнання:

    Таблиця "Функції пейзажу в літературному творі".

    Репродукції картин російських художників.

    Картки-завдання з прикладами опису природи з повісті "Ася".

Епіграф:

Людину не може не займати природа, вона пов'язана з нею

тисячею нерозривних ниток: він її син!

І.С.Тургенєв.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

І.С. Тургенєв говорив: “Людини неспроможна не займати природа, він пов'язані з нею тисячею нерозривних ниток: він її син!..” Цей зв'язок із природою – “тисячю нерозривних ниток” - ми відчуваємо постійно протягом усього життя: і у зміні часів року, і в суворій послідовності періодів людського життя: дитинства, юності, зрілості, старості, і у впливі на фізичний і психічний стан людини, і в екологічній обстановці, яка так грізно заявила про себе останнім часом.

Природу ми відчуваємо і особливої ​​гармонії музичних звуків, й у неповторному колориті мальовничих полотен, й у ліричних описах художників слова. Але не завжди ми, на жаль, здатні зрозуміти її, розкрити свою душу назустріч її величі та красі. Сподіваюся, що сьогоднішній урок допоможе вам у цьому.

2. Повідомлення учня. З початку своєї творчості, починаючи з “Записок мисливця”, І.С. Тургенєв прославився як майстер пейзажу. Його пейзажні замальовки непросто високо художні, натуралістично вірні і докладні, а й завжди “не випадкові” у творі. Пензель майстра - художника слова - напрочуд талановита. Різноманітні та неповторні всі комбінації образотворчих засобів мови, що використовуються письменником у пейзажних замальовках. Пейзаж у його творах завжди грає певну роль. Він чи то ліричний, чи то соціальний, чи то романтичний, чи то психологічний, коли внутрішній світ героїв відтворюється не прямо, а через ставлення до природи. Вічне Життя і вічне Любов, і вічне Природа, яка сильніша за смерть

Для І.С. Тургенєва два слова: "Писати" та "Любити" залишаться нерозривними на все життя. Молода іспанська співачка Поліна Віардо разом із 40-річним чоловіком французом Віардо приїжджає з Парижа до Петербурга. Тут на неї чекає запаморочливий успіх, “загальне сп'яніння захоплення”. Чудово, що більш ніж через тридцять років після перших зустрічей з Віардо, Тургенєв розпочав один із своїх чудових віршів у прозі рядками вірша поета Метлєва, з яким три десятиліття тому захоплювався Поліною Віардо та її оксамитовим дивовижним голосом.

Перш ніж ми почнемо роботу з текстом, послухайте вірш у прозі І.С.Тургенєва "Які гарні, як свіжі були троянди ...".

3. Читання вірша “Як гарні, наскільки свіжі були троянди…”- Скажіть, що ви побачили чи почули? Про що цей вірш? - Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, яку роль грає пейзаж у повісті І.С.Тургенєва "Ася". Аналізуючи ці уривки, ми повторимо ознаки однорідних членів речення і зробимо висновок використання однорідних членів речення в художньому тексті.

4.Питання до учнів:

1) Що таке краєвид? (Пейзаж - опис природи у художньому творі.)

2) Яка роль пейзажу у художньому творі? (Фон, у якому розвиваються події; допомагає передати стан героя.)

3) З метою Тургенєв вводить у повість пейзаж? (Пейзаж у творі є не просто тлом, на якому відбувається розвиток подій; природа допомагає письменнику передати внутрішній стан героя; його переживання.)

4) Як ви вважаєте, чому І.С. Тургенєва називають майстром у створенні пейзажу? (У Тургенєва пейзаж психологічний: за допомогою опису природи письменник передає внутрішній світ героя.)

5. Пошукова діяльність. Робота з текстом. Завдання.

Знайдіть у другому розділі опис природи. Прочитайте перший уривок, дотримуючись правильної інтонації. Випишіть пропозицію з однорідними членами та проаналізуйте її за наступною схемою:

а) наголосіть на однорідних членах;

6) визначте смислові відносини між однорідними членами;

в) поясніть постановку розділових знаків;

г) складіть схему речення.

Перший уривок.

1) З обох боків, на уступах, ріс виноград; сонце щойно село, і червоне топке світло лежало на зелених лозах, на високих тичинках, на сухій землі, засіяній суцільно великим і дрібним плитняком, і на білій стіні невеликого будиночка, з косими чорними перекладинами та чотирма світлими віконцями, що стояв на самому верху. , по якій ми підіймалися.

Другий уривок.

Вигляд був справді чудовий. Рейн лежав перед нами весь срібний між зеленими берегами; в одному місці він горів багряним золотом заходу сонця.

2) Містечко, що притулилося до берега, показувало всі свої будинки і вулиці; широко розбігалися пагорби та поля.

3) Внизу було добре, але нагорі ще краще: мене особливо вразила чистота і глибина неба, сяюча прозорість повітря.

4) Свіжий і легкий, він тихо коливався і перекочувався хвилями, ніби і йому було більше на висоті.

Третій уривок.

5) День давно згас, і вечір, спершу весь вогнистий, потім, ясний і червоний, потім блідий і невиразний, тихо танув і переливався в ніч, а бесіда наша все тривала, мирна і лагідна, як повітря, що оточувало нас.

Гагін велів принести пляшку рейнвейну; ми її розпили не поспішаючи. Музика, як і раніше, долинала до нас, звуки її здавались солодшими і ніжнішими; вогні спалахнули в місті і над річкою. Ася раптом опустила голову, так що кучері їй на очі впали, замовкла і зітхнула, а потім сказала нам, що хоче спати, і пішла до хати; я, проте, бачив, як вона, не запалюючи свічки, довго стояла за вікном.

6) Нарешті місяць встав і заграла по Рейну; все висвітлилося, потемніло, змінилося, навіть вино в наших гранованих склянках заблищало таємничим блиском.

7) Вітер упав, наче крила склав, і завмер; нічним, запашним теплом повіяло від землі.

Прочитайте інші картини природи. Що зобразив письменник?

Які образотворче-виразні засоби використовує Тургенєв для опису природи?

Що можна сказати про використання в описі однорідних членів?

6.Робота з таблицею "Функції пейзажу в літературному творі".

Функції пейзажу у літературному творі.

1) сприяє створенню образу ліричного героя;

2) служить одним із засобів створення місцевого колориту;

3) виступає тлом, пов'язаним з місцем та часом дії;

4) є формою психологічної характеристики, що підкреслює або відтіняє душевний стан персонажів;

5) є джерелом філософських міркувань письменника;

6) є призмою та способом бачення світу, коли межі між природним та людським світом розмиваються;

7) служить засобом властивості соціальних умов життя;

8) може набувати символічного значення.

Які з цих функцій виконує пейзаж у повісті “Ася”?

7.Фізкультхвилинка.

8. Завдання для перевірочної роботи.

Учні отримують картки із завданням з російської:

    вставити пропущені розділові знаки,

    підкреслити основи речень та однорідні члени речення.

    скласти схеми речень.

Приклади речень з тексту для перевірочної роботи:

1. Я спав погано і наступного ранку встав рано прив'язав похідну котомочку за спину і оголосивши своїй господині щоб вона не чекала мене до ночі вирушив пішки в гори, вгору за течією річки, на якій лежить містечко 3.

2. Я пройшов повз куща де співав соловей я зупинився і довго слухав: мені здавалося, він співав моє кохання і моє щастя.

3. Втім, я намагався про них не думати; бродив не поспішаючи по горах і долинах засиджувався в сільських харчевнях мирно розмовляючи з господарями та гостями або лягав на плоский зігрітий камінь і дивився, як пливли хмари, благо погода була дивовижна.

4. Шепіт вітру в моїх вухах тихе дзюрчання води за кормою мене дратували і свіже дихання хвилі не охолоджувало мене; Соловей заспівав на березі і заразив мене солодкою отрутою своїх звуків.

5. Якось увечері я сидів на своїй улюбленій лаві і дивився то на річку, то на небо, то на виноградники.

6. Гагін дістався знайомої вже мені долини присів на камінь і почав змальовувати старий дуплистий дуб.

7. Природа діяла на мене надзвичайно але я не любив так званих її краси незвичайних гір скелі водоспадів…

Човен причалив. Я вийшов і озирнувся. Нікого вже не видно було на протилежному березі. Місячний стовп знову тягнувся золотим мостом через річку. Мов на прощання примчали звуки старовинного ланнерівського вальсу. Гагін мав рацію: я відчув, що всі струни серця мого затремтіли у відповідь на ті запобігливі наспіви. Я вирушив додому через потемнілі поля, повільно вдихаючи пахуче повітря, і прийшов у свою кімнатку весь розніжений солодким томленням безпредметних і нескінченних очікувань. Я почував себе щасливим... Але чому я був щасливим? Я нічого не хотів, я ні про що не думав...

Я був щасливий.

Трохи не сміючись від надлишку приємних і грайливих почуттів, я пірнув у ліжко і вже заплющив очі, як раптом мені спало на думку, що протягом вечора я жодного разу не згадав про мою жорстоку красуню... Що ж це означає? - Запитав я самого себе. – Хіба я не закоханий?” Але, поставивши собі це питання, я, здається, негайно заснув, як дитя в колисці.

Рефлексія:

Як закінчується 2 розділ?

Які почуття відчуває герой?

Як опис природи допомагає передати статки героя?

Які функції виконує пейзаж у повісті "Ася"?

Яке значення пейзажу у літературному творі? У чому своєрідність тургенівського пейзажу? (Своєрідність пейзажних картин Тургенєва залежить від особливої ​​ліричності, задушевності, властивої його письменницькому стилю.)

Домашнє завдання. Підготовка до твору

План
Вступ
Тургенєв - один із найкращих письменників, що оспівали красу рідної природи.
Основна частина
У повісті Тургенєв визначає природу маленького німецького міста.
Спілкування героя з Гагіним та Асею відбувається на тлі гарних пейзажів:
а) Ася любить круті стежки;
б) прощання героїв під час переправи через Рейн;
в) маленька статуя Мадонни, що виглядала з гілок
величезного ясена - ще один символ природи.
Висновок
Місця, в яких розгортається події, нагадують героям про чужі трагедії і дають привід задуматися про власні почуття і життя.
І.С. Тургенєв широко відомий як один із найкращих письменників, що оспівали красу рідної природи. Чуйний і тонкий художник Тургенєв яскраво малює красу навіть найпростішого пейзажу, показує, як краса природи впливає на душевний стан героїв.
У повісті "Ася" І.С. Тургенєв описує природу Німеччини, на берегах Рейну, де розвивається дія. Герой не любить, як він зізнається, краси природи: «незвичайних гір, стрімчаків, водоспадів». Однак він не залишається байдужим до непомітної принади старовинного містечка та літнього вечора на березі Рейну. «Я любив тинятися тоді містом: місяць, здавалося, пильно дивився на нього з чистого неба; і місто відчувало цей погляд і стояло чуйно і мирно, все облите її світлом, цим безтурботним і водночас тихо душу хвилюючим світлом. Півень на високій готичній дзвіниці блищав блідим золотом, ...виноградні лози таємниче висовували свої завиті вусики з-за кам'яних огорож..., а повітря так і ластилося до лиця, і липи пахли так солодко, що груди мимоволі все глибше і глибше дихали , і слово "Гретхен" ...так і просилося на уста». Цей пейзаж навіює на героя романтичні думки про кохання, про щастя.
На тлі пейзажу гір, затишних будиночків із черепичними дахами, обвитих виноградними лозами, відбувається спілкування героя з Гагіним та Асею. Ася любить дертися по крутих стежках у руїнах старовинної вежі, і навіть місцева старенька захоплена її спритністю. А прощання героїв під час переправи через Рейн теж сповнене таємничості та романтичних мрій: «місячний стовп... тягнувся золотим мостом через всю річку». До речі, Ася також чудово відчуває красу і гармонію пейзажу: саме вона кричить Н.Н.: «Ви в місячний стовп в'їхали, ви його розбили».
Ще одним символом природи стала маленька статуя мадонни з пронизаним серцем, що сумно виглядала з гілок величезного ясеня на крутому березі річки. Там любив сидіти, мріючи, герой, і повз це місце проїжджає він, подумки прощаючись з пам'ятними йому місцями. Як і скеля, з якої, за переказами, Лорелея кинулася у воду від нещасного кохання, ці місця нагадують героям про чиїсь трагедії і є приводом задуматися про власні почуття і життя.

Повість І. С. Тургенєва «Ася» іноді називають елегією нездійсненого, втраченого, але такого близького щастя. Сюжет твори простий, тому що автору важливі не зовнішні події, а душевний світ героїв, у кожному є своя таємниця. У розкритті глибин духовного стану люблячої людини авторові допомагає і пейзаж, який у повісті стає «пейзажем душі».

Ось перед нами перша картина природи, що знайомить нас із місцем дії, німецьким містечком на березі Рейну, дана через сприйняття головного героя. Про молодого чоловіка, що любить прогулянки, особливо нічні та вечірні, що вдивляється в чисте небо з нерухомим місяцем, що ллє безтурботне і хвилююче світло, що спостерігає за найменшими змінами в навколишньому світі, можна сказати, що це романтик, з глибокими, піднесеними почуттями.

Це підтверджується далі тим, що він відразу відчув симпатію до нових знайомих Гагін, хоча до цього не любив зустрічатися з росіянами за кордоном. Душевна близькість цих молодих людей також виявляється за допомогою пейзажу: житло Гагіних розташовувалося в чудовому місці, яке сподобалося в першу чергу Асі. Дівчина відразу привертає увагу оповідача, її присутність ніби висвітлює все довкола.

"Ви в місячний стовп в'їхали, ви його розбили", - закричала мені Ася. Ця деталь у Тургенєва стає символом, адже розбитий місячний стовп можна порівняти з розбитим Асиним життям, розбитими мріями дівчини про героя, кохання, поле.

Ознайомлення з Гагіними, що продовжується, загострило почуття оповідача: його тягне до себе дівчина, він її знаходить дивною, незрозумілою і дивовижною. Ревнива підозра, що Гагіни не брат і сестра, змушує героя шукати заспокоєння в природі: «Настрій моїх думок доводилося саме стати спокійною природі того краю. Я віддав себе всього тихій грі випадковості, що набігали враженням…» Далі слідує опис того, що бачив молодик у ці три дні: «скромний куточок німецької землі, з невигадливим достатком, з повсюдними слідами застосованих рук, терплячою, хоча неспішної роботи…» Але найголовнішим тут є зауваження про те, що герой «віддав себе лише тихій грі випадковостей». Цією фразою дається пояснення споглядальної натурі оповідача, його звичці душевно не напружуватися, а плисти за течією, як це змальовується в Х розділі, де герой насправді пливе в човні додому, повертаючись після розмови, що схвилювала з Асею, що відкрила йому свою душу. Саме в цей момент злиття з природою у внутрішньому світі героя відбувається новий поворот: те, що було невиразним, тривожним, раптом обертається безперечною і пристрасною жагою до щастя, яка пов'язується з особистістю Асі. Але герой воліє бездумно віддаватися враженням, що набігають: «Я не тільки про майбутнє, я про завтрашній день не думав, мені було дуже добре». Все далі відбувається стрімко: хвилювання Асі, усвідомлення їй безперспективності своєї любові до молодого аристократа («крила у мене виросли, та летіти нікуди»), нелегка розмова з Гагіним, драматичне побачення героїв, що показало повну «безкрилість» оповідача, поспішна втеча Асі, від'їзд брата та сестри. За цей короткий час герой прозріває, почуття у відповідь спалахує, але пізно, коли вже нічого поправити не можна.

Проживши багато років безсімейного бобиля, оповідач зберігає як святиню записки дівчини та висохлу квітку гераніуму, яку вона колись кинула йому з вікна.

Почуття ж Асі до пана Н. Н. глибоко і непереборне, воно «несподівано і так само чарівно, як гроза», за словами Гагіна. Розгорнуті описи гір, потужної течії річок символізують вільний розвиток почуттів героїні.

Лише це «мізерна трава» і її легкий запах залишилися герою від того прекрасного, цілісного світу природи і світу душі Асі, що злилися воєдино в найяскравіші, важливі дні життя пана Н. Н., що втратив своє щастя.

    • Свою статтю "Російська людина на rendez vous" Н. Г. Чернишевський починає з опису враження, зробленого на нього повістю І. С. Тургенєва "Ася". Він каже, що на тлі переважаючих на той час оповідань ділового, викривального роду, що залишають у читачі важке враження, ця повість – єдина гарна річ. «Дія – за кордоном, далеко від усієї поганої обстановки нашого домашнього побуту. Усі особи повісті – люди з найкращих між нами, дуже освічені, надзвичайно гуманні, пройняті […]
    • Тургенєвські дівчата – героїні, у яких розум, багато обдаровані натури не зіпсовані світлом, вони зберегли чистоту почуттів, простоту та сердечну щирість; це мрійливі, безпосередні натури без будь-якої фальші, лицемірства, сильні духом і здатні до важких звершень. Т. Вініникова Свою повість І. С. Тургенєв називає на ім'я героїні. Проте справжнє ім'я дівчини – Анна. Вдумаємося у значення імен: Анна – «грація, миловидність», а Анастасія (Ася) – «народжена наново». Чому ж автор […]
    • Повість І. С. Тургенєва «Ася» розповідає про те, як знайомство головного героя пана Н. Н. з Гагіними переростає в історію кохання, яке виявилося для героя джерелом як солодких романтичних томлень, так і гірких мук, що потім, з роками, втратили свою гостроту, але прирікали героя на долю бобиля. Цікавим є той факт, що автор відмовив герою в імені, немає його портрета. Пояснення цьому можна дати різні, але одне безперечно: акцент із зовнішнього І. С. Тургенєв переносить на внутрішнє, […]
    • У романі І.С.Тургенєва «Батьки та діти» головним героєм виступає Євген Базаров. Він з гордістю говорить про те, що він – нігіліст. Поняття нігілізм означає такий вид переконань, в основі якого – заперечення всього накопиченого протягом довгих століть культурного та наукового досвіду, всіх традицій та уявлень про соціальні норми. Історія цього громадського руху на Росії пов'язані з 60 -70 –ми гг. XIX століття, коли в суспільстві намітився перелом у традиційних суспільних поглядах та наукових науках […]
    • Можливі два взаємовиключні твердження: "Незважаючи на зовнішню черство і навіть грубість Базарова у поводженні з батьками, він ніжно любить їх" (Г.Бялий) і "Хіба не проявляється щодо Базарова до батьків та душевна черство, яка не може бути виправдана". Однак у діалозі Базарова та Аркадія крапки над i розставлені: “Так бачиш, які в мене батьки. Народ не суворий. - Ти їх любиш, Євгене? - Люблю, Аркадій!” Тут варто згадати і сцену смерті Базарова, та його останню розмову з […]
    • Внутрішній світ Базарова та її зовнішні прояви. Тургенєв малює розгорнутий портрет героя за першої появи. Але дивна річ! Читач майже відразу забуває окремі риси обличчя і навряд чи готовий описати їх через дві сторінки. У пам'яті залишається загальний абрис - автор представляє обличчя героя відразливо-негарним, безбарвним за фарбами і зухвало-неправильним по скульптурному ліпленні. Але тут же відокремлює риси обличчя від їхнього виразу, що підкуповує («Оживлялося спокійною посмішкою і виражало самовпевненість і [...]
    • У лютневій книжці «Російського вісника» з'являється роман Tургенєва «Батьки та діти». Роман цей, очевидно, складає питання... звертається до молодого покоління і голосно ставить йому запитання: Що ви за люди? Такий справжній сенс роману. Д. І. Писарєв, Реалісти Євген Базаров, за свідченнями листів І. С. Тургенєва до друзів, «найсимпатичніша з моїх постатей», «це моє улюблене дітище... на якого я витратив всі фарби, що знаходяться в моєму розташуванні». «Цей розумниця, цей герой» постає перед читачем натурою […]
    • Випробування дуеллю. Базаров та його друг знову проїжджає тим же колом: Мар'їно – Микільське – батьківський будинок. Ситуація зовні майже буквально відтворює ту, що на перший приїзд. Аркадій насолоджується літнім відпочинком і, тільки-но знайшовши привід, повертається в Микільське, до Каті. Базаров продовжує природничі досліди. Щоправда, цього разу автор висловлюється інакше: «на нього знайшла лихоманка роботи». Новий Базаров відмовився від напружених ідеологічних суперечок із Павлом Петровичем. Лише зрідка кидає достатньо […]
    • Аркадій і Базаров дуже несхожі люди, і дружба, що виникла між ними, тим дивовижніша. Незважаючи на приналежність молодих людей до однієї ери, вони дуже різні. Необхідно врахувати, що вони спочатку належать до різних кіл суспільства. Аркадій - син дворянина, він з раннього дитинства ввібрав те, що Базаров зневажає і заперечує у своєму нігілізмі. Батько і дядько Кірсанова інтелігентні люди, які цінують естетику, красу та поезію. З погляду Базарова, Аркадій – м'якосерцевий «барич», розмазня. Базаров не хоче […]
    • Іван Сергійович Тургеній – відомий російський письменник, який подарував російській літературі твори, що стали класикою. Повість «Весняні води» належить до пізнього періоду творчості автора. Майстерність письменника проявляється головним чином у розкритті психологічних переживань героїв, їх сумнівів та пошуків. В основу сюжети покладено відносини російського інтелігента, Дмитра Саніна, та юної красуні-італійки, Джемми Розеллі. Розкриваючи протягом розповіді характери своїх героїв, Тургенєв підводить […]
    • Толстой у своєму романі «Війна і мир» представляє багато різних героїв. Він розповідає нам про їхнє життя, про стосунки між ними. Вже з перших сторінок роману можна зрозуміти, що з усіх героїв і героїнь Наташа Ростова є улюбленою героїнею письменника. Хто така Наталя Ростова, коли Марія Болконська попросила П'єра Безухова розповісти про Наталю, він відповів: «Я не знаю, як відповідати на ваше запитання. Я зовсім не знаю, що це за дівчина; я не можу аналізувати її. Вона чарівна. А чому, […]
    • Суперечки Базарова і Павла Петровича представляють соціальну сторону конфлікту романі Тургенєва «Батьки та діти». Тут стикаються не просто різні погляди представників двох поколінь, а й дві принципово різні політичні погляди. Базаров і Павло Петрович виявляються по різні боки барикад відповідно до всіх параметрів. Базаров – різночинець, виходець із бідної сім'ї, змушений самостійно пробивати собі дорогу у житті. Павло Петрович – потомствений дворянин, хранитель сімейних зв'язків і […]
    • Образ Базарова суперечливий і складний, його роздирають сумніви, він переживає душевні травми, насамперед через те, що відкидає природне начало. Теорія життя Базарова, цієї вкрай практичної людини, медика та нігіліста, була дуже проста. У житті немає любові – це фізіологічна потреба, немає краси – це лише поєднання властивостей організму, немає поезії – вона не потрібна. Для Базарова немає авторитетів, і значно доводив свою думку до того часу, поки життя не переконала його. […]
    • Найвидатнішими жіночими фігурами у романі Тургенєва «Батьки та діти» є Одинцова Ганна Сергіївна, Фенечка та Кукшина. Ці три образи дуже несхожі один на одного, проте ми спробуємо їх порівняти. Тургенєв дуже шанобливо ставився до жінок, можливо тому їх образи докладно і яскраво описані в романі. Цих жінок об'єднує знайомство з Базаровим. Кожна з них внесла свій внесок у зміну його світогляду. Найзначнішу роль відіграла Ганна Сергіївна Одинцова. Саме їй судилося […]
    • Роман «Батьки та діти» був створений у вкрай складний та конфліктний період. На шістдесяті роки ХІХ століття довелося відразу кілька революцій: поширення матеріалістичних поглядів, демократизація суспільства. Неможливість повернутися до минулого і невизначеність майбутнього стали причиною ідейної, ціннісної кризи. Позиціонування цього роману як на «гостросоціального», властиве радянському літературознавству, впливає і сьогоднішніх читачів. Зрозуміло, цей аспект необхідний […]
    • І. С. Тургенєв - проникливий і прозорливий художник, чуйний до всього, що вміє помічати і описувати незначні, дрібні деталі. Тургенєв досконало володів майстерністю опису. Усі його картини живі, ясно надані, сповнені звуками. Тургеневський пейзаж психологічний, пов'язані з переживаннями і виглядом персонажів оповідання, зі своїми побутом. Безперечно, пейзаж у оповіданні «Біжин луг» відіграє важливу роль. Можна сказати, що вся розповідь пронизана художніми замальовками, які визначають стан […]
    • У 1852 році І.С.Тургенєв написав повість «Муму». Головний персонаж повісті – Герасим. Він постає перед нами людиною з доброю чуйною душею – простою та зрозумілою. Такі персонажі зустрічаються в російських народних казках та відрізняються своєю силою, розважливістю та душевністю. Для мене Герасим – це яскравий та точний образ російського народу. З перших рядків повісті я ставлюся до цього персонажа з повагою та співчуттям, а отже, я з повагою та співчуттям ставлюся до всього російського народу тієї епохи. Вдивляючись […]
    • «Записки мисливця» – це книга про російський народ, кріпацтво. Однак оповідання та нариси Тургенєва описують і багато інших сторін російського життя на той час. З перших нарисів свого «мисливського» циклу Тургенєв прославився як художник, який має дивовижний дар бачити і малювати картини природи. Тургеневський пейзаж психологічний, він пов'язані з переживаннями і виглядом персонажів оповідання, зі своїми побутом. Свої швидкоплинні, випадкові «мисливські» зустрічі та спостереження письменник зумів втілити у типові [...]
    • Кірсанов Н. П. Кірсанов П. П. Зовнішній вигляд Невисокий чоловік трохи за сорок. Після давнього перелому ноги накульгує. Риси обличчя приємні, сумний вираз. Красивий доглянутий чоловік середнього віку. Одягається чепурно, на англійський манер. Легкість у рухах видає людину спортивну. Сімейний стан Вдовець більше 10 років був дуже щасливий у шлюбі. Є молода коханка Фенечка. Двоє синів: Аркадій та шестимісячний Митя. Холостяк. У минулому мав успіх у жінок. Після […]
    • Іван Сергійович Тургенєв – чудовий російський письменник ХІХ ст., який здобув вже за життя читацьке покликання та світову популярність. Його творчість служила справі скасування кріпацтва, надихало боротьбу з самодержавством. У творах Тургенєва поетично відбиті картини російської природи, краса справжніх людських почуттів. Автор умів глибоко і тонко осягати сучасне життя, правдиво та поетично відтворюючи його у своїх творах. Справжній інтерес життя він бачив над гостроті його зовнішніх […]


  • Останні матеріали розділу:

    Дати та події великої вітчизняної війни
    Дати та події великої вітчизняної війни

    О 4-й годині ранку 22 червня 1941 року війська фашистської Німеччини (5,5 млн осіб) перейшли кордони Радянського Союзу, німецькі літаки (5 тис) почали...

    Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру
    Все, що ви повинні знати про радіацію Джерела радіації та одиниці її виміру

    5. Дози випромінювання та одиниці виміру Дія іонізуючих випромінювань є складним процесом. Ефект опромінення залежить від величини...

    Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?
    Мізантропія, або Що робити, якщо я ненавиджу людей?

    Шкідливі поради: Як стати мізантропом і всіх радісно ненавидіти Ті, хто запевняє, що людей треба любити незалежно від обставин або...