Урок-проект з навколишнього світу "Водойми рідного краю". Конспект заняття "Водойми рідного краю"

Конспект заняття

"Водойми рідного краю"

Вчитель початкових класів

МАОУ ЗОШ №37 Чернишова Н.Ю.

Цілі:

- Сформувати уявлення учнів про поверхню та водоймища рідного краю. Вчити працювати з карткою. Ознайомити зі значенням водойм у природі та життя людини та їх охороною.

Розвивати пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, уміння аналізувати та робити висновки, розмірковувати. Розвивати мову учнів, психічні процеси: пам'ять, увага, мислення, сприйняття.

Виховувати любов до рідного краю.

Обладнання:

глобус, «Фізична карта Челябінської області», малюнки дітей

« Поверхня рідного краю», фотографії «Форми земної поверхні рідного краю», «Тваринний світ печер», «Крапля», загадки про водоймища, картки: водоймища, природні, штучні, річка, море, океан, ставок, озеро, струмок, джерело , болото, канал, водосховище; сині фішки, «Річки нашого району», контурні картки у кожного учня, DVD «Розлив річки у 2014 році», слайди «Річки Челябінської обл.», ручки, кольорові олівці (червоний, синій), «Адміністративна карта Челябінської області».

1. П.К.Мезенцев. "Загадковий світ назв", Челябінськ, 1998.

2. Є.В.Григор'єва. "Природа Південного Уралу", Челябінськ, 2002.

Хід уроку

I. Організація класу.

Вправа для очей: подивитися вгору, вниз, праворуч, ліворуч, прямо.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо знайомство із природою рідного краю.

Слайд 1. "Наш край"

III. Перевірка знань та умінь.

(Робота з глобусом)

Як називається наша планета?

На якому материку ми живемо?

У якій країні ми живемо?

Як називається столиця нашої держави?

У якому краї ми живемо?

Де знаходиться Південний Урал?

Де є Уральські гори? (між Східно-Європейською горбистою та Західно-Сибірською плоскою рівнинами)

(Робота з «Адміністративною картою Челябінської області»)

У якій галузі ми живемо?

У якому місті знаходиться обласний центр?

Де знаходиться місто Челябінськ на карті області? (північний схід)

На скільки км простяглася Челябінська область із півночі на південь? (490 км)

Із заходу на схід? (400 км)

Яку площу займає Челябінська область? (88 000 кв. км)

Чому дорівнює загальна протяжність меж області? (2850 км)

З якими іншими областями, країнами та республіками межує Челябінська область? (на півночі - Свердловська область, на північному сході - Курганська область, на південному сході - Казахстан, на південному заході - Оренбурзька область, на заході - республіка Башкортостан)

На що схожа формою Челябінська область? (на хрестовину)

Де знаходиться наше рідне місто?

(Робота з «Фізичною картою Челябінської області»)

У якій природній зоні є Челябінська область? (лісова зона)

Який тип лісу у Челябінській області? (змішані ліси)

Чому ви так думаєте?

У якому тепловому поясі лежить Челябінська область? (помірному)

Що притаманно цього пояса?

Яка форма земної поверхні у Челябінській області? (На сході – Західно-Сибірська плоска рівнина, у центрі – Зауральська горбиста рівнина, на заході – гори Південного та Середнього Уралу)

Яка форма земної поверхні біля нашого району?

Це гори різної висоти з крутими та пологими схилами. Уральські гори називають кам'яним поясом Росії. Наші гори дуже старі.

Виставка малюнків дітей

На своїх малюнках ви зобразили, як виглядає поверхня краю.

Що ви намалювали? (гори, скелі, печери)

Виставка фотографій "Форми земної поверхні рідного краю", зроблених учнем нашого класу.

Розмова про охорону земної поверхні краю.

- Ми говоримо про те, що потрібно охороняти рослини, тварини. А поверхня краю? Хіба їй щось загрожує? Як охороняти поверхню? (Відповіді дітей)

Що таке яр? Як утворюються яри? Як із ними боротися?

Що таке терикон? Як він утворюється? Чим він шкідливий? Як із ним треба боротися? Розповісти про кар'єри.

Розмова про «печерний рай»

- Схили Уральських гір складені переважно з вапняків, які легко розмиваються водою, утворюючи воронки, глибокі ущелини, підземні печери. У Челябінській області понад 200 печер. Ашинський район називають "печерним раєм". Як ви вважаєте, чому? У ньому 45 печер. Майже щокроку зустрічаються печери на річці Сім.

А печери треба охороняти?

Печери також треба охороняти! Це також пам'ятки природи.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Слайд «У печерах»

У печерах темно, холодно, всюди вода. Здається, що ти потрапив у зачарований замок. Цікаво розглядати химерні постаті, схожі на казкових чудовиськ, милуватися кришталевими трубочками сталактитів (кам'яна бурулька, а під нею стовпчик – сталагміт). Адже всю цю підземну красу створили маленькі крапельки води. Такі, як ця.

Слайд «Крапля»

Подивіться на глобус, карту. Скажіть, яким кольором позначено на них воду? Розкрутимо глобус. Яким кольором стала наша планета тепер? Чому? На Землі багато води, 2/3 земної поверхні займає вода. Космонавти з любов'ю називають Землю "Блакитна планета".

Де знаходиться вода? (у водоймах)

Загадки про водоймища:

Відгадайте, про які водойми мова йде.

1) Трохи тремтить на вітерці

Стрічка на просторі,

Вузький кінчик у джерелі,

А широкий – у морі. (Річка)

2) Навколо вода, а з питтям біда. (Море)

3) Усі обходять це місце:

Тут земля, наче тісто,

Тут осока, купи, мохи...

Нема опори для ноги. (Болото)

4) У блакитних сорочках

Біжать дном ярка. (Струмки)

5) Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий - це ... (Океани)

Які ще водоймища ви знаєте?

1. Гра. (Робота з картками)

На які 2 групи можна розділити всі водоймища за їх походженням?

Мета роботи: Розподілити картки з назвами водойм за їх походженням. Діти по черзі вибігають до дошки та прикріплюють картки.)

ВОДОЄМИ

ПРИРОДНІ МИСТЕЦТВІ

річка ставок

озеро канал

струмок водосховище

море

океан

джерело

болото

Які штучні водоймища є в нашій місцевості?

Які природні водоймища є в нашій місцевості?

Робота з «Фізичної карти Челябінської області»

Багато в нашій місцевості водойм, але сьогодні ми вивчатимемо головне природне водоймище, яке знаходиться в нашому місті.

Слайд «Річка Ай»

На березі якої річки знаходиться наше місто? Чи знаєте ви, звідки вона бере свій початок і куди впадає? (виходить один учень і намагається показати річку Ай)

Як правильно показувати річки на карті? (від початку до гирла)

Річки мають притоки. Назвіть та покажіть ліві та праві притоки.

Як їх визначити?

Висновок:Річка Ай бере початок з болота Журавлинне, розташованого на стикухребтів Уреньга та Аваляк Південного Уралу, за 2 км на південний захід відкордону Південний та за 70 км на Південний Захід від міста Златоуст.

Практична робота з контурних карт Челябінської області.

Слайд «Фізична та контурна карти Челябінської області»

(У дітей контурні карти та кольорові олівці: червоний та синій).

Ціль:Обстежимо місцеві річки та нанесемо їх на контурні карти.

1). Обведемо контур нашого району червоним олівцем.

2). Позначимо великі населені пункти району - міста

3). Позначимо річку Ай на карті.

Де вона починається, її витік?

Куди впадає?

4). Які ще річки протікають у нашому районі?

Вони впадають у річку Ай, це її притоки. Позначимо їх на карті.

5). Які ще річки ви знаєте?

Картка – опора:Річки нашого району

6). Самоперевірка (звірка зі слайдом)

Які річки впадають у річку Ай? Позначте на картці фішками.

Фізкультхвилинка.

Доріжкою, доріжкою

Скачемо ми на правій ніжці.

І цією ж доріжкою

Скачемо ми на лівій ніжці.

По стежці побіжимо,

До галявини добіжимо.

На лужку, на лужку

Ми пострибаємо як зайчики.

Стоп. Трохи відпочинемо.

І додому пішки підемо.

Розмова про річку Ай.

Всі річки, що протікають через наш район, беруть свій початок у горах із підземних джерел. Тому вода у них холодна.

А яка течія у нашої річки Ай?

Як річка змінюється у різні пори року?

Слайди та DVD «Розлив річки 2014 року».

Повторимо правила безпеки на річці.

V. Робота у зошити

Самостійна робота №1.

Ціль. З'ясувати, яке значення мають водоймища.

Висновок:Яке значення має річка Ай для нас?

Як люди використовують її?

Розмова про охорону водойм.

Ми живемо в зеленому царстві гір, лісів та швидких річок. Якщо подивитися на карту Челябінської області, то здається, що води у нас цілком достатньо. Насправді водні запаси краю невеликі. Крім того, промислове забруднення призводить до того, що вода стає непридатною для пиття, якщо її не очищати. Сильному забруднення піддаються багато річок Челябінської області: Урал, Міас, Ай, Теча. Крім того, річка Теча заражена радіоактивними відходами. У великих містах – Челябінську, Міасі, Золотоусті та інших населених пунктах вода часто надходить за графіком, у сільській місцевості питну воду розвозять у цистернах. Воду треба берегти!

Самостійна робота №2.

Ціль. З'ясувати, як треба охороняти водоймища.

Робота у зошиті.

(Мета. Вказати стрілками, що потрапляє у водоймища.)

Взаємоперевірка.

Висновок.Які екологічні проблеми та що треба робити, щоб їх уникнути? (Не рубати дерева біля водойм, розчищати джерела та струмки, боротися з браконьєрством, берегти питну воду.)

Фізкультхвилинка.

Вранці бабка прокинулася,

Потяглася, посміхнулася.

Раз - росою вона вмилася,

Два – витончено покружляла,

Три - нахилилася і присіла,

На чотири полетіла.

Біля річки зупинилася,

Над водою закружляла.

VI. Закріплення вивченого.

1. Гра «Хто більше і швидше згадає!»

Правила поведінки біля водойм.

(Робота в парах)

Перевірка: Слайд "Знаки"

Вчитель показує на слайді знаки, а діти кажуть, що вони позначають та відзначають на своїх листочках названий знак)

Які ще правила поведінки біля водоймищ ви знаєте?

2. Перегляд слайдів «Водоєм нашого краю».

Ціль. Скласти пропозиції про рідний край.

VII. Підсумок уроку.

Слайд.

«Пізнавайте свою країну, свій край… свою горілку чи річечку! Нехай малі вони - адже з малого виростає велике! (Академік А.Ферсман).

Дуже сподіваюся, що коли ви виростете, то постараєтеся зробити все, щоб наш рідний край став ще кращим, і не було б таких місць, які викликають у душі біль та образу. Бути господарем свого краю можна тільки добре знаючи свій край і дбайливо ставитися до його природи.

1). П.К.Мезенцев. "Загадковий світ назв" - топонімічний словник.

2). Є.В.Григор'єва. "Природа Південного Уралу".

IX. Інструктаж домашнього завдання.

Читання дод. літератури про водоймища нашого краю

Виготовити модель із пластиліну «Значення водойм у природі та житті людей».

X. Оцінки роботи на уроці.

XI. Резерв.

Запитання.

    Перерахуйте водоймища нашого краю.

    Як називається річка, на якій знаходиться наше місто?

    Розкажіть про неї за планом:

Де знаходиться джерело річки?

Яка в неї течія: швидка чи повільна?

Круті чи пологі береги має річка?

Чи має річка притоки? Які?

В яку річку впадає?

Де знаходиться гирло річки?

Коли на річці спостерігається льодостав та льодохід?

Яке значення має річка у житті рослин та тварин?

Як люди використовують воду із нашої річки?

Як люди повинні охороняти водоймище?

А як називається наша річка (озеро)?

Ø Хто знає, чому вона має таку назву?

Ø Якого кольору вода у річці?

Ø Мутна чи прозора?

Ø Береги біля річки пологі або круті?

Ø Які рослини ростуть на берегах?

Ø Чи водяться риби в нашій річці? Які?

А які водоймища ви ще знаєте?

Робота зі схемою(рис. 17)


Мал. 17. Схема водойм

Казка про струмок

Вчитель. Я хочу розповісти вам казку про маленького струмка. Слухайте уважно.

Жив у світі струмочок. Струмок був невеликий, але веселий. Він радісно дзюрчав на перекатах. У струмка було багато друзів, більшість із них тварини. Він любив бігати наввипередки із зайченятами, напував своєю свіжою, прохолодною водою синичок, шпаків, зябликів. Ще він любив гори. Не раз він допомагав їм переносити снігову воду, що стікала навесні їх схилами.

Крім величезного запасу життєрадісності, струмок мав ще одну гарну якість: він добре ставився до людей, хоча мати-земля не раз попереджала, що вони підступні.

Одного чудового ранку, струмок плескався зі своїми подружками - рибками, що поблискували лускою на ранковому сонці, він глянув угору і побачив, що на гілці дерева, яке росло поруч, сидить сойка. Вона зібрала навколо себе зграю птахів і про щось захоплено розповідала.

Що трапилося? - Запитав струмочок, зупинившись.

Сойка спустилася вниз і, сівши на камінь, почала цвіркотіти про те, що внизу, під горою, село залишилося без води - висохло джерело, що забезпечувало людей водою. Задумався потічок, притихли його бурхливі води. Ми знаємо, про що думав струмочок: не міг він допустити, щоб десь поруч люди відчували спрагу. І потічок зважився. Попрощавшись зі своїми друзями, він поспішив донизу, до людей, напоїти їх чистою водою.

Цього дня у селі було свято - люди раділи воді. Струмок був гордий, хоча зрідка в глибині душі закрадався сумнів. Він згадував слова матінки-землі: «Пам'ятай, синку-ручок, люди іноді підступні і схильні до зради».

Пройшло кілька найнудніших днів у житті струмок. Спочатку його розважали сільські собаки, що билися в хмарах пилюки, діти, що грали на його берегах. Незабаром усе це йому набридло. Струмок багато спостерігав за людьми. Його все більше дивувала їхня нелюбов до природи, особливо до землі, їхнє невігластво. Він не розумів, як можна захаращувати місце, де ти живеш, купами сміття, відходами. Незабаром струмок почав задихатися і перетворився на брудну канаву, в яку з усіх боків стікала неприємна рідина. Струмок з прозорого перетворився на білястий, каламутний потік. І він заплакав, через що вода стала солоною… Тепер він зрозумів, чому струмки зникають із таких місць.



Вночі наш струмок змушений був піти з села. По дорозі, щоб очиститися, він робив якнайбільше поворотів, всіляко згинаючись. Попереду на нього чекало безтурботне життя та вірні друзі.

Хоч казка брехня, та в ній натяк – людству урок.

Після прочитання казки проводиться бесіда про значення водиу житті людини. Основні питання розмови:

Ø Чому веселий струмок пішов від людей?

Ø Якби всі річки образилися на людей і втекли, що сталося б з нами?

Ø Чи могли б люди жити без води?

Ø Де зустрічається вода у природі?

Наша країна багата на водоймища. Це робить її прекрасною. Водні багатства Білорусі – це річки, озера, водосховища, ставки, підземні води. Водойми – справжня прикраса природи, природний будинок для багатьох рослин та тварин.

Гра «Будь уважним»

Учням пропонуються дві картинки. На одній зображений струмок, на берегах ростуть квіти, кущі, дерева, літають метелики, бабки, на гілках дерев гнізда птахів з пташенятами, вода в струмку блакитна, прозора, в ній плавають рибки. На другому - той же струмок, але вода в ньому брудна, каламутна, у ній плавають банки, пляшки, на берегах жовта трава, немає квітів, зламані кущі, ніде немає ні комах, ні птахів. Завдання – знайти відмінності.

Підбиття підсумків гри.

Що потрібно робити для того, щоб вода у водоймах була чистою?

Кожна людина має твердо знати, що ми відповідаємо за збереження водних багатств нашої Батьківщини. Берегти воду – це означає берегти життя, здоров'я, красу природи.

МАОУ ЗОШ №37

Цілі:

Сформувати уявлення учнів про поверхню та водоймища рідного краю. Вчити працювати з карткою. Ознайомити зі значенням водойм у природі та життя людини та їх охороною.

Розвивати пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, уміння аналізувати та робити висновки, розмірковувати. Розвивати мову учнів, психічні процеси: пам'ять, увага, мислення, сприйняття.

Виховувати любов до рідного краю.

Обладнання:

глобус, «Фізична карта Челябінської області», малюнки дітей

« Поверхня рідного краю», фотографії «Форми земної поверхні рідного краю», «Тваринний світ печер», «Крапля», загадки про водоймища, картки: водоймища, природні, штучні, річка, море, океан, ставок, озеро, струмок, джерело , болото, канал, водосховище; сині фішки, «Річки нашого району», контурні картки у кожного учня, DVD «Розлив річки у 2014 році», слайди «Річки Челябінської обл.», ручки, кольорові олівці (червоний, синій), «Адміністративна карта Челябінської області».

1. . "Загадковий світ назв", Челябінськ, 1998.

2. . "Природа Південного Уралу", Челябінськ, 2002.

Хід уроку

I.Організація класу.

Вправа для очей: подивитися вгору, вниз, праворуч, ліворуч, прямо.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо знайомство із природою рідного краю.

Слайд 1. "Наш край"

ІІІ. Перевірка знань та умінь.

(Робота з глобусом)

Як називається наша планета?

На якому материку ми живемо?

У якій країні ми живемо?

Як називається столиця нашої держави?

У якому краї ми живемо?

Де знаходиться Південний Урал?

Де є Уральські гори? (між Східно-Європейською горбистою та Західно-Сибірською плоскою рівнинами)

(Робота з «Адміністративною картою Челябінської області»)

У якій галузі ми живемо?

У якому місті знаходиться обласний центр?

Де знаходиться місто Челябінськ на карті області? (північний схід)

На скільки км простяглася Челябінська область із півночі на південь? (490 км)

Із заходу на схід? (400 км)

Яку площу займає Челябінська область? (88 000 кв. км)

Чому дорівнює загальна протяжність меж області? (2850 км)

З якими іншими областями, країнами та республіками межує Челябінська область? (на півночі - Свердловська область, на північному сході - Курганська область, на південному сході - Казахстан, на південному заході - Оренбурзька область, на заході - республіка Башкортостан)

На що схожа формою Челябінська область? (на хрестовину)

Де знаходиться наше рідне місто?

(Робота з «Фізичною картою Челябінської області»)

У якій природній зоні є Челябінська область? (лісова зона)

Який тип лісу у Челябінській області? (змішані ліси)

Чому ви так думаєте?

У якому тепловому поясі лежить Челябінська область? (помірному)

Що притаманно цього пояса?

Яка форма земної поверхні у Челябінській області? (На сході – Західно-Сибірська плоска рівнина, у центрі – Зауральська горбиста рівнина, на заході – гори Південного та Середнього Уралу)

Яка форма земної поверхні біля нашого району?

Це гори різної висоти з крутими та пологими схилами. Уральські гори називають кам'яним поясом Росії. Наші гори дуже старі.

Виставка малюнків дітей

На своїх малюнках ви зобразили, як виглядає поверхня краю.

Що ви намалювали? (гори, скелі, печери)

Виставка фотографій "Форми земної поверхні рідного краю", зроблених учнем нашого класу.

Розмова про охорону земної поверхні краю.

- Ми говоримо про те, що потрібно охороняти рослини, тварини. А поверхня краю? Хіба їй щось загрожує? Як охороняти поверхню? (Відповіді дітей)

Що таке яр? Як утворюються яри? Як із ними боротися?

Що таке терикон? Як він утворюється? Чим він шкідливий? Як із ним треба боротися? Розповісти про кар'єри.

Розмова про «печерний рай»

- Схили Уральських гір складені переважно з вапняків, які легко розмиваються водою, утворюючи воронки, глибокі ущелини, підземні печери. У Челябінській області понад 200 печер. Ашинський район називають "печерним раєм". Як ви вважаєте, чому? У ньому 45 печер. Майже щокроку зустрічаються печери на річці Сім.

А печери треба охороняти?

Печери також треба охороняти! Це також пам'ятки природи.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Слайд «У печерах»

У печерах темно, холодно, всюди вода. Здається, що ти потрапив у зачарований замок. Цікаво розглядати химерні постаті, схожі на казкових чудовиськ, милуватися кришталевими трубочками сталактитів (кам'яна бурулька, а під нею стовпчик – сталагміт). Адже всю цю підземну красу створили маленькі крапельки води. Такі, як ця.

Слайд «Крапля»

Подивіться на глобус, карту. Скажіть, яким кольором позначено на них воду? Розкрутимо глобус. Яким кольором стала наша планета тепер? Чому? На Землі багато води, 2/3 земної поверхні займає вода. Космонавти з любов'ю називають Землю "Блакитна планета".

Де знаходиться вода? (у водоймах)

Загадки про водоймища:

Відгадайте, про які водойми мова йде.

1) Трохи тремтить на вітерці

Стрічка на просторі,

Вузький кінчик у джерелі,

А широкий – у морі. (Річка)

2) Навколо вода, а з питтям біда. (Море)

3) Усі обходять це місце:

Тут земля, наче тісто,

Тут осока, купи, мохи...

Нема опори для ноги. (Болото)

4) У блакитних сорочках

Біжать дном ярка. (Струмки)

5) Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий - це ... (Океани)

Які ще водоймища ви знаєте?

№1. Гра. (Робота з картками)

На які 2 групи можна розділити всі водоймища за їх походженням?

Мета роботи: Розподілити картки з назвами водойм за їх походженням. Діти по черзі вибігають до дошки та прикріплюють картки.)

ВОДОЄМИ

ПРИРОДНІ МИСТЕЦТВІ

річка ставок

озеро канал

струмок водосховище

море

океан

джерело

болото

Які штучні водоймища є в нашій місцевості?

Які природні водоймища є в нашій місцевості?

Робота з «Фізичної карти Челябінської області»

Багато в нашій місцевості водойм, але сьогодні ми вивчатимемо головне природне водоймище, яке знаходиться в нашому місті.

Слайд «Річка Ай»

На березі якої річки знаходиться наше місто? Чи знаєте ви, звідки вона бере свій початок і куди впадає? (виходить один учень і намагається показати річку Ай)

Як правильно показувати річки на карті? (від початку до гирла)

Річки мають притоки. Назвіть та покажіть ліві та праві притоки.

Як їх визначити?

Висновок:Річка Ай бере початокз болота Журавлинне, розташованого на стику хребтів Уреньга та Аваляк Південного Уралу, за 2 км на південний захід від кордону Південний та за 70 км на Південний Захід від міста Златоуст.

Практична робота з контурних карт Челябінської області.

Слайд «Фізична та контурна карти Челябінської області»

(У дітей контурні карти та кольорові олівці: червоний та синій).

Ціль:Обстежимо місцеві річки та нанесемо їх на контурні карти.

1). Обведемо контур нашого району червоним олівцем.

2). Позначимо великі населені пункти району - міста

3). Позначимо річку Ай на карті.

Де вона починається, її витік?

Куди впадає?

4). Які ще річки протікають у нашому районі?

Вони впадають у річку Ай, це її притоки. Позначимо їх на карті.

5). Які ще річки ви знаєте?

Картка – опора:Річки нашого району

6). Самоперевірка (звірка зі слайдом)

Які річки впадають у річку Ай? Позначте на картці фішками.

Фізкультхвилинка.

Доріжкою, доріжкою

Скачемо ми на правій ніжці.

І цією ж доріжкою

Скачемо ми на лівій ніжці.

По стежці побіжимо,

До галявини добіжимо.

На лужку, на лужку

Ми пострибаємо як зайчики.

Стоп. Трохи відпочинемо.

І додому пішки підемо.

Розмова про річку Ай.

Всі річки, що протікають через наш район, беруть свій початок у горах із підземних джерел. Тому вода у них холодна.

А яка течія у нашої річки Ай?

Як річка змінюється у різні пори року?

Слайди та DVD "Розлив річки 2014 року".

Повторимо правила безпеки на річці.

V. Робота у зошити

Самостійна робота №1.

Ціль. З'ясувати, яке значення мають водоймища.

Висновок:Яке значення має річка Ай для нас?

Як люди використовують її?

Розмова про охорону водойм.

Ми живемо в зеленому царстві гір, лісів та швидких річок. Якщо подивитися на карту Челябінської області, то здається, що води у нас цілком достатньо. Насправді водні запаси краю невеликі. Крім того, промислове забруднення призводить до того, що вода стає непридатною для пиття, якщо її не очищати. Сильному забруднення піддаються багато річок Челябінської області: Урал, Міас, Ай, Теча. Крім того, річка Теча заражена радіоактивними відходами. У великих містах – Челябінську, Міасі, Золотоусті та інших населених пунктах вода часто надходить за графіком, у сільській місцевості питну воду розвозять у цистернах. Воду треба берегти!

Самостійна робота №2.

Ціль. З'ясувати, як треба охороняти водоймища.

Робота у зошиті.

(Мета. Вказати стрілками, що потрапляє у водоймища.)

Взаємоперевірка.

Висновок.Які екологічні проблеми та що треба робити, щоб їх уникнути? (Не рубати дерева біля водойм, розчищати джерела та струмки, боротися з браконьєрством, берегти питну воду.)

Фізкультхвилинка.

Вранці бабка прокинулася,

Потяглася, посміхнулася.

Раз - росою вона вмилася,

Два – витончено покружляла,

Три - нахилилася і присіла,

На чотири полетіла.

Біля річки зупинилася,

Над водою закружляла.

VI. Закріплення вивченого.

№1. Гра «Хто більше і швидше згадає!»

Правила поведінки біля водойм.

(Робота в парах)

Перевірка: Слайд "Знаки"

Вчитель показує на слайді знаки, а діти кажуть, що вони позначають та відзначають на своїх листочках названий знак)

Які ще правила поведінки біля водоймищ ви знаєте?

№2. Перегляд слайдів «Водоєм нашого краю».

Ціль. Скласти пропозиції про рідний край.

VII. Підсумок уроку.

Слайд.

«Пізнавайте свою країну, свій край… свою горілку чи річечку! Нехай малі вони - адже з малого виростає велике! (Академік А. Ферсман).

Дуже сподіваюся, що коли ви виростете, то постараєтеся зробити все, щоб наш рідний край став ще кращим, і не було б таких місць, які викликають у душі біль та образу. Бути господарем свого краю можна тільки добре знаючи свій край і дбайливо ставитися до його природи.

1). . "Загадковий світ назв" - топонімічний словник.

2). . "Природа Південного Уралу".

IX. Інструктаж домашнього завдання.

Читання дод. літератури про водоймища нашого краю

Виготовити модель із пластиліну «Значення водойм у природі та житті людей».

X. Оцінки роботи на уроці.

XI. Резерв.

Запитання.

Перерахуйте водоймища нашого краю. Як називається річка, на якій знаходиться наше місто? Розкажіть про неї за планом:

Де знаходиться джерело річки?

Яка в неї течія: швидка чи повільна?

Круті чи пологі береги має річка?

Чи має річка притоки? Які?

В яку річку впадає?

Де знаходиться гирло річки?

Коли на річці спостерігається льодостав та льодохід?

Яке значення має річка у житті рослин та тварин?

Як люди використовують воду із нашої річки?

Як люди повинні охороняти водоймище?

Ірина Львова
Конспект НОД «Подорож водоймами рідного краю»

КонспектНОД у старшій групі «Зірочка»

на тему «»

Виконала:

вихователь старшої групи «Зірочка»

МДОУ «Дитячий садок № 235»

Львова І. Ю.

Саратов 2017 рік

Конспект НОД

« Подорож водоймами рідного краю» (відкритий захід)

Група: Старша

Тема (відповідно до комплексно-тематичним плануванням): «Я пізнаю світ».

Тема НОД: « Подорож водоймами рідного краю» . Інтегрована НОД.

Інтеграція освітніх областей: пізнавальний розвиток, соціально-комунікативний розвиток, мовленнєвий розвиток, фізичний розвиток.

Ціль: Закріплення та узагальнення знань, умінь та навичок вихованців старшої групи на тему проекту « Водойми рідного краю» .

Завдання:

Освітні:

1. Розвивати пізнавальний інтерес до навколишнього світу, спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки.

2. Формувати у дітей уявлення про воду, як про найважливішу і потрібну речовину на планеті, яка необхідна для життя всього живого.

3 Вправляти в умінні відрізняти тварин водоймі вміння розповісти про них.

4. Удосконалювати вміння складати розповідь по побаченому на екрані.

5. Закріплювати знання про мешканців водойм, шляхом відгадування загадок.

Розвиваючі:

1. Забезпечити розвиток вміння дітей відповідати питання повною відповіддю, слухати інших, не перебивати і повторюватися.

2. Розвивати вміння порівнювати, аналізувати, встановлювати найпростіші причинно-наслідкові зв'язки.

3. Розвивати: мова; логічне мислення, пам'ять, велику моторику.

Виховні:

1. Доставити дітям радість і задоволення від ігор спрямованості, що розвиває.

2. Розвивати почуття єдності, згуртованості, вчити дітей діяти узгоджено.

3. Виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів.

Оздоровчі:

1. Зняття м'язової та нервової напруги (фізхвилинка, п/і).

2. Забезпечити рухову активність дітей протягом усієї НОД.

3. Зберігати правильну поставу під час НОД.

Види діяльності: ігрова, комунікативна, рухова, музична, продуктивна, трудова.

Форма: підгрупова НОД.

Форма реалізації дитячих видів діяльності: розмова, бесіда, перегляд презентації, д/і, рухливі ігри та ігрові вправи, ігри-імітації, спільне та самостійне оповідання віршів, відповіді на питання, узагальнення, фізхвилинка, релаксація, підбиття підсумку.

Матеріали та обладнання:

Мультимедійне обладнання, презентація « Водойми рідного краю» , відеозапис підводного світу, картинки тварин, маска щуки, предметні картинки до д/і "Що змінилося?", "Кого не вистачає?", «До якої частини тулуба належить?», костюм для дорослого «Водяний», екологічні знаки, музичний супровід.

Попередня робота: Розмови про водні ресурси, розгляд ілюстрацій із зображенням мешканців прісних. водойм, бесіди про рідному краї та річці Волзіперегляд мультфільму «Біжи струмок», д/і за ознайомленням з тваринами водойм, рухливі ігри «Струмок», «Карасі та щука», читання оповідань про наші водні ресурси, перегляд презентацій.

« Подорож водоймами рідного краю»

Діяльність вихователя Діяльність вихованців Примітка

Вступна частина (мотивація)

Вихователь заводить дітей до зали, просить привітатися з гостями.

Наше сьогоднішнє подорожу світ природи ми присвятимо одній чарівній речовині.

Я називатиму слова, а ви подумаєте і скажіть, що їх об'єднує:

Дощ, струмок, веселка, джерело, фонтан, хмара, болото, сніг, риба – це вода.

Вода набуває різних форм і буває в різних станах. Вона то дощ, то сніг, то хмара, то спокійне озеро, то буйне море, то тверда крига.

А що якби вода зникла?

Про це навіть подумати страшно. Діти вишиковуються півколом, вітаються

Діти відповідають: вода

Діти міркують: Не було б дощу та снігу – висохли б річки та озера, загинули б трави та дерева Не було б риб, птахів, звірів та людини!

Основна частина

Ви чули про воду?

А я знаю слово « Водойма»

А ви? Що це?

Які бувають водоймища?

Як ви вважаєте, чи багато води на нашій планеті, чи вистачить її всім?

Погляньмо на глобус.

Що таке глобус?

Так, так виглядає наша планета Земля, лише у зменшеному вигляді. Яким кольором на глобусі є суша? Яким кольором вода?

- Чого більше: суші чи води?

Так багато води на нашій планеті. Але більшу частину займають великі водоймища– моря та океани та вода в них солона.

А чи всяка вода годиться для людини, для різних її потреб?

Так, саме прісна вода нам потрібна.

Давайте уявимо, що вся вода нашої планети вміщується в 3-х літровій банці (восп. показує, то прісна вода (Не солона)вміститься у половині склянки. Якщо я візьму 3 крапельки піпеткою з цієї склянки, то ось 3 крапельки і буде вся вода річок та озер нашої планети Земля.

Бачите, як мало прісної води.

Живим істотам – людині, тваринам, рослинам потрібно багато води саме прісної, але прісної води явно замало нашій планеті.

Є такі місця на Землі, де взагалі немає води.

Чи можна ми щось зробити, щоб заощадити воду?

Чи завжди ви щільно закриваєте кран? Із погано закритого крана за добу випливає відро води.

Значить воду треба берегти!

Та що в тебе сталося?

Та ти докладніше розкажи.

Так, дуже шкода твоя хата. Але не засмучуйся. Ми зараз із дітьми подумаємо про те, як тобі допомогти. Радимося. Давайте розкажемо Водяному про наших водоймах, про нашу красуню Волгу.

Розсідайте зручніше, а ти, Водяний, дивись і слухай.

Наші діти тобі розкажуть про наших водоймах.

Чув про таку річку?

Чув, чув.

Річка Волга тече повільно та спокійно. Весною, від танення снігу вона розливається і стає набагато ширшою.

У вітряну погоду річка хвилюється та хвилі гуляють річкою.

Давайте зобразимо ці хвилі. Для цього ми побудуємося в ланцюжок, паралельно один одному, взявшись за руки, утворюючи дугу, і опускатимемо руки в той момент, коли наступна пара, піднімає руки, вийде річка з хвилею, що біжить.

Є навіть багато. Дивись (продовження презентації)

Давайте всі разом пограємось у гру «Струмок»

Ти знайдеш багато друзів.

А ти перевір.

Давайте, подумаємо, хто живе в водоймищі? Хто може бути другом Водяного?

Гра: «Четвертий зайвий у нашому ставку».

Я хочу запропонувати гру.

Давайте все вирушимо на дно водоймища. Хочеш із нами? Тоді…

Тоді давайте надягнемо водолазні костюми, акваланги і спустимося на дно (імітація).

Ну, ось ми з вами і на дні водойми. Сідайте зручніше на «камінці»і приготуйтеся спостерігати.

Як багато тут різних риб. Давайте спробуємо вгадати їхні назви. Уважно послухайте загадку:

На дні, де тихо та темно,

Лежить вусата колода (Сім).

Давайте поспостерігаємо за сомом. Подивіться його зовнішній вигляд. На що схоже на його тіло?

Сом – донна риба та її тіло пристосовано життя на дні. Такими щелепами йому зручно підбирати їжу зі дна. Він вистачає все, що рухається.

А ось з'явилася ще одна рибка. Вона маленька із червоними плавничками. У народі їх називають пір'їни. Ви знаєте, як називається ця рибка?

Як ви вважаєте, чому вона так називається?

Дивіться яка цікава риба з'явилася. Ця теж донна риба і називається вона коропом. Короп їсть все, що знайде на дні. Його називають донною свинкою.

Згадайте, яку донну рибу ми вже бачили?

Чи схожий короп на сома?

Чи є у них щось спільне?

А що вони відрізняються?

Ця риба хижачка.

Має гострі зуби.

Живе вона в річках та лиманах.

Щука швидка. Ненажерлива. Бережіться карасі – всіх переловить.

Гра «Карасі та щука» (фізкультхвилинка).

- У народі кажуть: нім як риба Що це означає? Чому так кажуть?

Як дихають риби?

Яких риб ви знаєте?

Чим усі риби схожі?

Чим відрізняються?

Подивіться, я маю картинки із зображенням риб, яких ми сьогодні бачили. Давайте з ними пограємось.

Наше подорож по дну водойми добігає кінця. Запасу повітря в аквалангах залишилося зовсім небагато, настав час повертатися на берег. Піднімаємось, знімаємо акваланги (імітація).

Діти по черзі читають вірш «Ви чули про воду?»

1 Кажуть, вона скрізь!

2 У калюжі, в морі, в океані,

3 І в водопровідному крані.

4 Як бурулька замерзає,

5 До лісу туманом заповзає,

6 На плиті у вас кипить,

7 Пором чайника димить,

8 Без неї вам не помитися,

9 Не наїстися, не напитися,

10 Смію вам доповісти:

Усе: Без води нам не прожити!

Відповіді дітей:

Це сховище води.

Це будинок для тварин та рослин.

Вони бувають різні великі та маленькі.

Великі це моря і океани, менше річки, річки, озера, ставки, струмки, джерела.

Це наша планета.

Жовтим, коричневим суші, блакитним – вода.

Більше води.

Солона.

Тільки прісна.

Діти міркують:

Не лити даремно воду, закривати кран.

Діти розповідають.

1 Ми живемо в гарному місті, яке називається Саратов.

Уздовж міста тече річка Волга.

Наша Волга одна з найбільших та найкрасивіших річок у Європі.

Волга розділяє 2 міста Саратовської області: Саратов та Енгельс

Великий та красивий міст з'єднує ці міста.

2 Як життя починається з дитинства, так і велика річка починається з маленького джерела. Ключ, що б'є із землі, утворює невеликий струмок. І ось уже побіг струмок, прокладаючи шлях між кущами та деревами. По дорозі до Каспійського моря вбирає багато струмочків і маленьких річок і поступово перетворюється на могутню, повноводну і красиву річку.

3 Волга широка, тому що має багато помічників, приток – великих і маленьких річок, які несуть у неї свої води. Знаєте, скільки їх? 200. Це річки Ведмедиця, Хопер, Великий та малий Іргиз, Терешка, Баланда

Діти виходять зі стільчиків, перебудовуються дугою та показують хвилі

Продовжують розповідь.

4 Вода у Волзі чиста, світла, прозора. Тому в річці водиться багато риби та такої, якої ніде не бачили. Тільки у Волзі водиться стерлядь, осетр, білуга, вугор.

Діти разом із Водяним грають у малорухливу гру «Струмок».

Діти підходять до столів, обирають відповідних тварин та розповідають про них.

5 Якщо подивитися на поверхню води, то можна побачити, як по ній бігають водомірки. У цієї тварини довгі ноги, і вона ніби міряє відстань по воді, тому її так назвали. Водомірка - комаха. Живуть у водойм, вони на своїх лапках, коли встають на воду не тонуть, бо так влаштовані. Вони дуже легкі.

6 Для качок водоймищаслужать основним будинком, в якому вони живуть тривалий термін, вирощують потомство, і лише тимчасово, на зиму, змушені відлітати у теплі краю. Вони збирають корм, опустивши голову вниз – це молюски, личинки комах, іноді пуголовки та мальки риб. А також харчуються рослинною їжею – це, очерет, очерет, осока.

7 Бобер живе по берегах лісових річок, річок та озер. У воді він добре плаває, пірнає. Бобри будують житла біля самої води – це нори та хатки з виходом під водою. Крім того, бобри будують греблі.

8 Риби, як тварини бувають хижаки та травоїдні.

Діти «спускаються на дно водоймиі сідають на камінці (імітація)».

Діти, сидячи на килимі, розглядають на екрані різних риб, відгадують загадки, відповідають питання вихователя.

Схожий на колоду, її тіло довге округле без луски, голова велика, очі маленькі, біля рота довгі вуса якими він сприймає здобич.

Червонопірка.

Бо вона має червоні пір'їнки.

Ні, вони різні.

І короп і сом живуть на дні і збирають із дна їжу, їх називають донними рибами.

У коропа є луска, а у сома немає і вуса коропа коротше. Він менший за сома і його тіло зовсім інше і хвости з плавниками несхожі.

Діти грають у рухливу гру «Карасі та щука»

Риби не вміють видавати звуки.

Вони мають зябра.

Судак, лящ, тарань.

Вони живуть у воді, у них є зябра, плавці, хвости, луска.

Розміром, забарвленням, довкіллям.

Діти разом з вихователем та Водяним грають у д/ і:

"Що змінилося?";

"Яка риба сховалася?";

Діти встають, імітують, як воно знімають акваланги. На екрані мультимедійного обладнання відображається зображення води, тихо грає музика.

На екрані відкривається кадр « Водойми»

Вихователь демонструє глобус.

На екрані кадр: «Як людина використовує воду»

Вихователь показує досвід:

3-х літрова банка з водою, півсклянки води, піпетка, блюдечко.

Кадр «Пустеля»

З'являється сумний та засмучений Водяний.

Берегти…. Потрібно берегти… Мій ставок треба берегти.

Хто я? Водяний, не схожий? Доживете до такого і не впізнаєте один одного

Ох, біда… гине наша вода. Мої п'явки та жаби – ух яка радість! (співає)

Люди збудували біля моєї ставки свої дачі, великі, красиві.

Ми їм раділи. Приходьте, купайтеся, відпочивайте, ловіть рибку, милуйтеся красою. А вони миють машини, скидають своє сміття. Поруч із лебедями плавають памперси та целофанові пакети (плаче, біля красунь лілій, скупчилися пляшки).

Я пішов, не зміг, шукаю ось новий водойма.

Вихователь запрошує всіх пройти та сісти на стільці перед екраном.

На екрані кадр: «Місто Саратів»;

Річка Волга;

Міст через Волгу;

Широка повноводна Волга.

джерело.

На екрані:

Ріки Саратовської області: Ведмедиця, Хопер, Баланда, Великий Іргіз, Терешка.

Кадр: вітер на Волзі

Музика шуму вітру.

Водяний разом із дітьми.

Діти повертаються до екрану

Кадр: «Стерлядь, осетр, білуга, вугор»

Водяний: А озера та ставки є у вас? Струмки?

Продовження презентації.

Кадри: «Ставки, озера Саратовської області»

Водяний: Так, добре тут у вас, але без друзів мені буде погано

Хіба ви знаєте хто мої друзі, хіба ви знаєте мешканців водойм?

Добре, ось вам завдання (Водяний розкладає картки на столи з різними тваринами)

1 Водомірка, їжачок, сонечко, корова

2 Качка, собака, бджола, лисиця.

3 Бобер, білка, хом'як, сніговик

4 Риба, ворона, ведмідь, вівця.

Водяний: Так, багато ви знаєте!

Відеозапис підводного світу, приємна музика.

Присідають вільно на килим.

Водяний: А можна я вам ще загадаю загадки

Вихователь запрошує підійти до екрану

Водяний:

Де ви її знайдете? Ну звісно ж, у болоті! Зелена, як трава, Говорить: "КВА КВА КВА!" (Жаба)

Повзає навпаки,

задом-наперед.

Все під водою

вистачає клешнею (Рак).

Вузькою доріжкою,

голова та ріжки.

Хто так повільно повзе,

на собі свій будинок щастить? (равлик).

Блакитний аеропланчик сів на білу кульбабу. (Стрекоза.)

Слухайте, як мені добре!

Заключна частина (Рефлексія)

Тобі Водяній сподобалося?

А Вам діти сподобалося наше подорож? Про що ми розповідали нашому другові Водяному?

Ми пишаємося тим, що живемо на березі такої прекрасної річки «Волга». Вона нас і пригощає та рятує від літньої спеки, допомагає бути здоровими, радує та веселить у будь-яку пору року.

А ми часом ставимося до водоймта її мешканцям недбало. Не дотримуємося "правила етикету".

Як же ми з вами повинні чинити, щоб зберегти красу та багатство

наших річок, риб'яче царство та всіх мешканців?

вірш Є. Шкловського.

І раптом зітхнув він, як живий;

І шепочуть мені материки:

«Ти бережи нас, береги!»

У тривозі гаю та ліси,

Роса на травах, як сльоза,

І тихо просять джерела:

«Ти бережи нас, береги!»

Сумує глибока річка,

«Ти бережи нас, береги!»

Дивлюся на глобус – куля земна,

Такий чудовий і рідний.

І шепочуть губи: «Збережу!

Я збережу вас, збережу!

Нехай вам у нас добре живеться!

Діти згадують:

Про нашу красуню Волгу та її притоки, розглядали на екрані красиві фотографії, за картками знаходили мешканців водойм, спускалися на дно водоймища, розглядали риб, відгадували загадки, грали в ігри «Струмок», «Карасі та щука», робили хвилі.

Діти беруть розташовані на фланелеграфі екологічні

забороняючі знаки, намальовані разом із батьками,

демонструють і розповідають про їх зміст та призначення 1 -У воді ростуть чарівні квіти,

І немає навколо ніжніше за красу!

Хлопці, не намагайтеся нас зривати,

Для всіх ми землю прикрашатимемо,

А без води - зав'янемо зараз.

Не треба, люди, не губіть нас!

2 Біля озера свої звірятка:

Равлики, рибки та жаби.

І хоч їх водиться тут багато

Ти їх, будь ласка, не чіпай!

3 Хоч небезпечні змії, але потрібні:

Чистоту берегти вони мають.

Санітарам лісу та води,

Ти не роби зла чи лиха.

4 І різне сміття в траві не залишай,

Не заривай у пісок та у воду не кидай!

Не засмічай прекрасний водойма

Адже ми ще неодноразово сюди прийдемо!

5 Ти біля річки та в ній велосипед не мій!

Адже на ньому масло, бруд, мазут.

Річкові мешканці помруть!

Така брудна вода

Для рибок справжнє лихо!

6 У живості свої турботи,

І кожна дитя природи.

А для природи всі важливі,

Корисні дуже й потрібні!

Водяний: Ех, житиму у вашому краї Саратовському, мені у вас сподобалося Піду за своїми друзями запрошу їх жити у Саратовські ставки.

А вам від мене на згадку гра «Вудка»

Урок 46

Тема. Водойми рідного краю

Мета: дати учням уявлення про водоймища рідного краю; вчити називати їх; з'ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до її багатств.

Вправа «Погода»

Яка зараз пора року?

Який місяць?

Яке число?

Тепло чи холодно на вулиці?

Який стан неба?

Яка температура повітря?

Чи були сьогодні протягом дня опади?

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Знайдіть зайве слово.

Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.

Якою назвою можна поєднати інші слова?

Тема нашого уроку – «Водойми рідного краю».

Що стосується водойм?

З цих водойм немає в нашому краї?

Яка з цих водойм найменша, а яка - найбільша?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь про водойми рідного краю

Які водоймища є в нашому краї, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.

Дзюркочу серед лісу я,

Холодне, гомінке.

Ще здалеку за пісенькою

Впізнаєте мене. (Джерело)

Серед села

Коштує бочка чимала. (Колодязь)

Навколо вода,

А з питтям біда. (Море)

Коштує корито,

Повне налито. (Ставок)

Без ніг, а біжить,

Без рук, а рукави має. (Річка)

Рік у світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається із джерела. Маленькі струмки зливаються в річки. З малих річок утворюються великі річки. Вони вбирають у собі підземні води та опади.

Чим харчуються ріки?

Чому вони не переповнюються та не заливають сушу?

Які річки нашого краю ви знаєте?

Які озера нашого краю вам відомі?

IV. Узагальнення та систематизація знань та умінь учнів

1. Розповідь вчителя про значення водойм рідного краю

Яке значення у природі та в житті людини мають водойми? Водойма - це місце відпочинку людей.

Водойма - це будинок для рослин та тварин.

Люди беруть із водойм воду для пиття та приготування їжі.

З водойм беруть воду для господарських потреб.

Водою перевозять вантажі.

Воду для роботи беруть заводи та фабрики.

2. Гра «Розшифруй!»

Назви рослин та тварин водойм сховались. Знайдіть їх та обведіть.

3. Гра «Відгадай»

Відгадайте, про яку водойму написала дівчинка.

Далеко внизу, оточене віковими ялинками, сяє воно, кругле, мов чаша. Воно незвичайне не тільки формою, але найбільше кольору води. Зеленувато-блакитна вона справді нагадує собою колір морської хвилі. Повітря, просочене ароматом, настільки чисте, що, здається, їм неможливо надихатися. (Озеро)

Пам'ятайте! Водойма - це не просто вода. Це будинок, в якому мешкають різні незвичайні істоти. їм потрібний дім, і вони йому потрібні.

Слід оберігати водоймища від забруднення, будувати очисні споруди, садити на берегах водойм дерева, що зміцнюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз'яснювальні написи.

Намалюйте знаки про поведінку біля водойм.

Чи правильне твердження, що наш край – це край озер та рік?

У нашому краї є річки, що не замерзають?

Водойми потребують охорони?

Чиста вода потрібна тільки людині?

Водойма таїть небезпеку?

Люди завдають багато шкоди водойм та їх мешканцям?

V. Підсумок уроку

Що стосується водойм?

Які водоймища є в нашому краї?

Яке значення у природі та в житті людини мають водойми?



Останні матеріали розділу:

Як правильно заповнити шкільний щоденник
Як правильно заповнити шкільний щоденник

Сенс читацького щоденника в тому, щоб людина змогла згадати, коли і які книги вона читала, який їх сюжет. Для дитини це може бути своєю...

Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне
Рівняння площини: загальне, через три точки, нормальне

Рівняння площини. Як скласти рівняння площини? Взаємне розташування площин. Просторова геометрія не набагато складніше...

Старший сержант Микола Сиротінін
Старший сержант Микола Сиротінін

5 травня 2016, 14:11 Микола Володимирович Сиротинін (7 березня 1921 року, Орел – 17 липня 1941 року, Кричев, Білоруська РСР) – старший сержант артилерії. У...