Космонавтика күніне дайындық тобында сабақтар. «Тұңғиық ғарышқа саяхат» дайындық тобына арналған сабақты қорытындылау

Ирина Ивасенко

Тақырып: « Ғарыш күні»

Мақсат: мереке туралы түсініктерін қалыптастыру «Күн астронавтика» туралы қарапайым идеялар ғарыш, бірінші рейс туралы ғарыш.

туралы балалардың білімдерін жинақтау және жүйелеу ғарыштық ұшулар: орыс тілінің дамуының бастауында тұрған орыс ғалымдарымен таныстыру космонавтика-К. Е.Циалковский, С.П.Королев. Балалардың бірінші кезекте не болатыны туралы білімдерін бекіту ғарышкерРесей азаматы Юрий Алексеевич Гагарин болған.

Есте сақтау, сөйлеу, бақылау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, айналамызды танып білуге ​​деген қызығушылықты арттыру.

Балалардың сөздік қорын жаңа терминдермен және ұғымдар: салмақсыздық, гравитация, спутниктік және т.б.

Отанға, батыр ұшқыштарға деген мақтаныш сезімін, патриоттық сезімдерін тәрбиелеу - ғарышкерлеркім жеңді Ғарыш.

Сабақтың барысы

-Мұғалім: Балалар, бүгін біздің еліміз тойлап жатыр Ғарыш күні.

(1961 жылы 12 сәуірде әлемде алғаш рет адам ғарышқа ұшты. Бұл орыс еді ғарышкер.)

Оның аты кім? (Юрий Алексеевич Гагарин)

Тәрбиеші: Адам баласы ежелден көкке көтерілуді армандаған, ол арманын жүзеге асырған. Шарлар, ұшақтар, тікұшақтар осылай пайда болды. Бірақ сіздің арғы аталарыңыз сіздің ұшып бара алатыныңызды елестете алмады ғарыш. Ал қазір ол жаққа ұшып келіп жұмыс істейтіндер бар.

Олар қалай аталады?

Балалар: Олар шақырылады ғарышкерлер.

Олар кім ғарышкерлер? (Балалардың жауаптары)

Ұшқыштарды ғарышкерлер деп атайдыкім басқарады ғарыш кемелері. Ғарышкерлербортында зерттеу жүргізетін экипаж мүшелері деп те аталады ғарыш кемесі.

Неліктен адам ұшқысы келді деп ойлайсыз? ғарыш? (Балалардың жауаптары)

Ғалымдарға жұлдызды аспанды бақылауға не көмектеседі? (Балалардың жауаптары)

Ғалымдар жұлдызды аспанды бақылау үшін арнайы құралдар – телескоптар ойлап тапты.

Олар телескоп арқылы не көре алды? (Балалардың жауаптары)слайдтар мен иллюстрацияларды көрсету.

Олар басқа планеталарды көре алды

Қандай планеталарды білесіңдер? (Балалардың жауаптары)

Ай, Марс, Венера және басқа планеталар. Адамдар шынымен басқа планеталарда өмір бар-жоғын білгісі келді. Ал егер бар болса, онда кім тұрады? Бұл тірі тіршілік иелері адамдарға ұқсас па? Бірақ оны білу үшін бұл планеталарға ұшу керек. Бұл үшін ұшақтар жарамайды, өйткені планеталар өте алыс болды.

Ал ғалымдар не ойлап тапты? (Зымыран, ғарыш кемелері)

Ресейде бірінші болып ракетаны кім ойлап тапты? (КонстантинЭдуардович Циалковский)портретін көрсетеді.

(Калуга қаласында қарапайым мұғалім өмір сүрді КонстантинЭдуардович Циалковский. Ол телескоп арқылы жұлдыздарды қарауды ұнататын, оларды зерттеген және осы планеталарға ұшқысы келген. Және ол жүкті болды салуқандай да бір планетаға ұша алатын осындай ұшатын аппарат. Ол сызбалар жасап, есептеулер жүргізіп, осындай ұшақ ойлап тапты. Бірақ, өкінішке орай, оның мұндай ұшақ жасауға мүмкіндігі болмады.)

Мұндай ұшақты кім жасады? (Балалардың жауаптары - Сергей Павлович Королев (портрет көрсету)-ғалым- конструктор, ол көп, көп жылдардан кейін мүмкін болды салужәне біріншісін жасаңыз ғарыш спутнигі., Біз зымыранмен бірінші болып ұштық ғарышжәне артқы екі ит - Белка және Стрелка. Бірақ олар өздерінің саяхаттары туралы айта алмады және адам ғарышқа ұшты.)

Алғашқы рейс Біздің ғарышкер ғарышқа шықты- Юрий Алексеевич Гагарин. Қарапайым орыс жігіті. Біз мұны мақтан тұтамыз ғарышБІЗДІҢ орыс жігіті бірінші болып ұшты. (Слайд көрсету). Командаға қосылмас бұрын ғарышкерлерСолтүстік флоттың авиациялық полкінде истребитель ұшқышы қызметін атқарған. Гагарин болу үшін не істеу керек деп ойлайсыз ғарышкер?

Балалар: Спортпен көп айналысыңыз.

Тәрбиеші: Дұрыс, балалар, қандай болу керек ғарышкер, Юрий Гагарин жаттығулар жасау керек болды. Бірақ біз балабақшадағыдай таңғы жаттығулар емес, ол арнайы киім киіп, салмақпен бірнеше шақырымға жүзіп, жүгірді. Мен сүңгуір костюмінде бірнеше сағат жүзіп, центрифугада айналдырдым. Центрифуганың не екенін кім біледі және оған кім жақсы шыдайды?

Балалар: сынау аппараты ғарышкерлер, бірақ басы айналмайтын адам оның ішінде болуы мүмкін.

Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар балалар, бұл сынақ аппараты. Осы құрылғының арқасында дәрігерлер анықтайды ғарышкер ғарышқа ұшадыол нөлдік ауырлықта жүктемелерге төтеп бере алады ма. Ал бала кезінде әткеншекке мініп, басы айналмаған адамдар центрифугада болуы мүмкін. (Слайдта центрифуганы көрсету). Ең алдымен, бар ғарышкерлерденсаулығы жақсы болуы керек. Өйткені, жұмыс жағдайлары олардан қиынырақ ғарышкерлер, басқа ешбір мамандықта кездеспейді. Ұшу және қону кезінде ғарышкерлерқатты шамадан тыс жүктемені сезіну.

Шамадан тыс жүктеме дегеніміз не? (Балалардың болжамы)

Шамадан тыс жүктеме - бұл дененің кез келген адам көтере алмайтын жүктемелерге тап болуы. Мысалы, зымыран ұшып, қонғанда, оның ішінде болған адамның денесі ғарыш кемесі, өте ауыр болып, қолдар мен аяқтарды көтеру мүмкін емес. Бірақ содан кейін, қашан ғарышкеме аяқталады ғарыш, денесі қауырсын сияқты жеңіл болады және адамдар қауырсын сияқты кеменің айналасында ұшады.

Бұл жағдай қалай аталады? ғарыш? (Салмақсыздық жағдайы.)

Тәрбиеші: Ұшуға барғыңыз келе ме? Ұшу алдында біз бірнеше жаттығулар жасаймыз ғарышкерлер?

Балалар: Иә!

Тәрбиеші: Біз 4 адамнан тұратын орындықтарға отырып, жаттығуларымызды бастаймыз ғарышкерлер!

Физ. бір сәт: 1. Асқазанға нөлдік гравитация – балалар, енді сен екеуміз орындықтарға ішімізбен жатып, аяқ-қолымызды жоғары көтереміз. Менен кейін қайталаңыз, біз көтереміз және ұшамыз. Бақылау жаттығу:

2. Арқада нөлдік гравитацияда ұшу – жігіттер шалқасынан жатып, аяқтары мен қолдарын жоғары көтереді. Біз оларды бір уақытта солға және оңға жылжытамыз. Ендеше, балалар, біз ашық жерде тұрмыз деп елестетейік ғарыш және ұшу. Бақылау жаттығу:

3. Магниттік етік: ал енді балалар орындықтардан тұрып аяқ киімдерін киеді ғарышкерлер. Етік ғарышкерлер өте ауыр, сондықтан асықпай, менен кейін қайталаңыз. Біз оң аяғымызды көтеріп, оны төмендетеміз. Біз сол аяғымызды көтеріп, оны төмендетеміз. Енді 2 қадам алға, бір, екі. Жарайсыңдар, енді 2 қадам артқа, бір, екі. Қандай ауыр етік? Барлығыңыз басқардыңыз ба?

Балалар: Иә бәрі!

Тәрбиеші: Жарайсың ғарышкерлер ұшуға дайындалды. Сіз олардың немен ұшатынын білесіз бе? ғарышкерлер?

Балалар: қосулы ғарыш зымырандары!

Юрий Гагарин ұшты зымырандағы кеңістік.

Қарапайым мысал зымыранның ұшу принципін көрсетуге болады. Шарды үрлеп, саусақтарыңызбен тесікті қысуыңыз керек. Содан кейін саусақтарыңызды ашыңыз, сонда біздің доп кенеттен жоғары қарай жарылып кетеді. Бұл шардан ауаның шығуына байланысты болады. Ал ауа таусылғанда доп түседі. Біздің доп зымырандай ұшты - ол ауа болғанша алға жылжыды.

Бұл зымыран ұшатын принциппен бірдей. ғарыш. Тек ауаның орнына отын бар. Жану кезінде отын газға айналады және қайтадан жалынға айналады.

Зымыран сатылар деп аталатын бірнеше бөліктерден тұрады және әрбір сатыда өзінің жанармай багы бар.

Бірінші кезеңде жанармай таусылды - ол құлап кетеді, ал екінші сатыдағы қозғалтқыш бірден қосылып, зымыранды одан да жылдам және одан да жоғары көтереді. Сонымен жоғары ғарышТек үшінші кезеңге қол жеткізілді - ең кішкентай және ең оңай. Ол кабинаны орбитаға шығарады ғарышкер. Юрий Гагариннен кейін Ғарышқа жүздеген ғарышкерлер ұшты.

Тәрбиеші: Тағамның не екенін кім біледі? ғарышкерлер?

Балалар: тамақ! (Слайд көрсету).

Тәрбиеші: дұрыс, тамақ ғарышкерлер түтіктерде, әйтпесе ғарышкерлеролар салмақсыз күйде нан іздеп, шырын іздеп, кемені айнала қуып жететін.

Тәрбиеші: арнайы қорғаныс костюмінің қалай аталатынын кім біледі? ғарышкер және оның бас киімі?

Балалар: Костюм скафандр, ал бас киім дулыға деп аталады.

Тәрбиеші: Дұрыс, скафандр мен дулыға. (Слайд көрсету).

Олар не үшін?

Балалар: шығу ғарыш.

Тәрбиеші: қауіпсіз шығу керек ғарыш. Дулыға не үшін керек? ғарыш?

Балалар: дейін ғарышкер дем ала алды.

Тәрбиеші: дұрыс ғарыш кеңістігіндегі астронавт тыныс алады. (Слайд көрсету)Және 2 скафандр бар түрлері: бірінде ғарышкер ғарышқа шығады - ол ақ түсті. Ал екіншісінде ол ғарыш кемесі.

Тәрбиеші: Балалар, сендер зымырандағы терезе қалай аталатынын білесіңдер ме?

Балалар: Зымырандағы терезе иллюминатор деп аталады!

Тәрбиеші: Дұрыс, балалар, иллюминатор, барлығын бірге қайталайық – иллюминатор. Сіз екеуміз терезеге қарасақ, нені көреміз?

Балалар: планеталар, ай, кометалар, спутниктер, күн.

Тәрбиеші: Оның қалай аталатынын кім айта алады, Жер планетасының жалғыз серігі). (Слайд көрсету).

Балалар: Біздің Жер планетасының серігі Ай деп аталады!

Тәрбиеші: Дұрыс – Ай. Ал Айда тартылыс күші өте әлсіз. Сондықтан сен де, мен де оның үстінде қауырсындай қалықтаймыз. Ұшу жеңілдігі Плутонда да болады. Ал Юпитерде ең үлкен тартылыс бар.

Тәрбиеші: Ұшулар қашан басталды? ғарыш, Мен қайда тұру керектігін ойлауға тура келді ғарышкерлержұмыс орнына баратын жолда көп уақытты босқа өткізбеу үшін.

Алдымен ғалымдарымыз салды МИР ғарыш станциясы, содан кейін оның орнына қазіргі заманғы Интернационал келді Ғарыш станциясы(ISS). Олар ұзақ уақыт бойы өмір сүріп, жұмыс істейді (зерттеу ғарыш) әртүрлі елдерден келген ғарышкерлер.

Ал 1965 жылы Алексей Леонов алғаш рет зымыраннан ашық аспанға шықты ғарыш. Ол скафандр киіп, бірнеше минут бойы бос кеңістікте кеменің жанында ілулі тұрды.

Барлығы роботтың не екенін біледі. Сонымен, в ғарышроботтар жиі жұмыс істейді. Тек олар адамдарға ұқсамайды, бірақ сымдар мен датчиктерге оралған жұмбақ металл машиналар сияқты.

Мұндай роботтар адамдарға планеталарды зерттеуге көмектеседі. Мысалы, роботтар Айдан бір уыс топырақ алып, зерттеу үшін Жерге әкеле алды.

Робот машиналар Венераға барды, оның улы бұлттарына еніп, енді ғалымдарда планетаның карталары бар.

Көп ұзамай Айдың бетінде саяхаттап, Жерге мәліметтерді жіберетін роботты ай роверлері Айға ұшырылды.

Ал қазір біздің Жердің айналасында жүздеген роботтық спутниктер ұшып жүр. Олар ауа-райы туралы ақпаратты жерге жібереді және мұхиттағы кемелердің қозғалысын бақылайды.

Жігіттердің барлығы теледидар көріп, телефонмен сөйлескенді ұнатады. Бірақ телефон арқылы сөйлесулеріміз бен телехабарларымызды жіберетін спутниктер. Қалай?

Үйлердің төбесінде үлкен ыдыс-аяқтарды көруге болады - бұл спутниктен сигнал қабылдайтын және оларды құрылғыға және теледидарға жіберетін антенналар.

Біздің Күн жүйесінде тоғыз планета бар, олар осындай жерде орналасқан Жарайды ма: Меркурий, Венера, Жер, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. Планеталардың ретін есте сақтау үшін әр сөздің бірінші әрпі есімнің бірінші әрпі болатын сөйлемді жаттауға болады. планеталар:

Кішкентай аю ветчина жеді, таңқурай жеді, ал епті гофер пышақты ұрлап кетті.

(планеталардың атаулары мен сөз тіркестерін қайталау және жаттау).

Мүмкін сіздердің кейбіреулеріңіз де болады ғарышкер немесе дизайнерзымырандар және адамдар қазіргі кездегідей шамадан тыс жүктемелерді бастан өткермейтін зымыран ойлап табады ғарышкерлер, Отанымыздың даңқын асқақтатады.

Тақырып бойынша жұмысымыз» Ғарыш"






Мацало Галина Алексеевна, № 92 MBDOU балабақшасының тәрбиешісі, Таганрог қ.

Жас тобы: дайындық
Тақырыбы: «Космонавтика күні».

Дамытушылық тапсырма:Тұңғыш ғарышкердің Ресей азаматы Юрий Гагарин екендігі туралы балалардың сабағын бекіту.

Оқу тапсырмасы:Балалардың ғарыштық ұшулар туралы түсініктерін кеңейту; орыс космонавтикасының дамуының бастауында тұрған ресейлік ғалымдарды таныстыру -
Қ.Е. Циолковский, С.П. Королев.

Тәрбиелік тапсырма:Өз Отанымызға, оның ғылымдағы жетістіктеріне, орыс халқының ерлігіне мақтаныш сезімін тәрбиелеу.

Мен балаларға жұмбақтарды айтамын.

1 .Ғажайып құс, қызыл құйрық

Жұлдыздар тобына ұшты (зымыран).

  1. Қараңғы аспанға бұршақ шашылып жатыр

Қант ұнтағынан боялған карамель

Таң атқанда ғана,

Барлық карамель кенеттен еріп кетеді. (жұлдыздар)

  1. 3 . Ғарышта жылдар тоғайында

Мұзды ұшатын нысан.

Оның құйрығы жарық жолағы,

Ал заттың аты... (комета)

- Балалар, бүгін не туралы сөйлесетінімізді таптыңдар ма?(ғарыш туралы, ғарышкерлер туралы...)

- Бұл мереке неге олай аталды?(бұл тек ғарышкерлердің ғана емес, сонымен қатар ғарыштық зымырандарды, спутниктерді және барлық ғарыштық техниканы әзірлеуге, жасауға және сынауға қатысатындардың мерекесі

— Ғарышкерлер кімдер?(Алғаш адамның ғарышқа көтерілуі үшін ол жерге жасанды серіктер, ай және планетааралық автоматты станциялар жіберілді. Содан кейін ғарыш орбиталарында адамдар ғана пайда болды. Оларды ғарышкер деп атай бастады).

— Адам ғарышқа неліктен ұшқысы келді деп ойлайсың?

Адам жұлдызды аспанға қарап, олардың қандай жұлдыздар екенін, неге сонша жарық екенін білгісі келді. Ғалымдар арнайы құралдарды - телескоптарды (иллюстрация) ойлап тапты және жұлдызды аспанды бақылай отырып, олар Жерден басқа планеталардың бар екенін білді - кейбіреулері кішірек, басқалары үлкенірек.

-Сен басқа планеталарды білесің бе?

Ойын – санау «Тәртіпке кел...»

Балалар шеңберге тұрады. Мұғалім допты кез келген балаға лақтырады, санайды, ал балалар планеталарды атайды)

Барлық планеталар ретімен

Біздің кез келгеніміз атай аламыз:

Біреуі - Меркурий,

Екі - Венера,

Үш - Жер,

Төрт - Марс

Бес - Юпитер,

Алты - Сатурн,

Жеті - Уран,

Оның артында Нептун тұр.

Ол қатарынан сегізінші.

Ал одан кейін,

Және тоғызыншы планета

Плутон деп аталады.

Балалар, орындарыңа отырыңдар.

Планеталар шеруі.

Біз барлық планеталардың атауларын бекіттік, енді мен планетаны оның сипаттамасы бойынша қалай танитыныңызды тексергім келеді. Кім планетаның атын атаса сол шығып, дұрыс саны жазылған лентаны алады. (балалар музыка әуенімен қимылдар жасайды)

— Күнге ең жақын планета. Ол тасты (Меркурий).

— Бұлт қабатымен жабылған. Ыстық ыстық осында (Венера)

— Су, оттегі, өсімдіктер, жануарлар (Жер) бар.

— Қызыл құммен көмкерілген 4 мезгіл бар (Марс).

— Күн жүйесіндегі ең үлкен планета. Оған барлық планеталар сыйды (Юпитер).

— Сұйық және газдан тұрады. Өзінің сақиналарымен танымал (Сатурн).

- «жатқан планета» (Уран)

- Суық және көк. Ғаламшардағы ең күшті желдер (Нептун).

Ең алыс планета. Оны «ергежейлі» деп те атайды (Плутон).

Адамдар басқа планеталарда тіршілік бар-жоғын білгісі келді. Ал егер бар болса, онда кім тұрады? Бұл тірі тіршілік иелері адамдарға ұқсас па? Бірақ бұл туралы білу үшін сізге осы планеталарға ұшу керек. Бұл үшін ұшақтар жарамсыз болды, өйткені планеталар өте алыс болды. Содан кейін ғалымдар зымырандар ойлап тапты.

Калуга қаласында қарапайым мұғалім Константин Эдуардович Циолковский өмір сүрді (суретте ол телескоп арқылы жұлдыздарды көруді ұнататын, оларды зерттеген және ол алыс планеталарға ұшқысы келген.

Ол ұшатын ұшақ жасауды шешті
кейбір планета. Ол есептеулер жүргізді, сызбалар жасады және осындай ұшақты ойлап тапты.

Бірақ, өкінішке орай, оның бұл ұшақты жасауға мүмкіндігі болмады.

Тек көп, көп жылдар өткен соң, тағы бір ғалым-конструктор Сергей Павлович Королев жерді алғаш айналып ұшқан алғашқы ғарыш серігін жобалап, жасай алды? (иттер Белка және Стрелка). Бұл 1960 жылы 20 тамызда болды, олар бір күндік ұшудан кейін ағынды капсуламен жерге қайтарылды және әлемге әйгілі болды.

Ал жетекшілігімен С.П. Королев 1961 жылы 12 сәуірде әлемде алғаш рет адам ғарышқа ұшқан зымыран құрастырды.

Бұл адамның аты кім?Алғашқы ғарышкер кім болды? (Ю.А. Гагарин)

Гагарин ұшқаннан кейін ғарышқа көптеген ғарышкерлер, соның ішінде әйелдер де барды.

— Әйел ғарышкерлердің есімдерін кім біледі?(Валентина Терешкова мен Светлана Савицкая - Ғарышкер қандай болуы керек деп ойлайсыз?

— Ғарышкердің ең алдымен денсаулығы мықты болуы керек, ол күшті және төзімді болуы керек, өйткені ғарышқа ұшу кезінде адам орасан зор жүктемелерді бастан кешіреді.

Физикалық жаттығулар.

Бір – екі, зымыран бар (балалар қолдарын жоғары көтереді)

Үш-төрт, жақында ұшамыз. (қолды екі жаққа созу)

Күнге ұшу (қолдарымен шеңбер)

Ғарышкерлерге бір жыл қажет. (қолдарын щекке алып, басын шайқайды)

Бірақ жолда біз қорықпаймыз (қолды екі жаққа, денені оңға, солға еңкейту)

Әрқайсымыз спортшымыз (қолды шынтақпен бүгеміз)

Жердің үстінен ұшу (қолды жағына жаю)

Оған сәлем айтайық (қолдарын жоғары көтеріп, бір сілтеңіз)

- Шамадан тыс жүктеме дегеніміз не?

Шамадан тыс жүктеме– Бұл дене кез келген адам көтере бермейтін жүктемелерге тап болған кездегі жағдай.

Мысалы, зымыран ұшып, жерге қонғанда ғарыш кемесіндегі адамның денесі қатты ауырлап, қол-аяғын көтеруге болмайды. Бірақ, ғарыш кемесі ғарышқа ұшып кеткенде, дене жеңіл болады. Жүн сияқты және адамдар қауырсын сияқты кеменің айналасында ұшады.

— Ғарыштағы күйлер қалай аталады?(салмақсыздық жағдайы).

— Ғарышкерлердің тағамында не бар екенін білесіз бе?(түтіктерде, әйтпесе ғарышкерлер нан немесе шырын алу үшін бүкіл кемені қуып кетер еді). Тұңғыш ғарышкер үшін қаншалықты қиын болғанын көресіз.

- Ғарышкер қорықпайтын болуы керек деп неге айтамыз?

Бұрын адамдар ешқашан ғарышқа ұшпаған және ол жерде не кездесетінін білмеген. Өйткені, зымыранның қандай да бір ақауы болуы мүмкін. Сондықтан проблемаларды шешу үшін ғарышкерлер зымыранның қалай жұмыс істейтінін жақсы білуі керек. Ғарышкерлер басқа ұшақтармен соқтығысуы мүмкін - басқа планеталарда өмір бар-жоғын ешкім білмеді.

«Қай ғарышкер не істеп жатыр» ойыны!

Балалар шеңберге тұрып, бір-біріне доп лақтырады. Бастапқыда олар қандай ғарышкер деген сұраққа жауап беретін сөздерді айтады. Мұғалімнің белгісі бойынша (қолдарыңызды шапалақтаңыз) «Ол не істеп жатыр?» деген сұраққа жауап беретін сөздер айтылады.

Ғарышкерлердің оралуын олардың отбасылары ғана емес, бүкіл халық күтіп отыр. Және бәрі бақытты. Олар аман-есен қонғанда.

Сондықтан Юрий Гагарин алғаш рет ғарышқа ұшқанда біздің бүкіл халқымыз бұл ұшуды

Тұңғыш ғарышкер туралы барлығын алаңдатты. Ал ол аман-есен жерге қонғанда бүкіл ел қуанды. Мәскеуде халық Қызыл алаңдағы орталыққа жиналып, мереке кешке дейін жалғасты. Олар: «Ура! Гагарин!», «Отанымыз даңқ!».

Ғарышкердің еңбегін еліміз жоғары бағалады: барлық ғарышкерлер жоғары марапаттарға ие болды.

Мүмкін сіздердің біреулеріңіз астронавт немесе зымыран құрастырушы болып, адамдар ғарышкерлер қазір бастан кешіп жатқан шамадан тыс жүктемелерді бастан кешірмейтін зымыран ойлап табатын шығарсыз. Ал Отанымызды асқақтата бер.

Әрбір халықтың өз елінің, Отанының даңқын асқақтатқан адамдары бар, біздің елімізде Ресейде осындай тамаша адамдар бар екенін мақтан тұтамыз.

Сабақты қорытындылау.

«Космонавтика күні» дайындық тобына арналған сабақты қорытындылау
Мақсаты: балалардың ғарыштық ұшулар туралы түсініктерін кеңейту; орыс космонавтикасының дамуының бастауында тұрған ресейлік ғалымдар – К.Е.Циолковский, С.П.Королевпен таныстыру; балалардың тұңғыш ғарышкер – Ю.Гагарин болғаны туралы білімдерін бекіту; балаларға тек дені сау, білімді, табанды және қорықпайтын адам ғана ғарышкер бола алатынын түсінуге тәрбиелеу; балалардың өз еліне деген мақтаныш сезімін, өз Отанына деген сүйіспеншілігін арттыру.
Құрал-жабдықтар: К.Циолковскийдің, С.Королевтің, Ю.Гагариннің, В.Терешкованың портреттері; проектор; мультимедиялық презентация.
Сабақтың барысы.
Тәрбиеші: Балалар, 12 сәуірде бүкіл еліміз мейрам – Космонавтика күнін атап өтетінін бәрің де білесіңдер. Бүгін, әрине, біз адамдардың ғарыш кеңістігін қалай зерттей бастағаны және неліктен 12 сәуірде Космонавтика күнін тойлайтынымыз туралы өте қысқаша сөйлесетін боламыз.
Ежелден бері ғаламшарлар мен жұлдыздардың тылсым әлемі адамдардың назарын аударып, өзінің тылсымдығымен, сұлулығымен баурап алған.
Бұрын, баяғыда, адамдар Жерді енді ғана тани бастағанда, оны үлкен тасбақаның қабығында тұрған үш алып пілге тірелген төңкерілген тостаған ретінде елестеткен. Бұл ғажайып тасбақа теңіз-мұхитта жүзеді, ал бүкіл әлем көптеген жарқыраған жұлдыздары бар аспанның кристалды күмбезімен жабылған.
Содан бері бірнеше мың жыл өтті. Адамдар кеме жасауды үйренді және бүкіл әлемді шарлап, Жердің шар екенін білді. Ал астрономдар Жердің ғарышта ұшатынын дәлелдеді.
-Балалар айтыңдаршы ғарышқа кім ұшады?
Балалар: ғарышкерлер ғарышқа ұшады.
Тәрбиеші: Ғарышкерлер кімдер балалар: Бұлар ғарышқа зымыранмен ұшатын адамдар.
Тәрбиеші: Қалай ойлайсыңдар, адамдар неге ғарышқа ұшқысы келді?
Балалар: Адамдар басқа планеталарда не бар екенін білуге, ғарышты зерттеуге және т.б.
Тәрбиеші: Дұрыс, балалар. Адам жұлдызды аспанға қарап, олардың қандай жұлдыздар екенін, неге сонша жарық екенін білгісі келді. Ғалымдар арнайы құралдарды - телескоптарды ойлап тапты және жұлдызды аспанды бақылай отырып, олар Жерден басқа планеталардың бар екенін білді - кейбіреулері кішірек, басқалары үлкенірек.
- Балалар, сендер қандай планеталарды білесіңдер?
Балалар: Меркурий, Венера, Жер, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар.
Бірақ адамдарды жұлдыздар ғана емес, басқа планеталарда өмір бар ма деген сұрақ қызықтырды. Ал егер бар болса, онда кім тұрады? Тірі заттар адамдарға ұқсас па? Бірақ бұл туралы білу үшін сізге осы планеталарға ұшу керек. Бұл үшін ұшақтар жарамсыз болды. Өйткені планеталар өте алыс болатын. Содан кейін ғалымдар зымырандар ойлап тапты.
Әлемдегі алғашқы зымыранды орыс ғалымы Константин Эдуардович Циолковский ойлап тапты. Ол Калуга қаласында тұрып, мектепте мұғалім болып жұмыс істеді, математика мен физикадан сабақ берді. Константин Эдуардович телескоп арқылы жұлдыздарды тамашалағанды ​​ұнататын, оларды зерттеген және оларға ұшуды армандаған.
Ол планеталарға ұша алатын ұшатын аппарат жасауды ұйғарды. Ғалым есептеулер жүргізіп, сызбалар жасап, Жерден тыс ұшатын ұшақ ойлап тапты. Бірақ, өкінішке орай, оның мұндай мүмкіндігі болмады. Ал көп жылдар өткен соң ғана тағы бір ресейлік ғалым С.П.Королев бірінші ғарыштық спутникті жобалап, жасап шығара алды. Бұл екі адам ғарышты игерудің негізін қалады.
1955 жылы ғарыштық зымырандарды ұшыру алаңын салу туралы шешім қабылданды. Ол үлкен елді мекендерден алыс Қазақстанда болды. Ғарыш айлағының орналасқан жері – Байқоңыр.
1957 жылы 4 қазанда Жердің бірінші спутнигі ұшырылды.
1957 жылы 3 қарашада екінші жер серігі ұшырылды, оның кабинасында өмірге қажетті барлық нәрселермен жабдықталған ит Лаика болды.
1960 жылы 20 тамызда Белка және Стрелка иттері бар ғарыш кемесі ұшырылды.
- Балалар, жер бетіндегі тұңғыш ғарышкерді кім біледі?
Балалар: Юрий Алексеевич Гагарин.
Тәрбиеші: Дұрыс, балалар. 12 сәуірде Ресей азаматы А.Гагарин ғарышқа алғаш рет ұшты. Ол ғарышқа ұшқан әлемдегі тұңғыш ғарышкер болды. Сондықтан 12 сәуір ғарышкерлер мен ғарыштық зымырандар мен кемелерді жасауда еңбек ететін барлық қызметкерлердің құрметіне арналған ұлы халықтық мерекеге айналды.
Гагариннің ғарышқа ұшуы 1 сағат 48 минутқа созылды. Осы уақыт ішінде ол біздің Жерді айналып өтті, содан кейін қайта оралды.
Ю.А.Гагарин ұшқаннан кейін көптеген ғарышкерлер, соның ішінде әйелдер де болды. Әлемдегі тұңғыш әйел ғарышкер – Валентина Терешкова.
Көптеген ғарышкерлер ғарышқа бір емес, бірнеше рет ұшты. Қазір әртүрлі елдердің ғарышкерлерінің бірлескен ұшулары жүзеге асырылуда. Ғарышкерлердің жұмысы өте қауіпті.
- Балалар, қалай ойлайсыңдар ғарышкер қандай қасиеттерге ие болуы керек?
Балалар: табандылық, шешімділік, жауапкершілік, батылдық, еңбекқорлық.
Тәрбиеші: Дұрыс, балалар. Сіз ғарышкерде болуы керек көптеген қасиеттерді атадыңыз. Ғарышкерлеріміздің еңбегін еліміз жоғары бағалады: барлық ғарышкерлер жоғары марапаттарға ие болды.
Ал енді мен сіздің сабақ кезінде қаншалықты зейінді болғаныңызды тексергім келеді. Сіздің алдыңызда жұлдызды аспан бар. Әр жұлдызда сұрақ жазылған, оған дұрыс жауап беру керек. Сізге сәттілік тілеймін.
(Балалар бірінен соң бірі «Жұлдызды аспан» плакатына жақындап, жұлдызды жұлып алады. Сұрақты оқып, жауап береді.) Сұрақтар:
1. Ғарышқа алғаш ұшқан кім?
2. Ғарышқа тұңғыш ұшқан әйелді ата.
3. Космонавтика күнін қашан тойлаймыз?
4. Ғарыштық зымырандардың ұшырылатын жері?
5. Ғарышқа ұшатын адам?
6. Жұлдыздар мен планеталарды зерттеуге арналған локатор?
7. Ғарышкердің киімі қалай аталады?
8. А.Гагариннен бұрын ғарышқа ұшқан кім?
9. Күнді айналатын аспан денесі?
10. Күн жүйесінде неше планета бар?
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, сендер барлық сұрақтарға жауап бердіңдер. Ал соңғы тапсырма: қыздар командасы мен ұлдар командасы гимнастикалық таяқтарды пайдаланып ракета құрастыру керек. Команда командирлерін таңдау үшін санау рифмасын қолданайық:
Барлық планеталар ретімен
Біздің кез келгеніміз атай аламыз:
Біреуі - Меркурий,
Екі - Венера,
Үш - Жер,
Төрт - Марс.
Бес - Юпитер,
Алты - Сатурн,
Жеті - Уран,
Оның артында Нептун тұр.
Ол қатарынан сегізінші.
Ал одан кейін,
Және тоғызыншы планета
Плутон деп аталады.
Тәрбиеші: сен қандай керемет зымырандар жасадың. Мүмкін сіздердің біреулеріңіз ғарышкер, немесе зымыран құрастырушы болып, Отанымыздың даңқын асқақтатарсыздар.


Тіркелген файлдар

Тапсырмалар:

  • Балалардың ғарышқа тұңғыш ұшқан ғарышкер туралы білімдерін нақтылау; балалардың ғарыш кеңістігі және күн жүйесінің планеталары туралы түсініктерін бекіту; ғарыш кемесінің тарихымен таныстыру.
  • Есте сақтау қабілеттерін, шығармашылық қиялын, қиялын, логикалық және қиялды ойлауын, тапқырлығын дамыту. Мұғалімнің нұсқауларын орындау және топта жұмыс істеу дағдыларын нығайту.
  • Ғарышқа алғаш адам аттандырған ұлы елімізге деген мақтаныш сезімін тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

Тәрбиеші: балалар, бүгін бүкіл ел қандай мерекені тойлап жатқанын нешелерің білесіңдер?

Балалар: Космонавтика күні.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, бірақ ғарышкерлердің кім екенін қанша адам білесіңдер?

Балалар: ғарышкерлер – ғарыш кемелерімен ғарышқа ұшатын адамдар.

Тәрбиеші: Дұрыс, 1961 жылы 12 сәуірде біздің ғарышкер дүние жүзіндегі тұңғыш ғарышқа ұшты.

Тәрбиеші: Балалар, сендер мына ғарышкердің атын білесіңдер ме?

Балалар: иә. Ю.А. Гагарин.

Тәрбиеші: дұрыс, жарайсыңдар, Ю.Гагарин ғарышқа ұшқанда оның ұшқанына бүкіл ел ілесті, алдымен «Восток» ғарыш кемесімен Жерді айналып ұшып, сәтті қонғанда бүкіл халық қатты қобалжыды. Олар қала көшелеріне шығып, тойлады. Әлемде бірінші болып ғарышқа ұшқан Ресей азаматы болғанын бәріміз мақтан тұтамыз.

Балалар, сендер ғарышқа саяхатқа шыққыларың келе ме?

Тәрбиеші: сен екеуміз ғарышқа немен ұша аламыз?

Балалар: ғарыш кемесінде.
Тәрбиеші: Дұрыс, ғарыш кемесі алғаш рет қашан пайда болғанын білесің бе?

Балалар: жоқ.

Тәрбиеші: Сіз білуге ​​қызығасыз ба?
Балалар: иә.

Тәрбиеші: өте ертеде, шамамен 100 жыл бұрын Калуга қаласында қарапайым ұстаз Константин Эдуардович Циолковский тұрған. Ол телескоп арқылы жұлдыздарды тамашалағанды ​​ұнататын және оларды зерттеген. Сосын бір күні ол қандай да бір планетаға ұшатын ұшатын аппарат жасағысы келді.

Циолковский есептеулер жүргізді, сызбалар жасады және ұшақты ойлап тапты. Өкінішке орай, оны салуға оның мүмкіндігі болмады. Бірақ ол өз кітаптарында бұл туралы айтты.

Циолковскийдің тәжірибелерінен көп жылдар өткен соң ресейлік ғалымдар конструктор Сергей Павлович Королевтің жетекшілігімен бірінші ғарыштық спутникті жасады. Олар оған аспаптар орнатып, оны ғарыш кеңістігіне шығарды.

Кейінірек ғалымдар ұшуды қайталауға шешім қабылдады, бірақ борттағы жануарлармен - бұл иттер - Белка және Стрелка. Олар жерге аман-есен оралды. Содан кейін ғалымдар өздерінің армандарын орындауға шешім қабылдады - ғарышқа адам жіберу. 1961 жылы 12 сәуірде бұл арман орындалды.

Жарайды, сен екеуміздің сиқырлы ғарыш кемеміз бар.

(Кілемде жарты шеңбер бойымен орындықтар бар.)

Барлығыңызға біздің кемеде орындарыңызды алуды ұсынамын.

Физикалық жаттығулар.

Біз тебеміз, таптаймыз,
Қол соғамыз,
Содан кейін секіру және секіру
Және тағы бір рет.
Содан кейін еңкейіп,
Содан кейін еңкейіп,
Содан кейін еңкейіп,
Және тағы да - ретімен.
Біз жол бойымен жүгіреміз
Бір екі үш!
Ал енді алақанымызды соқайық
Бір екі үш!
Ал біз басымызды шайқаймыз
Бір екі үш!
Ал біз зымыранға келдік
Бір екі үш!

Дене жаттығулары орындалғанда, балалар кілеммен «ғарыш кемесіне» барады.

Осылайша барлығы отырды, дайындалды және ұшыруды бастады.

Барлығы бірге: бес, төрт, үш, екі, бір, баста!

Тәрбиеші: балалар, біз ғарышта ұшамыз, терезеге қараңдаршы, біздің Жер планетасы неге ұқсайды?
Балалар; ол шар тәрізді, көк және жасыл түсті: көк - теңіздер, өзендер, мұхиттар; ал жасыл – құрлық (континенттер).

Тәрбиеші: балалар, біз ғарышта тағы не көріп тұрмыз?

Балалар: күн.

Тәрбиеші: Дұрыс, ғарышта күн бар – ол ыстық газдардан тұратын үлкен шар, оның айналасында барлық планеталар айналады. Күннің өзі және оның айналасында айналатын барлық заттар Күн жүйесі деп аталады. Күн 6000 миллион км-ге дейінгі радиуста барлық нәрсені өзіне тартады. гравитацияны (гравитацияны) қолдану. Гравитация планеталарды күн орбиталарына жақын жерде ұстайды және әрбір планета қатаң түрде өз орбитасында қозғалады. Балалар, біздің күн жүйесінде қанша планета бар екенін білесіңдер ме?

Тәрбиеші: Оларды тізімде.

Балалар: Күнге ең жақын планета – Меркурий, одан кейін Венера, күннен үшінші орында біздің Жер планетасы, одан кейін Марс, одан Юпитер, келесі планета Сатурн, одан кейін Уран, Нептун және күннен ең алыс планета – Плутон. .

Тәрбиеші: балалар, қандай планеталарда тіршілік бар?

Балалар: тек біздің Жер планетасында адам өміріне қолайлы жағдай бар және тек осында ғана тіршілік бар.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, өте дұрыс айтасыңдар. Сонымен, біздің планетадағы ғарыштық саяхатымыздың бірінші аялдамасы - Меркурий. Мұғалім хат салынған конвертті алады. Балалар қараңдаршы, мен шетелдіктердің бізге қалдырған хатын таптым.

«Құрметті балалар, егер сендер ғарышта саяхатыңды жалғастырғыларың келсе, біздің тапсырманы орындауларың керек».

«Үшінші адам» ойыны.

1. Марс, Юпитер, ғарышкер.

2. Ғарыш кемесі, ғарышкер, күн.

3. Уран, Нептун, күн.

4. Зымыран, спутник, мотоцикл.

5. Күн, жұлдыздар, Африка.

6. Луноход, ғарыш станциясы, қайық.

7. Комета, метеорит, глобус.

Тәрбиеші: Біз бұл тапсырманы орындап, әрі қарай жүреміз.

Біздің келесі аялдама Венера планетасы. Сонымен біз өз кемемізді қалдырамыз.

Физикалық жаттығулар.

Айда астролог өмір сүрді - («Телескоп арқылы қарау»)

Ол планеталарды қадағалап отырды: (Қолымен аспанға нұсқайды)

Меркурий - бір рет, (қолыңызбен шеңберді сипаттаңыз)

Венера-екі-с, (мақта)

Үш - жер, төрт - Марс, (Отырыңыз)

Бес - Юпитер, алты - Сатурн, (оңға-солға еңкейту)

Жеті - Уран, сегіз - Нептун, (Алға еңкею, артқа иілу)

Көрмесең, шық! (Қолдарыңызды екі жаққа жағыңыз)

Ал, сіз ұшуға дайынсыз ба?

Тәрбиеші:Олай болса біз сендермен келесі планета – Марсқа ұшамыз. Міне, ол, міне, шетелдіктер де сізге және маған тапсырма жазылған хат қалдырды.

- Балалар, бізге жұмбақтарды шешуге көмектесіңдер.

Бір адам зымыранға отырады.
Көкке батыл ұшады,
Ал бізге оның скафандрымен
Ол ғарыштан қарап тұр.

Балалар: ғарышкер

Қанаттары жоқ, бірақ бұл құс
Ол Айға ұшып, қонады.

Балалар: Луноход

Ғажайып құс - қызыл құйрық
Жұлдыздар тобында келді.

Балалар: зымыран

Түнде аспанда жалғыз
Алтын апельсин.
Екі апта өтті
Біз апельсинді жеген жоқпыз
Бірақ тек аспанда қалды
Апельсин тілім.

Балалар: ай, ай

Ешбір адам қай жолмен жүрмеді?

Балалар: Сүт жолы

Қараңғы аспанға бұршақ шашылып жатыр
Қант ұнтағынан жасалған түрлі-түсті карамель,
Таң атқанда ғана,
Барлық карамель кенеттен еріп кетеді.

Балалар: жұлдыздар

Олар қай шөміштен ішпейді, жемейді, тек соған қарайды?

Балалар: Үлкен Урса немесе Кіші Урса.

Аспанда сары табақ ілулі тұр.
Сары табақ барлығына жылулық сыйлайды.

Балалар: күн

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, біз барлық жұмбақтарды шештік, енді Юпитер планетасына саяхатымызды жалғастыра аламыз.

Бұл планетада балалар бөтен планеталықтардың тапсырмасы жазылған хатты табады, онда олар балалардан ғарыш кемесін жөндеуге көмектесуін сұрайды және мұны геометриялық пішіндерден зымыран құрастыру арқылы жасауға болады. Балаларға тақтадағы геометриялық пішіндерден зымыран құрастырып, оның қандай геометриялық фигуралардан құрастырылғанын тізіп шығу ұсынылады.

Тәрбиеші: Міне, тапсырма орындалды, сіз бен біздің Жер планетасына, туған балабақшамызға оралатын кез келді. Балалар, біз әлі қандай планеталарға барған жоқпыз?

Балалар: Сатурнда, Уранда, Нептунда және Плутонда.

Тәрбиеші: Дұрыс, келесі жолы сіз бен біз осы алыс планеталарға міндетті түрде ұшамыз, енді бәрі қауіпсіздік белбеулерін тақсын, біз Жерге ораламыз, сондықтан бес, төрт, үш, екі, бір - бастаңыз.

Тәрбиеші: Міне, балалар, біз сүйікті балабақшамызға оралдық. Айтыңызшы, біздің саяхат сізге ұнады ма және бүгін қандай жаңа және қызықты нәрселерді білдіңіз?

Балалардың жауаптары.

Библиография:

1. http://razumniki.ru/zagadki_pro_kosmos.html.

2. http://nsportal.ru/shkola/informatika-i-ikt/library/fizminutka.

3. wiki.iteach.ru/images/c/c1/Exmlzzzzample.doc.

4. «Космос» балалар энциклопедиясы. Мәскеу ROSMEN 2012

Мақсат: еліміздің, облысымыздың, қаламыздың ғарышкерлеріне деген сүйіспеншілік, сүйіспеншілік, мақтаныш арқылы өз Отанына деген сүйіспеншілікті ояту.

Тапсырмалар:
— Балалардың ғарыш, орыс ғарышкерлері туралы білімдерін жалпылау және кеңейту.
-Картадан қаланы, ауданды, көшелерді, ғарышкерлер атындағы саябақтарды табуға үйрету.
-Есте сақтау, салыстыру, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.
-Еліміздің, облысымыздың, қаламыздың ғарышкерлеріне деген сүйіспеншілік, сүйіспеншілік, мақтаныш сезімдерін тәрбиелеуді жалғастыру.

Қалыптасқан құзыреттіліктер: жалпы мәдени, коммуникативті, тәрбиелік және танымдық.

Қолданылатын әдістер: ауызша, көрнекілік, ақпараттық.

Материалдар мен жабдықтар:
экран, ноутбук, проектор, әр балаға санау таяқшалары, «Өз шоқжұлдызыңды тап» ойыны, жұмсақ ойыншық бөтен қонақ, әр балаға гелий толтырылған шарлар, фломастер жинақтары, магнитофон, тікұшақ ойыны «ғарышкер» ».

. Топқа тіркелу
— «12 сәуір – Космонавтика күні» дизайны
— «Ғарышты зерттеу және зерттеу» плакат.
— «Күн жүйесінің құрылымы» жобасы.
— «Космонавтика Челябі картасында».
— «Космонавтика Ленин ауданының картасында»,
— Ғарыш және ғарышкерлер туралы кітаптар көрмесі.

Бос уақыттағы іс-шаралар:
Балалар музыка тыңдап топқа кіреді, тыңдайды.
Мұғалім: Балалар, ойлаңдаршы, бұл ән кім туралы, не туралы? ( Ғарыш туралы, О ғарышкерлер, өйткені 12 сәуір Космонавтика күні). (Біз ғарыш туралы фотосуреттер мен кітаптар көрмесіне жақындаймыз).

Мұғалім : Дұрыс. 1961 жыл, 12 сәуір Юрий Алексеевич Гагарин алғаш рет ғарышқа ұшып, Жерді 108 минутта бір рет айналып, Жерге оралды. Бұл оқиға және Ю.А.Гагариннің есімі фотосуреттер мен кітаптарда мәңгілікке қалды. Біздің жігіттер ғарыш туралы тақпақтар үйренді:

Ғарыштық ракетада
«Шығыс» атауымен
Ол планетада бірінші болып табылады
Мен жұлдыздарға көтеріле алдым.
Ол туралы әндер айтады
Көктемгі тамшылар:
Мәңгі бірге болады
Гагарин және сәуір.
***
Ғарышкер Жердің үстінен ұшқанда,
Оған миллиондаған балалар қамқорлық жасайды.
Кешке олар аспанға қарайды,
Балалардың көздері жарқырайды, жарқырайды.
Және оларда шағылысады, олар жарқырайды
Олар ұшатын жұлдыздар.
***
Бас дизайнер маған:
- Ұшу өте тегіс болмайды...
Жүрек болады, мүмкін
Көбінесе өкшеге сырғып кету...
Мен оған былай жауап бердім:
- Тестке дайын!
Дүниеде болуым бекер емес
Ол толық алты жыл өмір сүрді.
Мен өкшемді жоғары көтеремін -
Бәрі жақсы болады.
Содан кейін бүкіл ұшу үшін
Жүрек аяғыңа бармайды.
***

Ғарышкер әкелерге арналған
Жігіттерсіз жалықпадық,
Көп ұзамай балалар зымыранға мінеді
Олар олармен бірге ұшады.

Мұғалім : Жарайсың! Енді «Күн жүйесінің құрылымы» жобасына келейік. ( Мен біртүрлі нәрсені ашамын). Ой, бұл кім? ( Балалардың жорамалдары). Біз бейтаныс адамға жақындап, амандасып, оны тексереміз. Біз сұраймыз ол кім?
Қонақ: Мен Марсикпін, мен саған Марс планетасынан келдім.

Мұғалім : Балалар, күн жүйесінің құрылысын қараңдар, Марс планетасын табыңдар. ( Балалар Марс планетасын көрсетеді).

Мұғалім: (Мен қолымда марсиялықты ұстаймын). Балалар, Ю.А.Гагариннің және басқа ғарышкерлердің есімі ауданымыздың картасында мәңгілік қалды. біз картаға жақындаймыз)

Мұғалім:Балалар, біздің Ленин ауданындағы орталық көше қалай аталады? ( Ленин ауданының орталық көшесі – Ю.А.Гагарин атындағы көше).

Мұғалім: Аудан картасынан осы көшені көрсетіңіз. ( Балалар көрсетеді).

Мұғалім : Балалар, Гагарин көшесі туралы не айта аласыңдар? Балалар (қосымша): Ең үлкен және ең жақсы ұсталған көшелердің бірі аудан. (Мен экранда көшенің әртүрлі бөліктерін көрсетемін). Бұрын бұл көше Құрылысшылар көшесі деп аталса, қазір КСРО ұшқыш-ғарышкері, Кеңес Одағының Батыры Ю.Гагариннің есімімен аталады. Гагарин көшесі солтүстіктен оңтүстікке қарай, Копейское тас жолынан Новороссийск көшесіне дейін созылады.

Бұл біздің аудандағы ең ұзын, ең кең, ең әдемі көше. Көшеде Ленин ауданы әкімдігінің ғимараты, балалар емханасы, аурухана кешені, дәріханалар желісі, көптеген дүкендер, колледж, «Аврора» ойын-сауық кешені және біздің сүйікті балабақшамыз бар.

Мұғалім: Балалар, оларға көшені кім көрсетеді. Гагарин қала картасында? ( Балалар қала картасынан Гагарин көшесін көрсетеді).

Мұғалім: Балалар, сендер қала картасына саяхатқа барғыларың келе ме? ( Иә).Олай болса жақындап, көше бойымен саяхатқа шығайық. Гагарин, одан әрі Копейское тас жолы бойымен солға қарай, Рождественского көшесінің бойымен Тракторозаводский ауданына жетеміз, солға қаланың орталық көшесіне - ст. Ленин және Комсомольская алаңына аялдаңыз. Балалар қараңдаршы мына жасыл арал картада қандай? ( Балалардың жауаптары, кез келген адам болжай алады, бұл балалар саябағы).

Мұғалім: Дұрыс. ( Мен оны экранда көрсетемін).Балалар саябағы - бұл адам қолымен жасалған саябақ, яғни. Бұл саябаққа көшеттерді үлкен аталарыңыз бен әжелеріңіз отырғызған. Бұл саябаққа тұңғыш әйел ғарышкер Валентина Владимировна Терешкова есімі берілген. оның фотосын көрсетеді).

Мұғалім: Орталық мәдениет және демалыс саябағы Челябі қаласының орманды аймағында орналасқан. Ол 1936 жылы ашылды. 1961 жылы сәуірде КОКП қалалық комитетінің шешімімен саябаққа ең жақсы қалалық мәдениет мекемесі ретінде тұңғыш ғарышкер Ю.А.Гагариннің есімі берілді. ( Экранда «CPKiO» фотосуреттерін көрсету).

Мұғалім: Қаламызда ғарышкерлер атында басқа да көшелер бар. Комарова даңғылы ( Экраннан көрсетемін, балалар картадан қаланы табады)Тракторозавод ауданында орналасқан, екі мәрте Кеңес Одағының Батыры, КСРО ұшқыш-ғарышкері Владимир Михайлович Комаровтың құрметіне аталған. Атын өзгертуге дейін - Бульвар көшесі.

Академик Королев көшесі Челябідегі ең жас көшелердің бірі. Практикалық космонавтиканың негізін салушы Сергей Павлович Королевтің атымен аталатын терек аллеясында орналасқан. ( Біз қала картасынан экранда С.П.Королевты көрсететін фотосуретті және академик Королев көшесін табамыз).

Циолковский көшесі Совет ауданында орналасқан, Константин Эдуардович Циолковскийдің есімі – ресейлік ғалым, өнертапқыш, педагог, қазіргі космонавтиканың негізін салушы. ( Экранда фото мен көшені көрсетемін, біз оны қала картасынан табамыз).

Челябинскіде кеңінен танымал осы көшелерден басқа көшелер бар: Лунная, Солнечная, Звездная, Космонавтар көшесі.( Бұл көшелерді табу қала картасында).
Марсик: О, қандай қызық!

Мұғалім : Балалар, Марсиктің жазбасына қараңыздар: ЯИДЗЕВЗОС, абракадабраның бір түрі. Мұны қалай оқуға болатынын ойлаңыз ба? (Біреу соңынан бастап оқуды ұсынады. Шығарылады: шоқжұлдыздар).

Мұғалім : Иә, жарайсың! Марсик сізді «Шоқжұлдыздар» ойынын ойнауға шақырады. Сіз келісесіз бе? ( Иә).

(Балалар үстелдерге отырады. Үстелдерде көне жұлдыздар кестесінде шоқжұлдыздардың бейнелері бар карточкалар бар.xкарталар, қазіргі жұлдыз карталарындағы шоқжұлдыздардың суреттері және шоқжұлдыздардың атаулары. Балалар шоқжұлдыздың атын және оның ежелгі және қазіргі жұлдыздық карталардағы бейнесін біріктіруі керек).
(Балалар жұмыс істейді, музыка тыныш ойнайды; мен балалардың жұмысын бақылап, қажет болса көмектесемін).

Мұғалім: Жарайсың! Барлығы тамаша жұмыс жасады! ( Карталарды жою). Балалар, Марсик сендерге тағы бір тапсырма ұсынады: ғарышкерге лабиринт арқылы ғарыш кемесіне жетуге көмектесу ( тақтадағы үлгі; кім тапсырманы бірінші орындаса, оны тақтада көрсетеді).Жарайсың! Барлығы ғарышкердің Жерге жетуіне көмектесті.

Мұғалім:
Мына тапсырма сендерге: Мен жеке дыбыстарды айтамын, ал сендер таяқшалардан сәйкес әріптерді құрастырасыңдар. Таяқтарды алыңыз, мұқият тыңдаңыз: G, A, G, A, R, I, N. ( Балалар сөз құрастырады). Қандай сөз ойлап таптың? ( Гагарин бірінші дүние жүзінің астронавты).

Мұғалім: Балалар, тұңғыш ғарышкер, қаламыздың тумасы Челябі қаласының тұрғыны Максим Сураев болатын. Ол 2009 жылы 30 қыркүйекте ғарышқа ұшып, 2010 жылы 18 наурызда Жерге оралып, ғарышта 6 айға жуық жұмыс жасады. Осы уақыт ішінде Максим Сураев негізгі жұмысымен қатар бидай өсірді, ол толыққанды масақ берді ( Экранда фотосуреттерді көрсету).

Сураевтан кейін 2010 жылдың сәуірінде Оңтүстік оралдық Корниенко бастап, одан кейін Оңтүстік Оралдан келген Серовтар шықты.

Мұғалім: Балалар, Гагарин, Сураев, Корниенко, Серов кімдер? ( Ғарышкерлер). Ғарышкер – ерлік мамандық. Егер сіздердің біреулеріңіз өміріңізді ғарышпен байланыстырғыңыз келсе, Челябинскіде СУМУ-да аэроғарыш бөлімі бар ( Мен экранда университет пен аэроғарыш бөлімінің фотосуреттерін көрсетемін.). Мектеп бітірген соң университетке түсуге болады. Бірақ қазір сендер жай ғана балаларсыңдар, әлі де өсулерің керек, өсулерің керек; сондықтан Марсик сізді ойнауға шақырады. ( Тақтада тікұшақ ойыны бар).

Марсик: Балалар, тап осында қандай сөз жасырылған? (Ғарышкер). Енді ойланыңыз, ғарышкер сөзіндегі әріптерден сөз құраңыз. ( Түкіру, арман, мұрын, нота, омон, ара, тон, ток, мысық, шырын, мот, мат, көкнәр, кесек, сом, үкі, мұнда, шығыс, меланхолия, балауыз, акт, какао)

Қорытындылау.

Мұғалім
: Балалар, Марсиктен не есте қалды деп сұрайық? Ғарышқа байланысты мамандық қалай аталады? ( Ғарышкер).
— Әлемдегі тұңғыш ғарышкердің аты кім? ( Ю.А.Гагарин).
— Челябілік ғарышкердің аты кім? ( Максим Сураев).
— Космонавтика күні қашан тойланады? (12 сәуір).

Рефлексия .
Мұғалім
: Балалар, сендерге ұнады ма? ( Иә).Марсик шарларын берейік, оларға жылы сөздер мен суреттер жазамыз. ( Маркерлерді алып, Марсикке жазыңыз. Музыка ақырын ойнайды, балалар жазып, сурет салады.).

Соған қарап, тамсанып көрейік. не болды. Біз сыртқа шығып, ғарышқа шарларды ұшырамыз.

Тақырыбы: «Ғарыштық калейдоскоп» дайындық тобында Космонавтика күніне арналған зияткерлік демалыстың қысқаша мазмұны
Номинация: Балабақша, Сабақ конспектілері, ЖКД, бізді қоршаған әлем туралы идеяларды дамыту

Лауазымы: біліктілігі жоғары санатты мұғалім
Жұмыс орны: MBDOU TsRR DS No 125 SP
Орналасқан жері: Челябі қ., Гагарин к-сі, 10А



Бөлімдегі соңғы материалдар:

Сын тұрғысынан ойлауды дамыту: технологиялар мен тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлауды дамыту: технологиялар мен тәсілдер

Сыни тұрғыдан ойлау - бұл ақпаратты талдауға, оның өзіндік интерпретациясына, сондай-ақ дәлелділігіне ықпал ететін пайымдау жүйесі...

1С программист мамандығына онлайн оқыту
1С программист мамандығына онлайн оқыту

Сандық технологияның заманауи әлемінде бағдарламашы мамандығы ең танымал және болашағы зор мамандықтардың бірі болып қала береді. Әсіресе сұраныс жоғары...

Бірыңғай мемлекеттік емтихан орыс тілінен
Бірыңғай мемлекеттік емтихан орыс тілінен

Сәлеметсіз бе! «Ол жазады...» (қос нүкте/үтір, тырнақша/сіз,...) тіркесімен осындай сөйлемдерді қалай дұрыс құрастыруға болатынын түсіндіріп беріңізші.