До мовної сім'ї належать народи. Основні мовні сім'ї

Тема уроку: Народи Росії. Мовна класифікація народів. Мовні сім'ї групи. Етнічний та релігійний склад Росії

Цілі:

1. Ознайомити з особливостями національного та релігійного складу населення Росії, з розміщенням народів територією країни.

2.Воспитывать громадянськість і патріотизм, повагу до культури та історії своєї країни і народів, що її населяють.

3.Опрацювати вміння узагальнювати та систематизувати знання.

УУД: Особистісні - готовність до самоосвіти та самовиховання,виховання толерантної особистості, чуйної та відповідальної, відкритої до сприйняття інших культур, здатної цінувати, поважати людські гідності та індивідуальність.

Комунікативні - вміння працювати у парах, групах.

Пізнавальні уміння працювати з підручником, картами атласу, аналізувати статистичний матеріал, працювати з додатковими джерелами інформації.Регулятивні - здійснювати пізнавальну рефлексію у вирішенні навчальних завдань.

Обладнання:

Стінні карти: "Політико-адміністративна карта Росії", "Народи Росії", словники, атласи Росії, презентація, лист обліку (для учнів).

1.Організаційний момент.

Ціль:включення учнів у діяльність на особистісно-значущому рівні. "Хочу, тому що можу".

1-2 хвилини;

Подивіться, будь ласка, на слайд. Що ви бачите? Зима, холод, мороз, якось мерзлякувато. А подивіться вдалині будинки, вікна світяться. У будинку, мабуть, затишно, тепло. І ось я хочу, щоб сьогодні у нас на уроці було тепло, затишно та комфортно всім.

Девіз

Перевірка домашнього завдання: Яку тему ми вивчаємо останні кілька уроків?

У вас на столах є випробування. Спробуйте протягом 1 хвилини відповісти на запитання тесту. Тест дуже легкий, він налаштує вас працювати на уроці.

Слайд. №1.Тестування

Чисельність населення Росії (млн.) а) 280 б) 354 в) 142

2.Місце Росії за кількістю жителів а) 3 б) 9 в) 7

3. Природний приріст а) померлі б) народжені в) різниця

4.Відтворення а) спад б) поновлення в) зростання

5. Демографічна криза: а) різке зменшення населення; б) різке збільшення населення; в) народжуваність.

ІІ. Актуалізація знань.

Ціль:повторення вивченого матеріалу, необхідного для «відкриття нового знання», та виявлення труднощів у індивідуальній діяльності кожного учня.

1. 1-2 хвилини;

2. Виникнення проблемної ситуації.

Шановні хлопці! Ми знову зможемо поринати в запаморочливе різноманіття нашої Росії. Якби якийсь добрий чарівник зумів виліпити з Росії кулю і запустив її в космос, Росія почала б обертатися навколо Сонця, не відчуваючи нестачі ні в повітрі та воді, ні в металах та паливі ні в технологіях та знаннях. Ми з вами знаємо, що за красою та різноманітністю ландшафтів, природних ресурсів рівних Росії немає.

Але як ви вважаєте, яке найголовніше багатство нашої держави?

(Це народ, це російський народ, що населяє неосяжні простори нашої Батьківщини).

ІІІ. Постановка навчальної задачі.

Ціль:обговорення труднощів («Чому виникли труднощі?», «Чого ми ще не знаємо?»); промовляння мети уроку як питання, який належить відповісти, чи вигляді теми уроку.

4-5 хв;

Прочитайте, будь ласка, слова, записані на слайді №2:

ЕТНОС ТОЛЕРАНТНІСТЬ АССИМІЛЯЦІЯ

Хто може пояснити значення цих слів? (Діти висловлюють свою думку)

Якщо важко пояснити значення цих слів, де можна знайти цю інформацію?

(У вчителя на столі лежать 3 тлумачних словника. 3 учні шукають тлумачення слів)

Із чим пов'язані ці поняття?

Хто з вас здогадався, яку тему ми сьогодні вивчатимемо? Де можна знайти та дізнатися тему уроку? (У змісті підручника). Назвіть тему уроку. (Слайд №3)

Як ви вважаєте, які цілі сьогоднішнього уроку?

(Дізнаємося: який етнічний і релігійний склад населення Росії, як він змінювався.

Ви вже вивчили великий матеріал на тему «Населення Росії». Запишіть в першу колонку, що найголовніше для себе ви запам'ятали і дізналися, а в другу колонку, запишіть питання, на які можете отримати відповіді на сьогоднішньому уроці (Діти записують в таблицю дані). А третій стовпчик ви заповнюватимете протягом уроку, якщо ви знайшли відповідь на запитання.

Отже, що ви хочете дізнатися? (Зачитують). До цієї таблиці ми повернемося в кінці уроку і виявимо, чи змогли ви відповісти на всі поставлені запитання.

Знаю

Хочу знати

Дізнався

IV. «Відкриття нового знання» (побудова проекту виходу із скрути). Етап вивчення нових знань та способів дій

Ціль:рішення УЗ (усних завдань) та обговорення проекту її вирішення.

7-8 хв;

1. Запишіть тему уроку: "Етнічний, національний склад населення Росії". (На слайді №3)

2.Ми з вами працюватимемо за наступним планом: (На слайді №4)

    Етнічний склад населення Росії.

    Релігійний склад населення.

    Особливості національного складу населення Ставропольського краю.

3.Робота в парах

Прочитайте 1 пункт параграфа 13. Порадьтеся зі своїм сусідом по парті та дайте відповідь на питання: Які народи Росії за чисельністю є найбільшими? В якому регіоні країни найскладніший етнічний склад? (Найбільш складний етнічний склад характерний для Північного Кавказу)

Чому ви так думаєте?

А ви знаєте, які народності проживають на території нашого селища Сонячнодольськ? Перерахуйте їх.

Назвіть, які національності можна зарахувати до малих народів.

4. Робота з атласом

Відкрийте атлас – на сторінці 8-9 «Народи Росії». Усі народи об'єднані у мовні групи, а групи – у сім'ї.

Прочитайте, які мовні сім'ї представлені у Росії. Давайте докладніше познайомимося з ними. Увага на слайд №5.

Мовна сім'я-

Мовна група-

Народи, які належать до цієї сім'ї –

Найчисленніші народи-

Найменші –

Ареал проживання

Назвіть найбільшу мовну сім'ю. (Індоєвропейська)

Які мовні групи та які народи входять до складу індоєвропейської сім'ї?

5. Робота у групах

А зараз ви за цим же планом (у кожного на парті ) за допомогою таблиці та карти дайте характеристику іншим мовним сім'ям самостійно. 1 група - алтайська сім'я, 2 група - уральсько-юкагірська, 3 група - північнокавказька (відповіді)

V. Фізмінутка - Релаксація. (С.Ротару « Я, ти, він, вона разом ціла країна!)

V. Первинне закріплення.Етап закріплення знань та способів дій

Ціль:промовляння нового знання, запис як опорного сигналу.

4-5 хвилин;

Ми познайомилися з різними народами, зараз ще раз виділимо численні сім'ї, склавши кластер «Етнічний склад населення Росії».

До ластер



(Слайд №6)

Подивіться на прапор Росії. Біло-синьо-червоний. Чому Петро 1 вибрав ці кольори, є різні версії. Я хочу запропонувати ще одну символічну версію. Червоний - мав обрядове значення у слов'янських народів, синій - колір неба, священний для тюркських народів, білий - колір снігу - традиційний для уральських народів, а довголіття прапора схоже на кавказький народ.

Слов'яни, тюрки, представники уральсько-юкагірської сім'ї та родини північно-кавказької, як ми щойно з'ясували, становлять більшість, 95% населення Росії, біло-синьо-червоний прапор нашої Батьківщини можна назвати своєрідною етнографічною картою.

VI. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком. Самоаналіз та самоконтроль

Етап застосування знань та способів дій

Ціль:кожен собі повинен зробити висновок у тому, що він вже вміє.

4-5 хвилин;

А який національний склад населення нашого Ставропольського краю? (На окремому аркуші)

Назвати найчисленніші народи і найменші

Російські

2 231,8

Вірмени

149,2

Українці

45,9

Даргінці

40,2

Греки

34,1

Ногайці

20,7

Цигани

19,1

Карачаївці

15,1

Азербайджанці

15,1

Туркмени

13,9

Чеченці

13,2

Татари

13,0

Білоруси

11,3

Грузини

8,8

Німці

8,0

Осетини

7,8

Турки

7,5

Аварці

7,2

Корейці

7,1

Наш Ставропольський край, як і наша Росія, багатонаціональний.

Щоб жити в багатонаціональній країні, потрібно виховувати в собі ТОЛЕРАНТНІСТЬ, ПОВагу. " Єдино вірний девіз сталого співіснування народів у поліетнічному державі " У світі, але порізно " " Л.Н.Гумилев. У світі, але зберігаючи свою самобутність. Рівноправність громадян різних національностей, конфесій, що у нашій державі, закріплено Конституцією РФ.

Стаття 19 Конституції РФ

Держава гарантує рівність права і свободи людини і громадянина незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового та посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, приналежності до громадських об'єднань, а також інших обставин. Забороняються будь-які форми обмеження прав громадян за ознаками соціальної, расової, національної, мовної чи релігійної власності.

Безліч народів населяють Росію. Чим народи один від одного відрізняються? Кожен народ самобутній, має власну культуру, традиції, навіть характерні риси. Будь-який народ неповторний, талановитий. Ми всі різні, і водночас представники різних національностей мають багато спільного.

(Підготовлений учень читає вірш В.Степанова «Живуть у Росії різні народи»)

Живуть у Росії різні

Народи з давніх-давен.

Одним тайга до вподоби,

Іншим – степовий простір.

У кожного народу

Мова своя і вбрання.

Один черкеску носить,

Інший надів халат.

Один - рибалка з народження,

Інший – оленярів,

Один кумис готує,

Інший готує мед.

Одним миліша осінь,

Іншим миліше весна.

А Батьківщина Росія,

2 учень: І у мирний час, і в роки Великої Вітчизняної війни, 70-річчя від Дня Перемоги якої відзначатимемо у травні 2015 року, всі народи Росії намагаються жити у злагоді, дружбі та згуртованості. Одним із вирішальних факторів всесвітньо-історичної перемоги Радянського Союзу у Великій Вітчизняній війні над фашистською Німеччиною стала єдність і згуртованість народів нашої багатонаціональної та багатоконфесійної країни. У суворі роки війни всі народи нашої країни згуртувалися навколо героїчного російського народу, який виніс на плечах основну тяжкість війни. Зберігати честь нашої багатонаціональної країни та робити все для забезпечення безпеки – обов'язок кожного росіянина, незалежно від національності.

VII.Включення нового знання до системи знань і повторення.

7-8 хвилин;

Як ви вважаєте, що ще ми не розглянули і не впізнали на сьогоднішню тему? (Релігійний склад)

Зараз я пропоную вам переглянути відеофрагмент «Релігійний склад Росії» та відповісти на запитання: «Які світові релігії сповідаються на території Росії та Ставропольського краю»?

VIII.Рефлексія діяльності (підсумок уроку).

Мета: усвідомлення учнями своєї УД (навчальної діяльності), самооцінка результатів діяльності своєї та всього класу.

1.Повернемося до таблиці, яку заповнювали на початку уроку. На які запитання вам вдалося отримати відповіді?

Що ще потрібно зробити?

Де можна застосувати нові знання?

2. Гра «Вірю, не вірю»

1. Росія – багатонаціональна держава.

2. Національний склад сформувався під впливом історичних, економічних та політичних факторів.

3. На території Ставропольського краю мешкає мало різних національностей

4. Відносини мають будуватися на повазі мови, традицій, культури, звичаїв народів.

5. Народи, які мешкають на території Ставропольського краю, сповідують лише одну релігію.

Будинки:§13, скласти сенквейн «Народ»

Росія – країна багатонаціональна, а отже, багатомовна. Вчені-лінгвісти налічують 150 мов - тут на рівних враховані і така мова, як російська, якою в Росії володіють 97,72% населення, і мова негідаль-іїв - маленького народу (всього 622 людини!), Який живе на річці Амур.

Деякі мови дуже схожі: люди можуть говорити кожен своїм і при цьому чудово розуміти один одного, наприклад російська - білоруса, татарин - башкира, калмик - бурята. Іншими мовами, хоча в них теж багато спільного - звуки, деякі слова, граматика, - домовитися все ж таки не вдасться: марійцю з мордівцем, лезгину з аварієм. І нарешті, є мови - вчені їх називають ізольованими, - не схожі на жодну іншу. Це мови кетів, нівхів та юкагірів.

Більшість мов Росії належить до однієї з чотирьох мовних сімей: індоєвропейської, алтайської, уральської та північно-кавказької. Кожна сім'я має спільну мову-предок - прамову. Стародавні племена, які говорили такою прамовою, переселялися, змішувалися з іншими народами, і колись єдина мова розпадалася на кілька. Так і виникло на Землі багато мов.

Скажімо, російська належить до індоєвропейської сім'ї. У цій же сім'ї-англійська та німецька, хінді та фарсі, осетинська та іспанська (і ще багато-багато інших). Частина сім'ї – група слов'янських мов. Тут з російською є сусідами чеська та польська, сербсько-хорватська та болгарська тощо. Індоєвропейськими мовами говорить у Росії більше 87 % населення, але лише 2 % їх слов'янські. Це німецькі мови: німецька та ідиш (див. сюжет "Євреї в Росії"); вірменська (один складає групу); іранські мови: осетинська, татська, курдська та таджицька; романські: молдавська; і навіть новоіндійські мови, якими розмовляють у Росії цигани.

Алтайська сім'я в Росії представлена ​​трьома групами: тюркською, монгольською та тунгусо-маньчжурською. Народів, які говорять монгольськими мовами, лише два - калмики і буряти, зате одне перерахування тюркських мов може здивувати. Це чуваський, татарський, башкирський, карачаєво-бал-карський, ногайський, кумицький, алтайський, хакаський, шорський, тувінський, тофаларський, якутський, долганський, азербайджанський та ін. Більшість цих народів живе в Росії. У нашій країні живуть і такі тюркські народи, як казахи, киргизи, туркмени, узбеки. До тунгусо-маньчжурських мов належать евенкійська, евенська, негідальська, нанайська, орочська, орокська, удегейська та ульцька.

Іноді виникає питання: де окрема мова, а де лише діалекти однієї й тієї ж мови? Наприклад, багато лінгвістів у Казані вважають, що башкирська - діалект татарської, а стільки ж фахівців в Уфі переконані, що це дві абсолютно самостійні мови. Подібні суперечки точаться не тільки щодо татарського та башкирського.

До уральської мовної сім'ї належать фінно-угорська та самолійська групи. Поняття " фінські " умовне - у разі воно позначає державну мову Фінляндії. Просто у мов, що входять до цієї групи, споріднені граматики, схоже звучання, особливо якщо не розбирати слова, а слухати лише мелодику. Фінськими мовами говорять карели, вепси, іжорці, водь, комі, марії, мордва, удмурти, саами. Угорських мов у Росії дві: хантійський і мансійський (а третьому угорському говорять угорці). Самодійськими мовами говорять ненці, нганасани, енці, сількупи. До уральських генетично близька мова юкагірів. Ці народи дуже нечисленні, і поза півночі Росії їх мов не почути.

Північнокавказька сім'я – поняття досить умовне. Хіба що фахівці-лінгвісти знаються на найдавнішій спорідненості мов Кавказу. У цих мов дуже складна граматика і надзвичайної складності фонетика. У них існують звуки, зовсім недоступні для людей, які говорять іншими прислівниками.

Фахівці ділять північнокавказькі мови на нахсько-лагестанську та абхазько-адизьку групи. Нахськими, зрозумілими одна одній мовами говорять вайнахи - така загальна назва чеченців та інгушів. (Ім'я група отримала від самоназви чеченців - нахчи.)

У Дагестані мешкають представники приблизно 30 народів. "Приблизно" - тому що далеко не всі мови цих народів досліджені, а часто люди визначають свою національну приналежність саме з мови.

До дагестанських мов відносяться аварська, андійська, єзька, гінухська, гунзибська, бежтинська, хваршинська, лакська, даргінська, лезгінська, табасаранская, агульська, ру-тульська... Ми назвали найбільші дагестанські мови, але не перерахували й половини. Не дарма цю республіку звали "горою мов". І "раєм для лінгвістів": поле діяльності для них тут неосяжне.

Абхазько-адизькими мовами споріднені народи. На адиг-ських – кабардинці, адигейці, черкеси, шапсуги; на абхазьких - абхази та абазини. Але не все так просто в цій класифікації. Кабардинці, адигейці, черкеси і шапсуги вважають себе єдиним народом - адигами - з однією мовою, адигською, а офіційні джерела називають чотири адигських народу.

У Росії є мови, які не входять до жодної з чотирьох сімей. Це передусім мови народів Сибіру та Далекого Сходу. Усі вони нечисленні. Чукотсько-камчатськими мовами говорять чукчі, коряки та ітельмени; на ескімосько-алеутських - ескімоси та алеути. Мови кетів на Єнісеї та нівхів на Сахаліні та Амурі не входять до жодної мовної родини.

Мов багато, і щоб люди могли домовитися, потрібен загальний. У Росії ним став російський, бо росіяни - найчисленніший народ країни і живуть вони у всіх її куточках. Це мова великої літератури, науки та міжнародного спілкування.

Мови, звичайно, рівноцінні, але навіть найбагатша країна не може видавати, наприклад, книги з усіх питань мовою кількох сотень людей. Або навіть кількох десятків тисяч. На мові ж, якою володіють мільйони, це можливо.

Втратили чи втрачають свої мови багато народів Росії, передусім представники малих народів. Так, практично забули рідну мову чу-лимии - маленький тюркомовний народ у Сибіру. Список, на жаль, довгий. У містах Росії російська мова стає спільною для багатонаціонального населення. І найчастіше єдиним. Втім, останнім часом турботу про власні мови у великих центрах взяли він національні культурно-освітні суспільства. Зазвичай вони організовують недільні школи дітей.

Більшість мов Росії до 20-х років. XX ст. писемності не мало. Свій алфавіт був у грузинів, вірменів, євреїв. На латиниці (латинський алфавіт) писали німці, поляки, литовці, латиші, естонці, фіни. Деякі мови не мають писемності й досі.

Перші спроби створення писемності для народів Росії робили ще до революції, але всерйоз зайнялися цим у 20-х рр..: Реформували арабське лист, пристосувавши його до фонетики тюркських мов. До мов йародів Кавказу вона не підійшла. Розробили латиницю, але букв для точного позначення звуків у мовах малих народів не вистачало. З 1936 по 1941 р. мови народів Росії (і СРСР) переклали на слов'янський алфавіт (крім тих, які мали свій, до того ж давній), додали надрядкові значки, високі прямі палички для позначення гортанних звуків та дивні для російського ока поєднання букв на кшталт "ь" та "ь" після голосних. Вважалося, що єдиний алфавіт допомагав кращому засвоєнню російської. Останнім часом деякі мови почали знову використовувати латиницю. (Докладну класифікацію див. у томі "Мова знання. Російська мова" "Енциклопедії для дітей".)

Мови народів Росії

1. Індоєвропейські мови

o Слов'янські (а саме східнослов'янські) - російська (близько 120 мільйонів носіїв за переписом 1989 р.)

o Німецькі мови - ідиш (єврейська)

o Іранські мови - осетинська, талиська, татська (мова татів та горських євреїв)

o Індоарійські мови - циганський

2. Уральські мови

o Фінно-угорські мови

§ марійська

§ саамська

§ мордовські мови - мокшанський, ерзянський

§ обсько-угорські мови - мансійська, хантійська

§ пермські мови - комі-зирянський, комі-перм'яцький, удмуртський

§ прибалтійсько-фінські - вепсський, водський, іжорський, карельський

o Самодійські мови - нганасанська, ненецька, селькупська, енецька

3. Тюркські мови- алтайська, башкирська, долганський, карачаєво-балкарська, кумицька, ногайська, татарська, тофаларська, тувінська, хакаська, чуваська, шорська, якутська

4. Тунгусо-маньчжурські мови- нанайська, негідальська, орокська, орочська, удегейська, ульчська, евенкійська, евенська

5. Монгольські мови- бурятська, калмицька

6. Єнісейські мови- кетський

7. Чукотсько-камчатські мови- алюторський, ітельменський, керецький, коряцький, чукотський

8. Ескімосько-алеутські мови- алеутська, ескімоська

9. Юкагірська мова

10. Нівська мова

11. Північнокавказькі мови

o Абхазько-адизькі мови - абазинська, адигейська, кабардино-черкеська

o Нахсько-дагетанські мови

§ Нахські мови - бацбійська, інгушська, чеченська

§ Дагестанські мови

§ аварський

§ індійські мови - андійська, ахвахська, багвалінський (кванадинський), ботліхська, годоберинський, каратинський, тиндинський, чамалінський

1. Скільки народів проживає у Росії?

Росія є багатонаціональною державою, що відображено також у її конституції. На її території мешкає понад 200 народів.

2. Народи яких мовних сімей та груп представлені в Росії?

Індоєвропейська сім'я: Слов'янська група, Вірменська група, Іранська група, Індоарійська, Романська група, Балтійська група; Алтайська сім'я: Тюркськая група, Монгольська група, Тунгусо-Маньчжурська група; Північно-Кавказька сім'я: Нахсько-Дагестанська група, Абхазо-Адизька група; Уральська сім'я: Фінно-Угорська група, Самодійська група; Чукотсько-Камчатська родина; Юкагірська сім'я; Єнісейська сім'я.

3. Виберіть відповідь. Більшість росіян говорять мовами сім'ї: а) кавказькою; б) алтайської; в) індоєвропейський.

4. Виберіть відповідь. Найчисленніший після російських народ у Росії? а) українці; б) татари; в) чуваші.

5. Чому у Росії майже неможливо виділити «чисті» в етнічному плані території?

На території Росії практично неможливо знайти «чисті» етнічні території, оскільки наша країна є багатонаціональною і на кожній території, у кожному суб'єкті можна зустріти різні народи, етноси та національності. Також росіяни – як найчисленніший народ Росії є у ​​кожному суб'єкті країни.

6. Яка роль російської для народів Росії?

Російська мова, як державна і найпоширеніша в Росії, використовується як мова міжнаціонального спілкування народів Росії. Російська мова є формою культури, він є історично сформованою мовною спільнотою і поєднує всю сукупність мовних засобів росіян.

7. У легенді карти на с. 248-249 Додатки знайдіть та випишіть назви невідомих вам народів. У пошуковій системі Інтернету Яндекс (рубрика "Словники") або в енциклопедіях знайдіть ці народи. Позначте їх чисельність та місця проживання.

Невідомі (нечисленні) народи Росії:

Аварці – один із корінних народів Кавказу, який історично проживає в нагірному Дагестані;

Кумики – тюркомовний народ, один із корінних народів Дагестану, компактно проживають також у Північній Осетії та Чечні;

Лакци – одні з корінних народів Дагестану. Лакци історично проживають у центральній частині Нагірного Дагестану;

Табасарани – одне із корінних народів Північного Кавказу. Основною територією розселення є південно-східний схил Кавказу, звернений до Каспійського моря;

Ногайці - народ на Північному Кавказі, на півдні Нижнього Поволжя, у Криму, а також у Північному Причорномор'ї;

Евенки – корінний народ Східного Сибіру.

8. Використовуючи географічну та краєзнавчу літературу, проведіть етнографічне вивчення свого населеного пункту та з'ясуйте: а) який національний склад населення; б) яке співвідношення чисельності основних народів; в) чим характеризується динаміка чисельності населення та його національного складу.

Етнічний склад м. Челябінська:

а) Етнічний склад: росіяни, татари, башкири, українці, німці, білоруси, вірмени, мордва, таджики, казахи;

б) Співвідношення чисельності: росіяни – 936,5 тисячі осіб (86,53 %), татари – 54,4 тисячі (5,03 %), башкири – 33,7 тисячі (3,11 %), українці – 15,6 тисяч (1,44 %), німці – 7,1 тисяч (0,65 %), білоруси – 4 тисячі (0,37 %), вірмени – 3,7 тисяч (0,34 %), мордва – 3,1 тисяч (0,29%), таджики – 3 тисячі (0,27%), казахи – 2,9 тисячі (0,26%);

в) Динаміка чисельність населення м. Челябінська: населення Челябінська за даними перепису Російської імперії 1897 становило всього 20 тис. чол. До 1926 населення потроїлося і склало 59 тис. чол. У повоєнні роки, коли населення евакуювали на Урал і Сибір, після індустріалізації 1930-х та будівництві найбільших підприємств металургії та машинобудування, а також хімічної та інших галузях, які забезпечували постачання бойової техніки у воєнні роки, а також сільськогосподарської техніки, населення збільшилося більш ніж в 10 разів і становило вже до 1959 689 тис. чол. Бурхливий розвиток Челябінська в післявоєнні роки призвів до швидкого зростання населення: 13 жовтня 1976 народився мільйонний житель міста. Майже за три століття населення Челябінська зросло більш ніж у 1080 разів. Національний склад: завдяки прикордонному положенню Челябінської області, у місті Челябінську зустрічається велика етнічна різноманітність, хоча більшість становлять росіяни. Завдяки положенню на Південному Уралі, в етнічному складі Челябінська трапляються тюркські народи (татари, башкири, казахи); оскільки Челябінськ, є промисловим містом, то у військові та повоєнні роки на роботу підприємств привозили військовополонених німців, багато хто з них залишився жити в місті, чим урізноманітнив етнічний склад.

9. Коли ви вперше замислилися про свою національну належність? Представники яких національностей є у вашій рідні? Що ви чи члени вашої родини перейняли у них (з побуту, культури)? Напишіть твір на тему «Національний характер: я в діалозі культур».

У нашій сім'ї всі вважають себе росіянами. Незважаючи на це, в сім'ї часто зустрічаються культурні відгуки інших народів. Наприклад, на бабусиних килимах, які вона ткала сама, часто зустрічаються візерунки фінно-угорських народів, мама часто готує український борщ, татарський чак-чак, узбецький плов та казахський лакман; іноді у нашій сім'ї згадують про свята європейських народів, такі як День святого Валентина чи католицьке Різдво. Твір: «Національний характер: я у діалозі культур». На формування російської культури повилаяв ряд факторів: необхідність освоєння великих площ, на яких об'єднувалися та взаємодіяли численні національності; утвердження православ'я як особливої ​​гілки християнства, зосередженої на духовності, прихильності до усталених традицій; тривала тимчасова ізольованість розвитку від західноєвропейських цивілізаційних процесів та напружена боротьба за подолання такої замкнутості; превалювання ідеї пріоритету державності над особистісними інтересами, підпорядкування інтересів особистості інтересам держави. Російська ментальність – специфічний сукупний архетип народу, що виник у результаті взаємодії унікального суб'єкта та його життєдіяльності. Він накладає суттєвий відбиток характер російської спільності і змінюється разом із нею. Російський народ – визнаний творець однієї з «осьових» культур. В умовах великої «зміни всіх» «і становлення російської цивілізації XXI століття рішення «єдиної та неподільної» проблеми спадкоємності з культурною спадщиною та її оновлення стало умовою духовного відродження Росії. «Не ділити, не дробити російську історію... стежити переважно за зв'язком явищ, за безпосереднім наступництвом форм, не розділяти початки, але розглядати їх у взаємодії».

Думаю, багато хто з нас чув знамениту легенду про будівництво Вавилонської вежі, під час якого люди своїми сварками і чварами так прогнівили Бога, що він розділив їх єдину мову на безліч, щоб, не маючи можливості спілкуватися один з одним, люди і лаятися не могли . Ось так і розселилися ми всьому світу, кожен народ зі своєю мовною говіркою, своєю культурою та традиціями.

Згідно з офіційними даними, зараз у світі налічується від 2796 до більш ніж 7000 мов. Така велика різниця походить від того, що вчені ніяк не вирішать, що саме вважати мовою, а що діалектом чи прислівником. Бюро перекладів часто стикається з нюансами перекладу з рідкісних мов.

У 2017 році налічується приблизно 240 мовних груп чи сімей. Найбільша та численна з них – індоєвропейська, до якої належить і наша з вами російська мова. Мовна сім'я – це сукупність мов, що об'єднуються за звуковим подібністю коренів слів і такої граматики. Основу індоєвропейської сім'ї складають англійську та німецьку мови, що становлять кістяк німецької групи. У цілому нині, дана мовна сім'я об'єднує у собі народи, котрі посідають основну частину Європи та Азії.

Входять сюди також і такі поширені романські мови, як іспанська, французька, італійська та інші. Російська мова входить до складу слов'янської групи індоєвропейської сім'ї поряд з українською, білоруською та іншими. Індоєвропейська група – не найчисленніша за кількістю мов, але ними говорить майже половина населення Земної кулі, що дає їй можливість носити титул «найчисленнішою».

Наступна сім'я мов об'єднує у собі понад 250 000 осіб – це афро-азіатськасім'я, куди входять єгипетська, іврит, арабська та багато інших, включаючи вимерлі, мови. Цю групу становлять більш ніж 300 мов Азії та Африки, і ділиться вона на єгипетську, семітську, кушитську, омотську, чадську та берберолівійську гілки. Однак до афро-азіатської сім'ї мов не входять близько 500 діалектів і прислівників, які застосовуються в Африці найчастіше тільки в усній формі.

Далі за поширеністю та складністю вивчення – ніло-цукровасім'я мов, поширена у Судані, Чаді, Ефіопії. Так як мови цих земель мають між собою суттєві відмінності, то їх вивчення є не лише великим інтересом, а й великими труднощами для вчених-лінгвістів.

Понад мільйон носіїв мови включає в себе китайсько-тибетськагрупа мов, а ось тибето-бірманськагілка налічує понад 300 мов, говорить якими аж 60 мільйонів людей у ​​всьому світі! Частина мов цієї сім'ї досі немає власної писемності і існує лише у усному варіанті. Це значно ускладнює їх вивчення та дослідження.

Мови та діалекти народів Росії належать до 14 мовних сімей, основними з яких є індоєвропейська, уральська, північнокавказька та алтайська.

  • До індоєвропейської мовної сім'ї належить близько 87 % населення Росії, а 85 % її займає слов'янська група мов (російські, білоруси, поляки, українці), далі йдуть іранська група (таджики, курди, осетини), романська група (цигани, молдавани) та німецька група (євреї, які говорять ідиш, німці).
  • Алтайську мовну сім'ю (приблизно 6,8 % населення Росії) становлять тюркська група (алтайці, якути, тувинці, шорці, чуваші, балкарці, карачаївці), монгольська група (калмики, буряти), тунгусо-маньчжурська група (евенки, евени, на та палеоазійська група мов (коряки, чукчі). Частина цих мов зараз перебуває під загрозою вимирання, оскільки їх носії частково переходять російською, частково – китайською.
  • Уральська мовна сім'я (2% населення) представлена ​​фінською групою мов (комі, маргейці, карели, комі-перм'яки, мордва), угорською (ханти, мансі) та самодійською групами (ненці, селькупи). Понад 50% уральської мовної сім'ї складають угорці та близько 20% - фіни. Сюди входять мовні групи народів, що у районах Уральського хребта.

Кавказька мовна сім'я (2 %) включає картвельську групу (грузини), дагестанську групу (лезгіни, даргінці, лакці, аварці), адиго-абхазьку (абхази, адигейці, кабардинці, черкеси) та нахську групи (інгуші, чеченці). Вивчення мов Кавказької сім'ї пов'язане для лінгвістів з великими труднощами, тому ще дуже мало вивчені мови місцевого населення.

Труднощі викликають як граматика чи правила побудови мови даної сім'ї, а й вимова, яке найчастіше просто недоступне для людей, які мають даної різновидом мови. Певні труднощі щодо вивчення створює і важкодоступність деяких гірських районів Північного Кавказу.

У світі існує велика кількість мовних сімей та різноманітних мов. Останніх існує понад 6000 на планеті. Більшість з них відносяться до найбільших у світі мовних сімей, які виділяються за лексичним та граматичним складом, спорідненістю походження та за спільністю географічного положення їх носіїв. Проте слід зазначити, що спільність проживання який завжди є невід'ємним чинником.

У свою чергу мовні сім'ї світу діляться на групи. Вони виділяються за схожим принципом. Існують також мови, які не належать до жодної з виділених сімей, а також так звані ізольовані мови. Також вченими заведено виділяти макросім'ї, тобто. групи мовних сімей

Індоєвропейська сім'я

Найбільш повно вивченою є індоєвропейська мовна сім'я. Виділяти її почали ще за давніх часів. Проте нещодавно почали вестися роботи з вивчення протоіндоєвропейської мови.

Індоєвропейська мовна сім'я складається з груп мов, носії яких проживають на територіях Європи та Азії. Так, до них належить німецька група. Основними мовами її є англійська та німецька. Також численною групою є романська, до якої входять французька, іспанська, італійська та інші мови. Крім того, до індоєвропейської родини належать і східноєвропейські народи, які говорять мовами слов'янської групи. Це білоруська, українська, російська та ін.

Ця мовна сім'я не є найбільшою за кількістю мов, що входять до неї. Однак цими мовами говорить майже половина населення Землі.

Афро-азіатська сім'я

Мови, що представляють афро-азіатську мовну сім'ю, використовуються більш ніж чвертю мільйона людей. До неї входить і арабська, і єгипетська, і іврит, і багато інших, у тому числі й вимерлих мов.

Цю сім'ю прийнято ділити п'ять (шість) гілок. Сюди належить семітська гілка, єгипетська, чадська, кушитська, берберо-лівійська та омотська. Загалом до афро-азіатської сім'ї входить понад 300 мов африканського континенту та частини Азії.

Однак сім'я не є єдиною на континенті. У великій кількості, особливо на південь, в Африці існують інші, не пов'язані з нею мови. Виділяють їх не менше 500. Практично всі вони не були представлені письмово до XX ст. та застосовувалися тільки в усній формі. Деякі з них до цього дня є виключно усними.

Ніло-Цукрова сім'я

Мовні сім'ї Африки також включають і ніло-цукрову сім'ю. Представлені ніло-цукрові мови шістьма мовними сім'ями. Одна з них – сонгай-зарма. Мови та діалекти іншої – цукрової сім'ї – поширені в Центральному Судані. Також є сім'я мамба, носії якої населяють Чад. Інша сім'я – фур – також поширена в Судані.

Найбільш складною є шари-нільська мовна сім'я. Вона, своєю чергою, ділиться чотирма гілки, які з мовних груп. Остання сім'я – кома – поширена на території Ефіопії та Судану.

Мовні сім'ї, представлені ніло-цукровою макросім'єю, мають значні різницю між собою. Відповідно, вони становлять велику складність для дослідників-лінгвістів. На мови цієї макросім'ї великий вплив мала афро-азіатська макросім'я.

Китайсько-тибетська родина

Китайсько-тибетська мовна сім'я налічує понад мільйон носіїв мов, що належать до неї. Насамперед це стало можливим завдяки великій чисельності китайського населення, що говорить на китайській мові, що входить в одну з гілок цієї мовної сім'ї. Крім нього, у цю гілку входить дунганська мова. Саме вони й утворюють у китайсько-тибетській сім'ї окрему гілку (китайську).

До іншої гілки належать понад триста мов, які виділяють як тибето-бірманську гілку. Носії її мов становлять приблизно 60 мільйонів людей.

На відміну від китайської, бірманської та тибетської, більшість мов китайсько-тибетської сім'ї не мають письмової традиції і передаються з покоління до покоління виключно в усній формі. Незважаючи на те, що дана сім'я глибоко і довго вивчалася, вона все ж таки залишається недостатньо дослідженою і приховує безліч поки що не розкритих таємниць.

Північно- та південноамериканські мови

Нині, як відомо, переважна більшість північно- та американських мов належить до індоєвропейської чи романської сім'ям. Заселяючи Нове світло, європейські колоністи принесли із собою й власні мови. Проте прислівники корінного населення американського континенту зовсім не зникли. Багато ченців і місіонерів, які прибули з Європи до Америки, записували та систематизували мови та діалекти місцевого населення.

Так, мови північноамериканського континенту на північ від нинішньої Мексики були представлені у вигляді 25 мовних сімей. Надалі деякими фахівцями було переглянуто цей поділ. На жаль, Південна Америка не була вивчена так само добре в мовному плані.

Мовні сім'ї Росії

Усі народи Росії розмовляють мовами, які належать до 14 мовним сім'ям. Усього ж у Росії налічується 150 різних мов та діалектів. Основу мовного багатства країни становлять чотири основні мовні сім'ї: індоєвропейська, північнокавказька, алтайська, уральська. При цьому більшість населення країни розмовляє мовами, що належать до індоєвропейської сім'ї. Ця частина становить 87 відсотків від населення Росії. Причому слов'янська група посідає 85 відсотків. До неї відносяться білоруська, українська та російська, що складають східнослов'янську групу. Ці мови дуже близькі одна до одної. Їх носії практично легко можуть розуміти один одного. Особливо це стосується білоруської та російської мов.

Алтайська мовна сім'я

Алтайська мовна сім'я складається з тюркської, тунгусо-манчжурської та монгольської мовних груп. Різниця у кількості представників їх носіїв у країні велика. Наприклад, монгольський представлений у Росії виключно бурятами та калмиками. А ось до тюркської групи зараховано кілька десятків мов. Серед них хакаська, чуваська, ногайська, башкирська, азербайджанська, якутська та багато інших.

До групи ж мов тунгусо-манчжурської відносяться нанайська, удегейська, евенська та інші. Ця група перебуває під загрозою зникнення внаслідок переваги їх народів-носіїв користуватися з одного боку російською, з іншого - китайською. Незважаючи на широке та тривале вивчення алтайської мовної сім'ї, фахівцям дуже важко визначитися у відтворенні алтайської прамови. Це пояснюється великою кількістю запозичень носіїв з інших мов внаслідок тісного контакту з їхніми представниками.

Уральська родина

Уральські мови представлені двома великими сім'ями - фінно-угорською та самодійською. До першої з них належать карели, марійці, комі, удмурти, мордва та інші. Мовами другої сім'ї говорять енцы, ненці, селькупи, нганасани. Носіями уральської макросім'ї великою мірою є угорці (понад 50 відсотків) та фіни (20 відсотків).

Назва цієї сім'ї походить з назви Уральського хребта, де, як вважається, відбувалося формування уральської прамови. Мови уральської сім'ї мали певний вплив на сусідні з ними слов'янські та балтійські. Усього ж мов уральської сім'ї налічується понад двадцять як на території Росії, так і за її межами.

Північнокавказька сім'я

Мови народів Північного Кавказу є величезну складність для лінгвістів з погляду їх структурування та вивчення. Саме собою поняття північнокавказької сім'ї досить умовно. Справа в тому, що надто мало вивченими є мови місцевого населення. Однак завдяки кропіткій і глибокій роботі багатьох лінгвістів, які вивчають цю проблематику, стало зрозуміло, наскільки роз'єднаними і складними є багато північнокавказьких прислівників.

Труднощі стосуються не лише власне граматики, структури та правил мови, наприклад, як у табасаранській мові – одній з найскладніших мов на планеті, а й вимови, яка часом просто недоступна для людей, які не володіють цими мовами.

Значна перешкода для фахівців, що їх вивчають, становить важкодоступність багатьох гірських районів Кавказу. Однак цю мовну сім'ю, незважаючи на всі протиріччя, прийнято ділити на дві групи - нахсько-дагестанську та абхазо-адизьку.

Представники першої групи населяють переважно райони Чечні, Дагестану та Інгушетії. До них відносяться аварці, лезгіни, лакці, даргінці, чеченці, інгуші та ін. Друга група складається з представників споріднених народів - кабардинців, черкесів, адигейців, абхазів та ін.

Інші мовні сім'ї

Мовні сім'ї народів Росії які завжди є великими, об'єднують однією сім'ю багато мов. Багато хто з них дуже малі, а деякі навіть є ізольованими. Такі народності насамперед проживають біля Сибіру і Далекого Сходу. Так, чукотсько-камчатська родина поєднує чукчів, ітельменів, коряків. Алеути та ескімоси говорять алеутсько-ескімоським.

Велика кількість народностей, розкиданих по величезній території Росії, будучи вкрай нечисленними (кілька тисяч чоловік і навіть менше), мають свої власні мови, які не входять в жодну відому мовну сім'ю. Як, наприклад, нівхи, що населяють береги Амура і Сахалін, і кети, що розташувалися у Єнісея.

Проте проблема мовного вимирання у країні продовжує загрожувати культурному та мовному розмаїттю Росії. Під загрозою зникнення опиняються як окремі мови, а й цілі мовні сім'ї.



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...