Гра з російської мови для початкової школи. Позакласний захід "захоплюючі ігри з російської мови"

Тема:Цікаві ігри з української мови.

Цілі:

  • збагачувати словниковий запас та мовлення учнів,
  • формувати орфографічну пильність,
  • розвивати увагу, пам'ять, мислення,
  • прищеплювати інтерес до російської мови за допомогою гри,
  • виховувати навички взаємодії під час гри.

Хід заняття

У грі беруть участь 2 класи:

  • 1 команда – 4 «а» клас
  • 2 команда – 4 «в» клас

У кожній команді вибирається капітан.

Сьогодні ми проводимо важливий захід у нашому класі. До нас прийшли гості, уболівальники, помічники. Вони вестиме підрахунок балів після кожного конкурсу. Перш ніж ми почнемо, кожна команда має довести здатність брати участь у грі.

Капітан вибирає конверт (всередині завдання).

1. Склади з літер назву команди.

1 конверт:

Знавці.

2 конверт:

Розумники.

Ведучий:

Ось починається гра.
Тепер, я думаю, час
Командам починати боротися
У словесних іграх вправлятися.

1 завдання: «Гра слів»

Кожна команда отримує завдання на аркуші.

Змініть одну літеру в кожному слові, щоб вийшло нове слово. Наприклад: сода – сова.

ВІСК, МОП, ЛІС, ГОЛ, ЩИТ, ЛИСТ, ТРОЯНДА, КОРОНА, ГІРКА.

Відповіді: ВОСК – (ВОЛК), МОП – (КІТ), ЛІС – (ЛЕВ), ГОЛ – (ВІЛ), ЩИТ – (КІТ), ЛИСТ – (ЛИСИ), ТРОЯНДА – (КОЗА), КОРОНА – (КОРОВА), ГІРКА – (НІРКА).

Молодці, все впоралися. Музика. Підрахунок балів (питання для вболівальників).

2 завдання: «Упорядник»

Придумайте слова, які мають маленьке слово ЯЛИНА(на дошці запис ЯЛИНА)

Відповіді:мілину, тунель, вермішель, шинель, понеділок, апельсин, щілина, джміль, дриль, ціль, тільник, постіль, пельмені, газель, млин.

Якщо дітям важко, допоможіть підібрати слова за допомогою загадок або запитань.

Музика. Підрахунок балів (питання для вболівальників).

3 завдання: Конкурс «Хто швидше?»

Сприймаючи на слух питання-загадки, відгадайте їх і запишіть у рядок перші літери слів-відгадок. Якщо ви все зробите правильно, з отриманих 15 букв у вас утворюються 3 слова. Дайте відповідь: до якої частини мови належить кожне з них?

(На екрані)

  • Поверчу чарівне коло, і мене почує друг. (Телефон)
  • Цей казковий герой любив кататись на печі. (Емеля)
  • Це маленькі коні, а звуть їх просто… (Поні)
  • Сама не їм, а людей годую. (Ложка)
  • Чим кінчається літо? (О)
  • Улюблені ласощі мишей? (Сир)
  • Гра в м'ячик із ракетками. (Теніс)
  • Бджолина зграя називається ... (Рій)
  • Страшна, зубаста морська хижачка. (Акула)
  • П'ять сходинок – драбинка, на сходах – пісенька. (Ноти)
  • До нас приїхали з баштана, смугасті м'ячі. (Кавуни)
  • Сушений виноград. (Ізюм)
  • Так називають дірку і в дереві, і в зубі.
  • Бути повинні завжди в порядку твої шкільні (Зошити)
  • Що таке салочки? (Гра)

Тепер вгадайте три слова. Давайте всі разом вгадаємо.

ТЕПЛО- може бути і іменником, і прислівником;

КРАЇНА- Іменник;

ЙТИ- Дієслово.

Аркуші здати журі для перевірки. Підрахунок балів. Музика.

4 завдання: Гра «Намалюй прислів'я»

Необхідно за допомогою малюнка показати зміст прислів'я. Враховується, як правильно діти зрозуміли, розкрили зміст прислів'я.

Командам надається конверт. Капітан витягує прислів'я.

  1. "Одна голова добре а дві краще".
  2. «За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш».

Аркуші здати журі. Підрахунок балів (питання для вболівальників).

5 завдання: Конкурс капітанів «Прислів'я ми тебе знаємо…».

Прислів'я, ми тебе знаємо,
Але не такою ти була
Не вже й буква пустотлива
Знову чиє місце зайняла?

(Виправ помилки.)

  1. Два чоботи – тара.
  2. Вус добре, а два краще.
  3. Перший клин комом.
  4. Сашу олією не зіпсуєш.

(Чий капітан швидше виправить помилки.)

Музика. Підрахунок балів.

6 завдання: гра: «Склади прислів'я»

Кожна команда отримує картки зі словами. Потрібно зібрати прислів'я.

(Яка команда швидше збере прислів'я.)

Підрахунок балів. Музика.

7 завдання: Гра: «Знайди пари»

Кожна команда отримує картку. У ній записані слова у два стовпчики. Команді пропонується до кожного слова першого стовпчика підібрати слова з другого стовпчика та записати пари.

Чия команда перша впорається, піднімає руку.

Музика. Підрахунок балів.

8 завдання: Конкурс «Відгадай слово».

Кожній команді вручається листок із завданням: розгадати шараду, записати слово та розібрати його за складом.

1 команда:

Корінь мій зі слова КАЗКА,
Суфікс, що й у слові ВОЗВІВНИК,
Приставка в слові ВИТРАТА,
Закінчення у слові ДІМ.

(Відповідь - РОЗПОВІДНИК)

2 команда:

Корінь у слові СНІЖИНКА,
Приставка у слові ПІД'ЇЖДАВ,
Суфікс у слові ЛІСНИК,
Закінчення у слові СТІЛ.

(Відповідь - ПІДСНІЖНИК).

Ці окуляри заносяться на табло.

9 завдання: «Крилаті вирази»

Розкрити зміст виразів, які називають крилатими чи фразеологізмами. Завдання проводиться усно по черзі. Капітан витягує картку з виразом

Музика. Підрахунок балів.

10. Домашнє завдання: Гра «Складач»

Зі слова АКТИВНІСТЬпотрібно було скласти близько 40 слів (іменники в од.числі та в мн.числі.)

Команди по черзі зачитують слова.

Аркуш віддати журі. Підведення підсумків. Нагородження.

Ось і добігло кінця наше заняття. Я рада, що ви змогли виявити свої найкращі якості – кмітливість, швидкість реакції, наполегливість і, звичайно ж, почуття допомоги одне одному. Якщо деякі завдання виявилися для вас важкими, не засмучуйтесь і не падайте духом. Пам'ятайте: ви талановиті, розумні, кожен із вас – єдина та неповторна особистість. Давайте будемо розглядати всі ваші неправильні відповіді як привід для аналізу їх причин та стимул для подальшої роботи щодо вдосконалення ваших творчих здібностей.

Література

  1. «5000 ігор та головоломок».
  2. В.Волина «Свято букваря».

Цілі:

  1. Перевірити знання та вміння учнів 5-6 класів із загальних питань російської мови.
  2. Розвивати творчу уяву учнів, використовуючи проблемні ситуації, розвивати емоції учнів, розвивати пізнавальний інтерес школярів.
  3. Виховувати почуття колективізму, любові до російської мови, уміння знаходити вихід із скрутних ситуацій.

Обладнання:презентації, плакати.

«Мова – це історія народу. Мова – це шлях цивілізації та культури...
Тому вивчення та збереження російської мови є
не пустим заняттям від нічого робити, але нагальною необхідністю.
»

А.І.Купрін

«Мова, чудова наша мова,
Річне і степове в ньому роздолля,
У ньому клекоти орла і вовчий рик,
Наспів і дзвін, і ладан проща.
У ньому воркування голуба навесні,
Зліт жайворонка до сонця – вище, вище.
Березовий гай. Світло наскрізне.
Небесний дощ, просипаний по дахах.

К. Бальмонт

Хід гри

I. Подання команд.

Команда 1.

Ми відповідаємо дружно,
І тут сумнівів немає:
Сьогодні буде дружба
Володаркою перемог.

Команда 2

І нехай гостріше вирує боротьба,
Сильніше змагання:
Успіх вирішує не доля,
А лише наші знання.

Команди віддають журі свої емблеми, вимовляють назви та девізи.

ІІ. Розминка.

Ведучий:Дайте відповідь, про кого або про що йдеться.

  • "Особиста справа" учня для службового користування його батьків. (Щоденник.)
  • Що таке ручкосховище? (Пенал.)
  • Земля, яку може покрутити будь-хто. (Глобус.)
  • Його довгоочікуваний звук є божественною музикою для школяра, який не вивчив урок. (Дзвінок.)
  • Як називається шкільний вапняк? (Мел.)
  • Предмет, що спростовує приказку: «Що написано пером, не вирубаєш сокирою». (Ластик.)
  • Слово білий стосовно слова чорний. (Антонім.)
  • Пишеться так само, але сенс інший. (Омонім.)
  • Що має дерево, що росте в лісі, і слово дерево, написане на папері? (Корінь.)
  • Він буває між коренем та закінченням. (Суфікс.)
  • В яку літеру треба помістити слово-згоду, щоб отримати продукт танення снігу? (В О так.)
  • Саме цим «інструментом», що є частиною мови, А.С.Пушкін закликав «палити серця людей». (Дієслово.)

ІІІ. Основна частина.

Конкурс 1. Розуміння народної мудрості.

Ведучий:Вже давно ніхто не сперечається із твердженням про те, що російська мова – найбагатша у світі. Однією з його цінностей є величезна кількість прислів'їв та приказок, які прийшли до нас із глибини століть і досі створюються усною народною творчістю. У них виражена народна мудрість, і вживання їх у вашій промові допоможе зробити її яскравішою, самобутнішою, цікавішою. Зараз я хочу запропонувати вам відповісти на запитання, згадавши відповідні прислів'я та приказки та сформулювавши їх дослівно. У завданні можуть зустрітися і фразеологічні звороти, наближені до приказок.

  • Він здоровий у здоровому тілі. (Здоровий дух.)
  • Частина одягу, який рекомендують тримати ширше. (Кишеня ширша.)
  • У нього очі великі. (У страху.)
  • Лише там буває безкоштовний сир. (У мишоловці.)
  • На неї чекають, сидячи біля моря. (Погоди.)
  • Ця частина предмета буває золотою. (Серєдіна.)
  • Яку їжу іноді просить взуття у її невдахи власника? (Кашу – «чоботи каші просять».)

Конкурс 2. Що це? Хто це?"

Ведучий:У цьому конкурсі вам доведеться вирішити кросворд.

Підготовлені учні читають вірш А.Шибаєва «Слова, слова, слова»:

Усьому назва дана
І звірові, і предмету.
Реч навколо повним-повнісінько,
А безіменних нема!

І все, що може бачити око
Над нами та під нами,
І все, що в пам'яті у нас,
Зазначено словами.

Вони чути і тут, і там,
На вулиці та будинки:
Одне давно звично нам,
Інше – незнайоме...

Мова і старий, і вічно новий!
І це так чудово –
У величезному морі – море слів –
Купатися щогодини!

Ведучий:Дайте відповідь на запитання: що це? хто це?

Ведучий:Цей конкурс вимагає від вас певної фантазії та великого словникового запасу. Але спочатку згадайте, які літери називають голосними.

Діти:

Повітря вільно йде через рот,
Немає перешкод різних.
Голос бере участь, голос кличе,
Звук виходить голосний.

Голосні тягнуться в пісеньці дзвінкою,
Можуть заплакати та закричати,
Можуть у ліжечку баюкати дитину,
Але не хочуть свистіти і бурчати.

Ведучий:А тепер, будь ласка, розставте голосні в пропонованих вам конструкціях, наприклад, як показано на дошці. (Слайд 9)

Літеру Е

БРТ – БеРеТ
СЗР – Північ
ВР – ВієР
КЛЩ – КЛІЩ

Команди отримують завдання на картках:

Літеру О

КН – вікно
ГРХ – горох
КЛКЛ – дзвін
ТПТ – тупіт
БЛТ - болт
ПКЙ – спокій
ГРН - горн
ТРН – трон
КРК - окіст
ГЛТК – ковток

Літеру У

ЦД – суд
ШРП – шуруп
КСС – оцет
КСТ – кущ
БРНДК – бурундук

Літера А

БРН - баран
ТК – атака
РФ - арфа
МРК – марка
СТР - айстра
КРМН – кишеня
БРК – барак
ШЛШ – курінь
ФНТ – фант
ШРМ – шрам, шарм

Літера І

ПРЗ – приз
PC – рис
ЛЛЯ – лілія
ФЛН – пугач
PC – ірис

Конкурс 4. Редактор.

Ведучий:У цьому конкурсі ми перевіримо ваше вміння правильно робити пропозиції. Вам пропонуються уривки з дитячих творів. Знайдіть помилку в кожному реченні і поясніть, чому не можна так писати.

Ведучий роздає командам тексти:

Конкурс 5. Усна мова.

Підготовлені учні читають вірш В.Шефнера «Усна мова»:

Це так, а не інакше,
Ти мені, друже мій, не переч:
Люди стали жити багатшими,
Але біднішою стала мова.
Гасне усна словесність –
Розмовна краса;
Відступають у невідомість
Мова російської чудеса.
Сотні слів рідних і влучних,
Знітившись, голос втративши,
Під замком, як птахи в клітинах,
Дрімають у товстих словниках.
Ти їх випусти звідти,
У побут звичайний поверни,
Щоб мова – людське диво –
Не скупчилася в наші дні.

Ведучий:У цьому конкурсі вам треба поєднати фразеологічне поєднання у лівій частині дошки з його поясненням у правій. (Слайд 12)

Відповіді: 1Е, 2Д, 3В, 4А, 5Г, 6Б, 7Ж, 8З.

Конкурс 6. Знайди помилки.

Ведучий:Зараз ми зможемо перевірити, в якій команді найуважніші та найуважніші діти. Перед вами диктант, написаний учнем, який нечасто відвідував уроки російської. Виправте помилки в тексті.

За кожну виправлену помилку команда нараховується по 1 балу.

Конкурс 7. Весела граматика».

Підготовлені учні читають вірш О.Висоцької:

Іменник – школа,
Прокидається- Дієслово.
З прикметником веселий
Новий шкільний день прийшов.

Встали ми- Займенник,
Б'є чисельне сім.
За вчення, без сумніву,
Прийматися треба всім.

Ми прислівником чудово
На уроках дорожимо.
Дотримуємося ми звично
Дисципліну та режим.

Неі ніу нас частки,
Їх нам треба повторювати
І при цьому нелінуватися
І нігодині невтрачати!

Після школи, як відомо,
Ми катаємось у санях.
Тут особливо доречні
Вигуки охі ах!

А потім
У теплій печі
Повторюємо
Частини мови!

Ведучий:Попрацюємо з частинами мови. Від запропонованих прикметників утворіть іменники. (Слайд 15)

IV. Підведення підсумків.

Поки журі підбиває підсумки, учні розігрують сценку.

Лінгвістичний жарт «Безглузді речі».

Привіт!
- Вітання!
- Що ти несеш?
- Несу різні речі.
- Безглузді? Чому вони безглузді?
- Сам ти безглуздий, як я подивлюся. Різні речі я несу. Різні! Зрозумів? Ось несу крейду...
- Що не зумів?
- Відчепись.
- Та ти кажеш: «Не зумів!» Що не зумів?
- Крейда несу! Слухати треба. Несу крейду. Ведмедику. Йому треба буде.
- Ну, якщо йому дружина добуде, то навіщо ти несеш?
- Яка дружина? Це у Ведмедика дружина?! А ти жартівник! Я сказав: "Йому ж треба буде". Знадобиться, значить.
- Ось воно що...
- А ще новина у мене для Ведмедика приємна: знайшлася та марка, яку він давно шукає.
- Тамарко?
- Ага.
- І нічого, симпатична?
- Гарна! Зелена така.
- Тобто, як?
- Зеленого кольору.
- Стривай, стривай... Це що ж: у неї волосся, чи що, зелене?
- У кого волосся?
- Так у Тамарки-то.
- Що-о?!
- Ну, ти ж сам сказав: «Знайшлася Тамарка».
– Та! Марко! Марко, розумієш? Та сама, яку Мишко давно шукає. Зрозумів? Зелена така... Там намальована арка.
- Ага, таки намальована Тамарка? На марці, значить, Тамарку намальовано, так? Так би й казав!
- Та відчепися ти зі своєю Тамаркою, безглузда голова! Там арку намальовано! Арка! Невже ти цього навіть не можеш зрозуміти? Поки що, колись мені.
- Бувай! Дивись не розгуби свої безглузді речі.
- Ану тебе...
- Так! Стій, стій!
- Ну що ще?
- Привіт передавай.
- Кому?
- Відомо кому: Тамарке, Мішці та Мишкиній дружині.

Інтелектуально - пізнавальна гра "Російська мова"

Позакласний захід з російської мови 5-7 клас

Опис роботи:пропоную до Вашої уваги розробку інтелектуально-пізнавальної гри "Російська мова" для учнів 5-7 класів. Цей матеріал буде корисним вчителям російської мови, класним керівникам.
Ціль: створення умов формування мотивації учнів до вивчення російської.
Завдання:
1. Розвиток логічного та творчого мислення.
2. Розвиток уваги, пам'яті, спостережливості, розумових процесів.
3. Розвиток навичок командної роботи.

Пояснювальна записка.
Форма проведення інтелектуальної гри дуже цікава учнів будь-якого віку, оскільки передбачає гострий дух суперництва. Проведення таких ігор сприяє підвищенню інтелектуального рівня школярів, розвитку евристичних здібностей, згуртуванню дитячих колективів. Використовувати таку форму можна як у уроці, і у позакласної роботі.

1 конкурс. РОЗМІНКА.
Ведучий:
Дайте відповідь, про кого або про що йдеться.
1) «Особиста справа» учня для службового користування його батьків (щоденник).
2) Що таке ручкосховище? (пенал).
3) Земля, яку може покрутити будь-який охочий (глобус).
4) Його довгоочікуваний звук є божественною музикою для школяра, що не вивчив урок (дзвінок).
5) Як називається шкільний вапняк? (крейда).
6) Предмет, що спростовує приказку «Що написано пером, не вирубаєш сокирою» (гумка).
7) Слово білий стосовно слова чорний (антонім).
8) Пишеться так само, але сенс інший (омонім).
9) Що має дерево, що росте в лісі, і слово дерево, написане на папері? (корінь).
10) Він буває між коренем та закінченням (суфікс).
11) У яку букву треба помістити слово-згоду, щоб отримати продукт танення снігу? (Про так.)
12) Саме цим «інструментом», що є частиною мови, А.С. Пушкін закликав «палити серця людей» (дієслово).

2 Конкурс. ЗАВДАННЯ НАРОДНОЇ МУДРОСТІ.
Ведучий:
Вже давно ніхто не сперечається із твердженням про те, що російська мова – найбагатша у світі. Однією з його цінностей є величезна кількість прислів'їв та приказок, які прийшли до нас із глибини століть і досі створюються усною народною творчістю. У них виражена народна мудрість, і вживання їх у вашій промові допоможе зробити її яскравішою, самобутнішою, цікавішою.
Зараз я хочу запропонувати вам відповісти на запитання: згадайте відповідні прислів'я та приказки, сформулюйте їх буквально. У завданні можуть зустрітися і фразеологічні звороти, які наближені до
приказкам.
1. Він здоровий, у здоровому тілі… (здоровий дух).
2. Частина одягу, яку рекомендують тримати ширше... (кишеня ширша).
3. У нього очі великі... (в страху).
4. Тільки там буває безкоштовний сир... (в мишоловці).
5. На неї чекають, сидячи біля моря... (погоди).
6. Ця частина предмета буває золотою... (середина).
7. Яку їжу іноді просить взуття у її невдахи власника? (Кашу - "чоботи каші просять").

3 Конкурс. "ЩО ЦЕ? ХТО ЦЕ?"
Ведучий:
Дайте відповідь на запитання: що це? хто це?
Цей автор спить у портфелі... АВТОРУЧКА
Цей поні – день тижня... ПОНЕДІЛОК
Цей пліт – з полотна... рушник
Цей рак сильніший за слона... ТРАКТОР
Ця марка їсть банани... МАРТИШКА
Цей сир – з лісової галявини... СИРОЇЖКА

4 Конкурс. РОЗСТАВТЕ ГОЛОСНІ.
Ведучий:
Цей конкурс вимагає від вас певної фантазії та великого словникового запасу. Але спочатку згадайте, які літери називають голосними.
А тепер, будь ласка, розставте голосні у пропонованих вам конструкціях.
Наприклад:
Літеру Е
БРТ – БеРеТ
СЗР – Північ
ВР – ВієР
КЛЩ – КЛІЩ
Команди отримують завдання на картках:

5 Конкурс. Редактор.
Ведучий:
У цьому конкурсі я перевірю ваше вміння правильно робити пропозиції.
Вам пропонуються уривки з дитячих творів. Знайдіть помилку в кожному реченні і поясніть, чому не можна так писати.
Ведучий роздає командам тексти:
1) Я одягнув пальто і пішов гуляти (на себе – наділ).
2) Наш клас гримить по всій школі хорошими відмітками (відомий всій школі).
3) Біля дороги стояв літній гриб (старий).
4) Наша команда програла завдяки відсутності двох провідних спортсменів (через).
5) Вона впевнена у свої сили (впевнена у своїх силах).

6 Конкурс. УСНЕ МОВЛЕННЯ.
Ведучий:
У цьому конкурсі вам треба поєднати фразеологічне поєднання (цифру) з поясненням (літеру).
1. Не вдарити в багнюку обличчям.
2. Тримати себе у руках.
3. Промайнути, як блискавка.
4. Гра не варта свічок.
5. Стріляти без промаху.
6. Будь-що.
7. Не знаходити собі місця.
8. Вішати голову.
А. Заняття, яке себе не виправдовує.
Б. Обов'язково.
В. Дуже швидко.
Г. Точно в ціль.
Д. Зберігати самовладання.
Е. Показати себе з найкращого боку.
Ж. бути у стані великого хвилювання.
З. Засмучуватися.
Ключ: 1Е, 2Д, 3В, 4А, 5Г, 6Б, 7Ж, 8З.

7 Конкурс. ВЕСЕЛА ГРАМАТИКА.
Ведучий:
читає вірш О. Висоцької
Іменник – школа,
Прокидається – дієслово.
З прикметником веселий
Новий шкільний день прийшов.
Встали ми - займенник,
Б'є число сім.
За вчення, без сумніву,
Прийматися треба всім.
Ми говоримо відмінно
На уроках дорожимо.
Дотримуємося ми звично
Дисципліну та режим.
Не і ні в нас частки,
Їх нам треба повторювати
І при цьому не лінуватися
І ні години не гаяти!
Після школи, як відомо,
Ми катаємось у санях.
Тут особливо доречні
Вигуки ох і ах!
А потім біля теплої печі
Повторюємо частини мови!

Ведучий:
Попрацюємо з частинами мови. Від запропонованих прикметників утворіть іменники.
Хоробрий – хоробрість, сильний – сила, гордий – гордість, мудрий – мудрість, грубий – грубість, веселий – веселощі, розумний – розум, сміливий – сміливість, добрий – доброта, багатий – багатство, лінивий – лінь.

Підведення підсумків.

Ведучий:
Читає висловлювання І.С.Тургенєва: "Бережіть нашу мову, наша прекрасна російська мова - це скарб, це надбання, передане нам нашими попередниками! Поводьтеся шанобливо з цим могутнім знаряддям;

Всім учасникам вручається брошура "Русский язык".















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

  • прищепити любов до великої російської мови,
  • підвищити загальну мовну культуру
  • поглибити знання учнів з жанрів фольклору;
  • збагатити словниковий запас учнів;
  • розвивати усне та письмове мовлення учнів;
  • розвинути інтерес до російської як навчального предмета.

Обладнання:комп'ютер, принтер, екран

Як музичне оформлення використовується композиція Ігоря Крутого

Хід гри

(Слайд 1).

Вступне слово вчителя. З раннього дитинства і до глибокої старості все життя людини нерозривно пов'язане з мовою. Дитина ще не навчилася як слід говорити, а її слух уже ловить мамині пісеньки та примовки, бабусині казки. Ми виростаємо, йдемо вчитися до школи. Ціле море слів цілий океан промови підхоплює нас.

(Слайд 2).За визначенням Володимира Івановича Даля, дивовижної людини, яка присвятила все своє життя складання свого знаменитого словника: "Слово - виняткова здатність людини висловлювати голосно думки і почуття свої: дар говорити, повідомлятися розумно поєднаними звуками, словесна мова".

І сьогодні ми розумно спілкуватимемося і пізнаватимемо багату російську мову.

Привітання команд.

Оцінюється назва команди, емблема, гасло.

Розминка.

Для початку пропоную жартівливу, але хитру розминку.

(Питання задаються командам по черзі.)

  1. Що в чаплі попереду, а в зайця позаду? (Літера “Ц”)
  2. Як перерахувати по порядку п'ять днів тижня, не називаючи ні числа, ні назви дня? (Позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра.)
  3. У якому слові заперечення "ні" чується сто разів? (Стогне)
  4. Що спільного у дня та ночі? (“Ь” знак на кінці)
  5. Що знаходиться між горою та яром? (Літера “І”)
  6. Використовуйте слово “мова” у різних смислових поєднаннях. ("Довга" мова, мова Пушкіна, варена мова.)
Конкурс знавців наголосів.

(Слайд 3).

У словах потрібно правильно розставити наголос.

  1. Аґент, гусениця, торти, балуюся, комбайнер, тефтелі.
  2. Мільком, сміттєпровод, вахтер, щавель, силос, квартал.

Конкурс знавців прислів'їв та приказок.

Хлопці впоралися з наголосом. Зараз ми подивимося, наскільки добре ви знаєте прислів'я.

(Слайд 4).“Адже прислів'я недаремно мовиться”. Ми маємо право пишатися прислів'ями, які створив наш народ, і продовжуємо вживати їх у своїй промові.

До запропонованих прислів'їв різних народів підбиратимемо відповідні за змістом російські прислів'я.

  1. Дагестанська: "Поспішним людям не вистачає мудрості".
    (Поспішиш людей насмішиш.)
  2. Українська: "І живи до старості, і вчися до старості".
    (Вік живи вік учись.)
  3. Киргизька: "Потихеньку далеко підеш, а танцем втомишся".
    (Тихіше їдеш далі будеш.)
  4. Малайська: "Кінчив шити - обірвав нитку".
    (Зробив справу гуляй сміливо.)
  5. Киргизька: "Чим наповнений посуд, то й виллється звідти".
    (Що посієш те й пожнеш.)
  6. Таджицька: "Ще не знав ніхто і ніколи троянд без шипів, удачі без праці".
    (Без праці не витягнеш рибку з праці.)

(Слайд 5).

Наступне завдання – підібрати закінчення до приказок.

  1. Сам пропадай - …(а товариша рятуй).
  2. По одязі зустрічають – … (За розумом проводжають).
  3. Сім разів відміряй – … (Один раз відріж).
  4. Очі бояться... (А руки роблять).
  5. З ким поведешся - ... (від того наберешся).
  6. Любиш кататися – … (люби та саночки возити).

Конкурс знавців фразеології.

Згадаймо дивовижні легенди Стародавньої Греції. Адже саме міфи Стародавньої Греції подарували нашій мові багато яскравих і дивовижних словосполучень. Що ж означають деякі з них? (Слайд 6)

  1. Нитка Аріадни (Спосіб вийти із скрутного становища).
  2. Сізіфова праця (Марна, марна праця).
  3. Авгієві стайні (дуже забруднене місце).
  4. Ахіллесова п'ята (слабке, вразливе місце).

Конкурс знавців граматики.

(Слайд 7).

Граматика, граматика – наука дуже строга.
Підручник із граматики завжди беру з тривогою я.
Вона важка, але без неї погане було б життя!
Не скласти телеграму та листівку не надіслати,
Навіть власну маму із Днем народження не привітати!

На вас чекають граматичні загадки.

  1. Перша цифра стоїть у середині,
    Літера з початку та літера з кінця.
    А загалом – ліси, міста та рівнини.
    До цілого сповнені любов'ю серця.
    (Вітчизна).
  2. Корінь витягти з начинки нескладно,
    Приставка у посудині зберігається надійно.
    Суфікс у гудінні явно почуєш,
    Разом – на різні теми пишеш.
    (Со-чин-ені-е).

Гра "Четверте зайве".

(Слайд 8).

А. підлягає
Б. дієслово
На додаток
Г. визначення

А. іменник
Б. прислівник
В. присудок
Г. дієслово

Вікторина.

(Слайд 9). Хто був творцем першого слов'янського алфавіту?

А. Кирило та Мефодій
Б. Борис та Гліб
В. Афанасій Нікітін
Г.Мінін та Пожарський

(Слайд 10).Хто склав “Тлумачний словник живої мови”?

А. Ожегов
Б. Ефрон
В. Даль
Г.Чуковський

(Слайд 11).

– Який крилатий вираз означає неіснуючий у природі продукт, щось нечуване, неможливе, межа бажань?

А. пташине молоко
Б. розбите корито
В. ріг достатку
Г.журавель у небі

– Як називається мистецтво гарного письма?

А. піктографія
Б. каліграфія
В. скоропис
Г. клинопис

Конкурс “Раз! Два! Три!".

(Слайд 12).

Вставте пропущені літери та вгадайте слова

Відповіді: фраза, засувка, стриж, роззяв, кульбаба, топірець, оповідання, дворняжка, турист, наказ.

Конкурс "Домашнє завдання".

Заслухаємо невеликі оповідання, у яких слова починаються з однієї літери “П”.

Підведення підсумків.

(Слайд 13).

Журі підбиває підсумки гри. (Додаток 1)
Нагородження.

Заключне слово вчителя.

(Слайд 14).

Ми сьогодні згадали образні слова та висловлювання. Але це лише крапля у морі слів. Можливо, ця крапля приведе вас до величезного океану слів російської мови, і ви зможете оцінити її красу і різноманіття.

Список літератури.

  1. http://www.mista.ru/pogovorki.htm
  2. Григорян Л.Т.Мова моя – друг мій. - М., 1988.
  3. light.lifeisphoto.ru
  4. Водолазька С.В.Конкурси, вікторини, олімпіади. - М., 2006.
  5. www.sprinter.ru
  6. Ашукін Н.С., Ашукіна М.Г.Крилаті слова. - М., 1999.


Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...