Конспект відкритого заняття планети Сонячної системи. Розмова для дітей старшої групи «Планети сонячної системи

Мета: Познайомити з назвами планет Сонячної системи

Завдання:

Збагатити словник (орбіта, назви планет);

Розвивати логічне мислення, фантазію;

Формувати інтерес до явищ, які виходять межі життєвого досвіду дітей.

Матеріал:

1. Схема «Сонячна система», дев'ять еліпсів, викладених на напіввовняних ниток або намальованих крейдою; нагрудні знаки, що позначають планети Сонячної системи та Сонце; повітряні кулі та маркери; пластмасова кулька; пластмасове відро з прив'язаною до ручки мотузкою.

Хід заняття:

Вихователь: Усі ви вмієте уважно слухати та відповідати на запитання, любите впізнавати нове та цікаве. Сьогодні відкрию вам кілька секретів космосу. Але спершу відгадайте загадку:

Хтось вранці не поспішаючи

Надує жовта куля.

А як випустить із рук-

Раптом стане світло навколо. (Сонце)

Так, це Сонце! Що таке Сонце? Яке воно? (Сонце - це величезна розпечена куля. Воно випромінює тепло і світло, дає життя людям, рослинам, тваринам. Але на Сонці життя немає, там дуже спекотно). Але Сонце не самотнє, має сім'ю. Тільки це не мама та тато, не синочки та доньки. Це – планети. Хочете, я відкрию вам секрет і розповім, що це за планети в сім'ї Сонця?

Кожна планета має ім'я, як і в нас з вами. Уважно дивіться, слухайте та запам'ятовуйте.

(Вихованець читає вірш і виставляє на схему зображення Сонця та планет сонячної системи.)

Ми тему розмови давайте намітимо:

Планети навколо Сонця танцюють, як діти.

Меркурій заводить весь хоровод.

Зустрічаємо ми Землю поруч із Місяцем

І вогненний Марс, що кружляє за Землею.

За ними – Юпітер, з усіх – Велетень.

Останні три ледь помітні,

Малі і холодні, але їх помітимо ми:

Уран, Нептун і крихта Плутон.

Скільки ж планет у сім'ї Сонця? (Дев'ять планет). Сім'ю Сонця називають Сонячною системою. Давайте повторимо назви планет Сонячної системи. (Виховник вимовляє перший склад назви планети, діти – інші склади).

Розминка. За сигналом вихователя «Раз, два, три – біжи!» діти рухаються під музику: бігають, стрибають. Щойно музика припиняється – завмирають. Вихователь по черзі стосується дітей і ставить їм питання: Як тебе звуть? Хто живе Землі? Хто літає у космос? На чому літають у космос? Що є у космосі? Назви планети Сонячної системи, які ти запам'ятав? і т д. Іга повторюється 3 рази.

У сім'ї Сонця панує ідеальний порядок: ніхто не штовхається, не заважає один одному і не ображає один одного. Кожна планета має свою доріжку, якою вона біжить навколо Сонця. Доріжка, якою рухається планета, називається орбіта. Повторіть це слово. А тепер, уважно подивіться на схему Сонячної системи. Скільки доріжок-орбіт навколо Сонця?

(Відповіді дітей).

Так, стільки ж скільки і планет дев'ять.

Подивіться уважно: доріжки-орбіти однакові чи ви помітили якісь відмінності? (Вони розрізняються за довжиною).

Цікаво, яка планета швидше проходить свій шлях навколо Сонця? Щоб дізнатися про це, проведіть змагання:

Доріжки-орбіти у нас вже є (вказує на 9 еліпсів, викладених на підлозі вовняними нитками або намальованих крейдою). Виберемо 2-х спортсменів, позначимо зірочками місця старту та фінішу на двох доріжках. (Вибирають середні доріжки. За сигналом: «На старт! Увага! Марш!» діти йдуть своїми доріжками. З'ясовують, хто прийшов першим.)

Виберемо ще 2-х дітей і поставимо їх на першу та дев'яту доріжки. (За сигналом: «На старт! Увага! Марш!» спортсмени йдуть своїми доріжками.) Скажіть, хто з чотирьох дітей прийшов першим, а хто останнім і чому?

(Відповіді дітей) (Швидше до місця фінішу прийшла дитина, яка рухалася найкоротшою доріжкою, останнім прийшла дитина, що рухається найдовшою, дев'ятою, доріжкою).

Так само і з нашими планетами: швидше за інших навколо Сонця рухається планета, у якої найкоротша орбіта, - Меркурій, а найдовше рухається планета з найдовшою орбітою - Плутон. Давайте зробимо Сонячну систему: встановимо на доріжки – орбіти планети.

(Вихованець разом з дітьми називає планети, вказує, на якій доріжці кожна з них повинна стояти. Діти надягають нагрудні знаки, що позначають планети, встають на свої доріжки. У центр встає дитина з нагрудним знаком, що позначає Сонце).

Нагадую, що планети рухаються строго своїми орбітами і в одному напрямку. Чи готові? Планети, в дорогу! (Під аудіозапис «космічної» музики діти рухаються по колу у заданому вихователем напрямі).

Молодці! Згадаймо ще раз назви планет. Я їх називатиму, а ви по черзі підходите до мене і шикуєтеся в ряд. (Називає планети. Діти виконують завдання, потім знімають нагрудні знаки.)

Хочу відкрити вам ще один секрет. Ви знаєте: якщо підкинути предмет нагору, він впаде, тому що його притягує Земля. Але виявляється і Сонце притягує до себе планети. Це називається сонячним тяжінням. Чому ж планети не падають на Сонце? Покажу вам фокус. (Можна залучити до досвіду дитини)

Досвід: Вихователь кладе у відро пластмасову кульку. Перевертає відро-кульку падає. Обертає відро на мотузці, поступово, піднімаючи його вище голови, - кулька з відра не випадає. Підводить дітей до висновку: коли предмети швидко рухаються по колу, вони не падають. Те саме відбувається і з планетами: доки вони швидко обертаються навколо Сонця, вони не падають.

Давайте придумаємо планети і заселимо їх мешканцями. (Діти малюють на повітряних кулях маркерами фігурки людей, тварин, фантастичних істот, рослини, будинки, транспорт тощо).

Ви добре сьогодні попрацювали – познайомились із планетами сонячної системи. Жителі однієї з планет надіслали вам частування.

Інтеграція освітніх галузей: пізнання, комунікація.

Ціль: систематизувати знання про будову Сонячної системи

Розвиваючі завдання:

1. Розвивати уяву, фантазію, логічне мислення шляхом створення проблемної ситуації, уміння знаходити закономірність.

2. Розвивати діалогічну мову (висловлювати та доводити свою точку зору).

3. Розвивати дрібну моторику, зорово-моторну координацію.

4. Розвивати пам'ять, слухову увагу.

5. Вчити орієнтуватися на площині, діяти за словесною інструкцією.

6. Розвивати зв'язне мовлення.

7. Розвивати вміння відгадувати загадки.

8. Розвивати загальний світогляд.

9. Викликати інтерес до космічного простору.

Освітні завдання:

1. Розширювати знання про небесні тіла (робота з картою сонячної системи, розповідь про космос, планету).

2. Розширити словниковий запас (зірка, сонячна система, планета, метеорит).

3. Закріплення називання геометричних фігур: трикутник, квадрат, коло, прямокутник, трапеція, овал.

4. Вправляти у рахунку не більше 10 (20).

5. Вправляти у правильності вживання прийменників і відмінкових закінчень у мові дітей.

6. Вправляти вміння дітей виділяти заданий привід у реченні.

Виховні завдання:

1. Включити кожну дитину в діяльність та створити сприятливу атмосферу у групі (створення позитивного емоційного тла, налаштованість на спільну діяльність).

2. Розвивати в дітей віком комунікативні навички (почуття приєднання, згуртованості, відчуття групи) виявляти вміння слухати іншого, доброзичливість, почуття товариства, вольову регуляцію поведінки.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Вихователь: Хлопці, до нас сьогодні на заняття прийшло багато гостей. Давайте з ними привітаємось.

Діти: Привіт.

ІІ. Емоційне налаштування.

Вихователь: Хлопці, який у вас сьогодні настрій?

Діти: Гарне, радісне, веселе.

Вихователь: Давайте візьмемося за руки і передамо один одному гарний настрій.

Зібралися всі діти до кола.
Я твій друг і ти мій друг.
Міцніше за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.
і сідають на свої місця.

Вихователь: Хлопці, сьогодні електронною поштою отримала незвичайний лист! (читає дитина).

Земляни допоможіть! Наші планети зійшли з орбіт. Чекаємо на вашу допомогу,

Щоб допомогти нам, потрібно здійснити космічну подорож, побувати на планетах Сонячної системи!

Вихователь: Я вам пропоную поїхати разом зі мною до планет сонячної системи. Візьму я стару карету, запрягу в неї пару сильних коней, та й помчимося. Як ви думаєте, доїмо? (немає чому?

Тоді я пропоную поїхати найшвидшою машиною. Як ви думаєте, доїмо?(Ні) чому?

Вихователь: То на чому ми з вами полетимо? (На ракеті). А чому саме ракета? (Відповідь дітей) Давайте дізнаємося скільки-ступінчаста наша ракета. Щоб дізнатися, треба розділити слово ракета на склади. Скільки складів? (3 склади).

Вихователь: Але щоб наша ракета злетіла, нам треба завести її.

Вихователь проводить із дітьми гімнастику:

Завести мотори (обертання рук перед грудьми)

З'єднати контакти (кінчики пальців)

Приготуватися до запуску ракети (сісти)

Пуск! (Різко підстрибувати і руки вгору).

Музика (приліт у космос)

1. МЕРКУРІЙ

Вихователь: Увага. Подивіться в ілюмінатори до якої планети ми наближаємося? (Діти читають назву на слайді)

Діти, що ви самі знаєте про планету Меркурій.

В.молодці! Меркурій-найшвидша планета в Сонячній системі. Вдень на планеті спекотно, а вночі буває крижаний дощ. А вчора на мою планету впало багато метеоритів.

Вихователь: Ви знаєте що таке метеорит?

Пропонує подивитися досвід з камінням різної величини, що падає в посуд з піском і залишає ямки (кратер) на поверхні від удару.

Вихователь: Чому такі різні кратери? (залежить від якої висоти впав метеорит). Молодці впоралися із завданням. Наша подорож продовжується. Беремо курс на наступну планету.

2. ВЕНЕРА

Вихователь: Ми прибули на якусь планету? (Читають слайд Венера). Що ви знаєте про цю планету?

Відповіді дітей.

Вихователь: Це найгарячіша планета. Оточена щільною атмосферою, багатою на сірчистий газ.

Ми будемо приземлятися на планету? Чому?

Вихователь: Хлопці, щоб продовжувати подорож, вам потрібно впоратися із завданням.

Які казкові космічні істоти літають довкола Венери? (інопланетяни)

Розглянути малюнки та знайти відмінності у зображенні інопланетян.

Вихователь: Молодці! Вирушаємо далі.

3. ЗЕМЛЯ

Вихователь: Ми пролітаємо повз (над) нашої планети. Як називається планета, на якій ми живемо? (Земля). Чим вона відрізняється від інших планет? (Є життя, кисень, вода, рослини, тварини).

Ой хлопці на нашій ракеті з'явився гість. Якщо ви відгадаєте мою загадку, ви дізнаєтесь хто це за гість.

Вихователь загадує загадку.

Ворушились біля квітки
Усі чотири пелюстки.
Я зірвати його хотів
Він спалахнув і полетів. (Метелик)

(Приготувати квіти).

Гра «Квіткова галявина».

Вихователь: Де ж нам поселити нашого метелика? (На квітці). Якщо метелик захоче їсти, де він знайде нектар? (На квітці). Вигляне тепле сонечко, де воно літатиме? (Над квіткою). Повіє холодний вітер, куди вона сховається? (Під квітка).

Вихователь: Молодці! Беремо курс на наступну планету.

4. МАРС

Вихователь: Як вона називається? (Марс).

Хлопці, ви знаєте, як цю планету називали раніше? (Планетою війни) вірно.

На ній велика кількість заліза і покрита вона червоно-жовтогарячим піском. Вона знаходиться на 4-й від сонця орбіті. На її поверхні є вулкани, найбільший у тому числі називається Олімп.

Словесна гра: (1, 3, 5)

Супутник, ракета, космонавт, комета, планета, зірка.

Вихователь: Молодці! Наша подорож продовжується.

5. ЮПІТЕР

Вихователь: Ми прилетіли на планету (Юпітер). Що ви знаєте про цю планету?

Відповіді дітей.

Вихователь: Це найбільша планета у Сонячній системі. У два з половиною рази масивніше за всіх планет, разом узятих. На планеті немає твердої поверхні. Вона складається з отруйних газів, тож жити там неможливо. Щоб нам вибрати правильний шлях, нам треба розташувати зірки по порядку (від 1 до 20). Молодці!

Вихователь: Беремо курс на наступну планету (Сатурн).

6. САТУРН

Вихователь: Що ви знаєте про цю планету?

Вона знаходиться на 6-й від Сонця орбіті. Навколо планети є кільця. Поверхня її складається з рідини та газу. Сатурн оточують кільця, вони складаються з уламків льоду та каміння.

Хлопці, дивіться, інопланетяни надіслали нам послання, літери переплутані давайте спробуємо їх розгадати. (схема малюнків)

Вихователь: Молодці!

7. УРАН

Вихователь: Уран - це одна з найдальших від сонця і тому холодних планет. Її відкрили всього 200 років тому, і вона лежить на боці, бо одного разу зазнала зіткнення. Планета огорнута хмарами і має кілька кілець.

Гра антоніми: планети бувають різні:

Далекі та близькі

Холодні та теплі

Великі та маленькі

Тверді та м'які

Важкі – легкі

8. НЕПТУН

Вихователь: Нептун — темно-синя планета, де завжди дмуть вітри з отруйних хмар. Хмари складаються з крижаних кристалів. Нептун має 8 супутників.

Хлопці ви вже казали, що в космосі літають казкові інопланетяни. Давайте зараз кожен із вас перетвориться на космічного героя.

Музика (танцюють вільно на власний вибір).

Вихователь: Щоб злетіти, потрібно відгадати загадки. Готові: (у книзі картинки)

Щоб око озброїти
І з зірками дружити,
Чумацький шлях побачити щоб
Потрібен потужний …телескоп.

Телескопом сотні років
Вивчають життя планет
Нам розповість про все
розумний дядько …астроном

Астроном-він звіздар
Знає все протилежно
Тільки найкраще видно
У небі повний … місяць

До місяця не може птах
Долетіти і прилунати
Зате вміє це
Робити швидка ... ракета

У ракети є водій
Невагомості любитель
Англійською мовою: астронавт
А російською ... космонавт.

9. ПЛУТОН

Вихователь: Хлопці, а тепер на нас чекає найдальша планета - Як вона називається (Плутон). Ми наближаємось. Як ви вважаєте холодна ця планета чи тепла?

Діти Це дуже холодна планета.

Вихователь: Як ви вважаєте чому? Планета знаходиться дуже далеко від сонця, і вона дуже маленька.

Хлопці, давайте подаруємо жителям цієї планети зірку, щоб вона їх зігрівала. Для цього треба розгадати кросворд і дізнатися назву зашифрованої зірки: (зірка-СОНЦЕ)

1. Планета Сонячної системи, яку в давнину називали «планетою війни» за її червоний колір (МАРС)

2. Найдальша від сонця і найменша планета Сонячної системи (ПЛУТОН)

3. Супутник Землі (МІСЯ)

4. Друга від сонця планета Сонячної системи, сусідка Землі (ВЕНЕРА)

5.Чим знаменита планета Сатурн (КІЛЬЦЕ)

Вихователь: Молодці. Але щоб повернутися додому, нам потрібно заправити ракету зоряним пилом, знімемо трохи зірок з неба. Щоб зоряного пилу вистачило долетіти додому потрібно 6 зірок, 3 ми вже зняли. Скільки нам потрібно ще взяти зірочок? (правильно 3 зірки). Вихователь знімає із зіркової карти зірочки, даючи можливість дітям порахувати їх.

Ракету заправлено, маршрут визначено. Давайте сядемо у спеціальні крісла космонавтів. Заплющимо очі і разом почнемо відлік від 10 до 0.

Зворотній відлік.

Вихователь: З поверненням планету Земля. Хлопці, пролунав сигнал тривоги, до нашої планети наближаються уламки астероїда. (А ви знаєте що таке астероїд)

Пропоную дітям підійти до столу та подивитися що там таке. На столі ватман, на ньому приклеєне Сонце.

Вихователь: Чого не вистачає? (Планет) Ми врятуємося, якщо в правильному порядку розставимо планети на свої орбіти.

Діти приклеюють планети, співвідносячи з цифрою.

Вам сподобалася космічна подорож?

Відповіді дітей.

Вихователь: А на яких планетах ви бували? (Музичний слайд)

Діти називають по порядку всі планети.

Назве будь-хто з вас:
Раз – Меркурій
Два – Венера
Три Земля
Чотири Марс
П'ять-Юпітер
Шість-Сатурн
Сім-Уран
За ним – Нептун
Він восьмим йде за рахунком
А за ним уже потім
І дев'ята планета
Під назвою – Плутон.

Вихователь: Молодці. Я знаю, що ви показали себе сміливими та дружними хлопцями.


Ви вже знаєте, що планета Земля обертається навколо вогняної зірки Сонця. Але, крім Землі, навколо нього обертаються ще вісім інших планет. Усі разом вони й становлять Сонячну систему.

♦ Чи знаєте ви назви планет Сонячної системи?

Планети та Сонце нагадують дружну родину.

Глава цієї родини – Сонце! Серед планет є великі та малі. Одні з них знаходяться ближче до Сонця, інші далі від нього. Кожна з планет обертається своєю власною орбітою. Жодна з планет ніколи не стикається з іншою і не покидає межі Сонячної системи.

♦ Згадайте, чим планети відрізняються від зірок.

Зірки складаються лише з розпечених газів, а до складу планет можуть входити і рідини, і тверді частинки... Крім того, планети самі не світяться, їх висвітлює зірка.

Поговоримо про кожну планету, що обертається навколо Сонця.

Найближча до Сонця планета - Меркурій. За розмірами він менший за Землю, у нього тверда, кам'яниста поверхня. Меркурій багато в чому схожий на супутницю Землі - Місяць. На Меркурії немає атмосфери, яка могла б захистити його від ударів метеоритів і сонячних променів, що обпалюють.

♦ Як ви вважаєте, на Меркурії холодно чи спекотно?

На цій планеті дуже спекотно! Адже Меркурій знаходиться найближче до гарячого Сонця.

Він поспішає за Сонцем, наче боїться відстати від нього. За земний рік ця планета встигає обіждати навколо Сонця чотири рази.

Стародавні греки говорили, що, «кому треба поспішати кудись, нехай навчаються у Меркурія» (П.В. Клушанцев).

У давнину Меркурій вважався покровителем мандрівників та торговців.

Меркурій

Меркурій - найближча до Сонця планета,

Залитий він променями гарячого світла,

Так багато йому дістається променів,

Що ця планета інших гарячіша!

Так швидко Меркурій біжить орбітою,

Наче квапить: «Мене наздожене!»

Друга від Сонця планета – Венера. Для нас, землян, її видно на небесах, як далекий, але яскравий ліхтарик.

Венеру називають то Ранковою, то Вечірньою зіркою, адже в різні пори року вона з'являється в небі то на зорі, то в ранніх сутінках, коли зірок ще не видно.

Венера світиться на небесному темно-синьому оксамиту, як кристал гірського кришталю, і здається напрочуд красивою! Тому й назвали її на честь богині краси Венери.

У давнину люди склали чимало легенд, присвячених цій планеті. В одній із них розповідається, як юна цариця Венера мчить по небу в колісниці, запряженій трійкою білосніжних золотавих коней.

У сріблястій колісниці

У небі летить цариця.

Її образ - молодий, ніжний.

Її коні білі,

І крилаті, і гарні,

Золотоокі, золотогриви...

Поверхня Венери кам'яниста. Ця планета має атмосферу, але вона складається з вуглекислого газу, яким ні люди, ні тварини дихати не можуть.

Венера оточена густими хмарами. Води на ній практично немає.

Венера

На честь богині краси

Названа, Венеро, ти!

У темних небесах сяєш,

Красою нас обдаровуєш.

Наша Земля – третя від Сонця планета. На ній склалися сприятливі умови для життя рослин, тварин та людей.

♦ Згадайте та розкажіть про ті умови, які необхідні для виникнення та підтримання життя на планеті.

Земля – середня за величиною планета. Це важливо, адже якщо планета дуже маленька, їй не вистачить сили тяжіння, щоб утримати атмосферу. Земля знаходиться не надто далеко, але й не дуже близько від Сонця.

♦ Поясніть, чому це важливо.

Коли планета розташована далеко від Сонця, їй дістається мало сонячного тепла та світла. На такій планеті холодно та темно. А якщо планета знаходиться надто близько від нашого світила, воно обпалює її своїми гарячими променями.

Шлях Меркурія та Венери проходить близько до Сонця, і на цих планетах дуже жарко! Навпаки, на віддалених від світила планетах, таких як Юпітер та Сатурн, панує вічний холод.

На Землі сприятлива життю температура.

♦ Ви пам'ятаєте, чому Землю називають «блакитною планетою»?

Атмосфера, що огортає Землю блакитним серпанком, має придатне для дихання повітря і захищає планету від перегріву, охолодження, ударів метеоритів.

Крім того, значну частину поверхні нашої планети займають водоймища. А вода потрібна всім живим організмам.

Земля – планета життя

Від Сонця третя за рахунком планета,

Наша Земля менша за зірку.

Але їй вистачає тепла та світла,

Чистого повітря та води.

Життя на Землі це хіба не диво?

Метелики, птахи, жучок на квітці.

Життя на Землі ви знайдете всюди.

У найдальшому, глухому куточку!

Земля має супутника — Місяць.

Марс – четверта планета Сонячної системи. Він удвічі менший за Землю. Рік на Марсі триває вдвічі довше за земний. Ця планета має атмосферу, але складається вона в основному з вуглекислого газу з невеликими домішками водяної пари.

Якщо уважно подивитися на нічне небо, можна помітити, що Марс відрізняється від інших планет червонуватим світінням.

Тому його часто називають "Червоною планетою".

Вченим вдалося встановити, що тверда поверхня Марса покрита оранжево-червоним ґрунтом.

Марс отримав свою назву на честь бога війни. Можливо, це пов'язано з тим, що, дивлячись на червону планету, люди мимоволі згадували війни та пов'язані з ними пожежі та лиха.

Полководці вважали Марс своїм покровителем і сподівалися його допомогу у битвах.

Марс

Марс – таємнича планета.

Вона за розмірами трохи більше Місяця,

Через криваво-червоний колір

Назвали планету на честь бога війни.

П'ята від Сонця планета – Юпітер. Ця величезна куля, що складається з рідкого водню, в 11 разів більша за Землю.

Юпітер – найбільша планета Сонячної системи!

Юпітер

Юпітер - найбільше планет,

Але суші планети немає.

Усюди рідкий водень

І лютий холод цілий рік!

♦ Як ви вважаєте, чому на Юпітері холодно?

Юпітеру дістається трохи тепла від Сонця, і тому там панує вічна зима.

Юпітер має чотири супутники, які обертаються навколо нього.

Шоста від Сонця планета – Сатурн. Він розташований далеко від Сонця, і тому температура його поверхні низька. Сатурн складається із газів. Астрономи***, які спостерігають Сатурна в телескоп, відзначають його красу. Ця планета пофарбована в яскравий жовто-жовтогарячий колір, її оточують дивовижні кільця, що складаються з крижаних брил і каміння.

Сатурн

Сатурн – гарна планета

Жовто-жовтогарячого кольору,

І кільцями каміння та льоду

Оточена вона завжди.

Уран розташований після Сатурна. Це єдина планета, яка обертається лежачи на боці. Такий собі лежень! Тому до Сонця звернений то один його бік, то другий. Кожна півкуля освітлюється Сонцем рівно 40 років, а потім 40 років там панує ніч.

Атмосфера Урану – холодний туман.

Уран

Уран - лежень, і встати йому лінь,

Піднятися планеті неспроможна,

Сорокаріччя триває там день

І сорокаріччя – ніч.

Нептун - восьма від Сонця планета. Вона здається темно-блакитною, бо її оточує газ метан. У телескопи астрономи помічають над Нептуном клаптчасті білі хмари.

Нептун

Планета Нептун від Землі далеко,

Побачити її у телескоп нелегко,

Від Сонця за рахунком планета восьма,

Панує на ній вічно зима крижана.

Нептун справді знаходиться так далеко від нас, що спочатку його становище передбачили математики, а потім виявили астрономи.

Плутон - найвіддаленіша від Сонця планета. Вчені робили припущення про його існування, але відкрили цю планету лише в 1930 р. Плутон — планета-карлик, менший за Місяць. Він слабо освітлений Сонцем, тому вивчати його дуже важко.

Плутон має супутника — Харона. Він складається з каменів та льоду.

Плутон - найхолодніша планета Сонячної системи.

♦ Як ви вважаєте, чому?

Плутон

Мчить у просторі далекий Плутон,

Він Сонця променями ледь освітлений.

А щоб не нудьгував на самоті він,

З ним супутник летить під назвою Харон.

Дорогі хлопці, тепер ви знаєте, які різні планети входять до складу Сонячної системи. І все-таки ці планети мають дещо спільне.

♦ Подумайте та скажіть, чим схожі всі планети Сонячної системи?

Правильно! Всі планети мають форму кулі і всі обертаються довкола Сонця.

Питання для закріплення

♦ Скільки планет у Сонячній системі?

♦ Як називається найближча до Сонця планета?

♦ Яка планета найбільш віддалена від Сонця?

♦ Яка планета найменша?

♦ Яка планета найбільша?

♦ Яку планету називають то Ранковою, то Вечірньою зіркою?

♦ Яку планету називають Червоною?

♦ Яку планету оточують кільця?

♦ Яка планета обертається, лежачи на боці?

Ціль:формування інтересу до вивчення космосу

Завдання:

Освітні:

Продовжувати збагачувати знання та розширювати уявлення дітей про космос, про планети;

Розвиваючі:

Розвивати творче мислення, уяву, пізнавальну активність

Виховні:

Викликати бажання у дітей досліджувати та вивчати космос;

Виховувати інтерес, бажання більше дізнатися про космос;

Формувати навички правильної поведінки на заняттях; вміння працювати в колективі;

Виховувати допитливість, творчу активність, увагу, почуття емоційного задоволення, самостійність.

Матеріал:Схема Сонячної системи, екран з проектором або ноутбук, великий лист ватману, білі аркуші паперу, фломастери, воскова крейда, ножиці

Діти займаються своїми справами (грають у настільні ігри, малюють…). Вихователь вносить плакат із зображенням планет Сонячної системи.

Вихователь:Діти, подивіться, який плакат я вам принесла. Що ви бачите на цьому плакаті?

Діти:Планети.

Вихователь:А на якій планеті ми живемо?

Діти:Планета Земля.

Вихователь:А які ви ще знаєте планети?

Відповіді дітей.

Вихователь:Молодці назвали всі планети сонячної системи (якщо назвали не всі, то вихователь доповнює).

Хлопці, а як ви вважаєте, на інших планетах є життя? Бажаєте дізнатися? Щоб відповісти на це питання, потрібно вирушити до космосу. Ви готові вирушити у подорож? Тоді нам потрібно приготуватися.

Що потрібне для польоту?

Відповіді дітей (ракета, скафандри, карта сонячної системи, їжа)

Діти розставляють стільці, займають свої місця.

Перед дітьми карту Сонячної системи (слайд 2).

Вихователь:Перш ніж вирушити у подорож, давайте згадаємо, які умови необхідні життя на землі.

Діти:Світло, тепло, вода, кисень.

Вихователь:Наш космічний корабель називається "Схід". Командування кораблем беру він. Ви просто космонавти. Увага! Оголошується п'ятихвилинна готовність! Надягли скафандри, перевірили гермошоломи! Пристебнули ремені. Починаємо відлік. П'ять, чотири, три, два, один. Старт! (Звучить звукове тло роботи двигунів)

Перший етап нашого польоту виконано. Ми відірвалися від Землі та летимо до космосу! Можна розслабитись і відстебнути ремені, зняти шоломи. Дивіться на ілюмінатор! Який космічний простір перед нами! (На слайді 3 зіркове небо)

Ми летимо до планети Меркурій, яка найближча до Сонця.

Увага! Наш корабель наближається до планети Меркурій. (Слайд 4)

Командир корабля:Як ви думаєте, хлопці, чи можна висаджуватись на планеті, не знаючи про неї нічого. Давайте запитаємо наш комп'ютер про дані цієї планети.

Комп'ютер:Меркурій - найближча до Сонця планета. Вона більша за Місяць. Вдень тут дуже спекотно, ніч – дуже холодно. На цій планеті немає атмосфери, а отже, немає чим дихати. Поверхня цієї планети вкрита кратерами. (Слайд 4).Жодна людина не ступала на планету Меркурій.

Командир:як ви вважаєте, на цій планеті є життя? Чому?

Ми тримаємо курс на наступну планету – на Венеру. Стародавні астрономи, спостерігаючи за ранковою та вечірньою зорею, помітили найяскравішу зірку. На честь богині краси та кохання вони назвали цю зірку Венерою. Пізніше виявилось, що Венера - це не зірка, а планета.

Комп'ютер:Увага! Ми наближаємось до планети Венера. (Слайд 5)

Командир корабля:На Венері, мабуть, сильна гроза: видно спалахи блискавок. Значить, на Венеру спускатися не можна, корабель наш може зазнати краху. Що ж нам розповість комп'ютер про цю негостинну планету?

Комп'ютер:Венера знаходиться ближче до Сонця, ніж Земля, і тому на її поверхні стоїть жахлива спека близько 500 градусів. Рельєф Венери складається з величезних рівнин, перетнутих гірськими ланцюгами та височинами, а на гірських вершинах сліди лави. Венера оточена потужним шаром хмар і дуже щільною атмосферою, в якій вміст вуглекислого газу в кілька разів перевищує вміст його в земній атмосфері. Також в атмосфері Венери виявлено небезпечні для людини метан, аміак, сполуки хлору та фтору, сірчана кислота. Тривога! Повітря отруйне, дихати їм небезпечно! Чи не спускатися! Чи не спускатися!

Командир:Так, краще скоріше розпрощатися з планетою бур та гроз. Куди ми полетимо далі? Ми спрямовуємо наш корабель на Марс!

Ще в давнину люди помітили на небі яскраво-оранжеву зірку. І назвали її на честь бога війни – Марса. На Марсі, як і на Землі, можна спостерігати таке явище, як зміну пори року, і марсіанський день мало чим відрізняється від земного: він триває 24 години 37 хвилин. А ось і планета Марс перед нами (слайд 6)

Давайте запитаємо комп'ютер про дані цієї планети.

Комп'ютер:Марс - планета вдвічі менша за Землю. Марсіанська ґрунт червоно-бурого кольору. Небо не блакитне, а тьмяно-рожеве через частинок червоного пилу, який завжди знаходиться в атмосфері Марса. Кисню та водяної пари в її атмосфері всього 1 %, а середня температура – ​​близько -40 градусів. Над Марсом часто дмуть найсильніші вітри - їхня швидкість до 100м/сек.

Командир:Зі відомостей комп'ютера ми дізналися, що можна пройтися планетою Марс, але тільки одягнувши скафандри і ввімкнувши утеплювач. Перевірте гермошоломи. При виході з корабля не відходити, щоб усім вистачило повітря. Подивіться, які величезні гори, на них сніг та крига (Слайд 7). Але лід не схожий на наш земний. Це сухий лід. Коли вуглекислий газ замерзає, утворюється сухий лід. Такий лід ми використовуємо, наприклад, у холодильниках. А он ущелину над прірвою, а потім пустелі. Ми туди не підемо, невідомо, що нас там чекає. Скажіть, вирости якась рослина?

Запасів кисню, яким дихаємо, не дуже багато, тому нам час повертатися на корабель. У кораблі можна зняти скафандри, гермошоломи. Займайте місця. Приготуватись до зльоту. Починаємо відлік: п'ять, чотири, три, два, один, запуск!

Наступна планета – Юпітер. А доки летимо до нього, послухаємо комп'ютер про планету Юпітер (Слайд 8).

Комп'ютер:Юпітер - це планета-гігант, вона в 1300 разів більша за Землю. Висадитись на цю планету неможливо. На планеті-гіганті немає твердої поверхні, як Землі, Місяці чи Марсі. Юпітер складається з невеликого твердого ядра, оточеного щільними шарами рідини та газу.

Ну що ж, у нас є запаси їжі, повітря, і ми можемо полетіти далі, на Сатурн (Слайд 9).

Якщо дивитися в телескоп на Сатурн із Землі, то можна помітити кільця, що світяться навколо нього. Завдяки загадковим яскравим кільцям Сатурн вважається найкрасивішою та незвичайною планетою. Численні кільця Сатурна складаються з незліченних льодовикових і кам'янистих уламків, найбільші досягають розмірів шестиповерхового будинку. Сам Сатурн - газова планета, найлегша у Сонячній системі. Сатурн має супутників. Їх двадцять два. Скоро ми наблизимося до планети. Але що ж це? Сигнал про небезпеку! Дивіться на нас летять метеорити (Слайд 10).Отже, ми потрапили на орбіту Сатурна з його супутниками. Потрібно негайно змінювати курс. Сатурн не підпускає нас близько до поверхні.

Цікаво, але виявляється, що ця планета вважається найхолоднішою у всій Сонячній системі. Уран - це сьома планета по порядку від Сонця, Він не схожий на інші планети в Сонячній системі, адже Уран випускає набагато менше високої температури, ніж отримує від Сонця. Для прикладу, інші планети мають розпечені, гарячі ядра всередині та випромінюють інфрачервону радіацію. Мабуть, якісь причини змусили охолонути його “серце”. Уран - цікава планета Уран - період літа триватиме 1 дуже довгий день протягом 42 років! А період звернення навколо Сонця – 84 роки, а на Землі відповідно 365 днів. Ось де доведеться довго чекати на Новий рік! Світловий день триває 17 годин швидше, ніж у нас. Офіційно зафіксовано 15 супутників. Ще один цікавий факт, Уран має свої кільця, як у Сатурна, тільки вони менші і не такі щільні. Цікаво, але хоч він і далеко від нас, але після відкриття першого телескопа, його виявили першим!

Ми прямуємо на останню планету Сонячної системи. Називається вона Нептун. А ви знаєте, що цю планету відкрив французький астроном Урбен Левер'є, не спостерігаючи за небом, а шляхом математичних обчислень. І лише потім був виявлений у небі. Ось він Нептун! (Слайд)

Навіть здалеку він здається холодним.

Комп'ютер:На Нептуні температура мінус 195 градусів!

Командир:У такий мороз нас не врятують навіть спеціальні скафандри! Як ви думаєте, хлопці, чи зможе там рости що-небудь?

Ми повертаємось на Землю. То якого ж висновку ми дійшли? Чому на жодній планеті ми не залишилися? (На жодній з них немає умов для життя) Чому ми повернулися на Землю? (На Землі є всі умови для життя живих організмів, у тому числі й для рослин)

Ми облетіли всю Сонячну систему і ніде не виявили життя. Тільки на нашій планеті чисте повітря, зростають зелені дерева, співають птахи. І ми з вами повинні не лише любити нашу планету, а й дбати про неї. А як ми з вами можемо дбати? (Не ламати дерева, не вбивати комах, не розоряти гнізда птахів і т. д.) Якщо ми не будемо цього робити, то наша Земля стане такою ж мертвою та непривітною, як і інші планети Сонячної системи.

А зараз я вам пропоную об'єднатися в пари та намалювати та вирізати ту планету, яка вам найбільше запам'яталася. Після закінчення роботи ми з вами створимо карту Сонячної системи, яка висітиме у нас у групі.

Самостійна діяльність дітей.

По закінченні роботи разом із вихователем діти створюють карту Сонячної системи.

Вихователь:Чи сподобалася вам сьогоднішня подорож? Що запам'яталося? На якій планеті ми зможемо жити? Чому?

Список використаної литературы:

  • Велика енциклопедія дошкільника.
  • Альманах "Хочу все знати".

Ціль:Систематизувати знання про будову Сонячної системи.

Завдання:

Навчальні:

Уточнити знання дітей про будову сонячної системи: розміри планет, їхнє розташування по відношенню до Сонця, деякі особливості.

Розвиваючі:

Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

Формувати пізнавальне ставлення до світу.

Розширювати кругозір.

Виховують:

Викликати у дітях почуття співчуття та прагнення надати допомогу тим, хто потрапив у складну ситуацію,

Активізація словника:Сонячна система, Всесвіт, планети: Меркурій, Марс, Венера, Земля, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон; орбіта, сонячне тяжіння.

Обладнання:картинки (емблеми) сонця та планет сонячної системи, презентація про сонячну систему, маленьке відерце та м'ячики,

Попередня робота:

Розмова про будову сонячної системи;

Знайомство з поняттями Всесвіт, космос;

Розгляд ілюстрацій, енциклопедій, відеофільмів про планети;

Розучування віршів про планети;

Розмова про планети та їх основні характеристики;

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект безпосередньо освітньої діяльності у старшій групі «Планети сонячної системи»

Ціль: Систематизувати знання про будову Сонячної системи.

Завдання:

Навчальні:

Уточнити знання дітей про будову сонячної системи: розміри планет, їхнє розташування по відношенню до Сонця, деякі особливості.

Розвиваючі:

Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

Формувати пізнавальне ставлення до світу.

Розширювати кругозір.

Виховують:

Викликати у дітях почуття співчуття та прагнення надати допомогу тим, хто потрапив у складну ситуацію,

Активізація словника:Сонячна система, Всесвіт, планети: Меркурій, Марс, Венера, Земля, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон; орбіта, сонячне тяжіння.

Обладнання: картинки (емблеми) сонця та планет сонячної системи, презентація про сонячну систему, маленьке відерце та м'ячики,

Попередня робота:

Розмова про будову сонячної системи;

Знайомство з поняттями Всесвіт, космос;

Розгляд ілюстрацій, енциклопедій, відеофільмів про планети;

Розучування віршів про планети;

Розмова про планети та їх основні характеристики;

Хід.

Вихователь. Хлопці сьогодні мені надійшов незвичайний лист «Електронний» (слайд 2). А написав нам ваш улюблений герой мультиків Лунтік (слайд 3).

Лунтик . Здрастуйте хлопці! Я прилетів до вас із «планети» Місяць. Хочу вирушити до космічної подорожі, але ніяк не можу зібратися в дорогу. Допоможіть мені будь-ласка?

Вихователь . Хлопці скажіть, будь ласка, а Місяць це планета?

Діти . Ні. Це супутник землі.

Вихователь . Хлопці, я думаю, Лунтік дуже мало знає про космос і йому справді потрібна допомога. Допоможемо йому?

Діти. Так.

Вихователь . Відгадайте загадку?

У ракети є водій,

Невагомості любитель,

Англійською: «астронавт»

А прусськи ………….(Слайд4)

Діти. Космонавт

Вихователь . Хто був першим космонавтом на планеті? (відповіді дітей) (слайд 5)

Як ви вважаєте, яким потрібно бути космонавту? (сміливим, рішучим, вмілим, багато знати, витривалим, спритним, доброзичливим, добрим здоровим, сильним, розумним, терплячим, вихованим тощо).
Вихователь . Як називався корабель, у якому вирушив у космос Ю.А.Гагарин? («Схід»)
Вихователь . Ви так багато знаєте про космос. А чи хотіли б ви самі здійснити космічну подорож? (Відповіді дітей). Я пропоную вам вирушити у космічну подорож. Давайте зробимо зарядку космонавта.

Фізхвилинка «Космонавти»

Будемо дуже намагатися, (діти роблять ривки зігнутими руками перед грудьми)

Дружно займатися спортом:

Бігати швидко, наче вітер, (Біжуть на шкарпетках)

Плавати найкраще на світі. (Роблять гребки руками)

Присідати і знову вставати (Присідають)

І гантелі піднімати. (Випрямляють зігнуті руки вгору)

Станемо сильними, і завтра

Усіх візьмуть нас у космонавти! (Руки на поясі)

Д/І «Збираємось у космос» (солод 6).
Дидактичне завдання: закріплювати знання дітей про космос, про особливості життя та роботи космонавтів у зв'язку зі знаходженням у безповітряному просторі.
Діти обирають предмети, які візьмуть із собою в космос (Ракета, скафандр, телескоп, їжа космонавта та карта).

Вихователь . Діти подивіться уважно. Адже це карта Землі (слайд 11). Чи знадобиться вона нам у космосі? (Відповіді дітей). Нам потрібно взяти картку Сонячної системи. Подивіться, що щось із нашою картою трапилося? Що ви бачите на картах? (зірки, орбіти)
- Що таке орбіта? (шлях, яким планети обертаються навколо сонця)
- Чому планети, обертаючись навколо сонця, не натрапляють одна на одну? (Планети обертаються за своїми орбітами)

Вихователь. Давайте проведемо досвід.

Ця кулька - це планета, якщо покласти його у відро, то він ....,

А якщо відро крутитимемо, то кулька не падає, як і планети.

Що допомагає Сонцю утримувати всю сонячну систему. Якщо планети не рухатиметься, вся система розвалиться, і не діятиме цей вічний рух.


Вихователь . Чого не вистачає на картах? (солонця та планет)
Приступаємо до виконання завдання. Мандруватимемо планетами сонячної системи і складатимемо карту.

Вихователь . На чому ж ми вирушимо до космосу? (На ракеті)

Фізамитка «Ракета» (слайд 12)

А зараз ми з вами, діти, відлітаємо на ракеті.

На шкарпетки піднімися, а потім руки вниз.

Раз, два, три, чотири - ось летить ракета вгору.

Вихователь . Увага! Ми наближаємось до першого об'єкту.

Вихователь : Наші діти дуже багато знають про планети і із задоволенням розкажуть тобі, Лунтік, про них.

Д/І «КАРТА СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ»
Дидактичне завдання: закріплювати знання дітей про космос, будову сонячної системи, про планети сонячної системи та їх особливості.
Діти по черзі беруть картинки із зображенням планет та кріплять їх на відповідні місця макета. У центр - "Сонце", решта "планетів" - кожна на свою орбіту.

Перша дитина:

Хтось вранці не поспішаючи

Надує жовта куля.

А як випустить із рук-

Раптом стане світло навколо.(Слайд 13)

Я, Сонце, найяскравіша і найбільша зірка, центр Сонячної системи. Моя поверхня розпечена. Навколо мене обертаються дев'ять планет і отримують від мене світло та тепло.

Друга дитина: (Слайд 14)

Меркурій – найближча до Сонця планета,

Залитий він променями гарячого світла

Так багато йому дістається променів,

Що ця планета інших гарячою.

Вихователь. Меркурій – менше за нашу планету, поверхня його кам'яна, тут немає атмосфери.Як ви вважаєте, чому на цій планеті дуже жарко? (Бо вона знаходиться поруч із Сонцем).Як ви вважаєте, чи є життя на цій планеті?Виконайте завдання, розмістіть Меркурій на карті. На якій орбіті знаходиться Меркурій.


Вихователь. Увага, увага, ми наближаємося до найкрасивішої планети сонячної системи.

Третя дитина: (Слайд 15)

На честь богині краси

Названа, Венеро, ти.

У хмарах літаєш,

Красою осяєш.

Вихователь: Венера світиться як кристал гірського кришталю і здається дуже красивою! Тому її назвали на честь богині краси Венери.
Поверхня Венери кам'яниста, тому вона жовто-коричневого кольору. Ця планета має атмосферу, але вона складається з вуглекислого газу, тому люди і тварини там жити не можуть. Знайдіть Венеру та розташуйте на карті. (Діти виконують завдання)



Четверта дитина:(Слайд 16)

Є одна планета – сад

У цьому холодному космосі.

Тільки тут ліси галасують,

Птахів скликати перелітних.

Лише на ній одній цвітуть

Конвалії в зеленій траві,

І бабки тільки тут

У річку дивуються здивовано.

Вихователь. Ви здогадалися, що то за планета?(Земля)
- Чому вона блакитного кольору? (це повітря має блакитний колір)
- Чи можна нашу планету назвати живою? Чому?

Вихователь. Ми трохи залюбувалися нашою планетою, а космічний корабель уже наближається до наступної планети.

П'ята дитина: (Слайд 17)

Я – Марс.

Над планетою червоною кружляють

Камені, страх та жах

Ні гори ніде на світі,

Вище, ніж тут, планети.

Вихователь: На Марсі немає життя.Марс – це пустеля, покрита оранжево-червоним піском. Покладіть марс на наші карти.


Фізкультхвилинка:
Подорож наша дуже довга. Та й яка мандрівка без виходу у відкритий космос. Ви бажаєте побувати у відкритому космосі? Перевірте свої скафандри. Пам'ятайте, що всі рухи у космосі плавні, там людина не ходить, а плаває, літає, пересувається дуже повільно. (Діти рухаються під музику)

Увага, увага, повертаємось на корабель. Займайте свої місця.
Наш екіпаж наближаємося до найбільшої планети. (слайд 14)

Шоста дитина: (Слайд 18)

Юпітер найбільше планет,

Але життя планети немає.

Всюди рідкий водень,

І лютий холод цілий рік.

Вихователь. Юпітер в 11 разів більший за землю – це просто гігант.
Знайдіть цю планету.
На якій орбіті розташований Юпітер?

Сьома дитина:(Слайд 19)

Сатурн неодмінно дізнаєшся в обличчя,

Його оточує велике кільце.

Колись давно там замерзла вода,

І кільця Сатурна зі снігу та льоду.

Вихователь. Сатурн - красива планета,
з кільцями каменів та льоду
На яку орбіту їх помістите?

Вихователь: Екіпаж, увага, ми наближаємось до наступної планети!

Восьма дитина:(Слайд 20)

Я Уран.

Я вже який вік

Серед братів-римлян грек,

І крізь космосу тугу

Мчуся я, лежачи на боці.

Вихователь: Уран – це єдина планета, яка обертається лежачи на боці. Такий собі лежень!

Зварилися….Наша подорож продовжується.

Дев'ята дитина:(Слайд 21)

Я – Нептун.

На планеті синій-синій

Дме вітер дуже сильний.

Рік на ній великий -

Триває 40 років зима.

Вихователь: Нептун здається блакитним, тому що її оточує газ метан.
Увага всіх членів екіпажу, наша подорож добігає кінця та ми наближаємось до останньої планети.
Як вона називається.? (Плутон)

Десята дитина:(Слайд 22)

Я – Плутон.

Потрібно 5 годин, щоб світла

Долетіти до цієї планети,

І тому я

У телескопи не видно!

Вихователь: Плутон - найвіддаленіша від Сонця планета. Це дуже маленька і найхолодніша планета Сонячної системи. Розташуйте останню планету на карті.


Вихователь: Подивіться, ми впоралися та склали карту Сонячної системи. Порівняйте свої карти із сонячною системою.

Вихователь: Тепер екіпаж нашого космічного корабля має повернутися на Землю, але шлях додому у нас не близький.
І поки ми летітимемо до нашої планети. Згадаймо, що ви дізналися і запам'ятали в сьогоднішній міжпланетній подорожі. Дайте відповідь на питання.
Скільки планет у сонячній системі?
Як називається найближча до сонця планета?
Яка планета найменша?
Яка найбільша?
Яку планету оточують кільця?
Назвіть планету сонячної системи?
Молодці, ви відповіли на всі питання, склали чудові карти, якою може вирушити в подорожувати наш друг Лунтік. Я обов'язково сьогодні відправлю Лунті карту «Сонячної системи» (слайд23).




Останні матеріали розділу:

Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає
Основний план дій та способи виживання Вночі тихо, вдень вітер посилюється, а надвечір затихає

5.1. Поняття про місце існування людини. Нормальні та екстремальні умови життєпроживання. Виживання 5.1.1. Поняття про довкілля людини...

Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно
Англійські звуки для дітей: читаємо транскрипцію правильно

А ви знали, що англійський алфавіт складається з 26 літер та 46 різних звуків? Одна й та сама буква може передавати кілька звуків одночасно.

Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)
Контрольний тест з історії на тему Раннє Середньовіччя (6 клас)

М.: 2019. – 128 с. М.: 2013. – 160 с. Посібник включає тести з історії Середніх віків для поточного та підсумкового контролю та відповідає змісту...