Актуальні та вічні проблеми у повісті В.Распутіна "Прощання з Матерою". Які моральні проблеми порушує Карамзін у повісті «Бідна Ліза»

Цілі уроку:

Обладнання уроку: портрет В.Г. Распутіна

Методичні прийоми:

Хід уроку

I. Слово викладача

Валентин Григорович Распутін (1937) — одне із визнаних майстрів «сільської прози» одне із тих, хто продовжує традиції російської класичної прози передусім з погляду морально-філософських проблем. Распутін досліджує конфлікт між мудрим світоустроєм, мудрим ставленням до світу і не мудрим, метушливим, бездумним існуванням. У його повістях "Гроші для Марії" (1967), "Останній термін" (1970), "Живи і пам'ятай" (1975), "Прощання з Матерою" (1976), "Пожежа" (1985) чується тривога за долю батьківщини. Шляхи вирішення проблем письменник шукає у найкращих рисах російського національного характеру, у патріархальності. Поетизуючи минуле, письменник гостро ставить проблеми сучасності, стверджуючи вічні цінності, закликає до збереження. У його творах біль за свою країну, через те, що з нею відбувається.

Перегляд вмісту документа
«Урок 4. Актуальні та вічні проблеми у повісті В.Г. Распутіна «Прощання з Матерою»

Урок 4. Актуальні та вічні проблеми

у повісті В.Г. Распутіна «Прощання з Матерою»

Цілі уроку: дати стислий огляд творчості В.Г. Распутіна звернути увагу на різноманітність проблем, які ставить письменник; формувати небайдуже ставлення до проблем своєї країни, почуття відповідальності за долю.

Обладнання уроку: портрет В.Г. Распутіна

Методичні прийоми: лекція викладача; аналітична розмова.

Хід уроку

I. Слово викладача

Валентин Григорович Распутін (1937) - одне із визнаних майстрів «сільської прози» одне із тих, хто продовжує традиції російської класичної прози передусім з погляду морально-філософських проблем. Распутін досліджує конфлікт між мудрим світоустроєм, мудрим ставленням до світу і не мудрим, метушливим, бездумним існуванням. У його повістях "Гроші для Марії" (1967), "Останній термін" (1970), "Живи і пам'ятай" (1975), "Прощання з Матерою" (1976), "Пожежа" (1985) чується тривога за долю батьківщини. Шляхи вирішення проблем письменник шукає у найкращих рисах російського національного характеру, у патріархальності. Поетизуючи минуле, письменник гостро ставить проблеми сучасності, стверджуючи вічні цінності, закликає до збереження. У його творах біль за свою країну, через те, що з нею відбувається.

У повісті «Прощання з Матерою» Распутін походить від автобіографічного факту: село Усть-Уда Іркутської області, де він народився, згодом потрапило до зони затоплення та зникло. У повісті письменник відобразив загальні тенденції, небезпечні насамперед із погляду морального здоров'я нації.

II. Аналітична розмова

Які проблеми ставить Распутін у повісті «Прощання з Матерою»?

(Це проблеми і вічні, і сучасні. Зараз особливо актуальні проблеми екології. Це стосується не тільки нашої країни. Все людство хвилює питання: які наслідки науково-технічного прогресу, цивілізації загалом? Чи не призведе прогрес до фізичної загибелі планети, до зникнення життя?Глобальні проблеми, підняті письменниками (не тільки В. Распутіним), досліджуються вченими, беруться до уваги практиками.Нині вже всім ясно, що головне завдання людства - зберегти життя на землі. екології душі.» Важливо, ким себе почуває кожен з нас: тимчасовим правителем, який бажає від життя шматок пожирніше, або людиною, яка усвідомлює себе ланкою в нескінченному ланцюзі поколінь, не має права порвати цей ланцюг, відчуває подяку за зроблене минулими поколіннями і відповідальність за майбутнє Тому так важливі проблеми відносин поколінь, проблеми збереження традицій, пошук сенсу людського існування. У повісті Распутіна ставляться проблеми протиріч між міським і сільським укладами, проблеми відносини народу і влади. Письменник спочатку ставить першому плані проблеми духовні, неминуче тягнуть у себе проблеми матеріальні.)

У чому сенс конфлікту повісті Распутіна?

(Конфлікт у повісті «Прощання з Матерою» відноситься до категорії вічних: це конфлікт старого і нового. Закони життя такі, що нове неминуче перемагає. Інше питання: яким чином і якою ціною? що є в старому, перетворюючи його?

«Нове в повісті поставило за мету навпіл переламати старі вікові підвалини життя. Початок цього перелому було покладено ще роки революції. Революція дала права людям, які за спрямованістю до нового життя не хотіли і не могли оцінити те, що було створено до них. Спадкоємці» революції, перш за все, руйнують, творять несправедливість, виявляють свою недалекоглядність та недалекість. За спеціальною постановою у людей забирають будинки, побудовані їхніми предками, добро, нажите працею, забирають можливість працювати на землі. Тут одвічне російське питання про землю вирішується просто. Він полягає не в тому, кому має належати земля, а в тому, що ця земля виводиться з господарського обороту, знищується. Таким чином конфлікт набуває соціально-історичного змісту.)

Як розвивається конфлікт у повісті? Які образи протиставлені?

(Головна героїня повісті - стара Дар'я Пінігіна, патріарх села, що має «суворий і справедливий» характер. До неї тягнуться «слабкі та пасивні», вона уособлює народну правду, вона носій народних традицій, пам'яті предків. Її будинок є останнім оплотом «обжитого» світу в протилежність «недуми, нежиті», які несуть із собою мужики з боку, Мужики прислані, щоб спалити будинки, з яких уже виселені люди, знищити дерева, розв'язати цвинтар. Ці люди - лише тупа зброя, яка без жалості рубає по живому.Такий же голова колишньої «сільради, а тепер селищної ради в новому селищі" Воронцов.Він представник влади, а значить, несе відповідальність за те, що відбувається.Однак відповідальність перекладається на вищі органи, які діють в масштабах усієї країни.Блага мета - промисловий розвиток краю, будівництво електростанції - досягається ціною, яку платити аморально. ерно прикривається словами про благо народу.)

У чому драматизм конфлікту?

(Драматизм конфлікту в тому, що Дар'ї, її любовному, дбайливому ставленню до Матері, протиставлені і її власні син та онук - Павло та Андрій. Вони перебираються до міста, відходять від селянського способу життя, опосередковано беруть участь у руйнуванні рідного села: Андрій збирається працювати на електростанції.)

У чому бачить Дарина причини того, що відбувається?

(Причини того, що відбувається, на думку Дарії, з болем, що спостерігає за знищенням Матери, полягають у душі людини: людина «заплуталася, вкрай загралася», вважає себе царем природи, думає, що перестав бути «маленьким», «христовеньким», надто уявив себе Роздуми Дарії лише на вигляд наївні, вони виражені простими словами, але, по суті, дуже глибокі, вона вважає, що Бог мовчить, «втомившись питати з людей», і на землі запанувала нечиста сила. , А головний завіт прадідів - «совість мати і від совісті не терпіти».)

Як втілюється в образі Дарії моральний ідеал людини?

(Дар'я - втілення совісті, народної моральності, її хранителька. Для Дарії безперечна цінність минулого: вона відмовляється від переїзду з рідного села, принаймні доти, «поки могилки» не перенесуть. Вона хоче забрати «могилки... зродні» " на нове місце, хоче врятувати від блюзнірського знищення не тільки могили, але і саму совість. Для неї пам'ять предків є святою. Мудрим афоризмом звучать її слова: "Правда в пам'яті. У кого немає пам'яті, у того немає життя"

Як показано моральну красу Дарії?

(Распутін показує моральну красу Дарії через ставлення до неї людей. До неї йдуть за порадою, до неї тягнуться за розумінням, теплом. Це образ праведниці, без якої «не стоїть село» (згадаймо героїню Солженіцина з оповідання «Матренін двір»).)

Через що відкривається образ Дарії?

(Розкривається глибина образу Дарії та у спілкуванні з природою. В основі світорозуміння героїні лежить властивий російській людині пантеїзм, усвідомлення нерозривного, органічного зв'язку людини та природи.)

Яка роль промови Дарії?

(Мовленнєва характеристика героїні займає велике місце в повісті. Це і роздуми Дарії, і її монологи, і діалоги, які поступово складаються в просту, але струнку систему поглядів народу на життя, уявлень про життя і місце людини в ньому.)

Читаємо та коментуємо ключові сцени, що розкривають образ Дарії: сцена на цвинтарі, суперечка з Андрієм (глава 14), сцена прощання з хатою, з Будинком.

Слово викладача.

«Мене завжди приваблювали образи простих жінок, які відрізняються самовідданістю, добротою, здатністю розуміти іншого» - так писав про своїх героїнів Распутін. Сила характерів улюблених героїв письменника - у мудрості, народному світорозуміння, народної моральності. Такі люди задають тон, напруження духовного життя народу.

Як проявляється філософський план конфлікту у повісті?

(Приватний конфлікт - знищення села і спроба відстояти, врятувати рідне, височить до філософського - протистояння життя і смерті, добра і зла. Це надає особливої ​​напруженості дії. Життя відчайдушно чинить опір спробам убити її: поля і луки приносять рясні врожаї, вони сповнені живих звуків - сміху, пісень, стрекоту косарок. Запахи, звуки, фарби стають яскравішими, відображають внутрішнє піднесення героїв.

(Распутін використовує один із традиційних символів життя – дерево. Стара модрина – «царський листя» – є символом могутності природи. Ні вогонь, ні сокира, ні сучасна зброя – бензопила – не можуть впоратися з ним.

У повісті багато традиційних символів. Однак іноді вони набувають нового звучання. Образ весни знаменує не початок розквіту, не пробудження («знову запалала по землі та деревах зелень, пролилися перші дощі, прилетіли стрижі та ластівки»), а останній спалах життя, кінець «нескінченного ряду днів Матери - адже зовсім скоро Ангара з волі будівельників електростанції затопить землю водою.

Символічний образ Будинку. Він зображений одухотвореним, живим, таким, що відчуває. Перед неминучою пожежею Дар'я прибирає Дім, як прибирають небіжчика перед похороном: білить, миє, вішає чисті фіранки, топить піч, прибирає кути гілками ялиці, молиться всю ніч, «винно смиренно прощаючись із хатою». З цим чином пов'язаний і образ Хазяїна – духа, домового Матери. Напередодні затоплення чується його прощальний голос. Трагічним завершенням розповіді є відчуття кінця світу: герої, що залишилися останніми на острові, почуваються «неживими», кинутими в розпусту». Відчуття потойбічності посилює образ туману, в якому ховається острів: Навколо були тільки вода і туман і нічого, крім води та туману».

Головний символ є читачеві вже у назві. «Матера» - це і назва села, і острова, на якому вона стоїть (цей образ асоціюється і зі Всесвітнім потопом, і з Атлантидою), і образ матері-землі, а метафорична назва Росії, рідної країни, де від краю до краю ... вистачало... і роздолля, і багатства, і краси, і дикості, і всякої тварюки по парі».)

ІІІ. Заслуховуємо повідомлення за індивідуальними завданнями(Даються заздалегідь): образ вогню (пожежі) - глави 8, 18, 22; образ «листя» - розділ 19; образ «Хазяїна» - розділ 6; образ води.

IV. Підсумок уроку

Распутін тривожиться не лише за долю сибірського села, а й за долю всієї країни, всього народу, турбується про втрату моральних цінностей, традицій, пам'яті. Герої часом відчувають безглуздість існування: «До чого шукати якусь особливу, вишню правду і службу, коли вся правда в тому, що користі від тебе немає зараз і не буде потім...» Але надія все ж таки переважає: «Життя на те вона і життя, щоб продовжуватися, вона все перенесе і візьметься скрізь, хоч і на голому камені і в хиткій трясовині...» Життєстверджуючим представляється символічний образ зерна, що проростає крізь м'яку, «почернілу солому». Людині, вважає Распутін, «розсердитися не можна», вона «на вістря багатовікового клину», якому «немає кінця». Народ, як показує письменник, вимагає «все нетерплячіше і лютіше» від кожного нового покоління, щоб воно не «залишило без надії та майбутнього» все «плем'я» людей. Незважаючи на трагічний фінал повісті (фінал відкритий), моральна перемога залишається за людьми відповідальними, що несуть добро, зберігають пам'ять і підтримують вогонь життя в будь-яких умовах, за будь-яких випробувань.

Додаткові питання:

1. Після виходу повісті «Прощання з Матерою» критик О. Салинський писав: «Важко зрозуміти Распутіна, коли він аж ніяк не велику широту поглядів своїх героїв теж зводить до гідності. Адже їм важко побачити людину в людині, яка живе навіть не за тридев'ять земель, а лише на іншому березі Ангари... А Дар'я, хоч у неї є й діти та онуки, думає лише про померлих і вважає з несподіваним для героїв В. Распутіна егоїзмом, що на ньому життя обривається... Ті, хто приймає переїзд на нове місце, зображуються як люди за своєю натурою порожні, аморальні… істини, які відкрилися Дарії перед «кінцем світу», досить тривіальні і є не народною мудрістю, а її імітацією».

Чи згодні ви з думкою критика? У чому він, на вашу думку, правий, а з чим ви готові посперечатися? Обґрунтуйте свою відповідь.

2. Яку роль грають у повісті смислові антитези: Матера - нове селище на правому березі Ангари; люди похилого віку і бабусі - люди-«обсівання». Продовжіть низку протиставлень.

3. Яка роль пейзажу у повісті?

4. Якими засобами створюється у повісті образ Будинку? У яких творах російської літератури трапляється цей образ?

5. Що спільного ви бачите у назвах распутинських творів? Яке значення мають заголовки його повістей?

Пояснення.

2.1. Сенс назви роману А. З. Пушкіна «Капітанська дочка».

У самій назві «Капітанська дочка» міститься поєднання двох світів: приватного та спільного. Розповідь наділена у форми «сімейних записок». Назва роману підкреслює непряме ставлення центральних героїв до історії: Маші – капітанської доньки, Гриньова – дворянського сина. Усі події оцінюються передусім з моральної, людської погляду, що дуже важливо самого автора. Назва повісті тісно пов'язана з образом Маші Миронова. У творі стверджується віра в людину, у безумовну цінність її почуттів, у перемогу добра, чесності, шляхетності. Усі ці якості втілені в образі простої дівчини – дочки капітана Миронова.

2.2. Як у віршах М. А. Некрасова представлені картини життя народу?

Тема народних страждань та соціальної нерівності – провідна тема творчості Некрасова. У його творах народ зображений у двох іпостасях: великий трудівник, що у справах своїх заслуговує на загальну повагу і захоплення, і терплячий раб, якого залишається лише пошкодувати, не образивши цією жалістю. Ось ця рабська покірність і змушує Некрасова сумніватися у швидкій зміні народного життя на краще.

У 1864 році Микола Олексійович Некрасов пише вірш «Залізниця» - один із найдраматичніших своїх творів. Розповідь відкривається картиною природи, написаної соковито, пластично та зримо. Краса та гармонія природи є приводом, щоб заговорити про світ людей.

Славна осінь! Морозні ночі,

Ясні, тихі дні.

Немає неподобства у природі!

На відміну від природи, людське суспільство повне протиріч, драматичних зіткнень. Щоб розповісти про тяжкість і подвиг народної праці, поет звертається до прийому, досить відомому у російській літературі, - опису сну однієї з учасників розповіді.

Цензура зрозуміла вибухову силу «Залізниці», а історія її опублікування та спотворень, на які вона зазнала, лише підкреслює демократизм твору та правильність лінії, обраної автором. Вірш «Залізниця» залишається і донині актуальним і найцитованішим твором Некрасова, який передбачив довгий шлях до народного щастя.

2.3. Які моральні проблеми ставить М. М. Карамзін у повісті «Бідна Ліза»?

У дусі сентименталізму написано твір Н.М.Карамзіна «Бідна Ліза». Типовим проявом сентименталізму в повісті є відображення позиції освіченого дворянина, що співчуває прикростям простої людини: з цього погляду досить демократичні для свого часу слова автора, що звучать у повісті: «і селянки любити вміють». Ліза в повісті Карамзіна виступає у ролі найвищого морального ідеалу. Ліза добра, чесна, відкрита, здатна любити самовіддано, віддаючись почутті без залишку, вона любить усією своєю істотою, розчинившись у цьому коханні.

У характері Ераста Карамзін передбачає поширений у новій російській літературі тип розчарованої людини. За натурою Ераст добрий, але слабкий та вітряний. Громадське життя та світські задоволення йому набридли, він нудьгує та скаржиться на свою долю. Розчарувавшись у світлі, у людях свого кола, Ераст шукає нових вражень, які знаходить у стосунках із Лізою. Але він не здатний на глибокі почуття, тому, як не болісне для нього розуміння його «злочину» по відношенню до Лізи, він кидає її.

Саме жінці Карамзін присвятив ввести в російську літературу таку важливу та визначальну тему, як піднесення людського духу через страждання. І, нарешті, саме Карамзін визначив, що жіночі образи у російській літературі будуть вихователями почуттів.

2.4. Чому саме Молчалін стає обранцем Софії? (По комедії А. С. Грибоєдова «Лихо з розуму».)

Софія - натура неабияка, глибока, багато в чому від людей фамусовского кола. Її не можна прирівнювати до Наталі Дмитрівни Горіч. Заставши Молчаліна з Лізою, Софія ображена у своїх почуттях, і примирення з Молчаліним для неї неможливе. Та й не потрібен їй «високий ідеал московських всіх чоловіків», їй потрібне справжнє кохання. Основним мотивом поведінки Софії є ​​образа на Чацького, що колись залишив її. Саме так розглядає ситуацію в комедії Грибоєдова Ізабелла Гриневська у своїй роботі «Обмовлена ​​дівчина». Недарма Молчалін наділений якостями, прямо протилежними характеру Чацького: Олексій Степанович у всьому помірний, акуратний, тихий, мовчазний, «не багатий словами», немає в ньому «цього розуму, що геній для інших, а для інших чума...», « чужих і криво і навскіс не рубає». Відверта образа чується у словах Софії: «Ах! Якщо любить хто кого, Навіщо розуму шукати, і їздити так далеко? Звідси і лихослів'я героїні: «...не людина, змія», її плітка про божевілля Чацького.

// Які моральні проблеми порушує Карамзін у повісті «Бідна Ліза»?

У творі Карамзіна «Бідна Ліза» автором піднято моральні проблеми, які з кожним роком стають лише актуальнішими. Ринкові відносини між чоловіком і жінкою, безконтрольні статеві зв'язки, шлюб із розрахунку та інші відхилення від моралі стають не винятком, а нормою життя.

Безперечно, багато письменників сучасності неодноразово привертали увагу громадськості через свої твори. Карамзін не став винятком. Автор показав, чим може закінчитися історія, коли людина йде у розріз зі своєю совістю, мораллю, цінностями.

Непорочна, але бідна дівчина закохується в заможного Ераста. Той же у свою чергу не втрачає моменту і схиляє її до статевих відносин, після чого вона йому стає не цікавою. Здавалося б у сюжеті не закладено нічого нового, проте автор наділяє Ераста якимось «благородством». Протягом усієї повісті молодик допомагає дівчині та її хворій матері, тим самим купуючи та присипляючи їхню пильність. Чоловік звик, що гроші в його житті, як і в іншому житті, відіграють важливу роль. Тому він із самого початку вибудовує якісь «ринкові відносини».

Проте, сама Ліза, вихована у суворості та скромності, не піддається на провокації. Для неї не цікавить фінансове благополуччя, якщо воно йтиме в розріз з її моральними поглядами. Дівчина відчуває до Ераста справжнісінькі непідкупні почуття, тому, вона не змогла пережити зраду чоловіка і зважилася на відчайдушний крок. Можливо, до цього кроку її підштовхнула ще більше та та обставина, що «коханий» насамкінець вирішив фінансово «віддячити» її. Він не розумів, що біль, який приніс дівчині, не змогли заглушити жодних «відкупних».

Що ж до чоловіка, то для нього головним життєвим показником є ​​не совість і честь, а саме гроші та влада. Молодій людині абсолютно не важливо, яким чином вони прийдуть у його життя. Тому, коли через програш у карти, у нього трапляються фінансові труднощі, він швидко приходить до рішення одружитися з багатою вдовою. Його не бентежило в цій дії ні відсутність почуттів до цієї жінки, ні бідна і закохана Ліза, яка явно не була готова до зради такого роду.

Мати Лізи, яка всіляко оберігала її благодійник, не змогла пережити такої ганьби. Для жінки, «зганьблена» честь дочки стала такою ж трагедією, як і для Лізи, зрада Ераста.

Однак чоловік у цій п'єсі є аж ніяк не негативним персонажем. Він намагався змінитися, намагався відійти від світських і стандартів. Ліза надихала його, поки залишалася невинною душею та тілом. І все ж у нього нічого не вийшло. Звичка купувати все й усіх, а потрібний момент і самому «здатися» за гроші, принесла в його життя страждання на довгі роки.

Суспільство, що живе за такими багатовіковими «шаблонами», ніколи не зможе стати по-справжньому щасливим і вільним. Саме це й хотів донести Карамзін до читача.

Яку проблему порушує Гоголь у повісті Шинель?

    У повісті Н.В. Гоголя Шинель сюжетоутворюючою є проблема людської гідності "маленького"; людини. Головний герой Акакій Акакійович Башмачкін як уміє бореться за свою гідність та право на краще життя.

    Письменник продемонстрував соціальну несправедливість і жорстокість до маленьких, але сумлінних і чесних людей. Він нагадує, що поваги гідні всі люди, незалежно від їхнього соціального становища.

    У той же час, в образі Башмачкіна автор уособлює і непривабливі сторони психології дрібного обивателя: примітивність розуму (крім переписування чужих слів Башмачкін ні на що більше виявився непридатним), дріб'язковість устремлінь (купівля шинелі як мета життя). Усе це змушує шукати витоки трагедії у зовнішніх обставинах, а й у внутрішньому світі героя.

    Н.В.гоголь повість Шинель написав 1841 року. Життя так званої маленької людини в тодішньому суспільстві розкрито автором на всі сто.

    Маленька людина та суспільство – ось головна проблема, яка відображена у повісті Гоголя Шинель. Також в ній добре видно проблему, яка і в наш час актуальна - розкрадання скарбного майна.

    Повість "Шинель"; написана Миколою Гоголем у 1841 році. Повість входить до складу Петербурзьких повістей.

    Микола Васильович Гоголь – унікальний писаль. Йому властива манера у своїх творах у жартівливій чи анектодичній манері порушувати дуже серйозні проблеми.

    Основна пробема, яку піднімає Гоголь у повісті Шинель – проблема соціальної нерівності.

    Він проводить чітку градацію між значним обличчям, якого зображує жорстоким і байдужим і маленьким чоловічком, який через своє становище у суспільстві живе примітивним, забитим життям.

    Цією повістю Гоголь хоче заявити про права маленьких людей, про їхні потреби, мрії, інтереси. Адже у суспільстві всі люди мають бути рівноправними, незалежно від того, яку посаду вони обіймають.

    Гоголь присвятив свій твір проблемі "маленької людини", вічного титулярного радника, над яким вічно кепкують "значні особи". Гоголь критикує суспільний лад свого часу, викриваючи його фальш, жорстокість та лицемірство.

    Акакій Акакійович - покірний переписувач різних документів, його життя передбачуване і позбавлене чогось цікавого. По суті, цей персонаж взагалі позбавлений життя, він - аморфна істота, яка постійно терпить образи від вищих осіб і зазнає приниження, але при цьому не робить нічого, щоб ситуація змінилася.

    Найзаповітніше бажання Башмачкіна – отримати нову шинель. Це дуже схоже на реалії сучасного світу, в якому дуже багато людей женуться за такими незначними речами.

    Гоголь хоч і жартує над Акакієм, але разом з тим співчуває йому і закликає читачів бути більш уважними до "маленьких людей".

Біографія Купріна була насичена різноманітними подіями, які давали письменнику багату їжу для його літературних праць. Повість «Поєдинок» сягає корінням у період життя Купріна, що він набував досвід військової людини. Бажання служити в армії було в юності пристрасним і літературним твором. Купрін закінчив кадетський корпус та Московське Олександрівське військове училище. Згодом робота і показна, ошатна сторона офіцерського буття обернулася своїм виворотом: стомлюючи одноманітними заняттями «словесністю» і відпрацюванням рушничних прийомів з отупівши від муштри солдатами, пиятики в клубі та вульгарними інтрижками з полковими розпусницями. Однак саме ці роки дали можливість Купріну всебічно вивчити провінційний військовий побут, а також познайомитися з жебраком життя білоруської околиці, єврейського містечка, з звичаями «заштатної» інтелігенції. Враження цих років з'явилися як би «запасом» на багато років уперед (матеріал для ряду оповідань і насамперед повісті «Поєдинок» Купрін почерпнув саме в пору своєї офіцерської служби). Робота над повістю «Поєдинок» у 1902 – 1905 роках була продиктована бажанням здійснити давно задуманий задум – «вистачити» за царською армією, цим зосередженням тупості, невігластва, нелюдяності. Усі події повісті відбуваються на тлі армійського життя, жодного разу не виходячи за його межі. Можливо, це зроблено для того, щоб наголосити на важливості та реальній необхідності хоча б задуматися над тими проблемами, які показані в повісті. Адже армія – це оплот самодержавства, і якщо в ній є недоліки, їх треба прагнути усувати. Інакше вся важливість та зразковість існуючого ладу – це блеф, порожній звук, і немає жодної «Великої держави». Усвідомити весь страх армійської дійсності належить головного героя підпоручику Ромашову. Вибір автора твору не випадковий: адже Ромашов багато в чому дуже близький Купріну: обидва вони закінчили військове училище, вступили на службу в армію. З самого початку повісті автор твору різко занурює нас в атмосферу армійського побуту, малюючи картину ротних навчань: відпрацювання несення служби на посту, нерозуміння того, що від них вимагається, деякими солдатами (Хлєбніков, виконуючи накази заарештованого; Мухамеджинов, татарин, що слабо розуміє по- російською мовою і, як наслідок, невірно виконує накази). Усвідомити причини цього нерозуміння нескладно. Хлєбніков, російський солдат, просто не має хоч когось освіти, і тому для нього все сказане єфрейтором Шаповаленком – це не більш ніж порожній звук. Крім того, причиною такого нерозуміння є різка зміна обстановки: подібно до того, як різко нас занурює автор твору в таку обстановку, так і багато новобранців не мали до цього жодного уявлення про військову справу, не спілкувалися з військовими людьми, для них все нове: «Вони ще не вміли відокремити жарти, прикладу від справжніх вимог служби і впадали то в одну, то в іншу крайність». Мухамеджинов нічого не розуміє через свою національність, і це теж велика проблема для російської армії – всіх намагаються «підвести під один гребінець», не враховуючи особливості кожного народу. Адже ці особливості, вроджені і не можуть бути усунені ніяким вишколом, тим більше криком, фізичними покараннями. Взагалі проблема «рукоприкладства» дуже чітко фігурує у цій повісті. Це апофеоз соціальної нерівності. Звичайно ж, не треба забувати, що тілесні покарання для солдатів були скасовані тільки в 1905 р. Але в даному випадку вже не йдеться про покарання, а про знущання: «Унтер-офіцери жорстоко били своїх підлеглих за нікчемну помилку в словесності, за втрачену ногу під час маршування, – били в кров, вибивали зуби, розбивали ударами по вуху барабанні перетинки, валили кулаками на землю». Хіба так поводитиметься людина з нормальною психікою? Моральний світ кожного, хто потрапляє в армію, докорінно змінюється і, як зауважує Ромашов, далеко не на краще. Так навіть капітан Стельковський, командувач п'ятої ротою, найкращою ротою в полку, офіцер, який завжди «володів терплячою, холоднокровною та впевненою наполегливістю», як виявилося, теж бив солдат (за прикладом Ромашов наводить те, як Стельковський вибиває разом з ріжком зуби солдатові, неправильно подав сигнал у цей самий ріжок). Тобто заздрити долі таких людей як Стельковський не варто. Ще менше заздрощів викликає доля простих солдатів. Адже вони не мають навіть елементарного права вибору: «Не можна бити людину, яка не може тобі відповісти, не має права підняти руку до обличчя, щоб захиститися від удару. Не сміє навіть відхилити голову. Солдати повинні все це терпіти і не можуть навіть поскаржитися, адже вони чудово знають, що тоді їм буде: «Але солдати дружно гаркали, що вони точно так, усім задоволені». Коли питали першу роту, Ромашов чув, як позаду нього фельдфебель його роти, Ринда говорив шиплячим і загрозливим голосом: - Ось оголоси мені хтось претензію! Я йому потім таку оголошу претензію! До того ж, що рядові піддаються сисприклад твору побиття, їх ще й позбавляються засобів до існування: та мала платня, яку вони отримують, вони майже всі віддають своєму командиру. І ці самі гроші витрачаються панами офіцерами на всякі посиденьки в барах з випивкою, брудною грою (знов-таки на гроші), до того ж у компанії розпусних жінок. Безперечно, кожна людина має право на відпочинок. Але цей відпочинок сильно затягнувся і набув дуже перекрученої форми. Відійшовши офіційно від кріпосницького ладу 40 років тому і поклавши на це величезну кількість людських життів, Росія на початку століття мала модель такого суспільства в армії, де офіцерство – це експлуататори-поміщики, а прості солдати – раби-кріпаки. Армійська сисПриклад твору руйнує сама себе зсередини. Вона не виконує достатньо тієї функцію, яка на неї покладена. Адже якщо ми подивимося на тих людей, які нас захищають, тобто на простих солдатів, то, напевно, в очах більшості з них ми побачимо відображення тих самих слів, що сказав про себе солдатів Хлєбніков: «Не можу більше, … … не можу я, пан, більше... Ох, Господи... Б'ють, сміються... взводний грошей просить, відділений кричить... Де взяти? … Ох, Господи, Господи! Тих же, хто намагається піти проти цієї системи, чекає дуже не легка доля. Фактично, самотужки боротися з такою машиною марно, вона поглинає всіх і вся. Навіть спроби усвідомити те, що відбувається, шокують людей: Назнанський, який постійно хворіє і пішов у запій (очевидно, намагаючись тим самим сховатися від дійсності), нарешті, сам герой твору повісті Ромашов. Для нього з кожним днем ​​все більш помітними стають кричущі факти соціальної несправедливості, вся потворність системи. Він, з властивою йому самокритичністю, знаходить і в собі також причини такого стану речей: він став частиною «машини», змішався з цією загальною сірою масою людей, які нічого не розуміють і втрачені. Ромашов намагається від них відгородитися: «Він став усамітнюватися від товариства офіцерів, обідав здебільшого будинку, зовсім не ходив на танцювальні вечори до зборів і перестав пити». Він «точно дозрів, став старшим і серйознішим за останні дні». Далося йому таке «дорослішання» нелегко: він пройшов через суспільний конфлікт, боротьбу з самим собою (адже Ромашов дуже любив говорити про себе в третій особі), йому навіть була близька думка про самогубство (він ясно уявляв картину, на якій зображено його мертве тіло, із запискою в руках і натовп людей, що зібралися навколо нього). Аналізуючи становище хлібникових в російській армії, спосіб життя офіцерства та шукаючи шляхи виходу з подібної ситуації, Ромашов приходить до думки, що армія без війни – це абсурд, і, отже, щоб не було цього жахливого явища «армія», а його не повинно бути, треба, щоб люди зрозуміли непотрібність війни: «Покладемо, завтра, покладемо, цю секунду ця думка спала на думку всім: російським, німцям, англійцям, японцям… І ось уже немає більше війни, немає офіцерів і солдатів, всі розійшлися по домівках». Я також близький до подібної думки: для вирішення таких глобальних проблем в армії, для вирішення глобальних проблем взагалі необхідно, щоб потреба в здійсненні змін зрозуміла більшість людей, оскільки невеликі групи людей, і тим більше одиниці, нездатні змінити хід історії. З'явившись під час російсько-японської війни та в обстановці наростання першої російської революції, твір викликав величезний суспільний резонанс, оскільки він розхитував один із головних підвалин самодержавної держави — недоторканність військової касти. Проблематика «Поєдинку» виходить за межі традиційної військової повісті. Купрін торкається питанням про причини суспільної нерівності людей, і про можливі шляхи звільнення людини від духовного гніту, і про проблему взаємин особистості та суспільства, інтелігенції та народу. Сюжетну канву твору побудовано на перипетіях долі чесного російського офіцера, якого умови армійського казарменного життя змушують задуматися про неправильні стосунки між людьми. Відчуття духовного падіння переслідує як Ромашова, а й Шурочку. Зіставлення двох героїв, яким властиві два типи світорозуміння, взагалі притаманно Купріна. Обидва герої прагнуть знайти вихід із глухого кута, при цьому Ромашов приходить до думки про протест проти міщанського благополуччя та застою, а Шурочка пристосовується до нього, незважаючи на зовнішнє показне неприйняття. Ставлення автор твору до неї двоїсте, йому ближче «безрозсудне шляхетність і шляхетне безволі» Ромашова. Купрін навіть зазначав, що Ромашова вважає своїм двійником, а сама повість багато в чому автобіографічна. Ромашов-«природна людина», він інстинктивно пручається несправедливості, але його протест слабкий, його мрії і плани легко руйнуються, тому що вони незрілі і непродумані, часто наївні. Ромашов близький чеховським героям. Але необхідність негайного дії посилює його волю до активного опору. Після зустрічі з солдатом Хлєбніковим, «приниженим і ображеним», у свідомості Ромашова настає перелом, його вражає готовність людини піти на самогубство, в якому він бачить єдиний вихід із мученицького життя. Щирість пориву Хлєбнікова особливо яскраво вказує Ромашову на дурість і незрілість його юнацьких фантазій, які мають на меті лише щось «довести» оточуючим. Ромашов вражений силою страждань Хлєбнікова, і саме бажання співчувати змушує підпоручика вперше замислитися про долю простого народу. Втім, ставлення Ромашова до Хлєбнікова суперечливе: розмови про людяність і справедливість мають відбиток абстрактного гуманізму, заклик Ромашова до співчуття багато в чому наївний. У «Поєдинку» Купрін продовжує традиції психологічного аналізу Л. Н. Толстого: у творі чується, крім протестуючого голосу самого героя, який побачив несправедливість жорстокого і тупого життя, і автор творівський викривальний голос (монологи Назанського). Купрін користується улюбленим прийомом Толстого – прийомом підстановки до головного героя героя-резонера. У «Поєдинку» Назанський є носієм соціальної етики. Образ Назанського неоднозначний: його радикальний настрій (критичні монологи, літературне творієтичне передчуття «світозарного життя», передбачення прийдешніх соціальних потрясінь, ненависть до способу життя військової касти, здатність оцінити високу, чисту любов, відчути безпосередність та красу життя) вступає у протиріччя з його власним спосіб життя. Єдиним порятунком від моральної загибелі є для індивідуаліста Назанського і Ромашова втеча від будь-яких громадських зв'язків і зобов'язань.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...