Доброта лідії михайлівни з оповідання уроки французької. Твір на тему “Доброта в оповіданні

Урок літератури у 6 класі

Тема:«Уроки французької» - уроки доброти (за оповіданням В.Г.Распутіна «Уроки французької»).

Заплановані результати:

1. Особистісні:сформованість гуманістичних ціннісних орієнтацій; сформованість відповідального ставлення до вчення, готовності та здібності учнів до саморозвитку та самоосвіти на основі мотивації до навчання та пізнання; розвиток моральної свідомості та компетентності у вирішенні моральних проблем на основі особистісного вибору, формування моральних почуттів та моральної поведінки, усвідомленого та відповідального ставлення до власних вчинків;

2. Предметні:визначити зміст назви оповідання; визначити, яку роль відіграла Лідія Михайлівна у житті хлопчика;

ü пізнавальні: сформованість уміння самостійно здійснювати пошук та виділення інформації для виконання навчальних завдань; сформованість встановлювати причинно-наслідкові зв'язки під керівництвом вчителя; сформованість уміння будувати логічний міркування;

ü регулятивні: сформованість уміння у співпраці з учителем ставити нові навчальні завдання;

ü комунікативні: сформованість уміння планувати загальні способи роботи у спільній діяльності під керівництвом вчителя; сформованість умінь формулювати власну думку та позицію з опорою на соціально-прийнятні способи поведінки, координувати її з позиціями партнерів у співпраці при виробленні спільного рішення у спільній діяльності; сформованість умінь відповідно до комунікативних ситуацій використовувати мовні засоби для вирішення різних комунікативних завдань.

Тип уроку:урок "відкриття" нового знання.

Методичні прийоми:технологія проблемного діалогу, елементи дослідницької діяльності, частково-пошуковий метод (знаходження епізодів у тексті)

Обладнання:комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація, листи з уривком з тексту, маркери.

Завантажити:


Попередній перегляд:


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Уроки доброти в оповіданні В.Г.Распутіна "Уроки французької"

Презентація підготовлена ​​до уроку літератури з розповіді В.Г.Распутіна "Уроки французької" з УМК Коровіною В.Я.

Урок літератури у 6 класі «УРОКИ ДОБРОТИ» (за оповіданням В.Г. Распутіна «Уроки французької»)

Форма уроку: урок-практикум. Тема: УРОКИ ДОБРОТИ. Мета: 1. Розкрити складний внутрішній світ героя. 2. Показати душевну щедрість уч...

Урок літератури у 6 класі "Уроки доброти в оповіданні В.Г. Распутіна "Уроки французької"

Матеріал містить конспект заключного уроку література у 6 класі з оповідання В.Г. Распутіна "Уроки французької" з додатками та презентацією. Додаток 1 - кросворд за текстом оповідання "Уроки...

Відкритий урок літератури у 6 класі «Уроки французької – уроки доброти» (за оповіданням В. Г. Распутіна «Уроки французької»)

Цілі уроку:

освітні:

1) познайомити з біографічною основою оповідання В. Г. Распутіна «Уроки французької».

2) проаналізувати проблематику оповідання та з'ясувати, які уроки він несе; розкрити духовні цінності, моральні закони, якими живуть герої

В. Распутіна.

розвиваючі:

1) продовжити формування вміння аналізувати текст художнього твору.

2) розвивати вміння стисло викладати оповідальний текст

3) розвивати комунікативні навички та сценічні вміння учнів, їх творчі здібності.

4) продовжити роботу з розвитку культури мови школярів, роботу над виразним читанням учнів

виховні:

1) підвести учнів до глибшого розуміння понять доброта, гуманізм, чуйність, шляхетність, мужність, самовідданість.

2) продовжити виховувати в учнів дані якості характеру та етичні норми поведінки та взаємовідносин.

Обладнання: інтерактивна дошка, комп'ютери, фонохрестоматія до підручника «Література. 6 клас» (В.Я. Коровіна, В.П. Журавльов, В.І. Коровін – М., «Освіта», 2010) – уривок із оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької», електронна презентація, портрет письменника, «Дерево знань», виставка малюнків «Моє уявлення про оповідання».

Форми та методи:

  1. Фронтальне опитування
  2. Індивідуальне опитування
  3. Індивідуальні завдання
  4. Складання кластера
  5. Робота зі словником
  6. Евристична розмова

Оформлення дошки:

1. Запис теми уроку В.Г. Распутін «Уроки французької – уроки доброти».

2. Епіграф до уроку:

Люди, які служили іншим, служили по-розумному, що мали в житті добру і значну мету, запам'ятовуються надовго.
Якщо ж для інших, то інші збережуть те, чому служив, чому віддавав сили.
Д.С.Лихачов

«Чим людина розумніша і добріша, тим більше вона помічає добра в людях» (Л.Н. Толстой)

На дошці записані слова: моральність, співчуття, доброта, співчуття, чуйність, самовіддача, цілеспрямованість.

Словникова робота:

Доброта - Духовні цінності - Духовна пам'ять - Милосердя - Співчуття -

Хід уроку.

I. Вступне слово вчителя.

1. Слово про письменника.

Урок починається з короткого повідомлення письменника з використанням презентації. (підготовлений учень)

Валентин Григорович Распутін народився у приангарському селі у 1937 році. Він закінчив Іркутський державний університет, а потім почав працювати журналістом. Популярність приходить до письменника після опублікування його повісті «Гроші для Марії». Потім була написана повість «Останній термін», «Живи та пам'ятай», «Прощання з Матерою», «Пожежа», кожна з яких стає значним явищем у літературі наших днів. В.Г. Распутін удостоєний Державної премії. Він з тих, хто продовжує традиції російської класичної прози з погляду моральних проблем. Бездумному, суєтному існуванню він протиставляє мудре, дбайливе ставлення до світу, до природи. Ключові головні слова у його творчості – совість і пам'ять. Про це всі його твори.

Розмова з питань:

Вчитель: Згадаймо, що ми знаємо про письменника, про його творчість.

Вчитель: Який час зображує в оповіданні письменник? (післявоєнний час)

Вчитель: Що ви знаєте про цей час? (Так, справді, важкий час. Три роки, як закінчилася війна, настав довгоочікуваний світ, але життя залишилося важким. Голод, розруха, убогий побут, скалічені долі, діти-сироти, безногі інваліди)

Вчитель: На цей важкий час припали дитячі роки Распутіна.

1. Робота з текстом.

А тепер за допомогою «Дерева знань» згадаємо дійових осіб оповідання. На дошці на «Дереві знань» прикріплені листочки з цитатами-опорами з тексту (учні біля дошки зазначають, про кого йдеться).

1. Образ героя.

Розмова з питань, виразне читання

Отже, зміст ми згадали, а тепер обговоримо три аспекти чи три основні моменти оповідання. Насамперед зупинимося на образі героя, його душевному стані.

Вчитель: Згадайте, як жилося хлопчику у батьківському домі? (Затія з "посівом" картоплі)

Вчитель: Як цей епізод характеризує хлопчика та розкриває авторське ставлення до нього? (Епізод викликає спочатку усмішку, а потім гірке почуття. Оповідач, вже доросла людина, не сміється з дивної витівки дітей)

Вчитель: Чи тільки одному хлопчику було важко та голодно?

Вчитель: Що ми дізнаємося про хлопчика, читаючи перші сторінки оповідання? У якому віці почалося у героя самостійне життя? Чому він опинився у райцентрі? (Жага знань)

Вчитель: Що означає визнання хлопчика: "Але найстрашніше починалося, коли я приходив зі школи"? Які випробування чекали на героя?

Вчитель: Чому хлопчик, який утік за машиною після побачення з матір'ю, "схаменувся і втік"? (Йому було соромно за свою слабкість перед мамою, перед односельцями, тому що він перший із рідного села поїхав далі вчитися, він повинен виправдати надії. Тут виявляється гордість людини, яка вміє подолати свою слабкість)

Вчитель: Як жилося хлопчику у знайомих у місті? ("Хто потягав .... не те що стежити"). Як цей фрагмент характеризує хлопчика? (Гордість, гідність, шляхетність, делікатність)

Вчитель: Чому герой оповідання став грати у “чику”? Як ставляться до гри Вадик та оповідач? (Звернути увагу на пейзаж, немов знаменуючий: «…Федька повів мене за городи, шлях заріс кропивою з отруйними ягодами»)

Вчитель: Чому Вадик та Птаха б'ють хлопчика?

Вчитель: Як поводиться герой під час побиття?

Вчитель: Прочитайте за ролями (виразно) розмову Лідії Михайлівни та героя оповідання після уроків. Зверніть увагу на їхні портрети. Чому, на вашу думку, ці описи автор поставив поруч? Чого досягає письменник? Як називається цей прийом? (Антитеза)

Вчитель: Чому оповідач не дотримався слова, даного вчительці, і повернувся до гравців?

Вчитель: “І чому мене одного? У школі скільки завгодно було хлопців, які розмовляли французькою анітрохи не краще, ніж я, проте вони гуляли на волі, робили що хотіли, а я, як проклятий, віддувався один за всіх”. Чому саме оповідача обрала Лідія Михайлівна для окремих занять? Чи це випадково? Як сама вчителька пояснює це учневі?

Вчитель: Як характеризує героя “поєдинок” із французькою мовою? (Працьовитий, завзятий, хоче вчитися, долає труднощі)

Вчитель: Що головне у характері героя?

2. Образ вчительки

Розмова з питань, промовисте читання.

Тепер йтиметься про «незвичайну людину» – вчительку французької.

Вчитель : Який ви бачите вчительку французької? (Опис портрета Лідії Михайлівни. Які риси є визначальними?)

Вчитель : Як ставиться Лідія Михайлівна до хлопчика? (До хлопчика Лідія Михайлівна ставилася з розумінням та співчуттям, вона цінувала його цілеспрямованість. У зв'язку з цим вчителька почала додатково займатися з героєм, розраховуючи вдома підгодувати його)

Вчитель : Чому витівка з посилкою їй не вдалася? (Вчителька наповнила посилку «міськими» продуктами і тим самим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти «посилку»)

Фізмінутка.

1. Мотиваційний Пробудження інтересу, активізація комунікаційної та інформаційної діяльності учнів,

постановка цілей уроку: цілепокладання учнями на основі особистого та читацького досвіду. Визначення шляхів та засобів досягнення цілей.

2. Актуалізація знань

Сьогодні ми з вами маємо пройти розповідь Распутіна «Уроки французької». Замислимося над значенням слова пройти. Як можна пройти? Давайте спробуємо перенести всі ці значення на простір тексту художнього твору. Як ми зможемопройти твір на кожному рівні?

Додаток 1.

Під час уроків літератури ми познайомилися з біографією Валентина Григоровича Распутіна. Як отримана інформація допомогла нам у читанні оповідання?

Чому розповідь називають автобіографічною?

Тема оповідання?

У чому полягає сюжет? Можемо рухатися далі у «проходженні твору»

Але чи всі події були взяті письменником безпосередньо зі свого життя?

1. Пройти повз (бачимо бійку, можна пройти повз, повз вітрину магазину, тільки дивитися, не беручи участь)

2. Пройти крізь (труднощі, взяти участь у чомусь, внести свій внесок, осягнути суть того, що відбувається)

3. Дозволити чомусь пройти крізь тебе (вода крізь вугілля: очищається, вода крізь тканину – залишає на ній сліди, робить її вологою)

1. Прочитати твір, визначити систему персонажів (перерахувати героїв, встановити їх місце у розвитку сюжету, дати їм характеристику), встановити час та місце дії у творі, переказати сюжет

2. Виявити проблему оповідання. Навіщо автор його написав? Що хотів нам розповісти, окрім переліку фактів? осягнути ідею задум: ​​як нам пройти крізь? Вивчаючи текст, порівнюючи, аналізуючи, виявити авторську оцінку та позицію

3. Через: відчути твір, знайти в ньому близьке собі, винести урок для життя

Розповідь частково автобіографічна: він розповідає про скромного сільського хлопчика, який виріс у Сибіру, ​​на березі Ангари, вимушеному виїхати до районного центру, щоб продовжити середню освіту. На новому місці, далеко від сім'ї, живучи в чужих людей, він відчуває самотність. Життєві труднощі допомагає подолати вчителька французької – Лідія Михайлівна.

Життя школярів у повоєнний час.

Лідія Михайлівна Молокова в одному з інтерв'ю: «Все було не так! І макарони я йому не передавала, і в "чику" та "заміряшки" не грала. Він був лише одним із багатьох моїх учнів. Так сталося, що Валя став знаменитим письменником, але не хочу відблисків його слави. Що ж до мого імені, важко сказати, чому Валя вибрав саме його. З педагогікою я не дружила, але свій предмет знала чудово. Та й, чого гріха таїти, по молодості я була заводною, явно не стандартною, "неправильною" вчителькою. А ось класний керівник у Валі – Віра Андріївна Кириленко, жінка красива та строга, справді вміла працювати, все робила правильно, строго за методиками. Мені вдалося потоваришувати з дітьми, хоча на той час це вважалося непедагогічним...»

3. Постановка проблеми

Чому ж письменник включає у свою розповідь вигадані події?

Замислимося про назву твору: «Уроки французького». Які значення цього слова ви знаєте?

Яке значення вкладає у це слово автор? Приклад якого ще значення ми можемо зустріти на сторінках оповідання?

Хто викладає уроки хлопчику?

Як ви уявляєте цих персонажів? Знайдіть в описі тітки Наді виправдання її дій. Чи засуджує її хлопчик?

УРОК, -а, чоловік.

1. Навчальна година (у середніх навчальних закладах), присвячена окремому предмету.Вчитель дає урок. Урок математики. Урок літератури.

2. зазвичай мн. Навчальна робота, задана школяреві додому.Поставити уроки. Зробити, підготувати уроки. Сидіти за уроками. Вивчити у.

3. Щось повчальне, те, з чого можна зробити висновок для майбутнього.Уроки історії. Отримати хороший урок. Це йому урок у майбутнє. Здобути урок.

Пряме значення: шкільна дисципліна та завдання додому. Уроки, які одержує хлопчик від героїв оповідання.

Робота з текстом, ілюстрація. Це оточення хлопчика, допомагає нам зрозуміти його стан, становище (нудьга по сім'ї, голод, злодійство та його виправдання). Хлопчик не засуджує її, розуміє, що їй теж важко, але дорослим не скаржиться, тому що усвідомлює свою відповідальність: матері не стане легше від його скарг.

Справжня мати все життя дбає про своїх дітей, і діти мають бути вдячні їй за це.

- Будь самостійним, гордим. Піклуйся про себе сам, не сподівайся на оточуючих.

- Не гарячкуй, поступися тим, кому все одно нічого не доведеш.
Урок четвертий:
- Будь важливим. Чи не лести.
Лідія Михайлівна:

Будь добрим і чуйним, люби людей.

Робота з текстом, ілюстраціями.

Тут доречно навести слова зі спогадів самого Распутіна: "Лідія Михайлівна, як і в оповіданні, завжди викликала в мені і подив, і благоговіння... Зовсім ще молода, недавня студентка, вона не думала про те, що виховує нас на своєму прикладі, але вчинки, які самі собою зрозуміли, ставали нам найважливішими уроками. Уроками доброти " .

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

4. Осмислення

5. Індивідуальна робота учнів

6. Рефлексія.

У чому полягає головний урок, покладений вчителькою? - А самій Лідії Михайлівні хтось викладає урок? - Як ви собі уявляєте цього персонажа? - Охарактеризуйте його вчинок. Чи міг він вчинити інакше? - Чи згодні ви з його рішенням? Як, на вашу думку, має чинити вчитель? Керівник? Що отримує вчителька за свої уроки? Чи це справедливо?

Складання схеми взаємодії героїв оповідання

Урок доброти: завдяки її допомозі хлопчик відчував, що він не один, вона змогла не лише допомогти йому у скрутному матеріальному становищі, а й пошкодувала, не принизивши його гордість.

Директор. Він звітує її за гру на гроші з учнем і звільняє. Це важлива людина, провина Лідії Михайлівни в його очах – це педагогічний злочин. Він надходить згідно з буквою закону.

Стояти над кимось: отже, відчуватиме свою відповідальність: перед підлеглими, учнями. Правда закону та людини розходяться.

Її звільняють. Але це далеко ще не все. Распутін присвячує їй та іншим вчителям розповідь, згадує із теплотою та вдячністю. Добро, зроблене тобою, повертається.

1. Читання напам'ять учнем «Не смійте забувати вчителів»

Не смійте забувати вчителів.
Вони про нас турбуються і пам'ятають,
І в тиші замислених кімнат
Чекають наших повернень та звісток.


Їм не вистачає цих нечастих зустрічей.
І скільки б не минуло років,
Складається вчительське щастя
Із наших учнівських перемог.


А ми часом такі байдужі до них:
Під новий рік не шолом їм привітань,
І в метушні чи просто з ліні
Не пишемо, не заходимо, не дзвонимо.


Вони на нас чекають. Вони стежать за нами
І радіють щоразу за тих,
Хтось знову десь витримає іспит
На мужність, чесність, успіх.


Не смійте забувати вчителів.
Нехай буде життя гідне їхніх зусиль.
Вчителями славиться Росія,
Учні приносять їй славу.


Не смійте забувати вчителів.

2. Робота з текстом. Скласти план до розповіді про героя та план твору

В.Распутіна.

План 3. Інсценування "Гра в пристінок".(Домашнє завдання наперед було дано групі учнів). Аналіз епізоду.

Вчитель : Чому Лідія Михайлівна зважилася на гру у “заміряшки” зі своїм учнем? Як ви оцінюєте цей вчинок? Що видавало її під час гри?

Вчитель: Чому Лідія Михайлівна надіслала другу посилку? (Посилка стала підтвердженням добрих почуттів Лідії Михайлівни до хлопчика та впевненості у своїй правоті)

Вчитель : Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною? (Лідія Михайлівна наділена незвичайною здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу)

Висновок : Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнем на гроші, з людського співчуття: хлопчик вкрай виснажений, а від допомоги відмовляється Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

Звернути увагу до прийоми. Антитеза:образ директора (сух, різання, черств; формалізм) -образ Лідії Михайлівни.

4. «Виховання почуттів» у оповіданні.

Слухаємо уривок із розповіді В.Г. Распутіна «Уроки французької»

Вчитель : В.Г. Распутін якось сказав: Читач навчається у книг не життя, а почуттям. Література, як на мене, – це, перш за все, виховання почуттів. І, перш за все, доброти, чистоти, шляхетності».

Які почуття виховує розповідь «Уроки французької»? (Доброту, співчуття –звернути увагу на слова на дошці. Лідія Михайлівна відкрила хлопчику новий світ, світ довіри, кохання, участі)

Вчитель : Виховання почуттів письменник проводить через образ вчительки, хоча її гра з учнем на гроші сприймається вельми неоднозначно Як можна оцінити вчинок Лідії Михайлівни? Висловіть свою думку. (З одного боку, це непедагогічно, з іншого боку, гра з учнем на гроші була єдиною нагодою допомогти хлопчику)

Вчитель: Чому розповідь названа «Уроки французької»? (Лідія Михайлівна виступає в оповіданні не стільки вчителем французької, скільки старшим другом, вона зуміла дати найважливіший життєвий урок своєму учневі – урок взаєморозуміння, поваги до людської гідності, допомоги, яка не принижує того, кому вона адресована) Для кого було написано оповідання? (І для дорослих, і для дітей) Кому присвячено? (вчительці Анастасії Прокопівні Копилової, матері драматурга А.В. Вампілова)

Вчитель: До розповіді було зроблено багато ілюстрацій. Такими художниками, як В. Гільдяєв, О. Шпірко, Ю. Тризна. Також з розповіді було знято художній фільм. Діти, до сьогоднішнього уроку ви спробували передати своє бачення подій у оповіданні за допомогоюМАЛЮНКІВ . Що ви можете сказати про малюнок? Чому саме цей епізод обрали для ілюстрації?

Вчитель : Чому навчилися ви на цих уроках? (Участю, розумінню оточуючих людей, чуйності, самовіддачі та цілеспрямованості, моральності) Що такеморальність ? Уточнимо значення цих слів за допомогою тлумачного словника. (По Ожегову - Внутрішні, духовні якості, якими керується людина; етичні норми; правила поведінки, що визначаються цими якостями)

Доброта – ось що приваблює у героях оповідання. Герой відкриває собі доброту і, розуміння оточуючих людей.

Творчість Валентина Распутіна незмінно приваблює читачів, тому що поруч із повсякденним, побутовим у творах письменника завжди присутні моральні цінності, неповторні характери, що допомагає юному читачеві виявляти в собі та в навколишньому світі невичерпні запаси добра і краси, а й попереджають: життя людини, її берегти.

Вчитель : Чи доводилося вам зустрічати в житті людей, які також самовіддано й безкорисливо робили добро? (Відповіді дітей). Чи робите ви самі добрі вчинки? Наприклад?

Вчитель : Напевно, люди, які роблять добрі вчинки, запам'ятовуються надовго (Звертається увага на епіграф до уроку, коментуються слова Д.С.Лихачова.)

Вчитель : Адже найвище призначення людини - служіння доброті

5. Висновок: . Я сподіваюся, що доброта і співчуття завжди будуть у вашому житті і ви завжди прийдете на допомогу один одному будь-якої хвилини і тому, кому ваша допомога знадобиться, вашому ближньому.

Давайте поклонятися доброті!

Давайте з думою жити про доброту:

Вся в блакитній та зоряній красі,

Земля добра. Вона дарує нас хлібом,

Живою водою та деревом у квіті.

Під цим вічно неспокійним небом

Давайте воювати за доброту!

Домашнє завдання:

1. Сенс назви оповідання «Уроки французької».

2. Написати твір-есе «Чи зустрічалися вам люди, схожі на Лідію Михайлівну».

3. «Чим мені цікавий розповідь В.Г. Распутіна «Уроки французької»?

Рефлексія

Сьогоднішній урок був присвячений

Нашим основним завданням було:

Сьогодні на уроці я зрозумів, що

Мені захотілося прочитати…

Після сьогоднішнього уроку я обов'язково зроблю.


Жорсткість протиставлена ​​доброті, це крайня суворість, нещадність, нещадність. Жорстокого людини не чіпають страждання оточуючих, навпаки, може сам заподіяти біль, як фізичну, і моральну своєму ближньому, у ньому немає милосердя, співчуття, співчуття і жалості до інших людей.

Приклад доброти можна знайти у оповіданні У. Р. Распутіна «Уроки французького». Дія відбувається у суворий, голодний повоєнний час, 1948 року. Оповідач згадує своє дитинство. Єдиний із села він отримав можливість продовжити освіту після початкової школи у райцентрі, де його поселили на квартирі у чужих людей. Хлопчику було сумно й самотньо, і дуже голодно. Щоб хоч якось підтримати себе, він став грати в чіку на гроші, виграючи в день по рублю і купуючи на ці гроші банку молока. Але вуличні хлопчаки виявили жорстокість. Їм не подобалося, що хлопчик виграє карбованець і виходить із гри. За це його жорстоко побили. Вчителька французької мови та класний керівник за сумісництвом Лідія Михайлівна не стала скаржитися директорові, дізнавшись, що її учень грає на гроші, адже за це відразу б виключили зі школи. Після розмови з дитиною вона зрозуміла, що вона голодує, і вирішила йому допомогти, придумавши додаткові заняття з французької мови після уроків у себе вдома. Але гордий і сором'язливий сільський хлопчик геть-чисто відмовився сідати за обідній стіл. І посилка з продуктами нібито від матері не допомогла Лідії Михайлівні, учень здогадався, що це посилка від вчительки та з обуренням повернула її класній керівниці. Єдину можливість хоч якось допомогти учню, що голодує, Лідія Михайлівна знайшла у грі на гроші. За цим заняттям і застав учня та вчительку директор. Лідія Михайлівна взяла всю провину він, захищаючи хлопчика. Вона змушена була звільнитися і поїхати до себе додому на Кубань, а хлопчику вислала посилку з червоними кубанськими яблуками, які сибірський хлопчик раніше бачив тільки на картинці. На все життя запам'ятав герой уроки доброти, які виклала йому вчителька.

Жорстоке ставлення до людини розкривається в оповіданні А. П. Платонова «Юшка», де до великого героя, якого насправді звали Юхим Дмитрович, серед жителів слободи вкоренилася різко негативна думка. Цього худого, слабкого, виснаженого хворобою сорокарічного чоловіка всі зневажливо звали Юшкою, зневажали, ображали і принижували його. А діти, наслідуючи дорослих, переслідували помічника коваля, коли той ішов вулицею, кидали в нього землю, каміння, гілки. Тільки після смерті Юшки всі дізналися, що ця людина, яка зневажається ними, яка зиму і літо ходила в одному й тому ж старому одязі і ніколи не пила солодкого чаю, усі зароблені за рік гроші відносила до міста з однією родиною, куди помістила сироту. Дівчинка виросла, здобула медичну освіту і стала лікарем, щоб так само безкорисливо, як і її благодійник Юхим Дмитрович, допомагати нужденним. Спочатку тільки столяр вибачився у Юшки: «Прощавай, Юшко, і нас всіх пробач. Забракували тебе люди, а хто тобі суддя! Але усвідомлення своєї несправедливості прийшло до інших людей.

Підсумовуючи, скажімо, що доброта, милосердя і співчуття роблять і саму людину, і світ навколо неї кращий, чистіший і благородніший. Жорстокість – це огидна якість, яка роз'єднує людей, роз'єднує їх, веде світ до руйнації. Робіть добро і уникайте виявляти жорстокість не тільки до свого ближнього, а й до тварин.

Твір на тему "Доброта в оповіданні В. Г. Распутіна "Уроки французької"оновлено: 15 липня, 2019 автором: Статті.Ру

Валентин Распутін порушує важливі для суспільства проблеми доброти та жорстокості «Уроки французької». Ці мотиви можна розглянути у вчинках головних та другорядних персонажів.

Добрі вчинки

Доброта в оповіданні «Уроки французької» пов'язана з образами головного героя, його сім'ї та вчительки французької мови Лідії Михайлівни.

Хлопчик завжди чинив за чесністю та справедливістю, він ніколи не обманював і не робив чогось поганого.

Добротою відрізняється і мати головного героя. Незважаючи на бідне становище своєї сім'ї, вона завжди намагалася матеріально допомогти старшому синові. По суті, заради нього вона віддавала останнє.

Лідія Михайлівна всіляко намагалася допомогти головному герою, бачачи його бідне становище. Вона бачила, що йому доводиться грати з іншими хлопцями на гроші, щоби вижити, тому пропонує герою свою допомогу. Вчителька не тільки майстерно викладає матеріал і допомагає головному герою підтягнутися у навчанні, вона вчить його більшому – реальному життю.

Лідія Михайлівна після занять пропонує персонажу повечеряти разом із нею, але гордість хлопчика йому не дозволяє зробити це. Тоді вчителька відправляє йому посилку з їжею, щоб він поїв «добрий обід», а не картоплю, яку він постійно їв.

Розуміючи, що головний герой не прийме її матеріальної допомоги, Лідія Михайлівна вирішує піти хитрістю: запропонувати хлопчику грати з нею на гроші. Їхню гру, однак, виявляє директор школи.

Вчинок директора

Вчинок директора оцінюється неоднозначно. З погляду закону та суспільної позиції вчинок Лідії Михайлівни він оцінив правильно: вчителька не мала права грати зі своїм учнем на гроші. Проте з моральної точки зору героїня вчинила правильно: вона допомагала хлопчику справлятися зі злиднями в ці голодні часи.

Директор школи не захотів повністю розібратися у цій ситуації, він був здатний лише на звільнення Лідії Михайлівни.

Жорстокі вчинки

На жаль, злих вчинків у творі В. Распутіна більше, ніж добрих. Пов'язано це з вчинками Вадика та його наближених. Він не лише обманював інших гравців упродовж великого часу, а й через небажання програвати готовий здійснити фізичне насильство. Друг Вадика Птаха розпочинає бійку з головним героєм, потім приєднується і сам Вадик. «Вони били мене по черзі, один і другий, один і другий. Хтось третій, маленький і злісний, штовхав мене по ногах, потім вони майже повсюди вкрилися синцями». Рядки ці наповнені справжньою жорстокістю.

Художня література спрямована на навчання, виховання та просвітництво. Уроки доброти в оповіданні «Уроки французької» порушують проблему моральності, людинолюбства. Значення теми вічне, тільки доброта утримує людину протягом багатьох століть, не дає їй перетворитися на бездушні істоти.

Різні сім'ї

Хлопчик живе у тітки Наді. У жінки троє дітей: дві дівчинки та хлопчик. Чужа тітка виявляється неуважною. Її хвилюють лише свої діти, чужий хлопчик, якого їй довірили на час навчання, потрапляє у скрутну ситуацію. Передачі з їжею матері швидко зникають. Діти тітки Наді чи сама жінка тягають потихеньку їжу у хлопчика. Голод штовхає людей на пошуки їжі. Дитина починає грати в «чику». Йому потрібні гроші на молоко та хліб. Одна мати вибивається із сил, щоб дати дитині освіту. Інша обирає сироту, не замислюючись, де він знайде собі гроші для життя. Доброта і жорстокість, турбота та байдужість живуть поруч.

Уроки доброти

Наочно урок доброго ставлення до людей показаний образ педагога. 25-річна дівчина морально вища за досвідченого чоловіка, якому довірена школа. Його цікавить лише власне становище: велика квартира, спокій та строгість. Не можна забувати про час, що описується в книзі. Важкі повоєнні роки. Здавалося б, війна всіх зробила добрими. Діти мали жити краще за батьків, не повторювати їхніх помилок. Але війна озлобила багатьох, зробила їх жорстокими егоїстами.

Справжній вчитель - добра відверта і відкрита людина. Він не проходить повз дитячі проблеми.

Уроки оповідання

Уроки доброти Лідії Михайлівни необов'язково сприймати лише, як пропонує сюжет оповідання – ставлення вчителя та учня. Сюжет легко перенести на дорослу та дитину. Лідією могла виявитися сусідка, старшокласниця. Міркування допоможе зрозуміти зміст тексту – це будь-яка уважна людина. Урок полягає у розумінні. Оповідач зрозумів, що не можна стає жорстоким та пристосовуватися до умов, які диктують обставини. Вчителька показала, що є люди, які готові безкорисливо допомагати, вони дають надію на майбутнє. Той, кому допомогли, сам набуває сили і допомагає іншим. Так і крутиться людство. Оповідання вчить вірити в доброту і показує, як легко самому бути потрібним людям, що живуть поруч. Іноді досить яблука, слова чи погляду та проблема йде.



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...