«Прикре непорозуміння», або Вигуки.

10-й клас

«Прикре непорозуміння»,
або Вигуки

Цілі уроку:пробудити в учнів інтерес до вигуків, вчити доречному використанню вигуків у мовленні, формувати уважне і вдумливе ставлення до мовних процесів, що відбуваються, вміння аналізувати мовні явища.

ХІД УРОКУ

Вступне слово вчителя.

Вигуки – це найменш вивчений клас слів у сучасній російській мові. Академік Л.В. Щерба назвав вигук «неясною і туманною категорією», «прикрим непорозумінням», маючи на увазі плутанину поглядів на цю частину мови. В історії вивчення вигуків можна виділити дві протилежні концепції. Перша концепція пов'язані з ім'ям М.В. Ломоносова. Це вона започаткувала наукове трактування вигуків. У цьому напрямі згодом працювали А.Х. Сходів, Ф.І. Буслаєв, А.А. Шахматов, В.В. Виноградів. Ці вчені вважають вигуки словами, визнають дані слова частиною мови, вивчають їх структуру, функції у мові, історію освіти. Великий внесок у вивчення вигуків вніс академік В.В. Виноградів. Він вважав, що вивчення вигуків важливо у плані дослідження синтаксису живого усного мовлення. Своєрідність вигуків В.В. Виноградов бачив у цьому, що вони є суб'єктивним засобом вираження емоцій, почуттів і функціонально зближуються з різними класами слів, займаючи у системі частин мови особливе місце: і знаменна, і службова частина промови.

Н.І. Греч, Д.М. Кудрявський, Д.М. Овсянико-Куликовський, А.М. Пєшковський – це прихильники протилежної концепції, які не вважають вигуки словами і виключають їх зі складу частин мови.

У шкільному курсі російської вигуки розглядаються як особлива частина мови.

Актуалізація опорних знань.

- Як називається розділ граматики, в якому вивчаються слова як частини мови? (Морфологія.)

– Що означає поняття частини мови? (Частини промови – це основні лексико-граматичні розряди, якими розподіляються слова мови виходячи з певних ознак.)

– Що це за ознаки? (По-перше, це семантична ознака (узагальнене значення предмета, дії, стану, ознаки тощо); по-друге, морфологічні ознаки (морфологічні категорії слова); по-третє, синтаксичні ознаки (синтаксичні функції слова).)

– На які дві групи діляться частини мови? (Частини мови поділяються на самостійні (знаменні) та службові.)

– Яка частина промови займає особливе місце, не ставлячись ні до самостійних частин промови, ні до службових? (Це – вигук. Вигуки не називають ні предметів, ні ознак, ні дій і не служать для зв'язку слів. Вони передають наші почуття.)

Вивчення теми уроку.

- Отже, що ж таке вигук? (Медіметея – це частина мови, що включає до свого складу звукові комплекси, які служать для вираження почуттів та вольових спонукань. Вигуки перебувають на периферії граматичної та лексичної систем мови і істотно відрізняються як від самостійних, так і від службових частин мови за своїми семантичними, морфологічними. та синтаксичними ознаками.)

- Як ви розумієте вираз звукові комплекси? (Межметеє - це клас граматично не змінюваних слів і словосполучень, ось чому в понятті вживається вираз звукові комплекси)

– Отже, вигуки позбавлені номінативного значення. Проте академік В.В. Виноградов зазначав, що вигуки «мають усвідомлений колективом смисловий зміст». Як розумієте слова В.В. Виноградова? (Це означає, що кожне вигук висловлює певні почуття та емоції, які за підтримки інтонації, міміки та жестів зрозумілі як промовцю, так і слухаче. Наприклад, вигук фівисловлює зневагу, огиду (Фі, яка гидота!),вигук фувисловлює докір, досаду, презирство, огиду (Фу, набрид!),вигук хивисловлює недовіру, насмішку (Хи, як ти набрид!).)

Правильно. Закріпленість за тим чи іншим вигуком певного змісту переконливо виражена у вірші М.Цвєтаєвої «Мовк»:

Ємніше за орган і дзвінче бубна
Поголос - і одна для всіх:
Ох – коли важко і ах – коли дивно,
А не дається – ех!

А в чому відмінність вигуків від службових частин мови? (На відміну від спілок, вигуки не виконують функцію зв'язку членів речення або частин складної речення. На відміну від прийменників, не виражають залежність одного слова від іншого. На відміну від частинок, не надають додаткових смислових відтінків словам чи реченням.)

Назвіть морфологічні та синтаксичні особливості вигуків. (З погляду морфологічної вигуки є лексичні одиниці, які мають форм словозміни. Основна синтаксична особливість вигуків полягає в тому, що вони не вступають у зв'язок з іншими словами в реченні, але можуть виступати в ролі самостійних речень. У складі пропозиції вигуки завжди тримаються окремо, що підкреслюється постановкою коми або знака оклику на листі.)

Проаналізуйте наступні дві групи вигуків: ай, ех, о, ха; батюшки, то, проте.Як ви думаєте: у чому їхня відмінність? (Перша група вигуків – це лексеми непохідні, а друга – похідні, тобто утворені з урахуванням інших частин промови.)

Дайте лінгвістичний коментар наступним прикладам:

1) Ой ой ой; Ну ну;
2) ого-го, еге-ге;
3) ох-хо-хо;
4) ахті, нуте, ну-но.

1) Повтори є важливим граматичним засобом освіти вигуків.

2) Повтор може бути неповним.

3) У першій частині вигуку може мати місце перестановка голосного та приголосного.

4) Окремі вигуки здатні поєднуватися з займенниковим ти,закінченням множини наказового способу ті,із приглагольною часткою -ка.)

– Про які фонетичні особливості вигуків свідчать такі приклади: ага, ого, киш, кис-кис, гм, тсс, тпру. (У вигуках ага, оговимовляється чужий літературній мові [] фрикативний. У вигуках киш, кис-кисмає місце чуже російській мові поєднання ки.У вигуках гм, тссвідсутні голосні звуки. У вигуки тпруспостерігається поєднання трьох приголосних.)

- Хоча вигуки і займають відокремлене становище в системі мови, вони зберігають зв'язок з іншими елементами цієї системи. В чому це проявляється? Наведіть приклади. (Межметеля можуть виникнути на базі знаменних і службових слів. А на базі вигуків можуть бути утворені знаменні слова: ахнути, акання, охоронай, нукати, нуканняі т.д.)

– За семантикою вчені виділяють два розряди вигуків. Наведені нижче вигуки спробуйте розділити на дві групи і встановити певну закономірність: біс, о, ах, чорт, ба, ой, ого, геть, браво, брр, марш, гайда, тьху, ура, батюшки, алло, господи, тсс, фі, геть. (Міжметія о, ах, ой, ого, ай, тьху, батюшки, господи, фі, чорт, браво, ура, брр, бавиражають різні емоції, як позитивні, і негативні, служать виявлення ставлення людини до дійсності, до промови співрозмовника.

Вигуки біс, геть, марш, гайда, алло, тсс, гетьвиражають різні типи та відтінки спонукання до дії.)

- Правильно. Вигуки, що відносяться до першої групи, - це емоційні вигуки, до другої групи, - це спонукальні вигуки. Побудювальні вигуки мають й інші назви: імперативні, наказові. Спробуйте порівняти два емоційні вигуки: ойі ба. (Міжметір баоднозначне, а вигук ойбагатозначне. Залежно від ситуації мови та інтонації вигуки ойможе виражати складну гаму почуттів: біль, переляк, здивування, захоплення, жаль, застереження, прикрість, радість. Вигук бависловлює подив.)

– Визначте, до якого розряду належать такі вигуки: повно, ну, гайда, марш. (Це спонукальні вигуки.)

- Спробуйте припустити, чи може один і той же вигук висловлювати і емоції, і спонукання. Спробуйте включити в різні мовні ситуації вигуки ну.(Да може. Ну пішов звідси! Ну квіти!У першому прикладі вигук висловлює спонукання, у другому – здивування, захоплення.)

– Деякі вчені-лінгвісти як особливий розряд вигуків – етикетних – виділяють усім відомі звукові комплекси: привіт, до побачення, дякую, прощайте, добраніч, зі святом, на здоров'я, всього доброгота ін Основний аргумент цих вчених: ці звукові комплекси передають відповідний зміст у найзагальнішому, нерозчленованому вигляді. Спробуємо заперечити цю думку. Почнемо з того, що подумаємо, чи мають дані вирази семантикою, властивою вигукам. (Ці звукові комплекси не виражають почуттів і спонукань, значить, у них немає властивої вигукам семантики.

Основна ознака вигуків – відсутність номінативного значення. Вираження ж типу до зустрічі, всього доброго, добраніч, доброго ранкузберігають прямі номінативні значення своїх компонентів.

Вирази прощай (ті), вибач (ті), вибач (ті), вітай (ті)є дієсловами у формі наказового способу. Тільки в особливих випадках, наприклад, слово Доброго днявисловлює подив, невдоволення:

– Я не піду сьогодні у кіно.

- Доброго дня, ти ж обіцяв.

Візьмемо слово вибач(ті).Це слово може виражати протест, незгоду: Знову мені йти до магазину? Ні, вибач.)

– Молодці! А зараз я назву кілька словесних комплексів. Ви їх, безумовно, чули: Господи боже мій, матінко цариця небесна, скажи-но на милість...Що вони висловлюють? (Почуття та емоції.)

– Вчені відзначають їхню структурну розчленованість, фразеологічність, семантичну цілісність. Спробуйте цей ряд прикладів продовжити. (Батюшки мої, боже мій, чорт знає що, ось як, порожня справа, ось диво, фу ти пропасти, скажіть на милість, ось так фунт та ін.)

– Складіть пропозиції, включивши до них дані приклади.

Доведіть, що вигуки служать цілям економії мовних засобів. (Наприклад, ви не очікували побачити, зустріти в якомусь місці свого знайомого. Здивування з цього приводу можна висловити пропозиціями: І ти тут? Як ти тут опинився? Ти ж не збирався сюди приходити. Кого я бачу?!,а можна одним вигуком: Ба!

Закликати замовкнути, заспокоїтися можна пропозиціями: Тихіше, будь ласка, нічого не чути,а можна одним вигуком: Ш-ш!)

Практична частина уроку.

Завдання 1. Словниковий диктант-кросворд на тему «Почуття». Вчитель читає лексичне значення слова, учні записують слово, що відповідає даному лексичному значенню.

Найвище задоволення, захоплення. - Захоплення.

Почуття сильного обурення, обурення. - Гнів.

Враження від чогось несподіваного та дивного, незрозумілого. - Здивування.

Стан сумніву, коливання внаслідок неможливості зрозуміти, у чому річ. - Здивування.

Почуття роздратування, невдоволення внаслідок невдачі, образи. - Досада.

Почуття досади, викликане благополуччям, успіхом іншого. - Заздрість.

Почуття радості від приємних відчуттів, переживань, думок. - Насолода.

Рішуче заперечення проти чогось. - Протест.

Вираз несхвалення, засудження. - Засудження.

Завдання 2 . Вставте в таблицю навпроти зазначених значень відповідні вигуки. Учням роздано листки з таблицею, у якій заповнені друга і четверта графи. Вигуки для вибору: ехма, цур, у, фу, уф, ох, ша, чу, ух, е, хи, циц, ех.Придумайте приклади вживання вигуків у мові.

Після завершення роботи таблиця матиме такий вигляд.

№ п/п Вигук Виражається
вигуком значення
Приклади
вживання
у мові
1 Ша Вигук у значенні «пора кінчати, вистачить» Побігали – і ша!
2 Хи Висловлює недовіру, насмішку Хи чого захотів!
3 Чу Висловлює заклик звернути увагу на тихий, неясний чи далекий звук Чу! Щось затріщало у саду.
4 Е Виражає подив, здивування, недовіру та інші різні почуття Е, а як ти тут опинився? Е, а я не згоден.
5 Ух Виражає подив, високу оцінку, захоплення та інші подібні почуття Ух, йогоза! Ух, дістанеться тобі від бабусі!
6 Чур 1. Вигук, яким вимагають дотримуватися якоїсь умови. 2. Вигук (зазвичай у дитячих іграх), яким забороняють торкатися чогось, переходити за якусь межу Тільки цур мене не чіпати! Чур не я!
7 У Виражає докір чи загрозу, а також здивування, страх та інші емоції У, як ти засмаг! У, безсоромник!
8 Циц Окрик, що виражає заборону, наказ припинити щось або замовкнути Циц, Валентине!
9 Ех Висловлює жаль, закид, занепокоєння Ех, що тобі після всього сказати!
10 Уф Виражає втому, втому чи полегшення Ух, як тяжко!
11 Ехма Висловлює жаль, подив, рішучість та інші подібні почуття Ехма, не чекав я на це.
12 Фу Висловлює докор, досаду, презирство, огиду Фу, набрид!
13 Ох Висловлює жаль, смуток, біль та інші почуття Ох, немає сили більше терпіти!

Завдання 3. Визначте часткову приналежність виділених слів. Відповідь обґрунтуйте.

1) Ікопійки не дам. 2) І,повно! 3) З'явилися надії, івін знову став веселим.

1) Пиши ручкою, ане олівцем. 2) А,попався! 3) Ходімо гуляти, а?

Завдання 4. У пропозицію Боляче!спробуйте вставити різні вигуки.

(Ай, боляче! Ой, боляче! У, боляче! Ох, боляче! А, боляче!)

Завдання 5. Зробіть лінгвістичний коментар до таких прикладів: повноті, ну тебе, гайда на річку, марш до кімнати.

Багато спонукальні вигуки близькі до форм наказового способу, ця близькість підтверджується тим, що вигуки можуть набувати показник множини -те(Повноті).Вигуки можуть з'єднуватися з часткою -ка(на ка),здатні керувати іншими словами (ну тебе, гайда на річку, марш до кімнати).

Завдання 6. Згадайте прислів'я, до складу яких входять вигуки.

Чур одному – не давати нікому.

Ай-ай, місяць травень, тепел, та холодний.

Ах, ах, а допомогти нема чим.

Ах, яка туга! Не випустив би з рук шматка, все б їв та пісні співав.

Ох-хо-хо-хо-хонюшки, погано жити Афонюшці.

Завдання 7. Визначте, які синтаксичні функції виконують вигуки в наступних реченнях. Свою відповідь прокоментуйте.

2) Якщо хлопець у горах не ах,якщо відразу розкис і вниз, крок ступив на льодовик і знітився. (В.Висоцький)

3) Усі ці хі-хі, ха-ха,спів, боягузливі розмови – гидота! (О.Толстой)

4) Він не міг мовчати, не міг поблажливо посміхатися або позбутися своїх неприємностей "А!"– він мав сказати щось. (Ю.Козаков)

5) Що народу лягло - ай-ай! (Д.Фурманов)

Відповідь. Вигук синтаксично не пов'язаний з іншими елементами пропозиції. Але в цих прикладах вигуки виступають у функції різних членів пропозиції. Приклади 1, 2 - присудок, приклад 3 - підлягає, приклад 4 - доповнення, приклад 5 - обставина. Якщо вигук виступає у функції підлягає і доповнення (приклади 3, 4), воно отримує здатність мати при собі визначення.

Завдання 8. Вчені-лінгвісти серед емоційних виділяють три групи вигуків:

а) вигуки, що виражають задоволення – схвалення, задоволення, радість, захоплення тощо, позитивну оцінку фактів дійсності;

б) вигуки, що виражають незадоволення – докір, осуд, протест, досаду, злість, гнів тощо, негативну оцінку фактів дійсності;

в) вигуки, що виражають подив, здивування, переляк, сумнів тощо.

Постарайтеся навести якомога більше прикладів на кожну групу вигуків.

а) Ага!, ай!, ах!, браво!, о!, ура!і т.д.;

б) а!, ах!, ось ще!, брр!, тьху!, фу!, ех!і т.д.;

в) ба!, батюшки!, матінки!, ну і ну!, ось так журавлина!, подумати тільки!, на жаль!, хм!і т.д.

Одні й самі вигуки залежно від вираження емоцій входять у різні групи. Такі вигуки а!, ах!, ай!, о!, ой!, фу!, ех!та ін.

Знайдіть вигуки в наступних реченнях і визначте їхню приналежність до тієї чи іншої групи.

1) Хтось, переганяючи, промовив їй над вухом: «Ай та очі!». (О.Толстой)

2) Ах, та повертайте ж їх! - Застогнала нервова дама. - Фу, як ви всі безглузді! (А.Купрін)

3) Батюшки! – здивувався тонкий. - Мишко! Друг дитинства! (О.Чехов)

4) Пантелей Прокопович діловито оглянув чорняву голівку, що стирчала з купи пелюшок, і не без гордості засвідчив: «Нашої крові... Ек-гм. Бач ти!». (М.Шолохов)

5) – Ось так! - Ромашов витріщив очі і трохи сів. (А.Купрін)

Пропозиції 1, 4 – вигуки ай, ек-гмвисловлюють задоволення (захоплення, задоволення) – отже, відносяться до першої групи.

Пропозиція 2 – вигуки ах, фувисловлюють незадоволення (досаду, агресія, гнів) – отже, ставляться до другої групи.

Пропозиції 3, 5 – вигуки батюшки, отак таквисловлюють подив і подив, тому ставляться до третьої групи.

Завдання 9. Прочитайте вигуки: ау!, айда!, брись!, алло!, гей!, гоп!, он!, але!, караул!, тсс!, ну!, циц!, чу!, ш-ш!Які це вигуки? Спробуйте їх згрупувати. Як ви вважаєте: це можливо?

спонукальні (імперативні). Дані вигуки можна об'єднати в дві групи: вигуки, що виражають наказ, наказ, заклик до будь-якої дії і т.п. (айда!, брись!, гоп!, он!, але!, тсс!, ну!, циц!, чу!, ш-ш!),і вигуки, які висловлюють заклик відгукнутися, службовці засобом привернути увагу і т.п. (ау!, алло!, караул!, гей!).

Визначте, що виражають вигуки в наступних реченнях.

1) - Не грайте! – замахали старшини музикантам. - Тсс... Єгор Нілич спить. (О.Чехов)

2) - Караул! Ріжуть! - Закричав він. (О.Чехов)

3) Хлопці! Теплинь якась, гайда купатися. (Нд. Іванов)

4) - Е-ей! - Закричав, замахав Григор'єв. Віз згорнув у хліб на польову дорогу і незабаром підкотив. (В.Кетлінська)

5) - Ну, - сказав я, - викладай, що тобі потрібно? (К.Паустовський)

У прикладах 2, 4 вигуки висловлюють заклик відгукнутися, служать засобом привернути увагу. У прикладах 1, 3, 5 вигуки висловлюють заклик до будь-якої дії.

Завдання 10. Зіставте такі приклади: Ну бал! Ну Фамусов! Умів гостей назвати.(А. Грибоєдов). Переписуй! Швидко, ну!(Нд. Іванов)

Відповідь. У першому прикладі вигук ну!є емоційним, у другому – спонукальним.

Відповідь. Вигуки широко використовуються в розмовній та художній мові. Вони є засобом передачі різноманітних почуттів людини, її ставлення до фактів дійсності. Крім цього, у творах художньої літератури вони посилюють емоційність висловлювання. Нерідко вигуки хіба що вбирають у собі значення кількох слів, що підвищує лаконізм фрази, наприклад: Хай не вдасться, не вийде нічого, нічого. Якщо ж вдасться - ого! (Д.Фурманов) Використання вигуків передає особливості живої мови, багатої на емоції, надає тексту жвавість, невимушеність, експресію. Вигуки відіграють важливу роль у характеристиці персонажа.

Завдання 12. Усі ви читали комедію А.С. Грибоєдова «Лихо з розуму». Як ви думаєте: чому мова Репетилова насичена вигуками?

Репетилов, як випливає з його власних слів, здатний лише «шуміти». Його порожня захопленість природно виливається в вигуки, пересипані вигуками. (О! Познайомся з ним; О! Диво!; ...Ах! Скалозуб, душа моя ...)

Згадайте знамениту Еллочку Щукіну з роману І.Ільфа та Є.Петрова «Дванадцять стільців». Скільки вигуків включає її лексикон? Про що це свідчить?

Відповідь. Еллочка легко обходилася тридцятьма словами, з яких три вигуки (хо-хо!, подумаєш!, ого!). Це свідчить про мовну та розумову убогість персонажа.

Завдання 13. Прокоментуйте розділові знаки. Учні одержують таблицю, що складається з двох граф. У першій графі записано приклади. Друга графа порожня. До другої графи учні записують коментар.

Приклади

Вигук - особлива частина мови, виражає, але не називає різні почуття та спонукання. Вигуки не входять ні в самостійні, ні в службові частини мови.
Приклади вигуків: ау, ах, ох, ну, ай-ай, на жаль.

Вигуки можуть виражати різні почуття та настрій: захоплення, радість, здивування, страх і т.д. Приклади: ах, ай, ба, о, ох, ех, на жаль, ура, фу, фі, тьху та ін. Вигуки можуть висловлювати різні спонукання: бажання вигнати, припинити розмову, спонукати до промови, дії і т.д. Приклади: он, тсс, циц, ну, ну-ну, гей, брись та інших. Межіметея широко застосовують у розмовному стилі. У художніх творах вигуки зазвичай зустрічаються в діалогах. Не плутайте вигуки зі звуконаслідувальними словами (мяу, тук-тук, ха-ха-ха, динь-дин і т.п.).

Морфологічні ознаки

Вигуки бувають похідні та непохідні. Похідні утворилися від самостійних частин мови: Кінь! Вибачте! Батюшки! Жах! та ін. Порівняйте: Батюшки! Бог ти мій! (вигук) - Батюшки на службі (іменник). Непохідні вигуки - а, е, у, ах, ех, ну, на жаль, фу та ін.

Вигуки не змінюються.

Приклади вигуків

Ах, голова горить, всю кров моя в хвилюванні (А. Грибоєдов).
Ай, хлопці, співайте, тільки гуслі будуйте (М. Лермонтов).
Ба! Знайомі обличчя (А. Грибоєдов).
На жаль, він щастя не шукає і не від щастя біжить (М. Лермонтов).

Ну, пане, - закричав ямщик, - біда: буран! (А. Пушкін).
Гей, ямщик, дивись: що там таке чорніє? (А. Пушкін).
Ну-ну, Савельіче! Цілком, помиримося, винен (А. Пушкін).
А вон-вон: це хмарка (А. Пушкін).

Синтаксична роль

Вигуки не є членами пропозицій. Однак іноді вигуки вживаються у значенні інших частин мови - приймають конкретне лексичне значення і стають членом речення:
Ай та мед! (А. Пушкін) - слово «ай так» у значенні визначення.
Ось пролунало «ау!» вдалині (Н. Некрасов) - слово «ау» у значенні того, що підлягає.

Морфологічний аналіз

Для частини мови вигук морфологічний аналіз не робиться.

Вигук– це особлива незмінначастина мови, що не відноситься ні до знаменних частин мови, ні до службових, яка служить для безпосереднього вираження емоцій, почуттів,волевиявлень, закликів, не називаючи їх.

Наукова дискусія

Незважаючи на те, що розмовна мова не обходиться без вигуків, дана категорія слів найменше вивчена. У розвитку російського мовознавства граматична природа вигуківрозумілася неоднозначно. Деякі лінгвісти визначали вигук як різноманітний за складом синтаксичний. клас, що стоїть ті поділу слів частинами мови(Ф. І. Буслаєв, Д. Н. Овсянико-Куликовський, Л. М. Пешковський, Д. Н. Ушаков, Г. Пауль). Інші мовознавці вважали, що вигуки входять до системи частин мови,але стоять у ній ізольовано.Наприклад, Ф. Ф. Фортунатов ділив усі слова на "повні", "часткові"і вигуки.Відокремлене становище займають вигуки в класифікаціях частин мови А. А. Шахматова та В. В. Виноградова.

Незважаючи на розбіжності у визначенні граматичної природи вигуків, більшість вчених відзначають, що вигуки служать у мові для вираження емоцій.Так, А. М. Пешковський називав їх "знаками відчуттів, а не уявлень", А. А. Шахматов вказував, що вигуки "виявляють внутрішні і зовнішні відчуття промовця, а також його волевиявлення".

За визначенням В. В. Виноградова, "вигуки складають у сучасній російській мові живий і багатий пласт суто суб'єктивних мовних знаків, що служать для вираження емоційно-вольових реакцій суб'єкта на дійсність, для безпосереднього емоційного вираження переживань, відчуттів, афектів, волевиявлень". СР: А-а, зрікся! У, гадина!(М. Булгаков) - вигук а-авказує на здогад суб'єкта мови щодо дій об'єкта, що оцінюється, вигук увисловлює почуття огиди, презирства, що виникає при спілкуванні з людиною, яка є зрадником, наголошує на негативній характеристикі особи.

Через неоднорідність вигуків, Л. В. Щерба характеризував їх як "неясну і туманну категорію", вказавши, що їх значення "зводиться до емоційності, відсутності пізнавальних елементів".

Сучасний дослідник Коміне Юко, характеризуючи вигуки висловлювання з точки зору інформативності, відзначав наступне:

1) у вигуків вигуків не міститься менше інформації, ніж потрібно, оскільки вони виражають ставлення того, хто говорить до вже відомих фактів; 2) у них немає зайвої інформації, тому що вони не викладають уже відомих фактів; 3) у них неможливо сказати те, що вважається хибним, оскільки пропозиція не виражена; 4) вигуки не можуть відвести від теми, оскільки тісно пов'язані з іншими репліками або безпосередньо з актуальною ситуацією.

Вигуки як слова, пов'язані з емоційною сферою того, хто говорить, один із засобів вираження ставлення людини до дійсності, привертали увагу дослідників. Вигуки розглядалися в різних аспектах. Досліджувалися їх характеристики: структурні(фонетичні), синтаксичні(Η. Р. Добрушина, 1995; Л. П. Карпов, 1971), морфологічні(А. А. Григорян, 1988), семантичні(І. А. Шаронов, 2002), прагматичні(С. Ю. Мамушкіна, 2003) та етнокультурні(А. Вежбицька, 1999); їх функціїв мови(А. Н. Гордій, 1992) та діалозі(І. А. Блохіна, 1990). Вивчалися конкретні системивигуків окремих мов (А. І. Германович, 1966; Карлова, 1998), проводився порівняльний аналізвигуків різних мов (Л. А. Куличова, 1982; І. Л. Афанасьєва, 1996). Про вигуки згадується в роботах лінгвістів, що розглядають такі функціонально-семантичні категорії, як категорія оцінки (Т. В. Маркелова), категорія адресності (І. Д. Чаплигіна), категорія градуальності (С. М. Колесникова).

З погляду семантики вигуки відрізняються від усіх знаменних частин мови тим, що не володіють номінативною функцією, а є своєрідними мовними знаками (символами) для стислості вираження реакції людини на різні події реальної дійсності або для вираження її вимог, бажань. Порівн. значення вигуків, які зрозумілі тільки в контексті: Ай, ай,як хата настудилась! (Н. Некрасов) - жаль: Ай,який мерзенний вчинок! - Осуд; Ай,Моська! знати вона сильна, / Що гавкає на слона!(І. Крилов) - схвалення з відтінком іронії; Ай ай ай!який голос! Канарка, право, канарка! (Н. Гоголь) – захоплення тощо.

Емоції можуть також віддаватися у вигляді якості, образудій, станів (Ах! Ох! Ну! На жаль! Тс-с-с! О! Ех! Ау!і т.п. - Хі-хі-хі та ха-ха-ха! / Не боїться, знати, гріха(А. Пушкін)).

за морфологічнимвластивостями вигуки незмінні.З точки зору синтаксичноюфункції вигуки відрізняються від інших частин мови. Вигуки синтаксично незалежні,тобто. не є членами пропозиції,хоча інтонаційно пов'язані з пропозиціями,до яких примикають або у складі яких перебувають. Деякі вигуки (службовці для вираження волевиявлення), можуть підпорядковувати собі інші члени речення,порівн.: Геть звідси! Негайно! (К. Паустовський); ...ну його зовсім!(Д. Мамін-Сибіряк).

Для з'ясування синтаксичних і морфологічних ознак вигуку важливу роль відіграє його місце в реченні. Так, у власне міждометномузначенні виступають вигуки, що знаходяться на початку ( препозиція) або наприкінці (Постпозиція)пропозиції. Будучи своєрідним емоційно-вольовим символом, вигуки, що перебувають у препозиції, повідомляють про наступний зміст пропозиції: Ух,я не люблю цього попа!(М. Горький). Якщо вигук постпозитивно, то зміст пропозиції стає більш ясним з попередньої пропозиції: Ну і було мені за це діло від бабусі, Ой ой(В. Біанкі).

Вигуки закріплені тільки за розмовною мовою.Вони можуть виступати в ролі окремих членів пропозиції або виконувати функції підсилювальних частинок, порівн. Тетянаах! а він ревти(А. Пушкін) – як присудок; Ні, милості не відчуває народ: / Твори доброне скаже він Дякую...(А. Пушкін) - у функції доповнення.

Іноді вигук (вигук-присудок) виконує функцію придаткової пропозиції: На той час начальником... був такий звір, що у!!! (М. Салтиков-Щедрін). У ролі підлягає і доповнення виступають субстантивовані вигуки: Далі гримнуло ура: / Полиці побачили Петра(А. Пушкін). У ролі обставини та визначення вигуки набувають відповідних значень: Он та, худенька, ух,легка на підйом (ух= "дуже"). Вигуки, що стоять всередині пропозиції, виконують функцію підсилювальних частинок,поєднуючись зі словами як, який: Самовпевненості море ох якне любить! (Л. Соболєв).

У сучасній російській мові поширене явище окказиональной субстантиваціїі вербалізаціївигуків. Окказиональный перехід вигуків на іменники та дієслова є результатом використання вигуків у функції підлягає, доповнення, присудка та інших членів речення. У ролі членів пропозиції вигуками набувають номінативного значення, тобто. перестають, по суті, бути вигуками, і їх можна замінювати номінативними словами, що свідчить про їхню синонімічність з повнозначними словами. При переході в інші частини мови, наприклад субстантивації, вигуки можуть набувати ознак іменника (рід, число, відмінок).

Традиційно до розряду вигуківвідносять слова, що виступають як "знаки відчуттів", "емоційні сигнали", сигнали волевиявлень та закликів.А. А. Шахматов підкреслював, що "значення деяких вигуків ріднить їх з дієсловами", а В. В. Виноградов зазначав, що вигуки дуже часто являють собою "цілісні висловлювання", "пропозиції", "еквіваленти речень": Ах! Слава Богу!та ін.

Вигуки – це морфологічно незмінні звукові комплекси, що являють собою короткі вигуки: Ой! Ах! Ух!і т.п. У складі пропозицій вигуки, як правило, синтаксично не зв'язуються з іншими словамиі членами речення не є.Порівн. у текстах М. Булгакова: Ух,яка пишність! (Дні Турбіних); Ах,мерзотники! (Записки юного лікаря). О,дурна жінка! (Адам та Єва)- вигуки посилюють градуально-оцінну семантику всієї пропозиції/висловлювання, при цьому важливу роль у передачі значення відіграють інтонація та мовна ситуація.

Дане вживання підтверджується словами В. В. Виноградова: "Міжметія ... функціонально зближуються з модальними словами, з підсилювальними частинками ... В інших випадках вигуки, з'єднуючись з союзом що,експресивно характеризують ступінь і якість чогось. Наприклад: На той час був начальником губернії такий звір, що y!!! (М. Салтиков-Щедрін)".

за значеннямвиділяють такі групи вигуків:

  • 1) емоційні: о, ой, ох, а, ах, ай, у, ух, е, ех, ей, ого, на жаль, уф, фі, фу, тьху, ба, гм, м-да, браво, господи, чорт забирай, дудки, батюшки , Боже мійта ін.;
  • 2) імперативні (спонукальні), що виражають заклик або спонукання до дії): алло, гей, ау, караул, чу, брись, цицта ін;
  • 3) вигуки, пов'язані з виразом у мові норм етикету: дякую, привіт, до побаченняі т.д.

У особливу групу виділяють звуконаслідувальні слова– спеціальні звукові комплекси, що є наслідуванням живої ( мяу-мяу, гав-гав) та неживий ( Дінь Діньі т.д.) природі: І кричить. "Кірі-ку-ку.Царюй, лежачи на боці!(А. Пушкін).

Наукова дискусія

У класифікації А. А. Шахматова відбито емоційнівигуки з дифузними та спеціалізованими функціями, а також слова, що обслуговують сферу етикету. Для пас є цінною думка про інформативностівигуків, що відноситься до характеристики вигуків, здатних виражати певні почуття. У роботах В. В. Виноградова представлена ​​більш докладна класифікація вигуків. Він виділяє 10 основних семантико-граматичних розрядів вигуків:

  • 1) первинні, непохіднівигуки, якими виражаються почуття, емоції : Αх, як я рада за брата)...(І. Тургенєв) - сильна радість;
  • 2) вигуки, похіднівід іменників, наче 6атюшки! дурниці! пристрасть! та ін.: Ах, дияволе, навіть мороз по шкірі, до чого я тебе люблю!(Л. Філатов) - поєднання вигуків ах, дияволсприяє вираженню граничного ступеня прояву почуття кохання;
  • 3) вигуки, що являють собою не стільки безпосереднє вираження емоцій, настроїв і відчуттів, скільки емоційну характеристикуабо оцінку стану,наприклад: кришка, каюк, капут- подібні слова вказують на межу у розвитку дії;
  • 4) вигуки, які виражають вольові прояви, спонукання: геть, геть, геть, повно, циц, транспортний засібта ін Дані вигуки у певному контекстному оточенні можуть виконувати градуальну функцію: Сидіть тихо. Тс! -вигук Тс!висловлює вимогасидіти дуже тихо, так що чути кожен звук:
  • 5) вигуки, якими виражається емоційно-вольове ставленнядо промови співрозмовника, реакція її у яких виявляються афективні оцінки, викликані репліками співрозмовника: так,звичайно, право, ось ще, їй-богу, та ін.
  • 6) вигуки, які є своєрідними експресивними звуковими жестами,якими обмінюються відповідно до суспільного етикету: мерсі, дякую, здрастуйте, перепрошуюі т.п.;
  • 7) лайкивигуки: чорт забирай, чорт забирайта ін. - Ах, тит твою матір, як собаку образив, обермот! (Г. Владимов);
  • 8) кличні(вокативні) вигуки: Господи Боже мійі т.п. - Ах, боже мій, які цікаві новини я дізнаюся від вас! (Н. Гоголь);
  • 9) відтворюючі, або звуконаслідувальні,вигуки; бац, бух, хлопта ін – Ось галасуємо, сміємосьі раптом хлоп, кінець! (А. Чехов);
  • 10) вигукові дієслівні форми: шість, трах, фьюта ін. - Так і чекаєш, що ось відчиняться двері і шість...(Н. Гоголь).

Найбільший інтерес викликають вигуки першої групи, оскільки саме вони вносять додатковий градуальний зміст – посилення позитивних/негативних оціноку конкретній пропозиції/висловлюванні.

за способу освітивигуки розпадаються на дві групи – первісніі похідні.У першу групу входять вигуки, що складаються з одного голосногозвуку (А!О! У! та ін) або з двох звуків – голосного та приголосного (Гей! Ай! Фу!і т.п.). У ряді випадків вони вживаються у формі поєднання двох(або трьох) однакових вигуків (Ха-ха-ха! Фі-фі!та ін.). Частина первісних вигуків утворюється з трьох і більше звуків ( На жаль! Ага! Еге!і т.д.). До окремих первісних вигуків можуть приєднуватися закінчення другої особи множини дієслів та частинок (ну ж, нарешті, ой-ли). Групу вторинних (похідних) становлять вигуки, утворені з інших частин мови:

  • - Від іменників ( Дурниці! Біда!):
  • - дієслів ( Доброго дня! Прощайте!):
  • – прислівників (Досить!):
  • – займенників (То то же!).

за походженнявигуки можуть бути споконвіку російськими

(Ай! Матінки!та ін) та запозиченими(Браво! Алло! Капут! Біс! Гайда!та ін.). У процесі розвитку мови в розряд вигуків перейшли окремі фразеологізми:Боже мій! Батюшки-світла! Справатютюн! Дідька лисого! та ін.

Вигуки, що вживаються у висловлюваннях з "особливою" інтонацією та контекстуальним оточенням, відносяться до засобів вираження оцінки. Їх характерно вираз оцінки прихованого, " тіньового " характеру. Оцінка як "тіньовий" зміст висловлювання відрізняється високою емоційністю. Наприклад: Але це життя! О,як гірка вона!(Ф. Тютчев) - вигук підкреслює гіркоту життя, вказує на почуття страждання, що виникло через нестерпно важкі умови життя. Вигуки відносяться до комплексу засобів вираження периферії функціонально-семантичного поля оцінки і здатні виражати значення "дуже добре/дуже погано", тобто. крайні прояви будь-яких ознак предмета, станів, процесів.

Розглядаючи конструкції, в яких вигуки функціонують як показник градуальності, слід враховувати, що суб'єктомградуальності в них може бути промовець або третя особа, об'єктом– емоції, відчуття, що випробовуються суб'єктом мови, і навіть певні особи, предмети, ознаки, дії, оцінювані суб'єктом.

Емоційні вигуки, що виступають як показника градуатора,можна поділити на кілька груп, ґрунтуючись на тому об'єкті дійсності, у градуюванні значення якого вони беруть участь:

  • 1) власне-емоційнівигуки використовуються для підкреслення сили прояву емоцій, почуттів, фізичних відчуттів, що випробовуються суб'єктом мови;
  • 2) інтелектуально-емоційнівигуки сприяють вираженню ступеня прояви ознаки, інтенсивності виконання дії, стану і є реакцією суб'єкта мови на акт осмислення об'єктів реальної дійсності.

Розглянемо випадки вживання вигуків на прикладах з творів М. Булгакова: Ах,велика людина! (Адам та Єва); Ах,яка людина! (Записки юного лікаря)- вигук актуалізує позитивнуоцінку та виражає почуття захоплення, захоплення. Або: Ах,милий китаєць! Ах,китаєць! Ах,мова! (Зойкіна квартира); Ах,якеЛіто... Ах,диво! Чудо! (Багровий острів)- вигук ах(або поєднання ах який, ах яка)висловлює почуття захоплення, захоплення та здивування з приводу об'єкта промови-думки, посилює позитивну семантику іменника, власного або номінального. СР: Ах ти, мошоник!..Ах ти, нахабний бродяга! Ах ти,горе яке! (Дон Кіхот); Ах тибродяга! (Іван Васильович) вигук ахвжито у поєднанні з напівслужбовим ти,виконуючим функцію підсилювальноїчастки.

Поєднання Ах тив основному висловлює негативнуемоційну оцінку: досаду, обурення, обурення, злість, гнів. Негативні властивості людини, живих істот підкреслюються поєднанням вигуку ахз підсилювальним елементом до чого: Ах, до чого дивний суб'єкт (Майстер та Маргарита)- Значення здивування, обурення, здивування. Вживання однорідних конструкцій типу Ах неволя... ах розорення... (Олександр Пушкін)посилює негативну емоційну оцінку, укладену в іменниках неволя -"Примус, необхідність"; розорення- "Втрата багатства, достатку".

Вигуки ох, ах, ой, ех, ухперед займенником який,прислівниками як, скількивикористовуються у окличних реченнях для підкреслення високого ступеня проявучогось, високої інтенсивностібудь-якої ознаки: Ох, яка образа! Ох, яканудьга! Дані поєднання використовуються і для підкресленого вираження захоплення, подиву з приводу високого ступеня прояву чогось, високої інтенсивності будь-якої ознаки, порівн.: Ох, яка красуня! = Ох, яка гарна! Компоненти а..., і...посилюють значення градуальної оцінки: Ну, вже й жінки!– за допомогою поєднання ну, вже й...виражається градуальна оцінка-сарказм.

Для створення емоційної та експресивної оцінки у структурі номінативної (оціночно-буттєвої) пропозиції використовуються непохіднівигуки, нерозкладні поєднаннявигуків з часткою або займенниковим словом. Наприклад:

1) У-у...д-дура... (Дияволіада); 2) Ах, яка краса! (Записки на манжетах).Головний член першої пропозиції виражений іменником оціночним – дурниця;вигук У-у...висловлює докор, загрозу. Дуже часто подібні пропозиції додатково передають градуальну семантику, яка полягає у передачі ступеня проявуознаки, предмета або посиленняознаки, що виражається (негативної оцінки, низького ступеня прояву ознаки – дурниця= "дурна жінка"). Редуплікована форма вигуку – У-упосилює оцінне значення; додатковий відтінок вносить інтонаціяпропозиції, графічне та явне фонетичне (при виголошенні) оформлення – д-дурниця.У другому реченні вигук ахактуалізує позитивну семантику, укладену у поєднанні якакраса - краса"про кого-небудь прекрасне, чарівне".

Дублюваннялексем посилює значенняжалю, досади, розчарування, наприклад: Ах, чернь, чернь...(Олександр Пушкін) , Ах, негідник, негідник!(Багряний острів) , Ах, люди, люди!(Собаче серце) , Ах, чоловіки, чоловіки!(Зойкіна квартира) , Ах, дружина, дружина!(Адам та Єва); Ах Берліоз, Берліоз!(Майстер і Маргарита).

Іноді значення подиву, радості (або прикрості) посилюється за рахунок вживання двох вигуківв одному реченні/висловленні: Ах, Боже мій,червоне вино! (Дні Турбіних).Окремі оціночно-буттєві пропозиції з вигуками використовують займенники другої та третьої особи, які не є ні підлеглим, ні зверненням: їхня роль нолуслужбова та наближена до функції підсилювальної частки Ах ось воно якебілизна! (Дон Кіхот).Вигук у поєднанні з підсилювальними елементами Ах ось воно якевисловлює почуття здивування.

Вигук ахможе бути ускладнене напівслужбовими це, цей, вже,виконують функцію частинок,наприклад: Ах цейСерпень! (Адам та Єва); Ах вже цяМаша! (Дні Турбіних)та ін.

Нерідко номінативні пропозиції містять якісні та якісно-оцінні прикметники, що є прямим показником якісностіпредмета чи особи, явища чи події тощо. Наприклад: Ах, підступниймавр! (Дон Кіхот); Ах, бісарозсіяність! (Іван Васильович)підступний- "що відрізняється підступністю, схильний до нього"; лексема чортова(прост.) використовується позначення сильного прояви чогось.

Вираз позитивних/негативних почуттів через вигуки залежить від мовної ситуації та контексту: Пробажана батьківщина!(Почуття захоплення) Прорадість!(Захоплена радість) (Доп Кіхот); О,мить блаженна, світла година! (Багровий острів); Прочудове підтвердження еволюційної теорії! О,безкорислива особистість! (Собаче серце); О,милий інженер! (Адам та Єва).Вигук у подібних синтаксичних конструкціях виражає захоплення, захоплення якостямиконкретної особи (часто вираженої прикметниками). Іноді вигук О!Використовується передачі подиву: О,портсигар! Золотий! (Дні Турбіних).Значення визначається за контекстом. Порівн. з номінативними пропозиціями з негативною семантикою: О,нещасна доля! О,передчуття моє!(відчайдушно) (Адам та Єва); О,пильні дні! О,задушливі ночі! (Записки на манжетах);

О,мерзенна тварь! (Багровий острів)- Значення обурення, обурення, гіркоти, жалю тощо.

Вигук ехз позначкою "розмовне" у структурі оціночно-побутових пропозицій виражає позитивні та негативні оцінки з додатковимивідтінками значень (іронії, презирства, несхвалення, досади, жалю та ін; захоплення, захоплення тощо). СР: Ех,Київ-град, краса,Маріє Костянтинівно! (Біг)– значення захоплення, захоплення особливо наголошується на вживанні слова краса- "про щось дуже хороше"; Ех,біда! (Дні Турбіних)- Значення жалю з відтінком іронії; Ех,капелюх! (Дні Турбіних)– значення докору, докору; Ех,яке ускладнення! (Майстер і Маргарита)і т.д. Вживання вигуки ехв оціночно-буттєвих реченнях з дубльованими формами головного членапередає значення досади, жалю та розчарування: Ех,гроші гроші! (Записки покійника).

Вигук ойвикористовується в структурі оціночно-буттєвих пропозицій для вираження досади, жалю, переляку: Ой,дурень! Ой, срамота].. Ой, халтура!(Іван Васильович); Ой,жах, жах, жах! (Багровий острів)– значення негативноюоцінки посилюєтьсяза рахунок триразового вживання градуально-оцінного жах– "про що-небудь звичайне за своїми негативними якостями", тим самим передається значення сильного переляку, страху.

Продуктивне вживання вигуки боже (боже мій)(З послідами "устар.", "Розг.") У реченнях з градуально-оцінною лексикою. Займенникове слово який (які, яка)посилює почуття захоплення та захоплення – Боже, якау вас сила!.. (Багровий острів); Боже, якіслова! Боже, якийтипаж! (Іван Васильович);здивування – Боже, якаспека!(Адам та Єва); прикрості - Боже, якенещастя!(розумний Журден); обурення, обурення – Боже, якиймерзотник!(розумний Журден); Боже, якийдурень!(Багровий острів); Боже мій, якийжахливий стиль!(Записки покійника). У цих пропозиціях градуальна семантика створюється і за рахунок вживання якіснооціночного прикметника. жахливий "жах, що викликає", займенникового слова який;вигук Боже мійпосилює значення обурення, обурення.

У аналізованих пропозиціях зустрічається вживання вигуки Господи Ісусе,що посилює значення подиву, здивування, наприклад: Господи Ісусе...Ось так фрукт] (Собаче серце) – фрукт– "про людину підозрілу і недалеку" (просторічне, зневажливе), "про людину, що викликає невдоволення, роздратування" (зневажливе); ускладнена частка ось такпосилює негативну оцінку.

Вживання вигуки огов оціночно-буттєвих реченнях реалізує значення подиву: Ого, якийцікавий тип! (Дні Турбіних)- Займенникове слово якийпідкреслює відтінок іронії; Ого-го, до чогоцікава особа! (Біг) градуальна оцінка виражається за рахунок підсилювального компонента до чого.

Вигук азазвичай використовується для вираження захоплення: А,поляки, поляки... Ай, яй, яй!.. (Київ-місто) – додаткове вживання вигуків Ай, яй,яй!.. передає тут значення подиву, здивування; для вираження гніву, злості: А,пси басурманські! (Блаженство).

В основному негативні почуття та оцінки висловлює вигук уу структурі оціночно-буттєвих пропозицій: У,клопи! У,гадина!.. У,гніздо! У,мерзенне місто! (Біг), У... с-с-волоч! (Біла гвардія)-, У,хитре, малодушне створення] (Дні Турбіних); У-у,проклята діра] (Майстер і Маргарита)- Значення обурення, злості, гніву. Тільки в поєднанні з іменами прикметниками (або іменниками) з позитивною семантикою дане вигук передає радість або здивування: У, добрийвипадок] (Біг),порівн: У, радість яка]

Міжметом фупередається значення презирства, огиди: Фу,і голос який гидкий!.. Фу,гидота! (Записки на манжетах); Фу,неврастенія! (Записки юного лікаря)- Особлива інтонація посилює негативно-оцінну семантику.

Вигуки ай, батюшки; тьху; бравопередають значення жалю: Ай,проруха! (Олександр Пушкін);здивування – Ба... Батюшки,ось так пес! (Собаче серце);обурення та зневаги – Тьху,дурень... (Фатальні яйця).І навпаки, порівн.: Браво, браво, браво, браво,чудова відповідь! (Кабала святош)- чотириразове вживання вигуки браво "вигук, що виражає схвалення, захоплення" - і якісне прикметник чудовийпередають градуально-оціночне значення всієї пропозиції.

Наукова дискусія

При синтаксичному вживанні вигуків відбувається перетин функціонально-семантичного поля категорії градуальності зполями оцінкиі заперечення,обумовлене якісним характером зазначених категорій. У судженнях службові слова відіграють специфічну роль показника градуальності, призначеного для актуалізації градуального значення у мовленні та процесі комунікації .

Питання градуальної функції російських вигуків позначений роботах М. У. Рогожиной і Р. У. Киреевой. Зокрема, в одній із робіт зазначається: " Вигукиє одним із засобів створення градуальності. Пропозиції з градуаторами, оформленими за допомогою вигуків,відрізняються виявом градуального значення. Вигукидоповнюють емоційний стан даних конструкцій та сприяють реалізації градуальної функції. У таких пропозиціях роль вигуківзводиться до посилення значення, що виражається(ознака чи предмета) – позитивної/негативної оцінки – радості, захоплення, презирства, обурення, обурення тощо: О, як це неприємно. О, як чарівна ця жінка! Фу, яка гидота! Ой, який жах!Значення здивування, радості або прикрості посилюється за рахунок вживання двох і більше вигуків в одному реченні: А х, боже мій, боже, як я нещасливий" .

Таким чином, в даний час лінгвісти вказують на здатність вигуків посилювати висловлювані у висловлюванні почуття або підкреслювати ступінь прояву ознаки предмета, дії, стану, тобто. виконувати градуальну функцію. Щерба Л. В. Див: Рогожина Н. В.Указ. тв. С. 17.

Жести і міміка часто невіддільні від вигуків. Так, важко зітхаючи, люди кажуть «ух, ну ось… що я наробив?», цим додаючи більше значення при вираженні певного почуття. І іноді без підтримки жестів чи міміки по одній лише інтонації голосу дуже складно зрозуміти сказане: чи це було «послання» (образа чи гнів) чи просто жартівлива приказка (дружнє вітання).

У лінгвістиці вигуки, на відміну від спонтанних вигуків, є конвенційними засобами, тобто такими, які людина повинна знати заздалегідь, якщо вона хоче ними користуватися. Проте вигуки все-таки знаходяться на периферії власне мовних знаків. Наприклад, як ніякі інші мовні знаки вигуки пов'язані з жестами. Так, російське вигук «На!» має сенс лише тоді, коли супроводжується жестом, а в деяких мовах Західної Африки є вигук, який вимовляється одночасно з вітальним обіймом.

Див. також

Примітки

Посилання

  • Російська граматика. АН СРСР.
  • І. А. Шаронов. Назад до вигуків.
  • Е. В. Середа. Класифікація вигуків за ознакою вираження модальності.
  • Е. В. Середа. Фініш справі абзац: Вигуки у молодіжній розмовній мові.
  • Е. В. Середа. Етикетні вигуки.
  • Е. В. Середа. Невирішені проблеми вивчення вигуків.
  • Е. В. Середа. Розділові знаки при вигуках і вигуках.
  • Е. В. Середа. Морфологія сучасної російської. Місце вигуків у системі частин мови.
  • І. А. Шаронов. Розмежування емоційних вигуків і модальних частинок.

Wikimedia Foundation. 2010 .

Синоніми:

У 18 столітті французький філософ та письменник Жан-Жак Руссо сказав: «Існувати – значить відчувати». У мові є спеціальні слова, які виражають різні почуття. Це вигуки. На уроці ви дізнаєтеся все про вигуки як особливу частину мови. Також ви дізнаєтеся, як пишуться вигуки і якими розділовими знаками відокремлюються.

Тема: Вигуки

Урок: Вигук як частина мови. Дефіс у вигуках

Вигук– особлива частина мови, яка не входить ні до самостійних, ні до службових частин мови, яка виражає різні почуття, спонукання, але не називає їх.

Наприклад: ой, ах, ура, ба, боже мій та ін.

Особливості вигуків:

· Не пов'язані граматично з іншими словами;

· Не відповідають на питання;

· Не змінюються;

· Не є членами пропозиції;

На відміну від службових частин мови, вигуки не служать ні для зв'язку слів у реченні, ні для зв'язку частин речення.

За походженням вигуки діляться на непохідні та похідні.

· Непохідні вигукине співвідносяться зі словами інших частин мови та складаються зазвичай з одного, двох або трьох звуків: а, о, е, ах, ох, ех, ого, на жаль. До цієї ж групи належать і складні вигуки типу ай-ай-ай, ой-ой-ойі т.п.

· Похідні вигукиутворені від слів інших частин мови:

а) дієслів ( привіт, прощайте, подумаєш);

б) іменників ( батюшки, караул, господи);

в) прислівників ( досить, повно);

г) займенників ( то то же).

До похідних вигуків належать і слова іншомовного походження ( алло, браво, біс, капут).

За структурою вигуки можуть бути:

· простими,тобто складатися з одного слова (а, ай, ой, на жаль);

· складними, тобто. утвореними з'єднанням двох-трьох вигуків ( ай-ай-ай, ой-ой-ой, батюшки-світла);

· складовимитобто складатися з двох і більше слів (на жаль і ах; те ж; ось тобі на; ось тобі раз).

Види вигуків за значенням:

· емоційні вигукивиражають, але не називають почуття, настрої (радість, страх, сумнів, здивування та ін.): ах, ой-ой-ой, на жаль, боже мій, батюшки, ось ті рази, слава богу, як би не так, фута ін.;

· вигуки, які виражають спонукання до дії, команди, накази: ну, гей, караул, кис-кис, он, киш, марш, тпру, ну-ка, ш-ш, ау;

· етикетні вигукиє формулами мовного етикету: Привіт, дякую, будь ласка, вибачте, всього хорошого.

До вигуків примикають, але не належать слова, що позначають миттєві дії ( бах, хлоп, шльоп та ін.), а також слова, що імітують різні звуки та голоси тварин та птахів ( тра-та-та; бум бум бум; Мяу мяу; гав гав; га-га-га та ін.).

Вигуки використовуються в розмовній мові і в художньому стилі, щоб висловити авторські емоції або передати настрій героя твору.

Іноді вигуки переходять у розряд самостійних частин мови, при цьому вони набувають конкретного лексичного значення і стають членом речення.

Наприклад: Далі гримнуло « ура».

Гонорар – на жальі ах.

Домашнє завдання

Вправи № 415-418.Баранов М.Т., Ладиженська Т.А. та ін. Російська мова. 7 клас. Підручник - М: Просвітництво, 2012.

Завдання №1.Прочитайте. Зверніть увагу на інтонацію, з якої вимовляються вигуки. Спишіть пропозиції в такій послідовності: 1) пропозиції з емоційними вигуками; 2) пропозиції з спонукальними вигуками. Вкажіть відтінки емоцій та спонукання.

1. Ах! Амур клятий! І чують, не хочуть зрозуміти... 2. Ну! Винен! Якого ж я дав гаку. 3. Ох, рід людський! прийшло в забуття, що кожен сам туди ж повинен лізти, в ту скриньку, де ні стати, ні сісти. 4. Вибачте; я поспішав швидше бачити вас, не заїжджав додому. Прощайте! За годину з'явлюся... 5. А! Олександре Андрійовичу, просимо, сідайте-но. 6. Ех, Олександре Андрійовичу, погано, брате! 7. Гей, зав'яжи на згадку вузлик; просив я помовчати... 8. Кричали жінки: ура! і в повітря чепчики кидали! 9. Ах! Боже мій! Впав, вбився! 10. Поводдя затягнув. Ну, жалюгідний же їздець. 11. Ах! Злі язики страшніші за пістолет. 12. Гей! Філько, Фомко, ну, ловчею! 13. Ех! Братку! Славне тоді життя було. 14. Здорово, Чацький, брате! 15. Ну, хмару розігнав. 16. Ух! Я точно позбулася петлі: адже божевільний твій батько ... (А. Грибоєдов)

Завдання №2.Виділіть у прикладах з комедії А. С. Грибоєдова «Лихо з розуму» слова, словосполучення та речення, що виступають у ролі вигуків.

1. Бог з вами, залишаюся знову з моєю загадкою. 2. Помилуйте, ми з вами не хлопці: навіщо ж думки чужі тільки святі? 3. Князь Петро Ілліч, княгиня, боже мій! 4. А мені подаруночок, дай боже йому здоров'я! 5. "Я доказав". – «Добро! Заткнув я вуха». 6. А дами?.. Дай боже терпіння - адже сам я був одружений.

Дидактичні матеріали. Розділ «Міжномет»

Дидактичні матеріали. Розділ «Звуконаслідувальні слова»

3. Культура писемного мовлення ().

Культура писемного мовлення. Вигук.

Вигук. Енциклопедія Навколишній світ.

Література

1. Розумовська М.М., Львова С.І. та ін. Російська мова. 7 клас. Підручник 13-те вид. - М: Дрофа, 2009.

2. Баранов М.Т., Ладиженська Т.А. та ін. Російська мова. 7 клас. Підручник 34-те вид. - М: Просвітництво, 2012.

3. Російська мова. практика. 7 клас. За ред. С.М. Піменової 19-те вид. - М: Дрофа, 2012.

4. Львова С.І., Львів В.В. Російська мова. 7 клас. У 3-х ч. 8-е вид. - М.: Мнемозіна, 2012.



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...