Як допомогти дитині в адаптації до школи. Адаптація дітей до шкільного життя

Тема виступу для батьківських зборів:

"Адаптація дитини до школи".

Підготувала педагог-психолог Костюшкіна Ю.О.

Мета заняття: поінформувати батьків про особливості

адаптацію першокласників до умов школи.

Завдання:

Дати знання про поняття адаптації до школи;

Дати уявлення про види адаптації;

Обладнання: лекційний матеріал, буклети.

Хід заходу:

Вступне слово педагога-психолога:

Є батьки, які міркують приблизно так: «Нашу справу нагодувати-напоїти, а школа навчить!» це помилка, як помилка і те, що освіта закінчується з отриманням диплома чи захистом кандидатської дисертації. Людина повинна вчитися завжди – з моменту появи на світ до останнього подиху. Хоча ми, на жаль, маємо множинні приклади дітей, які виросли, не навчених вчасно багато чому. Доведено, що діти, які виросли в збідненому домашньому середовищі, про яких слабо дбали матері, відрізняються низькими досягненнями в освіті, а чоловіки – низьким заробітком. Ті, хто виховувався, оточений любов'ю і турботою про розвиток та дошкільне навчання, відрізняються успіхами в освіті, відносно високим доходом. І, що дуже важливо, отримавши від батьків естафету турботи про розвиток та освіту дітей, вони здебільшого передають її своєму потомству.

Справді, чи ми розуміємо, дорослі, що вчитися важко? Чи знаємо чому? А головне – чи готові ми до шкільних труднощів та шкільних невдач наших дітей?

Шкільні труднощі неминучі (до цього ми повинні бути готові), але хтось пройде їх непомітно, а для когось вони можуть стати непереборною перешкодою. Тут багато залежить від нас, дорослих, від нашої допомоги та нашої підтримки. Чи розуміємо ми, дорослі, що навчання – серйозна праця, яка потребує значної інтелектуальної, емоційної та фізичної напруги? Чи знаємо, що початок року завжди найважче, особливо для першокласників. Причому пристосування до школи не закінчується за тиждень-два, для цього потрібно багато часу. Тому в цьому посібнику ми хочемо розповісти вам, як допомогти дитині подолати перші сходинки на шкільному шляху.

На жаль, батьки частіше нетерплячі, нетерпимі та егоїстичні, хоча виправдовують це «добрими намірами». Але хоч би якими були виправдання, роздратування, крики, з'ясування стосунків, покарання, все це – додаткові стресові ситуації, це завжди дитячий біль від нерозуміння та образи. Головне, що це лише посилює труднощі та створює нові проблеми. На жаль, бажання батьків не настільки часто збігаються з можливостями дітей. Дуже гірким буває розчарування, засмучення, розгубленість, коли у дитини, на яку ви покладали стільки надій, невдачі йдуть одна за одною.

Чому так важко вчитися? Чому сотні тисяч дівчат та хлопчиків страждають від різних шкільних проблем? Ми все більше нарікаємо на програми, методики, систему навчання. Але важливо, щоб це була не одна нова програма, методика, не один підручник, не жорсткі терміни, коли усі мають працювати як один. Адже всі не можуть як один. Вони дуже різні, наші діти. Один, слухатиме вчителя, розкривши рота і, поглинений роботою, акуратно випише кожну літеру, інший і хвилини не всидить спокійно, а мрія про акуратні літери так залишиться нашою мрією. Один схоплює все на льоту, іншому доведеться пояснювати не раз і не двічі. Один вибіжить після уроків ще сповнений сил, а інший від надмірної втоми може заснути навіть на уроці.

Комусь під силу всі шкільні навантаження і в шість років, а комусь корисніше ще рік провести вдома чи в дитячому садку. Не тому, що дитина до навчання не готова, а тому, що вона не готова до школи, до того обсягу шкільних навантажень, з якими вона повинна буде впоратися. І справа тут не лише в рівні інтелектуального розвитку дитини, скільки у вікових особливостях її розвитку, у резервах її організму, у стані здоров'я.

Що таке адаптація до школи?

Початок навчання у школі – одне із найбільш складних і відповідальних моментів у житті дітей, як у соціальному плані, і у фізіологічному. Це не лише нові умови життя та діяльності маленької людини – це нові контакти, нові відносини, нові обов'язки. У цей час дитина вступає у нові соціальні контакти, пов'язані зі шкільною діяльністю. Змінюється все життя дитини: все підпорядковується навчанню, школі, шкільним справам та турботам. Це дуже напружений період, насамперед тому, що школа з перших днів ставить перед учнями цілу низку завдань, не пов'язаних безпосередньо з їхнім досвідом, потребує максимальної мобілізації інтелектуальних та фізичних сил.

У школі все по-іншому: тут – робота у досить напруженому режимі та нова жорстка система вимог. Для того, щоб пристосуватися до них, потрібні сили та час.

Пристосування (або адаптація) дитини до школи не відразу. Не день, не тиждень потрібний для того, щоб освоїтися в школі по-справжньому. Це досить тривалий процес.

Оптимальний час для адаптації дітей до школи – 1,5 – 2 місяці.

Деякі діти проходять цей складний період довше – 3-4 місяці.

При крайніх випадках - весь навчальний рік.

Види адаптації.

Розрізняють фізіологічну, психологічну та соціальну адаптацію.

Уфізіологічної адаптації виділяється три основні етапи: орієнтовний, етап нестійкого пристосування, період щодо стійкого пристосування.

    Орієнтовний етап («фізіологічна буря») - Триває 2-3 тижні.

Коли у відповідь весь комплекс нових впливів, що з переходом у середню школу, системи організму відповідають бурхливою реакцією і значною напругою.

    Нестійке пристосування («затих бурі») - Триває 3-4 тижні.

Коли організм шукає та знаходить якісь оптимальні варіанти реакцій на ці дії.

    Відносно стійке пристосування - Триває 5-9 тижнів.

Коли організм знаходить найбільш відповідні варіанти реагування на навантаження, що вимагають меншої напруги всіх систем (розумової роботи, психічного навантаження спілкування).

У середньому на фізіологічну адаптацію до школи йдевід 2 місяців до півроку, а найскладнішими є перша - четверта тижня.

Фізіологічна адаптація - багато в чому визначається станом здоров'я дитини. За рівнем пристосованості до школи розрізняють групи дітей: що виявляють легку адаптацію, адаптацію середньої тяжкості та важку.

Прилегкої адаптації стан напруженості функціональних систем організму дитини компенсується протягом першої чверті

Приадаптації середньої тяжкості порушення самопочуття та здоров'я більш виражені та можуть спостерігатися протягом першого півріччя.

У частини дітей адаптація у школі відбуваєтьсяважко . При цьому значні порушення стану здоров'я наростають від початку до кінця навчального року.

Психологічна адаптація дітей до школи не менш важлива. Саме від цього залежить, наскільки дитина буде готова приймати та розуміти нові завдання, а також її бажання вчитися та розуміти знання.

Психологічна адаптація тісно пов'язана із психологічною готовністю дитини до навчання. Свідченням успішної адаптації служить, з одного боку, продуктивність у навчальній діяльності, з іншого – внутрішній стан дитини, її емоційне самопочуття, наявність чи відсутність внутрішньої напруги.

Як тільки дитина пішла до школи, що батьки очікують від своєї дитини: у поведінці та в оцінках?

Найчастіше батьки чекають від своїх дітей високих оцінок та старанної поведінки. Але далеко не завжди діти виправдовують ці очікування. Особливо це може виявлятися в період адаптації до школи. У віці 6-7 років діти особливо чутливі до реакції батьків та оточуючих на їхню поведінку, на їх здібності та можливості. Невдачі та провали дитина сприймає найбільш гостро. До речі, саме тому у першому класі не ставлять оцінок. Тим не менш, оцінити успішність дитини, її поведінку можна з відгуків вчителя. Якщо вчитель говорить про те, що дитина неуважна і заважає вести уроки, в жодному разі її не можна лаяти. У дитини необхідно з'ясувати, чому вона поводиться так? Що йому здається незрозумілим? Поясніть, як поводитися правильно. Те саме стосується зміни поведінки дитини вдома. Часто буває так, що дисциплінована та спокійна дитина раптом починає грубіювати батькам і не слухатися. При цьому, можливо, така поведінка буває тільки вдома, а в школі дитина поводиться добре. Перша правильна реакція батьків на грубість дитини – покарання. Однак правильним було б спробувати зрозуміти причину такої поведінки. Швидше за все, причина полягає в тому, що всі свої сили дитина витрачає на «правильну» поведінку у школі. Спокійна поведінка на уроці, слухняність та увага до предмета потребує величезної напруги, і, приходячи додому, дитина намагається розслабитися, сподіваючись, що батьки її зрозуміють та підтримають. Карати дитину в період адаптації до школи категорично не можна. Але це не означає, що грубість треба заохочувати. Необхідно максимально коректно уникати конфліктних ситуацій. Якщо дитина кричить і грубить, не варто кричати у відповідь або відразу застосовувати штрафні санкції. Краще сказати нейтральну фразу:

- Ти зараз роздратований, і навряд чи в нас вийде розмова. Ми повернемось до нього, коли ти заспокоїшся.

Намагайтеся зайвий раз обійняти та поцілувати дитину. Ваша підтримка ніколи не буде зайвою. Важливо допомогти дитині справлятися з труднощами навчання. Навіть із домашніми завданнями. Але тут є один нюанс: треба, щоб спочатку дитина спробувала сама, і тільки після того, як у неї не вийшло, зверталася по допомогу. Якщо ж спочатку сідати за уроки разом, то у дитини просто не буде звички до самостійної роботи.свій емоційний настрій та ставлення до школи можуть передати дітям, створюючи цим для дитини додаткові психологічні проблеми під час адаптації.

Є й зворотний бік. Зайве і надто оптимістичне ставлення батьків до школи, яке може породжувати у дитини лише райдужні уявлення про шкільне життя. У результаті він зовсім не чекає проблем, а зіткнувшись із першими труднощами, розчаровується у школі як такій. Адже він упевнений, що всі з поставленими завданнями справляються легко, і тільки у нього це не виходить: ну як тут не звинуватити в тому, що відбувається. У дитини падає самооцінка, зникає бажання вчитися. Набагато правильніше буде пояснити дитині все про переваги школи та навчання, знань і умінь, які здобуваються там, проте не забути згадати про те, що це часто буває важким завданням. Що з труднощами стикаються всі, і важливо навчитися долати їх, що ви допоможете йому в будь-якій ситуації. У результаті у дитини складеться і позитивне ставлення до школи, і розуміння майбутніх труднощів. Не завжди прояви стресу та напруги виявляються деструктивними. У деяких випадках неохайні та неслухняні діти навпаки починають виявляти незвичну дисципліну: самі прокидаються та заправляють ліжко, не перечать батькам тощо. Батьки не натішаються такими змінами, і не підозрюють, що це свідчення проблем у дитини. Якогось коригування така поведінка не потребує, і, швидше за все, з часом все повернеться «на круги своя». Ось тут і знадобиться розуміння від батьків. Не варто дорікати дитині за те, що вона повернулася до своєї «звичного» поведінки.

Соціальна адаптація

При вступі дитини до школи, у її житті з'являється багато нових людей і з'являєтьсянова соціальна роль . Для успішної соціальної адаптації до школи, дитині необхідно буде включитися в нові умови шкільного життя, а саме, у відносини з однолітками, навчитися працювати колективно та у певному темпі. Колективна робота в класі передбачає інтенсивне спілкування та спільну роботу, як з іншими учнями, так і з учителем. Це дуже важкий період у житті першокласника, насамперед тому, що школа з перших днів ставить перед учнями безліч завдань, які не знаходять рішення при використанні колишнього досвіду дитини, а отже, вимагають застосування фізичних та інтелектуальних сил.

У сучасних умовах ускладнення цієї ситуації сприяють: зниження виховного впливу сім'ї, швидкий темп життя нашого суспільства та надходження безлічі суперечливих відомостей із засобів. Життя у суспільстві вимагає від дитини підпорядкування власних інтересів інтересам усього суспільства. Все це підриває знання молодшого школяра про навколишній світ. Нелегко йому буде в усвідомленні себе в новому для нього оточенні та створенні міцних, довірчих взаємин у ньому. У зв'язку з цим потрібна обов'язкова допомога у соціальній адаптації до умов школи як шкільного колективу, а й батьків первоклашек.

При цьому від того, як дитина покаже себе в колективі в період адаптації, найчастіше залежить її становище у класі протягом усього навчання.

Першокласник повинен мати навички спілкування з однолітками, вмінням працювати разом і діяти спільно, вміти будувати дружні стосунки.Тому не варто лаяти своїх дітей за те, що вони часто телефонують однокласникам не по справі, тікають гуляти з ними або затримуються після школи.У школі дитина повинна відчути, що їй комфортно, цікаво та весело серед однокласників, тому що їй дуже важлива їх оцінка, їхнє ставлення до неї. Кожному першокласнику хочеться бути незамінним другом і вселяти довіру своїм однокласникам.Все це частина соціальної адаптації і не варто заважати цьому процесу.

Крім того, ппозитивні емоції, які дитина отримує від спілкування з однолітками, і прискорюють і полегшують її соціальну адаптацію.

Також, першокласник повинен бути готовий виконувати поставлені перед ним нові шкільні завдання, вміти свідомо приймати нові вимоги, які пред'являються вчителем, дотримуватися правил і норм поведінки, режиму

дня, ієрархію справ і т. д. На початку шкільного життя виконання та дотримання нових правил є важким завданням для першокласника. Тому необхідно розуміти, що вимоги дотримання шкільних правил і норм поведінки першокласником повинні бути чітко і конкретно представлені. Важливою умовою соціальної адаптації дітей є однакові вимоги школи та батьків.

Кожен із батьків проходив навчання у школі, і вони мають досвід, власна система організації навчальної та виховної діяльності, яка відома їм від часу власного навчання. Але необхідно пам'ятати, що школа є організмом, що постійно змінюється. У зв'язку з цимважливо, щоб батьки були обізнані про правила і закони, за якими функціонує школа. Таким чином вдасться уникнути подвійних стандартів, яким може бути піддана дитина з боку сім'ї та школи, що може ускладнити і так важкий період у житті першокласника.

Складніша справа з сором'язливими і замкнутими дітьми. Такі діти часто прагнуть брати до школи свої улюблені іграшки. Багато батьків перешкоджають цьому, мотивуючи тим, що дитина вже виросла і стала учнем, що школа це не дитячий садок. Однак робити цього не варто. Дитина почувається невпевнено у новій обстановці, а іграшка – як частина старого, звичного

світу – допомагає йому почуватися благополучніше. Тож нехай бере іграшку із собою, але тільки поясніть дитині, що нею грати можна лише на перервах.

Не варто забувати про особливості адаптації до школи дітей з особливостями розвитку, зокрема, гіперактивних дітей, із затримками в розвитку, дітей з розладами аутистичного спектру та ін. . Тільки так батьки зможуть бути впевненими, що вирішать проблему якнайкраще і допоможуть дитині прожити період адаптації до школи менш болісно.

Найважливіше у цей період - дотриманнярежиму дня Розпорядок дня в цей час сильно змінюється, але це не означає, що від режиму можна зовсім відмовитися. Важливо, особливо, в перші місяці навчання, дитині організуватисон після уроків . Це оптимальний варіант, що дозволяє зняти нервову напругу. У будь-якому разі, після школи не можна навантажувати дитину навчальними заняттями, нехай дитина спочатку відпочине. В ідеалі - цей час потрібно провести з ним разом, заняття тим, що він дійсно любить і тільки після цього можна прийматись за виконання домашнього завдання.

З одного боку, у першому класі його ставити не повинні, з іншого – буває по-різному. Сідати за виконання домашніх завдань перед сном категорично не можна. Краще зробити це вдень, пік мозкової активності у дітей доводитьсяна 15-16 годин. Перед сном найкраще погуляти на свіжому повітрі.

Під час адаптації дитини до школи, та й у інший час,прогулянка повинна займати не менше 3-4 годин на день , саме таку тривалість радять лікарі Це найкращий спосіб вирівняти баланс статичного навантаження та рухової активності. Розраховувати на уроки фізкультури не варто, 2 години на тиждень - цього не достатньо. Згідно з дослідженнями, першокласнику необхідно11 годин повноцінного сну . Найкраще укладати дитину о 9 годині вечора. Час підйому необхідно встановити таке, щоб першокласник встиг поснідати вранці, зробити зарядку і остаточно прокинутися перед заняттями. Сніданок має бути повноцінним.

Правила, які допоможуть дитині у спілкуванні:

Відомий педагог та психолог Симон Соловійчик, ім'я якого значуще для цілого покоління учнів, батьків та вчителів, в одній зі своїх книг опублікував правила, які можуть допомогти батькам підготувати дитину до самостійного життя серед своїх однокласників у школі у період адаптаційного періоду. Батькам необхідно пояснити ці правила дитині, і за їх допомогою готувати дитину до дорослого життя.

    Не забирай чужого, але й своє не віддавай.

    Попросили - дай, намагаються відібрати - намагайся захищатися.

    Не бійся без причини.

    Кличуть грати - йди, не кличуть - спитай дозволу грати разом, це несоромно.

    Грай чесно, не підводь своїх товаришів.

    Не дражни нікого, не «канюч», не випрошуй нічого. Двічі ні в кого нічого не проси.

    Будь уважний скрізь, де потрібно виявити уважність.

  • Через позначки не плач, будь гордим. З учителем через позначки не сперечайся і на вчителі за позначки не ображайся. Намагайся робити все вчасно і думай про хороші результати, вони обов'язково в тебе будуть.

    Чи не ябедничай і не намовляй ні на кого.

    Намагайся бути обережним.

    Найчастіше кажи: давай дружити, давай грати, давай разом підемо додому.

    Пам'ятай! Ти не кращий за всіх, ти не гірший за всіх! Ти - неповторний для себе, батьків, вчителів, друзів!

Фрази для спілкування з дитиною:

Не рекомендовані фрази для спілкування: - Я тисячу разів казав тобі, що…
-Скільки разів треба повторювати…
-Про Що ти тільки думаєш ...
-Невже тобі важко запам'ятати, що…
-Ти Стаєш ...
-Ти такий же, як…
-Відстань, колись мені ...
-Чому Олена (Настя, Вася і т.д.) така, а ти - ні…

Ти в мене розумний, вродливий (і т.д.).
-Як добре, що я маю ти.
-Ти У мене молодець.
-Я тебе дуже люблю.
-Як добре ти це зробив, навчи мене цього.
-Дякую тобі, я тобі дуже вдячна.
-Якби не ти, я б ніколи з цим не впорався.

Вступ до школи – важкий та хвилюючий період для першокласника та його батьків. Змінюється соціальна ситуація, коло спілкування малюка. Зростають вимоги щодо нього, розширюється коло обов'язків. Від того, наскільки успішною є адаптація дитини до школи, залежить багато чого: психологічне самопочуття, навчальна успішність, і навіть здоров'я.

Проблема адаптації дитини до школи тісно пов'язана із психологічними особливостями віку.

Вікові особливості першокласника

Провідною діяльністю дошкільника є гра. У дитячому садку режим дня було організовано з урахуванням ігор та відпочинку. Навіть заняття були схожими на гру і займали за часом 15–20 хвилин. Поруч завжди був вихователь, готовий допомогти, звичне для дитини оточення, тепла атмосфера.

Вік 6-7 років психологи називають кризовим. Зростає потреба у самостійності, активності, ініціативі. Дитина поступово втрачає дитячу безпосередність, властиву дошкільнику. Тепер він прагне дати емоційно-смислову характеристику своїм та чужим вчинкам. Завдяки цьому у малюка формується самооцінка, без якої неможливе становлення особистості.

Адекватна самооцінка допомагає дитині реально сприймати свої позитивні та негативні риси. Позитивна самооцінка - багато в чому результат сімейного виховання, любові та безумовного прийняття близькими людьми. У ранньому дитинстві малюк бачить себе очима значних дорослих: батьків, і потім - вихователів, вчителів.

Протягом кризового періоду у 6–7-річної людини формується потреба у новій соціальній ролі: школяра, учня. Відходить друге місце гра, перше виступає навчальна діяльність. Дитина хоче стати більш незалежною, перейти на новий рівень у спілкуванні з дорослими.

У віці 7 років також відбувається активний розвиток таких пізнавальних процесів, як пам'ять, увага, словесно-логічне мислення.

Все це визначає психологічну готовність дитини до школи, яка має сформуватися до вступу до першого класу.

Адаптаційний період

Адаптація дитини до школи це складний шлях фізичного та психологічного пристосування до незнайомої обстановки, звикання до шкільного життя, освоєння навчальної діяльності.

Дитина стикається з зовсім незвичними для себе умовами. Йому необхідно виконувати безліч нових правил, познайомитись із однокласниками, побудувати стосунки з учителем. На уроках потрібно спокійно та уважно слухати вчителі 40–45 хвилин, а це буває для першокласника просто фізично тяжко. На змінах також потрібно дотримуватися дисципліни, не можна бігати, кричати. А приходячи зі школи, ще й робити домашні завдання. Це вимагає від малюка відповідальності, організованості, самостійності, яка під силу не кожному.

Майже всі першокласники певною мірою зазнають труднощів у період звикання до шкільної дійсності. Це проявляється у підвищеній стомлюваності, поганому апетиті, головних болях. Дитина може вередувати, часто плакати. Можливі часті перепади настрою, невіра у свої сили, пригніченість. Деякі діти можуть виявляти по відношенню до оточуючих агресію, злість. Пропадає бажання ходити до школи, може виникнути негативне ставлення до навчання.

Етапи адаптації дитини до школи

  1. Орієнтовний. Для нього характерна бурхлива реакція, сили та можливості організму працюють у стресовому режимі. Дитина вивчає нову собі обстановку, підлаштовується під неї. Зазвичай період займає 2-3 тижні.
  2. Нестійкий пристрій, коли школяр потроху починає шукати оптимальні форми поведінки. Реакції стають спокійнішими.
  3. Стійке пристосування, коли дитина знаходить необхідні способи реагування різні ситуації, і це стає йому звичним. Енергетичні витрати при цьому знижуються, він уже не відчуває стрес.

Адаптація чи дезадаптація

Проходять перші шкільні місяці, і діти поступово вливаються у нове шкільне життя. Придивившись уважніше, серед першокласників можна виділити хлопців із різними рівнями адаптації:

  1. Позитивна адаптація. У дитини складається позитивне сприйняття школи та навчання загалом. Він правильно реагує вимоги, виконує їх. Успішно справляється із навчальним матеріалом, може виконувати ускладнені завдання. Відповідальний, виконавчий, самостійний, ініціативний. Відносини з однокласниками та вчителем сприятливі, користується повагою у класі. Звикання до школи відбувається протягом вересня – жовтня.
  2. Помірна адаптація. Дитина добре відноситься до школи. Має середній навчальний рівень, добре справляється із матеріалом, коли вчитель наочно та докладно все пояснить. Може відволікатися, коли відсутня контроль. У класі складаються добрі взаємини з багатьма хлопцями. Адаптація займає перше учбове півріччя.
  3. Дезадаптація (порушення адаптації). Складається негативне чи байдуже ставлення до школи. Дитина може приймати навчальний матеріал лише з допомогою вчителя. Завдання додому виконує іноді, постійно відволікається на заняттях. Часті порушення дисципліни. Може виявляти високу агресивність чи, навпаки, тривожність, невпевненість. Важко сходиться із однокласниками, немає друзів у класному колективі. У разі корисно проконсультуватися з неврологом, психологом.

Проблема адаптації дитини до школи успішно вирішується уважним та грамотним підходом вчителя, шкільного психолога. Але найголовніше для маленького учня – кохання, повага, підтримка батьків.

Пам'ятка батькам

Як допомогти дитині фізіологічно адаптуватися до школи:

  • Випрацюйте разом правильний режим дня, що відповідає навчанню у школі. Формуйте його поступово, заздалегідь. Лягати спати не пізніше 22.00, рано вставати. Періоди занять повинні чергуватись з руховою активністю.
  • Обов'язкові прогулянки щонайменше 2-3 години на день.
  • Обладнайте першокласнику спокійне місце для занять. Щоб уникнути проблем зі здоров'ям, необхідні відповідні меблі, освітлення, шкільне приладдя.
  • Дайте дитині відпочити після уроків, змінити вид діяльності.
  • Слідкуйте за правильним раціоном дитини. Порадившись із лікарем, подавайте вітамінні препарати.
  • Вимкніть комп'ютер та телевізор перед сном. Це призводить до перезбудження, виснажує нервову систему.
  • Завчасно прищеплюйте малюку навички особистої гігієни, акуратності, самостійності. Він має вміти обслуговувати себе, прибирати за собою.

Щоб психологічно адаптуватися до школи:

  • Допоможіть дитині формувати позитивну самооцінку. Не наводьте приклад інших дітей. Можливі порівняння лише зі своїми досягненнями дитини.
  • Створіть психологічно сприятливу атмосферу у ній. Уникайте конфліктів, додаткових стресів.
  • Покажіть, що ви любите дитину.
  • Зважайте на індивідуальні особливості дитини: темперамент, характер. Від цього залежить темп його діяльності, особливості засвоювання нової інформації.
  • По можливості проводите з дитиною більше часу, приділяйте час різноманітному та корисному дозвіллі.
  • Найчастіше хвалите дитину, причому за всі її досягнення. Вчіть ставити та досягати цілей.
  • Надайте малюку розумну самостійність. Контроль має бути в рамках розумного, це привчить його до самоконтролю та відповідальності.
  • Вчіть дитину налагоджувати взаємини з однолітками, підкажіть, як вирішувати конфліктні ситуації. Шукайте відповіді у психолого-педагогічній літературі, наводьте приклади із життя.
  • Підтримуйте контакт із учителем, не дозволяйте собі висловлюватися про нього неповажно у присутності дитини.
  • Вчитель - незаперечний авторитет.
  • Спокійно сприймайте зауваження вчителя на адресу дитини, уважно вислухайте, спитайте поради.
  • Психологічно підтримуйте дитину: будіть її ласкавим словом, бажайте їй удачі у школі. Зустрічаючи після уроків, покажіть, як ви раді йому, але не починайте з розпитувань. Розслабиться, відпочине – і сам усе розкаже.

Спокійне, любляче, доброзичливе ставлення батьків допоможе дитині впоратися з непростим періодом звикання до школи. Якщо першокласник добре почувається, з цікавістю вчиться, має друзів у класі і гарні стосунки з учителем – значить, адаптацію до школи пройдено успішно!

Про психологічну адаптацію до школи розповідає дитячий корекційний психолог:


Цей страх багато хто передає своїм дітям, яким тільки доведеться дізнатися, що таке школа. А дитина розглядає майбутні зміни у своєму житті як щось цікаве та незвідане. Адже за своїми фізіологічними особливостями дитина в цьому віці цікавіша, ніж ми з вами, дорослі. Тож давайте розберемося, як нам ще до шкільних днів не погасити ту іскорку інтересу в дитячій душі. У нас попереду ціле літо.

, порівнювати шкільну систему з дитсадківською, проводячи паралелі між особистими якостями дитини та її майбутніми невдачами у школі. Самі того не усвідомлюючи, дорослі своїми страхами та напутжями «з найкращих спонукань» створюють для дитини негативну програму її шкільного життя. Кожен дорослий має свій (вдалий чи менш успішний) шкільний досвід, а дитина придбає свій власний. Обов'язок батьків – захищати та допомагати дитині у подоланні труднощів на цьому шляху. Адже були веселі моменти серед шкільних буднів! Ваші розповіді про це підуть лише на користь, допоможуть дещо зняти напругу у дитини перед невідомим майбутнім. Смішні історії відомих письменників, таких як В. Драгунський, В. Голявкін, Е. Успенський, теж будуть вам помічниками.

Домашня система підготовки діє з урахуванням особистих якостей дитини і в цьому її перевага. Усім знайоме почуття, коли після тривалого відпочинку доводиться перебудовувати свій режим дня та змінювати звички в поспішному порядку. Це завжди дається з великими труднощами і викликає природне відторгнення до змін, що нагрянули. Якщо ж починати можна уникнути стресу і прийняти зміни в позитивному ключі. Також і з підготовкою дитини до школи краще починати її вже з першого місяця літнього відпочинку.

:

Ø організованість;

Ø розвиток навичок комунікабельності;

Ø самостійність;

Ø розвиток навчальних навичок;


Діти проходять цю стадію з неоднаковою швидкістю, у багатьох пік кризи випадає на перші місяці навчання у школі або якраз на літні місяці. Дитині складно контролювати свої емоції щодо вступу до школи, а вони досить різноманітні. Часто зустрічаються ситуації, коли діти починають активно протестувати проти свого дорослішання, це проявляється як у поведінці (наслідування малюкам ясельного віку), так і у фізіології (нетримання сечі та калу, проблеми з мовою тощо). Батькам не слід соромити непосидю, тим більше в присутності сторонніх, ставити йому приклад дітей своїх знайомих. Кожен проходить цю стадію по-різному, але, щоб

Ø

Ігри – це чудовий спосіб краще пізнати власну дитину. Можна завести гарну вечірню традицію настільних ігор освітнього спрямування для дітей 6-7 років. Грати краще всією сім'єю, щоб створити дух суперництва. Для розвитку словникового запасу дитини можна періодично грати з нею в «слова», це також розвиває кмітливість. Інтерес до майбутнього навчання можна підігріти рольовими іграми до школи. Приміряючи він роль вчителя, дитина показує свої знання дорослим, а ролі учня набуває нових знань набагато легше, ніж у справжньої школі.

Для цього підійдуть рольові ігри в магазин, ходіння по магазинах з метою навчання рахунку. Побутова математика добре освоюється скрізь у побутових ситуаціях: порахувати кількість ягідок на виноградному пензлі, прищіпок для білизни на мотузці, поділити порівну між членами сім'ї цукерки, пельмені і т.п. Арифметичні завдання про пироги або шматки пирога, які потрібно розділити порівну між усіма членами сім'ї, допоможуть дитині легко вирішувати абстрактні завдання з математики за весь курс початкової школи.

Можна виділити при цьому по 15-20 хвилин щодня. Краще починати з першого літнього місяця, адже для закріплення стійких звичок потрібно як мінімум двадцять один день. Діючи відповідно до темпераменту дитини, методично і цілеспрямовано, можна досягти хороших результатів до вересня.

Ø

Це дуже важливо у тому, щоб дитині було легше звикнути до шкільного порядку. Звичайно, орієнтуватися по хвилинах семирічці ще складно, тому на допомогу прийде «особливий годинник». Це годинник із циферблатом, на якому замість цифр будуть картинки із зображенням дій, які потрібно робити в цей час доби. При виготовленні такого годинника можна проявити творчі здібності, ідеї легко знайти в інтернеті. Щоб годинник працював, у них можна вставити справжній механізм, і періодично звертати увагу дитини на рух стрілок по колу. Якщо він цікавиться значенням цифр у годиннику, можна розповісти йому основи, навчити визначати час у годинах та хвилинах. З метою привчання дитини до організованості можна ознайомити її з тематичними казками, наприклад, можна почитати їй «Казку про втрачений час» Є.Шварца.

Ø

Ось цей момент найважчий і необхідний для розвитку в дитині самостійності та навички самообслуговування, так необхідного у шкільному житті.

У 6-7-річному віці дитині вже під силу виконувати деякі домашні доручення. Потрібно виділити коло обов'язків, які дитина має робити самостійно. Нехай спочатку це буде одна-дві справи, але треба стежити за тим, щоб їхнє виконання у звичку увійшло у дитини. Добре, якщо у дитини у цьому віці є домашня тварина. Тоді можна доручити йому право щодня годувати свого вихованця та стежити за станом його житла (лотка, туалету). Прибирати випорожнення тварини дитині необов'язково, але вона, як господар, може стежити за ситуацією і вчасно повідомляти дорослого про необхідність прибирання.

Також необхідно виділити дитині ту зону, за яку вона відповідальна при прибиранні в будинку. Це може бути куточок із його іграшками, де він встановлює свій порядок, у який не можна втручатися. Не так важливо, наскільки чисто буде в цій зоні, хоча привчати дитину до чистоти та акуратності теж потрібно, але це прийде з часом. Основне завдання – сформувати у дитини почуття відповідальності за речі, які перебувають у зоні його уваги. Особистий приклад теж важливий, тому батькам потрібно і самим грамотно розподілити домашні обов'язки між собою і не лінуватися виконувати їх у термін.

Підготуйте психологічно свою дитину для успішності навчання в школі. В іншому вам допоможуть вчителі.

Успіхів вам, дорогі батьки!

Вчитель початкових класів вищої категорії

МБОУ ЗОШ №4 м. Вязьми Смоленської області

Максимова Валентина Сергіївна

Завантажити:


Попередній перегляд:

Як допомогти дитині легше адаптуватися до шкільного життя.

Наприкінці травня проходять випускні у дитячих садках, попереду дзвінке літо. Але турбуються батьки майбутніх першокласників, їх лякає невідомість: як мій синок чи донечка адаптуються в умовах школи? Батьки відчувають природне хвилювання, пов'язане зі вступом дитини до лав першокласників. Сучасна школа викликає страх. Останнім часом у всіх на вустах ФГОСИ, ТЕСТИ, МОНІТОРИНГИ, ЕКЗАМЕНИ та інші «страшилки» на кшталт: «Школа – не садок, там тебе змусять підкорятися, там все суворо!» Ці свої сумніви та страхи багато дорослих передають своїм дітям та онукам, яким тільки належить дізнатися, що таке школа.
Цей страх багато хто передає своїм дітям, яким тільки доведеться дізнатися, що таке школа. А дитина розглядає майбутні зміни у своєму житті як щось цікаве та незвідане. Адже за своїми фізіологічними особливостями дитина в цьому віці цікавіша, ніж ми з вами, дорослі. Тож давайте розберемося, як нам ще до шкільних днів не погасити ту іскорку інтересу в дитячій душі. У нас попереду ціле літо.

Не можна налаштовувати дитину негативно, порівнювати шкільну систему з дитсадківською, проводячи паралелі між особистими якостями дитини та її майбутніми невдачами у школі. Самі того не усвідомлюючи, дорослі своїми страхами та напутжями «з найкращих спонукань» створюють для дитини негативну програму її шкільного життя. Кожен дорослий має свій (вдалий чи менш успішний) шкільний досвід, а дитина придбає свій власний. Обов'язок батьків – захищати та допомагати дитині у подоланні труднощів на цьому шляху. Адже були веселі моменти серед шкільних буднів! Ваші розповіді про це підуть лише на користь, допоможуть дещо зняти напругу у дитини перед невідомим майбутнім. Смішні історії відомих письменників, таких як В. Драгунський, В. Голявкін, Е. Успенський, теж будуть вам помічниками.

На що слід звернути особливу увагу?

Домашня система підготовки діє з урахуванням особистих якостей дитини і в цьому її перевага. Усім знайоме почуття, коли після тривалого відпочинку доводиться перебудовувати свій режим дня та змінювати звички в поспішному порядку. Це завжди дається з великими труднощами і викликає природне відторгнення до змін, що нагрянули. Якщо ж починатипідготовку до майбутніх змін завчасно та поступовоможна уникнути стресу і прийняти зміни в позитивному ключі. Також і з підготовкою дитини до школи краще починати її вже з першого місяця літнього відпочинку.

Підготовка дитини до школи ведеться за кількома напрямками:

  • організованість;
  • розвиток навичок комунікабельності;
  • самостійність;
  • розвиток навчальних навичок;

Акцентувати увагу слід на розвиток особистісних якостей дитини.Вчителі початкових класів відзначають, що сучасні діти змінюються дуже швидко, відрізняються великою мобільністю в освіті, і дуже швидко можуть заповнити дірки у своїх знаннях. А ось навчити дитину спілкуванню з іншими дітьми, розвинути в ній найкращі особисті якості, які допоможуть успішному навчанню та адаптації у шкільному середовищі – це завдання батьків, а не вчителів. У домашній обстановці можна розвинути у дитини самостійність, почуття часу, вміння відстоювати свої інтереси та багато інших навичок, які допоможуть їй у подоланні кризового першого року навчання.
У віці 6-7 років у організмі дитини відбуваються значні фізіологічні та психологічні зміни.Діти проходять цю стадію з неоднаковою швидкістю, у багатьох пік кризи випадає на перші місяці навчання у школі або якраз на літні місяці. Дитині складно контролювати свої емоції щодо вступу до школи, а вони досить різноманітні. Часто зустрічаються ситуації, коли діти починають активно протестувати проти свого дорослішання, це проявляється як у поведінці (наслідування малюкам ясельного віку), так і у фізіології (нетримання сечі та калу, проблеми з мовою тощо). Батькам не слід соромити непосидю, тим більше в присутності сторонніх, ставити йому приклад дітей своїх знайомих. Кожен проходить цю стадію по-різному, але, щобдопомогти дошкільнику перейти на новий рівень розвитку, потрібно привчати його до нововведень поступово.В основі бажання назавжди залишитися в безтурботному дитинстві лежить невпевненість і страх перед майбутнім. Тому не потрібно лізти до дитини з нескінченними «треба», краще розширити коло її обов'язків, але при цьому залишати місце для її інтересів. Іноді можна подуріти разом з ним, більше приділяти часу спільним іграм, спілкуванню в колі сім'ї.
Отже, поступово, ненав'язливо готуємо дитину до нового статусу її життєвого, нехай ще недовгого шляху:

  • Захоплюючі ігри на закріплення отриманих знань та освоєння нових.

Ігри – це чудовий спосіб краще пізнати власну дитину. Можна завести гарну вечірню традицію настільних ігор освітнього спрямування для дітей 6-7 років. Грати краще всією сім'єю, щоб створити дух суперництва. Для розвитку словникового запасу дитини можна періодично грати з нею в «слова», це також розвиває кмітливість. Інтерес до майбутнього навчання можна підігріти рольовими іграми до школи. Приміряючи він роль вчителя, дитина показує свої знання дорослим, а ролі учня набуває нових знань набагато легше, ніж у справжньої школі.

Для цього підійдуть рольові ігри в магазин, ходіння по магазинах з метою навчання рахунку. Побутова математика добре освоюється скрізь у побутових ситуаціях: порахувати кількість ягідок на виноградному пензлі, прищіпок для білизни на мотузці, поділити порівну між членами сім'ї цукерки, пельмені і т.п. Арифметичні завдання про пироги або шматки пирога, які потрібно розділити порівну між усіма членами сім'ї, допоможуть дитині легко вирішувати абстрактні завдання з математики за весь курс початкової школи.

Можна виділити при цьому по 15-20 хвилин щодня. Краще починати з першого літнього місяця, адже для закріплення стійких звичок потрібно як мінімум двадцять один день. Діючи відповідно до темпераменту дитини, методично і цілеспрямовано, можна досягти хороших результатів до вересня.

  • Розвивати у дитини почуття часу.

Це дуже важливо у тому, щоб дитині було легше звикнути до шкільного порядку. Звичайно, орієнтуватися по хвилинах семирічці ще складно, тому на допомогу прийде «особливий годинник». Це годинник із циферблатом, на якому замість цифр будуть картинки із зображенням дій, які потрібно робити в цей час доби. При виготовленні такого годинника можна проявити творчі здібності, ідеї легко знайти в інтернеті. Щоб годинник працював, у них можна вставити справжній механізм, і періодично звертати увагу дитини на рух стрілок по колу. Якщо він цікавиться значенням цифр у годиннику, можна розповісти йому основи, навчити визначати час у годинах та хвилинах. З метою привчання дитини до організованості можна ознайомити її з тематичними казками, наприклад, можна почитати їй «Казку про втрачений час» Є.Шварца.

  • Розподіл домашніх обов'язків.

Ось цей момент найважчий і необхідний для розвитку в дитині самостійності та навички самообслуговування, так необхідного у шкільному житті.

У 6-7-річному віці дитині вже під силу виконувати деякі домашні доручення. Потрібно виділити коло обов'язків, які дитина має робити самостійно. Нехай спочатку це буде одна-дві справи, але треба стежити за тим, щоб їхнє виконання у звичку увійшло у дитини. Добре, якщо у дитини у цьому віці є домашня тварина. Тоді можна доручити йому право щодня годувати свого вихованця та стежити за станом його житла (лотка, туалету). Прибирати випорожнення тварини дитині необов'язково, але вона, як господар, може стежити за ситуацією і вчасно повідомляти дорослого про необхідність прибирання.

Також необхідно виділити дитині ту зону, за яку вона відповідальна при прибиранні в будинку. Це може бути куточок із його іграшками, де він встановлює свій порядок, у який не можна втручатися. Не так важливо, наскільки чисто буде в цій зоні, хоча привчати дитину до чистоти та акуратності теж потрібно, але це прийде з часом. Основне завдання – сформувати у дитини почуття відповідальності за речі, які перебувають у зоні його уваги. Особистий приклад теж важливий, тому батькам потрібно і самим грамотно розподілити домашні обов'язки між собою і не лінуватися виконувати їх у термін.

Підготуйте психологічно свою дитину для успішності навчання в школі. В іншому вам допоможуть вчителі.

Успіхів вам, дорогі батьки!

Вчитель початкових класів вищої категорії

МБОУ ЗОШ №4 м. Вязьми Смоленської області

Максимова Валентина Сергіївна


Дитина йде в новий клас і їй потрібно допомогти зорієнтуватися. Фрази «Третій „Г“ коридором ліворуч» тут буде недостатньо. У відповідальний для сім'ї момент постарайтеся ізолювати від сім'ї двоюрідного дядька з далекого передмістя, яке весь час розповідає, як він у дитинстві бив новачків та відмінників, і перестаньте співати пісню: «Хто на новенького? Винось готовенького!». Більш цінними порадами Інна Прибора разом із психологом Інною Бєляєвою діляться нижче.

Для тих, хто готується до головного шкільного іспиту

Чому дитині потрібна допомога

Опинитися в незнайомому колективі і працювати в ньому – сильний стрес для будь-якої людини, а особливо маленької. Основні причини для тривог: як тебе приймуть, як оцінять і що подумають про портфель із пришитим портретом плюшевого міністра освіти. Головна батьківська роль зараз - підтримати учня, а не гудіти про забруднений комірець сорочки. Незамінною може стати підтримка вчителя, особливо якщо вона відчуває симпатію до дитини та до вас, але на це не завжди доводиться розраховувати.

Щоб вписатися в будь-який колектив, потрібно уважно поглянути на нього та оцінити, чим тут живуть ці хлопці у майках «Служу сатані»

З'ясуйте, які тут норми, правила, цінності. Чи потрібно присідати і кланятися старості, кидатися мокрою губкою або похитувати головою в такт речитативу біологічки. Вкажіть, які небезпеки, з якими може зіткнутися дитина в цій компанії і виробіть спосіб інтеграції.

В інтеграції дитині мають допомогти її навички, сильні сторони та ваша підтримка. Завдання батька полягає саме в тому, щоб м'яко в розмовах про дітей, про класну рутину, про стосунки в класі допомогти дитині розібратися в новому середовищі та виробити відповідну стратегію. При цьому розмови про класну рутину не повинні бути присвячені урокам і оцінкам («Як? Тройбан по літері?» - не найвигідніший початок для підбадьорливої ​​розмови). Звичайно, і ці хвилюючі питання можна обговорювати, але захід про оцінки не сприятиме адаптації.

Що робити?

1. Потрібно пам'ятати, що стосунки з дитиною у вчителів починається зі стосунку «вчитель – батько».

З погляду авторитетного психолога Гордона Ньюфелда, це називається "передача прихильності". Суть прийому у цьому, що має піти і потоваришувати з учителем. Напевно, не варто заявлятися з ящиком пива до будинку Олени Альбертівни, але ви завжди можете прийти до школи, розповісти про те, що вас дуже цікавлять проблеми школи, Олени Альбертівни та всіх дітей світу, що ви пишете наукову монографію, статтю про відповідальних вчителів , вивчаєте умови зимівлі завучів, малюєте портрети жінок у окулярах чи навіть хочете запропонувати свою допомогу, в основному моральну. Але можете пересунути і цей акваріум.

2. Другий пункт за влучним виразом того ж Ньюфелда називається «сватання».

Процес двосторонній: вчителю ви сватаєте дитину, а дитині, вже потім, вдома, вчителя. Вчительці буде не зайвим дізнатися, як ваш школяр хвилюється, ставить питання про вчительку, чекає на урочистий день, обираючи ромашки. Розкажіть їй, що ви чутлива мати, а ваша дитина - вразлива людина, і не винесе звичайної для їхньої школи традиції катання новеньких у тазу зі сходів. Дитину теж заспокойте: «Я розповіла Олені Альбертівні про твій інтерес до тритонів та жаб. Вона з трепетом чекає на тебе і навіть приготувала найкраще місце в задніх рядах».

3. Спробуйте домовитися з вчителькою про те, щоб вона дала вам можливість подати дитину класу.

Іноді вчителі і самі просять розповісти новенького про себе або намагаються повідомити клас про людину щось ще крім прізвища та ініціалів. Але у вас це точно вийде краще. Під час сватання скажіть, що ви і самі чудовий професіонал, почесний рекламник, і якщо вам вдається продавати простакам електричні ватяні палички, то вже дитину ви зумієте уявити в найвигіднішому світлі.

Батькам екстравертного складу буде просто виступити перед класом з розповіддю про сім'ю, спільні інтереси та захоплення дитини

Інтроверти і ті, хто досі боїться відповідати біля дошки, можуть зібрати кілька предметів, які розкажуть про дитину (тенісний м'яч, магнітик із гербом Серпухова та шматок шкіри буйвола), або зробити презентацію у «Пауер Пойнт».

4. Новенький пішов навчатися. Приділіть час спільним обговоренням шкільного життя.

Не влаштовуйте допит, а щиро цікавтеся всіма важливими дрібницями: що їв? чи сміявся у школі? а над чим? чи було щось прикро? Є така гра: взяти список однокласників і пройтися з дитиною на прізвища: як ти думаєш, хто з них хто? Хто відмінник? Хто забіяка? Хто блазень? Хто з ким дружить? Припусти, з ким подружишся ти? Не забудьте, звичайно, повідомити, що це перше враження, і все потім зміниться. Цікаво буде подивитись, як ситуація складеться насправді.

Не забудьте і правда потім подивитися і звернути увагу на те, що хлопчик із прізвищем Шкуродерів виявиться сором'язливим скрипалем і найкращим приятелем вашої дочки

Якщо у вас є фото однокласників (у мережі, наприклад), спробуйте разом поєднати імена з фотографіями. Це допоможе вашій дитині краще запам'ятати інших дітей, створить відчуття, що вони знайомі, а ще й змусить її звертати увагу на однокласників, помічати риси характеру, думати, а які вони? Загалом, відверне від тяжких роздумів «чи видно з боку, що в мене одне вухо відстовбурчується».

Поки ви щодня розмовляєте про школу, розкажіть свої історії, або згадайте сюжети книжок та кіно. Зверніть увагу на актуальних для дитини героїв.

5. На час шкільної адаптації створіть вдома атмосферу суцільного прийняття.

Скасуйте тиск, суворі повчальні бесіди та критичний підхід до порядку в дитячій кімнаті. Нехай у всіх кімнатах квартири поки що панують виключно кохання та захоплення дитиною.

Виявляйте більше участі у дитині, проводіть заходи щодо зняття стресу

Ходіть у довгі сімейні прогулянки, катайтеся на каруселях, ловіть в обійми покемонів, повільно читайте вголос, загорнувшись всією сім'єю в плед, і якимось чином тримайте при цьому чашку з ароматним чаєм, їжте морозиво, закопавшись у купу жовтого листя. Загалом, має сенс поводитися так само безглуздо, як усміхнені люди з мотиваторів у стрічці фейсбуку. Хваліть дитину, давайте їй позитивний зворотний зв'язок, навіть коли морозиво впало в чай, а чай у плед, ви лише посміхаєтеся, а не кричите.

6. Коли дитина йде до школи, не забудьте дати їй якийсь артефакт, що дає чинність.

Маленький сувенір, який нагадує про вас, про сімейну подорож, про щось важливе для дитини. Покладіть йому в рюкзак записку з підбадьорливими словами, музичну скриньку, статуетку двоголового орла, наклейку «дякую за перемогу», сушену голову змії. Крім стратегії поведінки, у людини має бути ресурс, на який можна спертися. Будинок, сім'я, культура, прочитані книги, улюблені історії, вірші та пісні - це хороша опора, яку дитина носить із собою у будь-якій незрозумілій ситуації.



Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...