Що таке поурочне планування. Методика планування уроку

Хороший корисний урок без підготовки не провести. Ось чому так важливо заздалегідь продумати його перебіг. Федеральний Державний стандарт основної загальної освіти наголошує, що навчальний процес має бути організований так, щоб учні могли досягти загальнокультурних, особистісних та пізнавальних результатів. Тому є кілька загальних вимог до того, як скласти план уроку.

Що таке конспект уроку?

Кожен грамотний учитель перед тим, як провести урок, складає його план-конспект. Що означає цей термін? Зі студентських часів усі звикли до того, що конспект - це викладена письмово щойно прослухана інформація. У педагогічному світі все інакше. Конспект (або тобто план уроку) складається заздалегідь і служить певною опорою, підказкою для вчителя. Це воєдино зібрана інформація про те, чому присвячений урок, яким чином він побудований, який сенс у собі несе, яка його мета, як це досягається.

Навіщо потрібно складати план уроку?

Насамперед план уроку потрібен вчителю. Особливо це актуально для молодих викладачів, які через брак досвіду можуть розгубитися, щось забути чи не врахувати. Зрозуміло, якщо буде ретельно продумано заздалегідь, яким чином подати інформацію учням, якими вправами її закріпити, відпрацювати, то процес засвоєння пройде набагато швидше і якісніше.

Найчастіше конспекти уроку вимагають пред'являти завучі, тому що це є прямим відображенням того, як працює вчитель, наскільки методика викладання відповідає шкільним вимогам та навчальній програмі. По конспектах добре помітні сильні сторони педагога, і навіть його методичні помилки та недоліки.

Основні вимоги

Важко скласти загальні вимоги, яким мали б відповідати усі плани уроків. Адже багато залежить від дітей, їхнього віку, рівня розвитку, виду уроку і, звичайно ж, самого предмета. План уроку російської мови докорінно відрізнятиметься від плану уроку, наприклад, з навколишнього світу. Тому єдиної уніфікації у педагогіці немає. Але існує кілька загальних вимог до того, як має виглядати план-конспект уроку:


На що варто звернути увагу?

Як правило, вчителю, складаючи план уроку, потрібно продумати кожну дрібницю. Аж до того, скільки часу буде витрачено на реалізацію кожного з пунктів плану. Необхідно прописати всі репліки, сказані вчителем, і дати ними передбачувані відповіді учнів. Усі питання, які вчитель має намір поставити, теж мають бути чітко прописані. Не зайвим буде окремо зазначити, з яким обладнанням передбачається працювати на занятті. Якщо на уроці застосовується якийсь роздатковий матеріал або вчитель показує для наочності презентацію, картинки тощо, все це також слід додати до конспекту уроку в роздрукованому та електронному вигляді. Закінчуватися конспект має підбиттям підсумків та домашнім завданням.

Як правильно оформити конспект?

Для себе вчитель може складати план у будь-якому вигляді. Це можуть бути просто нотатки, окремі репліки, речення чи докладний сценарій. Деякі схематично зображують необхідну інформацію. Якщо ж потрібно здати конспект на перевірку начальству, найбільш поширена форма - як таблиці. Це дуже зручно та наочно.

Приклад складання короткого плану-конспекту

Короткий план уроку. 5 клас

Предмет:російська мова.

Тема:прикметник.

Тип уроку:комбінований.

Мета уроку:познайомити учнів із новою частиною мови.

Основні завдання:

  • розвивати мовні навички та вміння;
  • відпрацювати вміння узгоджувати слова.

Обладнання:дошка, крейда, роздатковий матеріал, таблиці.

Хід уроку:

  • організаційний момент;
  • перевірка домашнього завдання;
  • пояснення нового матеріалу (читання правила, робота з ним, виконання вправ для закріплення матеріалу);
  • повторення вивченого матеріалу;
  • підбиття підсумків уроку, оцінка знань учнів;
  • домашнє завдання.

Зверніть увагу на те, що всі пункти ходу уроку повинні бути детально розписані вчителем, аж до кожної репліки. Крім того, навпроти кожного пункту потрібно написати максимальний час, який буде відведено на кожен із них. Так не виникне ситуації, що урок добігає кінця, а зроблена лише половина із запланованого вчителем.

Не всі конспекти будуть однакові. Дуже велике значення має вік учнів, коли ми говоримо про плани уроків. 6 клас, наприклад, може сприйняти нову інформацію у стандартній формі. Це коли вчитель пояснює правило, записує на дошці важливі матеріали, а потім пропонує низку занять на відпрацювання та закріплення вивченого. Для 2 класу такий варіант буде неефективним. Для дітей прийнято вводити нове в ігровій формі або за допомогою наочних матеріалів.

Наведемо приклад ще одного конспекту.

План уроку англійської мови, 7 клас

Тема: повторення пройденого граматичного матеріалу

Тип уроку:комбінований.

Мета уроку:закріпити отримані навички на тему перекладу пропозицій з прямої мови в непряму.

Основні завдання:

  • розвивати комунікативні вміння;
  • розвивати здатність працювати у команді;
  • формувати вміння виділяти головне у вивченому матеріалі.

Обладнання: дошка, крейда, презентація, магнітофон.

Хід уроку:

  • організаційний момент;
  • фонетична розминка;
  • лексична розминка;
  • повторення пройденого матеріалу (виконання вправ, самостійна робота, робота у команді);
  • перевірка домашнього завдання;
  • підбиття підсумків уроку;
  • домашнє завдання.

Як очевидно з цього прикладу, пункти плану ходу уроку немає чіткої схильності. Стандартну перевірку виконання домашнього завдання можна провести на початку уроку, в середині, а можна взагалі закінчити так заняття. Для вчителя головне – не боятися експериментувати, вигадувати та привносити щось нове у кожне заняття, щоб для дітей урок був цікавим та особливим. Щоб вони на нього чекали з нетерпінням. Залежно від того, який тип вибрано, залежатиме і план уроку. 7 клас (на відміну, наприклад, від молодших школярів) дозволяє побудувати заняття нестандартно. Повторення вивченого можна провести як гри чи змагання. Можна дати учням можливість показати свої вміння у вигляді самостійної роботи. Головне розуміти, який вид діяльності підійде конкретному класу, конкретній групі учнів (враховувати потрібно і вік та загальну успішність у класі).

Підбиваючи підсумки

Отже, узагальним усе вищевикладене. Покрокова інструкція для складання плану-конспекту уроку буде виглядати так:

  1. Предмет/клас.
  2. Тип уроку.
  3. Тема заняття.
  4. Ціль.
  5. Основні завдання.
  6. Устаткування.
  7. Хід уроку:
  • оргмомент, розминка тощо. (Детально починаємо прописувати мову вчителя та учнів);
  • перевірка домашнього завдання;
  • запровадження нового матеріалу, його відпрацювання;
  • закріплення пройденого, повторення.

8. Підбиття підсумків.

Етапи уроку можуть бути розташовані в будь-якому порядку, можуть бути доповнені або представлені в ході уроку вибірково.

Не забувайте, що насамперед конспект потрібний не начальству, не завучу, не директору та не учням. Це робочий інструмент та помічник вчителя. І тут справа не в досвіді та не в умінні експериментувати на місці. Ніхто не заважає привнести до уроку новизну, родзинку. Вчитель може пожартувати, навести приклад із життя (і, звичайно, це не варто писати у конспекті). Але в будь-якому випадку, обов'язково має бути план уроку. 8 клас вам дістався, 3 або 11 – не важливо! Клас активний чи пасивний, схоплює «на льоту» або потрібні довгі роз'яснення – не має значення! Візьміть за правило – перед кожним уроком складайте план. Зайвим це точно не буде.

Зразок плану уроку

Тема: назву теми берете зі збірки навчальних програм, з типового або розробленого поуркового планування.

Урок №: порядковий номер уроку та його назва виписуєте з Вашого планування поурочного.

Тип уроку:визначаєте самі, виходячи з цілей і завдань уроку. Можуть бути: комбінований урок, урок закріплення нового матеріалу, повторювальний урок та ін.

Завдання уроку:Коротко перераховуєте зміст освітньої, розвиваючої та виховної завдань.

До завдань уроку відносять такі елементи:

1. Освітнє завдання:

Знання(Поняття, явища, величини, формули, закони, теорії тощо, дрібніші за планами викладу)

Вміння:
спеціальні (вирішення завдань, проведення, вимірювань тощо)

загальнонавчальні (письмового та усного мовлення монологічного та діалогічного, різні прийоми роботи з навчальною та додатковою літературою, виділення головного у формі простого та складного плану, пам'яток та алгоритмів, тез, конспекту, схем.; володіння основними видами відповідей (переказ, тематична відповідь, порівняльна) характеристика, повідомлення, доповідь), будувати визначення понять, порівняння, докази, визначати мету роботи, вибирати раціональні способи виконання роботи, володіння способами контролю та взаємоконтролю, саме і взаємооцінки, вміння колективно працювати, керувати роботою колективу тощо.

Навичка- це вміння доведене до автоматизму, під час викладання фізики формування навичок не передбачено.

2. Виховна: моральні та естетичні уявлення, система поглядів на світ, здатність дотримуватися норм поведінки, виконувати закони.
Потреби особистості, мотиви соц. поведінки, діяльності, цінності та ціннісна орієнтація, світогляд. (будова матерії, речовина - вид матерії, динамічні та статистичні закономірності, вплив умов на характер протікання фіз. процесів тощо)

3. Розвиваюча: розвиток мови, мислення, сенсорної (сприйняття зовнішнього світу через органи почуттів) сфер особистості, емоційно-вольової (почуття, переживання, від сприйняття, воля) та потреб мотиваційної галузі.

Розумова діяльність: аналіз, синтез, класифікація, здатність спостерігати, робити висновки, виділяти суттєві ознаки об'єктів, уміння виділяти цілі та способи діяльності, перевіряти її результати, висувати гіпотези, будувати план експерименту.

Обладнання для уроку: тут перераховуєте обладнання та прилади для демонстрацій, лабораторних робіт та практикумів (мензурки, лінійки, ваги, динамометри та ін.). Сюди ж включаєте список технічних засобів навчання (ТЗН), які плануєте використовувати на уроці (діапроектор, кодоскоп, відеомагнітофон, ЕОМ, телекамеру тощо). Дозволяється включати в цей розділ дидактичний матеріал та наочні посібники (картки, тести, плакати, діафільми, таблиці, аудіокасети, відеофільми та ін.).

Класна дошка входить до обладнання уроку.

План уроку: пишеться в короткій формі за основними етапами уроку, часто подається у конспектах у вигляді таблиць наступного змісту:

1. Організаційна частина – 2–3 хв.
2. Повідомлення нових знань – 8–10 хв.
3. Практична робота учнів – 20–26 хв.
4. Повідомлення завдання додому – 3–5 хв.
5. Завершення уроку – 1–2 хв.

Вказується домашнє завдання, які учні отримають наступного уроку.

Хід уроку- Основна частина Вашого план-конспекту. Тут у розгорнутому вигляді викладіть послідовність своїх дій щодо проведення уроку. Цей розділ у конспекті можна подати у вигляді таблиці.

Тут викладається хід уроку, де вчитель, дає необхідні формулювання окремих термінів та понять, розкриває послідовність викладів навчального матеріалу, прийоми використання наочних посібників. Особливо уважним треба при викладанні методичних прийомів побудови зображення. Те, що для викладача є елементарним, для учнів часто виявляється надзвичайно складним. Тому в конспекті уроку треба якнайдокладніше викладати методику роботи з класом. Якщо вчитель бажає використовувати висловлювання видатних митців, то конспекті їх треба укласти у лапки і дати вказівку, з якої книги взято цитата, вказати місце і рік видання, видавництво, сторінку.

Продумуйте план одразу кількох уроків. Формулюйте мету кожного уроку та його місце у системі уроків. Це дає можливість встановити взаємозв'язок між уроками та добиватися раціонального витрачання часу. Чим тісніше пов'язаний цей урок коїться з іншими уроками з цього розділу програми, тим паче закінчено урок сам собою, тим глибше будуть знання учнів.

Неприпустимо неадаптоване використання робочих планів минулих років.

Досягніть відповідності між метою уроку, змістом навчального матеріалу, методами навчання та формами організації пізнавальної діяльності учнів. Чим вищою буде ця відповідність на кожному етапі, у кожному навчально-виховному моменті, тим ефективнішим буде кінцевий результат уроку.

Підготовка до уроку – це підготовка до керівництва мисленням учнів. Для вчителя надзвичайно важливо заздалегідь сформулювати питання таким чином, щоб вони пробуджували думку учнів. Важливо знайти у матеріалі питання, які можуть виникнути у учнів, щоб полегшити їм процес засвоєння.

Зразок складання поурочного плану

Зміст уроків буде різним, залежно від предмета, типу уроку. Але основні засади складання грамотного конспекту завжди однакові.

Етап 1. Тема уроку

Тема уроку завжди позначена у поурочному річному плані вчителя.

Етап ІІ. Цілі уроку

Молодим вчителям зручніше користуватися старим, перевіреним способом та чітко розмежувати цілі уроку за трьома позиціями:

Навчальні цілі. Це можуть бути такі цілі, як:

Дати уявлення про...;

Узагальнити та систематизувати знання про….;

Ознайомити учнів з (поняттям, правилом, фактами, законом тощо)

Виробити навички (працювати з лабораторним обладнанням тощо).

Виховні:

Виховувати в учнів почуття патріотизму, гуманності, працьовитості, поваги до старших, естетичний смак, етичні норми, дисциплінованість.

Розвиваючі. Тут зазначаються цілі, які допоможуть розвивати в учнів пам'ять, фантазію, мислення, пізнавальне вміння, волю, самостійність, комунікативність. Якщо в уроці передбачені групові види роботи, то можна вказати, що головною метою, що розвиває, буде вчити працювати в команді, висловлювати і відстоювати свою точку зору, розвивати комунікативні навички.

Етап ІІІ. Заплановані завдання

Тут позначається мінімум тих знань та умінь, які мають придбати учнів під час уроку. Заплановані завдання слід зіставляти з вимогами до знань та вмінь учнів, які позначені Міністерством освіти для кожного класу та для кожного предмета.

Етап IV. Вид та форма уроку

Для себе щоразу варто уточнювати, буде це урок-пояснення, урок-розмова чи ви націлені провести нестандартний урок.
Для зручності наведу приклади найпоширеніших видів та форм уроку.

Види та форми уроку

1. Урок ознайомлення з новим матеріалом.

Форми: бесіда, проблемний урок, лекція.

2. Урок закріплення вивченого.

Форми: ігри, конкурси, КВК, подорож, бенефіс, брифінг, аукціон, казка, спектакль тощо.

3. Урок застосування нових знань та умінь на практиці.

Форми: ті ж, що й уроків закріплення. Можна також проводити уроки-дослідження, лабораторні, творчі майстерні, змагання, тестування, екскурсії тощо.

4. Урок узагальнення та систематизації знань.

Форма вибирається вільна, за бажанням вчителя.

5. Контрольний урок.

Форми: як традиційні контрольні роботи, заліки, диктанти, твори, і більш творчі види: семінари, брифінги чи консультації.

6. Інтегровані уроки. Форми вільні, оскільки задіяні 2 і більше предметів на одному уроці.

Етап V. Устаткування

Тут перераховується все, що використовуватиме вчитель під час уроку. Це мультимедійні презентації, аудіо та відео матеріали, наочні та роздаткові матеріали.

Етап VI. Хід уроку

1. Організаційний момент - Обов'язковий етап усіх уроків. Допомагає сконцентрувати увагу учнів, визначити їхню зібраність і готовність до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання. Досвідчені освітяни практикують щоурочну перевірку домашнього завдання. Це допомагає не лише перевірити, наскільки засвоєно попередню тему, а й нагадати класу основні тези минулих уроків.

Винятки становлять контрольні уроки.

3. Актуалізація знань учнів на тему. Цей етап дуже популярний у методиці викладання. Актуалізація допомагає учням налаштуватися на сприйняття теми, позначити коло питань, що розглядатимуться на уроці. Крім того, актуалізація дає можливість постановки практичної мети уроку.

4. Оголошення теми та цілей уроку. Вчитель може сам позначити теми та цілі уроку. А можна підвести учнів до цього під час попередньої розмови, складання кластера чи міні-тестування.

5. Основна частина уроку.

Ця частина уроку буде різною залежно від виду та форми уроку. Але принцип побудови один: від простого до складного, від загального до приватного.

6. Підбиття підсумків. Можна замінити цей етап на рефлексію. Для вчителя важливо зрозуміти, що засвоїли учні, які питання залишилися незрозумілими, які проблеми – невирішеними.

7. Виставлення оцінок. Оцінки може виставляти сам учитель, аналізуючи та оцінюючи роботу учнів на уроці, але практикуйте самооцінку чи систему накопичувальних балів. І тут учні самі оцінюють свою роботу.

8. Домашнє завдання.

Зазвичай цей етап залишають наприкінці уроку. Але домашнє завдання можна дати і на початку, і в середині уроку. Особливо, якщо додому буде поставлено, наприклад, написання есе, твори чи виконання лабораторної. В цьому випадку вчитель заздалегідь орієнтує увагу, що тези, що розробляються на уроці, будуть важливими при виконанні домашнього завдання.

Сучасна методика рекомендує окрім обов'язкового завдання, пропонувати учням та варіанти більш складного рівня або спрямовані на розвиток творчих здібностей (створити колаж, намалювати малюнок на тему або підготувати доповідь, презентацію).

Інструкція

Скласти поурочний планне так вже й складно. Головне – знати його основні складові. З часом написання плана не займатиме у вас так багато часу, як на початку. Але спочатку варто зазначити, що він обов'язково має бути пов'язаний із календарно-тематичним. планванням, затвердженим на методичному об'єднанні -предметників.

Перш за все, потрібно приділити невеликий проміжок часу спочатку заняття для опитування учнів за раніше засвоєним навчальним матеріалом, тематично пов'язаним з матеріалом, який належить пояснювати. Зазвичай на таке опитування відводиться від 3 до 5 хвилин. Під час опитування учні згадують пройдене, їх та здатність засвоювати нову інформацію підвищуються. Наступні 20-25 хвилин необхідно присвятити роз'ясненню нової теми. Ваші учні краще запам'ятають матеріал, якщо він супроводжуватиметься показом макетів, схем, таблиць, аудіоматеріалами та прикладами. Необхідно рівномірно розподілити час для усного пояснення та роботи з наочними посібниками. Це дозволить активізувати відразу кілька механізмів, покращуючи його якість. Останні 10-15 хвилин уроку потрібно залишити для закріплення щойно пройденого матеріалу. Щоб зробити план уроку максимально зручним, іноді згодом у нього доводиться вносити корективи. Наприклад, можна збільшити час для закріплення матеріалу, включивши до нього коротке п'ятихвилинне опитування. Це дозволить оцінити якість знань учнів та своєї роботи.

Що краще: скористатися готовим планом чи правильно скласти план уроку самостійно?

В принципі, можливий і той варіант. Іноді для викладача-початківця легше скористатися готовим методичним матеріалом. Однак згодом більшість вважають за краще самостійно скласти план уроку і за індивідуальною. Правильно складений план уроку дозволяє раціонально використовувати час заняття та значно збільшує його ефективність.

Відео на тему

Джерела:

  • як скласти план відкритого уроку в 2019

Плануванняроботи вчителем – необхідний елемент діяльності. Ретельна підготовка допоможе педагогу цілеспрямовано і своєчасно вирішувати завдання, що стоять перед навчанням. Вихідними документами для планування є навчальний план школи, програма курсу предмета, календарно-тематичне планування та безпосередньо план кожного урокуокремо.

Інструкція

План урокуповинен мати такі елементи: тема та ; етапи уроку, із зазначенням часу проведення; методи та зміст перевірки знань; послідовність та методи вивчення нового матеріалу; демонстрацій; перелік технічних засобів; завдання та вправи з їх вирішенням; .

При складанні плану урокупедагог, перш за все, виявляє цілі та завдання уроку. На одному уроці вирішується зазвичай не одне, а кілька завдань, проте вчитель повинен виявити кілька основних завдань. Завдання, зазначені в плані поділяються на освітні, розвиваючі та виховують. При постановці занадто великої кількості завдань із них зможе повністю виконано і остаточно .

Далі вчитель відбирає необхідний засвоєння фактичний матеріал, вивчаючи підручник, і встановлює обсяг та зміст матеріалу. Тут же підбирається науково-популярна і методична, в якій міститься матеріал. Все це потрібно для складання структури уроку, Розбивання його на етапи, розподіл часу на кожен з них.

Перед необхідно підібрати обладнання для демонстраційних дослідів та показів, обов'язково перевіривши його та прокрутивши досвід для переконання, що всі прилади спрацюють та не підведуть педагога в момент, який дуже люблять учні. В плані урокувказується лише перелік найменувань обладнання без технічних характеристик.

Відео на тему

Педагогам, крім безпосереднього навчання дітей, доводиться складати плани уроків. Це робиться, по-перше, для кращої підготовки до викладу нового матеріалу або перевірки засвоєння пройденого. По-друге, за цими планами, поряд з іншими показниками керівництво навчальних закладів або перевіряючі з органів освіти судять про рівень кваліфікації вчителів та про те, чи відповідають уроки шкільній програмі.

Інструкція

На початку плану чітко вкажіть, якій темі буде присвячений урок. Постарайтеся, щоб вона відповідала шкільній програмі. Пам'ятайте, що зайва самостійність, новаторство педагога, яке виходить за межі затверджених планів, на жаль, не вітається ні власним керівництвом, ні вищими інстанціями.

Визначтеся з типом уроку. Якщо на ньому буде дано контрольну роботу для перевірки засвоєння пройденого матеріалу – вкажіть це з обов'язковим уточненням, скільки часу вона займе (весь урок або 30 хвилин тощо). Якщо ж це буде комбінований урок (повторення пройденого матеріалу та навчання новому) – розбийте його на частини та вкажіть хоча б приблизну тривалість кожної з них.

Не забудьте вказати, які навчальні посібники, демонстраційні експонати, відеофільми тощо потрібні вам для успішного проведення уроку.

Наступний пункт вашого плану – зв'язок щойно пройденої теми із тією, яку ви плануєте дати дітям на уроці. Це важливий момент. Постарайтеся вказати, як краще перейти від одного матеріалу до іншого, щоб учням було цікаво і зрозуміло.

Потім – основна частина уроку. Постарайтеся ясно і чітко вказати, що саме ви збираєтесь пояснити учням. Особливу увагу приділіть тому, як ви плануєте мотивувати учнів до активного обговорення нового матеріалу. Чи буде це виклик окремих учнів до дошки, опитування з місць, участь у демонстраційних дослідах, якщо йдеться, наприклад, про уроки фізики та чи розгляд біографії якоїсь відомої особистості, альтернативного варіанта розвитку подій, якщо заплановано урок історії.

Надіслати свою гарну роботу до бази знань просто. Використовуйте форму нижче

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань у своєму навчанні та роботі, будуть вам дуже вдячні.

Розміщено на http://www.allbest.ru/

1. Планування навчального процесу

Плануваннянавчальногопроцесупідрозділяється на складання тематичного та поурочного планів роботи. Подібні плани регулярно публікуються у різних методичних журналах. У поурочних планах вчитель ставить завдання (пізнавальні, розвиваючі та виховні), а також основні питання, що використовуються при вивченні нового матеріалу, повторенні та закріпленні вже пройденого, позначає вправи для практичної діяльності на уроках, завдання для домашньої роботи та методичні матеріали, що використовуються на уроці.

Загальнуорганізаційнуроботувчителі можна поділити на два етапи.

1. Підготовчий.

2. Виконавчий.

Підготовчийетап- підготовка наочних дидактичних посібників, роздавальних матеріалів, пошук та підбір необхідної довідкової літератури, попередня підготовка завдань та вправ для перевірки знань учнів та формування необхідних навичок, відбір та залучення учнів до навчальної роботи для перевірки якості засвоєння пройденого матеріалу.

Виконавчийетап- безпосередньо діяльність вчителя на уроці та пов'язана з нею організація діяльності учнів (як активної, так і пасивної).

Плануваннянавчальноїроботи.Сутність планування полягає у раціональному розподілі у часі колективної та індивідуальної праці працівників школи, необхідного для досягнення поставлених цілей. Воно покликане розкривати зміст, функції та взаємодію як окремих шкільних ланок, і всієї системи роботи школи загалом і вказати практичні заходи, створені задля реалізацію поставлених завдань.

Ефективністьплануваннята реалізація намічених заходів залежить від дотримання низки умов, передусім, від уміння аналізувати підсумки навчально-виховної роботи школи за попередній навчальний рік. Тут вирішальне значення має об'єктивна оцінка якості знань учнів, їх вихованості, умінь та навичок навчальної праці та інших видів діяльності, розвитку інтелектуальних сил та здібностей школярів. Особливої ​​уваги вимагає аналіз четвертих контрольних робіт учнів, підсумків іспитів, визначення рівня знань, умінь та навичок, вивчення матеріалів методичних об'єднань, педагогічних порад, виробничих нарад, а також вивчення співвідношення кількісних показників із якісними характеристиками навчально-виховного процесу та його результатів.

Перспективнеплануваннядіяльностішколи- Це планування на тривалий період. Не менш важливою умовою ефективного планування є чітке уявлення перспектив розвитку школи на рік та найближчі кілька років, визначення головних цілей та основних завдань діяльності колективу, їхнього реального заломлення у масштабі району, міста, області.

Розвиток загальношкільного колективу немислимо без визначення багаторічної перспективи праці, обґрунтування довгострокових цілей навчально-виховної діяльності, творчих пошуків ефективніших її форм і методів, встановлення стійких особливостей роботи цієї школи протягом п'яти років.

П'ятирічний план роботи школи передбачають найбільш значущі показники: рух контингенту учнів; перепідготовка та підвищення кваліфікації педагогічного персоналу; система педагогічної освіти батьків; переведення учнів на режим продовженого дня. Важливе місце займає розробка заходів щодо зміцнення навчально-матеріальної бази школи, покращення умов побуту, праці та відпочинку вчителів та учнів.

p align="justify"> Особлива увага звертається на створення навчально-матеріальної бази трудового навчання та організацію суспільно корисної, продуктивної праці учнів. Розробляючи перспективні плани, необхідно враховувати послідовне ускладнення змісту усієї навчально-виховної роботи та вікові особливості школярів.

Складність такого планування полягає в тому, що навчально-виховний процес виходить за межі класу, уроку, отримуючи свій логічний розвиток у різних формах позакласних та позашкільних занять та у самостійній роботі учнів. Життя диктує необхідність цілісного підходу до виховання та розвитку дитини, конструювання єдиної, комплексної системи виховних впливів школи, сім'ї та громадськості.

Головне завдання планування - це цілеспрямованість педагогічного колективу школи підвищення ефективності якості роботи.

Класифікація видів планування в школі і їх структура

У школі має існувати календарне планування. Тобто. всі загальношкільні заходи повинні розташовуватися за чвертями, місяцями, тижнями та окремими числами.

У сучасній школі виділяють три види планів (перспективний, річний, поточний).

Строки планування визначаються цілями планування.

Перспективний план.Він розробляється на 5 років на основі глибокого аналізу роботи школи за останні роки. Перспективний план узгоджується з планами міського управління освіти та науки та складається на 1 січня поточного року. Цей план не повинен бути надто детальним. Його завдання:намітити важливі орієнтири функціонування та розвитку школи певний період.

Структура перспективного плану:

1) Завдання школи на запланований термін;

2) Перспективи розвитку контингенту учнів за роками, можливу кількість класів;

3) Перспективи оновлення освітньої установи та впровадження педагогічних інновацій;

4) Забезпечення школи педагогічними кадрами;

5) Підвищення кваліфікації педагогічних кадрів через різноманітні форми (курси, семінари, тренінги тощо);

6) Розвиток матеріально-технічної бази та навчально-методичного оснащення школи;

7) Соціальний захист педагогів та учнів, поліпшення їхнього побуту, умов для відпочинку.

Особливе місце відводиться підвищенню кваліфікації вчителів та розподілу сил та коштів на тривалий період.

Річний план. Він охоплює час роботи школи протягом усього навчального року, включаючи літні канікули. Річний план складається у травні – червні та затверджується педагогічною радою школи наприкінці серпня. Зміни в річному плані відбуваються дуже рідко і про них повідомляють педагогічну раду школи.

План виховної роботи школи на рік включає основні питання, над якими потрібно працювати усьому педагогічному колективу.

Структура річного плану:

1) Вступ.Воно включає:

a. Короткий аналіз підсумків роботи школи за минулий рік та завдання на новий навчальний рік;

b. Особливості мікрорайону та умови роботи школи;

c. Робота колективу школи з виконання всенавчання (всі діти повинні здобувати освіту);

d. Діяльність педагогічного колективу щодо підвищення якості освітнього процесу;

e. Спільна робота школи, сім'ї та громадськості з виховання учнів;

f. Робота із педагогічними кадрами;

g. Система внутрішньошкільного контролю;

h. Зміцнення навчально-матеріальної бази школи;

i. Організаційно-методичні заходи (тематика засідань ради школи, педради, тематика виробничих нарад тощо).

На основі загальношкільного річного плану складається поточний (календарний план) організаційної, методичної та позакласної роботи на поточну чверть. Окремо педагогічного та учнівського колективу.

По горизонталі позначається:

Тижні і дні навчальної чверті.

По вертикалі:

Організаційні форми роботи з педагогами і учнями, прізвища учнів (відповідальних), Тематика.

Розділи: планування школа навчальний педагог

1) Педрада;

2) Засідання методичних об'єднань;

3) Профспілкові збори та виробничі наради;

4) Наради при директорі;

5) Засідання місцевого кометету;

6) Загальношкільні батьківські збори;

7) Шкільні вечори;

8) Спортивні вечори;

9) Масові культ. походи;

10) Загальношкільні газети;

11) Робота наукових клубів, організація виставок та олімпіад.

Планування виховною роботи класного керівника

Класний керівник може складати різні плани:

1) План роботи на рік (річний), півріччя (перспективний), чверть, місяць, тиждень, день (поточні) + календарне планування;

2) План роботи за основним напрямом на певний період (місяць, рік і т.д.) наприклад з морального виховання, зож, правового та пізнавального;

3) План роботи з батьківським комітетом, батьківські збори;

4) План самоосвіти щодо вдосконалення педагогічної майстерності.

Педагогу необхідно творчо підійти до складання плану з огляду на особливості класу, умови школи. Досвід своєї роботи. Загальний хід планування можна уявити трьома етапами:

1) Складання педагогом проекту плану;

2) Колективне планування (збір ідей, пропозицій);

3) Остаточне оформлення плану, внесення педагогом коректив.

Характер і рівень взаємодії класного керівника та учнів залежить від багатьох обставин: віку дітей, підготовленість педагога, типу планування.

Основним документом у роботі класного керівника є план на навчальний рік (півріччя). Рекомендуються такі розділи цього плану:

1) Аналіз педагогічної роботи за минулий навчальний рік;

2) Завдання роботи класного керівника нового навчальний рік;

3) Робота з колективом учням;

4) Взаємодія із педагогічним колективом;

5) Робота із сім'єю громадськістю.

Ця форма передбачає поєднання в собі перспективного календарного та поточного планування.

При оформленні плану щотижня відводиться один розворот аркуша. Це дозволяє передбачити планування на весь рік і в той же час вносити по ходу доповнення та зміни.

План роботи класного керівника складається згідно з режимом роботи школи – по чвертях. У плані виховної роботи ще відображають такі розділи: Кількість учнів, відомості про батьків, групи здоров'я дітей, їхню успішність, заняття у гуртках. Важливо зробити весь клас «соціальний портрет класу».

Організаційно-виховна робота (вибір активу класу, розподіл обов'язків, робота з документами – ведення особових справ та складання списку учнів класу).

Розділ "Позакласна робота" – відзначається участь класу у загальношкільних заходах (олімпіади, конкурси, спортивні заходи, організовуються зустрічі з відомими людьми та ветеранами ВВВ). Усе це сприяє формуванню свого світогляду школярів та відбувається переоцінка цінностей.

Розміщено на Allbest.ru

...

Подібні документи

    Урок як форма організації навчальної роботи у школі та частина педагогічного процесу. Характеристика елементів, що становлять урок. Вимоги до уроку, види оцінки знань. Додаткові форми уроку, особливості його тематичного планування.

    презентація , додано 10.01.2015

    Категорії понять та форм планування виховної роботи у школі. Організація планування, призначення та функції плану. Вимоги до планування та етапи планування роботи у класному колективі. Експериментальна робота з технології планування.

    курсова робота , доданий 04.08.2010

    Категорії та форми планування виховної роботи у школі, аналіз його стану у сучасній практиці. Основні аспекти технології колективного планування. Дослідно-експериментальна робота з технології планування виховної роботи у школі.

    курсова робота , доданий 22.05.2009

    Загальна характеристика поурочного планування тематичного навчального матеріалу для уроку фізики. Аналіз теми "Тиск твердих тіл, рідин та газів": цілі, поняття, закони, висновки. Знайомство із Законом Паскаля та особливості тиску в рідині та газі.

    курсова робота , доданий 08.08.2011

    Методика планування виховної роботи з фізичної культури у школі. Планування специфічних результатів, змісту та форм побудови фізичного виховання. Планування навчально-виховного процесу на навчальні рік, чверть та урок.

    курсова робота , доданий 17.07.2012

    Науково-педагогічний аналіз навчального матеріалу з фізики. Основні вимоги та принципи планування навчального процесу з фізики у середній школі. Послідовність стадій планування уроків. Приблизна схема плану проведення заняття з фізики.

    курсова робота , доданий 02.06.2011

    Визначення планування, вивчення його педагогічних засад. Технологія планування виховної роботи. Характеристика та види планування у дошкільних освітніх закладах. Етапи планування. План роботи на рік. План роботи вихователя.

    конспект уроку, доданий 05.06.2010

    Загальна характеристика документів планування у фізичному вихованні школярів. Опис основних їх різновидів. Структура навчальної програми. Зміст робочого (тематичного) плану. Сутність плану-конспекту уроку. Складання розкладу занять.

    презентація , доданий 11.02.2014

    Розвиток особистості як педагогічна проблема. Роль та значення планування в організації роботи вчителя. Тематичне планування навчальної теми. Розробка поурочних планів-конспектів занять на тему "Розвиток, соціалізація та виховання особистості".

    курсова робота , доданий 24.05.2015

    Принципи, форми та методи роботи адміністрації школи з педагогами. Планування та контроль адміністрацією школи роботи вчителів у загальноосвітній школі. Критерії, що визначають рівень та фактори компетентності адміністрації школи у роботі з вчителями.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...