Іди зима сива вже красуні весни. Аналіз вірша Майкова Весна (йди зима сива)

Конспект уроку літературного читання з вірша

А. Н. Майкова «Весна»

Виконала:

Студентка ПІ ІГУ

Насирова Вінера Каніфівна

Літературознавчий аналіз

Жанр:Вірш

Вигляд жанру:Ліричний вірш

Тема: образне:про те як, зима поступово змінюється навесні (зміна сезонів року)

Форма: Хорей

Розмір: Чотиристопний.

Рифма:Перехресна

Образи вірша:

Весна:Красуня, цариця, молода стоїть у золотій колісниці, тримаючи віжки, в царському одязі, в блискучій короні, оточена вітерцями, запахом свіжості, аромату танення, вологої землі, навколо шум і гудіння від коліс колісниці, дзижчання комах і співу птахів і в неї замість зброя посмішка, що втілює сонячний промінь, яка несе не тільки світло, а й тепло.

Зима:Стара, стара, хвора, сива, скуйовджена, в довгому одязі, кістлява, худа, сіра, підбирає поділ свого сірого, брудного одягу і повзає в яр, у кущі. Уособлення останнього кучугури, що залишився на краю яру.

Цілі:

Навчальні

    Розширити знання учнів про поета А. Н. Майкова.

    Закріпити вміння визначати способи створення образів за допомогою мистецьких, виразних засобів.

    Формувати вміння емоційно переживати ситуацію через аналіз авторського задуму.

    Формувати вміння аналізувати ліричні образи за допомогою стилістичного аналізу та словесного ілюстрування.

Розвиваючі

    Розвинути інтерес до поезії – допомогти викликати зорові образи під час читання віршів, зрозуміти настрої, почуття поета.

    Удосконалювати навички читання: виразність, швидкість, правильність і техніку читання.

    Формування логічних розумових операцій: аналіз, синтез, порівняння, поділу тексту на смислові частини та вибіркового читання твору.

    Формування розвитку мови, з допомогою відповіді питання.

Виховні

    Виховувати любов до рідної природи, літератури та поезії.

    Сприяти моральному та естетичному вихованню школярів.

Обладнання:

Слайд фільм, інтерактивна дошка, портрет Аполлона Миколайовича Майкова, диск із музикою Моцарта, роздатковий матеріал із завданнями на техніку читання, роздатковий матеріал із текстом вірша.

Хід уроку:

1 етап.Постановка цілей та завдань уроку.

ОДЗ:Повідомити тему та основні цілі уроку, створити позитивну мотивацію активізувати пізнавальну діяльність.

На слайді висловлювання:

«Природа не зліпок, не шалене обличчя,

У ній є душа, у ній є свобода,

У ній є кохання, у ній є мова».

Тютчев Ф. І.

Вчитель:З настанням нового дня хлопці, усміхніться мені, а я вам. Нехай ваш новий день будеш таким же сонячним як ваші посмішки. На сьогоднішньому уроці думатимемо, розмірковуватимемо, на запитання відповідатимемо, виразно читатимемо. Хлопці, як ви розумієте виразно читати?

Вчитель:Правильно. А чому треба вміти виразно читати? Навіщо вам це потрібно?

Учні:Хто виразно читає, той репрезентує картину написану віршем, вчитися бачити прекрасне навколо себе. Хто вміє виразно та красиво говорити гарний співрозмовник та його приємно слухати.

2Етап.Перевірка домашнього завдання.

ОДЗ:Перевірити якість виконаної самостійної роботи.

Вид діяльності:Виразне читання напам'ять.

Вчитель:Вашим домашнім завданням було вивчити вірш А. К. Толстого «Де гнутися над вирою лози…». Хто хоче розповісти цей чудовий вірш.

Учні: ---

Вчитель:Молодці.Хлопці, а ви пам'ятаєте, що у нас є Оціночне дерево? Тож давайте оцінимо себе (на дошці висить плакат, де намальовано дерево без листочків). У вас на столах лежать листочки 3 кольорів: зелене – чудово, жовте – добре, червоне – потрібно готуватися краще. Кожен вибере собі листочок такого кольору, як він підготувався до уроку і одягне на наше дерево.

(Діти беруть листочки і кріплять на дерево)

3 Етап.Підготовка до сприйняття нового твору.

ОДЗ:Ввести в коло подій, що описуються, створити емоційний настрій на сприйняття твору.

Вид діяльності:Вступна розмова.

Вчитель:Прочитаємо епіграф нашого уроку. Як ви розумієте «Душа – мова природи».

Учні:Якщо ми будемо любити природу, вона стане нашим другом і поверне сповна своєю красою та добротою.

Вчитель:Сьогодні ми познайомимося з російським поетом, який розуміє душею цю мову природи. З творчістю яких поетів ми вже знайомилися?

Учні:А. С. Пушкін, Тютчев Ф. І., А. А. Фет, А. К. Толстой та ін.

Вчитель:Правильно. А сьогодні до нашого списку ми додамо Апполона Миколайовича Майкова.

Вид діяльності:виступ учнів із доповіддю.

(На дошці портрет Майкова)

Учень:Виступ із доповіддю.

«У сім'ї академіка живопису Н.А. Майкова було троє синів. Один став літературним критиком та публіцистом, другий – істориком літератури, бібліографом, а третій Аполлон Миколайович Майков – став поетом. У будинку батька часто збиралися літератори, художники, музиканти та майбутній поет зростав в обстановці щасливої ​​любові до мистецтва.

Перші вірші Майкова з'явилися коли він був студентом Петербурзького університету, вони звучали молодо, свіжо.

Майков писав про природу, про красу землі, жваво цікавився історією Росії та інших народів. Вірші його, написані різні роки, й у молодості й у старості однаково світлі. Вони сповнені спокійної ясності, довіри до життя та ніжної уваги до душі людини.

О.М. Майков у своїй творчості найближче стикається з Тютчевим і Фетом, натхненними співаками природи.

Він у перших своїх творах оспівував краси давньогрецької та римської культури, його вірші далекі від сучасності, що ідеалізує стародавній світ, несуть у собі життєстверджуючий початок і приваблюють щирістю.

М. Горький про вірш «Голубенький, чистий Пролісок-квітка» сказав: «Вісім рядків, 16 слів та повна картина». »

Вчитель:Дякую, це була чудова доповідь про життя та творчість письменника, вірш якого ми сьогодні вивчимо.

Вчитель:Цей вірш Аполлон Миколайович присвятив Колі Трескіну, як ви вважаєте хто цей чоловік?

Учні:Син, друг, племінник, знайомий хлопчик, учень, важлива для Майкова людина, хтось рідний.

Вчитель:Ви маєте рацію в тому, що Коля Трескін був важливий для поета, навіть був певною мірою родичем. Чи є в класі ті, у кого є хрещені мама та тато?

Учні:Є.

Вчитель:Ось і для Колі Трескіна Аполлон Миколайович був хрещеним батьком. У студентські роки Майков дружив із татом Колі Трескіна, а пізніше навіть одружився з Коліною тіткою. Тепер ви приблизно уявляєте з якими почуттями поет сів за твір і що його на це спонукало.

Вид діяльності:Музична підготовка.

Вчитель:Діти, а зараз ми послухаємо чудовий твір Моцарта – Концерт для віолончелі №5.

Які почуття у вас виникли під час прослуховування? Як ви думаєте, в яку пору року ви відчуваєте такі ж почуття?

Учні:Весна.

Вчитель:Тому сьогодні ми познайомимося з віршем А. Н. Майкова «Весна». Як ви вважаєте, про що воно?

Учні:Про весну, у тому, як тане сніг, усе розквітає тощо.

4 Етап.Первинне сприйняття нового твору.

ОДЗ:Організувати цілісне, нерозчленоване, емоційне сприйняття художнього твору.

Вчитель:Зараз я прочитаю вам вірш, а ви скажіть, яка картина природи вам представилася?

Вид діяльності:Читання вчителем.

Вчитель: …

Вид діяльності:Розмова щодо цільового питання.

ДЗ:Виявити ступінь емоційності сприйняття художнього твору.

Вчитель:Тепер дайте відповідь на запитання, яке я вам задала до прочитання, яка картина природи вам представилася?

Учні:Мені випала галявина з деревами, де пробивається трава, але ще лежить сніг.

А мені випала галявина, а далі її гора і сніг блищить, і течуть маленькі струмки.

А мені представилася зустріч зими та весни, але зима була змушена відступити перед гарною весною.

Вчитель:Молодці.

5 Етап.Повторне читання. Аналіз.

ОДЗ:Удосконалювати навичку читання через багаторазове перечитування. Формувати уявлення про єдність форм та змісту літературного твору.

Вид діяльності:Техніка читання

УЗ 1.

Вчитель:Хлопці, зараз я роздам на парту картку із завданням та листок для запису критеріїв.

Працюємо в парах, один читає, інший перевіряє, потім міняєтесь.

Перед початком роботи давайте визначимо критерії, за якими ви оцінюватимете один одного. (Учні пропонують критерії, вчитель записує на дошці, обговорюють, чи зрозумілі дітям усі слова та критерії)

    Читає всі елементи слова.

    Чи не переставляє елементи тексту.

    Не вставляє елементи тексту.

    Не замінює одиниці тексту.

    Чи не повторює різні одиниці читання.

    Нема зайвих пауз.

    Правильно ставить наголос.

Зима весна

Весна – червона

Сива - золота

Мчить -Цариця

Художній - Повітряний

Гудіння – спів

Променів – швидше

Квітів – вітерців

Ярам – прапором

Шумлять - загін


Контроль:Діти оцінюють один одного на картках за критеріями, ставлять плюси та мінуси.

Оцінка:Вчитель збирає листочки з критеріями і на вибір двох учнів просить прочитати, порівнюючи читання учня та зазначені критерії.

УЗ 2.(Вчитель роздає картки зі скоромовками по дві учні)

Вчитель:Подивіться, що написано на картках, що це?

Учні:Скоромовки.

Вчитель:Правильно. А тепер за дві хвилинки вам потрібно добре відчитати скоромовки. Також на листочках ми оцінюватимемо один одного, для цього ми складемо нові критерії. (Учитель разом із учнями становить критерії, і записують їх у дошці).

    Темп (за словами чи складами читає)

    Швидкість (чи великі паузи між словами)

    Правильна вимова слів, без спотворень.

Маша має на кишеньці маки і ромашки.

У Бджоли, у бджілки

Чому немає чубчика?

Відповідаю чому:

Чубчик бджілці ні до чого.

Раз – росинка-намистинка, і ще раз – намистинка, заблищали бусики на травинках-вусиках.

Валя на проталинці промочила валянки.

Валянки у Валеньки сохнуть на призьбі.

УЗ 3.(Учитель роздає картки із завданнями для дітей, які читають групами слів та пропозиціями.)

Вчитель:На картках перед вами слова вам їх потрібно прочитати цілими групами, а ті, у кого пропозиції повинні повністю прочитувати пропозиції.

(Для слів, що читають групами.)

Вчитель:Знайдіть зайве словосполучення.

Холодна зима, спекотне літо, вітряна осінь, морозний березень.

Червоні троянди, жовті мімози, білі ромашки, зелений лист.

Сильний вітер, дрібний дощ, зла завірюха, гарний настрій.

Гострі стріли, довгий меч, мідний спис, злий лук.


Вчитель: Знайдіть помилку у реченні.

У році чотири сезони: зима, весна, літо, червень.

На лузі ростуть ромашки, тюльпани, маки та морква.

Восени надворі дощово, вітряно, похмуро і розпускаються квіти.

Іван Царевич мав меч, щит, сковороду і шолом.


Контроль:Читають по черзі речення, узгоджують виділене зайве слово та записують його на листку.

Оцінка:Вчитель збирає листки і групами оцінює правильність виділених слів. Також прослуховує двох людей із різних груп та дивиться за критеріями.

Вид діяльності:Аналіз художніх образів та читання за смисловими або композиційними частинами (строфами).

Вчитель:Молодці, хлопці. Тепер ще раз уважно послухайте вірш. (Читає вчитель). Які образи ви тут побачили?

Учні:Зими образ і весна.

Вчитель:Давайте складемо таблицю образів.

Образ Зими

Образ Весни

А тепер читаємо перші чотиривірші. (Добре читає учень читає).

Вчитель:Які слова допомагають створювати образ Зими?

Учні:Зима – сива, тобто стара.

Учні:Сіра, брудна.

Вчитель:Який ви її бачите?

Учні:З сивим, скуйовдженим волоссям, воно розпатлане.

Вчитель:А тепер послухайте, що вийде, якщо заміню слова автора на ті, які ми з вами придумали:

Іди, зима сіра!

Уже красуні весни колісниця золота, мчить із гірської висоти.

Старий чи сперечається хворий із нею царицею квітів.

Цілою армією повітряної запашних вітерців.

Вчитель:Справді, авторське слово найкраще передає образ. Молодці. А в цьому чотиривірші, які слова допомагають будувати образ весни?

Учні:Весна –

Образ Зими

Образ Весни

1 чотиривірш

Красуня на золотій колісниці, яка мчить, ніби летить з високої точки, яка є майже під небом.

Вчитель:Читаємо другий чотиривірш. Які слова тут про зиму?

Учні:Старий, кволий.

Вчитель:А як ви розумієте слово квола?

Учні:Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вчитель:А що тут говорити про весну?

Учні:цариця квітів з армією повітряних запашних вітерців.

Вчитель:Цариця квітів – який це образ створює?

Учні:Молодий у царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки.

Вчитель:Добре, а запашні вітерці, це які, де вони?

Учні:Вони навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Вчитель:Все, мабуть, доповнимо таблицю.

Образ Зими

Образ Весни

1 чотиривірш

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям.

Красуня на золотій колісниці, яка мчить, ніби летить з високої точки, яка є майже під небом.

2 чотиривірші

Вчитель:Добре, а тепер читаємо третій чотиривірш. Що в ньому йдеться про зиму?

Учні:Іди собі швидше.

Вчитель:Як це характеризує зиму?

Учні:

Вчитель:Правильно, а весна, тут яка?

Учні:

Вчитель:Оформимо це у таблиці.

Образ Зими

Образ Весни

1 чотиривірш

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям.

Красуня на золотій колісниці, яка мчить, ніби летить з високої точки, яка є майже під небом.

2 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

3 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вона ще не йде, не розуміє і не хоче цього, тому автор ніби підганяє її.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Шумна, весела, з цвіріньканням та співом птахів, з яскравим сонцем прийшла і зливами.

Вчитель:Читаємо четвертий чотиривірш. Що тут говорити про зиму?

Учні:Вона в білому савані повзе в яр, у кущі.

Вчитель:Що таке саван? Як він виглядає на ній?

Учні:Це якась довга тканина, яка тягнеться за нею землею, від цього вона брудна і сіра.

Вчитель:Чому вона повзе в яр? Чого вона боїться?

Учні:

Вчитель:А тепер якою ви уявляєте зиму?

Учні:

Вчитель:Добре, а весна в цьому чотиривірші яка?

Учні:Переможниця без зброї, посмішка як промінь сонця, що пробивається крізь кущі і падає на залишки снігу, від чого зима намагається вповзти глибше в яр, де немає світла.

Образ Зими

Образ Весни

1 чотиривірш

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям.

Красуня на золотій колісниці, яка мчить, ніби летить з високої точки, яка є майже під небом.

2 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

3 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вона ще не йде, не розуміє і не хоче цього, тому автор ніби підганяє її.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Шумна, весела, з цвіріньканням та співом птахів, з яскравим сонцем прийшла і зливами.

4 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вона ще не йде, не розуміє і не хоче цього, тому автор ніби підганяє її.

Вона ховається від сонця, яке принесла із собою весна, ховається від тепла. Вона боїться розтанути.

Вона остання кучугура снігу з брудно сірою скоринкою на верху, сповзає по краю яру, між голими кущами.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Шумна, весела, з цвіріньканням та співом птахів, з яскравим сонцем прийшла і зливами.

Вчитель:Тепер читаємо п'ятий чотиривірш. Що тут йдеться про зиму?

Учні:Що тепер її можна знайти лише у ярах.

Вчитель:Як ви собі це уявляєте?

Учні:що сніг залишився лише у темних місцях, куди не потрапляють промені сонця.

Вчитель:А яка весна в цьому чотиривірші?

Учні:

Вчитель:Давайте закінчимо таблицю і подивимося, що в нас вийшло.

Образ Зими

Образ Весни

1 чотиривірш

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям.

Красуня на золотій колісниці, яка мчить, ніби летить з високої точки, яка є майже під небом.

2 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

3 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вона ще не йде, не розуміє і не хоче цього, тому автор ніби підганяє її.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Шумна, весела, з цвіріньканням та співом птахів, з яскравим сонцем прийшла і зливами.

4 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вона ще не йде, не розуміє і не хоче цього, тому автор ніби підганяє її.

Вона ховається від сонця, яке принесла із собою весна, ховається від тепла. Вона боїться розтанути.

Вона остання кучугура снігу з брудно сірою скоринкою на верху, сповзає по краю яру, між голими кущами.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Шумна, весела, з цвіріньканням та співом птахів, з яскравим сонцем прийшла і зливами.

Переможниця без зброї, посмішка як промінь сонця, що пробивається крізь кущі і падає на залишки снігу.

5 чотиривірші

Сива, стара, з скуйовдженим і розпатланим волоссям. Слабка, немічна, хвора, навіть худа.

Вона ще не йде, не розуміє і не хоче цього, тому автор ніби підганяє її.

Вона ховається від сонця, яке принесла із собою весна, ховається від тепла. Вона боїться розтанути.

Вона остання кучугура снігу з брудно сірою скоринкою на верху, сповзає по краю яру, між голими кущами. Тепер її можна знайти тільки в ярах, куди не потрапляють промені сонця.

Молода в царському одязі, з короною та стрічками, які майорять від того, що вона швидко їде. Можливо, сама веде колісницю, стоячи і тримаючи віжки. Благові вітерці навколо неї ніби хмарою, огортають і несуть запахи свіжості, землі, вони ніжні, невловимі, ​​запахи вогкості, танення, квітів.

Шумна, весела, з цвіріньканням та співом птахів, з яскравим сонцем прийшла і зливами.

Переможниця без зброї, посмішка як промінь сонця, що пробивається крізь кущі і падає на залишки снігу.

Вона тріумфує, перемогла і все це супроводжується шумом, гулом, скрізь з'являються яскраві барви.

Вчитель:Тепер у нас є таблиця образів і ми можемо читати її уявити створений нами образ.

Вид діяльності:бесіда (бесіда з вибірковим читанням).

Вчитель:Знайдіть той момент, де зима зустрічається навесні. Прочитайте його. (учні читають 1 чотиривірш). Які емоції та почуття ви відчуваєте у цей момент?

Учні:урочистість, перевага весни над зимою.

Вчитель:Як розвиваються події після зустрічі зими навесні? Знайдіть та зачитайте. (Діти читають і говорять свої відповіді).

Учні:у 2 і 3 чотиривірші йде боротьба двох часів року. У цей момент ми відчуваємо наполегливість весни, нерозуміння зими у своєму програші. А в 4 і 5 чотиривірші – перемога весни. У цей момент виникає відчуття радості, веселощів та святкового настрою.

Вчитель:Як ви правильно все сказали, а тепер давайте подумаємо які почуття відчував автор, коли працював над цим віршем?

Учні:Можливо, він втомився від зими, хоче змін, чекає нових відкриттів і з настанням весни чекає нових натхнень, народження особливих ідей та смислів.

Вчитель:А тепер подумайте всі почуття, які ми випробували під час читання, які імовірно відчував поет під час написання, чи всі вони пов'язані з Колею Трескіним у житті Майкова?

Учні:Можливо, Коля Трескін приніс у життя Майкова щось нове, свіже та особливе, як весна. І Майков чекає від цієї молодої людини якогось розвитку, зростання. Коля вигнав із життя Майкова щось холодне, сіре, старе, сумне, застояне як зима, і життя стало яскравішим.

6 етап. Узагальнення.

ОДЗ:Підвести учнів до формулювання основної думки твору.

Вид діяльності:узагальнююча розмова.

Вчитель:Хлопці, а давайте подумаємо, чому Майков так радіє приходу весни?

Учні:Тому що він радіє з того, що Коля Трескін зміг змінити щось у його житті.

Вчитель:Правильно. Адже якщо Майков так радіє приходу весни і відчуває радісні почуття, то що ми можемо сказати про нього? Ким є автор цього вірша?

Учні:У цьому вірші автор є ліричним героєм.

Вчитель:Молодці, ви відчули вірш, побачили низку художніх образів, розібрали почуття поета та наші почуття. Давайте зберемо в єдине ціле крихти нашої бесіди і підіб'ємо підсумок, скажімо, яку думку намагався донести до нас Аполлон Миколайович.

Учні:

Майков хотів донести до нас ту думку, що у кожної людини є в житті погані і похмурі хвилини життя, коли не хочеться нічого, але ці моменти завжди змінюються яскравими, позитивними моментами і жити відразу стає легше.

Майков, хотів сказати, що в житті бувають моменти, коли людина зупиняється, бачить все навколо в холодному і сірому кольорі, але несподівано може з'явитися людина, яка привносить у життя нове і на «золотій колісниці» висвітлює подальші перспективи.

Вчитель:Погодимося з автором, що в житті бувають важкі моменти і якщо сподіватися і вірити у краще, то вони обов'язково змінюватимуться на моменти радості та щастя.

7 етап. Закріплення.

ОДЗ:Закріпити деякі вміння, які у молодших школярів на уроці читання.

Вид діяльності:виразне читання (складання партитури)

Вчитель:Хлопці, як ви думаєте, ми зможемо відчути настрій вірша, якщо просто читатимемо його як текст.

Учні:Ні!

Вчитель:Тоді давайте навчимося з вами виразно читати. Згадайте наш початок уроку. Про що ми говорили?

Учні:Про виразність.

Вчитель:Правильно, а що таке виразність?

Вчитель:Правильно. А для того, щоб виразно читати, давайте складемо партитуру.

(Вчитель роздає роздатковий матеріал з віршем, діти беруть олівці та готуються працювати)

Вчитель:Давайте визначимося з умовними знаками нашої партитури.

Для того, щоб зробити коротку паузу, нам потрібен знак який буде нас зупиняти. Який це знак?

Учні:Можна використовувати вертикальну паличку.

Вчитель:Чому?

Учні:Тому що ми можемо припустити, що ця паличка є перепоною, яка нас зупиняє.

Вчитель:Добре. Тоді логічним позначенням довгої паузи що буде?

Учні:Дві вертикальні паузи.

Вчитель:Чому?

Учні:Тому що дві перепони важче подолати.

Вчитель:Добре. А як ми позначатимемо місця у вірші, в яких потрібно буде підвищити голос чи знизити?

Учні:Стрілочками вгору і вниз, тому що буде зрозуміло знижувати або підвищувати голос.

Вчитель:Добре. А як ми позначатимемо слова, які передають настрій та емоції у вірші. І ми ставитимемо наголоси, але не за змістом слова, а за логічним змістом словом вірша.

Учні:Можна наголосити на словах, на які ми будемо звертати увагу.

Вчитель:Молодці, тепер позначимо цими знаками наш вірш.

Іди, зима сива!

Вже красуніВесни

Колісницязолота.

Мчитьз гірської висоти!

Старийчи сперечатися, кволий,

З нею- царицею квітів,

З цілою армієюповітряної

Благовонних вітерців!

А що шуму,що гудіння,

Теплих злив та променів,

І чилікання, і співи!...

Ідисобі скоріше!

У неї не лук, не стріли,

Посміхнулася лише- і ти,

Підібравши свій саванбілий,

Поповзла у яр, у кущі!...

Так знайдуть і по ярах!

Он- вже бджіл рої шумлять,

І летить переможний прапор

Строкатихметеликів загін!

Вчитель:Молодці, тепер ми наповнили атмосферу навколо нас почуттями та емоціями, які відчував поет під час написання, які ми відчували при прочитанні. Давайте тепер прочитаємо вірш по партитурі, передамо всі ці емоції виразним читанням.

Учні:читають вірш два-три учні.

Вчитель:Дякую, велике хлопці.

8 етап. Домашнє завдання.

Вчитель:Я пропоную вам домашнє завдання на вибір із трьох:

    Вивчити напам'ять вірш та виразно розповісти.

    Намалювати образ зими або образ весни.

    Підготувати доповідь на наступну тему.

9 етап. Підбиття підсумків уроку.

ОДЗ:Надати уроку логічну завершеність.

Вчитель:Весь урок ми з вами міркували, аналізували вірш, розбирали наші емоції, намагалися зрозуміти емоції автора. Який настрій залишив наш урок?

Учні:

Чи не однозначні почуття, не можу розібратися.

Я зрозумів, що не треба зупинятися перед труднощами.

Гарний настрій, бо після поганого завжди буде добрий.

Великі про вірші:

Поезія — як живопис: інший твір захопить тебе більше, якщо ти розглядатимеш його поблизу, а інший — якщо відійдеш подалі.

Невеликі манірні вірші дратують нерви більше, ніж скрип немазаних коліс.

Найцінніше у житті та у віршах — те, що зірвалося.

Марина Цветаєва

Серед усіх мистецтв поезія найбільше піддається спокусі замінити свою власну своєрідну красу вкраденими блискітками.

Гумбольдт Ст.

Вірші вдаються, якщо створені за душевної ясності.

Твір віршів ближче до богослужіння, ніж зазвичай вважають.

Коли б ви знали, з якого сміття Зростають вірші, не відаючи сорому... Як кульбаба біля паркану, Як лопухи та лобода.

А. А. Ахматова

Не в одних віршах поезія: вона розлита скрізь, вона довкола нас. Погляньте на ці дерева, на це небо — звідусіль віє красою та життям, а де краса та життя, там і поезія.

І. С. Тургенєв

У багатьох людей твір віршів - це хвороба зростання розуму.

Г. Ліхтенберг

Прекрасний вірш подібний до смичку, що проводиться по звучних фібрах нашої істоти. Не свої — наші думки змушує поет співати всередині нас. Розповідаючи нам про жінку, яку він любить, він чудово пробуджує в нашій душі нашу любов і нашу скорботу. Він чарівник. Розуміючи його, ми стаємо поетами, як і він.

Там, де ллються витончені вірші, не залишається місця самотності.

Мурасакі Сікібу

Звертаюся до російського віршування. Думаю, що згодом ми звернемося до білого вірша. Рифм у російській мові замало. Одна викликає іншу. Полум'я неминуче тягне за собою камінь. Через відчуття неодмінно виглядає мистецтво. Кому не набридли любов і кров, важкий і дивний, вірний і лицемірний, та інше.

Олександр Сергійович Пушкін

- …Хороші ваші вірші, скажіть самі?
- Жахливі! – раптом сміливо та відверто промовив Іван.
- Не пишіть більше! - попросив прийшов благаюче.
– Обіцяю та клянусь! – урочисто промовив Іван…

Михайло Опанасович Булгаков. "Майстер і Маргарита"

Ми всі пишемо вірші; поети від інших лише тим, що пишуть їх словами.

Джон Фаулз. "Коханка французького лейтенанта"

Будь-який вірш — це покривало, розтягнуте на вістрях кількох слів. Ці слова світяться, як зірки, через них і існує вірш.

Олександр Олександрович Блок

Поети давнини, на відміну від сучасних, рідко створювали більше дюжини віршів протягом свого довгого життя. Воно й зрозуміло: всі вони були відмінними магами і не любили витрачати себе на дрібниці. Тому за кожним поетичним твором тих часів неодмінно ховається цілий Всесвіт, наповнений чудесами - нерідко небезпечними для того, хто необережно розбудить рядки, що задрімали.

Макс Фрай. "Бовтливий мрець"

Одному зі своїх незграбних бегемотів-віршів я приробив такий райський хвостик.

Маяковський! Ваші вірші не гріють, не хвилюють, не заражають!
- Мої вірші не грубка, не море та не чума!

Володимир Володимирович Маяковський

Вірші - це наша внутрішня музика, наділена словами, пронизана тонкими струнами смислів і мрій, а тому - женіть критиків. Вони - лише жалюгідні присхлубані поезії. Що може сказати критик про глибини вашої душі? Не пускайте туди його вульгарні ручки, що обмацують. Нехай вірші здаватимуться йому безглуздим муканням, хаотичним нагромадженням слів. Для нас - це пісня свободи від нудного розуму, славна пісня, що звучить на білих схилах нашої дивовижної душі.

Борис Крігер. "Тисяча життів"

Вірші – це трепет серця, хвилювання душі та сльози. А сльози є не що інше, як чиста поезія, яка відкинула слово.

Олександр Пушкін
Ще дмуть холодні вітри
І наносять ранкові морози,
Щойно на проталинах весняних
З'явилися ранні квіточки,
Як із дивного царства воскового,
З запашної медової келейки
Вилітала перша бджілка,
Полетіла по ранніх квіточках
Про червону весну розвідати,
Скоро буде гостя дорога,
Скоро луги позеленіють,
Незабаром у кучерявої біля берези
Розпустяться клейкі листочки,
Зацвіте черемха запашна.

Аполлон Майков
Вже красуні Весни
Колісниця золота
Мчить з гірської висоти!
Старій чи сперечатися, кволій,
З нею - царицею квітів,
З цілою повітряною армією
Благовонних вітерців!
А що шуму, що гудіння,
Теплих злив та променів,
І чилікання, і співи!..
Іди собі швидше!
У неї не лук, не стріли,
Усміхнулася лише - і ти,
Підібравши свій саван білий,
Поповзла в яр, у кущі!
Та знайдуть і по ярах!
Он - вже бджіл рої шумлять,
І летить переможним прапором
Строкатих метеликів загін!

Федір Тютчев
Зима недарма злиться,
Пройшла її пора -
Весна у вікно стукає
І жене з двору.
І все заметушилося,
Все нудить Зиму геть -
І жайворонки в небі
Вже підняли дзвін.
Зима ще клопочеться
І на Весну бурчить.
Та їй у вічі регоче
І гаразд лише шумить...
Розлютилася відьма зла
І, снігу захопивши,
Пустила, тікаючи,
У прекрасне дитя.
Весні та горя мало:
Вмилася в снігу,
І лише рум'янею стала,
Всупереч ворогові.


Олексій Плещеєв
Вже тане сніг, біжать струмки,
У вікно повіяло навесні...
Засвищуть скоро солов'ї,
І ліс одягнеться листям!
Чиста небесна блакить,
Тепліше і яскравіше сонце стало,
Час хуртовин злих і бур
Знову надовго минула...


Євген Баратинський
Весна, весна! Як повітря чисте!
Який ясний небосхил!
Своєю лазурією живою
Сліпить мені очі.
Весна, весна! Як високо,
На крилах вітерця,
Ласкаючись до сонячних променів,
Літають хмари!
Шумлять струмки! Блищать струмки!
Заревівши, річка несе
На тріумфальному хребті
Піднятий нею кригу!
Ще дерева оголені,
Але в гаю старий лист,
Як раніше під моєю ногою
І шумний, і запашний.
Під сонце саме злетів
І в яскравій висоті
Незриме жайроня співає
Весняний гімн.
Що з нею? Що з моєю душею?
З струмком вона струмок
І з пташкою пташка!
З ним дзюрчить,
Літає у небі з нею!


Сергій Городецький
Здрастуйте, весняна перша трава!
Як розпустилася? Ти рада теплу?
Знаю, у вас там веселощі і тиснява,
Дружно працюють у кожному куті.
Висунути листок або синю квіточку
Кожен поспішає молодий корінець
Раніше, ніж верба з лагідних бруньок
Перший покаже зелений листок.


Олексій Плещеєв
Трава зеленіє,
Сонечко блищить;
Ластівка з весною
У сіни до нас летить.
З нею сонце гарніше
І весна миліша...
Прощебеч із дороги
Нам привіт швидше!
Дам тобі я зерен,
А ти пісню заспівай,
Що з країн далеких
Принесла із собою...

Сергій Єсєнін
Черемха запашна
З весною розцвіла
І гілки золотаві,
Що кучері, завила.
Навколо роса медв'яна
Сповзає корою,
Під нею зелень пряна
Сяє в сріблі.
А поруч, у проталинки,
У траві, між корінням,
Біжить, струмує маленький
Срібний струмок.
Черемха запашна,
Розвішавшись, стоїть,
А зелень золотиста
На сонечку горить.
Ручою хвилею гримучою
Усі гілки обдає
І вкрадливо під кручею
Їй пісеньки співає.

У вірші відчувається радість і запал від настання довгоочікуваної весни. Час, коли вся природа прокидається і письменник радіє як дитина її приходу. Майков пише, що взимку вже настав час йти весна мчить на своїй колісниці. Письменник каже, що зима це стара і квола дама, якій не варто сперечатися з молодою та задерикуватою дівчиною – навесні. З настання весни повітря наповнюється ароматом квітів, що розпустилися, вітерець теплий і гріє душу.

На деревах розпускаються бруньки і ось-ось розпустяться перші польові квіти. Все сповнене радістю та життям. Весна тішить око Майкова, наче життя починається з чистого аркуша. Письменник пише про пробудження природи із захопленням і очікуванням чогось нового та доброго. Адже з пробудженням природи та душа письменника прокидається після довгої холодної зими, яка вже набридла, хочеться тепла. У повітрі витає запах квітів та кохання.

Майков описує боротьбу тепла, що приходить проти снігової зими, яка довго панувала на землі. Дорогами потекли струмки снігу, а перший весняний дощ дуже теплий і навіть він не може зіпсувати піднесеного настрою письменника. Птахи починають повертатися додому і вити гнізда, наповнюючи повітря своїм співом і веселим щебетанням. Майков пише, що прийшла весна і жене зиму, а вона у своїй білій сукні ховається в лісі за кущами.

Письменник говорить про те, що де б зима не ховалася промені весняного сонця скрізь її, наздоженуть, і розтоплять останні сніги. Навіть у ярах не зможе сховатися, адже вже все ожило і рій бджіл, заходився запилювати кожну квіточку. Майков пише, ніби бджоли проганяють зиму, а метелики представлені у вигляді прапора над переможеною зимою.

Зображення до вірша Весна (йди зима сива)

Популярні теми аналізів

  • Аналіз вірша Некрасова Маша

    У вірші йдеться про дві протилежності: безмежну любов, готовність до самопожертви героя (чоловіка) і егоїзм, цинізм і зарозумілість героїні (дружини). Зрозуміло, про кохання з її боку говорити не доводиться

  • Аналіз вірша Маяковського На дачі

    У вірші описується обурливе звернення до сонця. Автор вважав, що воно надто просто і безтурботно живе. Щодня викочується на небо і світить своїм променем, породжуючи спеку, більше нічого не робить. Увечері повільно

  • Аналіз вірша Цвєтаєвої Хто створений із каменю хто створений із глини

    Кожна людина у своєму житті намагається самоствердитися, піднести себе за здібностями і якостями над іншими людьми, це виходить непросто, але багато хто схильний до цієї ідеї особливо поети. Не варто далеко ходити за приклад.

  • Аналіз вірша Пушкіна Час мій друг пора 10 клас

    Красуня – дружина Наталія Гончарова неодноразово була приводом для ревнощів великого поета, саме обстоюючи її честь, він загинув на дуелі. Як відомо, в дружину Пушкіна був закоханий сам Микола I, саме це послужило однією з причин у 1834 дати поетові звання

  • Аналіз вірша Пушкіна Поету 10 клас

    Вірш «Поету» було написано Олександром Сергійовичем Пушкіним у 1830 році. Основною темою цього твору є поет і натовп

Аналіз вірша Майкова «Весна»

Весна для поетів завжди була особливою порою року, що викликала приплив життєвих сил і душевного хвилювання. Весна - час відродження та розквіту природи, нових надій та радості, любові та щастя. Природа та людина єдині у своєму настрої, і це дуже тонко та переконливо розкривають ліричні поети.

У вірші А. Н. Майкова малюється картина весни та спів жайворонків. Підкреслюється простір, свіжість весни:

Поле зибнеться квітами.

У небі ллються світла хвилі.

Весняних жайворонків співу Блакитні прірви сповнені.

… Так надії молоді Тешать серце мені привітом…

Але, їм прислухаючись, погляди до неба,

Звернути погляди до неба, подумати про вічне, про безсмертя душі людини і про те, як прожити життя в гармонії з природою та світом, — це одне з найвищих завдань людського розуму. А. Н. Майков пов'язує зміни у природі з настроєм людини.

Твори на теми:

  1. Аналіз вірша Майкова «Поле зибнеться квітами» Легкі та сповнені дитячої безпосередності вірші Аполлона Майкова досі викликають щире захоплення у читачів. Автор ніколи не претендував.
  2. Аналіз вірша Пастернаку «Весна у лісі» Поетичні образи, створювані Борисом Пастернаком, дуже яскраві та різноманітні. Однак, на відміну від багатьох інших поетів, він ніколи не прикрашав.
  3. Аналіз вірша Лермонтова «Весна» Вірш М. Ю. Лермонтова «Весна» був першим твором поета, які потрапили до друку. Його вперше опублікували 1830 р. в альманасі.
  4. Аналіз вірша Тютчева «Весна» Федір Тютчев з права вважається однією з основоположників російського романтизму. Однак, незважаючи на те, що поет основну частину життя прожив.
  5. Аналіз вірша Фета «Весняні думки» Найчастіше весна в ліриці виступає як уособлення відродження, пробудження, символу появи на світ нового життя. Ця пора року приносить.
  6. Аналіз вірша Майкова «Пейзаж» Перші чотири рядки говорять про кохання поета до природи, до усамітнення. Його душа відпочиває в лісі від мирської суєти та.
  7. Твір на картину Левітана «Весна. Велика вода» Чудовий майстер пейзажу, Ісаак Левітан переважно звертався до непомітним, простим видам російської природи. Саме такий вид зображений на полотні.

Ви зараз читаєте твір Аналіз вірша Майкова «Весна»

Майков Аполлон Миколайович (1821-1897) народився в родовитій дворянській родині, син академіка живопису (додаток 1). Протягом багатьох років Майков служив на державній службі, був помічником бібліотекаря Румянцевського музею, а потім працював у комітеті іноземної цензури, де з 1875 року був головою, дослужившись до чину справжнього статського радника. У молоді роки Майков посилено займався живописом, але потім зосередився на поезії.

Разом із Полонським та Фетом Майков склав ту відому тріаду поетів, яка виступала з гаслом «мистецтво для мистецтва». Група ця знаходилася на правому фланзі тогочасної літератури і становила щось на зразок штабу поетичного загону кріпосників, які не бажали без бою здавати позиції капіталізму, що розвивається, особливо ж стурбованих зростанням революційно-демократичного руху. Вірш «весна» написаний у 1880-х році, присвячений Колі Трескіну і входить до циклу "Дома". Коля Трескін - ймовірно, син Н. А. Трескіна (1838-1894), цензора

Московського цензурного комітету, директора учительського інституту при Московському виховному будинку. М. А. Трескін у студентські роки товаришував із братом поета Л. Н. Майковим, який у 1863 р. одружився з сестрою М. А. Трескіна, а згодом став хрещеним батьком Колі Трескіна. А. Н. Майков. Гармонійний погляд на природу, досі властивий ліриці Майкова, тепер дається взнаки в замальовках російських сільських пейзажів.

Вірш «Весна», що вивчається у 4 класі за програмою Р.М. Бунєєва, Є.В. Бунєєвої. (Додаток 2)

Ідейно-художній аналіз починаємо з аналізу вірша, який доцільно проводити у три етапи. По-перше, це робота над закріпленим у словнику лексичним значенням слова. За словником Ожегова «весна - пора року, наступне за зимою і попереднє лету».

По-друге, робота над лексичними асоціаціями. Слово «весна» викликає у опитаних (10 осіб) такі асоціації: пташки, сонце, тепло, трава зеленіє.

По-третє, уточнюємо емоційне значення слова. Слово «весна» у опитаних викликає почуття радості, гарного настрою. Усі емоції та почуття позитивні.

Оскільки назва вірша складається з іменника «Весна», то читач може припустити, що у вірш буде опис весни.

До прочитання вірша вчителю слід розповісти про весну як про природне явище. У березні вона ще тільки починає прокидатися від зимової сплячки. Весняного тепла не вистачає для того, щоб змусити сніг та крижані брили танути, але повітря поступово прогрівається, готуючи все живе до поступового пробудження, з'являються перші купові хмари, які ширяють ще дуже високо. Повітря навколо наповнюється дзюрчанням струмків, які можуть спровокувати початок повені - явної весняної ознаки.

Весняний льодохід зачаровує та викликає побоювання. Іноді лід не встигає танути, утворюються затори, які можуть спричинити руйнівні повені. Але якщо річки розкриваються правильно, і крига скресла одночасно в кількох місцях, то серйозних наслідків можна уникнути.

Сонце поступово наповнює своїм теплом землю, що його відбиває та створює передумову для утворення весняних вітрів. Поки вони ще слабкі та нестійкі, але чим тепліше стає довкола, тим сильніше переміщаються повітряні маси. Такі вітри називають термальними, саме вони характерні для цієї пори року.

То тут, то там сніг сходить із землі, утворюючи непоказні проталини. Вони з'являються скрізь, де сніговий покрив був найтоншим. Саме поява проталін говорить про те, що зима здала свої права, і почалася нова пора року. Крізь них швидко пробивається перша зелень, ними можна знайти перші весняні квіти - проліски. Сніг ще довго лежатиме в ущелинах і западинах, але на пагорбі він тане швидко, підставляючи острівці суші під тепле сонечко.

Перші бруньки на деревах з'являються наприкінці квітня – на початку травня. Трава вже пробила свої зелені стебла, а дерева готуються одягнути зелене вбрання. Листя розпуститься швидко і раптово. Наприкінці травня може прогриміти перша гроза. Ще не така сильна, але затята. Зливи остаточно впораються з весняним брудом і підготують землю до початку наступного сезону. Перехід до літа не затягнеться довгий час. Це єдиний сезонний проміжок, який проходить швидко та непомітно.

Після лексичної роботи з назвою переходимо безпосередньому аналізу вірша.

У перших стоках «Іди, зима сива!// Вже красуні весни/…» з'являється новий образ, не заявлений у назві образ «зими» (додаток3). Словник нам дає таке визначення «зима - найхолодніша пора року, наступна восени і попередня весни». Щоб яскравіше показати зиму, автор використовує такий епітет як «зима сива». У словнику Ожегова дається визначення слова «сивий, -а, - 1. Білий внаслідок втрати забарвлення (про волосся). 2. перекл. Білий, тьмяно-сірий. Сива піна моря. 3. перекл. Про час, епоху: дуже далекий, давній. 4. З домішкою білястої вовни, білястого пір'я». Нам підходить перше визначення слова сивий – білий, внаслідок втрати забарвлення. Прийом протиставлення, уособлення, епітети з перших рядків показують протистояння зими та весни. Вірш починається у формі риторичного звернення ліричного героя до зими, яку він проганяє, ніби використовує заклинальну силу слів у фольклорній обрядово-календарній поезії, коли народ закликає прихід весни та проганяє зиму.

У другому стічку з'являється образ весни (додаток 4). Автор називає її красунею, милуючись її виглядом. Красуня те саме, що і красень. За словником Ожегова «красень - 1. Людина з гарною зовнішністю. 2. Про кого-чого-н. дуже гарному». Нам підходить друге значення про щось гарне.

Слова весна та зима тематично близькі: обидва пов'язані з пори року.

У нашому випадку "зима" - це стара, час якого вже минуло і її місце має зайняти "весна" - дівчина. Як і в житті відбуваються зміни, на зміну старому приходить нове, так і в природі, на зміну одній порі року приходить інша.

У наступних рядках автор розкриває суть весни: «Колісниця золота/ Мчить з горної висоти!» Тут автор використовує епітет «колісниця золота», щоб показати, що це не просто весна, а він підносить його в боги. «Колісниця - за старих часів: великий колісний екіпаж». Автор використовує, дієслово мчить, а не спускається з неба, тим самим показуючи, що хлопець поспішає.

Весна в слов'янській міфології— має двояке значення: як уособлення явищ природи, що відбуваються після зимового заціпеніння, і як час, в який святкується цілий ряд урочистостей на честь теплого сонечка, що знову народилося. Не лише російський народ, а й увесь світ, а особливо поети та художники, уявляють собі весну молодою вродливою дівчиною (рідше — юнаком), яка полонить усіх своєю красою і всіх наділяє багатими дарами. Так, у Білій Русі весна є молодою дівчиною, яка називається Ляля. На святі, їй присвяченому, її зображує найкрасивіша в селі дівчина, яка вбирається в білі покриви, перев'язує собі шию, руки та табір свіжою зеленню та надягає на голову вінок із весняних квітів. В одній польській народній казці весна представляється у вигляді молодого царевича, який повинен вирушити в далеку подорож і залишити вдома молоду дружину: бажаючи хоч трохи зменшити дружину тугу, він бере в кишеню різне насіння і потім кидає його за спину; з них миттєво виростають зелені дерева, злаки та квіти, які, однак, усі загинули, коли нещастя спіткало царевича, тобто коли скінчився теплий час і настала осінь.

Оскільки вже у грудні сонце повертає на літній шлях і з того часу починають прибувати дні, то вже різдвяні свята, чи коляду, треба вважати святом на честь весни. Народ образно уявляв собі боротьбу весняного сонця із зимовим змієм, Кощеєм та іншими чудовиськами, і коляда — це торжество першої перемоги; незважаючи на те, що боротьба ще триває; змій, оговтавшись від першої невдачі, збирається з силами і вражає холодом нещасну землю; але нарешті весна тріумфує: на землі з'являється перша зелень і нове життя. Тоді й люди наважуються святкувати цю щасливу подію; у березні місяці вони з сіл виганяють зиму морену і вітають "новий травень", тобто нову весну.

У наступних рядках назріває конфлікт: «Старої чи сперечатися, кволою,// З нею - царицею квітів,/ З цілою армією повітряною/ Благовонних вітерців!// А що шуму, що гудіння,// Теплих злив і променів,// І чилікання , і співи. // Іди собі швидше!» у цих рядках все нудить піти зиму. Навесні з'являються перші квіти. Символом перших кольорів є проліски (додаток 5). Автор використовує епітет «запашних вітерців». За словником Ожегова «запашний - аромат, приємний запах». Тим самим автор хотів показати що з весни вітер тепліше і приносить запах квітів, що розпустилися. З приходом весни до нас повертаються птахи з теплих країн, і ми можемо насолодитися їхнім співом.

Далі в рядках настає кульмінаційний момент боротьби: "У неї не лук, не стріли, / / ​​Посміхнулася лише - і ти" в цих рядках ". Достатньо «посміхнутися лише» своїм сонячним промінням і зима в мить «поступиться своїм престолом». «Підібравши свій саван білий, // Поповзла в яр, в кущі. автор використовує інверсію «саван білий». За словником Ожегова «саван - широке вбрання, покрив із білої тканини для покійників». Зима з переляку захопивши свій саван ховається в яру, в кущах.

В останніх рядках починається розв'язка всієї боротьби: «Хай знайдуть і по ярах! у цих стічках зими не втекти. Автор використовує епітет «строкатих метеликів». За словником Даля «строкатий - різнокольоровий, рябий, різноласий, картатий, смугастий, чи чубарий, плямистий, пегий, різномастий, перепелесий; кольоровий, візерунковий, розписний, не однієї масті, фарби, кольору, не суцільний». Автор порівнює різнокольорових метеликів із «переможним прапором».

Головною темою вірша є протистояння зими та весни, тобто боротьба добра та зла. Така сама тема властива Тютчеву «Зима недарма злиться».

Дітям варто розповісти про свято «масляна» - проводи зими та зустріч весни. Масляна - яскраве, цікаве свято, яке прийшло до нас із язичницьких часів. Оскільки проведення масляної ознаменовувало прощання з набридлою холодною зимою і зустріч весни, свято це ніби поєднувало холоду і тепло, темряву і світло. Колись, ще у давніх слов'ян, новий рік розпочинався саме навесні. Весна - це зародження нового життя, скоріше, її абсолютний початок.

Наші пращури помітили, що наші пращури вшановують наші пращури. На честь Сонця спочатку пекли прісні коржики, а вже потім змогли пекти пишне тісто, а отже, і млинці. Наші пращури вважали, що разом з млинцем вони поглинають частину могутності Сонця, адже млинець був таким гарячим, круглим і жовтим, як і саме Сонце. Цього дня робили опудало «зими» та спалювали його. (Додаток 6)

Цей вірш навчає дітей початкової школи естетичному почуттю.

Список використаної літератури

Брокгауза, Ф. А. Енциклопедичний словник. / Ф.А. Брокгауза, І.А. Єфрона. - С.-Пб. Брокгауз-Ефрон. 1890-1907.

Бунєєв, Р. Н. В океані світла. Ч 1: книга для читання у 4 класі. / Р. Н. Бунєєв, Є. В. Бунєєва - М. С-ІНФО, Баллас. - 1994. -

Даль, В.І. Тлумачний словник живої мови: У 4 т. - Спб. 1863–1866.

Ожегов, С. І. Тлумачний словник російської. 80000 слів та фразеологічних виразів / С. І. Ожегов, під ред. Н. Ю. Шведова / / Російський фонд культури. - 3 - е вид. стереотипне. - М. АЗЪ, 1996. - 928 с.

Покровський В. А.М. Майків. Його життя та твори, вид. 2-ге, М. 1911.

Словник символи. – М. 2001. – 512 с.

Електронний ресурс. Режим доступу: http://www.polezno.com/holiday/424

8 Електронний ресурс. Режим доступу: http://xn----8sbiecm6bhdx8i.xn--p1ai/%D1%8F%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%20% D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8B.html

Аппалон Миколайович Майков

Іди, зима сива!

Вже красуні Весни

Мчить з гірської висоти!

Старій чи сперечатися, кволій,

З нею - царицею квітів,

З цілою повітряною армією

А що шуму, що гудіння,

Теплих злив та променів,

І чилікання, і співи.

Іди собі швидше!

У неї не лук, не стріли,

Усміхнулася лише - і ти,

Підібравши свій саван білий,

Поповзла в яр, у кущі.

Та знайдуть і по ярах!

Он - вже бджіл рої шумлять,

І летить переможним прапором

Строкатих метеликів загін!

І. І. Левітан. «Взимку у лісі»

А. К. Саврасов. "Граки прилетіли"

Б. М. Кустодієв «Масляна»

Весна у ліриці російських поетів. (За віршами Фета «Перша конвалія» та Майкова «Поле зибнеться квітами»)

Весна для поетів завжди була особливою порою року, що викликала приплив життєвих сил і душевного хвилювання. Весна – час відродження та розквіту природи, нових надій та радості, любові та щастя. Природа та людина єдині у своєму настрої, і це дуже тонко та переконливо розкривають ліричні поети.

А.А. Фет присвячує свій вірш першому конвалії – символу весни. Вірш дуже емоційний, що підкреслюють оклику речення з підсилювальною часткою «як» і звернення:

– Про першу конвалію.

- Як перший промінь весняний ярок.

- Як ти чарівний, подарунок

У вірші безліч епітетів, які також підсилюють його емоційність: «невинна» млість, у «запашній «чистоті», «займистої» весни. Лексика часто використовується піднесена, книжкова: сходять сни, діва, пахучої весни. Це створює ефект чистоти, височини. Нарешті, в останній строфі перша весняна квітка порівнюється з почуттями юної дівчини, її неясними мріями, в яких і надлишок життя молодого, і ніжність, і височина.

Так діва вперше зітхає,

Про що - неясно їй самій,

І боязкий подих пахне

Надлишок життя молодий.

У вірші О.М. Майкова малюється картина весни та спів жайворонків. Підкреслюється простір, свіжість весни:

Поле зибнеться квітами.

У небі ллються світла хвилі.

Весняних жайворонків співу

Блакитні прірви сповнені.

Ліричний герой не бачить співаків, він лише чує їхній спів, але ці пісні відгукуються в його серці новими молодими надіями.

…Так надії молоді

Тішать серце мені привітом...

Радість у душі, спокій, умиротворення викликає спів жайворонків.

Але, їм прислухаючись, погляди до неба,

Звернути погляди до неба, подумати про вічне, про безсмертя душі людини і про те, як прожити життя в гармонії з природою та світом, – це одне з найвищих завдань людського розуму. та А.А. Фет, та О.М. Майков пов'язують зміни у природі з настроєм людини.

В обох віршах показано, як весна відроджує в душі ліричного героя нові надії, прагнення радості та щастя.

Весна (Іди, зима сива)
Вірш Апполона Майкова

Присвячується Колі ТріскінуІди, зима сива! Вже красуні Весни Колісниця золота Мчить з гірської висоти! Старій чи сперечатися, кволій, З нею - царицею квітів, З цілою повітряною армією Благовонних вітерців! А що шуму, що гудіння, Теплих злив і променів, І чилікання, і співи. Іди собі швидше! У неї не лук, не стріли, Усміхнулася лише - і ти, Підібравши свій білий саван, Поповзла в яр, в кущі. Та знайдуть і по ярах! Он - вже бджіл рої шумлять, І летить переможним прапором Строкатих метеликів загін!

О.М.Майков. Вибрані твори.
Бібліотека поета. Велика серія.
Ленінград, "Радянський Письменник", 1977.

Інші вірші Апполона Майкова

Будь ласка. зробіть аналіз вірша за планом.

Олександра ГубарєваУчень (124), на голосуванні 1 рік тому

Іди, зима сива!
Вже красуні Весни
Колісниця золота
Мчить з гірської висоти!

Старій чи сперечатися, кволій,
З нею - царицею квітів,
З цілою повітряною армією
Благовонних вітерців!

А що шуму, що гудіння,
Теплих злив та променів,
І чилікання, і співи.
Іди собі швидше!

У неї не лук, не стріли,
Усміхнулася лише - і ти,
Підібравши свій саван білий,
Поповзла в яр, у кущі.

Та знайдуть і по ярах!
Он - вже бджіл рої шумлять,
І летить переможним прапором
Строкатих метеликів загін!

1) Тема (наприклад: Прихід весни)
2) Історія створення (наприклад: вираження захоплення приходу весни тощо)
3) Ставлення ліричного героя до світу (наприклад: Душа як і природа, радіє приходу весни тощо)
4) Засоби виразності (Епітети та метафори)
5) Висновок (Ваш опис)

Доповнено 1 рік тому

план, як ви вже помітили, знаходиться наприкінці.
Примітка: Те, що знаходиться в дужках, де написано "наприклад", брати від туди не варто, бо це з іншого вірша.

ІринаМудрець (16684) 1 рік тому

1/ Головною темою вірша є боротьба зими та весни чи боротьба добра зі злом.
2/ Весна для поетів завжди була особливим часом року, що викликає приплив життєвих сил і душевного хвилювання. Весна – час відродження та розквіту природи, нових надій та радості, любові та щастя. Природа і людина єдині у своєму настрої, і це дуже тонко та переконливо розкривають ліричні поети
3/Вірш починається у формі риторичного звернення ліричного героя до зими, яку він проганяє, ніби використовує заклинальну силу слів у фольклорній обрядово-календарній поезії, коли народ закликає прихід весни та проганяє зиму. У другому стічку з'являється образ весни. Автор називає її красунею, милуючись її виглядом. 4/У вірші А. Н. Майкова є багато засобів вираження. Почнемо з епітетів. Епітети – це «гарні» прикметники: «Зима сива», «колесниця золота», «армією повітряної», «запашних вітерців», «строкатих метеликів». Також тут є уособлення, тобто олюднення неживих педметів. Живими персонажами є Зима та Весна. Метафора – «підібравши свій білий саван». Тут під саваном білий мається на увазі сніг. 5/ Весна: Вірші про весну сповнені кольору, руху, звуків, відчуття ніжності, радості, бажання жити. У цей світ, що звучить, наповнений світлом і життям, входить поет і веде за собою свого супутника – читача, запрошує побачити особливе життя природи: життя вічного і оновлюється світу.

Послухати вірш Майкова Весна

Теми сусідніх творів

аналіз вірша Весна



Останні матеріали розділу:

Презентація на тему уралу Презентація на тему уралу
Презентація на тему уралу Презентація на тему уралу

Слайд 2 Історія Стародавніми мешканцями Уралу були башкири, удмурти, комі-перм'яки, ханти (остяки), мансі (у минулому вогули), місцеві татари. Їх...

Презентація на тему
Презентація на тему "ми за зож" Добрі слова – це коріння

Слайд 2 Пройшла війна, пройшла жнива, Але біль волає до людей. Давайте, люди, ніколи Про це не забудемо.

Проект «Казку разом вигадуємо, уяву розвиваємо
Проект «Казку разом вигадуємо, уяву розвиваємо

учні 3 "А" класу Нілов Володимир, Сухарєв Олексій, Гревцева Аліна, Новіков АртемДіти самі складали та оформляли свої казки.