Урок числові іменники. Значення числівника

Стверджую:______________Дата:____________Російська мова 7 клас 9.11.2016

Тема: Синтаксична роль чисельних

Мета: 1. систематизувати та узагальнити знання учнів про чисельне ім'я як частини мови;
2.закрепить навички, пов'язані з вживанням числівників у мовленні (дотримуватися норми вживання за узгодженні з іменником);
3. виховувати в школярів інтерес до російської.
Тип уроку: повторення та систематизація знань.
МО: практичний, наочно – ілюстративний.
Хід уроку:
1 . Орг. етап.

Отже, Бліц-опитування з пройденого матеріалу:

1.Що таке іменник?
2. Усі числівники за значенням поділяються на…. (кількісні та порядкові)

3. Серед кількісних чисельних виділяються ... (цілі, дробові, збірні)
4. Кількостей. чисельні за складом бувають.. (прості, складні та складові)

2 .Словниковий диктант.

Вчитель диктує іменники, учні повинні розділити їх на дві групи:

на прості числівники та складові.

Три, сорок вісім, тисяча дев'ятсот дев'яносто дев'ятий, вісімдесятий, дев'яносто,

сто тридцять, триста сорок вісім, два, дванадцять, дві тисячі шостий, вісімсот

п'ятнадцять, триста тринадцять, двісті двадцять другий, один мільйон триста сорок (1340000), п'ять тисяч вісімсот, тридцять два.

3 . Потім учні повинні скласти пропозиції з усіма чисельними. Це

завдання виконується самостійно.

Підкресліть числівники як члени речення

Семеро хлопців вирушили в похід. Перший промінь сонця розбудив дівчинку. Додайте до десяти шість. Потяг вирушає о другій годині. Хлопчик купив п'ять зошитів.

4 . Завдання: від кількісних числівників 6,3,4,2,1,10,7,13,19,20
Утворити порядкові числівники

5 . Завдання. Перепишіть та вкажіть вид чисельних за будовою (прості, складні, складові).

П'ятнадцять, сім, сто шістнадцять, вісімнадцятий, одинадцять, шістсот, сімдесятий, дев'яносто шостий, сімсот сорок один, триста двадцять, четвертий, дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч

6 . Завдання. Цифрами записані кількісні числівники. Вкажіть рядок, в якому всі числа є простими і запишіть їх прописом.

а) 19, 15, 1000 б) 8, 1000, 100, 1 в) 19999, 300, 4, 17 г) 3, 29, 18, 41

7 . Запишіть числа збірними чисельними. За одним столом сидять (3) друзі. У тітки Маші (4) дітей. (5) альпіністів пішли у гори. На столі лежало (6) ножиць, Минуло (3) доби.

8 .1.Просхиляйте порядкове числове восьмий .

2. Просхиляйте складове число, рік вашого народження. (2001 рік)

3. перетворіть кількісні числівники на порядкові: 1819, 48, 90, 15, 12, 4, 22, 800.

9 . числові записати словами, погодивши їх із іменниками:

У мене день народження… ; перед 8 (березень) потрібно купити квіти; згадуватиму про 1 (вересень); до 9 (травень) необхідно підготувати концерт.

10 .1.У якому числівнику треба писати ПН?

2.У яких числівниках треба писати – ь на кінці слова:

3.У яких числівниках треба писати – ь у середині слова:

11 . Розминка
– Скільки пальців на руці? (5)
- Скільки місяців в році? (12)
– Скільки хвостів у 5 котів? (5)
– Скільки кілець на Олімпійському прапорі? (5)
– Скільки пальців на двох ногах? (10)
- Скільки сонечок на небі? (одне)
- Скільки лап у двох курок? (4)
– Скільки золотих медалей отримали
казахстанці на Олімпіаді у Лондоні? (7)
-Скільки очей у людини? (2)
– Скільки кутів біля квадрата? (4)
– Скільки рук у собаки? (нуль)
- Скільки пори року? (4)
- Скільки днів у тижні? (7)
- Скільки сторін у трикутника? (3)
- Скільки горіхів у порожній склянці? (нуль)
- Скільки літер у російському алфавіті? (33)

12. Прислів'я та приказки.
Згадайте прислів'я та приказки, в яких зустрічаються іменники
Один в полі не воїн.
Одне дерево зрубаєш – десять посад.
Краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
За двома зайцями поженешся – жодного не спіймаєш.
Два чоботи пара.
Не впізнавай друга у три дні – впізнавай у три роки.
Щоб навчитися працьовитості, потрібно три роки, щоб навчитися лінощі – лише три дні.
Без чотирьох кутів хата не рубається.
Семеро одного не чекають
Сім разів відмір один раз відріж
Весна та осінь – на день погоди вісім.
Не май сто карбованців, а май сто друзів.
13. Числівники в назвах казок.
Згадайте назви казок, в яких зустрічаються іменники

Маша і 3 ведмеді. 12 Місяців.

14 . Прочитайте його з поетичною інтонацією:
714, 15, 3247
16, 318, 140, 327
3, 28, 220, 126, 1245
615, 18, 2225
713, 116, 512, 43
2000000, 320, 17, 333.

15 Запитання:

1. Частина мови, що означає кількість предметів.

2. Чисельні, які відповідають на запитання скільки?

3. Чисельні, які відповідають питанням який?

4. Число більше трьох, але менше п'яти.

5. Число менше дванадцяти, але більше десяти.

6. Десять поділити на два.

16. Рефлексія.

Що сьогодні повторили? (Правильно вживати числівники в мовленні, правильно писати числівники, бачити, чути та вміти виправляти граматичні помилки, пов'язані з порушенням морфологічних норм числівників).

17 . Домашнє завдання. Підбиття підсумку уроку. Виставлення оцінок.

Синтаксичні функції кількісних числівників різноманітні. Вони можуть бути: 1) підлягаючим і присудкам: Три так тришість; 2) другорядними членами речення: Від п'ятивідібрати два (Доповнення); Більше двохрублів не можу дати(Визначення). Однак синтаксичні особливості кількісних числівників насамперед проявляються в різній сполучуваності чисельних з іменниками.

Чисельне одинузгоджується з іменниками в роді, числі і відмінку: один будинок, один будинок, один будинок, один будинок, про один будинок.

Чисельні два три чотирив називному і знахідному відмінках управляють іменниками, вимагаючи їх вживання у формі родового відмінка однини. В інших відмінках вони узгоджуються з іменниками.

І.-В. два будинки дві кімнати дві будівлі

Р. двох будинків двох кімнат двох будівель

Д. двом будинкам двом кімнатам двом будинкам

Виняток становлять субстантивовані прикметники: І.-В. - два лісничі, три військові, чотири комахи;але дружин. рід у ім. та вин. відмінках вимагають форму або ім.-вин. відмінка, або рід. відмінок множини: дві коми - дві коми, три їдалень - три їдальні, чотири комори - чотири комори.

Числівники, починаючи з п'яти,в називному і знахідному відмінках вимагають вживання іменників у формі родового відмінка множини, а в інших відмінках узгоджуються з іменниками.

І.-В. п'ять будинків п'ять кімнат п'ять будівель

Р. п'яти будинків п'яти кімнат п'яти будівель

Д. п'яти будинкам п'яти кімнатам п'яти будинкам

При чисельних тисяча, мільйон, мільярдіменники вживаються лише у формі родового відмінка множини.

І.-В. тисяча будинків мільйон будинків мільярд будинків

Р. тисячі будинків мільйони будинків мільярди будинків

Д. тисячі будинків мільйону будинків мільярду будинків

Із іменниками синтаксично зв'язується останнє слово складеного кількісного числівника: тридцять один відсоток, тридцять один відсоток, тридцять один відсоток.

Іменники, що вступають у поєднання з кількісними числівниками, можуть мати визначення. У поєднаннях з чисельними два три чотириу непрямих відмінках визначення узгоджується з іменником:

Р. двох високих хлопців двох струнких дівчат

Д. двом високим хлопцям двом струнким дівчатам

Т двома високими хлопцями двома стрункими дівчатами

Відмінок прикметника в поєднаннях з цими числівниками в називному та знахідному відмінках залежить від роду іменника:

а) при іменниках чоловічого та середнього роду прикметник вживається у формі родового відмінка: два високиххлопця, три легеньпитання, чотири великихвікна;

б) при іменниках жіночого роду прикметник частіше вживається у формі називного відмінка: дві стрункідівчата, три важкізавдання, чотири великікімнати;

У поєднаннях з іншими чисельними визначення завжди узгоджується з іменниками:

І. п'ять високих хлопців п'ять струнких дівчат

Р. п'ятьох високих хлопців п'ятьох струнких дівчат

Д. п'ятьом високим хлопцям п'яти струнким дівчатам


Числівник — це самостійна знаменна частина мови, що об'єднує слова, які позначають числа, кількість предметів або порядок предметів за рахунку і відповідають на скільки? чи який? Котрий?.
Синтаксична роль: У реченні іменники найчастіше виступають у ролі підмета, присудка, визначення, рідше — у ролі іменної частини складового присудка та обставини. Кількісні числівники у поєднаннях з іменниками є одним членом речення у формах І.П. та В.п. В інших відмінках вони є різними членами речення. СР: На столі стояли три чашки. — На столі не вистачало трьох чашок. Поєднання порядкового числівника з іменником не є одним членом речення. Наприклад: Люблю вечірнє світло, і перші вогні, і небо бліде, де зірок ще не видно (В. Брюсов).

Розряди числівників за значенням

Виділяють кількісні та порядкові числівники.
Кількісні числівники позначають абстрактні числа (п'ять) та кількість предметів (п'ять столів) і відповідають на запитання скільки.
Кількісні числівники бувають цілі (п'ять), дробові (п'ять сьомих) та збірні (п'ятеро).
Цілі кількісні числівники позначають цілі числа чи кількості. Цілі кількісні числівники поєднуються з рахунковими іменниками, тобто з іменниками, які позначають предмети, які можна порахувати штуками (дві книги, дев'ятнадцять сторінок).
Дробні кількісні числівники позначають дробові числа чи кількості (дві треті, п'ять сьомих, тринадцять двадцять п'ятих).
Збірні числівники позначають кількість предметів як ціле. До збірних числівників відносяться слова обидва, двоє, троє, четверо, п'ятеро, шестеро, семеро, вісім, дев'ятеро, десять.

Розряди числівників за структурою (будовою)

За структурою виділяють прості, складні і складові.
Прості числівники однокомпонентні (два, двоє, другий).
Складові числівники неоднокомпонентні, тобто пишуться з пробілами (п'ятдесят п'ять, п'ять десятих, п'ять тисяч п'ятдесят п'ятий).
Складні числа - які мають два або кілька коренів (п'ять-сот, п'ять-і-сот-тисяч-н-ий).

Відмінювання чисельних.

Зміна числівників за відмінками називається відмінюванням. Особливо схиляються числівники два, три, чотири, сорок, дев'яносто, сто, півтора, півтораста:
Кількісні числівники немає категорії роду (крім числівників один, півтора, два), не змінюються за числами (крім числівника один).

Числівник один узгоджується з іменником, до якого воно відноситься, в роді, числі і відмінку (одна ягода, один олівець, одне вікно; однієї ягоди, одного олівця, одного вікна). Всі інші числівники у поєднанні з іменником у формі родового відмінка використовуються у формі називного відмінка (два друга, п'ять столів, двадцять метрів).

Чисельні від п'яти до двадцяти і тридцять схиляються за зразком іменників III відміни:
І.п'ятнадцятьтридцять
Р.п'ятип'ятнадцятитридцяти
Д.п'ятип'ятнадцятитридцяти
В.п'ятнадцятьтридцять
Т. п'ять п'ятнадцять тридцять
П.(о) п'ятип'ятнадцятитридцяти
Чисельні сорок, дев'яносто, сто при відмінюванні мають лише дві форми: І., Ст — сорок, дев'яносто, сто; Р., Д., Т., П. - сорока, дев'яноста, ста.
При відмінюванні числівників від п'ятдесяти до вісімдесяти і від двохсот до дев'ятисот змінюються обидві частини слова:

І. сімдесят
Р. сімдесяти
Д. сімдесяти
В. сімдесят
Т. сімдесятьом П. (о) сімдесяти
двісті дев'ятсот двісті дев'ятсот двісті дев'ятсот двісті дев'ятсот двісті дев'ятсот дваста дев'ятсот
При відмінюванні складових числівників змінюється кожне слово:

Чисельна тисяча схиляється як іменник I відмінювання; чисельні мільйон, мільярд, трильйон - як іменники II відміни.

Реферат: Лекція, реферат. Розряди числівників за побудовою та значенням,
відмінювання числівників, синтаксична роль - поняття та види. Класифікація, сутність та особливості.



У числівників немає своєї функції члена речення. У реченні вони, зазвичай, вживаються у складі словосполучення з іменником (п'ять днів, триста сорок чоловік) і виступають як один член речення: Пройшло п'ять днів.

Тут словосполучення п'ять днів підлягає.

Кількісні числівники можуть бути членами речення лише за позначення числа, а не кількості. Наприклад: П'ять не ділиться на два без залишку. (П'ять - підлягає, два -доповнення).

Щоб правильно вибрати форму залежного іменника у словосполученні, потрібно враховувати таку закономірність: у формі І.П. та В.п. числівник управляє іменником, вимагаючи форми Р. п., а в інших відмінках узгоджується з іменником, виступаючи у формі того ж відмінка, що і іменник. СР, наприклад: дві груші, але двох груш, двома грушами; п'ять книг, але п'ять книг, п'ять книг.

Своїми функціональними особливостями відрізняється числівник один, воно узгоджується з іменниками в роді, числі і відмінку (один стіл, одна машина, одне вікно; одна доба; з одним завданням), включаючи і складові числівники (сто один учень; п'яти тисяч ста одного рубля) .

При вираженні дистрибутивного значення числівник може стояти у формі Д.п. або В.п., іменник завжди у формі Р.п. Чисельні два, три, чотири, дев'яносто, сто, двісті, триста, чотириста вживаються лише у формі В.П. (Видати по три рублі, по сто рублів), один тільки у формі Д.п. (по одному екземпляру, по одній людині). Інші числівники можуть використовуватися у варіантних формах (по п'яти рублів - по п'ять рублів). Варіант у формі Д.П. (Отримали по п'яти рублів) вважається більш книжковим і застарілим.

Для створення значення невизначеності, приблизності замість точного позначення кількості змінюють порядок компонентів у словосполученні іменників. СР: привезли книг двісті та двісті книг, читав години дві та дві години.

Серед кількісних числівників традиційно виділяють дробові числівники (дві п'яті, одна ціла і три десятих). При відмінюванні змінюються всі слова, що входять до складу чисельного: двох п'ятих, однієї цілої та трьох десятих. По суті це особливий тип кількісних словосполучень.

У науковій граматиці до розряду кількісних числівників включають невизначено-кількісні числівники, які не мають кількісно-числового значення, вказують лише на невизначену кількість, вони подібні до визначено-кількісних числівників за граматичними властивостями: керують Р.п. Це слова багато, трохи, мало, чимало, стільки, скільки, кілька, скільки-небудь.

Слова багато, трохи, мало, чимало не змінюються по відмінках, інші схиляються, в Р.П., Д.П., Т.П., П.П. узгоджуються з іменником: скільки друзів немає, скільки друзям я дарував свої акварелі.

Збиральні числівники позначають певну кількість предметів у сукупності: двоє чоловіків, семеро козенят.

Вони є невеликою групою слів, утворених від кількісних числівників у межах першого десятка: двоє, троє – з суфіксом -oй(e), четверо, п'ятеро, шестеро, семеро, вісім, дев'ятеро, десять – з суфіксом -ер(о). Зараховують до них і непохідне слово обидва (обидві) із збірним та займенниковим значенням «і той і інший».

Збірні числівники поєднуються з обмеженим колом слів. Так, вони використовуються з особистими іменниками чоловічого та загального роду (двоє чоловіків, четверо гостей, троє сиріт); зі словами діти, діти, хлопці, люди, особа (у значенні людина): четверо дітей, п'ятеро людей, троє невідомих осіб; з субстантиватами, що позначають особу (шестеро хворих, двоє провідних); з особистими займенниками (нас троє, їх п'ятеро); зі словами зі значенням недорослості (двоє верблюжать, п'ятеро вовчать).

Збірні числівники поєднуються з іменниками pluralia tantum: двоє очок, три доби. Починаючи зі слова п'ятеро, можливе вживання і кількісних числівників: п'ятеро діб - п'ять діб. Зауважимо, що збірні числівники у поєднанні з неживими іменниками вживаються лише у формі І.П. - В.п., а в непрямих відмінках замінюються кількісними: минуло три доби – на три доби пізніше. У поєднаннях з одухотвореними іменниками збірні числівники використовуються у всіх відмінках: троє друзів, трьома друзями і т.д.

Крім того, у розмовній мові збірні числівники вживаються з іменниками, що позначають парні предмети (двоє чобіт).

Збиральні числівники не мають категорій роду та числа, змінюються за відмінками, у реченні виконують синтаксичну функцію підлягає або доповнення тільки разом із іменниками.

Слід звернути увагу на вживання слова обидва (обидві). У поєднанні зі словами дружин. рекомендується вживати форму обидві (по обидва боки вулиці), зі словами чоловік. роду – форму обидва (обидва комп'ютери у ремонті).

Порядкові числівники означають порядковий номер предмета за рахунку (перший курс, другий курс).

За своїми морфологічними ознаками вони ідентичні відносним прикметникам: змінюються за родами, числами і відмінками, узгоджуються в роді, числі і відмінку з іменниками, мають однаковий набір закінчень.

Але, збігаючись за формою та синтаксичною функцією (функцією визначення) з прикметниками, порядкові числівники мають ряд особливостей, що дозволяють відносити їх до числівників:

1. Значення порядку прямування предметів за рахунку, т. е. значення точного числа.

2. Семантична та словотвірна співвіднесеність з кількісними числівниками. Крім порядкових числівників перший і другий, решта утворені від кількісних числівників (п'ятий, двадцятий, сотий). При утворенні порядкового числівника від складеного кількісного числівника змінюється тільки останній компонент: будинок п'ятдесят п'ятий, квартира сто тридцять сьома. Порівн. з вихідним позначенням з кількісними числами: будинок п'ятдесят п'ять, квартира сто тридцять сім. Складові порядкові числівники використовуються дуже широко в різних сферах життя, зокрема, при позначенні дат чисел: двадцять сьоме червня, тисяча дев'ятсот двадцять третій рік. У таких складових порядкових числівників лише останній елемент - власне порядкове число.

3. Як і кількісні, порядкові числівники можуть позначатися цифрами (33 роки, 33 весна).

Усе це дає підстави включати цю групу слів до складу числівників як особливий розряд

Пропозиція є однією з основних одиниць синтаксису. Воно є закінченою думкою і може складатися з одного і більше слів. З граматичної точки зору в реченні є члени - головні (підлягає і присудок), а також другорядні (це Яка ж синтаксична роль тієї чи іншої частини мови в реченні? З цим питанням постараємося розібратися нижче: ми розглядатимемо тільки

Синтаксична роль іменника

Як правило, виступає у ролі головного члена пропозиції чи доповнення. Але особливість цієї частини промови у цьому, що може стати будь-яким членом пропозиції. У своїй основній ролі іменники можуть визначатися, наприклад, прикметниками, займенниками, дієприкметниками, з узгодженням у таких категоріях, як рід, число та відмінок. Також іменник може становити синтаксичні конструкції з дієсловами, прислівниками та предикативними словами.

Синтаксична роль прикметника

Найчастіша роль прикметника у реченні - узгоджене визначення, але вона не єдина. Прикметник також може виступати як підлягає або іменна частина складового присудка. Для прикметників у короткій формі характерно виступати лише у ролі присудка.

Синтаксична роль прислівника

Звичайною роллю прислівника є обставина - способу дії, часу, місця, причини, мети, міри та ступеня. Однак іноді воно може бути присудком. Є окрема група прислівників, які у пропозиції грають роль союзних слів.

Синтаксична роль дієслова

Дієслово зазвичай виступає у ролі присудка. Інфінітив (якщо не пам'ятаєте - це також може входити до складового присудка, або бути підлягає, доповнення, визначення, обставина).

Синтаксична роль причастя

Причастя має ті ж граматичні властивості, що і прикметник, тому в реченні нерідко виступає як узгоджене визначення. Однак його спорідненість з дієсловом також дозволяє причастю в деяких випадках бути іменною частиною складового присудка, але це характерно лише для коротких форм. Крім того, причастя із залежними словами утворює так званий який, будучи неподільною конструкцією, може бути практично будь-яким другорядним членом.

Синтаксична роль дієприслівника

Дієпричастя у реченні виступає лише обставиною. Проте у складі може стати іншим другорядним членом пропозиції, але важливо пам'ятати у тому, що оборот сприймається як єдине ціле.

Синтаксична роль займенника

Роль займенника безпосередньо залежить від цього, якого розряду воно належить. Оскільки різноманіття займенників дає їм широкі можливості, можуть виступати як підлягає, присудка, визначення і доповнення - залежно від контексту.

Синтаксична роль чисельного

Числівники в реченні можуть бути як підлеглим і присудком, так і визначенням або обставиною часу. Як бачимо, нічого складного.



Останні матеріали розділу:

Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії
Пабло Ескобар - найвідоміший наркобарон в історії

Пабло Еміліо Ескобар Гавіріа – найвідоміший наркобарон та терорист із Колумбії. Увійшов до підручників світової історії як найжорстокіший злочинець.

Михайло Олексійович Сафін.  Сафін Марат.  Спортивна біографія.  Професійний старт тенісиста
Михайло Олексійович Сафін. Сафін Марат. Спортивна біографія. Професійний старт тенісиста

Володар одразу двох кубків Великого Шолома в одиночній грі, двічі переможець змагань на Кубок Девіса у складі збірної Росії, переможець...

Чи потрібна вища освіта?
Чи потрібна вища освіта?

Ну, на мене питання про освіту (саме вищу) це завжди палиця з двома кінцями. Хоч я сам і вчуся, але в моїй ДУЖЕ великій сім'ї багато прикладів...