Конспект уроку на тему «І.А.Крилов «Стрекоза та Мураха. Вчитель початкових класів Сіманова О.В.

Відділ освіти муніципального району «Таруський район»

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа «Середня загальноосвітня школа № 2

імені вченого В. З. Власова»

м. Таруса Тарусського району Калузької області

Конспект уроку читання

« Байка І.А. Крилова. Бабка та мураха"

Авдєєва Ольга Володимирівна

вчитель початкових класів

2011р. Конспект уроку читання

Тема: байка І.А. Крилова «Стрекоза та мураха»


Освітні:

Ознайомити дітей із байкою І.А. Крилова «Стрекоза та мураха»;

Формування навичок правильного, свідомого, виразного, швидкого читання;

Навчити дітей відрізняти байки з інших творів.

Розвиваючі:

Розвиток мислення під час аналізу твору;

Розвиток мови у відповіді питання;

Розвиток інтересу до читання байок.

Виховні:

Моральне виховання;

Виховання вміння слухати одне одного.

План уроку

1.Організаційний момент

2.Підготовча робота

3.Знайомство з твір загалом

4. Читання твори частинами, аналіз частин, словникова робота

5.Повторне читання байки

6.Узагальнююча розмова

7. Розкриття алегорії (підшукування аналогій із життя)

8.Виведення моралі

9. Читання байки за ролями

10.Підсумок уроку

11. Рефлексія

12. Домашні завдання

Хід уроку

1.Організаційний момент

(мета: привітання, перевірка готовності, позитивний настрій)

Здрастуйте, хлопці, сідайте. Перевірте, чи все готове до уроку? У вас на партах має лежати щоденник, пенал, літературне читання. Усміхніться один одному, у вас все вийде, починаємо урок!

2.Підготовча робота

(мета: знайомство з біографією І.А.Крилова; сформувати в школярів життєві уявлення, необхідні читання і розуміння; накопичити і узагальнити життєвий досвід перед читанням; безпосереднє введення дітей у коло авторських образів).

Діти, подивіться на дошку. Дізнались, чий це портрет?

Івана Андрійовича Крилова

Правильно. А які байки Крилова ви знаєте?

Ворона та лисиця. Лебідь, рак та щука.

Діти, подивіться на дошку, хто зображений?

Бабка, мураха.

Що ви можете розповісти про бабку?

Вона гарна, постійно все літо літає

А про мурахи?

Постійно будує собі житло, перебігаючи з одного мурашника до іншого.

Ми сьогодні познайомимося з ще однією байкою Крилова «Стрекоза та мураха».

Хто може мені сказати, як називається та частина байки, в якій міститься основна думка?

Добре. Зараз я прочитаю вам байку «Стрекоза і мураха», а ви слухайте уважно, тому що я потім ставитиму запитання.

3.Знайомство з твором

(Мета: познайомити дітей з конкретним змістом твору, його сюжетною лінією; виявлення емоційного впливу твору на учнів)

Хлопці, які почуття у вас викликала ця байка?

Було шкода бабки

Чому у вас такі почуття викликала бабка та мураха?

Мураха зла, він не міг допомогти бабці.

Добре, давайте з вами детальніше розберемося з цією байкою. Відкрийте свої підручники.

4. Читання та аналіз твору частинами.

(Мета: з'ясування причинно-наслідкових зв'язків у розвитку сюжету; виявлення мотивів поведінки дійових осіб, їх особливих рис, властивостей характеру; визначення композиції твору; аналіз особливостей форм твору, у тому числі мови).

Стрибуна бабка

…………………………

На шлунок співати голодний!

Досить добре.

Хлопці, що робила бабка влітку?

Бабка все літо співала

Як настала зима для бабки? Зачитайте із тексту

Озирнутися не встигла, як зима котить у вічі.

А як ви розумієте цей вираз?

Це означає, що зима вже настає.

Як жилося бабці влітку?

Добре, весело.

А чому їй так добре та весело жилося? Зачитайте текст.

Для неї під кожним листом був готовий стіл і будинок.

Взимку бабка продовжувала співати?


-Чому?

Взимку стало холодно і бабці не було чого їсти.

І кому ж на думку піде на шлунок співати голодний.

Як ми називаємо цю частину?

Гуляння бабки

Злий тугою……….

…так іди ж потанцюй

Хлопці, як ви розумієте рядок «Злим тугою пригнічена»?

Як бабка звертається до мурахи? Зачитайте.

Не залиши мене кум милий.

Чому бабка так ласкаво звертається до мурахи?

Вона хоче його задобрити, щоб він її впустив, погодував і обігрів.

Пустив бабку мураху?

Ні, не пустив.

А чому?

Вона все літо заспівала, коли треба було готуватися до зими.

Зачитайте, як мурашка прогнала бабку?

Ти все співала? Це справа, так іди ж потанцюй.

Як ви думаєте, як це мураха сказала?

5.Повторне читання байки загалом.

(Мета: осмислення твору в цілому)

Молодці, а тепер давайте ще раз прочитаємо цю байку повністю.

Даниїла прочитай, не забувай звертати увагу на розділові знаки. А ви слухайте все уважно, потім я спитаю, як ви зрозуміли сенс байки.

6.Узагальнююча розмова.

(мета: узагальнити весь твір, осмислити окремі висновки, які були зроблені в процесі аналізу; сформувати загальний висновок, що відноситься до всього твору в цілому, який і буде виразом ідеї, головної думки байки)

Хлопці, яка бабка за характером?

Вона безтурботна, їй нічого не треба. Живе одним днем, у її житті найголовніше - співати та танцювати.

А яка ж мурашка за характером?

Він працьовитий, справедливий.

Як ви розумієте таке прислів'я «Зробив справу, гуляй сміливо»

Спочатку потрібно зайнятися справою, а потім, коли її закінчиш, то можна відпочивати.

То що ж хотів сказати Крилов цією байкою?

Всім треба займатися вчасно. Спочатку зробити справу, а потім відпочивати.

7. Розкриття алегорії

(мета: формування вміння наводити приклади з життя; розвиток логічного мислення у процесі порівняння поведінки героїв байки та поведінки людей)

Діти, а у людей такі випадки бувають? Давайте згадаємо.

Ось бачите, це зустрічається у нашому житті.

8.Виведення моралі

(мета: глибоке та чітке розуміння тексту байки)

Про це байка і каже, що робити треба все вчасно та турбот буде менше. А якщо все літо проклопотати, осінь протоптати, тут і сніг на голову впаде.

9. Читання байки за ролями

(мета: відпрацювання навичок правильного, свідомого, швидкого та виразного читання)

Давайте ще раз прочитаємо цю байку. Але читатимемо тепер ми по ролях.

10.Підсумок уроку

(Мета: підбити підсумок роботи на уроці)

Молодці. З якою байкою ми сьогодні познайомилися?

бабка та мураха

Вам сподобалася ця байка?

11. Рефлексія

(Мета: перевірка психоемоційного стану учнів, ефективності мотивації діяльності)

Що сподобалося на уроці?

Що цікавого впізнали на уроці?

12. Домашнє завдання

(Мета: збагачення мови учнів; вдосконалення виразної сторони мови; розвиток пам'яті учнів)

Вдома вам треба буде цю байку вивчити напам'ять.

Молодці, які добре працювали, були активні. Урок закінчено, можете бути вільними.

Конспект уроку читання: І.А. Крилов. "Бабка та мураха"

Ціль: Ознайомити дітей із байкою І. А. Крилова, розкрити мораль твору.

Розвивати логічне мислення, увагу, швидке, правильне, виразне читання.

Розширювати кругозір, словниковий запас.

Виховувати працьовитість.

Обладнання: предметні картинки або слайди з презентації до уроку, опорні картки, декорації, костюми героїв байки, що діють, підручник, дошка.

План.

  1. Організаційний момент.
  2. Підготовчі вправи для апарату артикуляції:

Перш ніж розпочати роботу над домашнім завданням, проведемо розминку, підготуємо мовний апарат.

Пограємо, уявіть, що ви зараз не просто учні, а поети. Хто такий поет?

На дошці записані склади - це початок пропозиції, потрібно закінчити його так, щоб вийшла рифмовочка.

(Використовуються слайди з презентації до уроку)

Са-са-са-са … (картинка із зображенням оси) Прилетіла до нас оса.

За-за-за-за… (картинка із зображенням бабки)Ах, яка бабка!

Мама мама … (картинка із зображенням зимового пейзажу)Наближається зима.

Су-су-су-су... (картинка із зображенням дітей, що заблукали в лісі)

Заблукали ми в лісі.

Рок-рок-рок-рок… - Починається урок.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Який твір готували до уроку?

(«Жаба-мандрівниця» Всеволод Гаршин.)

* Робота з І частиною твору.

А) вибіркове читання:

* де жила жаба.

* як їй жилося на білому світі.

Ілюстрація із зображенням болота і жаби, що сидять у ньому. Знайти та показати жабу, про яку йдеться у творі.

(Жаба, що сидить на корчі, що стирчить із води)

* Робота з II частиною твору

Скажіть, хто відвідав болото, де мешкала жаба?

Прочитайте, як качки розхвалювали південь?

* Робота з III частиною твору

Розповідь з ілюстрації(Стор. 37)

Розкажіть який епізод казки тут зображено?

Яка якість характеру властива жабі?

Чи дісталася жаба до півдня? Чому?

Яка якість характеру їй завадила?

Чому вчить казка? Що хотів сказати автор?

Доведіть, що це твір-казка.

  1. Фізкультхвилинка.

Раз, два-захиталися деревця. (Похитування руками над головою).

Вітер тихіше, тихіше, тихіше, (Руки опустити і сісти навпочіпки).

Деревця все вищі, вищі! (Встати на шкарпетки, руки підняти нагору і потягнутися).

V. Робота з темою уроку.

  1. Введення у тему.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з байкою Івана Андрійовича Крилова.

(На дошку вивішується чи проектується на екран портрет Крилова).

Іван Андрійович Крилов- відомий російський байка. Його байки читають в Англії та у Франції, в Америці та інших країнах. А в Санкт-Петербурзі йому поставили пам'ятник, біля ніг письменника зібралися герої його байок.

(Показ ілюстрацій до байок Крилова).

Що таке – байка?

(Байка- це вірш, де головними дійовими особами (у Крилова) є тварини, а маються на увазі люди. У байці висміюються негативні риси людини).

Усі предмети розподілені за групами, є група «ягоди», «гриби», «меблі». А до якої групи віднесемо бабку та мураху?

(Показ картинок: бабка, мураха).

  1. Первинне знайомство з байкою.

Сценка «Стрекоза та Мураха».

  1. Перевірка сприйняття.

- Чому Стрекоза поповзла до Мурахи?

Чому він відмовив їй у допомозі?

4. Підготовка до побіжного читання.

Дошка: по: п/ри/гу:нь/я

Ог/ля/ну/ла:сь

З:б/ра:ть/ся

С:т:ра:н/але читання з нарощуванням

В:з:к:ру/жи/ло читання з нарощуванням

5.Складове читання зі звуковим орієнтиром + словникова робота під час читання.

  • стрибунина – безтурботна, не думає про завтрашній день
  • зима котить у вічі – настала зима
  • помертвіло чисто поле – поле вкрите снігом
  • злою тугою пригнічена – холод і голод змусив іти до Мурахи.
  • до весняних днів – до весни

6. Виявлення якостей характеру Бабки та Мурашки.

Як жилося Стрекозі влітку?

Чому ж вона отруїлася до Мурахи?

Яка бабка? (Які риси характеру їй притаманні?)

Назвіть риси характеру Мураха?

(На дошку прикріплюються опорні картки.

7. Повторне читання. (Робота над правильністю читання та виразністю).

1. Яким настроєм пронизана байка? (Веселим, сумним)

2. Як жилося влітку Стрекоз?

3. Що принесла із собою зима? З якою інтонацією в голосі слід читати ці рядки?

  1. Якою була Бабка влітку? А з настанням зими? Передайте це голосом під час читання.
  2. Як звучить голос Бабки?
  3. А голос Мураха?
  1. Підсумок уроку.

Знайдіть у тексті байки слова, у яких виражена головна думка байки.

Ти все співала: це діло!

То йди, а потанцюй!

Як розумієте зміст цих слів?

Чому вчить ця байка?

Які прислів'я підходять до байки?

  • Хто не працює той не їсть.
  • То праці та нагорода.

VI. Домашнє завдання: вивчити байку.


Соломатина Любов
Конспект освітньої діяльності у підготовчій групі «Читання байки І. А. Крилова «Стрекоза та мураха»

Конспект освітньої діяльності у підготовчій групі

« Читання байки І. А. Крилова« бабка та мураха»

Освітня область«Мовленнєвий розвиток».

Ціль: розширити знання дітей про жанри літератури

Завдання:

Познайомити дітей з байкою через творчість І. А. Крилова

Формувати вміння дітей відрізняти байкиз інших творів.

Розвинути інтерес до байкамбажання інсценувати їх.

Розвинути мислення під час аналізу твору;

розвивати вміння відповідати на запитання, використовуючи у відповідь складні пропозиції;

Збагачувати словниковий запас

Виховувати інтерес до художньої літератури.

Дитяча мета: інсценування байки.

Труднощі: вивчити слова героїв

Нове знання: що таке байка.

Словник: байка, Крилов, стрибання, котіт, потреба, пригнічена, весняних, мурава.

Попередня робота:

Знайомство з жанрами художньої літератури: казки, поезія, народний фольклор, оповідання. Розмова щодо жанрів художньої літератури. Розгляд ілюстрацій до казок, розповідей, ілюстрацій із тваринами. Ігри-драматизації за казками.

Устаткування: Портрет І. А. Крилова; Книги, частина групиоформлена у вигляді бібліотеки. Книга байок Крилова. Шапочки бабка, мураха.

Види дитячої діяльності: розгляд книг, розмова, прослуховування байки, Міркування за змістом, фізхвилинка, інсценування.

Хід заняття.

Організаційний момент

Вихователь: Придумано кимось

Просто та мудро

При зустрічі вітати!

Доброго ранку!

Доброго ранку

Сонцю та птахам!

Доброго ранку!

Привітним особам!

І кожен стає

Добрим, довірливим!

Доброго ранку триває до вечора!

2. Розмова щодо жанрів художньої літератури

Вихователь: Хлопці, сьогодні я пропоную вам вирушити в подорож У подорож ми вирушимо на килимі – літаку Скажемо чарівні слова: «Килим - літак - лети. До чарівної країни нас віднеси»Закрийте очі. Хлопці, розплющуйте очі, подивіться, ми з вами опинилися в чарівній країні. Це чудовий світ книжок. Скажіть, як називається місце, де багато книжок? Хто знає?

Правильно, бібліотека – це великий будинок, де «живуть»і зберігаються книги і для дорослих, і для школярів, і навіть для дітей, які ходять до дитячого садка.

Вихователь: А у нас у групі є бібліотека?

І в нас у групітеж є бібліотека, тільки вона не велика, і в ній «живуть»книги для дошкільнят.

Подивіться скільки різних книг тут, хлопці. Це книги з казками, з віршами, оповіданнями, потішками та загадками.

Хлопці, а які книги ви найбільше любите?

Так, хлопці, всі діти люблять слухати казки. Скажіть, хто вигадує казки? (народ, письменники – казкарі)

Назвіть які російські народні казки ви знаєте?

Хто герої цих казок? (Люди, звірі, птахи)

Чому нас вчать казки (Бути добрими, сміливими, розумними, не хвалитися і т. д.)

Але ж казки складає не тільки народ, а й письменники – казкарі.

А яких письменників – казкарів ви знаєте?

Які казки вони написали?

Чому нас вчать казки?

Хлопці, чим відрізняється казка від оповідання?

Подивіться на цю книгу. Називається вона « Байки» . Байка- Коротка повчальна історія, яка висміює негативні риси темпераменту людини. У Росії писав байки Іван Андрійович Крилов Крилов - найвідоміший байкописець. Герої байки - тварини, птахів, риби. Байка допомагає людям, на прикладі тварин, побачити у собі погані якості. Байки Івана Андрійовича Крилова вчать чесності, шляхетності, любові до Батьківщини, вчать бути щирими, скромними. Засуджують лінь, жадібність.

Я вам зараз прочитаю байку І. Крилова« бабка та мураха» .

Словникова робота.

Зима котить - настає

Потреба – відсутність їжі, вдома.

Пригнічена – засмучена

Весняних днів – весняних

Мурава – висока трава.

Розмова щодо байки:

З яким проханням бабка прийшла до мурашки?

Чому мураха відмовила у допомозі?

Чим займалася бабка все літо?

Чим займався мураха?

Чому вчить нас байка? Про що говорить нам мораль байки?

Фізхвилинка « Мурахи та бабки» . За командою вихователя діти виконують дії:

« Бабка літала, Літала, співала, танцювала, втомилася, присіла і знову полетіла. Мураха копав, Копав, крихти хліба збирав, будував будинок, двір прибирав, в ковш ягід набирав. Мураха втомився, присів і працював поспішив».

Послухайте байку мурахи та бабки.

Вихователь: хлопці, зараз я вас прочитаю прислів'я, а ви повинні вибрати ту, яка підходить нашій байки.

В гостях добре а вдома краще.

Сім разів відмір один раз відріж.

Праця годує, а ліньки псує.

Обговорення відповідей.

Послухайте байкуще раз і постарайтеся запам'ятати слова мурахи та бабки.

Розповідь байки за ролями.

Заключна частина.

Хлопці, нам пора вже повертатися до дитячого садка. Стайте на килим – літак. Вимовляємо чарівні слова «Килим – літак, лети, до дитячого садка нас віднеси»Ось ми й у дитячому садку.

Про який жанр ми сьогодні говорили. Як називається байка, Яку ми слухали?

Чому нас вчить ця байка.

Вихователь: «Правильно, мораль байкиполягає у вихованні в нас таких якостей, як працьовитість, старанність та старанність».

Публікації на тему:

Сценарій театральної постановки казки І. А. Крилова «Стрекоза та мураха»Сценарій театральної постановки казки І. А. Крилова «Стрекоза та мураха» Діючі особи: Бабка, Мураха, Зайці, Ведмеді, Бджілки, Метелики.

Конспект ООД з художньо-естетичного розвитку у підготовчій групі. Читання байки І. Крилова «Ворона та Лисиця»Програмні завдання: Продовжувати знайомити із жанровими особливостями байки. Розвивати вміння розуміти алегорію, виділяти мораль байки; звертати.

Сценарій осінньої розваги за мотивами байки І. А. Крилова «Стрекоза та Мураха» для дітей підготовчої до школи групиМуніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад міста Костроми «Дитячий садок №66» Конспект осінньої розваги.

КВК «Байки І. А. Крилова»МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНЕ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ УСТАНОВА МІСЬКОГО ОКРУГА БАЛАШИХА ШКОЛА №8 ДЛЯ НАВЧАЮЧИХ З ОБМЕЖЕНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ.

Презентація з літературного читання для 3 класу «Байка І. А. Крилова «Стрекоза та мураха»Подивися на пам'ятник людині, дуже відомому у російській літературі. Пам'ятник знаходиться у Літньому саду у Санкт-Петербурзі, на дитячому майданчику.

Сценарій та відео музичної казки «Стрекоза та мураха» за мотивами байки І. А.Брали участь у Конкурсі дитячої творчості "Карусель" у рамках Міського фестивалю "Естафети мистецтв - 2016" для тих, хто навчається за програмами.

Байка І. А. Крилова «бабка і Муравей».


Цілі уроку:познайомити дітей із новою байкою І.А.Крилова, з новими поняттями: «іронія», «алегорія»; закріплювати вміння працювати з текстом байки, продовжити формування навичок виразного читання.
Тип уроку:Відкриття нових знань
Заплановані результати:
Предметні УУД:познайомити учнів з особистістю Івана Андрійовича Крилова та її байками, вміти аналізувати байку.
Особистісні УУД:формувати мотиваційну основу навчальної діяльності; навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу.
Метапредметні УУД:
пізнавальні:розвивати вміння сприймати на слух та усвідомлено читати твір; будувати мовленнєвий вислів в усній формі; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; робити узагальнення; вчити бачити і відчувати за рядками твору глибоке значення байки; виховувати добрі моральні риси.
комунікативні:вміння враховувати різні думки та прислухатися до думки однокласників; вступати у діалог; брати участь у колективному обговоренні;
регулятивні:вміння ставити навчальне завдання у співпраці з однокласниками; планувати свої дії; самостійно адекватно оцінювати правильність виконання дій.
Форми роботи:фронтальна, групова, індивідуальна.
Обладнання:портрет І.А. Крилова, ілюстрації до байок, експозиційний екран, відеопроектор, ноутбук, магнітна дошка, магнітофон, картки, сигнальні картки.

Хід уроку.

1. Самовизначення до діяльності. Організаційний момент.
- Продзвенів і замовк дзвінок,
Починається урок,
Він піде хлопцям на користь.

Хлопці, я запрошую вас у чудовий світ літератури.

2. Актуалізація знань.

Подивіться ілюстрації на дошці.
- Хто автор байок, до яких ви побачили ілюстрації? (Портрет І.А.Крилова)
- Іван Андрійович Крилов - великий російський байка. Він був всебічно обдарованою людиною: драматургом, видавцем, музикантом, художником. А.С.Пушкін любив читати байки І.А.Крилова і називав його «найнароднішим нашим поетом, що перевершив усіх байкарів».

Що таке байка?

(Невелика розповідь у віршах чи прозі, повчального характеру, в якому діють звірі та птахи. Вони мають людські якості й зазвичай вміють говорити.)

У байці є мораль?

Як воно називається?

Що засуджується у моралі? (заздрість, лінощі, брехня, дурні вчинки…)

Яка мораль цієї байки? В яких словах твору вона полягає?

Чому вчить нас кожна байка?

Хлопці, уважно послухайте загадки та відгадайте назву байки, яку ми сьогодні читатимемо.

Дві горошини – очі, У лісі у пня біганина, метушня,
Ніжки – грабелькою, Народ робітник весь день клопочеться,
Хвостик - шабелькою, Собі будинок будує.
Крила – бантиком. (Мурахи)
(Стрекоза)

Кожна з байок І.А.Крилова відбиває людські недоліки та несправедливі відносини між людьми. Сьогодні на уроці ми докладніше познайомимося з ще однією байкою великого російського байкаря «Стрекоза і мураха». Судячи з назви, хто будуть дійовими особами байки? (Бабка та мураха)

Що це за тварини?

Як вони виглядають? (Мурашка маленька, чорна, непоказна, а Бабка – красива, витончена з тонкими прозорими крильцями і великими очима)

(Дітям показуються ілюстрації із зображенням бабки та мурахи)

Коли та де можна зустріти мурахи? (Влітку. Зустріти можна біля мурашника).

А що таке мурашник? (Це житло мурах)

Чи спостерігали ви колись за мурахами?

За яким заняттям їх найчастіше можна застати? (Тянуть у мурашник палички, хвоїнки, гусениць і т.д.)

Мурахи дуже роботящі, вони постійно чимось зайняті, ніколи не сидять без діла.

Де можна зустріти бабку? (Пархає з квітки на квітку)

Якими ці персонажі могли бути у байці?

Нині ж ми дізнаємося, чи ви здогадалися.

3. Перегляд мультфільму.
- Чи така постала перед нами бабка, як ми бачили з вистави?

А мураха? (мурашка проявила жорстокість, бабка виглядає шкода).
- Отже ми з вами помилилися? У цій байці Мураха – негативний герой та симпатії автора на боці бабки? Чи так це? (Різні думки дітей вислуховуються).
- Спробуймо в цьому розібратися? Але спочатку проведемо фізхвилинку.

4. Фізхвилинка

Нес одного разу Мураха

Дві травинки для дверей.

На галявині під кущем

Мурашка будує будинок.

Лише сніжок порошить

Бабка до нього поспішає.

Ти, кумо, не поспішай,

А за діло - як візьмися.

1, 2, 3, 4, 5 – починаємо присідати.

5. Повторне читання та поглиблений аналіз байки.

1.Словарна робота.

Що необхідно з'ясувати для успішного засвоєння змісту байки?

(на дошці з'являються слова, висловлювання)

Значення незрозумілих слів, виразів.

Весняні дні (інакше: весняні)

У м'яких мурах (мурава – трава; у м'яких травах)

Пригнічена (засмучена, засмучена)

Помертвіло суто поле (зібраний урожай; комахи і тварини поховалися, впали в сплячку; квіти і трави засохли; птахи полетіли; стоїть тиша)

Озирнутися не встигла (пройшло все дуже швидко)

І кому ж на думку піде (ніхто навіть не подумає)

Діти висловлюють припущення про лексичне значення застарілих слів та виразів.

Запам'ятовують значення слів та виразів.

2.Повторне читання байки. (Слухання байки в аудіозаписі)

Діти читають байку самостійно.

3.Поглиблений аналіз байки.

Виберіть характеристики для наших героїв.

(1 ряд-охарактеризує Стрекозу, 2 ряд- Мураха: робота в парах)

Слова для довідок: працьовитий, веселий, злий, справедливі, жадібний, лінивий, безтурботний, несерйозний, безшабашний, хитрий, запасливий. Слова для довідок на друковані картки (на кожну парту).

Учні дають характеристику героям байки.

Перевіримо вашу роботу.

Діти захищають відповіді.

Чи шкода вам Бабку?

Чому вона пішла до Мурашки? - Мураха трудівник.

Чи правильно вчинив Мураха?

Як ви вважаєте, чи стала відмова Мураха уроком для Бабки?

Знайдіть у байці слова, в яких полягає головна думка твору. Як ви розумієте? - Ти все співала? Це діло: Так іди ж, потанцюй!

Яка мораль байки?

Потрібно не лише веселитися, а й працювати.

6. Знайомство з термінами "іронія", "алегорія"
- Хлопці І.А. Крилов про бабку говорить із усмішкою, з легким гумором чи говорять із іронією. У байці завжди простежується ІРОНІЯ. Давайте прочитаємо, що таке іронія в підручнику (тонка, прихована глузування) А так само в байках використовується АЛЕГОРІЯ (читання в підручнику: слово грецьк., у перекладі воно означає «горизна».) Так у байках хитрість і лестивість алегорично показують в образі Ліси. , грубість і жадібність - образ Вовка, дурість і впертість – образ Осла, працьовитість і старанність – образ Мурав'я.

7. Індивідуальна робота учнів.

Вчитель роздає дітям картки для індивідуальної роботи.

Вправа «Зберіть прислів'я»

Вам необхідно з'єднати початок та кінець прислів'їв.

Учні навчаються складати прислів'я, доводять правильність свого вибору.

Перевірка виконаної роботи (результати роботи з'являються на дошці)

Справі час потісі годину.

Хто веселиться навесні, проплаче взимку.

Сім разів відріж, один раз відміряй... і т.д.

Які прислів'я найкраще висловлюють головну думку байки?

8. Рефлексія. Підсумок уроку:

Які ж вади висміює Крилов у байці «Стрекоза та Мураха? (лінь, легковажність)
Чи корисним для вас виявився урок? Чим?
Чи потрібно вивчати байки?
Чого вони вчать?

Самооцінка (сигнальні картки трьох кольорів: зелений, жовтий, червоний)
- якщо робота групи не викликала труднощів – зелений;
- якщо були проблеми, але вдалося впоратися самостійно – жовтий;
- якщо змогли впоратися лише за допомогою інших – червоний

9. Домашнє завдання.
Виразне читання байки напам'ять.
Придумати свій кінець байки, якби Мураха все-таки пустив Стрекозу до себе жити, намалювати ілюстрацію до байки (за бажанням)



Останні матеріали розділу:

Перше ополчення у смутні часи презентація
Перше ополчення у смутні часи презентація

Слайд 1Смутний час Слайд 2На початку XVII століття Російська держава була охоплена пожежею громадянської війни та глибокою кризою. Сучасники...

Слова паразити у дитячій мові
Слова паразити у дитячій мові

Однією з найважливіших проблем сучасного суспільства є проблема мови. Ні для кого не секрет, що останнім часом наша мова зазнала...

Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е
Презентація для уроків літературного читання у початковій школі про Е

Слайд 2 04.11.2009р. Н.С. Папулова 2 Олена Олександрівна Благініна. (1903-1989) – російський поет, перекладач. Слайд 3 Дочка багажного касира на...