Доповідь поеми "брати розбійники". Доля поеми «Брати-розбійники»

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу

Цілі:виявити особливості пушкінського романтизму, моральну проблематику та ідейно-художню своєрідність поеми "Брати-розбійники".

Завдання:

Навчальні:

  • актуалізувати знання учнів про романтизм як літературний напрям, його відмінні риси;
  • ознайомити із творчою історією створення поеми, визначити її основну думку;
  • вчити розуміти епоху та людину в ній, розуміти, що призвело героя до трагічного фіналу через його характеристику та життєві орієнтири; розуміти соціальне та художнє значення творів;

Розвиваючі:

  • створити умови для самостійної дослідницької діяльності учнів,
  • удосконалювати вміння аналізувати ліро-епічний твір, сприяти формуванню інтелектуальних навичок порівняння, узагальнення;
  • розвивати вміння учнів давати порівняльну характеристику героя на основі тексту твору, вміння визначати авторську позицію, знаходити образотворче-виразні засоби та визначати їх роль у творі;
  • розвивати монологічну мову, логічне мислення у процесі аналізу твору.

Виховні:

  • формувати моральні орієнтири у розпізнаванні справжніх та хибних цінностей;
  • сприяти формуванню потреби читати уважно та вдумливо художню літературу;
  • виховувати особистість соціально значиму, духовно-моральну.

Методичне оснащення: текст поеми, комп'ютер, екран, проектор, презентація.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

1) Розмова.Нещодавно ми познайомились із поняттям – романтизм. Сьогодні ми продовжимо вивчати романтичні твори та говоритимемо про поему А.С. Пушкіна "Брати-розбійники". В.Г.Бєлінський назвав поему „Брати-розбійники” нерозгаданою річчю. Що він мав на увазі? Чи зможемо ми розгадати задум поета?

  • Що вас зацікавило чи заінтригувало під час читання поеми?
  • Які питання, що виникли у вас під час читання поеми, ви хотіли б обговорити?
  • Який вид аналізу літературного твору пропонуєте використовувати? Чому?

2) Словникова робота: романтизм, поема.

Що таке романтизм?Коли розвивався цей напрямок?

Які відмінні риси романтизму? (Найціннішим оголошувалась людська особистість: сильна, смілива, активна, натхненна великою метою, готова на будь-яку жертву заради її здійснення.)

p align="justify"> Романтизм - художній напрям, що виник у європейській культурі кінця 18 століття, як реакція на естетику класицизму. Спочатку склався в Німеччині, а пізніше поширився в Англії, Франції та інших країнах.

Новими критеріями в мистецтві стали свобода самовираження, підвищена увага до індивідуальних, неповторних рис людини, природність, щирість та розкутість.

Деякі романтики звернулися до таємничого, загадкового, навіть жахливого, до народних повір'їв, казок.

Поема – літературний жанр. Великий чи середній за обсягом багаточастковий віршований твір ліро-епічногохарактеру, що належить певному автору, велика віршована оповідальна форма. Можливо героїчної, романтичної, критичної, сатиричної тощо.

З якими поемами ми знайомі?

3. Перевірка домашньої роботи.

1) Повідомлення учнів історію створення поеми. 2 учні вдома заздалегідь готували розповідь про історію створення поеми (Презентація).

Навесні 1820 року Пушкін був висланий з Петербурга і підданий опалі: зухвалі вірші та епіграми спричинили на нього гнів імператора Олександра I. І якби не заступництво впливових друзів, невідомо ще, чим би все обернулося. Пушкін був вилучений зі столиці, отримавши переклад по службі на південь Росії. “ Петербург душний для поета , - Писав Пушкін. - Я жадаю країв чужих, може, полуденне повітря оживить мою душу ”.

Свого брата Лева Сергійовича, Левушке, він писав: “ Суди, чи був я щасливий: вільне, безтурботне життя в колі милого сімейства; життя, яке я так люблю і якого ніколи не насолоджувався – щасливе, полуденне небо; чарівний край; природа, що задовольняє уяві, - гори, сади, море”

Звідси морем вирушили ми повз південні береги Тавриди в Юрзуф... Корабель плив перед горами, покритими тополями, виноградом, лаврами та кипарисами; скрізь миготіли татарські села... Прокинувшись, побачив я картину чарівну: різнокольорові гори сяяли; плоскі покрівлі хатин татарських здалеку здавалися вуликами, приліпленими до гір; тополі, як зелені колони, струнко височіли між ними; справа величезний Аю-Даг... і навколо це синє, чисте небо, і світле море, і блиск, і полуденний повітря...”

Поема "Брати-розбійники" написана Олександром Сергійовичем Пушкіним у 1822 році і заснована, за словами автора, на реальних подіях. Вона належить до про “південних поем” Пушкіна, куди входять також “Кавказький бранець”, “Бахчисарайський фонтан” і “Цигани”.

Справжнє подія дало мені привід написати цей уривок. 1820 року, коли я мав у Катеринославі, два розбійники, закуті разом, перепливли через Дніпро і врятувалися. Їхній відпочинок на острівці, потоплення одного з вартових мною не вигадані”, - писав О.С. Пушкін Вяземському 11 листопада 1823

"Брати-розбійники" задумані були Пушкіним як великий твір з побуту волзьких розбійників, який одержав художнє втілення в багатьох селянських пісень, казок і легенд. Твір був частиною задуманої Пушкіним поеми “Розбійники”, знищеної письменником.

11 червня 1823 року він писав А. А. Бестужеву: “ Розбійників я спалив - і поділом. Один уривок уцілів у руках Миколи Раєвського, якщо вітчизняні звуки: харчевня, батіг, острог – не злякають ніжних вух читачок Полярної Зірки, то надрукуй його. Втім, чого боятися читачок?.. ”.

Пушкін був незадоволений своїм твором, але все ж таки відчувається, що чимось воно йому було дорого. І це “щось” був народний елемент у поемі. Невдача, що спіткала Пушкіна у його задумі поеми про розбійників, багато чому навчила і визначила напрям його подальших пошуків.

2) Занурення у світ пушкінського стилю.

Читання фрагменту поеми напам'ять однією ученицею супроводжується презентацією - природа Кавказу.

Не зграя воронів зліталася
На купи кісток, що тліють,
За Волгою, вночі, навколо вогнів
Завзятих зграя збиралася.
Яка суміш одягів та осіб,
Племен, прислівників, станів!
З хат, з келій, із в'язниць
Вони стеклися для набутків!
Тут мета одна для всіх сердець -
Живуть без влади, закону.
Між ними бачить і втікач
З брегів войовничого Дону,
І в чорних локонах єврей,
І дикі сини степів,
Калмик, башкирець потворний,
І рудий фін, і з лінню пустою
Скрізь циган, що кочує!
Небезпека, кров, розпуста, обман -
Суть узи страшної родини;
Той їх, хто з кам'яною душею
Пройшов всі ступеня лиходійства;
Хто ріже холодною рукою
Вдовицю з бідною сиротою,
Кому смішно дітей стогнання,
Хто не прощає, не щадить,
Кого вбивство радує,
Як юнака кохання побачення.

4. Робота у групах (Мозаїчні групи).

Мотивація. Ми маємо достатній досвід аналізу різних творів, тому, мені здається, вам цікавіше спробувати самим розібратися в поставлених питаннях. Для цього я пропоную вам попрацювати над твором у групах, кожна група виконуватиме своє завдання. На виконання завдань приділяється 7 хвилин. Потім кожна група розповість, як проходило ваше дослідження і яких висновків ви дійшли. У результаті наприкінці уроку, проаналізувавши різні аспекти поеми, ми зберемо з вами цілісну картину і зрозуміємо, ідею автора, розкриємо його думки, адресовані нам, читачам, і, можливо, підійдемо розкриття особливостей пушкінського романтизму.

Завдання груп містять проблемні завдання та питання, що вимагають дослідження тексту.

  1. Доведіть, що поема є романтичною.
  2. Чи дотриманий "канон" романтичного героя? Як створюється в поемі атмосфера винятковості того, що відбувається?
  3. Яка сцена, на вашу думку, є кульмінаційною у поемі (або якісь сцени)?
  1. Дайте характеристику героям поеми: через вчинки, ставлення до інших людей, почуття, мовлення, спосіб життя. Зверніть увагу до художніх деталей.
  2. Що штовхнуло братів на шлях злочину?
  3. Якими вони є?
  1. Чому автор зробив героями поеми розбійників, які грабують та вбивають людей? Визначте позицію автора стосовно цих людей, до їхнього способу життя. Використовуйте для цього лексику автора, його оцінку того, що відбувається, прийом пейзажу, квітопис.
  2. Доведіть позицію автора за допомогою тексту: фрази, ключові слова. Якою є етична оцінка поведінки героїв?
  1. Визначте тему та ідею поеми. Які проблеми порушує автор?
  2. Доведіть, що Пушкін у тексті поеми дає нам моральні орієнтири на розпізнавання істинних і хибних цінностей.

Чому в остаточному варіанті поеми немає заключних рядків? Подумайте, що змінилося б у розумінні поеми при включенні цих рядків до основного тексту.

Замовк і буйною головою
Розбійник у смутку поник,
І сліз горючою річкою
Лютий обросся обличчя.
Сміючись, товариші сказали:
Навіщо про мертвих згадувати?
Ми живі: бенкетуватимемо,
Ну, часто сусід сусіда!”
І гуртка знову пішла кругом;
На мить затихла розмова
Знов пожвавлюється вином;
У кожного своя є повість,
Всяк хвалить влучний свій кисть.
Шум, крик. У їхньому серці спить совість:
Вона прокинеться у чорний день.

Чи змінюється ваше ставлення до героїв, сприйняття поеми?

Чи можемо ми говорити про спільність героїв та їх автора?

5. Виступи гуртів. Обговорення.

1 група.Викривальний зміст мають трагічні колізії, які романтики бачать у житті. Голий трагізм злочинів проти совісті, честі і моралі, трагізм втрати волі, в'язництва. Трагічне виступає в особливому естетичному ореолі: воно пов'язане з таємницею, із загадками долі, оточене романтичною ніччю з усіма її атрибутами, таємничим місяцем, нічними тінями та видіннями, нічними птахами, дивними рослинами тощо.

Центральне місце у розвинених зразках романтичної поеми належало “герою-злочинцю”, ізгою, що у стані війни із суспільством і порушує всі його етичні закони. Він - жертва суспільства і месник йому, тому вина його осмислюється як трагічна вина.

Центральні епізоди поеми – життя розбійницької зграї, доля двох братів, в'язниця, спрага звільнення та втеча з в'язниці. Основою художнього задуму поеми Пушкіна є молитва героя, яка виступає ціннісно-стрижневим внутрішньотекстовим елементом.

2 група. Художня деталь – це один із засобів створення художнього образу, який допомагає уявити зображувану автором картину, предмет чи характер у неповторній індивідуальності. Вона може відтворювати риси зовнішності, деталі одягу, обстановки, переживання чи вчинку.

У поемі “Брати розбійники” Пушкін демонструє збори людей заради злочинних цілей – “для набутків”; це "вдалих зграя" "без влади, без закону": "Не зграя воронів зліталася / На купи тліючих кісток, /За Волгою, вночі, навколо вогнів / Завзятих зграя збиралася ..." Просто і яскраво поет розкриває ці "узи страшного сімейства" ”: “Тут мета одна всім сердець - / Живуть без влади, без закону...”. Усі розбійники, що зібралися вночі “навколо вогнів”, видаються “рідними” за скоєними ними злочинами: “з хат, з келій, з в'язниць”, “втікач із... Дону”, “у чорних локонах єврей”, “дикі сини степів ”, “Калмик”, “башкирець” і так далі.

3 група. Центральні персонажі поеми - два брати ("Нас було двоє: брат і я ..."), які росли в "чужій сім'ї", чиї дитячі та юнацькі роки пройшли "не в радість": у турботах, злиднях, презирстві. Гостро відчуваючи несправедливість себе і усвідомлюючи себе сторонніми у сім'ї та суспільстві, вони навмисно вирішують жити всупереч етичним нормам і Божим заповідям: “...І погодилися між собою / Ми жереб випробувати інший: / У товариші ми взяли / Булатний ніж та темну ніч; / Забули боязкість і смутку, / А совість відігнали геть...”, “все наше!”, “все даром”. Образ старця - образ безневинного, який приймає мученицьку смерть. А образ молодшого брата - це образ вбивці, що благає брата "зжалитися". Але щойно повернулися сили, “хвороба жахлива пройшла” - повернулася “туга за колишньої частці”. Зухвала втеча братів із острогу, чергове їхнє лиходійство ведуть до трагічної розв'язки - раптової смерті молодшого з розбійників.

Ключові слова допомагають зрозуміти ставлення автора - зграя воронів, зграя, кістки, що тліють, кам'яна душа, сни зловісні і т.д.

Композиція: розповідь у оповіданні. Один оповідач – автор, інший – брат.

4 група.Багато тем: тема прагнення свободи, протиріччя пристрастей; тема життя та смерті, покарання за гріхи за життя. Гріхи – гординя, вбивство, заздрість, розбій, грішна молитва – автор вважає їх грішниками. Вони блудні сини: вони не мають батьківщини, вдома.

Розбійники успадковують розчарованість і вигнання, як і романтизмі. Але у Байрона Чайльд-Гарольд – жертва порочного суспільства, у Пушкіна бранець байдужий до всього, крім власних страждань, пристрастей та бажань. У характері старшого брата, за всієї його жорстокості та розпусності, бачимо одне головне почуття - любов до молодшого брата; вона, за нестачею чесноти, через відсутність совісті, стримує іноді в ньому пориви кровожерливості.

Але іноді щаджу зморшки:
Мені шкода різати старого;
На беззахисні сивини
Не піднімається рука...

Включення молитовного епізоду до поеми тісно пов'язане з ідеєю прощення чи милосердя, милості. Вона ґрунтується на євангельській заповіді блаженств: “Блаженні милостиві, бо вони помиловані будуть” (Мт. 5:7).

Пушкін засуджує розбійників за скоєні ними злочини, але іноді здається, що він і шкодує їх.

5 група.Брати-розбійники переступають Божі заповіді, але й вони очікують милості для себе за молитвами праведника: “Не муч його... може благання - ми / Пом'якшить за нас він Божий гнів”. Випадок убивства братами праведного старця – житійний епізод, включений до тексту поеми. Він є стрижневим і вказує в поемі можливість покаяння і переродження навіть героїв-розбійників. Таким чином, молитва героя як внутрішньотекстовий елемент стає необхідною складовою та невід'ємною частиною всього твору.

Якби Пушкін включив ці 16 рядків у поему, читач побачив би, що ніхто не готовий покаятися, ніхто і не думає про це, навіть сам старший брат. Розповідь розбійника – лише один із десятків таких самих історій, які для розваги вони розповідають один одному. Без цих 16 рядків у читача залишається надія, що розбійники замисляться, зрозуміють гріховність свого способу життя, покаються.

6. Рефлексія.

Чому В.Г. Бєлінський назвав поему "нерозгаданою річчю"?

  1. Які загадки поета ми розгадали?
  2. Чи актуальна поема у наші дні?
  3. Чи зможемо зараз відзначити особливості пушкінського романтизму? Що для цього потрібно?

Ідея поеми: не можна бути щасливим і шукати щастя, якщо ти приносиш нещастя, горе іншим людям, порушуєш закон, у тому числі Божі заповіді.

Пушкінська поема була самотньою у російській літературі ХІХ століття. Образ розбійника, який виражав протест проти рабства, що уособлював живе прагнення вільності, цікавив передових дворянських письменників, пов'язаних з декабризмом (А. Бестужев) та її традиціями (Лермонтов), революціонерів-демократів (Некрасов).

У поемі Пушкіна цікавлять, передусім, не соціальні причини розбійництва (вони лежать лежить на поверхні), а морально-психологічні.

"Братами-розбійниками" Пушкін відкрив ряд творів, що пройшли крізь усю його творчість, в яких образ розбійника-протестанта, месника за соціальну неправду, то у вигляді кріпака, що біг з ножем в руках від панської сохи, то у вигляді дворянина, озброєним розбоєм протестуючого проти свавілля, отримав своє художнє втілення.

У поемі “Брати-розбійники” герої суто російські, поема насичена просторічними оборотами, словами, фольклорною образністю.

7. Підбиття підсумків уроку.

З "Братів розбійників" починається інтенсивний процес вироблення Пушкіним свого поетичної мови, що використовує все багатство мови “вітчизняної” і водночас встановлює його загальнонаціональну норму. Саме тому Пушкін помічав про “Братів розбійників”: “ Як склад я нічого краще не написав ”.

У А.С.Пушкина був погляд на романтизм як літературне напрям. Романтичний період у творчості Пушкіна був коротким, Пушкін розвінчує ідею “байронічного героя”. Він сказав нове слово у літературі. "Брати-розбійники" відрізняються від інших романтичних поем своїм стилем та мовою. Пушкін переходить від романтично піднесеного ліричного стилю до живого просторіччя, У деяких місцях поеми Пушкін намагається наблизитися до стилю народної пісні (вірші "Ах юність, юність залиця")

Інтерес до героя-злочинця довго займатиме увагу Пушкіна, згадаємо роман "Дубровський", попереду на нас чекає роман "Капітанська дочка". Як ви вважаєте: чому?

"Брати розбійники" - перший, ще романтичний досвід постановки та розробки Пушкіним теми народного селянського протесту, теми, яка займе таке значне місце у подальшій його творчості. Перед поетом починають все наполегливіше вставати як основні, актуальні питання, пов'язані з “духом століття” і потребують свого вирішення, з одного боку, проблема відносин між народом і представниками передового дворянства, з іншого - проблема народних рухів, ролі народу історії.

Події грудня 1825 року дуже схвилювали Пушкіна. Його друзі стали злочинцями. Питання, чи можна виступити проти влади, закону, моралі тощо, не залишать поета до кінця днів і пройдуть через усю його творчість.

8. Домашня робота:

  • провести порівняльний аналіз поеми Байрона “Корсар” та поеми А.Пушкіна “Брати-розбійники”, знайти подібності та відмінності (можна оформити в таблиці).
  • індивідуальне завдання 2-3 учням: знайти елементи фольклору у поемі “Брати-разбойники”.
  • робота за бажанням: написати есе “Що зацікавило мене у поемі “Брати-розбійники”?”

«Брати-розбійники»

«Брати-розбійники» відрізняються від інших романтичних поем своїм стилем та мовою. Пушкін переходить від романтично піднесеного ліричного стилю до живого просторіччя, (Недарма він жартував у листі до Бестужеву про «ніжні вуха читачок»). У деяких місцях поеми Пушкін намагається наблизитися до стилю народної пісні (вірші "Ах юність, юність зайва" і т.д.), причому і це просторіччя і народні висловлювання, на відміну від "Руслана і Людмили", позбавлені комічного забарвлення.

Крім спроби наближення до народної мови та стилю, у "Братах-розбійниках" суттєво був і сам зміст поеми. Селяни, які стали розбійниками від бідності, - ця тема була на той час злободенною. Центральні епізоди поеми - в'язниця, спрага звільнення та втеча з в'язниці - знаходили гарячий відгук у серцях передових читачів, які бачили навіть у цьому алегоричний зміст.

Ця поема має романтичний сюжет. Звернемося до композиції. Пушкін починає з опису розбійників: `Калмик, башкирець потворний, І рудий фін, хто з кам'яною душею пройшов всі ступеня злодійства.

Після невеликої передмови Пушкін довіряє докази, сказаного розбійнику. Несподівано розбійник наголошує на тому, що вони з братом нещасні люди, у них було сирітське дитинство, і зовсім немає досвіду безкорисливого кохання. Виявимо невідповідність канону. По-перше, романтичний герой непідсудний, розбійник - не надлюдина. І, звичайно ж, між автором та розбійником є ​​дистанція. У Пушкіна був дар уваги до людей, можна сказати, що він пише цей твір не так за романтичними законами, як по совісті.

Фактично, «Брати розбійники», хоч би як відрізнялися з інших південних поем Пушкіна, є цілком романтичний твір, але поема «Брати-разбойники» несе у своєму змісті та стилі первісні елементи пушкінського реалізму.

Романтичний характер носять герої - два брати-розбійники, які нерозлучні і люблять один одного, поставили себе поза звичними нормами і звичною мораллю.

Риси романтизму видно і в сюжеті: поезія вольниці і бунтівного духу, полон-в'язниця, втеча з в'язниці на волю, страшні муки і бачення героя, його смерть, представлена ​​в романтичних тонах: «Покликав мене, потиснув мені руку, згаслий погляд зобразив борошно, що долає. ; рука затремтіла, він зітхнув і на грудях моїх заснув». Усе це виключає яскравого своєрідності «Братів розбійників». Цей твір романтичний, але для Пушкіна він знаменував собою пошуки нових шляхів у романтичному мистецтві.

До 1821-1822 років належить задум поеми Пушкіна, присвяченої розбійникам. З цього задуму до нас дійшов лише невеликий фрагмент, названий «Брати розбійники». Більшість поеми Пушкіним було знищено. Уривок «Брати розбійники» свідчить про звернення Пушкіна до нових йому форм поеми, у яких широко використовуються фольклорні мотиви, елементи живої народної промови. У «Братах розбійниках» Пушкін, на думку дослідника Майміна, прагнув народних форм епічної та романтичної поеми. Прагнення Пушкіна до народності, фольклору проявляється у «Братах розбійниках» від початку, народно-пісенний стиль:

Не зграя воронів зліталася

На купи кісток, що тліють,

За Волгою, вночі, навколо вогнів

Завзятих зграя збиралася ...

Елементи фольклорного стилю, властиві народно-поетичному мисленню постійні епітети, зустрічаються протягом усього тексту: "булатний ніж", "ніч темна", "чисте поле", "місяць ясний", "сира земля" тощо. Однак тенденція до народності виявилася у Пушкіна не остаточно реалізованою. У «Братах розбійниках» спостерігається химерне змішання різних і в чомусь протилежних стилів, емоційно та стилістично різних планів оповідання. Це якраз і властиво поетиці романтизму. Для романтика характерно однаково і прагнення народним формам висловлювання, і помітна непослідовність у цьому прагненні. Романтичний характер носять герої - два брати-розбійники, нерозлучні і люблячі один одного, що поставили себе поза звичними нормами і звичною мораллю. Риси романтизму видно й у сюжеті: поезія вольниці і бунтівного духу, полон-в'язниця, втеча з в'язниці на волю, страшні муки та бачення героя, його смерть, представлена ​​у романтичних тонах. Усе це виключає яскравого своєрідності «Братів розбійників». Цей твір романтичний, але для Пушкіна він знаменував собою пошуки нових шляхів у романтичному мистецтві. Невелика поема «Брати-розбійники» є уривком із незавершеної поеми Пушкіна про розбійників, в якій сюжет задуманий був такий: розбійники грабують купецький корабель і викрадають дочку купця, яка дістається отаману, проте через це наложниці отамана ревнують, сходять з ума ; отаман у результаті пускається у всі лиходійства, тоді якийсь осавул зраджує його; епізод про братів-розбійників починав поему, а сама поема наповнювала драму братів подіями їхнього життя. Поема «Брати-розбійники» є початок незавершеної поеми. Варто особливо наголосити на образі прикутих один до одного братів, які рятуються, перепливають разом через річку. Пушкіна критикували за недостовірність цього, але даремно - такий випадок стався 1820 року у Катеринославі. Реальна подія була осмислена Пушкіним у стилі романтичної поезії. На час появи пушкінської поеми «Брати розбійники»у європейській фольклорній та літературній традиції розбійник зазвичай зображувався покровителем та захисником слабких та знедолених, був втіленням шляхетності, справжньої сміливості та доброти. У пушкінському описі розбійницької спільноти акцент ставиться на тому, що прагнення людей різних народностей і віросповідань до свободи без будь-яких зовнішніх обмежень обертається іншою стороною – етичною вседозволеністю, повним запереченням будь-яких моральних принципів. Авторська позиція, чітко проявляється у зображенні розбійництва, стає доказом те, що Пушкіна цікавлять передусім соціальні основи цього явища, а морально-психологічні. Глибинні причини відходу головних героїв у розбійницьку зграю розкриваються у сповіді старшого брата - головною з них стає заздрість до людей, нагороджених кращою часткою, і бажання хоча б і ціною злочину змінити свою долю. Весь сюжетний розвиток поеми підводить до певного підсумку: розбійництво навіть як протидія людини соціальному злу та несправедливості прирікає його на відступ від морального закону і зрештою призводить до духовної загибелі. Після публікації цієї поеми в російській літературі у великій кількості з'явилися подібні сюжети, в яких пушкінське вплив спостерігається не тільки на рівні деталей опису, а й у тому образі розбійницького співтовариства, що залишається незмінним у творах різних авторів. Це виразно видно, наприклад, у поемі П. Рябініна «Розбійники». Послідовники поета відновлюють у сюжетах своїх творів любовну лінію, усунуту Пушкіним, вводячи при цьому головну героїню – діву, яка потрапляє у полон до розбійникам. Зазвичай у тому поемах з'являється і герой, утілює у собі шляхетні риси – нерідко він виявляється розбійницьким бранцем, з різних причин залишеним живими. Зазнаючи тяжких душевних мук від того, що змушений перебувати серед злочинців, він використовує будь-яку можливість для прихованого протиборства з ними. Саме такий розвиток подій відбувається в поемі П. Машкова «Розбійник» У зображенні розбійницького світу в поемах різних авторів зберігається призма, встановлена ​​Пушкіним: порушення морального закону показується як страшний гріх, виправдання якому не існує.

Конспект уроку літератури

у 8 класі на тему:

«Романтичний герой та його конфлікт із суспільством

у поемі А.С.Пушкіна «Брати-розбійники»

Вчитель: Лапшина Г.І.

Вчитель: Махіянова С.Г.

Тема:Романтичний герой та його конфлікт із суспільством у поемі

А.С.Пушкіна «Брати-розбійники»

Тип уроку:Урок-дослідження

Цілі уроку: а) освітня: дати первісне поняття про романтизм,

романтичному герої, конфлікті;

б) розвиваюча: удосконалювати навички аналізу

художнього тексту, розвиток образного

розвиток образного та логічного мислення учнів,

збагачення словникового запасу учнів, розвиток

усного та монологічного мовлення;

в) виховна: актуалізація етичних проблем поеми.

Методичне забезпечення

Теорія літератури: поема, романтизм, романтичний герой, конфлікт

Словникова робота: новаторство, художник-мариніст, моральність,

пейзаж

Роздатковий а) визначення романтизму

матеріал: б) основні засоби художньої виразності

Оформлення дошки: а) романтичний герой та його конфлікт із суспільством у

поемі А.С.Пушкіна «Брати-розбійники»;

б) епіграф: «…Почуття чистої совісті достатньо для

смерті. Почуття моральної гідності

необхідно для життя».

Н.Тургенєв

Обладнання: репродукції картин І.Айвазовського, фрагменти

творів композиторів-романтиків, портрети

Д.Байрона, А.С.Пушкіна, виставка книг

Хід уроку:

I. Організаційний момент: повідомлення теми уроку, запис теми та епіграфу у зошит.

II. Слово вчителя: 19 століття по праву називають золотим століттям російської літератури Осяяна генієм А.С. Пушкіна, та Н.В. Гоголя, І.С. Тургенєва та Ф.М. Достоєвського, Л.М. Толстого та А.П. Чехова, блиском таланту цілого сузір'я найбільших письменників, російська література вплинула на художню культуру всього людства. Вона стала осередком духовного життя російського суспільства, його совістю, захисницею інтересів пригніченого народу, що страждає.

Як і Заході, основним напрямом у російській літературі початку 19 століття був романтизм, але що виник інших суспільно-історичних умовах, отримав інший наповнення.

Звернемося до довідкового матеріалу. Подумайте: яке визначення характеризує романтизм як літературний напрям?

Учні:зачитують визначення романтизму і вибирають, обгрунтовуючи, точне визначення записують у зошит.

Вчитель:Стурбований, бунтівний характер романтичного мистецтва якнайкраще відповідав атмосфері загальнонаціонального підйому, спразі відновлення та перетворення життя, що прокинулася в російському суспільстві після закінчення Вітчизняної війни 1812 року. Усі види мистецтва були наповнені новим змістом.

Музика. Про романтизм у музиці.

Учні:а) повідомлення про романтизм у музиці; виконання на скрипці

фрагмента із творів А.Рубінштейна.

б) повідомлення про романтизм у живописі (художник-мариніст

І.Айвазовський «Казка про хвилю та художника».

Вчитель:На літературі романтичні настрої знайшли своє вираження у поезії В.А. Жуковського, К.М. Батюшкова. У задумливо-мрійливій ліриці та баладах Жуковського, витончених елегіях Батюшкова, як і в музиці, живопису звучала основна тема – протистояння особистості та суспільства, конфлікт героя із суспільством. Надалі принципи романтизму набувають продовження та розвитку в ліриці П.А. Вяземського, А.А. Дельвіга, А.С. Пушкіна. Їхній ліричний герой – незалежна особистість. Центральною фігурою романтичного напрями у російській літературі був А.С. Пушкін. Крутий перелом у житті Пушкіна пов'язані з його південним засланням 1820-1824 років.

Учні:а) повідомлення про південне посилання

б) читання вірша «Згасло денне світило»

III. Робота на тему уроку

Вчитель: Саме на півдні були написані поеми «Кавказький бранець», «Бахчисарайський фонтан», «Цигани», «Брати-розбійники» Згадаймо визначення поеми.

Учні: Зачитують визначення поеми, записують у зошит

Вчитель:Відкрийте підручник і прочитайте останні два абзаци на сторінці 221.

Чому А.С.Пушкін звертається до жанру поеми?

Учні:Відповідають.

Вчитель: Цих реальних розбійників звали Засоріни; коли Пушкін приїхав до Катеринослава, міська в'язниця була переповнена бунтівниками. Щоб їх утримувати, арештантів ганяли до міста просити милостиню. Брати Засорини скористалися цим і, скуті разом, просто в кайданах кинулися до Дніпра і пішли. Їхню втечу спостерігав Пушкін зі своїм слугою Микитою. Крім того, він не раз ходив до кишинівської в'язниці та розмовляв з арештантами – ці відомості з документально-мистецької повісті М.Басіної «Життя Пушкіна».

Отже, Пушкіна залучають характери виняткових людей, поставлених у виняткові обставини. Але задуману поему Пушкін не закінчив, та був і багато спалив. Залишився лише невеликий уривок, який має самостійний та цілком закінчений сюжет.

IV. Читання художнього тексту та його обговорення.

Це романтичний твір?

Які особливості композиції поеми?

Прочитайте перші чотири рядки поеми. У чому незвичність такого початку?

Де розгортаються дії поеми?

Яке значення має місце дії?

Хто герої цього твору? Що їх поєднує?

У чому особливості мови поеми?

Якими фарбами намальовано краєвид?

Вчитель: Для поетів-романтиків характерний паралелізм душі та природи, прагнення вловити загальне у стані душі та стані природи Такий паралелізм характерний і для народної ліричної пісні. Краєвид допомагає розкрити внутрішній світ людини.

З яким почуттям згадує розбійник початок свого злочинного задуму?

Спробуймо назвати риси, характерні для романтичного героя.

Звернемося до епіграфу. Як він пов'язаний із нашим уроком?

Вчитель:Пушкін спирався на існуючі традиції, підкреслює суперечливість характеру героя, муки совісті. Свобода - не абсолютне поняття, для людини не може бути свободи від моральних законів, людина може відкидати закони та владу, бо вони можуть бути недосконалими, але без законів і влади людина перестає бути людиною, тому поема актуальна й у наш час.

V. Підбиття підсумків уроку.

VI. Домашнє завдання. Творчий практикум.

Вчитель:Пушкін відправив своїх «Розбійників», як він сам називав цей текст, в 1825 в журнал «Полярна зірка», де твір і було надруковано, а в 1827 вийшло окремим виданням. Але, розбираючи після смерті поета його архів, Жуковський виявив там невідомі раніше заключні рядки і в 1838 надрукував поему з цим кінцем.

Учні:Читання заключних рядків.

Вчитель:- Чиї слова?

Що нового вносять ці заключні рядки до змісту поеми?

Спробуйте письмово відповісти питанням: чому Пушкін не відправив у видавництво ці рядки?

Романтизм.
Романтизм - це своєрідна реакція на Французьку революцію (Карл
Маркс).
Велика французька буржуазна революція завершила епоху Просвітництва.
Письменники, художники, музиканти виявилися свідками грандіозних історичних подій, революційних потрясінь, які невпізнанно змінили життя. Багато хто з них захоплено вітав зміни, захоплювався проголошенням ідей Свободи, Рівності та Братства.
Але час минав, і вони помічали, що новий суспільний лад далекий від того суспільства, настання якого передвіщали філософи XVIII століття.
Настав час розчарування.
У філософії та мистецтві початку століття зазвучали трагічні ноти сумніву у можливості перетворення світу на принципах Розуму. Спроби уникнути реальності і водночас осмислити її викликали появу нової світоглядної системи — РОМАНТИЗМУ.
Романтики нерідко ідеалізували патріархальне суспільство, де бачили царство добра, щирості, порядності. Поетизуючи минуле, вони йшли у старовинні легенди, народні казки. Романтизм отримав у кожній культурі своє обличчя: у німців — у містиці; в англійців - в особистості, яка протиставлятиме себе розумній поведінці; у французів - у незвичайних історіях. Що об'єднало все це за одну течію — романтизм?
Основним завданням романтизму було зображення внутрішнього світу, душевного життя, але це можна було робити і на матеріалі історій, містики тощо.
Потрібно було показати парадокс цього внутрішнього життя, його ірраціональність.
Розглянемо різницю романтизму з класицизмом та сентименталізмом. Ми побачимо, що класицизм все ділить по прямій, на погане та добре, на чорне та біле. Романтизм по прямій нічого не поділяє. Класицизм – це система, а романтизм – ні. Тепер звернемося до сентименталізму. Він показує внутрішнє життя людини, у ньому вона перебуває у гармонії з величезним світом.
А романтизм протиставляє внутрішньому світові гармонію.
Мені хотілося б звернутися до заслуг романтизму. Романтизм просунув просування нового часу від класицизму та сентименталізму. Він зображує внутрішнє життя людини. Саме з романтизму починає з'являтись справжній психологізм.
Хто такий романтичний герой і який він?
Це індивідуаліст. Надлюдина, яка прожила дві стадії: (1) до зіткнення з реальністю; він живе в рожевому стані, ним опановує бажання подвигу, зміни світу. (2) після зіткнення з реальністю; він продовжує вважати цей світ і вульгарним, і нудним, але він стає скептиком, песимістом. Чітко зрозумівши, що нічого змінити не можна, прагнення подвигу перероджується у прагнення небезпек.
Хочу зауважити, що в кожній культурі був свій романтичний герой, але
Байрон у своєму творі "Чайльд-Гарольд" дав типову виставу романтичного героя. Він одягнув маску свого героя (каже про те, що між героєм та автором немає дистанції) і зумів відповідати романтичному канону.
Тепер мені хотілося б поговорити про ознаки романтичного твору.
По-перше, у кожному романтичному творі немає дистанції між героєм та автором.
По-друге, автор героя не судить, але навіть якщо про нього говорити щось погане, сюжет такий збудований, що герой як би не винен. Сюжет у романтичному творі зазвичай романтичний. Так само романтики вибудовують особливе ставлення до природи, їм до душі бурі, грози, катаклізми.

РОМАНТИЗМ У РОСІЇ.
У XIX столітті Росія була у певній культурній ізоляції. Романтизм виник сім років пізніше, ніж у Європі. Можна говорити про його деяку наслідуваність. У російській культурі протиставлення людини світові та
Богу не було. Виникає Жуковський, який переробляє німецькі балади російською: «Світлана» і «Людмила». Варіант романтизму байроновський прожив і відчув у своїй творчості першим у російській культурі Пушкін, потім Лермонтов. Як вони сприйняли романтизм? Що їх привабило? Що не влаштувало?
Спочатку мені хотілося б розібрати пушкінські романтичні поеми, а потім перейти до Лермонтова.
Звернемося до поеми 'Кавказький бранець'.
Сюжет романтичної поеми. Пушкін бере романтичного героя із туманною біографією. Начебто все йде нормально, але при подальшому прочитанні поеми ми звертаємо увагу на те, що йде порушення в системі образів, єдинодержавстві героя. Сюжет романтичний, герой романтичний, але Пушкін неспроможна його сховатися, його починає цікавити інша людина — дівчина, зрештою Пушкін сам, своєю персоною, «влазить» у кінець поеми, даючи аналіз політичної обстановки на Кавказі. Отже, утворилося три герої: Пушкін, кавказький бранець, дівчина. Увага до іншої людини не дозволило Пушкіну відповідати романтичному канону. Ось як говорить про це сам Пушкін: 'Ця поема показала тільки одне, що я не гожусь у романтики.'
Брати-розбійники — це ще одна романтична поема, що не відбулася. Ця поема має романтичний сюжет. Звернемося до композиції. Пушкін починає з опису розбійників: 'Калмик, башкирець потворний, І рудий фін',….
«хто з кам'яною душею пройшов усі ступеня лиходійства». Після невеликої передмови Пушкін довіряє докази сказаного розбійнику.
Несподівано розбійник наголошує на тому, що вони з братом нещасні люди, у них було сирітське дитинство, і зовсім немає досвіду безкорисливого кохання.
Виявимо невідповідність канону. По-перше, романтичний герой непідсудний, розбійник — не надлюдина. І, звичайно ж, між автором та розбійником є ​​дистанція. У Пушкіна був дар уваги до людей, можна сказати, що він пише цей твір не так за романтичними законами, як по совісті. Але й вона показала, що Пушкін годиться у романтики.
Цікаво, а чи є Пушкіна найромантичніша з романтичних поем?
Так, це 'Бахчисарайський фонтан'. Сюжет цієї романтичної поеми. Але в ній з'являється три герої: Гірей, Зарема та Марія. Гірей (а, можливо, і сам
Пушкін) вибирає неромантичну Марію. «Марії чи чиста душа була мені, чи Зарема носилася, ревнощами дихаючи». Дієслово 'носилася' викликає негативні емоції. Але все ж таки, в цій ситуації любовного трикутника
Пушкін співчуває всім і припускає присутність романтизму.
Тепер мені хотілося б поговорити про останню поему, що не відбулася.
Пушкіна - 'Цигани'. Сюжет цієї поеми романтичний, але відбувається порушення у системі образів: зіткнення двох романтичних героїв, нездатних безкорисливо любити, веде до страшних наслідків. Батько Земфіри розуміє та приймає життя з радощами та прикрощами. Він прощає вбивство дочки, як раніше зумів пробачити зраду дружини, але каже Алеко: Ти не народжений для дикої частки, ти для себе лише хочеш волі. Ми можемо спостерігати, що над героєм відбувається суд.
Пушкін намацав і позначив найуразливіше місце романтичної позиції людини: всього хоче лише собі. Вже пізніше Пушкін скаже: «Ми всі дивимося в Наполеони, двоногих тварин нам знаряддя одне».
Тепер мені хотілося б перейти до Лермонтова і звернутися до поеми
'Мцирі', а потім зробити загальні висновки.
У цій поемі два романтичні герої, тому, якщо це і романтична поема, вона дуже своєрідна: по-перше, другий герой, Йонатан, передається автором через епіграф; по-друге, автор не з'єднується з Мцирі, бачимо, що герой вирішує проблему свавілля по-своєму, а Лермонтов протягом усієї поеми лише думає над вирішенням цієї проблеми. Героя свого він не судить, але й не виправдовує, проте постає у певну позицію — розуміння. Він розуміє
Мцирі, але бачить наслідки цієї поведінки, недарма є дивність у композиції: висновок, який стоїть на початку (таким чином, Лермонтов не нав'язує своїх думок читачеві) говорить про зруйнований монастир та загальну соборність. Все це пов'язано з вчинком Мцирі. Виходить, що романтизм у російській культурі трансформується на роздуми. Виходить романтизм з погляду реалізму.
Отже, можна сказати, що Пушкіну і Лермонтову не вдалося стати романтиками (щоправда, Лермонтов зумів одного разу відповідати романтичним законам — у драмі «Маскарад»). Своїми експериментами поети показали, що в
Англії позиція індивідуаліста могла бути плідною, а в Росії — ні.
Хоча у Пушкіна і Лермонтова не вдалося стати романтиками, вони відкрили шлях у розвиток реалізму. В 1825 вийшов перший реалістичний твір: 'Борис Годунов', потім 'Капітанська дочка', 'Євгеній Онєгін',
'Герой нашого часу' та багато інших.

Список літератури

Для підготовки даної роботи були використані матеріали із сайту
http://base.ed.ru



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...