Конспект уроку значення дихання; органи дихальної системи. Порожнина носа Легкі

Пізнання світу

ТЕМА: «Органи дихання. Легкі та його робота».

ЦІЛІ: формувати поняття про органи дихання, їх функції та значення дихання для організму; ознайомити з правилами гігієни дихання, пояснити необхідність виконання цих правил; розвивати мислення, пам'ять, увагу, допитливість, сприяти вихованню співробітництва, самоконтролю.Обладнання: таблиці на тему, модель органів людини.ХІД УРОКУ

    Орг.момент. Повідомлення теми уроку.

    Перевірка домашнього завдання. Кросворд.

        1. Найбільша кровоносна судина, що йде від серця. (аорта)

          Судини, що несуть кров від серця до всіх органів та тканин. (артерії)

          Що кров забирає з організму (забирає в легень)? (вуглекислий газ)

          По яких судинах темна кров повертається в серце? (вени)

          Як називаються найдрібніші кровоносні судини, що несуть кисень та поживні речовини у кожну клітину нашого організму? (капіляри)

          Цей м'язовий мішок знаходиться у лівій частині грудної клітки та діє як насос. (Серце)

          Що несе артеріальна кров кожній клітині? (кисень)

          Ця рідина забезпечує всі органи в організмі людини киснем, поживними речовинами та вітамінами. (Кров)

9-10 Це завдає величезної шкоди роботі серця. (куріння, алкоголь)Що необхідно для хорошої роботи серця? (тренування )

    Засвоєння нового матеріалу.

1. Припущення. -Як кров отримує кисень?Робота у групах.2. Формулювання теми та цілей уроку. 3. Спостереження. -Поспостерігайте за своїм диханням.Зробіть вдих і видих.- Що відбувається при вдиханні?- Що відбувається при видиханні?- Яке повітря ми вдихаємо, а яке видихаємо?4. Пояснення вчителя.

Коли ми дихаємо, в наш організм надходить кисень, який потрібний нам як найважливіший для життя газ. Наш мозок може жити без нього трохи більше 5 хвилин. Усі клітини, у тому числі складається тіло, поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Наш дихальний апарат складається із двох легень. Проходячи з носа і рота в легені, повітря проходить в них каналами, що поступово зменшується в розмірах. Ця система каналів схожа на дерево догори ногами (ствол, гілки, листя), де ствол - це трахеї, гілки - бронхи, листя - альвеоли. Завдяки дихання ми можемо говорити, оскільки воно змушує вібрувати голосові зв'язки, як струни гітари, і робити звуки.

Ми робите вдих і втягуємо ніздрями повітря. Він швидко проходить через носову порожнину та потрапляє у дихальне горло – трахею. Вона влаштована досить хитро. Коли ми щось ковтаємо, трахея закривається маленькою заслінкою, щоб їжа не потрапила ненароком у легені. А коли ми робимо вдих - закривається ковтка, повітря біжить не в шлунок, а в легені.

Але якщо ми надумаємо закричати або зареготати, ковтаючи їжу, заслінка може вчасно не закритися, крихта чи крапля потрапить у трахею, і нам доведеться довго кашляти, поки вона звідти не вилетить.

Дихання

Легкі (1) схожі на повітряний насос, що приводиться у дію м'язами грудей. Легкі роздмухуються, впускаючи повітря, і скорочуються, випускаючи його, як повітряна кулька. Коли ми робимо вдих, повітря проходить з рота і носа в трахею (2), потім у дві широкі трубки – бронхи (3), які розгалужуються на дрібніші бронхи (4). Зсередини бронхи покриті крихітними віями. Ці вологі вії захоплюють порошинки, яким вдалося прослизнути разом із повітрям через трахею. У легені має надходити абсолютно чисте повітря. Бронхи виконують роль фільтра. Найменші бронхи закінчуються альвеолами, схожими на мільйони повітряних бульбашок. Поруч із альвеолами проходять маленькі кровоносні судини. Кров забирає кисень і викидає в альвеолу вуглекислий газ, який ми видихаємо.

Вдих і видих.

Дихальний рух не підпорядковується волі людини. ми дихаємо, не думаючи про це. Але можна вдихати та видихати сильніше чи ненадовго затримувати дихання. Коли ми робимо вдих (А), м'язи грудей розсувають ребра, грудна клітка і легені розширюються і вбирають повітря. Коли ми робимо видих (Б), м'язи розслаблюються, ребра зсуваються, легені стискаються і виходить повітря.

Спостереження.

ВИКОНАЙТЕ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ

ВРАХУЙТЕ КІЛЬКІСТЬ ВДІХІВ І ВИДИХІВ ЗА 1 МІН

ЗРОБІТЬ ВИСНОВОК

5. Загадка.

Ось гора, а біля гори

ДВІ ГЛИБОКІ НОРИ.

В ЦИХ НОРАХ ПОВІТРЯ БРОДИТЬ,

ТО ЗАХОДИТЬ, ТО ВИХОДИТЬ. (Ніс)

6. Припущення.

Чому носову порожнину можна назвати фільтром, піччю, контролером, сторожовим постом організму?

Кровоносні судини слизової оболонки носової порожнини виконують як би роль водяного опалення, підігріваючи повітря, що вдихається, до температури тіла. Доторкаючись до слизової оболонки, повітря, що вдихається, зволожується і очищається від частинок пилу, що осідає на тонкий шар слизу, що покриває цю оболонку. Нервові закінчення нюхових нервів здійснюють "контроль" хімічного складу повітря, що вдихається, це єдиний орган, здатний сприймати запахи.

Поясніть зміст наступного гігієнічного правила:

Не можна людини

Закупорити в ящик.

Житло провітрюй

Краще та частіше. (Маяковський)

7. Складання правил гігієни дихання та заходів щодо попередження захворювань органів дихання.

Робота у групах.

Скласти слово з літер:

Що завдає сильної шкоди органам дихання?

Іруекне (куріння)

Без їжі та води людина може прожити кілька днів, а без повітря не проживе й кілька хвилин. У приміщенні, де збирається багато людей, важко дихати, у повітрі стає менше кисню. Псує повітря, робить його непридатним для дихання та тютюновий дим. У повітрі приміщення завжди є пил. При розмові, кашлі та чханні хворих людей у ​​повітря потрапляють мікроби, тому не забувайте частіше провітрювати свою кімнату та клас. Більше гуляйте у лісі, на полях та луках. у парках та скверах та інших місцях, де багато зелені. Там повітря особливо чисте та свіже, містить більше кисню.

Перебуваючи у приміщенні,запам'ятайте основні правила:

Обов'язково провітрюйте свою кімнату, відкривайте кватирку перед сном.

Не чистіть у приміщенні одяг та взуття. Найчастіше мийте підлогу та стирайте пил із предметів вологою ганчіркою.

Перед входом до кімнати ретельно витирайте ноги.

При кашлі та чханні закривайте рот хусткою.

    Закріплення.

1. Читання тексту підручника з позначками.

Що впізнали нового?

2. Загадка.

ДВА ПОВІТРЯНИХ ПЛЕПІСТКА,

РОЖОВИХ СТІЛКА,

ВАЖЛИВУ РОБОТУ ВИКОНАЮТЬ

І Дихати нам допомагають. (Легкі)

    Підсумок уроку.

Назвіть та покажіть органи дихання.

    Домашнє завдання.

Маріанна Головчиць
Конспект заняття «Органи дихання» у старшій групі

Програмний зміст:

Систематизувати знання дітей про будову та призначення органів дихання.

Закріпити з дітьми уявлення про органах диханнята відзначити важливе значення їх для людини;

Розширювати кругозір дітей, їх словниковий запас (ніздрі, дихальна трубка, грудна клітка, ребра, легені)

Закріплювати гігієнічні навички, уміння дбайливого ставлення до органам диханнята правильного догляду за ними;

Формувати прагнення вести та підтримувати здоровий спосіб життя та викликати негативне ставлення до шкідливих звичок

Виховувати допитливість, логічне мислення, кмітливість, уміння уважно слухати.

Матеріали та обладнання: картини- схеми: легень; органів дихання; картки з проблемними ситуаціями, повітряні кульки, паперові серветки (на кожну дитину, дзеркало).

Хід заняття

Звучить запис листа від Доктор Пілюлькіна

Доргі діти старшої групихочу запросити вас до мене в лабораторію

Вихователь входить до групуз дітьми та вітає гостей.

Лікар Пілюлькін запрошує дітей до себе лабораторію та пропонує одягнути білі халати. Звертає увагу дітей на спеціальне обладнання у його лабораторії.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, як ви вважаєте, навіщо так багато кольорів?

Відповіді дітей. Щоб було гарно, приємно пахло.

Лікар Пілюлькін. Правильно, квіти поглинають вуглекислий газ, який ми видихаємо, а виробляють кисень, який нам так потрібен для дихання.

Ми Роздивимось органи дихання по порядку.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, а чи може людина довго перебувати без повітря?

Давайте перевіримо, чи це так.

Спробуйте глибоко вдихнути, закрийте долонькою та рот і ніс.

Чому не змогли довго бути без повітря?

Відповіді дітей. Не буде чим дихати, людина задихнеться ...

Лікар Пілюлькін. Справді, людина без повітря жити не може

Це очевидно!

Висновок: Людина не може жити без повітря

Дитина:

Правильно хлопці:

Без дихання життя немає,

Без дихання тьмяніє світло.

Дихають птахи та квіти

Дихаємо я, і він, і ти.

Лікар Пілюлькін. Справді, без повітря людина не може прожити, ми дихаємо постійно і вдень, і вночі. Вдихаємосвіже повітря та забираємо з нього кисень.

А чим ми вдихаємо повітря, яким органом?

Відгадайте загадку:

Ось гора, а біля гори

Дві глибокі нори,

У цих норах повітря бродить,

То заходить, то виходить. (НІС)

Лікар Пілюлькін. Давайте простежимо, куди рухається повітря при диханні. Для цього роти зачинили. Зробіть глибокий вдих через ніс і відчуйте, куди рухається повітря? Видих. Ще вдих.

Куди спершу потрапляє повітря?

Відповіді дітей. В ніс.

Скажіть, а чи може повітря потрапити до рота?

Для цього зробіть вдих - ротом, а видихом.

Відповіді дітей. Чи можемо?

Лікар Пілюлькін. Так можна, але хочу вам сказати, що в повітрі літають дрібні частинки пилу, і якщо ми так дихатимемо, то цей пил виявиться всередині нас. (У наших легень).

Досвід 2 (Дослідження)

Лікар Пілюлькін. Я запрошую вас розглянути свій ніс.

Візьміть дзеркало та розгляньте свій ніс.

Загляньте всередину. Що ви там бачите?

Відповіді дітей. Ніс і ніздрі.

Лікар Пілюлькін. У носі є два канали, як вони називаються?

Відповіді дітей. Ніздрі. У носі повітря зігрівається.

Лікар Пілюлькін. Якого кольору стінка носа усередині?

Відповіді дітей. Рожеві.

Лікар Пілюлькін. А чи знаєте чому? (Бо там багато кровоносних судин).

Лікар Пілюлькін. Що ви помітили?

Відповіді дітей. Волоски.

Як думаєте, навіщо вони потрібні?

Відповіді дітей. Волоски затримують пил та інші дрібні частинки.

Висновок: Наш ніс знаходиться на обличчі Ніс складається з ніздрів, всередині він разовий і є волоски, які затримують пил.

Лікар Пілюлькін. Давайте візьмемо до рук «контейнер»відкрийте його та визначте, чим пахне.

Відповіді дітей. Часником, лимоном, апельсином, парфумами.

Лікар Пілюлькін. Якби не наш ніс, як би ми могли насолоджуватись приємними запахами.

А ще ніс першим повідомить мозок про забруднене повітря (газ, хімічні запахи, дим)

Влад знає вірш про ніс, і вам його прочитає.

Е. Мошковська «Мій чудовий ніс»

Я нічого не знаю.

І раптом мій ніс каже,

Що десь у когось,

Щось зараз горить.

Я нічого не знаю.

Це ніс доповів:

Хтось купив апельсини,

І він туди поклав.

Я нічого не знаю

Я в задусі сиджу.

Ніс каже:

"Погуляємо, я дуже тебе прошу"

Ходиш із ним і гуляєш,

Він говорить зі мною.

Він говорить:

«А знаєш, пахне вже листям»

Висновок: Так хлопці наш ніс дуже важливий і потрібний орган, він наш помічник

у визначенні запаху.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, ви трохи втомилися, давайте ми відпочинемо.

Фізмінка "Сонечко"

Сонце вранці рано встало, (Підняти руки вгору, потягнутися.)

Усіх діточок приголубило

Гладить грудку, (Масувати "доріжку" на грудях).

Гладить шию, (Погладжувати шию великими пальцями зверху донизу).

Гладить носик, (Кулачками розтирати крила носа)

Гладить лобік, (Проводити пальцями по лобі від середини до скронь).

Гладить вушка, (Розтирати долонями вуха).

Гладить ручки, (Розтирати долоні).

Ось. (Підняти руки вгору).

Лікар Пілюлькін. Пропоную підійти до дошки та розглянути схему влучення повітря в наш організм.

Куди повітря біжить із дихальної трубки?

Діти у нас у грудній клітці є легкі, схожі на повітряні кульки.

Вони розширюються коли ми вдихаємо і стискаються коли видихаємо

Досвід 4 (Дослідження)

Лікар Пілюлькін. Давайте обстежимо, як влаштована грудна клітка.

Яка на дотик грудна клітка? (Діти обстежують на собі, і переконуються, що грудна клітка ребриста).

Обхопіть долонями обох рук свої боки вище за пояс і глибоко вдихніть повітря. Відчули, як розширюються ребра під долонями, як надуваються легені.

А зараз видихніть різко і відчуєте, як звужується грудна клітка, виштовхуючи повітря з легенів.

Отже, ми сказали, що повітря з дихальноїтрубки біжить у легкі. Покажіть, куди повітря йде з дихальної трубки.

Лікар Пілюлькін. Ніс, рот, дихальну трубку, ребра ми можемо побачити або відчути. А легені не можемо, вони знаходяться усередині та захищені ребрами. Давайте розглянемо легені малюнку. Їх два. Ось які великі. Вони повітря то заходить, то виходить.

Схема вдиху та видиху (вдих-синіми магнітами, видих-жовтими)

Висновок: Під грудною клітиною розташовані два легені.

Мультимедіа (Ноутбук)відео людини з нормальною, рівною диханням, і людини, що біжить, яка після того як зупинилася -дихає важко, глибоко через рот.

Лікар Пілюлькін. Як ви вважаєте, чому так по-різному дихають люди?

Відповіді дітей. Людина, що біжить, напружується, докладає більше зусиль. А людина яка просто йде, вона не напружується, дихання рівне, спокійне.

Лікар Пілюлькін. Дуже важливо тренувати свій організм та легеніщоб при невеликих навантаженнях не задихатися.

Що ми з вами робимо, щоб наші легені були треновані?

Відповіді дітей. Робити гімнастику, бути на свіжому повітрі, стрибати на скакалці та займатися спортом

Лікар Пілюлькін. Давайте проведемо невелику гру і на прикладі побачимо, як працюють наші легені.

Досвід 5 «Кульки»

Дітям лунають кульки і вони мають надути за допомогою видиху.

Ось які гарні кульки у вас вийшли, чим сильніші ваші легені, тим більше вийшли кульки. Молодці!

Висновок: Так працюють і ваші легені, вдихаютьповітря - розширюються, видихають повітря- звужуються.

Лікар Пілюлькін. Хлопці, як ви вважаєте, а що шкідливо для наших легень?

Відповіді дітей. Куріння, брудне повітря.

Лікар Пілюлькін. Правильно, дуже шкідливо для легенів куріння, загазоване повітря.

Відповіді дітей. Від неприємного повітря людина починає кашляти.

Лікар Пілюлькін. Здорова людина починає кашляти, якщо відчуває у повітрі запах диму, пилу чи газу.

Кашель очищає верхні дихальні шляхинавіть якщо ми поперхнемося крихтою.

Адже ви вже знаєте, що небезпечно розмовляти під час їжі чи їсти на ходу!

Гра "Що добре для дихальної системи, А що шкідливо?

Перед вами лежать картинки, на них зображені ситуації, коли людина береже своє горло, ніс, рот та легені, а коли навпаки, завдає великої шкоди своєму здоров'ю. Розкладіть картки на два поля (чорне та біле: шкода-користування)та поясніть свій вибір.

(Діти розкладають картки на двох мольбертах та пояснюють.)

Лікар Пілюлькін. Хлопці назвіть органи дихання, заповнюючи картину. (Діти називають і показують на картині (правильно прикладаючи органи дихання) : ніс, рот, дихальна трубка, Легкі).

З усіх дослідів та досліджень ми можемо вивести правила здоров'я

тож які правила для збереження здоров'я ми з вами запишемо?

1. - Займатися спортом.

2. – Робити зарядку щодня.

3. - Гуляйте на свіжому повітрі.

4. Гартуватися.

5. - Щодня вживати в їжу корисні продукти,

овочі та фрукти.

6. – Дихати чистим свіжим повітрям.

7. - Особиста гігієна.

Лікар Пілюлькін. Все що ви мені сказали, я записав і хочу подарувати вам ці «Правила здоров'я»та побажати вам:

Частіше посміхатися, через дрібниці не засмучуватися.

Завжди мати здоровий вигляд,

Повіки не знати, де що болить.

Ви дуже добре сьогодні попрацювали і я вам приготував сюрприз

(віддає вихователю піднос Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, Займайтеся спортом, з сюрпризом).

На цьому уроці учні розкриють значення дихання, дізнаються, як влаштована та як працює дихальна система. Крім того, учні познайомляться з механізмом освіти голосу та дізнаються, чому голоси різних людейвідрізняються один від одного, познайомляться із хворобами верхніх дихальних шляхів та їх профілактикою.

(Прим. До уроку додається комп'ютерна презентація.)

Значення дихання. Органи дихальної системи. Дихальні шляхи, голосоутворення. Захворювання дихальних шляхів.

Епіграф уроку: "Поки дихаю, сподіваюся"
(Dum spiro, spero)
Овідій – римський поет.

Завдання уроку: дати поняття значення дихання як процесу, який буде необхідний життя; встановити взаємозв'язок будови та функцій повітроносних шляхів, розглянути голосоутворення та артикуляцію звуків мови; ознайомити із хворобами верхніх дихальних шляхів; розвивати в учнів уміння застосовувати отримані знання у житті, вирішувати проблемні та інтелектуальні завдання.

Демонстраційне обладнання: муляж гортані, торс людини із внутрішніми органами, настінні таблиці, відеоматеріал “Дихальна система”.

Тип уроку: урок, знайомство з новим матеріалом.

Вивчення нового матеріалу

Ще в давнину дихання вважали першопричиною життя. Приказка “Це нам треба як повітря” доводить це. Люди помітили, що без повітря людина гине через кілька хвилин (найбільше через 6 хвилин). Люди довго не знали, що для дихання однієї людини в герметично закритому приміщенні потрібно 2м3 повітря на 1 годину. Так у 1846 році на судні "Мері Сомс" загинув батальйон солдатів, що сховався під час бурі у трюмі, хоча судно залишилося абсолютно неушкодженим.

Запитання: Але для чого ми дихаємо? Яке значення для нас, як, зрештою, для будь-якого живого організму, має дихання?

(Вчитель разом із класом обговорює це питання і переходить до повідомлення цілей уроку, підводить до потрібних висновків.)

I. Значення дихання:

1. Забезпечення організму киснем та використання його в окисно-відновних реакціях.

2. Утворення та видалення з організму вуглекислого газу та деяких кінцевих продуктів обміну речовин: пари води, аміаку та ін.

3. Окислення (розпад) органічних сполук із вивільненням енергії, необхідної для фізіологічних функцій організму.

Формула окиснення

Органічні речовини + кисень = вуглекислий газ + вода + енергія.

Увага! Енергія потрібна для життєдіяльності організму: ви слухаєте, дивіться, пишіть. Я говорю, рухаюся – на все витрачається енергія.

Висновок: Ми дихаємо заради отримання енергії. Таким чином, кисень – основа життєдіяльності організму.

Питання: Яким чином кисень надходить у клітини?

Відповідь: Через кров.

Питання: А як кисень проникає у кров?

Відповідь: Через легені.

(Учням пропонується дати визначення процесу дихання.)

Детальне визначення:

Дихання – це процес надходження О2 у клітини організму, участь О2 у реакціях окислення, видалення продуктів розпаду.

Найкоротше визначення:

Дихання – це обмін газів між клітинами та довкіллям.

(Учні записують визначення дихання у робочий зошит.)

Обмін газів між кров'ю та атмосферним повітрям відбувається в органах дихання – це легеневе дихання. Обмін газів між кров'ю та клітинами тканин називається тканинним диханням.

Органи дихання – це повітряні ворота в організм. Познайомимося з будовою органів дихання, простежимо, який шлях проходить повітря, перш ніж перейде в кров, а виділиться вуглекислий газ.

ІІ. Будова органів дихання

Повітроносний шлях починається з носової порожнини.

Питання: А може, було б простіше, щоб повітря йшло через рот? Економніше та краще? Чому дитині кажуть: дихай носом?

Досвід із двома кроликами. Взяли двох кролів. Одному з них ввели в носову порожнину трубочки, щоб повітря проходило, не стикаючись зі стінками носової порожнини. Через кілька днів кролик помер, а інший, який дихає нормально, залишився живим. Поясніть, чому?

Висновок: У носовій порожнині повітря знезаражується.

Питання: Що станеться, якщо в морозну погоду ми дихатимемо ротом? Поясніть, чому.

Висновок: у носовій порожнині повітря знезаражується, обігрівається (за допомогою кровоносних судин) + очищається від пилу та зволожується.

(Учні записують висновок у зошитах.)

1. Будова носової порожнини. Носова порожнина відокремлюється від особливої ​​ротової перегородкою - піднебінням. Носова порожнина розділяється кістково-хрящової перегородкою (саме вона надає форму носу) на праву та ліву половини. У кожній з них звивисті ходи, які значно збільшують внутрішню поверхню носової порожнини.<Рисунок 1>

Вся носова порожнина вистелена слизовим епітелієм. Епітелій має спеціальні вирости – вії та клітини, що виробляють слиз. А так само, у слизовій оболонці дуже велика кількістькровоносних судин.

Питання: Як ви вважаєте, навіщо в носовій порожнині так багато кровоносних судин?

Відповідь: Для зігрівання.

Питання: А навіщо вії в слизовій оболонці?

Відповідь: Очищення від пилу.

Прим. Якби вії не видаляли з дихальних шляхів пил, то за 70 років у легень її скупчилося б 5 кг.

Питання: Навіщо потрібна слиз?

Відповідь: Для зволоження та знезараження, оскільки в слизу знаходяться лімфоцити та фагоцити.

З носової порожнини повітря потрапляє у носоглотку(верхня частина глотки), а потім в горлянку,з якою повідомляється і ротова порожнина. Тому ми можемо дихати через рот. До речі, ковтка як перехрестя веде і в харчовий канал, і в дихальне горло (трахею), яке починається гортанню.<Рисунок 2>

2. Будова гортані. Гортання має вид воронки, стінки якої утворені кількома хрящами. Найбільший з них – щитовидний. У чоловіків він дещо виступає вперед, утворюючи кадик. Вхід у горло під час ковтання їжі закривається хрящем – надгортанником.

Завдання. Знайдіть горло. Зробіть кілька ковтальних рухів. Що відбувається із гортанню?

(Щитовидний хрящ під час ковтання піднімається вгору, а потім знову повертається на старе місце. При цьому русі надгортанник закриває вхід у трахею і по ньому, як по мосту, рухається слина або харчова грудка в стравохід.)

Завдання. З'ясуйте, що відбувається з диханням під час ковтання.

(Вона зупиняється.)

У вузькій частині гортані знаходяться 2 пари голосових зв'язок. Нижня пара бере участь у голосоутворенні. Спереду зв'язки прикріплюються до щитовидного хряща, а ззаду – до правого та лівого черпалоподібних хрящів. При русі черпалоподібних хрящів зв'язки можуть зближуватися і натягуватися.

При спокійному диханні зв'язки розлучені. При посиленому вони розлучаються ще ширше, ніж заважати руху повітря. При розмові зв'язки стуляються, залишаючи лише вузьку щілину. При проходженні повітря через щілину краю зв'язок вібрують та видають звук. Крик шкодить голосовим зв'язкам. Вони напружуються, труться одне про одного.

Завдання. На малюнку 65 вашого підручника зображено голосові зв'язки трьох людей. Визначте голосовими зв'язками, хто з них глибоко дихає після бігу, хто спокійно стоїть, хто співає.

(Учні дають відповіді.)

У чоловіків довжина голосових зв'язок 20-24 мм, у жінок - 18-20 мм. Чим довші та товщі голосові зв'язки, тим голос нижчий.Голоси дівчаток та хлопчиків практично не різняться, тільки у хлопчиків у підлітковому віці починають змінюватися – ламатися (через нерівномірне зростання хрящів та зв'язок). Чим сильніше вагаються голосові зв'язки, тим голос голосніше.

(Прим.Згадайте крик Тарзана, якого грав Джонні Вайсмюллер – світовий рекордсмен та олімпійський чемпіон з плавання. Разом з ним кричало четверо людей.)

Питання: Звуки мови виникають при вдиху чи видиху?

Відповідь: При видиху.

Але, виявляється, вагань голосових зв'язок недостатньо. Для виникнення членоподілової мови необхідні певні позиції язика, зубів, губ. Рот та носова порожнина посилюють звук, збагачують його різними відтінками. ( Прим.Вимовте фразу: "Міноносець мчав". Чому спотворилася пропозиція?)

У мозку є спеціальні центри мови. Вони узгоджують роботу м'язів мовного апарату та пов'язані з процесами свідомості та мислення. Процес освіти мови називається артикуляцією і формується у дітей до 5-ти років.

Висновок. Значення горла: ковтання, утворення звуків мови.

З гортані повітря потрапляє у трахею.

3. Будова трахеї. Трахея - широка трубка, яка складається з 16-20 хрящових напівкілець і тому завжди відкрита для надходження повітря. Трахея розташована попереду стравоходу. Її м'яка сторона звернена до стравоходу. При проходженні їжі стравохід розширюється і м'яка стінка трахеї не заважає цьому. Внутрішня стінка трахеї покрита миготливим епітелієм, що виводить пилові частинки з легень. У нижній частині трахея ділиться на 2 бронхи: бронхи мають хрящові кільця. Вони входять у праву та ліву легеню. У легенях кожен із бронхів розгалужується, подібно до дерева, утворюючи бронхіоли. Бронхіоли закінчуються альвеолами – легеневими бульбашками, у яких відбувається газообмін. Легеневі бульбашки утворюють губчасту масу, яка формує легеня.Кожне легеня вкрите оболонкою - плеврою.

Носова порожнина – носоглотка – гортань утворюють верхні дихальні шляхи.

Трахея та бронхи утворюють нижні дихальні шляхи.

ІІІ. Захворювання дихальних шляхів.

Більшість мікроорганізмів затримується та знешкоджується слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів. Іноді викликають різні захворювання: грип, ангіну, дифтерію, гайморит, фронтит.

У деяких кістках черепа є повітряні порожнини пазухи. У лобовій кістці є фронтальна пазуха, а у верхньощелепній – гайморові пазухи.Вони посилюють звуки мови та надають їм додаткових відтінків. Форма голосових зв'язок та гайморових пазух індивідуальна. Тому голос кожної людини неповторний, і ми розрізняємо людей голосом.

Грип, ангіна, ГРЗ можуть спричинити запалення слизових оболонок пазух. гайморит та фронтит.У людини порушується носове дихання, виділяється гнійний слиз із носа.

Профілактика.Необхідне лікування у отоларинголога.

Перед входом у горло і стравохід знаходяться мигдалики (з лімфоїдної тканини), вони містять безліч лімфоцитів і служать для захисту від інфекції. Запалення мигдаликів називають тонзилітом.

За м'яким піднебінням знаходяться глоткові мигдалики – аденоїди.При їх запаленні важко дихання.

При дифтерії(у пров. петля) запалюються мигдалики: ними виникають дифтерійні плівки-нальоти сіро-білого кольору. Набрякає шия. Через токсин страждає серце - міокардит.

Профілактика. Людям роблять щеплення від дифтериту.

1. Життєдіяльність організму можлива лише при надходженні до його клітин кисню та видаленні вуглекислого газу.
2. У носовій порожнині повітря очищається, нагрівається та зволожується.
3. У гортані є дві пари голосових зв'язок. Нижня пара бере участь у голосоутворенні. Звуки мови формуються в ротовій та носовій порожнині.
4. Газообмін відбувається у альвеолах легких.

Закріплення вивченого матеріалу

Перегляд навчального відеофільму (5хв.).

Запитання на повторення

1. Навіщо ми дихаємо?
2. Чому не можна розмовляти під час їди?
3. Чому в людини змінюється голос у разі втрати зубів, нежиті, знаходження їжі в роті?

Тест "Дихальна система"

1. У якому органі дихання повітря обігрівається?

А) носова порожнина;
Б) горло;
В) трахея.

А) носова порожнина;
Б) горло;
В) трахея.

3. У якого органу передня стінка утворена хрящовими півкільцями?

А) носова порожнина;
Б) горло;
В) трахея.

А) не впливає;
Б) покращує;
У) погіршує.

5. Який із перелічених органів не належить до дихальної системи?

А) легені;
Б) трахея;
В) легенева артерія;
г) бронхи.

Підсумки уроку. (Оцінки за активну роботу на уроці, за тест. Домашнє завдання: п. 26, відповісти на запитання стор.138-139)

Під час цього уроку ми дізнаємося у тому, які існують типи дихання і які органи забезпечують цей процес.

Тема:Дихальна система

Урок: Будова органів дихання

Мал. 1.

Без їжі та води людина може прожити кілька днів, а без повітря не зможе прожити 10 хвилин.

Дихання - це процес надходження кисню до нашого організму з метою окислення хімічних речовин та виведення вуглекислого газу та інших продуктів обміну.

Існує 2 типи дихання (див. мал. 2).

Мал. 2.

Кисень є складовою повітря. Його там міститься 21% (див. рис. 3).

Мал. 3 .

Для влучення кисню в організм необхідна дихальна система (див. рис. 4). Вона складається з повітроносних шляхів та легень.

Мал. 4.

До повітроносних шляхів відносять порожнину носа, носоглотку (це ВДП), горло, трахею, бронхи.

До дихальної частини відносять легені.

При нормальному диханні повітря потрапляє до організму людини через ніс. Він проходить через зовнішні ніздрі в носову порожнину, яка розділена кістково-хрящовою перегородкою на 2 половини (див. рис. 5).

Стінки носових ходів вистелені слизовою оболонкою. Вона виділяє слиз, який зволожує повітря, що надходить, затримує частинки пилу і мікроорганізми, має бактерицидну властивість. Під слизовою оболонкою розташовується велика кількість кровоносних судин, що зігріває повітря, що вдихається. Також носова порожнина має рецептори, які забезпечують чхання.

Мал. 5.

Носова порожнина з'єднана з порожнинами кісток черепа: гайморової, лобової та клиноподібної. Ці порожнини є резонаторами під час голосоутворення.

З носової порожнини повітря через внутрішні ніздрі (хоани) надходить у носоглотку, а звідти в горло.

Гортань утворена хрящами, її порожнину вистелена слизовою оболонкою та забезпечена рецепторами, що викликають рефлекторний кашель (див. рис. 6). При ковтанні вхід у горло закривається надгортанним хрящем.

Мал. 6. Гортань

Найбільший хрящ гортані – щитовидний. Він захищає горло попереду.

Мал. 7. Щитоподібний хрящ

Таким чином, функції гортані:

Перешкода попаданню частинок у трахею

Для початку необхідно знайти на шиї щитовидний хрящ. Після цього виконати ковтальний рух. Так можна відчути, що при ковтанні щитовидний хрящ спочатку піднімається нагору, потім опускається вниз. Це захисний механізм, при якому закрився надгортанник, перешкодивши потраплянню їжі до дихальних шляхів.

У момент ковтання дихання зупиняється. Тому що під час ковтання язичок закриває вихід із носоглотки, а надгортанник перекриває вхід у трахею.

Тому під час активної розмови у процесі їжі людина може подавитися.

Гортань переходить у трахею. Стінки трахеї утворені хрящовими півкільцями. Задня стінка трахеї, що прилягає до стравоходу, не має хрящів. Це пов'язано з тим, щоб не перешкоджати проходженню харчової грудки стравоходом.

Внизу трахея ділиться на 2 бронхи. Трахея та бронхи зсередини вистелені слизовою оболонкою, покритою миготливим епітелієм. Тут повітря продовжує зігріватися та зволожуватися.

Список літератури

1. Колесов Д.В., Маш Р.Д., Бєляєв І.М. Біологія 8. - М: Дрофа.

2. Пасічник В.В., Кам'янський А.А., Швецов Г.Г. / За ред. Пасічника В.В. Біологія 8. - М: Дрофа.

3. Драгомілов А.Г., Маш Р.Д. Біологія 8. - М: Вентана-Граф.

3. Медична енциклопедія ().

Домашнє завдання

1. Колесов Д.В., Маш Р.Д., Бєляєв І.М. Біологія 8. - М: Дрофа. - С. 138, завдання та питання 1, 2; с. 139, завдання та питання 5.

3. Яку будову має трахея? З чим це пов'язано?

4. Підготуйте невелике повідомлення про захворювання, спричинені накопиченням гною та сторонніх речовин у пазухах черепа людини.



Останні матеріали розділу:

Священний Коран арабською мовою – рятівник душі і тіла людини Коран всі сури арабською
Священний Коран арабською мовою – рятівник душі і тіла людини Коран всі сури арабською

Все, що є у Всесвіті і все, що в ньому відбувається, пов'язане з Кораном і отримує своє відображення. Людство не мислимо без Корану, і...

Жіночий Султанат – Султанші мимоволі на екрані та у звичайному житті
Жіночий Султанат – Султанші мимоволі на екрані та у звичайному житті

У статті ми докладно охарактеризуємо Жіночий султанат Ми розповімо про його представниць та їх правління, про оцінки цього періоду в...

Правителі Османської імперії
Правителі Османської імперії

З моменту створення Османської імперії державою безперервно правили Османських нащадків по чоловічій лінії. Але незважаючи на плідність династії, були...