Урок навколишнього світу "чому веселка різнокольорова". Продовження вивчення нового матеріалу













Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

  • формувати первісне уявлення про світло та колір;
  • познайомити дітей із квітами веселки, їх послідовністю;
  • забезпечити досвід дослідження та пояснення природних явищ;
  • виховувати інтерес до вивчення нового.

У ході уроку учні матимуть можливість:

  • описувати почуття, що виникають побачивши веселки;
  • називати кольори веселки за своїми спостереженнями та малюнком підручника;
  • запам'ятати послідовність кольорів веселки;
  • висловлювати припущення про причини виникнення веселки,
  • працювати в групах та парі: відображати послідовність кольорів веселки за допомогою кольорових смужок, здійснювати взаємоперевірку.

Формування УУД:

  • Предметні – перераховувати кольори веселки у правильній послідовності.
  • Пізнавальні - здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці, виконувати індивідуальні завдання, переробляти отриману інформацію: робити висновки в результаті спільної роботи всього класу.
  • Комунікативні – слухати та розуміти мову інших, вміти співпрацювати.
  • Регулятивні – вчитися висловлювати своє припущення (версію); працювати за запропонованим учителем планом; Разом з учителем та іншими учнями давати емоційну оцінку діяльності класу під час уроку.
  • Особистісні - освоєння ролі учня; формування інтересу до навчання.
  • Обладнання: підручник, робочий зошит, конверт №1-15 шт., конверт №2-30 шт., сигнали, кольорові олівці, проектор,

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Хлопці, на нашому уроці сьогодні є гості. Повернемося та привітаємось.

Перевіримо готовність до уроку: підручник, робочий зошит, конверт №1 – 1 шт., конверт №2 – 2 шт., сигнали, кольорові олівці.

Послухайте гасло нашого уроку.

Продзвенів для нас дзвінок!
Починається урок!
Ми прийшли сюди вчитися,
Не лінуватися, а працювати!
Слухаємо уважно,
Працюємо старанно!
Ми – хороший дружний клас!
Все вийде у нас!

Ви погоджуєтесь з цими словами? Тоді за роботу.

2. Актуалізація знань.

Почнемо наш урок із повторення вивченого матеріалу. Проведемо гру "Вірю - не вірю". Для роботи нам знадобляться сигнали – червоний та зелений. Я читатиму твердження. Якщо правильно - ви піднімаєте зелений сигнал, якщо твердження неправильне, то червоний. Слайд 2

  1. Сонце – це найближча до Землі зірка.
  2. Місяць – це планета
  3. На Місяці є повітря.
  4. Вітер – це рух повітря.
  5. Холодне повітря легше за тепле.
  6. Вухо – орган слуху.
  7. Звук поширюється хвилею.
  8. Відлуння з'являється, коли дме сильний вітер.
  9. Гучний звук шкідливий для вух.
  10. Хмара – це дим.
  11. Комаха видає звук, що дзижчить.
  12. З хмари йде дощ, бо краплі води у ній важкі.

Молодці! Ви порадували мене своїми добрими відповідями.

3. Оголошення теми уроку.

А продовжить наш урок казка, яка допоможе визначити тему уроку.

Сцінка

Автор: Одного разу Мураха Запитання потрапило під сильний дощ і сховалося під листочком А коли дощ майже скінчився і з'явилося сонце, Мураха почув, як високо в небі хтось заспівав тоненьким голоском:

Сонячний зайчик.

Я завжди зі світлом дружний.
Якщо сонечко у вікні,
Я від дзеркала, від калюжі
Пробігаю листям.

Мураха:Хто ти?

Мураха:Що ти робиш там, так високо?

Сонячний зайчик:Я роблю чудеса!

Мураха:

Що за диво – краса!
Розписні ворота
З'явилися на шляху,
У них не в'їхати, не ввійти.

Мураха:Як же так? - Здивувався - Ти Сонячний зайчик сам білий, а веселка різнобарвна! Чому веселка різнокольорова?

Засміявся Сонячний кролик і нічого не сказав.

Вчитель.Хлопці, як ви думаєте, на яке питання ми сьогодні шукатимемо відповідь?

Тема уроку: "Чому веселка різнокольорова?" Слайд 3

4. Постановка навчальної задачі.

Так, хлопці, ми сьогодні з вами поговоримо про веселку.

А що б ви хотіли дізнатися про веселку? (Припущення дітей).

Мурашка пропонує провести дослідження та дізнатися: (вчитель вивішує картки з питаннями, Додаток 1).

Що означає слово веселка?

Як і коли він з'являється?

Чому веселка різнокольорова?

Як отримати веселку в домашніх умовах?

З яких кольорів складається веселка?

Завдання нам зрозумілі, приступаємо до роботи.

4. Вивчення нового матеріалу. Вирішення проблемної ситуації.

Підніміть руку ті, хто бачив веселку?

Де ви бачили веселку? Які почуття ви відчували у цей час?

Звідки ж прийшло до нас слово веселка? Розкаже нам доповідач. Слухайте уважно. Слайд 4

Як за старих часів називали веселку? У що люди вірили?

В яку пору року можна побачити веселку?

Після якогось природного явища можна спостерігати веселку? (Після дощу)

Як і коли з'являється веселка, знає наступний доповідач. Слухаємо її повідомлення.

6. Продовження вивчення нового матеріалу.

Звідки береться колір? Адже сонячні промені та дощові краплі не мають кольору. Чому у повітрі виникло таке диво? Слайд 6

Проведемо дослідження "Проходження променя світла через скляну призму".

1. На слайді ми бачимо промінь світла, спрямований на призму.

Призма - прозоре скло, що замінює крапельку води.

Так можна отримати невелику веселку.

Як же вийшла веселка? (Промінь світла пройшов через призму і розпався на кольорові промінчики).

Що нам заміняла призма? (Крапельку води)

2. А зараз ми розглянемо веселку за допомогою спеціального приладу, що нагадує бінокль.

Навіщо потрібна щілина? (Для світлового променя. Через щілину можна дивитися)

Як ви вважаєте, що всередині? (скляна лінза, що замінює крапельки води)

Розгляд веселки (прилад на 3 парти) – 3-5 хв

Хлопці, а хто є головним “художником” у природі? (Сонце)

На що потрапляють у небі сонячні промені? (На крапельки дощу)

Що відбувається з сонячним промінням? (Розпадаються на різнокольорові промінчики.)

Що при цьому утворюється? (Райдуга).

Молодці! Ви маєте рацію. Збудували веселку сонячні промені та дощові краплі.

Що ж таке веселка? (Це сонячне свічення. Сонячні промені, потрапляючи на краплинку дощу, розпадаються на різнокольорові промінчики.)

Прочитаємо висновок у підручнику.

(Читання пояснення Мудрої Черепахи за підручником. Стор.31)

Послухаймо вірш про веселку.

Читання вірша

Літній дощ пройшов із ранку,
Виглянуло сонце.
Здивувалася дітлахи,
Подивившись у віконце, -
Семиколірна дуга
Заступила хмари.

Як поетеса назвала веселку у вірші? (Семикольорова дуга)

Коли ми дивимося на веселку із землі, вона здається нам дугою. Якщо на веселку подивитися з висоти, наприклад з літака, вона здаватиметься кругом. Слайд 7, 8

Скільки кольорів у веселки? (сім) Може, хтось уже знає порядок проходження квітів у веселці? Перевіримо, зібравши картинку із пазлів.

Робота у парах. (Конверти №1 з пазлами, додаток 5) Слайд 9

Який колір створює зовнішній бік дуги? Який усередині? Який колір слідує за червоним? Помаранчевим? Жовтим? Зеленим? Блакитним? Синім? Яка дуга виявиться найдовшою? Найкоротшою?

Як запам'ятати їх по порядку та дуже швидко?

Щоб запам'ятати кольори веселки, люди вигадали таку фразу – підказку:

“Кожен Мисливець Бажає Знати, Де Сидить Фазан” Слайд 10

Як можуть допомогти ці дивні слова?

За першими буквами цих слів визначається порядок кольору.

Вивчимо порядок проходження кольорів веселки.

Робота у парах.

(завчання запам'ятовування) підручник – с. 40

Перевірка. Слайд 11

7. Закріплення вивченого.

Запам'ятати кольори веселки Вам допоможе вірш "Кольори веселки" (автор А. Венгер, додаток 6).

Перевіримо, як ви запам'ятали кольори.

Гра "Що змінилося?" (Змінити 2 кольори, прибрати один колір, назвати кольори по порядку, віднови веселку)

8. Фізкультхвилинка. Гра "Побудуй веселку".

(Беруть участь 2 команди. У кожного учня веселки на шиї хустинку

одного із семи кольорів веселки. Яка команда швидше збудує веселку)

9. Закріплення вивченого матеріалу.

Підручник – с. 41

Подивіться, що роблять Мураха та Мудра Черепаха? (Вони вирішили самі зробити веселку)

Чи може вийти у них веселка?

Чому? (Сонячні промені пройдуть через краплі води і вийде веселка.)

Про яке правило треба пам'ятати? Слайд 12

(Щоб побачити веселку, необхідно перебувати суворо між сонцем (воно має бути ззаду)та дощем (він має бути перед тобою).)

додаткова інформація(Додаток 7)

Робота у робочому зошиті.

Допоможемо правильно розфарбувати. Веселку малюватимемо в робочому зошиті – с. 26 Вона буде яскравою і красивою. Але з якого кольору треба розпочати? (Робота з ЕОР)

- Хором проговоримо ще раз запам'ятовувач.

Розфарбуйте самостійно

(Слайд ЕОР закрити, включити пісню “Райдуга”).

Взаємоперевірка – робота в парах (слайд ЕОР відкрити).

Індивідуальна робота біля дошки

10. Перевірка знань.Слайд 13 (конверт №2, додаток 8)

А зараз пограємо у гру “Третій зайвий ”. З трьох названих кольорів ви повинні викреслити той колір, якого немає у веселці, перевіримо свої знання на слайді.

  • Помаранчевий, коричневий, жовтий;
  • Зелений, блакитний, білий;
  • Фіолетовий, малиновий, червоний;

МОЛОДЦІ! А якого райдужного кольору тут немає?

11. Домашнє завдання:

1. Розфарбувати вагончики у робочому зошиті.

2. Вивчити фрази – підказки.

12. Підсумок уроку. Рефлексія.

Який настрій у вас був на уроці?

Що впізнали нового на уроці?

Коли було важко? Цікаво? Весело?


Тип уроку:комбінований

Ціль

формування уявлень про те, чому з'являється веселка, про різноманітність кольорів та послідовність кольорів веселки.

Заплановані результати

Предметні

Навчаться:називати кольори веселки; відображати послідовність кольорів веселки; розуміти причини виникнення веселки.

висловлювати пропозиції щодо причин виникнення веселки; працювати у парі, використовуючи подану інформацію для отримання нових знань; складати та розповідати казкову історію за малюнком.

Метапредметні

Регулятивні:з'єднувати спосіб дії і його результат із заданим еталоном з метою виявлення відхилень і відмінностей від еталона (відображення послідовності кольорів веселки), складати план і послідовність дій.

Пізнавальні:висловлювати пропозиції щодо причин виникнення веселки; працювати у парі; логічні - здійснення пошуку суттєвої інформації (з матеріалів підручників, з розповіді вчителя з відтворення в пам'яті); писати казкову історію за малюнком у підручнику.

Комунікативні:здійснювати взаємний контроль, пропонувати допомогу та співпрацю.

Особистісні результати

Розуміти цілісність картини світу; отримувати естетичне задоволення спостереження явищ природи.

Основні поняття та визначення

Сім кольорів веселки

Підготовка до засвоєння нового матеріалу

Дізнаємося, як виникає веселка. Навчимося перераховувати кольори веселки у правильній послідовності. Згадайте, коли та де ви бачили веселку. Які почуття у вас викликає поява веселки? З яких кольорів складається веселка?

Вивчення нового матеріалу

Чому веселка різнокольорова?

Розгляньте малюнок. Назвіть кольори радуги, починаючи зверху. Прочитайте фразу-під-казку та за її допомогою перерахуйте кольори веселки.

Намагайтеся запам'ятати цю фразу.

« КОЖНИЙ МИСЛИВЕЦЬБажає знати, де сидитьФАЗАН»

Чому ж веселка різнокольорова?

Висловіть припущення та порівняйте їх із поясненням Мудрої Черепахи.

Виріжте кольорові смужки і розташуйте їх так, щоб вийшов шматочок веселки. Зробіть те саме, закривши листом паперу слова зліва. Поміняйте смужки місцями та
запропонуйте сусідові по парті виправити помилки.

червоний. помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий

Придумайте казкову історію за малюнком

Висновок

Сонячні промені, потрапляючи в небі на краплинки дощу, розпадаються на різнобарвні промінчики. Так виникає веселка.

1.Як виникає веселка? 2. Яка фраза може підказати нам послідовність кольорів веселки? 3. Перерахуйте кольори веселки, використовуючи фразу-підказку.

Нащадки про природу 10. Чому веселка різнокольорова

Чомувеселкарізнокольорова

Чарівнеявище - РАДУГА

МІФЗвідкиберетьсявеселка.

МКОУ Мирнінська ЗОШ

Відкритий урок

"Чому веселка різнокольорова".

(Навколишній світ.1 клас.)

Склала

Кишулько Тетяна Петрівна

Вчитель початкових класів

2014 р.

Ціль: формувати первісне уявлення про світло та колірЗавдання: познайомити дітей із квітами веселки, їх послідовністю;забезпечити досвід дослідження та пояснення природних явищ;виховувати інтерес до вивчення нового.Тип уроку: вирішення приватних завданьОбладнання: Мультимедіапроектор, смужки кольорового паперу, фарби, кольорові олівці, фломастери, пісня, вірші, презентація, альбомні листи.

У ході уроку учні матимуть змогу: -описувати почуття, що виникають побачивши веселки;- називати кольору веселки за своїми спостереженнями та малюнком підручника;- запам'ятати послідовність кольорів веселки;- висловлювати припущення про причини виникнення веселки; - працювати в парі: відображатипослідовність кольорів веселки за допомогою кольорових смужок;- здійснювати взаємоперевірку, взаємодопомогу.

Формування УУД:Предметні – перераховувати кольори веселки у правильній послідовності.Пізнавальні –здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці, виконувати індивідуальні завдання, переробляти отриману інформацію: робити висновки в результаті спільної роботи всього класу.Комунікативні – слухати та розуміти мову інших, працювати у парі, домовлятися.Регулятивні – Вчитися висловлювати своє припущення (версію) на основі роботи із ілюстрацією підручника. Вчитися працювати за запропонованим учителем планом. Вчитися спільно з учителем та іншими учнями давати емоційну оцінку діяльності класу на уроціОсобистісні - Освоєння ролі учня; формування інтересу до навчання.

1. Організаційний момент

Починається урок, він піде хлопцям про запас.
Постарайтеся все зрозуміти, багато що повинні дізнатися.

2. Актуалізація знань

Я приготувала вам завдання, виконавши яке ми дізнаємося тему нашого уроку.
Почнемо наш урок із казки.
Одного разу Мураха Питанняник потрапив під сильний дощ і сховався під листочком. А коли дощ майже закінчився, і з'явилося сонце, Мураха почув, як високо в небі хтось заспівав тоненьким голоском:
Я завжди зі світлом дружний. Якщо сонечко у вікні,
Я від дзеркала, від калюжі пробігаю по листю.
- Хто ти? - Запитав Мурашка.
- А ви, хлопці, як думаєте, хто це був? (Сонячний зайчик.)
- Що ти робиш там, так високо? – спитав Мураха.
- Я роблю чудеса! – відповів Сонячний зайчик.
І тут Мурашка побачив у небі…
- Давайте відгадаємо загадку і дізнаємося, що побачив Мурашка:
Що за диво – краса!
Розписні ворота з'явилися на шляху,
У них ні в'їхати, ні увійти (райдуга)
- Як же так? – здивувався Мураха. - Ти Сонячний зайчик сам білий, а веселка різнобарвна! Чому веселка різнокольорова?
Засміявся Сонячний кролик і нічого не сказав. А нам із вами треба відповісти на це запитання.

3. Тема уроку. Постановка проблемного питання. – Які явища природи ви знаєте? – Про яке явище природи ми сьогодні з вами говоритимемо на уроці?(Про веселку.) - Коли у небі з'являється веселка? (Коли світить сонце і йде дощ.)
- Поговоримо про веселку.
Слайд 1 - Мусимо дізнатися, що таке веселка, як і коли вона з'являється.
- Від якого слова походить слово веселка? (Радість). Чому виникла скрута? Що допоможе нам?
- Хлопці, коли у небі з'являється веселка? (Коли світить сонце та йде дощ)
– Діти, хто з вас бачив веселку?Слайд 2

- Який настрій був, коли ти побачив веселку? Яке слово схоже слово веселка?

Слово «райдуга» схоже на слово «радість». І справді, радісно буває, коли раптом на небі виникає напрочуд гарна дуга. «Райська дуга» називали її за старих часів і вірили, що вона приносить щастя. З того часу так і звуть –веселка . Які прикмети ви знаєте?Слайд 3

Іноді на небі можна побачити не одну, а дві веселки.Слайд 4

Коли ми дивимося на веселку із землі, вона здається нам дугою. Якщо на веселку подивитися з висоти, наприклад з літака, вона здаватиметься кругом.

Усі ви влітку любите шльопати по калюжах під час теплого дощу! Як під душем, тільки краще! Бо пахне дощем, мокрою землею, травою, а повітря чисте, свіже. Добре!

Але дощ стихає. Негайно прослизає сонячний промінь, а великі краплі дощу ще падають і падають... І раптом хтось радісно кричить:

– Веселка! Дивіться – веселка! І справді, через все небо перекинулася різнокольорова дуга, наче величезні ворота на небі. - Хлопці, хто помітив, коли в небі з'являється веселка?(Коли світить сонце та йде дощ).

Звідки вони взялися? Хто їх збудував так швидко і так гарно?

4. Вирішення проблемного питання– Хто ж збудував веселку? Хто майстер-будівельник?

- А хто з вас знає, як це відбувається?Слайд 5

Причина появи веселки – сонячне світло та дощ. Ми вважаємо, що світло біле, але насправді воно різнобарвне. Коли промені сонячного світла проходять через повітря, бачимо їх як біле світло. А коли на їхньому шляху зустрічається крапля води, вона заломлює світло, як призма, і розкладає його на різнокольорові промені.Слайд №6 Таким чином, на небі, навпроти сонця виникає незвичайна кольорова дуга. Чим більші дощові краплі, тим яскравіше веселка. Якщо краплі дрібні, веселка здається блідою, ледь помітною.

Що таке веселка?(Це сонячне свічення.)

Закріплення за підручником. Відкриваємопідручник сторінка 41і ще раз прочитаємо як виходить веселка.(Діти читають самостійно, потім уголос.)

5. Фізкультхвилинка.Веселка.
У небі дощ, гроза. Заплющ очі!
Дощ пройшов. Трава блищить.
В небі веселка стоїть.
По траві босоніж, прямо в небо стрибком.

6. Постановка проблемного питання

Скільки кольорів у веселки? (сім)

– Хто знає, з яких кольорів складається веселка?(Висловлювання дітей.)

У веселці сім кольорів, і всі вони завжди розташовані завжди в одному порядку: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій та фіолетовий

– Як запам'ятати їх по порядку та дуже швидко?

7 . Вирішення проблемної ситуації.Слайд 7

– Щоб запам'ятати кольори веселки, люди вигадали такі фрази – підказки: «Кожен Мисливець Бажає Знати, Де Сидить Фазан».

8. Первинне закріплення знань. Робота з підручника (с. 41).

– Що роблять Черепаха та Мураха?(Поливають.)

– Як ви вважаєте, що вони хочуть отримати?(Райдугу.)

- Чи може вийти у них веселка? (Так.)

– Чому? (Сонячні промені пройдуть через краплі води і вийде веселка.)

9. Закріплення. Робота над проектом(Робота в парах)

а) Вибір проекту, обґрунтування.

– Щоб запам'ятати порядок квітів у веселці, пропоную створити веселу веселку.

б) Вибір матеріалів та інструментів.

- Давайте подумаємо з чого можна зробити веселку?(Олівець, пластилін, акварель, кольоровий папір.)

- Який спосіб ви вибираєте?

в) Планування проекту.

– Працюватимемо у парі. Між собою домовтеся хто буде, яку смужку веселки малювати. На білому аркуші відмічені дуги веселки. Скільки дуг намальовано? (7)

– Визначимо кольори наших смужок.(Діти відзначають літерами назви кольорів.)

г) Практична робота. У цей час звучить пісня «Хто збудував веселку»

(Діти самостійно прикрашають веселку.)

д) Захист проекту.

- У кого ж найвеселіша веселка?(Свою веселку діти вивішують на дошку)

10. Веселці присвячено дуже багато віршів, давайте їх розповімо.

У небі дощ, гроза, заплющу очі!
Дощ пройшов, трава блищить,
В небі веселка стоїть.
Швидше, швидше вибігай із дверей,
По траві босоніж, прямо в небо стрибком

Сонце світить і сміється,
А на землю дощ ллється.
І виходить на луки семикольорова дуга.

Теплим травневим днем ​​барабанщик-грім
Мов молотом б'є по хмарі: «Бом!».
Хмара дощ ллє, вітер фарби трет
І малює РА-і малює ДУ-і малює ГУ. Веселку!
Стрічки різнокольорові над землею ширяють,
Люди здивовані у небо дивляться.
Веселка розкинула рівне півколо,
Ореолом святковим відчинилася раптом.
Чудо різнокольорове, таїнство Землі,
Диво нерозділене в сонячному пилу. Веселка вмита бачиться вдалині.
Коромисло дивне на плечах Землі.

Як несподівано та яскраво На вологому небі синьові
Повітряна спорудилася арка
У своїй хвилинній урочистості!
Один кінець у ліси встромила,
Іншим за хмари пішла -
Вона повнеба охопила
І у висоті знемогла. Літній дощ пройшов уранці, визирнуло сонце. Здивувалася дітлахи, подивившись у віконце, - Семиколірна дуга. Заступила хмари

11 . Закріплення нового.

А. Робота парами. У конверті різнокольорові смужки.

Завдання . Допоможіть Мурашці зібрати веселку.

Перевірка по слайдуслайд №8

Б. Робота у зошити/А.А.Плешаков. Навколишній світ. Робочий зошит. 1 клас./

Завдання №2. Прочитайте завдання. Розфарбуйте кульки та вагончики.

Перевірка.

12. Тест. Слайд №9
- Хмара - це темна, густа хмара;
так ні
- Ситничок – це сильний злив; так
ні
- Вітер дме, бо гойдаються дерева; так
ні
- у веселці помаранчевий колір йде після синього; так
ні
- Веселка складається з п'яти кольорів; так
ні
- Вітер – це повітря, що рухається;
так ні
- луна буває тільки в горах; так
ні
- звуки видають лише живі істоти;
так ні
- Веселка утворюється, коли сонячні промені
потрапляють у небі на краплинки дощу.
та ні

Перевірка. Слайд №10

13. Рефлексія
Діти, про що ви сьогодні розповісте своїм батькам про наш урок?
- Хто для себе зробив відкриття?



Останні матеріали розділу:

Міжгалузевий балансовий метод
Міжгалузевий балансовий метод

Міжгалузевий баланс (МОБ, модель «витрати-випуск», метод «витрати-випуск») - економіко-математична балансова модель, що характеризує...

Модель макроекономічної рівноваги AD-AS
Модель макроекономічної рівноваги AD-AS

Стан національної економіки, за якого існує сукупна пропорційність між: ресурсами та їх використанням; виробництвом та...

Найкращий тест-драйв Olympus OM-D E-M1 Mark II
Найкращий тест-драйв Olympus OM-D E-M1 Mark II

Нещодавно на нашому сайті був наведений. В огляді були розглянуті ключові особливості фотоапарата, можливості зйомки фото та відео, а також...